TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Mbi 100 mijë banorë të Qarkut të Kukësit izolohen totalisht nga bora

Ina - 12.02.2012

Reshjet e mëdha të borës që kanë rënë gjatë gjithë natës dhe ditës së shtunë kanë bërë që trashësia e saj të arrijë rreth 1 metër në qytetin e Kukësit dhe deri në 1 metër e gjysmë në qytetet Bajram Curri e Krumë, ndërkohë që në disa ...

Ndalesë e plotë drejt Mavrovës dhe Dibrës

Ina - 12.02.2012

Për shkak të reshjeve intensive të borës dhe disa orteqeve që kanë pasuar në rrugë është ndërprerë plotësisht aksi rrugor që çon drejt Mavrovës dhe Dibrës.

Bllokohet aksi rrugor që çon drejt Mavrovës dhe Dibrës

Albeu.com - 12.02.2012

Për shkak të reshjeve intensive të borës dhe disa orteqeve që kanë pasuar në rrugë është ndërprerë plotësisht aksi rrugor që çon drejt Mavrovës dhe Dibrës.

Vjen i ftohti polar, reshje shiu e bore edhe gjysmën e dytë të shkurtit

LajmiFundit - 12.02.2012

Evropa dhe ballkani duket se do të kalojnë edhe gjatë pjesës së dytë të muajit shkurt, një situatë të keqe moti, me reshje shiu e bore dhe zbritje të ndjeshme të temperaturave.

Gostivar, shtabi i emergjencës në gatishmëri

Ina - 12.02.2012

Shtabi i emergjencës pranë Komunës së Gostivarit pëgënjeshtron informacione të ndryshme që kanë për qëllim atakimin e angazhimit të autoriteteve komunale në këtë periudhë të reshjeve intensive dhe motit të keq.

Vazhdojnë rreshjet, vështirrësi në tërë Kosovën

Albeu.com - 12.02.2012

Bora që ka rënë në ditët të fundit ka krijuar shumë vështirësi nëpër shumë rajone të vendit. Të reshurat e pandërprera të borës në komunën e Pejës, jo vetëm që e kanë vështirësuar qarkullimin, por i ka lënë shumë fshatra bllokuara, ndërsa ...

Reshjet e borës, Transportet: Ja gjendja e rrugëve në gjithë vendit

LajmiFundit - 12.02.2012

Ministria e Transporteve publikoi gjendjen e rrugëve në të gjithë vendin nisur nga situata e krijuar prej reshjeve të borës. Sipas raportimeve të mbrëmjes së dielë, gjendja e rrugëve në vend paraqitet si më poshtë: Tabela-gjendja e rrugeve ...

Berisha: Kjo situatë s’është parë prej 35-40 vitesh! Rama po vjell vrer e po fërkon duart

LajmiFundit - 12.02.2012

TIRANE – LAJMIFUNDIT – Kryeministri Sali Berisha mblodhi pak minuta më parë qeverinë me qëllim për të ju përgjigjur situatës së krijuar pas reshjeve të borës në verilindje dhe juglindje të vendit.

Tropojë, 3 familje të bllokuara, familjarët apel për ndihmë

Ora news - 12.02.2012

Tre familje në fshatin Gegaj të Tropojës kanë mbetur të bllokuara që prej 4 ditësh si pasojë e dëborës që arrijnë mbi 2 metra. Në një linjë telefonike për “Ora News”, një prej familjarëve të bllokuar ka bërë apel për ndihmë ndërsa ka ...

Ndalesë e plotë drejt Mavrovës dhe Dibrës

Botasot - 12.02.2012

Për shkak të reshjeve intensive të borës dhe disa orteqeve që kanë pasuar në rrugë është ndërprerë plotësisht aksi rrugor që çon drejt Mavrovës dhe Dibrës.

Ballkani i bllokuar për shkak të reshjeve të dëborës

Yll Press - 12.02.2012

Raportohet se moti i ftohtë dhe i acartë që ka goditur Ballkanin Perëndimor të premten mbrëma, bora e dendur si dhe erërat e fuqishme pritet të vazhdojnë deri të hënën.

Rëndohet gjendja në Pejë

Telegrafi - 12.02.2012

Të reshurat e pandërprera të borës në komunën e Pejës, jo vetëm që e kanë vështirësuar qarkullimin, por i ka lënë shumë fshatra bllokuara, ndërsa shumë kulme të shtëpive dhe të objekteve tjera janë rrënuar.

‘Angazhim maksimal për të kaluar gjendjen emergjente’

Telegrafi - 12.02.2012

Për shkak të gjendjes emergjente, në të cilën ndodhën shumica e komunave të vendit, nga reshjet e mëdha të borës dhe temperaturat e ulëta, LDK kërkon angazhim maksimal nga Qeveria e Kosovës dhe nga institucionet e tjera, për t’u dalë në ...

Bora nuk ka të ndalur, rëndohet gjendja në Pejë

Botasot - 12.02.2012

Të reshurat e pandërprera të borës në komunën e Pejës jo vetëm që e kanë vështirësuar shumë qarkullimin, por shumë fshatra të kësaj komune i ka bllokuar, si dhe shumë kulme të shtëpive dhe të objekteve tjera janë rrënuar.

Maqedoni: Situatë e rëndë nga rreshjet e borës

VOA - 12.02.2012

Moti i keq në Maqedoni ka bllokuar fshatrat malorë në veri dhe veriperëndim të vendit, si edhe ka vështirësuar trafikun. Fshatrat e rajonit të Karadakut të Kumanovës dhe të Shkupit janë izoluar tërësisht; banorët thonë se nuk kanë si ...

Situatë e rëndë nga reshjet e borës në Maqedoni

Ora news - 12.02.2012

Moti i keq në Maqedoni ka bllokuar fshatrat malorë në veri dhe veriperëndim të Maqedonisë, si edhe ka vështirësuar trafikun. Fshatrat e rajonit të Karadakut të Kumanovës dhe të Shkupit janë izoluar tërësisht; banorët thonë se nuk kanë si ...

Komunat e Dukagjinit të mobilizuara

Telegrafi - 12.02.2012

Në përputhje me rrethanat e krijuara pas borës së fundit, komunat e Dukagjinit- Pejë, Deçan, Gjakovë e Junik, si më të atakuarat nga reshjet e mëdha, janë në nivelin më të lartë të gatishmërisë dhe të veprimit për zhbllokimin e jetës, të ...

Fundjava me reshje dhe temperatura të ulëta

Ina - 11.02.2012

Drejtoria hidrometeorologjike e Maqedonisë bëri të ditur se gjatë kësaj fundjave do të pasojnë reshje bore dhe temperatura të ulta. Reshjet sipas kësaj Drejtorie do të jenë më intensive në orët e pasditës, sidomos në pjesët perëndimore të ...

Në Pejë, gjendja e jashtëzakonshme mbetet në fuqi

Albeu.com - 11.02.2012

Gjendja e jashtëzakonshme e paraparë të përfundojë sot në Pejë, do të mbetet në fuqi. Tash kur niveli i borës që pandërprerë po bie në Pejë, ka arritur lartësinë prej 1 m. e 30 cm.

Qarkullimi i vështirësuar në të gjitha akset rrugore magjistrale dhe rajonale

Alsat - 11.02.2012

Komunikacioni në të gjitha akset rrugore rajonale dhe magjistrale po zhvillohet me vështirësi dhe i ngadalësuar për shkak të reshjeve të borës në territorin e tërë vendit.

Acari mban të mbërthyer Ballkanin

Evropaelire - 11.02.2012

Temperaturat e ulëta kanë lënë mijëra njerëz pa energji elektrike në Ballkan dhe raportohet për dhjetëra të vdekur në rajon si pasojë e acarit. Në Pejë dhe në rajonin e Dukagjinit në Kosovë, në përgjithësi janë rikthyer të reshurat e mëdha ...

Bora izolon veriun, dy të zhdukur në Has

Albeu.com - 11.02.2012

Dy persona nga Hasi rezultojnë të zhdukur që prej ditës së djeshme. Të dy janë punonjës të antenave nga fshati Qarri i Hasit, të cilët kanë shkuar për të riparuar antenat të premten dhe nuk janë kthyer ende.

Strugë - shtohen reshjet, komunikacioni vështirësohet

Ina - 11.02.2012

Ashtu siç ishte paralajmëruar nga Drejtoria hidrometeorologjike, reshjet e borës janë intensifikuar dhe tashmë kanë krijuar një shtresë të re të borës në rrugët magjistrale dhe lokale në rajonin e Strugës.

I ftohti dhe bora mbërthejnë Ballkanin

Lajmeshqip - 11.02.2012

Shkup- Temperaturat e ulta kanë lënë mijëra njerëz pa energji elektrike në Ballkan dhe raportohet për dhjetëra të vdekur në rajon si pasojë e acarit.

Moti i acartë mbërthen vendet e Ballkanit

LajmiFundit - 11.02.2012

Temperaturat e ulëta kanë lënë mijëra njerëz pa energji elektrike në Ballkan dhe raportohet për dhjetëra të vdekur në rajon si pasojë e acarit. Në Pejë dhe në rajonin e Dukagjinit në Kosovë, në përgjithësi janë rikthyer të reshurat e mëdha ...

Bora bllokon Malin e Zi

Evropaelire - 11.02.2012

Bora më e dendur që ka përfshirë Malin e Zi në më shumë se 60 vjetët e fundit ka lënë të izoluara qindra fshatra, ka bllokuar rrugët dhe hekurudhat dhe ka mbyllur aeroportin kyresor të shtetit të vogël ballkanik.

Bora bllokon Malin e Zi, shpallet gjendje e jashtëzakonshme

LajmiFundit - 11.02.2012

Bora më e dendur që ka përfshirë Malin e Zi në më shumë se 60 vjetët e fundit ka lënë të izoluara qindra fshatra, ka bllokuar rrugët dhe hekurudhat dhe ka mbyllur aeroportin kyresor të shtetit të vogël ballkanik.

Në Hade, bora është e zezë

Albeu.com - 11.02.2012

Nëse i gjithë vendi është mbuluar nga bora e bardhë, banorët e Hades në komunën e Obiliqit nuk e kanë atë ndjesi. Tek ata bora duket ndryshe. Tymi që del nga del nga Termocentralet, ia ka humbur borës bardhësinë. Në Hade bora është e zezë.

Parashikimi, mot i ftohtë me shi dhe borë deri në 21 shkurt

LajmiFundit - 11.02.2012

Reshjet e dendura të borës, temperaturat e ulëta dhe shiu do të vazhdojnë të qëndrojnë mbi territorin e vendit gjatë gjithë kësaj fundjave por edhe në ditët e javës së ardhshme.

Bora kthehet në Pejë

Telegrafi - 11.02.2012

Gjendje e rënduar vazhdon të jetë në Pejë, nga reshjet e mëdha të borës që kanë filluar gjatë natës së mbrëmshme. Bora, me intensitet të shtuar, vazhdon të bie edhe në këto çaste.

Moti në vend, rinisin reshjet e dëborës

Ora news - 11.02.2012

Reshjet e denduara të dëborës këtë mëngjes kanë izoluar dhjetëra komuna në veri dhe verilindje të vendit. Situata më shqetësuese është në Bulqizë dhe Peshkopi, ku akset kryesore që lidhin qytetet janë të bllokuara, ndërkohë që komunat kanë ...

Reshjet e borës bllokojnë veriun e Shqipërisë

Botasot - 11.02.2012

Situata e motit është përkeqësuar sërish këtë fundjave, nga reshjet e dëborës dhe ngricat në të gjithë Shqipërinë. Ndërsa shtohet numri i zonave të bllokuara në veri dhe juglindje të vendit.

Qarkullimi i vështirësuar në rruhet e Maqedonisë

Botasot - 11.02.2012

Komunikacioni në të gjitha akset rrugore rajonale dhe magjistrale në Maqedoni po zhvillohet me vështirësi dhe i ngadalësuar për shkak të reshjeve të borës në territorin e tërë vendit.

Bllokohen nga bora disa fshatra të Klinës

Botasot - 11.02.2012

Reshjet e vazhdueshme të borës, kanë bllokuar shumë fshatra të komunës së Klinës në rajonin e Dukagjinit sidomos në zonat malore. Shumë rrugë në mëngjesin e se shtunës, janë të pa kalueshme edhe me pajisje dimërore për shkak të trashësisë ...

Rëndohet situata në veri, shtohen zërat për ndihma ushqimore

Ora news - 11.02.2012

Është përkeqësuar situata e motit në të gjithë vendin gjatë natës së mbrëmshme. Në zonat malore kanë rinisur reshjet e dëborës të shoqëruara me erë të fortë dhe stuhi, ndërsa në vendet e ulëta kanë qenë prezente reshjet e shiut.

Bllokohen të gjitha akset rrugore magjistrale dhe rajonale

Yll Press - 11.02.2012

Në vendkalimet kufitare nuk ka pritje të gjata për hyrje dhe dalje nga vendi. Përkujtim për të gjithë shoferët për obligimin ligjor për posedim të detyrueshëm të pajisjes dimërore në automjete e cila zgjatë deri më 15 mars.

Mësimi në Pejë e Deçan vazhdon më 20 shkurt

Telegrafi - 11.02.2012

Gjendja e jashtëzakonshme, e paraparë të përfundojë sot në Pejë, do të mbetet edhe në ditët e ardhshme në fuqi. Niveli i borës, që pandërprerë po bie në Pejë, ka arritur lartësinë prej 1.3 metrash, raporton Dukagjini Kryetari i komunës së ...

Acari mban të mbërthyer Ballkanin

Botasot - 11.02.2012

Temperaturat e ulëta kanë lënë mijëra njerëz pa energji elektrike në Ballkan dhe raportohet për dhjetëra të vdekur në rajon si pasojë e acarit. Në Pejë dhe në rajonin e Dukagjinit në Kosovë, në përgjithësi janë rikthyer të reshurat e mëdha ...

Shtim të reshjeve të dëborës, asnjë përmirësim të motit

Ora news - 11.02.2012

Shqipëria nuk i shpëton dot dëborës dhe ngricave as javën e ardhshme. Meterologët parashikojnë diell, por ulje të mëtejshme të temeraturave minimale.

Mali i Zi bllokohet nga bora

Telegrafi - 11.02.2012

Bora më e dendur që ka përfshirë Malin e Zi në më shumë se 60 vjetët e fundit ka lënë të izoluara qindra fshatra, ka bllokuar rrugët dhe hekurudhat dhe ka mbyllur aeroportin kryesor të këtij vendi.

Të reshura të reja të borës në Istog

Botasot - 11.02.2012

Të reshurat e reja të borës kanë ribllokuar disa fshatra të Istogut nga bora, ndërsa “ Ambienti” thotë se është duke iu dhënë prioritet pastrimit të rrugëve kryesose të qytetit dhe fshatrave që kanë pacientë në dializë.

Vushtrri: Dimri i fortë u solli shumë probleme

Botasot - 11.02.2012

Në komunën e Vushtrrisë, fshatrat Kurillovë, Vesekovc, Gumnisht, Bozhlan, Shilovicë, por edhe familjet të cilat jetojnë në lagje të ndara të bjeshkëve në fshatrat Ceceli, Dërvarë etj.

Bora bllokon shumë fshatra të Skenderajt

Botasot - 11.02.2012

Banorët e shumë fshatrave malore në komunën e Skenderajt, ankohen se me ditë të tëra kanë mbetur të bllokuar nga bora, në anën tjetër zyrtarët komunalë pohojnë se janë duke bërë të pamundurën për të zhbllokuar rrugët e të gjitha fshatrave, ...

Rikthehen reshjet e borës në Pejë

Botasot - 11.02.2012

Në Pejë dhe në rajonin e Dukagjinit në përgjithësi janë rikthyer të reshurat e mëdha të borës, ndërsa raportohet se ajo tashmë ka arritur trashësinë në 1 metër e 30 centimetra.

Tetova dhe rrethina në situatë të vështirë

EC - 11.02.2012

Rreshjet e borës që kanë kapluar vendin gjatë dy ditëve të fundit kanë krijuar një gjendje të jashtëzakonshme në Tetovë dhe rrethinë. Ndërkohë që kjo është përballja më e vështirë me borën gjatë dekadës së fundit, pasi bora ka arritur ...

Kosova në dimrin e madh, ditë me shumë shkëlqim dielli dhe dëborë

Idividi - 10.02.2012

Prishtinë, 9 shkurt 2012 (MIA) - Mëngjesi i sotëm në Kosovë solli një ditë plot shkëlqim të diellit dhe të bardhësisë së dëborës, që në disa rajone arrin deri në mbi dy metra, pas ditëve dhe netëve me shumë reshje dhe temperatura deri ...

Pastrohen rrugët nëpër Gostivar dhe periferi

Ina - 10.02.2012

Vazhdon aksioni i ndërmarrë para disa ditëve për pastrim intensiv të borës dhe bartjen e saj nga rrugët kryesore të qytetit. Ekipet e shërbimit dimëror pranë Komunës, Ndërmarrja publike “Komunalec” dhe kompanitë e angazhuara për ...

Dëbora, probleme në disa zona, disa akse ende të bllokuara

Ora news - 10.02.2012

Reshjet e dendura të dëborës që kanë rënë përgjatë gjithë natës së mbrëmshme kanë krijuar sërish probleme në disa zona në veri dhe verilindje të vendit.

Rinisin reshjet e borës në veri

Botasot - 10.02.2012

Kanë rinisur reshjet e borës në veri të vendit duke rrezikuar në përkeqësimin e situatës. Reshjet kanë vazhduar gjithë natën në rrethin e Pukës, në qarkun Kukës, Dibër, Malësi e Madhe dhe në Korçë.

Reshjet e borës të dobishme për kulturat bujqësore

Botasot - 10.02.2012

Derisa të reshurat intensive të borës, te cilat kanë përfshirë mbarë vendin dhe po shkaktojnë vështirësi të mëdha, megjithatë për ekspertët e bujqësisë, ato janë të mirëseardhura dhe të dobishme për zhvillimin e kulturave vjeshtore.

Bexheti vizitoi Malësinë e Tetovës

Ina - 09.02.2012

Kryetari i komunës së Tetovës, Prof. Dr. Sadi Bexheti të enjten ka vizituar fshatrat e malësisë së Tetovës, Shipkovicën, Brodecin, Veshallën dhe Bozofcën ku ka parë nga afër gjendjen pas situatës së jashtëzakonshme të krijuar nga reshjet e ...

Rinisin reshjet e borës në veri, përkeqësim i motit ditët e ardhshme

LajmiFundit - 09.02.2012

Rinisin reshjet e borës në vend, kryesisht në veri të Shqipërisë. Mbrëmja e sotme ka startuar rifillimin e reshjeve të dëborës në zonën veriore të vendit, ku situata atje vazhdon të jetë e përkeqësuar ndërkohë.

Rifillojnë reshjet në veri të Shqipërisë

Albeu.com - 09.02.2012

Rikthehen sërish reshjet në vend. Mbrëmja e sotme ka startuar rifillimin e reshjeve të dëborës në zonën veriore të vendit, ku situata atje vazhdon të jetë e përkeqësuar ndërkohë.

Helikopterët edhe sot dërgojnë ushqim dhe barëra deri në fshatrat e bllokuara nga bora

Yll Press - 09.02.2012

"Më shumë vende të banuara furnizohen me ushqim dhe barëra me qëllim që t'i ndihmojnë popullatës lokale e cila për shkak të borës është bllokuar.

Rifillojnë reshjet në veri të vendit, anomali në qarkullim

Ora news - 09.02.2012

Rikthehen sërish reshjet në vend. Mbrëmja e sotme ka startuar rifillimin e reshjeve të dëborës në zonën veriore të vendit, ku situata atje vazhdon të jetë e përkeqësuar ndërkohë.

Serbi situatë kritike nga bora dhe i ftohti

Lajmeshqip - 08.02.2012

Beograd- Reshjet e borës dhe moti shumë i ftohtë edhe sot, në ditën e dytë nga vendosja e gjendjes së jashtëzakonshme, po e vështirësojnë komunikacionin dhe jetën normale në vend, ndërsa ndihma e Qeverisë ka filluar të distribuohet deri në ...

Të izoluara mbi 80 fshatra

Lajm - 08.02.2012

Mbi 80 fshatra në tërë Maqedoninë, gjegjësisht mbi 1 mijë banorë të këtyre viseve vazhdojnë të mbeten të izoluar nga reshjet e reja të borës që kapluan Maqedoninë.

Bexheti në aksion për pastrimin e borës në Tetovë

Lajm - 08.02.2012

Për të sensibilizuar opinionin për përballje sa më efikase me kushtet e krijuara nga moti i keq, kryetari i komunës së Tetovës, Sadi Bexheti, i shoqëruar nga stafi i tij, të martën kanë marrë aksion për pastrimin e borës në sheshin e ...

Helikopterë të ARM-së do të dërgojnë ushqim dhe barëra në fshatrat e bllokuara nga bora

Idividi - 08.02.2012

Shkup, 8 shkurt 2012 (MIA) - Armata e Republikës së Maqedonisë sot me helikopterë do të dërgojë ushqim, mjete higjienike dhe barëra në vendet e banuara të cilat nuk kanë qasje për shkak të reshjeve të borës në komunat Sopishtë, Studeniçan ...

Ballkani edhe sot i bllokuar nga bora

Idividi - 08.02.2012

Shkup, 7 shkurt 2012 (MIA) - Të reshurat e borës dhe temperaturat jashtëzakonisht të ulta vazhdojnë ta vështirësojnë situatën në Ballkan. Në Shqipëri për shkak të borës së madhe dhe rrugët e ngrira edhe më tej janë bllokuar rreth 40 ...

Situata në Serbi kritike, bora akoma krijon probleme

Idividi - 08.02.2012

Beograd, 7 shkurt 2012 (MIA) - Reshjet e borës dhe moti shumë i ftohtë edhe sot, në ditën e dytë nga vendosja e gjendjes së jashtëzakonshme, po e vështirësojnë komunikacionin dhe jetën normale në vend, ndërsa ndihma e Qeverisë ka filluar ...

Helikopterë të ARM-së ndihmojnë fshatrat e bllokuara nga bora

Albeu.com - 08.02.2012

Armata e Republikës së Maqedonisë me helikopterë do të dërgojë ushqim, mjete higjienike dhe barëra në vendet e banuara të cilat nuk kanë qasje për shkak të reshjeve të borës. Fjala është për komunat Sopishtë, Studeniçan dhe Çuçer Sandevë.

Maqedonia aktivizon helikopterët e ushtrisë për ndihmë të fshatrave të izoluara

Yll Press - 08.02.2012

Ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, Abdilaqim Ademi dërgoi apel deri te subjektet juridike që ta respektojnë obligimin ligjor për pastrimin e borës para objekteve të tyre dhe deri te komunat dhe qytetarët që të kyçen në ...

Prishtinë: Kompani shtesë për largimin e akullit dhe borës

Botasot - 08.02.2012

Me qëllim të përballimi të reshjeve të mëdha të borës, komuna e Prishtinës që nga fillimi i javës ka angazhuar kompani shtese për pastrimin dhe mirëmbajtjen e rrugëve.

Maqedonia nën borë, vështirësohet qarkullimi rrugor, hekurudhor dhe ajror

Alsat - 07.02.2012

Reshjet e borës që e kapluan Maqedoninë shkaktuan probleme në zhvillimin e qarkullimit. Autobusët dhe trenat qarkullojnë me vonesa, ndërsa në aeroportin e Shkupit "Aleksandri i Madh" sipas informacioneve nga faqja e tyre e internetit, sot ...

Maqedonia nën borë - vështirësohet qarkullimi rrugor, hekurudhor dhe ajror

Ina - 07.02.2012

Reshjet e borës që e kapluan Maqedoninë shkaktuan probleme në zhvillimin e qarkullimit. Autobusët dhe trenat qarkullojnë me vonesa, ndërsa në aeroportin e Shkupit "Leka i Madh" sipas informacioneve nga faqja e tyre e internetit, sot në ...

Bexheti në aksion për pastrimin e borës në Tetovë

Ina - 07.02.2012

Për të sensibilizuar opinionin për përballje sa më efikase me kushtet e krijuara nga moti i keq, kryetari i komunës së Tetovës, Prof. Dr. Sadi Bexheti, i shoqëruar nga stafi i tij, të martën kanë marrë aksion për pastrimin e borës në ...

Maqedoni, disa vende të bllokuara nga bora

Albeu.com - 07.02.2012

Të reshurat e borës që e kanë kapluar Maqedoninë kanë shkaktuar probleme në qarkullimin e komunikacionit. Autobusët dhe trenat po lëvizin me vonesa, kurse në aeroportin e Shkupit Aleksandri i Madh sipas informacioneve nga faqa e tyre e ...

Gjendje alarmante në fshatrat e Malësisë së Shkupit, mbeten të izoluara mbi 80 fshatra

Alsat - 07.02.2012

Mbi 80 fshatra të Maqedonisë, gjegjësisht mbi 1 mijë banorë të këtyre viseve vazhdojnë të mbeten të izoluar nga reshjet e reja të borës që kapluan Maqedoninë.

Tetovë dhe Gostivar rrugët pjesërisht të pastruara

Alsat - 07.02.2012

Ndërmarrjet për pastrim të rrugëve në Tetovë dhe Gostivar, kanë arritur që të pastrojnë vetëm njërën korsi të bulevardeve. Autoritetet komunale arsyetohen se shkak për këtë janë veturat që zakonisht qytetarët i parkojnë në anën e djathtë ...

Maqedonia nën borë - vështirësohet qarkullimi rrugor, hekurudhor dhe ajror

Yll Press - 07.02.2012

Aterimi i parë në aeroportin e Shkupit është paraparë për në orën 11. Në aeroportin e Ohrit "Shën Pali" për sot nuk janë paraparë fluturime dhe aterime. Reshjet e borës që e kapluan Maqedoninë shkaktuan probleme në zhvillimin e qarkullimit.

Vushtrri: Ngritët niveli i shkallës së gatishmërisë

Botasot - 07.02.2012

Komuna e Vushtrrisë ka ngritur nivelin e shkallës së gatishmërisë pas reshjeve të vazhdueshme të borës dhe temperaturave të ulta që po mbizotërojnë.

Ballkani edhe sot i bllokuar nga ngrica dhe bora

Yll Press - 07.02.2012

Reshjet e borës dhe moti shumë i ftohtë edhe sot, në ditën e dytë nga vendosja e gjendjes së jashtëzakonshme në Serbi, po e vështirësojnë komunikacionin dhe jetën normale në vend, ndërsa ndihma e Qeverisë ka filluar të distribuohet deri në ...

Reshje bore sot në tërë vendin

Ina - 06.02.2012

Nga Enti Hidrometeorologjik kanë bërë të ditur se gjatë dy ditëve të ardhshme parashikohet moti i keq me reshje intensive të borës dhe erë në Maqedoni. Deri në fund të javës do të mbretërojnë temperatura të ulta, erë dhe reshje bore.

Roma tërësisht e paralizuar nga reshjet e borës

Idividi - 06.02.2012

Romë, 4 shkurt 2012 (MIA) - Kryeqyteti i Italisë është bllokuar tërësisht nga bora e cila ka rënë tërë natën dhe shkrihet për shkak të temperaturave të ulëta.

Komunikacioni tokësor, hekurudhor dhe ajror tani për tani pa probleme

Idividi - 06.02.2012

Shkup, 6 shkurt 2012 (MIA) - Reshjet e borës që e kapluan Maqedoninë tani për tani nuk shkaktojnë probleme në zhvillimin e komunikacionet tokësor, hekurudhor dhe ajror.

Maqedonia e përfshirë nga reshje të mëdha të borës

Alsat - 06.02.2012

Maqedonia është përfshirë nga reshje të mëdha të borës të cilat do të vazhdojnë edhe gjatë ditës së nesërm e. Meteorologët për nesër paralajmërojnë, paraqitjen e shtresës së akullit dhe të erës së forcuar verilindore.

Komunikacioni tokësor, hekurudhor dhe ajror tani për tani pa probleme

Yll Press - 06.02.2012

Në qafën malore Strzhë, në krahun Mavrovë-Dibër dhe aksin rrugor Tetovë-Jazhincë prej sot në mëngjes është larguar ndalesa për automjetet e rënda transportuese.

Komunikacioni tani për tani pa probleme

Botasot - 06.02.2012

Reshjet e borës që e kapluan Maqedoninë tani për tani nuk shkaktojnë probleme në zhvillimin e komunikacionet tokësor, hekurudhor dhe ajror. Nga Lidhja Auto-Moto e Maqedonisë informojnë se komunikacion në të gjitha drejtimet rrugore ...