TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ivanovi, i dytë më i pasur pas Josipoviçit

Lajm - 17.01.2010

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov është radhitur në vendin e dytë sipas pronësisë në vend, në shoqëri me kolegët e tij të ish-Jugosllavisë, njoftuan mediat serbe.

Presidentët e rajonit, më i pasuri Ivo Josipoviq

Koha.net - 17.01.2010

Beograd, 17 janar - Presidenti kroat i sapozgjedhur Ivo Josipoviq kryeson listën e më të pasurve ndër homologët e tij në rajon. Lajmin e kanë publikuar të shtunën mediet serbe, sipas të cilave në fund të listës sa i përket pasurisë ...

Sa janë të pasur presidentët e rajonit tonë?

Ina - 16.01.2010

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov është në vendin e dytë sipas pasurisë që e posedon krahasuar me kolegët e tij nga ish-Jugosllavia, lajmërojnë mediumet serbe.

Josipoviqi konfirmoi ftesën për Sejdiun

Koha.net - 16.01.2010

Zagreb, 16 janar - Presidenti i ardhshëm i Kroacisë, Ivo Josipoviq ka konfirmuar se në ceremoninë e inaugurimit të tij presidenti i shtetit kroat është i ftuar edhe presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu, pavarësisht kushtëzimeve të ...

Sejdiu uron Josipovicin

Telegrafi - 16.01.2010

Presidenti i Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu, me rastin zgjedhjes së Ivo Josipovic, president i Republikës së Kroacisë, i ka dërguar atij një mesazh urimi.

“Tërmet” politik në SDP të Kroacisë

Koha.net - 16.01.2010

Zagreb, 16 janar – Këshilli Kryesor i Partisë Social-demokrate (SDP) të Kroacisë, sot, pas një mbledhje maratonike prapa dyerve të mbyllura, ka miratuar vendimin e djeshëm të Kryesisë së kësaj partie për përjashtimin e 14 anëtarëve të saj, ...

Sejdiu përgëzoi Josipoviqin

Koha.net - 16.01.2010

Prishtinë, 16 janar – Presidenti i Republikës së Kosovës i ka dërguar të shtunën një mesazh urimi presidentit të zgjedhur të Kroacisë Ivo Josipoviqit.

Pasuria e presidentëve nga ish-Jugosllavia, Ivanovi i dyti

Alsat - 15.01.2010

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov është në vendin e dytë sipas pasurisë që e posedon krahasuar me kolegët e tij nga ish-Jugosllavia, lajmërojnë mediumet serbe.

Ivanovi i dyti per nga pasuria mes presidenteve nga ish-Jugosllavia

Albeu.com - 15.01.2010

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov është në vendin e dytë sipas pasurisë që e posedon krahasuar me kolegët e tij nga ish-Jugosllavia, lajmërojnë mediumet serbe.

Josipoviq konfirmon ftesën për Sejdiun

Evropaelire - 15.01.2010

Presidenti i ardhshëm i Kroacisë, Ivo Josipoviq, i ka konfirmuar Radios Evropa e Lirë se Zagrebi u ka dërguar ftesë të gjithë përfaqësuesve të vendeve, me të cilat Kroacia ka marrëdhënie diplomatike, dhe edhe Kosovës, pavarësisht ...

Tadiq nuk shkon në Zagreb po qe atje edhe Sejdiu

Koha.net - 15.01.2010

Beograd, 15 janar 2010 - Presidenti serb Boris Tadiq ka deklaruar se nuk do të marrë pjesë në inaugurimin e presidentit të ri të Kroacisë, Ivo Josipoviq, nëse aty do të jetë prezent edhe presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu.

Tadiq nuk shkon në inaugurimin e Presidentit kroat për shkak të pranisë së Sejdiut

Botasot - 15.01.2010

Beograd, 15 janar - Presidenti serb Boris Tadiq ka deklaruar se nuk do të marrë pjesë në inaugurimin e Presidentit të ri të Kroacisë në se aty do të jetë prezent edhe Presidenti i Kosovës.

Josipovic: Me Shqipërinë e Kosovën, marrëdhënie të mira

Telegrafi - 15.01.2010

Në një intervistë për Top Channel presidenti i ri i Kroacisë Ivo Josipovic thotë se Shqipërinë dhe Kosovën i shikon si partnerë me të cilët marrëdhëniet janë shumë të mira. “Do të doja që marrëdhëniet me Shqipërinë të jenë edhe më të mira.

Zagrebi ka ftuar Prishtinën në inaugurimin e Josipoviqit

Koha.net - 15.01.2010

Zagreb, 15 janar 2010 - Autoritetet kroate në inaugurimin e Presidentit të ri të Kroacisë Ivo Josipoviq, muajin e ardhshëm, kanë ftuar përfaqësuesit e të gjitha shteteve me të cilat ky vend ka marrëdhënie diplomatike, andaj kanë ftuar edhe ...

Zagrebi ka ftuar Prishtinën në inaugurimin e Josipovicit

Telegrafi - 15.01.2010

Autoritetet kroate në inaugurimin e presidentit të ri të Kroacisë, Ivo Josipovic muajin e ardhshëm kanë ftuar përfaqësuesit e të gjitha shteteve me të cilat ky vend ka marrëdhënie diplomatike, andaj kanë ftuar edhe përfaqësuesin e ...

Pupovac - Josipoviqit: Mos vizito Kosoven

Albeu.com - 14.01.2010

Kryetari i Këshillit Kombëtar Serb të Kroacisë, Millorad Pupovac vlerëson se do të ishte mençuri që presidenti i ri kroat, Ivo Josipoviq, të mos e vizitojë mos e vizitojë Kosovën në këtë moment, njoftojnë mediat e Beogradit.

Tadic: Nese Sejdiu shkon ne Zagreb, atehere une nuk do te ik

Albeu.com - 14.01.2010

Presidenti i Serbisë, Boris Tadiq ka paralajmëruar sot se nuk do të shkojë në Zagreb në inaugurimin e presidentit të sapozgjedhur kroat, Ivo Josipoviq, nëse në atë ngjarje merr pjesë edhe presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu.

Pupovac e këshillon Josipoviqin të mos e vizitojë Kosovën

Koha.net - 14.01.2010

Zagreb, 14 janar – Kryetari i Këshillit Kombëtar Serb të Kroacisë, Millorad Pupovac vlerëson se do të ishte mençuri që presidenti i ri kroat, Ivo Josipoviq, të mos e vizitojë mos e vizitojë Kosovën në këtë moment, njoftojnë mediat e ...

Tadiqi në Zagreb, vetëm nëse aty nuk do të jetë Sejdiu

Koha.net - 14.01.2010

Beograd, 14 janar – Presidenti i Serbisë, Boris Tadiq ka paralajmëruar sot se nuk do të shkojë në Zagreb në inaugurimin e presidentit të sapozgjedhur kroat, Ivo Josipoviq, nëse në atë ngjarje merr pjesë edhe presidenti i Kosovës Fatmir ...

Fituesi i zgjedhjeve Ivo Josipoviq

Fakti - 12.01.2010

Zgjedhjet presidenciale në Kroaci Fituesi i zgjedhjeve Ivo Josipoviq Socaldemokrati Ivo Josipoviq fitoi zgjedhjet presidenciale të balotazhit në Kroaci.

Presidenti Ivanov uron kolegun e tij kroat Josipoviq

Ina - 12.01.2010

Presidenti i Republikës së Maqedonisë Dr Gjorge Ivanov me rastin e zgjedhjes për president të Republikës së Kroacisë ka i ka dërguar telegram urimi z Ivo Josipoviq.

Presidenti i zgjedhur kroat zotohet të luftojë korrupsionin

SETimes - 12.01.2010

12/01/2010 ZAGREB, Kroaci -- Gjatë konferencës së tij të parë për shtyp të hënën (11 janar), Presidenti i zgjedhur Ivo Josipoviç u zotua të luftojë korrupsionin, duke paralajmëruar se ky po bllokon reformat e nevojshme për të përshpejtuar ...

Josipoviq: Kroacia nuk do të tërheq padinë ndaj Serbisë

Koha.net - 12.01.2010

Zagreb, 12 janar - Presidenti i ri i Kroacisë, Ivo Josipoviq, sipas medieve kroate, thekson se nuk janë plotësuar ende kushtet që vendi i tij të tërheqë padinë kundër Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Hagës për gjenocid.

Presidenti kroat premton luftë kundër korrupsionit

BBC - 11.01.2010

Fituesi i zgjedhjeve presidenciale ne Kroaci, kandidati social demokrat i opozitës, Ivo Josipoviq, ka premtuar se do të luftojë korrupsionin, dhe do të udhëheqë vendin në Bashkimin Evropian.

Kroaci: Ivo Josipoviq u zgjodh president i ri

Evropaelire - 11.01.2010

Kandidati i Partisë Socialdemokrate opozitare, Ivo Josipoviq, ka arritur fitore bindëse në zgjedhjet presidenciale të Kroacisë. Komisioni zgjedhort shpalli se zoti Josipoviq, ka fituar 60.3% të votave në rundin e dytë të zgjedhjeve ...

Ivo Josipoviq u zgjodh president i ri i Kroacisë

Alsat - 11.01.2010

Kandidati i Partisë opozitare Socialdemokrate Ivo Josipoviq është zgjedhur për president të Kroacisë, kumtoi kryetari i Komisionit Shtetëror Zgjedhor, Branko Hërvatin.

Qeveria e Kosovës ndan 200 mijë euro për përmbytjet në Shqipëri

Idividi - 11.01.2010

Prishtinë, 10 janar (MIA) - Qeveria e Kosovës, sot në mbledhjen saj ka ndarë 200 mijë euro ndihmë për përballimin e situatës së rëndë nga vërshimet që po ndodhin në veriun e Shqipërisë.

Ivo Josipoviq u zgjodh president i ri i Kroacisë

Idividi - 11.01.2010

Zagreb, 11 janar (MIA) - Kandidati i Partisë opozitare Socialdemokrate Ivo Josipoviq është zgjedhur për president të Kroacisë, kumtoi kryetari i Komisionit Shtetëror Zgjedhor, Branko Hërvatin.

Ivo Josipoviq u zgjodh president i ri i Kroacisë

Lajm - 11.01.2010

Kandidati i Partisë opozitare Socialdemokrate Ivo Josipoviq është zgjedhur për president të Kroacisë, kumtoi kryetari i Komisionit Shtetëror Zgjedhor, Branko Hërvatin.

Ivo Josipoviq u zgjodh president i ri i Kroacise

Albeu.com - 11.01.2010

Kandidati i Partisë opozitare Socialdemokrate Ivo Josipoviq është zgjedhur për president të Kroacisë, kumtoi kryetari i Komisionit Shtetëror Zgjedhor, Branko Hërvatin.

"Fitorja e arsyes" - Josipovic fiton zgjedhjet presidenciale në Kroaci

DW - 11.01.2010

Socaldemokrati Ivo Josipoviq fitoi zgjedhjet presidenciale të balotazhit në Kroaci. Profesori i drejtësisë do të luftojë korrupsionin dhe të anëtarësojë vendin në Bashkimin Evropian „Ivo, Ivo….“ thërrasin simpatizantët e tij.

Josipoviç: Padia ndaj Serbisë mbetet

Evropaelire - 11.01.2010

Presidenti i sapozgjedhur i Kroacisë, Ivo Josipoviç, deklaroi sot se ende nuk janë plotësuar kushtet që Kroacia ta tërheqë padinë e saj kundër Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, duke theksuar se si president, do të angazhohet ...

Zgjedhja e Josipoviqit mirëpritet, përjashtim bën Serbia

Evropaelire - 11.01.2010

Analistët, mediat dhe vëzhguesit ndërkombëtarë thonë se zgjedhja e social-demokratit Ivo Josipoviq si president i Kroacisë, do ta ndihmojë procesin e integrimit të vendit në Bashkimin Evropian.

Ivo Josipoviç fiton zgjedhjet presidenciale në Kroaci

Botasot - 11.01.2010

Komisioni elektoral i Kroacisë ka deklaruar social demokratin në opozitë Ivo Josipoviç fitues të raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale të dielës.

Ivo Josipoviç fiton zgjedhjet presidenciale në Kroaci

VOA - 11.01.2010

Komisioni elektoral i Kroacisë ka deklaruar social demokratin në opozitë Ivo Josipoviç fitues të raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale të dielës.

Josipoviq president i Kroacisë

Koha.net - 11.01.2010

Zagreb,11 janar - Ivo Josipoviq është presidenti i ri i Kroacise. Komisioni elektoral vendas deklaroi social demokratin në opozitë, Josipoviq, si fitues fitues të raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale të së dielës.

Ivo Josipoviq u zgjodh president i ri i Kroacisë

Yll Press - 11.01.2010

Në bazë të rezultateteve paraprake të komunikuara nga televizionet kroate socialdemokrati Josipoviç ka fituar rreth 65 për qind të votave. Po sipas këtyre burimeve për kryebashkiakun e Zagrebit, Milan Bandiç kanë votuar rreth 35 për qind e ...

Presidenti kroat premton luftë kundër korrupsionit

Telegrafi - 11.01.2010

Fituesi i zgjedhjeve presidenciale ne Kroaci, kandidati social demokrat i opozitës, Ivo Josipovic, ka premtuar se do të luftojë korrupsionin, dhe do të udhëheqë vendin në Bashkimin Evropian.

Josipoviq: Do të luftoj korrupsionin

Koha.net - 11.01.2010

Fituesi i zgjedhjeve presidenciale ne Kroaci, kandidati social demokrat i opozitës, Ivo Josipoviq, ka premtuar se do të luftojë korrupsionin, dhe do të udhëheqë vendin në Bashkimin Evropian.

Josipoviç thotë se do ta bëjë Kroacinë model të demokracisë

VOA - 11.01.2010

Presidenti i porsazgjedhur kroat Ivo Josipoviç thotë se ai do ta bëjë vendin modelin e demokracisë dhe të të drejtave të njeriut, ndërsa Kroacia përpiqet të hyjë në Bashkimin Evropian brenda vitit 2012.

Josipovic: Padia ndaj Serbisë mbetet

Telegrafi - 11.01.2010

Presidenti i sapozgjedhur i Kroacisë, Ivo Josipovic, deklaroi se ende nuk janë plotësuar kushtet që Kroacia ta tërheqë padinë e saj kundër Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, duke theksuar se si president, do të angazhohet për ...