TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

BP: Mbyllja e vrimës së derdhjes së naftës e qëndrueshme

Shqipmedia - 18.07.2010

Mbyllja e vrimës së derdhjes së naftës në Gjirin e Meksikës po qëndron ende. Edhe 24 orë pas montimit të një kupole përforcuese nuk ka shenja për derdhje të reja, njoftoi koncerni energjitik britanik British Petrolium.

Katastrofa po merr fund, por askush nuk e di koston e saj

DW - 18.07.2010

Katastrofa e naftës në Gjirin e Meksikës duket se po merr fund. Rajoni megjithatë nuk mund të ndjehet i çliruar. Se sa kushton dëmtimi i mjedisit dhe shkatërrimi i vendeve të punës, këtë nuk mund ta thotë ende askush.

BP, testi për betonimin e tapës zgjatet 24 orë

Top Channel - 18.07.2010

Testi për betonimin e pusit në Gjirin e Meksikës do vazhdojë edhe gjatë 24 orëve në vazhdim. Lajmin e bën të ditur admirali i Rojes Bregdetare, Thad Allen.

BP, testi për betonimin e tapës zgjatet 24 orë

Botasot - 18.07.2010

Lajmin e bën të ditur admirali i Rojes Bregdetare, Thad Allen. Inxhinierët e kompanisë British Peroleum pas një konsultimi të gjatë me këshilltarët e Shtëpisë së Bardhë.

BP: Kapaku i pusit të dëmtuar, do të qëndrojë deri në mbylljen përfundimtare të tij

VOA - 18.07.2010

Kompania e naftës BP thotë se kapaku i vendosur në pusin e dëmtuar në Gjirin e Meksikës, duket se po qëndron në vend dhe mund të mbetet atje derisa pusi të mbyllet përgjithmonë.

Katastrofa po merr fund, por askush nuk e di koston e saj

Botasot - 18.07.2010

Ishte një deklaratë delikate: "BP do të marrë përsipër të gjitha shpenzimet e punimeve të nevojshme të pastrimit." Kështu tha në maj Lamar Mckay, president i BP për Amerikën, para dhomës së Kongresit Amerikan në Uashington: "Ne do të ...

Sukses i BP-Ndaloi rrjedhja e naftës në Gjirin e Meksikës

Gazeta Start - 17.07.2010

Mbyllja e vrimës së derdhjes së naftës në Gjirin e Meksikës po qëndron ende. Edhe 24 orë pas montimit të një kupole përforcuese nuk ka shenja për derdhje të reja, njoftoi koncerni energjetik britanik British Petrolium.

“BP”: Testi vazhdon me sukses

Top Channel - 17.07.2010

Vazhdon me sukses testimi i kompanisë naftënxjerrëse “BP” për të ndalur rrjedhën në pusin e naftës në Gjirin e Meksikës. Sipas autoriteteve amerikane për momentin kapaku gjigant i vendosur nuk lejon rrjedhjen edhe pse presioni ndaj tij ...

BP: Mbyllja e vrimës së derdhjes së naftës e qëndrueshme

Botasot - 17.07.2010

Mbyllja e vrimës së derdhjes së naftës në Gjirin e Meksikës po qëndron ende. Edhe 24 orë pas montimit të një kupole përforcuese nuk ka shenja për derdhje të reja, njoftoi koncerni energjitik britanik British Petrolium.

Sukses i BP-Ndaloi rrjedhja e naftës në Gjirin e Meksikës

Botasot - 17.07.2010

Hapi i fundit i koncernit BP u lavdërua edhe nga presidenti amerikan Barack Obama: "Kupola e re është lajm i mirë. Ose ne do të jemi në gjendje ta përdorim atë për të ndaluar rrjedhjen, ose për të sjellë të gjithë sasinë e naftës deri në ...

Sukses i BP-Ndaloi rrjedhja e naftës në Gjirin e Meksikës

Lajmetsot - 17.07.2010

Sukses i BP-Ndaloi rrjedhja e naftës në Gjirin e Meksikës Mbyllja e vrimës së derdhjes së naftës në Gjirin e Meksikës po qëndron ende. Edhe 24 orë pas montimit të një kupole përforcuese nuk ka shenja për derdhje të reja, njoftoi koncerni ...

Sukses i BP-Ndaloi rrjedhja e naftës në Gjirin e Meksikës

Yll Press - 17.07.2010

Mbyllja e vrimës së derdhjes së naftës në Gjirin e Meksikës po qëndron ende. Edhe 24 orë pas montimit të një kupole përforcuese nuk ka shenja për derdhje të reja, njoftoi koncerni energjetik britanik.

“BP” e përfshirë në lirimin e bombarduesit të Lockerbie

Koha.net - 17.07.2010

Washington, 17 korrik – Shefat e gjigantit britanik të naftës “British Petrolleum”, do t’iu përgjigjen edhe një herë pyetjeve të senatorëve amerikanë, por kësaj radhe lidhur me rolin e kësaj kompanie në lirimin e bombarduesit të Lockerbie.

Shtypi për BP-në, oktapodin dhe Take That

BBC - 16.07.2010

Disa gazeta kanë vlerësime pozitive për British Petrolium, me tituj si të DAILY MAIL, "e ndalëm rrjedhjen në Gjirin e Meksikës". Ndërsa të tjerat merren me debatin që ka mbështjellë gjigandin e naftës.

“BP” ndalon derdhjen e naftës në Gjirin e Meksikës

Gazeta Start - 16.07.2010

Uashington Gjigandi energjetik britanik, British Petrolium, për herë të parë ka arritur të ndalojë derdhjen e naftës që prej muajsh rrjedh në Gjirin e Meksikës.

BP ndal rrjedhjen e naftës

Top Channel - 16.07.2010

Kompania e naftës BP ka mundur të ndalojë përkohësisht rrjedhjen e naftës nga Gjiri i Meksikës, gjë që ndodh për herë të parë pas shpërthimit në platformën Dipëater Herizon.

Ndalet derdhja e naftës në Gjirin e Meksikës

Alsat - 16.07.2010

Në luftën kundër derdhjes së naftës në Gjirin e Meksikës, koncerni British Petrol (BP) ka arritur për herë të parë, tre muaj pas fillimit të katastrofës, një sukses të madh.

Shtypi për BP-në, oktapodin dhe Take That

24 orë - 16.07.2010

Gazetat shkruajnë për operacionin më të fundit të BP-së për rrjedhjen në Gjirin e Meksikës dhe Take ...

BP ndalon rrjedhjen e naftës në Gjirin e Meksikës

Evropaelire - 16.07.2010

Inxhinierët e kompanisë British Petrolium kanë ndaluar rrjedhjen e naftës në Gjirin e Meksikës, për herë të parë që nga muaji prill. Ata nisën mbrëmë vendosjen e një teknologjie të re që synonte ndërprerjen e derdhjes së naftës.

Bllokohet rrjedhja e naftës në Gjirin e Meksikës

Shqipmedia - 16.07.2010

BP arriti tërësisht ta ndalojë derdhjen e naftës në Gjirin Meksikan, për herë të parë që prej muajit prill, transmetuan agjencitë botërore. Kompania i mbylli me sukses të gjitha ventilat e tubacionit të ri që ishte vendosur për ta ndaluar ...

Ndalet përkohësisht derdhja e naftës në Gjirin e Meksikës

Ina - 16.07.2010

Në luftën kundër derdhjes së naftës në Gjirin e Meksikës, koncerni BP ka arritur për herë të parë, tre muaj pas fillimit të katastrofës, një sukses të madh.

Sukses i BP - Ndaloi rrjedhja e naftës në Gjirin e Meksikës

DW - 16.07.2010

Mbyllja e vrimës së derdhjes së naftës në Gjirin e Meksikës po qëndron ende. Edhe 24 orë pas montimit të një kupole përforcuese nuk ka shenja për derdhje të reja, njoftoi koncerni energjitik britanik British Petrolium.

BP arriti tërësisht ta ndalojë derdhjen e naftës në Gjirin Meksikan

Idividi - 16.07.2010

Nju Orleans, 16 korrik 2010 (MIA) - BP arriti tërësisht ta ndalojë derdhjen e naftës në Gjirin Meksikan, për herë të parë që prej muajit prill, transmetuan agjencitë botërore.

Ndalet përkohësisht derdhja e naftës në Gjirin e Meksikës

Botasot - 16.07.2010

Në luftën kundër derdhjes së naftës në Gjirin e Meksikës, koncerni BP ka arritur për herë të parë, tre muaj pas fillimit të katastrofës, një sukses të madh.

BP-ja e ndalon rrjedhjen e naftës

Telegrafi - 16.07.2010

Inxhinierët e kompanisë British Petrolium (BP) kanë ndaluar rrjedhjen e naftës në Gjirin e Meksikës, për herë të parë që nga muaji prill. Ata nisën mbrëmë vendosjen e një teknologjie të re që synonte ndërprerjen e derdhjes së naftës.

BP ndalon rrjedhjen e naftës pas afër tre muajve

Koha.net - 16.07.2010

Luiziana, 16 korrik - “British Petroleum” (BP) ka njoftuar se, pas gati tre muajve, ka ndalë rrjedhjen e naftës në ujërat e Gjirit të Meksikës. Inxhinierët e BP-së nisën mbrëmë vendosjen e një teknologjie të re që synonte ndërprerjen e ...

BP ndalon rrjedhjen e naftës pas afër tre muajve

Lajmetsot - 16.07.2010

BP ndalon rrjedhjen e naftës pas afër tre muajve “British Petroleum” (BP) ka njoftuar se, pas gati tre muajve, ka ndalë rrjedhjen e naftës në ujërat e Gjirit të Meksikës.

Pres. Obama, lajmi për ndalimin e rrjedhjes është një shenjë e mirë

VOA - 16.07.2010

Presidenti Obama tha se bllokimi i rrjedhjes së naftës në Gjirin e Meksikës nga firma BP është lajm i mirë, por ai paralajmëroi se ende nuk dihet përfundimisht në se kupola do të jetë zgjidhja përfundimtare për bllokimin e pusit të dëmtuar.

Obama: Lajmi për ndalimin e rrjedhjes është një shenjë e mirë

Botasot - 16.07.2010

Presidenti Obama tha se bllokimi i rrjedhjes së naftës në Gjirin e Meksikës nga firma BP është lajm i mirë, por ai paralajmëroi se ende nuk dihet përfundimisht në se kupola do të jetë zgjidhja përfundimtare për bllokimin e pusit të dëmtuar.

BP fillon një provë kritike me presion nën det

BBC - 15.07.2010

Kompania e naftës BP ka filluar një provë kritike me presion për të parë nëse një kapak në pusin që nxjerr naftë në detin në Gjirin e Meksikës është aq i fortë sa të ndalojë derdhjen.

“BP” merr “Ok” për testimin

Top Channel - 15.07.2010

Autoritetet federale amerikane i hapën dritën jeshile kompanisë “Bp” për vendosjen e kapakut të ri i cili pritet të bllokojë një pjesën më të madhe të naftës që rrjedh nga thellësitë e Oqeanit në Gjirin Persik dhe në rastin më të mirë ta ...

BP fillon një provë kritike me presion nën det

24 orë - 15.07.2010

BP ka filluar një provë kritike me presion për të parë nëse një kapak është aq i fortë sa të ndalojë ...

Nafta, “BP” shtyn testin e tapës

Top Channel - 15.07.2010

Një rrjedhje nafte në një nga tubat ka detyruar “British Petroleum” të shtyjë testin jetik mbi tapën e re. Lajmin e ka bërë të ditur vetë kompania. Tapa e re parashikohet të bllokojë baticën e zezë në Gjirin e Meksikës.

Përpjekje të reja të BP-së

Evropaelire - 15.07.2010

Kompania British Petrolium ka filluar të testojë një tekonologji të re për të ndërprerë rrjedhjen e naftës në Gjirin e Meksikës. Sistemi nuk është instaluar plotësisht, ndaj nuk dihen ende rezultatet përfundimtare.

BP: Kemi ndaluar rrjedhjen e naftës

Albeu.com - 15.07.2010

Kompania "British Petrolium" njofton se për herë të parë është ndaluar rrjedhja e naftës në Gjirin e Meksikës, që nga shpërthimi i platformës Deepwater horizon. Lajmi publikohet në Wall Street Journal.

Prova e kambanës së re për mbledhjen e naftës në Gjirin e Meksikës vazhdon

Botasot - 15.07.2010

Gati tre muaj pas shpërthimit të një platforme nafte në Gjirin e Meksikës koncerni British Petroleum (BP) po ndërmerr një përpjekje të re për mbledhjen e naftës që del në det.

“BP” merr dritën jeshile për testimin

Koha.net - 15.07.2010

Luiziana, 15 korrik - Autoritetet federale amerikane i hapën dritën jeshile kompanisë “BP” për vendosjen e kapakut të ri i cili pritet të bllokojë një pjesën më të madhe të naftës që rrjedh nga thellësitë e Oqeanit në Gjirin Persik dhe në ...

BP do të rifillojë provat me kupolën e re për të penguar rrjedhjen e naftës

VOA - 15.07.2010

Kompania BP do të rifillojë provat me një kupolë të re 75 tonëshe për të penguar rrjedhjen e naftës nga fundi i detit në Gjiri i Meksikës. Njoftimi vjen ndërkohë që u arrit të riparohej një e çarë në njërin prej tubave që lidhen me kupolën.

BP fillon një provë kritike me presion nën det

Botasot - 15.07.2010

Valvulat në kapak po mbyllen gradualisht për të pakësuar derdhjen e naftës, gjatë një proçesi që ka gjasa të zgjasë disa orë. Autoritetet amerikane i kanë thënë BP-së që të kryej këtë proçedurë pasi më herët e vonuan provën pas ...

Bllokohet rrjedhja e naftës nga pusi i dëmtuar në Gjirin e Meksikës

VOA - 15.07.2010

Kompania e naftës BP tha se nga pusi i dëmtuar në fund të detit në Gjirin e Meksikës nuk po rrjedh më naftë. Është hera e parë që rrjedhja e naftës bllokohet që nga shpërthimi në muajin prill në një platformë shpimi të kësaj kompanie.

Bllokohet rrjedhja e naftës nga pusi i dëmtuar në Gjirin e Meksikës

Botasot - 15.07.2010

Kompania e naftës BP tha se nga pusi i dëmtuar në fund të detit në Gjirin e Meksikës nuk po rrjedh më naftë. Është hera e parë që rrjedhja e naftës bllokohet që nga shpërthimi në muajin prill në një platformë shpimi të kësaj kompanie.

BP shtyn testet e tapës së re

Top Channel - 14.07.2010

Kompania britanike British Petroleum ka shtyrë testet e ditës së sotme për të provuar tapën e re rë vendosur në pusin e naftës në Luiziana. “Kemi vendosur të bëjmë analiza të reja gjatë së mërkurës dhe të enjtes”, lexohet në komunikatën e ...

BP shtyn fillimin e testit në Gjirin e Meksikës

DW - 14.07.2010

Për shkak të kërkesave të të ngarkuarit të qeverisë amerikane për që të zhvillohen analiza paraprake BP shtyn provat me gypin për të vënë nën kontroll derdhjen e naftës.

BP shtynë testet e tapës së re

Koha.net - 14.07.2010

Luiziana, 14 korrik - Kompania britanike British Petroleum ka shtyrë testet e ditës së sotme për të provuar tapën e re të vendosur në pusin e naftës në Luiziana.

BP shtynë testet e tapës së re

Lajmetsot - 14.07.2010

BP shtynë testet e tapës së re Kompania britanike British Petroleum ka shtyrë testet e ditës së sotme për të provuar tapën e re të vendosur në pusin e naftës në Luiziana.

BP shtyn provën me një kupolë të re të vendosur në pusin e dëmtuar të naftës

Botasot - 14.07.2010

Faza tjetër do të jetë mbyllja gradualisht e valvulave në kupolën ku janë lidhur një numër tubash. Inxhinjerët do të mbajnë nën vëzhgim presionin për të parë nëse kupola do të arrijë t’i rezistojë trysnisë së naftës që rrjedh.

BP me një tjetër përpjekje për të ndalur rrjedhjen

BBC - 13.07.2010

Kompania britanike e naftës, BP tha të martën se kishte vendosur me sukses një tjetër pajisje në pusin e çarë që po derdh naftë në Gjirin e Meksikës.

Gjiri i Meksikës, BP instalon hinkë në vendderdhje

Gazeta Start - 13.07.2010

Uashington - Gjiganti energjetik britanik i ''British Petrolium'' vendosi me sukses gjatë natës së mbrëmshme një hinkë të re mbi burimin e pusit të naftës të shkatërruar, i cili deri tani ka shkaktuar një katastrofë të jashtëzakonshme ...

BP teston kapakun e ri

Top Channel - 13.07.2010

BP njoftoi mbrëmjen e së hënës përfundimin me sukses të operacionit për ndryshimin e kapakut mbi vendrrjedhjen e naftës e cila ka që më 21 prill që ndot ujërat e Gjirit të Meksikës.

BP me një tjetër përpjekje për të ndalur rrjedhjen

24 orë - 13.07.2010

BP vendos një tjetër pajisje për ndaljen e rrjedhjes së naftës, ndërsa SHBA kalon një vend për shpimet e naftës në ...

BP vendos kapak të ri në vrimën e najftësjellësit

Alsat - 13.07.2010

Ekspertët e kompanisë së naftës “British Petroleum” mbrëmë kanë filluar të vendosin një kapak të ri në vrimën e fundit të Gjirit të Meksikës. Me këtë shpresojnë se për një kohë të shkurtër do të mund të ndërpritet derdhja e naftës në det, ...

BP vendos kapakun e ri

Evropaelire - 13.07.2010

Gjiganti energjetik British Petrolium ka vendosur një kapak të ri në gypin e dëmtuar të naftës në Gjirin e Meksikës. BP nuk ka dhënë informacione të menjëhreshme nëse hapi i ri ka ndaluar rrjedhjen e naftës.

BP instalon një kapak të ri për të bllokuar pusin e naftës në Gjirin e Meksikës

VOA - 13.07.2010

Në Gjirin e Meksikës, filmimet e bëra në ujrat e turbullta tregojnë se kapaku i ri mbi grykën e pusit është instaluar me sukes dhe siç është parashikuar do të paksojë ndjeshëm rrjedhjen e naftës e ndoshta do ta bllokojë përfundimisht atë.

BP instalon një kapak të ri për të bllokuar pusin e naftës në Gjirin e Meksikës

Botasot - 13.07.2010

Në Gjirin e Meksikës, filmimet e bëra në ujrat e turbullta tregojnë se kapaku i ri mbi grykën e pusit është instaluar me sukes dhe siç është parashikuar do të paksojë ndjeshëm rrjedhjen e naftës e ndoshta do ta bllokojë përfundimisht atë.

BP shtyn provën me një kupolë të re të vendosur në pusin e dëmtuar të naftës

VOA - 13.07.2010

Kompania energjitike BP ka shtyrë për një ditë tjetër fillimin e procedurës për testimin e paisjes së re ndaluese mbi depozitën me naftë të demtuar në Gjirin e Meksikës.

BP fillon provat me një kupolë të re të vendosur në pusin e dëmtuar të naftës

Botasot - 13.07.2010

Kompania BP fillon sot provat me një kupolë të re të vendosur në pusin e dëmtuar të naftës në Gjirin e Meksikës nga i cili kanë rrjedhur mijra tonelata naftë gjatë tre muajve të fundit.

Derdhja e naftës i ka kushtuar 3,5 miliardë dollarë BP-së

Gazeta Start - 12.07.2010

Londër Kompania Britanike, British Petroleum (BP), thotë se çmimi i veprimeve lidhur me rrjedhjen e naftës në Gjirin e Meksikës ka kapur shifrat e 3.5 miliardë dollarëve.

BP: Rrjedhja e naftës arriti në 3.5 miliardë dollarë

Evropaelire - 12.07.2010

Gjiganti britanik, British Petroleum (BP), thotë se çmimi i veprimeve lidhur me rrjedhjen e naftës në Gjirin e Meksikës, ka rritur në 3.5 miliarda dollarë.

Dëmi nga rrjedhja e naftës mbi 3.5 miliardë dollarë

Alsat - 12.07.2010

Gjiganti britanik, British Petroleum (BP), thotë se çmimi i veprimeve lidhur me rrjedhjen e naftës në Gjirin e Meksikës, ka rritur në 3.5 miliarda dollarë.

BP: Jane shpenzuar 3.5 miliarde dollare

Albeu.com - 12.07.2010

Gjiganti britanik, British Petroleum (BP), thotë se çmimi i aksioneve lidhur me rrjedhjen e naftës në Gjirin e Meksikës, ka rritur në 3.5 miliardë dollarë.

“BP”, progres në vendosjen e kupolës së re

Top Channel - 12.07.2010

Inxhinierët kanë bërë progrese domethënëse në procesin e vendosjes së një kupole të re për të ndalur derdhjen e naftës në Gjirin e Meksikës. Lajmin e ka bërë të ditur komandanti i Rojës Bregdetare amerikane, admirali Thad Allen.

Shtëpia e Bardhë ka besim se BP do të arrijë të bllokojë rrjedhjen e naftës

VOA - 12.07.2010

Një këshilltar i lartë i Presidentit amerikan Barak Obama thotë se është i bindur që kompania British Petrolium do t’ia dalë mbanë në përpjekjen më të fundit për të ndalur rrjedhjen e naftës në Gjirin e Meksikës.

BP: Rrjedhja e naftës arriti në 3.5 miliardë dollarë

Botasot - 12.07.2010

Gjiganti britanik, British Petroleum (BP), thotë se çmimi i veprimeve lidhur me rrjedhjen e naftës në Gjirin e Meksikës, ka rritur në 3.5 miliarda dollarë.

Shtëpia e Bardhë ka besim se BP do të arrijë të bllokojë rrjedhjen e naftës

Botasot - 12.07.2010

Një këshilltar i lartë i Presidentit amerikan Barak Obama thotë se është i bindur që kompania British Petrolium do t’ia dalë mbanë në përpjekjen më të fundit për të ndalur rrjedhjen e naftës në Gjirin e Meksikës.

Rritje e vlerës së aksioneve të kompanisë së naftë BP

Yll Press - 12.07.2010

Një përfaqësues i kompanisë deklaroi se është "bërë progres" në përpjekjet më të reja të vendoset mbyllës dhe të rregullohet e gjithë dituata me derdhjen e naftës, që përgjtihmonë pritet të sanohet deri nga mesi i muajit të ardhshëm.

Derdhja e naftës i ka kushtuar 3.5 miliardë dollarë BP-së

Koha.net - 12.07.2010

Londër, 12 korrik - Kompania Britanike, British Petroleum (BP), thotë se çmimi i veprimeve lidhur me rrjedhjen e naftës në Gjirin e Meksikës ka kapur shifrat e 3.5 miliardë dollarëve.