TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Albin Kurti lule tek varret e viktimave të Restelicës

Botasot - 16.02.2012

Dy ditë pasi u varrosën, në Restelicë janë shprehur nderimet për viktimat nga drejtues të Lëvizjes Vetëvendosje. Në një komunikatë për media, thuhet se Grupi Parlamentar i kësaj partie ka vizituar Restelicën dhe varrezat ku janë varrosur ...

U gjet viktima e fundit e fatkeqësisë në Restelicë

Idividi - 15.02.2012

Prishtinë, 14 shkurt 2012 (MIA) - Ekipet e Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjatë operacionit të sotëm të kërkimit, e kanë gjetur edhe viktimën e fundit të fatkeqësisë në Restelicë të Sharrit, që ishte e bllokuar nën borën e madhe që e ka ...

Ndihma nga ajri për barinjtë e izoluar afër Restelicës

Albeu.com - 15.02.2012

Pas njoftimit nga banorët lokalë të Restelicës dhe fshatrave përreth për 5 barinj të izoluar nga bora e madhe në vendin e quajtur Zlli Potok dhe të cilët ishin duke u kujdesur për bagëtitë në një fermë, të martën, ata morën ndihma nga ...

Helikopteri dërgon ndihma për pesë barinjtë

Lajmeshqip - 15.02.2012

Prishtinë – KFOR-i dërgoi sot ndihma nga ajri për pesë barinjtë e izoluar në bjeshkë afër fshatit Restelicë, në komunën e Dragashit, në jug të Kosovës, ku ka reshje të mëdha të dëborës.

Restelica i dha lamtumirën e fundit viktimës së dhjetë

Ina - 15.02.2012

Të mërkurën, restelicasit dhe shumë qytetarë jo vetëm nga treva e Opojës e Gorës, si dhe përfaqësues të institucioneve vendore e ndërkombëtare, morën pjesë në ceremoninë mortore të viktimës së dhjetë dhe të fundit, tetëmbëdhjetëvjeçarit, ...

Varroset viktima e 10 e tragjedisë së Restelicës

Albeu.com - 15.02.2012

Gjatë ditës së mërkurë është varrosur edhe viktima e fundit e tragjedisë që tronditi fshatin Restelicë por edhe mbarë opinionin publik. Në percjelljen për në banesën e fundit të tetëmbëdhjetëvjeçarit, Resmir Reka kanë marrë pjesë ...

Ndihma nga ajri për barinjtë e izoluar afër Restelicës

Botasot - 15.02.2012

Pas njoftimit nga banorët lokalë të Restelicës dhe fshatrave përreth për 5 barinj të izoluar nga bora e madhe në vendin e quajtur ”Zlli Potok” dhe të cilët ishin duke u kujdesur për bagëtitë në një fermë, dje (më 14 shkurt), morën ndihma ...

Ndihma nga ajri për barinjtë e Restelicës

Telegrafi - 15.02.2012

Pas njoftimit nga banorët lokalë të Restelicës dhe të fshatrave përreth, për pesë barinj të izoluar në vendin e quajtur ”Zlli Potok”, KFOR-i dje ka shpërndarë ndihma nga helikopterët.

Restelica i dha lamtumirën e fundit viktimës së dhjetë

Botasot - 15.02.2012

Restelicasit dhe shumë qytetarë jo vetëm nga treva e Opojës e Gorës, si dhe përfaqësues të institucioneve vendore e ndërkombëtare, morën pjesë në ceremoninë mortore të viktimës së dhjetë dhe të fundit, tetëmbëdhjetëvjeçarit, Resmir Reka.

Lamtumirë viktimave të Restelicës

Gazeta Start - 14.02.2012

Sot pasdite është bërë varrimi i 9 viktimave të tragjedisë që goditi Restelicën. Ndërkohë, vazhdon operacioni i Forcës së Sigurisë në kërkim të personit të njëmbëdhjetë të familjes Reka, që dyshohet se gjendet nën gërmadhat e shkaktuara ...

Sparkes: EULEX, i gatshëm për të ndihmuar në Restelicë

Shekulli - 14.02.2012

Me rastin e tragjedisë në fshatin Restelicë të Dragashit, edhe zëvendësshefi i Misionit EULEX, Andy Sparkes, ka dërguar telegram ngushëllimi për familjen Reka, e cila humbi 10 anëtarë nga orteku i borës.

Gjendet viktima e dhjetë në Restelicë

Gazeta Start - 14.02.2012

Ekipet e Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjatë operacionit të sotëm të kërkimit kanë gjetur edhe viktimën e fundit të fatkeqësisë në Restelicë të Sharrit. Viktima ishte bllokuar nën borën e madhe që ka përfshirë këtë rajon.

Edhe një familje e ngujuar në Restelicë

Idividi - 14.02.2012

Prishtinë, 13 shkurt 2012 (MIA) - Përkundër gjendjes së vështirë nëpër rrugët magjistrale dhe bllokimit të rrugëve lokale, Këshilli Kombëtar i Sigurisë në Kosovës nuk e ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme.

Sot bëhet varrimi i 9 viktimave të Restelicës

Idividi - 14.02.2012

Prishtinë, 13 shkurt 2012 (MIA) - Në fshatin Restelicë të Dragashit, sot bëhet varrimi i 9 viktimave, trupat e të cilëve u nxorën nga gërmadhat e shtëpive që u shkatërruan si pasojë e ortekut të borës, njohtojnë mediat kosovare.

Ngushëllime nga Ivanov deri te Jahjaga me rastin e tragjedisë në Restelicë

Idividi - 14.02.2012

Shkup, 13 shkurt 2012 (MIA) - Presidenti i Republikës së Maqedonisë Gjorge Ivanov, me rastin e tragjedisë në fshatin Restelicë, dërgoi letër me ngushëllime deri te presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga.

Zëvendëskryeministri i RM-së Xhaferi ngushëllon familjarët e viktimave dhe institucionet kosovare për tragjedinë në ...

Idividi - 14.02.2012

Shkup, 13 shkurt 2012 (MIA) - Zëvendëskryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë i obliguar për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit Musa Xhaferi, dërgoi telegram ngushëllimi deri te Qeveria e Republikës së Kosovës, kryeministri ...

Kosovë: U gjet viktima e fundit e fatkeqësisë në Restelicë

Evropaelire - 14.02.2012

14:07 Kosovë: U gjet viktima e fundit e fatkeqësisë në Restelicë 13:48 Vetëvendosje: U arrestuan tetë aktivistë 13:33 Kina premton ndihmë për krizën e eurozonës 12:35 BE: Problemet nuk zgjidhen me referendum por me dialog 12:22 Pakistan: U ...

Rifillojnë kërkimet në Restelicë

Albeu.com - 14.02.2012

Njoftohet se qindra pjesëtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe të Policisë së Kosovës, si dhe banorë të Restelicës e të komunës së Dragashit, kanë rifilluar sot në mëngjes operacionin e kërkim-shpëtimit të anëtarit të 11-të familjes ...

Gjendet trupi i viktimës së dhjetë në Restelicë

Ina - 14.02.2012

Pas disa ditë kërkimesh është gjetur edhe trupi i dhjetë i tragjedisë së Restelicës, ka njoftuar FSK-ja, informoi portali Indeksonline. “Ekipet e Forcës së Sigurisë së Kosovës gjatë operacionit të kërkimit, sot, kanë gjetur edhe viktimën e ...

Gjendet viktima e 10-të e tragjedisë së Restelicës

LajmiFundit - 14.02.2012

Ekipet e Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjatë operacionit të sotëm të kërkimit, e kanë gjetur edhe viktimën e fundit të fatkeqësisë në Restelicë të Sharrit, që ishte e bllokuar nën borën e madhe që e ka përfshirë këtë rajon.

Viktimat e Restelicës i quajnë maqedonas

Ina - 14.02.2012

Mediat proqeveritare maqedonase kanë raportuar se viktimat e familjes Reka që humbën jetën nga orteku i borës në Restelicë janë maqedonas. Televizioni Kanal 5 raportoi sot se familja e ndjerë dhe Asmera e mbetur gjallë nga tragjedia e ...

Gjendet viktima e fundit në Restelicë

Albeu.com - 14.02.2012

Forcat e Sigurisë së Kosovës kanë gjetur viktimën e fundit të tragjedisë së Restelicës. Pas rifillimit të kërkimeve gjatë ditës së sotme gjatë mesditës është bërë i mundur nxjerrja e trupit të dhjetë të cilit i përkiste Resmin Reka i zënë ...

Restelicë, gjendet viktima e fundit

Lajmeshqip - 14.02.2012

Prishtinë – Ekipet e Forcës së Sigurisë së Kosovës gjatë operacionit të kërkimit, sot, kanë gjetur edhe viktimën e fundit, të dhjetë, të fatkeqësisë në Restelicë të Sharrit, të cilës i mbijetoi vetëm një vajzë e vogël, Amsera Reka, 5 vjeçe.

U gjet viktima e fundit e fatkeqësisë në Restelicë

Evropaelire - 14.02.2012

Ekipet e Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjatë operacionit të sotëm të kërkimit, e kanë gjetur edhe viktimën e fundit të fatkeqësisë në Restelicë të Sharrit, që ishte e bllokuar nën borën e madhe që e ka përfshirë këtë rajon.

Restelicë, gjendet viktima e fundit

Alsat - 14.02.2012

Ekipet e Forcës së Sigurisë së Kosovës gjatë operacionit të kërkimit, sot kanë arritur të gjejnë edhe viktimën e fundit të fatkeqësisë në Restelicë të Dragashit.

Restelicë, përcillen viktimat e ortekut

Top Channel - 14.02.2012

Fshati Restelicë i dha lamtumirën e fundit 9 banorëve të tij. Morti që zbriti nga malet i ka lënë pa fjalë njerëzit në këtë fshat malor, ndërsa heshtja për viktimat prishet kur atyre u duhet të tregojnë se ndoshta e keqja ende nuk ka ...

Tragjedia në Restelicë, gjendet trupi i 20-vjeçarit

Top Channel - 14.02.2012

Pas ditë të tëra kërkimesh më në fund u gjet edhe viktima e fundit e ortekut në fshatin Restelicë të komunës së Dragashit. Nga tragjedia e shkaktuar ditën e shtunë në këtë fshat, 10 persona të familjes Reka humbën jetën, ndërsa e gjallë ...

Gjendet viktima e fundit e tragjedisë në Restelicë

Telegrafi - 14.02.2012

Ekipet e Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjatë operacionit të kërkimit, kanë gjetur sot edhe viktimën e fundit të fatkeqësisë në Restelicë të Sharrit. Viktima u gjet rreth orës 13:35.

Është gjetur edhe viktima e fundit në Restelicë

Botasot - 14.02.2012

(I Plotësuar) - Ekipet e Forcës së Sigurisë së Kosovës gjatë operacionit të kërkimit, sot, kanë gjetur edhe viktimën e fundit të fatkeqësisë në Restelicë të Sharrit. Viktima u gjend rreth orës 13:35.

Kosovë, gjendet viktima e fundit e tragjedisë së Restelicës

Ora news - 14.02.2012

Ekipet e Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjatë operacionit të sotëm të kërkimit, kanë gjetur edhe viktimën e fundit të fatkeqësisë në Restelicë të Sharrit, që ishte e bllokuar nën borë.

Restelicë, gjendet viktima e 10-të e tragjedisë

Panorama - 14.02.2012

Gjendet nen rrenoja viktima e dhjete e tragjedise shkaktuar nga renia e ortekut ne Restelicë të Sharrit. Sot ne mesdite, Ekipet e Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë gjetur edhe viktimën e fundit të fatkeqësisë në Restelicë të Sharrit, që ...

Kosovë: Gjendet trupi i dhjetë nën ortekun e borës

VOA - 14.02.2012

Forcat e Sigurisë së Kosovës gjetën sot viktimën e fundit të pasojave të ortekut të borës në fshatin Restelicë të komunës së Dragashit në Kosovën jugore.

Sparks shpreh admirim për shërbimet e shpëtimit në Restelicë

Botasot - 14.02.2012

Pas ngjarjes tragjike në fshatin Restelicë të Dragashit, keqardhje dhe ngushëllime ka shprehur zëvendësshefi i misionit të EULEX-it, Endi Sparks.

Tragjedia në Restelicë

Evropaelire - 13.02.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga ka shpallur ditën e sotme ditë zie shtetërore, në nderim të anëtarëve të familjeve Reka, që pësuan në fatkeqësinë natyrore në fshatin Restelicë të komunës së Dragashit.

Viktimat nga orteku, sot ditë zie në Kosovë

LajmiFundit - 13.02.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga ka shpallur ditën e sotme ditë zie shtetërore, në nderim të anëtarëve të familjeve Reka, që pësuan në fatkeqësinë natyrore në fshatin Restelicë të komunës së Dragashit.

Sot ditë zie në Kosovë

Albeu.com - 13.02.2012

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka shpallur 13 shkurtin, ditën e sotshme ditë zie, në shenjë respekti e pikëllimi për viktimat që i mori orteku në Restelicë të Dragashit.

Restelicë, vazhdojnë kërkimet për viktimën e 10 të ortekut

LajmiFundit - 13.02.2012

Ekipet e kërkim –shpëtimit po vazhdojnë aksionin për gjetjen e personit të njëmbëdhjetë, i cili ka mbetur nën ortekun e borës në fshatin Restelicë të Dragashit.

Tragjedia në Restelicë, ditë zie sot në Kosovë

Lajmeshqip - 13.02.2012

Prishtinë-Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga ka shpallur ditën e sotme ditë zie shtetërore, në nder të anëtarëve të familjeve Reka, që pësuan në fatkeqësinë natyrore në fshatin Restelicë të komunës së Dragashit.

Edhe 5 pesona të ngujuar në Restelicë

Albeu.com - 13.02.2012

Situatat e fundit rreth reshjeve të borës ka mbledh në në një takim urgjent Këshillin e Sigurisë së Kosovës. Mbledhja u zhvillua nën drejtimin e Kryeminstrit Hashim Thaqi,ndërsas ky i fundit tha se shteti ka vu në funksion të gjithë ...

Restelicë, rinis kërkimi për të zhdukurin e fundit

Lajmeshqip - 13.02.2012

Restelicë- Forcat e Sigurisë së Kosovës vazhdojnë operacionin në kërkim të personit të pagjetur të tragjedisë së ortekut të dëborës së madhe në fshatin Restelicë të rajonit të Gorës, në jug të Kosovës.

Tragjedia në Restelicë, Topi mesazh ngushëllimi

Albeu.com - 13.02.2012

Presidenti Bamir Topi ka ngushëlluar të afërmit e personave që humbën jetën nga orteku në Restelicë të Kosovës. Në mesazhin e ngushëllimit dërguar homologes së tij Atifete Jahjaga, Topi i ka shprehur asaj dhe familjarëve solidaritetin e ...

Kosovë: U varrosën viktimat e ortekut në Restelicë

Evropaelire - 13.02.2012

20:09 Kosovë: U varrosën viktimat e ortekut në Restelicë 20:08 OKB: Dhuna në Siri po përshkallëzohet ashpër 19:47 Klinton: Dënohen sumet kundër personelit izraelit 19:16 Bosnjë: Distributori serb nuk e shfaqë filmin e Xholit 18:43 SHBA: ...

Ngujohen edhe 4 persona në Restelicë

Evropaelire - 13.02.2012

Rreth katër persona të tjerë të rrethinës së fshatit Restelicë raportohet se janë të bllokuar nga bora në stanet e tyre në bjeshkë. Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës Kadri Kasatrati tha për Radion Evropa e Lirë se këta persona nuk ...

Shtatë të vdekur nga orteku i borës në Kosovë

Idividi - 13.02.2012

Prishtinë, 12 shkurt 2012 (MIA) - Numri i të vdekurve nga orteku i borës që goditi gjatë ditës fshatin Restelicë të Dragashit ka arritur në shtatë, kurse një vajzë 5 vjeçe është gjetur e gjallë dhe gjendja e saj shëndetësore është stabile, ...

Dhjetë të vdekur nga orteku i borës në Kosovë (PLT)

Idividi - 13.02.2012

Prishtinë, 12 shkurt 2012 (MIA) - Të paktën dhjetë persona e kanë humbur jetën, ndërsa pesë të tjerë konsiderohen si të zhdukur, kur një ortek ka rrëshqitur mbrëmnë mbi 13 shtëpi në fshatin Restelicë në rajonin e Dragashit në pjesën jugore ...

Ditë zie në Kosovë

Idividi - 13.02.2012

Prishtinë, 13 shkurt 2012 (MIA) - Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga ka shpallur ditën e sotme ditë zie shtetërore, në nderim të anëtarëve të familjeve Reka, që pësuan në fatkeqësinë natyrore në fshatin Restelicë të ...

Forcat e sigurisë së Kosovës vazhdojnë operacionin në Restelicë

Idividi - 13.02.2012

Prishtinë, 13 shkurt 2012 (MIA) - Forcat e Sigurisë së Kosovës vazhdojnë operacionin në kërkim të personit të pagjetur të tragjedisë së ortekut të dëborës së madhe në fshatin Restelicë të rajonit të Gorës, në jug të Kosovës.

Viktimat e Restelicës, Rama telegram ngushëllimi Hashim Thaçit

LajmiFundit - 13.02.2012

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama i është drejtuar me një letër ngushëllimi kryeministrit Hashim Thaçi. Në telegram Rama shkruan se “Me hidhërim të thellë bashkohem në dhimbjen e Kosovës në këtë ditë zije për humbjen e jetëve prej ...

Ivanov ngushëllon Jahjagën për tragjedinë e Restelicës

Ina - 13.02.2012

Presidenti i Republikës së Maqedonisë d-r Gjorge Ivanov me rastin e ngjarjes tragjike në fshatin Restelicë dhe viktimave që i shkaktoi oretku i borës ka dërguar telegram ngushllimi deri te Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete ...

Edhe një familje e ngujuar në Restelicë

Alsat - 13.02.2012

Përkundër gjendjes së vështirë nëpër rrugët magjistrale dhe bllokimit të rrugëve lokale, Këshilli Kombëtar i Sigurisë në Kosovës nuk e ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme.

Ivanon ngushëllon Jahjagën për ngjarjen në Rastelicë

Alsat - 13.02.2012

Presidenti i Republikës së Maqedonisë d-r Gjorge Ivanov me rastin e ngjarjes tragjike në fshatin Restelicë dhe viktimave që i shkaktoi orteku i borës ka dërguar telegram ngushëllimi deri te Presidentja e Republikës së Kosovës z.nj Atifete ...

Sot varrosen 9 viktimat e Restelicës

Albeu.com - 13.02.2012

Në fshatin Restelicë të Dragashit, sot bëhet varrimi i 9 viktimave, trupat e të cilëve u nxorën nga gërmadhat e shtëpive që u shkatërruan si pasojë e ortekut të borës.

Ivanov ngushëllon Jahjagën

Albeu.com - 13.02.2012

Presidenti i Republikës së Maqedonisë d-r Gjorge Ivanov me rastin e ngjarjes tragjike në fshatin Restelicë dhe viktimave që i shkaktoi orteku i borës ka dërguar telegram ngushëllimi deri te Presidentja e Republikës së Kosovës z.nj Atifete ...

Ngujohen edhe 4 persona në Restelicë

LajmiFundit - 13.02.2012

Rreth katër persona të tjerë të rrethinës së fshatit Restelicë raportohet se janë të bllokuar nga bora në stanet e tyre në bjeshkë. Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës Kadri Kasatrati tha për Radion Evropa e Lirë se këta persona nuk ...

Jahjaga viziton vogëlushen që mbijetoi nga tragjedia

Albeu.com - 13.02.2012

Vogëlushja e mbijetuar nga tragjedia e Restelicës është vizituar nga Presidentja e Republikës së Kosovës Atifete Jahjaga e cila ngushëlloi të afërmit e familjes Reka për këtë fatkeqësi.

Kërkimet në Restelicë mund të zgjasin disa ditë

Albeu.com - 13.02.2012

Ende nuk është gjetur personi i fundit, i cili ka mbetur nën rrënojat e shtëpive, të cilat u përfshinë nga orteku i borës në fshatin Restelicë të Dragashit.

Ditë zie në Kosovë, edhe një familje e ngujuar

Alsat - 13.02.2012

Me vendim të ministrit Agim Çeku dhe urdhër të Komandantit të Forcës së Sigurisë së Kosovës, ka vazhduar sot në mëngjes operacioni i kërkimit të personit të njëmbëdhjetë, të zhdukur nga orteku i borës në Restelicë të Komunës së Sharrit.

Dy milionë dinarë nga Serbia për Restelicën

Albeu.com - 13.02.2012

Agjencitë e lajme të Beogradit publikuan sot një njoftim, sipas të cilit Ministria për Kosovën e Qeverisë së Serbisë ka dërguar një ndihmë për Restelicën e Dragashit, të goditur nga orteku të shtunën.

Sparkes shprehu ngushëllime për tragjendinë e Restelicës

Ina - 13.02.2012

Lidhur me tragjedinë në fshatin Restelicë, Andy Sparkes, ushtrues detyre i shefit të EULEX-it ka lëshuar një deklaratë për shtyp përmes së cilës ka shprehur ngushëllimet më të sinqerta për familjet e atyre që kanë vdekur.

Restelicë, përcillen për në banesën e fundit viktimat e tragjedisë

Lajmeshqip - 13.02.2012

Restelicë (PLOTESUAR 13 Shkurt, 18:00) Janë përcjellë sot për në banesën e fundit, 9 viktimat e tragjedisë natyrore në fshatin Restelicë, të komunës së Dragashit.

Ditë zie në Kosovë

24 orë - 13.02.2012

P residentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga ka shpallur ditën e sotme ditë zie shtetërore, në nderim të anëtarëve të familjeve Reka, që pësuan në fatkeqësinë natyrore në fshatin Restelicë të komunës së Dragashit.

Topi ngushëllon Jahjagën për viktimat e Restelicës

LajmiFundit - 13.02.2012

Presidenti e Republikës Bamir Topi, nëpërmjet një mesazhi drejtuar Presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, shpreh dhimbjen e thellë për humbjen e jetëve të anëtarëve të familjes Reka në fshatin Restelicë të Komunës së Dragashit, si pasojë ...

Varrosen 9 viktimat e Restelicës

Albeu.com - 13.02.2012

Pasdite është bërë varrimi i nëntë viktimave të tragjedisë që goditi Restelicën. Kurse, po vazhdon operacioni i Forcës së Sigurisë, në kërkim të personit të njëmbëdhjetë të familjes Reka, që dyshohet se gjendet nën gërmadhat e shkaktuara ...

EULEX: Restelica, një tragjedi e tmerrshme

Lajmeshqip - 13.02.2012

Prishtinë- Andy Sparkes, ushtrues detyre i shefit të EULEX-it shprehu sot përmes një deklarate ngushëllimet për tragjedinë e shkaktuar nga orteku i dëborës në fshatin Restelicë.

Kosovë: U varrosën viktimat e ortekut në Restelicë

24 orë - 13.02.2012

Pasdite është bërë varrimi i nëntë viktimave të tragjedisë që goditi Restelicën. Kurse, po vazhdon operacioni i Forcës së Sigurisë, në kërkim të personit të njëmbëdhjetë të familjes Reka, që dyshohet se gjendet nën gërmadhat e shkaktuara ...

Daily Mail: Mrekullia e 5 vjeçares nga Kosova që i shpëtoi vdekjes

LajmiFundit - 13.02.2012

Gazeta britanike Daily Mail i ka kushtuar rëndësi lajmit mbi ngjarjen tragjike të Restelicës në Kosovë. Artikulli thotë se një vajzë pesë vjeçare është bërë e mundur të nxirret nga masivi i dëborës ndërsa një ortek përfshiu shtëpinë e saj ...

Viktimat nga orteku, sot ditë zie në Kosovë

Ora news - 13.02.2012

Në Kosovë sot është zi kombëtare , për nder të antarëve të familjeve Reka në fshatin Restelicë të komunës së Dragashit të cilët gjetën vdekjen pasi mbetën nën dëborë pas rënies së ortekut.

Ditë zie në Kosovë

Botasot - 13.02.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga ka shpallur ditën e sotme ditë zie shtetërore, në nderim të anëtarëve të familjeve Reka, që pësuan në fatkeqësinë natyrore në fshatin Restelicë të komunës së Dragashit.

Viktimat e ortekut, Kosova sot në zi kombëtare

Panorama - 13.02.2012

PRISHTINE- Kosova sot është në zi kombëtare. Presidentja Atifete Jahjaga, një ditë më parë njoftoi shpalljen e së hënës ditë zie shtetërore, në nderim të anëtarëve të familjeve Reka, që pësuan në fatkeqësinë natyrore në fshatin Restelicë ...

Vazhdon kërkimi edhe për personin e fundit në Restelicë

Botasot - 13.02.2012

Ekipet e kërkim -shpëtimit po vazhdojnë aksionin për gjetjen e personit të njëmbëdhjetë, i cili ka mbetur nën ortekun e borës në fshatin Restelicë të Dragashit.

Zi në Kosovë, orteku shuan një familje

Panorama - 13.02.2012

Ndërpriten kërkimet deri sot në mëngjes, shumë ftohtë, nuk ka ndriçim dhe makineritë nuk mund të hyjnë . E vetmja e mbijetuar një pesëvjeçare, nuk mban mend çfarë ndodhi. I ftohti në Kosovë rrëmbeu njëherësh një familje të tërë.

Rifillojnë kërkimet në Restelicë

Telegrafi - 13.02.2012

Kanë vazhduar kërkimet nën rrënojat e shtëpive në fshatin Restelicë. Përkundër motin e keq, FSK-ja ka bërë të ditur nisjen e aksionit për personin e fundit që supozohet se gjendet ende nën rrënojat e shtëpisë së shkatërruar nga orteku i ...

FSK vazhdojnë kërkimin për një të mbijetuar eventual në Restelicë

Lajmetsot - 13.02.2012

Postuar me: 13 February, 2012 09:53:00 FSK vazhdojnë kërkimin për një të mbijetuar eventual në Restelicë Pjesëtarët e Forcës së Sigurisë nisin sërish sot kërkimet për të mbijetuarin eventual në fshatin Restelicë, pasi që mbrëmë ishin ...

Kosova sot mban zi për viktimat e ortekut

Lajmetsot - 13.02.2012

Postuar me: 13 February, 2012 09:51:00 Kosova sot mban zi për viktimat e ortekut Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka shpallur 13 shkurtin, ditën e sotshme – ditë zie, në shenjë respekti e pikëllimi për viktimat që i mori orteku në ...

Sot bëhet varrimi i 9 viktimave

Botasot - 13.02.2012

Në fshatin Restelicë të Dragashit, sot bëhet varrimi i 9 viktimave, trupat e të cilëve u nxorrën nga gërmadhat e shëtëpive që u shaktërruan si pasojë e ortekut të borës.

Edhe një familje e ngujuar në Restelicë

Telegrafi - 13.02.2012

Përkundër gjendjes së vështirë nëpër rrugët magjistrale dhe bllokimit të rrugëve lokale, Këshilli Kombëtar i Sigurisë nuk e ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në Kosovë Gjatë këtij takimi, Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka ...

Vdekja e familjes Reka, Topi ngushëllon Jahjagën

Ora news - 13.02.2012

Kreu i shtetit Bamir Topi ka ngushëlluar sot homologen e tij kosovare Atifete Jahjaga për humbjen e jetëve të anëtarëve të familjes Reka në fshatin Restelicë të Komunës së Dragashit, si pasojë e rënies së ortekut të borës.

Sot bëhet varrimi i 9 viktimave të Restelicës

Telegrafi - 13.02.2012

Në fshatin Restelicë të Dragashit, sot bëhet varrimi i 9 viktimave, trupat e të cilëve u nxorën nga gërmadhat e shtëpive që u shkatërruan si pasojë e ortekut të borës.

Ngujohen edhe 4 persona në Restelicë

Botasot - 13.02.2012

Rreth katër persona të tjerë të rrethinës së fshatit Restelicë raportohet se janë të bllokuar nga bora në stanet e tyre në bjeshkë. Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës Kadri Kasatrati tha për Radion Evropa e Lirë se këta persona nuk ...

Ivanov ngushëllon Jahjagën

Botasot - 13.02.2012

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov me rastin e ngjarjes tragjike në fshatin Restelicë dhe viktimave që i shkaktoi orteku i borës, ka ngushëlluar Presidenten e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga si dhe familjarët që ...

U jepet lamtumira e fundit 9 viktimave në Restelicë

Botasot - 13.02.2012

Pasdite është bërë varrimi i nëntë viktimave të tragjedisë që goditi Restelicën. Kurse, po vazhdon operacioni i Forcës së Sigurisë, në kërkim të personit të njëmbëdhjetë të familjes Reka, që dyshohet se gjendet nën gërmadhat e shkaktuara ...

Krasniqi: Ngushëllime familjarëve, FSK punë të lavdërueshme

Ora news - 13.02.2012

Kreu i Kuvendit të Kosovës Jakup Krasniqi, përmes një deklarate për shtyp u ka shprehur ngushëllimet familjarëve të nëntë viktimave në fshatin Restelicë.

I jepet lamtumira e fundit 9 viktimave në Restelicë

Yll Press - 13.02.2012

Lladrovci thekson se moti është i përshtatshëm dhe ekipet janë duke vazhduar kërkimin e viktimës së dhjetë të kësaj tragjedie, që është një djalë 20 vjeç i familjes Reka.

Krasniqi: Ngushëllime familjarëve

Yll Press - 13.02.2012

Në emër të Kuvendit të Republikës së Kosovës dhe në emrin tim personal, ju shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjarëve dhe të afërmeve të familjes Reka.

EULEX-i shpreh ngushëllime, i gatshëm të ndihmojë

Telegrafi - 13.02.2012

Lidhur me tragjedinë në fshatin Restelicë, ku nga orteku i borës humbën jetën nëntë anëtarë të familjes Reka, ka reaguar edhe Andy Sparkes, ushtrues i detyre i shefit të EULEX-it.

Varrosen nëntë trupa që u nxorën nga orteku i borës – kërkohet i dhjeti

VOA - 13.02.2012

Në fshatin Restelicë sot është mbajtur ceremonia e varrimit të nëntë anëtarëve të familjes Reka që humbën jetën nga pasojat e një orteku bore. Vendi është në ditë zie në nderim të viktimave të këtij fshati që ndodhet në komunën e Dragashit ...

Zëvendëskryeministri Xhaferi ngushëllon familjarët e viktimave dhe institucionet kosovare për tragjedinë në Restelicë

Yll Press - 13.02.2012

Populli i Kosovës gjithmonë ka qenë solidar dhe në tragjedi më të mëdha, prandaj shpresojmë se të gjithë në këto raste mund të tregojmë solidaritetin tonë me familjet e fshatit Restelicë.

Ngushëllime nga Ivanov deri te Jahjaga me rastin e tragjedisë në Restelicë

Yll Press - 13.02.2012

Në këto momente të pikëllimit, lutjet tona janë me Ju dhe familjet e të pësuarve. Ju lutem, Ekselenca e Juaj, që ngushlëllimet e thella t'ua transmetoni familjeve të viktimave", thuhet në letrën e presidentit Ivanov.

Topi e Ivanov ngushëllojnë Jahjagën

Telegrafi - 13.02.2012

Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi, dhe ai i Maqedonisë, Gjorgi Ivanov, nëpërmjet një mesazhi drejtuar presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, shprehin dhimbjen e thellë për humbjen e jetëve të anëtarëve të familjes Reka në fshatin ...

Varrosen viktimat e ortekut në Restelicë

Telegrafi - 13.02.2012

Të hënën pasdite është bërë varrimi i nëntë viktimave të tragjedisë që goditi Restelicën. Ndërsa është ndërpre operacioni i Forcës së Sigurisë në kërkim edhe të një anëtari të familjes Reka, që dyshohet se gjendet nën gërmadhat e ...

Kosovë, varrosen viktimat e ortekut në Restelicë

Ora news - 13.02.2012

Në fshatin Restelicë të Komunës së Dragashit,pasditen e sotme janë varrosur nëntë personat e familjes Reka, që humbën jetën nga orteku i borës. Në shenjë nderimi ndaj viktimave, presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ditën e sotme e ka ...

Tragjedia në Restelicë, Topi mesazh Jahjagës

Botasot - 13.02.2012

Presidenti i Shqipërisë, Topi shpreh dhimbjen dhe solidaritetin për viktimat e shkaktuara nga orteku në fshatin Restelicë të Dragashit. Në një mesazh drejtuar Presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi ...