TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Xhandarmeria serbe e hoqi pllakën përkujtimore nga qendra e Preshevës (video)

Shekulli - 20.01.2013

Forca të mëdha speciale të xhandarmerisë serbe sot në orën 7,15 minuta të mëngjesit kanë larguar lapidarin e dëshmorëve të UÇPMB-së të vendosur në qendër të Preshevës, transmetojnë mediat serbe.

Heqja e lapidarit të UÇPMB-së, AK: Berisha bëhu burrë dhe reago për Preshevën

Shekulli - 20.01.2013

Aleanca Kuq e Zi e ka dënuar aktin e xhandarmerisë serbe, se ajo e ka hequr nën trysninë e forcave të shumta policore lapidarin e dëshmoreve të UÇPMB-së në Preshevë.

“Serbia i trembet albanofobisë, Millosheviçi është ende gjallë”

Shekulli - 20.01.2013

Qeveria Shqiptare ka reaguar sot në një deklaratë për mediat lidhur me largimin e lapidarit të dëshmorëve UÇPMB-së. “Qeveria ka dënuar aktin e largimit me autoblinda, mitraloza dhe terror, nga autoritetet e Beogradit, të përmendores së ...

Qeveria e Kosovës thirrje për mosreagim ndaj provokimit qyqar të Serbisë

Shekulli - 20.01.2013

“Dështimi i qeverisë së Serbisë që përmes dialogut të gjejë një zgjidhje për vendosjen e memorialit, tregon se dialogu ende nuk është pjesë e politikës qeveritare të Serbisë kur janë në pyetje shqiptarët”,- transmeton RTK-ja.

Lugina e Preshevës, nesër në protestë për heqjen e përmendores së UÇPMB-së

Shekulli - 20.01.2013

PRESHEVË - Liderët e Luginës së Preshevës pas heqjes së lapidarit të dëshmorëve të UÇPMB-së para Kuvendit Komunal të Preshevës janë mbledhur sot në një takim, ku kanë rënë dakord, që nesër në orën 12.00 të mbajnë një protestë ...

Berisha: Bashkimi shpëton kombin shqiptar

Shekulli - 20.01.2013

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha në reagimin e tij personal për heqjen e monumentit të dëshmorëve në Luginën e Preshevës, thekson se bashkimi kombëtar i shqiptarëve është vendimtar për trojet që janë pushtuar.

Ministria e Jashtme: Serbia dëshmoi politikën diskriminuese dhe agresive ndaj shqiptarëve

Shekulli - 20.01.2013

TIRANË - Ka reaguar edhe Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë për heqjen e lapidarit në Luginën e Preshevës me një deklaratë të ashpër, ku dënohet injorimi i dialogut dhe dëshmohet edhe një herë tjetër “politika diskriminuese dhe ...

PDIU: Serbia të heqë dorë nga fantazmat e Millosheviçit ndaj shqiptarëve!

Shekulli - 20.01.2013

TIRANË - Partia Drejtësi, Integrim dhe Untetet dhe Klubi i Patriotëve të Rinj dënojnë ashpër heqjen e memorialit të UÇPMB-së nga qendra e Preshevës.

LSI: Beogradi, jo xhandarë por dialog me shqiptarët e Preshevës

Shekulli - 20.01.2013

TIRANË - Lëvizja Socialiste për Integrim ka reaguar mbi aktin e rëndë të heqjes së së memorialit të dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanovc, UÇPMB.

Topalli: "Serbët, burracakëri primitive me Preshevën, që s'gjendet kund në Europë"

Shekulli - 20.01.2013

TIRANË - Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli dënoi sot heqjen e përmendores së heronjve të kombit shqiptar në Luginën e Preshevës me një prej deklaratave më të ashpra që kanë dalë ndonjëherë nga zyra e zonjës Topalli.

Ish-komandanti i UÇPMB-së: "Faleminderit Serbi, nga sot Presheva pjesë e Kosovës, Shqipërisë"

Shekulli - 20.01.2013

PRESHEVË - “Sot është ditë historike për Luginën e Preshevës. Për këtë duhet ta falënderoj shtetin e Serbisë. Lugina e Preshevës nga sot do të jetë pjesë përbërëse e Kosovës, respektivisht e Shqipërisë”, janë komentet e ish-komandantit të ...

Monumenti, Shqipëria dhe Kosova dështuan

Shekulli - 20.01.2013

TETOVË- - Lidhur me zhvillimet e sotme në Preshevë, ka reaguar përmes nënkryetarit të saj edhe Partia Demokratike Shqiptare. Nënkryetari Imer Aliu ka dënuar në emër të PDSH-së veprimin e autoriteteve serbe për heqjen e lapidarit, ndërsa ka ...

Lapidari i UÇPMB-së zhvendoset në oborrin e xhamisë, ose të Shtëpisë së Kulturës

24 orë - 20.01.2013

Sipas medieve serbe, sapo ka përfunduar mbledhja e udhëheqjes të dy shoqatave të veteranëve të luftës të UÇPMB-së, të organizuar me kërkesë të Prishtinës dhe të Tiranës, ku është vendosur që të propozohet zhvendosja e lapidarit të UÇPMB-së ...

Lapidari në oborrin e xhamisë? Musliu: S’ka kthim prapa

Kombetare - 20.01.2013

(I freskuar) Lideri i Lëvizjes së Progresit Demokratik, njëherësh shef politik i ish-UÇPMB-së Jonuz Musliun, ka mohuar raportimet e mediave serbe kinse liderët shqiptarë janë pajtuar për zhvendosjen e lapidarit në oborrin e xhamisë ose në ...

Xhandarmeria serbe heq lapidarin e UÇPMB-së (FOTO-VIDEO)

Albeu.com - 20.01.2013

Xhandarmeria serbe heq lapidarin e UÇPMB-së (FOTO-VIDEO) Xhandarmëria serbe ka larguar permendoren e ish- ushtarëve të UÇPMB-së në Preshevë. Në rrugët e qytetit kanë qenë të bllokuara nga një numër shumë i madh i forcave speciale të ...

Xhandarmëria serbe hoqi përmendoren e UÇPMB-së në Preshevë

Alsat - 20.01.2013

Mijëra forca speciale të xhandarmerisë sot në ora 07 të mëngjesit kanë larguar përmendoren e vendosur në qendër të Preshevës. Nga ish tregu i vjetër e deri tek rruga që shpie deri tek qendra, në rrugën Ramiz Sadiku nga rruga e fshatit ...

Xhandarmëria serbe e hoqi lapidarin e UÇPMB-së (Video)

24 orë - 20.01.2013

Forca të mëdha speciale të xhandarmerisë serbe sot në orën 7,15 minuta të mëngjesit kanë larguar lapidarin e dëshmorëve të UÇPMB-së të vendosur në qendër të Preshevës, transmetojnë mediat serbe.

Xhandarmeria serbe hoqi lapidarin e UÇPMB në Preshevë

Ina - 20.01.2013

Xhandarmeria serbe sot në orën 7.15 të mëngjesit ka hequr lapidarin e UÇPMB-së pranë komunës së Preshevës. (VIDEO) Qindra forca të policisë serbe të shoqëruara nga njësitet e xhandarmerisë kanë marrë pjesë në operacionin e heqjes së ...

Beogradi “bën ligjin” në Preshevë, xhandarmeria serbe heq pllakën përkujtimore

LajmiFundit - 20.01.2013

PRESHEVE –FOTO-VIDEO– Forca të mëdha speciale të xhandarmerisë serbe kanë larguar lapidarin e dëshmorëve të UÇPMB-së të vendosur në qendër të Preshevës, sot reth orës 7:15 minuta të mëngjesit transmetojnë mediat serbe.

(VIDEO) Xhandarmëria serbe largon permendoren e UÇPMB-së në Preshevë

Portalb - 20.01.2013

Xhandarmëria serbe ka larguar permendoren e ish- ushtarëve të UÇPMB-së në Preshevë. Rrugët e qytetit kanë qenë të bllokuara nga një numër shumë i madh i forcave speciale të policisë serbe ndërkohë që xhandarmeria thuhet të ketë marrè me ...

Xhandarmëria serbe e hoqi lapidarin e UÇPMB-së

Lajm - 20.01.2013

Forca të mëdha speciale të xhandarmerisë serbe sot në orën 7.00 të mëngjesit kanë larguar lapidarin e dëshmorëve të UÇPMB-së të vendosur në qendër të Preshevës.

PDIU dënon ashpër heqjen e memorialit të UÇPMB-së

Ina - 20.01.2013

Partia Drejtësi, Integrim dhe Untetet dhe Klubi i Patriotëve të Rinj dënojnë ashpër heqjen e memorialit të UÇPMB-së nga qendra e Preshenvës. Sipas PDIU-së, “me këtë veprim, Serbia tregoi dhe një herë që nuk ka hequr dorë nga “doktrina ...

PDIU, dënon ashpër heqjen e Lapidarit

Alsat - 20.01.2013

“Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet (PDIU) dënon ashpër heqjen e lapidarit të UÇPMB-së nga qendra e Preshevës. Beogradi dërgoi me qindra forca xhandarmërie për të hequr një memorial dhe ky është një veprim fyes ndaj atyre që dhanë ...

Presheva dorëzohet, serbët hoqën lapidarin e UÇPMB-së

Kombetare - 20.01.2013

Xhandarmeria serbe sot në orën 7.15 të mëngjesit ka hequr lapidarin e UÇPMB-së pranë komunës së Preshevës. Qindra forca të policisë serbe të shoqëruara nga njësitet e xhandarmerisë kanë marrë pjesë në operacionin e heqjes së lapidarit në ...

Heqja e lapidarit, qeveria: Serbia po rrezikon seriozisht procesin e dialogut

Albeu.com - 20.01.2013

Heqja e lapidarit, qeveria: Serbia po rrezikon seriozisht procesin e dialogut Qeveria e Republikës së Kosovës ka shprehur indinjatën e saj të thellë për veprimin e shëmtuar të heqjes me forcë të Memorialit për luftëtarët e UÇPMB-së në ...

Heqja e memorialit, PDIU: Serbia nuk heq dorë nga doktrina millosheviçiane

Albeu.com - 20.01.2013

Heqja e memorialit, PDIU: Serbia nuk heq dorë nga doktrina millosheviçiane Partia Drejtësi, Integrim dhe Untetet dhe Klubi i Patriotëve të Rinj kanë dënuar ashpër heqjen e memorialit të UÇPMB-së nga qendra e Preshevës.

PDIU dhe KPR: Heqja e lapidarit në Preshevë, Tirana të reagojë!

Kombetare - 20.01.2013

Heqja e lapidarit të UÇPMB-së nga Presheva ka sjell reagimet e para edhe nga Tirana. PDIU dhe Klubi i Patriotëve të Rinj, nëpërmjet një deklaratë për shtyp kanë dënuar aktin e xhandarmërisë serbe dhe kanë kërkuar nga Tirana zyrtare që të ...

Prishtina: Heqja e lapidarit – akt i shëmtuar

Evropaelire - 20.01.2013

Qeveria e Republikës së Kosovës shprehet e indinjuar me veprimin e autoriteteve të Serbisë për heqjen me forcë të Memorialit për luftëtarët e UÇPMB-së në qendër të Preshevës.

Prishtina: Serbia po rrezikon seriozisht procesin e dialogut

Alsat - 20.01.2013

Qeveria e Republikës së Kosovës ka shprehur indinjatën e saj të thellë për veprimin e shëmtuar të heqjes me forcë të Memorialit për luftëtarët e UÇPMB-së në qendër të Preshevës.

Qeveria e Kosovës: Heqja e lapidarit ishte një akt i shëmtuar

LajmiFundit - 20.01.2013

Qeveria e Republikës së Kosovës shprehet e indinjuar me veprimin e autoriteteve të Serbisë për heqjen me forcë të Memorialit për luftëtarët e UÇPMB-së në qendër të Preshevës.

Prishtina: Heqja e lapidarit të UÇPMB-së, akt i shëmtuar

Lajmeshqip - 20.01.2013

Prishtine – Qeveria e Republikës së Kosovës ka shprehur indinjatën e saj të thellë për veprimin e shëmtuar të heqjes me forcë të Memorialit për luftëtarët e UÇPMB-së në qendër të Preshevës.

Qeveria shqiptare: Veprimet në Preshevë dëshmi e albanofobisë ndaj shqiptarëve

LajmiFundit - 20.01.2013

Qeveria Shqiptare denon aktin e largimit me autoblinda, mitroloza dhe terror, nga autoritetet e Beogradit, i permendores se heronjeve te kombit shqiptar ne Luginen e Presheves qe rane per tu bere te pavdekshem ne lufte per liri dhe ...

Qeveria e Kosovës: Largimi i lapidarit, rrezikon ndërprerjen e dialogut me Serbinë

Portalb - 20.01.2013

Qeveria e Republikës së Kosovës ka shprehur indinjatën e saj të thellë për veprimin e shëmtuar të heqjes me forcë të Memorialit për luftëtarët e UÇPMB-së në qendër të Preshevës.

Policia serbe heq lapidarin e dëshmorëve të UÇPMB-së në Preshevë – FOTO&VIDEO

Shqipmedia - 20.01.2013

Forca të mëdha speciale të xhandarmerisë serbe sot në orën 7:15 minuta të mëngjesit kanë larguar lapidarin e dëshmorëve të UÇPMB-së të vendosur në qendër të Preshevës, transmetojnë mediat serbe.

“Shqiptarë të Preshevës, mos iu përgjigjni provokimit serb”

Kombetare - 20.01.2013

Pak orë pas heqjes së lapidarit të UCPMB-së nga Presheva, reagon edhe Qeveria e Kosovës. Nëpërmjet një deklarate për shtyp, dënohet akti i xhandarmërisë serbe dhe i bëhet thirrje shqiptarëve të Luginës që të ruajnë qetësinë dhe të mos i ...

AK: Berisha bëhu burrë dhe reago për lapidarin në Preshevë

Portalb - 20.01.2013

Aleanca Kuq e Zi e ka dënuar aktin e xhandarmerisë serbe , se ajo e ka hequr nën trysninë e forcave të shumta policore lapidarin e dëshmoreve të UÇPMB-së në Preshevë.

Albanofobia e rajonit po kërcënon paqen dhe stabilitetin

Albeu.com - 20.01.2013

Albanofobia e rajonit po kërcënon paqen dhe stabilitetin Qeveria Shqiptare dënon aktin e largimin e përmendores së heronjve të kombit shqiptar në Luginën e Preshevës, që ranë për t’u bërë të pavdekshëm në luftë për liri e dinjitet njerëzor ...

Në Luginë, pak qytetarë e shumë policë

Lajm - 20.01.2013

Në këto memente situata e sigurisë në Luginë të Preshevës paraqitet e tensionuar, ndërsa rrugët e Preshevës thuajse janë të zbrazura dhe vërehen lëvizje shumë të pakta të qytetarëve, por një shtim të forcave të sigurisë.

Heqja e lapidarit, Qeveria e Shqipërisë: të ndalet albanofobia, reagon dhe OSBE

Portalb - 20.01.2013

Qeveria shqiptare dënon heqjen e përmendores së dëshmorëve në Luginën e Preshevës . Në reagimin zyrtar të shpërndarë për mediat, qeveria e konsideron heqjen e memorialit të UÇPMB-së si një tjetër dëshmi tjetër të albanofobisë së ...

Musliu: Beogradi po vazhdon politikën e Milosevicit

Lajm - 20.01.2013

Pas largimit të lapidarit të dëshmorëve të UÇPMB-së para Kuvendit Komunal të Preshevës, ka reaguar Lideri i Lëvizjes së Progresit Demokratik, njëherësh shef politik i ish-UÇPMB-së, Jonuz Musliu.

Qeveria shqiptare: Heqja e lapidarit, dëshmi e albanofobisë

Lajm - 20.01.2013

Qeveria Shqiptare dënon aktin e largimit me autoblinda, mitraloza dhe terror, nga autoritetet e Beogradit, të përmendores së heronjve të kombit shqiptar në Luginën e Preshevës, që ranë për t’u bërë të pavdekshëm në luftë për liri e ...

Nesër protestë paqësore në Preshevë

Ina - 20.01.2013

LAJMI I FUNDIT: Në Preshevë nesër do të mbahet protestë paqësore në vendin ku ishte lapidari i UÇPMB-së pranë kuvendit komunal. Vendimi për protestën paqësore ka dalur nga takimi i liderëve politik të Luginës së Preshevës, në mbledhjen e ...

Aleanca Kuqezi: Thaci e Berisha të paaftë të mbrojnë interesat e shqiptarëve

LajmiFundit - 20.01.2013

Aleanca Kuq e Zi dënon me forcë vendimin e qeverisë së Sërbisë për heqjen e “Memorialit të UÇPMB-së” në Preshëve, memorial që dëshmon sakfriciën e kombit shqiptarë kundër rracizmit sërb të modelit të Milloshevicit.

Heqja e lapidarit në fokusin e agjencive (FOTOGALERI)

Ina - 20.01.2013

Agjencitë botërore kanë ndjekur dhe kanë raportuar mbi aktin e heqjes së lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë nga ana e autoriteteve serbe, në shoqërinë e forcave të mëdha policore serbe dhe të Xhandarmerisë.

Qeveria e Kosovës: Veprimi jocivilizues i Serbisë nuk e ndryshon historinë

Ina - 20.01.2013

Qeveria e Republikës së Kosovës ka shprehur indinjatën e saj të thellë për veprimin e shëmtuar të heqjes me forcë të Memorialit për luftëtarët e UÇPMB-së në qendër të Preshevës.

Jakup Krasniqi e dënon heqjen e lapidarit në Preshevë

Evropaelire - 20.01.2013

13:32 Jakup Krasniqi e dënon heqjen e lapidarit në Preshevë 13:21 FIFA: Blatter e kundërshton ligën e ish vendeve sovjetike 11:24 OSBE: Keqardhje për mungesën e kompromisit për monument 11:17 Jemen: Nga sulmet ajrore amerikane – 9 ...

Halimi: Serbia e vazhdon zgjidhjen e problemeve me dhunë

Evropaelire - 20.01.2013

14:59 Halimi: Serbia e vazhdon zgjidhjen e problemeve me dhunë 14:54 LDK: Shqiptarët e Luginës më të diskriminuarit e Evropës 14:22 Shqipëri: Qeveria e dënon aktin e largimit të përmendores 13:46 Jahjaga: Heqja e përmendores – kundërshtim ...

Preshevë, protestë mbarëpopullore për heqjen e lapidarit të UÇPMB

LajmiFundit - 20.01.2013

Liderët e Luginës së Preshevës pas mbledhjes urgjente të mbajtur për shkak të heqjes së lapidarit të dëshmorëve të UÇPMB-së, para Kuvendit Komunal të Preshevës, kanë paralajmëruar protestë gjithë-popullore për nesër në ora 12.

Në oborrin e cilës xhami do të vendoset tani lapidari? – Mehmet Latifi

Ina - 20.01.2013

Të nderuar miq kudo që jeni, të nderuar bashkëvendas preshevar: Pa pretenduar se e dua Preshevën më shumë se të tjerët, por edhe pa i dhënë të drejte ndokujt se e don më shumë se unë, me shqetësim mora lajmin për heqjen e lapidarit të ...

Jahjaga: Beogradi shkeli vullnetin e qytetarëve të Luginës

LajmiFundit - 20.01.2013

Zyra e Presidentes së Republikës së Kosovës vlerëson se heqja e përmendores është në kundërshtim me të drejtat themelore të njeriut dhe me Kartën Evropiane për Vetëqeverisjen Lokale.

Heqja e lapidarit, Kurti: Fajin e ka Serbia, përgjegjësinë qeveria e Kosovës

Albeu.com - 20.01.2013

Heqja e lapidarit, Kurti: Fajin e ka Serbia, përgjegjësinë qeveria e Kosovës Lëvizja "Vetëvendosje" ka reaguar në lidhje me heqjen e lapidarit të UÇPMB-së nga forcat e xhandarmërisë serbe.

LDK dënon aktin e heqjes së lapidarit në Presheve

Albeu.com - 20.01.2013

LDK dënon aktin e heqjes së lapidarit në Presheve Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar si të papranueshme aktin e qeverisë serbe për heqjen e lapidarit të Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës nga ...

Heqja e përmendores, në kundërshtim me të drejtat themelore të njeriut

Albeu.com - 20.01.2013

Heqja e përmendores, në kundërshtim me të drejtat themelore të njeriut Zyra e Presidentes së Republikës së Kosovës vlerëson se heqja e përmendores është në kundërshtim me të drejtat themelore të njeriut dhe me Kartën Evropiane për ...

Partitë shqiptare në Maqedoni reagojnë për heqjen e lapidarit në Preshevë

Portalb - 20.01.2013

Zëdhënësi i Bashkimit Demokratik për Integrim, Bujar Osmani ka quajtur “akt Millosheviçian” largimin e lapidarit të ish ushtarëve të UCPMB-së nga xhandarmëria serbe sot në Preshevë.

“Heqja e Lapidarit”, Qeveria Shqiptare: Të ndalet stuhia e Albanofobisë

Lajmeshqip - 20.01.2013

Tiranë – Qeveria shqiptare dënon heqjen e përmendores së dëshmorëve në Luginën e Preshevës. Në reagimin zyrtar të shpërndarë për mediat, qeveria e konsideron heqjen e memorialit të UÇPMB-së si një tjetër dëshmi tjetër të albanofobisë së ...

Komandant "Hoxha": Luginën e tradhtuan Prishtina dhe Tirana

Lajm - 20.01.2013

Njëri prej ish-komandantëve të UÇK-së, Xhezair Shaqiri , i njohur si Komandant Hoxha, i ka akuzuar politikanët në Prishtinë dhe në Tiranë se i kanë braktisur aspiratat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

Liderët e Luginës së Preshevës deklarohen pas heqjes së lapidarit

Ina - 20.01.2013

Liderët politik të partive politike të Luginës së Preshevës janë deklaruar sot dhe kanë dënuar aktin e heqjes së lapidarit të UÇPMB-së nga ana e forcave policore serbe.

Cështja e Preshevës të futet në bisedimet Kosovë-Serbi

LajmiFundit - 20.01.2013

Nesër në 12:00 protestë gjithëpopullore në Luginën e Preshevës. Të gjitha partitë politike do të mbledhin krerët e tyre sot në orën 17:00 për të parë se si do të veprohet në të ardhmen.

Hasani: Lidershipi shqiptarë në Preshevë, matrapaz politik

Lajm - 20.01.2013

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Nait Hasani, ka kritikuar ashpër liderët shqiptarë të Luginës së Preshevës, të cilët sipas tij, nuk arritën të mbrojë atë që e kishin vendosur vetë.

Reagimet nga Tirana për heqjen e lapidarit të UÇPMB-së

Ina - 20.01.2013

Qeveria shqiptare dënon heqjen e përmendores së dëshmorëve në Luginën e Preshevës. Në reagimin zyrtar të shpërndarë për mediat, qeveria e konsideron heqjen e memorialit të UÇPMB-së si një tjetër dëshmi tjetër të albanofobisë së ...

Kurti: Qeveria e Kosovës përgjegjëse për lapidarin

Lajm - 20.01.2013

Fajin për heqjen e Lapidarit në Preshevë, sipas Vetëvendosjes e ka Serbia, ndërsa përgjegjësinë sipas tyre e mban qeveria e Kosovës. Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se shumë masakra që janë bërë nga Serbia kanë ...

Partitë politike dënojnë heqjen e lapidarit

Lajm - 20.01.2013

Lidhja Demokratike e Kosovës e konsideron të papranueshme sjelljen e sotme të shtetit serb, i cili në mënyrë të vrazhdë e hoqi nga sheshi i Preshevës Lapidarin e Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës.

Orhan Rexhepi: Faleminderit Sërbi!

Portalb - 20.01.2013

Sot është ditë historike për Luginë e Preshevës. Për këtë duhet ta falënderoj shtetin e Serbisë. Lugina e Preshevës nga sot do të jetë pjesë përbërëse e Kosovës, respektivisht e Shqipërisë.

Koçi: Heqja e lapidarit, Tirana e Prishtina të koordinojnë reagimin

LajmiFundit - 20.01.2013

Kryetari i PSV91 Petro Koçi reagoi publikisht për çështjen e heqjes së Lapidarit në Preshevë. Në një koment në rrjetin social Facebook, Koçi shkruan “heqja e dhunshme e Lapidarit perkujtimor ne Presheve nje investim politik qe rrit ...

Presheva e indinjuar - të hënën në protestë

Evropaelire - 20.01.2013

Subjektet politike të Luginës së Preshevës kanë dënuar ashpër heqjen e lapidarit të UÇPMB-së nga qendra e Preshevës dhe në shenjë indinjate, kanë thirrur një protestë gjithë popullore për të hënën.

Berisha: Bashkimi kombëtar, vendimtar për të ardhmen e shqiptarëve

LajmiFundit - 20.01.2013

Kryeministri Sali Berisha reagoi në rrjetin social Facebook për heqjen e lapidarit të dëshmorëve në Preshevë nga ana e policisë serbe. Berisha shprehet në profilin e tij në Facebook se ky akt dëshmon se bashkimi i kombit shqiptar është ...

Heqja e lapidarit, Rama e Berisha dënojnë aktin e Serbisë

Kombetare - 20.01.2013

Heqja e lapidarit të UÇPMB-së nga Presheva është dënuar sot edhe nga liderët politikë të Shqipërisë. Kryeministri Berisha dhe lideri i opozitës, Edi Rama e kanë cilësuar këtë sulm të rëndë dhe që tregon se Serbia nuk po ndahet dot nga e ...

Të hënën në Preshevë, protestë gjithëpopullore

Albeu.com - 20.01.2013

Të hënën në Preshevë, protestë gjithëpopullore Pas takimit të liderëve politikë dhe institucionalë të Luginës së Preshevës, të dielën u vendos që nesër në Preshevë do të mbahet një protestë gjithëpopullorë.

Mustafa: Serbia shkeli gjithë progresin e arritur

Lajm - 20.01.2013

Në një intervistë për RTK-në, Kryetari i Komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa, tha se Serbia ka shkelur të gjithë progresin e arritur midis shqiptarëve në Luginë, Qeverisë së Serbisë dhe faktorit nërkombëtarë, me largimin e përmendorës së ...

Prishtina: Serbia mbetet në shekullin e kaluar'

Alsat - 20.01.2013

Heqja e lapidarit të ish ushtarëve të UÇPMB-së 20.01.2013 Qeveria e Republikës së Kosovës shprehet e indinjuar me veprimin e autoriteteve të Serbisë për heqjen me forcë të Memorilit të luftëtarëve të UÇPMB-së në qendër të Preshevës.

BDI dënon heqjen e lapidarit të UÇPMB-së

Alsat - 20.01.2013

Largimi i lapidarit Lidhur me heqjen e lapidarit të UÇPMB-së ka reaguar edhe Bashkimi Demokratik për Integrim. BDI-ja shpreh indinjatën e thellë dhe dënon aktin qyqar të qeverisë së Serbisë për të suspenduar vullnetin e autoriteteve ...

“Memoriali”, MPJ: Ndërkombëtarët të reagojnë në mbrojtje të shqiptarëve të Preshevës

Lajmeshqip - 20.01.2013

Tiranë – Ministria e Punëve të Jashtme është shprehur sot me anë të një deklarate për shtyp se ka ndjekur me shqetësim zhvillimet në Luginën e Preshevës.

Tirana: Millosheviqi është ende gjallë

Alsat - 20.01.2013

Momenti i largimit të lapidarit 20.01.2013 Qeveria e Shqipërisë ka dënuar heqjen e monumentit të dëshmorëve në Luginën e Preshevës. Në reagimin zyrtar, qeveria shqiptare e konsideron heqjen e memorialit të UÇPMB-së si një tjetër dëshmi të ...

Berisha në Facebook: Bashkimi i shqiptarëve zgjidhja më e mirë për rajonin!

Portalb - 20.01.2013

Kryeministri I Shqipërisë Sali Berisha ka reaguar sot perms adresës së tij në Facebook ndaj heqjes së lapidarit përkujtimor të UÇPMB-së duke thënë se ky akt është dëshmi e Beogradit për albanofobinë ndaj shqiptarëve.

Berisha: Bashkimi shpëton kombin shqiptar

24 orë - 20.01.2013

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha në reagimin e tij personal për heqjen e monumentit të dëshmorëve në Luginën e Preshevës, thekson se bashkimi kombëtar i shqiptarëve është vendimtar për trojet që janë pushtuar.

Ambasadori i Shqipërisë në Serbi vizitë në Preshevë

Albeu.com - 20.01.2013

Ambasadori i Shqipërisë në Serbi vizitë në Preshevë Ambasadori i Shqipërisë në Serbi , Shpëtim Çaushi ishte sot në Preshevë për të biseduar me përfaqësuesit e partive shqiptare të Luginës ndërsa gjatë ditës së sotme në vendin ku është ...

MPJ: Heqja e lapidarit, provokim, shqiptarët e Preshevës të mos bien pre

LajmiFundit - 20.01.2013

Ministria e Puneve te Jashtme të Shqipërisë, dënoi sot veprimin e kryer me lapidarin e UCPMB në Preshevë. MPJ deklaron se ka ndjekur me shqetesim zhvillimet ne Luginen e Presheves.

PDSH kërkon që Tirana e Prishtina të mbështesin Luginën e Preshevës

Alsat - 20.01.2013

Logo e PDSH-së Partia Demokratike Shqiptare ka reaguar lidhur me heqjen e lapidarit të UÇPMB-së duke kërkuar nga Prishtina dhe Tirana përkrahje për shqiptarët e Luginës së Preshevës. “Qeveria serbe vazhdon me politikat e vjetra.

Lapidari i UÇPMB, shqiptarët: Hakmarrje, do shembim kishat serbe në Kosovë

LajmiFundit - 20.01.2013

Shqiptarët në Kosovë dhe jo vetëm po mendojnë të hakmerren. Në rrjetet sociale FB ka nisur të shpërndahet ftesa për pjesëmarrje në disa akte proteste në qytete të ndryshme të Kosovës kundër heqjes së Lapidarit të UÇMPB.

Ish komandanti i UÇPMB-së: Faleminderit Serbi!

Albeu.com - 20.01.2013

Ish komandanti i UÇPMB-së: Faleminderit Serbi! Orhan Rexhepi Sot është ditë historike për Luginë e Preshevës. Për këtë duhet ta falënderoj shtetin e Serbisë.

Protesta e shqiptarëve në Preshevë

Top Channel - 20.01.2013

Në Preshevë dhjetëra qytetarë janë mbledhur në vendin ku më parë ngrihej Lapidari i Dëshmorëve duke zhvilluar homazhe, por edhe protestuar paqësisht ndaj heqjes së padrejtë të monumentit mëngjesin e së dielës nga policia serbe.

Heqja e lapidarit, AK: Berisha, bëhu burrë dhe reago për Preshevën

Albeu.com - 20.01.2013

Heqja e lapidarit, AK: Berisha, bëhu burrë dhe reago për Preshevën Aleanca Kuq e Zi e ka dënuar aktin e xhandarmerisë serbe, për heqjen e lapidarit të dëshmoreve të UÇPMB-së në Preshevë.

Heqja e lapidarit, nesër Presheva hidhet në protestë

Kombetare - 20.01.2013

Në Preshevë nesër do të mbahet protestë paqësore në vendin ku ishte lapidari i UÇPMB-së pranë kuvendit komunal. Vendimi për protestën paqësore ka dale nga takimi i liderëve politik të Luginës së Preshevës, në mbledhjen e mbajtur sot në ...

Berisha: Ky akt dëshmon se bashkimi e kombit shqiptar është vendimtar për të ardhmen e tij

Albnow - 20.01.2013

Pas heqjes së lapidarit të dëshmorëve të Preshevës nga policia Serbe, ka reaguar në Facebook kryeministri Sali Berisha. Berisha shkruan se ky akt dëshmon se bashkimi i kombit shqiptar është vendimtar për të ardhmen e tij.

LSI, Rama: Beogradi, jo xhandarë po dialog me shqiptarët e Preshevës

LajmiFundit - 20.01.2013

Lëvizja Socialiste për Integrim ka reaguar mbi aktin e rëndë të heqjes së së memorialit të dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanovc, UÇPMB.

Analistët në Beograd: Lapidari u hoq me mbështetjen e ndërkombëtarëve

LajmiFundit - 20.01.2013

Analistët në Beograd mendojnë se xhandarmëria serbe e ka hequr të dielën në mëngjes lapidarin e UÇPMB-së në Preshevë, pas marrëveshjes me autoritetet perëndimore.

Subjektet politike shqiptare në Maqedoni dënojnë heqjen e lapidarit të UÇPMB-së

Ina - 20.01.2013

Subjektet politike shqiptare në Maqedoni kanë reaguar të dielën lidhur heqjen e lapidarit të ushtarëve të UÇPMB-së në Luginë të Preshevës. Zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani deklaroi se, ky akt Milosheviqian që nuk njeh dialogun si vlerë ...

Serbët sot hoqën monumentin por ngritën lart shqiptarizmën

Albeu.com - 20.01.2013

Serbët sot hoqën monumentin por ngritën lart shqiptarizmën Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë JOzefina Topalli ka dënuar aktin e heqjes së monumentit të Preshevës.

BDI: Heqja e lapidarit akt "Millosheviçian"

Albeu.com - 20.01.2013

BDI: Heqja e lapidarit akt "Millosheviçian" Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI dënoo sot aktin e Qeverisë së Serbisë për të hequr lapidarin e dëshmorëve nga sheshi i Preshevës.

KMDL: Do të rrënojmë lapidarët e kriminelëve serbë në Kosovë

Albeu.com - 20.01.2013

KMDL: Do të rrënojmë lapidarët e kriminelëve serbë në Kosovë Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Luftëtarëve të UÇK-së, dënon ashpër Heqjen e Lapidarit të Dëshmorëve të UÇPMB-së, nga ana e policisë dhe xhandarmërisë serbe.

Berisha: Serbia po terrorizon shqiptarët në Luginë

Ina - 20.01.2013

Kryeministri Berisha ka reaguar lidhur me heqjen e lapidarit të dëshmorëve në Preshevë nga ana e policisë serbe. Kryeministri Berisha ka theksuar se ky akt dëshmon se bashkimi i kombit shqiptar është vendimtar për të ardhmen e tij.

Berisha, qëndrim “individual” për ‘Preshevën’ në Facebook, jo në OKB!

Kombetare - 20.01.2013

Nga Koloreto Cukali Reagimi për lapidarin e Preshevës, duket sikur është një rast i mirë për të fituar kapital politik, për këdo, pa shkaktuar dëme shumë të mëdha.

Largim i Lapidarit ne Preshevë, reagon PDSH-ja

Shqipmedia - 20.01.2013

PDSH ka reaguar përmes Nënkryetarit të saj z.Imer Aliu për largimin e Lapidarit ne Preshevë: Që Qeveria serbe vazhdon me politikat e vjetra kjo nuk është lajm, lajm do të ishte sikur pjesa dërmuese e lidershipit politik shqiptarë të ishte ...

Shaqiri: Luginën e tradhtuan Prishtina dhe Tirana

Ina - 20.01.2013

Njëri prej ish-komandantëve të UÇK-së, Xhezair Shaqiri , i njohur si Komandant Hoxha, i ka akuzuar politikanët në Prishtinë dhe në Tiranë se i kanë braktisur aspiratat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

Heqja e lapidarit, akt vandal i pushtetit serb dhe dështim i politikës mbarëshqiptare

Shqipmedia - 20.01.2013

Rilindja Demokratike Kombëtare shpreh indinjatë të thellë për aktin vandal të xhandarmerisë serbe, ku 200 efektivë të këtij njësiti të armatosur deri në dhëmbë, hoqën me dhunë lapidarin e ushtarëve të UCPMB-së të rënë për liri dhe te ...

Ramush Haradinaj: Serbia të bëjë kujdes, lapidari bart vlerat e një populli

LajmiFundit - 20.01.2013

Kryetari i AAK, Ramush Haradinaj ka qenë të dielën në Gjilan dhe ka komentuar heqjen e lapidarit nga qeveria e Beogradit. “Nuk më ka ardhur mirë për heqjen e lapidarit.

Përgjegjësi edhe për ata që s`mbajtën llogari për fatin e lapidarit

Ina - 20.01.2013

Ish-luftëtarët shqiptarë të UÇPMB-së dhe UÇK-së shprehin indinjatën e thellë kundër aktit vandal serb me heqjen e lapidarit në Preshevë. Nga Presheva, M.Pajaziti/INA Ata kanë reaguar edhe ndaj shoqatave të veteranëve të luftës së UÇPMB-së ...

Çfarë thanë liderët shqiptarë të Luginës para heqjes së lapidarit të UÇPMB-së

Ina - 20.01.2013

Liderët politik të Luginës së Preshevës dhe ish-komandantë të UÇPMB-së deklaruan për dorëheqje, mesazhe kërcënuese në adresë të Beogradit në mbrojtje të lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë.

Lapidari i UÇPMB-së po mbahet në Beograd

Ina - 20.01.2013

Deri tani nuk dihet zyrtarisht fati dhe destinacioni se ku ka përfunduar lapidari i UÇPMB-së i hequr të dielën në mëngjes nga sheshi i Preshevës.

Heqja e lapidarit në fokusin e agjencive (FOTO)

Kombetare - 20.01.2013

Agjencitë botërore kanë ndjekur dhe kanë raportuar mbi aktin e heqjes së lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë nga ana e autoriteteve serbe, në shoqërinë e forcave të mëdha policore serbe dhe të Xhandarmerisë.

Lapidari i UÇPMB hiqet nga Presheva, dërgohet në Beograd

LajmiFundit - 20.01.2013

Kryetari i Komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa ka deklaruar se sipas mediave në Serbi, aktualisht lapidari ndodhet në Beograd. “Komunikimi me Beogradin zyrtar ka qenë edhe ashtu i dobët, kryesisht po bëhet përmes mediave dhe prej mediave ...

Protesta në Preshevë mund të marrë kahje tjetër?

Albeu.com - 20.01.2013

Protesta në Preshevë mund të marrë kahje tjetër? Partia Demokratike Shqiptare në Preshevë, në mbledhjen e mbajtur sot në orët e pasditës ka vendosur që kryetari i deritanishëm, Ragmi Mustafa ta vazhdojë punën në kabinetin e tij të komunës ...

Kërcënon Daçiq: Do të reagojmë ashpër ndaj trazirave eventuale në Preshevë

Albeu.com - 20.01.2013

Kërcënon Daçiq: Do të reagojmë ashpër ndaj trazirave eventuale në Preshevë Ivica Daçiq Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq ka deklaruar sot për televizionin B92 se nuk ka pyetur askënd nga komuniteti ndërkombëtar për heqjen e lapidarit ...

Zhvendosja e lapidarit? Sot mblidhen liderët e partive shqiptare të Peshevës

Ora news - 20.01.2013

Liderët e 6 partive politike të shqiptarëve të Luginës, do të takohen sot për të vendosur në lidhje me zhvendosjen ose jo të lapidarit të dëshmorëve të UÇPMB-së.

Xhandarmëria serbe e hoqi lapidarin e UÇPMB-së (Video)

Telegrafi - 20.01.2013

Forca të mëdha speciale të xhandarmerisë serbe sot në orën 7.00 të mëngjesit kanë larguar lapidarin e dëshmorëve të UÇPMB-së të vendosur në qendër të Preshevës.

Xhandarmëria serbe heq lapidarin e UÇPMB-së në Preshevë

Ora news - 20.01.2013

Forcat speciale të xhandarmerisë serbe sot në orën 07.00 të mëngjesit kanë larguar lapidarin e dëshmorëve të UÇPMB-së të vendosur në qendër të Preshevës.

Xhandarmëria serbe e hoqi lapidarin e UÇPMB-së (Video)

Koha.net - 20.01.2013

Preshevë, 20 janar – (E plotësuar) Forca të mëdha speciale të xhandarmerisë serbe sot në orën 7,15 minuta të mëngjesit kanë larguar lapidarin e dëshmorëve të UÇPMB-së të vendosur në qendër të Preshevës, transmetojnë mediat serbe.

Preshevë, xhandarmëria serbe heq lapidarin e dëshmorëve të UÇPMB-së

Yll Press - 20.01.2013

Për realizimin e këtij operacioni ishin angazhuar forca të mëdha policore serbe. Forca të mëdha speciale të xhandarmerisë serbe sot në orën 7,15 minuta të mëngjesit kanë larguar lapidarin e dëshmorëve të UÇPMB-së të vendosur në qendër të ...

Xhandarmeria serbe heq pllakën përkujtimore nga qendra e Preshevës (Video)

Botasot - 20.01.2013

Forca të mëdha speciale të xhandarmerisë serbe sot në orën 7,15 minuta të mëngjesit kanë larguar lapidarin e dëshmorëve të UÇPMB-së të vendosur në qendër të Preshevës, transmetojnë mediat serbe.

Heqja e lapidarit, PDIU:Serbia,s`ka hequr dorë nga “doktrina millosheviçiane”

Ora news - 20.01.2013

Partia Drejtësi, Integrim dhe Untetet dhe Klubi i Patriotëve të Rinj dënojnë ashpër heqjen e memorialit të UÇPMB-së nga qendra e Preshevës. Në një deklaratë për shtyp, PDIU-ja thekson se me këtë veprim Serbia tregoi dhe një herë që nuk ka ...

Heqja e lapidarit, PDIU:Serbia,s`ka hequr dorë nga “doktrina millosheviçiane”

Botasot - 20.01.2013

Partia Drejtësi, Integrim dhe Untetet dhe Klubi i Patriotëve të Rinj dënojnë ashpër heqjen e memorialit të UÇPMB-së nga qendra e Preshevës. Në një deklaratë për shtyp, PDIU-ja thekson se me këtë veprim Serbia tregoi dhe një herë që nuk ka ...

Serbia tregoi se nuk ka hequr dorë nga "doktrina milosheviqiane"

Koha.net - 20.01.2013

Tiranë, 20 janar – Partia e çamëve në Shqipëri, ose PDIU dënon ashpër heqjen e lapidarit të UÇPMB-së nga qendra e Preshevës. “Beogradi dërgoi me qindra forca xhandarmërie për të hequr një memorial dhe ky është një veprim fyes ndaj atyre që ...

Qeveria e Kosovës iu bën thirrje shqiptarëve të mos i përgjigjen provokimit të Serbisë

Botasot - 20.01.2013

Qeveria e Republikës së Kosovës shpreh indinjatën e saj të thellë për veprimin e shëmtuar të heqjes me forcë të Memorialit për luftëtarët e UÇPMB-së në qendër të Preshevës.

Në Preshevë, pak qytetarë e shumë policë

Botasot - 20.01.2013

Në këto memente situata e sigurisë në Luginë të Preshevës paraqitet e tensionuar, ndërsa rrugët e Preshevës thuajse janë të zbrazura dhe vërehen lëvizje shumë të pakta të qytetarëve, por një shtim të forcave të sigurisë.

Heqja e lapidarit, indinjohet Qeveria e Kosovës

Telegrafi - 20.01.2013

Qeveria e Republikës së Kosovës ka shprehur indinjatën e saj të thellë për veprimin e shëmtuar të heqjes me forcë të Memorialit për luftëtarët e UÇPMB-së në qendër të Preshevës.

Qeveria shqiptare: Heqja e UÇPMB-së dëshmi e Albanofobisë së Beogradit

Ora news - 20.01.2013

Qeveria Shqiptare dënon largimin nga autoritetet e Beogradit, i përmendores së heronjëve të kombit shqiptar në Luginën e Preshevës. Në një deklaratë për shtyp, qeveria shqiptare e konsideron këtë një dëshmi tjetër të albanofobisë së ...

Qeveria e Kosovës dënon heqjen e përmendores: Thirrje shqiptarëve të mos provokohen nga Serbia

Panorama - 20.01.2013

Qeveria e Republikës së Kosovës ka shprehur indinjatën e saj të thellë për veprimin e shëmtuar të heqjes me forcë të Memorialit për luftëtarët e UÇPMB-së në qendër të Preshevës.

Qeveria e Kosovës: Veprimi jocivilizues i Serbisë nuk e ndryshon historinë

Koha.net - 20.01.2013

Prishtinë, 20 janar - Qeveria e Republikës së Kosovës ka shprehur indinjatën e saj të thellë për veprimin e shëmtuar të heqjes me forcë të Memorialit për luftëtarët e UÇPMB-së në qendër të Preshevës.

Musliu: Beogradi po vazhdon politikën e Milosevicit

Telegrafi - 20.01.2013

Pas largimit të lapidarit të dëshmorëve të UÇPMB-së para Kuvendit Komunal të Preshevës, ka reaguar Lideri i Lëvizjes së Progresit Demokratik, njëherësh shef politik i ish-UÇPMB-së, Jonuz Musliu.

Musliu: Beogradi po vazhdon politikën e Milosheviqit

Koha.net - 20.01.2013

Preshevë, 22 janar - Pas largimit të lapidarit të dëshmorëve të UÇPMB-së para Kuvendit Komunal të Preshevës, ka reaguar lideri i Lëvizjes së Progresit Demokratik, njëherësh shef politik i ish-UÇPMB-së, Jonuz Musliu.

Qeveria shqiptare: Heqja e lapidarit dëshmi e Albanofobisë së Beogradit

Botasot - 20.01.2013

Qeveria Shqiptare dënon largimin nga autoritetet e Beogradit, i përmendores së heronjëve të kombit shqiptar në Luginën e Preshevës. Në një deklaratë për shtyp, qeveria shqiptare e konsideron këtë një dëshmi tjetër të albanofobisë së ...

Protesta në Preshevë

VOA - 20.01.2013

Në qendër të Preshevës u protestua kundër heqjes së pllakës përkujtimore për UÇPMB-në Në Preshevë, është protestuar sot kundër largimit të pllakës përkujtimore kushtuar pjesëtarëve të rënë të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe ...

Vetëvendosje: Serbia fajtore për heqjen e lapidarit, Qeveria e Kosovës përgjegjëse

Koha.net - 20.01.2013

Prishtinë, 20 janar - Fajin për heqjen e Lapidarit në Preshevë sipas Vetëvendosjes e ka Serbia, ndërsa përgjegjësinë sipas tyre e mban qeveria e Kosovës, raporton KTV.

Qeveria shqiptare: Dëshmi të albanofobisë nga ana e Beogradit

Koha.net - 20.01.2013

Tiranë, 22 janar – Qeveria e Shqipërisë ka reaguar në lidhje me heqjen e monumentit të UÇPMB-së, duke e cilësuar këtë akt si dëshmi të albanofobisë nga ana e Beogradit.

AK: Serbia dëshmoi racizmin kundër shqiptarëve

Botasot - 20.01.2013

Aleanca Kuq e Zi dënon me forcë vendimin e qeverisë së Serbisë për heqjen e “Memorialit të UÇPMB-së” në Preshevë, memorial që dëshmon sakrificën e kombit shqiptarë kundër racizmit serb të modelit të Milosheviçit.

Kurti: Qeveria e Kosovës përgjegjëse për lapidarin

Telegrafi - 20.01.2013

Fajin për heqjen e Lapidarit në Preshevë, sipas Vetëvendosjes e ka Serbia, ndërsa përgjegjësinë sipas tyre e mban qeveria e Kosovës. Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se shumë masakra që janë bërë nga Serbia kanë ...

Jakup Krasniqi e dënon heqjen e lapidarit

Koha.net - 20.01.2013

Prishtinë, 20 janar - Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, nëpërmjet një deklarate, e ka dënuar ashpër heqjen e lapidarit të dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit (UÇPMB), nga ana e policisë dhe ...

Kurti: Fajin Serbia, përgjegjësinë Qeveria e Kosovës

Botasot - 20.01.2013

Fajin për heqjen në mënyrë të dhunshme të lapidarit të UCPMB-së nga oborri i Kuvendit Komunal të Preshevës nga xhandarmëria e Serbisë e mban Serbia, ndërsa përgjegjësinë për heqjen e këtij lapidari e mban Qeveria e Kosovës.

Qeveria shqiptare: Heqja e lapidarit dëshmi e Albanofobisë së Beogradit

Yll Press - 20.01.2013

Në një deklaratë për shtyp, qeveria shqiptare e konsideron këtë një dëshmi tjetër të albanofobisë së autoriteteve zyrtare të Beogradit që dëshmon qartë se trashëgimia raciste anti shqiptare e Slobodan Millosheviçit është e gjallë dhe ...

Jahjaga dhe Krasniqi dënojnë heqjen e lapidarit

Telegrafi - 20.01.2013

Aktin e heqjes së sotme të lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë nga xhandarmëria serbe e kanë dënuar presidentja dhe kryeparlamentari i Kosovës, duke e cilësuar këtë si një provokim dhe një akt të ulët.

Daçiqi shkul lapidarin, qeveritë dhe partitë shqiptare flenë gjumë

Botasot - 20.01.2013

Serbia me qindra forca po e largonte lapidarin kushtuar dëshmorëve të UÇPMB-së, pas paralajmërimeve të vazhdueshme, por qeveritë shqiptare në Kosovë dhe Shqipëri, Presidenca e Kosovës dhe Shqipërisë, po bënin gjumë, edhe më të përgjumura u ...

Preshevë, protestë gjithëpopullore e shqiptarëve

Panorama - 20.01.2013

PRESHEVE- Sot në Preshevë do të mbahet një protestë gjithëpopullore e shqiptarëve të Luginës. Ky ka qenë vendimi i marrë nje dite me pare në mbledhjen e liderëve politikë dhe institucionalë të Luginës së Preshevës lidhur me shqyrtimin e ...

Lugina, nesër në protestë gjithë-popullore

Telegrafi - 20.01.2013

Liderët e Luginës së Preshevës, pas heqjes së lapidarit të dëshmorëve të UÇPMB-së para Kuvendit Komunal të Preshevës, janë mbledhur sot në një takim ku janë pajtuar që nesër në orën 12.00 të mbajnë një protestë gjithë-popullore në Preshevë.

Homazhe pa lapidar (Video)

Telegrafi - 20.01.2013

Familjarët e dëshmorëve dhe ish luftëtarëve të UÇPMB-së sot kanë bërë homazhe në vendin ku deri sot në mëngjes ishte i vendosur lapidari i dëshmorëve.

Berisha, Serbisë: Të rënët tanë nuk vdesin kurrë

Panorama - 20.01.2013

TIRANE- Kryeministri, Sali Berisha reagoi nëpërmjet faqes së tij në Facebook lidhur me heqjen e lapidarit të UÇPMB-së, duke e cilësuar këtë një akt , i cili dëshmon edhe njëherë se bashkimi i kombisht shqiptar është vendimtar për të ...

LDK: E papranueshme sjellja e shtetit serb

Botasot - 20.01.2013

Lidhja Demokratike e Kosovës e konsideron të papranueshme sjelljen e sotme të shtetit serb, i cili në mënyrë të vrazhdë e hoqi nga sheshi i Preshevës Lapidarin e Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës.

LDK: Shqiptarët e Kosovës Lindore më të diskriminuarit e Evropës

Botasot - 20.01.2013

Lidhja Demokratike e Kosovës e konsideron të papranueshme sjelljen e sotme të shtetit serb, i cili në mënyrë të vrazhdë e hoqi nga sheshi i Preshevës Lapidarin e Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës.

AK: Sali Berisha bëhu burrë dhe reago për Preshevën

Botasot - 20.01.2013

Aleanca Kuq e Zi e ka dënuar aktin e xhandarmerisë serbe, se ajo e ka hequr nën trysninë e forcave të shumta policore lapidarin e dëshmoreve të UÇPMB-së në Preshevë.

Jahjaga: Mungesë e gatishmërisë që me dialog të gjendet zgjidhja

Koha.net - 20.01.2013

Prishtinë, 20 janar - Zyra e Presidentes së Republikës së Kosovës vlerëson se heqja e përmendores është në kundërshtim me të drejtat themelore të njeriut dhe me Kartën Evropiane për Vetëqeverisjen Lokale.

Berisha:Bashkimi i kombit shqiptar, vendimtar për të ardhmen e tij

Ora news - 20.01.2013

Kryeministri Berisha ka reaguar në rrjetin social Facebook në lidhje me heqjen e lapidarit të dëshmorëve në Preshevë nga ana e policisë serbe. Kryeministri Berisha shkruan në profilin e tij në Facebook se ky akt dëshmon se bashkimi i ...

Shaqiri: Luginën e tradhtuan Prishtina dhe Tirana

Telegrafi - 20.01.2013

Njëri prej ish-komandantëve të UÇK-së, Xhezair Shaqiri , i njohur si Komandant Hoxha, i ka akuzuar politikanët në Prishtinë dhe në Tiranë se i kanë braktisur aspiratat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

Lugina nesër në protestë

Koha.net - 20.01.2013

Preshevë, 20 janar - Liderët e Luginës së Preshevës, pas heqjes së lapidarit të dëshmorëve të UÇPMB-së para Kuvendit Komunal të Preshevës, janë mbledhur sot në një takim ku janë pajtuar që nesër në orën 12.00 të mbajnë një protestë ...

Preshevë: Homazhe pa lapidar (Video)

Koha.net - 20.01.2013

Preshevë, 20 janar - Familjarët e dëshmorëve dhe ish luftëtarëve të UÇPMB-së sot kanë bërë homazhe në vendin ku deri sot në mëngjes ishte i vendosur lapidari i dëshmorëve.

Halimi: Serbia e vazhdon zgjidhjen e problemeve me dhunë

Botasot - 20.01.2013

Shqiptarët në Luginën e Preshevës nesër do ta mbajnë një protestë për shkak të largimit të përmendores së pjesëtarëve të rënë të UÇPMB-së, kanë paralajmëruar sot përfaqësuesit politikë në Preshevë.

Berisha nga Facebook:Bashkimi i kombit shqiptar, vendimtar për të ardhmen e tij

Botasot - 20.01.2013

Kryeministri Berisha ka reaguar në rrjetin social Facebook në lidhje me heqjen e lapidarit të dëshmorëve në Preshevë nga ana e policisë serbe. Kryeministri Berisha shkruan në profilin e tij në Facebook se ky akt dëshmon se bashkimi i ...

Partitë politike dënojnë heqjen e lapidarit

Telegrafi - 20.01.2013

Lidhja Demokratike e Kosovës e konsideron të papranueshme sjelljen e sotme të shtetit serb, i cili në mënyrë të vrazhdë e hoqi nga sheshi i Preshevës Lapidarin e Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës.

Kosovë Lindore, nesër protestë gjithëpopullore

Botasot - 20.01.2013

Nesër në 12:00 protestë gjithëpopullore në Luginën e Preshevës. Të gjitha partitë politike do të mbledhin krerët e tyre sot në orën 17:00 për të parë se si do të veprohet në të ardhmen.

LB: Xhandarmëria serbe kreu akt dhune kundër shqiptarëve

Botasot - 20.01.2013

Sot në orët e hershme të mëngjesit, forca të shumta të xhandarmërisë serbe kryen një akt dhune kundër shqiptarëve - larguan me forcë lapidarin e dëshmorëve të kombit nga qendra e Preshevës, thuhet në reagimin e LB-së.

Çështja e Luginës, urgjentisht në bisedimet Kosovë-Serbi

Koha.net - 20.01.2013

Preshevë, 20 janar - Ka përfunduar takimi i liderëve të partive politike të Luginës së Preshevës pak pas orës 13:00. Në konferencën e përbashkët për media përfaqësuesit e partive politike konstatuan gjendjen e rëndë politike dhe atë të ...

Gashi: Turp për qeveritë shqiptare

Telegrafi - 20.01.2013

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Arben Gashi ka vlerësuar se heqja e lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë nga xhandarmëria serbe, është turp për qeveritë shqiptare.

LDK dhe LB dënojnë heqjen e lapidarit

Koha.net - 20.01.2013

Prishtinë, 20 janar - Lidhja Demokratike e Kosovës e konsideron të papranueshme sjelljen e sotme të shtetit serb, i cili në mënyrë të vrazhdë e hoqi nga sheshi i Preshevës Lapidarin e Dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, ...

Ambasadori shqiptar, në Preshevë

Koha.net - 20.01.2013

Preshevë, 20 janar - Në Preshevë sot ka mbërritur ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Shpëtim Çaushi, i cili është duke biseduar me përfaqësuesit e partive shqiptare të Luginës.

Ministria e Jashtme e Shqipërisë reagon për heqjen e lapidarit në Luginën e Preshevës

Botasot - 20.01.2013

Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë ka reaguar pas heqjes së lapidarit në Luginën e Preshevës, me anë të një deklarate , në të cilën thuhet: “Ministria e Punëve të Jashtme ka ndjekur me shqetësim zhvillimet në Luginën e Preshevës.

Ministria e Jashtme, FRD-ja dhe LSI-ja reagojnë për heqjen e memoralit të UÇPMB-së

Ora news - 20.01.2013

Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Partia Fryma e Re Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim kanë reaguar pas heqjes së lapidarit në Luginën e Preshevës.

KMDL UÇK, Qeverisë së Kosovës: Nëse jo ju, ne do t’i rrënojmë lapidarët “kriminelëve serbë në Kosovë”

Telegrafi - 20.01.2013

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Luftëtarëve të UÇK-së, dënon ashpër Heqjen e Lapidarit të Dëshmorëve të UÇPMB-së, nga ana e policisë dhe xhandarmërisë serbe.

Topalli: E hoqën monumentin, por ngritën më lartë shqiptarizmin!

Telegrafi - 20.01.2013

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Jozefina Topalli, dënon heqjen e përmendores së heronjve të kombit shqiptar në Luginën e Preshevës “Në emër të Kuvendit të Shqipërisë, dënoj me ashpërsinë më të madhe burracakërinë e primitivëve që hoqën ...

Ambasadori shqiptar, në Preshevë

Botasot - 20.01.2013

Në Preshevë sot ka mbërritur ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Shpëtim Çaushi, i cili është duke biseduar me përfaqësuesit e partive shqiptare të Luginës. Para Komunës ende qëndrojnë të tubuar disa dhjetëra qytetarë, kryesisht të rinj.

AKR: Shteti serb vazhdon të përdorë mjetet e dhunës dhe diskriminimit

Botasot - 20.01.2013

Aleanca Kosova e Re, shpreh indinjatën dhe keqardhjen më të thellë ndaj veprimit të dhunshëm dhe të egër të qeverisë së Serbisë, të heqjes së memorialit të dëshmorëve të UÇPMB-së në Preshevë.

KMDL UÇK: Do t’i rrënojmë lapidarët e kriminelëve serbë në Kosovë

Botasot - 20.01.2013

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Luftëtarëve të UÇK-së, dënon ashpër Heqjen e Lapidarit të Dëshmorëve të UÇPMB-së, nga ana e policisë dhe xhandarmërisë serbe.

BDI dhe PDSH dënojnë largimin e lapidarit

Botasot - 20.01.2013

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI), ka shprehur indinjatën e thellë dhe dënon aktin qyqar të Qeverisë së Serbisë për të suspenduar vullnetin e autoriteteve legjitime në Preshevë dhe të qytetarëve shqiptar atje duke shkelur mbi te ...

MPJ e Shqipërisë: Ndërkombëtarët të reagojnë në mbrojtje “të pakicës shqiptare në Serbinë e Jugut”

Telegrafi - 20.01.2013

Ka reaguar edhe Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë për heqjen e lapidarit në Luginën e Preshevës. Përmes një deklarate për shtyp, dënohet injorimi i dialogut dhe “dëshmohet edhe një herë tjetër politika diskriminuese dhe agresive ...

Mushkolaj: Presim vetëm vendimin nga Presheva

Botasot - 20.01.2013

Përfaqësuesi i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së për Rrafshin e Dukagjinit, Avdyl Mushkolaj, është shprehur i gatshëm për çfarëdo veprimi pas heqjes me forcë të Lapidarit të ushtarëve të rënë të UÇPMB-së, në Preshevë.

Haradinaj: Serbia të ketë kujdes se si sillet me shqiptarët e Luginës

Botasot - 20.01.2013

Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj të dielën në Gjilan ka komentuar heqjen e lapidarit nga qeveria e Beogradit. “Nuk më ka ardhur mirë për heqjen e lapidarit.

KMDL të UÇK-së kërkon reciprocitet për lapidarët

Koha.net - 20.01.2013

Prishtinë, 20 janar – Heqjen e lapidarit të dëshmorëve të UÇPMB-së në Preshevë e ka dënuar ashpër edhe Këshilli për mbrojtjen e të drejtave të luftëtarëve të UÇK-së, me seli në Prishtinë.

Ish-komandanti i UÇPMB-së: Faleminderit Serbi!

Koha.net - 20.01.2013

Preshevë, 20 janar – “Sot është ditë historike për Luginën e Preshevës. Për këtë duhet ta falënderoj shtetin e Serbisë. Lugina e Preshevës nga sot do të jetë pjesë përbërëse e Kosovës, respektivisht e Shqipërisë”, janë komentet e ish ...

Xhandarmëria serbe hoqi përmendoren e UÇPMB-së në Preshevë

Yll Press - 20.01.2013

“I kisha bërë apel Sali Berishës e Thaçit premtimet që i kanë dhënë ku i kanë, për ta mbrojt këtë popull”, tha një qytetar i Preshevës. Qytetarët e Luginës së Preshevës shprehen të revoltuar për mënyrën se si xhandarmëria serbe ka hequr ...

PDSH kërkon që Tirana e Prishtina të mbështesin Luginën e Preshevës

Yll Press - 20.01.2013

Është e parëndësishme që tani të flitet për fitues apo humbës pasi kjo qasje edhe më shumë do të na zhyt në patriotizmin romantik, të dëgjuar me shumicë ditëve të fundit lidhur me këtë rast, dhe aq të dëshiruar nga pjesa dërrmuese e ...

Lapidari hiqet, Mustafa s’dorëhiqet

Telegrafi - 20.01.2013

I ka ndërruar fjalët kryetari i Komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa. Deri sa lapidari ishte i vendosur në afërsi të godinës së administratës së Komunës së Preshevës, ai tha se do të japë dorëheqje të parevokueshme në rast se lapidari hiqet ...

Kosova Lindore të vihet nën misionin paqësor të OKB-së

Botasot - 20.01.2013

Përmendorja e UÇPBM-së nuk është "një copë guri", por një copë abetare, një copë komb, një copë dhe, një copë flamur dhe një copë atdhe e Shqipërisë etnike! -Po të kishin pasur një koce mend “gjelat e detit” të Kosovës, që tani, pas nëntë ...

RDK: Heqja e lapidarit, akt vandal i pushtetit serb

Botasot - 20.01.2013

Rilindja Demokratike Kombëtare shpreh indinjatë të thellë për aktin vandal të xhandarmerisë serbe, ku 200 efektivë të këtij njësiti të armatosur deri në dhëmbë, hoqën me dhunë lapidarin e ushtarëve të UCPMB-së të rënë për liri dhe te ...

Ish komandanti i UÇPMB-së: Faleminderit Serbi!

Telegrafi - 20.01.2013

Sot është ditë historike për Luginë e Preshevës. Për këtë duhet ta falënderoj shtetin e Serbisë. Lugina e Preshevës nga sot do të jetë pjesë përbërëse e Kosovës, respektivisht e Shqipërisë.

Monumenti i UÇPMB-së gjendet në Nish, pritet marrëveshja për ta kthyer në Preshevë?

Telegrafi - 20.01.2013

Monumenti është larguar nga Presheva dhe atëherë kur arrihet marrëveshja për vendosjen në lokalitetin e duhur, do të kthehet në qytet, ka thënë për Danas një burim nga policia e Serbisë.

Lapidari është hequr me "pëlqimin" e Perëndimit

Telegrafi - 20.01.2013

Analistët në Beograd mendojnë se xhandarmëria serbe e ka hequr të dielën në mëngjes lapidarin e UÇPMB-së në Preshevë, pas marrëveshjes me autoritetet perëndimore.

“Pazaret e Thaçit çuan në heqjen e lapidarit të Luginës”

Telegrafi - 20.01.2013

Sipas një kumtese të Lëvizjes Vetëvendosje, xhandarmëria serbe filloi aksionin për largimin e lapidarit për dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, vetëm tri ditë pas takimit të zëdhënësit të Milosevicit, ...

Mustafa: Lapidari është dërguar në Beograd, do të kërkojmë kthimin e tij

Botasot - 20.01.2013

Kryetari i Preshevës, Ragmi Mustafa ka thënë sonte se gjatë ditës është mbledhur grupi i unitetit të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, ndërsa në mbrëmje kanë përfunduar takimet veç e veç me liderët e partive.

VV: Revanshizmi nuk e përmirëson situatën

Koha.net - 20.01.2013

Prishtinë, 20 janar - Lëvizja Vetëvendosje ka dalë sonte me një reagim zyrtar në lidhje me heqjen e lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë .“Në mungesë të veprimeve shtetërore të Kosovës, në media dhe rrjete sociale kanë qarkulluar thirrje të ...

“Plisat” dhe “Forca” në përkrahje të shqiptarëve të Luginës së Preshevës

Telegrafi - 20.01.2013

Tifozët e njohur të Kosovës, “Plisat”, të dielën mbrëma kanë organizuar protestë para Teatrit Kombëtar në Prishtinë në përkrahje të shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

Preshevë, shqiptarët protestë për lapidarin. Berisha: Do shqyrtojmë marrëdhëniet me Serbinë

BalkanWeb - 20.01.2013

PRESHEVE - Autoritetet serbë hoqën të dielën pllakën përkujtimore kushtuar të rënëve të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit, që ishte vendosur para Kuvendit të Komunës në Preshevë.

Dacici: Do të reagojmë ashpër ndaj trazirave eventuale në Preshevë, e Prishtina s’mund ta ndalë dialogun se s’e pyet ...

Telegrafi - 20.01.2013

Kryeministri i Serbisë, Ivica Dacic, tha sot se askënd nga komuniteti ndërkombëtar nuk e ka pyetur për heqjen e lapidarit kushtuar luftëtarëve të UÇPMB-së në Preshevë.

“Në rast të trazirave në Luginë, do të reagojmë ashpër”

Botasot - 20.01.2013

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq, tha sot se askënd nga komuniteti ndërkombëtar nuk e ka pyetur për heqjen e lapidarit kushtuar luftëtarëve të UÇPMB-së në Preshevë.

Topalli, Serbia raciste e hoqi monumentin, por e ngriti më lart shqiptarizmin

Botasot - 20.01.2013

Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli dënon me ashpërsinë më të madhe heqjen e përmendores së heronjve të kombit shqiptar në Luginën e Preshevës.

Preshevari i mllefosur: Turp të keni (Video)

Telegrafi - 20.01.2013

Ky burrë shpreh zhgënjimin e tij para mediave të pranishme në sheshin e Preshevës, ku ishte i vendosur edhe lapidari i dëshmorëve të UÇPMB-së Ai flet në gjuhën serbe për padrejtësitë që u janë bërë shqiptarëve në Luginë, duke i cilësuar ...

Pazaret e Thaçit çuan në heqjen e lapidarit të Luginës

Botasot - 20.01.2013

Vetëm tri ditë pas takimit të zëdhënësit të Milosheviqit, Daçiq si dhe Kryeministrit Thaçi, xhandarmeria serbe filloi aksionin për largimin e lapidarit për dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit.

Lapidari është hequr me "pëlqimin" e Perëndimit

Yll Press - 20.01.2013

Autoritetet më të larta serbe kanë theksuar këto ditë shpesh se përmendore të ngjashme të UÇPMB-së ka dhe në shumë vende të tjera. "Përmendoret e tilla nuk duhet të vendosen, sepse nuk ekzistojnë askund në botë.

Protesta në Preshevë: Nesër mund të kërkohet dorëheqja e lidershipit komunal

Telegrafi - 20.01.2013

Partia Demokratike Shqiptare në Preshevë, në mbledhjen e mbajtur sot në orët e pasdites, ka vendosur që kryetari i deritanishëm, Ragmi Mustafa, ta vazhdojë punën në kabinetin e tij të komunës së Preshevës dhe udhëheqjen e partisë.

Xhandarmëria serbe e hoqi lapidarin e UÇPMB-së – VIDEO

StrugaSot - 20.01.2013

Forca të mëdha speciale të xhandarmerisë serbe sot në orën 7,15 minuta të mëngjesit kanë larguar lapidarin e dëshmorëve të UÇPMB-së të vendosur në qendër të Preshevës, transmetojnë mediat serbe.

Preshevë, protestë gjithëpopullore e shqiptarëve

StrugaSot - 20.01.2013

Nesër në Preshevë do të mbahet një protestë gjithëpopullore e shqiptarëve të Luginës. Ky ka qenë vendimi i marrë sot në mbledhjen e liderëve politikë dhe institucionalë të Luginës së Preshevës lidhur me shqyrtimin e situatës më të re pas ...

Shqipëri: Qeveria e dënon aktin e largimit të përmendores

StrugaSot - 20.01.2013

Qeveria Shqiptare dënon aktin e largimit me autoblinda, mitroloza dhe terror, nga autoritetet e Beogradit, të përmendores se heronjëve të kombit shqiptar në Luginën e Preshevës, që ranë për tu bëre të pavdekshëm në luftë për liri dhe ...

Prishtina: Heqja e lapidarit – akt i shëmtuar

StrugaSot - 20.01.2013

Qeveria e Republikës së Kosovës shprehet e indinjuar me veprimin e autoriteteve të Serbisë për heqjen me forcë të Memorialit për luftëtarët e UÇPMB-së në qendër të Preshevës.

Xhezair Shaqiri: Luginën e tradhtuan Prishtina dhe Tirana

StrugaSot - 20.01.2013

Njëri prej ish-komandantëve të UÇK-së, Xhezair Shaqiri , i njohur si Komandant Hoxha, i ka akuzuar politikanët në Prishtinë dhe në Tiranë se i kanë braktisur aspiratat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

Homazhe pa lapidar

StrugaSot - 20.01.2013

Familjarët e dëshmorëve dhe ish luftëtarëve të UÇPMB-së sot kanë bërë homazhe në vendin ku deri sot në mëngjes ishte i vendosur lapidari i dëshmorëve.

Familjarët, heqja e monumentit të UCPMB-së, vrasje e dyfishtë e dëshmorëve

Shekulli - 19.01.2013

PRESHEVË- Familjarët e dëshmorëve për agjencinë e lajmeve “Presheva Jonë” kanë deklaruar se heqja e lapidarit të martirëve të kombit është vrasje e dyfishtë për dëshmorët.

Xhandarmëria serbe, pranë pëmendores së UÇPMB-së

Shekulli - 19.01.2013

PRESHEVË - Anëtarët e xhandarmërisë serbe mbërritën sot në Preshevë dhe janë stacionuar në afërsi të monumentit, që u ngrit për të nderuar luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, njofton agjencia e lajmeve ...

Përmendorja e UÇPMB-së zhvendoset në oborrin e xhamisë ose të shtëpisë së kulturës

Shekulli - 19.01.2013

PRESHEVË - (E plotësuar) Sipas mediave serbe, sapo ka përfunduar mbledhja e udhëheqjes të dy shoqatave të veteranëve të luftës të UÇPMB-së, e organizuar me kërkesë të Prishtinës dhe të Tiranës, ku është vendosur që të propozohet zhvendosja ...

Tensione në Preshevë: Xhandarmeria stacionohet afër Lapidarit

Shqipmedia - 19.01.2013

Xhandarmeria serbe me pesë autobusë ka arritur në Preshevë dhe është stacionuar në bazën e saj, shkruan portali serb Telegraf. Siç shkruajnë gazetarët, në bazën e xhandarmerisë në Bujanoc kanë arritur pesë autobus të mbushur me polic, ...

Vuçiqi kërcënon me intervenim urgjent për zbatimin e ligjit në Preshevë

Ina - 19.01.2013

“Kemi probleme në jug të Serbisë. Ne respektojmë të drejtat e pakicave dhe këtë e kemi biseduar edhe në parti. Ne nuk i ndajmë njerëzit sipas përkatësisë fetare, ngjyrës apo nacionalitetit.

Xhandarmëria serbe përforcohet në Preshevë

Ina - 19.01.2013

Xhandarmeria serbe me 5 autobusë ka arritur në Preshevë dhe është stacionuar në bazën e saj, shkruan portali serb Telegraf. Siç shkruajnë gazetarët, në bazën e xhandarmerisë në Bujanoc kanë arritur pesë autobus të mbushur me polic, ndërsa ...

Xhandarmëria sërbe pozicionohet afër Preshevës

Portalb - 19.01.2013

Anëtarët e xhandarmërisë serbe arritën në Preshevë dhe janë stacionuar në afërsi të monumentit që u ngrit për të nderuar luftëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës.

“Bie” sot ose nesër!?

Kombetare - 19.01.2013

Kryeministri i Serbisë Ivica Dacic dhe ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vucic, gjatë këtij vikendi do të sjellin vendim përfundimtar për heqjen e monumentit kushtuar anëtarëve të rënë të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe ...

Situatë e tensionuar: Xhandarmeria serbe tek Përmendorja në Preshevë!

Lajm - 19.01.2013

Xhandarmeria serbe me 5 autobusë me arritur në Preshevë dhe është stacionuar në bazën e saj, shkruan portali serb Telegraf, transmeton presheva.com.

Xhandarmëria serbe perforcon trupat në Preshevë

LajmiFundit - 19.01.2013

Xhandarmeria serbe me 5 autobusë ka arritur në Preshevë dhe është stacionuar në bazën e saj, shkruan portali serb Telegraf, transmeton INA. Siç shkruajnë gazetarët, në bazën e xhandarmerisë në Bujanoc kanë arritur pesë autobus të mbushur ...

Policia serbe përforcohet në Preshevë

Kombetare - 19.01.2013

Xhandarmeria serbe me 5 autobusë ka arritur në Preshevë dhe është stacionuar në bazën e saj, shkruan portali serb Telegraf. Siç shkruajnë gazetarët, në bazën e xhandarmerisë në Bujanoc kanë arritur pesë autobus të mbushur me polic, ndërsa ...

Komandant Luli: S`rrimë duarkryq po u prek lapidari

LajmiFundit - 19.01.2013

Njëri nga ish komandantet e UÇPMB-së Lulzim Ibishi ka thënë se nuk përjashtohet mundësia e një konflikti të gjerë nëse autoritetet serbe tentojnë që me forcë ta largojnë lapidarin e UÇPMB-së në Preshevë.

Lapidari, Serbia paralajmëron sërish

Top Channel - 19.01.2013

Afati për heqjen e lapidarit të Dëshmorëve në Preshevë ka numëruar fundin sa i përket Qeverisë së Serbisë. Ministria e Drejtësisë në Beograd ka bërë të ditur se do të fillojë procedurat ligjore për heqjen e monumentit me emrat e ...

Lapidari i UÇPMB-së zhvendoset në oborrin e xhamisë ose Pallatit të Kulturës

Shqipmedia - 19.01.2013

Në takimin e sapo përfunduar të dy organizatave të veteranëve të UÇPMB-së, me kërkesë të Prishtinës dhe Tiranës, është vendosur që të propozohet zhvendosja e lapidarit të UÇPMB-së nga qendra e Preshevës në oborrin e xhamisë ose në atë të ...

Lapidari i UÇPMB-së do të zhvendoset?!

Albeu.com - 19.01.2013

Lapidari i UÇPMB-së do të zhvendoset?! Në mbledhjen e sapo përfunduar të udhëheqjes së dy shoqatave të veteranëve të luftës të UÇPMB-së, e organizuar me kërkesë të Prishtinës dhe të Tiranës, është vendosur që të propozohet zhvendosja e ...

Lapidari i UÇPMB zhvendoset pranë xhamisë

Ina - 19.01.2013

Në takimin e sapo përfunduar të dy organizatave të veteranëve të UÇPMB-së, me kërkesë të Prishtinës dhe Tiranës, është vendosur që të propozohet zhvendosja e lapidarit të UÇPMB-së nga qendra e Preshevës në oborrin e xhamisë ose në atë të ...

Përmendorja e UÇPMB-së do të transferohet në xhami ose shtëpi të Kulturës

Lajm - 19.01.2013

Ka përfunduar takimi i drejtuesve të dy shoqatave të veteranëve të luftës pjesëmarrëse në kryengritjen e vitit 2000/01 në Luginë të Preshevës, ku me kërkesë të Prishtinës dhe Tiranës është propozuar transferimi i Përmendorës së ushtarëve ...

Propozohet zhvendosja e lapidarit në Preshevë!?

Alsat - 19.01.2013

Në mbledhjen e sapo përfunduar të udhëheqjes së dy shoqatave të veteranëve të luftës të UÇPMB-së, e organizuar me kërkesë të Prishtinës dhe të Tiranës, është vendosur që të propozohet zhvendosja e lapidarit të UÇPMB-së nga sheshi i ...

Preshevë, monumenti i UÇPMB mund të zhvendoset

LajmiFundit - 19.01.2013

Mediat serbe lajmërojnë se sapo ka përfunduar mbledhja e udhëheqjes të dy shoqatave të veteranëve të luftës të UÇPMB-së, e organizuar me kërkesë të Prishtinës dhe të Tiranës, ku është vendosur që të propozohet zhvendosja e lapidarit të ...

Mediet serbe: Xhandarmeria ja mësyn Kosovës Lindore

Botasot - 19.01.2013

Xhandarmeria serbe me 5 autobusë ka arritur në Preshevë dhe është stacionuar në bazën e saj, raportojnë mediat serbe. Siç shkruajnë gazetarët, në bazën e xhandarmerisë në Bujanoc kanë arritur pesë autobus të mbushur me polic, ndërsa një ...

Xhandarmëria serbe, e përforcuar në Preshevë

Panorama - 19.01.2013

Xhandarmeria serbe me 5 autobusë ka arritur në Preshevë dhe është stacionuar në bazën e saj, shkruan portali serb Telegraf. Sipas portalit, në bazën e xhandarmerisë në Bujanoc kanë arritur pesë autobus të mbushur me polic, ndërsa një natë ...

Situatë e tensionuar në Preshevë, dislokohen forca serbe të sigurisë për lapidarin

Ora news - 19.01.2013

Xhandarmeria serbe me 5 autobusë ka arritur në Preshevë dhe është stacionuar në bazën e saj. Siç shkruajnë gazetat serbe, në bazën e xhandarmerisë në Bujanoc kanë arritur pesë autobus të mbushur me polic, ndërsa një natë më herët në bazë ...

Lapidari “bie” sot ose nesër!? (e plotësuar)

Telegrafi - 19.01.2013

Kryeministri i Serbisë Ivica Dacic dhe ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vucic, gjatë këtij vikendi do të sjellin vendim përfundimtar për heqjen e monumentit kushtuar anëtarëve të rënë të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe ...

Pritet të merret një vendim rreth lapidarit të UÇPMB-së

Botasot - 19.01.2013

Përfaqësuesit politikë dhe institucionalë të Luginës janë duke mbajtur takim me OVL të UÇPMB-së dhe familjarët e dëshmorëve, rrethë çështjes së lapidarit. Takimi, i cili ka filluar në orën 11:00 është duke vazhduar edhe në këto moment.

Shqiptarët e Kosovës Lindore, në dilemë

Botasot - 19.01.2013

Përkundër paralajmërimeve se një vendim i qartë do të ipet sot pas takimit të lidershipit shqiptarë të Luginës, rreth përmendores tashmë të vendosur me emrat e 27 dëshmorëve të UÇPMB-së në qendër të Preshevës, megjithatë ky vendim është ...

Lugina në dilemë, vendimi për lapidarin nesër

Telegrafi - 19.01.2013

Përkundër paralajmërimeve se një vendim i qartë, lidhur me fatin e lapidarit të 27 dëshmorëve të UÇPMB-së në Preshevë, do të mirret sot pas takimit të lidershipit shqiptar të Luginës së Preshevës , megjithatë vendimi është prolonguar për ...

Paqartësi në Preshevë, vendimi për lapidarin nesër ?

Yll Press - 19.01.2013

Jonuz Musliu, ish kryetar i Këshillit Politik të UÇPMB-së, pas takimit ka thënë se vazhdon të mbetet qëndrimi i njëjtë për lapidarin,por pritet që nesër të vendosët më konkret për çështjen e saj.

Lapidari i UÇPMB-së zhvendoset në oborrin e xhamisë, ose të Shtëpisë së Kulturës

Koha.net - 19.01.2013

Preshevë, 19 janar – (E plotësuar)Sipas medieve serbe, sapo ka përfunduar mbledhja e udhëheqjes të dy shoqatave të veteranëve të luftës të UÇPMB-së, të organizuar me kërkesë të Prishtinës dhe të Tiranës, ku është vendosur që të propozohet ...

Veteranët e UÇPMB-së propozojnë zhvendosjen e lapidarit?

Telegrafi - 19.01.2013

Në mbledhjen e sapo përfunduar të udhëheqjes së dy shoqatave të veteranëve të luftës të UÇPMB-së, e organizuar me kërkesë të Prishtinës dhe të Tiranës, është vendosur që të propozohet zhvendosja e lapidarit të UÇPMB-së nga sheshi i ...

Musliu: Lapidari i UÇPMB-së nuk do të lëvizet

Botasot - 20.01.2013

Lajmin e transmetuar nga mediat serbe, të cilat duke ju referuar “burimeve” të OVL të UÇPMB-së, kanë thënë se gjoja qenka afër një marrëveshje për zhvendosjen e lapidarit tek xhamia apo oborri i shtëpisë së kulturës, e ka demantuar Jonuz ...

Xhandarmeria serbe heq pllakën përkujtimore nga qendra e Preshevës

Botasot - 19.01.2013

Mijëra forca speciale të xhandarmerisë sot në ora 07 të mëngjesit kanë larguar përmendoren e vendosur në qendër të Preshevës. Nga ish tregu i vjetër e deri tek rruga që shpie deri tek qendra, në rrugën Ramiz Sadiku nga rruga e fshatit ...

Veteranët e UÇPMB-së propozojnë zhvendosjen e lapidarit

Yll Press - 19.01.2013

Nesër në ora 11 është caktuar edhe takimi vendimtar i liderëve shqiptar të gjashtë partive ku edhe do të prezantohet ky propozim. Pas përfundimit të takimit të Organizatës së Veteranëve të Luftës (OVL) të UÇPMB-së me kërkesë të Prishtinës ...

Musliu: Lapidari i UÇPMB-së nuk guxon të zhvendoset

Telegrafi - 19.01.2013

Lajmin e transmetuar nga mediat serbe, të cilat duke ju referuar “burimeve” të OVL të UÇPMB-së, kanë thënë se gjoja qenka afër një marrëveshje për zhvendosjen e lapidarit tek xhamia apo oborri i shtëpisë së kulturës, e ka demantuar Jonuz ...

PS: Qeveria të reagojë për situatën në Preshevë

Shekulli - 18.01.2013

Partia Socialiste ka dënuar indiferencën e qeverisë shqiptare ndaj ultimatumeve të Serbisë ndaj shqiptarëve të Luginës së Preshevës. PS ka kërkuar nga ana e qeverisë që të dalë në mbrojte të shqiptarëve kudo që jetojnë në Ballkan.

IGFM shqetësime për situatën në Luginën e Preshevës

Ina - 18.01.2013

Forumi Ndërkombëtar për të Drejtat e Njeriut (IGFM) me kujdes të veçantë po ndjek zhvillimet e fundit në Luginën e Preshevës, që ndërlidhet me tensionet e ngritura lidhur me lapidarin e UÇPMB-së para Komunës së Preshevës.

Serbia shton forcat në Luginë

Albeu.com - 18.01.2013

Serbia shton forcat në Luginë Një ditë pas përfundimit të ultimatumit të Qeverisë së Serbisë për drejtuesit e Komunës së Preshevës për largimin e Lapidarit të Dëshmorëve, situata në Luginë të Preshevës vazhdon të jetë e tendosur, ndërsa ...

Kundërshtohet zhvendosja e lapidarit të UÇPBM-së afër xhamisë

Ina - 18.01.2013

Liderët e shqiptarëve të Luginës së Preshevës e kundërshtojnë idenë e zhvendosjes së lapidarit të UÇPMB-së nga hapësira e Komunës së Preshevës në oborrin e xhamisë, afër 50 metra më larg, ashtu siç kishin kërkuar autoritetet serbe.

Preshevë, lapidari i UÇPMB, i paprekur

LajmiFundit - 18.01.2013

Lapidari i dëshmorëve të UÇPMB-së vazhdon të qëndrojë para komunës së Preshevës. Liderët politik të Luginës së Preshevës janë shprehur se janë unik sa i përket çështjes së lapidarit dhe nuk do të lejojnë që ai të zhvendoset.

Bilanci i diplomacisë, Panariti: Mbrojtëm interesat kombëtare

Kombetare - 18.01.2013

Ministri i Punëve të Jashtmë, Edmond Panariti ka vlerësuar të suksesshme punën e vitit 2011 të kryer nga diplomacia shqiptare. “Mbrojtja e interesave kombëtare dhe atyre të qytetarëve shqiptarë, kanë qenë dhe do të mbeten vektori i vetëm ...

Qeveria të reagojë për situatën në Preshevë dhe kufirin shqiptaro-grek

LajmiFundit - 18.01.2013

Partia Socialiste ka apeluar sot për një zgjidhje nëpërmjet negociatave, të situatës së krijuar pas debateve për Memorialin e Dëshmorëve shqiptar të UÇMPB-së në Luginën e Preshevës, si dhe ka kërkuar ndërhyrjen e Qeverisë shqiptare në ...

Preshevë, lapidari i dëshmorëve të UÇPMB-së nuk hiqet

Ora news - 18.01.2013

Lapidari i dëshmorëve të UÇPMB-së vazhdon të qëndrojë para komunës së Preshevës. Liderët politik të Luginës së Preshevës janë shprehur se janë unik sa i përket çështjes së lapidarit, duke thënë se nuk do të lejojnë që ai të zhvendoset.

Kundërshtohet zhvendosja e lapidarit të UÇPBMS-së afër xhamisë

Koha.net - 18.01.2013

Preshevë, 18 janar - Liderët e shqiptarëve të Luginës së Preshevës e kundërshtojnë idenë e zhvendosjes së lapidarit të UÇPMB-së nga hapësira e Komunës së Preshevës në oborrin e xhamisë, afër 50 metra më larg, ashtu siç kishin kërkuar ...

Serbia shton forcat në Luginë

Telegrafi - 18.01.2013

Një ditë pas përfundimit të ultimatumit të Qeverisë së Serbisë për drejtuesit e Komunës së Preshevës që ta largojnë Lapidarin e Dëshmorëve, situata në Luginë të Preshevës ka vazhduar të jetë e tendosur, ndërsa, është raportuar për shtim të ...

Kujdestaria e “zëdhënësit” të Kryeministrit nuk i mbron monumentet

Panorama - 18.01.2013

GJERGJ FRASHËRI Pas masakrimit të pikturës murale të Onufrit në Kishën e Shën e Premtes në Valsh në Krahinën e Shpatit (Elbasan), pritet së pari të gjendet autori i krimit nga organet kompetente, ndërkohë të analizohet nga institucionet ...

Preshevë, qeveria serbe: Edhe tetë ditë për heqjen e monumentit

Panorama - 18.01.2013

Qeveria serbe kishte vendosur si afat përfundimtar që shqiptarët në Preshevë ta hiqnin vetë monumentin e dëshmorëve të tyre, 17 janarin, ditën e bisedimeve në Bruksel mes Kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe atij serb, Ivica Daçiç.

Veliaj: Qeveria të reagojë për situatën në Luginën e Preshevës

Ora news - 18.01.2013

Partia Socialiste ka kërkuar nga qeveria të reagojë për situatën e krijuar me lapidarian e dëshmorëve të UÇPMB-së në Luginën e Preshevës. Në një konferencë për shtyp, sekretari për rininë në PS, Erjon Veliaj theksoi se qeveria duhet t`i ...

Riker në Bruksel, edhe për lapidarin e UÇPMB

Ina - 17.01.2013

Sekretari amerikan i shtetit, Filip Riker ka paralajmëruar se sot në Bruksel do të bisedojë me kryeministrin serb Ivica Daçiq, në prag të raundit të katërt të dialogut midis Prishtinës dhe Beogradit.

Përmendorja e UÇPMB-së mbetet në Preshevë, vendosën liderët e partive shqiptare nga pjesa jugore e Serbisë

Idividi - 17.01.2013

Preshevë, 16 janar 2013 (MIA) - Njëri nga liderët politikë shqiptarë në Luginën e Preshevës, Jonuz Musliu, deklaroi sot se nuk do të zhvendoset përmendorja e UÇPMB-së, e cila gjendet në qendër të Preshevës.

Shoqata “Makowal” reagon për Luginën e Preshevës

Ina - 17.01.2013

Shoqata që tubon shqiptarët “Makowal” në Namur të Belgjikës ka shprehur shqetësime lidhur me situatën aktuale në Luginën e Preshevës. Kjo shoqatë i bën thirrje popullësisë shqiptare që të ruaj gjakftohësinë dhe të jetë vigjilente në këto ...

Komandanti i UÇPMB-së: Prekët lapidarin, ka viktima!

Kombetare - 17.01.2013

Ish-komandanti i brigadës së Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit, (UÇPMB) Lulzim Ibishi, paralajmëron se do të ketë të arrestuar dhe viktima në rast se forcat serbe prekin lapidarin e dëshmorëve të UÇPMB-së në Preshevë.

Lugina - problem që nuk duhet nënvlerësuar

Lajm - 17.01.2013

SHEFQET KRASNIQI Shqiptarët, mbase janë të shquar edhe për gjëra pozitive. Ata do të mbahen mend si populli që në mënyrë masovike pas çlirimit u kthyen nëpër shtëpitë e tyre. I mbante shpresa se në shtëpitë e tyre do ta kenë më së miri.

Lugina e Preshevës, AK: Ku është fshehur Berisha i “Shqipërisë etnike”

Albeu.com - 17.01.2013

Lugina e Preshevës, AK: Ku është fshehur Berisha i “Shqipërisë etnike” Aleanca Kuq e Zi ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në Luginën e Preshevës, Bujanovcit e Medvegjës.

Skadon afati i përmendores, situatë e qetë në Preshevë

LajmiFundit - 17.01.2013

Ka mbaruar afati për heqjen e lapidarit të dëshmorëve UÇPMB-së dhe pavarësisht paralajmërimeve të Beogradit autoritetet komunale të Preshevës janë duke përgatitur dokumentacionin tjetër të nevojshëm për legalizimin e këtij Lapidari.

Preshevë, legalizohet monumenti i UÇPMB-së

Kombetare - 17.01.2013

Asambleja bashkiake e Preshevës vendosi gjatë një sesioni të jashtëzakonshëm miratimin e vendimit e monumenteve kulturore dhe historike, që do të mundësojnë edhe legalizimin e monumentit që nderon anëtarët e organizatës Ushtria Çlirimtare ...

Ambasada e Prishtinës: Ndërhyrja e dhunshme nga Serbia, destabilizon rajonin

Kombetare - 17.01.2013

Këshilltari Brajshori: Serbia të respektojë të drejtat legjitime të banorëve të Luginës “ Prishtina zyrtare respekton vendimin e autoriteteve lokale në Preshevë, të cilët kanë bërë të ditur se përmendorja e UÇPMB-së, nuk do të lëvizet” ...

Ragmi Mustafa: Do të mbrojmë identitetin kombëtar shqiptar

Kombetare - 17.01.2013

Elona MUZHAQI Kreu i Komunës së Preshevës tregon masat e marra nga politika dhe banorët e Luginës për të mbrojtur lapidarin Në një intervistë ekskluzive për gazetën “Kombëtare”, kryetari i Komunës së Preshevës Ragmi Mustafa, tregon se ...

AK për Preshevën: Beogradi të respektojë detyrimet

Top Channel - 17.01.2013

Aleanca Kuq e Zi ka reaguar tw enjten për situatën e krijuar në Luginën e Preshevës, pas vendosjes së përmendores me emrat e dëshmorëve të UÇPMB-së.

Monumenti në Preshevë mollë sherri

DW - 17.01.2013

Monumenti i të vrarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit (UÇPMB), që u ngrit më 16.11.2012 në sheshin qendror në Preshevë, përkeqësoi situatën në jug të Serbisë.

AK, Beogradi të respektojë detyrimet

Alsat - 17.01.2013

Aleanca Kuq e Zi ka reaguar të enjten për situatën e krijuar në Luginën e Preshevës, pas vendosjes së përmendores me emrat e dëshmorëve të UÇPMB-së.

Mustafa: Lapidari është i të gjithë shqiptarëve

Botasot - 17.01.2013

Lapidarin do ta mbrojnë të gjithë shqiptarët, thotë kryetari i Komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa. “Gjithë shqiptarët, kudo që jetojnë, në Luginë të Preshevës, në Shqipëri, në Kosovë, në diasporë janë në mbrojtje të vlerave kombëtare dhe ...

Përballja e madhe

Telegrafi - 17.01.2013

Hashim Thaçi dhe Ivica Dacic do të flasin të enjten për çështjen e veriut në Bruksel, nën ndërmjetësimin e Baroneshës Catherine Ashton. Natyrisht, nuk pritet që takimi dy-tri orësh të sjellë ndonjë rezultat konkret, por dita e sotme shënon ...

Skadon afati për heqjen e lapidarit, situatë e qetë në Preshevë

Ora news - 17.01.2013

Afati për heqjen e lapidarit të dëshmorëve UÇPMB-së ka mbaruar, e pavarësisht paralajmërimeve të Beogradit autoritetet komunale të Preshevës janë duke përgatitur dokumentacionin tjetër të nevojshëm për legalizimin e këtij Lapidari.

Panariti apel Beogradit të heqë dorë nga kërcënimet në Luginë

Koha.net - 17.01.2013

Tiranë, 17 janar - “I bëj apel autoriteteve të Beogradit dhe të gjithë aktorëve që të heqin dorë nga kërcënimet dhe vendosjes së ultimatumeve të kësaj natyre”.

Skadon afati, situatë e qetë në Kosovën Lindore

Botasot - 17.01.2013

Afati i fundit i Ministrisë së Drejtësie së Serbisë, për heqjen e lapidarit në Kosovën Lindore, ka skaduar gjatë natës së mbrëmshme, ndërkohë që liderët shqiptarë, ashtu siç patën premtuar, nuk e kanë hequr dhe dje e kanë legalizuar ...

Përballja e madhe

Yll Press - 17.01.2013

Natyrisht, nuk pritet që takimi dy-tri orësh të sjellë ndonjë rezultat konkret, por dita e sotme shënon fillimin e një përpjekjeje, tashmë edhe ndërkombëtare, për zgjidhjen e këtij problemi jashtëzakonisht të madh.

Presheva zotohet të legalizojë lapidarin e UÇPMB

Panorama - 17.01.2013

Autoritetet komunale të Preshevës, për të evituar përshkallëzimin e konfliktit me autoritetet serbe, janë duke përgatitur dokumentacionin shtesë të nevojshëm për legalizimin e Lapidarit të Dëshmorëve të UÇPMB-së.

“Balli Kombëtar” në mbrojtje të Mitrovicës dhe Preshevës

Botasot - 17.01.2013

Drejtues të Ballit Kombëtar të Kosovës, të mbështetur nga dhjetëra qytetarë, organizuan sot një protestë në Mitrovicë për kundërshtuar pazaret për veriun e Kosovës dhe kundër largimit të lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë.

AK: Ku është fshehur Berisha i “Shqipërisë etnike”, që nuk flet për Luginën e Preshevës

Botasot - 17.01.2013

Aleanca Kuq e Zi ka reaguar për situatën e tensionuar në Luginën e Preshevës, të krijuar pas kërkesës së Beogradit për të hequr një lapidar në nderim të luftëtarëve shqiptarë. Prof. Dr.

Sistemimi i forcave në kufi me Kosovën, "aktivitet i rregullt"

Koha.net - 17.01.2013

Preshevë, 17 janar – Me rastin e informatave nga burimet e afërta me policinë se një numër gjithnjë e më i madh i pjesëtarëve të policisë dhe xhandarmërisë serbe nga e mërkura po stacionohen në Luginën e Preshevës, drejtori i policisë së ...

Lapidari nuk hiqet

Telegrafi - 17.01.2013

Lapidari i dëshmorëve të UÇPMB-së vazhdon të qëndrojë para komunës së Preshevës. Liderët politikë të Luginës së Preshevës janë shprehur se janë unikë sa i përket çështjes së lapidarit, duke thënë se nuk do të lejojnë që ai të zhvendoset që ...

Isufi: Për Lapidarin në Preshevë nuk do të rrimë duarkryq

Telegrafi - 17.01.2013

Kreu i AAK-së në Gjilan, Ahmet Isufi, ka thënë se me kujdes dhe vëmendje po përcjellë zhvillimet rreth lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë. Ish komandanti i Zonës Operative të Karadakut, këto komente Isufi i bëri në hapje të fushatës ...

Marshi i protestës në Gjilan, në përkrahje të Luginës

Koha.net - 17.01.2013

Gjilan, 17 janar – Qindra nxënës, studentë, tifozë dhe qytetarë të Gjilanit sot mbajtën marshin protestues në përkrahje të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, me moton "Lugina është Kosovë, Kosova është Shqipëri!".

Gjilani në përkrahje të Luginës

Botasot - 17.01.2013

U organizua marshi protestues në Gjilan "Lugina është Kosovë, Kosova është Shqipëri!" Në praninë e qindra nxënësve, studentëve, tifozëve dhe qytetarëve të Gjilanit, sot u organizua marshi protestues në përkrahje të shqiptarëve të Luginës ...

AK për Preshevën: Beogradi të respektojë detyrimet

StrugaSot - 17.01.2013

Aleanca Kuq e Zi ka reaguar të enjten për situatën e krijuar në Luginën e Preshevës, pas vendosjes së përmendores me emrat e dëshmorëve të UÇPMB-së, transmeton “Top-Channel”.

Marshim në përkrahje të Luginës së Preshevës

Shekulli - 16.01.2013

Studentët e Universiteti të Prishtinës mbajtën sot një marsh protestues në përkrahje të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, ndaj të cilëve po ushtrohet një trysni e shtetit serb për të larguar nga qendra e qytetit të Preshevës lapidarin ...

Panariti: Beogradi të heqë dorë nga kërcënimet

Shekulli - 16.01.2013

Ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Panariti, Pa kthimit nga vizita në Emiratet e Bashkuara Arabe, ka mbajtur një konferencë shtypi ku ka folur për tensionet e fundit mes shqiptarëve të Luginës ë Preshevës dhe shtetit serb.

Monumenti i UÇPMB-së, Selakoviç: Do të mobilizojmë policinë për ta hequr

Shekulli - 16.01.2013

Ministria e Drejtësisë e Serbisë, tha të mërkurën se afati i fundit për të hequr monumentit e UÇPMB-së në qytetin e Preshevës kishte kaluar mesnatën ditës së martë dhe u ka kërkuar autoriteteve etnike shqiptare të veprojnë menjëherë.

Mustafa: Do ta legalizojmë Lapidarin e Preshevës

Shekulli - 16.01.2013

PRISHTINË - Ndërkohë, autoritetet komunale të Preshevës janë duke përgatitur dokumentacionin tjetër të nevojshëm për legalizimin e Lapidarit të Dëshmorëve të UÇPMB-së, ka thënë për Telegrafin kryetari i komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa.

KPR: Serbia po provokon Preshevën, që të shpërqendrojë vëmendjen nga Kosova

Shekulli - 16.01.2013

TIRANË - Klubi i Patriotëve të Rinj dënon provokimet e vazhdueshme serbe ndaj shqiptarëve të Luginës së Preshevës. "Në këndvështrimin tonë, ky provokim përbën një tentativë të qeverisë serbe, për të shpërqendruar vëmendjen ndaj tentativave ...

Deputetët e Kosovës: Heqja e bustit sjell konflikt në Preshevë

Lajmeshqip - 16.01.2013

Prishtinë – Dy deputetë të Kuvendit të Kosovës, Rexhep Selimi i Vetëvendosjes dhe Nait Hasani i PDK-së, nuk përjashtojnë mundësinë e shpërthimit të një konflikti në Luginë të Preshevës në qoftë se autoritetet serbe ndërmarrin hapa për ...

Liderët në Preshevë diskutojnë situatën rreth lapidarit

Evropaelire - 16.01.2013

Ministria serbe e Drejtësisë, tha se të martën në mesnatë ka skaduar afati për largimin e pllakës përkujtimore kushtuar pjesëtarëve të rënë të ish Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit.

Aktpadi penale për lapidarin e UÇPMB-së

Ina - 16.01.2013

Qeveria e Serbisë kumtoi mbrëmë se në mesnatë ka skaduar ultimatumi i dhënë për autoritetet lokale të Preshevës për heqjen e lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë.

Nuk e përjashtojnë luftën nëse hiqet lapidari i UÇPMB-së

Kombetare - 16.01.2013

Situata në Luginën e Preshevës mund të eskalojë, ka thënë deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi. Nait Hasani i PDK-së dhe Rexhep Selimi i Vetëvendosjes, nuk e përjashtojnë luftën nëse hiqet lapidari i UÇPMB-së.

Liderët në Preshevë diskutojnë situatën rreth lapidarit, studentët në mbështetje të shqiptarëve të Preshevës

Shqipmedia - 16.01.2013

Ministria serbe e Drejtësisë, tha se të martën në mesnatë ka skaduar afati për largimin e pllakës përkujtimore kushtuar pjesëtarëve të rënë të ish Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit.

Lugina në ankth! - Teuta Fazliu

Ina - 16.01.2013

Dimër, ftohët po bënë këto ditë jashtë,a do bëhet edhe ditën kur e gjithë populli andej kufirit do të dal në mbrojtje të lapidarit të dëshmorëve të cilët derdhën gjakun për lëvizje të lirë në tokën e tyre?! Sa do të jenë të mbrojtur rinia ...

Një serb nga Vllasotinca i gdhendi emrat e UÇPMB-së në pllakën përkujtimore

Ina - 16.01.2013

Pronari i kompanisë "Iliq", Sasha Iliq për OK Radio ka thënë se ai ka kryer vetëm se punën e tij dhe se nuk e ka ditur se kjo pllakë do të vendoset në qendër të Preshevës.

Ibishi: Kundërpërgjigje të fortë në rast se prekin lapidarin e UÇPMB-së

Lajmeshqip - 16.01.2013

KOSOVE -Ish-komandanti i brigadës së Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit, (UÇPMB) Lulzim Ibishi, paralajmëron se do të ketë të arrestuar dhe viktima në rast se forcat serbe prekin lapidarin e dëshmorëve të UÇPMB-së në ...

Vetëvendosja: 17 janari dëmton edhe Kosovën dhe Luginën

LajmiFundit - 16.01.2013

Lëvizja Vetevendosje! mbajti një konferencë për media në lidhje me zhvillimet e fundit politike dhe situatën në Luginën e Preshevës. Në këtë konferencë prezantuan qëndrimet e Lëvizjes, Liburn Aliu, deputet dhe Shpend Ahmeti nënkryetar.

Presheva, studentët në marshim: Serbi, mos luaj me zjarrin

Kombetare - 16.01.2013

Qindra studentë të Universitetit “Hasan Prishtina” u kanë bërë thirrje të gjithë shqiptarëve që siç u tha “të zgjohen” dhe të mbrojnë heronjtë e Kosovës Lindore.

Lufta e derrkucit, ajo e veshit dhe lapidari

Kombetare - 16.01.2013

Adriatik Kelmendi Lapidari i UÇPMB-së do të duhej të ishte jo pengesë për pushtetin aktual në Beograd, por përkundrazi, përkujtues se si nuk duhet të sillet ndaj qytetarëve të vet.

Lapidari i UÇPMB-së, Panariti: Serbia të heqë dorë nga ultimatumet

Albeu.com - 16.01.2013

Lapidari i UÇPMB-së, Panariti: Serbia të heqë dorë nga ultimatumet Ministri i jashtëm Edmond Pariti i ka bërë sot apel autoriteteve serbe që të heqin dorë nga ultimatumet për heqjen e lapidarit të kushtuar dëshmorëve të UÇPMB-së, të ...

17 janari dëmton Kosovën dhe Luginën

Albeu.com - 16.01.2013

17 janari dëmton Kosovën dhe Luginën Shpend Ahmeti Lëvizja Vetëvendosje ka kundërshtuar sërish vazhdimin e sërish vazhdimin e dilogut me Serbinë.

Panariti: 'Serbia të heqë dorë nga ultimatumet'

Alsat - 16.01.2013

Lapidari i ushtarëve të UÇPMB-së Ministri i jashtëm Edmond Pariti i ka bërë thirrje Beogradit të heqë dorë nga ultimatumet por të nisë dialogun me shqiptarët e Luginës së Preshevës për gjetjen e një zgjidhje për lapidarian kushtuar ...

Studentët e UP-së mbështesin Luginën e Preshevës

Evropaelire - 16.01.2013

Studentë nga Universiteti të Prishtinës kanë mbajtur një marrsh protestues në mbështetje të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, ndaj të cilëve, siç u tha, po ushtrohet presion i vazhdueshëm nga autoritetet në Serbi për të larguar ...

Lapidarin e UÇPMB-së në Preshevë e gdhendi një serb nga Vllasotinca

Kombetare - 16.01.2013

Pronari i kompanisë “Iliq”, Sasha Iliq për OK Radio ka thënë se ai ka kryer vetëm se punën e tij dhe se nuk e ka ditur se kjo pllakë do të vendoset në qendër të Preshevës.

Studentët në mbështetje të Preshevës

Top Channel - 16.01.2013

Studentë të Universitetit të Prishtinës dhe përfaqësues të shoqatave të ndryshme pro-shqiptare kanë mbajtur të mërkurën një marshim në mbështetje të shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

Kuvendi i Preshevës legalizon përmendoren e Dëshmorëve të UÇPMB-së

Albeu.com - 16.01.2013

Kuvendi i Preshevës legalizon përmendoren e Dëshmorëve të UÇPMB-së Kuvendi Komunal i Preshevës ka miratuar të mërkurën vendimin për legalizimin e përmendores së vënë para godinës së kuvendit komunal të Preshevës me emrat e dëshmorëve të ...

Panariti: Lapidari, Beogradi të ulet në bisedime me shqiptarët e Preshevës

Kombetare - 16.01.2013

Ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Panariti u shpreh sot në një konferencë për shtyp se duhet të nisë dialogu mes Beogradit dhe shqiptarëve të Luginës së Preshevës për gjetjen e një zgjidhje për lapidarian kushtuar dëshmorëve të UÇPMB-së.

Panariti: Asnjë marrëveshje e re me Athinën

Top Channel - 16.01.2013

Shefi i diplomacisë shqiptare Edmond Panariti gjatë një bashkëbisedimi me median komentoi zhvillimet më të fundit që lidhen me çështjen e shumëpërfolur të kufirit detar me Greqinë, pas njoftimeve se Athina do ta dërgojë atë në OKB.

Panariti: Beogradi të heqë dorë nga kërcënimet

Ina - 16.01.2013

Ministri i Punëve të Jashtme i Shqipërisë, Edmond Panariti ka theksuar se tensionet në Luginën e Preshevës duhet të zgjidhen përmes dialogut dhe Beogradi të heqë dorë nga kërcënimet.

Parakalim në mbështetje të Luginës së Preshevës

24 orë - 16.01.2013

Qindra studentë të Universitetit të Prishtinës u bënë thirrje Tiranës dhe Prishtinës që të mbështesin shqiptarët në Luginën e Preshevës Qindra studentë të Universitetit të Prishtinës parakaluan sot rrugëve të Prishtinës në mbështetje të ...

Lapidari ne Presheve, Pacolli: Serbia të heqë dorë nga kërcënimet

Albeu.com - 16.01.2013

Lapidari ne Presheve, Pacolli: Serbia të heqë dorë nga kërcënimet Zvendskryeministri i Par i Kosovs, Behgjet Pacolli , ka reaguar ndaj krcnimeve te Serbise te cilen e keshillon te mos futet n aventurat e krcnimeve rreth heqjes me dhun t ...

Preshevë, shqiptarët kërkojnë ndihmën e perëndimit

Top Channel - 16.01.2013

Afati për heqjen e Lapidarit të Dëshmorëve në Preshevë ka prekur fundin sa i përket Qeverisë së Serbisë. Ministria e Drejtësisë ka bërë të ditur se do të fillojë procedurat ligjore për heqjen e monumentit me emrat e dëshmorëve, por ky afat ...

Lapidari ngelet në Preshevë

Top Channel - 16.01.2013

Afati për heqjen e lapidarit të dëshmorëve në Preshevë ka numëruar fundin sa i përket qeverisë së Serbisë. Ministria e Drejtësisë ka bërë të ditur se do të fillojë proçedurat ligjore për heqjen e monumentit me emrat e dëshmorëve, por ky ...

Panariti: Serbia të heqë dorë nga kërcënimet

LajmiFundit - 16.01.2013

“I bëj apel autoriteteve të Beogradit dhe të gjithë aktorëve që të heqin dorë nga kërcënimet dhe vendosjes së ultimatumeve të kësaj natyre”. Ky është qëndrimi i Tiranës zyrtare lidhur me ultimatumin e dhënë nga qeveria serbe për heqjen e ...

Mediat serbe: Shqiptarët zhvendosin lapidarin në oborrin e xhamisë?

Kombetare - 16.01.2013

Politikanët e Luginës së Preshevës duket se e kanë gjetur “zgjidhjen” për çështjen e lapidarit që nderon luftën e UÇPMB-së. Agjencia B92 thotë se shqiptarët kanë rënë dakord që lapidari të zhvendoset nga oborri i Komunës në oborrin e ...

Beogradi kërkon heqjen e përmendores së UÇPMB-së

VOA - 16.01.2013

Autoritetet e Beogradit thanë se ka skaduar afati për largimin e një pllake përkujtimore kushtuar pjesëtarëve të rënë të UÇPMB-së Ministria serbe e drejtësisë, tha se të martën në mesnatë ka skaduar afati për largimin e pllakës ...

Studentët në mbështetje të shqiptarëve të Preshevës

Telegrafi - 16.01.2013

Studentët e Universitetit të Prishtinës të mërkurën do të organizojnë një marsh simbolik për të mbështetur shqiptarët e Luginës së Preshevës. Ata pritet të kërkojnë më shumë të drejta për shqiptarëve në atë pjesë.

Pas ultimatumit, afate për heqjen e lapidarit në Preshevë

Koha.net - 16.01.2013

Beograd, 16 janar - Ministria serbe e drejtësisë, tha se të martën në mesnatë ka skaduar afati për largimin e pllakës përkujtimore kushtuar pjesëtarëve të rënë të ish Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit.

Pas ultimatumit, afate për heqjen e lapidarit në Preshevë

Telegrafi - 16.01.2013

Ministria serbe e Drejtësisë, tha se të martën në mesnatë ka skaduar afati për largimin e pllakës përkujtimore kushtuar pjesëtarëve të rënë të ish Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit.

Liderët në Preshevë diskutojnë situatën rreth lapidarit

Botasot - 16.01.2013

Ministria serbe e Drejtësisë, tha se të martën në mesnatë ka skaduar afati për largimin e pllakës përkujtimore kushtuar pjesëtarëve të rënë të ish Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit.

Marsh protestues në përkrahje të Luginës së Preshevës në Prishtinë

Koha.net - 16.01.2013

Prishtinë, 16 janar – Studentët e Universiteti të Prishtinës mbajtën sot një marsh protestues në përkrahje të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, ndaj të cilëve po ushtrohet një trysni e shtetit serb për të larguar nga qendra e qytetit të ...

Studentët marshojnë për Luginën

Botasot - 16.01.2013

Studentët e Universitetit të Prishtinës organizuan marsh protestues në qendër të Prishtinës për të sensibilizuar faktorin vendorë dhe atë ndërkombëtarë se shqiptarëve në Luginë të Preshevës po u shkelen të drejtat.

Panariti: Beogradi të heqë dorë nga ultimatumet

Botasot - 16.01.2013

Qeveria e Beogradit duhet të heqë dorë nga ultimatumet që i bën shqiptarëve në Luginë të Preshevës. Kështu ka deklaruar Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Edmond Panariti, i cili duke komentuar zhvillimet e fundit pas ultimatumit të ...

Ende nuk ka vendim për zhvendosjen e Lapidarit të UÇPMB-së!

Telegrafi - 16.01.2013

Propozimi për zhvendosjen e lapidarit të UÇPMB-së nga hapësira e Komunës së Preshevës në oborrin e xhamisë, afër 50 metra më larg, është duke u diskutuar ende nga liderët e institucioneve dhe partive politike në Luginën e Preshevës.

VV: 17 janari dëmton edhe Kosovën dhe Luginën

Telegrafi - 16.01.2013

Lëvizja Vetëvendosje në një konferencë për media theksoi të mërkurën se është duke u injoruar fakti që kryeministri Thaçi do të shkojë më 17 janar në Bruksel për të negociuar veriun dhe atë, pa qenë as temë e as kusht të drejtat e ...

Beogradi kërkon largimin e përmendores

Ora news - 16.01.2013

Një ditë para takimit të dy kryministrave në Bruksel, ministria serbe e drejtësisë në një njoftim thekson se ka skaduar afati për largimin e lapidarit të ish Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit, Sipas njoftimit pas ...

Marshim protestues në mbështetje të Kosovës Lindore

Botasot - 16.01.2013

Studentë të Universitetit të Prishtinës mbajtën sot një marshim protestues në qendër të Prishtinës në mbështetje të shqiptarëve në Luginën e Preshevës.

Ekstradimi i ish-ministrit, Panariti: S`ka kërkesë zyrtare nga Peruja

Ora news - 16.01.2013

Ministria e Jashtme shqiptare refuzon ekzistencën e komunikimit në nivel diplomatik me Perunë për ekstradimin e ish ministrit të jashtëm Peruan Augosto Blake Miller.

Tensionet në Preshevë, Panariti: Ultimatumet serbe, nuk i shërbejnë dialogut

BalkanWeb - 16.01.2013

TIRANË- Gjatë një konference për mediat, ministri i Jashtëm Edmond Panariti ka komentuar situatën e tensionuar në Preshevë, pas vendosjes së përmendores së UPMB-së me emrat e 27 dëshmorëve të rënë të UÇPMB-së dhe UÇK-së në qendër të ...

Thaçi nuk po bën asgje për shqiptarët e Luginës së Preshevës

Botasot - 16.01.2013

Lëvizja Vetëvendosje ka kundërshtuar bisedimin e çështjes s veriut në Bruksel me kryeministrin serb Daçiq. Deputeti Liburn Aliu, ka thënë se Thaçi po shkon n Bruksel pa pasur temë të drejtat e shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegj.

Situata në Preshevë, Panariti: Ultimatumet serbe, nuk i shërbejnë dialogut

Gazeta Republika - 16.01.2013

Ministri i Jashtëm, Edmond Panariti në një konferencë për median ka komentuar situatën e tensionuar në Preshevë, pas vendosjes së përmendores së UPMB-së me emrat e 27 dëshmorëve të rënë të UÇPMB-së dhe UÇK-së në qendër të Preshevës.

Lapidari nuk zhvendoset, kompletohet dokumentacioni për legalizim!

Telegrafi - 16.01.2013

Autoritetet komunale të Preshevës janë duke përgatitur dokumentacionin tjetër të nevojshëm për legalizimin e Lapidarit të Dëshmorëve të UÇPMB-së, ka thënë për Telegrafin, kryetari i Komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa.

Lapidari nuk zhvendoset, kompletohet dokumentacioni për legalizim

Koha.net - 16.01.2013

Preshevë, 16 janar - Autoritetet komunale të Preshevës janë duke përgatitur dokumentacionin tjetër të nevojshëm për legalizimin e Lapidarit të Dëshmorëve të UÇPMB-së, ka thënë për Telegrafin, kryetari i Komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa.

Nuk zhvendoset përmendorja e UÇPMB-së

Panorama - 16.01.2013

Autoritetet komunale të Preshevës thanë sot se janë duke përgatitur dokumentacionin tjetër të nevojshëm për legalizimin e Lapidarit të Dëshmorëve të UÇPMB-së.

Pacolli reagon për UÇMB-në: Serbia të përmbahet nga kërcënimet

Ora news - 16.01.2013

Zëvendëskryeministri i Parë i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka reaguar ndaj kërcënimeve që shteti fqinj, Serbia, po u bën shqiptarëve të Luginës së Preshevës në lidhje me lapidarin e UÇPMB-së.

Kuvendi legalizon pllakën përkujtimore të UÇPMB-së

Ora news - 16.01.2013

Në seancën e jashtëzakonshme, Kuvendi Komunal i Preshevës unanimisht votoi pro legalizimit të pllakës përkujtimore të UÇPMB-së e vendosur në afërsi të godinës së administratës komunale.

Parakalim në mbështetje të Luginës së Preshevës

VOA - 16.01.2013

Qindra studentë të Universitetit të Prishtinës u bënë thirrje Tiranës dhe Prishtinës që të mbështesin shqiptarët në Luginën e Preshevës Qindra studentë të Universitetit të Prishtinës parakaluan sot rrugëve të Prishtinës në mbështetje të ...

KPR dënon sulmet serbe ndaj Preshevës, thirrje qeverisë së Shqipërisë dhe Kosovës për ndërhyrje

Ora news - 16.01.2013

Klubi i Patriotëve të Rinj dënon provokimet e vazhdueshme serbe ndaj shqiptarëve të Luginës së Preshevës. Në një deklaratë për mediat KPR vlerëson se ky provokim përbën një tentativë të qeverisë serbe për të shpërqëndruar vëmendjen ndaj ...

Lapidari i UÇPMB, KPR: Shqipëria dhe Kosova të ndërhyjnë

Panorama - 16.01.2013

TIRANE- Klubi i Patriotëve të Rinj (KPR) dënon provokimet e vazhdueshme serbe ndaj shqiptarëve të Luginës së Preshevës, dhe i kërkon qeverisë shqiptare që në kuadër të detyrimit të saj kushtetues për mbrojtjen e shqiptarëve në trojet ...

VV: Prishtina po e godet vet Luginën e Preshevës

Koha.net - 16.01.2013

Prishtinë, 16 janar - Prishtina po e godet vet luginën e Preshevës derisa ka pranuar të bisedojë për veriun pa vënë kushtet për të drejtat e shqiptarëve atje, ka deklaruar sot Lëvizja “Vetëvendosje”, raporton KTV.

PDIU: Qeveria e Shqipërisë dhe e Kosovës ti dalin në mbrojtje Kosovës Lindore

Botasot - 16.01.2013

Shqiptarëve të Kosovës Lindore duhet tu dalin në ndihmë dy qeveritë shqiptare, e Shqipërisë dhe e Kosovës, e para duke ndërhyrë tek Qeveria e Serbisë dhe e dyta duke e nxjerrë në tryezë të bisedimeve me Serbinë çështjen e asaj pjese, ...

Kthimi i politikës milosheviqiane kundër shqiptarëve

Botasot - 16.01.2013

Një lapidar pranë godinës së komunës së Preshevës ka krijuar tension në Luginë Shqiptarët në këtë komunë para disa muajsh e ngritën këtë përmendore, me qëllim që të përkujtohej një nga ngjarjet më të mëdha në historinë e kësaj treve, të ...

Liderët në Preshevë diskutojnë situatën rreth lapidarit

StrugaSot - 16.01.2013

Ministria serbe e Drejtësisë, tha se të martën në mesnatë ka skaduar afati për largimin e pllakës përkujtimore kushtuar pjesëtarëve të rënë të ish Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit.

Musliu: Nuk zhvendoset përmendorja e UÇPMB-së

StrugaSot - 16.01.2013

Njëri nga liderët politikë shqiptarë në Luginën e Preshevës, Jonuz Musliu, tha sot se nuk do të zhvendoset përmendorja e UÇPMB-së, e cila gjendet në qendër të Preshevës.

Serbia ndjek politikën e Millosheviçit me shqiptarët e Preshevës

Shekulli - 15.01.2013

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj ka thënë se “shqiptarët e Luginës së Preshevës janë më të diskriminuarit në Europë”. Hoxhaj ka thënë se Serbia është duke vazhduar me politikën e Millosheviçit në Luginën e Preshevës, transmeton ...

Berisha pret një delegacion nga diaspora shqiptare e Luginës së Preshevës

Shekulli - 15.01.2013

TIRANË - Një delegacion nga diaspora shqiptare, respektvisht nga Fondacioni Humanitar shqiptar me seli në Zyrih, të shoqëruar nga gazetari i agjencisë së lajmeve «Presheva jonë» sot kanë takuar kryeministrin Sali Berisha në Tiranë dhe ...

Veteranët e UÇK-së në Tiranë: Gati të japim jetën për lapidarin e Preshevës

Shekulli - 15.01.2013

TIRANË - Veteranët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) nga Shqipëria vlerësojnë se, lapidari i UÇPMB-së, i vendosur në qendër të Luginës së Preshevës, duhet të mbrohet me çdo kusht, pasi për të është derdhur shumë gjak.

Thaçi këshillon liderët e Preshevës: Vetëm dialog!

Shekulli - 15.01.2013

PRISHTINË - Ashtu siç u njoftua kryeministri i Republlikës së Kosovës, Hashim Thaçi sot ka pritur në një takim pune një delegacion prej tre anëtarësh, liderë nga Lugina e Preshevës, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” Në këtë takim ...

Thaçi takon liderët e Luginës së Preshevës

Evropaelire - 15.01.2013

17:45 Thaçi takon liderët e Luginës së Preshevës 17:26 Hoxhaj kërkon njohje nga Egjipti 17:11 Çifti gjerman akuzohet se spiunoi për Rusinë 16:13 ANEB shpreson qasjen në Parchin 15:58 Prioritetet e BERZH-it: Energjia, infrastruktura, ...

Shqiptarët e Preshevës, më të diskriminuarit në Evropë

Ina - 15.01.2013

Kryediplomati i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka thënë se shqiptarët e Luginës së Preshevës janë më të diskriminuarit në Evropë. Hoxhaj ka thënë se Serbia është duke vazhduar me politikën e Milosheviqit në Luginën e Preshevës.

Të mendosh seriozisht për Luginën e Preshevës!

Kombetare - 15.01.2013

Fidan N. Shaqiri Data e 16 janarit do të duhej të jetë datë e zakonshme për shqiptarët e Luginës së Preshevës, por ja që Ivica Daçiq e bëri shumë të turbullt.

Thaçi të mërkurën takon liderët e Luginës

Alsat - 15.01.2013

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi të mërkurën në Prishtinë do të takojë liderët shqiptarë nga Lugina e Preshevës. Siç njofton telegrafi, delegacioni i udhëhequr nga kryetari i Komunës së Preshevës Ragmi Mustafa, të mërkurën në Prishtinë ...

LB: Shqipëria dhe Kosova të ofrojnë zgjidhje për Luginën e Preshevës

Ina - 15.01.2013

Në konferencën e sotme për media, Lëvizja për Bashkim shprehu qëndrimin e saj lidhur me zhvillimet aktuale politike dhe bisedimet Kosovë-Serbi nën dritën tyre.

Ibishi: Do ta kundërshtojmë Daçiqin, mund të ketë viktima

Ina - 15.01.2013

Ish-komandanti i brigadës së UÇPMB-së që ka vepruar në rajonin e Preshevës, Lulzim Ibishi, druan se do të ketë të arrestuar dhe viktima, në rast të intervenimit të dhunshëm të autoriteteve serbe të sigurisë për të hequr lapidarin e ...

Selimi e Hasani: Do ta mbrojmë edhe me luftë lapidarin

Albeu.com - 15.01.2013

Selimi e Hasani: Do ta mbrojmë edhe me luftë lapidarin Dy deputetë të Kuvendit të Kosovës, Rexhep Selimi i Vetëvendosjes dhe Nait Hasani i PDK-së, nuk përjashtojnë mundësinë e shpërthimit të një konflikti në Luginë të Preshevës në qoftë se ...

Ndërhyrja e vrazhdë e Serbisë në Preshevë do të ishte kundër paqes dhe stabilitetit

Botasot - 15.01.2013

Rezoluta dhe dokumentet tjera të Serbisë nuk do të ndikojnë ndjeshëm dialogun në Bruksel deklaroi Ministri i Punëve të Jashtme Enver Hoxhaj. Ai tha se në tri takime janë diskutuar shtatë tema kyçe, të cilat duhet të zgjidhen.

Hoxhaj: Shqiptarët e Preshevës, më të diskriminuarit në Evropë

Telegrafi - 15.01.2013

Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, ka deklaruar se shqiptarët e Luginës së Preshevës janë më të diskriminuarit në Evropë, ndërkaq sipas tij, Serbia është, duke vazhduar me politikën e Milosevicit në Luginë.

Liderët e Luginës të mërkurën te Thaçi

Telegrafi - 15.01.2013

Një delegacion nga Lugina i prirë nga kryetari komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa të mërkurën në mesditë do të takojnë kryeministrin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi.

Hoxhaj: Shqiptarët e Preshevës, më të diskriminuarit në Evropë

Koha.net - 15.01.2013

Prishtinë, 15 janar - Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, ka deklaruar se shqiptarët e Luginës së Preshevës janë më të diskriminuarit në Evropë, ndërkaq sipas tij, Serbia është, duke vazhduar me politikën e ...

Liderët e Preshevës takojnë kryeministrin Thaçi

Yll Press - 15.01.2013

Një ditë më parë, ata kërkuan që Presheva të përfshihej nga bisedimet mes Prishtinës e Beogradit, pas tensionimit të situatë dhe pas kërcënimeve dhe ultimatumeve serbe për prishjen e lapidarit të UÇPMB-së.

LB: Fajin për gjendjen në Luginë e ka Kosova dhe Shqipëria

Telegrafi - 15.01.2013

Lëvizja për Bashkim shprehu të martën qëndrimin e saj lidhur me zhvillimet aktuale politike dhe bisedimet Kosovë-Serbi, ndërkaq sipas tyre fajin më të madh për këtë gjendje të rëndë të krijuar nga dhuna e vazhdueshme serbe mbi popullatën ...

LB fajëson Shqipërinë e Kosovën për gjendjen në Luginë

Koha.net - 15.01.2013

Prishtinë, 15 janar - Në konferencën e sotme për media, Lëvizja për Bashkim shprehu qëndrimin e saj lidhur me zhvillimet aktuale politike dhe bisedimet Kosovë-Serbi nën dritën tyre.

Thaçi takon liderët e Luginës së Preshevës

Botasot - 15.01.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur në takim një delegacion të përfaqësuesve shqiptarë të Luginës së Preshevës. Takimi u zhvillua në kohën kur janë rritur tensioned mes autoriteteve lokale shqiptare dhe qeverisë serbe në lidhje ...

Ibishi: Do ta kundërshtojmë Dacicin, mund të ketë viktima

Telegrafi - 15.01.2013

Ish-komandanti i brigadës së UÇPMB-së që ka vepruar në rajonin e Preshevës, Lulzim Ibishi, druan se do të ketë të arrestuar dhe viktima, në rast të intervenimit të dhunshëm të autoriteteve serbe të sigurisë për të hequr lapidarin e ...

Situatë e tensionuar në Preshevë, Mustafa: Lapidari i UÇPMB-së nuk do të largohet

Ora news - 15.01.2013

Situata krijuar për largimin e lapidarit të UÇPMB-s në qëndër të Preshevës vijon të mbetet kritike vetëm dy ditë para 17 janarit kur qeveria serbe ka deklaruar se do të heq me forcë lapidarian e UÇPMB-s.

Thaçi: Vetëm me dialog dhe paqe zgjidhen problemet në Preshevë

Koha.net - 15.01.2013

Prishtinë, 16 janar - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot në takim një delegacion të përfaqësuesve shqiptarë të Luginës së Preshevës.

Thaçi: Serbia të respektojë trashëgiminë historike në Luginë

Telegrafi - 15.01.2013

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur sot në takim një delegacion të përfaqësuesve shqiptarë të Luginës së Preshevës. Në këtë takim është diskutuar për zhvillimet aktuale politike në Luginën e Preshevës.

Thaçi takon liderët e Luginës: Çështjet në Preshevë të zgjidhen me dialog

Ora news - 15.01.2013

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur në takim një delegacion të përfaqësuesve shqiptarë të Luginës së Preshevës. Takimi u zhvillua në kohën kur janë rritur tensionet mes autoriteteve lokale shqiptare dhe qeverisë serbe në lidhje ...

Selimi e Hasani: Do ta mbrojmë edhe me luftë lapidarin

Telegrafi - 15.01.2013

Dy deputetë të Kuvendit të Kosovës, Rexhep Selimi i Vetëvendosjes dhe Nait Hasani i PDK-së, nuk përjashtojnë mundësinë e shpërthimit të një konflikti në Luginë të Preshevës në qoftë se autoritetet serbe ndërmarrin hapa për heqjen e ...

Selimi e Hasani nuk e përjashtojnë shpërthimin e konfliktit në Preshevë

Koha.net - 15.01.2013

Prishtinë, 15 janar - Dy deputetë të Kuvendit të Kosovës, Rexhep Selimi i Vetëvendosjes dhe Nait Hasani i PDK-së, nuk përjashtojnë mundësinë e shpërthimit të një konflikti në Luginë të Preshevës në qoftë se autoritetet serbe ndërmarrin ...

Qeveria e Serbisë: Sonte përfundon ultimatumi

Botasot - 15.01.2013

Qeveria e Serbisë ka deklaruar se sonte në mesnatë skadon afati i rrënimit të lapidarit të UÇPMB-së. Qeveria serbe ka paralajmëruar padi ndaj kryetarit të Preshevës Ragmi Mustafa për shkelje ligjore.

Shqipëria dhe Kosova 'braktisin' Preshevën, Beogradi i kërcënon. Demaçi: Gati për luftë!

Shekulli - 14.01.2013

Ndonëse shqiptarët e Luginës së Preshevës në Serbi duhet të merreshin në mbrojtje nga dy shtet shqiptare, ata kanë marrë kërcënim nga Beogradi. Ministri serb i mbrojtjes, Aleksandër Vuçiç ka vizituar bazën ushtarake afër Bujanovcit, bazë e ...

Në Preshevë dhe Bujanoc seanca të kuvendeve të komunave për situatën

Idividi - 14.01.2013

Preshevë, 12 janar 2013 (MIA) - Kuvendet e komunave të Preshevës dhe Bujanocit, të banuara me shumicë shqiptare, kanë zhvilluar gjatë ditës së djeshme seanca të jashtëzakonshme me qëllim shqyrtimi të gjendjes më të re të krijuar në këto ...

FNDLNJ: Serbia synon spastrimin etnik të Luginës

Ina - 14.01.2013

Forumi Ndërkombëtar për të Drejtat e Njeriut në Maqedoni (FNDLNJ), reagon ashpër kundër deklarimeve të pamatura dhe të panevojshme të kreut të qeverisë aktuale të Serbisë, lidhur me lapidarin me emrat e dëshmorëve të UÇPMB-së para Komunës ...

Studentët e Prishtinës: Marsh në mbështetje të Luginës së Preshevës

Lajmeshqip - 14.01.2013

Prishtinë - Serbia po i fyen edhe të vdekurit në Luginën e Preshevës, thanë të hënën një grup studentesh të Universitetit të Prishtinës, të cilët për të mërkurën paralajmërojnë marshin në mbështetje të popullatës shqiptare të Luginës së ...

Presheva kërkon të jetë pjesë e bisedimeve Kosovë-Serbi

Yll Press - 14.01.2013

Nëpërmjet një deklarate politike ata kërkojnë përfshirjen e komunitetit ndërkombëtarë në zgjidhje e problemit shqiptar të Luginës së Preshevës si dhe përfshirjen e tyre në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë.

Marsh në mbështetje të Luginës së Preshevës

Telegrafi - 14.01.2013

Serbia po i fyen edhe të vdekurit në Luginën e Preshevës, thanë të hënën një grup studentesh të Universitetit të Prishtinës, të cilët për të mërkurën paralajmërojnë marshin në mbështetje të popullatës shqiptare të Luginës së Preshevës.

Marsh në mbështetje të popullatës shqiptare të Kosovës Lindore

Botasot - 14.01.2013

Serbia po i fyen edhe të vdekurit në Luginën e Preshevës, thanë sot një grup studentesh të Universitetit të Prishtinës, të cilët për të mërkurën paralajmërojnë marshin në mbështetje të popullatës shqiptare të Luginës së Preshevës.

Marsh në mbështetje të Luginës së Preshevës

Koha.net - 14.01.2013

Prishtinë, 14 janar - Serbia po i fyen edhe të vdekurit në Luginën e Preshevës, thanë të hënën një grup studentesh të Universitetit të Prishtinës, të cilët për të mërkurën paralajmërojnë marshin në mbështetje të popullatës shqiptare të ...

“Reciprociteti” - “Karrota” për serbët, “shkopi” për shqiptarët

Botasot - 14.01.2013

Shqiptarët e Luginës së Preshevës, për realizimin e të drejtave të veta kombëtare dhe qytetare në Serbi përdorin metodat demokratike dhe legjitime, pa iu qasur metodave vandaliste që i aplikojnë serbët e Kosovës: barrikadat, djegien e ...