TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

BDI përshëndet nismën për rivendosje të dialogut politik

Koha e Re - 13.03.2011

Kryesia Qendrore e Bashkimit Demokratik për Integrim në mbledhjen e djeshme ka përshëndetur nismën për rivendosjen e dialogut politik si mënyrë për të zhbllokuar procesin për shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme.

Thaçi: Dialogu sjell njohjen reciproke Kosovë-Serbi

Evropaelire - 13.03.2011

“Bisedimet Kosovë-Serbi do të përmbyllen me njohjen reciproke dhe me integrimin e të dyja shteteve në NATO dhe BE”, ka thënë sot kryeministri Hashim Thaçi.

Thaçi: Dialogu sjell njohjen reciproke Kosovë-Serbi

Ina - 13.03.2011

“Bisedimet Kosovë-Serbi do të përmbyllen me njohjen reciproke dhe me integrimin e të dyja shteteve në NATO dhe BE”, ka thënë sot kryeministri Hashim Thaçi.

Hashim Thaçi: ‘Serbia do ta njoh Kosovën’

Alsat - 13.03.2011

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për çështje teknike do të përmbyllet me njohjen e Kosovës nga ana e Serbisë dhe integrimin e të dyja shteteve në strukturat euroatlantike, duke i dhënë ...

Thaçi: Dialogu sjell njohjen reciproke

Evropaelire - 13.03.2011

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, është i bindur se dialogu i nisur javën e kaluar me Serbinë në Bruksel, do ketë përfundime pozitive, si: njohjen reciproke mes dy vendeve dhe integrimin e tyre në NATO dhe në Bashkimin Evropian.

Thaçi: Bisedimet dalin me sukses kur Serbia të njohë Kosovën

LajmiFundit - 13.03.2011

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë për çështje teknike do të përmbyllet me njohjen e Kosovës nga ana e Serbisë dhe integrimin e të dyja shteteve në strukturat euroatlantike, duke i dhënë ...

BDI-ja përshëndet nismën për rivendosjen e dialogut politik në Maqedoni

Koha.net - 13.03.2011

Shkup, 13 mars - Kryesia Qendrore e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) në mbledhjen e së shtunës ka përshëndetur nismën për rivendosjen e dialogut politik si mënyrë për të zhbllokuar procesin për shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme ...

Thaçi: Nuk ka status special për veriun

Botasot - 13.03.2011

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për çështje teknike do të përmbyllet me njohjen e Kosovës nga ana e Serbisë dhe integrimin e të dyja shteteve në strukturat euroatlantike, duke i dhënë ...

Nuk ka status special për veriun

Telegrafi - 13.03.2011

Kryeministri Hashim Thaçi, para nisjes për në Turqi, të dielën, ka thënë se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për çështje teknike do të përmbyllet me njohjen e Kosovës nga ana e Serbisë dhe integrimin e të dyja shteteve në strukturat ...

Thaçi: Pas dialogut, Serbia do ta njohë Kosovën

Yll Press - 13.03.2011

Kosova deri më sot është njohur nga 75 vende. Edhe pse ka zëra që thonë se në ngecjet në njohje ka ndikuar dialogu Kosovë-Serbi, shefi i ekzekutivit beson se do të ndodhë e kundërta - ky dialog do të sjellë njohjen e Kosovës nga ana e ...

Dialogu mund t’i bllokojë proceset në Kosovë

Evropaelire - 12.03.2011

Dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë, i cili ka nisur ditë më parë, do të ngrijë mjaft procese që ishin në zhvillim e sipër, vlerësojnë analistët e çështjeve politike.

Kosovë-Serbi, bisedimet efekte politike

Top Channel - 12.03.2011

Efektet e para të dialogut Prishtinë-Beograd do të jenë politike, në mënyrë që Serbisë t’i sigurohet statusi i vendit kandidat për në BE, ndërsa për Kosovën situata do të mbetet e komplikuar për shkak të refuzimit për ta njohur nga 5 ...

Kryesia Qendrore e BDI-së, përshëndet nisëm për rivendosje të dialogut politik

Alsat - 12.03.2011

Kryesia Qendrore e Bashkimit Demokratik për Integrim në mbledhjen e sotme ka përshëndetur nismën për rivendosjen e dialogut politik si mënyrë për të zhbllokuar procesin për shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme.

BDI parapërgaditet për zgjedhjet e parakohshme

Ina - 12.03.2011

BDI ka përshëndetur përpjekjet për rivendosjen e dialogut politik, por edhe ka nisur përgatitjet për zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Këto vendime u shqyrtuan sot në mbledhjen e kryesisë qendrore të kësaj partie, ku është vlerësuar ...

BDI parapërgaditet për zgjedhjet e parakohshme

Lajm - 12.03.2011

BDI ka përshëndetur përpjekjet për rivendosjen e dialogut politik, por edhe ka nisur përgatitjet për zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Këto vendime u shqyrtuan sot në mbledhjen e kryesisë qendrore të kësaj partie, ku është vlerësuar ...

Dialogu hap rrugën për anëtarësim më të shpejtë në BE

Koha.net - 12.03.2011

Gjenevë, 12 mars - Në sesioni e sivjetmë të Këshillit të OKB-së në Gjenevë, përveç ministrit serb Vuk Jeremiq, diplomatë e tjerë e kanë vlerësuar të mirë dhe stabile.

Dialogu hap rrugën për anëtarësim më të shpejtë në BE

Lajmetsot - 12.03.2011

Postuar me: 12 March, 2011 10:13:00 Dialogu hap rrugën për anëtarësim më të shpejtë në BE Në sesioni e sivjetmë të Këshillit të OKB-së në Gjenevë, përveç ministrit serb Vuk Jeremiq, diplomatë e tjerë e kanë vlerësuar të mirë dhe stabile.

Efektet e para të dialogut

Telegrafi - 12.03.2011

Efektet e parë të dialogut midis Prishtinës dhe Beogradit duket të jenë politike në mënyrë që Serbisë t’i sigurohet statusi i vendit kandidat për BE dhe, ndërsa për Kosovën situata është shumë e komplikuar për shkak se nuk e njohin pesë ...

Dialogu mund t’i bllokojë proceset në Kosovë

Yll Press - 12.03.2011

Ylli Hoxha, nga Klubi për Politikë të Jashtme, thotë se një numër çështjesh, që priten të shtrohen në dialogun Kosovë-Serbi, nuk do të duhej të ishin tema diskutimi.

Dialogu mund t’i bllokojë proceset në Kosovë

Koha.net - 12.03.2011

Prishtinë, 12 mars - Dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë, i cili ka nisur ditë më parë, do të ngrijë mjaft procese që ishin në zhvillim e sipër, vlerësojnë analistët e çështjeve politike.

BDI-ja për zgjedhje të parakohshme dhe për dialog politik

Yll Press - 12.03.2011

Kryesia Qendrore ka vendosur që brenda javës ta thërrasë Këshillin e Përgjithshëm të Bashkimit Demokratik për Integrim, dhe t’i propozojë vendim për fillimin e përgatitjeve për pjesëmarrje në zgjedhje.

Dialogu mund t’i bllokojë proceset në Kosovë

Telegrafi - 12.03.2011

Sipas analistëve për çështje politike, dialogu në mes të Kosovës dhe Serbisë, i cili ka nisur ditë më parë, do të ngrijë mjaft procese që ishin në zhvillim e sipër.

Bisedimet : Veriu i Kosovës sikur Lugina e Preshevës

Ina - 11.03.2011

Pala kosovare në dialogun me Serbinë mund të kërkojë për jugun e Serbisë apo Luginën e Preshevës atë që pala serbe mund të kërkojë për veriun e Kosovës. Se mund të ndodhë kjo, e ka pohuar edhe zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi.

Kuci: Dialogu, mbi bazë reciprociteti

Top Channel - 11.03.2011

Pala kosovare në dialogun me Serbinë mund të kërkojë për jugun e Serbisë atë që pala serbe mund të kërkojë për veriun e Kosovës. Kështu ka deklaruar zëvendëskryeministri kosovar, Hajredin Kuci, duke iu referuar faktit se në jug të Serbisë ...

Reciprocitet gjatë dialogut?

Evropaelire - 11.03.2011

Pala kosovare në dialogun me Serbinë mund të kërkojë për jugun e Serbisë atë që pala serbe mund të kërkojë për veriun e Kosovës. Megjithatë, autoritetet në Prishtinë thonë se kjo çështje tash për tash nuk është futur në agjendën e ...

Insistohet për reciprocitet

Telegrafi - 11.03.2011

Pala kosovare në dialogun me Serbinë mund të kërkojë për jugun e Serbisë atë që pala serbe mund të kërkojë për veriun e Kosovës. Se mund të ndodhë kjo, e ka pohuar edhe zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi.

Serbët dinë “të notojnë në të gjitha temperaturat”

Botasot - 11.03.2011

Presionet e fundit nga diplomacia e BE –së edhe përkundër situatës jostabile politike në Kosovë pas legjitimitetit të ri institucional edhe pa një rezolutë nga Kuvendi detyruan që të paktën simbolikisht të rinisën bisedimet “dialogu” me ...

Çfarë për serbët e Kosovës, edhe për shqiptarët në Serbi

Koha.net - 11.03.2011

Prishtinë, 11 mars – Pala kosovare në dialogun Kosovë–Serbi mund ta kërkojë për jugun e Serbisë atë që pala serbe mund ta kërkojë për veriun e Kosovës. Se mund të ndodhë kjo, e ka pohuar zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi.

Feith: BE do ta ndihmojë Kosovën edhe rreth CEFTA-s

Botasot - 11.03.2011

Bashkimi Evropian do ta ndihmojë Kosovën edhe rreth CEFTA-s ka thënë shefi i ICO-së Peter Feith. Ai ka thënë se Kosova duhet të adresojë të gjitha problemet edhe në dialogun me Serbinë.

Reciprocitet gjatë dialogut?

Botasot - 11.03.2011

Përfaqësuesit e lartë të institucioneve të Kosovës thonë se nëse gjatë bisedimeve, të cilat kanë nisur ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit kërkohet diçka specifike për serbët në veri të Kosovës, atëherë edhe pala shqiptare do të kërkojë të ...

Franca e kënaqur me fillimin e dialogut

Koha.net - 11.03.2011

Paris, 11 mars – Ministria e Jashtme e Francës është shprehur e kënaqur me nisjen e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel. "Ne jemi të kënaqur që procesi i dialogut ndërmjet Serbisë dhe Kosovës nën mbikëqyrjen e Bashkimit Evropian, ...

Qeveria franceze përshëndet nisjen e dialogut

Telegrafi - 11.03.2011

Ministria e Jashtme e Francës ka përshëndetur nisjen e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel.“Jemi të kënaqur që procesi i dialogut ndërmjet Serbisë dhe Kosovës nën mbikëqyrjen e Bashkimit Evropian", ka deklaruar Bernard Valero, ...

Minisri britanik Hague: Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, hap drejt anëtarësimit në BE

Botasot - 11.03.2011

Në sesioni e sivjem të Këshillit të OKB-së në Gjenevë ku po ndiqet nga personalitete të larta botërore, kur dikur flitej për Kosovën mbi diskriminimin e të drejtave të shqiptarëve nga Serbia, sot diplomatët botëror flasin ndryshe, flasin ...

Eshton nuk e pranoi propozimin e europarlamentarëve për njohjen e opozitës libiane

Idividi - 10.03.2011

Strazburg, 9 mars 2011 (MIA) - Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri Ketrin Eshton i habiti sot deputetët në Parlamentin Evropian me atë që refuzoi ta pranojë propozimin e tyre për pranimin e Këshillit kombëtar ...

Thaçi: Kosova dhe Serbia mbajnë dialog për herë të parë si dy shtete të pavarura dhe sovrane

Idividi - 10.03.2011

Prishtinë, 9 mars 2011 (MIA) - Kosova dhe Serbia mbajnë dialog për herë të parë si dy shtete të pavarura dhe sovrane në nivel të barabartë, tha sot pasdite kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi në mbledhjen e qeverisë kosovare.

Përfundoi rrethi i parë i bisedimeve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit

Idividi - 10.03.2011

Bruksel, 9 mars 2011 (MIA) - Në ditën e dytë të dialogut Prishtinë-Beograd, të mërkurën, palët janë shfaqur më konstruktive. Madje, ndryshe nga çfarë deklaroi një ditë më parë, përpara nisjes së takimit, kryenegociatori serb, Borko ...

Feith: Dialog i dy shteteve të pavarura e sovrane

Idividi - 10.03.2011

Prishtinë, 9 mars 2011 (MIA) - Shefi i Zyrës Civile Ndërkombëtare (ICO) në Kosovë, Piter Feith ka thënë se në dialogun midis Serbisë dhe Kosovës palët do të flasin si dy shtete të pavarura dhe sovrane.

BE: Dialogu kaloi në atmosferë konstruktive

Idividi - 10.03.2011

Bruksel, 9 mars 2011 (MIA) - Takimi i parë i ekipeve negociuese ë Beogradit dhe Prishtinës u mbajt në "atmosferë të përzemërt dhe konstruktive" dhe të dyja palët treguan gatishmëri për dialog, kumtoi BE-ja.

BE vlerësime pozitive për dialogun Prishtinë-Beograd

Ina - 10.03.2011

Bashkimi Evropian vlerësoi se takimi i parë i ekipeve negociuese nga Beogradi dhe Prishtina është mbajtur në një "atmosferë konstruktive dhe të përzemërt" dhe që të dyja palët, gjatë dy ditëve të bisedimeve, kanë treguar një gatishmëri për ...

Dialogu Kosovë-Serbi, Stefanovic:Të krijojmë sistem të përbashkët për regjistrimet në bashki

Albnow - 10.03.2011

Takimi i parë i delegacioneve të Serbisë dhe Kosovës, i cili u realizua në Bruksel, u zhvillua në tone të qeta, siç deklaroi dhe kryetari i palës serbe, Borislav Stefanovic.

Të gjithë të kënaqur me fillimin e dialogut Prishtinë - Beograd

Idividi - 10.03.2011

Prishtinë, 10 mars 2011 (MIA) – Rundi i parë i dialogut përfundoi me përparim në zgjidhjen e disa problemeve, mirëpo tash për tash nuk ka përparime në çështjet që prekin sovranitetin, siç është çështja e vulave në dogana, për të cilën pala ...

Knaus: Dialogu rrezikohet nga mosmarrëveshjet në BE

Evropaelire - 10.03.2011

“Pyetja kryesore është se a do të jetë në gjendje Bashkimi Evropian ta bëjë më të qartë vizionin që, sikurse Serbia ashtu dhe Prishtina, do ta gjejnë në një të ardhme të afërt veten së bashku nën kulmin e përbashkët të integrimit evropian.

BE thotë se dialogu Beograd-Kosovë nisi mirë

SETimes - 10.03.2011

10/03/2011 BRUKSEL, Belgjikë -- Takimi i parë midis delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë në kuadrin e dialogut përfundoi të mërkurën (9 mars) në Bruksel.

Të gjithë të kënaqur me fillimin e dialogut Prishtinë - Beograd

Yll Press - 10.03.2011

Bashkimi Evropian ka vlerësuar se takimi i parë i ekipeve negociuese të Beogradit dhe Prishtinës ka kaluar në një "atmosferë konstruktive e të përzemërt" dhe se të dy palët kanë treguar gatishmëri për dialog.

Cooper e Zannier e vlerësojnë lartë dialogun Kosovë-Serbi

Koha.net - 10.03.2011

Prishtinë, 10 mars - Qëllimi i dialogut Kosovë-Serbi është heqja e pengesave të cilat kanë ndikim negativ në jetën e përditshme të qytetarëve të të dyja vendeve, është vlerësim i organizatorëve dhe i pjesëmarrësve të bisedimeve, raportojnë ...

Knaus: Dialogu rrezikohet nga mosmarrëveshjet në BE

Botasot - 10.03.2011

“Pyetja kryesore është se a do të jetë në gjendje Bashkimi Evropian ta bëjë më të qartë vizionin që, sikurse Serbia ashtu dhe Prishtina, do ta gjejnë në një të ardhme të afërt veten së bashku nën kulmin e përbashkët të integrimit evropian.

Dialogu rrezikohet nga mosmarrëveshjet në BE

Telegrafi - 10.03.2011

“Pyetja kryesore është se a do të jetë në gjendje Bashkimi Evropian ta bëjë më të qartë vizionin që, sikurse Serbia, ashtu dhe Kosova, do ta gjejnë në një të ardhme të afërt veten së bashku nën kulmin e përbashkët të integrimit evropian.

Faith: Qeveria të ofrojë kushte për zhvillimin e ekonomisë

Koha.net - 10.03.2011

Prishtinë, 10 mars - Shefi i Zyrës ndërkombëtare Civile në Kosovë, Pieter Faith ka vlerësuar sot se Qeveria duhet të bëjë më shumë për zhvillimin social dhe ekonomik të Kosovës.

Knaus: Dialogu rrezikohet nga mosmarrëveshjet në BE

Koha.net - 10.03.2011

Prishtinë, 10 mars - “Pyetja kryesore është se a do të jetë në gjendje Bashkimi Evropian ta bëjë më të qartë vizionin që, sikurse Serbia ashtu dhe Prishtina, do ta gjejnë në një të ardhme të afërt veten së bashku nën kulmin e përbashkët të ...

Dialogu Prishtin Beograd, me qëllime të ndryshme

Shekulli - 09.03.2011

Interesat e Beogradit, të cilat autoritetet serbe synojnë t'i realizojnë përmes dialogut me palën kosovare, mund të përmbushen më herët sesa ato që Prishtina shpreson t'i nxjerrë nga ky proces, vlerësojnë analistët dhe njohësit e ...

Feith: Serbi-Kosovë, dialog mes dy shteteve të pavarura

Shekulli - 09.03.2011

Prishtinë - Shefi i Zyrës Civile Ndërkombëtare në Kosovë, Piter Feith, ka thënë se në dialogun mes Serbisë dhe Kosovës, palët do të flasin si dy shtete të pavarura dhe sovrane, bwr tw ditur agjencia e lajmeve "Kosova Sot".

Përfundoi dialogu, palët treguan konstruktivitet

Gazeta Start - 09.03.2011

Bruksel - Në ditën e dytë të dialogut Prishtinë-Beograd, palët janë shfaqur më konstruktive. Madje, ndryshe nga çfarë deklaroi një ditë më parë, përpara nisjes së takimit, kryenegociatori serb Borisllav Stefanoviç u kthye në selinë e ...

Mot i lig me dëborë e paralizoi transportin në pjesë të Turqisë

Idividi - 10.03.2011

Ankara, 9 mars 2011 (MIA) - Reshje të rrëmbyeshme të shiut dhe shtrëngata dëbore e paralizuan transportin në kryeqytetin turk Ankara. Në shumë vende bë qytet ndodhën aksidente trafiku, ndërsa në njërin prej tyre një person e humbi jetën.

Dialogu me qëllime të ndryshme

Evropaelire - 09.03.2011

Interesat e Beogradit, të cilat autoritetet serbe synojnë t’i realizojnë përmes dialogut me palën kosovare, mund të përmbushen më herët se sa ato që Prishtina shpreson t’i nxjerrë nga ky proces, vlerësojnë analistët dhe njohësit e ...

Dy përfaqësues të opozitës libiane kishin takim me Ketrin Eshton

Idividi - 09.03.2011

Strasburg, 9 mars 2011 (MIA) - Përfaqësues të opozitës në Libi realizuan takim në Strasburg me Ketrin Eshtin, përfaqësuese e lartë e BE-së për politikë të jashtme.

Faith: Dialog i dy shteteve të pavarura e sovrane

Evropaelire - 09.03.2011

Shefi i Zyrës Civile Ndërkombëtare në Kosovë Piter Faith ka thënë se në dialogun mes Serbisë dhe Kosovës palët do të flasin si dy shtete të pavarura dhe sovrane.

Dialogu në mes të dy shtetëve të pavarura

Paragrafi - 09.03.2011

Dialogu në mes të dy shtetëve të pavarura Në një ligjëratë para studentëve të Universitetit Amerikan të Kosovës, Faith ka thënë se nga dialogu do të kenë përfitime si Serbia ashtu edhe Kosova.

Piter Feith: Kosovë-Serbi, dialog si dy shtete të pavarura

LajmiFundit - 09.03.2011

Shefi i Zyrës Civile Ndërkombëtare (ICO) në Kosovë, Pieter Feith ka thënë se në dialogun midis Serbisë dhe Kosovës palët do të flasin si dy shtete të pavarura dhe sovrane.

Feith: Edhe Kosova përfiton nga dialogu

Evropaelire - 09.03.2011

Shefi i Zyrës Civile Ndërkombëtare në Kosovë, Piter Feith, tha se në dialogun mes Serbisë dhe Kosovës palët do të flasin si dy shtete të pavarura dhe sovrane.

Fillon raundi i dytë i bisedimeve Serbi-Kosovë

Koha e Re - 09.03.2011

Dialogu synon që palët të bien dakord për çështjet që lidhen me sundimin e ligjit, bashkëpunimin rajonal e lëvizjen e lirë dhe nga Brukseli pritet që të arrihet një marrëveshje konkrete për shkëmbimet tregtare, njohjen respektive të vulave ...

Negociatat, dita e dytë

Top Channel - 09.03.2011

Në ditën e dytë të dialogut Prishtinë-Beograd, palët janë shfaqur më konstruktive. Madje, ndryshe nga cfarë deklaroi një ditë më parë, përpara nisjes së takimit, kryenegociatori Serb, Borko Stefanovic, u kthye në selinë e Këshillit të ...

Dialogu edhe me Tiranën edhe me Beogradin po më së pari Kosova me vetëvetën - Nga Nexhmedin Spahiu

Ina - 09.03.2011

-Kosova është shumë vonë me përgatitjet e saj për dialog me Beogradin (më saktë duhet thënë s’është kurkund) por refuzimi i dialogut është akoma ma fatal.

BE: Nisje e mirë e dialogut

Evropaelire - 09.03.2011

Në Bruksel ka përfunduar sot takimi parë ndërmjet delegacionit të Kosovës dhe Serbisë në kuadër të dialogut që ndërmjetëson BE-ja. Të trija palët si delegacionet e Kosovës dhe Serbisë ashtu edhe Bashkimi Evropian në cilësinë e lehtësuesit ...

Dialogu i parë Kosovë-Serbi pa rezultat konkret

Alsat - 09.03.2011

Dialogu Kosovë-Serbi u mbyll pa rezultate konkrete. Palët diskutuan, në ditën e parë për regjistrat civilë dhe ato kadastralë të Kosovës që ndodhen në Serbi, ndërsa në ditën e dytë për vulat doganore, bashkëpunimin rajonal në kuadër të ...

Feith: Statusi nuk diskutohet

Top Channel - 09.03.2011

Pas ditës së parë të bisedimeve dhe tërheqjes së Serbisë nga pretendimet për statusin, i dërguari i BE-së në Prishtinë, Piter Fith thotë se cështja e integritetit nuk do të vihet asnjëherë në diskutim.

Dialogu: Të gjithë të kënaqur me fillimin

Koha e Re - 09.03.2011

Rundi i parë i dialogut përfundoi me përparim në zgjidhjen e disa problemeve, mirëpo tash për tash nuk ka përparime në çështjet që prekin sovranitetin, siç është çështja e vulave në dogana, për të cilën pala kosovare ka theksuar se është ...

Përfundoi takimi i parë midis Kosovës dhe Serbisë

Yll Press - 09.03.2011

Kanë nisur edhe zyrtarisht rreth orës 19.30, bisedimet mes Prishtinës e Beogradit në Bruksel. Mësohet se takimi mes palëve po zhvillohet me dyer të mbyllura në zyrën e ndërmjetësit të BE-së, Robert Cooper.

Raund i ri i dialogut Prishtinë-Beograd

Telegrafi - 09.03.2011

Delegacioni i Prishtinës dhe Beogradit do të vazhdojnë të mërkurën në Bruksel dialogun që e kanë filluar të martën mbrëma me ndërmjetësim të BE-së, ndërsa në qendër të vëmendjes do të jenë tri çështje – bashkëpunimi rajonal, liria e ...

Dialogu me qëllime të ndryshme

Telegrafi - 09.03.2011

Me gjithë mospajtimet ndërmjet të institucioneve kosovare, gjatë së martës filloi dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit - dialog i cili në Bruksel vlerësohet të jetë një mundësi e mirë për zgjidhjen e problemeve në mes të palëve me ...

Sot raundi i dytë i bisedimeve Serbi-Kosovë

Koha.net - 09.03.2011

Bruksel, 8 mars – Raundi i dytë i bisedimeve ndërmjet Serbisë e Kosovës, i filluar mbrëmë në Bruksel me ndërmjetësimin e Bashkimit Europian, do të zhvillohet sot në zyrën e konsulorit në Këshillin e BE-së, Robert Cooper, i cili do të ...

Dialogu me qëllime të ndryshme

Botasot - 09.03.2011

Me gjithë mospajtimet ndërmjet të institucioneve kosovare, gjatë së martës filloi dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit - dialog i cili në Bruksel vlerësohet të jetë një mundësi e mirë për zgjidhjen e problemeve në mes të palëve me ...

Dialogu me qëllime të ndryshme

Lajmetsot - 09.03.2011

Postuar me: 09 March, 2011 09:20:00 Dialogu me qëllime të ndryshme Me gjithë mospajtimet ndërmjet të institucioneve kosovare, gjatë së martës filloi dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit - dialog i cili në Bruksel vlerësohet të jetë ...

Interesa të ndryshme nga dialogu

Koha.net - 09.03.2011

Prishtinë, 9 mars - Interesat e Beogradit, të cilat autoritetet serbe synojnë t’i realizojnë përmes dialogut me palën kosovare, mund të përmbushen më herët sesa ato që Prishtina shpreson t’i nxjerrë nga ky proces, vlerësojnë analistët dhe ...

Vazhdon dialogu Prishtinë-Beograd

Telegrafi - 19.03.2018

Negociatat Beograd-Prishtinë do të vazhdojë sot në Bruksel. Tema të diskutimit janë paraparë të jenë marrëveshja për asociacionin serb, energjetika, ura në Mitrovicë, liria e lëvizjes dhe integrimi i ...

Faith: Dialog i dy shteteve të pavarura e sovrane

Botasot - 09.03.2011

Shefi i Zyrës Civile Ndërkombëtare në Kosovë Piter Faith ka thënë se në dialogun mes Serbisë dhe Kosovës palët do të flasin si dy shtete të pavarura dhe sovrane.

Feith: Dialog i dy shteteve të pavarura e sovrane

Telegrafi - 09.03.2011

Shefi i Zyrës Civile Ndërkombëtare (ICO) në Kosovë, Pieter Feith ka thënë se në dialogun midis Serbisë dhe Kosovës palët do të flasin si dy shtete të pavarura dhe sovrane.

Feith: Dialog i dy shteteve të pavarura e sovrane

Koha.net - 09.03.2011

Prishtinë, 9 mars - Shefi i Zyrës Civile Ndërkombëtare (ICO) në Kosovë, Pieter Feith ka thënë se në dialogun midis Serbisë dhe Kosovës palët do të flasin si dy shtete të pavarura dhe sovrane.

Valero: Bisedimet Kosovë-Serbi, ndihmesë për dy shtetet

Telegrafi - 09.03.2011

Fillimin e dialogut Prishtinë-Beograd e ka përshëndetur të mërkurën edhe Franca zyrtare. Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Bernard Valero, me rastin e fillimit të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ka deklaruar se shteti ...

Thaçi: Dialogu po zhvillohet në nivel të barabartë

Botasot - 09.03.2011

Dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, i nisur dje në Bruksel, është në kuadër të kornizave kushtetuese dhe ligjore të Kosovës, ka thënë kryeministri Hashim Thaçi të mërkurën para kabinetit qeveritar.

Feith: Dialogu mes dy shteteve të pavarura e sovrane

BalkanWeb - 09.03.2011

PRISHTINE- Shefi i Zyrës Civile Ndërkombëtare në Kosovë Piter Feith ka thënë se në dialogun mes Serbisë dhe Kosovës palët do të flasin si dy shtete të pavarura dhe sovrane.

Përfundoi dialogu, palët treguan konstruktivitet

Telegrafi - 09.03.2011

Në ditën e dytë të dialogut Prishtinë-Beograd, të mërkurën, palët janë shfaqur më konstruktive. Madje, ndryshe nga çfarë deklaroi një ditë më parë, përpara nisjes së takimit, kryenegociatori serb, Borko Stefanovic, u kthye në selinë e ...

Përfundoi raundi i parë i dialogut

Botasot - 09.03.2011

(I ploësuar) Në Bruksel ka përfunduar sot takimi parë ndërmjet delegacionit të Kosovës dhe Serbisë në kuadër të dialogut që ndërmjetëson BE-ja. Të trija palët si delegacionet e Kosovës dhe Serbisë ashtu edhe Bashkimi Evropian në cilësinë e ...

Dialogu: Të gjithë të kënaqur me fillimin

Koha.net - 09.03.2011

Bruksel, 9 mars (E plotësuar) – Rundi i parë i dialogut përfundoi me përparim në zgjidhjen e disa problemeve, mirëpo tash për tash nuk ka përparime në çështjet që prekin sovranitetin, siç është çështja e vulave në dogana, për të cilën pala ...

SHBA ndodhet në statusin e të ftuarit në bisedime

Gazeta Start - 08.03.2011

Uashington - Zyrtarët amerikanë do të marrin pjesë me statusin e të ftuarit në dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit për çështje praktike që pritet të fillojë sot pasdite në Bruksel.

MPJ: Kosovë-Serbi, dialogu kontribut për paqen në rajon

Shekulli - 08.03.2011

Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë ka përshëndetur nisjen e bisedimeve Kosovë-Serbi. Në një njoftim për mediat thuhet se ky dialog do të ndihmojë në "zgjidhjen e çështjeve të dobishme e praktike në shërbim të qytetarëve të dy ...

Berisha: Dialogu Kosovë-Serbi i domosdoshëm

Shekulli - 08.03.2011

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha duke përshëndetur nisjen e dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është shprehur se ky është një proces i nevojshëm integrimin e Kosovës dhe paqen në rajon.

Kantrimen: Statusi i Kosovës është mbyllur

Evropaelire - 08.03.2011

"Statusi i Kosovës është një çështje e mbyllur, që mund të diskutohet, por nuk mund të ndryshojë”, ka deklaruar zëvendës ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Tomas Kantrimen.

BE: Bisedime direkte Kosovë - Serbi

Evropaelire - 08.03.2011

Kosova dhe Serbia do t'i zhvillojnë sot bisedimet e para direkte prej shpalljes së pavarësisë së Kosovës, ka njoftuar Bashkimi Evropian. Sipas një zyrtari të lartë të Komisionit Evropian, i cili ka folur në kushte anonimiteti, bisedimet do ...

Sot fillojnë bisedimet Kosovë - Serbi

Alsat - 08.03.2011

Kosova dhe Serbia do t'i zhvillojnë sot bisedimet e para direkte prej shpalljes së pavarësisë së Kosovës, ka njoftuar Bashkimi Evropian. Sipas një zyrtari të lartë të Komisionit Evropian, i cili ka folur në kushte anonimiteti, bisedimet do ...

BE: Bisedime direkte Kosovë – Serbi

Shqipmedia - 08.03.2011

Kosova dhe Serbia do t’i zhvillojnë sot bisedimet e para direkte prej shpalljes së pavarësisë së Kosovës, ka njoftuar Bashkimi Evropian, transmeton Rel.

BE: Bisedime direkte Kosovë-Serbi

LajmiFundit - 08.03.2011

Kosova dhe Serbia do t'i zhvillojnë sot bisedimet e para direkte prej shpalljes së pavarësisë së Kosovës, ka njoftuar Bashkimi Evropian. Sipas një zyrtari të lartë të Komisionit Evropian, i cili ka folur në kushte anonimiteti, bisedimet do ...

MPJ: Dialogu Kosovë-Serbi, kontribut për paqen në rajon

ikub - 08.03.2011

Në një deklaratë për shtyp MPJ-ja vlerëson se dialogu i drejtpërdrejtë mes dy shteteve fqinje e sovrane është i domosdoshëm për zgjidhjet e problemeve, që jo vetëm do të përmirësojnë jetën e qytetarëve të këtyre vendeve, por njëkohësisht ...

Berisha: Serbët dhe shqiptarët kanë të ardhme evropiane

LajmiFundit - 08.03.2011

TIRANE--Lajmifundit-- Sot, në Bruksel, nis dialogu për çështje teknike midis Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, me lehtësimin e Bashkimit Europian dhe mbështetjen e qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Koçijançiç: Dialogu ndonëse me vones, fillon sot

Alsat - 08.03.2011

Mungesa e mbështetjes nga Kuvendi i Kosovës, një ditë më parë, rrezikoi mbajtjen e takimit të parë në Bruksel për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, i cili si përfundim do të zhvillohet, por me një vonesë prej disa orësh.

Statusi i Kosovës është mbyllur

Koha e Re - 08.03.2011

Zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Tomas Kantrimen do të përfaqësojë Shtetet e Bashkuara në dialogun Kosovë-Serbi në Bruksel. “BE-ja e ka ftuar qeverinë e SHBA-së si mysafire të dialogut dhe unë do të jem atje për të ...

Sali Berisha, përshëndet dialogun

Paragrafi - 08.03.2011

Sali Berisha, përshëndet dialogun Kryeministri Berisha e cilëson dialogun si një proces i domosdoshëm për konsolidimin e pavarësisë, integritetit territorial të Republikës së Kosovës por gjithashtu, si një proces që kontribuon në paqen dhe ...

Bisedimet Kosovë-Serbi në Bruksel

DW - 08.03.2011

Në Bruksel nisi të martën (9.3.) dialogu Kosovë-Serbi për zgjidhjen e çështjeve teknike me interes për qytetarët dhe për raportet dypalëshe. Dialogu ndërmjetësohet nga BE.

BE: Bisedimet e para pas tre vjetësh

Evropaelire - 08.03.2011

Ndonëse me disa vonesa, dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, megjithatë do të fillojë të martën, më 8 mars, në selinë e Këshillit të Bashkimit Evropian në Bruksel.

SHBA, Kantrimen: Statusi i Kosovës, çështje e mbyllur

LajmiFundit - 08.03.2011

Zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Tomas Kantrimen do të përfaqësojë Shtetet e Bashkuara në dialogun Kosovë-Serbi në Bruksel. “BE-ja e ka ftuar qeverinë e SHBA-së si mysafire të dialogut dhe unë do të jem atje për të përfaqësuar ...

Bisedimet Kosovë-Serbi,Berisha:Kanë rëndësi për pavarësinë e Kosovës

Albnow - 08.03.2011

Nisjen e bisedimeve Kosovë-Serbi e ka përshëndetur edhe kryeministri shqiptar Sali Berisha. Nëpërmjet një deklarate për mediat kreu i qeverisë e ka cilësuar dialogun si një proces i domosdoshëm për konsolidimin e pavarësisë, integritetit ...

BE përshëndet dialogun Kosovë-Serbi

Evropaelire - 08.03.2011

Bashkimi Evropian ka shfaqur shpresën se bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do t'i ofrojnë këto dy vende më pranë bllokut 27-anëtarësh. "Objektivi kryesor i bisedimeve është përmirësimi i jetës së njerëzve në terren dhe shtyrja e ...

Nisin bisedimet Kosovë - Serbi

Evropaelire - 08.03.2011

Ndonëse me vonesë krahasuar me planin fillestar që të niste pasdite, të marrtën në mbrëmje në selinë e BE-së në Bruksel ka filluar dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, nën kryesimin e Robert Kuperit, zyrtar i lartë i Këshillit të ...

Nisi në Bruksel dialogu Kosovë-Serbi

Alsat - 08.03.2011

Ka nisur në Bruksel dialogu mes Kosovës dhe Serbisë për problemet e hapura mes dy vendeve. Tre janë temat, bashkëpunimi rajonal, lëvizja e lirë dhe çështjet që lidhen me sundimin e ligjit.

SHBA, Kantrimen: Statusi i Kosovës është i mbyllur

BalkanWeb - 08.03.2011

BRUKSEL - "Statusi i Kosovës është një çështje e mbyllur, që mund të diskutohet, por nuk mund të ndryshojë”, ka deklaruar zv/ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Tomas Kantrimen.

Kantrimen: Statusi i Kosovës është një çështje e mbyllur

Botasot - 08.03.2011

"Statusi i Kosovës është një çështje e mbyllur, që mund të diskutohet, por nuk mund të ndryshojë”, ka deklaruar zv/ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Tomas Kantrimen.

Countryman: Statusi i Kosovës është mbyllur

Telegrafi - 08.03.2011

Statusi i Kosovës është një çështje e mbyllur, që mund të diskutohet, por nuk mund të ndryshojë, ka deklaruar zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Thomas Countryman.

Një dialog Prishtinë-Prishtinë

Koha.net - 08.03.2011

Agron Bajrami Para se të flasim me Beogradin, liderët dhe përfaqësuesit tanë është e nevojshme t’ia sqarojnë vetes, njëri-tjetrit dhe të gjithë neve se në çka po e fusin vendin Para se Kosova të shkojë për bisedime me Serbinë, duket se ka ...

Countryman: Statusi i Kosovës është mbyllur

Koha.net - 08.03.2011

Washington, 8 mars - Zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Thomas Countryman do të përfaqësojë Shtetet e Bashkuara në dialogun Kosovë-Serbi në Bruksel.

Brukseli respekton institucionet e Kosovës të zgjedhura nga vullneti i popullit

Botasot - 08.03.2011

"Kosova sot me institucionet e reja në krye të shtetit me z. Pacolli dhe me z. Thaci në krye të qeverisë, është ky një mesazhe i mirë se Kosova sot ka drejtuesit e vendit dhe është e gatshme për stabilitet dhe të ballafaqohet me proceset ...

Countryman: Statusi i Kosovës është mbyllur

Lajmetsot - 08.03.2011

Postuar me: 08 March, 2011 10:59:00 Countryman: Statusi i Kosovës është mbyllur Zëvendësndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Thomas Countryman do të përfaqësojë Shtetet e Bashkuara në dialogun Kosovë-Serbi në Bruksel.

Berisha përshëndet fillimin e dialogut Prishtinë-Beograd

Telegrafi - 08.03.2011

Kryeministri Sali Berisha përshëndeti të martën fillimin e dialogut për çështje teknike midis Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë, me lehtësimin e BE-së dhe mbështetjen e qeverisë së SHBA-ve.

Berisha: Dialogu Prishtinë-Beograd, kapitull i ri në rajon

Botasot - 08.03.2011

Kryeministri Sali Berisha ka vlerësuar sot nisjen e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë për çështjet teknike. Në një deklaratë për mediat Zyra e Kryeministrisë njofton se “kryeministri Berisha përshëndeti fillimin e dialogut midis dy vendeve, ...

Tirana përshëndet dialogun Kosovë- Serbi pavarësia e pakthyeshme

BalkanWeb - 08.03.2011

TIRANE- Kryeministri Sali Berisha përshëndeti sot fillimin e dialogut për çështje teknike midis Kosovës dhe Serbisë, që do të nisë sot pasdite në Bruksel.

Berisha: Dialogu, me rëndësi për pavarësinë e Kosovës

Botasot - 08.03.2011

Kryeministri Berisha ka përshëndetur sot fillimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në Bruskel. Në një deklaratë për shtyp kryeministri Berisha e cilëson dialogun si një proces i domosdoshëm për konsolidimin e pavarësisë, integritetit ...

Ashton përshëndet fillimin e dialogut Serbi-Kosovë

Koha.net - 08.03.2011

Bruksel, 8 mars - Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, përmes një deklarate të lëshuar sot nga zyra e saj, përshëndet nisjen e dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës, i cili do të zhvillohet ...

Eshton: Bisedimet Kosovë-Serbi, një shans i vërtetë

Botasot - 09.03.2011

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikën e jashtme, Ketrin Eshton i ka cilësuar bisedimet Kosovë- Serbi si një "shans të vërtetë". "Tani është koha e duhur të fillojmë", tha Eshton të martën pas mbërritjes së delegacioneve nga Prishtina ...

Ashton përshëndet fillimin e dialogut Serbi-Kosovë

Lajmetsot - 08.03.2011

Postuar me: 08 March, 2011 04:10:00 Ashton përshëndet fillimin e dialogut Serbi-Kosovë Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, përmes një deklarate të lëshuar sot nga zyra e saj, përshëndet ...

BE përshëndet fillimin e bisedimeve Kosovë-Serbi

Telegrafi - 08.03.2011

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, përshëndeti nisjen e dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës, i cili do të zhvillohet sot e nesër në Bruksel.

Ashton përshëndet fillimin e bisedimeve Kosovë-Serbi

BalkanWeb - 08.03.2011

BRUKSEL- Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Catherine Ashton, përshëndeti nisjen e dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës, i cili do të zhvillohet sot e nesër në Bruksel.

Tirana zyrtare përshëndet fillimin e dialogut me Serbinë

Koha.net - 08.03.2011

Tiranë 8 mars - Fillimi i dialogut mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë në Bruksel është quajtur nga Tirana zyrtare si një hap që i shërben paqes dhe stabilitetit në rajon.

Bruksel: Kanë filluar bisedimet Kosovë-Serbi

Koha.net - 08.03.2011

Bruksel, 8 mars - Ndonëse me vonesa të konsiderueshme, dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit, megjithatë ka filluar sonte diku rreth orës 19:30 minuta në në selinë e Këshillit të Bashkimit Evropian në Bruksel.

Eshton: Bisedimet të nisin nga realiteti

Gazeta Start - 07.03.2011

Bruksel - Përfaqësuesja e lartë për politikën e jashtme dhe nënkryetarja e Komisionit Evropian, Ketrin Eshton është e bindur se dialogu ndërmjet Serbisë dhe Kosovës nuk është i dëmshëm për këtë të fundit.

Lajçak: Gjithçka është gati për fillimin e dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës

Idividi - 07.03.2011

Bratisllavë, 5 mars 2011 (MIA) - Gjithçka është gati për fillimin e dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës, në të cilin ndërmjetëson Bashkimi Evropian dhe nuk ka kurrëfarë shkaku për anulim, deklaroi dje drejtori për Ballkan, Rusi dhe ...

Ashton: Dialogu ndihmon në heqjen e barrierave

Ina - 07.03.2011

Përfaqësuesja e lartë dhe nënkryetarja e Komisionit Evropian, Catherine Ashton deklaroi për Koha Ditore se është e bindur se dialogu nuk mund të jetë i dëmshëm për Kosovën.

Nesër fillojnë bisedimet Kosovë-Serbi

Alsat - 07.03.2011

Sipas një zyrtari të lartë të Bashkimit Evropian temat e para të dialogut praktik mes Prishtinës dhe Beogradit pritet të jenë bashkëpunimi rajonal, lëvizja e lirë e njerëzve dhe çështjet që lidhen me sundimin e ligjit.

Statusi është i padiskutueshëm dhe i panegociueshëm

Paragrafi - 07.03.2011

Statusi është i padiskutueshëm dhe i panegociueshëm Ndodhemi para fillimit të një procesi të rëndësishëm dhe të domosdoshëm për të ardhmën europiane të Kosovës.

Dialogu rezulton me njohjen e Kosovës nga Serbia

Koha e Re - 07.03.2011

“Për herë të parë përfaqësues të Kosovës do të mund të ulën të barabartë me përfaqësuesit e Serbisë si dy shtete të pavarura dhe sovrane”, tha Thaçi.

Bruksel, nesër bisedimet Kosovë-Serbi

Top Channel - 07.03.2011

Të martën pasdite në Bruksel nis dialogu Prishtinë-Beograd. Një zyrtari i lartë i Bashkimit Europian bëri të ditur se në fillim do të bisedohet mbi bashkëpunimin rajonal, lëvizjen e lirë të njerëzve dhe çështjet që lidhen me sundimin e ...

Stefanoviq: Dialogu Beograd-Prishtinë shans për kompromis historik

DW - 07.03.2011

Shefi i delegacionit serb në negociatat me Prishtinën, Borislav Stefanoviq: "Nuk do të bisedohet vetëm për çështjet teknike, por për të gjitha çështjet e hapura në raportet mes Prishtinës dhe Beogradit".

Eshton thotë se bisedimet Serbi-Prishtinë thelbësore për shanset në BE të Ballkanit

SETimes - 07.03.2011

07/03/2011 BEOGRAD, Serbi -- Bisedimet midis Beogradit dhe Prishtinës janë thelbësorë për shanset europianë të rajonit dhe duhet të rezultojnë në një zgjidhje të çështjeve praktike dhe përmirësim të jetës së përditëshme, tha në një ...

SHBA: Do të marrim pjesë në bisedimet Kosovë-Serbi

LajmiFundit - 07.03.2011

Zyrtarët amerikanë thanë se do të marrin pjesë me statusin e të ftuarit në dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit për çështje praktike që pritet të fillojë të martën në Bruksel.

Kosovë-Serbi, SHBA mbështet dialogun

Top Channel - 07.03.2011

Shtetet e Bashkuara do të jenë pjesë e bisedimeve mes Prishtinës dhe Beogradit për cështje praktike. Në një konference për shtyp me gazetarët në Uashington, zv/ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Tom Kantrimen i bëri thirrje që ...

Nisni nga realiteti

Telegrafi - 07.03.2011

Përfaqësuesja e lartë dhe nënkryetarja e Komisionit Evropian, Catherine Ashton është e bindur se dialogu nuk mund të jetë i dëmshëm për Kosovën, ndërsa thotë se shpresa e saj është që bisedimet të ndikojnë në përmirësimin e jetës së ...

Ashton: Niseni nga realiteti

Koha.net - 07.03.2011

Prishtinë, Bruksel, 7 mars – Përfaqësuesja e lartë dhe nënkryetarja e Komisionit Evropian, Catherine Ashton, është e bindur se dialogu nuk mund të jetë i dëmshëm për Kosovën, ndërsa thotë se shpresa e saj është që bisedimet të ndikojnë në ...

Ashton: Dialogu sjell Kosovën e Serbinë më afër BE

BalkanWeb - 07.03.2011

PRISHTINE- Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian Kethrin Ashton, është e bindur se dialogu nuk mund të jetë i dëmshëm për Kosovën, ndërsa thotë se shpresa e saj është që bisedimet të ndikojnë në përmirësimin e jetës së qytetarëve të ...

Thaçi: Dialogu rezulton me njohjen e Kosovës nga Serbia

Telegrafi - 07.03.2011

Në bazë të kërkesës së Qeverisë, Kuvendi të hënën e filloi debatin parlamentar për bisedimet teknike me Serbinë. Në rend të ditës është vetëm kjo pikë, ndërsa të pranishëm janë 107 deputetë.

Kuvendi para aktit të kryer për dialog me Serbinë

Koha.net - 07.03.2011

Augustin Palokaj Në disa raporte të progresit të Komisionit Evropian radhazi është kritikuar ashpër Kuvendi i Kosovës për moskryerje të detyrës që ka në mbikëqyrjen e ekzekutivit dhe detyrat e tjera që i ka një parlament si organi kryesor ...

Ashton: Niseni nga realiteti

Yll Press - 07.03.2011

Ashton theksoi se Kosova është e vogël. Nuk ka gjë të keqe këtu, disa prej vendeve më të pasura dhe më të suksesshme në BE janë po ashtu të vogla – Danimarka, Sllovenia dhe Luksemburgu për shembull.

Dialogu sjellë njohje nga pesë shtetet tjera të BE

Telegrafi - 07.03.2011

Pas debateve të shefave të grupeve parlamentare në Kuvend të hënën lidhur me dialogun me Serbinë, ku partitë opozitare kanë kërkuar më shumë hollësi rreth këtij dialogu dhe se çfarë mund të përfitojë Kosova, kryeministri Hashim Thaçi ka ...

Eshton: Me rëndësi është rezultati

Botasot - 07.03.2011

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evrooië për Politikë të Jashtme dhe Siguri Ketrin Eshton është e bindur se dialogu nuk mund të jetë i dëmshëm për Kosovën, ndërsa thekson se shpresa e saj është që bisedimet të ndikojnë në përmirësimin e ...

Thaçi: Kosova është shtet i pavarur dhe sovran

Botasot - 07.03.2011

Gjatë fjalimit të tij, kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi në Kuvendin e Republikës së Kosovës ka folur për dialogun teknik Kosovë-Serbi.

Kantrimen do të marrë pjesë në bisedimet Prishtinë-Beograd me statusin e të ftuarit

Botasot - 07.03.2011

Zyrtarët amerikanë thanë se do të marrin pjesë me statusin e të ftuarit në dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit për çështje praktike që pritet të fillojë të martën në Bruksel.

Kantrimen: Parlamenti i Kosovës të diskutojë me realizëm mbi dialogun me Beogradin

VOA - 07.03.2011

Zyrtarët amerikanë thanë se do të marrin pjesë me statusin e të ftuarit në dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit për çështje praktike që pritet të fillojë të martën në Bruksel.

Kantrimen do të marrë pjesë në bisedimet

Lajmetsot - 07.03.2011

Postuar me: 07 March, 2011 09:08:00 Kantrimen do të marrë pjesë në bisedimet Zyrtarët amerikanë bënë thirrje që parlamenti i Kosovës të diskutojë me realizëm mbi dialogun e pritshëm për çështje praktike mes Prishtinës dhe Beogradit.

Bisedimet Kosovë-Serbi Contryman: Do marr pjesë si i ftuar

BalkanWeb - 07.03.2011

SHBA- Zyrtarët amerikanë kanë deklaruar se do të marrin pjesë me statusin e të ftuarit në dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit për çështje praktike që pritet të fillojë të martën në Bruksel.