TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Medreseja “Isa Beu” ndan mishin e Kurbanit (VIDEO)

Almakos - 17.09.2016

Medreseja Isa Beu, bëri ndarjen e mishit të kurbanit që i tejkalon nevojat e konviktit Isa Beu, duke e shpërndarë atë për të gjitha familjet që janë në gjendje të rëndë ekonomike, jetimët dhe ...

“Lumenj gjaku” nëpër rrugët e Bangladeshit (Foto)

Lajmi.net - 15.09.2016

Sakrifikimi i kafshëve për festën e Kurban Bajramit, kanë shndërruar rrugët e Bangladeshit në lumenjtë nga gjaku, shkruan Daily Mail, transmeton Klan Kosova.

“Lumenj gjaku” nëpër rrugët e Bangladeshit

Zeri - 15.09.2016

Sakrifikimi i kafshëve për festën e Kurban Bajramit, kanë shndërruar rrugët e Bangladeshit në lumenjtë nga gjaku, shkruan Daily Mail. Autoritetet në Dhaka kanë caktuar zonat nëpër qytet ku qytetarët ...

Rrugët e qytetit Dhaka përgjaken për festën e Kurban Bajramit

Tetova Sot - 15.09.2016

Një lumë I tërë gjaku nga Kurbani i kafshëve me rastin e Bajramit mbuloi rrugët e kryeqytetit të Baglandeshit. Gati 100.000 bagëti blegtorale u flijuan në Dhaka këtë vit, kryesisht në rrugë apo në ...

Pamje të tmerrshme në Tiranë, gruaja: 10 qen i bënë kurban për Bajram (FOTO)

Tetova Sot - 15.09.2016

Një denoncim i një qytetareje nga Tirana, e cila banon në zonën e ish Fushës së Aviacionit, meriton gjithë vëmendjen e institucioneve përgjegjëse në vend që merren me mbrojtjen e kafshëve.

ISIS, video me varjen e të burgosurve për ditën e Bajramit

Top Channel - 14.09.2016

ISIS e ka treguar makabritetin edhe në ditë të shënuar për kalendarin islam si festa e Kurban Bajramit. Grupi i vetëshpallur islamik ka varur të burgosurit e tij me kokë poshtë për ti bërë “kurban”.

Gjysmë hëna e kuqe turke shpërndan kurbane edhe në Shqipëri

Lajm - 14.09.2016

Gjysmë Hëna e Kuqe Turke ka shpërndarë mish kurbani për njerëzit në nevojë në qytete të ndryshme të Shqipërisë, raporton Anadolu Agency (AA). Në këtë kuadër ditën e tretë të festës së Kurban Bajramit ...

Therja e kafshëve krijon lumenj gjaku në rrugët e Dhakas (VIDEO)

Albeu.com - 14.09.2016

Sakrifikimi i kafshëve si pjesë e festes islamike të Kurban Bajramit është kombinuar me shi në Dhaka për të formuar lumenj gjaku në rrugët e kryeqytetit të Bangladeshit.

Gjysmëhëna e Kuqe Turke shpërndan kurbane në Shqipëri

Lajmi.net - 14.09.2016

Ambasadori i Turqisë në Tiranë Bayraktar në një fjalim të mbajtur përpara të pranishmëve tha se Turqia dhe populli turk ka qenë jo vetëm një ditë, por 365 ditë të vitit pranë tyre dhe se do të ...

Therja e kurbaneve për Bajram krijon lumenj gjaku nëpër rrugët e Dhakas (Video/Foto)

Gazeta Express - 14.09.2016

Sakrifikimi i kafshëve si pjesë e festes islamike të Kurban Bajramit është kombinuar me shi në Dhaka për të formuar lumenj gjaku në rrugët e kryeqytetit të ...

Foto/Gjaku i kafshëve për Bajram mbulon rrugët e Dakës

Mapo - 14.09.2016

Foto 1 nga 8 Një lum i tërë gjaku nga kurbani i kafshëve me rastin e Bajramit mbuloi rrugët e kryeqytetit të Bangladeshit. Autoritetet në Daka përcaktuan zonat e qytetit ku banorët mund t’i thernin ...

A ka ndonjë mendim LSI për zgjedhjet në Dibër?!

Java News - 14.09.2016

“Me rastin e festës së Kurban Bajramit dua të shpreh urimet më të mira për mesazhet dhe vlerat e kësaj dite, që na nxisin për më shumë falje dhe tolerancë, për më shumë mirëkuptim, për të bërë mirësi ...

Therja e kurbaneve për Bajram krijon lumenj gjaku nëpër rrugët e Dhakas (Video)

Tetova Sot - 14.09.2016

Sakrifikimi i kafshëve si pjesë e festes islamike të Kurban Bajramit është kombinuar me shi në Dhaka për të formuar lumenj gjaku në rrugët e kryeqytetit të Bangladeshit.

FOTOT/ Pamjet horror: Rrugët e qytetit përgjaken për festën e Bajramit

Gazeta Tema - 14.09.2016

Këto pamje vijnë nga rrugët e qytetit Dhaka në Bangladesh. Besimtarët kanë flijuar bagëtitë për të festuar Kurban Bajramin. Ata kanë përdorur garazhet ose oborret e shtëpive për të therur kafshët.

VIDEO/ Pamjet horror, ISIS masakron “spiunët amerikanë” gjatë festës së Kurban Bajramit

Gazeta Tema - 14.09.2016

Grupi terrorist i “Shtetit Islamik” ka publikuar një tjetër video tronditës, ku tregon masakrën ndaj disa personave të akuzuar si spiunë amerikanë. Në një nga skenat e videos, të burgosurit me ...

Bogovinë/ Shikoni ku i kanë hedhur pjesët e Kurbanit (FOTO)

Tetova Sot - 14.09.2016

Disa qytetarë të komunës së Bogovinës i kanë hedhur pjesët e Kurbanit në rrugën për në Novosellë. Një banor i Bogovninës në adresë të portalit TetovaSot ka dërguar disa fotografi të pjesëve të ...

Therja e kurbaneve për Bajram krijon lumenj gjaku nëpër rrugët e Dhakas (Video)

Republika - 14.09.2016

Sakrifikimi i kafshëve si pjesë e festes islamike të Kurban Bajramit është kombinuar me shi në Dhaka për të formuar lumenj gjaku në rrugët e kryeqytetit të Bangladeshit.

Politikanët urojnë festën e Kurban Bajramit, thirrje për paqe, solidaritet dhe tolerancë

SOT - 13.09.2016

Drejtuesit më të lartë të shtetit kanë uruar dje besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. Ata kanë bërë tirrje për paqe harmoni dhe solidaritet.

Shkëndije Mujaj rrezikon burgun, ja fotoja që hedh në Fb

LajmiFundit - 13.09.2016

Shkëndije Mujaj, e njohur për provokimet e saj, këto të fundit nuk i ka lënë anash as në ditën e festës së Kurban Bajramit. Ndonëse jo me ekspozim të aseteve të saj, këngëtarja kësaj radhe ka ...

Policia toleron shoferët për Bajram

Lajmi.net - 13.09.2016

Policia e Kosovës si duket është bërë tolerante në ditën e festës së Kurban Bajramit. Për dallim nga ditët tjera kur Policia shqipton rreth 1 mijë gjoba në 24 orë, në ditën e Bajramit janë shqiptuar ...

Edhe Shkodran Mustafi uron për Kurban Bajram

Lajm - 13.09.2016

Edhe Shkodran Mustafi ka uruar besimtarët mysliman për festën e Kurban Bajramit. Mbrojtësi nga Gostivari në llogarinë e tij në Facebook, ka uruar gjithë myslimanët.

Nga Gaza në Mekë, kështu e festuan myslimanët Bajramin në botë (Foto)

Lajm - 13.09.2016

Miliona myslimanë janë mbledhur së bashku anembanë botës për të festuar ditën e parë të festës islamike të Eid-al Adha, ose sikurse njihet ndryshe në shqip, festa e Kurban Bajramit.

ISIS tmerron për Bajram: Therr të burgosurit në vend të qingjave

SOT - 13.09.2016

ISIS vendos të festojë Kurban Bajramin me një mënyrë të egër. Ka vendosur të varë nga këmbët disa të burgosur, ashtu si varen kafshët në thertore. Në një prej sekuencave të videos, shfaqet një prej ...

QSA Kumanovë bëri shpërndarjen e mishit të Kurbanit edhe në Hasanbeg (Foto)

Lajm - 13.09.2016

Qendra e Solidaritetit dhe Avancimit me seli në Kumanovë para dy ditëve bëri therjen e kurbaneve me rastin e festës së Kurban Bajramit. Kurbanet e therur kanë qëndruar në frigoriferin e thertores, ...

Myslimanët nesër festojnë Kurban Bajramin

Idividi - 13.09.2016

Shkup, 12 shtator 2016 (MIA) - ­ Besimtarët e besimit islam nesër e festojnë festën e Kurban Bajramit, festa e dytë më e madhe myslimane menjëherë pas Fitër Bajramit.

Ivanov në pritje tek kryetari i BFI-së me rastin e Kurban Bajramit

Idividi - 13.09.2016

Shkup, 12 shtator 2016 (MIA) - Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov, mori pjesë në pritjen me rastin e festës islame Kurban Bajrami, me ftesë të kryetarit të Bashkësisë fetare islame, ...

Urim nga RDM me rastin e Kurban Bajramit

Idividi - 13.09.2016

Shkup, 12 shtator 2016 (MIA) - RDM ua uron festën fetare të Kurban Bajramit të gjithë qytetarëve të besimit mysliman në Republikën e Maqedonisë, me dëshira për shëndet, fat dhe mirësi.

Urim nga Veljanoski me rastin e Kurban Bajramit

Idividi - 13.09.2016

Shkup, 12 shtator 2016 (MIA) - Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Trajko Veljanoski dërgoi urim me rastin e festës myslimane të Kurban Bajramit, deri te kryetari i Bashkësisë Fetare ...

ISIS “feston” Bajramin duke i therur të burgosurit “si dele” (Foto,+18)

Lajm - 13.09.2016

Luftëtarët e ISIS-it kanë shënuar festën e Kurban Bajramit duke i varur dhjetëra të burgosur me kokë poshtë në çengelat ku varen kafshët gjatë therjes.

Tetovari hedh në lum pjesë të kafshës nga Kurbani (Foto)

Lajm - 13.09.2016

Sot në lumin Shkumbin janë parë pjesë të kafshës së therur ku shumë qytetarë të Tetovës kanë mbetur të shokuar. “Si mund një mysliman i cili ka therur Kurban dhe ti hedh pjesët si kockat dhe shumë ...

E tmerrshme/ Tetovari hedh në lum pjesë të kafshës nga Kurbani (FOTO)

Ina - 13.09.2016

Sot në lumin Shkumbin janë parë pjesë të kafshës së therur ku shumë qytetarë të Tetovës kanë mbetur të shokuar. “Si mund një mysliman i cili ka therur Kurban dhe ti hedh pjesët si kockat dhe shumë ...

ISIS “feston” Bajramin duke i therur të burgosurit “si dele” (Foto,+18)

Zhurnal - 13.09.2016

Siri, 13 shtator - Luftëtarët e ISIS-it kanë shënuar festën e Kurban Bajramit duke i varur dhjetëra të burgosur me kokë poshtë në çengelat ku varen kafshët gjatë therjes.

Në Indonezi janë therur më shumë se 600.000 kafshë për Kurban Bajram

Lajm - 13.09.2016

Më shumë se 600.000 kafshë janë therur në Indonezi për të shënuar festen e rëndësishme islamike, Kurban ...

Ftesë për paqe

Zeri - 13.09.2016

Besimtarët myslimanë në Kosovë kanë festuar Kurban Bajramin me lutjet dhe urimet për paqe, dashuri dhe solidaritet ndaj njëri-tjetrit. Kjo festë është përcjellë edhe me urimet e politikanëve, ...

Shkendije Muaj mund të arrestohet pas publikimit të kësaj fotografie (Foto)

Gazeta Express - 13.09.2016

​Shkëndije Mujaj, e njohur për provokimet e saj, këto të fundit nuk i ka lënë anash as në ditën e festës së Kurban ...

Nga Gaza në Mekë, kështu e festuan myslimanët Bajramin në botë (Foto)

Telegrafi - 13.09.2016

Miliona myslimanë janë mbledhur së bashku anembanë botës për të festuar ditën e parë të festës islamike të Eid-al Adha, ose sikurse njihet ndryshe në shqip, festa e Kurban Bajramit.

ISIS feston Kurban Bajramin duke ‘therur si qingja’ të burgosurit

BalkanWeb - 13.09.2016

ISIS vendos të festojë Kurban Bajramin me një mënyrë të egër. Ka vendosur të varë nga këmbët disa të burgosur, ashtu si varen kafshët në thertore. Në një prej sekuencave të videos, shfaqet një prej ...

Tronditëse: ISIS e feston Bajramin duke i varur të burgosurit (Foto +18)

Gazeta Express - 13.09.2016

Grupi terrorist islamik, ISIS, e ka shënuar ditën e Bajramit duke i varur dhjetëra të burgosur me kokë teposhtë në varëset e mishit dhe duke "i therur ata si ...

ISIS feston Bajramin duke prerë si dele të burgosurit!

Ora news - 13.09.2016

ISIS ka shënuar festën e Bajramit të Vogël duke varur dhjetëra të burgosur me kokë poshtë nëpër çengela, duke i “vrarë ata si dele”. Video e tmerrshme e ekzekutimit tregon skena të rënda, ndërsa të ...

ISIS “feston” Bajramin duke i therur të burgosurit “si dele” (Foto,+18)

Telegrafi - 13.09.2016

Luftëtarët e ISIS-it kanë shënuar festën e Kurban Bajramit duke i varur dhjetëra të burgosur me kokë poshtë në çengelat ku varen kafshët gjatë therjes.

ISIS feston Bajramin duke prerë si dele të burgosurit!

Koha.net - 13.09.2016

ISIS ka shënuar festën e Bajramit të Vogël duke varur dhjetëra të burgosur me kokë poshtë nëpër çengela, duke i “vrarë ata si dele”. Video e tmerrshme e ekzekutimit tregon skena të rënda, ndërsa të ...

Në Indonezi janë therur më shumë se 600.000 kafshë për Kurban Bajram

Gazeta Express - 13.09.2016

Më shumë se 600.000 kafshë janë therur në Indonezi për të shënuar festen e rëndësishme islamike, Kurban ...

Video/ Ky është Kurban Bajrami sipas ISIS!

Mapo - 13.09.2016

Foto 1 nga 7 KUJDES! PAMJE TË RËNDA! ISIS e ka festuar Bajramin duke varur disa të burgosur me kokë poshtë me çengelët e mishit dhe duke i “therur ata si dele” sikurse shihet në pamjet e një video të ...

Pamje të rënda/ Bajram makabër nga ISIS, kurbanë njerëzorë në vend të qingjave

Java News - 13.09.2016

Militantët e ISIS e kanë festuar Kurban Bajramin me një mënyrë makabër. Në vend të kafshëve, të varur në thertore kanë qenë njerëz, të cilët janë të burgosur të grupit ekstremist.

QSA Kumanovë bëri shpërndarjen e mishit të Kurbanit edhe në Hasanbeg (Foto)

Tetova Sot - 13.09.2016

Qendra e Solidaritetit dhe Avancimit me seli në Kumanovë para dy ditëve bëri therjen e kurbaneve me rastin e festës së Kurban Bajramit, transmeton TetovaSot.

ISIS e feston Bajramin duke prerë kokat e të burgosurve (Foto +18)

Shqiperia Ime - 13.09.2016

Grupi terrorist islamik, ISIS, e ka festuar sot festen e Bajramit, ashtu sic kishin deklaruar dy ditë më parë. Ata e kanë shënuar ditën e Bajramit duke i varur dhjetëra të burgosur me kokë poshtë në ...

FOTOT/ IS “feston” Kurban Bajramin duke varur pengjet kokëposhtë dhe duke i therur

Gazeta Tema - 13.09.2016

IS ka “festuar” Kurban Bajramin në mënyrën më mizore të mundshme. Ata kanë lëshuar një video që është cilësuar si më e tmerrshmja deri tani. Ata varin pengjet kokëposhtë duke i torturuar, për t’i ...

Makabre/ ISIS feston Bajramin duke therur njerëzit si dele

Durres Lajm - 13.09.2016

Xhihadistët e ISIS-it vazhdojnë të tmerrojnë me krimet e tyre makabre. Festën e Bajramit të Vogël, ata kanë varur dhjetëra të burgosur me kokë poshtë nëpër çengela, duke i “vrarë ata si dele”, pra ...

E tmerrshme/ Tetovari hedh në lum pjesë të kafshës nga Kurbani (FOTO)

Tetova Sot - 13.09.2016

Sot në lumin Shkumbin janë parë pjesë të kafshës së therur ku shumë qytetarë të Tetovës kanë mbetur të shokuar. “Si mund një mysliman i cili ka therur Kurban dhe ti hedh pjesët si kockat dhe shumë ...

Në Indonezi janë therur më shumë se 600.000 kafshë për Kurban Bajram

Tetova Sot - 13.09.2016

Më shumë se 600.000 kafshë janë therur në Indonezi për të shënuar festen e rëndësishme islamike, Kurban Bajramin. Qindra mijëra dhi, lopë, dele dhe buaj janë therur për këtë festë, transmeton Express.

Shkendije Muaj mund të arrestohet pas publikimit të kësaj fotografie (Foto)

Republika - 13.09.2016

Shkëndije Mujaj, e njohur për provokimet e saj, këto të fundit nuk i ka lënë anash as në ditën e festës së Kurban ...

Ronaldo gjithë muslimanëve u uroi festën e Kurban Bajramit!

Antpress - 13.09.2016

Ylli portugez i Realit të Madridit, Kristiano Ronaldo ka përshëndetur të gjithë muslimanët me një foto të publikuar në rrjetet sociale, përmes së cilëve gjithë muslimanëve u uroi festën e Kurban ...

(Video) Muslimanë në kryeqendrën e Zvicrës në Bernë shënuan Festën e Kurban Bajramit

Radio Vala - 13.09.2016

Bernë, me 12 Shtator 2016 Në Xhaminë e re në Bernë të Zvicrës u mbajt Manifestimi tradicional i Festës së Kurban Bajramit. Programi filloi me faljen e Namazit të Sabahut, me pas me këndim të Kuranit ...

Sot, Kurban Bajrami – Namazi falet në ora 6:49

Lajmi.net - 12.09.2016

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës ka njoftuar besimtarët dhe opinion e gjerë se dita e parë e festës së Kurban - Bajramit, është ditën e hënë (sot), më 12 shtator 2016.

Hfz. Benjamin: Kurban Bajrami, rast të jemi të bashkuar dhe në solidaritet

Almakos - 12.09.2016

SHKUP (AA) – ADMIR FAZLAGIC – “Kurban Bajrami për ne është një thirrje për të menduar për thelbin e kësaj feste. Thënë ndryshe, Kurban Bajrami nuk është vetëm therja e një kafshe, por ka një ...

Ndiqeni live ceremoninë e namazit të Kurban Bajramit (Video)

Lajmi.net - 12.09.2016

Ceremonia qendrore e Kurban Bajramit në xhaminë e Madhe në Prishtinë. Duke klikuar KËTU mund të ndiqni live ceremoninë qendrore të namazit të Kurban Bajramit të transmetuar nga ...

Besimtarët myslimanë festojnë Kurban Bajramin

Evropaelire - 12.09.2016

Besimtarët myslimanë në Kosovë dhe vende të tjera festojnë sot Festën e Kurban Bajramit. Ceremonia kryesore e faljes është bërë në Xhaminë e Madhe të Prishtinës “Sulltan Mehmed Fatih”.

Maqedonia dhe bota islame festojnë Kurban Bajramin! Gëzuar!

Portalb - 21.08.2018

Sot besimtarët myslimanë në Maqedoni dhe botë festojnë festën e Kurban Bajramit, e cila është festa e dytë më e madhe myslimane menjëherë pas Fitër Bajramit .

Kurban Bajrami, mijëra besimtarë myslimanë falin Namazin

SOT - 12.09.2016

Besimtarët myslimanë në mbarë botën kremtojnë sot Kurban Bajramin. Mëngjesin e së hënës, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” e shtruar enkas për këtë ditë, besimtarët kryen ritualin e faljes.

Besimtarët myslimanë falin namazin e Kurban Bajramit

Lajmi.net - 12.09.2016

Myslimanët në Kosovë me fillim në ora 06:49 kanë falur namazin e Kurban Bajramit. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar festës së Kurban – Bajramit, tradicionalisht mbahet në Xhaminë ...

Imami i xhamisë në Pejë: Islamin mos ta përfaqësoj gjithkush

Lajmi.net - 12.09.2016

Në qytetin e Pejës, si çdo qytet të Kosovës është mbajtur falja e Kurban Bajramit. Këtu në “Bajrakli Xhamia” pjesëmarrës kanë qenë afro 800 qytetarë. Imami i xhamisë, Musli Arifaj në fjalimin e tij ...

Çfarë kuptimi ka festa e Kurban Bajramit?

Lajmi.net - 12.09.2016

Të gjithë muslimanët e festojnë kurban bajramin, ose kanë dëgjuar për këtë festë por një pakicë e di filozofinë e tij. Para shumë shekujsh një profet i nderuar me emrin Ibrahim, luste Allahun, ...

Falja e namazit të Kurban Bajramit nëpërmjet fotografive

Lajmi.net - 12.09.2016

Myslimanët në Kosovë me fillim në ora 06:49 kanë falur namazin e Kurban Bajramit. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar festës së Kurban – Bajramit, tradicionalisht mbahet në Xhaminë ...

Tiranë, namazi i Kurban Bajramit falet në sheshin “Dëshmorët e Kombit” (Foto)

Lajmi.net - 12.09.2016

Besimtarët myslimanë në të gjithë botën festojnë sot ditën më të rëndësishme në kalendarin islam, Kurban Bajrami. Festa që simbolizon sakrificën ndaj Zotit duke bërë kurban një kafshë, u kremtua edhe ...

Besimtarët myslimanë kremtojnë Kurban Bajramin

Top Channel - 12.09.2016

Sot, myslimanët shqiptarë dhe ata anembanë botës festojnë Kurban Bajramin. Në Tiranë, namazi i Kurban Bajramit u fal në orën 07:00, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, përpara ish-“Hotel Dajtit”.

Sot Kurban Bajrami, mijëra besimtarë falën Namazin

Albeu.com - 12.09.2016

Besimtarë t mysliman ë në mbarë botën festojnë sot Kurban Bajramin. Herët në mëngjes, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” besimtarë të shumtë kryen ritualin e faljes, në këtë ditë që lidhet me ...

Lëvizja BESA: Urime Bajramin e Kurbanit

Shqipmedia - 12.09.2016

I nderuari Reis ul-Ulema i BFI-së Të nderuar besimtarë myslimanë, Derisa miliona haxhinj sot luten në Arafat, ndërsa ne presim ardhjen e festës së Bajramit të Kurbanit, pranoni urimet e mia më të ...

Bajgora: Lutemi të mbizotërojë arsyeja dhe të sjellë paqen

Lajmi.net - 12.09.2016

Në Xhamin e Madhe në Prishtinë është bërë falja e namazit të Kurban Bajramit, me pjesëmarrjen e shumë qytetarëve të besimit islam. Në këtë rast, Kryemami i Bashkësisë Islame të Kosovës ,Sabri ef.

Sot festa e Kurban Bajramit

Ina - 12.09.2016

Besimtarët myslimanë sot kremtojnë festën e Kurban Bajramit, si një ndër festat më të rëndësishme të besimit Islam në botë. Kjo festë në mënyrë madhështore po festohet edhe në trevat shqiptare, ku ...

Namazi i Kurban Bajramit u fal edhe në veri të Mitrovicës

Lajmi.net - 12.09.2016

Shumë shqiptarë dhe të tjerë të besimit islam kanë marrë pjesë në faljen e namazit të Kurban Bajramit, në lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës. Si edhe në Bajramin e kaluar, qytetarët kishin ...

Në Shqipëri besimtarët muslimanë falin namazin e Kurban Bajramit (FOTO)

Portalb - 12.09.2016

Mijëra besimtarë muslmanë në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, janë tubuar në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” për të falur namazin e Kurban Bajramit, raporton Anadolu Agency (AA).

Bajgora: Lutemi për kauzë të përbashkët të prijësve tanë

Evropaelire - 12.09.2016

Mijëra qytetarë të besimit islam në Kosovë, sot po kremtojnë festën e Kurban Bajramit. Ceremonia kryesore e faljes së Kurban Bajramit, është bërë në Xhaminë e Madhe të Prishtinës “Sulltan Mehmed ...

Këto rregulla duhet t’i dini patjetër për Kurban Bajramin

Lajmi.net - 12.09.2016

Bajrami i kurbanit që përcaktohet sipas kalendarit hënor (hixhri), fillon në ditën e dhjetë të muajit Dhulhixhe dhe vazhdon katër ditë. Quhet kështu sepse në këtë festë theret kurban.

Gruevski tek xhamia në “Shutkë” për namazin e Kurban Bajramit (FOTO)

Ina - 12.09.2016

Lideri i VMRO-DPMNE, Nikolla Gruevski sot ka qëndruar në faljen e namazit në xhaminë qendrore në Shuto Orizare, ku ka qenë i shoqëruar nga lideri i partisë rome PCER, Amdi ...

Uron Veliaj: Faleminderit besimtarëve myslymanë për mirësinë, bujarinë e bashkëpunimin

SOT - 12.09.2016

Politika shqiptare sot ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. I pari që përcolli urimin ishte presidenti i Republikës, Bujar Nishani.

Namazi u fal edhe në veri të Mitrovicës, ambienti rrethohet me forca të shumta policie

SOT - 12.09.2016

Shumë shqiptarë dhe të tjerë të besimit islam kanë marrë pjesë në faljen e namazit të Kurban Bajramit, në lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës. Ashtu si edhe në Bajramin e kaluar, qytetarët ...

Presidenti u uron besimtarëve myslimanë festën e Kurban Bajramit

Top Channel - 12.09.2016

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani u ka uruar besimtarëve myslimanë festën e Kurban Bajramit. “Me rastin e kësaj Feste të madhërishme të Sakrificës dhe Dhurimit, e cila na frymëzon për t’iu ...

Kreu politik në Maqedoni uron Kurban Bajramin

Portalb - 12.09.2016

Krerët e partive politike në Maqedoni kanë uruar festën e Kurban Bajramit. Vesel Memedi- kryetar i RDK-së “Kremtimi i festës së Kurban Bajramit është rikujtimi më madhështor që njeh historia e ...

Presidenti u uron besimtarëve myslimanë festën e Kurban Bajramit

Albeu.com - 12.09.2016

Presidenti i vendit, Bujar Nishani ka uruar sot gjithë besimtarët myslimanë me rastin e Kurban Bajramit. Ne një mesazh drejtuar besimtarëve Nishani shkruan se kjo ditë na frymëzon për t’iu gjendur sa ...

2Ton prezanton babain për Kurban Bajram (Foto)

Lajmi.net - 12.09.2016

Me rastin e festës së Kurban Bajramit edhe reperi i njohur 2Ton ka publikuar një fotografi në rrjetet sociale. Ai shfaqet krah babait të tij të cilin nuk e kishim parë më herët, shkruan lajmi.net.

Kryeministri Mustafa i lumtur për festën e Kurban Bajramit

Lajmi.net - 12.09.2016

Kryeministri Isa Mustafa, ka vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës. Ai ka thënë se është i lumtur që çdo festë e Bajramit po festohet në gjendje më të mirë shpirtërore dhe ekonomike.

Kurban Bajrami, mijëra besimtarë falin Namazin në sheshet e Tiranës

LajmiFundit - 12.09.2016

Besimtarët myslimanë në mbarë botën kremtojnë sot Kurban Bajramin. Mëngjesin e së hënës, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” e shtruar enkas për këtë ditë, besimtarët kryen ritualin e faljes.

Ne Kosove falet namazi i Kurban Bajramit (FOTO)

Portalb - 12.09.2016

Në Xhaminë e Madhe në Prishtinë, u mbajt manifestimi qendror për Kosovën, kushtuar festës së Kurban Bajramit, raporton Anadolu Agency (AA). Pas faljes së namazit të sabahut nga qindra besimtarë të ...

Urimi i Don Lush Gjergjit: Bajrami i Vogël, por me një domethënie të madhe

Lajmi.net - 12.09.2016

Në emër të Kishës Katolike, Don Lush Gjergji ka vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës, për të uruar festën e Kurban Bajramit. Ai ka thënë se ky bajram quhet i Vogël, por ka një domethënie të madhe.

Haradinaj: Kjo anë gjithë e ka kultivuar sakrificën

Lajmi.net - 12.09.2016

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka uruar besimtarët mysliman për festën e Kurban Bajramit. Gjatë vizitës në Bashkësinë Islame të Kosovës, Haradinaj ka thënë se populli ...

Në Maqedoni besimtarët muslimanë falën namazin e Kurban Bajramit (FOTO)

Portalb - 12.09.2016

Besimtarët muslimanë në Maqedoni sot kanë falur Kurban Bajramin, kua mëngjesin e sotëm janë mbledhur para xhamive. Me recitimin e Kur’anit dhe këndimit të ilahijeve, manifestimi qëndror nën ...

PDIU: Gëzuar festën e Kurban Bajramit, shumë begati në familjet tuaja

SOT - 12.09.2016

PDIU uron besimtarët myslimanë, gëzuar festën e Kurban Bajramit Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet, uron të gjithë besimtarët myslimanë, gëzuar festën e Kurban Bajramit.

Kurban Bajrami, Nishani: Gëzuar Festën e mrekullueshme të sakrificës njerëzore!

LajmiFundit - 12.09.2016

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, u ka uruar festën e Kurban Bajramit, besimtarëve myslimanë. Në urimin e tij drejtuar KMSH, Nishani shkruan: “Të dashur e të nderuar besimtarë myslimanë ...

Policia: Falja e Bajramit kaloi pa asnjë incident

Lajmi.net - 12.09.2016

Para orës 07:00 të mëngjesit besimtarët myslimanë kanë falur Namazin e Kurban Bajramit. Kjo ceremoni është mbajtur nëpër të gjitha xhamitë anekënd vendit.

Atifete Jahjaga uron festën e Kurban Bajramit

Lajmi.net - 12.09.2016

Ish-presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, ka uruar te gjithë besimtarët myslimanë në festën e madhe të Kurban Bajramit. Jahjaga ka shprehur solidaritet dhe ka uruar të jemi sa më shumë tolerant, ...

Kur Shpendi han çokollatë për Bajram

Lajmi.net - 12.09.2016

Derisa ishte në vizitë në Bashkësinë Islame të Kosovës për festën e Kurban Bajramit, Shpend Ahmeti u lut ta hante një çokollatë. Në vizitën e delegacionit të Lëvizjes Vetëvendosje në Bashkësinë ...

Tryeza e shtrenjtë e Festës së Bajramit

Evropaelire - 12.09.2016

Festa e Bajramit në Kosovë sjell një atmosferë gëzimi po thuajse në çdo familje myslimane, pavarësisht kushteve apo mundësive financiare. Kurban Bajrami dhe Fitër Bajrami janë festat më të mëdha në ...

Nishani uron besimtarët muslimanë për festën e Kurban Bajramit

Portalb - 12.09.2016

Me rastin e festës së Kurban Bajramit, Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, ka uruar me anë të një mesazhi gjithë besimtarët muslimanë, raporton Anadolu Agency (AA).

Urimet e personazheve të njohur për Kurban Bajramin (Foto)

Lajmi.net - 12.09.2016

Besimtarët myslimanë festojnë ditën e sotme festën e Kurban Bajramit. Personazhe të njohur të ekranit kanë zgjedhur orët e para të mëngjesit dhe rrjetet sociale për të shprehur urimet e tyre.

Për kosovarët, tryeza e festës së Bajramit vazhdon të jetë e shtrenjtë

Lajmi.net - 12.09.2016

Festa e Bajramit në Kosovë sjell një atmosferë gëzimi po thuajse në çdo familje myslimane, pavarësisht kushteve apo mundësive financiare. Kurban Bajrami dhe Fitër Bajrami janë festat më të mëdha në ...

U falë Namazi i Bajramit, ceremonia qendrore ne Shkup

Lajm - 12.09.2016

Besimtarët muslimanë në Maqedoni sot kanë falur Kurban Bajramin. Mëngjesin e sotëm ata janë mbledhur para xhamive. Me recitimin e Kur’anit dhe këndimit të ilahijeve, manifestimi qëndror nën ...

Në Maqedoni besimtarët muslimanë falën namazin e Kurban Bajramit

Almakos - 12.09.2016

Besimtarët muslimanë në Maqedoni sot kanë falur Kurban Bajramin, kua mëngjesin e sotëm janë mbledhur para xhamive. Me recitimin e Kur’anit dhe këndimit të ilahijeve, manifestimi qëndror nën ...

Ali Ahmeti: Urime festa e Kurban Bajramit

Almakos - 12.09.2016

Të nderuar besimtar, Kam nderin e vecantë që t’ju shpreh uratat më të sinqerta me rastin e festës së madhe të Kurban Bajramit. Kjo festë na rikthen tek vlerat më të mira njerëzore, respektin ndaj ...

PDSH-ja uron Kurban Bajramin

Almakos - 12.09.2016

Në emër të Partisë Demokratike Shqiptare dhe në emrin tim personal ju uroj të gjithë besimtarëve të fesë islame festën e Kurban Bajramit, duke ju dëshiruar shumë shëndet, lumturi dhe mbarësi.

PPD ua uron gjithë myslimanëve festën e Kurban Bajramit

Almakos - 12.09.2016

GËZUAR DHE ME FAT FESTËN E KURBAN BAJRAMIT TË GJITHË BESIMTARËVE ...

UNITETI ua uron të gjithë muslimanëve festën e Kurban Bajramit

Almakos - 12.09.2016

UNITETI shprehë urimet më të mira për mesazhet dhe vlerat e kësaj dite të cilat na nxisin për më shumë falje dhe tolerancë, për më shumë mirëkuptim, për të bërë mirësi dhe për të zhvilluar një ...

Kurban Bajrami, nëpër botë. Në Irak, ISIS e shtyn për të martën festën

Top Channel - 12.09.2016

Gati 1.6 miliardë myslimanë në mbarë botën kremtojnë sot Kurban Bajramin, që nderon gatishmërinë e Ibrahimit për të flijuar të birin, si vepër e nënshtrimit ndaj urdhrit të Zotit.

Veseli uron për Bajram, thotë se kjo festë përfaqëson vlerat

Lajmi.net - 12.09.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh dhe Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Kadri Veseli me rastin e festës së Kurban Bajramit ka uruar të gjithë qytetarët e Kosovës duke shprehur ...

Deputetja kosovare mbulohet për Bajram, ja si duket me shami në kokë (Foto)

Lajmi.net - 12.09.2016

Ajo është një nga deputetet e Kuvendit të Kosovës që jo rrallë herë tërheq vëmendjen me pamjen e saj. Deputetja boshnjake Duda Balje, edhe sot ka marr vëmendjen me pamjen e saj, ajo ka vendosur që të ...

Policia: Falja e Bajramit kaloi pa asnjë incident

Portalb - 12.09.2016

Para orës 07:00 të mëngjesit besimtarët myslimanë kanë falur Namazin e Kurban Bajramit, njofton Klan Kosova. Kjo ceremoni është mbajtur nëpër të gjitha xhamitë anekënd vendit, njofton Klan Kosova.

Festa e Bajramit në kampet e migrantëve

Evropaelire - 12.09.2016

Larg shtëpisë dhe tani me shpresën e hapjes së kufirit për të arritur në ndonjërin nga vendet e Bashkimit Evropian, 130 migrantë, kryesisht nga Siria të vendosur në kampin e Gjevgjelisë përgjatë ...

Basha: Gëzuar Kurban Bajramin! Zoti ndihmoftë shqiptarët

Top Channel - 12.09.2016

Kryetari i PD, Lulzim Basha u është bashkuar urimeve për festën e Kurban Bajramit. “Të dashur miq, vellëzer dhe motra, besimtarë myslimanë, gëzuar Kurban Bajramin! Sot besimtarët kremtojnë dashurinë ...

Kurban Bajrami u fal edhe në veri të Mitrovicës

Portalb - 12.09.2016

Shumë shqiptarë dhe të tjerë të besimit islam kanë marrë pjesë në faljen e namazit të Kurban Bajramit, në lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës. Si edhe në Bajramin e kaluar, qytetarët kishin ...

Ambasadori britanik uron Bajramin në tre gjuhë

Lajmi.net - 12.09.2016

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairí O'Connell me rastin e festës së Kurban bajramit ka uruar në tre gjuhë të gjithë besimtarët e fesë Islame.

Mbeturina te fytyrat e besimtarëve (Foto)

Lajmi.net - 12.09.2016

Disa prej besimtarëve që po falnin namazin e Kurban Bajramit afër Xhamisë së Madhe janë përballur me një situatë të pakëndshme. Afër vendit ku duhej ta vendosnin fytyrën gjatë lutjes kishte mbeturina.

Meta uron besimtarët myslimanë me rastin e Festës së Kurban Bajramit

SOT - 12.09.2016

Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta ka uruar besimtarët myslimanë me rastin e Festës së Kurban Bajramit. Në mesazhin e tij z. Meta ka shprehur urimet më të mira për vlerat e kësaj dite, që na nxisin ...

Basha uron besimtarët: Zoti i ndihmoftë shqiptarët kudo ku ndodhen!

SOT - 12.09.2016

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. Me një mesazh në profilin e tij në Facebook, Basha shkruan se kjo është dita kur çdokush sprovohet ...

Mbulohet deputetja seksi për Kurban Bajram

LajmiFundit - 12.09.2016

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, e cila tërheq mjaftë vëmendje nga të gjithë, Duda Balje, ka postuar një fotografi në faqen e saj në Facebook, ku shihet e mbuluar.

Meta uron besimtarët myslimanë me rastin e Kurban Bajramit

Top Channel - 12.09.2016

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta ka uruar besimtarët myslimanë me rastin e festës së Kurban Bajramit. Në mesazhin e tij, Meta ka shprehur urimet më të mira për vlerat e kësaj dite, që, siç tha ai, na ...

Berisha uron Bajramin me një foto interesante

Lajmi.net - 12.09.2016

Ylli i Përfaqësueses së Kosovës, Bernard Berisha, ka uruar për festën e Kurban Bajramit. Ai një gjë të tillë e ka bërë përmes postimit të një fotoje në Facebook.

Shaqiri uron me një foto speciale (FOTO)

Lajmi.net - 12.09.2016

Ylli kosovar i Stoke Cityt, Xherdan Shaqiri, ka uruar festën e Kurban Bajramit. Gjilanasi ka postuar një foto, ku shihet me fanellën e skuadrës së tij duke u lutur. “Urime festa e kurban Bajramit.

Nardy uron Kurban Bajramin, Ja pse mungoi një kohë në skenë

Zhurnal - 12.09.2016

Reperi,Leonard Berisha, i njohur si Nardy ka uruar gjithë besimtarët e fesë islame festën e Kurban Bajramit. “Urime Festa e Kurban Bajramit gjithë besimtarve Musliman , Paqja dhe Mëshira e Allahut ...

Berisha uron besimtarët: Urimet më të përzemërta për ju dhe familjet tuaja

SOT - 12.09.2016

Ish-Kryeministri Sali Berisha u ka dërguar një urim besimtarëve myslimanë me rastin e Kurban Bajramit nëpërmjet rrjeteve sociale. “Gëzuar Kurban Bajramin, – shkruan Berisha, – ditën kur vlerësojmë ...

Do të fascionoheni nga fotoja e urimit të Canës (FOTO)

Lajmi.net - 12.09.2016

Kurban Bajramin e ka uruar edhe kapiteni i Kombëtares së Shqipërisë, Lorik Cana. Gjakovari e ka bërë një gjë të tillë, përmes një fotoje të postuar në Instagram.

Tradita e myslimanëve, tregtarët: Këtë vit më pak kurbanë

Top Channel - 12.09.2016

Si çdo vit, tradita e do që në ditën e Kurban Bajramit, qytetarët të bëjnë kurban kafshë, mishin e të cilëve e ndajnë. “Ndahet në tre pjesë, një për të afërmit, një për më të varfërit dhe pjesa ...

Ziadin Sela uron festën e Kurban Bajramit të gjithë myslimanëve

Almakos - 12.09.2016

Festa e Kurban Bajramit, pa dyshim që na bën ta mësojmë dhembjen, sakrificën dhe solidaritetin. Na mëson ta thyejmë murin e egoizmit dhe të rrezatojmë afërsi dhe dashuri mes njerëzve.

Të dënuar nga ligji, të falur nga Zoti

Top Channel - 12.09.2016

Zenun Luca u mbyll në burg pa mbushur ende 29 vjeç dhe tashmë që pret të lërë qelitë është 47 vjeç. Ai u shpall fajtor për vrasjen e efektivit Myftar Krashi, e ndodhur në fshatin Arras në vitin 1997, ...

Rama urim provokues për Kurban Bajramin, shpërthejnë komentusit: Je një copë plehrë! Ta pshu*** urimin, edhe Merkel u ...

SOT - 12.09.2016

Me pak fjalë dhe një foto kontroverse, Edi Rama ka uruar besimtarët myslimanë shqiptar për Kurban Bajramin. “Gëzuar Kurban Bajramin” – ishte urimi i kryeministri Rama, ndërsa e ka shoqëruar me një ...

Rama uron Kurban Bajramin me foto Kishe, komentuesit: Ta pshu*** urimin, plehrë!

LajmiFundit - 12.09.2016

“Gëzuar Kurban Bajramin” – ishte urimi i kryeministri Rama, ndërsa e ka shoqëruar me një foto të minares së xhamisë së Tiranës, hija e së cilës ka rënë në kullën e Sahatit, që për shumë komentues ka ...

Kryeministri Dimitriev mesazh urimi për festën e Kurban Bajramit

Portalb - 12.09.2016

Kryeministri i Maqedonisë, Emil Dimitriev, me rastin e festës së madhe muslimane të Kurban Bajramit, ka uruar kryetarin e Bashkësisë Islame të Maqedonisë, Reis ul Ulema, Haxhi Sulejman Efendi Rexhepi ...

Maqedoni, ja si ishte Festa e Bajramit në kampet e migrantëve

Portalb - 12.09.2016

Larg shtëpisë dhe tani me shpresën e hapjes së kufirit për të arritur në ndonjërin nga vendet e Bashkimit Evropian, 130 migrantë, kryesisht nga Siria të vendosur në kampin e Gjevgjelisë përgjatë ...

Ja si Poroshenko i uron muslimanët në Ukrainë për Kurban Bajramin

Portalb - 12.09.2016

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, me rastin e Kurban Bajramit dërgoi mesazh urimi për të gjithë muslimanët në Ukrainë, raporton Anadolu Agency (AA).

Edhe Shkodran Mustafi uron për Kurban Bajram (FOTO)

Lajmi.net - 12.09.2016

Edhe Shkodra Mustafi ka uruar besimtarët mysliman për festën e Kurban Bajramit. Mbrojtësi nga Gostivari në llogarinë e tij në Facebook, ka uruar gjithë myslimanët.

Rinia e PDK-së për Bajram ishte pranë familjeve dhe fëmijëve në nevojë

Lajmi.net - 12.09.2016

Rinia Demokratike e PDK-së, dega në Prishtinë, për nderë të festës së Kurban Bajramit, shpërndau ndihma për familjet në nevojë dhe për fëmijët e SOS fshatit në Prishtinë.

Presidenti Obama uron Kurban Bajramin: Besimi mund të kapërcejë çdo ndarje

Albeu.com - 12.09.2016

Presidenti amerikan, Barack Obama , uroi myslimanët në SHBA dhe në botë me rastin e Kurban-Bajramit. Ai tha se kjo festë e veçantë nderon sakrificën, vendosmërinë dhe angazhimin e Zotit, të ...

Gjest i madh i Bernard Berishës për festën e Bajramit (FOTO)

Lajmi.net - 12.09.2016

Bernard Berisha tregon edhe një herë shpirtin e tij human. Këtë herë, ai ka vendosur të ndihmojë një fëmijë nga Podujeva, dhe këtë e ka bërë pikërisht në ditën e Kurban Bajramit.

Kurban Bajrami/ “Kur një besimtar mysliman uron mikun e krishterë"

Albeu.com - 12.09.2016

Kryeministri Rama ka sjellë edhe një herë tjetër ,në kuadër të ditës së Kurban Bajramit, në kujtesë harmoninë fetare që ekziston mes besimeve në Shqipëri.

Obama përcjell urime për Kurban Bajramin

Lajm - 12.09.2016

Presidenti amerikan, Barack Obama, uroi myslimanët në SHBA dhe në botë me rastin e ...

Irak, dhjetëra të vrarë në ditën e parë të Kurban Bajramit

Portalb - 12.09.2016

Dhjetëra të vrarë, shumica militantë, është bilanci nga një valë sulmesh që ka përfshirë Irakun të hënën, në kohën kur vendi po kremton Kurban Bajramin, raporton Anadolu Agency (AA).

Hamiti: Nuk është as humane e as fetare që në Facebook të reklamohet prerja e Kurbanit

Lajmi.net - 12.09.2016

Njohësi i mirënjohur i fesë islame, Xhabir Hamiti, përmes një postimi në Facebook ka kritikuar të gjithë ata që në rrjetet sociale kanë publikuar fotografi ose video të momentit të prerjes së ...

Ndiqeni live ceremoninë e namazit të Kurban Bajramit (Video)

Gazeta Express - 12.09.2016

Ceremonia qendrore e Kurban Bajramit në xhaminë e Madhe në ...

Myslimanët sot festojnë Kurban Bajramin

Telegrafi - 12.09.2016

Myslimanët në mbarë botën sot po festojnë Kurban Bajramin, i cili tek shqiptarët njihet ndryshe edhe si Bajrami i Vogël. Kurban Bajrami është njëra nga dy festat më të mëdha islame.

Sot Kurban Bajrami, mijëra besimtarë myslimanë falin Namazin

Ora news - 12.09.2016

Besimtarët myslimanë në mbarë botën kremtojnë sot Kurban Bajramin. Mëngjesin e së hënës, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” e shtruar enkas për këtë ditë, besimtarët kryen ritualin e faljes.

Me fat Kurban Bajrami

Gazeta Express - 12.09.2016

Myslimanët në mbarë botën sot po festojnë Kurban Bajramin, i cili tek shqiptarët njihet ndryshe edhe si Bajrami i Vogël. Besimtarët e besimit Islam me fillim nga ora 06:49 kanë falur namazin e Kurban ...

Besimtarët myslimanë falin namazin e Kurban Bajramit

Telegrafi - 12.09.2016

Myslimanët në Kosovë me fillim në ora 06:49 kanë falur namazin e Kurban Bajramit. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar festës së Kurban – Bajramit, tradicionalisht mbahet në Xhaminë ...

Përse ështe festë kurban Bajrami?

Gazeta Express - 12.09.2016

Të gjithë muslimanët e festojnë kurban bajramin, ose kanë dëgjuar për këtë festë por një pakicë e di filozofinë e ...

Sot Kurban Bajrami, mijëra besimtarë shqiptarë falin namazin nën shi

BalkanWeb - 12.09.2016

TIRANË- Reshjet e shiut nuk kanë penguar sot mijëra besimtarë myslimanë që të dalin në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” për të falur namazin e festës së sakrificës, Kurban Bajramit, dita më e shënuar ...

Imami nga Peja: Islamin mos ta përfaqësojë gjithkush

Gazeta Express - 12.09.2016

Në qytetin e Pejës, si çdo qytet të Kosovës është mbajtur falja e Kurban ...

Besimtarët falin namazin e Kurban Bajramit në sheshin "Dëshmorët e Kombit" (FOTO)

Gazeta Express - 12.09.2016

Besimtarët myslimanë në të gjithë botën festojnë sot ditën më të rëndësishme në kalendarin islam, Kurban ...

Falja e namazit të Kurban Bajramit nëpërmjet fotografive

Gazeta Express - 12.09.2016

Myslimanët në Kosovë me fillim në ora 06:49 kanë falur namazin e Kurban ...

Kurban Bajramit u fal edhe në veri të Mitrovicës

Telegrafi - 12.09.2016

Shumë shqiptarë dhe të tjerë të besimit islam kanë marrë pjesë në faljen e namazit të Kurban Bajramit, në lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës. Si edhe në Bajramin e kaluar, qytetarët kishin ...

Këto rregulla duhet t'i dini patjetër për Kurban Bajramin

Gazeta Express - 12.09.2016

Bajrami i kurbanit që përcaktohet sipas kalendarit hënor (hixhri), fillon në ditën e dhjetë të muajit Dhulhixhe dhe vazhdon katër ditë. Quhet kështu sepse në këtë festë theret kurban.

Bajgora: Të jemi zemërgjerë, t’i ndihmojmë të tjerët

Telegrafi - 12.09.2016

Në Xhaminë e Madhe në Prishtinë është bërë falja e namazit të Kurban Bajramit, me pjesëmarrjen e shumë qytetarëve të besimit islam. Në këtë rast, Kryemami i Bashkësisë Islame të Kosovës, Sabri ef.

Me fat Kurban Bajrami

Zeri - 12.09.2016

Myslimanët në mbarë botën sot po festojnë Kurban Bajramin, i cili tek shqiptarët njihet ndryshe edhe si Bajrami i Vogël. Besimtarët e besimit Islam me fillim nga ora 06:49 kanë falur namazin e Kurban ...

Këto rregulla duhet t'i dini patjetër për Kurban Bajramin

Zeri - 12.09.2016

Bajrami i kurbanit që përcaktohet sipas kalendarit hënor (hixhri), fillon në ditën e dhjetë të muajit Dhulhixhe dhe vazhdon katër ditë. Quhet kështu sepse në këtë festë theret kurban.

Imami nga Peja: Islamin mos ta përfaqësojë gjithkush

Zeri - 12.09.2016

Në qytetin e Pejës, si çdo qytet të Kosovës është mbajtur falja e Kurban Bajramit. Në “Bajrakli Xhamia” pjesëmarrës kanë qenë afro 800 qytetarë, njofton Klan Kosova.

Bajgora: Misioni ynë në këtë botë është jeta me dinjitet e jo konfliktet me dhunë

Gazeta Express - 12.09.2016

Në Xhaminë e Madhe në Prishtinë është bërë falja e namazit të Kurban Bajramit, me pjesëmarrjen e shumë qytetarëve të besimit ...

Nga Peja: Islamin mos ta përfaqësojë gjithkush

Telegrafi - 12.09.2016

Në qytetin e Pejës, si çdo qytet të Kosovës është mbajtur falja e Kurban Bajramit. Këtu në “Bajrakli Xhamia” pjesëmarrës kanë qenë afro 800 qytetarë, njofton Klan Kosova.

Vetëvendosje uron besimtarët për festën e Kurban Bajramit

Zeri - 12.09.2016

Lëvizja Vetëvendosje ka uruar të gjithë besimtarët mysliman për festën e Kurban Bajramit. “Simbolika dhe domethënia e kësaj dite, mbartë vlera të domosdoshme për shoqërinë sot.

Namazi u fal edhe në veri të Mitrovicës

Ora news - 12.09.2016

Shumë shqiptarë dhe të tjerë të besimit islam kanë marrë pjesë në faljen e namazit të Kurban Bajramit, në lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës. Ashtu si edhe në Bajramin e kaluar, qytetarët ...

Politika uron besimtarët myslimanë për Kurban Bajram

Ora news - 12.09.2016

Politika shqiptare sot ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. I pari që përcolli urimin ishte presidenti i Republikës, Bujar Nishani.

Kreu i Shtetit uron besimtarët myslimanë festën e kurban bajramit

ABC News - 12.09.2016

Kreu i shtetit, Bujar Nishani ka uruar sot te gjithe besimtaret myslimanë me rastin e festës Se kurban Bajramit. Nepermjet nje mesazhi te bere publik, Presidenti thekson se kjo Feste e Sakrificës dhe ...

Kurban Bajrami u fal edhe në veri të Mitrovicës

Koha.net - 12.09.2016

Shumë shqiptarë dhe të tjerë të besimit islam kanë marrë pjesë në faljen e namazit të Kurban Bajramit, në lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës. Si edhe në Bajramin e kaluar, qytetarët kishin ...

Kurban Bajrami u fal edhe në veri të Mitrovicës

Gazeta Express - 12.09.2016

Shumë shqiptarë dhe të tjerë të besimit islam kanë marrë pjesë në faljen e namazit të Kurban Bajramit, në lagjen e Boshnjakëve në veri të ...

Kurban Bajrami falet edhe këtë vit në shi, Nishani e Meta: Harmoni dhe tolerancë!

BalkanWeb - 12.09.2016

Agjencia e lajmeve BalkanWeb uron të gjithë besimtarët: Gëzuar Kurban Bajramin! Mijëra besimtarë shqiptarë falin namazin nën shi Nishani: Harmoni dhe bashkëjetesë paqësore mes besimeve të ndryshme ...

Në Tiranë Bajramin e falin në Shesh

Telegrafi - 12.09.2016

Besimtarët myslimanë në mbarë botën kremtojnë sot Kurban Bajramin. Mëngjesin e së hënës, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë, besimtarët kryen ritualin e faljes.

Presidenti u uron besimtarëve myslimanë festën e Kurban Bajramit

Telegrafi - 12.09.2016

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani u ka uruar besimtarëve myslimanë festën e Kurban Bajramit. “Me rastin e kësaj Feste të madhërishme të Sakrificës dhe Dhurimit, e cila na frymëzon për t’iu ...

Kremtohet Kurban Bajrami

RTSH - 21.08.2018

Besimtarët myslimanë shqiptarë kanë nisur sot kremtimet për Kurban Bajramin, një festë e shënuar e kalendarit islam në të gjithë botën. Në vende të shënuara të qyteteve të ndryshme shqiptare, ata u ...

Mustafa: Jam i lumtur që çdo bajram po festojmë në një gjendje të mirë

Gazeta Express - 12.09.2016

Kryeministri Isa Mustfa me rastin e festës së Kurban Bajramit ka uruar të gjithë besimtarët e fes islame duke uruar çdo të ...

Sidrit Bejleri nga Meka: Gëzuar Kurban Bajramin!

Ora news - 12.09.2016

Një nga emrat më të njohur të botës së muzikës shqiptare, Sidrit Bejleri ndodhet në Mekë për të falur namazin. Këngëtari i ka uruar festën e Kurban Bajramit të gjithë miqve të tij përmes një fotoje ...

Don Lush Gjergji: Kurban Bajrami ka domethënie të madhe

Zeri - 12.09.2016

Vikari gjeneral i Kosovës, Don Lush Gjergji ka folur për festën e Kurban Bajramit. Ai ka qëndruar për një vizitë urimi në Bashkësinë Islame. Don Lush Gjergji tha se festa e Kurban Bajramit është e ...

Kryeministri Mustafa i lumtur për festën e Kurban Bajramit

Botasot - 12.09.2016

Kryeministri Isa Mustafa, ka vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës. Ai ka thënë se është i lumtur që çdo festë e Bajramit po festohet në gjendje më të mirë shpirtërore dhe ekonomike.

Haradinaj: Populli jonë ka pas shumë sakrifica

Gazeta Express - 12.09.2016

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, me rastin e festës së Kurban Bajramit ka uruar të gjithë besimtarët e fes islame duke uruar çdo të ...

Urimi i Don Lush Gjergjit: Bajrami i Vogël, por me një domethënie të madhe

Gazeta Express - 12.09.2016

Në emër të Kishës Katolike, Don Lush Gjergji ka vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës, për të uruar festën e Kurban Bajramit. Ai ka thënë se ky bajram quhet i Vogël, por ka një domethënie të ...

Mustafa: I lumtur që çdo festë e Bajramit po festohet në gjendje më të mirë ekonomike

Telegrafi - 12.09.2016

Kryeministri Isa Mustafa, ka vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës. Ai ka thënë se është i lumtur që çdo festë e Bajramit po festohet në gjendje më të mirë shpirtërore dhe ekonomike.

Don Lush Gjergji: Jeta pa fe mund të jetë shkatërrimtare

Telegrafi - 12.09.2016

Për urime në selinë e Bashkësisë Islame të Kosovës, mëngjesin e sotëm ishin edhe përfaqësues të Ipeshkëvisë së Kosovës. Don Lush Gjergji me këtë rast tha se me shumë kënaqësi ka ardhur në BIK për të ...

Mustafa uron Bashkësinë Islame dhe qytetarët e besimit islam

Zeri - 12.09.2016

Kryeministri Isa Mustfa me rastin e festës së Kurban Bajramit ka uruar të gjithë besimtarët e fes islame duke uruar çdo të mirë. Ai ka qëndruar për urime në selinë e Bashkësisë Islame.

Mesazhi i Ramush Haradinajt për festën e Kurban Bajramit

Zeri - 12.09.2016

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, me rastin e festës së Kurban Bajramit ka uruar të gjithë besimtarët e fes islame duke uruar çdo të mirë.

Shpend Ahmeti i "sakaton" çokollatat për Bajram (Foto)

Gazeta Express - 12.09.2016

Derisa ishte në vizitë në Bashkësinë Islame të Kosovës për festën e Kurban Bajramit, Shpend Ahmeti u lut ta hante një ...

Për kosovarët tryeza e festës së Bajramit vazhdon të jetë e shtrenjtë

Gazeta Express - 12.09.2016

Festa e Bajramit në Kosovë sjell një atmosferë gëzimi po thuajse në çdo familje myslimane, pavarësisht kushteve apo mundësive financiare. Kurban Bajrami dhe Fitër Bajrami janë festat më të mëdha në ...

Partitë politike dhe institucione e OJQ-të në Maqedoni urojnë festën e Bajramit të vogël, apo të kurbanit

Telegrafi - 12.09.2016

Përmes një telegram urimi dërguar Telegrafit Maqedoni, kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami, i uron besimtarët musliman, duke iu drejtuar kryetarit të BFI-së, Sulejman Efendi Rexhepit, me uratat ...

Policia: Falja e Bajramit kaloi pa asnjë incident

Gazeta Express - 12.09.2016

Para orës 07:00 të mëngjesit besimtarët myslimanë kanë falur Namazin e Kurban Bajramit, njofton Klan ...

Don Lush Gjergji: Jeta pa fe mund të jetë shkatërrimtare

Gazeta Express - 12.09.2016

Për urime në selinë e Bashkësisë Islame të Kosovës, mëngjesin e sotëm ishin edhe përfaqësues të Ipeshkëvisë së ...

Jahjaga uron qytetarët për festën e Kurban Bajramit

Telegrafi - 12.09.2016

Ish-presidentja e vendit, Atifete Jahjaga ka uruar qytetarët e vendit me rastin e festës së Kurban Bajramit. “Uroj që në shtëpitë tona të mbizotërojë dashuria, paqja, dhe harmonia.

Atifete Jahjaga uron festën e Kurban Bajramit

Botasot - 12.09.2016

Ish-presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, ka uruar te gjithë besimtarët myslimanë në festën e madhe të Kurban Bajramit. Jahjaga ka shprehur solidaritet dhe ka uruar të jemi sa më shumë tolerant.

Vetëvendosje uron festën e Kurban Bajramit

Gazeta Express - 12.09.2016

Me rastin e festës së Kurban Bajramit Lëvizja Vetëvendosje ka uruar të gjithë ...

Jahjaga: Në këtë Bajram uroj të bëhemi sa më shumë solidarë dhe tolerantë

Gazeta Express - 12.09.2016

Ish- Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga me rastin e festës së Kurban Bajramit ka uruar të gjithë besimtarët duke dëshiruar sa më shumë paqe dhe dashuri, shkruan Gazeta ...

Kryetari Ivanov dhe partitë maqedonase urojnë festën e Bajram Kurbanit

Telegrafi - 12.09.2016

Kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov uron besimtarët musliman të vendit me rastin e festës së Bajram Kurbanit, duke u drejtuar Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Veseli: Njerëzimi ka nevojë për vlerat që përfaqëson Bajrami

Gazeta Express - 12.09.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh dhe Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Kadri Veseli me rastin e festës së Kurban Bajramit ka uruar të gjithë qytetarët e Kosovës duke shprehur ...

Jahjaga uron festën e Kurban Bajramit

Zeri - 12.09.2016

Ish-presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga, ka uruar te gjithë besimtarët myslimanë në festën e madhe të Kurban Bajramit. Jahjaga ka shprehur solidaritet dhe ka uruar të jemi sa më shumë tolerant, ...

Festa e Kurban Bajramit nëpër botë

Ora news - 12.09.2016

Miliona besimtarë në mbarë botën festuan sot ditën e Kurban Bajramit, e cila është një ditë simbolike në të cilën myslimanët nderojnë vullnetin e Profetit Muhamed për të sakrifikuar të birin pas ...

Gruevski për Kurban Bajram te lideri i partisë rome Amdi Bajram (Foto)

Gazeta Express - 12.09.2016

Lideri i VMRO-DPMNE, Nikolla Gruevski sot ka qëndruar në faljen e namazit në xhaminë qendrore në Shuto Orizare, ku ka qenë i shoqëruar nga Amdi Bajram, lideri i njërës prej partive rome në maqedoni ...

Presidenti u uron besimtarëve myslimanë festën e Kurban Bajramit

Mapo - 12.09.2016

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani u ka uruar besimtarëve myslimanë festën e Kurban Bajramit. “Me rastin e kësaj Feste të madhërishme të Sakrificës dhe Dhurimit, e cila na frymëzon për t’iu ...

Veseli: Kjo festë t’i afrojë njerëzit e ta largojë përçarjen

Telegrafi - 12.09.2016

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, sot, me rastin e festës së Kurban Bajramit, vizitoi Bashkësinë Islame të Kosovës (BIK), ndërsa tha se kjo ditë të shërbejë për të afruar më ...

Deputetja kosovare mbulohet për Bajram, ja si duket me shami në kokë (Foto)

Zeri - 12.09.2016

Ajo është një nga deputetet e Kuvendit të Kosovës që jo rrallë herë tërheq vëmendjen me pamjen e saj. Deputetja boshnjake Duda Balje, edhe sot ka marr vëmendjen me pamjen e saj, ajo ka vendosur që të ...

Falja e Kurban Bajramit në rrethe

ABC News - 12.09.2016

Falja e Kurban Bajramit u be nga mijera besimtare myslimanë dhe në rrethe të ndryshme të vendit mengjesin e sotem. Pamjet qe po ndiqni vijne nga Elbasani, aty ku besimtaret falen festen qe ne oren e ...

Kryetari Veseli vizitoi Bashkësinë Islame të Kosovës

Botasot - 12.09.2016

(E plotesuar) Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, sot, me rastin e festës së Kurban Bajramit, vizitoi Bashkësinë Islame të Kosovës (BIK).

Festa e Kurban Bajramit

ABC News - 12.09.2016

Si në çdo festë edhe sot për besimtarët myslimanë nuk munguan urimet e kreut të shtetit dhe përfaqësues të lartë politikë në ekzekutiv dhe pushtetin ...

Bota myslymane feston Kurban Bajramin

RTSH - 12.09.2016

Myslimanët e gjithë botës festojnë sot Kurban Bajramin, të njohur ndryshe me emrin festa e flijimit. Besimtarët e mbledhur në Mekë për pelegrinazhin e përvitshëm të Haxhit kryen lutjet sipas traditës ...

Presidenti Nishani u uron Kurban Bajramin besimtarëve

RTSH - 12.09.2016

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani u uroi sot Kurban Bajramin besimtarëve myslimanë. Presidenti beëri një vizitë në Selinë e Komunitetit Mysliman Shqiptar, ku u prit nga kryetari i këtij ...

Kosova kremton Kurban Bajramit

RTSH - 12.09.2016

Besimtarët myslimanë në Kosovë u mblodhen për ceremoninë kryesore të Kurban Bajramit në Xhaminë e Madhe të Prishtinës “Sulltan Mehmed Fatih” dhe në xhamitë e qyteteve të tjera anembanë vendit.

Presidenti Thaçi mungon në pritjen e Bashkësisë Islame

Botasot - 12.09.2016

(E plotesuar) - Për dallim nga drejtues të institucioneve të tjera dhe të partive politike, në pritjen e organizuar nga BIK për urimet për Kurban Bajram nuk është shfaqur as presidenti as ndonjë ...

Ambasadori Ruairí O'Connell uron në tre gjuhë festën e Bajramit

Gazeta Express - 12.09.2016

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairí O'Connell me rastin e festës së Kurban bajramit ka uruar në tre gjuhë të gjithë besimtarët e fesë Islame.

Meta uron besimtarët myslimanë: Krenar për bashkëjetesën e mrekullueshme midis komuniteteve

Gazeta Express - 12.09.2016

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta ka uruar besimtarët myslimanë me rastin e Festës së Kurban ...

Mbulohet deputetja e Kuvendit të Kosovës për Kurban Bajram (Foto)

Gazeta Express - 12.09.2016

Deputetja e Kuvendit të Kosovës e cila tërheq mjaftë vëmendje nga të gjithë, Duda Balje ka postuar një fotografi në faqen e saj në Facebook, ku shihet e ...

Myslimanët në Xhaminë e Madhe u falën në kushte të këqija (Foto)

Gazeta Express - 12.09.2016

Disa prej besimtarëve që po falnin namazin e Kurban Bajramit afër Xhamisë së Madhe janë përballur me një situatë të pakëndshme. Afër vendit ku duhej ta vendosnin fytyrën gjatë lutjes kishte ...

Meta krenar me tolerancën mes komuniteteve

Telegrafi - 12.09.2016

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta ka uruar besimtarët muslimanë me rastin e Festës së Kurban Bajramit. Në mesazhin e tij Meta ka shprehur urimet më të mira për vlerat e kësaj dite, që na ...

Ambasadori Ruairí O'Connell uron në tre gjuhë festën e Bajramit

Zeri - 12.09.2016

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairí O'Connell me rastin e festës së Kurban bajramit ka uruar në tre gjuhë të gjithë besimtarët e fesë Islame.

Festa e Kurban Bajramit në Kosovë

ABC News - 12.09.2016

Edhe besimtarët myslimanë në Kosovë kanë falur mëngjesin e sotëm Namazin e Kurban Bajramit. Kjo ceremoni është mbajtur nëpër të gjitha xhamitë e vendit.

Festa e Bajramit në kampet e migrantëve në Greqi

Gazeta Express - 12.09.2016

Larg shtëpisë dhe tani me shpresën e hapjes së kufirit për të arritur në ndonjërin nga vendet e Bashkimit Evropian, 130 migrantë, kryesisht nga Siria të vendosur në kampin e Gjevgjelisë përgjatë ...

Tryeza e shtrenjtë e Festës së Bajramit

Telegrafi - 12.09.2016

Festa e Bajramit në Kosovë sjell një atmosferë gëzimi po thuajse në çdo familje myslimane, pavarësisht kushteve apo mundësive financiare. Kurban Bajrami dhe Fitër Bajrami janë festat më të mëdha në ...

Kryetari i Kuvendit uron besimtarët myslimanë për Kurban Bajram

Mapo - 12.09.2016

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta ka uruar besimtarët myslimanë me rastin e Festës së Kurban Bajramit. Në mesazhin e tij Meta ka shprehur urimet më të mira për vlerat e kësaj dite, që na nxisin për më ...

Kurban Bajrami, Basha uron besimtarët: Zoti i ndihmoftë shqiptarët

Mapo - 12.09.2016

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. Me një mesazh në profilin e tij në Facebook, Basha shkruan se, kjo është dita kur çdokush sprovohet ...

Tryeza e shtrenjtë e Festës së Bajramit

Zeri - 12.09.2016

Festa e Bajramit në Kosovë sjell një atmosferë gëzimi po thuajse në çdo familje myslimane, pavarësisht kushteve apo mundësive financiare. Kurban Bajrami dhe Fitër Bajrami janë festat më të mëdha në ...

Presidenti Thaçi mungoi në pritjen e Bashkësisë Islame

Telegrafi - 12.09.2016

Për dallim nga drejtues të institucioneve të tjera dhe të partive politike, në pritjen e organizuar nga BIRK për urimet për Kurban Bajram nuk është shfaqur as presidenti as ndonjë përfaqësues i ...

Berisha uron për Kurban Bajramin përmes Facebook-ut

Mapo - 12.09.2016

Ish-Kryeministri Sali Berisha u ka dërguar një urim besimtarëve myslimanë me rastin e Kurban Bajramit nëpërmjet rrjeteve sociale. “Gëzuar Kurban Bajramin, – shkruan Berisha, – ditën kur vlerësojmë ...

Foto/ Rama uron Kurban Bajramin nga Fb, komentuesit e “masakrojnë” në rrjet

Mapo - 12.09.2016

Foto 1 nga 6 Me pak fjalë dhe një foto kontroverse, Edi Rama ka uruar besimtarët myslimanë shqiptar për Kurban Bajramin. “Gëzuar Kurban Bajramin” – ishte urimi i kryeministri Rama, ndërsa e ka ...

Prapaskenat e vizitave në BIK për Bajram (Video)

Gazeta Express - 12.09.2016

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, me të shkuar në Bashkësinë Islame të Kosovës, në pritjen tradicionale për festën e Kurban Bajramit, filloi muhabetin me zëvendësin e myftut Naim Tërnava, ...

A e fali Kadri Veseli Bajramin? – Tregon vetë ai

Gazeta Express - 12.09.2016

Me përjashtim të Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, i cili ndodhej jashtë shtetit, të gjithë liderët e Kosovës me rastin e Kurban Bajramit e kanë vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës (BIK) por ...

Besimtarët myslimanë festojnë Bajramin me tryeza të “vakëta”

Ora news - 12.09.2016

Festa e Kurban Bajramit këtë vit ka rezervuar për qytetarët një dorë të shtrënguar në shpenzime për përgatitjen e drekës tradicionale. Ata shprehën se kanë bërë të njëjtat shpenzime si çdo ditë për ...

Kështu u falën emigrantët në kampin e përkohshëm në Maqedoni (Foto)

Telegrafi - 12.09.2016

Larg shtëpisë dhe tani me shpresën e hapjes së kufirit për të arritur në ndonjërin nga vendet e Bashkimit Evropian, 130 migrantë, kryesisht nga Siria të vendosur në kampin e Gjevgjelisë përgjatë ...

Kurban Bajrami festohet ndryshe në familjen Dungaj

Mapo - 12.09.2016

Foto 1 nga 2 Drekën e Kurban Bajramit, kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, zgjodhi ta festojë në familjen e Pëllumb Dungaj, njëra nga familjet e pastreha që kanë përfituar banesë sociale.

Pesë gjërat që duhet t’i dini për Bajramin e Vogël

Koha.net - 12.09.2016

Myslimanët nga e gjithë bota, sot, festojnë Kurban Bajramin, festa e dytë e dy festave të mëdha në Islam. CNN shkruan se dita fillon me lutjet e mëngjesit.

Pesë gjërat që duhet t’i dini për Bajramin e Vogël

Gazeta Express - 12.09.2016

Myslimanët nga e gjithë bota, sot, festojnë Kurban Bajramin, festa e dytë e dy festave të mëdha në ...

Rinia e PDK-së për Bajram ishte pranë familjeve dhe fëmijëve në nevojë

Gazeta Express - 12.09.2016

Rinia Demokratike e PDK-së, dega në Prishtinë, për nderë të festës së Kurban Bajramit, shpërndau ndihma për familjet në nevojë dhe për fëmijët e SOS fshatit në ...

Kosovë, besimtarët myslimanë falin namazin

ABC News - 12.09.2016

Edhe besimtarët myslimanë në Kosvë kanë falur Namazin e Kurban Bajramit. Kjo ceremoni është mbajtur nëpër të gjitha xhamitë e ...

Pesë gjërat që duhet t’i dini për Bajramin e Vogël

Telegrafi - 12.09.2016

Myslimanët nga e gjithë bota, sot festojnë Kurban Bajramin, festa e dytë e dy festave të mëdha në Islam. CNN shkruan se dita fillon me lutjet e mëngjesit.

Vërshojnë lypësit, besojnë tek ndarja e sadakasë

Ora news - 12.09.2016

Në ditën e Kurban Bajramit, mjaft familje rome u gjendën në rrugë për të kërkuar lëmoshë dhe duke besuar në ritualin e sadakasë, pasi gjatë festave të tilla fetare besimtarët priren drejt veprave të ...

Xhabir Hamiti: Humanizimi nuk duhet ta shprehim vetëm në festa

Telegrafi - 12.09.2016

Profesori i Studimeve Islame, Xhabir Hamiti, ka thënë se njerëzit nuk duhet të kufizohen vetëm në festa fetare për ta shpalosur humanizimin dhe njerëzillëkun e tyre, porse atë duhet t’i bëjnë këto ...

Rregulla të reja për ndërtuesit, duhet të rezervojnë banesa sociale

Ora news - 12.09.2016

Në ditën festive të Kurban Bajramit, Veliaj ka shtruar drekë më një nga familjet e pastreha në Tiranë që ka përfituar nga programi i banesave sociale.

Kurban Bajrami në Tiranë

VOA - 12.09.2016

Në Shqipëri, mijëra besimtarë muslimanë festuan sot Kurban Bajramin. Udhëheqësit fetarë bënë thirrje për të ndihmuar më të varfërit dhe për të lënë mënjanë indiferencën ...

Kurban Bajarami në Shkodër

VOA - 12.09.2016

Në Shkodër u festua sot Kurban Bajrami, duke vlerësuar tolerancën dhe bashkëjetesën ndërfetare, tradita këto të banorëve të këtij ...

Rinia e PDK-së për Bajram ishte pranë familjeve dhe fëmijëve në nevojë

Telegrafi - 12.09.2016

Rinia Demokratike e PDK-së, dega në Prishtinë, për nderë të festës së Kurban Bajramit, shpërndau ndihma për familjet në nevojë dhe për fëmijët e SOS fshatit në Prishtinë.

Xhabir Hamiti: Humanizimi nuk duhet ta shprehim vetëm në festa

Zeri - 12.09.2016

Profesori i Studimeve Islame, Xhabir Hamiti, ka thënë se njerëzit nuk duhet të kufizohen vetëm në festa fetare për ta shpalosur humanizimin dhe njerëzillëkun e tyre, porse atë duhet t’i bëjnë këto ...

Presidenti Obama uron Kurban-Bajramin

VOA - 12.09.2016

Presidenti Obama uroi myslimanët në SHBA dhe në botë me rastin e Kurban-Bajramit. Ai tha se kjo festë e veçantë nderon sakrificën, vendosmërinë dhe angazhimin e Zotit, të demonstruar nga Abrahami, ...

Kështu u prit Kurban Bajrami në Hasanbeg të Shkupit (VIDEO)

Zeri - 12.09.2016

Lagjja Hasanbeg në Shkup ende po i vuan pasojat e vërshimeve të fundit. Ato vërehen edhe në këtë ditë feste të Kurban Bajramit, pasi në lagje numri i kurbaneve ishte shumë më i vogël krahasuar me ...

Obama përcjell urime për Kurban Bajramin

Gazeta Express - 12.09.2016

​Presidenti amerikan, Barack Obama, uroi myslimanët në SHBA dhe në botë me rastin e ...

Presidenti Obama uron Kurban Bajramin: Besimi mund të kapërcejë çdo mosmarrëveshje

BalkanWeb - 12.09.2016

Presidenti Obama uroi myslimanët në SHBA dhe në botë me rastin e Kurban-Bajramit. Ai tha se kjo festë e veçantë nderon sakrificën, vendosmërinë dhe angazhimin e Zotit, të demonstruar nga Abrahami dhe ...

“Kur Elezi i uronte Kurban Bajramin Mihallaqit!”

BalkanWeb - 12.09.2016

Në atmosferën e festës së Kurban Bajramit, kryeministri Edi Rama ka publikuar një kartolinë ‘të moçme’ siç thotë ai kur një besimtar mysliman i uronte festën një të krishteri.

Foto/Nga Gaza në Mekë, ja si e festuan myslimanët Bajramin në botë

Mapo - 12.09.2016

Foto 1 nga 23 Miliona myslimanë janë mbledhur sëbashku anembanë botës për të festuar ditën e parë të festës ilsamike të Eid-al Adha, ose sikurse njihet ndryshe në shqip, festa e Kurban Bajramit.

Obama përcjell urime për Kurban Bajramin

Zeri - 12.09.2016

Presidenti amerikan, Barack Obama, uroi myslimanët në SHBA dhe në botë me rastin e Kurban-Bajramit. Ai tha se kjo festë e veçantë nderon sakrificën, vendosmërinë dhe angazhimin e Zotit, të ...

Obama uron myslimanët e botës për Kurban Bajramin

Koha.net - 12.09.2016

Presidenti Barack Obama uroi myslimanët në SHBA dhe në botë me rastin e Kurban-Bajramit. Ai tha se kjo festë e veçantë nderon sakrificën, vendosmërinë dhe angazhimin e Zotit, të demonstruar nga ...

Rektori i UT-së uron festën e Kurban Bajramit

Tetova Sot - 12.09.2016

Kam nderin e veçantë që në emër të studentëve dhe stafit akademik të Universitetit të Tetovës, të gjithë besimtarëve të Fesë Islame t’Jua uroj festën e Kurban Bajramit.

FLAKA ua uron festën e Kurban Bajramit: Shëndet, harmoni dhe paqe për të gjithë Ne

Flaka - 12.09.2016

Redaksia FLAKA.info, uron besimtarët Islam me rastin e festës së madhe të Kurban Bajramit,Gëzimi ynë sot në këtë ditë kremte është me shkas. Festa, manifestimin e së cilës e filluam sot, është shumë ...

Kosovë, u fal Kurban Bajrami

Flaka - 12.09.2016

Manifestimi qendror kushtuar festës së Kurban – Bajramit, u mbajt në në Xhaminë e Madhe në Prishtinë. Shumë besimtarë myslimanë sotë në orët e hershme të mënxhesit ju janë drejtuar xhamive për të ...

Mijëra besimtarë myslimanë falen në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”

Flaka - 12.09.2016

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka mbledhur sot në ditën e Kurban Bajramit për faljen e namazit të Bajramit, mijëra besimtarë, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë që në orën 5:30.

Në Maqedoni, Shqipëri dhe Kosovë vazhdon të ruhet tradita e gatimeve për Bajramin

Flaka - 12.09.2016

Festa e Kurban Bajramit sjell një atmosferë gëzimi në çdo familje muslimane, pavarësisht kushteve financiare. Sipas traditës që është ruajtur ndër vite për këtë festë përveç simbolit të saj, ...

Besimtarët muslimanë festojnë Kurban Bajramin, mijëra në bulevard

Java News - 12.09.2016

Besimtarët shqiptarë e ata në të gjithë botën festojnë sot Kurban Bajramin. Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” u mbush edhe këtë vit plot me mijëra besimtarë të cilët falën namazin e Kurban Bajramit në ...

Mijëra besimtarë myslimanë kremtojnë sot Kurban Bajramin

Durres Lajm - 12.09.2016

Kreu i KMSH-së uron besimtarët myslimanë për Kurban Bajramin Besimtarët myslimanë në mbarë botën kremtojnë sot Kurban Bajramin. Kurban Bajrami është dita që lidhet me sakrificën që bëhet në emër të ...

Kurban Bajrami, mijëra besimtarë myslimanë falin Namazin

Shqiperia Ime - 12.09.2016

Besimtarët myslimanë në Shqipëri dhe në mbarë botën festojnë sot Kurban Bajramin. Ceremonia kryesore e faljes është bërë tek bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, e ku si çdo vit u mbush me mijëra ...

Falja e namazit të Kurban Bajramit në Kosovë

Java News - 12.09.2016

Myslimanët në Kosovë me fillim në ora 06:49 kanë falur namazin e Kurban Bajramit. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar festës së Kurban – Bajramit, tradicionalisht mbahet në Xhaminë ...

Presidenti Nishani uron besimtarët me rastin e Kurban Bajramit

Java News - 12.09.2016

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka uruar gjithë besimtarët myslimanë me rastin e Kurban Bajramit. “Të dashur e të nderuar besimtarë myslimanë shqiptarë kudo ku ndodheni! Me rastin e kësaj ...

Kurban Bajrami, besimtarët në Durrës falin namazin (VIDEO)

Durres Lajm - 12.09.2016

Mijëra besimtarë myslimanë në Durrës kanë nisur që në orët e para të mëngjesit faljen e madhe të Kurban Bajramit. Shkallët dhe xhamia janë mbushur plot me besimtarë të të gjitha moshave.

Veliaj uron Bajramin, falënderon muslimanët për bashkëpunimin

Java News - 12.09.2016

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj uron besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit. Përmes një statusi në Twitter, Veliaj falënderon besimtarët muslimanë për mirësinë, bujarinë dhe ...

Nishani uron besimtarët për Kurban Bajramin: Sa më shumë begati e paqe

Shqiperia Ime - 12.09.2016

Kreu i Shtetit, Bujar Nishani ka përcjellë urimin për të gjthë besimtarët myslimanë për Festën e Kurban Bajramit “Të dashur e të nderuar besimtarë myslimanë shqiptarë kudo ku ndodheni! Me rastin e ...

Kurban Bajramit u fal edhe në veri të Mitrovicës

Shqiperia Ime - 12.09.2016

Shumë shqiptarë dhe të tjerë të besimit islam kanë marrë pjesë në faljen e namazit të Kurban Bajramit, në lagjen e Boshnjakëve në veri të Mitrovicës. Si edhe në Bajramin e kaluar, qytetarët kishin ...

Jahjaga uron qytetarët për festën e Kurban Bajramit

Shqiperia Ime - 12.09.2016

Ish-presidentja e vendit, Atifete Jahjaga ka uruar qytetarët e vendit me rastin e festës së Kurban Bajramit. “Uroj që në shtëpitë tona të mbizotërojë dashuria, paqja, dhe harmonia.

UNITETI ua uron të gjithë muslimanëve festën e Kurban Bajramit

Tetova Sot - 12.09.2016

UNITETI shprehë urimet më të mira për mesazhet dhe vlerat e kësaj dite të cilat na nxisin për më shumë falje dhe tolerancë, për më shumë mirëkuptim, për të bërë mirësi dhe për të zhvilluar një ...

RDK-ja me mesazh urimi për festën e madhe të Kurban Bajramit

Tetova Sot - 12.09.2016

Kremtimi i festës së Kurban Bajramit është rikujtimi më madhështor që njeh historia e njerëzimit për aktin e sakrificës në emër të Zotit, si një sprovë e lartë për qëndrueshmërinë tonë ndaj ...

PDSH-ja uron Kurban Bajramin

Tetova Sot - 12.09.2016

Në emër të Partisë Demokratike Shqiptare dhe në emrin tim personal ju uroj të gjithë besimtarëve të fesë islame festën e Kurban Bajramit, duke ju dëshiruar shumë shëndet, lumturi dhe mbarësi.

PPD ua uron gjithë myslimanëve festën e Kurban Bajramit

Tetova Sot - 12.09.2016

GËZUAR DHE ME FAT FESTËN E KURBAN BAJRAMIT TË GJITHË BESIMTARËVE MUSLIMANË! Abduladi Vejseli, kryetar i PPD-së ...

Partia FJALA viziton Bashkësinë Islame të Kosovës me rastin e Kurban Bajramit

Tetova Sot - 12.09.2016

Delegacioni i Partisë FJALA sot në kuadër të festës së Kurban Bajramit, vizitoj Bashkësinë Islame të Kosovës si dhe morri pjesë në manifestimin qëndror të festës së Kurban Bajramit, e cila u mbajt në ...

Bajgora: Misioni ynë në këtë botë është jeta me dinjitet e jo konfliktet me dhunë

Tetova Sot - 12.09.2016

Në Xhaminë e Madhe në Prishtinë është bërë falja e namazit të Kurban Bajramit, me pjesëmarrjen e shumë qytetarëve të besimit islam. Në këtë rast, Kryemami i Bashkësisë Islame të Kosovës, Sabri ef.

Ali Ahmeti: Urime festa e Kurban Bajramit

Tetova Sot - 12.09.2016

Të nderuar besimtar, Kam nderin e vecantë që t’ju shpreh uratat më të sinqerta me rastin e festës së madhe të Kurban Bajramit. Kjo festë na rikthen tek vlerat më të mira njerëzore, respektin ndaj ...

Shpend Ahmeti i “sakaton” çokollatat për Bajram (FOTO)

Tetova Sot - 12.09.2016

Derisa ishte në vizitë në Bashkësinë Islame të Kosovës për festën e Kurban Bajramit, Shpend Ahmeti u lut ta hante një çokollatë. Në vizitën e delegacionit të Lëvizjes Vetëvendosje në Bashkësinë ...

Vetëvendosje uron festën e Kurban Bajramit

Tetova Sot - 12.09.2016

Me rastin e festës së Kurban Bajramit Lëvizja Vetëvendosje ka uruar të gjithë besimtarët. Ky është postimi i plotë: Simbolika dhe domethënia e kësaj dite, mbartë vlera të domosdoshme për shoqërinë ...

Për kosovarët tryeza e festës së Bajramit vazhdon të jetë e shtrenjtë

Tetova Sot - 12.09.2016

Festa e Bajramit në Kosovë sjell një atmosferë gëzimi po thuajse në çdo familje myslimane, pavarësisht kushteve apo mundësive financiare. Kurban Bajrami dhe Fitër Bajrami janë festat më të mëdha në ...

Policia: Falja e Bajramit kaloi pa asnjë incident

Tetova Sot - 12.09.2016

Para orës 07:00 të mëngjesit besimtarët myslimanë kanë falur Namazin e Kurban Bajramit, njofton Klan Kosova. Kjo ceremoni është mbajtur nëpër të gjitha xhamitë anekënd vendit, njofton Klan Kosova.

Festohet Kurban Bajrami

Vision Plus - 12.09.2016

Mbare bota myslimane kremton festen e Kurban Bajramit. Qe herët ne mëngjes, mijëra besimtare ne kryeqytet kane falur namazin. Gjate faljes se Kurban Bajramit, klerikët myslimane bene apel per me ...

Bajrami në Kosovë e Maqedoni

Vision Plus - 12.09.2016

Kurban Bajrami është festuar nga besimtaret muslimane edhe ne Kosove. Falja e namazit është bere ne Xhaminë e Madhe te Prishtinës, ku nje fjalim ka mbajtur kryeimami i Bashkësisë Islame te Kosovës, ...

Besimtarët falin namazin

Vision Plus - 12.09.2016

Herët ne mëngjes besimtaret muslimane ne te gjitha qytetet e Shqipërisë kane falur namazin ne ditën e Kurban Bajramit qe shënon nje prej festave me te rëndësishme te kalendarit te besimit islam.

Veseli: Kjo festë t’i afrojë njerëzit e ta largojë përçarjen

Shqiperia Ime - 12.09.2016

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, sot, me rastin e festës së Kurban Bajramit, vizitoi Bashkësinë Islame të Kosovës (BIK), ndërsa tha se kjo ditë të shërbejë për të afruar më ...

Ky është urimi i Luan Krasniqit për Bajram

Shqiperia Ime - 12.09.2016

Boksieri me prejardhje nga Kosova, Luan Krasniqi i cili në të kaluarën ka qenë edhe kampion i Evropës ka uruar me rastin e festës së Kurban Bajramit,/Shqiperiaime.al Mesazhi ne rrjetin Social ...

Politikanët urojnë Kurban Bajramin

Vision Plus - 12.09.2016

Presidenti i Republikës ka respektuar traditën e vizitave per festat fetare, duke uruar te gjithë besimtaret muslimane per festen e Kurban Bajramit. Urimit te kreut te shtetit i është bashkuar edhe ...

Kryeministri Dimitriev mesazh urimi për festën e Kurban Bajramit

Flaka - 12.09.2016

Kryeministri i Maqedonisë, Emil Dimitriev, me rastin e festës së madhe muslimane të Kurban Bajramit, ka uruar kryetarin e Bashkësisë Islame të Maqedonisë, Reis ul Ulema, Haxhi Sulejman Efendi Rexhepi ...

Ahmeti: Uroj që festa e sivjetme e Kurban Bajramit t’u gjejë me shëndet të mirë

Flaka - 12.09.2016

Tetovë, me 12 Shtator 2016 Të nderuar besimtar, Kam nderin e vecantë që t’ju shpreh uratat më të sinqerta me rastin e festës së madhe të Kurban Bajramit.

Ja si u festa e Bajramit në kampet e refugjatëve

Flaka - 12.09.2016

Larg shtëpisë dhe tani me shpresën e hapjes së kufirit për të arritur në ndonjërin nga vendet e Bashkimit Evropian, 130 migrantë, kryesisht nga Siria të vendosur në kampin e Gjevgjelisë përgjatë ...

Gruevski i mirëpritur vetëm te Amdi Bajrami për festën e Bajramit | FOTO

Flaka - 12.09.2016

Lideri i VMRO-DPMNE, Nikolla Gruevski sot ka qëndruar në faljen e namazit në xhaminë qendrore në Shuto Orizare, ku ka qenë i shoqëruar nga Amdi Bajram, lideri i njërës prej partive rome në maqedoni ...

Ziadin Sela uron festën e Kurban Bajramit të gjithë myslimanëve

Tetova Sot - 12.09.2016

Festa e Kurban Bajramit, pa dyshim që na bën ta mësojmë dhembjen, sakrificën dhe solidaritetin. Na mëson ta thyejmë murin e egoizmit dhe të rrezatojmë afërsi dhe dashuri mes njerëzve.

Kryeministri Rama uron besimtarët musliman për festën e Kurban Bajramit

Java News - 12.09.2016

Kryeministri i vendit Edi Rama ka uruar besimtarët muslimanë me rastin e festës së Kurban Bajramit. Kreu i qeverisë ka shpërndarë mesazhin e urimit në rrjetin social facebook.

FOTO/ Deputetja mbulohet me shami për Kurban Bajramin

Java News - 12.09.2016

Ajo është një nga deputetet e Kuvendit të Kosovës që jo rrallë herë tërheq vëmendjen me pamjen e saj. Deputetja boshnjake Duda Balje, edhe sot ka marr vëmendjen me pamjen e saj, ajo ka vendosur që të ...

Urimi provokues i Ramës për Bajram. E masakrojnë me komente (FOTO)

Durres Lajm - 12.09.2016

Edhe kryeministri shqiptar Edi Rama ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit, por urimi i tij ka qenë ndryshe nga i politikanëve të tjerë.

Ja si e uron Kurban Bajramin Shaqiri (foto)

Shqiperia Ime - 12.09.2016

Xherdan Shaqiri ua ka uruar gjithë shqiptarëve festën e Kurban Bajramit Anësori kosovar i Stoke City, Xherdan Shaqiri, ua ka uruar gjithë shqiptarëve festën e Kurban Bajramit.

Ja si Poroshenko i uron muslimanët në Ukrainë për Kurban Bajramin

Tetova Sot - 12.09.2016

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko, me rastin e Kurban Bajramit dërgoi mesazh urimi për të gjithë muslimanët në Ukrainë, raporton Anadolu Agency (AA).

BFI organizoi manifestimin “Bakllavaja e Bajramit”

Flaka - 12.09.2016

Bashkësia Fetare Islame e Maqedonisë (BFI) sot për nder të festës së Kurban Bajramit organizoi manifestimin tradicional “Bakllavaja e Bajramit”, raporton Anadolu Agency (AA).

Sela me urim për festën e Kurban Bajramit

Flaka - 12.09.2016

Festa e Kurban Bajramit, pa dyshim që na bën ta mësojmë dhembjen, sakrificën dhe solidaritetin. Na mëson ta thyejmë murin e egoizmit dhe të rrezatojmë afërsi dhe dashuri mes njerëzve .

Humbja e Dibrës/ “Kurban-Bajram” apo “Kurban-Lulëzim”?

Java News - 12.09.2016

Dibra i ka zgjidhur me votën e saj të qartë të gjitha nyjet dhe pikëpyetjet që rëndonin mbi një fushatë zgjedhore që parashihej plot të panjohura dhe dilema.

Urimi i Mustafit për Bajram

VeqSport - 12.09.2016

Mbrojtsi i ri i Arsenalit, Shkodran Mustafi ka ururar në gjuhën shqipe festën e Kurban Bajramit. Lojtari nga Gostivari shfrytëzoi rrjetin social,Twitter për të uruar të gjithë muslimanët për këtë ...

Besimtarët myslimanë festojnë Kurban Bajramin

Gazeta Tema - 12.09.2016

Mijëra besimtarë myslimanë kanë falur namazin e Kurban Bajramit në bulevardin Dëshmorët e Kombit si dhe mijëra të tjerë në sheshet e çdo qyteti të vendit.

Antpress të gjithë besimtarëve musliman ju uron Kurban Bajramin

Antpress - 12.09.2016

Stafi i portalit Antpress të gjithë besimtarëve musliman ju uron Kurban Bajramin. Shëndet dhe mbarësi me më të dashurit tuaj. Gëzofshi ...

Myslimanët nesër festojnë Kurban Bajramin

Republika - 12.09.2016

Besimtarët e besimit islam sot e festojnë festën e Kurban Bajramit, festa e dytë më e madhe myslimane menjëherë pas Fitër Bajramit. Me namazin e mëngjesit, e pastaj edhe me namazin e Bajramit fillon ...

Besimtarët myslimanë festojnë Kurban Bajramin

Antpress - 12.09.2016

Besimtarët e besimit islam sot e festojnë festën e Kurban Bajramit, festa e dytë më e madhe myslimane menjëherë pas Fitër Bajramit. Me namazin e mëngjesit, e pastaj edhe me namazin e Bajramit filloi ...

Gruevski tek xhamia në “Shutkë” për namazin e Kurban Bajramit (FOTO)

Republika - 12.09.2016

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski mëngjesin e sotëm ka marrë pjesë në lutjen që u mbajt në xhaminë qendrore në Shutkë me rastin e festës së Kurban Bajramit.

Festa e Kurban Bajramit, çmimet pa asnjë ndryshim

Antpress - 12.09.2016

Tregjet janë përplot me njerëz, ndërsa tezgat plot me mall. Po bëhen përgatitjet e fundit për festën e Kurban Bajramit. Qytetarët ankohen se mund të blejnë gjithnjë e më pak dhe thonë se standardi i ...

Këto rregulla duhet t’i dini patjetër për Kurban Bajramin

Republika - 12.09.2016

Bajrami i kurbanit që përcaktohet sipas kalendarit hënor (hixhri), fillon në ditën e dhjetë të muajit Dhulhixhe dhe vazhdon katër ditë. Quhet kështu sepse në këtë festë theret kurban.

Në festën e Kurban Bajramit, Mustafa vlerëson lartë rolin e BI-së

Kosova Live - 12.09.2016

Në festën e Kurban Bajramit, kryeministri i Kosovës , Isa Mustafa krahas urimit drejtuar të gjithë besimtarëve të fesë islame, ka vlerësuar lart rolin e Bashksësisë Islame në Kosovë.

Tiranë, namazi i Bajramit u fal në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”

Antpress - 12.09.2016

Besimtarët myslimanë në mbarë botën kremtojnë sot Kurban Bajramin. Mëngjesin e së hënës, në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Tiranë, besimtarët kryen ritualin e faljes.

Kreu i BFI-së bën thirrje për paqe

Antpress - 12.09.2016

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë, Sulejman Rexhepi, në prag të festës së Kurban Bajramit apeloi te besimtarët mysliman për bamirësi për të zbutur skamjen.

Urimi i Presidentit Ivanov për festën e Kurban Bajramit

Republika - 12.09.2016

I nderuari Reis ul ulema efendi Sulejman Rexhepi Më lejoni që personalisht të ua uroj festën e Kuben Bajramit Juve, anëtarëve të Riasetit, myftinjve, imamëve dhe të gjithë qytetarëve të fesë islame ...

Kreu politik në Maqedoni uron Kurban Bajramin

Republika - 12.09.2016

Krerët e partive politike në Maqedoni kanë uruar festën e Kurban Bajramit. Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti uron festën e Kurban Bajramit Të nderuar besimtar, Kam nderin e vecantë që t’ju shpreh uratat më ...

Kryeministri Mustafa i lumtur për festën e Kurban Bajramit

Antpress - 12.09.2016

Don Lush Gjergji: Jeta pa fe dhe dashuri mund të jetë shkatërrimtare Për urime në selinë e Bashkësisë Islame të Kosovës, mëngjesin e sotëm ishin edhe përfaqësues të Ipeshkëvisë së Kosovës.

Urime nga Gruevski me rastin e Kurban Bajramit

Republika - 12.09.2016

Kryetari i VMRO-DMNE-së, Nikolla gruevski sot me rastin e festës së Kurban bajramit ka dërguar urime deri te kryetari i Bashkësisë fetare islame në Republikën e Maqedonisë, reis ul ulema haxhi ...

Bajgora: Misioni në këtë botë – jeta me dinjitet e jo konfliktet me dhunë

Kosova Live - 12.09.2016

Në Xhaminë e Madhe në Prishtinë është mbajtur ceremonia qendrore e festës së madhe të myslimanëve – Kurban Bajramit. Kryemami i Bashkësisë Islame të Kosovës, Sabri ef.

Veseli: Mesazhi sublim i kësaj feste përfaqëson humanizmin, solidaritetin dhe paqen mes njerëzve

Kosova Live - 12.09.2016

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, sot, me rastin e festës së Kurban Bajramit, vizitoi Bashkësinë Islame të Kosovës (BIK). Kryeparlamentari Veseli u prit nga drejtuesit e ...

Urim i Emil Dimitriev me rastin e Kurban Bajramit

Republika - 12.09.2016

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë për zbatimin e zgjedhjeve Emil Dimitriev, me rastin e festës së madhe myslimane të Kurban Bajramit, i dërgoi urim kryetarit të Bashkësisë Fetare Islame ...

Ivanov në pritje tek kryetari i BFI-së me rastin e Kurban Bajramit

Republika - 12.09.2016

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov, mori pjesë në pritjen me rastin e festës islame Kurban Bajrami, me ftesë të kryetarit të Bashkësisë fetare islame, reis ul-ulema Sulejman efendi ...

Ekipi i Dritares Informative RADIO VALA ua uron Festën e Kurban Bajramit

Radio Vala - 12.09.2016

Gostivar, me 12 Shtator 2016 Në emër të ekipit të Dritares Informative RADIO VALA Të gjithë Muslimanëve, Urime Festa e Kurban Bajramit 19 total views, 19 views ...

Ahmeti: Festa e sivjetme e Kurban Bajramit t’u gjejë me shëndet të mirë dhe në mbarësi

Radio Vala - 12.09.2016

Tetovë, me 12 Shtator 2016 Të nderuar besimtar, Kam nderin e vecantë që t’ju shpreh uratat më të sinqerta me rastin e festës së madhe të Kurban Bajramit.

Kryetari i komunës së Vrapçishtit, Kadrija: Uroj që të festojmë shumë festa bashkë

Radio Vala - 12.09.2016

Vrapçisht, me 12 Shtator 2016 TË NDERUAR QYTETAR, Me rastin e festës së Kurban Bajramit,pranoni urimet më të sinqerta në emrin tim dhe në emër të administratës së Komunës së Vrapçishtit .

Ministresha Elezi: Festa e Kurban Bajramit është lulëzimi njerëzor dhe kulmi i devotshmërisë tek besimtari

Radio Vala - 12.09.2016

Shkup, me 12 Shtator 2016 Festa e Kurban Bajramit është lulëzimi njerëzor dhe kulmi i devotshmërisë tek besimtari. Duke u përkulur përballë Krijuesit të gjithëfuqishëm, besimtarët paraqesin një ...