TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Mitrovicë, sulmohet shqiptari në veri

Top Channel - 15.04.2012

Një grup personash të panjohur kanë sulmuar të shtunën pasdite një të ri shqiptar. Ngjarja ka ndodhur në ‘Lagjen e boshnjakëve’ në veri të Mitrovicës, ndërsa viktima pas kërkimit të ndihmës në Qendrën e Emergjencës në Mitrovicë, është ...

Situata në veri, mblidhet Kuvendi

Top Channel - 14.04.2012

Kuvendi i Kosovës pritet të mblidhet të mërkurën e ardhshme në një seancë të jashtëzakonshme, për të diskutuar për gjendjen në veriun e Kosovës.

Një vdes e një plagoset në aksident trafiku në Mitrovicë

Koha.net - 14.04.2012

Mitrovicë, 14 prill - V. Halili (1985) humb jetën, ndërsa F.Jashari (1988), ka marrë lëndime të rënda trupore në një aksident trafiku, që ka ndodhur të shtunën në orë e parë të mëngjesit në Mitrovicë.

Asgjë për Mitrovicën

Koha.net - 14.04.2012

Nuk ka asnjë argument në zgjedhjen mes paqes dhe forcës, por paqja e marrë nga dorëzimi është po aq e njëjtë sa vetë nënshtrimi. Ka diçka të madhe që emri shtet mban në vete, e cila, na pëlqeu ose jo, quhet obligim për mbrojtje Nuk arrij ...

Sulmohet një shqiptar në “Lagjen e boshnjakëve”

Telegrafi - 14.04.2012

Një grup personash të panjohur të shtunën pasdite (sot) kanë sulmuar të riun shqiptar, 15 vjeçarin F.K., banor i Mitrovicës. Ngjarja ka ndodhur në “Lagjen e boshnjakëve” në veri të Mitrovicës, ndërsa viktima pas kërkimit të ndihmës në ...

Terrorizmi në Kosovë dhe hajmalia e Bajram Rexhepit – Nexhmedin Spahiu

Ina - 13.04.2012

- Një protestë 1 orëshe në Prishtinë me vetmen parullë STOP TERRORIZMIT ku kishin me marrë pjesë 200.000 qytetarë nga e gjithë Kosova kish për ta parandaluar të keqën që po e pret Kosovën Me 8 prill ndodh një akt i rëndë terrorizmi në ...

Nikoliq s'i pranon marrëveshjet Serbi-Kosovë

Koha.net - 13.04.2012

Beograd, 13 prill - Deklarata e liderit të Partisë Përparimtare Serbe, Tomisllav Nikoliq, se marrëveshjet që Serbia i ka arritur me Prishtinën nuk e obligojnë atë nëse bëhet president, për Qeverinë e Serbisë është skajshmërisht e ...

Terrorizmi në Kosovë dhe hajmalia e Bajram Rexhepit

Botasot - 13.04.2012

Me 8 prill ndodh një akt i rëndë terrorizmi në Kosovë. U vra me eksploziv të hedhur në banesën e tij ku po flinte me gruan e 4 fëmijët e tij qytetari i Kosovës Selver Haradinaj. Akt brutal i terrorizmit klasik.

Dështim me paramendim

Shqipmedia - 12.04.2012

Nga Albin Kurti Selver Haradinaj u varros shpejt e shpejt të dielën pasdite. Po atë ditë, në orën 01:30 pas mesnate, ai ishte vrarë nga shpërthimi i eksplozivit që ia kishin montuar në dritare të katit përdhesë ku banonte.

Shqiptarët e veriut, gati për vetëmbrojtje! (Video)

Telegrafi - 12.04.2012

Një ditë pasi kryetari i Komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, i porositi shqiptarët në veri të Kosovës që të mbrohen nga serbët armatosur, vetëmbrojtja po rezulton si alternativa e vetme.

Shqiptarët e veriut armatosen për vetëmbrojtje (Video)

Lajmetsot - 12.04.2012

Postuar me: 12 April, 2012 12:34:00 Shqiptarët e veriut armatosen për vetëmbrojtje (Video) Një ditë pasi kryetari i Komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati porositi shqiptarët e Veriut që të mbrohen vetë nga serbët armatosur, ata duket se me ...

Mitrovicë, shqiptarët armatosen për vetëmbrojtje (Video)

Botasot - 12.04.2012

Një ditë pasi kryetari i Komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati porositi shqiptarët e Veriut që të mbrohen vetë nga serbët armatosur, ata duket se me të vërtetë e kanë vetëmbrojtjen si alternativën e vetme.

Shqiptarët e veriut gati për vetëmbrojtje (Video)

Koha.net - 12.04.2012

Mitrovicë, 12 prill - Një ditë pasi kryetari i Komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, i porositi shqiptarët në veri të Kosovës që të mbrohen nga serbët armatosur, vetëmbrojtja po rezulton si alternativa e vetme.

Dështim me paramendim

Panorama - 12.04.2012

ALBIN KURTI Selver Haradinaj u varros shpejt e shpejt të dielën pasdite. Po atë ditë, në orën 01:30 pas mesnate, ai ishte vrarë nga shpërthimi i eksplozivit që ia kishin montuar në dritare të katit përdhes ku banonte.

Plagoset një serb në pjesën veriore të Mitrovicës

Koha.net - 12.04.2012

Mitrovicë, 12 prill – Natën, rreth orës tre të mëngjesit, sot ka pasur të shtëna në pjesën veriore të Mitrovicës, që për pasojë kishte një të plagosur.

Mitrovica siguron banimi dhe shkollimin e fëmijëve të Selver Haradinajt

Koha.net - 12.04.2012

Mitrovicë, 12 prill-Komuna e Mitrovicës dhe Qeveria e Kosovës, kanë marrë vendim për të ndihmuar fëmijët e Selver Haradinjat, kanë njoftuar burime të gazetës. Sipas këtyre burimeve Komuna e Mitrovicës ka ndarë 5000 euro.

Komuna përkujdeset për familjen Haradinaj

Telegrafi - 12.04.2012

Komuna e Mitrovicës ka marrë vendim që të përkujdeset për familjen e të ndjerit, Selver Haradinaj, i cili u vra para katër ditësh në banesën e tij në veri të qytetit, pas një sulmi me një mjet shpërthyes.

Nikoliq në Mitrovicë: Kosova do mbetet Serbi

Evropaelire - 11.04.2012

18:22 Nikoliq në Mitrovicë: Kosova do mbetet Serbi 18:19 Incko: Pranimi i krimeve, kusht për konsolidimin e paqes 17:51 Sëmundjet mendore trefishohen më 2050 17:43 Hiqet alarmi për cunami në Indonezi 17:36 Anan: Damasku ndëpret aksionet të ...

Nikolliq e Vuçiq në Mitrovicë

Evropaelire - 11.04.2012

Situata e sigurisë në veriun e Kosovës mbetet e tensionuar, ndonëse gjatë orëve të fundit nuk është shënuar ndonjë incident, i cili do ta rrezikonte sigurinë e përgjithshme, njoftojnë zyrtarët e Policisë së Kosovës.

Mitrovicë, Komiteti i Sigurisë së qytetarëve të veriut thirrje për ndërhyrje urgjente

Lajmeshqip - 11.04.2012

Prishtinë – Qytetarët shqiptarë dhe ata të komuniteteve jo-serbe të veriut të Mitrovicës kërkojnë veprime urgjente të strukturave të sigurisë në mënyrë që të parandalohet përshkallëzimi i situatës.

Mitrovicë, qytetarët kërkojnë ndihmën e policisë

Alsat - 11.04.2012

Qytetarët shqiptarë dhe ata të komuniteteve jo-serbe në veri të Mitrovicës, kërkojnë veprime urgjente të strukturave të sigurisë së Kosovës, në mënyrë që të parandalohet përshkallëzimi i situatës, e cila është në pikën kritike, pas vrasjes ...

Nikoliq në Mitrovicë

Evropaelire - 11.04.2012

Situata e sigurisë në veriun e Kosovës mbetet e tensionuar, ndonëse gjatë orëve të fundit nuk është shënuar ndonjë incident, i cili do ta rrezikonte sigurinë e përgjithshme, kanë njoftuar zyrtarët e Policisë së Kosovës.

Nikoliç: Kosova është Serbi

Top Channel - 11.04.2012

Kryetari i Partisë Përparimtare Serbe, Tomisllav Nikoliç ka mbajtur një tubim elektoral në Mitrovicë, ku ka deklaruar se Kosova do të mbetet gjithmonë pjesë e Serbisë. “Kosova është pjesë përbërëse e Serbisë.

Mitrovicë, përleshje në veri, një i plagosur

Top Channel - 12.04.2012

Një përleshje mes disa personave, si dhe të shtëna me armë zjarri, të cilat kanë rezultuar me një të plagosur, kanë ndodhur rreth orës 3:00 të mëngjesit të së enjtes në veri të Mitrovicës.

Shqiptarët e Mitrovicëc armatosen për vetëmbrojtje – VIDEO

Shqipmedia - 11.04.2012

Një ditë pasi kryetari i Komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati porositi shqiptarët e Veriut që të mbrohen vetë nga serbët armatosur, ata duket se me të vërtetë e kanë vetëmbrojtjen si alternativën e vetme.

Kasatrati fton qytetarët në veri të vetëmbrohen

Botasot - 11.04.2012

Situata në veri të Kosovës vazhdon të jetë e tensionuar. Kryetari i komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati u ka bërë thirrje qytetarëve shqiptar që jetojnë në veri të Mitrovicës të vetëmbrohen në rast të kërcënimit nga ekstremistët serbë.

Nikoliq e Vuçiq në Mitrovicë

Koha.net - 11.04.2012

Mitrovicë, 11 prill - Situata e sigurisë në veriun e Kosovës mbetet e tensionuar, ndonëse gjatë orëve të fundit nuk është shënuar ndonjë incident, i cili do ta rrezikonte sigurinë e përgjithshme, njoftojnë zyrtarët e Policisë së Kosovës.

“Na mbroni ose ne do të vetëmbrohemi”

Telegrafi - 11.04.2012

Qytetarët shqiptarë dhe ata të komuniteteve joserbe të veriut të Mitrovicës, kërkojnë veprime urgjente të strukturave të sigurisë të Kosovës. Përfaqësuesit e banorëve shqiptarë dhe boshnjakë që jetojnë në veri, këto kërkesa i kanë shtruar ...

Qytetarët në Mitrovicë kërkojnë veprim urgjent

Botasot - 11.04.2012

Qytetarët shqiptarë dhe ata të komuniteteve joserbe në veri të Mitrovicës, kërkojnë veprime urgjente të strukturave të sigurisë së Kosovës, në mënyrë që të parandalohet përshkallëzimi i situatës, e cila është në pikën kritike, pas vrasjes ...

Nikoliq takohet me qytetarë serbë të Mitrovicës

Koha.net - 11.04.2012

Mitrovicë, 11 prill - Edhe pse Prishtina zyrtare është shprehur kundër mbajtjes së zgjedhjeve serbe në territorin e Kosovës megjithatë shteti serb ka nisur fushatën paraelektorale edhe në veri të Mitrovicës.

Nikolic takohet me qytetarë serbë të Mitrovicës

Telegrafi - 11.04.2012

Edhe pse Prishtina zyrtare është shprehur kundër mbajtjes së zgjedhjeve serbe në territorin e Kosovës megjithatë shteti serb ka nisur fushatën paraelektorale edhe në veri të Mitrovicës.

5 mijë euro për familjen Haradinaj në Mitrovicë nga Presidenca

Koha.net - 11.04.2012

Prishtinë, 11 prill - Presidentja e Republikës së Kosovës Atifete Jahjaga ka ndarë 5,000 euro nga fondi i Zyrës së Presidentes për të ndihmuar familjen Haradinaj nga Mitrovica.

Jahjaga ndihmon familjen Haradinaj

Botasot - 11.04.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës zonja Atifete Jahjaga ka ndarë pesë mijë euro nga fondi i Zyrës së Presidentes për të ndihmuar familjen Haradinaj nga Mitrovica, thuhet në një njoftim të kabinetit të Presidentes së Kosovës.

Presidentja ndan 5 000 euro për familjen Haradinaj

Telegrafi - 11.04.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, ka ndarë 5 000 euro nga fondi i Zyrës së Presidentes për të ndihmuar familjen Haradinaj nga Mitrovica.

Nikolic: Kosovën do ta bëj Serbi

Botasot - 11.04.2012

Kryetari i Partisë Përparimtare serbe (SNS) Tomislav Nikolic, pasi ka hyr ilegalisht në Kosovë, ka premtuar para qytetarëve serbë të veriut se në rast të fitores së tij në zgjedhjet e 6 majit, do të respektojë kushtetutën serbe në të cilën ...

Jahjaga, 5 mijë euro ndihmë për familjen Haradinaj

Ora news - 11.04.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës zonja Atifete Jahjaga ka ndarë pesë mijë euro nga fondi i Zyrës së Presidentes për të ndihmuar familjen Haradinaj nga Mitrovica, thuhet në një njoftim të kabinetit të Presidentes së Kosovës.

Nikoliç: Kosova do të mbetet Serbi

Ora news - 11.04.2012

Kryetari i Partisë Përparimtare Serbe, Tomisllav Nikoliç ka mbajtur një tubim parazgjedhor në Mitrovicë, ku ka deklaruar se “Kosova do të mbetet gjithnjë Serbi”. “Kosova është pjesë përbërëse e Serbisë.

Nikoliç me fushatë folklorike në Mitrovicë

Yll Press - 11.04.2012

Në anën tjetër, zyrtarët e Policisë së Kosovës kanë thënë se Nikoliq dhe krerët e tjerë të Partisë Përparimtare Serbe, nuk kanë bërë kërkesë për ta vizituar Kosovën.

Nikolliq e Vuçiq pritet të vizitojnë Mitrovicën

Evropaelire - 10.04.2012

Kryetari i Partisë Përparimtare Serbe, Tomisllav Nikolliq dhe zëvendësi i tij, Aleksandar Vuçiq, pritet të qëndrojnë të mërkurën në veri të Mitrovicës. Këtë informacion e kanë konfirmuar përfaqësues të PPS-së në Mitrovicë.

OSBE i dënon incidentet në veri të Kosovës

Idividi - 10.04.2012

Prishtinë, prill 2012 (MIA) - Ushtruesi i detyrës së shefit të Misionit të OSBE-së në Kosovë, Eduard Xhozef dënoi sulmin e sotëm në një pikë kontrolli të policisë dhe incidentet e dhunshme të djeshme në Mitrovicë nga të cilat një person ...

“Mbrojtja civile” dyshohet se kreu shpërthimin terrorist në Mitrovicë

Ina - 10.04.2012

Organizata e ashtuquajtur “Mbrojtja civile”, që udhëhiqet nga serbët Jovica Lazareviq dhe Desimir Janiçijeviq, në veri të Kosovës, dyshohet se qëndron prapa sulmit me bombë në banesën e familjes Haradinaj, në Mitrovicë.

'Mbrojtja civile' dyshohet se kreu shpërthimin në Mitrovicë

Alsat - 10.04.2012

Organizata e ashtuquajtur “Mbrojtja civile”, që udhëhiqet nga serbët Jovica Lazareviç dhe Desimir Janiçijeviç, në veri të Kosovës, dyshohet se qëndron prapa sulmit me bombë në banesën e familjes Haradinaj, në Mitrovicë.

“Mbrojtja civile” dyshohet se kreu shpërthimin terrorist në Veri

Shqipmedia - 10.04.2012

Organizata e ashtuquajtur “Mbrojtja civile”, që udhëhiqet nga serbët Jovica Lazareviq dhe Desimir Janiçijeviq, në veri të Kosovës, dyshohet se qëndron prapa sulmit me bombë në banesën e familjes Haradinaj, në Mitrovicë.

“Mbrojtja civile” dyshohet për vrasjen e shqiptarit në Mitrovicë

LajmiFundit - 10.04.2012

Organizata e ashtuquajtur “Mbrojtja civile”, që udhëhiqet nga serbët Jovica Lazareviç dhe Desimir Janiçijeviç, në veri të Kosovës, dyshohet se qëndron prapa sulmit me bombë në banesën e familjes Haradinaj, në Mitrovicë.

"Mbroni familjet tuaja në Veri”

Top Channel - 10.04.2012

Të zhgënjyer me situatën e sigurisë në veriun e Mitrovicës, shqiptarët kërkojnë ndihmën e shtetit për t’u mbrojtur. Gjatë ditës së martë ata zbritën në jug dhe i kërkuan mbrojtje kryetarit të Komunës së Mitrovicës.

Shpërthimi përshkallëzon trazirat në Mitrovicë

SETimes - 10.04.2012

10/04/2012 Thirrjet për gjendje të jashtëzakonshme në veriun e Kosovës vijnë pasi një sulm me bombë vret një shqiptar etnik. Nga Muhamet Brajshori për Southeast European Times në Prishtinë -- 10/04/12 Pas një shpërthimi të dielën në ...

UNMIK-u, pas dy ditësh, reagoi për shpërthimin në Mitrovicë

Botasot - 10.04.2012

Shefi i UNMIK-ut në Kosovë, Farid Zarif dy ditë pas vrasjes së Selver Haradinaj e ka dënuar shpërthimin e të shtunës. Në një komunikatë për media, Zarif i shpreh ngushëllimet familjes Haradinaj.

Kosovë: Vazhdojnë reagimet ndaj dhunës në veriun e Mitrovicës

VOA - 10.04.2012

Në Kosovë kanë vazhduar reagimet ndaj incidenteve të fundit në veriun e Mitrovicës, të banuar me shumicë serbe, gjatë të cilave një shqiptar humbi jetën.

Kosovë, UNMIK dënon vrasjen e Haradinajt

Ora news - 10.04.2012

Shefi i UNMIK-ut, Farid Zarif ka dënuar sulmin në veri të Mitrovicës ku u vra Selver Haradinaj, ndërsa u plagosën 5 anëtarët e tij të familjes. Farid Zarif ka thënë se akte të tjera të dhunës nuk duhet të tolerohen, pasi ato kërcënojnë ...

UNMIK-u, pas dy ditësh reagoi për shpërthimin në Mitrovicë

Telegrafi - 10.04.2012

Shefi i UNMIK-ut në Kosovë, Farid Zarif, përmes një komunikate për media ka dënuar shpërthimin e së shtunës në veri të Mitrovicës, ku mbeti i vrarë Selver Haradinaj.

"Mbrojtja civile" dyshohet se kreu shpërthimin terrorist

Koha.net - 10.04.2012

Prishtinë, 10 prill – Organizata e ashtuquajtur “Mbrojtja civile”, që udhëhiqet nga serbët Jovica Lazareviq dhe Desimir Janiçijeviq, në veri të Kosovës, dyshohet se qëndron prapa sulmit me bombë në banesën e familjes Haradinaj, në ...

‘Mbrojtja civile’ dyshim për shpërthimin terrorist

Panorama - 10.04.2012

PRISHTINE- Organizata e ashtuquajtur “Mbrojtja civile”, që udhëhiqet nga serbët Jovica Lazareviq dhe Desimir Janiçijeviq, në veri të Kosovës, dyshohet se qëndron prapa sulmit me bombë në banesën e familjes Haradinaj, në Mitrovicë.

“Mbrojtja civile” dyshohet se kreu shpërthimin në Mitrovicë

Ora news - 10.04.2012

Organizata e ashtuquajtur “Mbrojtja civile”, që udhëhiqet nga serbët Jovica Lazareviç dhe Desimir Janiçijeviç, në veri të Kosovës, dyshohet se qëndron prapa sulmit me bombë në banesën e familjes Haradinaj, në Mitrovicë.

“Mbrojtja civile” dyshohet se kreu shpërthimin terrorist

Telegrafi - 10.04.2012

Organizata e ashtuquajtur “Mbrojtja civile”, që udhëhiqet nga serbët Jovica Lazarevic dhe Desimir Janicijevic, në veri të Kosovës, dyshohet se qëndron prapa sulmit me bombë në banesën e familjes Haradinaj, në Mitrovicë.

UNMIK-u, pas dy ditësh, reagoi për shpërthimin në Mitrovicë

Yll Press - 10.04.2012

Shefi i UNMIK-ut në Kosovë, Farid Zarif dy ditë pas vrasjes së Selver Haradinaj e ka dënuar shpërthimin e të shtunës. Në një komunikatë për media, Zarif i shpreh ngushëllimet familjes Haradinaj.

“Mbrojtja civile” dyshohet se kreu shpërthimin në Mitrovicë

Yll Press - 10.04.2012

Lajmi bëhet i ditur nga mediat kosovare të cilat citojnë burime të afërta në procesin e hetimit që kanë thënë se kjo organizatë, pjesë e së cilës janë udhëheqës të strukturave të sigurisë dhe të komunave veriore, mund të jetë autore e ...

Edhe UNMIK-u dënon vrasjen e Haradinajt

Koha.net - 10.04.2012

Prishtinë, 10 prill - Shefi i UNMIK-ut, Farid Zarif e ka dënuar sulmin në veri të Mitrovicës, me ç’rast ka vdekur Selver Haradinaj, ndërsa janë plagosur 5 anëtarët e tij të familjes.

Nikilliq eVuçiq pritet të vizitojnë Mitrovicën

Botasot - 10.04.2012

Kryetari i Partisë Përparimtare Serbe (PPS), Tomisllav Nikolliq dhe zëvendësi i tij, Aleksandar Vuçiq, pritet të qëndrojnë të mërkurën në veri të Mitrovicës. Këtë informacion e kanë konfirmuar përfaqësues të PPS-së në Mitrovicë.

Radikalët serbë të mërkurën në Mitrovicë

Koha.net - 10.04.2012

Mitrovicë, 10 prill - Kryetari i Partisë Përparimtare Serbe, Tomisllav Nikoliq dhe zëvendësi i tij, Aleksandar Vuçiq, pritet të qëndrojnë të mërkurën në veri të Mitrovicës.

Situata në veriun e Mitrovicës me tensione por pa incidente

VOA - 10.04.2012

Gjendja në veriun e Mitrovicës vazhdon të jetë e tensionuar, ndonëse autoritetet thonë se situata është më e qetë pas incidentit të fundit ku humbi jetën një shqiptar dhe u plagosën dy nga fëmijët e tij.

Nikolliç e Vuçiç, të mërkurën në Mitrovicë

Ora news - 10.04.2012

Kryetari i Partisë Përparimtare Serbe, Tomisllav Nikolliç dhe zëvendësi i tij, Aleksandar Vuçiç, pritet të qëndrojnë të mërkurën në veri të Mitrovicës. Jami është konfirmuar nga përfaqësues të PPS-së në Mitrovicë.

Nikolic pritet ta vizitojnë Mitrovicën

Telegrafi - 10.04.2012

Kryetari i Partisë Përparimtare Serbe, Tomislav Nikolic dhe zëvendësi i tij, Aleksandar Vucic, pritet të qëndrojnë të mërkurën në veri të Mitrovicës. Këtë informacion e kanë konfirmuar përfaqësues të Partisë Përparimtare Serbe në Mitrovicë.

Kastrati: Mbroni familjet tuaja!

Telegrafi - 10.04.2012

Të zhgënjyer me situatën e sigurisë në veriun e Mitrovicës, shqiptarët kërkojnë ndihmën e shtetit për t’u mbrojtur. Gjatë ditës së martë ata zbritën në jug dhe i kërkuan mbrojtje kryetarit të Komunës së Mitrovicës Avni Kastrati.

U varros Selver Haradinaj, viktima e aktit terrorist

24 orë - 09.04.2012

Të dielën pasdite u varros me nderime, në varrezat e qytetit të Mitrovicës, Selver Haradinaj, i vrarë të dielën në mëngjes në një sulm me mjet eksplodues në banesën e tij në veri të Mitrovicës.

OSBE dënon dhunën në veri

Evropaelire - 09.04.2012

Ushtruesi i detyrës së Shefit të Misionit të OSBE-së në Kosovë, Eduard P. Xhozef dënoi sulmin e sotëm në një pikë kontrolli të policisë dhe incidentet e dhunshme të djeshme në Mitrovicë nga të cilat një person mbeti i vdekur dhe një tjetër ...

AAK: Dënohet ashpër sulmi kriminal në veri të Mitrovicës

Idividi - 09.04.2012

Prishtinë, 8 prill 2012 (MIA) - Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës përcjellë indinjatën e saj të thellë për sulmin me eksploziv ndaj një familjeje shqiptare në lagjen e Tre Rrokaqiejve, në veri të Mitrovicës, ku e humbi jetën një qytetar ...

Qeveria e Kosovës dënon "aktin terrorist" në Mitrovicë

Idividi - 09.04.2012

Prishtinë, 8 prill 2012 (MIA) - Qeveria e Republikës së Kosovës dënon aktin terrorist, në të cilin humbi jetën një qytetarë, në pjesën veriore të qytetit të Mitrovicës.

Vrasja në Mitrovicë, BE kërkon Hetim të shpejtë

Alsat - 09.04.2012

EULEX ka nisur hetimet për zbardhjen e vrasjes se 38 vjeçarit shqiptar ne Mitrovice si pasoje e një shpërthimi. Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zhbogar tha se është “i shokuar” me vrasjen e Selver Haradinajt në ...

Sërish shpërthime në veriun e Kosovës

Top Channel - 09.04.2012

Shpërthimet në veri të Kosovës nuk kanë të ndalur. Pas vrasjes së shqiptarit Selver Haradinaj mëngjesin e së shtunës, dy shpërthime të tjera të fuqishme kanë ndodhur sërish në zonë.

Terrori serb në veri – Ramiz Bojaj

Ina - 09.04.2012

Akti terrorist i sulmit mbi familjen Haradinaj është pasqyrë e realitetit të hidhur qe mbretëron tash e 13 vjet në veriun e vendit. Qeveria jonë në vend qe të merr masa efikase për kapjen e atentatorëve vrasës dhe zhbërjen e bandave ...

Tiranë, Ministria e Jashtme dënon ngjarjet e fundit në Mitrovicë

LajmiFundit - 09.04.2012

Ministria e Punëve të Jashtme dënon ashpër shpërthimin që shkaktoi vdekjen e një qytetari të pafajshëm në veri të Mitrovicës, si dhe cdo akt tjetër dhune që cënon forcimin e sigurisë, stabilitetit dhe bashkëjetesës në veri të Kosovës.

Vetëvendosja: Qeveria bashkëpunëtore në incidentet e orkestruara

LajmiFundit - 09.04.2012

Nëpërmjet strukturave të saj të paligjshme dhe të armatosura Serbia po ndërmerr sulm ndaj shqiptarëve të veriut të Kosovës. Vrasja e Selver Haradinajt (38 vjeç) në zonën e Tre Rrokaqiejve në veri të Mitrovicës ishte sulm terrorist, me ...

Vrasja në Mitrovicë, BE: Hetim të shpejtë

Panorama - 09.04.2012

EULEX ka nisur hetimet per zbardhjen e vrasjes se 38 vjecarit shqiptar ne Mitrovice si pasoje e nje shperthimi. Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zhbogar tha se është “i shokuar” me vrasjen e Selver Haradinajt në ...

Rrahet një serb në Mitrovicë

Koha.net - 09.04.2012

Mitrovicë, 9 prill – Vlladimir Denoviqi nga Suvidolli i Mitrovicës mbrëmë është sulmuar nga tre shqiptarë, siç pohojnë mediet serbe, dhe ka pësuar lëndime të rënda trupore – në kokë e në gjoks, porse është jashtë rrezikut për jetë.

Mitrovicë, eksploziv shtëpisë së shqiptarit, vdes 38-vjeçari

Panorama - 09.04.2012

Sulmi, nuk përjashtohen motivet etnike, nëna e 4 fëmijët rëndë në spital. Një mjet shpërthyes është vendosur në shtëpinë e një shqiptari në Mitrovicë, ku si pasojë 38-vjeçari Selver Haradinaj humbi jetën dhe katër fëmijët dhe bashkëshortja ...

Një tjetër shpërthim në Mitrovicë, nuk ka te lënduar

Koha.net - 09.04.2012

Mitrovicë, 9 prill - Veriu i Mitrovicës gjatë natës që po lëmë është tronditur nga një shpërthim tjetër, i cilat kanë ndodhur në afërsi të ish-Shkollës së mesme teknike, raporton korrespondenti i “Kohës Ditore”.

Serbët në veriun e Mitrovicës nuk lejojnë vendosjen e pikave policore

VOA - 09.04.2012

Grupe serbësh në veriun e Kosovës, penguan sot vendosjen e pikave të kontrollit të policisë në disa zona të banuara me popullatë të përzier në veriun e Mitrovicës.

Njësia antiterroriste heton vrasjen e Selver Haradinjat

Koha.net - 09.04.2012

Mitrovicë, 9 prill - Njësia speciale për luftë kundër krimit të organizuar, përkatësisht ajo antiterroriste është duke i bërë hetimet në lidhje me vrasjen e Selver Haradinajt në Mitrovicë.

OSBE dënon dhunën në veri

Botasot - 09.04.2012

Ushtruesi i detyrës së Shefit të Misionit të OSBE-së në Kosovë, Eduard P. Xhozef dënoi sulmin e sotëm në një pikë kontrolli të policisë dhe incidentet e dhunshme të djeshme në Mitrovicë nga të cilat një person mbeti i vdekur dhe një tjetër ...

OSBE në Kosovë dënon dhunën në Mitrovicë

Koha.net - 09.04.2012

Prishtinë, 9 prill - Ushtruesi i detyrës së shefit të Misionit të OSBE-së në Kosovë, Edward P. Joseph dënoi sulmin e sotëm në një pikë kontrolli të policisë dhe incidentet e dhunshme të djeshme në Mitrovicë nga të cilat një person mbeti i ...

Sulmi në Mitrovicë, MPJ: Të vendosen para drejtësisë autorët

Ora news - 09.04.2012

Një ditë pas shpërthimit në Mitrovicë, i cili i mori jetën një personi dhe u plagosën 5 të tjerë ka reaguar edhe Ministria e Punëve të Jashtme. Në një njoftim për shtyp MPJ dënon ashpër shpërthimin si dhe cdo akt tjetër dhune që cënon ...

Ministria e Jashtme shqiptare: Dënojmë ngjarjet në Mitrovicë

Botasot - 09.04.2012

Një ditë pas shpërthimit në Mitrovicë, i cili i mori jetën një personi dhe u plagosën 5 të tjerë ka reaguar edhe Ministria e Punëve të Jashtme. Në një njoftim për shtyp MPJ dënon ashpër shpërthimin si dhe cdo akt tjetër dhune që cënon ...

OSBE dënon ashpër dhunën në veri

Ora news - 09.04.2012

Ushtruesi i detyrës së Shefit të Misionit të OSBE-së në Kosovë, Eduard P. Xhozef dënoi sulmin e sotëm në një pikë kontrolli të policisë dhe incidentet e dhunshme të djeshme në Mitrovicë nga të cilat një person mbeti i vdekur dhe një tjetër ...

Shqipëria dënon dhunën në veri të Kosovës

Telegrafi - 09.04.2012

Një ditë pas shpërthimit të eksplozivit në shtëpinë e një shqiptari në zonën e “Tre Rrokaqiejve” në veri të Mitrovicës, ku mbeti i vdekur 38-vjeçari kosovar Selver Haradinaj dhe u plagosën dy anëtarë të familjes së tij, ka reaguar edhe ...

Të shpallet gjendje e jashtëzakonshme në Mitrovicë!

Botasot - 09.04.2012

Nëpërmjet strukturave të saj të paligjshme dhe të armatosura Serbia po ndërmerr sulm ndaj shqiptarëve të veriut të Kosovës. Vrasja e Selver Haradinajt (38 vjeç) në zonën e Tre Rrokaqiejve në veri të Mitrovicës ishte sulm terrorist, me ...

Të shpallet gjendje e jashtëzakonshme në Mitrovicë!

Telegrafi - 09.04.2012

Nëpërmjet strukturave të saj të paligjshme dhe të armatosura Serbia po ndërmerr sulm ndaj shqiptarëve të veriut të Kosovës. Vrasja e Selver Haradinajt (38 vjeç) në zonën e Tre Rrokaqiejve në veri të Mitrovicës ishte sulm terrorist, me ...

VV: Të shpallet gjendje e jashtëzakonshme në veri

Ora news - 09.04.2012

Serbia po ndërmerr sulme ndaj shqiptarëve të veriut të Kosovës, përmes strukturave të saj të paligjshme dhe të armatosura. Vrasja e Selver Haradinajt (38 vjeç) në zonën e Tre Rrokaqiejve në veri të Mitrovicës ishte sulm terrorist, ku ...

VV: Qeveria bashkëpunëtore në incidentet e orkestruara

Koha.net - 09.04.2012

Prishtinë, 9 prill – Ndaj gjendjes aktuale në veri ka reaguar sërish Lëvizja Vetëvendosje, duke akuzuar Qeverinë e Kosovës se “po i shërben planit të Serbisë, që po del gjithnjë e fituar prej incidenteve të krijuara” dhe duke vlerësuar se ...

Shqipëria dënon dhunën në Mitrovicë

Koha.net - 09.04.2012

Tiranë, 9 prill - Një ditë pas shpërthimit të eksplozivit në shtëpinë e një shqiptari në zonën e “Tre Rrokaqiejve” në veri të Mitrovicës, ku mbeti i vdekur 38-vjeçari kosovar Selver Haradinaj dhe u plagosën dy anëtarë të familjes së tij, ...