TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Përmbytjet në veri, gjendja vazhdon të jetë e rëndë

Alsat - 13.01.2010

Dymbedhjetë ditë pas përmbytjeve në Qarkun e Shkodrës situata vazhdon të mbetet e rënde. Reshjet e shiut kanë rritur me disa centimetra nivelin e ujit nëpër rruget e qytetit të Shkodrës.

Shkodër: Tërhiqet Buna

Ina - 13.01.2010

Situata në lagjet e qytetit të Shkodrës duket se ka shënuar përmirësime, pas 12 ditëve të vërshimeve, por në zonat e nën Shkodrës raportohet se situata mbetet kritike.

Shkodër: Tërhiqet Buna

Evropaelire - 13.01.2010

Situata në lagjet e qytetit të Shkodrës duket se ka shënuar përmirësime, pas 12 ditëve të vërshimeve, por në zonat e nën Shkodrës raportohet se situata mbetet kritike.

Tërhiqet Buna, Nënshkodra ende kritike

Koha.net - 13.01.2010

Shkodër, 13 janar - Qarku i Shkodrës lë pas ditën e 12 të përmbytjeve. E ndërsa vihet re një përmirësim të situatës nëpër lagjet e qytetit, në zonat e Nënshkodrës situata mbetet kritike.

Shkodër: Tërhiqet Buna

Botasot - 13.01.2010

Situata në lagjet e qytetit të Shkodrës duket se ka shënuar përmirësime, pas 12 ditëve të vërshimeve, por në zonat e nën Shkodrës raportohet se situata mbetet kritike.

Terhiqet Buna, Berisha mbledh ministrat sot në Shkodër

Botasot - 13.01.2010

SHKODER - Qarku i Shkodrës lë pas ditën e 12 të përmbytjeve. E ndërsa vihet re një përmirësim të situatës nëpër lagjet e qytetit, në zonat e Nënshkodrës situata mbetet kritike.

Një pjesë e mirë e Shkodrës tashmë është e lundrueshme

BBC - 12.01.2010

Ujrat e Lumit Buna kanë kapërcyer portat e qytetit të Shkodrës dhe po përparojnë drejt lagjeve Xhabije, Kiras, Livade dhe më parë Ajasëm, duke përmbytur mbi 330 shtëpi banimi.

Buna afër nivelit kritik

Fakti - 12.01.2010

Përmbytjet në Shqipëri Buna afër nivelit kritik Lumi Buna paraqet kërcënim serioz për qytetin e Shkodrës. Niveli i këtij lumi ka arritur afër nivelit kritik.

Përmbytjet përfshinë edhe Ulqinin në Malin e Zi

Alsat - 12.01.2010

Sasia e madhe e ujit që po kalon në lumin Buna, ka bërë që nga vërshimet të përfshijnë edhe disa vendbanime në Mal të Zi, ku më e goditura është komuna e Ulqinit.

Një pjesë e mirë e Shkodrës tashmë është e lundrueshme

Ina - 12.01.2010

Ujrat e Lumit Buna kanë kapërcyer portat e qytetit të Shkodrës dhe po përparojnë drejt lagjeve Xhabije, Kiras, Livade dhe më parë Ajasëm, duke përmbytur mbi 330 shtëpi banimi.

Shkoder: Fryhet Buna, disa lagje nen uje

Albeu.com - 12.01.2010

Fryrja e lumit Buna ka shkaktuar përmbytje në disa lagje në qytetin e Shkodrës. Nën pushtetin e ujit janë lagjet “Xhabije” dhe ‘Livadet”. Uji ka vërshuar në banesat, dyqanet dhe rrugët e kësaj lagje duke e ndërlikuar edhe më tepër situatën.

Shkodër: Situata vazhdon të jetë e vështirë

Evropaelire - 12.01.2010

Rritja e nivelit të lumit Buna ka shkaktuar vërshim në rrugët në periferi të qytetit të Shkodrës. Ministri i Brendshëm, Lulëzim Basha, tha se situata në Shkodër vazhdon të jetë problematike, përkundër masave të ndërmarra.

Lumi Buna zgjeron shtrirjen, hyn 800 metra në Shkoder

Koha.net - 12.01.2010

Shkodër, 12 janar-Qarku i Shkodrës lë pas ditën e 11 të përmbytjeve dhe situata vazhdon të mbetet kritike. Moti i keq me reshje shiu të cilat kanë vazhduar pa pushim gjithë natën vetëm sa kanë shtuar nivelin e lumit Buna, dhe uji tashmë sa ...

Një pjesë të Shkodrës vërshimet e bëjnë të lundrueshme

Botasot - 12.01.2010

Lëvizjet nëpër këto lagje bëhen me mjete ujore nga vetë banorët, por edhe nga strukturat e policisë dhe ushtrisë, që evakuojnë banorët nga rreziku.

Uji vazhdon te perparoje drejt qytetit te Shkodres

Yll Press - 12.01.2010

Bllokimi i kolektoreve te shkarkimit te ujerave te bardha ka bere qe uji te pushtoje rrugen kryesore, nderkohe qe autoritetet vendore deklarojne se nuk ka nevoje per panik, pasi situata eshte nen kontroll.

Buna nuk ndalet, nis “pushtimin” e Shkodrës

Telegrafi - 12.01.2010

Pas 11 ditësh, Shkodra dhe rrethinat e saj gjenden ende nën ujë, ndërkohë që shiu vazhdon dhe bie pothuajse çdo ditë. Edhe gjatë natës së mbrëmshme, reshjet kanë qenë të shumta në qytetin verior të Shqipërisë, çka ka ndikuar në zgjerimin e ...

Përmbytjet përfshijnë dhe Ulqinin

Botasot - 12.01.2010

Prurjet e reja të lumit Buna kanë përmbytur shumë sipërfaqe të tokës, oborre të shtëpive, restoranteve dhe objekte banimi. Sasia e madhe e ujit që po kalon në lumin Buna, ka bërë që nga vërshimet të përfshijnë edhe disa vendbanime në Mal ...

Buna vërshon pjesë të Shkodrës

Koha.net - 12.01.2010

Shkodër, 12 janar - Qarku i Shkodrës lë pas ditën e 11 të përmbytjeve dhe situata vazhdon të mbetet kritike, njoftojnë mediat nga vendi i goditur nga kjo fatkeqësi natyrore.

Shkoder, Buna afer nivelit kritik

Albeu.com - 11.01.2010

Lumi Buna paraqet kërcënim serioz për qytetin e Shkodrës. Niveli i këtij lumi ka arritur afër nivelit kritik. Sipas të dhënave të Ministrisë së Brendshme, Buna ka arritur kuotën prej 9.22 metra nga niveli kritik 9,25 metra.

Shkodër: Situata mbetet serioze, Buna afër nivelit kritik

Evropaelire - 11.01.2010

Lumi Buna paraqet kërcënim serioz për qytetin e Shkodrës. Niveli i këtij lumi ka arritur afër nivelit kritik. Sipas të dhënave të Ministrisë së brendshme, Buna ka arritur kuotën prej 9.22 metra nga niveli kritik 9,25 metra.

Në Shkodër situata mbetet serioze, Buna afër nivelit kritik

Alsat - 11.01.2010

Lumi Buna paraqet kërcënim serioz për qytetin e Shkodrës. Niveli i këtij lumi ka arritur afër nivelit kritik. Sipas të dhënave të Ministrisë së brendshme, Buna ka arritur kuotën prej 9.22 metra nga niveli kritik 9,25 metra.

Sërish gjendje e rëndë në Shkodër

Ina - 11.01.2010

Reshjet e shirave gjatë ditës së djeshme kanë shkaktuar daljen e lumit Buna nga shtrati dhe përmbytjen e lagjeve në hyrje të qytetit të Shkodrës.

Rritet niveli i ujit në Velipojë e Bushat

Koha.net - 11.01.2010

Shkodër, 11 janar - Rrethi i Shkodrës, lë pas ditën e 10 të përmbytjeve. Reshjet e shiut kanë vazhduar gjithë natën duke mos krijuar aspak favorizim për uljen e nivelit të ujit në zonat e përmbytura, njoftojnë sot mediat e Tiranës.

Rritet niveli i lumit Buna, i afrohet pikës kritike

Botasot - 11.01.2010

Niveli i lumit Buna është rritur. Sipas të dhënave të Ministrisë së Brendshme, Buna ka arritur kuotën prej 9.22 metra nga niveli kritik 9,25 metra.

Përmbytjet në Shkodër, OKB ofron 270 mijë $ ndihmë

Botasot - 11.01.2010

SHKODER - Rrethi i Shkodrës, lë pas ditën e 10 të përmbytjeve. Lumi Buna vazhdon të jetë i fryrë, dhe niveli i ujit në lagjet periferike të qytetit shkon deri në 1 metër. Komuna e Velipojës është e izoluar nga uji.

Fryhet Buna, uji në periferi të Shkodrës 1 metër e 70 cm

Koha.net - 11.01.2010

Shkodër, 11 janar - Reshjet e shiut kanë rënduar situatën në lagjet periferike të Shkodrës në ditën e 11 të përmbytjeve. Lumi Buna ka vërshuar nëpër qytet duke e çuar në 1 metër e 70 cm nivelin në lagjet periferike.

Fryhet Buna, e pakalueshme rruga Shkodër - Mali i Zi

Telegrafi - 11.01.2010

Uji i lumit Buna të hënën doli mbi urën me të njëjtin emër duke bllokuar dy akse Shkodër-Moriqan që lidh Shkodren me Malin e Zi dhe aksi tjetër interurban Shirokeë Zogaj.