TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ban Ki-Moon, thirrje t’i jepet fund dhunës në Egjipt

Shekulli - 18.08.2013

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-Moon u shpreh i alarmuar për trazirat në Egjipt, pas një dite tjetër përleshjesh me armë zjarri, kur forcat e sigurisë bastisën një xhami në Kajro.

BE-ja do të rishikojë marrëdhëniet me Egjiptin

Shekulli - 18.08.2013

Bashkimi Evropian do të rishikojë ditët e ardhshme marrëdhëniet e tij me Egjiptin. Në një deklaratë Presidenti i Këshillit Evropian Herman Van Rompuy dhe Presidenti i Komisionit Evropian Jose Manuel Barroso u bënë thirrje të gjitha palëve ...

Ban Ki-moon: Fund protestave në Egjipt

Albeu.com - 18.08.2013

Përleshjet me arme zjarri të një dite më parë në Egjipt, kur forcat e sigurisë bastisën një xhami në Kairo pas shkëmbimit të zjarrit me protestuesit kane sjelle reagimin e sekretarit te Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon .

Politika e murtajës

SOT - 18.08.2013

Nga Kolec TRABOINI Nuk duhet konsideruar triumf i kulturës apo mbi fenë atë çfarë ngjau në Përmet ku dhunohet prifti orthodoks prej policëve të përmbarimit. Së pari nuk ka pse të ketë rivalitete të tilla të stisura, kultura përballë fesë, ...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, i alarmuar nga zhvillimet në Egjipt

LajmiFundit - 18.08.2013

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon u shpreh i alarmuar për trazirat në Egjipt, pas një dite tjetër përleshjesh me armë zjarri kur forcat e sigurisë bastisën një xhami në Kairo pas shkëmbimit të zjarrit me ...

BE: Rishqyrtohen raportet me Egjiptin

Evropaelire - 18.08.2013

10:47 BE: Rishqyrtohen raportet me Egjiptin 10:36 Siri: 11 të vrarë nga sulmi i personave të armatosur 10:24 Ban Ki-moon i shqetësuar për trazirat në Egjipt 10:14 Policia shqyrton informata të reja për vdekjen e Princeshës ...

Egjipt: Armata nuk do të lejoj dhunë të mëtejshme

Evropaelire - 18.08.2013

18:21 Egjipt: Armata nuk do të lejoj dhunë të mëtejshme 18:03 Filipine: Përpjekje për gjetjen e të zhdukurve nga anija e fundosur 17:07 Rashiq: Serbët duhet të dalin në zgjedhjet e Kosovës 15:09 Siri: Arritën inspektorët e OKB-së për ...

Ban Ki-moon i shqetësuar për trazirat në Egjipt

Evropaelire - 18.08.2013

10:24 Ban Ki-moon i shqetësuar për trazirat në Egjipt 10:14 Policia shqyrton informata të reja për vdekjen e Princeshës ...

Protestë masive në Stamboll në mbështetje të popullit egjiptian

Portalb - 18.08.2013

Dhjetëra mijëra persona u mblodhën në Stamboll për të protestuar masakrën e vazhdueshme kundër civilëve në Egjipt. Të pranishmit mbanin në duar flamuj turq, palestinez, egjiptian dhe sirian, dhe thërrisnin slogane kundër diktaturës ...

Ban Ki-Moon, thirrje t’i jepet fund dhunës në Egjipt

Alsat - 18.08.2013

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-Moon u shpreh i alarmuar për trazirat në Egjipt, pas një dite tjetër përleshjesh me armë zjarri, kur forcat e sigurisë bastisën një xhami në Kajro.

Kryeministri i Egjiptit propozon shpërbërjen e Vëllazërisë Myslimane

Portalb - 18.08.2013

Kabineti qeveritar në Egjipt do të mblidhet në mënyrë urgjente më vonë gjatë ditës, për të diskutuar krizën që ka mbërthyer vendin, ku me qindra kanë mbetur të vrarë në përleshjet masive të mbështetësve të presidentit të rrëzuar Morsi me ...

BE do të rishikojë marrëdhëniet me Egjiptin

DW - 18.08.2013

Shtetet e BE-së do të shqyrtojë urgjentisht ditët e ardhshme marrëdhëniet me Egjiptin. Bashkimi Evropian do të rishikojë ditët e ardhshme marrëdhëniet e tij me Egjiptin. Në një deklaratë Presidenti i Këshillit Evropian Herman Van Rompuy ...

Ban-Ki-moon i alarmuar nga zhvillimet në Egjipt

SOT - 18.08.2013

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon u shpreh i alarmuar për trazirat në Egjipt, pas një dite tjetër përleshjesh me armë zjarri kur forcat e sigurisë bastisën një xhami në Kajro pas shkëmbimit të zjarrit me ...

Thirrje për përmbajtje nga dhuna në Egjipt

Lajmeshqip - 18.08.2013

New York – Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, ka shprehur shqetësim për përshkallëzimin e trazirave në Egjipt. Në deklaratën e publikuar nga zëdhënësi i tij, Ban Ki-moon, ka kërkuar përfundimin e protestave të ...

Egjipt, a është e sigurt të udhëtosh drejt tij? (FOTO-LAJM)

Albeu.com - 18.08.2013

Turizmi i Egjiptit po shkon drejt shkatërrimit teksa protestat shkaktojnë gjithnjë e më shumë të vdekur egjipt ndryshe.jpg3Kriza dhe protestat në Kajro dhe qytete të tjera vazhdojnë, kjo ka ndikuar që këshilluesit qeveritarë të udhëtimit ...

Paralajmërohet nxjerrja jashtë ligjit e Vëllazërisë Muslimane

Almakos - 18.08.2013

Kabineti qeveritar në Egjipt do të mblidhet në mënyrë urgjente më vonë gjatë ditës, për të diskutuar krizën që ka mbërthyer vendin, ku me qindra kanë mbetur të vrarë në përleshjet masive të mbështetësve të presidentit të rrëzuar Morsi me ...

Ban Ki-moon i shqetësuar me trazirat në Egjipt

Evropaelire - 18.08.2013

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, ka shprehur shqetësim për përshkallëzimin e trazirave në Egjipt. Zoti Ban e ka dënuar dhunën dhe ka vlerësuar se ajo është e “papranueshme” Në deklaratën e publikuar mbrëmë vonë ...

Bota solidarizohet me Egjiptin nëpërmjet këtij simboli

Lajmeshqip - 18.08.2013

Kajro – “Shenja Rabia”, apo ngritja e katër gishtërinjve është bërë simbol i masakrës në Misr (Egjipt), dhe i sheshit Rabia el-Adevije. Në shenjë solidarizimit me viktimat e masakrës në Egjipt, njëherit edhe me kërkesat e protestuesve të ...

Bota solidarizohet me Egjiptin nëpërmjet këtij simboli

Portalb - 18.08.2013

“Shenja Rabia”, apo ngritja e katër gishtërinjve është bërë simbol i masakrës në Misr (Egjipt), dhe i sheshit Rabia el-Adevije. Në shenjë solidarizimit me viktimat e masakrës në Egjipt, njëherit edhe me kërkesat e protestuesve të ...

Ban Ki-moon i shqetësuar me trazirat në Egjipt

Kombetare - 18.08.2013

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, ka shprehur shqetësim për përshkallëzimin e trazirave në Egjipt. Zoti Ban e ka dënuar dhunën dhe ka vlerësuar se ajo është e “papranueshme” Në deklaratën e publikuar mbrëmë vonë ...

Shenja Rabia bëhet simbol i masakrës në Egjipt

Almakos - 18.08.2013

"Shenja Rabia", apo ngritja e katër gishtërinjve është bërë simbol i masakrës në Egjipt, dhe i sheshit Rabia el-Adevije. "Rabia" që në arabisht ka kuptimin “katër” është bërë shenjë e grushtit të shtetit kundër protestave në Egjipt.

BE-ja do të rishikojë marrëdhëniet me Egjiptin

Albeu.com - 18.08.2013

Bashkimi Evropian do të rishikojë ditët e ardhshme marrëdhëniet e tij me Egjiptin . Në një deklaratë Presidenti i Këshillit Evropian Herman Van Rompuy dhe Presidenti i Komisionit Evropian Jose Manuel Barroso u bënë thirrje të gjitha palëve ...

Presidenti e shpalli terroriste lëvizjen Vëllazëria Myslimane

Portalb - 18.08.2013

Nëpërmjet një dekreti, të nënshkruar nga presidenti i përkohshëm i Egjiptit, Adly Mansour, lëvizja Vëllazëria Myslimane është shpallur organizatë terroriste. Në dekretin e nënshkruar nga presidenti Mansour,përveç që parashikohet që ...

Vijojnë trazirat në Egjipt, vëllazëria myslimane nuk tërhiqet

SOT - 18.08.2013

Protesta e sotme në Egjipt është përqendruar përpara selisë së Gjykatës Kushtetuese. Në 24 orët e fundit Prokuroria e Përgjithshme e Egjiptit ka ngritur akuzat për terrorizëm e vrasje kundër 250 anëtarëve të Vëllazërisë Myslimane.

SHBA-ja bashkëpërgjegjëse për dhunën në Egjipt?

Telegrafi - 18.08.2013

Me qëndrimin e saj pasiv, SHBA-ja mban përgjegjësi për rritjen e nivelit të dhunës brutale në Egjipt, thonë kritikët. Ekspertët kanë mendime të ndryshme sa i përket influencës amerikane në këtë vend.

Dhuna në Egjipt alarmon OKB-në

Telegrafi - 18.08.2013

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon u shpreh i alarmuar për trazirat në Egjipt, pas një dite tjetër përleshjesh me armë zjarri kur forcat e sigurisë bastisën një xhami në Kajro pas shkëmbimit të zjarrit me ...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, i alarmuar nga zhvillimet në Egjipt

Botasot - 18.08.2013

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon u shpreh i alarmuar për trazirat në Egjipt, pas një dite tjetër përleshjesh me armë zjarri kur forcat e sigurisë bastisën një xhami në Kairo pas shkëmbimit të zjarrit me ...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, i alarmuar nga zhvillimet në Egjipt

Yll Press - 18.08.2013

Në një deklaratë mbrëmë, zoti Ban bëri thirrje për t’u dhënë fund protestave të dhunshme dhe u shpreh se është përdorur forcë e tepruar në përgjigje të tyre. Ai tha se parandalimi i vdekjeve të tjera duhet të jetë përparësia kryesore e ...

Egjipt, jashtë ligjit Vëllazëria Muslimane?

Yll Press - 18.08.2013

Ministri i brendshëm ka parashtruar një propozim për nxjerrjen jashtë ligji dhe shpërbërjen e Vëllazërisë Muslimane, me arsyetimin se kjo forcë politike ka inkurajuar protestat që kanë destabilizuar dhe përgjakur vendin.

Zhvillimet në Egjipt, Ban Ki-moon i alarmuar

Ora news - 18.08.2013

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon, është shprehur i alarmuar për trazirat në Egjipt, pas një dite tjetër përleshjesh me armë zjarri kur forcat e sigurisë bastisën një xhami në Kairo pas shkëmbimit të zjarrit me ...

Dhuna në Egjipt, Bashkimi Evropian rishqyrtonë marrëdhëniet

Ora news - 18.08.2013

Bashkimi Evropian po planifikon të rishqyrtojë marrëdhëniet me Egjiptin, derisa dhuna në këtë vend po vazhdon. Në një deklaratë të publikuar sot nga zyrtarët e lartë, presidenti i Bashkimit Evropian, Herman Van Rompuy, dhe presidenti i ...

BE: Rishqyrtohen raportet me Egjiptin

Botasot - 18.08.2013

Bashkimi Evropian planifikon t’i rishqyrtoj marrëdhëniet e veta me Egjiptin, derisa dhuna në këtë vend po vazhdon. Në deklaratën e publikuar sot nga zyrtarët e lartë, presidenti i Bashkimit Evropian, Herman Van Rompuy, dhe presidenti i ...

BE ditët në vijim do t'i rivlerësojë marrëdhëniet e saj me Egjiptin

Yll Press - 18.08.2013

Në kumtesën e liferuar sot të kryetarit të BE-së, Herman van Rompuj dhe kryetarit të Komisionit Evropian, Zhoze Manuel Barozo, thirren të gjitha palët në Egjipt të tregojnë përmbajtshmëri dhe ta parandalojnë eskalimin e dhunës.

Simboli i masakrës në Egjipt

Telegrafi - 18.08.2013

"Shenja Rabia", apo ngritja e katër gishtërinjve është bërë simbol i masakrës në Misr (Egjipt), dhe i sheshit Rabia el-Adevije. "Rabaa" që në arabisht ka kuptimin “katër” është bërë shenjë e grushtit të shtetit kundër protestave në Egjipt.

BE do të rishikojë marrëdhëniet me Egjiptin

Telegrafi - 18.08.2013

Bashkimi Evropian do të rishikojë ditët e ardhshme marrëdhëniet e tij me Egjiptin. Në një deklaratë Presidenti i Këshillit Evropian Herman Van Rompuy dhe Presidenti i Komisionit Evropian Jose Manuel Barroso u bënë thirrje të gjitha palëve ...

Situata e tensionuar në Egjipt, OKB e alarmuar, BE do rishikojë raportet

Ora news - 18.08.2013

Qeveria egjiptiane do të diskutojë krizën që ka mbërthyer vendin ku me qindra njerëz kanë mbetur të vrarë në përleshjet masive të mbështetësve të presidentit të rrëzuar muhamed Morsi me forcat e ushtrisë.

Kosovarët solidarizohen në Facebook me Egjiptin

Zeri - 18.08.2013

"Shenja Rabaa", apo ngritja e katër gishtërinjve është bërë simbol i masakrës në Egjipt, dhe i sheshit Rabaa el-Adevije. Dhe në gjithë botën nëpër rrjete sociale njerëzit kanë vendour mu këtë symbol si foto të profilit, si dhe kanë hapur ...

Ban Ki-moon: Ndaloni vrasjet

Yll Press - 18.08.2013

Numri një i Organizatës së Kombeve të Bashkuara mendon se ndaj protestuesve është përdorur forcë e tepruar dhe se, në këtë moment, përparësia kryesore e egjiptianëve duhet të jetë parandalimi i vdekjeve të tjera.

Egjipti dhe alternativat e Presidentit Obama

VOA - 18.08.2013

Ndërkohë që ushtria egjiptiane vazhdon goditjen e përgjakshme ndaj Vëllazërisë Myslimane dhe protestuesve tjerë, presidenti amerikan Barak Obama po përballet me gjithnjë e më pak alternativa për trajtimin e krizës.

Ban Ki-moon i alarmuar nga zhvillimet në Egjipt

VOA - 18.08.2013

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon u shpreh i alarmuar për trazirat në Egjipt, pas një dite tjetër përleshjesh me armë zjarri kur forcat e sigurisë bastisën një xhami në Kairo pas shkëmbimit të zjarrit me ...

Egjipt, 79 të vrarë, anulohen protestat e Vëllazërisë Myslimane

Botasot - 18.08.2013

Në përleshjet ndërmjet forcave të sigurisë dhe ithtarëve të Vëllazërisë Myslimane anembanë Egjiptit janë vrarë 79 persona, kurse 549 të tjerë janë plagosur, njoftoi agjencia shtetërore egjiptiane e lajmeve MENA, duke iu referuar të dhënave ...

El-Sisi: Ka vend për të gjithë

Telegrafi - 18.08.2013

Kreu i Forcave të Armatosura të Egjiptit ka dhënë një mesazh për mbështetësit e presidentit të rrëzuar, Mohammed Morsi, ku u thotë se “në Egjipt ka vend për të gjithë”. Gjeneral Abdel Fattah el-Sisi i nxiti ata të jepnin ndihmën e tyre ...

Ban Ki-moon i shqetësuar me trazirat në Egjipt

Zeri - 18.08.2013

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, ka shprehur shqetësim për përshkallëzimin e trazirave në Egjipt. Zoti Ban e ka dënuar dhunën dhe ka vlerësuar se ajo është e “papranueshme” Në deklaratën e publikuar mbrëmë vonë ...

Egjipt, jashtë ligjit Vëllazëria Muslimane?

Gazeta Dita - 18.08.2013

Kabineti qeveritar në Egjipt do të mblidhet në mënyrë urgjente më vonë gjatë ditës, për të diskutuar krizën që ka mbërthyer vendin, ku me qindra kanë mbetur të vrarë në përleshjet masive të mbështetësve të presidentit të rrëzuar Morsi me ...

BE: Ushtria fajtore do rishohim marrëdhënien me Egjiptin

Shqiptarja - 18.08.2013

BRUKSELI - Bashkimi Europian ka dalë sot me një deklaratë veçanërisht të fortë për situatën në Egjipt ku ngarkon me përgjegjësi kryesore autoritetet e përkohshme të Egjiptit dhe ushtrinë dhe thuhet se BE do rishohë marrëdhëniet me Egjiptin.

BE do të rishikojë marrëdhëniet me Egjiptin

Info Shqip - 18.08.2013

Shtetet e BE-së do të shqyrtojë urgjentisht ditët e ardhshme marrëdhëniet me Egjiptin. Bashkimi Evropian do të rishikojë ditët e ardhshme marrëdhëniet e tij me Egjiptin. Në një deklaratë Presidenti i Këshillit Evropian Herman Van Rompuy ...

Egjipt, jashtë ligjit Vëllazëria Muslimane?

Info Shqip - 18.08.2013

Kabineti qeveritar në Egjipt do të mblidhet në mënyrë urgjente më vonë gjatë ditës, për të diskutuar krizën që ka mbërthyer vendin, ku me qindra kanë mbetur të vrarë në përleshjet masive të mbështetësve të presidentit të rrëzuar Morsi me ...

BE do të rishikojë marrëdhëniet me Egjiptin

Gazeta Shqip - 18.08.2013

Shtetet e BE-së do të shqyrtojë urgjentisht ditët e ardhshme marrëdhëniet me Egjiptin. Bashkimi Evropian do të rishikojë ditët e ardhshme marrëdhëniet e tij me Egjiptin. Në një deklaratë Presidenti i Këshillit Evropian Herman Van Rompuy ...

Egjipt, jashtë ligjit Vëllazëria Muslimane?

Gazeta Shqip - 18.08.2013

Kabineti qeveritar në Egjipt do të mblidhet në mënyrë urgjente më vonë gjatë ditës, për të diskutuar krizën që ka mbërthyer vendin, ku me qindra kanë mbetur të vrarë në përleshjet masive të mbështetësve të presidentit të rrëzuar Morsi me ...

BE: Do të rishikojmë marrëdhëniet me Egjiptin. Situata në vend është për faj të ushtrisë

Respublica - 18.08.2013

Bashkimi Europian thotë se do të rishikojë marrëdhëniet me Egjiptin dhe ka dënuar fort ashpër situatën atje, duke ngarkuar me përgjegjësi kryesore autoritetet e përkohshme të vendin dhe ushtrinë.

Egjipt, BE-ja fajëson qeverinë

Vision Plus - 18.08.2013

Per here te pare komuniteti ndërkombëtare mban një qëndrim te ashpër ndaj qeverise ne Egjipt. Presidenti i BE-se Herman Van Rompui dhe kreu i komisionit Hose Manuel Barroso kane vene gishtin te qeveria dhe ushtria si përgjegjëse e ...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, i alarmuar nga zhvillimet në Egjipt

AMA-News - 18.08.2013

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon u shpreh i alarmuar për trazirat në Egjipt, pas një dite tjetër përleshjesh me armë zjarri kur forcat e sigurisë bastisën një xhami në Kairo pas shkëmbimit të zjarrit me ...

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, i alarmuar nga zhvillimet në Egjipt

Gazeta Dita - 18.08.2013

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon u shpreh i alarmuar për trazirat në Egjipt, pas një dite tjetër përleshjesh me armë zjarri kur forcat e sigurisë bastisën një xhami në Kairo pas shkëmbimit të zjarrit me ...

Shfaqet Al Sisi, lavdëron masakruesit

Ilirida - 18.08.2013

Pas një pauze të gjatë, sot është shfaqur gjenerali puçist i Egjiptit, ministri i Mbrojtjes Abdul Fatah Al Sisi. Ai në një takim me gjeneralët, i ka lavdëruar krerët ushtarakë për siç ka thënë “rolin kombëtar” që e kanë luajtur gjatë ...

Bota solidarizohet me Egjiptin nëpërmjet këtij simboli

Ilirida - 18.08.2013

Sheshi Rabaa el-Adevije, tashmë i njohur për shkak të rezistencës së qindra e mijëra protestuesve anti-grushtit të shtetit, ka dëshmuar një nga masakrat më të rënda të viteve të fundit.

Bota solidarizohet me Egjiptin nëpërmjet këtij simboli

GazetaDitore - 18.08.2013

Sheshi Rabaa el-Adevije, tashmë i njohur për shkak të rezistencës së qindra e mijëra protestuesve anti-grushtit të shtetit, ka dëshmuar një nga masakrat më të rënda të viteve të fundit “Shenja Rabia”, apo ngritja e katër gishtërinjve është ...

Vëllazëria Myslimane shpallet organizatë terroriste

Tetova Sot - 18.08.2013

Nëpërmjet një dekreti, të nënshkruar nga presidenti i përkohshëm i Egjiptit, Adly Mansour, lëvizja Vëllazëria Myslimane është shpallur organizatë terroriste. Në dekretin e nënshkruar nga presidenti Mansour,përveçqë parashikohet që ...

BE paralajmëron Egjiptin

Tetova Sot - 18.08.2013

Bshkimi Europian ka vendosur të rishikojë ditët e ardhshme marrëdhëniet e tij me Egjiptin. Në një deklaratë të përbashkët, Presidenti i Këshillit Europian, Herman Van Rompuy, dhe ai i Komisionit Europian, Jose Manuel Barroso, u bënë ...

Shqiptarët solidarizohen në Facebook me Egjiptin

Tetova Sot - 18.08.2013

“Shenja Rabaa”, apo ngritja e katër gishtërinjve është bërë simbol i masakrës në Egjipt, dhe i sheshit Rabaa el-Adevije. Dhe në gjithë botën nëpër rrjete sociale njerëzit kanë vendour mu këtë symbol si foto të profilit, si dhe kanë hapur ...

Egjipt, 79 të vrarë, anulohen protestat e Vëllazërisë Myslimane

Tetova Sot - 18.08.2013

Në përleshjet ndërmjet forcave të sigurisë dhe ithtarëve të Vëllazërisë Myslimane anembanë Egjiptit janë vrarë 79 persona, kurse 549 të tjerë janë plagosur, njoftoi agjencia shtetërore egjiptiane e lajmeve MENA, duke iu referuar të dhënave ...

Egjipt, 79 të vrarë, anulohen protestat e Vëllazërisë Myslimane

Ilirida - 18.08.2013

Në përleshjet ndërmjet forcave të sigurisë dhe ithtarëve të Vëllazërisë Myslimane anembanë Egjiptit janë vrarë 79 persona, kurse 549 të tjerë janë plagosur, njoftoi agjencia shtetërore egjiptiane e lajmeve MENA, duke iu referuar të dhënave ...

Gjenerali el-Sisi deklarata pajtuese për Vëllazërinë Myslimane: Në Egjipt ka vend për të gjithë

Respublica - 18.08.2013

Vëllazëria Myslimane anulloi pasdite marshimin e parashikuar në lagjen Heliopolis, ku ndodhet pallati presidencial. Media e huaj njofton se formalisht anullimi erdhi për arsye sigurie, ndërsa sipas organizatorëve përgjatë rrugës ishin ...

Ban Ki-moon: T'i jepet fund protestave në Egjipt

AlbanianScreen - 18.08.2013

SHBA - Përleshjet me arme zjarri në Egjipt, kur forcat e sigurisë sulmuan një xhami në Kairo pas shkëmbimit të zjarrit me protestuesit kanë sjelle reagimin e sekretarit te Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon.

Egjipt: Ministri i brendshëm propozon nxjerje jashtë ligji e Vëllazërisë Muslimane

Republika - 18.08.2013

Qeveria e përkohshme në Egjipt do të mblidhet sot, për të diskutuar krizën që ka mbërthyer vendin, ku me qindra kanë mbetur të vrarë në përleshjet masive të mbështetësve të presidentit të rrëzuar Morsi me ushtrinë.

BE-ja do të rivlerësojë marrëdhëniet e saj me Egjiptin

Republika - 18.08.2013

Bashkimi Evropian ditët në vijim do t’i rivlerësojë marrëdhëniet e saj me Egjiptin, njoftojnë agjencitë botërore. Sot kryetari i BE-së, Herman van Rompuj dhe kryetari i Komisionit Evropian, Zhoze Manuel Barozo, thirren të gjitha palët në ...

Egjipt, Vëllazëria myslimane nuk tërhiqet

AlbanianScreen - 18.08.2013

Egjipt - Kajro është kthyer në skenën e një lufte civile me përleshje të njëpasnjëshme ditë pas dite ndërmjet mbështetësve të presidentit të rrëzuar Muhamed Morsi dhe forcave të ushtrisë.

Vëllazëria Muslimane i ka anuluar përkohësisht protestat në Kajro

Republika - 18.08.2013

Vëllazëria Muslimane ka njoftuar se i ka anuluar përkohësisht protestat në Kajro, duke pretenduar se snajperistët e ushtrisë ishin vendosur në ndërtesat përgjatë rrugëve ku ishte planifikuar marshi protestues.

SHBA-ja bashkëpërgjegjëse për dhunën në Egjipt?

Gazeta Start - 17.08.2013

Me qëndrimin e saj pasiv, SHBA-ja mban përgjegjësi për rritjen e nivelit të dhunës brutale në Egjipt, thonë kritikët. Ekspertët kanë mendime të ndryshme sa i përket influencës amerikane në këtë vend.

Egjipt, një natë e qetë pas të premtes së përgjakshme

Shekulli - 17.08.2013

KAJRO-Një qetësi ogurzezë ra mbrëmë mbi kryeqytetin egjiptian, pasi banorët u kthyen në shtëpi për të respektuar ndalimqarkullimin për orët e natës. Qetësia e brishtë pason një ditë të dhunshme kur pjesa më e madhe e vendit ishte e ...

Egjipt, forcat e sigurisë pushtojnë xhaminë kryesore

Gazeta Start - 17.08.2013

Kajro – Përveç se i përzunë nga sheshet publike, forcat e sigurisë në Egjipt po zbrazin edhe xhamitë prej mbështetësve të presidentit të rrëzuar me grusht shteti, Muhamed Mursi. Gjatë natës, forcat e sigurisë depërtuan në xhaminë Al-Fateh, ...

Shtyhet procesi për Mubarakun

Gazeta Start - 17.08.2013

Kajro - Procesi gjyqësor ndaj ish-presidentit egjiptian, Hosni Moubarak për nxitje të vrasjes së manifestuesve u shty në datën 25 gusht, pas një seance të shkurtër gjyqësore të zhvilluar sot.

Kajro, vritet i biri i njërit për udhëheqësve të Vëllazërisë

Shekulli - 17.08.2013

Djali i një prej udhëheqësve të Vëllazërisë Myslimane është vrarë përgjatë protestave kundër qeverisë së përkohshme e formuar nga Liria e Vëllazërisë dhe Partia e Drejtësisë. Përfshirë numrin e djeshëm të të vrarëve, raportohet se numri i ...

Papa: Të ndalet dhuna në Egjipt

Gazeta Start - 17.08.2013

Vatikan – Vatikani shprehu sot shqetësim në rritje për situatën tepër të rënduar dhe gjakderdhjen e vazhdueshme në Egjipt. ``Papa Françesku vazhdon ta ndjekë me shumë shqetësim situatën e krijuar në Egjipt, po ashtu njoftimet e rënda për ...

Sërish terror në Kajro, ushtria sulmon xhaminë kryesore

Gazeta Start - 17.08.2013

Kajro – Duket se terrori i ushtrisë egjiptiane ndaj mbështetësve të Vëllazërisë Muslimane nuk po ndalet. Forcat e ushtrisë kanë hyrë sot me armatime në xhaminë kryesore të Kajros, ku ndodhen qindra protestues të paarmatosur dhe civil.

Përleshje të reja në Egjipt, dhjetëra të vrarë

Ina - 17.08.2013

VOA Njoftimet e lajmeve bëjnë të ditura se disa dhjetëra njerëz janë vrarë në Egjipt sot, ku forcat e sigurisë po sulmojnë protestuesit të cilët po mbajnë një "ditë zemërimi" në kundërshtim të hapur me gjendjen e jashtëzakonshme të ...

Mbreti saudit mbështet ushtrinë e Egjiptit

Almakos - 17.08.2013

Mbreti Abdullah i Arabisë Saudite i ka bërë thirrje arabëve që të qëndrojnë së bashku kundër "përpjekjet për të destabilizuar Egjiptin". "Mbretëria e Arabisë Saudite, “njerëzit e saj” dhe qeveria qëndroi dhe qëndron nga sot me vëllezërit e ...

Së paku 50 persona të vrarë në Kajro

Shqipmedia - 17.08.2013

Së paku 50 njerëz janë vrarë në Kajro, derisa mbështetësit e presidentit të rrëzuar, Muhammad Morsi, kanë dalë në rrugë për të denoncuar dhunën policore. Korrespondentët e mediave perëndimore raportojnë se së paku 11 njerëz janë vrarë ...

BE-ja thellësisht e shqetësuar në lidhje me Egjiptin

DW - 17.08.2013

BE-ja vazhdon të ngulë këmbë tek rruga e bisedimeve. Ministri i Jashtëm gjerman Guido Westerwelle ka kërkuar një takim krize të evropianëve për Egjipin. BE-ja po reagon gjithnjë e më shumë e pafuqishme dhe e dëshpëruar për ngjarjet në ...

Egjipt: Forcat e sigurisë depërtuan në xhaminë e rrethuar

Evropaelire - 17.08.2013

10:24 Egjipt: Forcat e sigurisë depërtuan në xhaminë e rrethuar 10:11 SHBA: CIA e pranoi ekzistimin e hapësirës “Area ...

Egjipt: Raporte për të shtëna rreth xhamisë në Kajro

Evropaelire - 17.08.2013

15:32 Egjipt: Raporte për të shtëna rreth xhamisë në Kajro 15:01 Bosnja rrezikon humbjen e fondeve nga BE-ja 14:14 Sport: Tenistja Sharapova ndahet nga trajneri Connors 13:33 Egjipt: U shty procesi kundër Mubarakut 12:48 Afganistan: Nga ...

Egjipt: U shty procesi kundër Mubarakut

Evropaelire - 17.08.2013

13:33 Egjipt: U shty procesi kundër Mubarakut 12:48 Afganistan: Nga sulmet e talibanëve – dhjetëra civilë të vrarë 10:59 Britani: BE të dërgoj urgjentisht monitorues në Gjibraltar 10:48 Filipine: Nga fundosja e anijes – më se 200 të ...

Egjipt, forcat e sigurisë depërtuan në xhaminë e rrethuar

LajmiFundit - 17.08.2013

Forcat e sigurisë së Egjiptit kanë hyrë në një xhami në kryeqytetin Kajro, e cila gjatë natës ishte mbushur përplotë me protestuesit islamistë. Sipas raporteve, mbrëmë vonë forcat e sigurisë depërtuan në xhaminë Al-Fateh, ku po qëndronin ...

SHBA-ja bashkëpërgjegjëse për dhunën në Egjipt?

LajmiFundit - 17.08.2013

Me qëndrimin e saj pasiv, SHBA-ja mban përgjegjësi për rritjen e nivelit të dhunës brutale në Egjipt, thonë kritikët. Ekspertët kanë mendime të ndryshme sa i përket influencës amerikane në këtë vend.

Egjipt, ushtria po largon protestuesit

Alsat - 17.08.2013

Pas përleshjeve të mbrëmshme të policisë egjiptiane me "Vëllazërinë myslimane" ku u vranë rreth 80 persona, forcat policore të Egjiptit po tentojnë të "spastrojn" një xhami në Kajro.

Egjipt, forcat e sigurisë depërtuan në xhaminë e rrethuar

Portalb - 17.08.2013

Forcat e sigurisë së Egjiptit kanë hyrë në një xhami në kryeqytetin Kajro, e cila gjatë natës ishte mbushur përplotë me protestuesit islamistë. Sipas raporteve, mbrëmë vonë forcat e sigurisë depërtuan në xhaminë Al-Fateh, ku po qëndronin ...

Egjipt, natë e qetë pas të premtes së përgjakshme

Albeu.com - 17.08.2013

Pas një të premteje të përgjakshme nata e mbrëmshme ka kluar në qetësi në Egjipt . Përleshjet sporadike mes përkrahësve të Vëllazërisë Myslimane i lanë vendin një qetësie të papritur në orët e mbrëmjes kur hyri në fuqi ndalim-qarkullimi .

Mbi 1000 të arrestuar në Egjipt

Portalb - 17.08.2013

Policia egjiptiane në orët e hershme të mëngjesit ka njoftuar se janë arrestuar afër 1004 mbështetës të dyshuar të 'Vëllazërisë muslimane", të cilët kishin marrë pjesë në përleshjen vdekjeprurëse gjatë protestave, thonë nga Ministria e ...

Egjipti dhe masakrat në emër të demokracisë

Almakos - 17.08.2013

Shefqet KRASNIQI Bota demokratike gjithmonë i është frikësuar kaosit dhe ka bërë të pamundurën për t’i shmangur çdo situate kaotike. Pothuajse gjithmonë kaosi është përfytyruar të ndodhë nga fanatikët, ekstremistet e fundamentalistët që ...

Egjipt, në 25 gusht seanca e radhës ndaj Hosni Mubarak

SOT - 17.08.2013

Shtyhet procesi gjyqësor ndaj ish-presidentit Hosni Mubarak, për në datën 25 gusht. Këtë datë e ka shpallur gjyqtari kryesues Mahmoud al-Rashid, pas një seance të shkurtër në një gjykatë në kryeqytetin Kajro.

Egjipt: Ushtria hyn në xhaminë e mbushur me protestues

Evropaelire - 17.08.2013

Forcat e sigurisë së Egjiptit kanë hyrë në një xhami në kryeqytetin Kajro, e cila gjatë natës ishte mbushur përplot me protestues islamistë. Sipas raporteve, mbrëmë vonë forcat e sigurisë depërtuan në xhaminë Al-Fateh, ku po qëndronin ...

U shty procesi kundër Mubarakut

LajmiFundit - 17.08.2013

Një gjykatë në Egjipt e ka shtyrë procesin e ripërtrirë të ish-presidentit Hosni Mubarak, deri më 25 të këtij muaji. Këtë datë e ka shpallur gjyqtari kryesues, Mahmoud al-Rashid, pas një sesioni të shkurtër në një gjykatë në kryeqytetin ...

Policia egjiptiane vret djalin e liderit të Vëllazërisë dhe nipin e Hasan El Benasë

Portalb - 17.08.2013

Djali i udhëheqësit kryesor të Vëllazërisë Myslimane, Muhamed Badie është qëlluar për vdekje në Kajro, njofton Agjencia Anadolu. Ammar Badie, 37 vjeç, u qëllua dy herë në kokë dhe në sy gjatë pjesëmarrjes së tij në protestat e së premtes ...

Nuk ndalet dhuna në Egjipt (VIDEO-FOTO)

Albeu.com - 17.08.2013

Imazhe të tjera dramatike vijnë nga Egjipti. Protestues të ndryshëm kanë ngarkuar në internet video të resgjistruara të premten përmes telefonëve duke treguar pamje të dhunës së ushtruar ndaj protestuesve.

Rrezik për udhëtime në Egjipt, agjencitë në Maqedoni anulojnë udhëtimet

Portalb - 17.08.2013

Agjencitë turistike nga Maqedonia janë duke i anuluar të gjitha anrazhmanet e tyre turistike në Egjipt për shkak të krizës që është krijuar atje. Edhe pse para disa javëve kishte filluar sezoni dhe turistët shkonin atje, tani më kjo nuk ...

Papa apelon: Të ndalet dhuna në Egjipt

Portalb - 17.08.2013

Vatikani shprehu sot shqetësim në rritje për situatën tepër të rënduar dhe gjakderdhjen e vazhdueshme në Egjipt. "Papa Françesku vazhdon ta ndjekë me shumë shqetësim situatën e krijuar në Egjipt, po ashtu njoftimet e rënda për humbjet e ...

Erdogan: Ata që heshtin e përkrahin dhunën dhe tonelatat gjak që derdhen në Egjipt

Almakos - 17.08.2013

Kryeministri turk Rexhep Taip Erdogan ashpër ka kritikuar qëndrimin ndërkombëtarë ndaj krizës në rritje në Egjipt duke thënë se Kombet e Bashkuara dhe Unioni Evropian duhet të turpërohen, ngaqë nuk kanë reaguar, transmeton Almakos.

Shkëmbime zjarri në Kajro

VOA - 17.08.2013

Rreth një xhamie të Kajros ku janë ngujuar qindra mbështetës të presidentit të rrëzuar Mohamed Morsi, ka patur shkëmbime zjarri. Pamjet nga vendi i ngjarjes tregonin forcat e sigurisë duke qëlluar në drejtim të xhamisë Al-Fatah pranë ...

Egjipti dhe masakrat në emër të demokracisë

Botasot - 17.08.2013

Bota demokratike gjithmonë i është frikësuar kaosit dhe ka bërë të pamundurën për t’i shmangur çdo situate kaotike. Pothuajse gjithmonë kaosi është përfytyruar të ndodhë nga fanatikët, ekstremistet e fundamentalistët që shtypi botëror, ai ...

Egjipt: Një natë e qetë pas të premtes së përgjakshme

Yll Press - 17.08.2013

Zonja Morayef u bëri thirrje policëve të marrin masa për të shmangur dhunë të mëtejshme, veçanërisht kundër kishave të krishterëve koptikë. Edward Yeranian Një qetësi ogurzezë ra mbrëmë mbi kryeqytetin egjiptian, pasi banorët u kthyen në ...

Egjipt,natë e qetë pas të premtes së përgjakshme

Ora news - 17.08.2013

Një qetësi ogurzezë ra mbrëmë mbi kryeqytetin egjiptian, pasi banorët u kthyen në shtëpi për të respektuar ndalim-qarkullimin për orët e natës. Qetësia e brishtë pason një ditë të dhunshme kur pjesa më e madhe e vendit ishte e përfshirë në ...

Kajro, forcat e sigurisë depërtuan në xhaminë e rrethuar, 80 të vrarë

Telegrafi - 17.08.2013

Forcat e sigurisë së Egjiptit kanë hyrë në një xhami në kryeqytetin Kajro, e cila gjatë natës ishte mbushur përplot me protestuesit islamistë. Sipas raporteve, mbrëmë vonë forcat e sigurisë depërtuan në xhaminë Al-Fateh, ku po qëndronin ...

Egjipt: Forcat e sigurisë depërtuan në xhaminë e rrethuar

Botasot - 17.08.2013

Forcat e sigurisë së Egjiptit kanë hyrë në një xhami në kryeqytetin Kajro, e cila gjatë natës ishte mbushur përplotë me protestuesit islamistë. Sipas raporteve, mbrëmë vonë forcat e sigurisë depërtuan në xhaminë Al-Fateh, ku po qëndronin ...

AI, kërkon hetim për gjakderdhjet në Egjipt

Yll Press - 17.08.2013

Amnesti pohon se forcat egjiptiane të sigurisë "në mënyrë të paautorizuar kanë shfrytëzuar forcë vdekjeprurëse" dhe se i kanë thyer premtimin se do t'u lejojnë të të plagosurve në mënyrë të sigurt të dalin nga xhamia e rrethuar në Kajro.

Egjipt: U shty procesi kundër Mubarakut

Botasot - 17.08.2013

Një gjykatë në Egjipt e ka shtyrë procesin e ripërtrirë të ish-presidentit Hosni Mubarak, deri më 25 të këtij muaji. Këtë datë e ka shpallur gjyqtari kryesues, Mahmoud al-Rashid, pas një sesioni të shkurtër në një gjykatë në kryeqytetin ...

Shtyhet procesi kundër Mubarakut

Telegrafi - 17.08.2013

Një gjykatë në Egjipt e ka shtyrë procesin e ripërtrirë të ish-presidentit Hosni Mubarak, deri më 25 të këtij muaji. Këtë datë e ka shpallur gjyqtari kryesues, Mahmoud al-Rashid, pas një sesioni të shkurtër në një gjykatë në kryeqytetin ...

Të paktën 173 persona janë vrarë dje në Egjipt

Yll Press - 17.08.2013

Njëri nga djemtë e liderit të "Vëllazërisë Myslimane" Muhamed Badia dje është në mesin e të vrarëve, transmetuan mediat amerikane, duke u referuar në krahun politik të lëvizjes islamiste - Partia për Liri dhe Drejtësi.

Egjipt: Raporte për të shtëna rreth xhamisë në Kajro

Botasot - 17.08.2013

Raportohet se ka pasur të shtëna intensive rreth një xhamie në kryeqytetin Kajro të Egjiptit, ku protestuesit islamikë ishin mbledhur gjatë natës. Në pamjet e drejtëprdrejta në televizion shiheshin forcat e sigurisë duke shtënë në minaretë ...

Egjipt, protestuesit ngujohen në xhami, policia hap zjarr

Ora news - 17.08.2013

Raportohet se ka pasur të shtëna intensive rreth një xhamie në kryeqytetin Kajro të Egjiptit, ku protestuesit islamikë ishin mbledhur gjatë natës. Në pamjet e drejtëprdrejta në televizion shiheshin forcat e sigurisë duke shtënë në minaretë ...

Agjencitë shqiptare anulojnë pushimet për në Egjipt

Botasot - 17.08.2013

Pushimet per ne Sharm El Sheik jane kembyer me ato ne Antalia. Charteri per ne Egjipt eshte anulluar. Agjencite turistike turet drejt ketij destinacioni per shak te trazirave I kane zevendesuar me nje tjeter pakete turistike megjithese ...

Gjeneral Sisi nuk kursen as familjarët e tij (VIDEO)

GazetaDitore - 17.08.2013

Gjenerali Fatteh al Sisi është akuzuar nga një anëtar i familjes së tij për vrasjen e një anëtari tjetër së tij në masakrën e ndoshur në sheshin Raba al Adevije. Hazim Lutfi Abdel Azii Abdel Rahman al Sisi, paraqitet në videon më poshtë ...

Kreu i Vëllazërisë Myslimane: Egjipti është nën sulmin e regjimit të Mubarakut

GazetaDitore - 17.08.2013

Kreu i Vëllazërisë Myslimane në Egjipt, dr Muhamed Bedi, në mesazhin e tij të përjavshëm është shprehur se shpërndarja me dhunë e protestuesve në sheshin Rabia Adevije, arrin në nivelin e krimeve tël uftës, duke theksuar në të njëjtën kohë ...

Kaos në Egjipt, vritet djali i liderit të Vëllazërisë, fund rrethimi i xhamisë (FOTO)

Gazeta Idea - 17.08.2013

Egjipt- Forcat egjiptiane të sigurisë i dhanë fund një rrethimi në një xhami në Kajro, ku qindra mbështetës të Vëllazërisë Muslimane kaluan natën dhe vendosen barrikada, thotë media shtetërore.

Ban Ki-moon i alarmuar për situatën në Egjipt: Ndalni protestat e dhunshme

Gazeta Idea - 17.08.2013

Egjipt- Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon u shpreh i alarmuar për trazirat në Egjipt, pas një dite tjetër përleshjesh me armë zjarri kur forcat e sigurisë bastisën një xhami në Kairo pas shkëmbimit të zjarrit me ...

Egjipt,natë e qetë pas të premtes së përgjakshme

Gazeta Dita - 17.08.2013

Një qetësi ogurzezë ra mbrëmë mbi kryeqytetin egjiptian, pasi banorët u kthyen në shtëpi për të respektuar ndalim-qarkullimin për orët e natës. Qetësia e brishtë pason një ditë të dhunshme kur pjesa më e madhe e vendit ishte e përfshirë në ...

Egjipti dhe masakrat në emër të demokracisë

Tetova Sot - 17.08.2013

Bota demokratike gjithmonë i është frikësuar kaosit dhe ka bërë të pamundurën për t’i shmangur çdo situate kaotike. Pothuajse gjithmonë kaosi është përfytyruar të ndodhë nga fanatikët, ekstremistet e fundamentalistët që shtypi botëror, ai ...

Ushtria egjiptiane dëpërton në xhaminë që ndodhen protestuesit (Video)

Tetova Sot - 17.08.2013

Forcat e sigurisë së Egjiptit kanë hyrë në një xhami në kryeqytetin Kajro, e cila gjatë natës ishte mbushur përplotë me protestuesit islamistë. Sipas raporteve, mbrëmë vonë forcat e sigurisë depërtuan në xhaminë Al-Fateh, ku po qëndronin ...

Qetësia pas masakrës në Egjipt

Ilirida - 17.08.2013

Një qetësi e zymte ra mbrëmjen e të premtes mbi kryeqytetin egjiptjan, Kajros, ku banorët u kthyen në shtëpitë e tyre për të respektuar pushim-zjarrin e orëve të vona të natës. Jo me kot u quajt mediat e quajten e premtja e pergjakshme ...

Kaos në Egjipt, vritet djali i liderit të Vëllazërisë, Papa: Fund dhunës (FOTO)

GazetaDitore - 17.08.2013

Forcat egjiptiane të sigurisë janë duke u përpjekur për t’i dhënë fund një rrethimi në një xhami në Kajro, ku qindra mbështetës të Vëllazërisë Muslimane kaluan natën dhe vendosen barrikada.

Egjipt, vritet demonstruesi i paarmatosur (Video)

Tetova Sot - 17.08.2013

Një incizim i rrallë është bërë në qytetin Ismailia të Egjiptit dje, kur u vra një demonstrues i paarmatosur. Incizimi është bërë me celular dhe është transmetuar në mbarë botën. Agjencia gazetare Storiful vërtetoi autencitetin e incizimit.

U shty procesi kundër Mubarakut

GazetaDitore - 17.08.2013

Një gjykatë në Egjipt e ka shtyrë procesin e ripërtrirë të ish-presidentit Hosni Mubarak, deri më 25 të këtij muaji. Këtë datë e ka shpallur gjyqtari kryesues, Mahmoud al-Rashid, pas një sesioni të shkurtër në një gjykatë në kryeqytetin ...

Krishterët e Egjiptit mbështesin ushtrinë

Ilirida - 17.08.2013

“Kisha kopte Egjiptiane është duke i ndjekur zhvillimet fatkeqe në tokën e shtetit të Egjiptit dhe e potencon qëndrimin e saj të fortë me forcat policore të Egjiptit, me forcat e armatosura dhe me organizata tjera të Egjiptit përballë ...

Egjipti dhe masakrat në emër të demokracisë

GazetaDitore - 17.08.2013

Box: Vërtet e çuditshme dhe e neveritshme të shohësh tek tolerohen dhe përkrahen grushtetët nga ushtria, të largohen njerëzit e zgjedhur nga populli... të shpartallohen protestuesit me tanke e helikopterë duke zbrazur breshëri automatikësh ...

Egjipt: Raporte për të shtëna rreth xhamisë në Kajro

InfoGlobi - 17.08.2013

17 / 08 / 2013, 16:05 Protestuesit kundër Morsit dhe pjesëtarë të policisë speciale janë mbledhur para një xhamie në Kajro Raportohet se ka pasur të shtëna intensive rreth një xhamie në kryeqytetin Kajro të Egjiptit, ku protestuesit ...

Tensionohet situata në Egjipt, të shtëna rreth xhamisë në Kajro

Respublica - 17.08.2013

Ndonëse nata ka qenë e qetë, sot situata në Egjipt është përkeqësuar kur ushtria ka hyrë në një xhami të mbushur me protestues në Kajro. Mediat e huaja raportojnë se ka pasur të shtëna intensive, ndërsa në pamjet e drejtpërdrejta shiheshin ...

Vritet djali i liderit të Vëllazërisë Myslimane

Tetova Sot - 17.08.2013

Forcat egjiptiane të sigurisë janë duke u përpjekur për t’i dhënë fund një rrethimi në një xhami në Kajro, ku qindra mbështetës të Vëllazërisë Muslimane kaluan natën dhe vendosen barrikada.

Operatorët turistikë anulojnë pushimet për në Egjipt

AMA-News - 17.08.2013

Pushimet per ne Sharm El Sheik jane kembyer me ato ne Antalia. Charteri per ne Egjipt eshte anulluar. Agjencite turistike turet drejt ketij destinacioni per shak te trazirave I kane zevendesuar me nje tjeter pakete turistike megjithese ...

E tmerrshme: Ushtria egjiptiane vret demonstruesin duarthatë (VIDEO)

Ilirida - 17.08.2013

Një xhirim tronditës, në të cilin shihet sesi vritet një demonstrues i paarmatosur, në qytetin egjiptian Ismailia, është përhapur shpejt në internet. Xhirimi është bërë dje me celular, ndërkohë që agjencia e lajmeve StoryFull ka konfirmuar ...

Dhuna në Egjipt, firmat e udhëtimit anulojnë pushimet e prenotuara

Gazeta Idea - 17.08.2013

Egjipt- Operatori më i madh turistike evropain ‘TUI’ ka anuluar të gjitha pushimet në Egjipt të blera nga konsumatorët gjermanë deri në mes të shtatorit. Masa vjen në vazhdën e përshkallëzimit të dhunës në vend, pas këshillës nga qeveria ...

Nuk ndalet dhuna në Egjipt / 12 FOTO + VIDEO

GazetaDitore - 17.08.2013

Imazhe të tjera dramatike vijnë nga Egjipti. Protestues të ndryshëm kanë ngarkuar në internet video të regjistruara të premten përmes telefonëve duke treguar pamje të dhunës së ushtruar ndaj protestuesve.

Vëllazëria Myslimane shpallet organizatë terroriste

Ilirida - 17.08.2013

Nëpërmjet një dekreti, të nënshkruar sot nga presidenti i përkohshëm i Egjiptit, Adly Mansour, lëvizja Vëllazëria Myslimane është shpallur organizatë terroriste. Në dekretin e nënshkruar nga presidenti Mansour,përveçqë parashikohet që ...

Përfaqësuesit e 28 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të mblidhen të hënën e ardhshme në Bruksel për të shqyrtuar ...

Republika - 17.08.2013

Përfaqësuesit e 28 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të mblidhen të hënën e ardhshme në Bruksel për të shqyrtuar situatën në Egjipt ku aktet e dhunës shkaktuan rreth 600 të vdekur, deklaroi sot shefja e diplomacisë evropiane, ...

Amnesty International: Hetim të plotë ndërkombëtarë për gjakderdhjet në Egjipt

Republika - 17.08.2013

Organizata për mbrojtje të të drejtave të njeriut Amnesti interneshënël (Amnesty internationalkërkoi sot hetim të plotë ndërkombëtarë për gjakderdhjet në Egjipt. Organizata apeloi që ekspertëve të KB-së t’u mundësohet të hulumtojnë ...

Forcat egjiptiane kanë hyrë në një xhami në Kajro (video)

Republika - 17.08.2013

Forcat egjiptiane të sigurisë kanë hyrë në një xhami në Kajro, ku qindra mbështetës të Vëllazërisë Muslimane kaluan natën dhe vendosën barrikada. Veprimi pasoi një ditë të përleshjeve të përgjakshme të premten në të cilën më shumë se 80 ...

Dhuna në Egjipt, Vëllazëria Muslimane shpallet organizatë terroriste

AlbanianScreen - 17.08.2013

Kajro - Gjendja në Egjipt vazhdon të mbetet kritike pas të Premtes së Zemërimit. Vëllazëria Muslimane është rikthyer në rrugë për të treguar mbështetje për presidentin e rrëzuar Mohamed Morsi.

Shtyhet për më 25 gusht procesi ndaj Mubarak

AlbanianScreen - 17.08.2013

Kajro - Procesi gjyqësor ndaj ish-presidentit të Egjiptit, Hosni Moubarak për nxitje të vrasjes së manifestuesve u shty për më 25 gusht, pas një seance të shkurtër gjyqësore të zhvilluar sot.

EGJIPTI DHE MASAKRAT NË EMËR TË DEMOKRACISË

Republika - 17.08.2013

Vërtet e çuditshme dhe e neveritshme të shohësh tek tolerohen dhe përkrahen grushtetët nga ushtria, të largohen njerëzit e zgjedhur nga populli… të shpartallohen protestuesit me tanke e helikopterë duke zbrazur breshëri automatikësh mbi ...

Procesi gjyqësor ndaj ish-presidentit egjiptian, Hosni Moubarak shtyhet në 25 gusht

Republika - 17.08.2013

Procesi gjyqësor ndaj ish-presidentit egjiptian, Hosni Moubarak për nxitje të vrasjes së manifestuesve u shty në datën 25 gusht, pas një seance të shkurtër gjyqësore të zhvilluar sot.

Berisha: Junta ushtarake masakroi civilët në Egjipt

Gazeta Start - 16.08.2013

Tiranë – Kryeministri në detyrë, Sali Berisha, reagoi mbi zhvillimet në Egjipt, duke theksuar se junta ushtarake atje, kreu një masakër të vërtetë ndaj protestuesve paqësor. Berisha thotë se kjo tregoi fytyrën e vërtetë të ushtrisë që ...

Egjipt, sulmohen godinat qeveritare. Obama dënon dhunën

Shekulli - 16.08.2013

Mbështetësit e “Vëllazërisë Myslimane” iu drejtuan godinave qeveritare në Kajro, duke i sulmuar me gurë dhe bomba molotov ditën e djeshme, teksa familjarët e qindra njerëzve të vrarë dy ditë më parë kërkuan që të identifikojnë trupat e të ...

Gyleni: Ngjarjet në Egjipt, kasaphanë, mungoi mëshira

Gazeta Start - 16.08.2013

Mendimtari i shquar në arenën ndërkombëtare, veçanërisht në fushën e dialogut ndërfetar, Fethullah Gylen, shprehu indinjatën e thellë për ngjarjet e përgjakshme në Egjipt gjatë ditëve të fundit.

KMSH: Besimtarët të luten për viktimat e pafajshme në Egjipt

Gazeta Start - 16.08.2013

Tiranë – Komuniteti Musliman i Shqipërisë, reagoi mbi masakrën e ushtrisë ndaj civilëve në Egjipt, duke nënvizuar se nuk ka fjalë për të përshkruar dhimbjet dhe trishtimin e vrasjes së njerëzve të pafajshëm.

Ambasadorët e BE-së do të mblidhen të hënën mbi çështjen e Egjiptit

Gazeta Start - 16.08.2013

Bruksel - Përfaqësuesit e 28 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të mblidhen të hënën e ardhshme në Bruksel për të shqyrtuar situatën në Egjipt, deklaroi sot shefja e diplomacisë evropiane, Kethrin Eshton.

Obama dënoi ushtrinë e Egjiptit, anuloi stërvitjen me ta

Almakos - 16.08.2013

Presidenti i SHBA-së ka përshkruar ndodhitë në Egjipt si "dhunë që ka marrë jetët e qindra mijëra njerëzve”. Presidenti amerikan Barak Obama tha të enjten se SHBA-të dënojnë fuqimisht qeverinë e përkohshme të Egjiptit dhe hapat e ndërmarrë ...

Ban në Izrael, diskuton procesin e paqes

Evropaelire - 16.08.2013

19:57 Ban në Izrael, diskuton procesin e paqes 19:38 Hezbollahu fajëson sunitët për sulmet në Bejrut 19:29 Së paku 50 persona të vrarë në Kajro 19:05 Ukraina do t’i ankohet OBT-së për Rusinë 18:48 Vdes bashkëthemeluesja e Zara-s 18:33 ...

Berlini kërkon t'i jepet fund dhunës në Egjipt

DW - 16.08.2013

Ministri i Jashtëm gjerman u bën thirrje të gjitha forcave politike që t'u kthehen menjëherë dialogut dhe negociatave. Ministri i Jashtëm gjerman Guido Westerwelle thotë se për gjendjen dhe zhvillimet në Egjipt mungon një informacion i ...

Berlini kërkon t’i jepet fund dhunës në Egjipt

LajmiFundit - 16.08.2013

Ministri i Jashtëm gjerman u bën thirrje të gjitha forcave politike që t’u kthehen menjëherë dialogut dhe negociatave. Ministri i Jashtëm gjerman Guido Westerwelle thotë se për gjendjen dhe zhvillimet në Egjipt mungon një informacion i ...

Mbi 460 njerëz e humbën jetën në përleshjet e djeshme në Egjipt – VIDEO

Shqipmedia - 16.08.2013

Qeveria egjiptiane kumtoi se gjatë dhunës së djeshme jetën e humbën 464 njerëz, 421 prej të cilëve civilë. Në tërë territorin e Egjiptit janë regjistruar 3.572 persona të plagosur.

Sulmohen godinat qeveritare, Obama dënon dhunën në Egjipt (FOTO-VIDEO)

Albeu.com - 16.08.2013

Vëllazëia Myslimane i ka pyetur protestuesit nëpër mitingje për të protestuar ditën e sotme pas lutjeve të mesditës për "të premten e zemërimit". Ndërsa ditën e djeshme mbështetësit e Vëllazërisë Myslimane iu drejtuan godinave qeveritare ...

Politikanët e Maqedonisë nuk reagojnë për dhunën në Egjipt

Albeu.com - 16.08.2013

Egjipti është përfshirë nga një situatë tejet e tensionuar për të thënë se po merr mijëra jetë njerrëzish, sa të kujton vitet e luftës. Vrasja e qindra dhe plagosja e mijëra njerëzve ka bërë që të reagojnë gjithë shtetet e botës, ndërsa ...

Egjipt, sulmohen godinat qeveritare

Alsat - 16.08.2013

Mbështetësit e “Vëllazërisë Myslimane” iu drejtuan godinave qeveritare në Kajro, duke i sulmuar me gurë dhe bomba molotov ditën e djeshme, teksa familjarët e qindra njerëzve të vrarë dy ditë më parë kërkuan që të identifikojnë trupat e të ...

KMSH: Të lutemi për dhënien fund të dhunës në Egjipt

Albeu.com - 16.08.2013

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë shpreh shqetësimin për ushtrimin e dhunës dhe vrasjen e njerëzve të pafajshëm në Egjipt . Përmes një deklarate për mediat KMSH shprehet se në Egjipt po vdesin mijëra persona të pafajshëm ndërkohë që i bën ...

Forcat egjiptiane sulmojnë xhaminë ku mbahen viktimat e masakrës

Portalb - 16.08.2013

Forcat egjiptiane të sigurisë sulmuan një xhami ku po mbaheshin dhjetëra trupa të vrarë nga masakra e para dy ditësh. Policia ka gjuajtur bombola me gaz lotsjellës para se të hynte me dhunë në xhaminë Iman në Nasr City.

SHBA-ja bashkëpërgjegjëse për dhunën në Egjipt?

DW - 16.08.2013

Me qëndrimin e saj pasiv, SHBA-ja mban përgjegjësi për rritjen e nivelit të dhunës brutale në Egjipt, thonë kritikët. Ekspertët kanë mendime të ndryshme sa i përket influencës amerikane në këtë vend.

Egjipti në prag të luftës civile

Lajmeshqip - 16.08.2013

Kajro – (E plotësuar) Islamistët në Egjipt, kanë planifikuar për sot, pas lutjeve të së premtes, protesta të reja në Kajro. Në anën tjetër, ushtria egjiptiane është pozicionuar me forcat e saj rreth objekteve të rëndësishme.

E premtja e zemërimit, Vëllazëria Myslimane apel për marshim (FOTO-VIDEO)

Albeu.com - 16.08.2013

Ndërsa Vëllazëria Myslimane ka apeluar për të mbajtur një tubim pas lutjeve të mesditës, protestuesit kanë rënë dakord që të marshojnë në 28 parada. "Rezistenca paqësore", pas lutjeve të mesditës është mesazhi për këtë të premte të ...

Liderët botërorë bisedojnë për dhunën në Egjipt

SOT - 16.08.2013

Presioni ndaj udhëheqësve egjiptiane po vazhdon të shtohet, ndërsa liderët botërorë po reagojnë ndaj dhunës që mori jetën e më shumë se 600 personave të mërkurën, kryesisht civilë.

Vëllazëria Myslimane e vendosur për protesta paqësore

Alsat - 16.08.2013

Mijëra përkrahës të Vëllazërisë Myslimane kanë filluar marshimin e së “premtes së zemërimit”. Vëllazëria Myslimane ka thënë se është e vendosur për protesta paqësore. Më herët gjatë ditës është njoftuar se katër përkrahës të presidentit të ...

Protesta në Egjipt, nis sot marshimi "e premtja e zemërimit" në Kajro

SOT - 16.08.2013

E gjitha bota duket se i ka kthyer sytë nga Egjipti, mijëra përkrahës të Vëllazërisë Myslimane ka filluar sot marshimin e identifikuar si "e premtja e zemërimit", duke theksuar se ajo do të jetë në mënyrë paqësore.

Gjeneralët egjiptian nën patronatin amerikan

Almakos - 16.08.2013

Marwan BISHARA* Në një kohë kur situata shpërthyese mes ushtrisë egjiptiane dhe mbështetësve të Vëllazërisë Myslimane po eskalon, Uashingtoni përsëri përpiqet të shkojë në hap me klientët e vet.

12 të vrarë gjatë protestës së sotme në Egjipt

SOT - 16.08.2013

Përleshjet mes mbështetësve të Presidentit të rrëzuar nga pushteti Muhammad Morsi dhe forcave të sigurisë në vend kanë shkaktuar 12 viktimat e para të ditës së sotme në Egjipt. Televizioni shtetëror raporton se ushtria ka thënë se është e ...

Dhuna në Egjipt, tema e diskutimit të BE në 19 gusht

SOT - 16.08.2013

Ministrat e Jashtëm të 28 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të takohen më 19 gusht për të diskutuar rreth krizës në Egjipt, njofton zyra e shefes së politikës së jashtme të BE, Catherine Ashton.

Egjipt-127 të vdekur në ditë

Lajmeshqip - 16.08.2013

Egjipti sot mbylli ditën me një masakër tjetër, ku anembanë vendit mbi 127 persona janë vrarë nga forcat e policisë. Gjakderdhja u kthye kur forcat e sigurisë hapën zjarr duke kthyer dhunën në shkallë të lartë.

Egjipti, Këshilli i Sigurimit bën thirrje për vetëpërmbajtje

Ora news - 16.08.2013

Këshilli i Sigurisë së OKB-së u mblodh në një sesion emergjence me dyer të mbyllura, në New York, për të diskutuar mbi dhunën në Egjipt. Në fund të tij u konkludua për t’i bërë thirrje të gjitha partive në Egjipt të vetëpërmbaheshin.

Islamistët egjiptianë bënë thirrje për protesta të reja në Kajro

Yll Press - 16.08.2013

"Komitetet popullore", të cilat u formuan gjatë kryengritjes kundër "Hosni Mubarakut në vititn 2011 së shpejti i shndërruan në grupe të mbrojtjes, të cilat ndonjëherëndërmernin forma ekspeditive të drejtësisë rrugore.

Turqia dhe Egjipti i tërhoqën ambasadorët e tyre në konsultime

Yll Press - 16.08.2013

Vendimi për revokim të ambasadorit është sjellur pas konsultimeve mes kryeministrit Rexhep Taip Erdogan dhe ministrit të Punëve të Jashtme Ahmed Davutogllu. Turqia e tërhoqi ambasadorin e saj në Egjipt në konsultime, kumtoi një përfaqësues ...

Dhuna në Egjipt, asnjë reagim nga politikanët e Maqedonisë!

Botasot - 16.08.2013

Situata tejet e tensionuar në Egjipt ka ngritur në këmbë të gjithë shtetet e botës, por nuk ka trazuar aspak nga gjumi politikanët e Maqedonisë. Pas reagimit të vonuar nga NATO, e cila shpreh keqardhje për situatën e krijuar në Egjipt, ...

SHBA anulon manovrat e përbashkëta me Egjiptin

Yll Press - 16.08.2013

“Shtetet e Bashkuara dënojnë me forcë masat e marra nga qeveria e përkohshme e Egjiptit dhe forcat e sigurisë”, tha presidenti Obama përmes një deklarate për shtypin nga ishulli Martha’s Vineyard në shtetin Masaçusets, ku ai ndodhet me ...

Këshilli i Sigurimit së OKB-së thërret për përmbajtje në Egjipt

Botasot - 16.08.2013

Këshilli i Sigurisë së OKB-së u mblodh në një sesion emergjence me dyer të mbyllura, në New York, për të diskutuar mbi dhunën në Egjipt. Në fund të tij u konkludua për t'i bërë thirrje të gjitha partive në Egjipt të vetëpërmbaheshin.

Qindra të vrarë në Egjipt, bota dënon dhunën

Zeri - 16.08.2013

Në përleshjet e forcave egjiptimane të sigurisë dhe mbështetësve të kryetarit Mohamed Morsi kanë vdekur 525 njerëz, janë të dhëna të reja zyrtare, të bëra të ditura dje. Ky është numri më i madh i të dekurve në një ditë në historinë më të ...

Pastaj plumbat ranë si shi dhe shenja të fundit të Pranverës Arabe

Mapo - 16.08.2013

Nga Karrem Fahim dhe Mayy el Sheikh Hayam Hussein sapo ishte shtrirë të flinte, menjëherë pas lutjeve të mëngjesit, bashkë me vajzën e saj të vogël në krah. Në një moment kishte vetëm heshtje. Pastaj tingujt e luftës.

Berisha: Junta ushtarake e Kajros, masakër ndaj protestuesve paqësorë

Mapo - 16.08.2013

Kryeministri në detyrë, Sali Berisha u shpreh dje për ngjarjet në Egjipt. “Junta ushtarake e Kajros kreu dy ditët e fundit një masakër të vërtetë ndaj protestuesve paqësorë. Kjo masakër, në të cilën u ekzekutuan qindra, e ndofta mijëra ...

Banjo gjaku në Egjipt, 525 viktima

Mapo - 16.08.2013

Vëllazëria Myslimane njofton se nuk do të ndalet deri sa të kthehet në pushtet. Kerry: . Egjiptianët brenda dhe jashtë qeverisë duhet të tërhiqen pak, të lejojnë qetësimin e situatës dhe të shmangin humbje të mëtejshme jete Kajro ishte e ...

Gjaku lum në Egjipt, 525 viktima

Yll Press - 16.08.2013

Mëngjesin e së enjtes, makinat e grumbullimit të mbeturinave po mblidhnin çfarë kishte mbetur nga kampet e protestës, në sheshin pranë xhamisë, Rabaa Al Adauija dhe sheshin “Nahda” Vëllazëria Myslimane njofton se nuk do të ndalet deri sa ...

Egjipti dhe masakrat në emër të demokracisë

Zeri - 16.08.2013

Bota demokratike gjithmonë i është frikësuar kaosit dhe ka bërë të pamundurën për t’i shmangur çdo situate kaotike. Pothuajse gjithmonë kaosi është përfytyruar të ndodhë nga fanatikët, ekstremistet e fundamentalistët që shtypi botëror, ai ...

Merkel, Hollande dhe Cameron bisedojnë për Egjiptin

Ora news - 16.08.2013

Presioni ndaj udhëheqësisë egjiptiane po vazhdon të shtohet pasi liderët botërorë po reagojnë ndaj dhunës që morri jetën e me shumë se 600 personave të mërkurën, kryesisht civilë. Presidenti francez, Fransua Hollande dhe kryeministri ...

NATO-ja nuk e shqyrton mundësinë të dërgojë forca ushtarake në Egjipt

Yll Press - 16.08.2013

Këtë sot për OTAR-TASS e deklaroi një burim diplomatik nga Brukseli. NATO-ja nuk e shqyrton mundësinë të dërgojë mision të tij ushtarak e cila do ta garantojë sigurinë e qytetarëve nga bota perëndimore ose të marrë veprime tjera ushtarake ...

Egjit, policia kërcënon të përdorë armët

VOA - 16.08.2013

Protestuesit anti-qeveritare thonë se nuk do të heqin dorë nga lufta dhe kanë bërë thirrje për një tubim të madh Policia egjiptiane po kërcënon se do të përdorë armët për vetmbrojtje kundër protestuesve anti-qeveritare të cilët thonë se ...

Përleshje të reja në Egjipt, dhjetëra të vrarë

VOA - 16.08.2013

Dhjetëra mijëra mbështetës të Vëllazërisë Myslimane dolën në rrugë, duke sfiduar gjendjen e jashtëzakonshme të shpallur nga qeveria Njoftimet e lajmeve bëjnë të ditura se disa dhjetëra njerëz janë vrarë në Egjipt sot, ku forcat e sigurisë ...

Merkel, Hollande dhe Cameron bisedojnë për Egjiptin

Botasot - 16.08.2013

Presioni ndaj udhëheqësisë egjiptiane po vazhdon të shtohet derisa liderët botërorë po reagojnë ndaj dhunës që morri jetën e me shumë se 600 personave të mërkurën, kryesisht civilë Presidenti francez, Fransua Hollande dhe kryeministri ...

Fillon protesta "e premtja e zemërimit" në Kajro

Botasot - 16.08.2013

Mijëra përkrahës të Vëllazërisë Myslimane kanë filluar marshimin e së “premtës së zemërimit”, derisa e tërë bota i ka kthyer sytë nga Egjipti. Vëllazëria Myslimane ka thënë se është e vendosur për protesta paqësore.

“E premtja e zemërimit” në Kajro

Telegrafi - 16.08.2013

Mijëra përkrahës të Vëllazërisë Myslimane kanë filluar marshimin e së “premtes së zemërimit”, derisa e tërë bota i ka kthyer sytë nga Egjipti. Vëllazëria Myslimane ka thënë se është e vendosur për protesta paqësore.

E tmerrshme: Ndihmon të plagosurin, e zë plumbi (Video +18)

Telegrafi - 16.08.2013

Egjipti është në luftë. Këtë e vërtetojnë fotografitë dhe videot e postuara në rrjetat sociale. Në YouTube është edhe një video në të cilën shihet se si goditet nga plumbi një burrë që dëshiron ta dërgojë në vend më të sigurt të plagosurin ...

BBC raporton për dhunë dhe viktima të reja në Kajro

Botasot - 16.08.2013

Mijëra protestues po marshojnë në këto caste rrugëve të kryeqytetit egjiptian, Kajro në përkrahje të Vëllazërisë Myslimane dhe liderit islamik, Muhammad Morsi që ushtria e hoqi nga pushteti më 3 korrik.

Kriza në Egjipt, BE me 19 gusht takim të jashtëzakonshëm

Ora news - 16.08.2013

Ministrat e Jashtëm të 28 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të takohen më 19 gusht për të diskutuar rreth krizës në Egjipt, ka njoftuar zyra e shefes së politikës së jashtme të BE-së, Catherine Ashton.

BE diskuton më 19 gusht për Egjiptin

Botasot - 16.08.2013

Ministrat e Jashtëm të 28 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të takohen më 19 gusht për të diskutuar rreth krizës në Egjipt, ka njoftuar zyra e shefes së politikës së jashtme të BE-së, Catherine Ashton.

Egjipt, marshimi “e premtja e zemërimit”, vetëm sot 50 viktima në protesta

Ora news - 16.08.2013

Mijëra përkrahës të Vëllazërisë Myslimane vijojnë marshimin e “së premtës së zemërimit”, ndersa e gjithë bota i ka kthyer sytë nga Egjipti. Pavaresisht se numri i viktimave shtohet, protestat nuk ndalen në Egjipt.

Nji gjest human nga Muslimanet e Egjiptit !

Yll Press - 16.08.2013

Ky eshte Islami i vertete, por shume pak marin mesim, se njerezit njohin Islamin e paraqitur nga media, e jo Islamin e vertete. Muslimanet egjiptiane formojne kordone njerezore prane kishave te te krishtereve ne Egjipt, ne menyre qe ti ...

Lufta në Egjipt, ndihmon të plagosurin, e zë plumbi (Video +18)

Botasot - 16.08.2013

Egjipti është në luftë. Këtë e vërtetojnë fotografitë dhe videot e postuara në rrjetat sociale. Në YouTube është edhe një video në të cilën shihet se si goditet nga plumbi një burrë që dëshiron ta dërgojë në vend më të sigurt të plagosurin ...

Së paku 50 persona të vrarë në Kajro

Botasot - 16.08.2013

Së paku 50 njerëz janë vrarë në Kajro, derisa mbështetësit e presidentit të rrëzuar, Muhammad Morsi, kanë dalë në rrugë për të denoncuar dhunën policore. Korrespondentët e mediave perëndimore raportojnë se së paku 11 njerëz janë vrarë ...

Egjipt: Nga helikopterët qëllojnë në drejtim të protestuesve! (Video)

Telegrafi - 16.08.2013

Përleshjet shpërthyen sërish anembanë Egjiptit. Mijëra përkrahës të presidentit të përmbysur Mohamed Morsi, pas namazit dolën rrugëve të qyteteve egjiptiane, duke protestuar përmes "marshit të zemërimit", për shkak të thyerjes së dhunshme ...

Olland dhe Merkel kërkojnë takim urgjent të BE-së për krizën në Egjipt

Yll Press - 16.08.2013

Olland dhe Merkel në bisedë telefonike kanë biseduar për situatën në Egjipt, duke bërë thirrje për ndërprerje të dhunës dhe organizim urgjent të takimit të ministrave të punëve të jashtme të BE-së javën e ardhshme, njoftoi presidenca ...

Egjipti pas dhunës së të mërkurës

Ilirida - 16.08.2013

Në Egjipt po bëhet numërimi i viktimave nga ofensiva e forcave të sigurisë të mërkurën kundër përkrahësve të ish-presidentit Mohamed Morsi. Zyrtarët qeveritarë thonë se më shumë se 500 vetë, pjesa më e madhe civilë gjetën vdekjen, ndërkohë ...

Vëllazëria Muslimane sfidon ushtrinë, del në protesta pas lutjeve (FOTO)

Gazeta Idea - 16.08.2013

Egjipt- Kryeqyteti egjiptian Kajro është i gatshëm përrinisjen e protestave, pasi mbështetësit e rrëzuar të presidentit Mohammed Morsi bënë thirrje për marshime pas lutjeve të së premtes.

Përmasa të rrezikshme të masakrës në Egjipt, dje dita më e përgjakshme që nga fillimi i “Pranverës arabe”

Respublica - 16.08.2013

Dje ka qenë një nga ditët më të përgjakshme në Egjipt. Dhuna ka hyrë në një fazë të re edhe më të rrezikshme. Ministria e Shëndetësisë njofton se të paktën 525 veta humbën jetën dhe më shumë se 3,700 u plagosën.

Egjipti dhe masakrat në emër të demokracisë

Ilirida - 16.08.2013

Dr.Shefqet KRASNIQI Bota demokratike gjithmonë i është frikësuar kaosit dhe ka bërë të pamundurën për t’i shmangur çdo situate kaotike. Pothuajse gjithmonë kaosi është përfytyruar të ndodhë nga fanatikët, ekstremistet e fundamentalistët që ...

SHBA-ja bashkëpërgjegjëse për dhunën në Egjipt?

InfoGlobi - 16.08.2013

16 / 08 / 2013, 13:31 Me qëndrimin e saj pasiv, SHBA-ja mban përgjegjësi për rritjen e nivelit të dhunës brutale në Egjipt, thonë kritikët. Ekspertët kanë mendime të ndryshme sa i përket influencës amerikane në këtë ...

Vrasjet nuk ndalin protestat

InfoGlobi - 16.08.2013

16 / 08 / 2013, 13:54 “Përkrahësit e ish-presidentit egjiptian Mohamed Mursi do të bëjnë qendrese paqesore derisa grushtit i shtetit te pushojë”. Kreu “Vllazerise Myslimane” Mohamed Badie tha se “pushteti fals qe iu dha ushtrise duket te ...

Egjipt, duke bartur të plagosurin qëllohet me armë! (Video)

Tetova Sot - 16.08.2013

Pas përleshjeve të përgjakshme të mërkurën, në të cilat, sipas të dhënave zyrtare, janë vrarë më shumë se 600 njerëz dhe plagosur katër mijë, as dje nuk ka pasur qetësi. Mbështetësit e presidentit të përmbysur Mursi kanë vrarë dy policë në ...

Egjipt, Vëllazëria Myslimane planifikon protesta të reja

Ilirida - 16.08.2013

Kryeqyteti egjiptian Kajro po përgatitet për protesta të reja të përkrahësve të ish-presidentit Muhamed Mursi. Këto protesta pritet të mbahen sot, dy ditë pasi autoritetet pastruan dy kampe protestuesish të Vëllazërisë Myslimane në Kajro, ...

Fillon protesta “e premtja e zemërimit” në Kajro

Ilirida - 16.08.2013

Të paktën katër persona janë vrarë në përleshjet e sotme. Mijëra përkahës të ish-presidentit Mursi kanë nisur protestat në kryeqytetin Kajro, pas thirrjeve të Vëllazërisë Myslimane që ata të mblidhen në “një marsh zemërimi” pas lutjeve të ...

Forumi Mysliman i Shqipërisë reagon mbi masakrën në Egjipt

Tetova Sot - 16.08.2013

Forumi Mysliman i Shqipërisë po përcjell me dhimbje e indinjatë të thellë ngjarjet tragjike të ditëve të fundit në Egjipt. Sipas FMSH, krerët ushtarakë të ardhur me grusht shteti në fuqi në krye të vendit, pas arrestimit të presidentit ...

Mbreti saudit mbështet ushtrinë e Egjiptit

Ilirida - 16.08.2013

Mbreti Abdullah i bën thirrje arabëve të qëndrojnë së bashku kundër “përpjekjet për të destabilizuar Egjiptin”. Mbreti Abdullah i Arabisë Saudite i ka bërë thirrje arabëve që të qëndrojnë së bashku kundër “përpjekjet për të destabilizuar ...

LIVE VIDEO: Gjakderdhje të re në Egjipt, numri i viktimave rritet në 50

Tetova Sot - 16.08.2013

Dy ditë pas protestës së madhe, ku u vranë mbi 500 njerës, mbështetësit e presidentit të rrëzuar egjiptian Muhamed Mursi, kanë filluar një protestë tjetër, të cilën e kanë emëruar “Marshi i Zemrimit”.

Dhunë e viktima të reja në Egjipt

Info Shqip - 16.08.2013

E gjitha bota i ka kthyer sytë kah Egjipti, derisa mijëra përkrahës të Vëllazërisë Myslimane i janë përgjigjur ftesës për protestën e quajtur, “e premtja e zemërimit”. Protesta po mbahet si reagim ndaj numrit të madh të viktimave nga ...

Së paku 50 persona të vrarë në Kajro

Info Shqip - 16.08.2013

Së paku 50 njerëz janë vrarë në Kajro, derisa mbështetësit e presidentit të rrëzuar, Muhammad Morsi, kanë dalë në rrugë për të denoncuar dhunën policore. Korrespondentët e mediave perëndimore raportojnë se së paku 11 njerëz janë vrarë ...

Dhunë e viktima të reja në Egjipt

Gazeta Shqip - 16.08.2013

E gjitha bota i ka kthyer sytë kah Egjipti, derisa mijëra përkrahës të Vëllazërisë Myslimane i janë përgjigjur ftesës për protestën e quajtur, “e premtja e zemërimit”. Protesta po mbahet si reagim ndaj numrit të madh të viktimave nga ...

Së paku 50 persona të vrarë në Kajro

Gazeta Shqip - 16.08.2013

Së paku 50 njerëz janë vrarë në Kajro, derisa mbështetësit e presidentit të rrëzuar, Muhammad Morsi, kanë dalë në rrugë për të denoncuar dhunën policore. Korrespondentët e mediave perëndimore raportojnë se së paku 11 njerëz janë vrarë ...

Së paku 50 persona të vrarë në Kajro

GazetaDitore - 16.08.2013

Së paku 50 njerëz janë vrarë në Kajro, derisa mbështetësit e presidentit të rrëzuar, Muhammad Morsi, kanë dalë në rrugë për të denoncuar dhunën policore. Korrespondentët e mediave perëndimore raportojnë se së paku 11 njerëz janë vrarë ...

Rasti i Egjiptit dhe shembulli i “farës së keqe”

GazetaDitore - 16.08.2013

Rastet e fundit në Egjipt po nxjerri në shesh shumë të zeza e të bardha të botës arabe në veçanti dhe asaj islame në përgjithësi. Me këtë rast, po shihet edhe niveli i vetëdijes kolektive të grupeve të caktuara muslimane të cilat ...

Obama anulon ushtrimet e përbashkëta ushtarake me Egjiptin

AlbanianScreen - 16.08.2013

SHBA - SHBA-ja pritet të anulojnë ushtrimet e përbashkëta ushtarake me Egjiptin për shkak të përshkallëzimit të situatës gjatë ditës së djeshme, kur u vranë më shumë se 500 persona dhe u plagosën mijëra të tjerë.

Presidenca egjiptiane e kritikoi dënimin e presidentit amerikan Barak Obama

Republika - 16.08.2013

Presidenca egjiptiane e kritikoi dënimin e presidentit amerikan Barak Obama për dhunën në Egjipt, transmetuan agjencitë botërore. “Presidenca druan se deklaratat që nuk mbështeten në fakte mund t’i nxisin grupet e armatosura të cilat ...

Egjipt sulmohen godinat qeveritare

Republika - 16.08.2013

Mbështetësit e “Vëllazërisë Myslimane” iu drejtuan godinave qeveritare në Kajro, duke i sulmuar me gurë dhe bomba molotov ditën e djeshme, teksa familjarët e qindra njerëzve të vrarë dy ditë më parë kërkuan që të identifikojnë trupat e të ...

Egjipt: Babai me fëmijën e vdekur para masës

Republika - 16.08.2013

Pamjet janë tmerruese të gjithë ata të cilët nuk munden të përballojnë pamjet në video ju paralajmërojmë që të mos shikojnë. Protestat në Egjipt që u përshkallëzuan me intervenimin e ushtrisë dhe policisë në Egjipt ndaj anëtarëve të ...

NATO-ja nuk e shqyrton mundësinë të dërgojë forca ushtarake në Egjipt

Republika - 16.08.2013

NATO-ja nuk e shqyrton mundësinë të dërgojë mision të tij ushtarak e cila do ta garantojë sigurinë e qytetarëve nga bota perëndimore ose të marrë veprime të tjera ushtarake në lidhje me ashpërsimin e konfliktit në Egjipt.

Ushtria bllokon Kajron. Vëllazëria Muslimane: Bëni rezistencë!

AlbanianScreen - 16.08.2013

Kajro - Pas masakrës që u kushtoi jetën më shumë se 630 personave tensionet mbeten të larta në Kajro. Vëllazëria Muslimane ka bërë thirrje për "ditën e zemërimit", ndërsa lavizja anti-Morsi u ftua për të mbikqyrur çdo cep të qytetit.

Video: Kajro u shëndrrua në një zonë lufte të përgjakshme

Republika - 16.08.2013

Pas përleshjeve të përgjakshëme ku sipas të dhënave zyrtare janë vrarë më shumë se 600 njerëz dhe u plagosën më shumë se 4, 000. Mbështetësit e presidentit egjiptian Morsi kanë vrarë dy policë egjiptianë në dy krahinat dhe kanë djegur ...

Shqipëri: MPJ dënon dhunën ndaj protestuesve në Kajro

Republika - 16.08.2013

Ministria e Punëve të Jashtme po ndjek me shqetësim situatën e sigurisë në Egjipt dhe dënon përdorimin e dhunës ndaj protestuesve në Kajro, duke shkaktuar një numër të madh viktimash dhe të plagosurish.

Rritet numri i viktimave nga masakra e djeshme

Shekulli - 15.08.2013

KAJRO- Pas një dite të përgjakur, Kajro ka kaluar një natë të qetë, megjithëse numri i viktimave vijoi të rritej. Në orët e mbrëmjes së të mërkurës, u deklaruan 150 të vrarë dita e sotme numëron 278 viktima.

Egjipti bën bilancin e viktimave

Gazeta Start - 15.08.2013

Kajro – Pas ndërhyrjet brutale të forcave të sigurisë të mbështetura nga ushtria në Kajro të Egjiptit, vjen edhe bilanci tragjik i viktimave. Vëllazëria Muslimane pretendon se janë vrarë rreth 2 mijë persona, por autoritetet zyrtare të ...

Erdogan: KS të mblidhet urgjentisht për Egjiptin

Gazeta Start - 15.08.2013

Ankara - Kryeministri turk, Recep Tayyip Erdogan i bëri sot thirrje Këshillit të Sigurimit të OKB-së të mblidhej menjëherë për të shqyrtuar çështjen e Egjiptit, duke dënuar hipokrizinë e perëndimorëve ndaj kësaj masakre të rëndë.

MPJ dënon dhunën në Egjipt: Të shmangen përplasjet

Gazeta Start - 15.08.2013

Tiranë – Ministria e Punëve të Jashtme dënoi sot dhunën ekstreme të forcave të sigurisë dhe ushtrisë ndaj protestuesve në Kajro të Egjiptit. Me anë të një komunikate të lëshuar sot, MPJ-ja shprehet se “po ndjek me shqetësim situatën e ...

MPJ-ja dënon dhunën në Egjipt: Gjeni rrugën e dialogut

Shekulli - 15.08.2013

Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, reagoi sot për dhunën në Egjipt, duke i dënuar incidentet që kanë ndodhur ditët e fundit në Kajro. Përmes një deklarate për mediat, MPJ-ja apelon për gjetjen e rrugës së dialogut, duke shtuar se ...

Berisha: Junta në Egjipt, puçiste

Shekulli - 15.08.2013

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka bërë një postim në faqen e tij në Facebook lidhur me ngjarjet e fundit në Egjipt ku qindra qytetarë kanë humbur jetën. Berisha shprehet se forcat ushtarake kanë kryer një masakër të vërtetë mbi ...

Iranianët e bllokojnë një anije indiane

Evropaelire - 15.08.2013

17:38 Iranianët e bllokojnë një anije indiane 16:39 Obama deklarohet për Egjiptin 15:43 Pillay: Të hetohet dhuna në Egjipt 15:28 Ban kërkon durim nga Izraeli dhe palestinezët 14:59 Sui Kyi, muajin e ardhshëm, në Evropë 14:34 Papa lutet për ...

Dhuna në Egjipt me mbi 600 të vdekur

DW - 15.08.2013

Dita e mërkurë në Egjipt ishte më e përgjakshmja qysh pas Revolucionit në 2011. Burimet jozyrtare flasin për qindra të vdekur dhe mijëra të plagosur. Në gjithë vendin është vendosur gjendja e jashtëzakonshme.

Vëllazëria Myslimane numëron mbi 4500 të vrarë

Lajmeshqip - 15.08.2013

Kajro – Bilanc lufte civile konsiderohet numri i të vrarëve në Egjipt nga protestat e djeshme në Kajro pasi forcat e sigurisë kanë shpërndarë kampet e protestuesve të ngritura nga mbështetësit e presidentit të rrëzuar, Muhammad Morsi.

Vëllazëria Myslimane: Mbi 4500 të vrarë në Egjipt (FOTO-LAJM)

Albeu.com - 15.08.2013

Bilanc lufte civile konsiderohet numri i të vrarëve në Egjipt nga protestat e djeshme në Kajro pasi forcat e sigurisë kanë shpërndarë kampet e protestuesve të ngritura nga mbështetësit e presidentit të rrëzuar, Muhammad Morsi.

Ditë e përgjakshme në Egjipt, shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Lajm - 15.08.2013

Shifra të frikshme viktimash në Egjipt në përleshjen mes policisë dhe mbështetësve të Presidentit të larguar islam, Mohamed Morsi. Vetëm gjatë ditës së sotme janë raportuar të paktën 150 viktima dhe mijëra të plagosur.

Vëllazëria Myslimane: Mbi 4500 të vrarë në Egjipt

Portalb - 15.08.2013

Bilanc lufte civile konsiderohet numri i të vrarëve në Egjipt nga protestat e djeshme në Kajro pasi forcat e sigurisë kanë shpërndarë kampet e protestuesve të ngritura nga mbështetësit e presidentit të rrëzuar, Muhammad Morsi.

Foto reportazh: Pamjet e tmerrit që kapluan Egjiptin

Portalb - 15.08.2013

Presidenca e Egjiptit shpalli dje gjendjen e jashtëzakonshme pas situatës së krijuar kur forcat e sigurisë sulmuan disa kampe protestuesish në Kajro. Kampet ishin ngritur nga mbështetësit e presidentit të rrëzuar, Mohammed Morsi.

Erdogan: Faraonët e Egjiptit do të përballen me një Musa

Portalb - 15.08.2013

Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan tha se masakra e Kajros është një masakër shumë serioze e cila është rezultat i një grushti ushtarak i cili ka synim për të masakruar ata që dëshironin përgjegjësi për votat e tyre demokratike.

Papa lutet për viktimat në Egjipt

Almakos - 15.08.2013

Kreu i Kishës Katolike, Papa Françesku, u ka bërë thirrje besimtarëve që të luten për viktimat e dhunës në Egjipt, një ditë pas përleshjeve të përgjakshme atje. “Nga Egjipti vijnë lajme shumë të këqija.

Obama për herë të parë u deklarua për Egjiptin

Portalb - 15.08.2013

SHBA-të pritet të anulojnë ushtrimet e përbashkëta ushtarake me Egjiptin për shkak të eskalimit të situës së djeshme ku u vranë më shumë se 500 persona dhe u lënduan mijëra të tjerë.

MPJ dënon dhunën në Egjipt: Shpresojmë të ndërpritet sa më shpejt

SOT - 15.08.2013

Përmes një deklarate të shpërndarë për mediat, MPJ ka dënuar dhunën e autoriteteve egjiptiane ndaj protestuesve në Kajro. "Po ndjek me shqetësim situatën e sigurisë në Egjipt dhe dënon përdorimin e dhunës ndaj protestuesve në Kajro, duke ...

Mendimtari Fethullah Gylen dënon ashpër vrasjet e protestuesve në Egjipt

Albeu.com - 15.08.2013

Mendimtari mysliman M. Fethullah Gylen , i cili konsiderohet si një nga emrat më me influencë në botën islame dhe më gjërë, publikoi një mesazh ngushëllimi në emër të të gjithë viktimave menjëherë pas kasaphanës së përjetuar në Egjipt .

Përgjakje, shkatërrim dhe rrënoja në Egjipt (FOTO-VIDEO)

Albeu.com - 15.08.2013

Fotot dhe video e mësipërme tregojnë momente nga ngjarjet në Egjipt pasi ai është pushtuar nga protestat, të cilat po shoqërohen me gjakderdhje pa fund. Kudo sheh rrënoja, ndërtesa të shkatërruara mes flakëve, tanke dhe ushtarë të Gardës ...

Obama deklarohet për Egjiptin

LajmiFundit - 15.08.2013

SHBA-të pritet të anulojnë ushtrimet e përbashkëta ushtarake me Egjiptin për shkak të eskalimit të situës së djeshme ku u vranë më shumë se 500 persona dhe u lënduan mijëra të tjerë.

Tmerr në Egjipt: Kufomat mbushin xhaminë (Foto/Video +18)

Portalb - 15.08.2013

Raportet e fundit zyrtare flasin për 278 të vdekur dhe më shumë se 1400 të plagosur në Egjipt. Vëllazëria Myslimane pohon se të vrarë janë 2200 persona dhe 10 mijë të tjerë të plagosur.

Pillay: Të hetohet dhuna në Egjipt

LajmiFundit - 15.08.2013

Komisionerja e Lartë e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillay ju ka bërë thirrje të gjitha palëve në Egjipt që “të tërhiqen prej humnerës”, një ditë pasi qindra persona e humbën jetën kur forcat e sigurisë i hoqën dy kampe ...

Ministria e Punëve të Jashtme dënon dhunën ndaj protestuesve në Kajro

LajmiFundit - 15.08.2013

Ministria e Punëve të Jashtme po ndjek me shqetësim situatën e sigurisë në Egjipt dhe dënon përdorimin e dhunës ndaj protestuesve në Kajro, duke shkaktuar një numër të madh viktimash dhe të plagosurish.

MPJ dënon dhunën në Kajro

Albeu.com - 15.08.2013

Ministria e Punëve të Jashtme reagon ndaj situates tejet kritike ne Egjipt duke apeluar për zgjidhje permes dialogut dhe shmangie te perplasjeve dhe dhunes . Ne nje deklarate per mediat, MPJ thekson se eshte duke ndjekur me shqetësim ...

Mbi 500 të vdekur gjatë 24 orëve të fundit në Egjipt

SOT - 15.08.2013

Kryeqyteti i Egjiptit, Kajro raportohet të ketë rënë në qetësi pas ndërhyrjes së një dite më parë nga ana e policisë për shpërndarjen e protestuesve islamistë në dy sheshe e që la pas me qindra të vdekur dhe solli reagimin ndërkombëtar.

Berisha: Ditë të zeza për popullin mik egjiptian, të ndalet kjo masakër

SOT - 15.08.2013

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, kryeministri Sali Berisha, ka komentuar trazirat që kanë përfshirë popullin egjiptian ditët e fundit. Berisha ka dënuar me ashpërsi masakrat e Kajros dhe ka bërë thirrje për të ndalur këtë ...

Berisha: Situata ne Egjipt eshte shume e rende

LajmiFundit - 15.08.2013

Kryeministri ne detyre Sali Berisha ka gjetur rastin te reagoje per situaten e fundit ne Egjipt. Me poshte komenti i plote i Berishes ne rrjetin social Facebook. Te dashur miq, dite te zeza per popullin mik egjiptian.

Berisha: Ndërkombëtarët të ndalin dorën e gjeneralëve puçist në Egjipt

Albeu.com - 15.08.2013

Rreth kësaj teme: Përgjakje, shkatërrim dhe rrënoja në Egjipt (FOTO-VIDEO) Kryeministri Sali Berisha ka dënuar masakrat ushtarake të Kajros ndaj popullësisë civile në Egjipt . Në një koment të tij në rrjetin social facebook, Berisha ...

Berisha: Junta në Egjipt, puçiste

Ina - 15.08.2013

Kryeministri Sali Berisha ka dënuar masakrat ushtarake të Kajros ndaj popullësisë civile në Egjipt. Në një koment të tij në rrjetin social facebook, Berisha shprehet se zhvillimet tragjike në Egjipt deshmojne se bashkepunetoret e afert te ...

Kerry: Egjipti përballë një momenti kritik

VOA - 15.08.2013

Shtetet e Bashkuara kanë dënuar me forcë dhunën në Egjipt. Dhuna e ka bërë më të vështirë tranzicionin politik në vend. Sekretari i Shtetit John Kerry është shprehur se Egjipti është përballë një momenti kritik: Sekretari Kerry u shpreh me ...

Përkeqësohet situata në Egjipt, 525 viktima

Ora news - 15.08.2013

Pas përleshjeve të mbrëmshme në kryeqytetin e Egjiptit, Kajro duket se ka rënë qetësia. Dhuna e së mërkurës vuri përballë ushtrinë e Egjiptit dhe qeverinë aktuale kundër mbështetësve të presidentit të rrëzuar, Mohammed Morsi.

Egjipt, mbi 4500 të vrarë. Reagojnë SHBA e BE (FOTO)

Yll Press - 15.08.2013

Vëllazëria Myslimane numëron mbi 4 500 të vrarë, ndërsa autoritetet thonë se bëhet fjalë për 278 të vrarë, 43 prej të cilëve agjentë dhe ushtarakë. Bilanc lufte civile konsiderohet numri i të vrarëve në Egjipt nga protestat e djeshme në ...

Egjipt, autoritetet: Mbi 500 të vrarë. Vëllazëria Myslimane: Mbi 4500 viktima

BalkanWeb - 15.08.2013

KAJRO -Bilanc lufte civile konsiderohet numri i të vrarëve në Egjipt nga protestat e djeshme në Kajro pasi forcat e sigurisë kanë shpërndarë kampet e protestuesve të ngritura nga mbështetësit e presidentit të rrëzuar, Muhammad Morsi.

Egjipti një ditë pas dhunës

VOA - 15.08.2013

Egjipti hyri sot në një fazë të re pasigurie pas një dite dhune që la disa qindra të vdekur, dita më e përgjakshme që nga fillimi i Pranverës Arabe. Ministria e Shëndetësisë njofton se të paktën 525 veta humbën jetën dhe më shumë se 3,700 ...

Egjipti një ditë pas dhunës

Yll Press - 15.08.2013

Ai fajësoi Vëllazërinë për krijimin e asaj që ai e quajti një gjendje kaosi në të gjithë vendin duke qëlluar mbi policinë, duke sulmuar ndërtesat qeveritare dhe djegur kishat. Egjipti hyri sot në një fazë të re pasigurie pas një dite dhune ...

Papa lutet për viktimat në Egjipt

Botasot - 15.08.2013

Kreu i Kishës Katolike, Papa Françesku, u ka bërë thirrje besimtarëve që të luten për viktimat e dhunës në Egjipt, një ditë pas përleshjeve të përgjakshme atje. “Nga Egjipti vijnë lajme shumë të këqija.

Pillay: Të hetohet dhuna në Egjipt

Botasot - 15.08.2013

Komisionerja e Lartë e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillay ju ka bërë thirrje të gjitha palëve në Egjipt që “të tërhiqen prej humnerës”, një ditë pasi qindra persona e humbën jetën kur forcat e sigurisë i hoqën dy kampe ...

Masakra në Egjipt/ Zyrtarët flasin për 525 të vrarë nga ndërhyrja e ushtrisë, Vëllazëria: Janë 4500

Mapo - 15.08.2013

KUJDES FOTO DHE PAMJE TE DHUNSHME Egjipti hyri sot në një fazë të re pasigurie pas një dite dhune që la disa qindra të vdekur, dita më e përgjakshme që nga fillimi i Pranverës Arabe.

Tmerr në Egjipt: Kufomat mbushin xhaminë (Foto/Video +18)

Telegrafi - 15.08.2013

Raportet e fundit zyrtare flasin për 278 të vdekur dhe më shumë se 1400 të plagosur në Egjipt. Vëllazëria Myslimane pohon se të vrarë janë 2200 persona dhe 10 mijë të tjerë të plagosur.

Dhuna në Egjipt, MPJ: T'i hapet rrugë zgjidhjes nëpërmjet dialogut

BalkanWeb - 15.08.2013

TIRANE - Ministria e Punëve të Jashtme dënon dhunën e autoriteteve egjiptiane ndaj protestuesve në Kajro. Përmes një deklarate të shpërndarë për mediat, MPJ thekson se “po ndjek me shqetësim situatën e sigurisë në Egjipt dhe dënon ...

MPJ dënon dhunën në Kajro: Zgjidhje përmes dialogut

Ora news - 15.08.2013

Ministria e Punëve të Jashtme ka reaguar lidhur me dhunën e përgjakshme në Egjipt, e cila la pas një bilanc tragjik viktimash. Përmes një deklarate për mediat MPJ deklaron se po e ndjek me shqetësim situatën në Egjipt, ndërsa dënon dhunën ...

Obama deklarohet pë Egjiptin

Botasot - 15.08.2013

SHBA-të pritet të anulojnë ushtrimet e përbashkëta ushtarake me Egjiptin për shkak të eskalimit të situës së djeshme ku u vranë më shumë se 500 persona dhe u lënduan mijëra të tjerë.

SHBA anulon manovrat e përbashkëta me Egjiptin

VOA - 15.08.2013

Presidenti Barak Obama anuloi manovrat e përbashkëta ushtarake me Egjiptin të planifikuara për muajin e ardhshëm në përgjigje të shtypjes së përgjakshme të protestuesve nga qeveria e përkohshme egjiptiane që shkaktoi qindra të vrarë.

Egjipti pregatitet për protesta të reja

Ora news - 15.08.2013

Mbështetësit e presidentit të rrëzuar egjiptian Mohammed Morsi po nisin protesta të reja pas një dite dhune që la disa qindra të vdekur, dita më e përgjakshme që nga fillimi i Pranverës Arabe.

Anulohet stërvitja ushtarake SHBA-Egjipt, Obama:Të respektohet e drejta e protestuesve

Ora news - 15.08.2013

SHBA-të pritet të anulojnë ushtrimet e përbashkëta ushtarake me Egjiptin për shkak të eskalimit të situës së djeshme ku u vranë më shumë se 500 persona dhe u lënduan mijëra të tjerë.

MPJ dënon dhunën në Kajro: Zgjidhje përmes dialogut

Botasot - 15.08.2013

Ministria e Punëve të Jashtme ka reaguar lidhur me dhunën e përgjakshme në Egjipt, e cila la pas një bilanc tragjik viktimash. Përmes një deklarate për mediat MPJ deklaron se po e ndjek me shqetësim situatën në Egjipt, ndërsa dënon dhunën ...

Berisha: Qëndrim ndërkombëtar të koordinuar për të ndalur masakrën në Egjipt

BalkanWeb - 15.08.2013

TIRANE- Kryeministri në detyrë, Sali Berisha reagoi sot lidhur me zhvillimet tragjike të dy ditëve të fundit në Egjipt. Përmes një deklaratë, kryeministri Berisha bën thirrje për një qëndrim ndërkombëtar të koordinuar, për të ndalur ...

Dhuna Egjpt, Berisha: Junta puçiste masakër mbi protestuesit

Botasot - 15.08.2013

Kryeministrit Sali Berisha ka reaguar sot lidhur me zhvillimet tragjike të dy ditëve të fundit në Egjipt, ku si pasojë e përplasjeve mes policisë dhe protestuesve janë shënuar qindra viktima.

Egjipti në prag të luftës civile (Video)

Telegrafi - 15.08.2013

Së paku 525 të vdekur, e më shumë se 3700 të plagosur, është bilanci i zi i konfliktit mes ushtrisë egjiptiane dhe mbështetësve të presidentit të përmbysur Mohamed Morsi. Këto shifra janë dhënë nga Ministria e Shëndetësisë, meqë sipas ...

Berisha dënon dhunën në Egjipt: Ndërkombëtarët të ndalin dorën e gjeneralëve puçist

Ora news - 15.08.2013

Kryeministri Sali Berisha ka dënuar masakrat ushtarake të Kajros ndaj popullësisë civile në Egjipt. Në një koment të tij në rrjetin social facebook, Berisha shprehet se zhvillimet tragjike në Egjipt deshmojne se bashkepunetoret e afert te ...

SHBA anulon manovrat e përbashkëta me Egjiptin

Botasot - 15.08.2013

Presidenti Barak Obama anuloi manovrat e përbashkëta ushtarake me Egjiptin të planifikuara për muajin e ardhshëm në përgjigje të shtypjes së përgjakshme të protestuesve nga qeveria e përkohshme egjiptiane që shkaktoi qindra të vrarë.

Egjipti në prag të luftës civile (Video)

Zeri - 15.08.2013

Së paku 525 të vdekur, e më shumë se 3700 të plagosur, është bilanci i zi i konfliktit mes ushtrisë egjiptiane dhe mbështetësve të presidentit të përmbysur Mohamed Morsi. Këto shifra janë dhënë nga Ministria e Shëndetësisë, meqë sipas ...

Danimarka dhe Norvegjia e ndërprenë bashkëpunimin me Egjiptin

Yll Press - 15.08.2013

Për dallim nga Danimarka dhe Norvegjia, Suedia nuk ka plane konkrete për ndërprerje të bashkëpunimit me Egjiptin, lajmëroi televizioni suedez SVT. Pas dhunave të djeshme në Kajro dhe në qytete të tjera Danimarka e ndërpreu bashkëpunimin me ...

EBA dhe Bahreini me mbështetje për autoritet egjiptiane

Yll Press - 15.08.2013

Në kumtesë bëhet thirrje edhe për pajtim kombëtar. Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) dhe Bahreini shprehën mbështetje për shpërndarjen e protestuesve islamik në Kajro nga ana e policisë dhe armatës.

Ambasada egjiptiane: Fajin e ka Vëllazëria Myslimane

Yll Press - 15.08.2013

Por nuk ndan këtë mendim kryeministri Sali Berisha, që thotë se faji është i juntës ushtarake. Ambasada e Egjiptit në Tiranë ka reaguar në lidhje me ngjarjet e fundit në këtë vend.

Tronditëse, mbytja e një femre në Egjipt nga ushtria (Video) (Pamje të rënda)

Botasot - 15.08.2013

Përderisa numri i të vdekurve nga ndërhyrja e ushtrisë Egjiptiane në kampet e Vllazërisë Muslimane po rritet frikshëm kan filluar të qarkullojnë edhe disa video ku shfaqin pamje tronditëse se si ushtria nuk ka kursyer as gratë në aksionin ...

Egjipti pas dhunës së të mërkurës

VOA - 15.08.2013

Në Egjipt po bëhet numërimi i viktimave nga ofensiva e forcave të sigurisë të mërkurën kundër përkrahësve të ish-presidentit Mohamed Morsi. Zyrtarët qeveritarë thonë se më shumë se 500 vetë, pjesa më e madhe civilë gjetën vdekjen, ndërkohë ...

Kerry: Egjipti përballë një momenti kritik

Gazeta Dita - 15.08.2013

Shtetet e Bashkuara kanë dënuar me forcë dhunën në Egjipt. Dhuna e ka bërë më të vështirë tranzicionin politik në vend. Sekretari i Shtetit John Kerry është shprehur se Egjipti është përballë një momenti kritik: Sekretari Kerry u shpreh me ...

Masakër në Egjipt, Vëllazëria Myslimane: Mbi 5300 të vrarë (FOTO)

Ilirida - 15.08.2013

Bilanc lufte civile konsiderohet numri i të vrarëve në Egjipt nga protestat e djeshme në Kajro pasi forcat e sigurisë kanë shpërndarë kampet e protestuesve të ngritura nga mbështetësit e presidentit të rrëzuar, Muhammad Morsi.

Numri i viktimave shkon mbi 500 në Egjipt, Obama dënon gjakderdhjen (VIDEO)

Gazeta Idea - 15.08.2013

Egjipt- Qindra mbështetës të Vëllazërisë Muslimane kanë sulmuar një ndërtesë qeveritare në Kajro dhe i vunë asaj zjarrin, sipas medias shtetërore egjiptiane. Veprimi vjen një ditë pasi forcat e sigurisë shkatërruan kampet e protestuese të ...

Egjipti, mes dhunës dhe vrasjeve – a do harrohet dot kjo që po ndodh?

Respublica - 15.08.2013

“Dita e turpit e Egjiptit” e quan The Independent, pasi njofton se nobelisti El Baradei, zv/Presidenti i komanduar ka dhënë dorëheqjen pas sulmit ëq mendohet të ketë lënë 464 të vrarë sipas La Repubblica.

Egjipt, është vrarë Gjeneral Sisi?

Ilirida - 15.08.2013

Disa media arabe kanë njoftuar se Gjenerali ushtarak dhe njëherit personi kyç për realizimin e grusht shtetit dhe masakrave në Egjipt Abdel Fatah el Sisi është vrarë apo plagosur rënd nga një bashkëpunëtor i afërt i tij.

Shpallet gjendja e jashtëzakoshme, 2200 të vdekur në Egjipt

Lajme Online - 15.08.2013

Bilanci i vitkimave supozohet se është tragjik, të paktën Vëllazëria Myslimane pretendon se ka të dhëna që tregojnë për 2200 të vdekur dhe rreth 10 mijë të plagosur në protestat që kanë përfshirë Egjiptin.

Erdogan: Faraonët e Egjiptit do të përballen me një ‘Musa’

Tetova Sot - 15.08.2013

Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan tha se masakra e Kajros është një masakër shumë serioze e cila është rezultat i një grushti ushtarak i cili ka synim për të masakruar ata që dëshironin përgjegjësi për votat e tyre demokratike.

Det gjaku në Egjipt: mbi 600 të vrarë dhe 3700 të plagosur

Gazeta Dita - 15.08.2013

Një ditë pas përleshjeve të dhunshme midis ushtrisë dhe mbështetësve të Morsit, beteja vazhdon mbi numrin e të rënëve: mbi 600 të vrarë është bilanci zyrtar, 4500 për Vëllazërinë Myslimane, e cila bën thirrje për manifestime të tjera.

Papa lutet për viktimat në Egjipt

InfoGlobi - 15.08.2013

15 / 08 / 2013, 14:52 Kreu i Kishës Katolike, Papa Françesku, u ka bërë thirrje besimtarëve që të luten për viktimat e dhunës në Egjipt, një ditë pas përleshjeve të përgjakshme atje. “Nga Egjipti vijnë lajme shumë të këqija.

Tirana Zyrtare dhe Qeveria dënojnë dhunën në Egjipt: Duhet dialog

Gazeta Idea - 15.08.2013

Tiranë- Ministria e Jashtme ka reaguar sot mbi situatën e krijuar në Egjipt, ku deri më tani numri i viktimave të shënuara gjatë protestave i ka kaluar 500. Përmes një deklarate për shtyp MPJ-ja ka bërë thirrje për shmangien e dhunës dhe ...

Lumë gjaku në Egjipt, 638 viktima Obama bën thirrje:Ndalni dhunën

Shqiptarja - 15.08.2013

KAJRO- Mbetet i lartë tensioni në Kajro. Rreth 3 mijë anëtarë të Vëllazërisë myslimane kanë vendour barrikada të reja në rrugën Ebeid jo shumë larg sheshit Rabaa,përballë xhamisë, ndërsa autoritetet e drejtësisë kanë zgjatur me 30 ditë ...

Përhapet vala e demonstratave

Vision Plus - 15.08.2013

Një dite pasi përleshja e policisë me mbështetësit e presidentit te rrezuar morsi përfundoi ne gjakderdhje, vëllazëria myslimane shtriu protestat edhe ne qytetet e tjera te Egjiptit.

Shtatë ushtarë egjiptianë janë vrarë në Sinai

Tetova Sot - 15.08.2013

Shtatë ushtarë egjiptianë janë vrarë sot nga persona të panjohur afër qytetit Al Arish në gadishullin e Sinait ku sipas mediave perëndimore, ka paligjshmëri. Në një incident tjetër, pesë ushtarë janë plagosur kur një person i armatosur ka ...

Berisha dënon dhunën në Egjipt: Ndërkombëtarët të ndalin dorën e gjeneralëve puçist

Info Shqip - 15.08.2013

Kryeministri Sali Berisha ka dënuar masakrat ushtarake të Kajros ndaj popullësisë civile në Egjipt. Në një koment të tij në rrjetin social facebook, Berisha shprehet se zhvillimet tragjike në Egjipt deshmojne se bashkepunetoret e afert te ...

Ambasada egjiptiane: Fajin e ka Vëllazëria Myslimane. Berisha: Junta puçiste tregoi fytyrën e vërtetë

Gazeta Tema - 15.08.2013

Ambasada e Egjiptit në Tiranë ka reaguar në lidhje me ngjarjet e fundit në këtë vend. Në një njoftim për shtyp, ata thonë se fajtorë për situatën e krijuar janë protestuesit e dhunshëm dhe të armatosur të Vëllazërisë Myslimane.

Dhuna në Egjipt, Berisha: Junta ushtarake masakër mbi protestuesit

Durres Lajm - 15.08.2013

Lidhur me dhunën masive që ka përfshirë Egjiptin , Kryeministri në largim Sali Berisha bëri thirrje për një qëndrim të koordinuar ndërkombëtar , për t’i dhënë fund masakrës. “Duke dënuar me ashpërsinë më të madhe masakrat e juntës ...

Berisha dënon dhunën në Egjipt: Ndërkombëtarët të ndalin dorën e gjeneralëve puçist

Gazeta Shqip - 15.08.2013

Kryeministri Sali Berisha ka dënuar masakrat ushtarake të Kajros ndaj popullësisë civile në Egjipt. Në një koment të tij në rrjetin social facebook, Berisha shprehet se zhvillimet tragjike në Egjipt deshmojne se bashkepunetoret e afert te ...

Ambasada egjiptiane në Tiranë: Fajin e ka Vëllazëria Myslimane !?

Tetova Sot - 15.08.2013

Fotoja tregon viktimat e 24 orëve të fundit në Egjipt. Ambasada e Egjiptit në Tiranë ka reaguar në lidhje me ngjarjet e fundit në këtë vend. Në një njoftim për shtyp, ata thonë se fajtorë për situatën e krijuar janë protestuesit e dhunshëm ...

Egjipt, Berisha: Dënojmë ashpër masakrën e juntës ushtarake puçiste

Shqiptarja - 15.08.2013

TIRANË - Kryeministri Sali Berisha reagoi sot lidhur me zhvillimet tragjike të dy ditëve të fundit në Egjipt. "Junta ushtarake e Kajros kreu dy ditët e fundit një masakër të vërtetë ndaj protestueseve paqësorë.

Berisha: Junta në Egjipt, puçiste

Ilirida - 15.08.2013

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka bërë një postim në faqen e tij në Facebook lidhur me ngjarjet e fundit në Egjipt ku qindra qytetarë kanë humbur jetën. Berisha shprehet se forcat ushtarake kanë kryer një masakër të vërtetë mbi ...

Tmerruese : Incizim ku shihet se si bëhen vrasjet në Egjipt

Republika - 15.08.2013

Ditë më parë hasëm në rrjetet sociale video nga luftimet që bëhen në mes forcave opozitare dhe atyre të Bashar Al Asadi-t në Siri . Tani kemi gjetur videon se si zhvillohen luftimet në Egjipt dhe njëherit si kryhen ...

Kujdes pamje tmerruese: Njerëz të djegur nëpër rrugët e Egjiptit

Republika - 15.08.2013

Informacionet nga Egjipti sa vijnë dhe janë më të tmerrshme. Në lajmin që ua afruam se si vriten civilët nga ushtarakët , tani kemi hasur në një video tejet tmerruese ku shihen njerëz të djegur nëpër rrugët e ...

Egjipt: Të paktën 343 të vdekur gjatë përleshjeve të djeshme

Republika - 15.08.2013

Shpërndarja e përgjakshme e manifestuesve në Kajro që kërkonin rikthimin e presidentit të rrëzuar egjiptian, Muhamed Mursi dhe dhuna në Egjipt shkaktuan dje të paktën 343 të vdekur, pjesa më e madhe e të cilëve civilë, sipas një bilanci të ...

Egjipt: Dy gazetarë u vranë ndërsa një fotograf u plagos dje në Kajro

Republika - 15.08.2013

Dy gazetarë u vranë dje në kryeqytetin egjiptian Kajro, në ditën kur sipas informacionete të deritanishëm 343 persona e humbën jetën gjatë shpërndarjen e protestantëve nga ana e forcave të sigurisë.

Danimarka dhe Norvegjia kanë ndërprer bashkëpunimin me Egjiptin

Republika - 15.08.2013

Pas dhunave të djeshme në Kajro dhe në qytete të tjera Danimarka e ndërpreu bashkëpunimin me Qeverinë egjiptiane, deklaroi sot ministri danez për Bashkëpunim Ndërkombëtar Kristian Fris Bah.

EGJIPT, NË 24-ORëT E FUNDIT MBI 500 TË VDEKUR

AlbanianScreen - 15.08.2013

Kajro - Kryeqyteti i Egjiptit, Kajro raportohet të ketë rënë në qetësi pas ndërhyrjes së një dite më parë nga ana e policisë për shpërndajen e protestuesve islamistë në dy sheshe e që la pas me qindra të vdekur dhe solli reagimin ...

Egjipt: Bilanci i të vdekurve arrinë deri në 525 persona

Republika - 15.08.2013

Bilanci i të vdekurve në përleshjet e djeshme në Egjipt arriti 525 persona, deklaroi zëdhënësi i Ministrisë egjiptiane të Shëndetësisë, Haled al Hatib. Numri i personave të plagosur gjithashtu është rritur dhe ka arritur 3.717 persona, ...

Përkrahës të Vëllazërisë Myslimane sulmuan ndërtesë qeveritare në Kajro

Republika - 15.08.2013

Qindra përkrahës të Vëllazërisë Myslimane sulmuan ndërtesë qeveritare në Kajro, publikoi televizioni shtetëror egjiptian. Sipas medias, është djegur hyrja e objektit. Mbi 500 persona janë vrarë në përleshjet e djeshme midis forcave të ...

Ndërkombëtarët bëjne thirrje për ndalje të masakrave në Egjipt

Gazeta Start - 14.08.2013

Bashkimi Evropian, Turqia, Katari dhe shtetet të tjera kanë reaguar pas dhunës së ushtrisë egjiptiane ndaj mbështetësve të Muhamet Mursit, duke bërë thirrje për ndalje të menjëhershme të vrasjeve, arrestimeve dhe dhunës së ushtruar ndaj ...

Egjipt, shpallet gjendje e jashtëzakonshme për një muaj

Gazeta Start - 14.08.2013

(E plotësuar; 7:07) - Presidenca egjiptiane ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në të gjithë vendin, ndërsa numri i viktimave dhe të plagosurbe mësohet se është në rritje. Duke ju referuar një deklarate të presidencës që u transmetua në ...

Ditë e përgjakshme në Egjipt, shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Shekulli - 14.08.2013

Shifra të frikshme viktimash në Egjipt në përleshjen mes policisë dhe mbështetësve të Presidentit të larguar islam, Mohamed Morsi. Vetëm gjatë ditës së sotme janë raportuar të paktën 150 viktima dhe mijëra të plagosur.

Egjipt: Forcat e sigurisë depërtuan në kampet e protestuesve

Evropaelire - 14.08.2013

08:07 Egjipt: Forcat e sigurisë depërtuan në kampet e protestuesve 07:31 Izrael: U liruan 26 palestinezë të ...

Egjipt: Derisa policia intervenon, islamistët ftojnë për protesta

Evropaelire - 14.08.2013

10:11 Egjipt: Derisa policia intervenon, islamistët ftojnë për protesta 10:00 Shqipëri: U arrestuan dhjetëra persona të dyshuar për drogë 09:16 Indi: Nëndetësja e prodhimit rus – u fundos 08:55 SHBA: Njësia e Forcës Ajrore dështoi në test ...

Bjellorusi: Hetime për gruan e rrëmbyer në Siri

Evropaelire - 14.08.2013

11:46 Bjellorusi: Hetime për gruan e rrëmbyer në Siri 11:35 Boston: Babai i çeçenit të vrarë kërkon drejtësi 11:05 Rusi: Festohet fitorja e atletes Isinbayeva 10:54 Rusi: Hetime për shitjen e librit të ish-ministrit nazist 10:34 ...

Rezultatet e ndeshjeve miqësore në futboll

Evropaelire - 14.08.2013

19:45 Rezultatet e ndeshjeve miqësore në futboll 19:25 Sharif: Pakistani duhet ta luftojë terrorizmin 18:49 SHBA-të e kundërshtojnë gjendjen e jashtëzakonshme në Egjipt 18:24 Schlumberger premton angazhim të OSBE-së më 3 nëntor 18:11 ...

Egjipt, islamistët ftojnë për protesta

LajmiFundit - 14.08.2013

Vëllazëria Myslimane në Egjipt ka kërkuar nga shtetasit e këtij vendi që të dalin në rrugë për “ta ndalur masakrën”, pasi forcat e sigurisë depërtuan në dy kampe islamiste të protestuesve në kryeqytetin Kajro.

Turqia fillon bisedimet ndërkombëtare mbi Egjiptin

Portalb - 14.08.2013

Kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan dhe ministri i jashtëm turk Ahmet Davutoglu janë duke ndjekur nga afër lëvizjet e policisë për të shpërndarë me forcë protestat e organizuara nga mbështetësit e presidentit Muhamed Mursi.

Vazhdon të rritet numri i të vrarëve në Egjipt, ndiqni situatën në çdo moment - LIVE

Portalb - 14.08.2013

UPTADE: 14:15 - Zëdhënësi i Vëllazërisë muslimane, Xhiihad el-Haddad, në profilin e tij në Twitter ka shkruar se ka mbi 600 të vrarë. “Janë konfirmuar mbi 600 të vdekur. Kufomat akoma arrijnë.

Luftë në Kajro, 43 viktima

Top Channel - 14.08.2013

Të paktën 43 persona humbën jetën, mes te cileve edhe dy pjesetare te forcave te sigurise, gjatë operacionit për të spastruar dy zonat, ku ndodhet kampet e mbështetësve te ish-presidentit Mohamed Mursi.

Masakër në Kajro, Vëllazëria Myslimane: 200 të vdekur, 8 mijë të plagosur (FOTO LAJM)

Albeu.com - 14.08.2013

Egjipti është përfshirë mes kaosit, konfuzionit pasi forcat e sigurisë ndërmorrën një aksion për shkatërrimin e dy kampeve protestuese në Kajro që janë ngritur nga mbështetësit e presidentit të rrëzuar, Muhammad Morsi.

Reagimet e para ndërkombëtare për situatën në Egjipt

Portalb - 14.08.2013

Kanë filluar të vijnë reagimet e para për situatën e sotme në Egjipt e cila ka eskaluar në dhunë dhe në viktima të raportuara nga të dyja palët, forcat e rendit dhe protestuesit pro presidentit të hequr nga pushteti prej ushtrisë, Muhammad ...

Ashton ndjek me shqetësim situatën në Egjipt

SOT - 14.08.2013

Catherine Ashton, shefja e politikës së jashtme e BE, përmes një komunikate për mediat ka thënë se po ndjek me shqetësim të madh situatën në Egjipt. “Konfrontimi dhe dhuna nuk është mënyrë se si të ecët para në zgjidhjen e çështjeve ...

Egjipt, shpallet gjendja e jashtëzakonshme

Top Channel - 14.08.2013

Presidenca e Egjiptit ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas masakrës që ndodhi kur forcat e sigurisë bastisën kampet e protestuesve në Kajro. Në kampe qëndronin mbështetësit e ish-presidentit Mohamed Morsi, që u rrëzua nga pushteti në ...

Shpallet gjendja e jashtëzakoshme, 2200 të vdekur në Egjipt (FOTO-LAJM)

Albeu.com - 14.08.2013

Bilanci i vitkimave supozohet se është tragjik, të paktën Vëllazëria Myslimane pretendon se ka të dhëna që tregojnë për 2200 të vdekur dhe rreth 10 mijë të plagosur në protestat që kanë përfshirë Egjiptin.

Ashton shpreh shqetësim për situatën në Egjipt

Albeu.com - 14.08.2013

Shefja për politikë të jashtme të Bashkimit Evropian Catherine Ashton ka thënë se po e ndjek me shumë shqetësim situatën e krijuar në Egjipt. “Konfrontimi dhe dhuna nuk është mënyrë se si të ecët para në zgjidhjen e çështjeve kryesore ...

Trazirat në Egjipt, vritet kameramani i televizionit britanik Skay News

SOT - 14.08.2013

Televizioni britanik, Skay News ka njoftuar se gjatë përleshjeve në Egjipt është vrarë një nga kameramanët e saj. Sipas këtij televizioni, Mick Deane, është vrarë gjatë dhunës që ka shpërthyer sot në Kajro, kur forcat e rendit kanë nisur ...

Kajro, vritet kameramani i Sky News

Almakos - 14.08.2013

Televizioni britanik, Sky News ka njoftuar se gjatë përleshjeve në Egjipt është vrarë edhe një nga kameramanët e saj. Sipas Sky News, Mick Deane, është vrarë gjatë përcjelljes së dhunës që ka shpërthyer sot në Kajro, kur forcat e rendit ...

Shpallet gjendje e jashtëzakonshme në Egjipt

SOT - 14.08.2013

Presidenca e Egjiptit ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas masakrës që ndodhi kur forcat e sigurisë bastisën kampet e protestuesve në Kajro. Në kampe qëndronin mbështetësit e ish-presidentit Mohamed Morsi, që u rrëzua nga pushteti në ...

Egjipt: Derisa policia intervenon, islamistët ftojnë për protesta

Zeri - 14.08.2013

Vëllazëria Myslimane në Egjipt ka kërkuar nga shtetasit e këtij vendi që të dalin në rrugë për “ta ndalur masakrën”, pasi forcat e sigurisë depërtuan në dy kampe islamiste të protestuesve në kryeqytetin Kajro.

Egjipt: Derisa policia intervenon, islamistët ftojnë për protesta

Botasot - 14.08.2013

Vëllazëria Myslimane në Egjipt ka kërkuar nga shtetasit e këtij vendi që të dalin në rrugë për “ta ndalur masakrën”, pasi forcat e sigurisë depërtuan në dy kampe islamiste të protestuesve në kryeqytetin Kajro.

Zyrtarët egjiptianët: Para maturisë, vajzat “martohen” deri në 60 herë!

Telegrafi - 14.08.2013

Kur vajzat e reja shiten për martesë, 38 mijë prej tyre çdo ditë, e vetmja gjë që mund të presin ato nga jeta është mungesa e arsimimit, shanset e vogla për jetë të mirë, pavarësi të vogël dhe rritja e rrezikut nga shtatzënia ose lindja e ...

Luftë në Kajro, dhjetëra viktima

Telegrafi - 14.08.2013

Të paktën 43 persona humbën jetën, mes të cilëve edhe dy pjesëtarë të forcave të sigurisë gjatë operacionit për të spastruar dy zonat, ku ndodhen kampet e mbështetësve të ish-presidentit Mohamed Mursi.

Reagimet e para ndërkombëtare për situatën në Egjipt

Botasot - 14.08.2013

Kanë filluar të vijnë reagimet e para për situatën e sotme në Egjipt e cila ka eskaluar në dhunë dhe në viktima të raportuara nga të dyja palët, forcat e rendit dhe protestuesit pro presidentit të hequr nga pushteti prej ushtrisë, Muhammad ...

Ashton: Po e percjellë me shqetësim situatën në Egjipt

Botasot - 14.08.2013

Catherine Ashton, shefja e politikës së jashtme të BE-së, përmes një komunikate të publikuar sot ka thënë se “jam duke i përcjellur me shqetësim të madh situatën në Egjipt”. “Konfrontimi dhe dhuna nuk është mënyrë se si të ecët para në ...

Ushtria egjiptiane qëllon mbi mbështetësit e ish presidentit Morsi

ABC News - 14.08.2013

Ka nisur që në orët e para të mëngjesit boshatisja e tre shesheve kryesore në kryeqytetin Kajro. Pas shumë paralajmërimeve në bashkëpunim dhe me policinë, ushtria egjiptiane në fillim me gaz lotsjellës dhe më pas me plumba ka ndërhyrë në ...

Gjendje e jashtëzakonshme në Egjipt, qindra të vdekur, ElBaradei dorëhiqet, reagon SHBA (foto)

Botasot - 14.08.2013

(I plotësuar) - Presidenca e Egjiptit ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas masakrës që ndodhi kur forcat e sigurisë bastisën kampet e protestuesve në Kajro. Në kampe qëndronin mbështetësit e ish-presidentit Mohamed Morsi, që u rrëzua ...

Gjendje e jashtëzakonshme në Egjipt, Vëllazëria Myslimane: Masakër, 2200 të vrarë

BalkanWeb - 14.08.2013

KAJRO - Të paktën 149 manifestues mbetën të vdekur sot, pas një operacioni policor, që filloi për të shpërndarë dy manifestime të përkrahësve të presidentit islamik të larguar, Mohamed Morsi, në Kajro, bënë të ditur burime mediatike ...

Egjipti shpall gjendje të jashtëzakonshme për 1 muaj

ABC News - 14.08.2013

Ne perleshjet e pergjakshme ne Egjipt pervec viktimave qe kan prekur shifra prej qindrash ,te arrestuarve dhe te plagosurve njoftohet te kene mbetur i vrare dhe nje kameram ne vendngjarje.

Egjipt, shpallet gjendja e jashtëzakonshme (Foto)

Telegrafi - 14.08.2013

Presidenca e Egjiptit ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas masakrës që ndodhi kur forcat e sigurisë bastisën kampet e protestuesve në Kajro. Në kampe qëndronin mbështetësit e ish-presidentit Mohamed Morsi, që u rrëzua nga pushteti në ...

Egjipti në prag të luftës civile, reagojnë ndërkombëtarët

Ora news - 14.08.2013

Mbi 124 persona kanë mbetur të vrarë gjatë ditës së sotme në Egjipt, gjatë protestave që kanë përfshirë vendin, mëngjesin e së mërkurës. Qeveria egjiptiane, e mbështetur nga ushtria, ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për një muaj, ...

Kajro, vritet kameramani i Sky News

Telegrafi - 14.08.2013

Televizioni britanik, Sky News ka njoftuar se gjatë përleshjeve në Egjipt është vrarë edhe një nga kameramanët e saj. Sipas Sky News, Mick Deane, është vrarë gjatë përcjelljes së dhunës që ka shpërthyer sot në Kajro, kur forcat e rendit ...

Egjipti shpall gjendje të jashtëzakonshme, 2200 të vdekur

Zeri - 14.08.2013

Bilanci i vitkimave supozohet se është tragjik, të paktën Vëllazëria Myslimane pretendon se ka të dhëna që tregojnë për 2200 të vdekur dhe rreth 10 mijë të plagosur në protestat që kanë përfshirë Egjiptin.

Shtëpia e Bardhë ashpër kundërshtoi vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme në Egjipt

Yll Press - 14.08.2013

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Xhosh Arnest tha se dhuna tregon mosrespektim nga ana e pushtetit kalimtar në Egjipt. Shtëpia e Bardhë ashpër kundërshtoi vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme në Egjipt.

Egjipt: Gjendje e jashtëzakonshme

VOA - 14.08.2013

Ministria e Shëndetësisë njofton për 149 të vdekur, ndërsa Vëllazëria Myslimane thotë se numri është shumë më i lartë Ushtria egjiptiane thotë se një operacion për të shpërndarë dy kampet e protestës të Vëllazërisë myslimane në Kajro ...

Egjipti në gjendje lufte, ushtria vret qindra mbështetës të ish-Presidentit Morsi

Ora news - 14.08.2013

Egjipti është në gjendje të jashtëzakonshme pas masakrës që ndodhi pas ndërhyrjes së policisë për të shpërndarë kampet e protuestuesve në Kajro. Në këto kampe të ngitura në sheshet kryesore të kryeqytetit egjiptian qëndronin prej kohësh ...

Arrestohen krerët e Vëllazërisë Myslimane

Telegrafi - 14.08.2013

Televizioni shtetëror i Egjiptit njoftoi sonte se forcat e sigurisë kanë arrestuar shumë krerë të Vëllazërisë Myslimane menjëherë pas marrjes dhe prishjes së dy kampeve të përkrahësve të presidentit të rrëzuar Muhamed Morsi.

Presidenti Gyl flet në lidhje me masakrat e Egjiptit!

Yll Press - 14.08.2013

“Këto ngjarje hapin dyer shumë të rrezikshme. Kam frikën se Egjipti është duke shkuar drejt një kaosi të madh. Kjo është një rrugë pa dalje për Egjiptin. Presidenti turk, Abdullah Gyl, i ndodhur në Azerbajxhan për pjesëmarrje në Samitin e ...

Egjipt, ushtria vret 120 protestues

Ilirida - 14.08.2013

Forcat e sigurisë në Egjipt pas ndërhyrjes së sotme kanë vrarë të paktën 120 protestues mbështetës të Presidentit Muhamed Mursi ndërsa rreth 200 të tjerë raportohet të jenë vrarë. Vrasjet sikurse herën e parë.

Egjipt, ushtria bën masakër mbi civilët, raportohet për 250 të vrarë

Respublica - 14.08.2013

Rruget e Kajros janë mbytur me lumenj gjaku që në oret e para të mëngjesit të sotëm. Forcat e sigurisë egjiptiane janë duke zhvilluar aksionin e paralajmëruar më parë për shtypjen e protestave të lirimin e shesheve të bllokuara që në ...

Sërish përplasje në Egjipt, dhunë dhe përgjakje

Vision Plus - 14.08.2013

Kryeqyteti i Egjiptit, Kajro po vuan ditën më të përgjakshme. Forcat e sigurisë dhe të ushtrisë kanë vijuar gjatë gjithë natës dhe në orët e para të mëngjesit, operacionin për spastrimin e dy kampeve me mbështetës të presidentit të ...

Live nga Egjipti (VIDEO)

Ilirida - 14.08.2013

Mbi 300 te vrare dhe 880 te plagosur, raporte nga sheshi Rabia Al Adewije . Protestuesit ishin ngujuar në kampe, rrethuar nga barrikada, por ushtria vendosi të ndërhyjë, e ndihmuar nga blinda dhe buldozerë.

Vëllazëria Myslimane: 200 persona janë të vrarë dhe 8 mijë të plagosur

Tetova Sot - 14.08.2013

Policia që në orët e para të mëngjesit të sotëm ka tentuar të largojë protestuesit të cilët kishin ngritur që prej disa ditësh kampe në dy zonat kryesore të kryeqytit. Forcat e sigurisë qëlluan me plumba gome dhe gaz lotsjellës për të ...

Ndërkombëtarëve u kujtohet të reagojnë për Egjiptin

Ilirida - 14.08.2013

Ndizet alarmi, filluan të vijnë reagimet e para për situatën e sotme në Egjipt e cila ka eskaluar në dhunë dhe në viktima të raportuara nga të dyja palët, forcat e rendit dhe protestuesit pro presidentit të hequr nga pushteti prej ...

Kameramani i Sky News vritet në Egjipt

InfoGlobi - 14.08.2013

14 / 08 / 2013, 16:06 Kameramani me shtetësi britanike i cili ka punuar për televizionin prestigjioz, Sky News është vrarë sot në Egjipt, atëherë kur forcat shtetërore po ndërmerrnin masa për të ’larguar protestuesit nga rruga, protestues ...

Dhuna në Egjipt, vritet kameramani i televizionit britanik Sky News, Mick Deane

Respublica - 14.08.2013

Televizioni britanik, Sky News ka njoftuar se gjatë përleshjeve në Egjipt krahas 40 protestuesve është vrarë edhe një nga kameramanët e këtij televizioni. Sipas Sky News, Mick Deane, është vrarë gjatë përcjelljes së dhunës që ka shpërthyer ...

Egjipt, të paktën 56 të vdekur dhe 526 të lënduar në Kajro (Video)

Tetova Sot - 14.08.2013

Ministria e Shëndetësisë së Egjiptit kumtoi se në përleshjet që filluan sot në Kajro, deri tani kanë humbur jetën 56 njerëz dhe 526 janë plagosur. BBC dhe një pjesë e mediave perëndimore lajmëruan se ka mbi 40 viktima tjerë për 30 derisa ...

Shpallet gjendje e jashtëzakonshme në Egjipt

InfoGlobi - 14.08.2013

14 / 08 / 2013, 17:48 Institucionet në Egjipt e kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme në të gjithë vendin, pas trazirave të fundit. Një deklaratë e presidencës së këtij vendi e lexuar në televizionin shtetëror të bëhet e ditur se kjo ...

Kaos në Egjipt, vriten dy vajza dhe 124 të tjerë / 21 FOTO

GazetaDitore - 14.08.2013

Njesitë speciale të Egjiptit e mbajnë një demonstrues të lënduar gjatë përleshjeve të sotme në Kajro Asma El Beltagui, vajza e sekretarit të përgjithshëm të partisë ”Drejtësi dhe Liri”, të lëvizjes ”Vëllazëria Myslimane” dhe Hasfa Shater, ...

Masakër në Egjipt, 278 të vrarë shpallet gjendja e emergjencës

Shqiptarja - 14.08.2013

KAJRO - Mbi 278 persona kanë mbetur të vrarë gjatë ditës së sotme në Egjipt, gjatë protestave që kanë përfshirë vendin, mëngjesin e së mërkurës. Po kështu sipas shifrave të publikuara nga Ministria egjiptiane e Shëndetësisë, numri i të ...

FOTO REPORTAZH/ Pamjet e tmerrit që ka kapluar Egjiptin, flitet për qindra të vdekur

Gazeta Tema - 14.08.2013

Presidenca e Egjiptit shpalli sot gjendjen e jashtëzakonshme pas situatës së krijuar kur forcat e sigurisë sulmuan disa kampe protestuesish në Kajro. Kampet ishin ngritur nga mbështetësit e presidentit të rrëzuar, Mohammed Morsi.

Masakër në Egjipt, Presidenca shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Gazeta Dita - 14.08.2013

Egjipti është në gjendje të jashtëzakonshme pas masakrës që ndodhi pas ndërhyrjes së policisë për të shpërndarë kampet e protuestuesve në Kajro. Në këto kampe të ngitura në sheshet kryesore të kryeqytetit egjiptian qëndronin prej kohësh ...

Gjendje e jashtëzakonshme në Egjipt, Vëllazëria Myslimane: Masakër, 2200 të vrarë

Durres Lajm - 14.08.2013

- Të paktën 149 manifestues mbetën të vdekur sot, pas një operacioni policor, që filloi për të shpërndarë dy manifestime të përkrahësve të presidentit islamik të larguar, Mohamed Morsi, në Kajro, bënë të ditur burime mediatike vendase.

Shpallet gjendja e jashtëzakoshme, 2200 të vdekur në Egjipt

Fish Media - 14.08.2013

Bilanci i vitkimave supozohet se është tragjik, të paktën Vëllazëria Myslimane pretendon se ka të dhëna që tregojnë për 2200 të vdekur dhe rreth 10 mijë të plagosur në protestat që kanë përfshirë Egjiptin.

Arrestohen krerët e Vëllazërisë Myslimane në Egjipt

GazetaDitore - 14.08.2013

Televizioni shtetëror i Egjiptit njoftoi sonte se forcat e sigurisë kanë arrestuar shumë krerë të Vëllazërisë Myslimane menjëherë pas marrjes dhe prishjes së dy kampeve të përkrahësve të presidentit të rrëzuar Muhamed Morsi.

Sërish përplasje në Egjipt, numri i të vdekurve shkon në 300

Republika - 14.08.2013

Kryeqyteti i Egjiptit, Kajro po vuan ditën më të përgjakshme. Forcat e sigurisë dhe të ushtrisë kanë vijuar gjatë gjithë natës dhe në orët e para të mëngjesit, operacionin për spastrimin e dy kampeve me mbështetës të presidentit të ...

Bashkimi Evropian apelon për përmbajtshmëri nga të gjitha palët në Egjipt

Republika - 14.08.2013

Bashkimi Evropian është shumë i shqetësuar për shkak të informatave se në operacionin e sotëm policor në Kajro janë vrarë demonstrues, deklaroi zëdhënësi i përfaqësues së lartë të BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Majkëll Man.

Ban Ki-moon: Rregulla për sulme me aeroplanë pa ekuipazh

Evropaelire - 13.08.2013

14:38 Ban Ki-moon: Rregulla për sulme me aeroplanë pa ekuipazh 14:20 Reichel: Gjermania e mbështet Kosovën në proceset integruese 13:20 Kosovë: Policia ka konfiskuar marihuanë të dyshuar 12:48 Londër: Takimi i 111-të Angli – Skoci 11:49 ...

Ban Ki-moon: Rregulla për sulme me aeroplanë pa ekuipazh

Botasot - 13.08.2013

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, thotë se sulmet me aeroplanë pa ekuipazh duhet të rregullohen me të drejtën ndërkombëtare.

Rregulla për avionët pa pilot, Ban Ki-moon: Të rregullohen me të drejtën ndërkombëtare

Ora news - 13.08.2013

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon, thotë se sulmet me aeroplanë pa ekuipazh duhet të rregullohen me të drejtën ndërkombëtare. Duke folur në Pakistan, ku sot arriti për vizitë dyditëshe, zoti Ban tha se “çdo ...

Ban ki-Moon vizitë në Pakistan

Republika - 13.08.2013

Gjatë vizitës Ban ki-Moon do të takohet me me presidentin dhe kryeministrin pakistanez. Sekretari i Përgjithshëmi OKB-së, Ban Ki-moon do të udhëtojë drejt Islamabadit për të zhvilluar një vizitë në Pakistan, bënë të ditur burimet zyrtare.

Egjipt, ushtria përgatitet të ndërhyjë kundër manifestuesve

Gazeta Start - 12.08.2013

Kajro - Ushtria në Egjipt përgatitet për të ndërhyrë ndaj manifestuesve, të cilët protestojnë ulur në dy sheshe të ndryshme të Kajros kundër grusht shtetit.

Egjipt, Vëllazëria myslimane bën sërish thirrje për protesta

Ina - 12.08.2013

Mbështetësit e presidentit të rrëzuar egjiptian, Mohamed Morsi bënë sot thirrje për manifestime të reja në Egjipt, ndërkohë që po skadon ultimatumi i autoriteteve të përkohshme për shpërndarjen me forcë nga dy zonat ku protestuesit ...

Egjipt, mbështetësit e Mursit nuk tërhiqen

Top Channel - 12.08.2013

Mbështetesit e ish-presidentit egjiptian, Mohamed Mursi nuk pranojnë të braktisin kampin e protestes të ngritur jashtë xhamisë Rabaa al-Adauija dhe sheshit Nahda në Kajro, derisa presidenti i parë i Egjiptit, i zgjedhur në mënyre ...

Vijojnë tensionet në Egjipt

Vision Plus - 12.08.2013

Egjipti vijon të mbetet i përçarë, ndërsa dy grupimet kryesore në vend rrezikojnë të përplasen sërish. Ushtria egjiptiane ka paralajmëruar se do të shpërndajë me forcë këtë të hënë mbështetësit e Vëllazërisë Myslimane, të cilët janë ...

Vëllazëria myslimane bën sërish thirrje për protesta

AlbanianScreen - 12.08.2013

Egjipt - Mbështetësit e presidentit të rrëzuar egjiptian, Mohamed Morsi bënë sot thirrje për manifestime të reja në Egjipt, ndërkohë që po skadon ultimatumi i autoriteteve të përkohshme për shpërndarjen me forcë nga dy zonat ku ...