TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Avionë rusë me “ndihma” arrijnë në Siri

LajmiFundit - 13.09.2015

Media shtetërore siriane ka raportuar se dy aeroplanë rusë, me 80 tonelata ndihma humanitare, kanë arritur të shtunën në qytetin port të Sirisë, Latakia.

NATO në ankth: Rusia mund ta mbështesë Assadin

Portalb - 13.09.2015

Lajme lidhur me temën Avionë rusë me “ndihma” arrijnë në Siri Obama: Ushtria ruse në Siri, gabim i madh Franca e shqetësuar për ofrimin e ndihmës ushtarake të Rusisë ndaj Sirisë Lavrov: Rusia do të ...

Lavrov: Rusia e vazhdon bashkëpunimin ushtarak me Sirinë

Lajmi.net - 13.09.2015

Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov, thotë se Moska do ta vazhdoj dërgimin e furnizimeve ushtarake në Siri. Duke folur sot në Televizionin e Rusisë, Lavrov tha se “bashkëpunimi ushtarako-teknik” i ...

Lavrov: Rusia e vazhdon bashkëpunimin ushtarak me Sirinë

Botasot - 13.09.2015

Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov, thotë se Moska do ta vazhdoj dërgimin e furnizimeve ushtarake në Siri. Duke folur sot në Televizionin e Rusisë, zoti Lavrov tha se “bashkëpunimi ...

Lavrov: Rusia e vazhdon bashkëpunimin ushtarak me Sirinë

Tetova Sot - 13.09.2015

Ministri i jashtëm rus, Sergei Lavrov, thotë se Moska do ta vazhdoj dërgimin e furnizimeve ushtarake në Siri. Duke folur sot në Televizionin e Rusisë, zoti Lavrov tha se “bashkëpunimi ...

Obama: Ushtria ruse në Siri, gabim i madh

Evropaelire - 12.09.2015

10:18 Obama: Ushtria ruse në Siri, gabim i madh 10:06 Arabia heton incidentin në ...

Obama: Ushtria ruse në Siri, gabim i madh

Portalb - 12.09.2015

Lajme lidhur me temën Franca e shqetësuar për ofrimin e ndihmës ushtarake të Rusisë ndaj Sirisë Lavrov: Rusia do të vazhdojë të ofrojë ndihmën ushtarake ndaj Sirisë Obama: Amerika të pranojë 10 mijë ...

Obama: Ushtria ruse në Siri, gabim i madh

Shqipmedia - 12.09.2015

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka thënë se mbështetja e Rusisë për presidentin sirian, Bashar al-Assad, do të dështojë. Rusia ka thënë se do të forcojë ushtrinë e Assadit, sepse ...

Obama: Ushtria ruse në Siri, gabim i madh

Almakos - 12.09.2015

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka thënë se mbështetja e Rusisë për presidentin sirian, Bashar al-Assad, do të dështojë. Rusia ka thënë se do të forcojë ushtrinë e Assadit, sepse ...

Pse Rusia dhe Siria?

Top Channel - 12.09.2015

Ditet e fundit , mediat ndërkombëtare kanë raportuar për një rritje të prezencës ushtarake ruse në Siri. Një investigim i Reuters, duke cituar burime libaneze, tregon se trupat ruse kanë filluar të ...

Obama: Ushtria ruse në Siri, gabim i madh

Lajmeshqip - 12.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Obama: Ushtria ruse në Siri, gabim i madh Al Kaida i shpall luftë ISIS-it, pikërisht në përvjetorin e sulmeve të 11 shtatorit Konsulja e Francës iu shiste varka emigrantëve ...

Avionë rusë me “ndihma” arrijnë në Siri

Portalb - 12.09.2015

Lajme lidhur me temën Obama: Ushtria ruse në Siri, gabim i madh Franca e shqetësuar për ofrimin e ndihmës ushtarake të Rusisë ndaj Sirisë Lavrov: Rusia do të vazhdojë të ofrojë ndihmën ushtarake ndaj ...

Obama: Ushtria ruse në Siri, gabim i madh

Botasot - 12.09.2015

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka thënë se mbështetja e Rusisë për presidentin sirian, Bashar al-Assad, do të dështojë. Rusia ka thënë se do të forcojë ushtrinë e Assadit, sepse ...

Obama: Ushtria ruse në Siri, gabim i madh

BalkanWeb - 12.09.2015

SHBA -Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka thënë se mbështetja e Rusisë për presidentin sirian, Bashar al-Assad, do të dështojë. Rusia ka thënë se do të forcojë ushtrinë e Assadit, ...

Siria mes Rusisë dhe Perëndimit

VOA - 12.09.2015

Presidenti amerikan Barack Obama thotë se veprimet e Rusisë në Siri mund të pengojnë Uashingtonin dhe vendet e tjera anëtare të koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara që të arrijnë një ...

Avionë rusë me “ndihma” arrijnë në Siri

Botasot - 12.09.2015

Media shtetërore siriane ka raportuar se dy aeroplanë rusë, me 80 tonelata ndihma humanitare, kanë arritur të shtunën në qytetin port të Sirisë, Latakia.

Obama: Ushtria ruse në Siri, gabim i madh

Gazeta Dita - 12.09.2015

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka thënë se mbështetja e Rusisë për presidentin sirian, Bashar al-Assad, do të dështojë. Rusia ka thënë se do të forcojë ushtrinë e Assadit, sepse ...

Obama: Rusët, jo në Siri

Vision Plus - 12.09.2015

Presidenti amerikan Barak Obama e ka cilësuar si një gabim të rëndë vendimin e Rusisë për të mbështetur me armatime ushtrinë e Assadit në luftën kundër ISIS.

Avionë rusë me “ndihma” arrijnë në Siri

Kosova Live - 12.09.2015

Media shtetërore siriane ka raportuar se dy aeroplanë rusë, me 80 tonelata ndihma humanitare, kanë arritur të shtunën në qytetin port të Sirisë, Latakia.

Bisedë e re telefonike midisi Kerit dhe Lllavrovit për praninë ushtarake ruse në Rusi

Idividi - 11.09.2015

Moskë, 9 shtator 2015 (MIA) - Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergej Lavrov, ka diskutuar me Sekretarin amerikan të Shtetit, Xhon Keri në lidhje me konfliktin në Siri.

Lavrov konfirmoi praninë e ushtarëve rusë në Siri

Idividi - 11.09.2015

Moskë, 10 shtator 2015 (MIA) - Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergej Lavrov, ka thënë se aeroplanët rusë, që fluturojnë për në Siri, dërgojnë atje furnizime ushtarake dhe ndihmë humanitare.

Moskë: Në Siri po qëndrojnë ekspertë ushtarak rusë

Idividi - 11.09.2015

Moskë, 9 shtator 2015 (MIA) - Minisitria e Punëve të Brendshme e Rusisë sot kumtoi se në Siri po qëndrojnë ekspertë ushtarak rusë, që paraqet konfirmimin e parë zyrtar nga ana e Moskës se persona ...

NATO-ja është e brengosur për shkak të angazhimit më të madh të mundshëm të Rusisë në Siri

Idividi - 11.09.2015

Bruksel, 9 shtator 2015 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka shprehur dje brengosje për shkak të informatave për angazhim më të madh ushtarak të Rusisë në Siri, duke ...

Peskov refuzoi të komentojë nëse trupat ruse marrin pjesë në luftërat në Siri

Idividi - 11.09.2015

Moskë, 10 shtator 2015 (MIA) - Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitrij Peskov sot refuzoi të komentojë nëse ushtarët rus marrin pjesë në luftërat në Siri, pasi burimet libaneze deklaruan se forcat ruse janë ...

Plan sekret për paqen në Siri: Assad shkon në ekzil në Moskë

Lajm - 11.09.2015

Presidenti sirian, Bashar al-Assad, do të shkojë në ekzil, në Moskë. Kështu bënte të ditur dje gazeta gjermane “Bild”. Sipas informacioneve të saj, SHBA dhe Rusia ndërkohë po negociojnë me ...

Plani për paqe në Siri, Assad planifikohet të shkojë në ekzil në Moskë

Lajmi.net - 11.09.2015

Presidenti sirian, Bashar al-Assad, do të shkojë në ekzil, në Moskë. Kështu bënte të ditur dje gazeta gjermane “Bild”, transmeton Shqip. Sipas informacioneve të saj, SHBA dhe Rusia ndërkohë po ...

Lavrov: IS-i nuk mposhtet vetëm me sulme ajrore

Zhurnal - 11.09.2015

Lavrov: IS-i nuk mposhtet vetm me sulme ajrore Moskë, 11 shtator- Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, ka përsëritur sot se Moska do të vazhdojë të furnizojë me pajisje ushtarake Sirinë.

Plani për paqe në Siri, Assad planifikohet të shkojë në ekzil në Moskë

Lajmeshqip - 11.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Plani për paqe në Siri, Assad planifikohet të shkojë në ekzil në Moskë Gjesti i kësaj vajze të vogël siriane ka prekur zemrat e gjithë njerëzve (FOTO) Merkel: Refugjatë të ...

Obama: Përfshirja e Rusisë në Siri, tregues i shqetësimit të Assadit

Top Channel - 11.09.2015

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka reaguar këtë të premte në lidhje me përshkallëzimin e përfshirjes ushtarake të Rusisë në ...

Strategjia ruse në Siri, “e dënuar të dështojë”

Lajm - 11.09.2015

Presidenti amerikan Barack Obama ka vlerësuar sot se strategjia e Rusisë në Siri që konsiston në mbështetjen e regjimit të Bashar al-Assadit, “është e dënuar të dështojë”.

SHBA dhe NATO të shqetësuara nga prania ruse në Siri

BalkanWeb - 11.09.2015

SHBA -Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë shprehur shqetësim ndaj njoftimeve mbi rritjen e pranisë ushtarake ruse në Siri. Një zyrtar i lartë amerikan i mbrojtjes i tha Zërit të Amerikës se Rusia po ...

Plan sekret për paqen në Siri: Assad shkon në ekzil në Moskë

Koha.net - 11.09.2015

Presidenti sirian, Bashar al-Assad, do të shkojë në ekzil, në Moskë. Kështu bënte të ditur dje gazeta gjermane “Bild”, transmeton Shqip. Sipas informacioneve të saj, SHBA dhe Rusia ndërkohë po ...

Plan sekret për paqen në Siri: Assad shkon në ekzil në Moskë

Telegrafi - 11.09.2015

Presidenti sirian, Bashar al-Assad, do të shkojë në ekzil, në Moskë. Kështu bënte të ditur dje gazeta gjermane “Bild”. Sipas informacioneve të saj, SHBA dhe Rusia ndërkohë po negociojnë me ...

Plan sekret për paqen në Siri: Assad shkon në ekzil në Moskë

Botasot - 11.09.2015

Presidenti sirian, Bashar al-Assad, do të shkojë në ekzil, në Moskë. Kështu bënte të ditur dje gazeta gjermane “Bild”. Sipas informacioneve të saj, SHBA dhe Rusia ndërkohë po negociojnë me ...

Lavrov: IS-i nuk mposhtet vetëm me sulme ajrore

Botasot - 11.09.2015

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, ka përsëritur sot se Moska do të vazhdojë të furnizojë me pajisje ushtarake Sirinë. Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja dyshojnë se Kremlini është duke ngritur ...

Plan sekret për paqen në Siri: Assad shkon në ekzil në Moskë (FOTO)

Tetova Sot - 11.09.2015

Diplomaci – Presidenti sirian, Bashar al-Assad, do të shkojë në ekzil, në Moskë. Sipas informacioneve të gjermanes “Bild”, SHBA dhe Rusia ndërkohë po negociojnë me përfaqësues të regjimit të Assadit ...

SHBA, NATO – të shqetësuara me veprimet ruse

LajmiFundit - 10.09.2015

Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë shprehur shqetësim me raportet se Rusia po rrit praninë e saj ushtarake në Siri. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se nëse ...

SHBA, NATO – të shqetësuara me veprimet ruse

Portalb - 10.09.2015

Lajme lidhur me temën A do të ndërhyjë Rusia ushtarakisht në Siri? Kerry: Amerika do të pranojë më shumë refugjatë sirianë SHBA dënon ashpër sulmet e fundit terroriste në Turqi Mehmet Çıplak, ...

Trupat ruse i bashkohen luftës në Siri (FOTO)

Lajm - 10.09.2015

Forcat ruse po marrin pjesë në operacionet ushtarake në Siri në mbështetje të forcave qeveritare të presidentit, Bashar Al Assad. Kështu kanë bërë të ditur për Reuters, tri burime libaneze që ...

Moska i vjen në ndihmë Assadit, furnizon me armë ushtrinë siriane

Top Channel - 10.09.2015

Ndërhyrja ushtarake ruse në Siri, në mbështetje të Presidentit Bashar al-Assad, po bëhet gjithmonë e më e ...

SHBA, NATO – të shqetësuara me veprimet ruse

Lajmeshqip - 10.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA SHBA, NATO – të shqetësuara me veprimet ruse Një virus i ri rrezikon miliona përdorues të WhatsApp Lufta me ISIS mund të zgjasë me vite Humanizmi i policit preshevar që ka ...

SHBA dhe NATO të shqetësuara nga veprimet e Rusisë

Lajm - 10.09.2015

Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë shprehur shqetësim me raportet se Rusia po rrit praninë e saj ushtarake në Siri. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se nëse ...

Prania në Siri, Rusia forcon pozitat ndaj Perëndimit

Top Channel - 10.09.2015

Me refuzimin për të deklaruar shkallën dhe natyrën e pranisë ushtarake në Siri, Rusia synon të forcojë pozicionin e saj përballë Perëndimit para mbledhjes së Kombeve të Bashkuara, ku do të diskutohet ...

Putin dërgon ushtarë në Siri

Lajmi.net - 10.09.2015

Fillimisht u tha se po dërgon vetëm armë. Por tani mësohet se presidenti rus, Vladimir Putin ka dërguar edhe ushtarë në Siri. Ushtarët rusë do të mbështesin trupat qeveritare të diktatorit Bashar ...

Lavrov: Rusia do të vazhdojë të ofrojë ndihmën ushtarake ndaj Sirisë

Portalb - 10.09.2015

Lajme lidhur me temën A do të ndërhyjë Rusia ushtarakisht në Siri? Rama: PD s’di ç’flet Pacienti vret kirurgun estetik Clinton: Më vjen keq që përdora e-mailin privat Ministri i Jashtëm i Rusisë, ...

Kerry dhe Lavrov bisedojnë për Sirinë

BalkanWeb - 10.09.2015

SHBA -Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, ka diskutuar me Sekretarin amerikan të Shtetit, John Kerry, në lidhje me konfliktin në Siri. Uashingtoni është shprehur i shqetësuar me raportet se ...

SHBA, NATO - të shqetësuara me veprimet ruse

Botasot - 10.09.2015

Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë shprehur shqetësim me raportet se Rusia po rrit praninë e saj ushtarake në Siri. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se nëse ...

Trupat ruse i bashkohen luftës në Siri

Yll Press - 10.09.2015

Ndërkohë këto informacione i kanë konfirmuar edhe ShBA-të, zyrtarë të së cilës kanë deklaruar se forcat ruse kanë dërguar tanke dhe avione mallrash gjatë ditëve të fundit, përcjellë Klan Kosova.

Rusia dërgon armë dhe trupa ushtarake në Siri

ABC News - 10.09.2015

Bëhet gjithnjë e më i dukshëm ndërhyrja ushtarake ruse në Siri në mbështetje të presidentit Asad, ndërsa rebelët islamikë avancojnë në provnicën veri-perëndimore të duke marrë nën kontroll zona të ...

Rusia dërgon furnizime ushtarake në Siri

Botasot - 10.09.2015

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, ka thënë se avionët rusë, që fluturojnë për në Siri, dërgojnë atje furnizime ushtarake dhe ndihmë humanitare.

Trupat ruse i bashkohen ushtrisë së Asad? SHBA dhe NATO të shqetësuara

Ora news - 10.09.2015

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe NATO kanë shprehur shqetësimin e tyre për rritjen e pranisë ushtarake ruse në Siri. Kreu i NATO-s, Jens Stoltenberg, deklaroi se nësë ky informacion konfirmohet, ...

SHBA, NATO të shqetësuara nga prania ruse në Siri

VOA - 10.09.2015

Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë shprehur shqetësim ndaj njoftimeve mbi rritjen e pranisë ushtarake ruse në Siri. Një zyrtar i lartë amerikan i mbrojtjes i tha Zërit të Amerikës se Rusia po ...

SHBA dhe NATO të shqetësuar nga prania ruse në Siri

Koha.net - 10.09.2015

Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë shprehur shqetësim ndaj njoftimeve mbi rritjen e pranisë ushtarake ruse në Siri. Një zyrtar i lartë amerikan i mbrojtjes i tha Zërit të Amerikës se Rusia po ...

Nxehet situata: Putin dërgon ushtarë në Siri

Botasot - 10.09.2015

Fillimisht u tha se po dërgon vetëm armë. Por tani mësohet se presidenti rus, Vladimir Putin ka dërguar edhe ushtarë në Siri. Ushtarët rusë do të mbështesin trupat qeveritare të diktatorit Bashar ...

Ndizet situata: Putin dërgon ushtarë në Siri

Mapo - 10.09.2015

Ndizet situata: Putin dërgon ushtarë në Siri Postuar më: 10 Shtator 2015 18:08 Fillimisht u tha se po dërgon vetëm armë. Por tani mësohet se presidenti rus, Vladimir Putin ka dërguar edhe ushtarë në ...

Rusët në Siri, NATO në alarm

Vision Plus - 10.09.2015

Rritja e pranisë ushtarake te Rusisë ne Siri është kthyer ne shqetësim serioz per Shtetet e Bashkuara dhe NATO-n. Nje përfshirje e Rusisë nëse rezulton e vërtete, per shefin e Aleancës se Atlantikut ...

Trupat ruse i bashkohen luftës në Siri

Shkupi24 - 10.09.2015

Forcat ruse po marrin pjesë në operacionet ushtarake në Siri në mbështetje të forcave qeveritare të presidentit, Bashar Al Assad. Kështu kanë bërë të ditur për Reuters, tri burime libaneze që ...

Forcat speciale ruse zbarkojnë në Siri përmes Iranit për t’i ardhur në ndihmë Assadit

Gazeta Tema - 10.09.2015

Irani ka hapur qiejt për pritjen e avionëve rusë të cilët përmes Latakias do të hyjnë në drejtim të Sirisë. Kremlini do të rrisë kështu prezencën e tij në Siri për t’i ardhur në ndihmë Bashar Assadit.

Moska sqaron shqetësimet e SHBA-së mbi përforcimin ushtarak në Siri

Tetova Sot - 10.09.2015

Rusia sqaroi sot shqetësimet e SHBA-së mbi një përforcim ushtarak në Siri, duke thënë se njerëzit e saj të shërbimit kanë qenë në vend prej shumë vitesh për të ndihmuar me pajisjet ushtarake që Moska ...

SHBA: Rusia mund të sjell konfrontime të reja në Siri

LajmiFundit - 09.09.2015

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar se rritjet ushtarake të Rusisë, në Siri, mund të qojnë në konfrontim me koalicionin e udhëhequr nga Amerika, kundër militantëve të grupit të Shtetit Islamik.

SHBA: Rusia mund të sjell konfrontime të reja në Siri

Zhurnal - 09.09.2015

SHBA: Rusia mund të sjell konfrontime të reja në Siri SHBA, 9 shtator- Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar se rritjet ushtarake të Rusisë, në Siri, mund të qojnë në konfrontim me koalicionin e ...

NATO e shqetësuar për praninë ushtarake ruse në Siri

DW - 09.09.2015

NATO është e shqetësuar për informacionet se Rusia po dërgon armë në Siri, duke e shtuar mbështetjen për Assadin. Kremlini ka kërcënuar me pasoja pas vendimit të Bullgarisë për të bllokuar fluturime ...

Rusia konfirmon praninë e ekspertëve ushtarakë në Siri

Lajmeshqip - 09.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Rusia konfirmon praninë e ekspertëve ushtarakë në Siri Nikoliq: Duke luajtur me Rusinë, Perëndimi po luan me paqen në botë Shkarkohet kamermanja që shqelmoi refugjatët ...

NATO e shqetësuar për praninë ushtarake ruse në Siri

Lajm - 09.09.2015

NATO është e shqetësuar për informacionet se Rusia po dërgon armë në Siri, duke e shtuar mbështetjen për Assadin. Kremlini ka kërcënuar me pasoja pas vendimit të Bullgarisë për të bllokuar fluturime ...

Rusia konfirmon praninë e ekspertëve ushtarakë në Siri

Lajm - 09.09.2015

Ministria e Jashtme e Rusisë ka konfirmuar se ekspertë ushtarak rus, kanë qenë të pranishëm në Siri. Zëdhënësja e ministrisë, Maria Zakharova (në foto) ka thënë se ekspertët ushtarakë kanë ndihmuar ...

Rusia konfirmon praninë e ekspertëve ushtarakë në Siri

Lajmi.net - 09.09.2015

Ministria e Jashtme e Rusisë ka konfirmuar se ekspertë ushtarak rus, kanë qenë të pranishëm në Siri. Zëdhënësja e ministrisë, Maria Zakharova (në foto) ka thënë se ekspertët ushtarakë kanë ndihmuar ...

Prania e ruse në Siri, NATO shpreh shqetësim

Top Channel - 09.09.2015

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg shprehu shqetësimet pas publikimit të informacioneve se Rusia ndoshta po transporton ndihma ushtarake në ...

A do të ndërhyjë Rusia ushtarakisht në Siri?

Portalb - 09.09.2015

Lajme lidhur me temën Kerry: Amerika do të pranojë më shumë refugjatë sirianë Pacienti vret kirurgun estetik Mehmet Çıplak, shpjegon momentet e vështira që mbajti në krahë fëmijën Aylan Reagimi i ...

Rusia futet në Siri (Foto+Video)

Lajm - 09.09.2015

Rusia ka filluar aksion ushtarak kundër rebelëve në Siri, raportojnë mediat botërore, duke cituar burime nga Libani. “Në një numër i trupave ruse janë në shtetin sirian.

Rusia futet në Siri (FOTO)

Albeu.com - 09.09.2015

Rusia ka filluar aksion ushtarak kundër rebelëve në Siri , raportojnë mediat botërore, duke cituar burime nga Libani. “Në një numër i trupave ruse janë në shtetin sirian.

Rusia futet me trupa ushtarake në Siri

LajmiFundit - 09.09.2015

Ministri i Jashtëm i Francës, Laurent Fabius, ka thënë se raportet se Rusia ka dërguar trupa për të forcuar presidentin sirian, Bashar al-Assad, e kanë bërë shumë më të vështirë zgjidhjen politike të ...

SHBA: Rusia mund të sjell konfrontime të reja në Siri

Botasot - 09.09.2015

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar se rritjet ushtarake të Rusisë, në Siri, mund të qojnë në konfrontim me koalicionin e udhëhequr nga Amerika, kundër militantëve të grupit të Shtetit Islamik.

Rusia konfirmon praninë e ekspertëve ushtarakë në Siri

Botasot - 09.09.2015

Ministria e Jashtme e Rusisë ka konfirmuar se ekspertë ushtarakë rus, kanë qenë të pranishëm në Siri. Zëdhënësja e ministrisë, Maria Zakharova ka thënë se ekspertët ushtarakë kanë ndihmuar për ...

Rusia konfirmon praninë e ekspertëve ushtarakë në Siri

Koha.net - 09.09.2015

Ministria e Jashtme e Rusisë ka konfirmuar se ekspertë ushtarak rus, kanë qenë të pranishëm në Siri. Zëdhënësja e ministrisë, Maria Zakharova (në foto) ka thënë se ekspertët ushtarakë kanë ndihmuar ...

NATO e shqetësuar për praninë ushtarake ruse në Siri

Botasot - 09.09.2015

NATO është e shqetësuar për informacionet se Rusia po dërgon armë në Siri, duke e shtuar mbështetjen për Assadin. Kremlini ka kërcënuar me pasoja pas vendimit të Bullgarisë për të bllokuar fluturime ...

Rusia dhe konflikti sirian

VOA - 09.09.2015

Rusia konfirmoi se pjesëtarë të forcave të saj ushtarake janë të pranishme në Siri, mes shqetësimeve në rritje në Perëndim se ushtria ruse po përfshihet gjithnjë e më shumë në mbështetjen e qeverisë ...

Rusia “komplikon” situatën në Siri

Botasot - 09.09.2015

Ministri i Jashtëm i Francës, Laurent Fabius, ka thënë se raportet se Rusia ka dërguar trupa për të forcuar presidentin sirian, Bashar al-Assad, e kanë bërë shumë më të vështirë zgjidhjen politike të ...

Kerry dhe Lavrov bisedojnë për Sirinë

Botasot - 09.09.2015

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, ka diskutuar me Sekretarin amerikan të Shtetit, John Kerry, në lidhje me konfliktin në Siri. Uashingtoni është shprehur i shqetësuar me raportet se Rusia ...

Rusia futet në Siri (Foto)

Telegrafi - 09.09.2015

Rusia ka filluar aksion ushtarak kundër rebelëve në Siri, raportojnë mediat botërore, duke cituar burime nga Libani. “Në një numër i trupave ruse janë në shtetin sirian.

Rusia konfirmon praninë e ekspertëve ushtarakë në Siri

Tetova Sot - 09.09.2015

Ministria e Jashtme e Rusisë ka konfirmuar se ekspertë ushtarak rus, kanë qenë të pranishëm në Siri. Zëdhënësja e ministrisë, Maria Zakharova (në foto) ka thënë se ekspertët ushtarakë kanë ndihmuar ...

SHBA: Rusia dërgon anije, avionë dhe trupa në Siri

Tetova Sot - 09.09.2015

Rusia dërgoi dy luftanije dhe me avionë shtesë në Siri, dhe ndoshta dje ka angazhuar më pak trupa të marinës, thanë sot dy zyrtarë të paidentifikuar amerikanë, duke shtuar se këto janë shenja të ...

Rusia konfirmon, marrëdhënie ushtarake me Sirinë që prej 2011-ës

Gazeta Dita - 09.09.2015

Rusia ka pranuar gjithmonë se është aleate e qeverisë së Sirisë dhe madje ka edhe një “qendër mirëmbajtjeje teknike” në portin e Tartus. Por bashkëpunimi shkon edhe më tej.

Moskë: Në Siri po qëndrojnë ekspertë ushtarak rusë

Republika - 09.09.2015

Minisitria e Punëve të Brendshme e Rusisë sot kumtoi se në Siri po qëndrojnë ekspertë ushtarak rusë, që paraqet konfirmimin e parë zyrtar nga ana e Moskës se persona ushtarak rusë ndodhen në ...

Rusia futet në Siri (Foto)

Republika - 09.09.2015

Rusia ka filluar aksion ushtarak kundër rebelëve në Siri, raportojnë mediat botërore, duke cituar burime nga Libani. “Në një numër i trupave ruse janë në shtetin sirian.

Rusia “komplikon” situatën në Siri

Kosova Live - 09.09.2015

Ministri i Jashtëm i Francës, Laurent Fabius, ka thënë se raportet se Rusia ka dërguar trupa për të forcuar presidentin sirian, Bashar al-Assad, e kanë bërë shumë më të vështirë zgjidhjen politike të ...

Çfarë duhet bërë në Siri?

DW - 08.09.2015

"Të luftojmë shkaqet e ikjes nga vendi" - përgjigjja standard për pyetjen si mund të reduktohet numri i refugjatëve që vijnë në Evropë. Sira tregon se kjo nuk është fare e thjeshtë, mendon Alexander ...

Plani i Putinit për Sirinë

DW - 08.09.2015

Janë shtuar informacionet për zgjerimin e ndërhyrjes ushtarake ruse në Siri. Dëshmi konkrete deri tani nuk ka, por mendohet se presidenti rus Putin do të paraqesë një plan në Nju Jork.

Tensione Rusi-SHBA, shkak Al Asadi (Video)

Lajm - 08.09.2015

Në marrëdhëniet amerikano-ruse ka sërish shenja nervozizmi, e shkak i tensioneve të fundit duket janë bërë raportet mbi një mbështetje të mundshme të regjimit të Bashar al Asadit nga Moska.

Plani i Putinit për Sirinë

Lajm - 08.09.2015

Janë shtuar informacionet për zgjerimin e ndërhyrjes ushtarake ruse në Siri. Dëshmi konkrete deri tani nuk ka, por mendohet se presidenti rus Putin do të paraqesë një plan në Nju Jork.

Çfarë duhet bërë në Siri?

Botasot - 08.09.2015

"Të luftojmë shkaqet e ikjes nga vendi" - përgjigjja standard për pyetjen si mund të reduktohet numri i refugjatëve që vijnë në Evropë. Sira tregon se kjo nuk është fare e thjeshtë, mendon Alexander ...

Plani i Putinit për Sirinë

Botasot - 08.09.2015

Një përgënjeshtrim i vërtetë duket ndryshe: "Nuk kam informacione", iu përgjigj zëdhënësi i presidentit të Rusisë, Vlladimir Putin, të hënën (07.09) në Moskë, pyetjes nëse Rusia e ka zgjeruar ndihmën ...

Tensione Rusi-SHBA, shkak Al Asadi (Video)

Telegrafi - 08.09.2015

Në marrëdhëniet amerikano-ruse ka sërish shenja nervozizmi, e shkak i tensioneve të fundit duket janë bërë raportet mbi një mbështetje të mundshme të regjimit të Bashar al Asadit nga Moska.

Tensione Rusi- SHBA për Sirinë

Koha.net - 08.09.2015

Në marrëdhëniet amerikano-ruse ka sërish shenja nervozizmi e shkak i tensioneve të fundit duket janë bërë raportet mbi një mbështetje të mundshme të regjimit të Bashar al Asadit nga Moska.

SHBA paralajmëron Rusinë ndaj aksioneve ushtarake në Siri

Gazeta Tema - 08.09.2015

Lajmet për një mbështetje të mundshme ushtarake të Asadit nga Rusia alarmojnë SHBA-në. Uashingtoni ka frikë se kjo mbështetje mund ta acarojë gjendjen.

Këto foto dëshmojnë se ushtarët rusë luftojnë në Siri (FOTO)

Tetova Sot - 08.09.2015

Ushtarët rusë kanë postuar në rrjetet sociale fotografitë e tyre të realizuara së Siri, shkruan gazetare franceze “Le Monede”. Vladimir Putin më herët se ishte e herët për të folur për praninë e ...

SHBA paralajmëron Rusinë ndaj aksioneve ushtarake në Siri

DW - 07.09.2015

Lajmet për një mbështetje të mundshme ushtarake të Asadit nga Rusia alarmojnë SHBA-në. Uashingtoni ka frikë se kjo mbështetje mund ta acarojë gjendjen.

Rusia komplikon ekuilibrat në Lindjen e Mesme

BalkanWeb - 07.09.2015

Nga: SHABAN MURATI* Një proces i rrezikshëm i disekuilibrimit të raportit të forcave është në zhvillim e sipër në Lindjen e Mesme. Konkretisht kjo ka të bëjë me vendimin e Rusisë për të dislokuar një ...

SHBA paralajmëron Rusinë ndaj aksioneve ushtarake në Siri

Botasot - 07.09.2015

Lajmet për një mbështetje të mundshme ushtarake të Asadit nga Rusia alarmojnë SHBA-në. Uashingtoni ka frikë se kjo mbështetje mund ta acarojë gjendjen.

SHBA paralajmëron Rusinë ndaj aksioneve ushtarake në Siri

Tetova Sot - 07.09.2015

Lajmet për një mbështetje të mundshme ushtarake të Asadit nga Rusia alarmojnë SHBA-në. Uashingtoni ka frikë se kjo mbështetje mund ta acarojë gjendjen.