TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Egjipt - ElBaradei zv.president, Fahmy shef i diplomacisë

Evropaelire - 14.07.2013

14:04 Prijësit e Kosovës urojnë Francën 13:55 Vullin: Nuk shtyjmë serbët të dalin në zgjedhje 12:47 Putin çon në këmbë ushtrinë, urdhëron ushtrim masiv 11:14 Rusi, rrëzohet helikopteri lëndohen shtatë 11:00 India inauguron centralin e ri ...

Pushime në bregdet në vendin në krizë

DW - 14.07.2013

Megjithë një paralajmërim të pjesshëm të Ministrisë së Jashtme gjermane për udhëtimet në Egjipt, sektori gjerman i turizmit nuk beson se bumit të turizmit në vendin e krizës i ka ardhur fundi.

Egjipt, pushime në bregdet në vendin në krizë

LajmiFundit - 14.07.2013

Megjithë një paralajmërim të pjesshëm të Ministrisë së Jashtme gjermane për udhëtimet në Egjipt, sektori gjerman i turizmit nuk beson se bumit të turizmit në vendin e krizës i ka ardhur fundi.

Egjipt: ElBaradei - zëvendëspresident, Fahmy - shef i diplomacisë

Telegrafi - 14.07.2013

Politikani egjiptas Muhamed ElBaradei është betuar si zëvendëspresidenti i Egjiptit për punë të jashtme. Lajmërimi u bë nga kryeministri i përkohshëm i shtetit Hazem el-Beblavi, i cili po mbledh qeverinë e re, pas përmbysjes së presidentit ...

Egjipt - ElBaradei zv.president, Fahmy shef i diplomacisë

Botasot - 14.07.2013

Politikani egjiptas Muhamed ElBaradei është betuar si zëvendëspresidenti i Egjiptit, për punë të jashtme. Lajmërimi u bë të premten nga kryeministri i përkohshëm i shtetit Hazem el-Beblavi, i cili po mbledh qeverinë e re, pas përmbysjes së ...

El Baradei zëvendëspresident i Egjiptit, Fahmy shef i diplomacisë

Yll Press - 14.07.2013

ElBaradei, që është ish-udhëheqës i Agjencisë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore dhe laureat i çmimit Nobel, ishte emëruar më herët për të formuar qeverinë e re të Egjiptit, por kandidatura e tij nuk ishte përkrahur nga partia ...

Burns udhëton për në Kajro

Botasot - 14.07.2013

Një zyrtar i lartë i Shteteve të Bashkuara është nisur për në Kajro të dielën për të diskutuar me liderët e qeverisë kalimtare. Zëvendës-Sekretari i Shtetit William Burns do të qëndrojë në Egjipti nga e diela deri të martën, njoftoi ...

Burns udhëton drejt Kajros, diskutime me qeverinë tranzitore

Ora news - 14.07.2013

Një zyrtar i lartë i Shteteve të Bashkuara është nisur për në Kajro të dielën për të diskutuar me liderët e qeverisë kalimtare. Zëvendës-Sekretari i Shtetit William Burns do të qëndrojë në Egjipti nga e diela deri të martën, njoftoi ...

Egjipt – ElBaradei zv.president, Fahmy shef i diplomacisë

Express - 14.07.2013

Politikani egjiptas Muhamed ElBaradei është betuar si zëvendëspresidenti i Egjiptit, për punë të jashtme. Lajmërimi u bë të premten nga kryeministri i përkohshëm i shtetit Hazem el-Beblavi, i cili po mbledh qeverinë e re, pas përmbysjes së ...

Letra prekëse e 21-vjeçarit amerikan që u vra në Egjipt

Shqiptarja - 13.07.2013

EGJIPT - Një letër e shkruar nga një djalë 21-vjeçar, që për fatin e tij të keq u vra me thikë nga një manifestues në trazirat e Egjiptit, ka prekur të gjithë popullin e SHBA-së.

Islamistët dhe projektet që po vazhdojnë!

GazetaDitore - 13.07.2013

Kurorëzimi i ngjarjeve në Lindje të Mesme me grusht-shtetin në Egjipt paraqet një tabllo të re në marrëdhëniet ndërkombëtare sidomos të qasjes së shteteve arabe ndaj lëvizjeve islame.

SHBA dhe OKB: Ndalni arrestimet e “Vëllazërisë Myslimane”

Gazeta Start - 12.07.2013

SHBA-ja dhe OKB-ja i kanë bërë thirrje udhëheqjes së Egjiptit që të ndalë arrestimet arbitrare të anëtarëve të “Vëllazërisë Myslimane”. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Xhei Kernei tha: “Ju jeni duke punuar kundër vetes nëse vërtet synimi ...

Ambasada egjiptiane në Tiranë: Në Egjipt nuk kishte grusht shteti

Gazeta Start - 12.07.2013

Tiranë – Ambasada e Egjiptit në Tiranë, shkon në të njëjtën linjë të qeverisë së re në Kajro, teksa deklaron se rrëzimi i presidenti Mohamed Mursi, nuk ishte një grusht shteti.

Amb. egjiptian takon Bumçin: Situata në Egjipt po përmirësohet

Gazeta Start - 12.07.2013

Tiranë – Duket se qeveria e re e Egjiptit e ngritur pas rrëzimit të presidentit të zgjedhur me votat e popullit Muhamed Mursi, po ndërmerr një ofensivë diplomatike për t’u “treguar” shteteve se rrëzimi i qeverisë së drejtuar nga partia e ...

Gjermania: Të lirohet Mohamed Mursi

Gazeta Start - 12.07.2013

Berlin - Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Guido Westerwelle i kërkoi sot Egjiptit të lironte ish-presidentin, Mohamed Mursi, i arrestuar më 3 korrik, pas grushtit të shtetit që u ndërmor nga ushtarakët e lartë atje.

Urdhër për arrestimin e udhëheqësve të Vëllazërisë Myslimane

Shekulli - 12.07.2013

Kryeprokurori i Egjiptit ka urdhëruar arrestimin e udhëheqësve kryesorë të Vëllazërisë Myslimane, edhe pse kryeministri i përkohshëm i vendit përgatitet t'i ofrojë këtij grupi poste në qeverinë kalimtare.

Egjipti mbyll kufirin me Rripin e Gazës

Evropaelire - 12.07.2013

13:12 Egjipti mbyll kufirin me Rripin e Gazës 13:00 Kosovë: Jahjaga dhe shefja e USAID-it nënshkruan marrëveshje 11:33 Pesëqind milionë euro kushton largimi i Costa Concordia 11:19 "Kuvendi" paralel serb në veri i shkruan medieve 11:04 ...

Ministri Bumçi priti ambasadorin e Egjiptit Ahmed Hassan Abdellah

LajmiFundit - 12.07.2013

Ministri i Punëve të Jashtme, z. Aldo Bumçi, zhvilloi sot një takim me Ambasadorin e Republikës Arabe të Egjiptit në Tiranë, SH.T.Z. Ahmed Hassan Abdellah, me kërkesën e këtij te fundit.

Ambasada Egjiptiane në Tiranë: Përpjekje për ta prezantuar si grusht shteti, e pabazuar në fakte

SOT - 12.07.2013

Me anë të një njoftimi për mediat, ambasada e Egjiptit në Tiranë, deklaron se ndryshimet e fundit politike në Egjipt, si produkt i revoltës popullore gjithëpërfshirëse, nuk kanë asnjë lidhje me atë që po interpretohet si grusht shteti.

Marshim i miliona ithtarëve të presidentit të rrëzuar egjiptian, Mursi

DW - 12.07.2013

Megjithë thirrjet e ndërkombëtarëve për një dialog mes palëve, në Kajro priten protesta më të mëdha nga mbështetësit e presidentit të rrëzuar, Mohamed Mursi.

Ambasada Egjiptiane në Tiranë: Ngjarjet në Egjipt, jo grusht shteti

BalkanWeb - 12.07.2013

TIRANË -Ambasada e Egjiptit në Tiranë, nëpërmjet një njoftimi për shtyp, deklaron se ndryshimet e fundit politike në Egjipt, si produkt i revoltës popullore gjithëpërfshirëse, nuk kanë asnjë lidhje me atë çka po interpretohet si grusht ...

Egjipti mbyll kufirin me Rripin e Gazës

Ora news - 12.07.2013

Autoritetet egjiptiane kanë mbyllur të premten kufirin me Rripin e Gazës, njoftojnë autoritetet. Kjo është hera e dytë për një javë që vendkalimi kufitar në Rafah mbyllet, pas rihapjes së pjesshme të mërkurën.

Ambasada e Egjiptit: Revolta nuk është grusht shteti

Mapo - 12.07.2013

Ambasada e Egjiptit në Tiranë, nëpërmjet një njoftimi për shtyp, deklaron se ndryshimet e fundit politike në Egjipt nuk janë grusht shteti. “Çdo përpjekje për ta paraqitur si grusht shteti atë që ndodhi gjatë ditëve të fundit, është e ...

Ambasada e Egjiptit në Tiranë: Nuk pati grusht shteti, ja çfarë po ndodh

Gazeta Idea - 12.07.2013

Tiranë- Mbi trazirat në Egjipt ka reaguar edhe ambasada e këtij vendi në në Tiranë, e cila përmes një njoftimi për shtyp shprehet se ndryshimet e fundit politike në Egjipt s’kanë asnjë lidhje me atë çka po interpretohet si grusht shteti.

SHBA kundër arrestimit të anëtarëve të Vëllazërisë Myslimane

Tetova Sot - 12.07.2013

SHBA i bëri thirrje sot udhëheqësisë egjiptiane të ndërpresë me arrestimin “e pabazë” të anëtarëve të lëvizjes së Vëllazërisë Myslimane. “Mënyra e vetme e punës së suksesshme është se nëse të gjitha palët janë inkurajuar dhe nëse u lejohet ...

Ban Ki-moon i shqetësuar për arrestimet në Egjipt

AlbanianScreen - 12.07.2013

New York - Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon shpreh shqetësime rreth vazhdimit të mbajtjes në burg dhe urdhërave të arrestit të lëshuara në Egjipt për udhëheqësit e Vëllazërisë Myslimane dhe të tjerë pasi ushtria urdhëroi ...

Egjipt, të dielën formohet qeveria e re

Gazeta Start - 11.07.2013

Kryeministri i Egjiptit po përballet me vështirësi në formimin e një qeveri të përkohshme. Hazem al-Beblawi ka thënë se qeveria e re do të formohet të dielën, një javë pas rrëzimit të Morsit.

Duke dëshmuar një grusht shteti në Egjipt

Yll Press - 11.07.2013

Në këndvështrimin e Vëllezërve, z. Mursi trashëgoi një situatë të pamundur kur mori detyrën, dhe një koalicion i gjerë i forcave zullumqare konspiroi për të garantuar dështimin e tij.

Egjipt, gazetari filmon vdekjen e tij

BalkanWeb - 11.07.2013

EGJIPT- Ahmed Samir Assem, gazetari 26-vjecar është qëlluar për vdekje nga një ushtarak me snajper teksa filmonte përleshjet në Kajro. Video ndërpritet pasi gazetari qëllohet me snajper. Ndërkohë që pamjet kanë bërë xhiron e botës.

Lajmi i fundit që dokumentoi është vrasja e tij

Mapo - 11.07.2013

Gazetari 26-vjeçar Ahmed Samir Assem, është qëlluar për vdekje nga një ushtarak me snajper teksa filmonte përleshjet në Kajro. Video ndërpritet pasi gazetari qëllohet me snajper. Ndërkohë që pamjet kanë bërë xhiron e botës.

Ban Ki-moon i shqetësuar për arrestimet në Egjipt

VOA - 11.07.2013

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon po shpreh shqetësime rreth vazhdimit të mbajtjes në burg dhe urdhërave të arrestit të lëshuara në Egjipt për udhëheqësit e Vëllazërisë Myslimane dhe të tjerë pasi ushtria urdhëroi largjimin e ...

Egjipti refuzon vendimin e Ligës Arabe

Ilirida - 11.07.2013

“Liga Arabe nuk e ka kuptuar të vërtetën e revolucionit popullor që është bërë në Egjipt për të rimarrë të drejtat legjitime dhe për të shkuar në zgjedhje të parakohshme.

Vëllazëria myslimane do të vazhdoj me protesta të qeta

Tetova Sot - 11.07.2013

Lëvizja egjiptiane Vëllazëria myslimane sot njoftoi se do të vazhdojë me rezistencën e qetë kundër rrëzimit nga pushteti të presidentit islamik Mohamed Morsi.

SHBA-të do t’i dërgojnë Egjiptit aeroplanët luftarak f-16

Tetova Sot - 11.07.2013

Qeveria amerikane nuk do ta ndërpresë ndihmën ushtarake për Egjiptin dhe armatën e tij, sërish do të dërgojë katër aeroplanë luftarak F-16 ashtu siç ishte parashikuar më herët edhe krahas situatës politike të tanishme të brendshme në vend, ...

SHBA do të vijojë të dërgojë armë në Egjipt

AlbanianScreen - 11.07.2013

Washington - Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pavarësisht trazirave në Egjipt, do të dërgojnë aty një ngarkesë armësh, ku përfshihen edhe katër avionë luftarakë F-16.

Egjipt, opozita nuk pranon planin e Mansour

Gazeta Start - 10.07.2013

Koalicioni kryesor i opozitës liberale në Egjipt ka hedhur poshtë dekretin e udhëheqësit të përkohshëm Adly Mansour, i cili përcaktoi zhvillimin e zgjedhjeve vitin e ardhshëm.

Egjipt, arrestohet kreu i “Vëllazërisë Myslimane”

Gazeta Start - 10.07.2013

Vazhdon vala e arrestimeve në Egjipit,ku Prokuroria ka urdhëruar arrestimin e liderit të lëvizjes islamike “Vëllazëria Myslimane”, Muhamed Badie, raporton media shtetërore.

Një Egjipt pa Vëllazërinë Muslimane?

DW - 10.07.2013

Vëllezërit Muslimanë janë tepër të zemëruar dhe ata nuk po reflektojnë dot për gabimet e tyre. A gjendet Egjipti pas rrëzimit të presidentit Mursi dhe kaosit në prag të humnerës? Kur Muhamed Mursi kandidoi në zgjedhje, ai premtoi të ishte ...

Hazem el-Biblawi, kryeministër i Egjiptit

LajmiFundit - 10.07.2013

Media shtetërore në Egjipt njofton se kryeministri i përkohshëm i vendit, Hazem el-Biblawi, planifikon t’i ofrojë poste në kabinetin qeveritar Vëllazërisë Myslimane dhe Partisë Islamiste Nour e cila njihet për qëndrimet e saj të ekstreme.

Dështimi i pritshëm i pranverës arabe

SOT - 10.07.2013

Nga Arjan REXHEPI Kur e gjithë vëmendja e opinionit botëror, padyshim është drejtuar te ngjarjet më të fundit që precipituan me shpejtësi në botën arabe, ajo çfarë kërkohet të nxirret nga e gjitha kjo është mësimi për të mos gabuar nesër.

Reporteri filmon vdekjen e tij (VIDEO-FOTO)

Albeu.com - 10.07.2013

Samir Ahmed Assem është një prej 51 viktimave të cilët humbën jetën pranë selisë së Gardës Republikane egjiptiane në Kajro, ku mendohet se është mbajtur presidenti Mohamed Morsi.

Fillojnë bisedimet për formimin e qeverisë kalimtare në Egjipt

Alsat - 10.07.2013

Media shtetërore në Egjipt njofton se kryeministri i përkohshëm i vendit, Hazem el-Biblaui, planifikon t’i ofrojë poste në kabinetin qeveritar Vëllazërisë Myslimane dhe Partisë Islamiste Nur e cila njihet për qëndrimet e saj të ekstreme.

Sfidat e Egjiptit të përçarë

Top Channel - 10.07.2013

Kur Muhamed Mursi kandidoi në zgjedhje, ai premtoi të ishte president i tërë popullit egjiptian. Por ajo per te cilen akuzohet sot eshte se nuk arriti t'i bashkojë të gjitha forcat politike mes tyre.

Hazem el-Biblawi, kryeministër i Egjiptit

Ina - 10.07.2013

Media shtetërore në Egjipt njofton se kryeministri i përkohshëm i vendit, Hazem el-Biblawi, planifikon t’i ofrojë poste në kabinetin qeveritar Vëllazërisë Myslimane dhe Partisë Islamiste Nour e cila njihet për qëndrimet e saj të ekstreme.

Egjipt, urdhër-arreste për drejtuesit e “Vëllazërisë”

Top Channel - 10.07.2013

Prokurorët egjiptianë urdhëruan arrestimin e kryetarit të “Vëllazërisë Muslimane”, Mohammed Badie me akuzën e nxitjes së protestave të dhunshme në vend.

VIDEO/ Fotografi egjiptian filmon momentin e vrasjes së tij

Kombetare - 10.07.2013

Këto pamje shokuese tregojnë momentin kur një fotograf egjiptian filmon edhe vrasjen e tij. Në pamje shihet se si një ushtar egjiptian merr në shenjë dhe më pas qëllon mbi fotografin Ahmed Samir Assem.

Video shokuese: Fotografi egjiptian xhiron vdekjen e tij!

Portalb - 10.07.2013

Video bizare është shfaqur në Youtube, ku një fotoreporter egjiptian 26 vjeçar, Ahmed Samir Asem, e xhiron vdekjen e tij. I ndjeri Asem, ka xhiruar ndërtesën nga ku ushtarët kanë qëlluar mbi protestuesit, duke mos e ditur aspak se është ...

Egjipt, ushtria paralajmëron protestuesit

Botasot - 10.07.2013

Ushtria egjiptiane paralajmëroi protestuesit e te gjitha partive se nuk do të tolerojë asnjë akt dhune që pengon atë që ajo e cilëson si “tranzicion të vështirë të vendit”.

Hazem el-Biblawi, kryeministër i Egjiptit

VOA - 10.07.2013

Media shtetërore në Egjipt njofton se kryeministri i përkohshëm i vendit, Hazem el-Biblawi, planifikon t’i ofrojë poste në kabinetin qeveritar Vëllazërisë Myslimane dhe Partisë Islamiste Nour e cila njihet për qëndrimet e saj të ekstreme.

Hazem el-Biblavi - kryeministër i Egjiptit

Koha.net - 10.07.2013

Kajro, 10 korrik - Mediet shtetërore në Egjipt bëjnë të ditur se kryeministri i përkohshëm i vendit, Hazem el-Biblavi, planifikon t’i ofrojë poste në kabinetin qeveritar Vëllazërisë Myslimane dhe Partisë Islamiste Nour, e cila njihet për ...

Egjipt: Autoritetet punojnë në formimin e qeverisë

Botasot - 10.07.2013

Autoritetet e përkohshme të Egjiptit, gjatë ditës së sotme, po punojnë në formimin e qeverisë, një javë pasi Muhammad Morsi ishte përmbysur nga ushtria për shkak të protestave masive kundër tij.

AI: Kritika për ushtrinë e Egjiptit për forcë të tepërt

Botasot - 10.07.2013

Organizata për të drejat e njeriut, Amnesty International, thotë se ka dëshmi që tregon përdorim të “tepruar” të forcës vdekjeprurëse nga trupat e Egjiptit gjatë protestave në fillim të kësaj jave.

Blloku i përgjithshëm liberal në Egjipt e hodhi poshtë deklaratën kushtetuese

Yll Press - 10.07.2013

Fronti për shpëtim kombëtar kumtoi se askush nuk është konsultuar me të, por nuk sqaroi se çfarë ndryshime kërkon. Koalicioni i përgjithshëm liberal në Egjipt e hodhi poshtë deklaratën kushtetuese, të dhënë nga presidenti i përkohshëm Adli ...

Kryeministri i ri i Egjiptit do të propozojë vende ministrore të "Vëllazërisë myslimane"

Yll Press - 10.07.2013

"Nuk ka kurrfarë kundërshtimi kundër inkuadrimit të anëtarëve të atyre dy partive në qeveri", deklaroi zëdhënësi i kryeministrit. Hazem el Bablavi, i cili është emëruar kryeministër i Egjiptit do të propozojë vende ministrore të anëtarëve ...

Egjipt, urdhër-arreste për udhëheqës të Vëllazërisë Myslimane

VOA - 10.07.2013

Kryeprokurori i Egjiptit ka urdhëruar arrestimin e udhëheqësve kryesorë të Vëllazërisë Myslimane, edhe pse kryeministri i përkohshëm i vendit përgatitet t'i ofrojë këtij grupi poste në qeverinë kalimtare.

Të gjitha partitë e Egjiptit mbështeten njohjen e Kosovës

Telegrafi - 10.07.2013

Mediat serbe kanë tentuar ta njollosin njohjen e Kosovës nga Egjipti, duke e ndërlidhur atë me marrëdhëniet e autoriteteve të Prishtinës me “Vëllazërinë Myslimane”, partinë e ish-Presidentit Morsi tashmë të rrëzuar nga pushteti.

Egjipt, urdhër-arreste për drejtuesit e “Vëllazërisë Myslimane”

Telegrafi - 10.07.2013

Prokurorët egjiptianë urdhëruan arrestimin e kryetarit të “Vëllazërisë Myslimane”, Mohammed Badie me akuzën e nxitjes së protestave të dhunshme në vend.

Egjipt, urdhër-arreste për udhëheqës të “Vëllazërisë Myslimane”

Ora news - 10.07.2013

Kryeprokurori i Egjiptit ka urdhëruar arrestimin e udhëheqësve kryesorë të Vëllazërisë Myslimane, edhe pse kryeministri i përkohshëm i vendit përgatitet t’i ofrojë këtij grupi poste në qeverinë kalimtare.

Egjipt, urdhër-arreste për udhëheqës të Vëllazërisë Myslimane

Panorama - 10.07.2013

Kryeprokurori i Egjiptit ka urdhëruar arrestimin e udhëheqësve kryesorë të Vëllazërisë Myslimane, edhe pse kryeministri i përkohshëm i vendit përgatitet t’i ofrojë këtij grupi poste në qeverinë kalimtare.

MPJ-ja egjiptiane dërgoi notë protestuese deri te ambasadori turk në Kajro

Yll Press - 10.07.2013

Autoritetet egjiptiane kanë shprehur keqardhje të thellë për shkak të thirrjeve të Turqisë për implikimin në punët e brendshme të Egjiptit nga ana e Këshillit të Sigurisë të KB-së dhe faktorët rajonale.

Egjipt, El Beblawi emërohet kryeministër, El Baradei zv/president

Shqiptarja - 10.07.2013

KAJRO- Presidenti i përkohshëm i Egjiptit, Adly Mansour ka emëruar ekonomistin dhe ish ministrin e financave Hazem El Beblawi, kryeministër të qeverisë të tranzicion. Kjo bëhet e ditur përmes një komunikate të presidentit të Republikës.

Hazem el-Biblavi – kryeministër i Egjiptit

Tetova Sot - 10.07.2013

Mediet shtetërore në Egjipt bëjnë të ditur se kryeministri i përkohshëm i vendit, Hazem el-Biblavi, planifikon t’i ofrojë poste në kabinetin qeveritar Vëllazërisë Myslimane dhe Partisë Islamiste Nour, e cila njihet për qëndrimet e saj të ...

VIDEO/ Fotografi egjiptian filmon momentin e vrasjes së tij

Gazeta Tema - 10.07.2013

Këto pamje shokuese tregojnë momentin kur një fotograf egjiptian filmon edhe vrasjen e tij. Në pamje shihet se si një ushtar egjiptian merr në shenjë dhe më pas qëllon mbi fotografin Ahmed Samir Assem.

Fotografi egjiptian filmon momentin e vrasjes së tij

AMA-News - 10.07.2013

Këto pamje shokuese tregojnë momentin kur një fotograf egjiptian filmon edhe vrasjen e tij. Në pamje shihet se si një ushtar egjiptian merr në shenjë dhe më pas qëllon mbi fotografin Ahmed Samir Assem.

Fotografi egjiptian filmon momentin e vrasjes së tij

Gazeta Dita - 10.07.2013

Këto pamje shokuese tregojnë momentin kur një fotograf egjiptian filmon edhe vrasjen e tij. Në pamje shihet se si një ushtar egjiptian merr në shenjë dhe më pas qëllon mbi fotografin Ahmed Samir Assem.

Fotografi filmon momentin kur ushtari egjiptian e qëllon në ballë

Durres Lajm - 10.07.2013

Këto pamje shokuese tregojnë momentin kur një fotograf egjiptian filmon edhe vrasjen e tij. Në pamje shihet se si një ushtar egjiptian merr në shenjë dhe më pas qëllon mbi fotografin Ahmed Samir Assem.

Trazirat në Egjipt, urdhërohet arrestimi i kreut të Vëllazërisë Myslimane

Gazeta Idea - 10.07.2013

Egjipt- Prokuroria e Egjiptit ka urdhëruar arrestimin e liderit të lëvizjes islamike Vëllazëria Myslimane, Mohammed Badie, raporton media shtetërore. Z.

Hazem el-Biblavi – kryeministër i Egjiptit

AMA-News - 10.07.2013

Mediet shtetërore në Egjipt bëjnë të ditur se kryeministri i përkohshëm i vendit, Hazem el-Biblavi, planifikon t’i ofrojë poste në kabinetin qeveritar Vëllazërisë Myslimane dhe Partisë Islamiste Nour, e cila njihet për qëndrimet e saj të ...

Hazem el-Biblavi – kryeministër i Egjiptit

Gazeta Dita - 10.07.2013

Mediet shtetërore në Egjipt bëjnë të ditur se kryeministri i përkohshëm i vendit, Hazem el-Biblavi, planifikon t’i ofrojë poste në kabinetin qeveritar Vëllazërisë Myslimane dhe Partisë Islamiste Nour, e cila njihet për qëndrimet e saj të ...

Fotografi egjiptian filmon momentin e vrasjes së tij (Video)

GazetaDitore - 10.07.2013

Këto pamje shokuese tregojnë momentin kur një fotograf egjiptian filmon edhe vrasjen e tij. Në pamje shihet se si një ushtar egjiptian merr në shenjë dhe më pas qëllon mbi fotografin Ahmed Samir Assem.

VIDEO/ Fotografi egjiptian filmon momentin e vrasjes së tij

GazetaDitore - 10.07.2013

Këto pamje shokuese tregojnë momentin kur një fotograf egjiptian filmon edhe vrasjen e tij. Në pamje shihet se si një ushtar egjiptian merr në shenjë dhe më pas qëllon mbi fotografin Ahmed Samir Assem.

Egjipt, lëvizje të shpejta për të luftuar krizën. “Vëllazëria…” nën arreste të shumta

Respublica - 10.07.2013

Presidenca e përkohshme e Egjiptit mbështetur nga ushtria u zhvendos për të zbatuar një tranzicion të shpejtë dje, me emërimin e ekonomistit Hazem el-Beblawi si kryeministër dhe liderit të njohur ndërkombëtarisht të opozitës, Mohamed ...

Anullohen pushimet në Egjipt

Vision Plus - 10.07.2013

Agjencitë turistike kane anuluar turet për ne Sharm El Sheik. Vendimi është marre një dite me pare, pas ndërhyrjes se ministrisë sonë te jashtme, për shkak te situatës se tensionuar ne Egjipt.

Lideri i Vëllazërisë ne kërkim

Vision Plus - 10.07.2013

Lideri i vëllazërisë myslimane Mohamed Badie, është vendosur ne listën e te kërkuarave nga prokuroria e Egjiptit. Kryeprokurori ka urdhëruar arrestimin e tij i cili akuzohet si nxitësi i përplasjes mes tubuesve dhe ushtareve, ku mbeten te ...

Anulohen pretonimet në Sharm El Sheik, shkak trazirat në Egjipt

Shqiptarja - 10.07.2013

Tiranë - Trazirat që kanë përfshirë Egjiptin kanë bërë që turistët shqiptar të mos e shohin më si vend për të kaluar pushimet, duke u tërhequr kështu edhe nga destinacioni më i preferuar i shqiptarëve Sharm El Shejk.

Egjipt, autoritetet punojnë në formimin e qeverisë

Info Shqip - 10.07.2013

Autoritetet e përkohshme të Egjiptit, gjatë ditës së sotme, po punojnë në formimin e qeverisë, një javë pasi Muhammad Morsi ishte përmbysur nga ushtria për shkak të protestave masive kundër tij.

Egjipt, autoritetet punojnë në formimin e qeverisë

Gazeta Shqip - 10.07.2013

Autoritetet e përkohshme të Egjiptit, gjatë ditës së sotme, po punojnë në formimin e qeverisë, një javë pasi Muhammad Morsi ishte përmbysur nga ushtria për shkak të protestave masive kundër tij.

Egjipt, urdhër-arreste për udhëheqës të Vëllazërisë Myslimane

GazetaDitore - 10.07.2013

Kryeprokurori i Egjiptit ka urdhëruar arrestimin e udhëheqësve kryesorë të Vëllazërisë Myslimane, edhe pse kryeministri i përkohshëm i vendit përgatitet t'i ofrojë këtij grupi poste në qeverinë ...

Egjipt, urdhërohet arrestimi i kreut të Vëllazërisë Myslimane

Tetova Sot - 10.07.2013

Prokuroria e Egjiptit urdhëroi arrestimin e liderit të Vëllazërisë Myslimane, Muhammed Badie. Badie akuzohet për nxitje të akteve të dhunës në Kajro gjatë ditës së premte ku u vranë të paktën 51 persona.

Video shokuese: Fotoreporteri egjiptian inçizon vdekjen e vet!

Tetova Sot - 10.07.2013

Videoja shokuese u shfaq në YouTube që tregon momentin kur një snajper gjatë trazirave në Egjipt papritmas ka qëlluar fotografin i cili regjistroi tërë situatën.

Egjipt, Hazem el-Biblawi- kryeministër, Mohamad ElBaradei- nënpresident

AlbanianScreen - 10.07.2013

Kajro- VOA - Presidenti i përkohshëm Adly Mansour ka emëruar zotin el-Biblawi, ekonomist dhe ish-ministër i financave, në postin e kryeminitrit të përkohshëm.

Shqetësim në Berlin për Egjiptin

DW - 09.07.2013

Jo vetëm politikanët gjermanë janë të shqetësuar në lidhje me zhvillimet në Egjipt. Në Berlin, njerëzit dalin në rrugë dhe demonstrojnë për Mursin.

Egjipti, Gjermania thirrje palëve

Top Channel - 09.07.2013

Shqetësimet për situatën e krijuar ne Egjipt, i kanë kapërcyer caqet diplomatike në vende si Gjermania, ku grupe njerezish kane dale ne rruget e kryeqytetit per te shprehur mbeshtetjen ndaj Mohamed Mursit.

SHBA dënon dhunën në Egjipt

Top Channel - 09.07.2013

Shtetet e Bashkuara e dënuan me forcë dhunën në Egjipt e pas vrasjes së 50 demonstruesve paqësore, i kërkuan ushtrisë vendase të tregojë vetëpërmbajtje maksimale.

Erdogan: Perëndimi të tregohet më i sinqertë për ngjarjet në Egjipt

Portalb - 09.07.2013

Pjesëmarrës në ceremoninë e përurimit të metrosë Esenler-Bashakshehir në Stamboll, kreu i qeverisë turke e përqendroi pothuajse të gjithë fjalimin e tij mbi puçin ushtarak në Egjipt.

Egjipt: Vëllazëria Myslimane e refuzon planin për tranzicion

Almakos - 09.07.2013

Udhëheqësi i lartë i Vëllazërisë Myslimane, Essam al-Eiran, tha se plani i paraqitur nga presidenti i përkohshëm Adly Mansour,“e çon vendin prapa në shesh”.

‘Vëllazëria Myslimane’ refuzon zgjedhjet

Alsat - 09.07.2013

Funksionarët e lartë të ‘Vëllezërve Myslimane’ e refuzuan planin e presidentit të përkohshëm të Egjiptit, Adli Mensur për ndryshimin e kushtetutës dhe tranzicion politik në vend.

Frika e copëtimit të Egjiptit

Top Channel - 09.07.2013

Ministri egjiptian i Mbrojtjes bëri një paralajmërim kundër përpjekjeve, që do të copëtonin Egjiptin. Deklarata e Abdel Fatah Al Sisi vjen një javë pas rrëzimit nga pushteti të ish-presidentit, Mohamed Morsi, dhe pas caktimit të kreut të ...

Egjipt: Vëllazëria Myslimane e refuzon planin për tranzicion

Botasot - 09.07.2013

Udhëheqësi i lartë i Vëllazërisë Myslimane, Essam al-Eiran, tha se plani i paraqitur nga presidenti i përkohshëm Adly Mansour,“e çon vendin prapa në shesh”.

Egjipt: Paralajmërohen protesta të reja

VOA - 09.07.2013

Vëllazëria Mylsimane ka bërë thirrje për protesta të mëtejshme sot, një ditë pasi përplasjet mes ushtrisë dhe përkrahësve të Presidentit të rrëzuar Mohamed Morsi shkaktuan vdekjen e 51 vetëve.

Egjipt, paralajmërohen protesta të reja

Ora news - 09.07.2013

Vëllazëria Mylsimane ka bërë thirrje për protesta të mëtejshme sot, një ditë pasi përplasjet mes ushtrisë dhe përkrahësve të Presidentit të rrëzuar Mohamed Morsi shkaktuan vdekjen e 51 vetëve.

Presidenti egjiptian emëron Kryeministrin e ri, Hazem el Beblaoui

Ora news - 09.07.2013

Presidenti i përkohshëm i Egjiptit njëkohësisht dhe president i Gjykatës së Lartë Kushtetuese të vendit Adli Mansur emëroi si kryeministër në qeverinë kalimtare Hazem el Beblaoui, një liberal ekonomist dhe ish-ministër i Financave gjatë ...

Egjipt, presidenti i përkohshëm: Zgjedhje të reja brenda 6 muajve

Shqiptarja - 09.07.2013

KAJRO - Presidenti i përkohshëm i Egjiptit ka bërë të ditur se brenda 6 muajve do të mbahen zgjedhjet e reja parlamentare. Ky njoftim i tij vjen në mesin e trazirave të vazhdueshme në vend, ku bilanci zyrtar i përshkallëzimit të fundit të ...

Egjipt, plani për zgjedhjet e reja

Vision Plus - 09.07.2013

Zyrtarë të partisë së Vëllazërisë Myslimane në Egjipt, refuzuan një plan të Presidentit të përkohshëm, Adli Mansur, për mbajtjen e zgjedhjeve të reja.

Egjipt: Vëllazëria Myslimane e refuzon planin për tranzicion

InfoGlobi - 09.07.2013

09 / 07 / 2013, 14:24 Udhëheqësi i lartë i Vëllazërisë Myslimane, Essam al-Eiran, tha se plani i paraqitur nga presidenti i përkohshëm Adly Mansour,“e çon vendin prapa në shesh”.

SHBA dënon dhunën në Egjipt

Ilirida - 09.07.2013

Shtetet e Bashkuara e dënuan me forcë dhunën në Egjipt e pas vrasjes së 50 demonstruesve paqësore, i kërkuan ushtrisë vendase të tregojë vetëpërmbajtje maksimale.

Vëllazëria myslimane refuzojnë për kushtetutë të re dhe për zgjedhjet

Tetova Sot - 09.07.2013

Funksionarë të lartë të Vëllazërisë myslimane sot e refuzuan planin e presidentit të përkohshëm të Egjiptit Adli Mansur për ndryshim të projekt-Kushtetutës, për realizim të referendumit, si dhe për mundësinë për organizimin e zgjedhjeve ...

Dekreti për zgjedhjet në Egjipt, Vëllazëria Muslimane kundër

AlbanianScreen - 09.07.2013

Kajro - Vllazëria Muslimane bën thirrje për mobilizim në shkallë vendi ndërsa kundërshton dekretin e lëshuar nga presidenti i përkohshëm Adly Mansour për zgjedhjet e reja.

Emrat e qeverisë së re të Egjiptit

Gazeta Start - 08.07.2013

President i përkohshëm i Egjiptit ka propozuar Mohamed ElBaradein si zv. President dhe Ziad bahaa el Din si Kryeministër, njofton televizioni shtetëror egjiptian.

42 të vrarë, Egjipti drejt luftës civile

Gazeta Start - 08.07.2013

Të paktën 42 persona janë vrarë pas të shtënave me armë në Kajro, thonë zyrtarët e “Vëllazërisë Myslimane”. Vëllazëria thotë se anëtarët e saj u qëlluan, në një marshim pranë Gardës Presidenciale.

Egjipt, presidenti bën thirrje për qetësi

Gazeta Start - 08.07.2013

Presidenti i përkohshëm i Egjiptit ka shprehur hidhërimin e tij mbi vdekjen e të paktën 42 protestuesve afër një kazermë në Kajro. Ai kërkoi vetëpërmbajtje mes trazirave të vazhdueshme.

Ithtarët e Vëllazërisë muslimane duke mbytur dy egjiptian – VIDEO

Shqipmedia - 08.07.2013

Egjipti po shkon drejt luftës civile ndërsa pamjet e publikuara sot të brutalitetit të tepruar, dëshmojnë këtë. Në videon e publikuar në internet, shihet se si dy egjiptian të rinj hidhen nga kulmi i godinës nga Ithtarët e Vëllazërisë ...

Demokraci apo hipokrizi, kujt po i konvenon destabilizimi?

Shqipmedia - 08.07.2013

Dr. Shefqet Krasniqi Bota myslimane vazhdon të jetë e destabilizuar edhe pse destabilizimi i saj vazhdon të mbetet enigmatik. Duke mos dashur të merremi me vendet që nuk kanë kaluar tranzicionin do të dëshiroja të fokusohem te dy rastet më ...

Përplasje e armatosur në Egjipt, 40 të vdekur

Top Channel - 08.07.2013

Ushtria egjiptiane hapi zjarr ndaj mbështetesve të presidentit të përmbysur Mohamed Mursi dhe lëvizjes Vëllazëria Myslimane, duke vrarë gati 40 vetë.

Vëllazëria Myslimane e Egjiptit: Vazhdojmë revolucionin

Portalb - 08.07.2013

Vëllazëria Myslimane e Egjiptit u bëri thirrje egjiptianëve që të ngrihen kundër atyre që duan të vjedhin dhe shkelin revolucionin. Këto deklarata erdhën nga krahu politik i Vëllazërisë, Partia e Lirisë dhe Drejtësisë.

Ku po rrokulliset vendi i piramidave?

24 orë - 08.07.2013

Ushtarakët e Gardës Republikane në Kajro. Foto: EPA Në mëngjesin e së hënës të datës 8 korrik situata e brendshme politike në Egjipt është përkeqësuar përsëri në mënyrë të theksuar.

Masakër në Egjipt, 40 të vrarë, disa prej tyre duke u falur

Portalb - 08.07.2013

Situata në Kajro mbetet shpërthyese. Përkrahësit e partisë "Liri dhe Drejtësi" të presidentit të përmbysur Muhamed Mursi, denoncojnë "masakra të ushtrisë në rradhët e tyre" e bëjnë thirrje për ' kryengritje popullore".

Interneti shpeton Egjiptin nga mungesa e televizioneve

InfoAlbania - 08.07.2013

Interneti shpeton Egjiptin nga mungesa e televizioneve Interneti ka qene mediumi i vetem i transmetimit ne Egjipt gjate ngjarjeve te kesaj jave qe cuan ne rrezimin e presidentit Morsi.

Dhuna ngadalëson krijimin e qeverisë në Kajro

DW - 08.07.2013

Një operacion ushtarak i përgjakshëm po e vështirëson formimin e një qeverie kalimtare në Egjipt. Partia salafiste Al-Nur u tërhoq nga negociatat.

Egjipt, përcaktohet kalendari zgjedhor

Top Channel - 08.07.2013

Lideri i përkohshëm i Egjiptit ka përcaktuar afatet kohore për zgjedhjet e reja, në vazhdën e trazirave në vend. Dekreti i Adly Mansour bën të ditur se një panel për amendimin e Kushtetutës do të formohet brenda 15 ditëve, ndërsa zgjedhjet ...

Egjipti drejt krijimit të administratës së re

Botasot - 08.07.2013

Zëdhënësi i Presidencës së Egjiptit ka thënë se avokati social-demokrat, Ziad Bahaa el-Din, ka gjasa të emërohet kryeministër në qeverinë e përkohshme ushtarake. Megjithatë, partia islamike Nour ka thënë se do të kundërshtojë zgjedhjen.

Socialdemokrati el-Din me siguri do të jetë kryeministri i ri i Egjiptit

Yll Press - 08.07.2013

Lideri i opozitës liberale Mohamed el Baradei, fillimisht emërimi i të cilit për kryeministër shkaktoi revoltë tek partia më e madhe islamike egjiptiane do të duhet të emërohet për zëvendëskryetar, thuhet në kumtesë.

Vriten 34 ithtarë të “Vëllazërisë Myslimane”?

Fish Media - 08.07.2013

Në protestën para objektit ushtarak ku ushtria po mban kryetarin egjiptian të rrëzuar Muhamed Mursi, sot herët në mëngjes janë vrarë disa pjesëtarë Vëllazërisë Myslimane” Murad Ali nga Partia e Lirisë, krah politik i Vëllazërisë Myslimane, ...

Ushtria e Egjiptit vret 42 protestues musliman

Ilirida - 08.07.2013

Ushtria e Egjiptit ka shtënë me armë zjarri ndaj popullit të mbledhur para Shtabit të Gardës Republikane. Televizioni shtetëror njoftoi se në ngjarje janë vrarë 42 persona, ndërsa burimet e afërta me Vëllezërit Myslimanë njoftuan për mbi ...

Dhuna ngadalëson krijimin e qeverisë në Kajro

GazetaDitore - 08.07.2013

Një operacion ushtarak i përgjakshëm po e vështirëson formimin e një qeverie kalimtare në Egjipt. Partia salafiste Al-Nur u tërhoq nga negociatat.

Kajro, të paktën 42 persona humbën jetën

Tetova Sot - 08.07.2013

Numri i viktimave nga sulmi mbi shtabin e Gardës republikane në Kajro u rrit në 42, njoftoi televizioni shtetëror egjiptian, pasi që Vëllazëria myslimane i akuzoi forcat e sigurisë se i kanë sulmuar demonstruesit.

Egjipti drejt krijimit të administratës së re

AlbanianScreen - 08.07.2013

Kajro - Zëdhënësi i Presidencës së Egjiptit ka thënë se avokati social-demokrat, Ziad Bahaa el-Din, ka gjasa të emërohet kryeministër në qeverinë e përkohshme ushtarake.

"Masakra Egjipt", rreth 40 të vrarë vetëm në mëngjes

AlbanianScreen - 08.07.2013

Kajro - Situata në Kajro mbetet shpërthyese. Përkrahësit e partisë "Liri dhe Drejtësi" të presidentit të përmbysur Muhamed Mursi, denoncojnë "masakra të ushtrisë në rradhët e tyre" e bëjnë thirrje për ' kryengritje popullore".