TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Obama fiton edhe në Florida

LajmiFundit - 11.11.2012

Katër ditë pas mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale, numërimi i votave po shkon kah përfundimi në Florida dhe rezultatet tregojnë se presidenti Barack Obama ka fituar.

Obama: Më shumë taksa për të pasurit

Yll Press - 11.11.2012

“Ne nuk mund të ndërpresim rrugën e prosperitetit. Nëse vërtet duam të reduktojmë defiçitin, atëherë do të na duhet të kombinojmë shkurtimin e shpenzimeve me të ardhurat.

Obama ka fituar edhe Floridan

Koha.net - 11.11.2012

Presidenti amerikan Barack Obama fitoi duelin me rivalin republikan Mitt Romney edhe në shtetin e Floridas duke thelluar akoma më shumë diferencën në rezultatin e përgjithshëm.

Brukseli merr frymë i lehtësuar

Yll Press - 11.11.2012

Një Mitt Romney si president, të paktën ashtu siç u paraqit në fushatën zgjedhore, shumë evropianë do ta konsideronin një katastrofë. Kështu që në këtë 7 nëntor 2012 në Bruksel ndjehet qartë lehtësimi për rizgjedhjen e Obam Reagimet e ...

Zgjedhjet në SHBA, Obama fiton edhe në Florida

Panorama - 11.11.2012

Katër ditë pas mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale, numërimi i votave po shkon drejt përfundimit në Florida dhe rezultatet tregojnë se presidenti, Barack Obama ka fituar edhe atje.

Fitorja në zgjedhje është përgjegjësi, humbja nuk është fundi i botës

Koha.net - 11.11.2012

Pardje në mëngjes, me t’u zgjuar, pashë se në celular më kishte mbërritur një sms nga një mik që ishte ngritur para meje, e që më jepte lajmin se Barack Obama kishte fituar dhe më ftonte të ndiqja fjalimin e tij pas fitores.

Obama fiton edhe në Florida

StrugaSot - 11.11.2012

Katër ditë pas mbajtjes së zgjedhjeve presidenciale, numërimi i votave po shkon kah përfundimi në Florida dhe rezultatet tregojnë se presidenti Barack Obama ka fituar.

Për të dytën herë Barack Obama - Kemal Derviş

Ina - 10.11.2012

Gara ishte e ngushtë, mirëpo presidenti amerikan, Barack Obama, e fitoi rizgjedhjen. Pyetja që shtrohet tani, për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe për botën, është çfarë do të bëjë ai tani, në mandatin e tij të dytë katërvjeçar? Të ...

Obama kërkon shmangien e “tatëpjetës fiskale”

Evropaelire - 10.11.2012

Presidenti i rizgjedhur i SHBA-së, Barack Obama , ka thënë të premten se amerikanët e kanë dërguar sërish në Uashington, sepse i kanë besuar planit të tij “të balancuar” për të zgjidhur problemet fiskale, ku përfshihet një përzierje e ...

Obama: Të pasurit të paguajnë më shumë taksa

LajmiFundit - 10.11.2012

Presidenti i rizgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama ka deklaruar se të pasurit duhet të paguajnë më shumë taksa cilado parti të jetë në pushtet, duke paralajmëruar kështu vazhdimin e krizës së borxhit.

Obama fiton edhe Florida-n

Top Channel - 10.11.2012

Barack Obama fitoi zgjedhjet presidenciale edhe në Shtetin e Florida-s, i përfshirë në listën e “të lëkundurve”, duke zgjeruar triumfin ndaj kundërshtarit republikan Mitt Romney.

Obama: Rritje taksash, shkurtim shpenzimesh

Panorama - 10.11.2012

Presidenti i rizgjedhur i SHBA-ve, Barack Obama ka thënë se të pasurit duhet të paguajnë më shumë taksa, bazuar në çfarëdo marrëveshje politike, për ta shmangur kanosjen nga kriza e buxhetit.

Obama dhe Romney së bashku në Kenia

Gazeta Republika - 10.11.2012

Një grua e cila lindi dy binjakë, ditën që zhvilloheshin zgjedhjet në Amerikë, vendosi t’i quajë vogëlushët e saj me emrat e dy kandidatëve për president, Barack Obama dhe Mitt Romney.

SHBA përballë kërcënimit të shkurtimeve automatike

VOA - 10.11.2012

Pas një fushate intensive dhe plot tensione, një betejë e re politike ka filluar në Uashington, e cila mund të ketë pasoja serioze për ekonominë amerikane.

Obama shpërthen në lot, teksa falenderon stafin

Shekulli - 09.11.2012

UASHINGTON - Obama siç nuk është parë kurrë, është mallëngjyer në mënyrë njerëzore deri në lot, ndërsa ka falenderuar dhe përshëndetur vullnetarët e tij në Çikago, të nesërmen e triumfit elektoral.

Obama: "Amerikanët e pasur duhet të paguajnë pak më shumë, nevojitet balancim"

Shekulli - 09.11.2012

“Është e nevojshme t’u kërkojmë amerikanëve më të pasur të paguajnë pak më shumë". E pohon këtë presidenti amerikan Barack Obama, nga East Room e Shtëpisë së Bardhë, i shoqëruar nga zv/presidenti Joe Biden.

Obama falënderon stafin duke qarë

Evropaelire - 09.11.2012

07:59 Obama falënderon stafin duke qarë 07:33 Burgim i përjetshëm për sulmuesin e Giffordsit 07:15 Opozita siriane drejt udhëheqjes së re 06:49 Irani qëllon një avion të telekomanduar të ...

SHBA: Taksat dhe shpenzimet përparësi kryesore

Ina - 09.11.2012

Me përfundimin e zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara, Presidenti Barak Obama dhe Kongresi po e përqendrojnë vemendjen në afatin fiskal për ngritjen e taksave dhe shkurtimin e deficitit.

Obama falënderon stafin duke qarë

LajmiFundit - 09.11.2012

Fushata e Barack Obamës ka publikuar një video të presidentit amerikan duke qarë, teksa falënderon anëtarët e stafit të tij pas rizgjedhjes në krye të Shteteve të Bashkuara.

Përse amerikanët besuan Obamën?

Top Channel - 09.11.2012

Barack Obama, për analistët, i fitoi zgjedhjet sepse u bë luftarak e pati një ekip më të mirë këshilltarësh, arkitektë të një fushate elektorale që nuk kishte të sharë. Megjithatë, nuk e pati të lehte.

Obama falënderon stafin duke qarë

Alsat - 09.11.2012

Presidenti i SHBA-së, Barack Obama Fushata e Barack Obamës ka publikuar një video të presidentit amerikan duke qarë, teksa falënderon anëtarët e stafit të tij pas rizgjedhjes në krye të Shteteve të Bashkuara.

Përse fitoj Barack Obama?

Shqipmedia - 09.11.2012

Barack Obama, për analistët, i fitoi zgjedhjet sepse u bë luftarak e pati një ekip më të mirë këshilltarësh, arkitektë të një fushate elektorale që nuk kishte të sharë. Megjithatë, nuk e pati të lehte.

Fitorja në zgjedhje është përgjegjësi; humbja nuk është fundi i botës

Top Channel - 09.11.2012

Mustafa Nano - Pardje në mëngjes, me t’u zgjuar, pashë se në celular më kishte mbërritur një sms nga një mik që ishte ngritur para meje, e që më jepte lajmin se Barack Obama kish fituar dhe më ftonte të ndiqja fjalimin e tij pas fitores.

Obama dhe Romney harxhuan 6 miliard dollarë për fushatë

Albeu.com - 09.11.2012

Obama dhe Romney harxhuan 6 miliard dollarë për fushatë Portali Albeu Qendra "Responsive Politics" ka njoftuar se kostoja e përgjithshme e fushatës për kreun e Shtëpisë së Bardhë vlerësohet në 6 miliard dollarë, duke shënuar kështu një ...

SHBA-ja në prag të votimit mbi “tatëpjetën fiskale”

Evropaelire - 09.11.2012

Nëse problemet financiare krahasohen me rënien nga shkëmbi, atëherë Shtetet e Bashkuara po qëndrojnë në skaj të një gremine të re e të rrezikshme.

Prioritetet e Obamës

Top Channel - 09.11.2012

Me përfundimin e betejës për Shtëpinë e Bardhë, vëmendja tani është fokusuar tek afati fiskal për ngritjen e taksave dhe shkurtimin e deficitit.

Obama: Të pasurit të paguajnë më shumë

Top Channel - 09.11.2012

Presidenti i rizgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama ka deklaruar se të pasurit duhet të paguajnë më shumë taksa cilado parti të jetë në pushtet, duke paralajmëruar kështu vazhdimin e krizës së borxhit.

SHBA: Taksat dhe shpenzimet përparësi kryesore

VOA - 09.11.2012

Me përfundimin e zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara, Presidenti Barak Obama dhe Kongresi po e përqendrojnë vemendjen në afatin fiskal për ngritjen e taksave dhe shkurtimin e deficitit.

Barack Obama dhe Mitt Romney

Yll Press - 09.11.2012

Nëna e re u tha mediave se emrat e fëmijëve të saj do t’i kujtonin përherë zgjedhjet në SHBA. Një nënë e re nga Kenia i ka quajtur 2 djemtë e saj binjakë të porsalindur, Barack Obama dhe Mitt Romney.

Obama falënderon stafin duke qarë

Yll Press - 09.11.2012

“Ajo që ju keni bërë, nënkupton që puna ime është e rëndësishme. Jam vërtet krenar. Jam krenar me të gjithë ju”, ka thënë Obama. Fushata e Barack Obamës ka publikuar një video të presidentit amerikan duke qarë, teksa falënderon anëtarët e ...

Obama i përlotur falënderon stafin elektoral

Gazeta Republika - 09.11.2012

I përlotur presidenti Barack Obama ka falënderuar anëtarët e stafit të tij pas rizgjedhjes në krye të Shteteve të Bashkuara. Duke folur me stafin në Çikago, Obama ka fshirë lotët dhe është shprehur krenar me punën e tij.

Lotët e Presidentit Obama (Video)

Telegrafi - 09.11.2012

Presidenti amerikan, Barack Obama, një ditë pas fitores ka vendosur të falënderojë anëtarët e shtabit të tij elektoral. Para shumë të pranishmëve, ai nuk mundi t’i përmbajë lotët.

Presidenti Obama menjëherë pas fitores

VOA - 09.11.2012

Shtëpia e Bardhë bëri sot publike një video të presidentit Obama të regjistruar në Çikago një ditë pas fitores. Presidenti shihet në video duke përshëndetur mjaft i prekur emocionalisht pjesëtarët e fushatës së tij, për punën e bërë gjatë ...

Koalicioni i fitores së Presidentit Obama

VOA - 09.11.2012

Presidenti Barak Obama fitoi një mandat të dytë katër vjeçar, kryesisht, falë pjesëmarrjes së lartë në votime të të njëjtave grupe që e ndihmuan të zgjidhej katër vjet më parë - gratë, pakicat dhe të rinjtë.

Për të dytën herë Barack Obama

Koha.net - 09.11.2012

Pas fushatës së gjatë dhe tejet luftarake zgjedhore në Amerikë, ka ardhur koha për reforma gjithëpërfshirëse politike. Gjithçka që mbetet është të shpresohet se edhe Kongresi amerikan do ta pranojë këtë fakt po ashtu, duke hapur rrugën për ...

Pres. Obama përballë kërcënimit të shkurtimeve buxhetore

VOA - 09.11.2012

Presidenti amerikan Barack Obama do të takohet javën e ardhshme me udhëheqësit e Kongresit në Shtëpinë e Bardhë për bisedime për shmangien e shkurtimit të kunsiderueshëm të buxhetit qeveritar dhe rritjes së taksave në janar.

Obama pas zgjedhjeve i futet punës për sfidën fiskale

Shekulli - 08.11.2012

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, është kthyer në Uashington pas fitores vendimtare në zgjedhjet presidenciale ndaj republikanit, Mit Romni.

Obama rizgjidhet president

Top Channel - 08.11.2012

Presidentit amerikan Barak Obama nuk iu desh të largohej nga Shtëpia e Bardhë. Ai do të udhëheqë Shtetet e Bashkuara edhe për katër vitet e ardhshme, me premtimin se “më e mira ende nuk ka mbërritur”.

Më e mira tek do të vijë

Lajm - 08.11.2012

BARACK OBAMA Presidenti i rizgjedhur Barack Obama doli përpara mbështetësve të tij në Chicago, bashkë me familjen e tij. Me një kostum blu dhe i buzëqeshur, presidenti amerikan mbajti fjalimin e fitores, duke shprehur bindjen se më e mira ...

Obama kthehet në Uashington

Top Channel - 08.11.2012

Presidenti amerikan Barack Obama është kthyer me familjen e tij në Uashington DC për t’u përballur me sfida edhe më të mëdha pas sigurimit të mandatit të dytë.

Irani: Çfarë duhet pritur nga mandati i dytë i Obamës?!

Evropaelire - 08.11.2012

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama , është rikthyer në zyrë pas një fushate të fuqishme zgjedhore, e cila nuk ka lënë anash as programin bërthamor të Iranit.

Një grua u vë binjakëve emrat Barack Obama dhe Mitt Romney

Portalb - 08.11.2012

Një grua nga Kenia, e cila lindi dje binjakë, pikërisht në ditën kur Barack Obama u rizgjodh president i SHBA-ve, i ka emërtuar fëmijët e saj me emrin e presidentit amerikan dhe të rivalit të tij republikan, Mitt Romney.

Maqedonasit në SHBA "qajnë" humbjen e Romney

Albeu.com - 08.11.2012

Maqedonasit në SHBA "qajnë" humbjen e Romney Avokati maqedonas Tomi Tanef, i cili jeton dhe punon në Ohajo të SHBA-ve, nuk e ka pritur mirë humbjen e kandidatit republikan për president, Mit Romney .

Si fitoi Barack Obama

Top Channel - 08.11.2012

Barack Obama u rizgjodh president i Shteteve të Bashkuara me një koalicion të ngjashëm me atë që e çoi në drejtimin e presidencës në 2008-ën: me gratë, votuesit e rinj, afro-amerikanët dhe latinët.

Si fitoi Barack Obama

Portalb - 08.11.2012

Barack Obama u rizgjodh president i Shteteve të Bashkuara me një koalicion të ngjashëm me atë që e çoi në drejtimin e presidencës në 2008-ën: me gratë, votuesit e rinj, afro-amerikanët dhe latinët.

Romney, president për disa minuta

Top Channel - 08.11.2012

Faqja zyrtare në internet e kandidatit republikan për President të SHBA-së, Mitt Romney, shfaqi shkurtimisht 65-vjeçarin si fitues të zgjedhjeve gjatë së enjtes.

"Votimi" në Tiranë, Obama President me 80% të votave

BalkanWeb - 08.11.2012

TIRANE- Barak Obama është rizgjedhur për një mandat të dytë në krye të Shtëpisë së Bardhë. Fitorja e tij erdhi jo me shumicën e votave popullore, por me shumicën e votave elektorale.

Obama, Kongresi kontakte për sfidën fiskale

VOA - 08.11.2012

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, është kthyer në Uashington pas fitores vendimtare në zgjedhjet presidenciale ndaj republikanit, Mit Romni.

Obama kthehet në Uashington

Koha.net - 08.11.2012

Washington, 8 nëntor - Presidenti amerikan Barack Obama është kthyer me familjen e tij në Uashington DC për t’u përballur me sfida edhe më të mëdha pas sigurimit të mandatit të dytë.

Presidenti Obama rikthehet në Uashington

Yll Press - 08.11.2012

Presidenti amerikan Obama u telefonoi udhëheqësve republikanë dhe demokratë të Dhomës së Përfaqësuesve dhe të Senatit, përfshirë edhe kryetarin republikan Xhon Bojner.

Presidenti Obama e kthen vëmendjen tek negociatat me kongresin

VOA - 08.11.2012

Pas përfundimit të zgjedhjeve presidenciale, presidenti Barack Obama po e kthen vëmendjen tek negociatat me kongresin për një marrëveshje për të zgjidhur problemin e borxhit masiv të vendit.

Si fitoi Barack Obama

Telegrafi - 08.11.2012

Barack Obama u rizgjodh president i Shteteve të Bashkuara me një koalicion të ngjashëm me atë që e çoi në drejtimin e presidencës në 2008-ën: me gratë, votuesit e rinj, afro-amerikanët dhe latinët.

Gafa e stafit të Romney, e shpallin president për disa minuta

Panorama - 08.11.2012

Stafi i kandidatit për President, Mitt Romney ka lëshuar aksidentalisht për disa minuta në rrjet faqen e internetit, e cila do të publikohej në rast të një fitoreje të mundshme të republikanit.

SHBA, Obama fiton zgjedhjet (video)

Shekulli - 07.11.2012

(07:30) Barack Obama rizgjidhet president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në zgjedhjet që janë konsideruar të jenë më të ngushtat në historinë amerikane.

Obama apo Romney?

Shekulli - 07.11.2012

Bota ka nevojë për një president amerikan më të prirur drejt qëndrueshmërisë – mënyra e Obamës – sesa drejt trumbetimeve ideologjike – modeli i Romney – it.

Barak Obama bën përsëri historinë

Shekulli - 07.11.2012

Katër vite më parë ai u bë presidenti i parë afro-amerikan duke sjellë një valë të re shprese dhe premtimesh për të ndryshuar. Barak Obama është bërë presidenti i dytë që fiton një mandat të dytë pas Franklin Rusvelt, kur papunësia ka qenë ...

Obama-Romney të gatshëm për të bashkëpunuar

Shekulli - 07.11.2012

Romni dhe Obama janë shprehur të gatshëm për të bashkëpunuar në mënyrë që vendit të ecë përpara. Pas muajve fushatë të egër kundër Mitt Romney, fituesi i zgjedhjeve Barak Obama është shprehur kanë zhvilluar betejë të ashpër për hir të ...

Obama dhe Romney, harxhime marramendëse në internet për fushatë

Shqipmedia - 07.11.2012

Zgjedhjet për presidentin e ardhshëm të SHBA-ve janë afër fundit. Nga nesër, të dy kandidatët do të heqin reklamat e paguara në internet. Përmes një vështrimi të kampanjës së Barack Obama dhe Mitt Romney, “ReTargeter” qartë tregojnë se ...

CNN: Obama fiton Vermontin, Romney Kentakin

Evropaelire - 07.11.2012

01:10 CNN: Obama fiton Vermontin, Romney Kentakin 00:45 SHBA: Nisin të mbyllen kutitë e ...

Romney: 24 vota zgjedhore; Obama 3

Evropaelire - 07.11.2012

01:41 Romney: 24 vota zgjedhore; Obama 3 01:19 Votimet mbyllen në gjashtë shtete të SHBA-së 01:10 CNN: Obama fiton Vermontin, Romney Kentakin 00:45 SHBA: Nisin të mbyllen kutitë e ...

Romney 152 vota elektorale; Obama 143

Evropaelire - 07.11.2012

03:24 Romney 152 vota elektorale; Obama 143 02:55 Romney 88 vota elektorale; Obama 65 02:33 Obama fiton në shtetin e Romneyt 02:14 Obama 64 vota elektorale; Romney 40 02:03 Njujorkezët votojnë në terr 01:41 Romney: 24 vota zgjedhore; Obama ...

Obama fiton disa shtete kyçe

Evropaelire - 07.11.2012

04:52 Obama fiton disa shtete kyçe 04:22 Obama në epërsi të lehtë ndaj Romneyt 03:46 Republikanët pritet të ruajnë shumicën në Dhomën Përfaqësuese 03:24 Romney 152 vota elektorale; Obama 143 02:55 Romney 88 vota elektorale; Obama 65 02:33 ...

Votimet mbyllen në gjashtë shtete të SHBA-së

Evropaelire - 07.11.2012

01:19 Votimet mbyllen në gjashtë shtete të SHBA-së 01:10 CNN: Obama fiton Vermontin, Romney Kentakin 00:45 SHBA: Nisin të mbyllen kutitë e ...

Demokratët festojnë para Shtëpisë së Bardhë

Evropaelire - 07.11.2012

06:35 Demokratët festojnë para Shtëpisë së Bardhë 05:56 Republikanët fitojnë Dhomën Përfaqësuese, demokratët Senatin 05:36 Obama mbështetësve: Arritëm këtu së bashku 05:18 Rrjetet televizive: Obama rizgjidhet president 05:05 Demokratët ...

Barak Obama rizgjidhet president i Shteteve te Bashkuara te Amerikes

24 orë - 07.11.2012

Ndryshe nga sa ishte menduar qe shpallja e rezultateve do te shkonte gjate, ende pa arritur mesnata ne te gjitha rrjetet kryesore amerikane shpallet rizgjedhja e Barak Obames si president i Shteteve te Bashkuara te Amerikes Ne qendren ...

Obama rizgjidhet Presidenti i Shteteve të Bashkuara

DW - 07.11.2012

Pas një fushate që ka zgjatur më shumë se një vit, populli amerikan vendosi të rizgjedhë Barack Obamën si president të ardhshëm të Shteteve të Bashkuara. Por Dhoma e Përfaqësuesve do të kontrollohet nga republikanët.

Obama rizgjidhet president, Romney pranon humbjen (LIVE)

Albeu.com - 07.11.2012

Obama rizgjidhet president, Romney pranon humbjen (LIVE) TRANSMETIM LIVE I TELEVIZIONIT MSNBC: Amerikanët rizgjodhën për të dytën herë Barack Hussein Obaman si president të tyre.

Obama rizgjidhet President i SHBA-se

ikub - 07.11.2012

Obama arriti nje fitore te paster, duke mundur kandidatin republikan Mitt Romney. Menjehere pas marrjes se rezultateve paraprake nga shtetet e lekundura, Obama publikoi ne Twitter lajmin per fitoren dhe mesazhin e falenderimit per ...

Obama: Më e mira do të vijë për Amerikën

Top Channel - 07.11.2012

Presidenti i rizgjedhur Barack Obama në një fjalim emocionues përpara mbështetësve të tij në Chicago, por edhe përpara gjithë popullit amerikan vlerësoi fushatën elektorale, kundërshtarin e tij në këtë garë, falenderoi familjen dhe ekipin ...

Obama mban fjalimin e fitores

Idividi - 07.11.2012

Çikago, 7 nëntor 2012 (MIA) - Presidenti i rizgjedhur Barack Obama në një fjalim emocionues përpara mbështetësve të tij në Çikago, por edhe përpara gjithë popullit amerikan vlerësoi fushatën elektorale, kundërshtarin e tij në këtë garë, ...

Romni i uron fitoren Obamës

Idividi - 07.11.2012

Uashington, 7 nëntor 2012 (MIA) - Kandidati republikan, Mit Romni, në paraqitjen e tij para mbështetësve, ka pranuar humbjen në zgjedhjet presidenciale në SHBA.

Barak Obama rizgjidhet për mandatin e dytë presidencial

Idividi - 07.11.2012

Uashington, 7 nëntor 2012 (MIA) - Presidenti amerikan Barak Obama dhe kandidati i demokratëve në zgjedhjet e djeshme është rizgjedhur për mandatin e dytë, duke sfiduar rivalin e tij nga rradhët e republikanëve Mit Romnin, tregojnë ...

Obama rizgjidhet president: Më e mira për Amerikën do të vijë

Portalb - 07.11.2012

Barack Obama rizgjidhet president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në zgjedhjet që janë konsideruar të jenë më të ngushtat në historinë amerikane.

Barack Obama rizgjidhet kryetar i SHBA-ve

Shqipmedia - 07.11.2012

Presidenti amerikan Barak Obama ka fituar rizgjedhjen në një mandat të dytë katërvjeçar, duke mundur rivalin e Partisë Republikane Mitt Romney. Obama ka deklaruar fitoren në një fjalim para mbështetësve të tij në qytetin e tij të Çikagos, ...

Obama u drejtohet mbështetësve: Së bashku arritëm deri këtu

LajmiFundit - 07.11.2012

Presidenti amerikan Barack Obama ka falenderuar mbështetësit përmes rrjetit social Tëitter: “Jemi këtu të gjithë së bashku. Kjo është mënyra se si bëmë fushatën”, citon presidentin Obama, agjencia e lajmeve AP.

Obama President - Një zgjedhje e mirë për Amerikën

DW - 07.11.2012

Me rizgjedhjen e Barack Obamës amerikanët kanë marrë vendimin e duhur. Ai nuk është presidenti perfekt, por zgjidhja më e mirë në krahasim me kandidatin republikan Mitt Romney, mendon Christina Bergmann.

Obama rizgjidhet President: Për SHBA, më e mira do të vijë

Lajm - 07.11.2012

Obama fitoi 303 vota elektorale, ndërsa Romney 203 vota, përsa i përket votave popullore kandidati republikan për president, Romney mori 51% të votave ndaj 48% të Obamës.

Obama: 'Ju më keni bërë një President më të mirë'

DW - 07.11.2012

Pa shpalljes së rezultateve paraprake Presidenti fitues i zgjedhjeve Barack Obama mbajti një fjalim frymëzues para gjithë mbështetësve të tij, por edhe ndaj gjithë qytetarëve, që e ndiqnin nga ekranet televizive.

Romni i uron fitoren Obamës

Alsat - 07.11.2012

Mit Romni Kandidati republikan, Mit Romni, në paraqitjen e tij para mbështetësve, ka pranuar humbjen në zgjedhjet presidenciale në SHBA. "Unë sapo e kam thirrur presidentin Obama për ta uruar për fitoren e tij", u shpreh Romney.

Pasqyrimi i fitores së Obamës në agjencitë botërore (FOTO-LAJM)

Albeu.com - 07.11.2012

Pasqyrimi i fitores së Obamës në agjencitë botërore (FOTO-LAJM) Pas 1 / 12 Para The Guardian Fitorja e një mandati të dytë në krye të Shtëpisë së Bardhë nga ana e presidentit Barack Obama ka qenë lajmi i ditës në të gjitha agjencitë e ...

Obama: Më e mira për SHBA-të do të vijë

Evropaelire - 07.11.2012

Barack Obama është rizgjedhur president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Kandidati republikan Mitt Romney, i uroi fitoren Obamës. Presidenti amerikan Barak Obama ka fituar rizgjedhjen në një mandat të dytë katërvjeçar, duke mundur ...

Brukseli merr frymë i lehtësuar

DW - 07.11.2012

Reagimet e përfaqësuesve të lartë evropianë tregojnë edhe zhgënjimin për dashurinë e pakthyer dhe shpresën, që herën e dytë do të jetë më mirë. Megjithë zhgënjimin e evropianëve Barak Obama nuk ka qenë kurrë i interesuar sa duhet për ...

Barak Obama rizgjidhet president

Alsat - 07.11.2012

Barak Obama, president i SHBA-ve Presidenti amerikan Barak Obama u rizgjodh për një mandat të dytë. Ai mundi rivalin e tij republikan Mit Romni.

Fjalimi prekës i Mitt Romney: Lutem që Obama të ketë sukses

LajmiFundit - 07.11.2012

Mitt Romney komentoi mbrëmë menjëherë pas shpalljes së fitores së zotit Obama: “E telefonova presidentin Obama për ta uruar për fitoren. Përkrahësit dhe fushata e tij gjithashtu meritojnë urime.

Politika shqiptare përshëndet zgjedhjet presidenciale në SHBA

BalkanWeb - 07.11.2012

Tiranë - Dhoma e Tregtisë, me rastin e zgjedhjeve në SHBA mbledh në hotel “Rogner” personalitet më të larta shqiptare, për të ndjekur në kohë reale rezultatin e zgjedhjeve. “Sot është një natë feste.

Obama rizgjidhet president i Shteteve te Bashkuara te Amerikes

Yll Press - 07.11.2012

Amerikanët votuan dhe rizgjodhën president të vendit të tyre Barack Obama-n, duke i dhënë atij të drejtën për një mandat të dytë në krye të Shtëpisë së Bardhë.

Obama mbështetësve: Arritëm këtu së bashku

Yll Press - 07.11.2012

“Jemi këtu të gjithë së bashku. Kjo është mënyra se si bëmë fushatën”, citon presidentin Obama, agjencia e lajmeve AP. Presidenti amerikan Barack Obama ka falenderuar mbështetësit përmes rrjetit social Twitter: “Jemi këtu të gjithë së ...

Obama, mbështetësve: Arritëm këtu së bashku

Panorama - 07.11.2012

Pak kohe pasi rezultatet paraprake e kane cilesuar fitues te zgjedhjeve presidenciale, Barack Obama ka falenderuar mbështetësit përmes rrjetit social Twitter: “Jemi këtu të gjithë së bashku.

Obama rizgjidhet president: Faleminderit Amerikë, kthehem më i vendosur (fotot)

Gazeta Republika - 07.11.2012

Barack Obama është rizgjedhur në krye të Shtëpisë së Bardhë, ku fitoi 303 vota elektorale, ndërsa Romney 203 vota. Sipas rezultateve paraprake, Obama ka siguruar fitore në mbi 20 shtete si dhe në kryeqytetin e vendit Uashington.

Obama President - Një zgjedhje e mirë për Amerikën

Yll Press - 07.11.2012

Përsa i përket politikës financiare, Presidenti Obama ka arritur të nxjerrë SHBA nga recesioni dhe të parandalojë një të dytë. Pas një muaji në detyrë, ai nënshkroi paketën ekonomike të shpëtimit koniunkturor me një vlerë prej më shumë se ...

Romney: Lutem për suksesin e Obama-s

Yll Press - 07.11.2012

Sfidanti i Obama-s, tha se shpresonte që të mos i kishte zhgenjyer mbështetësit e tij, në një fjalim të shkurtër publik në Boston, ku pranoi humbjen përpara mijëra njerëzve.

Obama, sërish president. Emocioni përmes fotove

Panorama - 07.11.2012

Barak Obama konfirmohet serish president i SHBA-ve, duke lene pas rivalin e tij Mit Romney. Ndiqni pa koment e pa shume fjale gjithe emocionin e gares se ethshme, deshmuar permes fotove.

Presidenti Obama, fituesi i zgjedhjeve të 6 nëntorit

VOA - 07.11.2012

Presidenti u shpreh me ton të vendosur për të bashkëpunuar me republikanët gjatë katër viteve të ardhshme Presidenti Barack Obama doli fitimtar nga zgjedhjet e djeshme presidenciale përkundrejt rivalit të tij republikan Mitt Romney, duke i ...

Romni: Lutem që Presidenti të jetë i suksesshëm në drejtimin e vendit tonë

VOA - 07.11.2012

Në fjalimin e tij me tone të sinqerta, zoti Romney tha se ka ardhur koha të lihen mënjanë mosmarrëveshjet politike Mitt Romney komentoi mbrëmë menjëherë pas shpalljes së fitores së zotit Obama: “E telefonova presidentin Obama për ta uruar ...

Reagime të udhëheqësve botërorë për zgjedhjet amerikane

VOA - 07.11.2012

Udhëheqësit botërorë po dërgojnë urimet e tyre për presidentin amerikan Barak Obama Udhëheqësit botërorë po dërgojnë urimet e tyre për presidentin amerikan Barak Obama, i cili fitoi një mandat të dytë në një garë të fort me sfiduesin ...

Njihuni me binjakët nga Kenia, Obama dhe Romney!

Panorama - 07.11.2012

Një grua nga Kenia, e cila lindi sot binjakë, pikërisht në ditën kur Barack Obama u rizgjodh President i SHBA-ve i ka pagëzuar fëmihët e saj më emrin e Presidentit amerikan dhe të rivalit të tij republikan, Mitt Romney.

Presidenti Obama përballë Kongresit

VOA - 07.11.2012

Problemi i taksave është një çështje e rëndësishme me të cilën do të përballet presidenti Obama Presidenti i rizgjedhur amerikan Barak Obama përballet me një ballafaqim të menjëhershëm me Kongresin mbi çështjet e rëndësishme të taksave dhe ...

“Obama apo Romney, politikë e njëjtë për Shqipërinë”

StrugaSot - 07.11.2012

Politika bazë për Shqipërinë nuk do të ndryshojë cilado administratë të drejtojë Shtëpinë e Bardhë, qoftë kjo republikane apo demokrate, transmeton Botasot.

Ohio për Obama-n, Florida për Romney-n. Presidenti: Mendoj se i kam votat; Sfidanti: Besoj në fitore

StrugaSot - 07.11.2012

Florida dhe Karolina e Veriut shkojnë për Mitt Romney-n, ndërsa Ohio, New Hampshire, Pennsylvania dhe Nevada për presidentin aktual Barack Obama. Këto janë exit poll-et paraprake të ‘Drudgereport’.

Fitore për Obamën

StrugaSot - 07.11.2012

Presidenti amerikan Barak Obama ka fituar rizgjedhjen në një mandat të dytë katërvjeçar, duke mundur rivalin e Partisë Republikane Mitt Romney, transmeton Radio Evropa e Lirë.

Gjysmë-gafa e Romney-t në Ohio

Top Channel - 06.11.2012

Beteja po afron dhe përpjekjet e kandidatëve për të fituar të pavendosurit janë në maksimumin e tyre. Por, ndërsa gjithë vëmendja tani është përqendruar te çdo fjalë apo gjest i dy kundërshtarëve në garën për Shtëpinë e Bardhë, ...

Obama dhe Romney kërkuan votat e amerikanëve

Evropaelire - 06.11.2012

10:28 Obama dhe Romney kërkuan votat e amerikanëve 10:16 Putin shkarkon Ministrin e Mbrojtjes 09:52 Në SHBA, votohet në qytezat e para 09:36 Kombet e Bashkuara imponojnë sanksione kundër rrjetit Haqqani 09:23 Një aeroplan humbë rrotën ...

Obama uron Romney-n për "fushatë spirituoze"

Evropaelire - 06.11.2012

17:56 Obama uron Romney-n për "fushatë spirituoze" 17:24 Romney, Biden hedhin votat e tyre 17:19 Aktakuzë për trazirat e 2008-ës 16:42 Kurti i shkruan letër publike Jahjagës 16:20 Dalin nga greva të burgosurat iraniane 16:16 Mbi 100 ...

Obama fitoi nga votat e të papërcaktuarve

Ina - 06.11.2012

Presidenti amerikan Barak Obama siguroi mandatin e dytë nga votat e votuesve të papërcaktuar. Presidenti 51 vjeçar nga radhët e demokratëve siguroi 303 vota elektorale nga 538 vota të përgjithshme, që është 33 vota më shumë për një triumf ...

Obama-Romney, rivalët në ethe

Top Channel - 06.11.2012

Rivalët presidencialë në Shtetet e Bashkuara, Barack Obama dhe Mitt Romney kanë kaluar ditën para zgjedhjeve duke vizituar qytetet “e lëkundura” dhe duke u bërë apelet e fundit votuesve.

Sipas sondazheve, Obama ka rrugë më të lehtë deri në fitore sesa Romni

Idividi - 06.11.2012

Uashington, 5 nëntor 2012 (MIA) - Presidenti amerikan Barak Obama ka rrugë shumë më të lehtë në zgjedhjet e nesërme në raport me republikanin Mit Romni dhe është më afër fitimit të 270 votave të domosdoshme elektronike, thuhet në ...

Në SHBA sot mbahen zgjedhjet presidenciale

Idividi - 06.11.2012

Uashington, 6 nëntor 2012 (MIA) - Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës sot mbahen zgjedhjet presidenciale, të cilat do të përcaktojnë se kush do ta udhëheqë vendin gjatë katër viteve të ardhshme: Barak Obama, president i tanishëm i SHBA-së, ...

SHBA, mbahen sot zgjedhjet presidenciale, vendosin 4 shtete

LajmiFundit - 06.11.2012

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës sot mbahen zgjedhjet presidenciale, të cilat do të përcaktojnë se kush do ta udhëheqë vendin gjatë katër viteve të ardhshme: Barack Obama, president i tanishëm i SHBA-ve, apo Mitt Romney, kandidati ...

Sot mbahen zgjedhjet presidenciale në SHBA

Alsat - 06.11.2012

Barak Obama dhe Mit Romni Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës sot mbahen zgjedhjet presidenciale, të cilat do të përcaktojnë se kush do ta udhëheqë vendin gjatë katër viteve të ardhshme: Barack Obama, president i tanishëm i SHBA-ve, apo ...

Obama dhe Romney kërkojnë votën e amerikanëve

LajmiFundit - 06.11.2012

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, i shoqëruar nga muzikanti i njohur amerikan, Bruce Springsteen, është paraqitur mbrëmë në ditën e fundit të fundit të fushatës zgjedhore në Iovva.

Obama-Romney, nje gare mes dy boteve (Skender Minxhozi)

ikub - 06.11.2012

Kandidati presidencial republikan, Mitt Romney, nuk mundi ta evitojë gafën e radhës, vetëm pak orë para fundit zyrtar të fushatës elektorale për Shtëpinë e ...

Rezultatet e para, Obama dhe Romney në barazim

Albeu.com - 06.11.2012

Rezultatet e para, Obama dhe Romney në barazim Update -Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama dhe kundërshtari i tij Mitt Romney morën secili pesë vota në Diksvil Noc në New Hampshire.

Obama dhe Romney përmbyllin fushatën, Amerika hedh votën

DW - 06.11.2012

Sondazhet tregojnë presidentin Barack Obama dhe sfiduesin e tij, Mitt Romney, në një garë të nxehtë që pritet të vendoset nga shtetet e lëkundura.

Amerikanët zgjedhin presidentin

Evropaelire - 06.11.2012

Qytetarët në Shtetet e Bashkuara votojnë sot për presidentin e ri. Vendimi i tyre do t’i japë një mandat të dytë presidentit Barack Obam a ose do të sjellë në krye të Shtëpisë së Bardhë rivalin e tij republikan, Mitt Romney.

Europa dhe Azia preferojnë Obamën

Top Channel - 06.11.2012

Zgjedhjet ne Shtetet e Bashkuara po ndiqen me shume vemendjen në cdo cep te botës. Obama-mania që pushtoi katër vjet me parë Europën u shua shpejt, pas problemeve transatlantike qe mberriten ne Eurozonë, dështimi i administratës amerikane, ...

Moskë, hetim djalit të Mitt Romney

Top Channel - 06.11.2012

Deputetët e Dumës ruse kërkuan zhvillimin e një hetimi për të zbardhur qëllimin e vërtetë të vizitës në Moskë të Matt Romney-t, djalit të dytë të kandidatit republikan për president në Shtetet e Bashkuara, Mitt Romney.

Amerikanet zgjedhin Presidentin

Top Channel - 06.11.2012

Dhjetëra milionë amerikane po votojnë për të zgjedhur presidentin e ardhshëm të Shteteve të Bashkuara. Do te jetë Barak Obama apo republikani Mitt Romney? Qendrat e votimit u hapen ne 26 shtete lindore dhe qendrore.

Zgjedhjet në SHBA, Romney e Biden hedhin votën

LajmiFundit - 06.11.2012

Qendrat e votimit janë hapur përgjatë SHBA-së, derisa votuesit amerikanë po hedhin votën në atë që konsiderohet gara më e ngushtë presidenciale në historinë amerikane.

Obama uron Romney-n për “fushatë frymezuese”

LajmiFundit - 06.11.2012

Presidenti amerikan Barack Obama në ditën e zgjedhjeve e ka uruar sfiduesin e tij republikan Mitt Romney për “fushatën spirituoze”. Gjatë vizitës në zyrën e fushatës së Partisë Demokratike në Çikago, Obama i falenderoi vullnetarët dhe ...

Profil/ Barack Obama ose rikthimi i “change we need”

LajmiFundit - 06.11.2012

Para 4 vjetësh, Barack Obama u zgjodh presidenti i 44-të i Shteteve të Bashkuara. Partia Demokrate e emëroi atë në një kuvend që u përqëndrua në pakënaqësinë e publikut me problemet ekonomike të vendit.

Profil/ Mitt Romney, ai që e bën garën të vështirë

LajmiFundit - 06.11.2012

Partia Republikane përfaqësohet në zgjedhjet e nëntorit me kandidatët Mitt Romney dhe Paul Ryan. Në fushatën për t’u bërë Presidenti i 45 amerikan, zoti Romney përpiqet të vërë në pah aftësitë e tij për të rimëkëmbur ekonominë amerikane.

Dixville Notch: Obama 5 vota, Romney 5

LajmiFundit - 06.11.2012

Rezultatet e para nga Dixville Notch,në Nju Hampshër, pasi banorët hodhën votat e tyre të para në ditën e zgjedhjeve. Presidenti Obama dhe kandidati republikan Mitt Romney fituan secili nga 5 vota në Dixville Notch.

Obama rizgjidhet president i SHBA në mandatin e dytë, Romney i uron fitoren

LajmiFundit - 06.11.2012

ZGJEDHJET PRESIDENCIALE—TE REJAT E FUNDIT MINUTE PAS MINUTE— Obama u drejtohet mbështetësve: Së bashku arritëm deri këtu Presidenti amerikan Barack Obama ka falenderuar mbështetësit përmes rrjetit social Tëitter: “Jemi këtu të gjithë së ...

Ku ndryshojnë Romney dhe Obama?

Top Channel - 06.11.2012

Zgjedhjet e 2012 në SHBA pa diskutim që janë ndër më të veçantat në të gjithë historinë. Duke filluar që nga shpenzimet e realizuara, ku dy kampet kryesore: republikanët dhe demokratët, harxhuan plot 2 miliardë dollarë.

AMERIKA VOTON: Si rrjedhin zgjedhjet sipas kohës në Ballkan

Ina - 06.11.2012

Si do të zhvillohet procesi i votimit dhe afatet kohore të zgjedhjeve presidenciale në SHBA sipas orës evropiane. Si mbyllen vendvotimet dhe ku presin rezultate kandidatët presidencial.

Risitë, prapaskenat dhe protagonistët e zgjedhjeve

Ina - 06.11.2012

Romney më herët ka përgatitur fjalimin e fitores Kandidati republikan Mit Romney ka përgatitur fjalimin e tij si fitues i zgjedhjeve, paralajmëroi agjencia AP.

Zgjedhjet në SHBA, orët vendimtare

Top Channel - 06.11.2012

Votuesit në mbarë Shtetet e Bashkuara po vijojnë t’i drejtohen qendrave të votimit për të vendosur nëse do të rizgjedhin Barack Obamën apo një president të ri amerikan për katër vitet e ardhshme, sfiduesin republikan Mitt Romney.

Obama-Romney, Arvizu: Politika ndaj Shqipërisë s`ndryshon

LajmiFundit - 06.11.2012

Ambasadori Arvizu ka komëentuar zgjedhjet presidenciale në SHBA dhe raportin që ato kanë me Shqipërinë: Besoj se cilado administratë të udhëheqë në Uashington, politika bazë për Shqipërinë nuk do të ndryshojë, siç e bëri të qartë edhe ...

Arvizu: Obama apo Romney? Cilido që të fitojë, asgjë nuk ndryshon për Shqipërinë

LajmiFundit - 06.11.2012

TIRANE—Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë Aleksander Arvizu ka komentuar zgjedhjet që po zhvillohen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Amerika voton sot për presidentin e ri, në garë Obama-Romney

Gazeta Republika - 06.11.2012

6 nëntori është dita e zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat do të përcaktojnë se kush do ta udhëheqë vendin gjatë katër viteve të ardhshme, Barack Obama, president i tanishëm i SHBA-së, apo Mitt Romney, ...

Amerikanët sot zgjedhin kryetarin

Koha.net - 06.11.2012

Washington, 6 nëntor - Sot në votimet presidenciale amerikanët zgjedhin kryetarin e SHBA. Zgjedhja e tyre bëhet ndërmjet shefit aktuart të shtetit Barack Obama dhe sfiduesit të tij republikan Mitt Romney.

Obama-Romney, barazim

Yll Press - 06.11.2012

“Mendoj se kjo tregon se sa i ndare eshte vendi ku shume njerez po perpiqen te zberthejne se cila eshte kultura amerikane e tanishme. Kur mendojme per amerikanet, cilin perfaqesojme ne?", tha një tjetër banor.

Zgjedhjet në SHBA, Obama udhëheq me 2% më shumë përkundrejt Romneyt

Yll Press - 06.11.2012

Prej 4.725 votuesish qe jane anketuar ne nivel kombetare, 48% jane shprehur se jane ne mbeshtetje te demokratit Obama dhe 46% thane se mbeshtesin ish gurvenatorin e Masacusets, Romneyn.

Moska heton djalin e Mitt Romney

Telegrafi - 06.11.2012

Deputetët e Dumas ruse kërkuan zhvillimin e një hetimi për të zbardhur qëllimin e vërtetë të vizitës në Moskë të Matt Romney-t, djalit të dytë të kandidatit republikan për president në Shtetet e Bashkuara, Mitt Romney.

Obama, president: Më e mira do vijë për SHBA

Panorama - 06.11.2012

Presidenti amerikan Barak Obama ka fituar rizgjedhjen në një mandat të dytë katërvjeçar, duke mundur rivalin e Partisë Republikane Mitt Romney. Obama ka deklaruar fitoren në një fjalim para mbështetësve të tij në qytetin e tij të Çikagos, ...

Obama rizgjidhet President: Për SHBA, më e mira do të vijë

BalkanWeb - 07.11.2012

SHBA - Barack Obama është rizgjedhur në krye të Shtëpisë së Bardhë me shumicën e votave elektorale. Sipas rezultateve të fundit paraprake Obama ka fituar 303 vota elektorale dhe Romney 206.

Obama: Besojmë në Amerikën tolerante, të lirë dhe bujare (Foto/Video)

Telegrafi - 06.11.2012

E plotësuar - Barack Obama me gruan e tij dhe bijat, në skenën e shtabit zgjedhor në Chicaco, u pritë me ovacione disa minutëshe. Publiku u nxitë nga fjalimi i tij, si dhe ndjenjat e tyre patriotike, të cilat përcilleshin me hitin e ...

Obama uron Romney-n për "fushatë spirituoze"

Koha.net - 06.11.2012

Çikago, 6 nëntor - Presidenti amerikan Barack Obama në ditën e zgjedhjeve e ka uruar sfiduesin e tij republikan Mitt Romney për “fushatën spirituoze”.

Mesnata pritet të nxjerrë Presidentin fitues, Obama falenderon mbështetësit

Yll Press - 06.11.2012

Votimi nisi në qytetin Diksvil Noc ne New Hempshire, ku presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama dhe kundërshtari i tij Mitt Romney moren secili pese vota në Diksvil Noc në Neë Hempshire Kjo është hera e parë që të dy kandidatët ...

Presidenti i rizgjedhur Obama: Më e mira do të vijë për Amerikën

Koha.net - 06.11.2012

Chicago, 7 nëntor – ( E plotësuar) Presidenti i rizgjedhur Barack Obama në një fjalim emocionues përpara mbështetësve të tij në Chicago, por edhe përpara gjithë popullit amerikan vlerësoi fushatën elektorale, kundërshtarin e tij në këtë ...

Obama-Romney, rivalët në ethe

StrugaSot - 06.11.2012

Rivalët presidencialë në Shtetet e Bashkuara, Barack Obama dhe Mitt Romney kanë kaluar ditën para zgjedhjeve duke vizituar qytetet “e lëkundura” dhe duke u bërë apelet e fundit votuesve, transmeton Top-Channel.

Amerikanet zgjedhin Presidentin

StrugaSot - 06.11.2012

Miliona amerikanë po votojnë për të vendosur nëse do të shpërblejnë presidentin demokrat Barak Obama me një mandat të dytë në krye të Shtëpisë së Bardhë, apo do të preferojne t`ia dorëzojnë postin rivalit të tij republikan Mitt Romney, ...

Obama dhe Romney, barazim, me nga 49%

Shekulli - 05.11.2012

SHBA- Janë në barazim Barack Obama dhe kandidati Mitt Romney. Sipas një sondazhi, të quajtur Rasmussen, të dy kandidatët dje kanë rezultuar barazim me 49%.

Romney: “Obama, ti nuk i mbajte premtimet”

Shekulli - 05.11.2012

Mitt Romney ka besim tek vetja. Dy ditë përpara votimit për presidencialet në ShBA, Romney tenton fundosjen përfundimtare të kundërshtarit, duke i mëshuar argumentit më peshues mes miliona amerikanëve, që pritet të votojnë: kriza ekonomike.

Nesër votimi, Obama, 68 sondazhe fituese më tepër se Romney

Shekulli - 05.11.2012

Barack Obama zgjeron numrin e zgjedhësve, që vlejnë për fitoren përfundimtare. Në bazë të një mesatareje të të gjithë sondazheve, të përpunuara nga siti i specializuar RealClearPolitics.com (RCP), presidenti amerikan njëzet e katër orë ...

Obama dhe Romney – në ditën e fundit të fushatës

Evropaelire - 05.11.2012

07:59 Obama dhe Romney – në ditën e fundit të fushatës 07:19 G20-ta takohet në Meksiko Siti 07:09 Monti: Afganistani të bashkëpunojë edhe pas 2014-ës 06:55 Përpjekje të reja diplomatike për ...

Fushata presidenciale në SHBA tre ditë përpara zgjedhjeve

Idividi - 05.11.2012

Uashington, 3 nëntor 2012 (MIA) - Kandidati republikan për president të SHBA-së Mit Romni po merr shkas nga rritja prej 0.1 për qind e papunësisë për të kritikuar rivalin e tij, presidentin Barak Obama, ndërsa kandidatët bëjnë fushatë në ...

Obama, Romni në tri ditë fushatë maratonë

Idividi - 05.11.2012

Uashington, 4 nëntor 2012 (MIA) - Presidenti Barak Obama dhe rivali i tij republikan, Mit Romni po bëjnë fushatë pothuajse pa pushim gjatë tri ditëve deri në zgjedhjet presidenciale.

Të martën zgjedhjet presidenciale në SHBA

Ina - 05.11.2012

Më pak se 48 orë para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara, Presidenti demokrat, Barak Obama, dhe rivali i tij republikan, ish guvernatori i Masaçusets, Mit Romni, po bëjnë intensivisht fushatë për të tërhequr sa më shumë votues.

Obama kryeson, por fitorja është e pasigurtë

DW - 05.11.2012

Sondazhet e fundit para zgjedhjeve presidenciale në SHBA e nxjerrin Barack Obamën në prag të rizgjedhjes postin e presidentit. Shtetet vendimtare për Obamën do të jenë Ohajo dhe Florida, ku Obama është në epërsi.

Amerikanët nesër votojnë në zgjedhjet presidenciale

Portalb - 05.11.2012

Fushata presidenciale në Shtetet e Bashkuara hyn sot në ditën e fundit. Presidenti Barack Obama dhe sfiduesi i tij republikan, Mitt Romney, janë mbërthyer në garë të ngushtë.

Obama dhe Romney – në ditën e fundit të fushatës

Alsat - 05.11.2012

Barak Obama dhe Mit Romni Fushata presidenciale në Shtetet e Bashkuara hyn sot në ditën e fundit. Presidenti Barack Obama dhe sfiduesi i tij republikan, Mitt Romney, janë mbërthyer në garë të ngushtë.

Obama dhe Romney: "Luftë" për votuesit e pavendosur

Evropaelire - 05.11.2012

Fushata presidenciale në Shtetet e Bashkuara ka hyrë sot në ditën e fundit. Presidenti Barack Obama dhe sfiduesi i tij republikan, Mitt Romney, janë mbërthyer në garë të ngushtë, vetëm një ditë para se amerikanët të votojnë njërin prej ...

Clinton mbështet Obamën

Top Channel - 05.11.2012

Me mijëra mbështetës demokratë janë mbledhur në Concord New Hampshire, për të pritur presidentin Barack Obama dhe dëgjuar mesazhet e tij presidenciale.

Sondazhet, Obama e Romney “kokë më kokë”

Top Channel - 05.11.2012

Paçka se dita zyrtare e zgjedhjeve është data 6 Nëntor në shumë shtete në SHBA, aplikohet votimi përpara kësaj date për t’i dhënë mundësi sa më shumë qyetarëve për të shprehur vullnetin e tyre.

Fundi i garës Obama – Romeny

Ina - 05.11.2012

Gara midis Obamës dhe Romney është vlerësuar si “head to head” apo “kokë më kokë”, pasi që të gjitha sondazhet dhe parashikimet nxjerrin një diferencë tepër të ngushtë midis dy kandidatëve presidencial.

SHBA: Fushatë intensive para votimeve

VOA - 05.11.2012

Më pak se 48 orë para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara, Presidenti demokrat, Barak Obama, dhe rivali i tij republikan, ish guvernatori i Masaçusets, Mit Romni, po bëjnë intensivisht fushatë për të tërhequr sa më shumë votues.

Profil i kandidatit demokrat, Barack Obama

Yll Press - 05.11.2012

Partia Demokrate e emëroi atë në një kuvend që u përqëndrua në pakënaqësinë e publikut me problemet ekonomike të vendit. Zoti Obama përfitoi nga kjo gjendje me moton e tij, “Ndryshime tek të cilat kemi besim”.

Obama dhe Romney – në ditën e fundit të fushatës

Yll Press - 05.11.2012

Presidenti i Shteteve të Bashkuara nuk është kandidati që siguron numrin më të madh të votave popullore, por ai që kap të paktën 270 vota të Kolegjit Zgjedhor. Çdo shtet ka një pjesë të votave zgjedhore, bazuar në madhësinë e tij.

Profil i kandidatit demokrat, Barack Obama

Koha.net - 05.11.2012

Uashington, 5 nëntor - Me afrimin e zgjedhjeve të 6 nëntorit, Presidenti Barak Obama duket se i ka forcuar pozitat, pas prezantimit të dobët në debatin e parë presidencial kundër rivalit republikan Mitt Romney.

Garë e ngushtë mes Obamas dhe Romneyt

Koha.net - 05.11.2012

Uashington, 5 nëntor - Vetëm disa orë para zgjedhjeve presidenciale amerikane ende është duke u zhvilluar betejë e ashpër ndërmjet presidentit aktual dhe kandidatit republikan për president.

Fushatë intensive para votimeve nesër në SHBA

Koha.net - 05.11.2012

Washington, 5 nëntor - Më pak se 48 orë para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara, Presidenti demokrat, Barack Obama, dhe rivali i tij republikan, ish guvernatori i Masaçusets, Mit Romni, po bëjnë intensivisht fushatë për të ...

Obama e Romney "kokë më kokë"

Koha.net - 05.11.2012

Waashington, 5 nëntor - Një sondazh i organizuar nga Wall Street Journal dhe NBC tregoi edhe njëherë tjetër barazpeshën mes Mitt Romney dhe Barack Obama në garën presidenciale. Pjesëmarrësit në sondazh iu përgjigjen disa pyetjeve.

Obama – Romey, garë e ngushtë

Telegrafi - 05.11.2012

Një sondazh i organizuar nga Wall Street Journal dhe NBC tregoi edhe njëherë tjetër baraspeshën mes Mitt Romney dhe Barack Obama në garën presidenciale. Pjesëmarrësit në sondazh iu përgjigjen disa pyetjeve.

Obama dhe Romney – në ditën e fundit të fushatës

StrugaSot - 05.11.2012

Fushata presidenciale në Shtetet e Bashkuara hyn sot në ditën e fundit. Presidenti Barack Obama dhe sfiduesi i tij republikan, Mitt Romney, janë mbërthyer në garë të ngushtë.