TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ahmeti: Kosova para kolapsit financiar

Evropaelire - 16.10.2011

Raporti i Progresit ka verifikuar një regres për Kosovën, thotë nënkryetari i parë i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpend Ahmeti. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Ahmeti thotë se Kosova është pranë kolapsit financiar, dhe këtë e ka ...

Mediat - më keq se sa në raporte

Evropaelire - 16.10.2011

Gazetarët dhe përfaqësuesit e medieve pajtohen me konstatimet e bëra në Raportin e Progresit të Komisionit Evropian për sfidat dhe mungesën e lirisë së shprehjes në Kosovë.

Mustafaj: Bashkimi Evropian, standarde të dyfishta për Kosovën

LajmiFundit - 16.10.2011

Drejtori ekzekutiv i Këshillit Kombëtar Shqiptaro-Amerikan, Avni Mustafaj, ka vlerësuar se Bashkimi Evropian është duke aplikuar standarde të dyfishta për Kosovën në kuadër të procesit të integrimit.

Mustafaj: BE me standarde të dyfishta për Kosovën

Telegrafi - 16.10.2011

Drejtori ekzekutiv i Këshillit Kombëtar Shqiptaro-Amerikan, Avni Mustafaj, ka vlerësuar se Bashkimi Evropian është duke aplikuar standarde të dyfishta për Kosovën në kuadër të procesit të integrimit.

Mungesa në lirinë e shprehjes

Telegrafi - 16.10.2011

Gazetarët dhe përfaqësuesit e medieve pajtohen me konstatimet e bëra në Raportin e Progresit të Komisionit Evropian, për sfidat dhe mungesën e lirisë së shprehjes në Kosovë.

Mustafaj: Bashkimi Evropian, standarde të dyfishta për Kosovën

Ora news - 16.10.2011

Drejtori ekzekutiv i Këshillit Kombëtar Shqiptaro-Amerikan, Avni Mustafaj, ka vlerësuar se Bashkimi Evropian është duke aplikuar standarde të dyfishta për Kosovën në kuadër të procesit të integrimit.

Progres-raporti, Thaçi paralajmëron ministrat

Top Channel - 15.10.2011

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaci, paralajmëron ministrat e qeverisë së tij. Përformanca në punë do të vlerësohet mbi bazën e angazhimeve për tejkalimin e sfidave të përmendura në raportin e progresit të vitit 2011.

Kosovë, përplasen pozita dhe opozita

Lajmeshqip - 14.10.2011

Prishtinë – Pozita dhe opozita kanë shkëmbyer në seancën e sotme parlamentare kritika dhe akuza për dështim, korrupsi on dhe përfshirje në krim të organizuar.

Kosovë, progres-raporti i BE, përplas qeverinë me opozitën

LajmiFundit - 14.10.2011

Pozita dhe opozita kanë shkëmbyer në seancën e sotme parlamentare kritika dhe akuza për dështim, korrupsion dhe përfshirje në krim të organizuar.

Përplasje rreth Raportit të Progresit

Albeu.com - 14.10.2011

Pozita dhe opozita kanë shkëmbyer në seancën e sotme parlamentare kritika dhe akuza për dështim, korrupsion dhe përfshirje në krim të organizuar.

Polemika rreth Raportit të Progresit

Evropaelire - 14.10.2011

Publikimi i Raportit të Progresit nga Komisioni Evropian nuk ka kaluar pa debate kundërthënëse ndërmjet pozitës dhe opozitës edhe në Kuvendin e Kosovës.

Qeveria dhe opozita përplasen përplasen rreth raportit të progresit

Botasot - 14.10.2011

Pozita dhe opozita kanë shkëmbyer në seancën e sotme parlamentare kritika dhe akuza për dështim, korrupsion dhe përfshirje në krim të organizuar.

Nishani: Progres-raporti, rikonfirmoi arritjet e Policisë së Shtetit

ABC News - 14.10.2011

Progres raporti i BE-së për Shqipërinë rikonfirmoi arritjet e Policisë së Shtetit në goditjen e krimit të organizuar dhe shmangien e Shqipërisë në raportet ndërkombëtare si linjë e trafikut të drogave.

Progres-raporti, rikonfirmoi arritjet e Policisë së Shtetit

Botasot - 14.10.2011

Progres raporti i BE-së për Shqipërinë rikonfirmoi arritjet e Policisë së Shtetit në goditjen e krimit të organizuar dhe shmangien e Shqipërisë në raportet ndërkombëtare si linjë e trafikut të drogave.

Raporti i Pro(re)gresit

Telegrafi - 14.10.2011

Pozita dhe opozita kanë shkëmbyer në seancën e sotme parlamentare kritika dhe akuza për dështim, korrupsion dhe përfshirje në krim të organizuar.

Progres raporti, ambasadori slloven: Realizoni reformat

BalkanWeb - 14.10.2011

KORCE- Ambasadori slloven Bojan Bertoncelj komenton progres raportin e KE, për Shqipërinë si një mundësi për të punuar më shumë dhe për të ecur përpara.

Boshtinaru: Berisha t’u shpjegojë shqiptarëve përse dështuan në BE

Shekulli - 13.10.2011

Përmes një deklarate për shtyp në lidhje me progres-raportin e BE-së për Shqipërinë, zëvendëskryetari i delegacionit për Evropën Juglindore, Viktor Boshtinaru, shprehu shqetësim të thellë për rrugën që vendi ynë po ndjek.

Progres raporti, reagojnë forcat politike në Prishtinë

Alsat.tv - 13.10.2011

Qeveria e Kosovës mirëpriti lajmin për fillimin e dialogut për liberalizimin e vizave në fund të këtij viti. Kryeministri Hashim Thaçi shprehu vendosmërinë e Qeverisë së Kosovës që në një afat rekord të përmbushen të gjitha parakushtet për ...

Rama: Do mbajmë përgjegjësinë tonë rreth raportit

Shqipmedia - 13.10.2011

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ka reaguar për publikimin e progres -raportit të Komisionit Europian së bashku me Strategjinë e Zgjerimit.

Maqedonia reagon ndaj Raporti të Progresit 2011

Shqipmedia - 13.10.2011

Raporti i Komisionit Evropian për Maqedoninë është vlerësuar pozitiv nga autoritetet në Shkup- në veçanti fakti i rikonfirmimit të statusit të shtetit kandidat.

Çitaku: Raporti nga Komisioni Evropian për Kosovën real

Idividi - 13.10.2011

Prishtinë, 12 tetor 2011 (MIA) - Raport real nga Komisioni Evropian, konfirmohet lansimi i dialogut për liberalizimin e vizave brenda këtij viti, janë vlerësimet në Prishtinë menjëherë pas publikimit të Raportit të Progrest 2011 për ...

Konkluzionet kyçe në Raportin e KE-së për Maqedoninë

Idividi - 13.10.2011

Bruksel, 12 tetor 2011 (MIA) - Komisioni Evropian në Raportin për përparimin e Maqedonisë në vitin 2011 konkludon se vendi vazhdon në mënyrë të kënaqshme t'i përmbush kriteret politike dhe është e gatshme për fillim të negociatave ...

Raporti i KE shqetësime për tensione etnike

Albeu.com - 13.10.2011

Raporti i Progresit i Komisionit Evropian shpreh shqetësim më shumë për marrëdhëniet ndëretnike në përgjithësi, duke kujtuar disa incidente të tendosura midis maqedonasve dhe shqiptarëve.

Fyle shkruan editorial për Shqipërinë

Lajmeshqip - 13.10.2011

Nga Štefan Füle* Ishte një arritje historike për Shqipërinë, kur shtetasit e saj përfituan nga regjimi pa viza në Zonën e Shengenit në fund të vitit të kaluar.

Kosovë, politika mbi gjykatat

Albeu.com - 13.10.2011

Publikimi i Raportit të Progresit për Kosovën dhe rajonin, është cilësuar si shqetësues nga Lidhja Demokratike e Kosovës. LDK-ja ka mbajtur të enjten një konferencë për medie ku theksohet se politika në shtetit më të ri të Kosovës ka dalë ...

Reagime në Shqipëri pas raportit të progresit të Komisionit të BE-së

DW - 13.10.2011

Publikimi i Progres Raportit nga Komisioni i BE-së është në qendër të debatit politik në Shqipëri. Për analistët e pavarur alternativa është vetëm një: ulja në tavolinë e palëve pa humbur kohë.

Boshtinaru: Berisha duhet të bëjë kthesë

Top Channel - 13.10.2011

Duke komentuar përmes një deklarate për shtyp progres-raportin e BE-së për Shqipërinë, zëvendëskryetari i delegacionit për Europën Juglindore, Viktor Boshtinaru shprehu shqetësim të thellë për rrugën që vendi ynë po ndjek, e përcolli po ...

Raporti reflektoi defektet

Evropaelire - 13.10.2011

Gjetjet, të cilat janë përshkruar në Raportin e fundit të Progresit të Komisionit Evropian për Kosovën, pasqyrojnë gjendjen reale në Kosovë, e cila është e rëndë, vlerësojnë përfaqësuesit e partive opozitare dhe ata të shoqërisë civile në ...

Vetëvendosje, Raporti evidenton korrupsionin

Albeu.com - 13.10.2011

Lëvizja Vetëvendosje tha të enjten se Raporti i Progresit i Komisionit Evropian evidenton korrupsion në të gjitha sferat e jetës në Kosovës: polici, dogana, administratë publike, arsim dhe shëndetësi.

Boshtinaru: Shqipëria rrezikon jo progres, por regres-raport nga BE

LajmiFundit - 13.10.2011

Zëvendëskryetari i delegacionit për Evropën Juglindore, Viktor Boshtinaru komentoi progres-raportin refuzues për aplikimin e shqipërisë në BE. Ai deklaroi se ndjen keqardhje që për të dytin vit radhazi, Shqipëria humbi sërish rastin për të ...

Kutia e Stefanit

Lajmetsot - 13.10.2011

Postuar me: 13 October, 2011 09:52:00 Kutia e Stefanit Komisioni Europian gëzoi kosovarët me lajmin se dialogu për vizat pritet të fillojë në fund të vitit. Por, ky mekanizëm i BE’së vazhdon të jetë tmerrues kur mat progresin e Prishtinës.

“Progresivisht” të dështuar

Panorama - 13.10.2011

ARBEN MALAJ Sot, komisioneri Fyle, me vlerësimet dhe rekomandimet që bëri për çdo vend të Ballkanit Perëndimor në progresin e tyre drejt BE-së, certifikoi dështimin tonë të përsëritur.

LDK: Çka thotë politika, vendosë gjykata

Telegrafi - 13.10.2011

Lidhja Demokratike e Kosovës e cilëson shqetësues Raportin e Progresit për Kosovën. Lufti Haziri, deputet i LDK-së, tha se raporti i Këshillit të Evropës nuk ka shënuar asnjë progres, në asnjë fushë.

Fyle: Pse Shqipërisë nuk i jepet statusi kandidat

Panorama - 13.10.2011

Bashkimi Europian i refuzon për të dytën herë Shqipërisë dhënien e statusit të vendit kandidat. Ajo që ishte paralajmëruar prej kohësh, u konfirmua dje, ditën kur ishte parashikuar të publikohej progres-raporti.

Rama: Raporti, analizë e kthjellët

Panorama - 13.10.2011

Kryesocialisti Edi Rama e cilësoi progres-raportin e Bashkimit Europian një analizë të kthjellët, duke e konsideruar atë një vazhdimësi të opinionit të lënë nga Brukseli që vitin e shkuar.

LDK: Kjo Qeveri është vetëm harxhuese

Botasot - 13.10.2011

Partia më e madhe opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës, ka shprehur shqetësimin e saj për të gjeturat në Raportin e Progresit për Kosovën. Zyrtarët e kësaj partie gjatë një konference për media kanë vënë theksin më shumë në vlerësimet ...

“Progresivisht” të dështuar

Ora news - 13.10.2011

Sot, komisioneri Fyle, me vlerësimet dhe rekomandimet që bëri për çdo vend të Ballkanit Perëndimor në progresin e tyre drejt BE-së, certifikoi dështimin tonë të përsëritur.

Raporti i Progresit alarm për gjendjen shqetësuese

Telegrafi - 13.10.2011

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) vlerëson se Raporti i Progresit i Komisionit Evropian për Kosovën, 2011, nuk është befasues dhe vë në sipërfaqe problemet e shumta me të cilat përballet Kosova.

Rama e quan raportin e KE-së, analizë e kthjellët

Botasot - 13.10.2011

Kryesocialisti Edi Rama e cilësoi progres raportin e Bashkimit Evropian një analizë të kthjellët, duke e konsideruar atë një vazhdimësi të opinionit të lënë nga Brukseli që vitin e shkuar.

AAK: Raporti i Progresit nuk është befasues

Botasot - 13.10.2011

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) vlerëson se Raporti i Progresit i Komisionit Evropian për Kosovën, nuk është befasues dhe vë në sipërfaqe problemet e shumta me të cilat përballet Kosova.

LDK: Qeveria s’ka vullnet politik për luftimin e korrupsionit

Telegrafi - 13.10.2011

Lidhja Demokratike e Kosovës vlerësoi të enjten se për këtë parti raporti i Komisionit Evropian për Kosovën është shqetësues. Lutfi Haziri nga LDK-ja tha se ky raport, në bazë të të gjeturave që paraqet, tregon qartë se Kosova nuk ka bërë ...

Raporti i Progresit evidenton paaftësinë e qeverisë

Telegrafi - 13.10.2011

Lëvizja Vetëvendosje tha të enjten se Raporti i Progresit i Komisionit Evropian evidenton korrupsion në të gjitha sferat e jetës në Kosovës: polici, dogana, administratë publike, arsim dhe shëndetësi.

Kosovë: Reagime për raportin e progresit

VOA - 13.10.2011

Raporti i progresit për Kosovën po komentohet ndryshe nga pushteti dhe opozita në Kosovë. Derisa pushteti e quan raport real dhe udhërrëfyes për punën e mëtejme, opozita e cilëson atë si shqetësues.

VV: Raporti i Progresit evidenton paaftësinë e qeverisë

Botasot - 13.10.2011

Lëvizja Vetëvendosje vlerëson se Raporti më i ri i Komisionit Evropian për Kosovën në parim nuk ka risi ngase sipas tyre, të gjitha faktet e evidentuara në këtë raport janë ngritur si kritika nga Lëvizja Vetëvendosje! Ky raport sipas kësaj ...

KE publikon Raportin e Progresit për Kosovën

Gazeta Start - 12.10.2011

Prishtinë – Komisioni Evropian do të publikoje sot raportin e progresit për Kosovën, ky raport do të behët publik sot në orën 14.00 në Bruksel. Në këtë raport do të ketë dhe vlerësimet për punën e institucioneve, në veçanti të ekzekutivit, ...

Ja se çfarë shkruan “Progres Raporti”

Gazeta Start - 12.10.2011

Tiranë – Komisioni Evropian publikoi sot progres raportin për Shqipërinë, të vitit 2011. Megjithatë, raporti thekson se, “ngërçi politik ka penguar kapacitetet e qeverisë për të përmbushur reforma të nevojshme strukturore.

Ka ardhur koha që Shqipëria të shpalosë plotësisht potencialin e saj

Shekulli - 12.10.2011

Štefan Füle* Ishte një arritje historike për Shqipërinë, kur shtetasit e saj përfituan nga regjimi pa viza në Zonën e Shengenit në fund të vitit të kaluar.

Raporti, Rama: Do mbajmë përgjegjësitë tona

Shekulli - 12.10.2011

Partia Socialiste me anë të një deklarate për mediat në lidhje me takimin mes kreut të PS-së dhe ambasadorit të BE-së në Tiranë Etore Sekui thekson se lideri i saj ka theksuar vullnetin e opozitës shqiptare për të ushtruar përgjegjësinë që ...

Rama: Progres raporti, një analizë e kthjellët

Gazeta Start - 12.10.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama pasi u njoh me Progres Raportin e KE-së për vendin tonë publikuar sot së bashku me Strategjinë e Zgjerimit, e ka quajtur një analizë të kthjellët dhe e konsideron si një instrument të ...

Publikohet Raporti i Progresit

Evropaelire - 12.10.2011

Komisioni Evropian pritet që sot të publikojë Raportin e Progresit për vendet e Ballkanit Perëndimor, të cilat synojnë anëtarësimin në bllokun evropian.

KE publikon sot raportin për Shqipërinë: Refuzohet statusi i vendit kandidat

LajmiFundit - 12.10.2011

Komisioni Europian pritet të publikojë sot raportin paraprak në të cilin do të mësohet nëse Shqipëria do të marrë apo jo dritën jeshile për statusin e vendit kandidat në BE.

Zbardhet progres-raporti: Përparim i kufizuar, BE i mbyll derën Shqipërisë

LajmiFundit - 12.10.2011

Vitin e shkuar në opinionin e tij për Shqipërinë, Bashkimi Evropian përcaktoi 12 objektiva kyçe të cilat vendi duhet të përmbushte në mënyrë që atij t’i hapej rruga për të hedhur një hap të ri në marrëdhëniet me Brukselin dhe të merrte ...

Zbardhet Raporti, pse u refuzua Shqipëria

Albeu.com - 12.10.2011

Shqipëria ka bërë një përparim të kufizuar, duke mos përmbushur 12 detyrimet kyç që lipsen për marrjen e statusit të vendit kandidat në BE. Ky duket të jetë vlerësimi në vija të përgjithshme që Komisioni Europian do t′i lexojë Shqipërisë ...

KE sot publikon Raportin për Kosovën

Albeu.com - 12.10.2011

Komisioni Evropian pritet që sot të publikojë Raportin e Progresit për vendet e Ballkanit Perëndimor, të cilat synojnë anëtarësimin në bllokun evropian.

Integrimi: Shqipëria, pas Serbisë e Malit të Zi

Lajmeshqip - 12.10.2011

Në krye të raportit që do të prezantohet këtë të mërkurë nga Komisioni Europian thuhet se Shqipëria ka bërë progres të kufizuar në përmbushjen e kritereve te Kopenhagenit.

KE: 'Maqedonia e gatshme për të nisur negociatat me BE'

Alsat - 12.10.2011

Në konkluzionet e Komisionit Evropian për vendin vlerësohet për të tretin vit radhazi se “Maqedonia vazhdon të plotësojë mjaftueshëm kriterin politik dhe se vendi është i gatshëm për të nisur negociatat për anëtarësim”.

KE: Maqedonia gati për negociatat me BE-në

Albeu.com - 12.10.2011

Maqedonia është gati për të filluar negociatat me BE-në për anëtarësim në këto struktura. Komisioni Evropian ka publikuar progres raportin për vendet aspirantë për integrim në Bashkimin Europian, mes të cilave edhe Maqedonia.

Zbardhen konkluzionet e plota të Brukselit, Fule: Ja pse dështoi Shqipëria

LajmiFundit - 12.10.2011

Lajmifundit—Bruksel–Duke folur për Shqipërinë komisionari evropian Stefan Fule tha sot se do të dëshironte të shikonte më shumë progres. “Identifikuam 12 prioritete që duhen adresuar.

Raporti për Kosovën: Problem korrupsioni, administrata, drejtësia

LajmiFundit - 12.10.2011

Raporti i progresit i Komisionit Evropian për Kosovën konstaton se situata politike e vitit që kaloi u karakterizua nga zhvillimii zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale në periudhn tetor 2010 deri në prill 2011.

Realist dhe qortues - Reagime në Maqedoni rreth raportit të progresit nga Komisioni i BE-së

DW - 12.10.2011

Në reagimet e para në Shkup për progres-raportin e Komisionit Evropian për Maqedonin, thuhet se ai është realist dhe me thekse qortuese në pjesën që ka të bëjë me kontestin e emrit me Greqinë.

Kosova mirëpret nisjen e dialogut për liberalizimin e vizave

Evropaelire - 12.10.2011

Ministrja për integrime evropiane e Kosovës, Vlora Çitaku, ka deklaruar se fillimi i dialogut për liberalizimin e vizave është një nga të arriturat më të mëdha që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës.

LDK e shqetësuar rreth Raportit të Progresit

Evropaelire - 12.10.2011

Partia opozitare-Lidhja Demokratike e Kosovës, shprehu shqetësimin e saj për të gjeturat në Raportin e Progresit për vitin 2011. “Në veçanti, janë shqetësuese konstatimet lidhur me mashtrimet në procesin zgjedhor, menaxhimin e keq të ...

Shkupi reagon ndaj Raporti të Progresit 2011

Evropaelire - 12.10.2011

Raporti i Komisionit Evropian për Maqedoninë është vlerësuar pozitiv nga autoritetet në Shkup- në veçanti fakti i rikonfirmimit të statusit të shtetit kandidat.

Çitaku: Mirëpresim nisjen e dialogut për vizat

Albeu.com - 12.10.2011

Ministrja për integrime evropiane e Kosovës, Vlora Çitaku, ka deklaruar se fillimi i dialogut për liberalizimin e vizave është një nga të arriturat më të mëdha që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës.

Kosovë, qeveritarët e shohin pozitiv Raportin e Progresit

Lajmeshqip - 12.10.2011

Prishtinë – Ministrja e Integrimit Evropian, Vlora Çitaku, tha sot se lansimi i fillimit të dialogut për liberalizimin e vizave me BE-në, deri në fund të këtij viti, paraqet të arriturën më të rënëdësishme për Kosovën pas shpalljes së ...

Shqipëria ngel sërish në klasë

Top Channel - 12.10.2011

Komisioni Europian konkludon se, megjithë progresin e bërë, kushtet për të hapur bisedimet e anëtarësimit me Shqipërinë nuk janë plotësuar ende. Progres i pamjaftueshëm vlerësohet për kriterin politik të Kopenhagenit.

Rama: Progres-raporti i KE, analizë e kthjellët, opozita gati për reformat

LajmiFundit - 12.10.2011

Partia Socialiste shpërndau sot nje deklarate ne te cilen thekson se Kryetari i saj, z. Edi Rama u njoh me Progres Raportin e Komisionit Europian për vendin tonë publikuar sot sëbashku me Strategjinë e Zgjerimit.

Rama: Raporti i KE-së, me ngecjet e vitit të kaluar

Lajmeshqip - 12.10.2011

Tiranë – Kryetari i PS-së, Edi Rama, pasi u njoh me Progres Raportin e KE-së për vendin tonë publikuar sot sëbashku me Strategjinë e Zgjerimit, e konsideron si një instrument të rëndësishëm për demokratizimin e shoqërisë dhe rrugëtimin ...

Rama: Do mbajmë përgjegjësinë tonë

Albeu.com - 12.10.2011

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ka reaguar për publikimin e progres -raportit të Komisionit Europian së bashku me Strategjinë e Zgjerimit.

Sot publikohet raporti i KE-së, pritet qëndrimi për Kosovën

Ora news - 12.10.2011

Komisioni Evropian pritet që sot të publikojë raportin e Progresit për vendet e Ballkanit Perëndimor, të cilat synojnë anëtarësimin në bllokun evropian.

Sot publikohet raporti i Progresit për Ballkanin Perëndimor

Botasot - 12.10.2011

Komisioni Evropian pritet që sot të publikojë raportin e Progresit për vendet e Ballkanit Perëndimor, të cilat synojnë anëtarësimin në bllokun evropian.

Zbardhet progres-raporti, KE: Shqipëria progres të kufizuar

BalkanWeb - 12.10.2011

BRUKSEL- Raporti paraprak nëse Shqipëria do të marrë apo jo dritën jeshile për statusin e vendit kandidat për në BE, pritet të bëhet publike sot nga komisioneri për Zgjerimin dhe Politikat e Fqinjësisë, Stefan Fyle.

KE publikon Raportin e progresit

Telegrafi - 12.10.2011

Komisioni Evropian gjatë ditës pritet të publikojë Raportin e Progresit për vendet e Ballkanit Perëndimor, të cilat kanë synim anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

Sot raporti i KE, sërish Shqipëria, pa status kandidat në 2011

Panorama - 12.10.2011

Komisioni Europian do të publikojë sot progres-raportin për vendet që aspirojnë të bëhen anëtare të BE-së, mes të cilave edhe Shqipëria. Ashtu siç pritet, edhe për këtë vit përgjigjja që Brukseli do të japë për vendin tonë do të jetë ...

KE: Maqedonia e gatshme për të nisur negociatat me BE

Yll Press - 12.10.2011

Në konkluzionet e Komisionit Evropian për vendin vlerësohet për të tretin vit radhazi se “Maqedonia vazhdon të plotësojë mjaftueshëm kriterin politik dhe se vendi është i gatshëm për të nisur negociatat për anëtarësim”.

Zbardhet progres-raporti, KE: Shqipëria progres të kufizuar

Botasot - 12.10.2011

Raporti paraprak nëse Shqipëria do të marrë apo jo dritën jeshile për statusin e vendit kandidat për në BE, pritet të bëhet publike sot nga komisioneri për Zgjerimin dhe Politikat e Fqinjësisë, Stefan Fyle.

KE: 'Maqedonia e gatshme për të nisur negociatat me BE'

Botasot - 12.10.2011

Në konkluzionet e Komisionit Evropian për vendin vlerësohet për të tretin vit radhazi se “Maqedonia vazhdon të plotësojë mjaftueshëm kriterin politik dhe se vendi është i gatshëm për të nisur negociatat për anëtarësim”.

Brukseli nuk i hap dritën jeshile Shqipërisë

VOA - 12.10.2011

Vitin e shkuar në opinionin e tij për Shqipërinë, Bashkimi Evropian përcaktoi 12 objektiva kyçe të cilat vendi duhet të përmbushte në mënyrë që atij t’i hapej rruga për të hedhur një hap të ri në marrëdhëniet me Brukselin dhe të merrte ...

Konkluzionet kyçe në Raportin e KE-së për Maqedoninë

Yll Press - 12.10.2011

Efikasiteti i administratës publike edhe mëtej është e dobët, ndërsa disa agjenci rregullatore dhe mbikëqyrëse ballafaqohen me mungesë të pavarësisë dhe resurse financiare për realizim të plotë të funksioneve të tyre.

Progres-Raporti, Berisha: Unë ofrova dialog, por PS vuri 10 kushte

BalkanWeb - 12.10.2011

TIRANE -Kryeministri Sali Berisha mori në duar sot pasdite Raport-Progresin për Shqipërinë të hartuar nga Komisioni Europian ku theksohet se progresi i Shqipërisë ishte i kufizuar.

Raporti i Progresit – real!

Telegrafi - 12.10.2011

Ministrja e Integrimit Evropian, Vlora Çitaku, të mërkurën e hapi konferencën për medie me lajmin, siç tha ajo, të shumëpritur rreth lansimit të dialogut për procesin e liberalizimit të vizave në mes të Republikës së Kosovës dhe Komisionit ...

LDK e shqetësuar rreth Raportit të Progresit

Botasot - 12.10.2011

Partia opozitare Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), shprehu shqetësimin e saj për të gjeturat në Raportin e Progresit për vitin 2011. “Në veçanti, janë shqetësuese konstatimet lidhur me mashtrimet në procesin zgjedhor, menaxhimin e keq të ...

Progres raporti i KE: Shqipëria progres të kufizuar

BalkanWeb - 12.10.2011

TIRANE- Pavarësisht progresit të bërë gjatë këtij viti, Komisioni Europian nuk është në gjëndje të rekomandojë hapa të mëtejshëm për Shqipërinë.

LDK e shqetësuar rreth Raportit të Progresit

Telegrafi - 12.10.2011

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), shprehu shqetësimin e saj për të gjeturat në Raportin e Progresit për vitin 2011. “Në veçanti, janë shqetësuese konstatimet lidhur me mashtrimet në procesin zgjedhor, menaxhimin e keq të buxhetit nga ana ...

Maqedonia reagon ndaj Raporti të Progresit 2011

Botasot - 12.10.2011

Raporti i Komisionit Evropian për Maqedoninë është vlerësuar pozitiv nga autoritetet në Shkup në veçanti fakti i rikonfirmimit të statusit të shtetit kandidat.

Raport-Progresi, Rama: Analizë e kthjellët, do e jetësojmë

BalkanWeb - 12.10.2011

TIRANE -Pas publikimit të raport-progresit nga KE për Shqipërinë, Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama ka rinënvizuar vullnetin e opozitës shqiptare për të ushtruar përgjegjësinë që i takon në jetësimin e axhendës shtetndërtuese dhe ...

Raporti, Rama: Jemi gati të marrim përgjegjësitë

Panorama - 12.10.2011

TIRANE- Kreu i Partisë Socialiste e ka quajtur një analizë të kthjellët raport progresin e Komisionit Evropian, duke e konsideruar atë një vazhdimësi të detyrave të lëna për vendin tonë nga opinioni i vitit të kaluar.

Raporti,Rama: Do mbajmë përgjegjësinë tonë

Ora news - 12.10.2011

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ka reaguar për publikimin e progres -raportit të Komisionit Europian së bashku me Strategjinë e Zgjerimit.

Mirëpritet nisja e dialogut për vizat

Botasot - 12.10.2011

Ministrja për integrime evropiane e Kosovës, Vlora Çitaku, ka deklaruar se fillimi i dialogut për liberalizimin e vizave është një nga të arriturat më të mëdha që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës.

Progres-raporti për Kosovën

Top Channel - 11.10.2011

Drejtuesit e institucioneve në Prishtinë presin që Komisioni Europian, përmes Raportit të Progresit, të vlerësojë punën që është bërë në Kosovë që nga raporti i para një viti.

Në prag të raportit të progresit për Kosovën

DW - 11.10.2011

Përfaqësues të qeverisë së Kosovës, thonë se presin që Raporti i Progresit për Kosovën i këtij viti, nuk do të jetë shumë pozitiv për vendin. Por sipas tyre vendi gradualisht po ndërmerr hapa në përmbushjen e kritereve.

Nesër publikohet progres-raporti për anëtarësimin e Turqisë në BE

Albeu.com - 11.10.2011

Para publikimit të progres-raportit të Turqisë për anëtarësim në BE, Turqia u gëzua me mesazhe pozitive të delegacionit të Parlamentit Evropian.

“Shqipëria, progres të limituar për në BE”

Panorama - 11.10.2011

Agjencia zyrtare e Bashkimit Europian, “Euobserver” publikon pjesë të progres-raportit dy ditë përpara se ai të dalë zyrtarisht nga Brukseli. Sa i përket Shqipërisë, raporti pritet të flasë për një progres të limituar për shkak edhe të ...

UPDATE/ Progres- Raporti i BE: Ngërçi politik, ka bllokuar reformat

ABC News - 11.10.2011

ABC News ka arritur të sigurojë një ditë përpara publikimit zyrtar, Progres Raportin e BE për Shqipërinë, dokument i cili pritet të publikohet të mërkurën në Bruksel nga Komsioneri për Zgjerim, Stefan Fyle.

Raporti i Brukselit: Shqipëria progres të limituar

Alsat.tv - 10.10.2011

Agjencia zyrtare pranë BE-së, “EuObserver” zbardh detajet e para të raportit që Bashkimi Europian do të publikojë për Shqipërinë, përsa i takon statusit të vendit kandidat.

Fule lexon raportin në 12 tetor, “EuObserver”: Shqipëria, progres të limituar

LajmiFundit - 10.10.2011

Agjencia e njohur e lajmeve “EuObserver” ka publikuar sot një artikull në të cilin citon pjesë të asaj çka cilësohet “Paketa e Zgjerimit” e Komisionit Evropian dhe përmban të dhënat për progress-raportet vjetore të vendeve të Ballkanit ...

EU Observer: Shqipëria nuk e merr statusin kandidat

Lajmeshqip - 10.10.2011

Në një shkrim të saj, EU Observer zbardh një pjesë të progres-raportit të Komisionit Europian për vendet e Ballkanit. Sa i përket Shqipërisë, në raport thuhet se është bërë progres i kufizuar.

“EuObserver”: KE e shqetësuar për korrupsionin dhe “Thaçin”

LajmiFundit - 10.10.2011

Sic raporton “EuObserver” dy raporte speciale janë lëshuar nga Komisioni Evropian për Islandën dhe Kosovën. Komisioni do të nënvizojë se Islanda është tanimë në Bashkimin Evropian sa i takon standardeve dhe mbetet të formalizohet edhe ana ...

KiE: Kosova, pa gjasa për anëtarësim në BE

Albeu.com - 10.10.2011

Komisioni Evropian në raportin e tij vjetor për zgjerim do ti thotë Turqisë të ndalojë sulmin ndaj gazetarëve hetues dhe të heqë dorë nga eksplorimet e gazit në Qipro.

KE: Pak progres në përdorimin ne shqipes

Lajm - 10.10.2011

Pak progres është arritur në zbatimin e ligjit për përdorimin e gjuhës, me rekrutimin e disa përkthyesve më shumë, thuhet në raportin vjetor të Komisionit Evropian për Maqedoninë.

Presim raport real nga KE-ja

Lajmetsot - 10.10.2011

Postuar me: 10 October, 2011 11:10:00 Presim raport real nga KE-ja Qeveria e Republikës së Kosovës pret një raport pozitiv për Kosovën nga ana e Komisionit Evropian.

Raporti i KE: Kosova, pa gjasa për anëtarësim në BE

Yll Press - 10.10.2011

Raporti, i cili do të publikohet më 12 tetor, të cilin e ka parë EUobserver, çështjes së Turqisë i ka dhënë një hapësirë të gjerë duke e kritikuar atë për pengesat që po i bën gazetarisë së pavarur në Ballkanin perëndimor.

Kosova pa perspektivë për anëtarësim në BE

Telegrafi - 10.10.2011

Komisioni Evropian në raportin e tij vjetor, i cili do të publikohet më 12 tetor, do të rekomandojë që Serbisë t’i jepet statusi i kandidatit për BE.

EU Observer pjesë nga raporti i KE: Shqipëria, në ngërc politik

BalkanWeb - 10.10.2011

BRUKSEL- Komisioni Europian pritet të publikojë më 12 tetor raport progresin për vendet që aspirtojne të marrin statusin e vendit kandidat apo që të nisin dialogun për anëtarësim në Bashkimin Europian.

Progres-raporti i KE: Shqipëria, me ngërç të tejzgjatur politik

ABC News - 10.10.2011

Komisioni Europian pritet që të mërkurën të prezantojë progres-raportin e tij vjetor për vendet që aspirojnë për të marrë statusin e vendit kandidat apo që të nisin bisedimet për anëtarësim në BE.

Raporti: Kosova, jo në BE së pa u njohur nga 27 vendet

Botasot - 11.10.2011

Komisioni Evropian (KE) pritet që nesër të prezantojë progres raportin vjetor për vendet që aspirojnë për të marrë statusin e vendit kandidat apo që të nisin bisedimet për anëtarësim në Bashkimin Evropian (BE).

Raporti, Shqipëria në ngërç politik. Pak përparim

Panorama - 10.10.2011

EU OBSERVER- “Shqipëria thuhet se ka bërë “përparim të kufizuar” në mes të një ngërçi politik pas zgjedhjeve.” Kjo është fjalia e shkëputur nga raport progresi që pritet të publikohet me 12 tetor nga Këshilli i Evropës.

Eurodeputetët për progres-raportin e KE-së: Duhet të rritet përgjegjësia politike

ABC News - 10.10.2011

UPDATE - Dy ditë para shpalljes së progres-raportit të Komisionit Europian, janë bërë të ditura linjat kryesore. KE pritet të rekomandojë statusin e kandidatit për Serbinë, si shpërblim për bashkëpunimin e autoriteteve serbe me Gjykatën e ...