TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Shkodër, 14 mijë ha tokë në ujë e 11 mijë banorë të evakuuar

Gazeta Start - 05.12.2010

Shkodër –Në Shkodër, tashmë kur po bëhet një javë nga përmbytja, situata sa vjen dhe rëndohet ndërkohë që hektarët e tokës nën ujë rriten. Nga të dhënat më të fundit, mësohet se deri më tani 14 mijë hektarë tokë janë të përmbytura ndërkohë ...

Thirrje për ndihmë për banorët e përmbytur

Gazeta Start - 05.12.2010

Tiranë – Ministria e Financave ka hapur numra llogaria bankare për të gjithë ata që duan të kontribuojnë për banorët e zonave të përmbytura. Kjo ministri fton donatorët, bizneset dhe qytetarët që të kontribuojnë me ndihma monetare për ...

Vlorë, Vjosa përmbyt 15 shtëpi

Gazeta Start - 05.12.2010

Vlorë – Lumi Vjosa në Vlorë ka dalë nga shtrati duke përmbytur 15 shtëpi. Ndërkohë, deri më tani në këtë zonë janë përmbytur edhe 500 hektarë tokë. Banorët e përmbytur janë evakuuar nga banesat e tyre për të mos u rrezikuar.

Kukës, mungesë energjie në disa komuna

Gazeta Start - 05.12.2010

Kukës – Edhe në rrethin e Kukësit ka pasur probleme për shkak të motit të keq. Atje nuk ka përmbytje për shkak të terrenit malor, por prurjet e shumta të lumenjve kanë shkaktuar dëmtime të akseve rrugore si dhe të urave.

Topi telegram Gylit: Vlerësojmë mbështetjen e Turqisë

Gazeta Start - 05.12.2010

Tiranë – Presidenti Bamir Topi i ka dërguar një mesazh falënderimi Presidentit të Turqisë, Abdullah Gyl për solidaritetin dhe ndihmën e menjëhershme të dhënë për përballimin e situatës emergjente të shkaktuar nga përmbytjet e ditëve të ...

Turqia sjell në Shkodër 22 oficerë dhe tre helikopterë

Gazeta Start - 05.12.2010

Tiranë – Turqia do të sjellë sot në vendin tonë një helikopter kërkim-shpëtimi dhe dy helikopterë të tipit S-70 të Forcave Ajrore të Turqisë. Ambasada turke në Tiranë, njoftoi se grupet e shpëtimit do të vijnë në orën 02:00 në aeroportin e ...

Dëmtime të mëdha rrugësh në Qarkun e Kukësit

Gazeta Start - 05.12.2010

Kukës – Në Qarkun e Kukësit janë dëmtuar disa akse rrugore. Kryetari i Këshillit të Qarkut, Shefqet Bruka gjatë mbledhjes së Shtabit të Emergjencave Civile, u shpreh se janë dëmtuar disa akse të rëndësishme që lidhin Kukësin me Tropojën, ...

Përmbytjet, Olldashi: Është e pafalshme indiferenca e opozitës

Gazeta Start - 05.12.2010

Shkodër - Ministri i Transporteve, Sokol Olldashi, theksoi nga Shkodra se opozita ka qëndruar indiferente ndaj banorëve të prekur nga fatkeqësia, duke shtuar gjithashtu se është pa falshme që drejtuesit e PS-së nuk janë të pranishëm në ...

PDK, shpenzime të shumta në fushatën zgjedhore

Gazeta Start - 05.12.2010

Prishtinë - Partia Demokratike e Kosovës dhe Aleanca Kosova e Re, janë dy partitë që po shpenzojnë më shumë se të tjera gjatë kësaj fushate elektorale, veçanërisht në reklama në gazeta dhe portale.

Rama në Torovicë, akuza qeverisë për ndërhyrjet

Gazeta Start - 05.12.2010

Shkodër - Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama, ka vizituar sot zonën e Torovicës në Lezhë për të parë nga afër situatën atje. Ai akuzoi qeverinë se ka bërë ndërhyrje të vonuar për të zgjidhur problemin me argjinaturën në këtë zonë.

Një lajm i mirë nga Shkodra

Gazeta Start - 05.12.2010

Shkodër – Tashmë kur reshjet kanë pushuar, situata në Shkodër nuk ka përmirësime, por të paktën nuk ka më zgjerim të përmbytjeve. Sipas të dhënave më të fundit, mësohet se shkarkimet nga hidrocentralet janë ulur disi, duke sjell gjithashtu ...

Greqi: Arrestohen 9 të dyshuar për terrorizëm

Gazeta Start - 05.12.2010

Athinë - Nëntë persona janë arrestuar në Greqi në kuadër të një operacioni të gjerë policor, pas zbulimit të depove të fshehta me armë gjatë kontrolleve të kryera dje dhe sot në rrethinat e vendit. Lajmi bëhet i ditur nga burime policore.

K. e Veriut dënon manovra të tjera ushtarake koreanojugore

Gazeta Start - 05.12.2010

Seul - Koreja e Veriut dënoi sot manovra të tjera ushtarake të koreanojugorëve të parashikuara duke filluar nga dita e hënë, që zhvillohen gati dy javë pas bombardimit të një ishulli të Jugut nga ushtria e Koresë së Veriut.

Olli: Prioritet është evakuimi i banorëve

Gazeta Start - 05.12.2010

Tiranë - Drejtori i Përgjithshëm i Emergjencave Civile, Alfred Olli deklaroi sot se, "prioritet i punës vazhdon të mbetet evakuimi i banorëve nga zonat e përmbytura".

Izraeli tenton të përmirësojë marrëdhëniet me Turqinë

Gazeta Start - 05.12.2010

Jerusalem - I inkurajuar prej ndihmave të dërguara nga Turqia drejt Izraelit, që po përballet me një vatër zjarri, kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, ndërmori një iniciativë në përpjekje për të ripërtërirë marrëdhëniet ...

Kinë, të paktën 22 viktima nga një zjarr

Gazeta Start - 05.12.2010

Pekin - Një zjarr që ka përfshirë sot një pllajë në një rajon malor në jugperëndim të Kinës ka shkaktuar të paktën se 22 viktima dhe plagosjen e shumë të tjerë, disa prej të cilëve me plagë të rënda djegiesh.

Turqia sjell në Shkodër 22 oficerë dhe tre helikopterë

Koha.net - 05.12.2010

Tiranë, 5 dhjetor - – Turqia do të sjellë sot në Shqipëri një helikopter kërkim-shpëtimi dhe dy helikopterë të tipit S-70 të Forcave Ajrore të Turqisë.

Shkodër, reshjet e natës së kaluar rrisin nivelin e ujit

Gazeta Start - 04.12.2010

Shkodër – Reshjet e natës së kaluar kanë bërë që niveli i ujërave të Liqenit të Shkodrës të rritet, duke mbuluar sipërfaqe të tëra edhe në brendësi të disa lagjeve.

Zgjerohet harta e përmbytjeve në Qarkun e Durrësit

Gazeta Start - 04.12.2010

Durrës – Harta e përmbytjeve në Qarkun e Durrësit është zgjeruar si pasojë e reshjeve të natës së fundit, duke përfshirë disa fshatra në komunat e Manzës dhe Sukthit.

Topi: Kërkohet bashkëpunimi i menjëhershëm me NATO-n

Gazeta Start - 04.12.2010

Shkodër – Presidenti i Republikës, Bamir Topi, mbërriti në Vaun e Dejës për të inspektuar situatën e krijuar nga përmbytjet. Z. Topi konfirmoi situatën e rënduar, dhe deklaroi se për të përballuar situatën duhet bashkëpunimi i NATO-s.

Rama: Situata e krijuar si pasojë e dështimit të Qeverisë

Gazeta Start - 04.12.2010

Pogradec – Kryetari i opozitës shqiptare, Edi Rama, deklaron nga qyteti i Pogradecit se vështirësitë e krijuara në veri të vendit janë si pasojë e dështimit të Qeverisë së Berishës.

Huliganët serbë sulmojnë Ambasadën e Kosovës në Paris

Gazeta Start - 04.12.2010

Paris - Huliganët serbë kanë sulmuar në orët e vona të së premtes Ambasadën e Kosovës në Paris. Ata kanë dëmtuar pllakën zyrtare të ambasadës, duke shkruar simbole dhe parulla serbe.

Një mijë policë në veri në ditën e zgjedhjeve

Gazeta Start - 04.12.2010

Prishtinë – Rreth 1 000 efektivë të Policisë së Kosovës do të angazhohen në veri të vendit ditën e zgjedhjeve të përgjithshme. Drejtoria Rajonale e Policisë në Mitrovicë ka bërë të ditur se ka kërkuar nga Drejtoria e Përgjithshme e ...

Mançester Siti bën gati 45 milionë paund për Gareth Bale

Gazeta Start - 04.12.2010

Mnaçester Siti po përgatit një ofertë sensacionale prej 45 milionë paundësh për mesfushorin e Totenhamit, Gareth Bale. Lajmi bëhet i ditur nga faqja “Goal.com”, e cila sqaron se në paketën që do të ofrohet për të marrë shërbimet e Bale, ...

Kinë, treni thyen rekordin botëror gjatë testit

Gazeta Start - 04.12.2010

Gjatë njërit prej testeve të ngarjes të organizuara në Kinë, treni ekspres arriti në shpejtësinë 468.1 km/orë duke thyer kështu rekordin botëror të shpejtësisë.

Elbasan, përmbytjet arrijnë në lagjen “28 Nëntori”

Gazeta Start - 04.12.2010

Elbasan – Përmbytjet kanë përfshirë edhe lagjen “28 Nëntori” në qytetin e Elbasanit, si pasojë e reshjeve të shumta të shiut. Si pasojë e mungesës së kanalizimeve, ujërat e zeza kanë dalë në sipërfaqe duke hyrë edhe në oborret e shtëpive.

Shkodër, situata vjen duke u përkeqësuar

Gazeta Start - 04.12.2010

Shkodër – Situata nga përmbytjet në Shkodër vazhdon të përkeqësohet, pasi uji ka hyrë sot më në brendësi të qytetit. Thuajse gjysma e lagjeve të Shkodrës janë të mbuluara nga uji, dhe e vetmja mënyrë për lëvizjen e banorëve janë varkat.

Spanjë, rihapet hapësira ajrore

Gazeta Start - 04.12.2010

Madrid - Qeveria spanjolle shpalli sot gjendjen e gatishmërisë pas grevës së kontrollorëve që paralizoi trafikun ajror, duke bllokuar në aeroporte mijëra pasagjerë.

Osasuna - Barcelona shtyhet për të dielën

Gazeta Start - 04.12.2010

Takimi Osasuna - Barcelona i vlefshëm për javën e 14 të Primera Division, është shtyrë për nesër në orën 17:00. Shkak për shtyrjen e ndeshjes së parashikuar për t’u luajtur sonte në orën 20:00 është bërë greva e kompanive ajrore që ka ...

Kapiten Zaneti bën thirrje për qetësi pas disfatës

Gazeta Start - 04.12.2010

Kapiteni i Interit Havier Zaneti ka hedhur poshtë parashikimet se sezoni ka dështuar pas shkërmoqjes në Romë ndaj Lacios me rezultatin 3 – 1. Zaneti ka lënë pas dramën dhe beson se Botërori i Klubeve do të ofrojë një periudhë qetësie dhe ...

Zgjerohet harta e përmbytjeve në Shkodër

Gazeta Start - 03.12.2010

Shkodër – Sipërfaqja e tokave të përmbytura në Shkodër po zgjerohet ende, ndërsa nuk shpresohet të ketë ndonjë përmirësim të paktën edhe për ditën e sotme. Gjatë natës, 500 hektarë tokë është përmbytur, teksa kanë vijuar evakuimet.

Tadiç i kërkon OSBE-së të mbetet neutrale ndaj Kosovës

Gazeta Start - 03.12.2010

Astana - Presidenti serb Boris Tadiç i kërkon OSBE-së të mbetet tërësisht neutrale ndaj statusit të Republikës së Kosovës. Këtë kërkesë Tadiç e lëshoi gjatë fjalimit të Samitin OSBE-së që po zhvillohet në Astana të Kazakistanit.

SHBA-ja kritikon Britaninë për Afganistan

Gazeta Start - 03.12.2010

Dokumentet e fundit amerikane te publikuara nga Wikileaks, prmbajn kritika t ashpra pr mbshtetjen ushtarake britanike n Afganistan nga viti 2007 n vitin 2009.

Stërvitje ushtarake SHBA-Japoni, mes tensioneve në Kore

Gazeta Start - 03.12.2010

Japonia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë filluar stërvitjen më të madhe ushtarake të përbashkët, në mesin e tensioneve në rajonin mes Koresë së Veriut dhe Koresë së Jugut.

Uji bllokon rrugën e vjetër Tiranë-Durrës

Gazeta Start - 03.12.2010

Tiranë – Përmbytje kanë ndodhur edhe në disa zona të tjera të vendit. Rruga e vjetër që lidhur Tiranën me Durrësit, nga Ndroqi është bërë e pa kalueshme sot për shkak të sasive të mëdha të ujit.

Berisha: Niveli u ujit është rritur, situata nën kontroll

Gazeta Start - 03.12.2010

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha, duke folur për përmbytjet, ka theksuar se niveli ujit është rritur, por situata sipas tij është nën kontroll.

Wikileaks: Shërbimi rus furnizoi me armë kurdët

Gazeta Start - 03.12.2010

Sipas dokumenteve amerikane të publikuara në Wikileaks, shërbimi sekret i Rusisë ka furnizuar me armë organizatën terroriste në Turqi, PKK, në mënyrë që të krijojë rezistencë.

Rama: Situata në Shkodër për shkak të keqqeverisjes

Gazeta Start - 03.12.2010

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, ka bërë përgjegjës qeverinë për situatën aktuale në Qarkun e Shkodrës. Situata kritike në këtë qark-sipas kreut socialist-ka ardhur për shkak të keqqeverisjes.

ISKSH: Mjekët në shërbim 24 orë në Shkodër

Gazeta Start - 03.12.2010

Tiranë – Instituti i Sigurimit dhe Kujdesit Shëndetësor, bëri të ditur sot se mjekët e saj në zonat e përmbytura janë në gatishmëri 24 orë për t’iu ardhur në ndihmë të gjithë banorëve të përmbytur.

“Demokracia në Veprim” bën thirrje për vetëpërmbajtje

Gazeta Start - 03.12.2010

Prishtinë – Koalicioni i organizatave joqeveritare kosovare, “Demokracia në Veprim”, shpreh shqetësimin lidhur me incidentin e djeshëm në fshatin Zhur të Prizrenit, gjatë aktivitetit zgjedhor të AAK-së dhe Listës “LDK – Ibrahim Rugova”.

Bllokohet autostrada Tiranë-Durrës

Gazeta Start - 03.12.2010

Tiranë – Edhe autostrada Tiranë-Durrës është bllokuar gjatë orëve të mesditës, duke shkaktuar radhë kilometrike. Shkak është bërë përmbytja e rrugës në kthesën e Kasharit, duke krijuar bllokimin total të këtij aksi.

Patozi: Shqyrtim serioz ofertës së PS-së për hetimin

Gazeta Start - 03.12.2010

Tiranë – Partia Demokratike e ka përshëndetur sot vendim e partisë më të madhe të opozitës për të depozituar në Kuvend ofertën për hetimin e zgjedhjeve pa fletët e votimit.

Thaçi: Kosova përkrah Shqipërisë për përmbytjet

Gazeta Start - 03.12.2010

Prishtinë – Kryeministri në ikje i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se qeveria e tij do të jetë në krah të Shqipërisë për të përballuar situatën e përmbytjeve.

Kukës, ndotet uji i pijshëm për shkak të reshjeve

Gazeta Start - 03.12.2010

Kukës – Reshjet e shumta të shiut që vijojnë prej ditësh kanë shkaktuar probleme të furnizimit me ujë të qytetit të Kukësit dhe fshatrave përreth tij. Uji që rrjedh në rubinetet e banorëve është i ndotur, duke krijuar shqetësim për banorët.

“Ditët e Kulturës Kanadeze” në Tiranë

Gazeta Start - 03.12.2010

Tirana do të presë “Ditët e Kulturës Kanadeze”. Dy ditë, datat 4 dhe 5 dhjetor, do të jenë të mbushura me veprimtari kulturore gjatë të cilave do të shfaqen disa filma, si dhe do të mbahet edhe një koncert.

Moti i keq, futbolli paralizohet në fundjavë

Gazeta Start - 03.12.2010

Reshjet e shumta të shiut që kanë përfshirë mbarë vendin gjatë kësaj jave kanë detyruar Federatën Shqiptare të Futbollit të ndërpresë të gjitha aktivitetet futbollistike të parashikuara për t’u zhvilluar në fundjavë.

Liqeni “përpin” edhe lagje të tjera të Shkodrës

Gazeta Start - 03.12.2010

Shkodër – Teksa situata vazhdon të rëndohet, autoritetet bëjnë të ditura të dhënat më të fundit mbi përhapjen e ujërave tek banesat dhe në fushat e zonave të nën Shkodrës.

Topi mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare për përmbytjet

Gazeta Start - 03.12.2010

Tiranë – Duke parë situatën e rënduar nga përmbytjet, presidenti i Republikës, Bamir Topi është rikthyer menjëherë nga Kazakistani, duke thirru me urgjencë mbledhjen Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

K. Jugut: Do kundërpërgjigjemi me avionë po u provokuam

Gazeta Start - 03.12.2010

Seul – Ministri i ri koreanojugor i Mbrojtjes premtoi kundërpërgjigje të ashpër, përfshirë sulme ajrore nëse Koreja e Veriut do të guxonte të sulmonte përsëri.

Shalsi: Berisha të japë llogari për përmbytjet

Gazeta Start - 03.12.2010

Tiranë – Partia Socialiste, reagoi sërish gjatë orëve të pasdites në lidhje me përmbytjen në Shkodër, duke kërkuar nga kryeministri që të japë shpjegime mbi këtë situatë.

Hapet klinikë rehabilitimi për të sëmurët e Facebook-ut

Gazeta Start - 03.12.2010

Në Novi Sad të Serbisë u hap klinika e rehabilitimit për personat, të cilët shfaqin vartësi ndaj Facebookut. Klinika e parë që mundëson një shërbim të tillë në Evropën Juglindore ka filluar të pranojë pacientët e parë.

Mourinjo në kundërsulm: Për mua rregulla të veçanta

Gazeta Start - 03.12.2010

Portugezi i Realit të Madridit, Hoze Mourinjo, ka dalë sot në konferencë shtypi (para ndeshjes me Valencian), për herë të parë pas dënimit të UEFA-s dhe humbjes turpëruese në “El Classico”-n me Barcelonën.

Njësia e kërkim-shpëtimit të FSK-së mbërrin në Shkodër

Gazeta Start - 03.12.2010

Prishtinë - Njësia e kërkim-shpëtimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës ka nisur punën në zonën e Shkodrës, në kuadër të misionit për të ndihmuar banorët e rrezikuar dhe mbrojtjen e pronës së tyre.

MB: 13 mijë hektarë tokë dhe 2100 banesa nën ujë

Gazeta Start - 03.12.2010

Tiranë – Ministria e Brendshme bëri të ditur të dhënat më të fundit mbi përmbytjet në vend. Sipas të dhënave të siguruara bëhet e ditur se gjatë natës së kaluar dhe ditës së sotme, në Qarkun e Shkodrës ka patur reshje intensive, për pasojë ...

Shqipëria hap katër ambasada në vende të ndryshme

Gazeta Start - 02.12.2010

Tiranë – Shqipëria ka hapur disa njësi diplomatike në vende të ndryshme. Vendimi është marrë dje në mbledhjen e qeverisë. Kështu në bazë të vendimit, vendi ynë hap zyrë diplomatike pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Edukimin, ...

Brenda këtij viti tenderi për 4 akse të rëndësishme

Gazeta Start - 02.12.2010

Tiranë – Brenda këtij muajit do të hapen tenderat për ndërtimin e një sërë rrugësh të rëndësishme kombëtare. Qeveria vendosi dje ngarkimin Ministrisë së Punëve Publike dhe Transportit që të çel tenderat për këto rrugë.

Policët serbë urdhërohen të mos asistojnë në zgjedhje

Gazeta Start - 02.12.2010

Prishtinë – Kreu i së ashtuquajturës Ministri e Punëve të Brendshme të Serbisë për Kosovën, Gjorgje Dragoviç, urdhëron policinë me etni serbe të mos asistojë në fushatën elektorale dhe në zgjedhjet parlamentare të 12 dhjetorit.

Zgjedhjet në Kosovë do të monitorohen nga 23 mijë vëzhgues

Gazeta Start - 02.12.2010

Prishtinë – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë do të certifikojë mbi 23 mijë vëzhgues për zgjedhjet parlamentare të 12 dhjetorit. Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, thekson se këto zgjedhje karakterizohen për numrin më të madh të ...

Serbët mund të jenë forca e dytë politike në Kosovë

Gazeta Start - 02.12.2010

Prishtinë – Përfaqësuesit e partive politike serbe dhe iniciativave qytetare në Republikën e Kosovës, filluan dje fushatën zgjedhore për zgjedhjet parlamentare të 12 dhjetorit, megjithëse Beogradi i ka porositur që të braktisin këtë proces.

Berisha në Shkodër: Gjendje emergjente, s’pritet përmirësim

Gazeta Start - 02.12.2010

Shkodër – Kryeministri Sali Berisha, ndodhet sot në Shkodër ku po vëzhgon nga afër zonat e përmbytura. Kreu i qeverisë tha se situata është emergjente dhe se nuk pritet ndonjë përmirësim i shpejtë.

Topi: Mbështesim dialogun e drejtpërdrejtë Kosovë-Serbi

Gazeta Start - 02.12.2010

Astana - Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bamir Topi, vlerëson se pavarësia e Kosovës, e deklaruar në pajtueshmëri të plotë me të drejtën ndërkombëtare, ka dhënë një kontribut të vyer në stabilizimin e rajonit tonë.

Dëbora shkakton kaos të mëtejshëm në Evropë

Gazeta Start - 02.12.2010

Reshjet e dendura të dëporës dhe temperaturat nën zero janë të vendosura të shkatojnë një tjetër ditë problematike në rrugë, hekurudha dhe në aeroportet e Evropës Veriore.

Viti i Ri me refren të vjetër, asnjë këngë shqipe në Shkup

Gazeta Start - 02.12.2010

Shkup – Manifestimet që organizohen nga Qyteti i Shkupit me rastin e Vitit të Ri vazhdojnë të mbeten një refren i vjetër, shkruan e përditshmja “Lajm”.

Gjilan, 2 të plagosur nga të shtënat e armëve

Gazeta Start - 02.12.2010

Gjilan – Dy persona janë plagosur dje pasdite në Gjilan, si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri. Policia lokale njofton se ngjarja ndodhi pranë Deponisë së Mbeturinave, e cila ndodhet në afërsi të Velekincës.

Shkodër, dalin statistikat për banesat e përmbytura

Gazeta Start - 02.12.2010

Shkodër – Kanë dalë statistikat e para për banesat dhe tokat e përmbytura në Qarkun e Shkodrës. Sipas të dhënave, deri më tani 744 shtëpi rezultojnë të përmbytura, ndërsa 1544 të tjera të rrethuara nga uji.

Rama: Fajtor për përmbytjen qeveria, s’mori asnjë masë

Gazeta Start - 02.12.2010

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, duke reaguar për përmbytjet në Qarkun e Shkodrës, akuzoi qeverinë dhe kryeministrin se nuk ka marrë masat e nevojshme për të përmirësuar argjinaturat.

Studentët e Mjekësisë bojkotojnë mësimin

Gazeta Start - 02.12.2010

Tiranë – Studentët e mjekësisë protestuan sërish sot duke paralajmëruar bojkotin e mësimit. Studentët kërkojnë nga pedagogët e tyre më shumë angazhime në mësime, pasi sipas tyre, profesorët nuk japin shpjegime dhe nuk bëjnë praktikat e ...

Topi: OSBE-ja rol me rëndësi për stabilitetin në rajon

Gazeta Start - 02.12.2010

Astana – Në fjalën e mbajtur në samitin e OSBE-së në Astana të Kazakistani, presidenti i Republikës, Bamir Topi, është shprehur se Shqipëria mbështet rolin e organizatës për ruajtjen e paqes dhe sigurisë në rajon.

Përmbytjet, autoritet shqiptare i kërkojnë ndihmë FSK-së

Gazeta Start - 02.12.2010

Prishtinë – Gjendja e përkeqësuar nga përmbytjet në veri ka detyruar autoritet shqiptare të kërkojnë ndihmë nga Qeveria e Kosovës, përkatësisht nga Ministria e Forcës së Sigurisë.

Malaj: Mungojnë programet për fëmijët me aftësi të kufizuar

Gazeta Start - 02.12.2010

Tiranë – Zv/ministrja e Arsimit, Nora Malaj ka theksuar sot se mungon programet e veçanta për arsimin e fëmijëve me aftësi të kufizuar. E pranishme në Respektimi i të Drejtave të Personave me Aftësi të Kufizuar”, duke iu referuar të ...

PS dorëzon në Kuvend ofertën për zgjidhjen e krizës

Gazeta Start - 02.12.2010

Tiranë – Partia Socialiste ka bërë hapin e radhës për tejkalimin e krizës politike. Gjatë ditës së sotme, opozita pritet të dorëzojë në Kuvend ofertën ku përjashtohet hetimi i fletëve të votimit.

“Vetëvendosje”: Studentët nismëtarë të ndryshimeve

Gazeta Start - 02.12.2010

Prishtinë – Lëvizja “Vetëvendosje” ka zhvilluar sot një takim me studentët e Universitetit të Prishtinës, në kuadër të ditës së dytë të fushatës elektorale.

Iraku arreston 39 anëtarë të dyshuar të Al-Kaedës

Gazeta Start - 02.12.2010

Bagdad - Ministri i Brendshëm irakian, Jawad Bolani, njoftoi sot arrestimin e të paktën 39 anëtarëve të dyshuar të Al-Kaedës në provincën e Al-Anabar, në perëndim të Irakut.

Rusia dhe Katari, organizatorë të Botërorëve 2018 dhe 2022

Gazeta Start - 02.12.2010

22 anëtarët e Komitetit Ekzekutiv të FIFA-s vendosën sot me votim të fshehtë që Kupa e Botës në vitin 2018 të zhvillohet në Rusi, kurse ajo e katër viteve më pas në Katar.

“Shvajnshtajger, te Bajerni deri në 2012-ën”

Gazeta Start - 02.12.2010

“Duam ta mbajnë Bastianin të paktën deri në qershor të 2012-ës”. Ky është premtimi i presidentit të Bajernit, Karl-Hajz Rumenige, në lidhje me mesfushorin gjerman.

Viti i Ri me refren të vjetër

Lajm - 02.12.2010

“Viti i Ri, refreni i vjetër”. Kështu e komenton mos prezencën e këngës shqipe në manifestimet që organizohen në Shkup me rastin e Vitit të Ri, kantautori Agim Poshka.

Rëndohet situata e përmbytjeve në Shkodër

Gazeta Start - 01.12.2010

Shkodër – Vijon të rëndohet situata në Shkodër, teksa nuk pritet ndonjë përmirësim i motit edhe në ditët në vijim. Reshje të shumta shiu kanë vazhduar gjatë gjithë natës.

Qeveria mblidhet në Shkodër, Berisha: Masa urgjente!

Gazeta Start - 01.12.2010

Shkodër – Qeveria ka zhvilluar mbledhjen e saj në qytetin e Shkodrës, duke marrë shkak nga situata e përmbytjeve në këtë rajon. Kryeministri Sali Berisha, ka kërkuar marrjen e masave për t’iu ardhur në ndihmë banorëve në rast emergjence, ...

Krasniqi: Të zhvillohet një garë idesh dhe pa urrejtje

Gazeta Start - 01.12.2010

Prishtinë - Ushtruesi i detyrës së Presidentit të Republikës së Kosovës, Dr. Jakup Krasniqi, lëshoi mbrëmë një mesazh me rastin e fillimit të fushatës për zgjedhjet parlamentare të 12 dhjetorit. Z.

Mos përdorni celularin në lëvizje

Gazeta Start - 01.12.2010

Personat të cilët përdorin celularin gjatë kohës që janë në makinë apo duke ecur, ndikohen pesë here më shumë nga valët elektromagnetike. Specialistët pohojnë se nuk duhet folur në celular kur jemi duke ecur. Prof. Dr.

Berisha: Wikilieaks nuk do ta dëmtojë Shqipërinë

Gazeta Start - 01.12.2010

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha, ka deklaruar se dokumentet e marra nga Wikilieaks, janë vjedhja më e madhe në histori. Duke folur për pjesën e Shqipërisë, kryeministri është shprehur se nuk ka asnjë sekret për vendin tonë.

Interpoli vendos Assange në listën e më të kërkuarve

Gazeta Start - 01.12.2010

Interpoli vendosi të mërkurën themeluesin e Wikileaks, Julian Asange, në listën e personave më të kërkuar, gjë e cila do ta vështirësojë udhëtimin ndërkombëtar të të kërkuarit.

Dita Botërore e Sida-s, 406 të prekur në Shqipëri

Gazeta Start - 01.12.2010

Tiranë – Sot është Dita Ndërkombëtare e Sida-s, sëmundjes që ka marrë miliona jetë njerëzish në të gjithë botën. Në vendin tonë, të prekur nga kjo sëmundje janë 406 persona, 20 % e të cilëve kanë humbur jetën pasi janë diagnostikuar me ...

Shkodër, mblidhet Shtabi për masat urgjente

Gazeta Start - 01.12.2010

Shkodër – Teksa dhjetëra fshatra në Shkodër janë mbuluar plotësisht nga uji, qeveria po vendos për marrjen e masave për evakuimin e banorëve të zonës.

Lieberman: Nuk do të ketë më ndërprerje të ndërtimeve

Gazeta Start - 01.12.2010

Ministri izraelit i Punëve të Jashtme, Avigdor Lierberman tha sot se moratoriumi i ndërtimeve në Bregun Perëndimor ishte një dështim, dhe se ideja për arritjen e paqes së përhershme me palestinezët vitin tjetër është jo realiste.

Liga e Evropës, shans kualifikimi për të tjera ekipe

Gazeta Start - 01.12.2010

Sot dhe nesër do të luhen takimet e parafundit në grupet e Ligës së Evropës. Ekipet pretendente kanë një mundësi më të mirë për të siguruar kualifikimin në fazën e ardhshme.

KQZ shpenzon 780 mijë euro për informimin e fushatës

Gazeta Start - 01.12.2010

Prishtinë – Buxheti i ndarë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve për informimin publik rreth zgjedhjeve parlamentare në Kosovë, thyen çdo rekord shpenzimesh për reklamim dhe shkel hapur ligjin, shkruan e përditshmja “Zëri”.

Koreja e Veriut mund të sulmojë përsëri

Gazeta Start - 01.12.2010

Seul – Kreu i shërbimeve inteligjente të Koresë së Jugut raportohet të ketë thënë se “më shumë mundësi Koreja e Veriut do të sulmojë përsëri”, vetëm një javë pas sulmit me artileri në ishullin koreanojugor.

I kërkoi borxhin në Facebook, hedh në gjyq kompaninë

Gazeta Start - 01.12.2010

Një grua nga Florida do hedhë në gjyq kompaninë nga e cila ka marrë borxh, me akuzën e dhunimit në Facebook. Zonja Melanie Beacham kishte marrë hua 362 dollar nga kompania për të blerë një makinë.

Si do të jetë komunikimi në të ardhmen?

Gazeta Start - 01.12.2010

Kompjuterët e përdorur vite më pare ishin goxha të mëdhenj dhe punonin ngadalë, ndërsa sot nuk mund të arrijmë shpejtësinë e tyre. Megjithëse kompjuterët kanë ndryshuar, interface sapo ka filluar të ndryshojë.

Ksera: Ulja e dhunës në familje kërkon angazhim të gjithanshëm

Gazeta Start - 01.12.2010

Lezhë – Fushata e luftës kundër dhunës ndaj gruas është zhvendosur sot në Lezhë. Ministri i Punës dhe Çështjeve Sociale, Spiro Ksera tha “qëllimi i Ministrisë është të nxis krijimin e komiteteve, sistemeve të koordinuara të referimit të ...

Platforma serbe për dialogun do të mbahet sekrete

Gazeta Start - 01.12.2010

Beograd – Platforma e Qeverisë serbe për dialogun me Prishtinën do të mbahet sekrete, deri në përmbylljen e këtyre bisedimeve. Sipas të përditshmes beogradase "V Novosti", për strategjinë negociuese të Beogradit nuk do të diskutojnë as ...

Portugalia: Nuk kemi nevojë për ndihma nga Evropa

Gazeta Start - 01.12.2010

Lisbonë – Qeveria portugeze ka ripërsëritur se nuk do të kërkojë paketë ndihmash nga Bashkimi Evropian. Kryeministri Hoze Sokrates deklaroi se ajo që ka nevojë vendi i tij është besimi në ekonomi.

Rama: Berisha të merret seriozisht me përmbytjet

Gazeta Start - 01.12.2010

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, ka kërkuar sot ndërhyrjen e qeverisë në mënyrë të menjëhershme në zonat e përmbytura. “Pres dhe shpresoj që kryeministri të merret me zonën e përmbytur të Shkodrës që është shëmbëlltyra e ...

28 Nëntori, Berisha-Ramës: Do të të shkarkoja 100 herë

Gazeta Start - 01.12.2010

Tiranë – Ligji për Protokollin e Shtetit do të ndryshojë dhe kërkesa u bë sot nga kryeministri Sali Berisha gjatë mbledhjes së qeverisë. Duke marrë shkasë nga festa e 28 Nëntorit, kur maxhoranca akuzoi kryetarin e bashkisë së Tiranës, Edi ...

Topalli-apel banorëve: Largohuni nga zonat e përmbytura

Gazeta Start - 01.12.2010

Shkodër - “Unë, njerëzisht, i kërkoj çdo banori të zonës së Nën Shkodrës të largohen nga zonat e përmbytura. Ata kanë mbështetjen e ushtrisë; të shfrytëzojnë këtë mbështetje për të larguar fëmijët dhe veten.

Evropa përfshihet nga reshje të dendura dëbore

Gazeta Start - 01.12.2010

Reshjet e dendura të dëborës kanë shkaktuar probleme në Evropën Veriore, duke sjellë mbylljen e aeroporteve dhe radhë të gjata në trafik. Në Poloni, tetë persona të pastrehë humbën jetën si pasojë e temperaturave nën -20 gradë Celsius.

Eagle hap shorteun për një udhëtim falas në Evropë

Gazeta Start - 01.12.2010

Tiranë - Abonentët Eagle me fat tashmë mund të përjetojnë një udhëtim falas në Evropë. Eagle Mobile ka zgjedhur një iniciativë të veçantë për të festuar me shqiptarët lëvizjen e lirë drejt Evropës.

Shtëpia e Bardhë: Nuk frikësohemi nga një person me laptop

Gazeta Start - 01.12.2010

Uashington – Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Robert Gibs, theksoi se administrata Obama nuk frikësohet nga një person që ka në pronësi një tastierë dhe një laptop.

Përmbytje në Gjakovë dhe fshatrat përreth

Gazeta Start - 01.12.2010

Gjakovë – Lumenjtë Krena dhe Erenik kanë dalë nga shtrati i tyre, duke shkaktuar përmbytje në disa fshatra dhe lagje të Gjakovës. Disa shtëpi në lagjet “Vaso Pasha” e “Ahmet Korenica” janë të mbuluara nga uji, ndërkohë që shumë banorë janë ...

Dalin para gjyqit vrasësit e civilëve afganë

Gazeta Start - 01.12.2010

Uashington – 12 ushtarët e parë të një grupi që vriste civilë afganë për sport dolën sot para gjyqit ushtarak. Akuzat kundër Robert Stevens të Staff Sgt përfshijnë komplot për të kryer sulm, braktisje të detyrës dhe sulme të rënda.

Shkodër, evakuohen qindra banorë, niveli i ujit rritet

Gazeta Start - 01.12.2010

Shkodër – Gjatë orëve të vona të mbrëmjes niveli i ujit në lagjet periferike të Shkodrës është rritur ndjeshëm, duke kaluar lartësinë e janarit të këtij viti.

Liga e Evropës, ikën Juve, kalon Siti, Leverkuseni e Sportingu

Gazeta Start - 01.12.2010

Juventusi i ka dhënë lamtumirën aventurës evropiane pas barazimit 1-1 në fushën e Leh Pozhnanit. Fitore kualifikimi për Mançester Sitin, Bajer Leverkusenin dhe Sportingun e Lisbonës.

Ina Rama në takimin e Rrjetit Evropian të Drejtësisë

Gazeta Start - 30.11.2010

Tiranë – Prokurorja e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë, Ina Rama, po merr pjesë në Takimin Plenar të 35-të, të Rrjetit Evropian të Drejtësisë, i cili po zhvillohet në Bruksel në datat 29 – 30 Nëntor 2010.

Si rrodhi informacioni i dosjeve më të përfolura në botë

Gazeta Start - 30.11.2010

Bëhet e ditur se 250 mijë dosjet që i përkasin Departamentit amerikan të Shtetit kanë arritur deri tek WikiLeaks, e cila ka realizuar rrjedhjen më të madhe të informacionit në histori, nëpërmjet CD-së së Lady Gagas të një ushtari amerikan.

Elbasan, arrestohet 31-vjeçari, tentoi të vriste një shtetas

Gazeta Start - 30.11.2010

Elbasan – Policia e Elbasanit ka arrestuar në flagrancës shtetasin, Haki Lamcja, 31-vjeç, pasi mbrëmjen e shkuar ky shtetas ka tentuar të vrasë me armë zjarri pistoletë një 27-vjeçar.

Hetime për rrëzimin e çatisë së Spitalit të Tetovës

Gazeta Start - 30.11.2010

Shkup – Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë do të nisë hetimet për shkaqet e rrëzimit të çatisë së Spitalit të Tetovës, ku humbi jetën studentja 23-vjeçare nga Prishtina, Dafina Raci.

Tiranë, ekzekutohet me armë një 25-vjeçar

Gazeta Start - 30.11.2010

Tiranë – Policia e Tiranës njoftoi sot se është gjetur i vrarë shtetasi, Erald Gjoni, 25-vjeç, banues në Tiranë. Sipas të dhënave të para, ai është vrarë me armë zjarri silenciator pranë shkollës “Vasil Shanto” në kryeqytet.

Mustafa kërkon vëzhgues ndërkombëtarë

Gazeta Start - 30.11.2010

Prishtinë – Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, i kërkoi shefit të Zyrës Civile Ndërkombëtare, Pieter Feith, një prezencë më të madhe të faktorit ndërkombëtar në ditën e zgjedhjeve parlamentare.

Vrasja e taksistit në Korçë, edhe tre në pranga në Lezhë

Gazeta Start - 30.11.2010

Lezhë – Edhe tre persona të tjerë janë arrestuar në lidhje me vrasjen e taksistit Fredi, Talelli nga rrethi i Korçës. Hetimet janë shtrirë edhe në Lezhë ku janë arrestuar së fundi tre adoleshentë.

Legjislacioni shqiptar në mbrojtje të të drejtave të migrantëve

Gazeta Start - 30.11.2010

Gjenevë – Në respektim të detyrimeve të Konventës “Për Punëtorët Migrantë dhe anëtarët e familjeve të tyre”, ku Shqipëria është palë, që prej vitit 2007, Zv/Ministri i Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta, Kastriot Sulka, ...

Vlorë, sekuestrohen 250 kg drogë, dy në pranga

Gazeta Start - 30.11.2010

Vlorë – Policia e Vlorës ka sekuestruar sot një sasi prej 250 kilogramësh lëndë narkotike drogë e llojit hashash. Ndërkohë, dy persona kanë përfunduar në pranga si posedues të lëndë narkotike.

David Silva: Më patën kërkuar Reali e Barcelona

Gazeta Start - 30.11.2010

Ish-mesfushori spanjoll i Valencias ka zbuluar se zgjodhi Mançester Sitin para alternativave të tilla si Reali i Madridit dhe Barcelona. 24-vjeçari kaloi nga Valencia te Mançester Siti gjatë merkatos së verës që shkoi.

FMN-KE-BQE: Greqia është në rrugë të mbarë

Gazeta Start - 30.11.2010

Athinë - Fondi Monetar Ndërkombëtar, Banka Qendrore Evropiane dhe Komisioni Evropian mbajtën dje në Athinë një konferencë ku shqyrtuan për herë të dytë programin ekonomik të qeverisë greke.

Opozita e Bashkuar: Importi i mbetjeve dëmton Shqipërinë

Gazeta Start - 30.11.2010

Tiranë – Opozita e Bashkuar kundërshtoi sot vendimin e qeverisë për importin e plehrave, duke theksuar se ky lloj importi i mbetjeve paraqet rrezikshmëri të lartë, duke theksuar akoma krizën ekologjike në vend.

Balla: Meta i përfshirë në konflikt interesi me supervilën

Gazeta Start - 30.11.2010

Tiranë – Socialistët kanë kërkuar nga zëvendëskryeministri, Ilir Meta, që të bëjë transparencën e pasurisë së tij. Deputeti Balla, u shpreh sot se kërkesën për transparencë e kërkojnë të gjithë shqiptarët, teksa akuzoi Metën se po fshihet ...

Dhjetë autobusë të rinj për Unazën

Gazeta Start - 30.11.2010

Tiranë – Dhjetë autobusë të rinj kanë nisur prej ditës së sotme të qarkullojnë në Unazën e Tiranës. Për këtë arsye, i pranishëm në këtë ceremoni ishte edhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Edi Rama, i cili theksoi rëndësinë e transformimit ...

Beqja: Berisha fajtor për përmbytjet në Shkodër

Gazeta Start - 30.11.2010

Tiranë – Deputeti i Partisë Socialiste, Ilir Beqaj, shprehu sot shqetësimin për përmbytjet në fshatrat e Shkodrës. Ai akuzoi qeverinë se nuk ka marrë asnjë masë, duke theksuar se shqiptarët qeverisen nga njerëz të korruptuar.

Paloka: Dokumentet e WikiLeaks, kërcënim për sigurinë

Gazeta Start - 30.11.2010

Tiranë – Publiket e fundit në WikiLeaks, kanë shkaktuar reagime edhe në Tiranë. Deputeti demokrat, Edi Paloka, u shpreh sot se publikimet e mijëra dokumenteve janë “kërcënim për sigurinë e individit apo të shtetit".

Bufon i mbyll derën Junajtid: Te Juve për të fituar

Gazeta Start - 30.11.2010

Xhixhi Bufon i rikthehet fushës pas operacionit në shpinë në përfundim të Kupës së Botës, duke i premtuar njëkohësisht besnikëri Juventusit. Bufon i bëri komplimente shokëve të skuadrës, që edhe pa të, po zhvillojnë një kampionat të bukur ...

Durrës, pranga studentit, u kap me drogë

Gazeta Start - 30.11.2010

Durrës – Policia e Durrësit arrestohet një student, pasi u kap duke transportuar lëndë narkotike. Mirjam Meçka, 20-vjeç, është arrestuar pasi iu gjet sasia prej 43.70 gram lëndë e dyshuar si narkotike e llojit Cannabis Sativa.

IFFHS: Tirana, ekipi më i mirë shqiptar i dhjetëvjeçarit

Gazeta Start - 30.11.2010

Tirana është ekipi më i mirë shqiptar i dhjetëvjeçarit të parë të mijëvjeçarit të ri, sipas Institutit Ndërkombëtar për Histori dhe Statistika në Futboll (IFFHS).

Rosel thumbon Ronaldon: Te Barça bën për rezervë

Gazeta Start - 30.11.2010

Sikur të mos mjaftonte humbja poshtëruese në fushën e lojës, ylli portugez i Realit të Madridit duhet të mësohet edhe me deklaratat ngacmuese të presidentit të Barcelonës, Sandro Rosel.

Vetëpërjashtimi, 1 javë dënim për Mourinjon, gjoba lojtarëve

Gazeta Start - 30.11.2010

UEFA ka dënuar me një ndeshje trajnerin e Realit, Hoze Mourinjo, pas urdhrit për daljen me karton të kuq të Ksabi Alonsos dhe Serxho Ramosit gjatë ndeshjes me Ajaksin në Ligën e Kampionëve.

LSI sqaron akuzat për selinë e saj

Gazeta Start - 29.11.2010

Tiranë – Lëvizja Socialiste për Integrim iu përgjigj dje akuzave lidhur me akuzat për blerjen e selisë së kësaj partie në zonën e ish-Bllokut në Tiranë.

Berisha: Reformë të thellë në spitale

Gazeta Start - 29.11.2010

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha mori pjesë dje në inaugurimin e përfundimit të punimeve për rikonstruksionin e godinës së shërbimit të Neurokirurgjisë.

Dade: Në Asamble u përfshinë persona pa rezultate

Gazeta Start - 29.11.2010

Tiranë – Një tjetër zyrtare e lartë e Partisë Socialiste ka kritikuar së fundi politikën e ndjekur nga kryetari i partisë, Edi Rama. Sekretarja e PS-së për Marrëdhëniet me Jashtë, Arta Dade, ka deklaruar se opozita duhet të votonte kundër ...

Liderët arabë - SHBA-ve: Sulmojeni Iranin

Gazeta Start - 29.11.2010

Në dokumentet e publikuara nga Websajti Wikileaks rezulton që shumë liderë arabë i kanë kërkuar Shteteve të Bashkuara të Amerikës që të sulmojnë Iranin dhe t’i japin fund programit të tij bërthamor.

29 Nëntori, Meta: Sot më të lirë se kurrë

Gazeta Start - 29.11.2010

Tiranë – Lëvizja Socialiste për Integrim e ka festuar sot festën e çlirimit, ndryshe nga aleati i saj në qeveri që e festoi një ditë më parë. Kreu i LSI-së, Ilir Meta bëri sot homazhe pranë varrezave të dëshmorëve, ku ka vendosur kurora me ...

Wikileaks: SHBA-të spiunonin krerët e OKB-së

Gazeta Start - 29.11.2010

Sekretarja Amerikane e Shtetit i ka kërkuar diplomatëve të SHBA-ve të mbledhin informacionin “biografik dhe biometrik” (skanimin e irisit, të dhënat e ADN-së dhe shenjat e gishtave) të zyrtarëve kryesorë të Organizatës së Kombeve të ...

Wikileaks: Ja përshtypjet e amerikanëve për liderët botërorë

Gazeta Start - 29.11.2010

Në dokumentet e publikuara nga Wikileaks, përveç të tjerave zënë vend edhe përshtypjet e diplomatëve amerikanë për shumë nga liderët botërorë. Kështu, një diplomat amerikan në Romë e cilësonte kryeministrin italian, Silvio Berluskoni, si ...

Plagosi rëndë me sopatë, arrestohet 24-vjeçari

Gazeta Start - 29.11.2010

Tepelenë – Policia në Tepelenë ka arrestuar sot shtetasin Fatjon Hoxha, 24-vjeç, nga fshati Turan. Ky shtetas akuzohet për plagosje me sopatë. Policia lokale tha se një javë më parë, Hoxha goditi me sopatë në kokë bashkëfshatarin e tij, ...

28 Nëntori, Poni: Rama theu ligjet, do të kërkojmë shkarkim

Gazeta Start - 29.11.2010

Tiranë – Këshilltarët demokrat në Bashkinë e Tiranës, akuzuan kreun e kësaj bashkie Edi Rama, se nuk ka zbukuruar Tiranën për festat e Nëntorit.

Për Guardiolën, “El Classico” është “fantastike”

Gazeta Start - 29.11.2010

Trajneri katalanas deklaron se skuadra e tij nuk do të ndryshojë mënyrën e të luajturit, duke nënkuptuar se edhe në “El Classico”-n ndaj Realit do të shohim një Barcelonë sulmuese.

Gatishmëri për thellimin e marrëdhënieve me Sirinë

Gazeta Start - 29.11.2010

Tiranë – Ministri i Jashtëm, Edmond Haxhinasto zhvilloi sot një takim me ambasadoren e Republikës Arabe të Sirisë në Shqipëri, rezidente në Athinë, znj.Houda Al- Houmsi, me të cilët ka diskutuar për zgjerimin e marrëdhënieve të ...

Euro bie pas miratimit të paketës së ndihmës për Irlandën

Gazeta Start - 29.11.2010

Dublin – Monedha e përbashkët evropiane, euro, ka shënuar rënie kundrejt dollarit në hapje të tregjeve, një ditë pasi Ministrat evropianë të Financave nënshkruan marrëveshjen për shpëtimin e Republikës së Irlandës.

Ikin reshjet e dendura, pritet një javë e ngrohtë

Gazeta Start - 29.11.2010

Tiranë – Gjatë javës që sapo nisëm, moti në vendin tonë do të jetë i lagësht dhe me shira të paktë, ndërkohë që temperaturat do të jenë përgjithësisht të ngrohta.

Topi-politikës: Kompromisi është forcë dhe jo dobësi

Gazeta Start - 29.11.2010

Tiranë – Presidenti i Republikës, Bamir Topi, ka deklaruar se kompromisi është forcë dhe jo dobësi. Në një takim të organizuar me rastin e festave të Nëntorit, kreu i Shtetit u shpreh se Shqipëria tashmë ndodhet në një moment të ...

Skënderbeu mundet në Durrës, humbet shansin për kreun

Gazeta Start - 29.11.2010

Humbja 2-0 në transfertën ndaj Teutës i heq nga duart Skënderbeut një rast të artë për t’u ngjitur në krye të Superligës, për të parën herë në këtë sezon.