TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Homazh për Skënderbeun me rastin e 545-vjetorit të ndërrimit të jetës

Gazeta Republika - 19.01.2013

ALI HOXHA Për Skënderbeun nuk mund të flitet e të shkruhet ndryshe, përveçse kur është rasti për të bërë homazh për të, si në rastin tonë konkret, në 545-vjetorin e ndarjes së tij nga kjo jetë, si dhe kur përmendja e emrit dhe e veprës së ...

Sot shënohet 545 vjetori i vdekjes së Skënderbeut

Idividi - 18.01.2013

Tiranë, 17 janar 2013 (MIA) - Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes në Tiranë shfaq sonte dokumentarin "Skënderbeu", në kuadër të 545 vjetorit të vdekjes së Heroit tonë Kombëtar.

Përkujtohet heroi ynë kombëtar, aktivitete në Lezhë, Tiranë e Vatikan

Kombetare - 18.01.2013

Historianët: Ka ende për të zbuluar për Skënderbeun Në këtë 545-vjetor të vdekjes së Gjergj Kastriot Skënderbeut, qyteti i Lezhës organizoi dje më 17 janar një simpozium shkencor me pjesëmarrjen e historianëve të periudhave të ndryshme, të ...

Shënohet 545 vjetori i vdekjes së Skënderbeut

Koha.net - 17.01.2013

Tiranë, 17 janar - Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes shfaq sot dokumentarin “Skënderbeu”, në kuadër të 545 vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar.

Shënohet 545 vjetori i vdekjes së Skënderbeut

Botasot - 17.01.2013

Qendra e Kulturës, Medias dhe Botimeve të Mbrojtjes shfaq sot dokumentarin “Skënderbeu”, në kuadër të 545 vjetorit të vdekjes së heroit tonë kombëtar.

Largohen armët e Skënderbeut, regjistrohen 1,7 milionë vizitorë

Panorama - 16.01.2013

Objektet e Heroit Kombëtar qëndruan të ekspozuara 45 ditë . Pas 45 ditësh ekspozim, gjatë të cilave ngjallën një interes të paparë për muzeumet shqiptare, armët e Gjergj Kastriot Skënderbeut u larguan nga Shqipëria, për t’u rikthyer në ...

Krenari me pashë në librin e përshtypjeve për armët e Skënderbeut

Shekulli - 15.01.2013

Valeria Dedaj Mëngjesin e djeshëm punonjësit e Muzeut Historik Kombëtar mblodhën tapetin e kuq që shtrohej nga hyrja qendrore teposhtë shkallëve.

Shpata dhe përkrenarja e Skënderbeut kthehen sot në Vjenë

Portalb - 15.01.2013

Armët e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbe nisen sot drejt Vjenës. Dje ishte dita e fundit e ekspozimit të armëve në atdhe, ndërkohë që pritet që të largohen pasi një specialist i Muzeut Historik i Artit në Vjenë të merret me ...

Mbyllet ekspozita, armët e Skënderbeut i kthehen të "zotit"

Albeu.com - 15.01.2013

Mbyllet ekspozita, armët e Skënderbeut i kthehen të "zotit" Pas ekspozimit në Muzeun e Historik Kombëtar, përkrenarja dhe shpata e heroit tonë kombëtar largohen sërish drejt muzeut historik të Artit në Vjenë.

Largohen armët e Skënderbeut

Top Channel - 15.01.2013

Pas një ekspozimi 45-ditor në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar, armët dhe përkrenarja e Skënderbeut do të largohen nga Shqipëria për t'u vendosur sërish në Muzeun e Artit në Vjenë.

Armët e Skënderbeut nisen për në Vjenë

Idividi - 15.01.2013

Tiranë, 15 janar 2013 (MIA) - Armët e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbe nisen sot drejt Vjenës, njoftojnë mediat shqitare. Dje ishte dita e fundit e ekspozimit të armëve në Shqipëri, ndërkohë që pritet që të largohen pasi një ...

Përkrenarja dhe shpata e Skënderbeut kthehen në Vjenë

Kombetare - 15.01.2013

Përkrenarja dhe shpata e Skënderbeut iu kthyen muzeut të Vjenës. Për ditët e qëndrimit në Shqipëri ato u vizituan nga 1 milionë e 700 vizitorë Lamtumirë armë Gjatë dy muajve të ekspozimit të armëve në vend, në Muzeun Historik Kombëtar ...

Armët e Skënderbeut, mbyllet ekspozita. U vizitua nga 1 milion e 700 mijë persona

Panorama - 15.01.2013

TIRANE- Mbyllet sot ekspozita me armet e Skenderbeut, qe qendroi e hapur ne Muzeun Historik Kombetar ne kryeqytet per 45 dite. Nga ana e drejtorise se Muzeut kjo ekspozite ka qene nje sukes i madh, nisur edhe nga interesi i madh i ...

Shqipëria u jep lamtumirën armëve të Skëndërbeut, nisen drejt Vjenës

BalkanWeb - 15.01.2013

TIRANË- Armët e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbe nisen sot drejt Vjenës. Dje ishte dita e fundit e ekspozimit të armëve në atdhe, ndërkohë që pritet që të largohen pasi një specialist i Muzeut Historik i Artit në Vjenë të ...

Mbyllet ekspozita e armëve të Skënderbeut

Ora news - 15.01.2013

Mbyllet ekspozita me armët e Skenderbeut, e cila qëndroi e hapur në Muzeun Historik Kombëtar për 45 ditë. Nga ana e drejtorisë së Muzeut kjo ekspozitë ka qënë një sukses i madh, nisur edhe nga interesi i madh i vizitorëve.

Mbyllet ekspozita me armët e Skënderbeut, pritet largimi për në Vjenë

Kombetare - 14.01.2013

Ekspozita e armëve të Skënderbeut është mbyllur dhe tashmë pritet që ato të largohen drejt Muzeut Kunsthistorisches në Vjenë. Dje ishte dita e fundit e ekspozimit të armëve në atdhe, ndërkohë që pritet që të largohen pasi një specialist i ...

Çanaqeviq në konferencën e Shoqatës internacionale për arte performuese

Idividi - 14.01.2013

Shkup, 14 janar 2013 (MIA) - Drejtoresha e Filarmonisë së Maqedonisë Maja Çanaqeviq prej sot e deri më 17 janar do të merr pjesë në Konferencën ndërkombëtare vjetore të Shoqatës internacionale për arte performuese (ISPA) në Nju-Jork.

Armët e Skënderbeut i vizituan 1,7 milion shqiptarë

Koha.net - 14.01.2013

Tiranë, 14 janar - Ekspozita e armëve të Skënderbeut në Tiranë është mbyllur dhe tashmë pritet që ato të largohen drejt Muzeut Kunsthistorisches në Vjenë.

Armët e Skënderbeut i vizituan 1,7 milion shqiptarë

Botasot - 14.01.2013

Ekspozita e armëve të Skënderbeut në Tiranë është mbyllur dhe tashmë pritet që ato të largohen drejt Muzeut Kunsthistorisches në Vjenë. Dje ishte dita e fundit e ekspozimit të armëve në atdhe, ndërkohë që pritet që të largohen pasi një ...