TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Gjermania pret mbi 40 mijë emigrantë në dy ditët e ardhshme

ikub - 13.09.2015

Autoritetet lokale gjermane kanë bërë me dije se Gjermania është gati për të pritur mbi 40 000 emigrantë në dy ditët e ardhshme. Mynihu priti 3.600 emigrantë mëngjesin e së shtunës, ndërsa tashmë ai ...

Ikja dhe kthimi prej zori

Lajmeshqip - 13.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Ikja dhe kthimi prej zori Kjo është shuma që paguajnë maqedonët për tu martuar me shqiptare Shqiptari 18-vjeçar rrihet në Serbi, vetëm se fliste shqip Pacolli thotë se ...

Mobilizim në gjithë Evropën pro refugjatëve

Lajmi.net - 13.09.2015

Nga Londra në Kopenhagë, dhjetëra-mijëra evropianë kanë dalë të shtunën në rrugë për të kërkuar më shumë zemërgjerësi karshi refugjatëve, të cilët kanë vërshuar vendet e BE-së.

Mobilizim në gjithë Evropën pro refugjatëve

Lajmeshqip - 13.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Mobilizim në gjithë Evropën pro refugjatëve Obama: Ushtria ruse në Siri, gabim i madh Al Kaida i shpall luftë ISIS-it, pikërisht në përvjetorin e sulmeve të 11 shtatorit ...

Refugjatët duhet (të lejohen) të punojnë

DW - 13.09.2015

Fluksi i qindra-mijëra refugjatëve paraqet rreziqe të mëdha, por edhe mundësi të mëdha për tregun e punës në Gjermani, mendon Andrey Gurkov. Thuhet se pranimi i refugjatëve mund t'i kushtojë shtetit ...

Kriza e refugjatëve mund të shfuqizojë rregullat e stabilitetit të BE-së

DW - 13.09.2015

Shpenzimet e vendeve të BE-së mund të shkojnë në miliarda për shkak të krizës së refugjatëve. Prandaj ministrat e Financave duan të zbusin rregullat e borxhit të parashikuara në Paktin e Stabilitetit.

UNICEF thirrje liderëve europianë: Përkujdesuni për fëmijët refugjatë

Portalb - 13.09.2015

Lajme lidhur me temën Mijëra londinezë japin mbështetje refugjatëve Polici shqiptar i Serbisë flet për humanizmin ndaj emigrantëve Gjermania dëbon 80 shqiptarë, kampet lirohen për sirianët Merkel: ...

Jolevski: Është e nevojshme ndihmë më e madhe për refugjatët nga ndërkombëtarët

Zhurnal - 13.09.2015

Jolevski: Është e nevojshme ndihmë më e madhe për refugjatët nga ndërkombëtarët Gjevgjeli, 13 shtator- Armata gjendet këtu në Gjevgjeli për t`i ndihmuar institucioneve tjera të Republikës së ...

Edhe 1 milionë sirianë drejt Evropës deri në fund të vitit

Portalb - 13.09.2015

Lajme lidhur me temën UNICEF thirrje liderëve europianë: Përkujdesuni për fëmijët refugjatë Mijëra londinezë japin mbështetje refugjatëve Zvicër: Për çdo gol të shënuar, nga 455 franga për refugjatët ...

Rruga e gjatë e refugjatëve, nga Maqedonia kalojnë në Preshevë dhe vazhdojnë drejt Evropës

Portalb - 13.09.2015

Lajme lidhur me temën Edhe 1 milionë sirianë drejt Evropës deri në fund të vitit UNICEF thirrje liderëve europianë: Përkujdesuni për fëmijët refugjatë Mijëra londinezë japin mbështetje refugjatëve ...

Tubime në të gjithë Europën, pro dhe kundër refugjatëve

Top Channel - 13.09.2015

Tubime janë zhvilluar në pjesë të ndryshme të Europës, një pjesë në mbështetje të refugjatëve të mbërritur në kontinentin e vjetër, të tjerë për të kundërshtuar praninë e ...

Rruga e gjatë e refugjatëve, nga Maqedonia kalojnë në Preshevë dhe vazhdojnë drejt Evropës

Almakos - 13.09.2015

Refugjatë nga vendet e Lindjes së Mesme dhe Afrikës Veriore nga Greqia hyjnë në territorin e Maqedonisë, të cilin e përdorin si rrugë transitore për në Serbi, ku nëpërmjet Kumanovës kalojnë në ...

Xhamia Allaxha në ndihmë të refugjatëve (FOTO)

Portalb - 13.09.2015

Lajme lidhur me temën Rruga e gjatë e refugjatëve, nga Maqedonia kalojnë në Preshevë dhe vazhdojnë drejt Evropës Edhe 1 milionë sirianë drejt Evropës deri në fund të vitit UNICEF thirrje liderëve ...

Miliarderi norvegjez ofron 5 mijë dhoma pa pagesë në hotelet e tij për refugjatët

Lajm - 13.09.2015

Miliarderi norvegjez, pronar i zinxhirit të hoteleve skandinave “Nordic Choice Hotels”, ka premtuar 5 mijë dhoma pa pagesë në hotelet e tij për refugjatët me qëndrim të përkohshëm.

Qeveria do të vazhdojë gjendjen e jashtëzakonshme nëpër kufij?

Portalb - 13.09.2015

Lajme lidhur me temën Xhamia Allaxha në ndihmë të refugjatëve (FOTO) Rruga e gjatë e refugjatëve, nga Maqedonia kalojnë në Preshevë dhe vazhdojnë drejt Evropës Edhe 1 milionë sirianë drejt Evropës ...

Mynhen: 40.000 refugjatë vetëm në fundjavë

Lajm - 13.09.2015

Qyteti i Bavarisë, Mynhen, vetëm gjatë ditës së Shtunë ka pritur mbi 12.200 refugjatë duke e vështirësuar trajtimin e duhur ndaj tyre. Udhëheqësit e Mynhenit paraqesin një gjendje emergjente dhe ...

Qeveria do të vazhdojë gjendjen e jashtëzakonshme nëpër kufij?

Almakos - 13.09.2015

Sot është dita e 25-të prej kur Qeveria e shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për kufirin jugor dhe verior, për shkak të numrit të madh të refugjatëve të cilët hyjnë dhe transitojnë nëpërmjet ...

Edhe futbollistët, pro refugjatëve

Top Channel - 13.09.2015

Pas dhurimit të një milion eurove për të rinjtë refugjatë, që kanë pushtuar kohët e fundit Gjermaninë, Bayern Munchen bëhet sërish protagonist në Bundesliga, duke dhënë shembullin e tij në përkrahje ...

Miliarderi norvegjez ofron 5 mijë dhoma hoteli për refugjatët

Almakos - 13.09.2015

Një biznesmen norvegjez, i cili ka në pronësi një nga rrjetet më të mëdha të hoteleve në Skandinavi, ka ofruar për emigrantët që mbërrijnë në vendin e tij 5 mijë dhoma falas.

Miliarderi norvegjez ofron 5 mijë dhoma hoteli për refugjatët

Portalb - 13.09.2015

Lajme lidhur me temën Qeveria do të vazhdojë gjendjen e jashtëzakonshme nëpër kufij? Xhamia Allaxha në ndihmë të refugjatëve (FOTO) Rruga e gjatë e refugjatëve, nga Maqedonia kalojnë në Preshevë dhe ...

DW: Refugjatët duhet (të lejohen) të punojnë

Lajm - 13.09.2015

Fluksi i qindra-mijëra refugjatëve paraqet rreziqe të mëdha, por edhe mundësi të mëdha për tregun e punës në Gjermani. Thuhet se pranimi i refugjatëve mund t'i kushtojë shtetit gjerman në vitin 2016 ...

Biletat e udhëtimit me tren për refugjatët u rritën nga 10 në 25 euro

Zhurnal - 13.09.2015

Biletat e udhëtimit me tren për refugjatët u rritën nga 10 në 25 euro Shkup, 13 shtator- Çmimi i biletës së udhëtimit me tren për refugjatët është rritur nga 10 në 25 euro, reaguan aktivistët ...

“Evropa me refugjatët e rinj do të bëhet fuqi botërore”

Portalb - 13.09.2015

Lajme lidhur me temën Miliarderi norvegjez ofron 5 mijë dhoma hoteli për refugjatët Qeveria do të vazhdojë gjendjen e jashtëzakonshme nëpër kufij? Xhamia Allaxha në ndihmë të refugjatëve (FOTO) Rruga ...

Tronditëse: Refugjatëve u shfryhet varka 100 metra largë ishullit grek (Foto)

Portalb - 13.09.2015

Lajme lidhur me temën “Evropa me refugjatët e rinj do të bëhet fuqi botërore” Miliarderi norvegjez ofron 5 mijë dhoma hoteli për refugjatët Qeveria do të vazhdojë gjendjen e jashtëzakonshme nëpër ...

Hekurudhat e Maqedonisë i rrjepin refugjatët, shtrenjtojnë biletat!

Portalb - 13.09.2015

Lajme lidhur me temën Tronditëse: Refugjatëve u shfryhet varka 100 metra largë ishullit grek (Foto) “Evropa me refugjatët e rinj do të bëhet fuqi botërore” Miliarderi norvegjez ofron 5 mijë dhoma ...

Attali: Europa me refugjatët e rinj do të bëhet fuqi botërore

Lajm - 13.09.2015

Profesori i ekonomisë, francezi Jacques Attali, duke vënë në dukje se refugjatët janë një shans për Evropën ka deklaruar se Evropa në saj të refugjatëve do të bëhet "forcë botërore".

Tronditëse: Refugjatëve u shfryhet barka 100 metra larg ishullit grek

Zhurnal - 13.09.2015

Tronditëse: Refugjatëve u shfryhet barka 100 metra larg ishullit grek Athinë, 13 shtator- Pamje tronditëse të refugjatëve sirianë dhe afganë janë publikuar nëpër mediet botërore.

"Hekurudhat e Maqedonisë" dyfishojnë çmimin e biletës për refugjatët

Lajm - 13.09.2015

Kriza e refugjatëve sa vjen e rëndohet. Në këtë situatë, Hekurudhat e Maqedonisë kanë vendosur dyfishojnë biletat e udhëtimit me tren. Biletat fillestare kanë qenë afro 5 euro, më pas me rritjen e ...

Kriza e refugjatëve mund të shfuqizojë rregullat e stabilitetit të BE-së

ikub - 13.09.2015

Komisioni i BE-së pritet të analizojë ndikimin financiar të krizës së refugjatëve në Evropë. Si njoftoi Presidenca luksemburgase në Luksemburg pas një takimi të ministrave të Financave të BE-së, ajo ...

Gjermania vendos pikë kufitare me Austrinë

Lajmi.net - 13.09.2015

Gjermania ka vendosur që të suspendojë marrëveshjen e lëvizjes së lirë të Shëngenit. Autoritetet gjermane kanë vendosur që të rivëjnë kontrollin kufitar me Austrinë,vend nga i cili hyjnë dhjetëra ...

“Qytetet e Evropës janë të gatshëm për të përballuar refugjatët”

Lajmi.net - 13.09.2015

Kryetarët e bashkive të Parisit, Barcelonës, Lesbos dhe Lampeduzas i kanë bërë thirrje qeverive të Evropës për të dhënë më shumë ndihmë ndaj refugjatëve Kryetarët e bashkive të Parisit, Barcelonës, ...

Miliarderi norvegjez në ndihmë të refugjatëve, ofron 5 mijë dhoma falas në hotelet e tij: E pamundur të mos prekesh nga ...

SOT - 13.09.2015

Miliarderi norvegjez, pronar i zinxhirit të hoteleve skandinave "Nordic Choise Hotels", ka vendosur të bëjë një vepër bamirësie për emigrantët. Mësohet se ai ka premtuar 5 mijë dhoma pa pagesë në ...

Gjermania mund të braktisë zonën shengen

LajmiFundit - 13.09.2015

Gjermania ka vendosur që të pezullojë marrëveshjen e lëvizjes së lirë të Shengenit. Autoritetet gjermane kanë vendosur që të rivëjnë kontrollin kufitar me Austrinë, vend nga i cili hyjnë dhjetëra ...

Gjermania braktis Schengenin

Lajm - 13.09.2015

Gjermania ka marrë vendim që përkohësisht ta suspendojë marrëveshjen e lirë të schengenit. Autoritetet kanë marrë këtë vendim ta rivënë kontrollin kufitar me Austrinë prej nga hyjnë mijëra refugjatë ...

Shtohet mbështetja për refugjatët në Evropë

ikub - 13.09.2015

Në Britani aktivistët marshuan në Londër duke protestuar qendrimin e qeverisë britanike në përshkallëzimin e krizës së refugjatëve. Abdulaziz Almashi është një prej protestuesve.

A do të vlejnë vizat schengen për Gjermaninë?

Lajmeshqip - 13.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA A do të vlejnë vizat schengen për Gjermaninë? Mobilizim në gjithë Evropën pro refugjatëve Obama: Ushtria ruse në Siri, gabim i madh Al Kaida i shpall luftë ISIS-it, ...

Gjermania s’mund të përballojë më emigrantë sirianë

Portalb - 13.09.2015

Lajme lidhur me temën Tjetër tragjedi pranë ishujve grekë, mbytet varka me 120 emigrantë – shumë të vdekur Tronditëse: Refugjatëve u shfryhet varka 100 metra largë ishullit grek (Foto) Edhe 1 milionë ...

OJQ-të shpërndajnë pako për refugjatët në Tabanoc

Almakos - 13.09.2015

Vala e refugjatëve vazhdon edhe më tej. Njëri nga refugjatët tregon se është larguar nga të afërmit e tij dhe nga vendi i tij sepse atje po luftohet dhe nuk ka mundësi për një jetë normale.

“Qytetet e Europës janë të gatshëm për të përballuar refugjatët”

Portalb - 13.09.2015

Lajme lidhur me temën Gjermania s’mund të përballojë më emigrantë sirianë Tjetër tragjedi pranë ishujve grekë, mbytet varka me 120 emigrantë – shumë të vdekur Tronditëse: Refugjatëve u shfryhet varka ...

"Hekurudhat e Maqedonisë" dyfishojnë çmimin e biletës për refugjatët

Almakos - 13.09.2015

Kriza e refugjatëve sa vjen e rëndohet. Në këtë situatë, Hekurudhat e Maqedonisë kanë vendosur dyfishojnë biletat e udhëtimit me tren. Biletat fillestare kanë qenë afro 5 euro, më pas me rritjen e ...

A është e drejtë të kritikohen refugjatët sirianë për celularët e shtrenjtë?

Albeu.com - 13.09.2015

Të gjithë e njohin rëndësinë e telefonave të zgjuar, që ndonjëherë edhe ta shpëtojnë jetën. P.sh. një studim thotë se 53 për qind e amerikanëve i kanë përdorur për të marrë ndihma emergjente.

A është e drejtë të kritikohen refugjatët sirianë për celularët e shtrenjtë?

Lajm - 13.09.2015

Të gjithë e njohin rëndësinë e telefonave të zgjuar, që ndonjëherë edhe ta shpëtojnë jetën. P.sh. një studim thotë se 53 për qind e amerikanëve i kanë përdorur për të marrë ndihma emergjente.

Bayerni hap kamp stërvitor:75.000 tifozë përshëndetën fëmijët e emigrantëve

Lajm - 13.09.2015

Mbi 75.000 tifozë në Allianz Arena në Munich kanë përshëndetur me duartrokitje fëmijët e emigrantëve, të cilët së bashku me lojtarët e Bayernit dolën ne terren para ndeshjes së javës së katër në ...

Kopenhagen , 30 000 persona manifestojnë për pritjen e refugjatëve

BalkanWeb - 13.09.2015

Rreth 30 000 persona manifestuan në Kopenhagen në favor të pritjes së refugjatëve, ndërkohë që Danimarka është angazhuar në një forcim të legjislacionit të saj mbi imigrimin.

Mbi 40 mijë emigrantë pritet të mbërrijnë në Gjermani në dy ditët e ardhshme

BalkanWeb - 13.09.2015

Mbi 40 mijë emigrantë pritet të mbërrijnë në Gjermani në dy ditët e ardhshme. Lajmi është bërë i ditur nga autoritet lokale gjermane. Mynihu priti 3.600 emigrantë mëngjesin e së shtunës, ndërsa ...

Ikja dhe kthimi prej zori

Koha.net - 13.09.2015

Bashkimi Evropian ua ka hapur dyert refugjatëve nga Siria, por ua ka mbyllur emigrantëve nga Kosova dhe vendet e tjera të Ballkanit, shkruan Koha Ditore.

Ikja dhe kthimi prej zori

Telegrafi - 13.09.2015

Bashkimi Evropian ua ka hapur dyert refugjatëve nga Siria, por ua ka mbyllur emigrantëve nga Kosova dhe vendet e tjera të Ballkanit. Të parët kërkojnë strehë në Evropë për t’u shpëtuar bombardimeve ...

Kriza me refugjatë nxjerr në pah anën e shëmtuar të rusëve

Ora news - 13.09.2015

Edhe pse kriza me refugjatët në Evropë nuk ka prekur drejtpërdrejt Rusinë, ajo sigurisht se ka ndezur përdoruesit rusisht-folës të internetit. “Ata na gënjejnë kur thonë se janë të sëmurë nga ...

Kopenhaga në këmbë për refugjatët

Telegrafi - 13.09.2015

Rreth 30 mijë njerëz janë bashkuar në një tubim në Kopenhagë pro pranimit të refugjatëve që kërkojnë strehim në Europë. “Çdo gjë është duke u zhvilluar në një mënyrë të qetë dhe të rregullt”, ka ...

Mynhen: 40.000 refugjatë vetëm në fundjavë

Botasot - 13.09.2015

Qyteti i Bavarisë, Mynhen, vetëm gjatë ditës së Shtunë ka pritur mbi 12.200 refugjatë duke e vështirësuar trajtimin e duhur ndaj tyre. Udhëheqësit e Mynhenit paraqesin një gjendje emergjente dhe ...

Jolevski: Është e nevojshme ndihmë më e madhe për refugjatët nga ndërkombëtarët

Botasot - 13.09.2015

Armata gjendet këtu në Gjevgjeli për t`i ndihmuar institucioneve tjera të Republikës së Maqedonisë, por edhe refugjatëve, theksoi ministri i mbrojtjes Zoran Jolevski duke treguar se është e nevojshme ...

Refugjatët duhet (të lejohen) të punojnë

Botasot - 13.09.2015

Fluksi i qindra-mijëra refugjatëve paraqet rreziqe të mëdha, por edhe mundësi të mëdha për tregun e punës në Gjermani. Thuhet se pranimi i refugjatëve mund t'i kushtojë shtetit gjerman në vitin 2016 ...

DW: Refugjatët duhet (të lejohen) të punojnë

Telegrafi - 13.09.2015

Fluksi i qindra-mijëra refugjatëve paraqet rreziqe të mëdha, por edhe mundësi të mëdha për tregun e punës në Gjermani. Thuhet se pranimi i refugjatëve mund t'i kushtojë shtetit gjerman në vitin 2016 ...

Kriza e refugjatëve mund të shfuqizojë rregullat e stabilitetit të BE-së

Botasot - 13.09.2015

Shpenzimet e vendeve të BE-së mund të shkojnë në miliarda për shkak të krizës së refugjatëve. Prandaj ministrat e Financave duan të zbusin rregullat e borxhit të parashikuara në Paktin e Stabilitetit.

Pro dhe kundër emigrantëve, protesta e tubime në të gjithë Europën

Ora news - 13.09.2015

Europianët janë ndarë për çështjen e emigratëve dhe pranimit të tyre nga qeveritë respektive. Rreth 5 mijë vetë protetuan në Varshavë të Polonisë kundër emigrantëve, pasi qeveria polake kundërshtoi ...

Der Spiegel: Shembulli i refugjatit nga Kosova, Nik Myftaraj

Botasot - 13.09.2015

Ai është ish refugjat nga Peja, i cili, me sytë e tij ka parë vrasjen e fqinjëve nga policia jugosllave. Në këtë gjendje të mjerueshme, si sirianët sot, i duheshte me këmbë të shpërngulet në Mal të ...

Miliarderi norvegjez ofron 5 mijë dhoma hoteli për refugjatët

Botasot - 13.09.2015

Petter Stordalen, pronar i Nordic Choice Hotels, e bëri këtë njoftim nëpërmjet një postimi në “Tuiter”, pak ditë më parë, kur shkruante se ofronte fjetje për “emigrantët e përkohshëm që kanë nevojë” ...

Tronditëse: Refugjatëve u shfryhet barka 100 metra largë ishullit grek (Foto)

Botasot - 13.09.2015

Pamje tronditëse të refugjatëve sirianë dhe afganë janë publikuar nëpër mediet botërore. 100 metra para se të mbërrinin në ishullin grek Lesbos, varka e gomës është shfryer duke rrezikuar seriozisht ...

Refugjatët duhet (të lejohen) të punojnë

BalkanWeb - 13.09.2015

Fluksi i qindra-mijëra refugjatëve paraqet rreziqe të mëdha, por edhe mundësi të mëdha për tregun e punës në Gjermani, mendon Andrey Gurkov. Thuhet se pranimi i refugjatëve mund t’i kushtojë shtetit ...

Shtohet mbështetja për refugjatët në Evropë

VOA - 13.09.2015

Në Britani aktivistët marshuan në Londër duke protestuar qendrimin e qeverisë britanike në përshkallëzimin e krizës së refugjatëve. Abdulaziz Almashi është një prej protestuesve.

“Evropa me refugjatët e rinj do të bëhet fuqi botërore”

Botasot - 13.09.2015

Profesori i ekonomisë, francezi Jacques Attali, duke vënë në dukje se refugjatët janë një shans për Evropën ka deklaruar se Evropa në saj të refugjatëve do të bëhet "forcë botërore".

Lajmi i Fundit: Gjermania drejt kontrollit kufitar

Botasot - 13.09.2015

Për shkak të fluksit të madh të refugjatëve dhe gjendjes të rëndë në Mynhen të Gjermanisë, ku vetëm gjatë fundjavës kanë mbërritur 40.000 refugjatë, sipas informacioneve që disponon magazina ...

"Hekurudhat e Maqedonisë" dyfishojnë çmimin e biletës për refugjatët

Botasot - 13.09.2015

Kriza e refugjatëve sa vjen e rëndohet. Në këtë situatë, Hekurudhat e Maqedonisë kanë vendosur dyfishojnë biletat e udhëtimit me tren. Biletat fillestare kanë qenë afro 5 euro, më pas me rritjen e ...

Miliarderi norvegjez ofron 5 mijë dhoma pa pagesë në hotelet e tij për refugjatët

Yll Press - 13.09.2015

Stordalen ka shtuar se hotelet e tij janë koordinuar me policinë për çështje sigurie dhe me zyrtarët e emigracionit për t’u siguruar nëse refugjatët janë ushqyer si duhet.

Gjermania mbyll kufijtë dhe suspendon përkohësisht shëngenin!

Yll Press - 13.09.2015

Ministri i brendshëm gjerman Thomas de Maizière do të paraqitet këtë pasdite në një konferencë për shtyp për të dhënë lajmin dhe për të dhënë detajet.

Gjermania s’mund t’i bëjë ballë valës së refugjatëve

Koha.net - 13.09.2015

Gjermania të dielën ka rikthyer kontrollet kufitare, pasi që ky shtet, më i madhi në Evropë, e ka pranuar se nuk po mund t’i bëjë ballë mijëra azilkërkuesve, që po mbërrijnë për çdo ditë në këtë ...

A është e drejtë të kritikohen refugjatët sirianë për celularët e shtrenjtë?

Telegrafi - 13.09.2015

Të gjithë e njohin rëndësinë e telefonave të zgjuar, që ndonjëherë edhe ta shpëtojnë jetën. P.sh. një studim thotë se 53 për qind e amerikanëve i kanë përdorur për të marrë ndihma emergjente.

FOTOT/ Solidariteti i Bajern, futet në fushë me fëmijët e refugjatëve

Gazeta Tema - 13.09.2015

Bajerni i Mynihut është një ndër klubet që ka kontribuar më shumë për refugjatët. Plot 1 milion euro dhanë bavarezët për të ndihmuar azilkërkuesit në Gjermani.

Mobilizim në gjithë Evropën pro refugjatëve

Tetova Sot - 13.09.2015

Nga Londra në Kopenhagë, dhjetëra-mijëra evropianë kanë dalë të shtunën në rrugë për të kërkuar më shumë zemërgjerësi karshi refugjatëve, të cilët kanë vërshuar vendet e BE-së.

Miliarderi norvegjez ofron 5 mijë dhoma në hotelet e tij për refugjatët

Gazeta Tema - 13.09.2015

Miliarderi norvegjez, pronar i zinxhirit të hoteleve skandinave “Nordic Choice Hotels”, ka premtuar 5 mijë dhoma pa pagesë në hotelet e tij për refugjatët me qëndrim të përkohshëm.

Bamirësi/Miliarderi norvegjez ofron 5 mijë dhoma pa pagesë në hotelet e tij për refugjatët

Java News - 13.09.2015

Miliarderi norvegjez, pronar i zinxhirit të hoteleve skandinave “Nordic Choice Hotels”, ka premtuar 5 mijë dhoma pa pagesë në hotelet e tij për refugjatët me qëndrim të përkohshëm.

Miliarderi norvegjez ofron 5 mijë dhoma në hotelet e tij për refugjatët

Tetova Sot - 13.09.2015

Miliarderi norvegjez, pronar i zinxhirit të hoteleve skandinave “Nordic Choice Hotels”, ka premtuar 5 mijë dhoma pa pagesë në hotelet e tij happy wheels për refugjatët me qëndrim të përkohshëm.

Miliarderi nga Novergjia bën gati 5 mijë dhoma hoteli për sirianët

Durres Lajm - 13.09.2015

- Miliarderi norvegjez, pronar i zinxhirit të hoteleve skandinave “Nordic Choice Hotels”, ka premtuar 5 mijë dhoma pa pagesë në hotelet e tij për refugjatët me qëndrim të përkohshëm.

Mynihu nuk mban dot më refugjatë

Gazeta Dita - 13.09.2015

Qyteti gjerman i Mynihut nuk ka më kapacitet të pranojë kontigjente të tjera refugjatësh pas mbërritjes vetëm një ditë më parë të 12 200 personash. Sipas policisë lokale, kjo shifër ka prekur kufirin ...

“Evropa me refugjatët e rinj do të bëhet fuqi botërore”

Gazeta Dita - 13.09.2015

Profesori i ekonomisë, francezi Jacques Attali, duke vënë në dukje se refugjatët janë një shans për Evropën ka deklaruar se Evropa në saj të refugjatëve do të bëhet “forcë botërore”, raporton Anadolu ...

Rritet çmimi i biletave të udhëtimit me tren për refugjatët nga 10 në 25 euro

Tetova Sot - 13.09.2015

Çmimi i biletës së udhëtimit me tren për refugjatët është rritur nga 10 në 25 euro, ku kishte edhe reagime nga aktivistët qytetar. Gjatë verës, çmimi për refugjatët njëherë u rrit nga 5 deri në 10 ...

A është e drejtë të kritikohen refugjatët sirianë për celularët e shtrenjtë?

Gazeta Dita - 13.09.2015

Të gjithë e njohin rëndësinë e telefonave të zgjuar, që ndonjëherë edhe ta shpëtojnë jetën. P.sh. një studim thotë se 53 për qind e amerikanëve i kanë përdorur për të marrë ndihma emergjente.

Refugjatët duhet (të lejohen) të punojnë

Gazeta Dita - 13.09.2015

Thuhet se pranimi i refugjatëve mund t’i kushtojë shtetit gjerman në vitin 2016 deri në 10 miliardë euro. Kjo tingëllon si një shumë shumë e madhe, por është pikërisht shuma që qeveria federale ka ...

Tubime në të gjithë Evropën, pro dhe kundër refugjatëve

Kosova Live - 13.09.2015

Në pjesë të ndryshme të Evropës janë duke u zhvilluar tubime në mbështetje të refugjatëve të mbërritur në kontinentin e vjetër, të tjerë për të kundërshtuar praninë e tyre.

Munihu me kapacitet të plotë për pranim të refugjatëve

Republika - 13.09.2015

Munihu pothuajse tërësisht i ka harxhuar kapacitetet e tij për pranim të refugjatëve, të cilët masovisht arrijnë në Gjermani, paralajmëroi sot policia lokale, një ditë prejse në këtë qytet në jug të ...

Miliarderi norvegjez ofron 5 mijë dhoma në hotelet e tij për refugjatët

Republika - 13.09.2015

Miliarderi norvegjez, pronar i zinxhirit të hoteleve skandinave “Nordic Choice Hotels”, ka premtuar 5 mijë dhoma pa pagesë në hotelet e tij happy wheels për refugjatët me qëndrim të përkohshëm.

Tronditëse: Refugjatëve u shfryhet barka 100 metra largë ishullit grek (Foto)

Republika - 13.09.2015

Pamje tronditëse të refugjatëve sirianë dhe afganë janë publikuar nëpër mediet botërore. 100 metra para se të mbërrinin në ishullin grek Lesbos, varka e gomës është shfryer duke rrezikuar seriozisht ...

Gjermania do të nisë kontrollet në kufij

Kosova Live - 13.09.2015

Gjermania do të nisë kontrollet në kufijtë me Austrinë. Sipas gazetës gjermane “Bild” zyrtarët e Bavarisë janë pranë mbylljes së kufijve me Austrinë për shkak të valës së refugjatëve.

Dje në territorin e Maqedoniisë kanë hyrë mbi 7900 refugjatë

Lajm - 12.09.2015

Sipas te dhena te "UNHCR"-se, organizate kjo qe merret me trajtimin e refugjatëve sirian, dje ne Maqedoni kane hyre rreth 7.900 refugjatë, kryesisht nga Siria.

Dje në Maqedoni kanë hyrë rreth 8000 refugjatë

Albeu.com - 12.09.2015

Sipas te dhena te "UNHCR"-se, organizata qe merret me trajtimin e refugjatëve, dje ne Maqedoni kane hyre rreth 7.900 refugjatë, kryesisht nga Siria. Per te hyre ne territorin e Maqedonise refugjatete ...

Dje në Maqedoni kanë hyrë rreth 800 refugjatë

Portalb - 12.09.2015

Lajme lidhur me temën Sot në Shkup do të mbahet tubim i qetë për solidarizim me refugjatët Austria mbylli autostradën për shkak të refugjatëve MPJ e përkthen deklaratën e Poposkit për ngritjen e ...

Lëvizja majtiste “Solidariteti” sot do të organizoj manifestim për përkrahjen e refugjatëve

Zhurnal - 12.09.2015

Lëvizja majtiste “Solidariteti” sot do të organizoj manifestim për përkrahjen e refugjatëve Shkup, 12 shtator- Në qendrën Maqedonia në Shkup në fillim prej ora 12, lëvizja majtiste “Solidariteti” ...

Dje në Maqedoni kanë hyrë rreth 800 refugjatë

Almakos - 12.09.2015

Sipas te dhëna të “UNHCR”-se, organizata që merret me trajtimin e refugjatëve, dje në Maqedoni kanë hyrë rreth 7.900 refugjatë, kryesisht nga Siria. Për të hyrë në territorin e Maqedonisë refugjatët ...

Sot në Shkup do të mbahet tubim i qetë për solidarizim me refugjatë

Almakos - 12.09.2015

Sot në orën 12 në sheshin Maqedonia do të mbahet një marsh paqësor dhe do të organizohen aktivitete me rastin e ditës Botërore të Refugjatëve të titulluar “Mirësevini refugjatë!”.

Cilat vende pune ofrojnë firmat gjermane për refugjatët?

Shqipmedia - 12.09.2015

Politika kërkon t’i zbutë rregullat që u ndalojnë të punojnë azilkërkuesve. Kjo u pëlqen sipërmarrjeve të mëdha gjermane. Po çfarë mund të ofrojnë vërtet refugjatët? Siemens-i nisi në pranverë në ...

Lëvizja majtiste “Solidariteti” sot do të organizoj manifestim për përkrahjen e refugjatëve

Lajm - 12.09.2015

Në qendrën Maqedonia në Shkup në fillim prej ora 12, lëvizja majtiste “Solidariteti” organizon aktivitete për përkrahjen e refugjatëve me rastin e “Ditës Evropiane për përkrahjen e refugjatëve”, ...

Alarmi, xhihadistët kërkojnë të rekrutojnë fëmijë në kampet gjermane

LajmiFundit - 12.09.2015

Ministria e Punëve të Brendshme e Bavarisë ka deklaruar se radikalët islamikë po tentojnë që të vënë kontakt me fëmijët refugjatë që kanë ardhur në Gjermani.

Numër rekord i refugjatëve në Evropë

Lajmi.net - 12.09.2015

Një numër rekord prej rreth 433.000 refugjateve kanë mbërritur këtë vit në Evropë nëpërmjet Detit Mesdhe. 310.000 arritën në Greqi, të tjerët në Itali, njofton Organizata Ndërkombëtare për Migrim IOM.

Gashi e Xhaka ndihmojnë refugjatët

Lajmi.net - 12.09.2015

Dy ligat e para të futbollit zviceran do të dhurojnë nga 455 euro në ndihmë të refugjatëve për çdo gol që shënohet këtë fundjavë. Klubet nga Super League dhe Challenge League, dy ligat e para të ...

Kriza me refugjatë nxjerr në pah anën e shëmtuar të rusëve

Evropaelire - 12.09.2015

Edhe pse kriza me refugjatët në Evropë nuk ka prekur drejtpërdrejt Rusinë, ajo sigurisht se ka ndezur përdoruesit rusisht-folës të internetit. “Ata na gënjejnë kur thonë se janë të sëmurë nga ...

Gjermania do të mirëpres edhe 40 mijë refugjatë

Lajmi.net - 12.09.2015

Në shtetin gjerman pritet që gjatë vikendit të arrijnë edhe 40 mijë refugjatë, thonë zyrtarët. Shifër kjo sa dyfishi i numrit që hynë në këtë vend vikendin e kaluar.

Ma mirë vonë se kurrë:” Refugjatë mirsevini në Maqedoni”

Zhurnal - 12.09.2015

Ma mirë vonë se kurrë:” Refugjatë mirsevini në Maqedoni” Shkup, 12 shtator- Me mbledhjen e donacioneve në ushqime dhe rroba për refugjatët të cilët përmes Maqedonisë nga Siria, Eritrea, Afganistani, ...

Institucionet pa përgjigje për refugjatët e mundshëm

Evropaelire - 12.09.2015

Se a do t’i pranojë Kosova refugjatët nga Siria, kjo varet se a ka vendi mundësi të mjaftueshme për një gjë të tillë. Por, lidhur me këto mundësi, zyrtarët e Qeverisë së Kosovës ende nuk kanë dhënë ...

Gjermania pret 40,000 migrantë këtë fundjavë

LajmiFundit - 12.09.2015

Rreth 40,000 migrantë mund të arrijnë në Gjermani këtë fundjavë, paralajmërojnë zyrtarët. Shumica pritet të zbarkojnë në qytetin jugor të Mynihut. Kryetari i Mynihut , Dieter Reiter, u ka bërë ...

PLD: Kërkojmë nga qeveria që urgjentisht të zgjidh problemin e refugjatëve

Zhurnal - 12.09.2015

PLD: Kërkojmë nga qeveria që urgjentisht të zgjidh problemin e refugjatëve Shkup, 12 shtator- PLD i fton qytetarët që ta tregojnë anën njerëzore ndaj refugjatëve në këtë krizë me përmasa të mëdha.

Institucionet pa përgjigje për refugjatët e mundshëm

Lajmi.net - 12.09.2015

Se a do t’i pranojë Kosova refugjatët nga Siria, kjo varet se a ka vendi mundësi të mjaftueshme për një gjë të tillë. Por, lidhur me këto mundësi, zyrtarët e Qeverisë së Kosovës ende nuk kanë dhënë ...

Mijëra londinezë japin mbështetje refugjatëve

Lajmi.net - 12.09.2015

Mijëra njerëz janë mbledhur në qendrën e Londrës në shenjë mbështetje refugjatëve ndërsa pritet se tubime të ngjashme do të organizohen edhe në kryeqendrat tjera evropiane.

Gashi e Xhaka ndihmojnë refugjatët

Lajm - 12.09.2015

Klubet nga Super League dhe Challenge League, dy ligat e para të futbollit në Zvicër do të dhurojnë nga 455 euro në ndihmë të refugjatëve për çdo gol që shënohet këtë fundjavë.

Zvicra në mbështetje të refugjatëve, dhuron Euro për çdo gol

LajmiFundit - 12.09.2015

Situata e vështirë në të cilën ndodhen me mijëra refugjatë në të gjithë Europën ka prekur edhe futbollin dhe pas klubeve të tilla si Bayern Munich, Reali i Madridit, Borussia e Dortmundit, Schalke 04 ...

Zvicra mbështet refugjatët, dhuron euro për çdo gol

Lajm - 12.09.2015

Situata e vështirë në të cilën ndodhen me mijëra refugjatë në të gjithë Europën ka prekur edhe futbollin dhe pas klubeve të tilla si Bayern Munich, Reali i Madridit, Borussia e Dortmundit, Schalke 04 ...

Masa disiplinore ndaj policit që ushtroi dhunë ndaj refugjatëve (Video)

Lajmi.net - 12.09.2015

Ministria e Punëve të Brendshme të Maqedonisë, ka ngritur procedurë disiplinore ndaj policit që ka ushtruar dhunë ndaj refugjatëve në kufirin me Greqinë.

Zvicër: Për çdo gol të shënuar, nga 455 franga për refugjatët

Portalb - 12.09.2015

Lajme lidhur me temën Polici shqiptar i Serbisë flet për humanizmin ndaj emigrantëve Hungari, refugjatëve u hidhet ushqimi sikur të ishin kafshë Gjermania dëbon 80 shqiptarë, kampet lirohen për ...

30 000 persona manifestojnë në Kopenhagen për pritjen e refugjatëve

Lajmi.net - 12.09.2015

Rreth 30 000 persona manifestuan sot në Kopenhagen në favor të pritjes së refugjatëve, sipas një vlerësimi të policisë, ndërkohë që Danimarka është angazhuar në një forcim të legjislacionit të saj ...

Do të ndëshkohet polici që shkaktoi dhunë ndaj refugjatëve

Zhurnal - 12.09.2015

Do të ndëshkohet polici që shkaktoi dhunë ndaj refugjatëve Shkup, 13 shtator - Pas publikimit të pamjeve nga rrahja brutale e refugjatëve nga ana e një pjesëtari të organeve të rendit, Ministria e ...

Gjermania bëhet gati për të pritur 40 mijë refugjatë

Top Channel - 12.09.2015

Rreth 40 mijë emigrantë pritet të mbërrijnë në Gjermani në dy ditët e ardhshme, shifër kjo që është dyfishi i numrit të atyre që hynë në vend fundjavën e ...

Mijëra londinezë japin mbështetje refugjatëve

Portalb - 12.09.2015

Lajme lidhur me temën Polici shqiptar i Serbisë flet për humanizmin ndaj emigrantëve Gjermania dëbon 80 shqiptarë, kampet lirohen për sirianët Merkel: Pamjet e Aylan Kurdi më kanë tronditur shumë ...

Valë e re e refugjatëve arrijnë në Austri

Lajmi.net - 12.09.2015

Austria edhe sot gjatë ditës është përballur me një valë të madhe të refugjatëve që kanë ardhur nga Hungaria. Sipas të dhënave të Policisë deri në mbrëmje kalimin austriako-hungarez Nikelsdorf e kanë ...

Europa e ëndrrave të vjetra

BalkanWeb - 12.09.2015

Nga: ILIR KALEMAJ* Lëvizja e lirë listohej e para në listën e arsyeve me të cilën të rinjtë europianë identifi konin BE-në me më pak se 60 për qind. Më pas vinin euro, paqja, demokracia, çuditërisht ...

Dje në Maqedoni kanë hy mbi 7900 refugjatë

Botasot - 12.09.2015

Të dhënat nga Organizata "UNHCR" e cila merret me trajtimin e refugjatëve sirian, flasin se rreth 7.900 refugjatë, kryesisht nga Siria, djekanë hy në Maqedoni nga kufiri me Greqinë.

Ana e errët e azilit

Mapo - 12.09.2015

Ana e errët e azilit Postuar më: 12 Shtator 2015 09:18 Nga vatrat e krizës nëpër Ballkan, drejt Europës: një reportazh i revistës “Der Spiegel” mbi biznesin vdekjeprurës të trafikimit të qenieve ...

Lëvizja majtiste “Solidariteti” sot do të organizoj manifestim për përkrahjen e refugjatëve

Botasot - 12.09.2015

Në qendrën Maqedonia në Shkup në fillim prej ora 12, lëvizja majtiste “Solidariteti” organizon aktivitete për përkrahjen e refugjatëve me rastin e “Ditës Evropiane për përkrahjen e refugjatëve”, ...

Rreth 8000 mijë refugjat brenda një dite hyjnë në Maqedoni

Botasot - 12.09.2015

Sipas te dhena te “UNHCR”-se, organizate kjo qe merret me trajtimin e refugjatëve sirian, dje ne Maqedoni kane hyre rreth 7.900 refugjatë, kryesisht nga Siria.

Zvicra në mbështetje të refugjatëve, dhuron Euro për çdo gol

Botasot - 12.09.2015

Situata e vështirë në të cilën ndodhen me mijëra refugjatë në të gjithë Europën ka prekur edhe futbollin dhe pas klubeve të tilla si Bayern Munich, Reali i Madridit, Borussia e Dortmundit, Schalke 04 ...

Refugjati “Super Mario” [video]

Koha.net - 12.09.2015

Nuk është ashtu siç e mendoni Super Marion me aventurat imagjinare në mbretërinë e tij. Video loja e njohur e Nintendos është duke u përdorur tani për të shpjeguar realitetin e refugjatëve sirianë ...

Ma mirë vonë se kurrë:” Refugjatë mirsevini në Maqedoni”

Botasot - 12.09.2015

Me mbledhjen e donacioneve në ushqime dhe rroba për refugjatët të cilët përmes Maqedonisë nga Siria, Eritrea, Afganistani, por edhe vendet tjera duan që të shkojnë në BE dhe me përpunimin e një ...

Gjermania pret 40,000 migrantë këtë fundjavë

Botasot - 12.09.2015

Rreth 40,000 migrantë mund të arrijnë në Gjermani këtë fundjavë, paralajmërojnë zyrtarët. Shumica pritet të zbarkojnë në qytetin jugor të Mynihut. Kryetari i Mynihut , Dieter Reiter, u ka bërë ...

Gjermania pret 40,000 emigrantë këtë fundjavë

Telegrafi - 12.09.2015

Rreth 40,000 emigrantë mund të arrijnë në Gjermani këtë fundjavë, paralajmërojnë zyrtarët. Shumica pritet të zbarkojnë në qytetin jugor të Mynihut. Kryetari i Mynihut , Dieter Reiter, u ka bërë ...

Institucionet pa përgjigje për refugjatët e mundshëm

Telegrafi - 12.09.2015

Se a do t’i pranojë Kosova refugjatët nga Siria, kjo varet se a ka vendi mundësi të mjaftueshme për një gjë të tillë. Por, lidhur me këto mundësi, zyrtarët e Qeverisë së Kosovës ende nuk kanë dhënë ...

Institucionet pa përgjigje për refugjatët e mundshëm

Botasot - 12.09.2015

Se a do t’i pranojë Kosova refugjatët nga Siria, kjo varet se a ka vendi mundësi të mjaftueshme për një gjë të tillë. Por, lidhur me këto mundësi, zyrtarët e Qeverisë së Kosovës ende nuk kanë dhënë ...

​Mijëra londinezë japin mbështetje refugjatëve

Botasot - 12.09.2015

Mijëra njerëz janë mbledhur në qendrën e Londrës në shenjë mbështetje refugjatëve ndërsa pritet se tubime të ngjashme do të organizohen edhe në kryeqendrat tjera evropiane.

PLD: Kërkojmë nga qeveria që urgjentisht të zgjidh problemin e refugjatëve

Botasot - 12.09.2015

PLD i fton qytetarët që ta tregojnë anën njerëzore ndaj refugjatëve në këtë krizë me përmasa të mëdha. Sot është dita evropiane për përkrahjen e refugjatëve, por humanitetin e kemi obligim për çdo ...

Kriza me refugjatë nxjerr në pah anën e shëmtuar të rusëve

Botasot - 12.09.2015

Edhe pse kriza me refugjatët në Evropë nuk ka prekur drejtpërdrejt Rusinë, ajo sigurisht se ka ndezur përdoruesit rusisht-folës të internetit. “Ata na gënjejnë kur thonë se janë të sëmurë nga ...

Protesta në mbështje të imigrantëve

VOA - 12.09.2015

Tubime mbi krizën e imigrantëve u zhvilluan në mbarë Evropën të shtunën, ku 500 mijë emigrantë dhe refugjatë janë raportuar të kenë kërkuar azil në vendet anëtare të Bashkimit Evropian vetëm në vitin ...

Debati mbi ndihmën amerikane për refugjatët

VOA - 12.09.2015

Shtetet e Bashkuara njoftuan këtë javë se do të pranojnë 10 mijë imigrantë sirianë gjatë 12 muajve të ardhshëm. Kjo shifër shënon një rritje, nga më pak se 2 mijë që u lejuan vitin e fundit fiskal.

Xhihadistët targetojnë fëmijët në kampet gjermane

BalkanWeb - 12.09.2015

GJERMANI- Ministria e Punëve të Brendshme e Bavarisë ka deklaruar se radikalët islamikë po tentojnë që të vënë kontakt me fëmijët refugjatë që kanë ardhur në Gjermani.

​Valë e re e refugjatëve kanë mbërritur në Austri

Botasot - 12.09.2015

Austria edhe sot gjatë ditës është përballur me një valë të madhe të refugjatëve që kanë ardhur nga Hungaria. Sipas të dhënave të Policisë deri në mbrëmje kalimin austriako-hungarez Nikelsdorf e kanë ...

Një plan paqeje kundër ISIS-it

Java News - 12.09.2015

Nga Seumas Milne Me sa duket nuk ka telash në botën arabe dhe myslimane, për të cilin përgjigjja e Perëndimit të mos jenë bombardimet. Teksa kriza e refugjatëve në Europë ka sjellë në shtëpitë tona ...

Alarm nga Presheva: Po vijnë 23.000 emigrantë ?!

Java News - 12.09.2015

Në fushën e Preshevës nga Maqedonia gjatë kësaj jave pritet ardhja e rreth 23.000 refugjatëve, e cila është dhjetë herë më e lartë se ajo tani është në qendrën e strehimit në Preshevë.

Gashi e Xhaka ndihmojnë refugjatët

Tetova Sot - 12.09.2015

Dy ligat e para të futbollit zviceran do të dhurojnë nga 455 euro në ndihmë të refugjatëve për çdo gol që shënohet këtë fundjavë. Klubet nga Super League dhe Challenge League, dy ligat e para të ...

Zvicra në mbështetje të refugjatëve, 455 euro për çdo gol të shënuar

Gazeta Tema - 12.09.2015

Situata e vështirë në të cilën ndodhen me mijëra refugjatë në të gjithë Europën ka prekur edhe futbollin dhe pas klubeve të tilla si Bayern Munich, Reali i Madridit, Borussia e Dortmundit, Schalke 04 ...

Ana e shëmtuar e rusëve

Gazeta Tema - 12.09.2015

Edhe pse kriza me refugjatët në Evropë nuk ka prekur drejtpërdrejt Rusinë, ajo sigurisht se ka ndezur përdoruesit rusisht-folës të internetit. “Ata na gënjejnë kur thonë se janë të sëmurë nga ...

30 000 persona manifestojnë në Kopenhagen për pritjen e refugjatëve

Tetova Sot - 12.09.2015

Rreth 30 000 persona manifestuan sot në Kopenhagen në favor të pritjes së refugjatëve, sipas një vlerësimi të policisë, ndërkohë që Danimarka është angazhuar në një forcim të legjislacionit të saj ...

Jolevski: Gjendja e krizës mund të vazhdojë, nëse nuk zvogëlohet numri i refugjatëve

Tetova Sot - 12.09.2015

Mundet që kriza në vend të vazhdojë, nëse nuk zvogëlohet numri i emigrantëve dhe refugjatëve që mbërrijnë çdo ditë në vend, tha ministrit i Mbrojtjes Zoran Jolevski, gjatë vizitës së tij në kampin e ...

Për çdo refugjat të pranuar qytetet franceze do të marrin nga 1000 euro nga shteti

Republika - 12.09.2015

Ministri i Punëve të Brendshme të Francës, Bernar Kazenev në takimin e sotëm me prefektët e 600 qyteteve franceze të cilët janë të gatshëm të pranojnë refugjatë, paralajmëroi se për çdo refugjat të ...

Kriza me refugjatë nxjerr në pah anën e shëmtuar të rusëve

Kosova Live - 12.09.2015

Edhe pse kriza me refugjatët në Evropë nuk ka prekur drejtpërdrejt Rusinë, ajo sigurisht se ka ndezur përdoruesit rusisht-folës të internetit. Disa nga më shumë se 500 komente të postuara në ...

SHBA-të do të strehojnë 10 mijë refugjatë sirianë

Top Channel - 11.09.2015

Shtëpia e Bardhë përmes një deklarate ka njoftuar se Presidenti Barack Obama ka urdhëruar administratën e tij që të fillojë përgatitjet për të pritur 10 mijë refugjatë sirianë vitin e ...

SHBA-të do strehojnë 10 mijë refugjatë sirianë

ikub - 11.09.2015

Shtëpia e Bardhë përmes një deklarate për mediat ka njoftuar se Presidenti Barack Obama ka urdhëruar administratën e tij që të fillojë përgatitjet për të pritur 10 mijë refugjatë sirianë vitin e ...

Policia maqedonase dhunë mbi refugjatët

ikub - 11.09.2015

Në një reportazh për emigrantët “Sky News” thekson se policia maqedonase ka ushtruar dhunë, duke goditur me shkop gome refugjatët që kanë tentuar të hyjnë në Maqedoni.

Dhuna policore ndaj refugjatëve përmes fotografive

Zhurnal - 11.09.2015

Dhuna policore ndaj refugjatëve përmes fotografive Shkup, 11 shtator – Agjencia britanike "Sky News", dje raportoi se Policia maqedonase në kufi, ka përdorur shkopinj gome për refugjatët për të ...

Vende të ndryshme origjine - kuota të ndryshme pranimi

DW - 11.09.2015

Shanset për të fituar azil politik apo për t'u pranuar si refugjat në Gjermani varen shumë prej vendit të origjinës. Ka tre grupe të mëdha vendesh. Kush vjen nga Siria, me probabilitet shumë të lartë ...

Nuk mjafton i ftohti dhe shiu, por duhet edhe dajaku i policisë maqedonase (FOTO-VIDEO)

Albeu.com - 11.09.2015

Situatë e rënduar në kufirin mes Maqedonisë dhe Greqisë, ku refugjatë të shumtë kërkojnë të kalojnë për të shkuar më pas në Serbi dhe në vendet e Europës Perëndimore.

UNHCR: Evropës i duhet sistem për shpërngulje të garantuar të refugjatëve sirianë

Idividi - 11.09.2015

Gjenevë, 8 shtator 2015 (MIA) - Evropa duhet të propozojë zhvendosje të garantuar të refugjatëve sirianë, për shkak se një numër rekord i njerëzve mblidhen në Maqedoni dhe Greqi, për shkak të ...

Administrata e Obamës shqyrton disa mënyra për reagim të krizës globale të refugjatëve

Idividi - 11.09.2015

Uashington, 8 shtator 2015 (MIA) - Administrata e presidentit amerikan Barak Obama shqyrton disa mundësi si përgjigje të krizës globale të refugjatëve, duke e përfshirë edhe situatën për zhvendosjen ...

Venezuela është e gatshme të pranojë 20.000 refugjatë sirianë

Idividi - 11.09.2015

Karakas, 8 shtator 2015 (MIA) - Presidenti i Venezuelës Nikolla Maduro kumtoi se vendi i tij është i gatshëm të pranojë 20.000 sirianë të cilët kanë ikur nga lufta në atdheun e tyre, transmeton BTA.

Plani i ri i KE-së parashikon që vendet e BE-së të pranojnë 120.000 refugjatë shtesë

Idividi - 11.09.2015

Berlin, 6 shtator 2015 (MIA) - Sipas planit të kryetarit të Komisionit Evropian Zhan-Klod Junker, Gjermania duhet të pranojë 31.443 refugjatë shtesë, nga Hungaria, Greqia dhe Italia, shkruan në ...

Avramopulos u ka bërë thirrje vendeve të BE-së që ta mbështesin planin e ri për kuotat e refugjatëveësh

Idividi - 11.09.2015

Vjenë, 7 shtator 2015 (MIA) - Komisari evropian për migracion Dimitris Avramopulos u ka bërë thirrje sot vendeve-anëtare të Bashkimit Evropian që ta mbështesin planin e ri të Komisionit Evropian për ...

Danimarka i pengon refugjatët të shkojnë në Suedi

Idividi - 11.09.2015

Kopenhagë, 8 shtator 2015 (MIA) - Policia daneze mbrëmë ka mbyllur në autostradë për shkaqe sigurie, duke penguar dhjetëra refugjatë, përfshirë gra dhe fëmijë ta kalojnë kufirin me Suedinë, lajmëron ...

Kameron: Britania do të pranojë 20.000 refugjatë në pesë vitet e ardhshme

Idividi - 11.09.2015

Londër, 7 shtator 2015 (MIA) - Britania e Madhe gjatë pesë viteve të ardhshme do të pranojë 20.000 refugjatë sirianë nga kampet në afërsi të kufirit me Sirinë, deklaroi sot kryeministri britanik ...

UNHCR bëri thirrje për harmonizim të politikës për azil në vendet e BE-së

Idividi - 11.09.2015

Gjenevë, 9 shtator 2015 (MIA) - Pritet të paktën 850 mijë persona ta kalojnë Mesdheun, duke kërkuar strehim në Evropë edhe vitin e ardhshëm, vlerëson Komisariati i lartë i KB-së për refugjatë ...

Rusia është e gatshme të pranoj refugjatë sirianë, por ata nuk paraqesin interes për të

Idividi - 11.09.2015

Moskë, 9 shtator 2015 (MIA) - Rusia është e gatshme të pranojë refugjatë nga Siria dhe Libia, nëse ata nuk i shkelin ligjet e saj, por banorët e këtyre vendeve në praktikë nuk paraqesin interes për ...

Nga fillimi i muajit 33 mijë refugjatë kanë arritur në Munih

Idividi - 11.09.2015

Munih, 10 shtator 2015 (MIA) - Rreth 33 mijë azilkërkues arritën në stacionin kryesor hekurudhor në Munih nga fillimi i këtij muaji, që është në nivelin e njëjtë si në tërë vitin 2014, njoftoi ...

Takim ministror në Pragë kushtuar krizës së refugjatëve

Idividi - 11.09.2015

Pragë, 11 shtator 2015 (MIA) - Në Pragë sot do të mbahet takim i shefave të diplomacive të Çekisë, Gjermanisë, Luksemburgut, Polonisë, Sllovakisë dhe Hungarisë, kushtuar problemeve me fluksin e ...

Për katër ditë është rritur dyfish numri i refugjatëve në Greqi

Idividi - 11.09.2015

Shkup, 11 shtator 2015 (MIA) - Organizata ndërkombëtare për migrim (IOM) mbrëmë kumtoi se numri i emigrantëve ilegal që këtë vit arritën në Greqi është rritur dyfish vetëm në katër ditët e fundit, ...

Policët maqedonas rrahin refugjatët në kufirin me Greqinë (Video)

Lajmi.net - 11.09.2015

Rojet e kufirit në Maqedoni kanë përdorur shkopinj gome për të mos lejuar mijëra refugjatë nga Lindja e Mesme që të bënin rrugën e tyre drejtë Evropës Perëndimore, pavarësisht shiut të rrëmbyeshëm.

Mohammad Arif: Vala e refugjatëve do të vazhdojë, duhet të përgatitemi për situatën gjatë dimrit

Portalb - 11.09.2015

Lajme lidhur me temën Refugjatët në Hungari protestojnë për trajtimin e tyre Obama: Amerika të pranojë 10 mijë migrantë nga Siria Arrestohen dy persona për vdekjen e fëmijës sirian (Foto) Protesta në ...

Pse Gjermania po strehon refugjatët?

Top Channel - 11.09.2015

Fluksi i refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Jugut ka përçarë Bashkimin Europian. Disa vende kanë shprehur gadishmërinë për t’i pritur, të tjera tregohen më të ngurta dhe më ...

Zviceranët zemërgjerë: Çdo gol i shënuar dhurohen 500 franga për refugjatët

Lajmeshqip - 11.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Zviceranët zemërgjerë: Çdo gol i shënuar dhurohen 500 franga për refugjatët Mihajlovic me futbollistët e Milanit e provokojnë Interin (VIDEO) Kësi goli nuk keni parë ...

Sot në Shkup do të mbahet tubim i qetë për solidarizim me refugjatët

Portalb - 11.09.2015

Lajme lidhur me temën Austria mbylli autostradën për shkak të refugjatëve MPJ e përkthen deklaratën e Poposkit për ngritjen e gardhit Shkup, do të organizohen aktivitete: Mirësevini refugjatë! ...

Kjo VIDEO e trajtimit mizor të refugjatëve nga policët hungarez po shokon botën

Shqipmedia - 11.09.2015

Një video e bërë në kampin kryesor për pranimin e refugjatëve në Hungari, në kufi me Serbinë, shfaq pamjet tmerruese të trajtimit të emigrantëve nga autoritetet hungareze.

Për 12 orë në Maqedoni kanë hyrë 7. 600 refugjatë

Portalb - 11.09.2015

Lajme lidhur me temën 24 vite Maqedonia nuk shkon përpara Strasburgu dënon Maqedoninë Maqedonia largohet nga eurointegrimet Maqedonia bëhet pjesë e procedurës së përbashkët transitore të BE-së Rreth ...

Al Jazeera nis edicionin e lajmeve me Maqedoninë

Lajm - 11.09.2015

Lajmi kryesore në faqen e Al Jazeera-s, por edhe edicioni i saj informativ, kanë nisur me deklaratën e Ministrit të Jashtëm maqedonas, Nikola Popovski, i cili për një gazetë hungareze, deklaroi se ...

Lëvizja Solidariteti fton qytetarët në marsh solidarizimi me refugjatët

Lajm - 11.09.2015

Nesër në orën 12 në sheshin Maqedonia do të mbahet një marsh paqësor dhe do të organizohen aktivitete me rastin e ditës Botërore të Refugjatëve të titulluar “Mirësevini refugjatë!”.

Edhe sot nuk do të ketë trena për refugjat

Zhurnal - 11.09.2015

Edhe sot nuk do të ketë trena për refugjat Shkup, 11 shtator- Edhe pse u paralajmërua se nuk janë penguar trenat special që i transportojnë refugjatët nga Gjevgjelia në Tabanoc, sot nga Hekurudhat e ...

Al Jazeera nis edicionin e lajmeve me Maqedoninë

Almakos - 11.09.2015

Lajmi kryesore në faqen e Al Jazeera-s, por edhe edicioni i saj informativ, kanë nisur me deklaratën e Ministrit të Jashtëm maqedonas, Nikola Popovski, i cili për një gazetë hungareze, deklaroi se ...

Nikolla Poposki: Me ushtar ose me rrethoja prej hekuri do të mbrohemi prej refugjatëve

Zhurnal - 11.09.2015

Nikolla Poposki: Me ushtar ose me rrethoja prej hekuri do të mbrohemi prej refugjatëve Shkup, 11 shtator- Ministri i punëve të jashtme të Maqedonisë, Nikolla Poposki paralajmëroi se në kufirin jugor ...

Transportuesit privat dërgojnë refugjatët në Tabanoc për 50 euro në person

Lajm - 11.09.2015

Fluksi i madh i refugjatëve sirian në kufirin jugor të vendit ka futur në punë edhe transportuesit privat. Fluksi i madh i refugjatëve sirian në kufirin jugor të vendit ka futur në punë edhe ...

Maqedonia ka larguar një vullnetar çek që i ka ndihmuar refugjatëve duke dyshuar për radikalizëm islamik?!

Zhurnal - 11.09.2015

Maqedonia ka larguar një vullnetar çek që i ka ndihmuar refugjatëve duke dyshuar për radikalizëm islamik?! Shkup, 11 shtator- A është e vërtet se Maqedonia ka larguar një vullnetar çek që i ka ...

Ekstremistët islamikë po përpiqen të rekrutojnë refugjatët sirianë në Gjermani

Lajmi.net - 11.09.2015

Ekstremistët islamikë në Gjermani janë duke u përpjekur për të rekrutuar refugjatët sirianë në kauzën e tyre, ka paralajmëruar shërbimi i sigurisë së brendshme të këtij vendi i cili kohëve të fundit, ...

Refugjatëve u hedhet ushqimi si kafshëve (Video)

Lajm - 11.09.2015

Video – xhirimi shqetësues që ka vërshuar rrjetet sociale tregojnë se ç’trajtim kanë refugjatët në kampin kryesor në Hungari në kufi me Serbinë. Videoja ka skena në të cilat shihet se si policët i ...

Pse refugjatët e anashkalojnë Bullgarinë?

DW - 11.09.2015

Në një "broshurë për refugjatët" Bullgaria radhitet në vendin e parë ndër vendet ku nuk duhet shkuar! Ka shumë arsye për këtë klasifikim. "Na ka sulmuar një bandë bullgare prej pesë vetësh.

Komisioni Evropian: Ndërtimi i rrethojave nuk është zgjidhje për situatën me refugjatët në Maqedoni

Zhurnal - 11.09.2015

Komisioni Evropian: Ndërtimi i rrethojave nuk është zgjidhje për situatën me refugjatët në Maqedoni Bruksel, 11 shtator- Komisioni evropian mendon se ndërtimi i rrethojave nuk është përgjigje ideale ...

Nikolla Poposki: Me ushtar ose me rrethoja prej hekuri do të mbrohemi prej refugjatëve

Lajm - 11.09.2015

Ministri i punëve të jashtme të Maqedonisë, Nikolla Poposki paralajmëroi se në kufirin jugor me Greqinë mund të vendosen rrethoja për mbrojtjen e Maqedonisë nga refugjatët, transmeton zhurnal.mk Në ...

KE: Ndertimi i rrethimit në kufi nuk është zgjidhje për refugjatët

Albeu.com - 11.09.2015

Komisioni Evropian eshte i mendimit se ndërtimi i rrethojave nuk është përgjigje ideale për situatën me refugjatët nga Afrika dhe bota arabe, transmeton zhurnal.mk Ky reagim i Qeverisë jo formale të ...

Austria mbylli autostradën për shkak të refugjatëve

Portalb - 11.09.2015

Lajme lidhur me temën MPJ e përkthen deklaratën e Poposkit për ngritjen e gardhit Shkup, do të organizohen aktivitete: Mirësevini refugjatë! Veliçkovski: Poposki le të vendos gardh te selia e ...

Komuna e Çairit ndihmon refugjatët sirian në Tabanoc

Zhurnal - 11.09.2015

Komuna e Çairit ndihmon refugjatët sirian në Tabanoc Shkup, 11 shtator- Komuna e Çairit përmes koordinatorit të saj Nedim Rama në bashkëpunim me organizatën Legis, ndihmuan refugjatët sirian në ...

Komisioni Evropian: Ndërtimi i rrethojave nuk është zgjidhje për situatën me refugjatët në Maqedoni

Lajm - 11.09.2015

Komisioni evropian mendon se ndërtimi i rrethojave nuk është përgjigje ideale për situatën me refugjatët nga Afrika dhe bota arabe, transmeton zhurnal.

LSDM: Poposki dhe Gruevski me rrethoja nuk mund të zgjidhin krizën e refugjatëve

Zhurnal - 11.09.2015

LSDM: Poposki dhe Gruevski me rrethoja nuk mund të zgjidhin krizën e refugjatëve Shkup, 11 shtator- Nikolla Gruevski dhe ndjekësit e tij si Nikolla Poposki dinë që të vendosin vetëm rrethoja dhe të ...

Përgjegjësia e shqiptarëve për orientimin fashist të Maqedonisë

Lajm - 11.09.2015

Sead Zimeri Ky është një tekst i indinjatës, hidhërimit, zhgënjimit dhe protestës time personale kundër qeverisë aktuale të Maqedonisë. Dëshiroj të flas haptas, pa aluzione, pa i stolisur gjërat, dhe ...

LSDM: Poposki dhe Gruevski me rrethoja nuk mund të zgjidhin krizën e refugjatëve

Lajm - 11.09.2015

Nikolla Gruevski dhe ndjekësit e tij si Nikolla Poposki dinë që të vendosin vetëm rrethoja dhe të ngrisin mure. Kriza me refugjatët nuk zgjidhet me rrethoja, por me zgjidhje sistematike, porositën ...

LSDM: Poposki dhe Gruevski me rrethoja nuk mund të zgjidhin krizën e refugjatëve

Almakos - 11.09.2015

Nikolla Gruevski dhe ndjekësit e tij si Nikolla Poposki dinë që të vendosin vetëm rrethoja dhe të ngrisin mure. Kriza me refugjatët nuk zgjidhet me rrethoja, por me zgjidhje sistematike, porositën ...

Ana e errët e azilit

Zhurnal - 11.09.2015

Ana e errt e azilit Nga vatrat e krizës nëpër Ballkan drejt Europës: një reportazh i revistës DER SPIEGEL mbi biznesin vdekjeprurës të trafikimit ë qenieve njerëzore.

Bllokohet një autostradë në Austri, shkak i refugjatëve

Lajmi.net - 11.09.2015

Policia austriake këtë mëngjes ka mbyllur pjesën e autostradës nga kufiri hungarez për në Vjenë për shkak të kolonës së gjatë të refugjatëve që janë duke lëvizur në këtë drejtim, raporton Anadolu ...

Vende të ndryshme origjine - kuota të ndryshme pranimi

Lajm - 11.09.2015

Shanset për të fituar azil politik apo për t'u pranuar si refugjat në Gjermani varen shumë prej vendit të origjinës. Ka tre grupe të mëdha vendesh Kush vjen nga Siria, me probabilitet shumë të lartë ...

Hungari, refugjatëve u hidhet ushqimi sikur të ishin kafshë (VIDEO)

Almakos - 11.09.2015

Videoja që po bën xhiron e rrjeteve sociale, tregon se ç’trajtim kafshëror u bëhet refugjatëve në kampin kryesor në Hungari, në kufi me Serbinë. Videoja ka skena në të cilat shihet se si policët i ...

Dhuna policore ndaj refugjatëve, ana tjetër e medaljes (FOTO)

Zhurnal - 11.09.2015

Dhuna policore ndaj refugjatëve, ana tjetër e medaljes (FOTO) Shkup, 11 shtator – Në disa shtete të Evropës por edhe në Maqedoni, ditëve fundit u shfaqën pamje ku policia përdori dhunë ndaj ...

Sot në Maqedoni kanë hy mbi 7900 refugjatë

Zhurnal - 11.09.2015

Sot në Maqedoni kanë hy mbi 7900 refugjatë Shkup, 11 shtator - Të dhënat nga Organizata "UNHCR" e cila merret me trajtimin e refugjatëve sirian, flasin se rreth 7.900 refugjatë, kryesisht nga Siria, ...

Hungari, refugjatëve u hidhet ushqimi sikur të ishin kafshë

Portalb - 11.09.2015

Lajme lidhur me temën Gjermania dëbon 80 shqiptarë, kampet lirohen për sirianët Merkel: Pamjet e Aylan Kurdi më kanë tronditur shumë Siriani të cilin e rrëzoi kameramanja ka qenë trajner i suksesshëm ...

Dhuna ndaj refugjatëve, MPB: Kontrolli i brendshëm, heton rastin

Lajm - 11.09.2015

Një ditë pas video incizimeve që pushtuan mediat vendore dhe të huaja ku policia ushtron dhunë ndaj refugjatëve në kufirin me Greqinë, nga MPB-ja thonë se sektori për kontroll të brendshëm dhe ...

SHBA do të strehojnë 10 mijë refugjatë sirianë

Botasot - 11.09.2015

Shtëpia e Bardhë përmes një deklarate ka njoftuar se Presidenti Barack Obama ka urdhëruar administratën e tij që të fillojë përgatitjet për të pritur 10 mijë refugjatë sirianë vitin e ardhshëm.

Në Lesbos presin 17.000 refugjatë për t’u larguar

Botasot - 11.09.2015

Kriza e refugjatëve në vendet evropiane do vazhdojë pasi në ishullin grek Lesbos presin 17.000 refugjatë për t’u larguar, pa marrë parasysh edhe numrin e tyre në ishujt tjerë grekë.

Një plan paqeje kundër ISIS-it

Mapo - 11.09.2015

Një plan paqeje kundër ISIS-it Postuar më: 11 Shtator 2015 09:31 Nga Seumas Milne, The Guardian Me sa duket nuk ka telash në botën arabe dhe myslimane, për të cilin përgjigjja e Perëndimit të mos ...

Zviceranët zemërgjerë: Çdo gol i shënuar dhurohen 500 franga për refugjatët

Telegrafi - 11.09.2015

Fluksi i madh i refugjatëve nëpër vendet evropiane ka bërë që shumë skuadra të njohura evropiane t’i ndalin në ndihmë atyre. Së fundmi me një vendim ka dalë edhe Federata e Futbollit të Zvicrës në ...

Lëvizja Solidariteti fton qytetarët në marsh solidarizimi me refugjatët

Botasot - 11.09.2015

Nesër në orën 12 në sheshin Maqedonia do të mbahet një marsh paqësor dhe do të organizohen aktivitete me rastin e ditës Botërore të Refugjatëve të titulluar “Mirësevini refugjatë!”.

Al Jazeera nis edicionin e lajmeve me Maqedoninë

Botasot - 11.09.2015

Lajmi kryesore në faqen e Al Jazeera-s, por edhe edicioni i saj informativ, kanë nisur me deklaratën e Ministrit të Jashtëm maqedonas, Nikola Popovski, i cili për një gazetë hungareze, deklaroi se ...

Refugjatëve u hedhet ushqimi si kafshëve [video]

Koha.net - 11.09.2015

Video – xhirimi shqetësuese që ka vërshuar rrjetet sociale tregojnë se ç’trajtim kanë refugjatët në kampin kryesor në Hungari në kufi me Serbinë. Videoja ka skena në të cilat shihet se si policët i ...

Vende të ndryshme origjine - kuota të ndryshme pranimi

Botasot - 11.09.2015

Shanset për të fituar azil politik apo për t'u pranuar si refugjat në Gjermani varen shumë prej vendit të origjinës. Ka tre grupe të mëdha vendesh. Kush vjen nga Siria, me probabilitet shumë të lartë ...

Vuçiç: Vendi ynë nuk humbet asgjë

Botasot - 11.09.2015

Ndërtimi i murit hungarez për parandalimin e fluksit të madh të refugjatëve që hynë në Europë, do të thotë qëndrim më të gjatë të tyre në Serbi. Vetëm të Enjten, në Serbi janë regjistruar 5540 ...

Refugjatëve u hedhet ushqimi si kafshëve (Video)

Botasot - 11.09.2015

Video – xhirimi shqetësues që ka vërshuar rrjetet sociale tregojnë se ç’trajtim kanë refugjatët në kampin kryesor në Hungari në kufi me Serbinë. Videoja ka skena në të cilat shihet se si policët i ...

Refugjatëve u hedhet ushqimi si kafshëve (Video)

Telegrafi - 11.09.2015

Video – xhirimi shqetësues që ka vërshuar rrjetet sociale tregojnë se ç’trajtim kanë refugjatët në kampin kryesor në Hungari në kufi me Serbinë. Videoja ka skena në të cilat shihet se si policët i ...

Nikolla Poposki: Me ushtar ose me rrethoja prej hekuri do të mbrohemi prej refugjatëve

Botasot - 11.09.2015

Ministri i punëve të jashtme të Maqedonisë, Nikolla Poposki paralajmëroi se në kufirin jugor me Greqinë mund të vendosen rrethoja për mbrojtjen e Maqedonisë nga refugjatët, transmeton zhurnal.mk Në ...

Komisioni Evropian: Ndërtimi i rrethojave nuk është zgjidhje për situatën me refugjatët në Maqedoni

Botasot - 11.09.2015

Komisioni evropian mendon se ndërtimi i rrethojave nuk është përgjigje ideale për situatën me refugjatët nga Afrika dhe bota arabe, transmeton zhurnal.

LSDM: Poposki dhe Gruevski me rrethoja nuk mund të zgjidhin krizën e refugjatëve

Botasot - 11.09.2015

Nikolla Gruevski dhe ndjekësit e tij si Nikolla Poposki dinë që të vendosin vetëm rrethoja dhe të ngrisin mure. Kriza me refugjatët nuk zgjidhet me rrethoja, por me zgjidhje sistematike, porositën ...

Vende të ndryshme origjine, kuota të ndryshme pranimi refugjatësh në BE

BalkanWeb - 11.09.2015

Shanset për të fituar azil politik apo për t’u pranuar si refugjat në Gjermani varen shumë prej vendit të origjinës. Ka tre grupe të mëdha vendesh. Kush vjen nga Siria, me probabilitet shumë të lartë ...

Pse Gjermania po strehon refugjatët?

Koha.net - 11.09.2015

Fluksi i refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut ka përçarë Bashkimin Europian. Disa vende kanë shprehur gatishmërinë për t’i pritur, të tjera tregohen më të ngurta dhe më ngurruese.

Në Maqedoni sot hynë 7.600 refugjatë

Koha.net - 11.09.2015

Rreth 7.600 refugjatë, kryesisht nga Siria, sot nga Greqia hynë në Maqedoni, njoftojnë zyrtarë nga UNHCR. "Kemi informata se edhe autobusë të tjerë me përplot refugjatë janë nisur nga Greqia drejt ...

Alarm nga Presheva: Po vijnë 23.000 emigrantë?!

Botasot - 11.09.2015

Në fushën e Preshevës nga Maqedonia gjatë kësaj jave pritet ardhja e rreth 23.000 refugjatëve, e cila është dhjetë herë më e lartë se ajo tani është në qendrën e strehimit në Preshevë.

Fotot hit në internet, polici luan me vajzën refugjate, ajo i jep biskotë

BalkanWeb - 11.09.2015

Kriza e emigrantëve dhe pas saj, sjellja e forcave të policisë në të gjithë Europën ndaj refugjatëve ka qenë në fokus të punës së mediave ndërkombëtare.

SHBA do të pranojnë mijëra refugjatë sirianë

VOA - 11.09.2015

Shtetet e Bashkuara thonë se do të pranojnë të paktën 10.000 refugjatë sirianë vitin e ardhshëm dhe do të rrisin ndihmën humanitare për ata që po largohen nga dhuna në Siri.

Gjendja e refugjatëve në zonën e Gjevgjelisë

VOA - 11.09.2015

Disa mijë refugjatë dhe imigrantë nga Lindja e Mesme kanë kaluar kufirin e Greqisë me Maqedoninë, natën e së mërkures dhe të enjten. Policia maqedonase i ndalon dhe më pas i lejon të kalojnë në grupe ...

Kriza me refugjatët, opozita kundërshton idenë për gardh në kufi

Botasot - 11.09.2015

LSDM-ja opozitare ka reaguar ndaj paralajmërimeve të ministrit të jashtëm Nikolla Popovski për vendosjen e mundshme të gardhit si mekanizëm mbrojtjeje nga fluksi i refugjatëve.

Policët që luajnë me fëmijët refugjatë (Foto)

Botasot - 11.09.2015

Kriza e emigrantëve, është një çështje shumë delikate e qeverive të vendeve europiane, në të njëjtën kohë është edhe në fokus të medieve ndërkombëtare.

Pse Irani nuk mbështet refugjatët sirianë?

Botasot - 11.09.2015

Sipas raporteve të fundit, 4 nga 22 milionë banorë të Sirisë ndodhen rrugëve të BE-së ose të shteteve fqinje, për të kërkuar azil, pasi gjendja në vend është e mbërthyer nga lufta.

Xhihadistët targetojnë fëmijët në kampet gjermane

Koha.net - 11.09.2015

Ministria e Punëve të Brendshme e Bavarisë ka deklaruar se radikalët islamikë po tentojnë që të vënë kontakt me fëmijët refugjatë që kanë ardhur në Gjermani.

​Xhihadistët i duan fëmijët nga kampet e Gjermanisë

Botasot - 11.09.2015

Ministria e e Punëve të Brendshme të Bavarisë ka deklaruar se radikalët islamikë po tentojnë që të vënë kontakt me fëmijët refugjatë që kanë ardhur në Gjermani.

Dhuna ndaj refugjatëve, MPB: Kontrolli i brendshëm, heton rastin

Botasot - 11.09.2015

Një ditë pas video incizimeve që pushtuan mediat vendore dhe të huaja ku policia ushtron dhunë ndaj refugjatëve në kufirin me Greqinë, nga MPB-ja thonë se sektori për kontroll të brendshëm dhe ...

Xhihadistët i duan fëmijët nga kampet e Gjermanisë

Telegrafi - 11.09.2015

Ministria e Punëve të Brendshme të Bavarisë ka deklaruar se radikalët islamikë po tentojnë që të vëjnë kontakte me fëmijët refugjatë që kanë ardhur në Gjermani.

Edhe Arsenali ndihmon refugjatët

VeqSport - 11.09.2015

Arsenali ka bërë një gjest të mrekullueshëm me qëllim që t'i ndihmoj refugjatët në Europë para përballjes me Stoke Cityn. Për çdo biletë të shitur në këtë ndeshje, klubi londinez do të dhuroj nga një ...

Transportuesit privat marrin nga refugjatët 50 euro në person deri në kufi me Serbinë

Tetova Sot - 11.09.2015

Fluksi i madh i refugjatëve sirian në kufirin jugor të vendit ka futur në punë edhe transportuesit privat. Fluksi i madh i refugjatëve sirian në kufirin jugor të vendit ka futur në punë edhe ...

VIDEO/ Refugjatëve u hidhet ushqimi si kafshëve

Gazeta Tema - 11.09.2015

Një video shqetësuese që ka vërshuar rrjetet sociale tregojnë se ç’trajtim kanë refugjatët në kampin kryesor në Hungari në kufi me Serbinë. Videoja ka skena në të cilat shihet se si policët i ...

Miliona gra po kërkojnë që të martohen me këtë polic

Tetova Sot - 11.09.2015

Kjo foto ka bërë që këtij polici ti vijnë propozime martese nga femra të ndryshme nga e gjithë bota. Kjo për faktin se ky polic danez e ka trajtuar këtë vajzë, refugjate siriane si fëmijën e tij, ...

Pse refugjatët e anashkalojnë Bullgarinë?

Gazeta Tema - 11.09.2015

Në një “broshurë për refugjatët” Bullgaria radhitet në vendin e parë ndër vendet ku nuk duhet shkuar! Ka shumë arsye për këtë klasifikim. “Na ka sulmuar një bandë bullgare prej pesë vetësh.

Washington Post: Pse disa vende në BE refuzojnë emigrantët dhe disa të tjerë i duan

Gazeta Dita - 11.09.2015

Fluksi i refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika e Veriut ka përçarë Bashkimin Europian. Disa vende kanë shprehur gadishmërinë për t’i pritur, të tjera tregohen më të ngurta dhe më ngurruese.

Kjo është gruaja që nuk lodhet kurrë për të ndihmuar refugjatët në Maqedoni (VIDEO)

Tetova Sot - 11.09.2015

Gabriela Andreevska jap më të mirën nga vetja për të ndihmuar në krizën me refugjatët, shkruan agjencia amerikane “Huffington Post”. Andreevska viziton refugjatët në kufirin greko-maqedonas, i ...

INVESTIGIMI/ Ana e errët e azilit

Gazeta Tema - 11.09.2015

Nga vatrat e krizës nëpër Ballkan drejt Europës: një reportazh i revistës Der Spiegel mbi biznesin vdekjeprurës të trafikimit ë qenieve njerëzore. Ai çmendej pas makinave, thotë nëna e tij.

“Legis” me aksion humanitar për refugjatët në Maqedoni

Tetova Sot - 11.09.2015

Tani kur vjeshta po afrohet dhe sezoni i shirave ka filluar, emigrantët kanë nevojë për rroba më të ngrohta. Organizata “Legis” filloi aksionin humanitar për të mbledhur rroba të ngrohta për ...

Wolfsburgu fton 1200 refugjatë për ndeshjen hapëse të Champions

Java News - 11.09.2015

Wolfsburgu ka njoftuar sot se do të ftojë rreth 1 200 refugjatë që të ndjekin ndeshjen e javës së ardhshme, të hapjes, së fazës së grupeve të “Champions League” kundër CSKA-së së Moskës.

Miliona gra po kërkojnë që të martohen me këtë polic

Republika - 11.09.2015

Kjo foto ka bërë që këtij polici ti vijnë propozime martese nga femra të ndryshme nga e gjithë bota. Kjo për faktin se ky polic danez e ka trajtuar këtë vajzë, refugjate siriane si fëmijën e tij, ...

Ekipet e Ligës së Kampioneve do ndihmojnë refugjatët

Portalb - 10.09.2015

Lajme lidhur me temën David de Gea është kthyer në Manchester Unitedi tentoi ti rrëmbej yjet e Real Madridit Edhe Real Madridi reagon për refugjatët sirian Barcelona ndryshime në fanelë për Ligën e ...

Kualifikimet e rënda nuk janë detyrë e gazetarit

Portalb - 10.09.2015

Lajme lidhur me temën Disa me diazepam, e disa te gjyshja Rada Promovimi nuk është punë e gazetarit Dilemat e drejta, pa argumentim mbesin të vakta Gazetari nuk bën akuza, i verifikon ato Siç shihet ...

Mediat maqedonase po merren me shqiptarët

Zhurnal - 10.09.2015

Mediat maqedonase po merren me shqiptarët Shkup, 10 shtator – Thuajse çdo ditë mediat maqedonasen trajtojnë informacione në kontest negativ mbi shqiptarët në Maqedoni, Kosovë, Shqipëri dhe gjetiu.

Refugjatëve veç 1.4 euro në ditë

Lajmeshqip - 10.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Thaçi falënderon Orën, Muratin e Mulën për UNESCO-n Refugjatëve veç 1.4 euro në ditë Liderët banalë Çka tjetër do të bllokojë Lista Serbe, pas Ushtrisë e Arsimit?! E ...

Refugjatëve veç 1.4 euro në ditë

Zhurnal - 10.09.2015

Refugjatëve veç 1.4 euro në ditë Prishtine, 10 shtator- Qendra e Azilit në Kosovë mund të pranojë vetëm 100 persona, derisa zyrtarët e lartë shtetërorë, hapin dyert për tre mijë refugjatë.

Skënderbeu ndihmon refugjatët si klubet e mëdha

Albeu.com - 10.09.2015

UEFA është konsultuar me gjithë klubet pjesëmarrëse në kupat e Evropës për sezonin e ardhshëm dhe është vendosur të pranohet propozimi i Portos, që do të thotë se në ndeshjen e parë shtëpiake në ...

Cilat vende pune ofrojnë firmat për refugjatët?

DW - 10.09.2015

Politika kërkon t'i zbutë rregullat që u ndalojnë të punojnë azilkërkuesve. Kjo u pëlqen sipërmarrjeve të mëdha gjermane. Po çfarë mund të ofrojnë vërtet refugjatët? Siemens-i nisi në pranverë në ...

Gjevgjeli: Për dy ditë kalojnë 12.000 refugjatë

Lajm - 10.09.2015

Për dy ditët e kaluara 12.000 refugjatë kanë udhëtuar nga Gjevgjelia për në Tabanovcë, ndërsa edhe sot priten 6000 refugjatë të tjerë. Vetëm nga stacioni hekurudhor dje janë nisur 5 trena, prej të ...

Odisea e një refugjati sirian

Evropaelire - 10.09.2015

Rami ka dhënë mijëra euro ryshfet, është ndaluar nga policia dhe ka ecur me orë të tëra nëpër pyje dhe rrugica të errëta. Të gjitha këto vetëm për të ikur nga vendi i tij i shkatërruar nga lufta, ...

Irlanda pranon 4,000 refugjatë

LajmiFundit - 10.09.2015

Irlanda ka thënë se do të pranojë deri në 4,000 refugjatë. Ministri i Drejtësisë, Frances Fitzgerald, ka thënë sot se Dablini ka rënë dakord që të sistemojë edhe 2,900 refugjatë shtesë.

Trenat në dispozicion vetëm për refugjatët

Portalb - 10.09.2015

Lajme lidhur me temën Gjashtë mijë migrantë të rinj do të kalojnë nëpër Maqedoni Preshevarët: Jemi shqiptarë, ti ndihmojmë sirianët Italia do t’i ndajë Maqedonisë 90.000 euro për përballjen me krizën ...

6000 refugjatë të tjerë do të kalojnë sot nëpër Maqedoni

Lajm - 10.09.2015

Sipas vlerësimit të të gjithë aktorëve të kyçur në ballafaqimin me krizën e refugjatëve, të pranishëm në kampin pranues në Gjevghjeli gjatë ditës së djeshme nëpër Maqedoni kanë tranzituar rreth 6000 ...

PSG dhuron 1 milion euro për refugjatët sirianë

Lajmeshqip - 10.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA PSG dhuron 1 milion euro për refugjatët sirianë Ja si i provokoi Ronaldo tifozët në Elbasan Arena (Video) Adnan Januzaj në qendër të vëmendjes nga mediat gjermane (Foto) ...

Nuk ka trena për refugjatët, transportohen me autobusë (FOTO)

Lajm - 10.09.2015

Sot nuk ka trena për refugjatët, edhe pse u njoftua se edhe me grevën e shoferëve, megjitatë do të drejtohen 3 trenat e specializuar për refugjatët nga Gjevgjelia deri në Tabanoc.

Arsenal ndihmon refugjatët sirian

Lajm - 10.09.2015

Arsenali është klubi i parë anglez që ka vendosur që të iu ndihmojë refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika. Trajneri i Arsenal, Arsene Wenger ka konfirmuar se në ndeshjen kundër Stoke City nga çdo ...

Protesta në Suedi kundër refugjatëve

Portalb - 10.09.2015

Lajme lidhur me temën Arabia premton ndërtimin e 200 xhamive në Gjermani për refugjatët Danimarka pezullon trafikun hekurudhor me Gjermaninë për shkak të emigrantëve Kerry: Amerika do të pranojë më ...

Tmerri i emigrantëve....(FOTO-LAJM)

SOT - 10.09.2015

Në një det balte është kthyer kufiri maqedonas nga shirat e rrëmbyeshëm. Kjo është një tjetër sfidë që emigrantët duhet ta përballojnë për të mbërritur në vendet e Europës perëndimore.

Ja si i rrahë policia përsëri emigrantët! (Video)

Lajm - 10.09.2015

Policia maqedonase në kufi, ka përdorur shkopinj gome për refugjatët për të parandaluar mijëra refugjatë të cilët ishin të detyruar nga shium të hyjnë në Maqedoni.

Policia në Maqedoni sërish ngre dorë mbi refugjatët

Zhurnal - 10.09.2015

Policia në Maqedoni sërish ngre dorë mbi refugjatët Shkup, 10 shtator - "Sky News", raportoi se Policia maqedonase në kufi, ka përdorur shkopinj gome për refugjatët për të parandaluar mijëra ...

Ja si i rrahë policia përsëri emigrantët! (Video)

Almakos - 10.09.2015

Policia maqedonase në kufi, ka përdorur shkopinj gome për refugjatët për të parandaluar mijëra refugjatë të cilët ishin të detyruar nga shium të hyjnë në Maqedoni.

Policia e Maqedonisë dje përsëri i rrah sirianët në kufi – VIDEO

Shqipmedia - 10.09.2015

Policia maqedonase në kufi, ka përdorur shkopinj gome për refugjatët për të parandaluar mijëra refugjatë të cilët ishin të detyruar nga shium të hyjnë në Maqedoni.

Veriu i Europës “hap dyert” për refugjatët; vendet nordike, kuota të reja

Top Channel - 10.09.2015

Sistemi i ri i shpërndarjes së refugjatëve ka detyruar edhe vendet nordike që të kenë një sistem të ri ...

Odisea e një refugjati sirian

Lajmeshqip - 10.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Odisea e një refugjati sirian Serbia ndër 18 shtetet më të mjera të botës Zbulohet specie e re njerëzore Konspiracionet e Assange, fajëson SHBA-të për krejt ngjarjet në Siri ...

Refugjatët në Hungari protestojnë për trajtimin e tyre

Portalb - 10.09.2015

Lajme lidhur me temën Lavrov: Rusia do të vazhdojë të ofrojë ndihmën ushtarake ndaj Sirisë Arrestohen dy persona për vdekjen e fëmijës sirian (Foto) Arabia premton ndërtimin e 200 xhamive në Gjermani ...

SHBA ndihmon Europën, hap dyert për 10 mijë emigrantë

LajmiFundit - 10.09.2015

Shtetet e Bashkuara të Amerikës hapin dyert për 10 mijë sirianë. Sekretari i Shtypit në Shtëpinë e Bardhë, Josh Earnest tha sot se Presidenti Obama e ka udhëzuar ekipin e tij të rrisë në mënyrë ...

Preshevarët ua lëshojnë refugjatëve shtëpitë në ndërtim

Lajm - 10.09.2015

Banorët e Preshevës ua lëshuan grave refugjate, me fëmijë të vegjël, shtëpitë e veta që janë të ndërtuara, por të papërfunduara, për t’u strehuar nga shiu dhe të ftohtit.

Australia me politikë të njëjtë për refugjatët sirianë si për ata kosovarë të vitit ’99 (Video)

Lajmi.net - 10.09.2015

Në kohën e luftës në Kosovë në vitin 1999, Australia e largët hapi dyert për më shumë se 4 mijë refugjatë kosovar. E planin e vitit 1999 si duket Australia do e fuqizojë përsëri për refugjatët nga ...

Policia maqedonase sërish dhunë e shkopa gome mbi refugjatët (VIDEO)

Albeu.com - 10.09.2015

Policia maqedonase është treguar sërish e pamëshirshme ndaj emigrantëve, duke përdorur dhunë dhe shkopa gome mbi ta. Njerëz të ikur nga Siria dhe Iraku kishin kaluar në kufirin mes Maqedonisë dhe ...

Ekspertët: Gjermania do të pësoj ndryshime drastike demografike nga ardhja e refugjatëve

Botasot - 10.09.2015

Ekspertët kanë parashikuar fluksi rekord i refugjatëve në Gjermani do të shkaktojë ndryshime të mëdha ekonomike dhe demografike, popullsia e të cilit vend po plaket.

Evropa para pasqyrës dhe politika emotive

Mapo - 10.09.2015

Evropa para pasqyrës dhe politika emotive Postuar më: 10 Shtator 2015 09:48 “Jemi kaq shumë të mësuar të jemi hipokritë me të tjerët, saqë përfundojmë të jemi hipokritë edhe me veten.

Gjevgjeli: Për dy ditë kalojnë 12.000 refugjatë

Botasot - 10.09.2015

Për dy ditët e kaluara 12.000 refugjatë kanë udhëtuar nga Gjevgjelia për në Tabanovcë, ndërsa edhe sot priten 6000 refugjatë të tjerë. Vetëm nga stacioni hekurudhor dje janë nisur 5 trena, prej të ...

Gjermani/ Cilat vende pune ofrojnë firmat për refugjatët?

Botasot - 10.09.2015

Siemens-i nisi në pranverë në Erlangen një program për dhjetë praktikantë me pagesë. Prej tetorit, kjo do të vazhdohet në nëntë vende të tjera. "Këtu bëhet fjalë njëherë fillimisht për pak ...

Irlanda pranon 4,000 refugjatë

Botasot - 10.09.2015

Irlanda ka thënë se do të pranojë deri në 4,000 refugjatë. Ministri i Drejtësisë, Frances Fitzgerald, ka thënë sot se Dablini ka rënë dakord që të sistemojë edhe 2,900 refugjatë shtesë.

Odisea e një refugjati sirian

Botasot - 10.09.2015

Rami ka dhënë mijëra euro ryshfet, është ndaluar nga policia dhe ka ecur me orë të tëra nëpër pyje dhe rrugica të errëta. Të gjitha këto vetëm për të ikur nga vendi i tij i shkatërruar nga lufta, ...

Kryebashkiakët francezë: Do të pranojmë vetëm refugjatë të krishterë

ABC News - 10.09.2015

Do të presim vetëm refugjatë të krishterë, ka mjaftuar kjo frazë dhe në Francë shpërthejnë polemikat për qëndrimin që kanë marrë disa kryebashkiakë të djathtë.

Irlanda pranon katër mijë refugjatë

Koha.net - 10.09.2015

Irlanda ka thënë se do të pranojë deri në 4,000 refugjatë. Ministri i Drejtësisë, Frances Fitzgerald, ka thënë sot se Dablini ka rënë dakord që të sistemojë edhe 2,900 refugjatë shtesë.

Mijëra refugjatë afër kufirit me Maqedonië janë në shi

Botasot - 10.09.2015

Mijëra refugjatë, në mesin e tyre edhe një numër i madh i familjeve me fëmijë janë duke pritur në mes kufirit të Greqisë dhe Maqedonisë duke qëndruar në shi, transmeton AP Autoritetet greke kanë ...

Ja sa refugjatë do të strehojë secili vend i Bashkimit Evropian, lista

Botasot - 10.09.2015

Presidenti i ekzekutivit të Bashkimit Evropian bëri thirrje për zhvendosjen emergjente në 28 vendet e Unionit të 120 mijë refugjatëve, të cilët kanë hyrë në Bashkimin Europian nëpërmjet Italisë, ...

Nga sa refugjatë do të strehojë secili vend i Bashkimit Evropian

Telegrafi - 10.09.2015

Presidenti i ekzekutivit të Bashkimit Evropian bëri thirrje për zhvendosjen emergjente në 28 vendet e Unionit të 120 mijë refugjatëve, të cilët kanë hyrë në Bashkimin Europian nëpërmjet Italisë, ...

Caktohen kuotat e refugjatëve për secilin vend të BE-së

Koha.net - 10.09.2015

Presidenti i ekzekutivit të Bashkimit Evropian bëri thirrje për zhvendosjen emergjente në 28 vendet e Unionit të 120 mijë refugjatëve, të cilët kanë hyrë në Bashkimin Europian nëpërmjet Italisë, ...

Suedia proteston për shkak të ardhjes së refugjatëve

Botasot - 10.09.2015

Vendimi i Danimarkës që t’i lëshojë refugjatët të vazhdojnë rrugën drejt Suedisë dhe vendeve nordike u prit ftoftë nga autoritetet suedeze. Kryeministri suedez , Stefan Lofven tha se të gjitha vendet ...

SHBA shqyrton format e ndihmës për refugjatët sirianë

VOA - 10.09.2015

Sekretari i Shtetit John Kerry thotë se administrata e Presidentit Obama është e angazhuar për të rritur numrin e refugjatëve që mund të sistemojnë Shtetet e Bashkuara dhe po analizon numrin që mund ...

Tmerri i refugjatëve: Pastaj erdhi shiu…

Mapo - 10.09.2015

Tmerri i refugjatëve: Pastaj erdhi shiu… Postuar më: 10 Shtator 2015 18:56 Shirat e rrëmbyeshëm e kanë kthyer kufirin maqedonas në një det prej balte.

Çmenduri: Ja se si policia maqedonase rrah emigrantët(Video)

Botasot - 10.09.2015

Policia kufitare maqedonase ka përdorur shkopinj gome për të parandaluar mijëra emigrant të cilët edhe nëpër shi ishin të detyruar që të hyjnë në Maqedoni, raporton Sky News.

Tmerri i refugjatëve: Tash sfidohen edhe nga shiu! (Foto)

Botasot - 10.09.2015

Shirat e rrëmbyeshëm e kanë kthyer kufirin maqedonas në një det prej balte. Kjo është sfida e fundit e emigrantëve që duan të mbërrijnë në vendet e Europës perëndimore.

Dhjetë shtetet me numrin më të madh të refugjatëve

Botasot - 10.09.2015

E ashtuquajtura “Pranvera Arabe” solli me vete shumë konflikte të pazgjidhura veçanërisht në Libi dhe Siri. Kjo solli edhe fluksin e madh të refugjatëve këtë vit, duke qenë edhe tematika kryesore e ...

Preshevarët ua lëshojnë refugjatëve shtëpitë në ndërtim (Foto)

Botasot - 10.09.2015

Banorët e Preshevës ua lëshuan grave refugjate me fëmijë të vegjël shtëpitë e veta që janë të ndërtuara, por të papërfunduara, për t’u strehuar nga shiu dhe të ftohtit.

Preshevarët ua lëshojnë refugjatëve shtëpitë në ndërtim

Telegrafi - 10.09.2015

Banorët e Preshevës ua lëshuan grave refugjate, me fëmijë të vegjël, shtëpitë e veta që janë të ndërtuara, por të papërfunduara, për t’u strehuar nga shiu dhe të ftohtit.

Preshevarët ua lëshojnë shtëpitë refugjatëve

Koha.net - 10.09.2015

Para qendrës së pranimit në Preshevë sonte në radhë po presin 4000 refugjatë e shiu që po bie pa pushim, gjatë gjithë ditës dhe natën, e ngrit edhe më shumë tensionin në mesin e migrantëve.

Policia maqedonase sërish rrah emigrantët

Koha.net - 10.09.2015

Policia maqedonase në kufirin me Greqinë ka përdorur shkopinj gome për refugjatët për të parandaluar hyrjen e tyre në Maqedoni. Në xhirimet e reporterëve në terren shihet se si goditen ata gjatë ...

Arsenali, ekipi i pare nga Liga Premier që do të ndihmojë refugjatët

Telegrafi - 10.09.2015

Ndeshja e ardhshme e Arsenalit do të jetë në Emirates kundër Stoke City të Xherdan Shaqirit dhe nga kjo ndeshje londinezët kanë menduar të ndihmojnë refugjatët.

Policia maqedonase dhunë e shkopa gome mbi refugjatët

BalkanWeb - 10.09.2015

Policia maqedonase në kufirin me Greqinë ka përdorur shkopinj gome për refugjatët për t’i ndaluar ata të hyjnë në Maqedoni, njofton “Sky News” në një reportazh të sajin për emigrantët teksa ka ...

Obama kërkon të priten 10 000 refugjatë sirianë vitin që vjen

BalkanWeb - 10.09.2015

SHBA- Presidenti amerikan, Barack Obama urdhëroi qeverinë e tij që të presë të paktën 10 mijë refugjatë sirianë për vitin që vjen, njoftoi sot Shtëpia e Bardhë.

Për refugjatët në Kosovë nga 1.4 euro në ditë

InfoGlobi - 10.09.2015

Qendra e Azilit në Kosovë mund të pranojë vetëm 100 persona, derisa zyrtarët e lartë shtetërorë, hapin dyert për tre mijë refugjatë. Gjithçka që Kosova po u ofron aktualisht azilkërkuesve të saj janë ...

Edhe PSG 'zemërmirë', ofrojnë 1 milion euro donacion për refugjatët

VeqSport - 10.09.2015

Ekipi francez Paris Saint-Germain ka njoftuar se ata do bëjnë një donacion prej 1 milion euro për refugjatët sirian që vijnë në Francë. ''Ne kemi realizuar tashmë projekte me PSG për shumë vite për ...

Gjermania mund t'ia dalë!

Durres Lajm - 10.09.2015

Ende para pak ditësh mua nuk më zinte gjumi, sepse kisha frikë që Gjermania nuk do t'ia dalë me krizën e refugjatëve. Nga njëra anë më shfaqeshin vetëm buqeta lulesh nëpër stacione treni dhe nga ana ...

Refugjatët mësyjnë Suedinë

Vision Plus - 10.09.2015

Suedia, nder vendet me te zhvilluara skandinave, është nje nga destinacionet qe synojnë emigrantet, qe mësyjnë Europen Perëndimore. Per te ndalur fluksin e refugjateve qe kalonin kufirin gjerman per ...

FOTO: Polici në Preshevë tregon anën pozitive në trajtimin e refugjatëve

Gazeta Dita - 10.09.2015

Trajtimi i refugjatëve dhe fatkeqësitë që i kanë ndjekur ata gjatë rrugës për të mbërritur në Evropë ka prekur shumë njerëz. Mbytjet në detin Mesdhe, dhuna në Maqedoni, gardhi në Hungari apo ...

Deutsche Willkommenskultur

Gazeta Tema - 10.09.2015

Nga Enver Robelli* Kështu ndryshojnë rrethanat: para disa ditësh kryetari gjerman Joachim Gauck, i cili shpesh ligjëron me ton pastoral – fundja ai ka qenë pastor dhe funksionar kishtar – kishte ...

Odisea e një refugjati sirian

Gazeta Tema - 10.09.2015

Rami ka dhënë mijëra euro ryshfet, është ndaluar nga policia dhe ka ecur me orë të tëra nëpër pyje dhe rrugica të errëta. Të gjitha këto vetëm për të ikur nga vendi i tij i shkatërruar nga lufta, ...

Policia e Maqedonisë nuk ka shpirt, rrah përsëri emigrantët! (VIDEO)

Tetova Sot - 10.09.2015

Policia maqedonase në kufi, ka përdorur shkopinj gome për refugjatët për të parandaluar mijëra refugjatë të cilët ishin të detyruar nga shium të hyjnë në Maqedoni, transmeton TetovaSot.

VIDEO – Policia maqedonase përdorë dhunë ndaj refugjatëve

Shkupi24 - 10.09.2015

Veprimet agresive të disa policëve maqedonas ndaj refugjatëve nga Siria dhe vendet tjera po vazhdojnë të jenë në qendër të raporteve të medieve të huaja.

ISIS paralajmëron refugjatët: Jo strehim në ‘tokën e të pafeve’

Java News - 10.09.2015

ISIS paralajmëron refugjatët: Jo strehim në ‘tokën e të pafeve’ ISIS ka nisur propagandën ndërsa iu ka bërë thirrje sirianëve të mos largohen nga vendi.

Preshevarët ua lëshojnë refugjatëve shtëpitë në ndërtim (FOTO)

Tetova Sot - 10.09.2015

Banorët e Preshevës ua lëshuan grave refugjate me fëmijë të vegjël shtëpitë e veta që janë të ndërtuara, por të papërfunduara, për t’u strehuar nga shiu dhe të ftohtit.

Edhe SHBA-ja do të pranojë refugjatë

Tetova Sot - 10.09.2015

SHBA planifikon të pranojë të paktën 10.000 refugjatë sirianë në vitin 2016, njoftojnë nga Shtëpia e Bardhë. Presidenti Barack Obama informoi këshilltarët se ai do të donte që SHBA të pranojë rreth ...

Danimarka pezullon trenat për në Gjermani për shkak të refugjatëve

Kosova Live - 10.09.2015

Të gjitha linjat hekurudhore që kanë destinacion Gjermaninë janë pezulluar nga autoritetet në Danimarkë pasi që qindra emigrantë arritën në këtë shtet në mënyrë që të kërkojnë azil në Suedi.

Policia maqedonase sërish rrah emigrantët (video)

Kosova Live - 10.09.2015

Policia maqedonase në kufirin me Greqinë ka përdorur shkopinj gome për refugjatët për të parandaluar hyrjen e tyre në Maqedoni. Në xhirimet e reporterëve në terren shihet se si goditen ata gjatë ...

Arifi: Numri i refugjatëve po rritet çdo ditë, apelojmë për ndihmë

Lajm - 09.09.2015

Fejzullah Arifi, aktivist nga Kumanova në profilin e tij në Facebook apeloi për ndihmë ndaj refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika të cilët po kalojnë transit nëpër Maqedoni.

S'ka të ndalur fluksi i refugjatëve në Maqedoni (FOTO)

Lajm - 09.09.2015

Përfaqësuesja e UNHCR-së në kampin e refugjatëve në Gjevgjeli, Aleksandra Kraus për Radion Evropa e Lirë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit në territorin e Maqedonisë nga Greqia kanë hyrë ...

Pse Gjermania po pranon më shumë refugjatë se sa Britania e Franca?

Lajmi.net - 09.09.2015

Gjermania ka thënë se është e gatshme të pres 800 mijë emigrantë vetëm gjatë këtij viti, ndërsa e tij zëvendës-kancelari Sigmar Gabriel ka thënë se vendi do të pasurohet aktivisht për secilin vit me ...

Fluks i lartë refugjatësh në Maqedoni (FOTO LAJM)

Albeu.com - 09.09.2015

Përfaqësuesja e UNHCR-së në kampin e refugjatëve në Gjevgjeli, Aleksandra Kraus, ka thënë për Radion Evropa e Lirë se, gjatë 24 orëve të fundit në territorin e Maqedonisë kanë hyrë nga Greqia mbi 7 ...

Arifi: Numri i refugjatëve po rritet çdo ditë, apelojmë për ndihmë

Almakos - 09.09.2015

Fejzullah Arifi, aktivist nga Kumanova në profilin e tij në Facebook apeloi për ndihmë ndaj refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika të cilët po kalojnë transit nëpër Maqedoni.

Valë e re e migrantëve sirian në Maqedoni – FOTO

Shqipmedia - 09.09.2015

Agjencia për Refugjatë e Kombeve të Bashkuara (UNHCR), njofton për afro 30 mijë refugjatë që presin në anën greke për të hyrë në Maqedoni. Përfaqësuesja e UNHCR-së në kampin e refugjatëve në ...

S'ka të ndalur fluksi i refugjatëve në Maqedoni (FOTO)

Almakos - 09.09.2015

Përfaqësuesja e UNHCR-së në kampin e refugjatëve në Gjevgjeli, Aleksandra Kraus për Radion Evropa e Lirë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit në territorin e Maqedonisë nga Greqia kanë hyrë ...

Pse Gjermania po pranon më shumë refugjatë se sa Britania e Franca?

Lajm - 09.09.2015

Gjermania ka thënë se është e gatshme të pres 800 mijë emigrantë vetëm gjatë këtij viti, ndërsa e tij zëvendës-kancelari Sigmar Gabriel ka thënë se vendi do të pasurohet aktivisht për secilin vit me ...

Studimi, refugjatët po sjellin varfëri në vendet tranzit të Ballkanit

Top Channel - 09.09.2015

Fluksi i madh i emigrantëve që kalojnë nëpërmjet vendeve të Ballkanit, nuk po sjell asgjë tjetër veçse varfërim të mëtejshëm të këtyre ...

Koment: ndihma për refugjatët - detyrë e të krishterëve

DW - 09.09.2015

Refugjatët e kërcënojnë bërthamën e krishterë të Evropës. Këtë fjali e dëgjon jo vetëm nga Varshava dhe Budapesti. Por pikërisht një qëndrim i hapur për të krishterët është qendrim kristjan, mendon ...

Goditi refugjatët. Pushohet gazetarja

ikub - 09.09.2015

Ngjarja ka ndodhur ne fushën e kampit te refugjatëve ne Roezske, ndërmjet kufirit qe ndan Serbinë me Hungarinë, ku emigrantet, ne pamundësi qëndrimi aty për shkak te mungesës totale te kushteve, u ...

Gjermania me zemër të madhe

Lajm - 09.09.2015

Tashmë e dalluar shumë në raport me partnerët e saj, Gjermania i ka bërë thirrje Evropës që të hapë më shumë dyert për refugjatët që vazhdojnë të vijnë përditë me mijëra në kufijtë e Bashkimit ...

Qesharake! Kosova jep 18 euro në muaj për një refugjat

Albeu.com - 09.09.2015

Refugjatët sirianë që do të vijnë në Kosovë nuk do t’i kenë kushtet si bashkëkombësit e tyre që janë shpërngulur në Gjermani, Austri e vende tjera të Bashkimit Evropian.

Për refugjatet Sirianë, Kosova ofron vetëm 60 centë në ditë

Lajmi.net - 09.09.2015

Refugjatët sirian që do të vijnë në Kosovë nuk do t’i kenë kushtet si bashkëkombësit e tyre që janë shpërngulur në Gjermani, Austri e vende tjera të Bashkimit Evropian.

UNHCR në Evropë sivjet pret 850 mijë refugjatë

Lajm - 09.09.2015

Së paku 850 mijë njerëz do të kalojnë Mesdheun duke kërkuar strehim në Evropë këtë dhe tjetrin vit, vlerëson UNHCR dhe bën thirrje për harmonizim të politikave në Bashkimin Evropian.

Italia dhuroi 90.000 euro ndihmë për refugjatët në Maqedoni

Zhurnal - 09.09.2015

Italia dhuroi 90.000 euro ndihmë për refugjatët në Maqedoni Shkup, 9 shtator- Ndihmë urgjente prej 90.000 euro për Kryqin e kuq të Maqedonisë dhe Gjysmë Hënën të dedikuara për refugjatët do të dhuroj ...

Statusi i refugjatit; shumë do ta fitojnë, por dikush mund të kthehet mbrapsht

Top Channel - 09.09.2015

Prej muajsh të tërë tashmë, europianët janë dëshmitarë skenash kaotike vërshimi të emigrantëve në Greqi, Itali dhe Europën ...

Dramë refugjatësh “Në purgatorin e arratisë”

Zhurnal - 09.09.2015

Dramë refugjatësh “Në purgatorin e arratisë” Jeta midis ferrit në vendin e tyre dhe parajsës së premtuar në Bashkimin Evropian është saga e refugjatëve sirian në Maqedoni, e cila vjen me gjithë ...

Në Gjevgjeli si në Siri, dramë refugjatësh “Në purgatorin e arratisë” (VIDEO)

Almakos - 09.09.2015

Jeta midis ferrit në vendin e tyre dhe parajsës së premtuar në Bashkimin Evropian është saga e refugjatëve sirian në Maqedoni, e cila vjen me gjithë dramën e tyre nëpërmjet filmit dokumentar ” Në ...

Video: Në Gjevgjeli si në Siri, dramë refugjatësh “Në purgatorin e arratisë”

Lajm - 09.09.2015

Jeta midis ferrit në vendin e tyre dhe parajsës së premtuar në Bashkimin Evropian është saga e refugjatëve sirian në Maqedoni, e cila vjen me gjithë dramën e tyre nëpërmjet filmit dokumentar ” Në ...

Gjermania, vendi me numrin më të madh të emigrantëve, ja çfarë synon vendi evropian me këtë "bum në popullsi"

SOT - 09.09.2015

Gjermania ka thënë se është e gatshme të pres 800 mijë emigrantë vetëm gjatë këtij viti, ndërsa zëvendës-kancelari, Sigmar Gabriel, ka thënë se vendi do të pasurohet aktivisht për secilin vit me nga ...

Italia ndihmon Maqedoninë me 90 mijë euro për refugjatët

Lajm - 09.09.2015

Ndihmë urgjente prej 90.000 euro për Kryqin e kuq të Maqedonisë dhe Gjysmë Hënën të dedikuara për refugjatët do të dhuroj qeveria e Italisë, informoi ambasada e Italisë.

Veç 60 centë në ditë për refugjatët që ia mësyjnë Kosovës

Almakos - 09.09.2015

Refugjatët sirian që do të vijnë në Kosovë nuk do t’i kenë kushtet si bashkëkombësit e tyre që janë shpërngulur në Gjermani, Austri e vende tjera të Bashkimit Evropian.

Refugjatët, Venezuela hap dyert për 20 mijë sirianë

Top Channel - 09.09.2015

Në një kohë kur në Europë po përshkallëzohen vuajtjet e refugjatëve të ardhur nga vendet e konfliktit, e gjithnjë e më shumë shtetet po dalin hapur kundër përballimit të tyre, lajme të kundërta vijnë ...

Pse Gjermania po pranon më shumë refugjatë se sa Britania e Franca?

Lajmeshqip - 09.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Pse Gjermania po pranon më shumë refugjatë se sa Britania e Franca? Turqia zbarkon trupat në Irakun veriorë Rusia konfirmon praninë e ekspertëve ushtarakë në Siri Nikoliq: ...

Venezuela hap dyert për 20 mijë sirianë

Lajm - 09.09.2015

Në një kohë kur në Europë po përshkallëzohen vuajtjet e refugjatëve të ardhur nga vendet e konfliktit, e gjithnjë e më shumë shtetet po dalin hapur kundër përballimit të tyre, lajme të kundërta vijnë ...

Italia do t’i ndajë Maqedonisë 90.000 euro për përballjen me krizën e refugjatëve

Portalb - 09.09.2015

Lajme lidhur me temën Facebook nuk dënon gjuhën e urrejtjes edhe pse u arrestua gjermani që përqeshi viktimën Kurdi Kameramanja hungareze shkelmoi refugjatët sirian (VIDEO) Emigrantët po barten në ...

Venezuela mirëpret 20 mijë sirianë

Albeu.com - 09.09.2015

Presidenti Nicolas Maduro nga Venezuela është shprehur i gatshëm që të presë në vendin e tij 20 mijë refugjatë nga Siria. “Unë dua të pres 20 mijë sirianë, apo familje siriane .

Australia do të pranojë 12 mijë refugjatë sirianë

Portalb - 09.09.2015

Lajme lidhur me temën Shefi i OKB: Thirrje evropianëve t’u ndihojnë refugjatëve OKB: Evropa është paralajmëruar për valët e refugjatëve Hungaria e përfundoi gardhin me tela gjembash në kufirin me ...

Gjermanja e vogël ndanë ëmbëlsirat me vajzën e vogël siriane (VIDEO)

Lajmi.net - 09.09.2015

Ky është momenti kur një vajzë e vogël gjermane ndau ëmbëlsirat e saj me të sapo arriturën siriane në Gjermani. Sipas Dailymail, vajza e vogël është në mesin e mijëra refugjatëve dhe emigrantëve të ...

Gjermanja e vogël ndanë ëmbëlsirat me vajzën e vogël siriane (VIDEO)

Lajm - 09.09.2015

Ky është momenti kur një vajzë e vogël gjermane ndau ëmbëlsirat e saj me të sapo arriturën siriane në Gjermani. Sipas Dailymail, vajza e vogël është në mesin e mijëra refugjatëve dhe emigrantëve të ...

Blendi Fevziu bën thirrje për pranim të refugjatëve

Portalb - 09.09.2015

Lajme lidhur me temën Australia do të pranojë 12 mijë refugjatë sirianë Shefi i OKB: Thirrje evropianëve t’u ndihojnë refugjatëve OKB: Evropa është paralajmëruar për valët e refugjatëve Hungaria e ...

UNHCR parashikon ardhjen e 850.000 refugjatëve në Evropë

Portalb - 09.09.2015

Lajme lidhur me temën Blendi Fevziu bën thirrje për pranim të refugjatëve Australia do të pranojë 12 mijë refugjatë sirianë Shefi i OKB: Thirrje evropianëve t’u ndihojnë refugjatëve OKB: Evropa është ...

Koment: Gjermania mund t'ia dalë!

DW - 09.09.2015

Ishte në radhë të parë vendimi i Angela Merkel: kufijtë në Gjermani janë të hapur për refugjatët dhe tani s'ka më prapakthehu. Kancelarja tani duhet të vazhdojë të jetë e guximshme, mendon ...

Kerry: Amerika do të pranojë më shumë refugjatë sirianë

Portalb - 09.09.2015

Lajme lidhur me temën UNHCR parashikon ardhjen e 850.000 refugjatëve në Evropë Blendi Fevziu bën thirrje për pranim të refugjatëve Australia do të pranojë 12 mijë refugjatë sirianë Shefi i OKB: ...

Prekëse, vogëlushja gjermane ndan ëmbëlsirën me vajzën refugjate (VIDEO)

Lajm - 09.09.2015

Një moment prekës ka ndodhur në Gjermani, ku shihet se si një vogëlushe gjermane ndan ëmbëlsirën e saj me një vajzë të vogël refugjate. Videoja besohet se është regjistruar sot në Munich të ...

Britania e Madhe mbështet “zonën e sigurisë” në Siri

Lajmi.net - 09.09.2015

Qeveria e Britanisë së Madhe ka shprehur mbështetjen e saj për zonën e sigurisë që do të krijohet në Siri për refugjatët, raporton Anadolu Agency (AA).

SHBA-ja do të presë më shumë refugjatë sirianë

Lajmi.net - 09.09.2015

SHBA-ja do të presë më shumë refugjatë në tokën e saj, theksoi sot sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, një zhvillim pozitiv nga Uashingtoni që ka mbajtur deri tani rreth 1 500 sirianë të pritur ...

Azilantët, Danimarka bllokon rrugët që e lidhin me Gjermaninë

LajmiFundit - 09.09.2015

Hekurudhat daneze kanë ndaluar për kohë të pacaktuar të gjithë trenat që udhëtojnë në dhe nga Gjermania, pasi qindra migrantë shkojnë në Danimarkë, në përpjekje për të kërkuar azil në Suedi.

Preshevarët: Jemi shqiptarë, ti ndihmojmë sirianët (FOTO)

Albeu.com - 09.09.2015

Qyteti me shumicë shqiptare , Presheva, është pika e parë në Serbi për refugjatët që kaluan kufirin me Maqedoninë – eksod ky që ka ngjall kujtime të dhimbshme nga lufta e Kosovës e vitit 98-99.

Studimi, refugjatët po sjellin varfëri në vendet tranzit të Ballkanit

Zhurnal - 09.09.2015

Analizë: Studimi, refugjatët po sjellin varfëri në vendet tranzit të Ballkanit Fluksi i madh i emigrantëve që kalojnë nëpërmjet vendeve të Ballkanit, nuk po sjell asgjë tjetër veçse varfërim të ...

Preshevarët: Jemi shqiptarë, duhet t’i ndihmojmë refugjatët

Lajm - 09.09.2015

Qyteti me shumicë shqiptare, Presheva, është pika e parë në Serbi për refugjatët që kaluan kufirin me Maqedoninë – eksod ky që ka ngjall kujtime të dhimbshme nga lufta e Kosovës e vitit 98-99.

Analizë: Studimi, refugjatët po sjellin varfëri në vendet tranzit të Ballkanit

Lajm - 09.09.2015

Fluksi i madh i emigrantëve që kalojnë nëpërmjet vendeve të Ballkanit, nuk po sjell asgjë tjetër veçse varfërim të mëtejshëm të këtyre shteteve. Në një artikull të sajin, gazeta britanike “the ...

Aktivistët hebrej kundër refugjatëve

Lajm - 09.09.2015

Kryeredaktori i revistës më të madhe hebreje në Hollandë, Esther Voet, është i mendimit se refugjatët sirianë do sjellin anti semitizmin në BE dhe se ata duhet të depërtohen te vendet e Gjirit Persik.

PSG dhuron 1 milion euro për refugjatët

Lajmi.net - 09.09.2015

PSG është skuadra e radhës e cila ka njoftuar se do t’i ndihmojë refugjatët. Kampionët e Francës do t’i dhurojnë 1 milion euro donacion për krizën e refugjatëve, duke iu bashkangjitur Portos, Real ...

Preshevarët: Jemi shqiptarë, ti ndihmojmë sirianët

Portalb - 09.09.2015

Lajme lidhur me temën Italia do t’i ndajë Maqedonisë 90.000 euro për përballjen me krizën e refugjatëve Facebook nuk dënon gjuhën e urrejtjes edhe pse u arrestua gjermani që përqeshi viktimën Kurdi ...

Vala e refugjatëve vazhdon të përmbytë Evropën, Juncker: Në dy vite do të pranohen 160 mijë

BalkanWeb - 09.09.2015

Shefi i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker po bën thirrje për zbatimin e një plani që parashikon kuota të caktuara refugjatësh që mund të pranojë secili vend i Bashkimit Evropian.

OKB – Evropës: Garantoni për pranimin e 200 mijë refugjatëve

Yll Press - 09.09.2015

Zëdhënësja e UNHCR Melissa Fleming të martën i tha Al Jezeera-s se Evropa është kontinent “ i pasur” që mund të menaxhojë numrin e gjithë njerëzve që vijnë.

BE, gjobit shtetet që refuzojnë emigrantët

Yll Press - 09.09.2015

Kjo ide që po qarkullon, duket se ka në fokus rritjen e presionit për vendet të cilët ngurojnë të bëhen pjesë e planit për ndarjen e përgjegjësisë për refugjatët, mes shteteve evropiane.

Klubet europiane ndihmojnë refugjatët

Botasot - 09.09.2015

Propozimi i bërë nga Porto, që klubet që marrin pjesë në Ligën e Kampionëve të dhurojnë nga një euro prej shitjes së çdo tikete në ndeshjen e parë si ndihmë për refugjatë, është pranuar nga të gjitha ...

Arifi: Numri i refugjatëve po rritet çdo ditë, apelojmë për ndihmë

Botasot - 09.09.2015

Fejzullah Arifi, aktivist nga Kumanova në profilin e tij në Facebook apeloi për ndihmë ndaj refugjatëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika të cilët po kalojnë transit nëpër Maqedoni.

Australia do marrë 12.000 refugjatë

Botasot - 09.09.2015

Mes debateve të forta të partive të ndryshme në Australi, është vendosur kuota e 12.000 refugjatëve sirianë që do transportohen nga kampet e tyre në Jordani, Liban e Turqi në Australi.

Roma me shpirtë "të bardhë", ndanë këtë shumë për refugjatët

Botasot - 09.09.2015

Skuadra e Romës është skuadra e radhës që ka treguar zemërgjerësinë për refugjatët sirianë që po bredhin rrugëve të Evropës. Skuadra romake ka ndarë një shumë prej 575 mijë euro në ndihmë refugjatëve.

A do t’i dorëzohet Gjermania urrejtjes?

Mapo - 09.09.2015

A do t’i dorëzohet Gjermania urrejtjes? Postuar më: 09 Shtator 2015 09:31 Nga Anna Sauerbrey, New York Times Mes lajmeve tronditëse që buron kriza e emigrantëve në Europë, ndoshta asnjë nuk është më ...

Pse Gjermania po pranon më shumë refugjatë se sa Britania e Franca?

Telegrafi - 09.09.2015

Gjermania ka thënë se është e gatshme të pres 800 mijë emigrantë vetëm gjatë këtij viti, ndërsa e tij zëvendës-kancelari Sigmar Gabriel ka thënë se vendi do të pasurohet aktivisht për secilin vit me ...

Çfarë kanë bërë e çfarë jo, vendet arabe për refugjatët?

Botasot - 09.09.2015

Gazeta Kombëtare, Bota Sot, ju sjell përgjigjet e disave nga pyetjet më të shpeshta nga kjo tematikë. Sa refugjatë ndodhen në Gjirin Persik? Sa ndihma dhurojnë arabët për sirianët?, e shumë të tjera ...

Pse Gjermania po pranon më shumë refugjatë se sa Britania e Franca?

Botasot - 09.09.2015

Gjermania ka thënë se është e gatshme të pres 800 mijë emigrantë vetëm gjatë këtij viti, ndërsa e tij zëvendës-kancelari Sigmar Gabriel ka thënë se vendi do të pasurohet aktivisht për secilin vit me ...

Australia do të pranojë 25 mijë emigrantë sirianë e irakianë

Koha.net - 09.09.2015

Sidnej, 9 shtator – Australia do të pranojë një kontigjent shtesë prej 12 mijë refugjatësh në formë solidariteti ndaj krizës së emigrantëve që braktisin Sirinë dhe Irakun, njoftoi sot Kryeministri ...

Debati për buxhetin 2016 në hijen e krizës së refugjatëve

Botasot - 09.09.2015

Dy muaj ka që është projektuar buxheti për vitin 2016 por tani ai është vjetëruar. Gjashtë miliardë Euro ndihmë për refugjtatët duhet të planifikohen shtesë. Nëse vetëm kaq do të mjaftonte.

​UNHCR: Për dy vjet presim 850 mijë refugjatë

Botasot - 09.09.2015

Së paku 850 mijë njerëz do të kalojnë Mesdheun duke kërkuar stregim në Evropë këtë dhe tjetritn vit, vlerëson UNHCR dhe bën thirrje për harmonizim të politikave në Bashkimin Evropian.

Veç 60 centë në ditë për refugjatët që ia mësyjnë Kosovës

Botasot - 09.09.2015

Refugjatët sirian që do të vijnë në Kosovë nuk do t’i kenë kushtet si bashkëkombësit e tyre që janë shpërngulur në Gjermani, Austri e vende tjera të Bashkimit Evropian.

UNHCR në Evropë sivjet pret 850 mijë refugjatë

Koha.net - 09.09.2015

Së paku 850 mijë njerëz do të kalojnë Mesdheun duke kërkuar strehim në Evropë këtë dhe tjetrin vit, vlerëson UNHCR dhe bën thirrje për harmonizim të politikave në Bashkimin Evropian.

Koment: ndihma për refugjatët - detyrë e të krishterëve

Botasot - 09.09.2015

Refugjatët e kërcënojnë bërthamën e krishterë të Evropës. Këtë fjali e dëgjon jo vetëm nga Varshava dhe Budapesti. Por pikërisht një qëndrim i hapur për të krishterët është qendrim kristjan, mendon ...

Propozimi i KE: Gjobë vendeve të BE qe refuzojnë strehimin e klandestinëve

Ora news - 09.09.2015

Gjobë për çdo vend i cili nuk pranon strehimin e emigrantëve sipas kuotave. Është ky propozimi i Komisionit Europian pas debatit dhe mosmarrëveshjeve mes vendeve anëtare të unionit për sistemin e ...

Trafikimi i refugjatëve në Turqi

VOA - 09.09.2015

“Çdo varkë ka një pasagjer që bën timonierin dhe një person që më dërgon mesazh në WhatsApp çdo 60 sekonda gjatë qëndrimit në det”, thotë një trafikant, i cili indetifikohet me emrin Kareem, ndërkohë ...

Gjermanja e vogël ndanë ëmbëlsirat me vajzën e vogël siriane (VIDEO)

Telegrafi - 09.09.2015

Ky është momenti kur një vajzë e vogël gjermane ndau ëmbëlsirat e saj me vajzën e sapo arritur siriane në Gjermani Sipas Dailymail, vajza e vogël është në mesin e mijëra refugjatëve dhe emigrantëve ...

“Jemi shqiptarë, duhet t’i ndihmojmë refugjatët”

Koha.net - 09.09.2015

Qyteti me shumicë shqiptare, Presheva, është pika e parë në Serbi për refugjatët që kaluan kufirin me Maqedoninë – eksod ky që ka ngjall kujtime të dhimbshme nga lufta e Kosovës e vitit 98-99.

SHBA do të ndihmojë aleatët në krizën me refugjatë

Botasot - 09.09.2015

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka thënë se Shtetet e Bashkuara do të angazhohen për rritjen e numrit të migrantëve që mund të pranojnë. Aleatët e SHBA-së në Evropë po luftojnë për ...

Shoqatat humanitare, pro refugjatëve nga Siria (Video)

Telegrafi - 09.09.2015

Ka kaluar një javë qëkur presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, ka kërkuar nga Qeveria që të shqyrtojë mundësitë për pranimin e një numri të konsiderueshëm refugjatësh të cilët po enden rrugëve të ...

Preshevarët: Jemi shqiptarë, duhet t’i ndihmojmë refugjatët

Telegrafi - 09.09.2015

Qyteti me shumicë shqiptare, Presheva, është pika e parë në Serbi për refugjatët që kaluan kufirin me Maqedoninë – eksod ky që ka ngjall kujtime të dhimbshme nga lufta e Kosovës e vitit 98-99.

Aktivistët hebrej kundër refugjatëve

Botasot - 09.09.2015

Kryeredaktori i revistës më të madhe hebreje në Hollandë, Esther Voet, është i mendimit se refugjatët sirianë do sjellin anti semitizmin në BE dhe se ata duhet të depërtohen te vendet e Gjirit Persik.

PSG dhuron 1 milion euro për refugjatët sirianë

Koha.net - 09.09.2015

Paris Saint-Germain ka njoftuar se do të dhurojë 1 milion euro për të ndihmuar në krizën e refugjatëve sirianë. Miliona qytetarë janë larguar nga Siria javëve të fundit drejt Evropës, në mënyrë që të ...

PSG dhuron një milion euro për refugjatët

Telegrafi - 09.09.2015

PSG është skuadra e radhës e cila ka njoftuar se do t’i ndihmojë refugjatët. Miliona qytetarë janë larguar nga Siria javëve të fundit drejt Evropës, në mënyrë që të ikin nga lufta atje dhe disa klube ...

UEFA aprovon propozimin e Portos për ndihmë ndaj refugjatëve

Telegrafi - 09.09.2015

Propozimi i Portos është aprovuar nga UEFA, që në ndeshjen e parë në garat evropiane, çdo klub do të dhurojë 1 euro për çdo biletë të shitur, për të krijuar një fond që do të shkojë në ndihmë të ...

Kerry: SHBA-ja do të presë më shumë refugjatë sirianë

BalkanWeb - 09.09.2015

SHBA -SHBA-ja do të presë më shumë refugjatë në tokën e saj, theksoi sot sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, një zhvillim pozitiv nga Uashingtoni që ka mbajtur deri tani rreth 1 500 sirianë të ...

Ndihma për refugjatët, detyrë e të krishterëve

Gazeta Tema - 09.09.2015

Refugjatët kërcënojnë bërthamën e krishterë të Evropës. Këtë fjali e dëgjon jo vetëm nga Varshava dhe Budapesti. Por pikërisht një qëndrim i hapur për të krishterët është qendrim kristjan, shkruan ...

Trafikantët me refugjatë kanë fituar një miliard euro

Inbox7 - 09.09.2015

Vetëm trafikantët turq nga qyteti turk bregdetar Bodrum deri në ishullin grek Kos, për 24 kilometra marrin mbi 700 euro për person. Për ta përfitojnë shitësit, transportuesit e taksive, mashtruesit ...

Franca pret refugjatët e parë, gati për 24 mijë

Gazeta Dita - 09.09.2015

Franca do të mirëpresë sot rreth 200 refugjatë, të parët nga 24 mijë azilkërkues që presidenti Francois Hollande është zotuar se do të marrë në dy vitet e ardhshme.

Pse Gjermania po pranon më shumë refugjatë se sa Britania e Franca?

Tetova Sot - 09.09.2015

Gjermania ka thënë se është e gatshme të pres 800 mijë emigrantë vetëm gjatë këtij viti, ndërsa e tij zëvendës-kancelari Sigmar Gabriel ka thënë se vendi do të pasurohet aktivisht për secilin vit me ...

Dramë refugjatësh “Në purgatorin e arratisë”

Tetova Sot - 09.09.2015

Jeta midis ferrit në vendin e tyre dhe parajsës së premtuar në Bashkimin Evropian është saga e refugjatëve sirian në Maqedoni, e cila vjen me gjithë dramën e tyre nëpërmjet filmit dokumentar ” Në ...

Prekëse, vogëlushja gjermane ndan ëmbëlsirën me vajzën refugjate (VIDEO)

Tetova Sot - 09.09.2015

Një moment prekës ka ndodhur në Gjermani, ku shihet se si një vogëlushe gjermane ndan ëmbëlsirën e saj me një vajzë të vogël refugjate. Videoja besohet se është regjistruar sot në Munich të ...

Si përfiton Gjermania nga pritja e 800 mijë emigrantëve

Gazeta Dita - 09.09.2015

Kur Angela Merkel njoftoi javën e shkuar se Gjermania do të pranojë këtë vit rreth 800 mijë azilkërkues këtë vit, shumë iu drejtuan vendeve të tjera të bllokut evropian që të ndiqnin shembullin “e ...

“Jemi shqiptarë, duhet t’i ndihmojmë refugjatët” (FOTO)

Tetova Sot - 09.09.2015

Qyteti me shumicë shqiptare, Presheva, është pika e parë në Serbi për refugjatët që kaluan kufirin me Maqedoninë – eksod ky që ka ngjall kujtime të dhimbshme nga lufta e Kosovës e vitit 98-99.

Pse Gjermania po pranon më shumë refugjatë se sa Britania?

Republika - 09.09.2015

Gjermania ka thënë se është e gatshme të pres 800 mijë emigrantë vetëm gjatë këtij viti, ndërsa e tij zëvendës-kancelari Sigmar Gabriel ka thënë se vendi do të pasurohet aktivisht për secilin vit me ...

Kriza me refugjatë: Ku janë shtetet arabe?!

Evropaelire - 08.09.2015

Shkruan: Mardo Soghom, drejtor rajonal i REL-it për Azinë jugperëndimore. (Opinionet e tij nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht pikëpamjet e REL-it) Më në fund, një arab i pasur ka dalë me një ofertë të ...

Autoritetet e Bavarisë: po arrihen kufijtë e kapacitetit

DW - 08.09.2015

Bavaria e llogariti me 10.000 vetë numrin e refugjatëve dhe migrantëve që mbërritën të hënën. Numri i refugjatëve në Greqi gjithashtu është shtuar, ndërsa Britania do të pranojë 20.000 sirianë nga ...

Koment: Gjermania e izoluar për refugjatët

DW - 08.09.2015

Gjerrmania e sheh veten si shembull vezullues për mënyrën si duhen trajtuar refugjatët. Por partnerët në BE janë shumë më kritikë. Me të drejtë, mendon Christoph Hasselbach.

Skuadra e Xhakës e hapë zemrën, i jep këto para për refugjatët

Zhurnal - 08.09.2015

Skuadra e Xhakës e hapë zemrën, i jep këto para për refugjatët Borussia Monchengladbach është skuadra e radhës që e ka hapur zemrën për refugjatët sirianë.

Avramopulos u ka bërë thirrje vendeve të BE-së që ta mbështesin planin e ri për kuotat e refugjatëveësh

Zhurnal - 08.09.2015

Avramopulos u ka bërë thirrje vendeve të BE-së që ta mbështesin planin e ri për kuotat e refugjatëveësh Vjenë, 7 shtator - Komisari evropian për migracion Dimitris Avramopulos u ka bërë thirrje sot ...

Refugjatët e dëshpëruar mund ta braktisin korridorin Maqedoni-Serbi

Almakos - 08.09.2015

Pamjet e policëve maqedonas që keqtrajtonin refugjatët kishin shkaktuar zemërim të gjerë. Duket se sjellja e tillë e ashpër e disa policëve maqedonas, por edhe e atyre grekë e serbë, do të bëjë që ...

Ja përse azili ekonomik është ëndërr e parealizueshme

Lajmi.net - 08.09.2015

Shumë emigrantë nga Kosova, Shqipëria dhe vendet e tjera të Ballkanit të cilëve nuk po u pranohet azili në shtetet e Bashkimit Evropian, mbase mund të pyesin arsyet rreth e këtij refuzimi.

OKB lëshon alarmin për gjendjen e refugjatëve në Lesbos të Greqisë

Top Channel - 08.09.2015

Agjencia e OKB-së për Refugjatët ka dërguar staf shtesë për t’u ardhur në ndihmë autoriteteve greke në ishullin e Lesbos, të cilat po përballen me valën e lartë të ...

Venezuela e gatshme të pranojë 20.000 refugjatë nga Siria

Lajmi.net - 08.09.2015

Kryetari i Venezuelas Nicolas Maduro ka deklaruar se vendi i tij është i gatshëm të pranojë 20.000 sirianë të cilët kanë ikur nga lufta në atdheun e tyre.

Azili ekonomik është ëndërr e parealizueshme, për këto arsye

Lajm - 08.09.2015

Shumë emigrantë nga Kosova, Shqipëria dhe vendet e tjera të Ballkanit të cilëve nuk po u pranohet azili në shtetet e Bashkimit Evropian, mbase mund të pyesin arsyet rreth e këtij refuzimi Në fakt ...

A është Kosova e gatshme të pranojë refugjatë nga Siria?

Lajmeshqip - 08.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA A është Kosova e gatshme të pranojë refugjatë nga Siria? Gjermania Bllokon Azilin për Kosovën dhe Shqipërinë Krasniqi i del në mbrojtje Dedës: Mendimi ndryshe nuk është ...

Ligjvënësit britanik mbajnë seancë të jashtëzakonshme për krizën e refugjatëve

Lajmi.net - 08.09.2015

Parlamenti britanik sot do të mbajë një seancë të jashtëzakonshme për krizën e refugjatëve në Evropë e cila, siç theksohet, është më e madhja që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.

Ja përse azili ekonomik është ëndërr e parealizueshme

Lajmeshqip - 08.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Ja përse azili ekonomik është ëndërr e parealizueshme VV paralajmëron kundërshtimin me të gjitha mjetet Marrëveshjen për kodin telefonik BE-ja flet për kërcënimin e Rrahim ...

Obama shqyrton qasjet për reagim ndaj krizës globale me refugjatët

Lajm - 08.09.2015

Administrata e presidentit amerikan Barak Obama është duke shqyrtuar disa qasje si përgjigje ndaj krizës globale të refugjatëve, përfshirë edhe situatën me rivendosjen e tyre, deklaroi zëdhënësi i ...

BE, gjobë për refugjatët. Gjermania: Gati të presim 500 mijë në vit

Top Channel - 08.09.2015

Komisioni Europian ka në plan të propozojë - sipas mediave italiane, - gjobitjen e vendeve që nuk do të marrin pjesë në sistemin e shpërndarjes së refugjatëve, duke cituar të drejtën e zgjedhjes për ...

Debati për buxhetin 2016 në hijen e krizës së refugjatëve

DW - 08.09.2015

Dy muaj ka që është projektuar buxheti për vitin 2016 por tani ai është vjetëruar. Gjashtë miliardë Euro ndihmë për refugjtatët duhet të planifikohen shtesë. Nëse vetëm kaq do të mjaftonte.

Refugjatët sirianë bëjnë deri në 20 km në këmbë

Lajmeshqip - 08.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Refugjatët sirianë bëjnë deri në 20 km në këmbë Gjermania mund t’ia dalë me më shumë migrantë Militantët e ISIS-it bëhen refugjatë? Irani, i gatshëm të bisedojë për Sirinë ...

BE, gjobë për vendet që s’do të pranojnë refugjatët siriane

LajmiFundit - 08.09.2015

Komisioni Europian ka në plan të propozojë – sipas mediave italiane, – gjobitjen e vendeve që nuk do të marrin pjesë në sistemin e shpërndarjes së refugjatëve, duke cituar të drejtën e zgjedhjes për ...

BE, gjobë për vendet që nuk pranojnë refugjatë. Gjermania: Gati të presim 500 mijë në vit

ikub - 08.09.2015

Komisioni Europian mund të propozojë gjobitjen e vendeve të cilët nuk pranojnë strehimin e refugjatëve. Këto vende do të jenë të detyruar të shlyejnë disa sanksione për të paguar në këmbim shumën ...

30 mijë refugjatë presin në kufirin grek, për të tranzituar në Maqedoni

Lajm - 08.09.2015

UNHCR-ja njofton për afro 30 mijë refugjatë që presin në anën greke për të hyrë në Maqedoni. Ndërsa fluksi i emigrantëve rritet, Zyra e Komisionerit të Lartë për Refugjatët në OKB, bën apel edhe për ...

Gjendja e refugjatëve në kufirin Maqedoni-Greqi

Portalb - 08.09.2015

Lajme lidhur me temën Agimi i Artë: Greqia duhet ta ndjek politikën nacionaliste të Shkupit ndaj emigrantëve AUV: ndihmat ushqimore për emigrantët vazhdimisht kontrollohen Deri më tani janë ...

Arifi: Numri i refugjatëve po rritet çdo ditë, apelojmë për ndihmë

Zhurnal - 08.09.2015

Arifi: Numri i refugjatëve po rritet çdo ditë, apelojmë për ndihmë Kumanovë, 8 shtator- Fejzullah Arifi, aktivist nga Kumanova në profilin e tij në Facebook apeloi për ndihmë ndaj refugjatëve nga ...

Holanda dëshiron të pranojë refugjatë, vetëm përkohësisht

Lajm - 08.09.2015

Holanda është e gatshme në parim që të pranojë një valë të azilkërkuesve që janë duke ardhur në Evropë, por vetëm si një "zgjidhje e përkohshme" , thuhet nga Qeveria e Holandës.

Holanda dëshiron të pranojë refugjatë, vetëm përkohësisht

Zhurnal - 08.09.2015

Holanda dëshiron të pranojë refugjatë, vetëm përkohësisht Amsterdam, 8 shtator- Holanda është e gatshme në parim që të pranojë një valë të azilkërkuesve që janë duke ardhur në Evropë por vetëm si një ...

Fluksi i refugjatëve nuk ka të ndalur në kufirin greko-maqedonas

Albeu.com - 08.09.2015

Në Gjevgjeli situata paraqitet sërish e tensionuar . Në këtë qytet kufitar mes Greqisë dhe Maqedonisë kanë vijuar fluket e emigrantëve, por me të vetmin ndryshim se ky fluks tanimë është më pak i ...

Danimarka kthen refugjatët në Gjermani

Lajmi.net - 08.09.2015

Danimarka ka kthyer grupin e parë të refugjatëve për në Gjermani, thuhet nga policia daneze ndërkaq pritet që të bëhen deportime të reja. “Këta janë njerëz të cilët nuk kanë dashur të kërkojnë azil ...

Si po përballet Bashkimi Europian me refugjatët dhe azilkërkuesit ekonomikë

Albeu.com - 08.09.2015

Nga Lavdrim Lita Bashkimi Europian po përballet me një sfidë të migrimit masiv që nuk shihej që nga Lufta e Dytë Botërore. Ajo është kthyer si toka e premtuar për hebrenjtë.

BE, gjobë për refugjatët, Gjermania: Gati të presim 500 mijë në vit

Portalb - 08.09.2015

Lajme lidhur me temën Gjendja e refugjatëve në kufirin Maqedoni-Greqi Agimi i Artë: Greqia duhet ta ndjek politikën nacionaliste të Shkupit ndaj emigrantëve AUV: ndihmat ushqimore për emigrantët ...

Kriza e refugjatëve, europianët sensibilizohen për t’i ndihmuar

Top Channel - 08.09.2015

Ditët e fundit po ndihet edhe më shumë sensibilizimi për çështjen e refugjateve, jo vetëm te krerët e shteteve, apo te donatorët, por edhe tek njerëzit e thjeshtë, të cilët shtrojnë pyetjen: Me çfarë ...

Klubet europiane ndihmojnë refugjatët

Lajmi.net - 08.09.2015

Propozimi i bërë nga Porto, që klubet që marrin pjesë në Ligën e Kampionëve të dhurojnë nga një euro prej shitjes së çdo tikete në ndeshjen e parë si ndihmë për refugjatë, është pranuar nga të gjitha ...

Ja pse nuk duhet të befasoheni që refugjatët sirianë kanë telefona të mençur

Lajm - 08.09.2015

Refugjatët sirian me smarphone në duar, këto janë fotot të cilat po bëjnë xhiron e botës në rrjetet sociale. E përditshmja britanike “The Independent” i kushton një artikull këtij fenomeni me të ...

Britania pranon deri në 20 mijë refugjatë

Yll Press - 08.09.2015

Në një fjalim para parlamentit britanik, Cameron ka thënë se Britania ka “përgjegjësi morale” për ata që jetojnë në kampe në kufi me Sirinë. Mbretëria e Bashkuar do të pranojë deri në 20,000 ...

Refugjatët në Gjevgjeli edhe sot janë përleshur me policinë (Foto)

Yll Press - 08.09.2015

Një grup i refugjatëve pas kalimit të kufirit greko-maqedonas, thyen kordonin e policisë, e cila më vonë çoi në përleshjet mes vetë refugjatëve, transmeton TetovaSot.

Britania do të pranojë 20.000 refugjatë deri në vitin 2020

Botasot - 08.09.2015

Kryeministri David Cameron deklaroi të hënën se Britania do të pranojë rreth 20 mijë refugjatë sirianë deri në vitin 2020. "I gjithë vendi është prekur nga imazhet e ditëve të fundit që të thyejnë ...

Skuadra e Xhakës e hapë zemrën, i jep këto para për refugjatët

Botasot - 08.09.2015

Borussia Monchengladbach është skuadra e radhës që e ka hapur zemrën për refugjatët sirianë. Skuadra gjermane ka vendosur që të ndajë nga 1 euro nga bileta e secilit tifozë në ndeshjen e parë të ...

Kriza me refugjatë: Ku janë shtetet arabe?!

Botasot - 08.09.2015

Më në fund, një arab i pasur ka dalë me një ofertë të madhe të ndihmës për refugjatët e Lindjes së Mesme. Naguib Sawiris, miliarder egjiptian, ka shkruar në Twitter, më 1 shtator, se është i gatshëm ...

Koment: Gjermania e izoluar për refugjatët

Botasot - 08.09.2015

Gjerrmania e sheh veten si shembull vezullues për mënyrën si duhen trajtuar refugjatët. Por partnerët në BE janë shumë më kritikë. Me të drejtë, mendon Christoph Hasselbach.

Autoritetet e Bavarisë: po arrihen kufijtë e kapacitetit

Botasot - 08.09.2015

Bavaria e llogariti me 10.000 vetë numrin e refugjatëve dhe migrantëve që mbërritën të hënën. Numri i refugjatëve në Greqi gjithashtu është shtuar, ndërsa Britania do të pranojë 20.000 sirianë nga ...

Bibla e thotë qartë: “Merrini të gjithë refugjatët”!

Mapo - 08.09.2015

Bibla e thotë qartë: “Merrini të gjithë refugjatët”! Postuar më: 08 Shtator 2015 09:51 Nga Giles Fraser, The Guardian Me mijëra, thotë David Cameron tani, duke u dorëzuar përballë trysnisë.

Obama shqyrton qasjet për reagim ndaj krizës globale me refugjatët

Botasot - 08.09.2015

Administrata e presidentit amerikan Barak Obama është duke shqyrtuar disa qasje si përgjigje ndaj krizës globale të refugjatëve, përfshirë edhe situatën me rivendosjen e tyre, deklaroi zëdhënësi i ...

Venezuela e gatshme të pranojë 20.000 refugjatë nga Siria

Botasot - 08.09.2015

Kryetari i Venezuelas Nicolas Maduro ka deklaruar se vendi i tij është i gatshëm të pranojë 20.000 sirianë të cilët kanë ikur nga lufta në atdheun e tyre.

A është Kosova e gatshme të pranojë refugjatë? Ja si përgjigjet MPB-ja!

Telegrafi - 08.09.2015

Pamjet e tmerrshme të refugjatëve nga Lindja e Mesme, të cilët po mësyjnë Evropën për një jetë më të mirë, kanë bërë që edhe kosovarët ta hapin zemrën e tyre për t’i pranuar këta refugjatë në ...

A është Kosova e gatshme të pranojë refugjatë? Ja si përgjigjet MPB-ja!

Botasot - 08.09.2015

Pamjet e tmerrshme të refugjatëve nga Lindja e Mesme, të cilët po mësyjnë Evropën për një jetë më të mirë, kanë bërë që edhe kosovarët ta hapin zemrën e tyre për t’i pranuar këta refugjatë në ...

Venezuela e gatshme të pranojë 20.000 refugjatë nga Siria

Telegrafi - 08.09.2015

Kryetari i Venezuelas, Nicolas Maduro, ka deklaruar se vendi i tij është i gatshëm të pranojë 20.000 sirianë të cilët kanë ikur nga lufta në atdheun e tyre.

Obama shqyrton qasjet për reagim ndaj krizës globale me refugjatët

Telegrafi - 08.09.2015

Administrata e presidentit amerikan Barak Obama është duke shqyrtuar disa qasje si përgjigje ndaj krizës globale të refugjatëve, përfshirë edhe situatën me rivendosjen e tyre, deklaroi zëdhënësi i ...

Kriza evropiane e refugjatëve arrin në Danimarkë dhe Vienë

Ora news - 08.09.2015

Gati 50 refugjatë kanë arritur në stacionin e trenit të Kopenhagenit, pasi kriza evropiane e emigrantëve mbërrin edhe në Danimarkë. Policia dhe vullnetar i kanë ofruar refugjatëve çanta me ushqime.

Vala e refugjatëve vazhdon të përmbytë Evropën

VOA - 08.09.2015

Ndërkohë që mijëra refugjatë nga Siria dhe vende të tjera të shkatërruara nga lufta marrin rrugën nga Hungaria për në Gjermani dhe destinacione të tjera të Evropës perëndimore, mijëra janë bllokuar ...

30 mijë refugjatë presin në kufirin grek, për të tranzituar në Maqedoni

Botasot - 08.09.2015

UNHCR-ja njofton për afro 30 mijë refugjatë që presin në anën greke për të hyrë në Maqedoni. Ndërsa fluksi i emigrantëve rritet, Zyra e Komisionerit të Lartë për Refugjatët në OKB, bën apel edhe për ...

Gjendja e refugjatëve në kufirin Maqedoni-Greqi

VOA - 08.09.2015

Gjendja me refugjatët dhe imigrantët e Lindjes së Mesme në kufirin midis Maqedonisë dhe Greqisë duket e vështirë. Organizatat ndërkombëtare kritikojnë për organizimin e keq dhe trajtimin e ...

Holanda dëshiron të pranojë refugjatë, vetëm përkohësisht

Botasot - 08.09.2015

Holanda është e gatshme në parim që të pranojë një valë të azilkërkuesve që janë duke ardhur në Evropë por vetëm si një " zgjidhje e përkohshme " , thuhet nga Qeveria e Holandës.

Holanda dëshiron të pranojë refugjatë, vetëm përkohësisht

Telegrafi - 08.09.2015

Holanda është e gatshme në parim që të pranojë një valë të azilkërkuesve që janë duke ardhur në Evropë, por vetëm si një "zgjidhje e përkohshme" , thuhet nga Qeveria e Holandës.

Amerika Latine, e gatshme t’i ndihmojë sirianët

Koha.net - 08.09.2015

Derisa shtetet evropiane po mendohen, përtej Atlantikut, presidentja braziliane, Dilma Rousseff, ka thënë se vendi do të pranojë me duar të hapura refugjatët sirianë, pasi edhe disa shtete ...

Rekord: 7 mijë refugjatë arrijnë në Maqedoni në një ditë

Koha.net - 08.09.2015

Komisariati i Lartë i OKB-së për Refugjatë njoftoi se gjatë ditës në Maqedoni kanë hyrë numër rekord prej 7 mijë refugjatëve. Në raport thuhet se rreth 30 mijë njerëz aktualisht ndodhen në ishujt ...

Refugjatët, 65 kilometra ecje për t’u regjistruar

Koha.net - 08.09.2015

Refugjatët që ndodhen në ishullin grek Lesbos, gjatë dy ditëve kaluan 65 kilometra në këmbë vetëm që të regjistrohen si refugjatë. Refugjatët të cilët janë regjistruar mund të përdorin autobus apo ...

Për gjashtë ditë 10.000 refugjatë kanë hyrë në Maqedoni

Botasot - 08.09.2015

Pothuajse 10.000 refugjatë e kanë kaluar kufirin ndërmjet Greqisë dhe Maqedonisë në vendkalimin Gjevgjeli ndërmjet 1 dhe 6 shtatorit, ndërsa në të njëjtën kohë në Preshevë janë regjistruar 7.720 ...

​Kriza evropiane e refugjatëve arrin edhe në Danimarkë

Botasot - 08.09.2015

Gati 50 refugjatë kanë arritur në stacionin e trenit të Kopenhagës , pasi kriza evropiane e emigrantëve mbërrin edhe në Danimarkë. Policia dhe vullnetarët i kanë ofruar refugjatëve çanta me ushqime.

​Danimarka kthen refugjatët në Gjermani

Botasot - 08.09.2015

Danimarka ka kthyer grupin e parë të refugjatëve për në Gjermani, thuhet nga policia daneze ndërkaq pritet që të bëhen deportime të reja. “Këta janë njerëz të cilët nuk kanë dashur të kërkojnë azil ...

Miliarderi norvegjez: Refugjatët mund të flejnë 5000 natë gratis

Botasot - 08.09.2015

Miliarderi norvegjez, Petter Stordalen, që disponon një rrjet të hoteleve me famë botërore, u ka premtuar refugjatëve 5000 natë gratis. Kjo vlen për ata të cilët nuk gjejnë vende të lira në kampet e ...

SHBA-të do të ndihmojnë Evropën me refugjatë

Koha.net - 08.09.2015

Shtëpia e Bardhë po rimerr në konsideratë hapat që SHBA-të mund të ndërmarrin për të ndihmuar Evropën që të përballojë krizën me refugjatë, ka thënë të martën zëdhënësi Josh Earnest.

Emigrantët, Europa dhe feja

VOA - 08.09.2015

Udhëheqësit e Francës dhe të OKB-së dënuan sot zyrtarët, të cilët kanë thënë se Europa duhet të pranojë vetëm refugjatë nga Lindja e Mesme që janë të besimit të krishterë.

Emigrantët, Evropa dhe feja

Koha.net - 08.09.2015

Udhëheqësit e Francës dhe të OKB-së dënuan sot zyrtarët, të cilët kanë thënë se Evropa duhet të pranojë vetëm refugjatë nga Lindja e Mesme që janë të besimit të krishterë.

Emigrantët, Evropa dhe feja

Telegrafi - 08.09.2015

Udhëheqësit e Francës dhe të OKB-së dënuan sot zyrtarët, të cilët kanë thënë se Evropa duhet të pranojë vetëm refugjatë nga Lindja e Mesme që janë të besimit të krishterë.

Klubet evropiane bashkohen për t’i ndihmuar refugjatët

Koha.net - 08.09.2015

80 klube pjesëmarrëse në Ligën e Kampionëve dhe Evropa Ligës janë bërë bashkë për të dhuruar një pjesë të fitimeve nga shitjet e biletave për të ndihmuar në krizën e refugjatëve.

Gjevgjeli: Refugjatët vazhdojnë përleshjet me policinë

InfoGlobi - 08.09.2015

Një grup i refugjatëve pas kalimit të kufirit greko-maqedonas, thyen kordonin e policisë, e cila më vonë çoi në përleshjet mes vetë refugjatëve, transmeton TetovaSot.

REL: Kriza me refugjatë, ku janë shtetet arabe

InfoGlobi - 08.09.2015

S hkruan: Mardo Soghom, drejtor rajonal i REL-it për Azinë jugperëndimore. (Opinionet e tij nuk pasqyrojnë domosdoshmërisht pikëpamjet e REL-it) Më në fund, një arab i pasur ka dalë me një ofertë të ...

Guvernatori finlandez dhuron pagën në mbështetje të refugjatëve

Java News - 08.09.2015

Guvernatori finlandez dhuron pagën në mbështetje të refugjatëve Guvernatori i Bankës së Finlandës, Erkki Liikanen deklaroi se në formë solidarizimi rroga e tij mujore do të shkonte në ndihmë të ...

Guvernatori finlandez dhuron pagën në mbështetje të refugjatëve

Gazeta Dita - 08.09.2015

Guvernatori i Bankës së Finlandës, Erkki Liikanen deklaroi se në formë solidarizimi rroga e tij mujore do të shkonte në ndihmë të refugjatëve ndërsa Evropa po përballet me krizën më të rëndë të ...

Venezuela e gatshme të pranojë 20.000 refugjatë nga Siria

Tetova Sot - 08.09.2015

Kryetari i Venezuelas Nicolas Maduro ka deklaruar se vendi i tij është i gatshëm të pranojë 20.000 sirianë të cilët kanë ikur nga lufta në atdheun e tyre.

Kosova ende konfuze për pritjen e refugjatëve

Java News - 08.09.2015

A është Kosova e gatshme të pranojë refugjatë? Kjo është pyetja që pritet të japë përgjigje Ministria e Brendshme në Kosovë. Pamjet e tmerrshme të refugjatëve nga Lindja e Mesme, të cilët po mësyjnë ...

BE, gjobë për shtetet që refuzojnë emigrantë

Gazeta Dita - 08.09.2015

Bashkimi Evropian po konsideron vendosjen e sanksioneve për vendet që nuk duan të marrin pjesë në planin e ri të propozuar, për zhvendosjen e 120 000 refugjatëve.

Kriza e refugjatëve, kuotat dhe axhenda e re e migrimit në BE

Gazeta Dita - 08.09.2015

Në kuadër të planit të ri që pritet të propozohet të mërkurën nga Komisioni Europian, për të pranuar mbi 120 mijë refugjatë për dy vitet e ardhshme në vendet e Bashkimit Europian, është menduar ...

Fotografia e refugjates kosovare dhe 9 të tjera që po prekin botën (Fotot)

Gazeta Dita - 08.09.2015

Javën që shkoi u paraqitën pamje tmerruese të tre vjeçarit sirian, refugjatit Aylan Kurdi, i shtritë në një plazh të Turqisë, fotografi që pushtoi botën (u bë virale).

BE, gjobë për shtetet që refuzojnë emigrantë

Tetova Sot - 08.09.2015

Bashkimi Evropian po konsideron vendosjen e sanksioneve për vendet që nuk duan të marrin pjesë në planin e ri të propozuar, për zhvendosjen e 120 000 refugjatëve.

A është ky pjesëtar i ISIS’it refugjat? (Foto)

Tetova Sot - 08.09.2015

Dy imazhe, njëra e një burri me armë në dorë dhe njëra e shfaq atë me rroba civile duke e kaluar kufirin si refugjatë. Këto foto janë më të përfolurat në rrjetet sociale aktualisht.

Emigrantët, Europa dhe feja

Gazeta Dita - 08.09.2015

Udhëheqësit e Francës dhe të OKB-së dënuan sot zyrtarët, të cilët kanë thënë se Europa duhet të pranojë vetëm refugjatë nga Lindja e Mesme që janë të besimit të krishterë.

Kriza me refugjatë: Ku janë shtetet arabe?!

Gazeta Tema - 08.09.2015

Nga Mardo Soghom, drejtor rajonal i REL-it për Azinë jugperëndimore Më në fund, një arab i pasur ka dalë me një ofertë të madhe të ndihmës për refugjatët e Lindjes së Mesme.

BE do gjobitë shtetet që refuzojnë emigrantët

Java News - 08.09.2015

Bashkimi Evropian po konsideron vendosjen e sanksioneve për vendet që nuk duan të marrin pjesë në planin e ri të propozuar, për zhvendosjen e 120 000 refugjatëve.

BE, gjobë për shtetet që refuzojnë emigrantë

Kosova Live - 08.09.2015

Bashkimi Evropian po konsideron vendosjen e sanksioneve për vendet që nuk duan të marrin pjesë në planin e ri të propozuar, për zhvendosjen e 120.000 refugjatëve.

Holanda e gatshme të pranojë refugjatë vetëm përkohësisht

Kosova Live - 08.09.2015

Qeveria e Holandës ka bërë të ditur se është e gatshme në parim që të pranojë një valë të azilkërkuesve që janë duke ardhur në Evropë por vetëm si një zgjidhje e përkohshme.

Le Pen: Gjermanët nuk janë human, ata duan skllavë

Lajm - 07.09.2015

Kryetarja e partisë ekstreme të djathtë, Fronti Nacional Francez, ka bërë një deklaratë të fuqishme kundër Gjermanisë, duke e akuzuar këtë të fundit se me marrjen e refugjatëve sirianë, ajo dëshiron ...

Kryeministri Abbott: Australia e gatshme për pranimin e më shumë refugjatëve sirianë

ikub - 07.09.2015

Kryeministri i Australisë, Tony Abbott ka rënë dakord për pranimin e më shumë refugjatëve sirian në vend. “Por, rritja e numrit të refugjatëve sirianë nuk do të reduktojë numrin e përgjithshëm të ...

Gjermani: Qeveria bie dakord për 6 miliardë euro shtesë për refugjatët

DW - 07.09.2015

Kostot për strehimin e refugjatëve në vitin 2015 mund të arrijë rreth 10 miliard euro. Në mes të kritikave të brendshme mbi vendimet e kancelares Angela Merkel, CDU dhe SPD diskutojnë për ...

Kryeministri australian sulmon politikën për emigracionin: Duhet reagim humanitar

LajmiFundit - 07.09.2015

Australia do të pranojë refugjatë nga kampet që kufizohen me Sirinë dhe Irakun dhe është e gatshme të ofrojë më shumë ndihma financiare. Kryeministri Tony Abbot, shtoi se një reagim i fuqishëm ...

Le Pen: Gjermanët nuk janë human, ata duan skllavë

Almakos - 07.09.2015

Kryetarja e partisë ekstreme të djathtë, Fronti Nacional Francez, ka bërë një deklaratë të fuqishme kundër Gjermanisë, duke e akuzuar këtë të fundit se me marrjen e refugjatëve sirianë, ajo dëshiron ...

Marshimi “biblik” i sirianëve, udhëtuan natën me pishtarë

Lajm - 07.09.2015

Moti me shi nuk e ka ndalur udhëtimin e refugjatëve sirianë në këmbë nga Hungaria drejt vendeve të tjera të Europës. Kjo sepse drejtuesit hungarezë të autobusëve refuzuan të transportonin të gjithë ...

Refugjatët bëjnë selfie: Festojnë arritjen në tokë (Foto)

Lajmi.net - 07.09.2015

Peripecitë e shumta që po hasin refugjatë sirianë gjatë udhëtimit nëpër det, bëjnë që arritja në tokë të festohet si mision i realizuar. Në fotografitë më poshtë shihen disa refugjatë duke festuar ...

Pritet të refuzohen 75 mijë kërkesa të azilantëve nga Ballkani

Lajmi.net - 07.09.2015

Pritet që Gjermania të refuzojë këtë vit 75 mijë kërkesa azili të emigrantëve nga Evropa Juglindore, ndërsa në të njëjtën kohë do të përshpejtojë procedurat për dhënien e azilit, si dhe procedurat e ...

Kështu gëzohen refugjatët që arrijnë gjallë në tokë (FOTO)

Lajm - 07.09.2015

Peripecitë e shumta që po hasin refugjatë sirianë gjatë udhëtimit nëpër det, bëjnë që arritja në tokë të festohet si mision i realizuar. Në fotografitë më poshtë shihen disa refugjatë duke festuar ...

Vendet arabe tregojnë arsyen pse nuk presin refugjatët

Shqipmedia - 07.09.2015

Kur Iraku sulmoi Kuvajtin në 1990, shumë vende arabe u solidarizuan me popullin dhe refugjatët kuvajtian duke i strehuar. 25 vjet më pas, rast të ngjashëm kemi me sirianët, por vendet e gjirit persik ...

Një tregim sirian

Shqipmedia - 07.09.2015

Lumir Abdixhiku -1- Është e pamundur të përmbash veten përballë fotografisë së fëmijës sirian që shpëlahet për vdekje nëpër brigjet e Turqisë. Me rroba të lagura që nuk i mbulonin dot as ato pjesë të ...

Do të refuzohen 75 mijë kërkesa të azilantëve nga Ballkani

Zhurnal - 07.09.2015

Do të refuzohen 75 mijë kërkesa të azilantëve nga Ballkani Prishtine, 7 shtator- Pritet që Gjermania të refuzojë këtë vit 75 mijë kërkesa azili të emigrantëve nga Evropa Juglindore, ndërsa në të ...

Gjermani, qeveria bie dakord për 6 miliardë euro shtesë për refugjatët

ikub - 07.09.2015

Sipas një raporti të gazetës gjermane "Frankfurter Allgemein Zeitung" shpenzimet financiare për të përballuar dyndjen e refugjatëve mund të shkojnë deri në fund të vitit për Gjermaninë diku midis 9 ...

Bono flet në emër të refugjatëve: Unë nuk sjell rrezik, unë jam në rrezik! (Video)

Zhurnal - 07.09.2015

Bono flet në emër të refugjatëve: Unë nuk sjell rrezik, unë jam në rrezik! (Video) Frontmeni i “U2”, Bono, gjatë një koncerti në Itali u ka bërë thirrje politikanëve të shteteve të fuqishme evropiane ...

Kosova dikur dhe Siria sot

Lajmi.net - 07.09.2015

Mediat australiane po shkruajnë për krizën e refugjatëve në Siri, duke e krahasuar me gjendjen e Kosovës, gjatë konfliktit të armatosur në vitin 1999.

Paradoksi i shekullit: Para 72 vitesh refugjatët grekë kërkuan strehim në Siri nga Lufta Dytë Botërore

Shqipmedia - 07.09.2015

Këto ditë në rrjetet sociale qarkullojnë foto të vjetra të emigrantëve grekë të cilët u larguan nga mizoritë e Luftës së Dytë Botërore dhe lanë vendin e tyre për të emigruar në vendet e Lindjes së ...

Qeveria gjermane vitin e ardhshëm do të ndajë gjashtë miliard euro për refugjatët

Portalb - 07.09.2015

Lajme lidhur me temën Deri më tani janë dhënë 64.522 vërtetime për kërkesë azili OH HILAL edhe sot ndihmoi refugjtët nga Siria UNHCR: Në Mesdhe këtë vit kanë humbur jetën 2 800 refugjatë Francë, ...

Refugjatët bëjnë selfie: Festojnë arritjen në tokë (Foto)

Lajmeshqip - 07.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Refugjatët bëjnë selfie: Festojnë arritjen në tokë (Foto) Berlin, takohen Merkel dhe Vuçiq Historia e trishtueshme e tinejxheres që jetoi si skllave për seks në Shtetin ...

Mbërrijnë në Munih 15 mijë refugjatë

LajmiFundit - 07.09.2015

Gjatë fundjavës në Gjermani, sipas të dhënave të fundit, kanë arritur mbi 15 mijë refugjatë nga Hungaria nëpërmes Austrisë. Numri më i madh u vendos në Munih, nga ku janë vendosur nëpër rajone të ...

Bono flet në emër të refugjatëve: Unë nuk sjell rrezik, unë jam në rrezik! (Video)

Lajm - 07.09.2015

Frontmeni i “U2”, Bono, gjatë një koncerti në Itali u ka bërë thirrje politikanëve të shteteve të fuqishme evropiane që ta ndryshojnë qëndrimin ndaj refugjatëve nga Siria.

Shkrimtarët, një fond të veçantë për refugjatët sirianë

Lajmeshqip - 07.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Shkrimtarët, një fond të veçantë për refugjatët sirianë Qendra për Art Bashkëkohor refuzon largimin nga kompleksi “Emin Gjiku” Kinematografia botërore që mori hov para 100 ...

Karvanët e refugjatëve në Preshevë, mbi 100 mijë persona kanë hyrë në Serbi

Top Channel - 07.09.2015

Fshati Miratoc i Preshevës është kthyer në një rrugë karvanesh të refugjatëve nga Lindja e Mesme. Nga Maqedonia, ku mijëra refugjatë arrijnë çdo ditë, ata vazhdojnë për në kampin e përkohshëm në ...

Britania hap dyert për emigrantët, Cameron: Mirëpresim 20 mijë sirianë deri më 2020

SOT - 07.09.2015

Kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron, ka vendosur sot të presë në vendin tij 20 mijë refugjatë nga Siria. Sipas kryeministrit Cameron, dyert për refugjatët do të jenë të hapura deri në ...

Guvernatori i Bankës Qendrore dhuron pagën mujore në mbështetje të refugjatëve

Lajm - 07.09.2015

Të premten Helsinki e çoi nga 25 mijë deri në 30 mijë numrin e shtuar të azilkërkuesve për vitin 2015 ose shtatë deri në tetë herë më shumë se në vitin 2014 Guvernatori i Bankës së Finlandës, Erkki ...

Kryeministri i Britanisë, Kamerun: Pranojmë 20 mijë refugjatë sirianë

ikub - 07.09.2015

Kryeministri britanik David Kamerun, ka konfirmuar për mediat vendase angazhimin e tij për të pranuar në Britani rreth 20 mijë refugjatë sirianë. Kameron tha pasditen e sotme se është e rëndësishme ...

Le Pen: Gjermania po lejon hyrjen e refugjatëve ngase ka nevojë për rob

Portalb - 07.09.2015

Lajme lidhur me temën Digjet një xhami në Francë, autoritetet dënojnë ngjarjen Franca falënderon tre heronjtë amerikanët që shmangën tragjedinë Francë, të shtëna me armë në trenin e shpejtë ...

Britania pranon deri në 20 mijë refugjatë

Lajm - 07.09.2015

Mbretëria e Bashkuar do të pranojë deri në 20,000 refugjatë nga Siria gjatë pesë vjetëve të ardhshëm, ka thënë kryeministri britaik, David Came Në një fjalim para parlamentit britanik, Cameron ka ...

Emigrantët përleshen mes veti pasi tejkaluan kordonin policor maqedonas (Foto)

Portalb - 07.09.2015

Lajme lidhur me temën Mbi 10 mijë persona në Bavari Qeveria gjermane vitin e ardhshëm do të ndajë gjashtë miliard euro për refugjatët Deri më tani janë dhënë 64.522 vërtetime për kërkesë azili OH ...

10 foto që nuk e pushtuan botën, mes tyre edhe një refugjate kosovare (Foto)

Lajm - 07.09.2015

Javën që shkoi u paraqitën pamje tmerruese të tre vjeçarit sirian, refugjatit Aylan Kurdi, i shtritë në një plazh të Turqisë, fotografi që pushtoi botën (u bë virale).

Emigrantët përleshen mes veti pasi tejkaluan kordonin policor maqedonas (Foto)

Almakos - 07.09.2015

Skena të pakëndshme janë regjistruar këtë mëngjes, në afërsi të Gjevgjelisë. Një grup i refugjatëve pas kalimit të kufirit greko-maqedonas, thyen kordonin e policisë, e cila më vonë çoi në përleshjet ...

Futbolli solidarizohet me refugjatët, klubet nisin angazhimet

Lajmeshqip - 07.09.2015

(5) TË FUNDIT NGA RUBRIKA Futbolli solidarizohet me refugjatët, klubet nisin angazhimet Prapaskena e merkatos: Reali refuzoi 150 mln Euro për Ronaldon Sneijder: Faji është i yni Saha e tepron me ...

10 foto që nuk e pushtuan botën, mes tyre edhe një refugjate kosovare (Foto)

Almakos - 07.09.2015

Javën që shkoi u paraqitën pamje tmerruese të tre vjeçarit sirian, refugjatit Aylan Kurdi, i shtritë në një plazh të Turqisë, fotografi që pushtoi botën (u bë virale).

Britania vendos të pranojë 20 mijë emigrantë

LajmiFundit - 07.09.2015

Mbretëria e Bashkuar do të pranojë deri në 20,000 refugjatë nga Siria gjatë pesë vjetëve të ardhshëm, ka thënë kryeministri britaik, David Cameron. Në një fjalim para parlamentit britanik, Cameron ka ...

Australi, kryeministri Abbott: Dakord për pranimin e refugjatëve sirianë

BalkanWeb - 07.09.2015

Pas presionit nga brenda partisë së tij, kryeministri australian, Tony Abbott njoftoi se Australia është e gatshme për të marrë më shumë refugjatë nga Siria.

Le Pen: Gjermanët nuk janë human, ata duan skllavë

Botasot - 07.09.2015

Kryetarja e partisë ekstreme të djathtë, Fronti Nacional Francez, ka bërë një deklaratë të fuqishme kundër Gjermanisë, duke e akuzuar këtë të fundit se me marrjen e refugjatëve sirianë, ajo dëshiron ...

Përse shtetet e pasura arabe s’i duan refugjatët?

Ora news - 07.09.2015

Është vështirë të mos vihet re se gati të gjithë refugjatët sirianë ikin drejt Perëndimit, në vend se të kërkojnë strehim të sigurt në shtetet e pasura të Gjirit Arab.

Kryeministri australian sulmon politikën për emigracionin, e quan ç’njerëzore

Ora news - 07.09.2015

Ndërsa vendet evropiane janë të ndara për fluksin e paparë të emigrantëve, Australia tha se do të pranojë refugjatë nga kampet që kufizohen me Sirinë dhe Irakun dhe është e gatshme të ofrojë më shumë ...

Kënga antinaziste rikthehet në top-lista si përkrahje për refugjatët

Koha.net - 07.09.2015

Gjermani, 7 shtator - Më shumë se 20 vjet më parë disa gjermanë u mblodhën për të kundërshtuar ardhjen e refugjatëve, që në rend të parë kishin ikur nga luftërat jugosllave, teksa qendrat e pranimit ...

UNHCR: Në Mesdhe këtë vit kanë humbur jetën 2 800 refugjatë

Koha.net - 07.09.2015

Gjenevë, 7 shtator - Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatë (UNHCR) ka njoftuar se që nga fillimi i viti 2015 e deri tanë numri i personave që kanë humbur jetën në Mesdhe gjatë ...

Do të refuzohen 75 mijë kërkesa të azilantëve nga Ballkani

Telegrafi - 07.09.2015

Pritet që Gjermania të refuzojë këtë vit 75 mijë kërkesa azili të emigrantëve nga Evropa Juglindore, ndërsa në të njëjtën kohë do të përshpejtojë procedurat për dhënien e azilit, si dhe procedurat e ...

Arrijnë në Munih 15 mijë refugjatë

Koha.net - 07.09.2015

Gjatë fundjavës në Gjermani, sipas të dhënave të fundit, kanë arritur mbi 15 mijë refugjatë nga Hungaria nëpërmes Austrisë. Numri më i madh u vendos në Munih, nga ku janë vendosur nëpër rajone të ...

Kështu gëzohen refugjatët që arrijnë gjallë në tokë (Foto)

Botasot - 07.09.2015

Peripecitë e shumta që po hasin refugjatë sirianë gjatë udhëtimit nëpër det, bëjnë që arritja në tokë të festohet si mision i realizuar. Në fotografitë më poshtë shihen disa refugjatë duke festuar ...

Refugjatët bëjnë selfie: Festojnë arritjen në tokë (Foto)

Telegrafi - 07.09.2015

Peripecitë e shumta që po hasin refugjatë sirianë gjatë udhëtimit nëpër det, bëjnë që arritja në tokë të festohet si mision i realizuar. Në fotografitë më poshtë shihen disa refugjatë duke festuar ...

Refugjatët në Ballkan: Pa shtëpi, por me shpresë

Botasot - 07.09.2015

Një numër i madh i refugjatëve kalojnë tranzit përmes Greqisë, Maqedonisë, Serbisë e Hungarisë, për të vazhduar më pas në vende si Gjermania, Austria e Suedia, ku këta të fundit i pranojnë ...

Burrat e vdekur nuk duhet të zgjohen

Botasot - 07.09.2015

”Mbaje zemrën tënde të ngrohtë, por kokën të ftohtë”, - më thoshte gjyshi im. Evropa (edhe Shqipëria pra) është në rrugën për të përjetuar një ndryshim demografik të përmasave biblike përmes migrimit ...

Përse shtetet e pasura arabe s’i duan refugjatët?

Yll Press - 07.09.2015

Mijëra kanë bërë përpjekje të arrijnë në Evropë, sidomos këtë vit, pasi lufta katërvjeçare në Siri nuk tregon shenja të përfundimit. Është vështirë të mos vihet re se gati të gjithë refugjatët ...

Bono flet në emër të refugjatëve: Unë nuk sjell rrezik, unë jam në rrezik! (Video)

Botasot - 07.09.2015

Frontmeni i “U2”, Bono, gjatë një koncerti në Itali u ka bërë thirrje politikanëve të shteteve të fuqishme evropiane që ta ndryshojnë qëndrimin ndaj refugjatëve nga Siria.

Vendet arabe “thyejnë” heshtjen: Tregojnë arsyen pse nuk presin refugjatët

Yll Press - 07.09.2015

Kanë të njejtën gjuhë e kulturë, traditë e fe, bile mbi 90% e arabëve ndjekin Islamin suni, duke mos pasur divergjenca mes tyre, mirëpo deri më tani vendet e gjirit nuk i kanë pranuar vëllezërit e ...

Refugjatët bëjnë ‘selfie’ pas tmerrit të kaluar

Mapo - 07.09.2015

Refugjatët bëjnë ‘selfie’ pas tmerrit të kaluar Postuar më: 07 Shtator 2015 12:43 Pas një udhëtimi të tmerrshëm në det, në skafe të tejmbushur, këta refugjatë vendosin të bëjnë selfie.

Lindja e Mesme, Evropa dhe migrantët

VOA - 07.09.2015

Evropianët po përpiqen për të përballuar zbarkimin e refugjatëve dhe migrantëve ose shpëtimin e tyre në ujrat e Mesdheut. Por epiqendra e kësaj krize humanitare është në Libi dhe vendet fqinje të ...

BE merr masat për fluksin e refugjatëve që vijnë nga Lindja e Mesme

ABC News - 07.09.2015

Shtetet e Bashkimit Europian po marrin masa për t’u përballur me një fluks refugjatësh në rritje që vijnë nga zonat e konfliktiti në Lindjen e Afërt. Belgjika është një nga shtetet anëtare që duhet ...

Britania do pranojë 20 mijë refugjatë nga Siria deri në 2020-ën

BalkanWeb - 07.09.2015

ANGLI- Britania e Madhe do të pranojë 20 mijë refugjatë nga Siria për 5 vitet e ardhshme. Këtë gjë e konfirmoi kryeministri David Cameron. Ai tha se Mbretëria e Bashkuar ka një përgjegjësi morale për ...

Qindra refugjatë futen në Maqedoni

VOA - 07.09.2015

Qindra refugjatë kanë kaluar sot nga Idomeni i Greqisë në Gjevgjeli të Maqedonisë, ku për disa orë ata qëndrojnë në kamp dhe më pas marrin rrugën me tren ose autobusë drejt Serbisë, duke pasur si ...

Fotoja e refugjates kosovare dhe 9 foto tjera që nuk pushtuan botën

Koha.net - 07.09.2015

Javën që shkoi u paraqitën pamje tmerruese të tre vjeçarit sirian, refugjatit Aylan Kurdi, i shtritë në një plazh të Turqisë, fotografi që pushtoi botën (u bë virale).

Fotografia e refugjates kosovare dhe 9 të tjera që nuk pushtuan botën (Foto)

Telegrafi - 07.09.2015

Javën që shkoi u paraqitën pamje tmerruese të tre vjeçarit sirian, refugjatit Aylan Kurdi, i shtritë në një plazh të Turqisë, fotografi që pushtoi botën (u bë virale).

Fëmijët e refugjatëve sirianë do të dëbohen nga Anglia në moshën 18-vjeçare

Ora news - 07.09.2015

Fëmijët e refugjatëve sirianë që lejohen të hyjnë në Mbretërinë e Bashkuar, sipas masave të reja të njoftuara nga David Cameron do të deportohen kur të shkojnë 18 vjeç.

Burrat e vdekur nuk duhet të zgjohen

Tetova Sot - 07.09.2015

Nga Aurel Dasareti , USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike ( dasaretiaurel@yahoo.com.au ) ”Mbaje zemrën tënde të ngrohtë, por kokën të ftohtë”, – më thoshte gjyshi im.

FOTOT/ Refugjatë, po do ta bëjmë një “selfie” tani që mbërritëm në breg!

Gazeta Tema - 07.09.2015

Kriza e refugjatëve e këtyre muajve të fundit, është më e madhja prej dekadash. Me qindra dhe mijëra, kryesisht nga Siria, mbërrijnë në brigjet e Greqisë.

Fotolajm/ Refugjatët festojnë me selfie: Mbërritëm gjallë!

Java News - 07.09.2015

Peripecitë e shumta që po hasin refugjatët sirianë gjatë udhëtimit nëpër det, bëjnë që arritja në tokë të festohet si mision i realizuar. Në fotografitë më poshtë shihen disa refugjatë duke festuar ...

Gjermani, qeveria bie dakord për 6 miliardë euro shtesë për refugjatët

Gazeta Dita - 07.09.2015

Sipas një raporti të gazetës gjermane “Frankfurter Allgemein Zeitung” shpenzimet financiare për të përballuar dyndjen e refugjatëve mund të shkojnë deri në fund të vitit për Gjermaninë diku midis 9 ...

Kënga anti-naziste rikthehet në top-lista si përkrahje për refugjatët

Java News - 07.09.2015

Më shumë se 20 vjet më parë disa gjermanë u mblodhën për të kundërshtuar ardhjen e refugjatëve, që në rend të parë kishin ikur nga luftërat jugosllave, teksa qendrat e pranimit të azilkërkuesve ...

Marin Le Pen: Fotografia e sirianit të vogël po shfrytëzohet kundër europianëve

Java News - 07.09.2015

Liderja franceze e krahut të majtë Marin Le Pen ka deklaruar se si fotografia e djaloshit sirian po shfrytëzohet që evropianët të ndihen fajtorë. Marin Le Pen është e njohur për qëndrime negative ...

Frikë nga infiltrimi i ISIS tek refugjatët

Gazeta Tema - 07.09.2015

Ministri i Brendshëm spanjoll, Jorge Fernandez Diaz kërkoi sot një intensifikim të masave për kontrollin e azilkërkuesve të larguar nga Siria duke iu trembur infiltrimit mes tyre të anëtarëve të ...

Mos u çudisni pse refugjatët sirianë kanë smartphone!

Tetova Sot - 07.09.2015

Këta njerëz që i largohen luftës në Siri nuk janë të varfër aspak! Shikoni, ata të gjithë kanë smartphone-s”. Kjo është një nga shprehjet më të zakonshme të ditëve të fundit nëpër mediet online, ...

Emigrantët thyejnë kordonin policor maqedonas, përleshen mes veti (FOTO)

Tetova Sot - 07.09.2015

Skena të pakëndshme janë regjistruar këtë mëngjes, në afërsi të Gjevgjelisë. Një grup i refugjatëve pas kalimit të kufirit greko-maqedonas, thyen kordonin e policisë, e cila më vonë çoi në përleshjet ...

Fotoja e refugjates kosovare dhe 9 foto tjera që nuk pushtuan botën

Tetova Sot - 07.09.2015

Javën që shkoi u paraqitën pamje tmerruese të tre vjeçarit sirian, refugjatit Aylan Kurdi, i shtritë në një plazh të Turqisë, fotografi që pushtoi botën (u bë virale).

Mos u çudisni pse refugjatët sirianë kanë smartphone!

Java News - 07.09.2015

“Këta njerëz që i largohen luftës në Siri nuk janë të varfër aspak! Shikoni, ata të gjithë kanë smartphone-s”.Kjo është një nga shprehjet më të zakonshme të ditëve të fundit nëpër mediet online, ...

Në Gjermani arritën 15.000 emigrantë, Le Pen konsideron se Berlini do t’i bëjë “skllavë”

Republika - 07.09.2015

Kryetarja e partisë ekstreme të djathtë, Fronti Nacional Francez, ka bërë një deklaratë të fuqishme kundër Gjermanisë, duke e akuzuar këtë të fundit se me marrjen e refugjatëve sirianë, ajo dëshiron ...

Gjermania pritet t’i refuzojë rreth 75 mijë kërkesa të azilkërkuesve nga Ballkani

Kosova Live - 07.09.2015

Gjermania pritet që të refuzojë këtë vit 75 mijë kërkesa azili të emigrantëve nga Evropa Juglindore, ndërsa në të njëjtën kohë do të përshpejtojë procedurat për dhënien e azilit, si dhe procedurat e ...

Kënga “Cry for Love” sërish në krye të top listave gjermane

Kosova Live - 07.09.2015

Kënga anti-naziste e vjetër më shume se 22 vjet, “Cry for Love” , është serish në krye të top listave gjermane si mikpritje për refugjatët, shkruan washingtonpost.