TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

E rrahin pamëshirshëm të moshuarin, sepse “votoi për Trumpin” (Video)

Lajmi.net - 13.11.2016

Në një video që është plasuar në internet, shihet se si dy të rinj e rrahin pa mëshirshëm dhe e plaçkitin një person në moshë. Zënka besohet që ka filluar pas një aksidenti të lehtë në komunikacion, ...

Trumpi refuzon rrogën si president, ja shifra marramendëse

Albeu.com - 13.11.2016

Presidenti i 45 i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka refuzuar rrogën si president i SHBA-ve, me vlerë 400 mijë dollarëve në vit. Ai ka deklaruar se do të marrë vetëm disa gjëra të ...

Dëshmia se politikanët gjithçka premtojnë, e shpejtë ndryshojnë: Nëntë shembujt e “transformimit” të Trumpit!

Lajm - 13.11.2016

Dëshmia se politikanët gjithçka premtojnë, e shpejtë ndryshojnë: Nëntë shembujt e “transformimit” të Trumpit! Gjatë fushatës zgjedhore për president të SHBA-ve, republikani Donald Trump dha disa nga ...

Protestat kundër Trump s’kanë të ndalur

Lajmi.net - 13.11.2016

Protestat kundër fitores së Donald Trump në zgjedhjet presidenciale vazhduan për të katërtën ditë në disa qytete të Shteteve të Bashkuara. Protesta që zgjati deri në orët e para të ditës së sotme në ...

E rrahin pamëshirshëm të moshuarin, sepse “votoi për Trumpin” (Video)

Lajm - 13.11.2016

Në një video që është plasuar në internet, shihet se si dy të rinj e rrahin pa mëshirshëm dhe e plaçkitin një person në moshë. Zënka besohet që ka filluar pas një aksidenti të lehtë në komunikacion, ...

SHBA: Vazhduan protestat kundër Trumpit, arrestime në Portland

Evropaelire - 13.11.2016

Mijëra vetë kanë dalur mbrëmë në rrugët e qyteteve në Shtetet e Bashkuara, në kuadër të protestave për shkak të zgjedhjes së Donald Trumpit për president amerikan.

Pensilvani, mbështetësit e Trumpit thirrje për ekstradimin e Gylenit në Turqi

Portalb - 13.11.2016

Në një protestë të mbajtur në Pensilvani pas zgjedhjeve në SHBA ku biznesmeni Donald Trump u zgjodh presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës u hap një banderolë kundër kreut të ...

Një ultra i djathtë si kryestrateg i Shtëpisë së Bardhë

DW - 13.11.2016

Presidenti i zgjedhur Donald Trump po formon ekipin me të cilin do të qeverisë. Ultra i djathti, Stephen Bannon, si kryestrateg i Shtëpisë së Bardhë. Kabineti i ri i Donald Trumpit po merr formë.

SHBA: Vazhduan protestat kundër Trumpit, arrestime në Portland

Portalb - 13.11.2016

Mijëra vetë kanë dalur mbrëmë në rrugët e qyteteve në Shtetet e Bashkuara, në kuadër të protestave për shkak të zgjedhjes së Donald Trumpit për president amerikan.

Edhe sot protesta kundër Trumpit

Almakos - 13.11.2016

Vala e protestave pas fitores së Donald Trump në zgjedhjet presidenciale ka vazhduar edhe mbrëmë në mbarë SHBA-të, ndërsa në sheshin Unon në Manhattan u mblodhën më shumë se 20.000 protestues, ...

Gazetari rus, pyet këshilltarin e Trumpit për Kosovën, përgjigjia e tij shokon Rusinë

Lajm - 13.11.2016

Politika amerikane karshi Kosovës nuk pritet të ndryshojë, pavarësisht ardhjes në pushtet të Donald Trumpit për të cilin thuhet se “do të ketë raporte të mira me Rusinë”.

Edhe sot vazhdojnë protestat kundër Trumpit

Lajm - 13.11.2016

Vala e protestave pas fitores së Donald Trump në zgjedhjet presidenciale ka vazhduar edhe mbrëmë në mbarë SHBA-të, ndërsa në sheshin Unon në Manhattan u mblodhën më shumë se 20.000 protestues, ...

SHBA: Vazhdojnë protestat kundër Trumpit

Evropaelire - 13.11.2016

Mijëra vetë kanë dalë edhe të shtunën mbrëma në rrugët e qyteteve në Shtetet e Bashkuara, në kuadër të protestave kundër zgjedhjes së Donald Trumpit për president amerikan.

Rama me shpjegim të ri: Trumpin e kritikova si kandidat, jo si President

LajmiFundit - 13.11.2016

Në hapjen e ekspozitës së tij në New York nga Edi Rama, nuk kishte si të mungonte një pyetje për Kryeminisitrin Edi Rama për fitoren e Donald Tramp si president i Shteteve të Bashkuara.

Rama: E sulmova Trump si kandidat, jo si president

Lajmi.net - 13.11.2016

Edhe në çeljen e ekspozitës së tij në New York nuk kishte si të mungonte një pyetje për Kryeminisitrin Edi Rama për fitoren e Donald Tramp si president i Shteteve të Bashkuara.

E rrahin pamëshirshëm të moshuarin, sepse “votoi për Trumpin”

Botasot - 13.11.2016

Në një video që është plasuar në internet, shihet se si dy të rinj e rrahin pa mëshirshëm dhe e plaçkitin një person në moshë. Zënka besohet që ka filluar pas një aksidenti të lehtë në komunikacion, ...

Dëshmia se politikanët gjithçka premtojnë, e shpejtë ndryshojnë: Nëntë shembujt e “transformimit” të Trumpit!

Telegrafi - 13.11.2016

Gjatë fushatës zgjedhore për president të SHBA-ve, republikani Donald Trump dha disa nga premtimet më të pazakonta, shkruan Independent. Ndaj, mbështetësit e shihnin si radikal, njeri të ndryshimeve.

Stabiliteti global në epokën e Trumpit

Zeri - 13.11.2016

Votusit e zemëruar amerikanë, që ndihen të anashkaluar prej establishmentit në Uashington, e kanë thënë fjalën e tyre. Një botë e shastisur, duhet të përpiqet të kuptojë tani, se çfarë do të thotë ...

SHBA: Vazhduan protestat kundër Trumpit, arrestime në Portland

Zeri - 13.11.2016

Mijëra vetë kanë dalur mbrëmë në rrugët e qyteteve në Shtetet e Bashkuara, në kuadër të protestave për shkak të zgjedhjes së Donald Trumpit për president amerikan.

Në SHBA vazhduan protestat kundër Trumpit, arrestime në Portland

Telegrafi - 13.11.2016

Mijëra vetë kanë dalur mbrëmë në rrugët e qyteteve në Shtetet e Bashkuara, në kuadër të protestave për shkak të zgjedhjes së Donald Trumpit për president amerikan.

Ky është politikani i parë britanik që takohet me Trumpin pas zgjedhjeve (Foto)

Gazeta Express - 13.11.2016

Kryetari i Partisë së Pavarur të Britanisë së Madhe (UKIP), Nigel Farage, është bërë politikani i parë britanik që takohet me Donald Trumpin qëkur ky i fundi u bë president i sapo zgjedhur i Shteteve ...

Protesta në kryeqytetin Uashington dhe disa qytete amerikane

VOA - 13.11.2016

Protestuesit u mblodhën në rrugë dhe parqe sërish dje në disa qytete amerikane. Protesta pati edhe në kryeqytetin Uashington, si dhe në Nju Jork, ku presidenti i zgjedhur Donald Trump po takohej me ...

Tërhiqet Rama: E sulmova Trumpin si kandidat, jo si president (Video)

Telegrafi - 13.11.2016

Në hapjen e ekspozitës së tij në New York, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, u pyet për fitoren e Donald Trumpit si president i Shteteve të Bashkuara.

Këto rregulla Trump nuk guxon t’i shkelë në Shtëpinë e Bardhë

Gazeta Express - 13.11.2016

Tani që Donald Trumpi është zgjedhur president i SHBA-ve, do të jetë dhe banori më i rëndësishëm i Shtëpisë së Bardhë. Por, miliarderi duhet ta meritojë qëndrimin atje duke respektuar një seri ...

Daçiqi, serbëve: Jemi popull që lehtë fluturojmë, lërini pallavrat!

Telegrafi - 13.11.2016

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, tha sot se beson se pas zgjedhjes të republikanit Donald Trump për president të SHBA-ve, do të “ulet presioni amerikan ndaj Serbisë”.

Tërhiqet Rama: E sulmova Trumpin si kandidat, jo si president (Video)

Zeri - 13.11.2016

Në hapjen e ekspozitës së tij në New York, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, u pyet për fitoren e Donald Trumpit si president i Shteteve të Bashkuara.

Mësohet emri i shefit të Stafit të Trumpit

Gazeta Express - 13.11.2016

Presidenti i zgjedhur amerikan, Donald Trump, do ta emërojë kryetarin e Komitetit Kombëtar Republikan, Reince Priebus, si shef të Stafit të tij, sipas ...

Emrat që përfliten, për kabinetin e Trumpit

Telegrafi - 13.11.2016

Me shumë interes pritet ekipi që do të përcaktojë presidenti i zgjedhur, Donald Trump, për të qeverisur në katër vitet e ardhshme. Në media spekulohet për disa emra.

Trump president: Serbët të lumtur, ai mund të na kthejë Kosovën

Shqiperia Ime - 13.11.2016

Zgjedhja e Trump si president, sic duket është pritur mjaft mirë nga Serbia, të cilët shpresojnë ndryshim të politikës së jashtme dhe mirëkuptim për qëndrimin e Beogradit për mospranimin e pavarësisë ...

Dëshmia se politikanët gjithçka premtojnë, e shpejtë ndryshojnë: Nëntë shembujt e “transformimit” të Trumpit!

Alb Portali - 13.11.2016

Dëshmia se politikanët gjithçka premtojnë, e shpejtë ndryshojnë: Nëntë shembujt e “transformimit” të Trumpit! Gjatë fushatës zgjedhore për president të SHBA-ve, republikani Donald Trump dha disa nga ...

9 shembujt e “transformimit” të Trumpit!

Gazeta Tema - 13.11.2016

Gjatë fushatës zgjedhore për president të SHBA-ve, republikani Donald Trump dha disa nga premtimet më të pazakonta, shkruan Independent. Ndaj, mbështetësit e shihnin si radikal, njeri të ndryshimeve.

E rrahin pamëshirshëm të moshuarin, sepse “votoi për Trumpin” (Video)

Alb Portali - 13.11.2016

Në një video që është plasuar në internet, shihet se si dy të rinj e rrahin pa mëshirshëm dhe e plaçkitin një person në moshë. Zënka besohet që ka filluar pas një aksidenti të lehtë në komunikacion, ...

FOTOT/ “Mr.Brexit” vrapon të takojë Donald Trump

Gazeta Tema - 13.11.2016

Donald Trump u zgjodh 4 ditë më parë presidenti i SHBA-ve dhe dhjetra liderë botërorë e kanë uruar për zgjedhjen. Por një prej ekstremistëve britanikë, Nigel Farage, ka shkuar ta takojë personalisht.

Një ultra i djathtë si kryestrateg i Shtëpisë së Bardhë

Gazeta Tema - 13.11.2016

Kabineti i ri i Donald Trumpit po merr formë. Ultra i djathti, Stephen Bannon, i cili ka drejtuar fushatën e Trump, u vendos si kryestrateg i Shtëpisë së Bardhë.

FOTOT/ Nuk ndalen protestat në SHBA: Dhjetra të arrestuar

Gazeta Tema - 13.11.2016

Mijëra vetë kanë dalur mbrëmë në rrugët e qyteteve në Shtetet e Bashkuara, në kuadër të protestave për shkak të zgjedhjes së Donald Trumpit për president amerikan.

Trumpi fitoi. Mjaft u qarravitët!

Bota.al - 13.11.2016

Danielle Pletka Më shkakton dhimbje hipokrizia e neokonservatorëve, që besojnë në demokraci kudo, përveç se në Amerikë E mërkura e javës që u mbyll ishte po aq e parashikueshme, sa ishte e marta e ...

De Niro tërhiqet nga fyerjet për Trump

Lajmi.net - 12.11.2016

Gjatë fushatës elektorale në Shtetet e Bashkuara, aktori i famshëm hollivudian Robert de Niro nuk ngurroi ta sulmonte publikisht atë që është sot presidenti i zgjedhur i vendit.

Protestat kundër Trumpit po bëhen të rrezikshme (Foto/Video)

Lajmi.net - 12.11.2016

Mijëra protestues kanë në të gjithë qytetet më të mëdha të Shteteve të Bashkuara, janë duke protestuar që nga dita kur Donald Trump u shpall presidenti i SHBA’së Protestuesit kanë djegur flamuj dhe ...

Protestat anti-Trump në SHBA po bëhen të rrezikshme (VIDEO)

Albeu.com - 12.11.2016

Mijëra protestues kanë dalë në të gjithë qytetet më të mëdha të Shteteve të Bashkuara dhe janë duke protestuar që nga dita kur Donald Trump u shpall presidenti i SHBA-së Mediat amerikane thonë se ...

Fillimi i një cikli të ri politik

DW - 12.11.2016

AfD në Gjermani, Brexit dhe tani triumfi i Donald Trumpit në SHBA - të gjitha janë fenomene proteste të një klase të harruar shoqërore, të cilën duhet ta mbajmë parasysh, thotë sociologu Heinz Bude ...

Politika gjermane e mbrojtjes fokusohet tek BE

DW - 12.11.2016

Berlini diskuton se si mund të zhvillohet bashkëpunimi ushtarak me SHBA nën Presidentin Trump. Ndërsa Juncker në Bruksel tha se SHBA nuk do të kujdesen në vazhdimësi për sigurinë e evropianëve, këtë ...

Ky është njeriu që do të bëjë transferimin e pushtetit në SHBA

Ina - 12.11.2016

Sipas mjeteve amerikane të shtypit, nënpresidenti i zgjedhur, Mike Pence, do të marrë drejtimin e ekipit të transferimit të pushtetit të presidentit Donald Trump në vend të guvernatorit të Nju ...

SHBA: Nata e tretë me radhë e protestave kundër Trumpit

Evropaelire - 12.11.2016

Në disa qytete të Shteteve të Bashkuara edhe mbrëmë, për të tretën natë me radhë, janë mbajtur protesta kundër zgjedhjes së Donald Trumpit për president të ardhshëm amerikan.

Trumpi nuk do të pranojë rrogën e presidentit

Portalb - 12.11.2016

Donald Trump ka thënë se nuk do të pranojë rrugën për punën si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Pas zgjedhjes së tij si president, janë shtuar zërat se çfarë do të ndodhë me të ardhurat ...

Zbusin diskurset personalitetet që ishin kundër Donald Trump

Portalb - 12.11.2016

Pas zgjedhjes së Donald Trump si presidenti i 45-të i SHBA-ve, shumë politikanë dhe artistë tashmë kanë zbutur qëndrimet e tyre ndaj Trumpit dhe kanë dhënë mesazhe pajtimi.

Serbia pret ndryshimin e politikës së jashtme të Trumpit rreth Kosovës

Evropaelire - 12.11.2016

Në Serbi, jo vetëm tabloidet, por edhe një pjesë e politikanëve serbë, përfshirë edhe shefin e shtetit, presin ndryshim të politikës së jashtme dhe mirëkuptim për qëndrimin e Beogradit për ...

Serbia pret ndryshimin e politikës së jashtme të Trumpit rreth Kosovës

Lajmi.net - 12.11.2016

Në Serbi, jo vetëm tabloidet, por edhe një pjesë e politikanëve serbë, përfshirë edhe shefin e shtetit, presin ndryshim të politikës së jashtme dhe mirëkuptim për qëndrimin e Beogradit për ...

Serbia pret ndryshimin e politikës së jashtme të Trumpit rreth Kosovës

Albeu.com - 12.11.2016

Fitorja e Trumpit si president i SHBA-së ka ndezuar një dirë jeshile në Serbi ku jo vetëm tabloidet, por edhe një pjesë e politikanëve serbë, përfshirë edhe shefin e shtetit, presin ndryshim të ...

SHBA: Nata e tretë me rradhë e protestave kundër Trumpit

Almakos - 12.11.2016

Në disa qytete të Shteteve të Bashkuara edhe mbrëmë, për të tretën natë me radhë, janë mbajtur protesta kundër zgjedhjes së Donald Trumpit për president të ardhshëm amerikan.

Terapia e metrosë

Top Channel - 12.11.2016

Rezultati i zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara la pas shumë ankth e zemërim, por banorët e Nju Jorkut kanë gjetur një mënyrë të veçantë për ta nxjerrë dufin e tyre: lënë shënime në një ...

Klima, ministrja franceze kundër Trump

Top Channel - 12.11.2016

Ministrja franceze e Mjedisit, Segolene Royal jo vetëm e sheh si “absolutisht katastrofik” planin e Donald Trumpit për të hequr dorë nga bashkëpunimi global mbi ngadalësimin e ndryshimeve klimatike, ...

Ministrja franceze kundër Trump: Do të jetë e tmerrshme nëse i merr vërtet të tilla vendime

SOT - 12.11.2016

Ministrja franceze e Mjedisit, Segolene Royal jo vetëm e sheh si “absolutisht katastrofik” planin e Donald Trumpit për të hequr dorë nga bashkëpunimi global mbi ngadalësimin e ndryshimeve klimatike, ...

Serbia pret ndryshimin e politikës së jashtme të Trumpit rreth Kosovës

Lajm - 12.11.2016

Në Serbi, jo vetëm tabloidet, por edhe një pjesë e politikanëve serbë, përfshirë edhe shefin e shtetit, presin ndryshim të politikës së jashtme dhe mirëkuptim për qëndrimin e Beogradit për ...

Shqiptarët bëjnë këngë për Donald Trumpin (VIDEO)

Albeu.com - 12.11.2016

Emri i Donald Trump zgjoi një kureshtje të madhe në mbarë botën. Por Ramadan Kllogjri ka zgjedhur që mos ti iki mundësia e artë e lakimit të shpeshtë të emrit të Presidentit të zgjedhur amerikan .

Klima, ministrja franceze kundër Trump

Almakos - 12.11.2016

Ministrja franceze e Mjedisit, Segolene Royal jo vetëm e sheh si “absolutisht katastrofik” planin e Donald Trumpit për të hequr dorë nga bashkëpunimi global mbi ngadalësimin e ndryshimeve klimatike, ...

Trump: Nuk do pranoj as edhe një dollar nga paga presidenciale, nuk është asgjë për mua

SOT - 12.11.2016

Presidenti i zgjedhur Donald Trump ka thënë se nuk do e pranojë rrogën presidenciale prej 400,000 dollarësh. “Gjëja e parë që do bëj nëse zgjidhem president, do jetë mospranimi i rrogës presidenciale.

“Protesta e të harruarve”. Bude: Fitorja e Trump, sepse elitat dështuan

Top Channel - 12.11.2016

Triumfi i Donald Trump vjen pas avancimit të ndjeshëm të partisë së ekstremit të djathtë AfD në Gjermani dhe rezultatit shokues të referendumit për ndarjen e Britanisë nga BE-ja.

Republikani nga Kosova që besoi në fitoren e Trump-it (Video)

Lajmi.net - 12.11.2016

Një biznesmen në SHBA fitoj postin e të parit të këtij shteti, edhe pse këtë pak kush e besoj. Por, në Kosovë, pos Agim Bahtirit është edhe dikush tjetër që e mbështeti dhe besoj në fitoren e Donald ...

Juncker fshikullon Trumpin: Nuk njeh Europën, as botën

Portalb - 12.11.2016

Tepër të ashpra janë deklaratat që vijnë nga presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, kundër udhëheqësit të sapozgjedhur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, transmeton TCH.

Juncker fshikullon Trumpin: Nuk njeh Europën, as botën (Video)

Telegrafi - 12.11.2016

Tepër të ashpra janë deklaratat që vijnë nga presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, kundër udhëheqësit të sapozgjedhur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Trumpi nuk do të pranojë rrogën e presidentit

Koha.net - 12.11.2016

Donald Trump ka thënë se nuk do të pranojë rrugën për punën si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Pas zgjedhjes së tij si president, janë shtuar zërat se çfarë do të ndodhë me të ardhurat ...

Na plasi trampi!

Mapo - 12.11.2016

Nga Alfred Lela Blendi Fevziu u rrëfente të ftuarve të ‘Opinion’, në një nga pushimet e mespjesëve, mbrëmjen e së enjtes, se e kish patur të vështirë të formonte një panel për temën e asaj nate.

Protestat kundër Trumpit po bëhen të rrezikshme (Foto)

Zeri - 12.11.2016

Mijëra protestues kanë në të gjithë qytetet më të mëdha të Shteteve të Bashkuara, janë duke protestuar që nga dita kur Donald Trump u shpall presidenti i SHBA’së Protestuesit kanë djegur flamuj dhe ...

Epoka trumpiane

Zeri - 12.11.2016

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mirëpo as bota, asnjëherë më nuk do të jenë siç kanë qenë deri më sot. Fitorja e Donald Trumpit, nëpërmjet një fushate krejt jokonvencionale, ka hapur një epokë të re ...

FOTO+VIDEO/ SHBA, nata e tretë e protestave kundër Trump, përleshje në Portland, një i plagosur

BalkanWeb - 12.11.2016

SHBA – Në disa qytete të SHBA-ve edhe mbrëmjen e kaluar për të tretën natë me radhë, janë mbajtur protesta kundër zgjedhjes së Donald Trumpit për president të ardhshëm amerikan.

Serbia shpreson në ndryshimin e politikës së jashtme të Trumpit rreth Kosovës

Telegrafi - 12.11.2016

Në Serbi, jo vetëm tabloidet, por edhe një pjesë e politikanëve serbë, përfshirë edhe shefin e shtetit, presin ndryshim të politikës së jashtme dhe mirëkuptim për qëndrimin e Beogradit për ...

SHBA: Protesta kundër Trump

RTSH - 12.11.2016

Protestuesit kundër zgjedhjes së Donald Trump u mblodhën në disa qytete të SHBA-së, disa orë pasi presidenti i zgjedhur vlerësoi “pasionin” e tyre. Mijëra vetë dolën në rrugë në Miami, Atlanta, ...

Analiza, elitat europiane të shqetësuara nga Trump dhe Brexit

ABC News - 12.11.2016

Zgjedhja e Donald Trump si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe dalja e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian, shqetëson së tepërmi elitat europiane.

“The Simpsons” e parashikuan Trumpin president, ndërsa pritet të shihet se a ia kanë qëlluar edhe për pasardhësin e ...

Telegrafi - 12.11.2016

Skenaristët e komedisë së animuar “The Simpsons” që në vitin 2000 e kishin parashikuar zgjedhjen e Donald Trumpit për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Pence merr drejtimin e procesit të transferimit të pushtetit

Mapo - 12.11.2016

Sipas mjeteve amerikane të shtypit, nënpresidenti i zgjedhur, Mike Pence, do të marrë drejtimin e ekipit të transferimit të pushtetit të presidentit Donald Trump në vend të guvernatorit të Nju ...

Dita e katërt e protestave kundër presidentit të zgjedhur Donald Trump

VOA - 12.11.2016

Protestat kundër fitores së Donald Trump në zgjedhjet presidenciale vazhduan për të katërtën ditë në disa qytete të Shteteve të Bashkuara. Protesta që zgjati deri në orët e para të ditës së sotme në ...

Republikani nga Kosova që besoi në fitoren e Trump-it

Botasot - 12.11.2016

Një biznesmen në SHBA fitoj postin e të parit të këtij shteti, edhe pse këtë pak kush e besoj. Por, në Kosovë, pos Agim Bahtirit është edhe dikush tjetër që e mbështeti dhe besoj në fitoren e Donald ...

Republikani nga Kosova, që besoi në fitoren e Trumpit (Video)

Telegrafi - 12.11.2016

Një biznesmen në SHBA fitoi postin e të parit të këtij shteti, edhe pse këtë pakkush e besoi. Lexo po ashtu: Agim Bahtiri: E kam ditur qysh nga viti i kaluar se do të fitojë Donald Trump Por, në ...

Republikani nga Kosova, që besoi në fitoren e Trumpit (Video)

Zeri - 12.11.2016

Një biznesmen në SHBA fitoi postin e të parit të këtij shteti, edhe pse këtë pakkush e besoi. Por, në Kosovë, pos Agim Bahtirit është edhe dikush tjetër që e mbështeti dhe ishte i bindur në fitoren e ...

Stafi i Trumpit thotë se nuk do të ndryshojë qasja ndaj Kosovës: Por, kemi probleme më të mëdha në botë!

Telegrafi - 12.11.2016

Politika amerikane karshi Kosovës nuk pritet të ndryshojë, pavarësisht ardhjes në pushtet të Donald Trumpo për të cilin thuhet se “do të ketë raporte të mira me Rusinë”.

E rrahin pamëshirshëm të moshuarin, sepse “votoi për Trumpin” (Video)

Telegrafi - 12.11.2016

Në një video që është plasuar në internet, shihet se si dy të rinj e rrahin pa mëshirshëm dhe e plaçkitin një person në moshë. Zënka besohet që ka filluar pas një aksidenti të lehtë në komunikacion, ...

E rrahin pamëshirshëm të moshuarin, sepse “votoi për Trumpin” (Video)

Gazeta Express - 12.11.2016

Në një video që është plasuar në internet, shihet se si dy të rinj e rrahin pa mëshirshëm dhe e plaçkitin një person në ...

Trumpi nuk do të pranojë rrogën e presidentit

Java News - 12.11.2016

Donald Trump ka thënë se nuk do të pranojë rrugën për punën si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Pas zgjedhjes së tij si president, janë shtuar zërat se çfarë do të ndodhë me të ardhurat ...

Fillimi i një cikli të ri politik

Gazeta Tema - 12.11.2016

AfD në Gjermani, Brexit dhe tani triumfi i Donald Trumpit në SHBA – të gjitha janë fenomene proteste të një klase të harruar shoqërore, të cilën duhet ta mbajmë parasysh, thotë sociologu Heinz Bude ...

FOTO/ SHBA, nata e tretë e protestave kundër Trump, përleshje në Portland, një i plagosur

Java News - 12.11.2016

Në disa qytete të SHBA-ve edhe mbrëmjen e kaluar për të tretën natë me radhë, janë mbajtur protesta kundër zgjedhjes së Donald Trumpit për president të ardhshëm amerikan.

Trump, Klinton dhe shqiptarët

Java News - 12.11.2016

Nga Skënder Minxhozi/ Presidenca Donald Trump është tashmë një realitet, megjithëse edhe banorët e izoluar të spektaklit Big Brother në Amerikë, kur e mësuan lajmin, nuk donin t’u besonin veshëve.

“Profecia” e regjizorit që parashikoi fitoren e Trump: Nuk do ta përfundojë mandatin!

Gazeta Tema - 12.11.2016

Michael Moore është një ndër regjizorët më në zë të kinemasë amerikane dhe ka bashkëpunuar me emra të mëdhenj si Schëarzenegger, James Belushi etj. Ai prej muajsh parashikonte një fitore të Donald ...

Michael Moore: Parashikova fitoren e Trump, por ai nuk do ta përfundojë mandatin

Java News - 12.11.2016

Michael Moore është një ndër regjizorët më në zë të kinemasë amerikane dhe ka bashkëpunuar me emra të mëdhenj si Schëarzenegger, James Belushi etj. Ai prej muajsh parashikonte një fitore të Donald ...

Çfarë do t’i ndodhë botës, nga Presidenca e Trumpit?

Gazeta Tema - 12.11.2016

Nga Josef Joffe* Zgjedhja e Donald Trumpit nuk është lëvizje normale e tektonikës, por një tërmet i shkallës 8,5 – i cili do të dridh Amerikën dhe mbarë botën.

Letër e hapur, Patriarkut serb, Irinej

Tetova Sot - 12.11.2016

Ragip Guraziu Kosova është ”Zemra e Shqiptarisë”, Lugina e Preshevës, Çamëria dhe Veriu i Mitrovicës ‘Zemrat e Kosovës’. Kosova është shpallë shtet me Kushtetutën e saj që nga data dhe viti,17 ...

Serbia pret ndryshimin e politikës së jashtme të Trumpit rreth Kosovës

Alb Portali - 12.11.2016

Në Serbi, jo vetëm tabloidet, por edhe një pjesë e politikanëve serbë, përfshirë edhe shefin e shtetit, presin ndryshim të politikës së jashtme dhe mirëkuptim për qëndrimin e Beogradit për ...

Trumpi, triumfi i sinqeritetit në një botë hipokrite

Java News - 12.11.2016

Nga Lorenc Vangjeli Bota nuk ndryshoi me zgjedhjen e Donald Trumpit, por një botë e ndryshuar, krijoi mundësinë që Donald Trump të bëhet president i vendit më të madh të botës.

SHBA, nata e tretë me radhë e protestave kundër Trumpit

Ilirida - 12.11.2016

Në disa qytete të Shteteve të Bashkuara edhe mbrëmë, për të tretën natë me radhë, janë mbajtur protesta kundër zgjedhjes së Donald Trumpit për president të ardhshëm amerikan.

Ky është mik i ngusht i Trumpit (VIDEO)

Tetova Sot - 12.11.2016

Pas fitores së Donald Tumpit si president i Amerikës, tani kanë nisur nga gjithë bota të thonë se kanë qenë përkrahës të tij dhe se kanë dashur që Trumpi të fitojë për president.

Ndryshimet e kabinetit te ri të Trump

Shqiperia Ime - 12.11.2016

Donald Trump ka organizuar “shkundjen” e parë të stafit të tij para se ai të marë detyrën dhe të vërë fëmijët e tij në krye. Ai “rrëzoi” guvernatorin e New Jersey, Chris Christie, që ishte në krye të ...

Nga fjalimi I Jarit “Mbi rreziqet që cënojnë Sigurinë Kombëtare”

Gazeta Tema - 12.11.2016

Në takimin e sotëm të Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Jari mbajti një fjalim ku parashtroi gjithë rreziqet që cënojnë sigurinë kombëtare të Shqipërisë. Ja cilat janë ato sipas Jarit.

Trump, Klinton dhe shqiptarët

Gazeta Tema - 12.11.2016

Nga Skënder Minxhozi Presidenca Donald Trump është tashmë një realitet, megjithëse edhe banorët e izoluar të spektaklit Big Brother në Amerikë, kur e mësuan lajmin, nuk donin t’u besonin veshëve.

Fitorja e Trump, sepse elitat dështuan

Gazeta Tema - 12.11.2016

Triumfi i Donald Trump vjen pas avancimit të ndjeshëm të partisë së ekstremit të djathtë AfD në Gjermani dhe rezultatit shokues të referendumit për ndarjen e Britanisë nga BE-ja.

Trumpi, triumfi i sinqeritetit në një botë hipokrite

Gazeta Tema - 12.11.2016

Nga Lorenc Vangjeli Bota nuk ndryshoi me zgjedhjen e Donald Trumpit, por një botë e ndryshuar, krijoi mundësinë që Donald Trump të bëhet president i vendit më të madh të botës.

Fillimi i një cikli të ri politik

Bota.al - 12.11.2016

AfD në Gjermani, Brexit dhe tani triumfi i Donald Trumpit në SHBA – të gjitha janë fenomene proteste të një klase të harruar shoqërore, të cilën duhet ta mbajmë parasysh, thotë sociologu Heinz Bude ...

Si do të duket bota me Trumpin si president?

Bota.al - 12.11.2016

Bota pyet veten se ç’ ndryshimesh do të sjellë e ardhmja me presidentin Trump. John Emerson, ambasadori amerikan në Berlin, tha atë që mendojnë tani politikanët rreth e rrotull globit.

Plas në Amerikë! Akuza kundër Facebook dhe Twitter, se ndihmuan zgjedhjen e Trumpit

Bota.al - 12.11.2016

Rizgjimi i Silicon Valleyt në epokën e Trumpit ka qenë i hidhur.Zemra e Amerikës teknologjike, aty ku lindin idetë dhe produktet që plazmojnë mënyrën e komunikimit në gjithë botën, jo vetëm nuk kish ...

Skuadra e Trump, kush janë emrat më të përfolur

Top Channel - 11.11.2016

Takimi mes Barack Obamës dhe Donald Trumpit në Shtëpinë e Bardhë i ka dhënë nismë procesit të kalimit të presidencës që do të zgjasë deri në 20 janar të 2017-s kur lideri i ri do të marrë në zotërim ...

Shqetësimet për Trump, ja pse nuk do shkatërrojë botën!

Top Channel - 11.11.2016

Të mërkurën, republikanët në mbarë Amerikën festuan një fitore të rëndësishme zgjedhore; një fitore jo vetëm në Senat por edhe në Dhomën e Përfaqësuesve, duke siguruar kontrollin edhe për dy vite të ...

Skuadra e Trump, kush janë emrat më të përfolur

Lajmi.net - 11.11.2016

Takimi mes Barack Obamës dhe Donald Trumpit në Shtëpinë e Bardhë i ka dhënë nismë procesit të kalimit të presidencës që do të zgjasë deri në 20 janar të 2017-s kur lideri i ri do të marrë në zotërim ...

Serbët e veriut festojnë fitoren e Trumpit, e ‘mbulojnë’ Mitrovicën me billborde (Foto)

Ina - 11.11.2016

Më poshtë mund t’i shikoni fotografitë e billbordëve të Trumpit, kjo mbështetje për të erdhi pasi ky biznesmen i njohur amerikan, fitoi zgjedhjet presidenciale, transmeton lajmi.net.

Trump President, De Niro ndryshon mendje

Top Channel - 11.11.2016

Të shumtë ishin yjet e Hollivudit që u rreshtuan kundër Donald Trump gjatë fushatës elektoral për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, mes tyre edhe aktori i njohur Robert de Niro.

Fitorja e Trumpit do të trimërojë rusët dhe serbët për të nxitur konflikte

Ina - 11.11.2016

Nga Janusz Bugajski/ Amerika e ka Presidentin e ri dhe hyn në një epokë të re të paparashikueshme dhe të ndryshueshme. Dilema kryesore me të cilën përballet presidenti i zgjedhur, Donald Trump, është ...

Skuadra e Trump, kush janë emrat më të përfolur

Portalb - 11.11.2016

Takimi mes Barack Obamës dhe Donald Trumpit në Shtëpinë e Bardhë i ka dhënë nismë procesit të kalimit të presidencës që do të zgjasë deri në 20 janar të 2017-s kur lideri i ri do të marrë në zotërim ...

Si do të duket presidenca Trump?

Evropaelire - 11.11.2016

Nga planet për një mur kufitar e deri te lëvdatat për Putinin, deklaratat e kandidatit republikan, Donald Trump – të bëra gjatë fushatës presidenciale të vitit 2016 – tregojnë një fushatë si asnjë ...

Ministrja gjermane e mbrotjes i thotë Trump-it të mos e trajtojë NATO-n si ‘biznes'

Evropaelire - 11.11.2016

Ministrja gjermane e mbrojtjes, ka këshilluar presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Donald Trump, që të mos afrohet shumë më presidentin rus, Vladimir Putin dhe ta trajtojë NATO-n si një aleancë të ...

Ministrja gjermane e mbrotjes i thotë Trump-it të mos e trajtojë NATO-n si ‘biznes’

Portalb - 11.11.2016

Ministrja gjermane e mbrojtjes, ka këshilluar presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Donald Trump, që të mos afrohet shumë më presidentin rus, Vladimir Putin dhe ta trajtojë NATO-n si një aleancë të ...

Ministrja gjermane e mbrotjes i thotë Trump-it të mos e trajtojë NATO-n si ‘biznes’

Lajmi.net - 11.11.2016

Ministrja gjermane e mbrojtjes, ka këshilluar presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Donald Trump, që të mos afrohet shumë më presidentin rus, Vladimir Putin dhe ta trajtojë NATO-n si një aleancë të ...

Njihuni me Mike Pence, krahun e djathtë të Donald Trumpit

Lajm - 11.11.2016

I matur, i qetë, besnik, i mendueshëm, i tërhequr, elokuent – këto janë mbiemrat që përdor media për të përshkruar Mike Pence. Ai e përshkruan veten si “i krishterë, konservator dhe republikan, sipas ...

Ministrja gjermane – Trumpit: Mos e trajto NATO-n si biznes

Lajm - 11.11.2016

Ministrja gjermane e mbrojtjes ka këshilluar presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Donald Trump, që të mos afrohet shumë me presidentin rus, Vladimir Putin, dhe ta trajtojë NATO-n si një aleancë të ...

Al-Qeada i gëzohet fitores së Trumpit

Lajm - 11.11.2016

Një figurë e lartë e Al-Qeadas i cili është përgjegjës për mbledhjen e milionave për grupin terrorist dhe për rekrutimin e 3 mijë fëmijëve si ushtar për të luftuar në Siri, ka festuar fitoren e ...

Tramp President, De Niro ndryshon mendje

Idividi - 11.11.2016

Los Anxhelos, 11 nëntor 2016 (MIA) - Të shumtë ishin yjet e Hollivudit që u rreshtuan kundër Donald Tramp gjatë fushatës elektorale për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, mes tyre edhe ...

Njihuni me Mike Pence, krahun e djathtë të Donald Trump

Almakos - 11.11.2016

I matur, i qetë, besnik, i mendueshëm, i tërhequr, elokuent – këto janë mbiemrat që përdor media për të përshkruar Mike Pence. Ai e përshkruan veten si “i krishterë, konservator dhe republikan, sipas ...

Trump President, De Niro ndryshon mendje

Zhurnal - 11.11.2016

Të shumtë ishin yjet e Hollivudit që u rreshtuan kundër Donald Trump gjatë fushatës elektoral për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, mes tyre edhe aktori i njohur Robert de Niro.

Protestat anti-Trump, 29 të arrestuar në Oregon

Evropaelire - 11.11.2016

Në Shtetet e Bashkuara kanë vazhduar protestat kundër presidentit të zgjedhur, Donald Trump. Në Portland të Oregonit ato janë kthyer në dhunë. Disa mijëra qytetarë janë mbledhur në qendër të këtij ...

Protestat anti-Trump, 29 të arrestuar në Oregon

Lajmi.net - 11.11.2016

Në Shtetet e Bashkuara kanë vazhduar protestat kundër presidentit të zgjedhur, Donald Trump. Në Portland të Oregonit ato janë kthyer në dhunë. Disa mijëra qytetarë janë mbledhur në qendër të këtij ...

Skuadra e Trump, ja kush janë emrat më të pëfolur

Lajm - 11.11.2016

Takimi mes Barack Obamës dhe Donald Trumpit në Shtëpinë e Bardhë i ka dhënë nismë procesit të kalimit të presidencës që do të zgjasë deri në 20 janar të 2017-s kur lideri i ri do të marrë në zotërim ...

De Niro tërhiqet nga fyerjet për Trump

Top Channel - 11.11.2016

Gjatë fushatës elektorale në Shtetet e Bashkuara, aktori i famshëm hollivudian Robert de Niro nuk ngurroi ta sulmonte publikisht atë që është sot presidenti i zgjedhur i vendit.

Juncker fshikullon Trumpin: Nuk njeh Europën, as botën

Top Channel - 11.11.2016

Tepër të ashpra janë deklaratat që vijnë nga presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, kundër udhëheqësit të sapozgjedhur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Lufta e parë dhe sfida e madhe e Trumpit si president i SHBA-ve: SIRIA

Lajmi.net - 11.11.2016

Presidenti i Sirisë, Bashar al Asad është i gatshëm të bashkëpunojë me presidentin e porsazgjedhur amerikan, Donald Trump, ka deklaruar Butaina Shaban, njëra nga këshilltaret me të afërta të Asadit, ...

Fitorja e Trumpit shihet si revolucion nga anti-islamistët evropianë

Lajmi.net - 11.11.2016

Për fitoren e papritur të Trumpit kanë reaguar presidenti francez Hollande dhe kancelarja gjermane Merkel me deklarata të ftohta, ndërsa kryeministrja britanike Theresa May e ka uruar Trumpin për ...

Robert De Niro kërkon "azil" në Itali pas fitores së Trump

Albeu.com - 11.11.2016

Aktori i famshëm Robert De Niro , ka qenë një ndër personalitetet që ka dalë hapur kundëer Trump . Ai madje në një video është shfaqur duke e kritikuar republikanin ashpër, duke kaluar edhe në ...

Juncker: Zgjedhja e Trump president rrezikon të dëmtojë ekuilibrat ndërkontinentalë

Albeu.com - 11.11.2016

“ Zgjedhja e Donald Trumpit president rrezikon të dëmtojë ekuilibrat ndërkontinentalë. Me të do të humbasim dy vite kohë, pasi ai duhet t’i bjerë rreth e qark një bote, të cilën nuk e njeh.

Jucker me deklarata të ashpra kundër Trumpit

Lajmi.net - 11.11.2016

Tepër të ashpra janë deklaratat që vijnë nga presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, kundër udhëheqësit të sapozgjedhur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Mike Pence do të drejtojë ekipin e Trump gjatë kalimit të pushtetit

Albeu.com - 11.11.2016

Zëvendëspresidenti i zgjedhur, Mike Pence do të drejtojë ekipin e Trump gjatë kalimit të pushtetit . Lajmin e bën të ditur New York Times që citon disa burime afër ekipit të tranzicionit.

Trump emëron Pence si shef të ekipit për tranzicion

Lajmi.net - 11.11.2016

Presidenti i ri amerikan, Donald Trump ka emëruar për shef të ekipit transitor kandidatin e tij për nënpresident, Mike Pence. Deri me tash këtë funksion e ka kryer guvernatori i Nju Xhersit, Chris ...

Donald Trump do ta shkatërrojë botën?

Gazeta Express - 11.11.2016

Të mërkurën, republikanët në mbarë Amerikën festuan një fitore të rëndësishme zgjedhore; një fitore jo vetëm në Senat por edhe në Dhomën e Përfaqësuesve, duke siguruar kontrollin edhe për dy vite të ...

Si ngeci Rama në hurin e Donald Trump

Mapo - 11.11.2016

Nga Armand Shkullaku “Po kërceve hu më hu, njëherë do të të ngulet nga pas”, thotë një shprehje popullore. Kryeministri ka kohë që e bën këtë kërcim akrobatik në politikën e jashtme dhe tani e shohim ...

Ministrja gjermane - Trumpit: Mos e trajto NATO-n si biznes

Gazeta Express - 11.11.2016

​Ministrja gjermane e mbrojtjes, ka këshilluar presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Donald Trump, që të mos afrohet shumë më presidentin rus, Vladimir Putin dhe ta trajtojë NATO-n si një aleancë të ...

Terroristi i Al-Qeada ka festuar zgjedhjen e Trumpit, e sheh si avantazh

Koha.net - 11.11.2016

Një figurë e lartë e Al-Qeadas i cili është përgjegjës për mbledhjen e milionave për grupin terrorist dhe për rekrutimin e 3 mijë fëmijëve si ushtar për të luftuar në Siri, ka festuar fitoren e ...

Njihuni me Mike Pence, krahun e djathtë të Donald Trumpit

Telegrafi - 11.11.2016

I matur, i qetë, besnik, i mendueshëm, i tërhequr, elokuent – këto janë mbiemrat që përdor media për të përshkruar Mike Pence. Ai e përshkruan veten si “i krishterë, konservator dhe republikan, sipas ...

Serbët në veri të Mitrovicës “festojnë” fitoren e Trump me postera

ABC News - 11.11.2016

Serbët në veri të Mitrovicës, i janë gëzuar fitores së Donald Trump në zgjedhjet presidenciale amerikane, dhe për të treguar këtë kanë vendosur në qytet postera të mëdhenj në përkrahje të tij.

Al-Qeada i gëzohet fitores së Trumpit

Gazeta Express - 11.11.2016

Një figurë e lartë e Al-Qeadas i cili është përgjegjës për mbledhjen e milionave për grupin terrorist dhe për rekrutimin e 3 mijë fëmijëve si ushtar për të luftuar në Siri, ka festuar fitoren e ...

Robert De Niro azil në Itali pas zgjedhjes president të Trumpit

Telegrafi - 11.11.2016

Aktori i famshëm Robert De Niro, ka qenë një nga kundërshtarët publikë të Donald Trump. Ai e kishte cilësuar atë madje edhe kafshë. Dhe De Niro nuk ka ndryshuar mendje as pas zgjedhjes së tij ...

Takimi Obama-Trump, i mbushur me mistere, ja çfarë thotë gjuha e trupit të tyre (Foto)

Gazeta Express - 11.11.2016

Një eksperte e gjuhës së trupit ka analizuar takimin e parë mes njeriut të fuqishëm në Amerikë dhe personit të zgjedhur për të zëvendësuar atë. Siç duket qartë edhe nga fotoja, gjuha e trupit ka ...

Deklarata e Trumpit kundër myslimanëve largohet nga ueb-faqja e tij

Telegrafi - 11.11.2016

Është fshirë nga ueb faqja e tij e internetit deklarata e bërë gjatë fushatës nga Donald Trump për ndalimin e myslimanëve që të hyjnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Taksisti i lumtur, Shkullaku flet për ‘hurin’, Iljazaj ‘shuan zjarrin’

Mapo - 11.11.2016

Foto 1 nga 8 Taksisti shqiptar, Uljan Kolgjegjaj, që u bë i famshëm në mbarë botën pasi u vetëshpall si një prej përkrahësve më të zjarrtë të kandidatit republikan për president të SHBA, Donald ...

​Protesta të dhunshme kundër Trumpit në Amerikë

Gazeta Express - 11.11.2016

Protestat kundër zgjedhjes së Donald Trumpit, president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Portland të Oregonit, u kthyen në protesta të dhunshme mbrëmjen e kaluar, transmeton ...

Fitorja e Trumpit shihet si revolucion nga anti-islamistët evropianë

Gazeta Express - 11.11.2016

Për fitoren e papritur të Trumpit kanë reaguar presidenti francez Hollande dhe kancelarja gjermane Merkel me deklarata të ftohta, ndërsa kryeministrja britanike Theresa May e ka uruar Trumpin për ...

Ndryshimet që do të ‘ndodhin’ në Shtëpinë e Bardhë, pas fitores së Trumpit (Foto)

Telegrafi - 11.11.2016

Derisa shumica e amerikanëve janë duke menduar se çfarë do të ndodhë në shtetin e tyre pas fitores së Donald Trumpit, disa e kanë mendjen te Shtëpia e Bardhë.

Kremlini: Kemi pasur kontakte me ekipin e Trumpit

Gazeta Express - 11.11.2016

Qeveria ruse ka thënë se ka pasur kontakte me përfaqësuesit e fushatës së kandidatëve presidencial në Amerikë, transmeton ...

Lufta e parë dhe sfida e madhe e Trumpit si president i SHBA-ve: SIRIA

Zeri - 11.11.2016

Presidenti i Sirisë, Bashar al Asad është i gatshëm të bashkëpunojë me presidentin e porsazgjedhur amerikan, Donald Trump, ka deklaruar Butaina Shaban, njëra nga këshilltaret me të afërta të Asadit, ...

Protesta kundër zgjedhjes së Donald Trumpit në Shtetet e Bashkuara

VOA - 11.11.2016

Në disa qytete amerikane janë zhvilluar këto ditë protesta kundër zgjedhjes së Donald Trumpit në postin e ...

Juncker: Zgjedhja e Trumpit rrezikon marrëdhëniet SHBA-Evropë

Gazeta Express - 11.11.2016

Zgjedhja e Donald Trumpit si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, rrezikon marrëdhënien e SHBA’së me ...

Pence merr drejtimin e procesit të transferimit të pushtetit

VOA - 11.11.2016

Sipas mjeteve amerikane të shtypit, nënpresidenti i zgjedhur, Mike Pence, do të marrë drejtimin e ekipit të transferimit të pushtetit të presidentit Donald Trump në vend të guvernatorit të Nju ...

Serbët nuk e dinë pse dikush i urren e nuk i duron

Telegrafi - 11.11.2016

Donald Trumpi ende nuk ka hyrë në Zyrën Ovale, por serbët po besojnë se ai do t’ua kthejë Kosovën e se do ta bashkojë Republikën Serbe me Serbinë. “Asgjë nuk kemi mësuar”, shkruan analisti serb Ratko ...

Shqetësimet për Trump: Ja pse nuk do shkatërrojë botën!

Gazeta Tema - 11.11.2016

Të mërkurën, republikanët në mbarë Amerikën festuan një fitore të rëndësishme zgjedhore; një fitore jo vetëm në Senat por edhe në Dhomën e Përfaqësuesve, duke siguruar kontrollin edhe për dy vite të ...

Skuadra e Trump, kush janë emrat më të përfolur

Tetova Sot - 11.11.2016

Takimi mes Barack Obamës dhe Donald Trumpit në Shtëpinë e Bardhë i ka dhënë nismë procesit të kalimit të presidencës që do të zgjasë deri në 20 janar të 2017-s kur lideri i ri do të marrë në zotërim ...

PROFILI/ Mike Pence: Kush është krahu i djathtë i Donald Trump, me të cilin do drejtojë Amerikën?

Gazeta Tema - 11.11.2016

I matur, i qetë, besnik, i mendueshëm, i tërhequr, elokuent – këto janë mbiemrat që përdor media për të përshkruar Mike Pence. Ai e përshkruan veten si “i krishterë, konservator dhe republikan, sipas ...

Agjencia shtetërore gjermane: Mike Pence zëvendëson Trump si president nëse ky i fundit vdes!!!!

Respublica - 11.11.2016

Deutsche Welle, media shtetërore gjermane, ka kushtuar një shkrim, zv.presidentit amerikan, Mike Pence. Ai shihet si njeriunke te cilin mund të diskutosh e të merresh vesh, me takt dhe i kujdesshëm.

Serbët e veriut i gëzohen fitores së Trumpit

Java News - 11.11.2016

Në veri të Kosovës, janë vendosur postera përkrahës për Presidentin e zgjedhur amerikan, Donald Trump.Në një të tillë të madh në Mitrovicën Veriore shkruan: Serbët e kanë përkrahur.

Mediat e Beogradit: Trump është serb!

Gazeta Tema - 11.11.2016

Në Serbi vazhdon ekzaltimi dhe euforia pothuajse në të gjitha shtresat shoqërore dhe në shumë nivele politike, pas zgjedhjes së Donald Trumpit president i SHBA-së.

Shefi i Apple me letër punëtorëve pas fitores së Trumpit

Java News - 11.11.2016

Shefi ekzekutiv i Apple-it, Tim Cook, i ka dërguar një letër të gjithë punëtorëve të kompanisë, menjëherë pas zgjedhjes së Donald Trumpit president të ri të SHBA-së.

Ky është Mike Pence, krahu i djathtë i presidentit Trump

Java News - 11.11.2016

I matur, i qetë, besnik, i mendueshëm, i tërhequr, elokuent – këto janë mbiemrat që përdor media për të përshkruar Mike Pence. Ai e përshkruan veten si “i krishterë, konservator dhe republikan, sipas ...

Nga Rusia, NATO, Irani, tek përplasjet e brendshme dhe emigrantët: Si do të jetë Presidenca e Donald Trump

Gazeta Tema - 11.11.2016

Nga planet për një mur kufitar e deri te lëvdatat për Putinin, deklaratat e kandidatit republikan, Donald Trump – të bëra gjatë fushatës presidenciale të vitit 2016 – tregojnë një fushatë si asnjë ...

Terroristi i Al-Qeada ka festuar zgjedhjen e Trumpit, e sheh si avantazh

Java News - 11.11.2016

Një figurë e lartë e Al-Qeadas i cili është përgjegjës për mbledhjen e milionave për grupin terrorist dhe për rekrutimin e 3 mijë fëmijëve si ushtar për të luftuar në Siri, ka festuar fitoren e ...

Donald Trump në New York për ekspozitën e Edi Ramës!

Tetova Sot - 11.11.2016

Nga Arian Galdini Ai u nis. Vuri këmbën në avion dhe fluturoi drejt New Yorkut. Sa mirë që New Yorku është edhe Seli e OKB. Aty mund të shkonte edhe Ahmedinaxhadi kur ishte President i Iranit.

Protestat anti-Trump, 29 të arrestuar në Oregon

Tetova Sot - 11.11.2016

Në Shtetet e Bashkuara kanë vazhduar protestat kundër presidentit të zgjedhur, Donald Trump. Në Portland të Oregonit ato janë kthyer në dhunë. Disa mijëra qytetarë janë mbledhur në qendër të këtij ...

Ironia e kreut të Komisionit Europian: Humbasim dy vite, ndërsa presim që Trump të njohë botën

Java News - 11.11.2016

“Mendoj se rrezikojmë të humbasim dy vite ndërsa presim që Donald Trump të njohe botën” është ky gjykimi i ashpër i presidentit të komisionit europian Juncker, lidhur me zgjedhjen e manjatit në krye ...

Mijëra protestues në rrugë kundër Trump, Presidenti: Më pëlqen që shprehin pasionin e tyre

Java News - 11.11.2016

Protestat kundër zgjedhjes së Donald Trumpit, president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Portland të Oregonit, u kthyen në protesta të dhunshme mbrëmjen e kaluar.

Presidenti i Komisionit Europian sulmon Donald Trump: Nuk njeh as Europën, as botën. Rrezikon të dëmtojë ekuilibrat ...

Gazeta Tema - 11.11.2016

Tepër të ashpra janë deklaratat që vijnë nga presidenti i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker, kundër udhëheqësit të sapozgjedhur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Trump emëron Pence si shef të ekipit për tranzicion

Tetova Sot - 11.11.2016

Presidenti i ri amerikan, Donald Trump ka emëruar për shef të ekipit transitor kandidatin e tij për nënpresident, Mike Pence. Deri me tash këtë funksion e ka kryer guvernatori i Nju Xhersit, Chris ...

Amerikanët ikin nga SHBA pas fitores së Donald Trump. Ikin drejt Kanadasë

Antpress - 11.11.2016

E ndërsa Donald Trump u zgjodh president i ri i amerikanëve, të shumtë kanë qenë ata që kanë rezervuar biletën për të ikur nga Shtetet e Bashkuara, duke e harruar opsionin vajtje-ardhje.

Amerikanët i bien “pishman” që zgjodhën Trumpin, kjo është femra që e duan presidente pas 4 vitesh

Zhurnal - 10.11.2016

Pas fitores së Donald Trump, njerëzit në SHBA janë revoltuar nga kjo zgjedhje, tash aspirojnë që Michelle Obama të kandidojë për karrigen presidenciale në vitin 2020 dhe të ketë suksesin qe Clinton ...

CNN: A është i gatshëm Putin ta pres Trumpin me qilim të kuq?

Lajmi.net - 10.11.2016

Zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe zgjedhja e Donald Trumpit president janë moment historik në marrëdhëniet e trazuara midis SHBA-së dhe Rusisë, vlerëson CNN.

VIDEO/ “Shpërthejnë” protestat anti-Trump në Amerikë

Shqipmedia - 10.11.2016

Mijëra njerëz kanë nisur të protestojnë kundër zgjedhjes së Donald Trumpit, president të SHBA-së. “Jo Presidenti im”, është thirrja që dëgjohet në protestat që po mbahen në disa shtete të Amerikës, ...

Mijëra protestues në rrugët e qyteteve të SHBA-së kundër fitores së Trump

Evropaelire - 10.11.2016

Mijiëra vetë kanë protestuar kundër zgjedhjes së papritur të Donald Trumpit për president, në qytetet gjtihandej SHBA-së, filluar nga Boston e deri te Los Angeles, më 9 nëntor.

Si do të duket bota me Trumpin si president?

DW - 10.11.2016

Bota pyet veten se ç' ndryshimesh do të sjellë e ardhmja me presidentin Trump. John Emerson, ambasadori amerikan në Berlin, tha atë që mendojnë tani politikanët rreth e rrotull globit.

Vijojnë protestat kundër Trumpit në ShBA

Albeu.com - 10.11.2016

Mijëra njerëz kanë nisur të protestojnë kundër zgjedhjes së Donald Trumpit , president të ShBA-ve, njofton ABC NEWS. “Jo Presidenti im”, është thirrja që dëgjohet në protestat që po mbahen në disa ...

Berlini zyrtar nuk e di si do të zhvillohen ngjarjet

DW - 10.11.2016

Politika në Berlin nuk e ka të qartë se në cilin drejtim do të shkojë administrata amerikane nën drejtimin e Trumpit. Por nuk do të jetë si tani. Berlini kishte pritur një përfundim tjetër të ...

Jo KKK, jo SHBA raciste

Lajmi.net - 10.11.2016

Mijëra vetë kanë protestuar kundër zgjedhjes së papritur të Donald Trumpit për president, në qytetet gjithandej SHBA-së, filluar nga Boston e deri te Los Angeles, më 9 nëntor.

Si do të duket bota me Trumpin si president?

Lajmi.net - 10.11.2016

Bota pyet veten se ç' ndryshimesh do të sjellë e ardhmja me presidentin Trump. John Emerson, ambasadori amerikan në Berlin, tha atë që mendojnë tani politikanët rreth e rrotull globit.

Si do të duket bota me Trumpin si president?

Lajm - 10.11.2016

Bota pyet veten se ç’ ndryshimesh do të sjellë e ardhmja me presidentin Trump. John Emerson, ambasadori amerikan në Berlin, tha atë që mendojnë tani politikanët rreth e rrotull globit.

Mijëra protestues në rrugët e qyteteve të SHBA-së kundër fitores së Trump (Video)

Lajm - 10.11.2016

Mijëra vetë kanë protestuar kundër zgjedhjes së papritur të Donald Trumpit për president, në qytetet gjithandej SHBA-së, filluar nga Boston e deri të Los Angeles, më 9 nëntor.

Si nisi me 1 mln dollar Perandoria Trump? (FOTO)

Albeu.com - 10.11.2016

Refuzimi i tij i përsëritur për të nxjerrë pagimin e taksave ka nxitur spekulimet se vlen shumë më pak nga sa pretendon, dhe se ai përfiton prej ligjit të taksës mbi pronën, për të raportuar një të ...

Juncker: Presim qartësime për çështje të ndryshme nga Trump

Evropaelire - 10.11.2016

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker tha se është i nevojshëm një qartësim nga presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Donald Trump, rreth çështjeve siç janë tregtia, marrëdhëniet me NATO-n ...

‘The Economist’: Tërmeti i pritshëm që mban emrin Donald Trump

Almakos - 10.11.2016

Në zgjedhjet e 8 nëntorit kandidati për president i republikanëve, Donald Trump, mposhti rivalen e tij demokrate, Hillary Clinton, në një nga telashet më të madhe të historisë së politikës së ...

Prej “borxhliu” në një miliarder – kjo është historia e Donald Trump-it!

Zhurnal - 10.11.2016

SHBA, 10 nentor - Me një shtytje të fortë nga babai i tij. Fred Trump fitoi rreth 300 milionë dollarë duke ndërtuar “fshatra” me apartamente që i jepte me qira, në lagjet jashtë Nju Jorkut.

Juncker: Presim qartësime për çështje të ndryshme nga Trump

Zhurnal - 10.11.2016

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker tha se është i nevojshëm një qartësim nga presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Donald Trump, rreth çështjeve siç janë tregtia, marrëdhëniet me NATO-n ...

Gazetari britanik: Trump zgjedhje e keqe, Kosova nuk do të kthehet në Serbi

Lajm - 10.11.2016

Eksperti britanik Tim Judah ka thënë se zgjedhja e Trumpit president të SHBA-së nuk do ta kthejë Kosovën në Serbi dhe ka shtuar se megjithatë kjo zgjedhje është e keqe si për SHBA-në ashtu dhe për ...

Ja kush janë këshilltarët dhe politikbërësit kryesorë të Donald Trump dhe lidhjet e tyre me shqiptarët?

Lajm - 10.11.2016

Amerikanët votuan presidentit Donald Trump, ndërsa përveç shumë amerikanëve edhe bota është në mëdyshje mbi të ardhmen e saj. Në vijim “Bota sot” ju tregon shtatë burrat që qëndrojnë pas politikave ...

Robert De Niro: Tani s’mund ta grushtoj Donald Trumpin

Lajm - 10.11.2016

Aktori i famshëm amerikan, Robert De Niro, i tronditi dhe mahniti adhuruesit e vet kur e quajti budalla Donald Trumpin, dhe tha se do ta grushtonte në fytyrë – ama tani De Niro është detyruar të bëjë ...

De Niro për Trumpin: Tani nuk mund ta grushtoj sepse është president

Ina - 10.11.2016

Aktori Robert De Niro ka thënë se tani nuk e ka mundësinë që ta grushtojë Donald Trumpin sepse tani është president, teksa ka shtuar se do të analizojë se çfarë do të bëjë Trumpi si president.

Meksika ia bën me dije Trumpit, s’paguajmë për ndërtimin e murit kufitar

Lajm - 10.11.2016

Ministrja e Jashtme e Meksikës, Claudia Ruiz Masseiu, ia ka bërë të qartë presidentit të sapo zgjedhur amerikan, Donald Trump, se qeveria e vendit të vet nuk do të paguajë për ndërtimin e murit ...

“Humba rastin ta grushtojë Donald Trumpin” (Video)

Lajm - 10.11.2016

Robert de Niros nuk do të mund ta plotësojë një ëndërr të kamotshme. Aktori hollivudian ka pasur të dëshirë që një ditë ta grushtojë presidentin e sapozgjedhur amerikan, Donald Trump.

Në Serbia vazhdon ekzaltimi pas fitores së Trumpit, keqpërdoret intervista ku ai flet për Kosovën (Foto)

Lajmi.net - 10.11.2016

Intervista e presidentit të zgjedhur amerikan, Donald Trump për Larry King, në vitin 1999, ku ai thotë se intervenimi i NATO-s në Kosovë do të duhej të bëhej me trupa tokësore dhe jo nga ajri, ka ...

Berlini kërkon integrim më të madh të sigurisë në BE pas zgjedhjes së Trump

Lajm - 10.11.2016

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula Von Der Leyen, sot deklaroi se fitorja e Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale në SHBA, është sinjal deri te Gjermania t’i përforcojë përpjekjet për ...

Assad: Jam i gatshëm të bashkëpunoj me Trumpin

Lajm - 10.11.2016

Presidenti i Sirisë, Bashar al-Assad, është i gatshëm të bashkëpunojë me presidentin e sapo zgjedhur amerikan, Donald Trump, kështu ka thënë këshilltari i Assadit, Bothaina ...

Masa të rrepta të sigurisë rreth Kullës së Trumpit, nuk lejohen fluturimet mbi të

Zhurnal - 10.11.2016

Godina 58 katëshe e njohur si ‘Trump Tower’ është futur nën masa të rrepta sigurie. Këto lëvizje drastike kanë ardhur menjëherë pas zgjedhjes së Donald Trump president i Amerikës më 8 nëntor.

Protesta kundër Trumpit, përkrahësit e demokratëve djegin flamurin amerikan (Video)

Lajmi.net - 10.11.2016

Pas zgjedhjes së Donald Trump si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, vendet që tashmë njihen si bastione të demokratëve, kanë shprehur revoltën e tyre përmes protestave kundër Trumpit.

Protesta kundër Trumpit, përkrahësit e demokratëve djegin flamurin amerikan (Video)

Ina - 10.11.2016

Pas zgjedhjes së Donald Trump si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, vendet që tashmë njihen si bastione të demokratëve, kanë shprehur revoltën e tyre përmes protestave kundër ...

Gjashtë faktorët që e lidhin Trumpin me Serbinë!!!

Lajmi.net - 10.11.2016

Ardhja e Donald Tumpit në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka ngjallur frikë në gjithë botën, pasi ai gjatë fushatës kishe dhënë premtime të çuditshme.

Obama dhe Trump takohen në Shtëpinë e Bardhë

Evropaelire - 10.11.2016

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka pritur në Shtëpinë e Bardhë presidentin e zgjedhur, Donald Trump. Është ky hapi i parë publik në tranzicionin e pushtetit, pas fitores së Trumpit ...

Amerikanët ikin nga SHBA? Rriten me 1000% kërkesat për në Kanada

Top Channel - 10.11.2016

E ndërsa Donald Trump u zgjodh president i ri i amerikanëve, të shumtë kanë qenë ata që kanë rezervuar biletën për të ikur nga Shtetet e Bashkuara, duke e harruar opsionin vajtje-ardhje.

Obama dhe Trump takohen në Shtëpinë e Bardhë

Portalb - 10.11.2016

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka pritur në Shtëpinë e Bardhë presidentin e zgjedhur, Donald Trump. Është ky hapi i parë publik në tranzicionin e pushtetit, pas fitores së Trumpit ...

Amerikanët ikin nga SHBA? Rriten me 1000% kërkesat për në Kanada

Portalb - 10.11.2016

E ndërsa Donald Trump u zgjodh president i ri i amerikanëve, të shumtë kanë qenë ata që kanë rezervuar biletën për të ikur nga Shtetet e Bashkuara, duke e harruar opsionin vajtje-ardhje.

Evropa pa aleat… frika nga Trumpi dhe humbja e Amerikës

Lajmi.net - 10.11.2016

Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë, Putini n Kremlin, Erdogan në Ankara, të gjithë këta të krahut të djathtë populist... Evropa po humbet partnerët ndërkombëtarë, duke e bërë këtë është vetë në krizë.

Serbët e veriut festojnë fitoren e Trumpit, e ‘mbulojnë’ Mitrovicën me billborde (Foto)

Lajmi.net - 10.11.2016

" Serbët e mbështetën...!" – Është mesazhi i parullës e cila është e bashkangjitur dy billbordëve që u shfaqën sonte në qendër të Mitrovicës, Më poshtë mund t’i shikoni fotografitë e billbordëve të ...

Deklarata që po shokon botën, analisti i njohur: Fitorja e Trumpit do të trimërojë rusët dhe serbët për të nxitur ...

SOT - 10.11.2016

Për analistin e njohur, Janusz Bugajski se, për fat të mirë, mekanizmat që ekzistojnë në sistemin amerikan do t’i neutralizojnë disa nga instinktet autoritare të Donald Trump.

Kjo është bisha që e pret Donald Trumpin në Shtëpinë e Bardhë

Lajmi.net - 10.11.2016

Fotografët spiunë kanë arritur të kapin fotografi të veturës e cila e pret Donald Trumpin në Shtëpinë e Bardhë. Vetura do të jetë jashtëzakonisht e sigurtë me antiplumb dhe e blinduar.

Albright: Trump të mos na izolojë. Të përshtatet me politikat e SHBA

Top Channel - 10.11.2016

Presidenca e re e Shteteve të Bashkuara ka një impakt global, pasi shumë vende të botës i lidh interesi me shtetin më të fuqishëm të botës. Të gjitha deklaratat që ka dhënë gjatë fushatës, duket se ...

Bursat në rritje pas tronditjes nga fitorja e Trumpit

Albeu.com - 10.11.2016

Bursat evropiane u mbyllën në rënie ditën e djeshme, pas zgjedhjes surprizë të Donald Trump si president i SHBA-së, por sot të gjitha bursat regjistruan rritje, madje edhe ato përtej kontinentit.

“Shpërthejnë” protestat anti-Trump në Amerikë [video]

Koha.net - 10.11.2016

Mijëra njerëz kanë nisur të protestojnë kundër zgjedhjes së Donald Trumpit, president të SHBA-së. “Jo Presidenti im”, është thirrja që dëgjohet në protestat që po mbahen në dissa shtete të Amerikës, ...

Mijëra protestues në rrugët e qyteteve të SHBA-së kundër fitores së Trump

Telegrafi - 10.11.2016

Mijëra vetë kanë protestuar kundër zgjedhjes së papritur të Donald Trumpit për president, në qytetet gjithandej SHBA-së, filluar nga Boston e deri të Los Angeles, më 9 nëntor.

Rreth 30 të arrestuar në protestat kundër Trumpit president

Telegrafi - 10.11.2016

Qindra mijëra persona dolën në protestë duke thirrur “Nuk është Presidenti im”, për të protestuar kundër zgjedhjes së Donald Trump në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Frikë pas zgjedhjes së Trumpit

Gazeta Express - 10.11.2016

Frikë për zbehje të vëmendjes nga Shtetet e Bashkuara ka ngjallur në Kosovë triumfi i Donald Trumpit në garën për Shtëpinë e Bardhë. Kjo, edhe për shkak të “ndërhyrjes” në garë nga lidershipi ...

Daçiq i sigurt se Trump do e vizitojë Serbinë

Zeri - 10.11.2016

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq, e ka shprehur besimin e tij se i sapozgjedhuri i Shteteve të Bashkuara Donald Trump, do ta vizitojë Serbinë, shkruan Tanjug, transmeton Klan Kosova.

Prej “borxhliu” në një miliarder – kjo është historia e Donald Trump!

Telegrafi - 10.11.2016

Si e nisi? Me një shtytje të fortë nga babai i tij. Fred Trump fitoi rreth 300 milionë dollarë duke ndërtuar “fshatra” me apartamente që i jepte me qira, në lagjet jashtë Nju Jorkut.

“Evropa duhet t`ia ofrojë një shans Trumpit”

Zeri - 10.11.2016

Evropa duhet t`ia ofrojë një shans presidentit të sapozgjedhur të Shteteve të bashkuara të Amerikës Donald Trump për të vazhduar partneritetin transatlantik, tha Komisioneri Guenther Oettinger ...

Pse i është gëzuar Serbia fitores së Trumpit

BalkanWeb - 10.11.2016

BEOGRAD – Pothuaj të gjithë politikanët serbë kanë shfaqur ndjenja gëzimi e simpatie pas fitores së Donald Trump në zgjedhjet e djeshme presidenciale.

Prej 'borxhliu' në një miliarder – kjo është historia e Donald Trump-it!

Zeri - 10.11.2016

Si e nisi? Me një shtytje të fortë nga babai i tij. Fred Trump fitoi rreth 300 milionë dollarë duke ndërtuar “fshatra” me apartamente që i jepte me qira, në lagjet jashtë Nju Jorkut.

Mijëra protestues në rrugët e qyteteve të SHBA-së kundër fitores së Trump

Zeri - 10.11.2016

Mijëra vetë kanë protestuar kundër zgjedhjes së papritur të Donald Trumpit për president, në qytetet gjtihandej SHBA-së, filluar nga Boston e deri te Los Angeles, më 9 nëntor.

Nishani uron Trumpin

Telegrafi - 10.11.2016

Presidenti i Republikës së Shqipërisë Bujar Nishani, i ka dërguar një mesazh Donald Trumpit, në të cilin shpreh urimet më të mira në emër të popullit shqiptar për fitoren historike të Presidentit të ...

“Nuk është presidenti im!” Shpërthejnë protesta kundër Trump

Ora news - 10.11.2016

Mijëra demonstrues kanë dalë në rrugë në shumë qytete amerikane për të protestuar kundër zgjedhjes së presidentit Donald Trump. Shumë prej tyre bërtasin “Nuk është presidenti im” , ndërsa të tjerët ...

Juncker kërkon sqarime nga Trump: Çfarë qëllimesh ke për aleancën e NATO-s?

BalkanWeb - 10.11.2016

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker deklaroi se është i nevojshëm një qartësim nga presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Donald Trump, rreth çështjeve siç janë tregtia, marrëdhëniet me ...

Mijëra veta protestuan kundër Donald Trumpit

VOA - 10.11.2016

Turma protestuesish parakaluan qyteteve gjithandej Shteteve të Bashkuara për të protestuar kundër fitores së papritur të republikanit Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të së martës, duke e ...

Juncker: Presim qartësime për çështje të ndryshme nga Trump

Zeri - 10.11.2016

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker tha se është i nevojshëm një qartësim nga presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Donald Trump, rreth çështjeve siç janë tregtia, marrëdhëniet me NATO-n ...

Ja kush janë këshilltarët dhe politikbërësit kryesorë të Donald Trump dhe lidhjet e tyre me shqiptarët?

Botasot - 10.11.2016

Amerikanët votuan presidentit Donald Trump, ndërsa përveç shumë amerikanëve edhe bota është në mëdyshje mbi të ardhmen e saj. Në vijim "Bota sot" ju tregon shtatë burrat që qëndrojnë pas politikave ...

Gazetari britanik: Trump zgjedhje e keqe, Kosova nuk do të kthehet në Serbi

Gazeta Express - 10.11.2016

Eksperti britanik Tim Judah ka thënë se zgjedhja e Trumpit president të SHBA-së nuk do ta kthejë Kosovën në Serbi dhe ka shtuar se megjithatë kjo zgjedhje është e keqe si për SHBA-në ashtu dhe për ...

Më parë tha: Dua ta godas në fytyrë. Çfarë thotë tani De Niro për Trump?

Ora news - 10.11.2016

Para se të zhvilloheshin zgjedhjet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, aktori i mirënjohur Robert De Niro tregoi hapur mbështetjen e tij për kandidaten demokrate Hillary Clinton.

De Niro për Trumpin: Tash nuk mund ta grushtoj sepse është president

Koha.net - 10.11.2016

Aktori Robert De Niro ka thënë se tani nuk e ka mundësinë që ta grushtojë Donald Trumpin sepse tani është president, derisa ka shtuar se do të analizojë se çfarë do të bëjë Trumpi si president.

Revoltohet Amerika (Foto)

Gazeta Express - 10.11.2016

Zgjedhja e Donald Trumpit si President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka çuar në këmbë ...

Juncker: Presim qartësime për çështje të ndryshme nga Trump

Koha.net - 10.11.2016

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker tha se është i nevojshëm një qartësim nga presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Donald Trump, rreth çështjeve siç janë tregtia, marrëdhëniet me NATO-n ...

Robert De Niro: Tani s’mund ta grushtoj Donald Trumpin

Gazeta Express - 10.11.2016

Aktori i famshëm amerikan, Robert De Niro, i tronditi dhe mahniti adhuruesit e vet kur e quajti budalla Donald Trumpin, dhe tha se do ta grushtonte në fytyrë – ama tani De Niro është detyruar të bëjë ...

BE-ja i kërkon Trump-it ta bëjë të qartë qëndrimin që ka rreth tregtisë së lirë, ndryshimeve klimatike dhe NATO-s

Gazeta Express - 10.11.2016

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, i ka bërë thirrje sot Donald Trumpit që të qartësojë qëndrimin që ka për cështjet, si marrëveshja për tregti globale, politikat për ndyshime ...

Meksika ia bën me dije Trumpit, s’paguajmë për ndërtimin e murit kufitar

Gazeta Express - 10.11.2016

Ministrja e Jashtme e Meksikës, Claudia Ruiz Masseiu, ia ka bërë të qartë presidentit të sapo zgjedhur amerikan, Donald Trump, se qeveria e vendit të vet nuk do të paguajë për ndërtimin e murit ...

“Humba rastin ta grushtojë Donald Trumpin” (Video)

Telegrafi - 10.11.2016

Robert de Niros nuk do të mund ta plotësojë një ëndërr të kamotshme. Aktori hollivudian ka pasur të dëshirë që një ditë ta grushtojë presidentin e sapozgjedhur amerikan, Donald Trump.

Protesta kundër fitores së Donald Trumpit

VOA - 10.11.2016

Me pankarta dhe thirrje që denonconin presidentin e zgjedhur si racist dhe seksist, mijëra protestues dolën dje nëpër rrugët e disa qyteteve në gjithë Shtetet e Bashkuara, për të protestuar ndaj ...

Moska ka pasur kontakte me ekipin e Trumpit gjatë fushatës

Koha.net - 10.11.2016

Zyrtarët e qeverisë ruse kanë pasur kontakte me anëtarët e ekipit të Donald Trumpit gjatë fushatës për president të Amerikës, thuhet në një raport që mund të fillojë zërat për rolin e mundshëm të ...

“Trump me siguri do ta vizitojë Serbinë”

Koha.net - 10.11.2016

Ministri serb i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq ka thënë se si kryeministër i Serbisë në vitin 2013 kishte folur me Trumpin për investime të tij në Serbi, transmeton Koha.net.

Turqia dhe SHBA-ja – miqtë e rinj më të mirë?

Gazeta Express - 10.11.2016

Politikanët turq u treguan të shpejtë për të mirëpritur zgjedhjen e Donald Trumpit president të ardhshëm të ...

Berlini kërkon integrim më të madh të sigurisë në BE pas zgjedhjes së Trump

Telegrafi - 10.11.2016

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula Von Der Leyen, sot deklaroi se fitorja e Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale në SHBA, është sinjal deri te Gjermania t’i përforcojë përpjekjet për ...

Assad: Jam i gatshëm të bashkëpunoj me Trumpin

Gazeta Express - 10.11.2016

Presidenti i Sirisë, Bashar al-Assad, është i gatshëm të bashkëpunojë me presidentin e sapo zgjedhur amerikan, Donald Trump, kështu ka thënë këshilltari i Assadit, Bothaina ...

BE: Trump të qartësojë qëndrimin për NATO-n, tregtinë, klimën

Ora news - 10.11.2016

Menjëherë pas zgjedhjes si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, president i komisionit evropian Jean-Claude Juncker i ka bërë thirrje Donald Trump të jetë i qartë në cështje të rëndësihme ...

Nga gratë tek ushtria: 10 fakte që nuk i dini për Donald Trump (Foto)

Telegrafi - 10.11.2016

Donald Trump nuk qe marrë pothuajse kurrë me politikë. Megjithatë, në 16 qershor 2015 ai bëri të ditur se do të kandidojë si president për Republikanët.

Vuri bast për Trumpin, fitoi 1.2 milion funte brenda natës (Foto)

Telegrafi - 10.11.2016

Shumëkujt mund të mos i pëlqej ideja, se gjatë katër viteve të ardhshme në krye të shtetit më të fuqishëm në botë do të jetë Donald Trump, por ky fakt e ka gëzuar tej mase një burrë i cili ka edhe ...

Protestuesit djegin flamurin amerikan pas fitores së Trump'it (Video)

Gazeta Express - 10.11.2016

Pas zgjedhjes së Donald Trump si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, vendet që tashmë njihen si bastione të demokratëve, kanë shprehur revoltën e tyre përmes protestave kundër Trumpit.

Vuri bast për Trumpin, fitoi 1.2 milion funte brenda natës

Botasot - 10.11.2016

Shumëkujt mund të mos i pëlqej ideja, se gjatë katër viteve të ardhshme në krye të shtetit më të fuqishëm në botë do të jetë Donald Trump, por ky fakt e ka gëzuar tej mase një burrë i cili ka edhe ...

Protestuesit djegin flamurin amerikan pas fitores së Trump'it (Video)

Zeri - 10.11.2016

Pas zgjedhjes së Donald Trump si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, vendet që tashmë njihen si bastione të demokratëve, kanë shprehur revoltën e tyre përmes protestave kundër Trumpit.

Shefi i Apple me letër punëtorëve pas fitores së Trumpit

Koha.net - 10.11.2016

Shefi ekzekutiv i Apple-it, Tim Cook, i ka dërguar një letër të gjithë punëtorëve të kompanisë, menjëherë pas zgjedhjes së Donald Trumpit president të ri të SHBA-së.

Fitorja e Trumpit, 'alarm' para zgjedhjeve presidenciale në Austri

Gazeta Express - 10.11.2016

Zgjedhja e Donald Trump në presidencialet e SHBA-së të shërbejë si thirrje për zgjim për Austrinë që do të zgjedhë në fillim të dhjetorit presidentin e ardhshëm të vendit, u shpreh sot kandidati ...

Presidenti Donald Trump: Mësoni çfarë ndodh, nga sot deri në janar

Telegrafi - 10.11.2016

Kolegji elektoral, zgjedhja e Kabinetit, logjistika e zhvendosjes në Shtëpinë e Bardhë, Dita e Inaugurimit dhe takimet me udhëheqësit botërorë. Donald Trumpi është zgjedhur udhëheqësi i ardhshëm i ...

Serbët e veriut i gëzohen fitores së Trumpit

Gazeta Express - 10.11.2016

​Në veri të Kosovës, janë vendosur postera përkrahës për Presidentin e zgjedhur amerikan, Donald ...

Serbët e veriut festojnë fitoren e Trumpit, e ‘mbulojnë’ Mitrovicën me billborde (Foto)

Zeri - 10.11.2016

" Serbët e mbështetën...!" – Është mesazhi i parullës e cila është e bashkangjitur dy billbordëve që u shfaqën sonte në qendër të Mitrovicës. Më poshtë mund t’i shikoni fotografitë e billbordëve të ...

Bursat në rritje, pas tronditjes nga fitorja e Trumpit

Gazeta Express - 10.11.2016

Bursat evropiane u mbyllën në rënie ditën e djeshme, pas zgjedhjes surprizë të Donald Trump si president i SHBA-së, por sot të gjitha bursat regjistruan rrtije, madje edhe ato përtej ...

Si do të duket bota me Trump si President?

Ora news - 10.11.2016

Bota pyet veten se ç’ ndryshimesh do të sjellë e ardhmja me presidentin Trump. John Emerson, ambasadori amerikan në Berlin, tha atë që mendojnë tani politikanët rreth e rrotull globit.

Shefi i Apple me letër punëtorëve pas fitores së Trumpit

Gazeta Express - 10.11.2016

Shefi ekzekutiv i Apple-it, Tim Cook, i ka dërguar një letër të gjithë punëtorëve të kompanisë, menjëherë pas zgjedhjes së Donald Trumpit president të ri të ...

Fitorja e Trumpit është shok e moment kthese

Telegrafi - 10.11.2016

Fitorja – fitorja e papritur e thellë – e Donald Trumpit ka sjellë një paralizë shoku. Të paktën në Evropë dhe në Gjermani. Këtu mbizotërojnë dallueshëm – me gjithë përpjekjet për të theksuar ...

FOTO+VIDEO/ Shpërthejnë revoltat kundër Trump në mbarë Amerikën: Jo presidenti ynë!

Java News - 10.11.2016

Mijëra vetë kanë protestuar kundër zgjedhjes së Donald Trumpit president. Protesta janë mbajtur në shumë qytete të SHBA-së, nga Boston e deri të Los Angeles.

Pse i është gëzuar Serbia fitores së Trumpit

Java News - 10.11.2016

Pothuaj të gjithë politikanët serbë kanë shfaqur ndjenja gëzimi e simpatie pas fitores së Donald Trump në zgjedhjet e djeshme presidenciale, transmeton Koha.net.

Pse Kosova është në ankth pas zgjedhjes së Trumpit president i SHBA?

Gazeta Tema - 10.11.2016

Frikë për zbehje të vëmendjes nga Shtetet e Bashkuara ka ngjallur në Kosovë triumfi i Donald Trumpit në garën për Shtëpinë e Bardhë. Kjo, edhe për shkak të “ndërhyrjes” në garë nga lidershipi ...

VIDEO+FOTO/ Shpërthejnë protestat anti-Trump në Amerikë

Gazeta Tema - 10.11.2016

Mijëra njerëz kanë nisur të protestojnë kundër zgjedhjes së Donald Trumpit, president të SHBA-së. “Jo Presidenti im”, është thirrja që dëgjohet në protestat që po mbahen në disa shtete të Amerikës, ...

Si do të duket bota me Trumpin si president? Ambasadori amerikan: Nuk e dimë çfarë na pret

Gazeta Tema - 10.11.2016

Bota pyet veten se ç’ ndryshimesh do të sjellë e ardhmja me presidentin Trump. John Emerson, ambasadori amerikan në Berlin, tha atë që mendojnë tani politikanët rreth e rrotull globit.

“Shpërthejnë” protestat anti-Trump në Amerikë (Video)

Tetova Sot - 10.11.2016

Mijëra njerëz kanë nisur të protestojnë kundër zgjedhjes së Donald Trump-it, president të SHBA-së. “Jo Presidenti im”, është thirrja që dëgjohet në protestat që po mbahen në disa shtete të Amerikës, ...

Analiza e DW: Si do ndryshojë bota me zgjedhjen e Donald Trump

Vision Plus - 10.11.2016

John Emerson, ambasadori amerikan në Berlin, tha atë që mendojnë tani politikanët rreth e rrotull globit. Nga Trumpi, tha Emerson në një ceremoni të organizuar nga Instituti Aspen, “ne nuk e dimë se ...

Frikë në Kosovë pas zgjedhjes së Trumpit

Java News - 10.11.2016

Frikë për zbehje të vëmendjes nga Shtetet e Bashkuara ka ngjallur në Kosovë triumfi i Donald Trumpit në garën për Shtëpinë e Bardhë. Kjo, edhe për shkak të “ndërhyrjes” në garë nga lidershipi ...

Këshilltari i Trumpit, mik i Vuçiçit dhe Nikoliçit

Java News - 10.11.2016

Në prill të vitit 2012, në prag të zgjedhjeve parlamentare në Serbisë, Partia Përparimtare që aso kohe drejtohej nga Tomisllav Nikolliç, aktualisht president i Serbisë, printe në sondazhe.

Ambasadori amerikan: Trump President? S’e dimë çfarë na pret me këtë njeri…

Java News - 10.11.2016

John Emerson, ambasadori amerikan në Berlin, tha atë që mendojnë tani politikanët rreth e rrotull globit. Nga Trumpi, tha Emerson në një ceremoni të organizuar nga Instituti Aspen, “ne nuk e dimë se ...

Juncher i “kërkon llogari” Trump: Qartëso çfarë ke ndërmend për NATO-n

Java News - 10.11.2016

DOnald Trump do të jetë presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara. Tashmë, linjat e politikës botërore varen nga ai që është cilësuar nga shumë lider si i çmendur.

De Niro për Trumpin: Tani nuk mund ta grushtoj sepse është president

Tetova Sot - 10.11.2016

Aktori Robert De Niro ka thënë se tani nuk e ka mundësinë që ta grushtojë Donald Trumpin sepse tani është president, teksa ka shtuar se do të analizojë se çfarë do të bëjë Trumpi si president.

Ja kush janë këshilltarët dhe politikbërësit kryesorë të Donald Trump dhe lidhjet e tyre me shqiptarët?

Tetova Sot - 10.11.2016

Amerikanët votuan presidentit Donald Trump, ndërsa përveç shumë amerikanëve edhe bota është në mëdyshje mbi të ardhmen e saj. Në vijim “Bota sot” ju tregon shtatë burrat që qëndrojnë pas politikave ...

Stabiliteti global në epokën e Trumpit

Gazeta Tema - 10.11.2016

Nga Carl Bildt Bota do të ketë pak kohë për të menduar domethënien e plotë të fitores së Trumpit, sepse ai nuk do të marrë detyrën deri në 20 janar 2017, dhe më pas, ai do të kalojë disa muaj duke ...

Meksika ia bën me dije Trumpit, s’paguajmë për ndërtimin e murit kufitar

Alb Portali - 10.11.2016

Ministrja e Jashtme e Meksikës, Claudia Ruiz Masseiu, ia ka bërë të qartë presidentit të sapo zgjedhur amerikan, Donald Trump, se qeveria e vendit të vet nuk do të paguajë për ndërtimin e murit ...

Analiza e “The Economist”… Tërmeti Donald Trump

Java News - 10.11.2016

Në zgjedhjet e 8 nëntorit kandidati për president i republikanëve, Donald Trump, mposhti rivalen e tij demokrate, Hillary Clinton, në një nga telashet më të madhe të historisë së politikës së ...

Fitorja e Trump, Robert De Niro: Më duhet të transferohem në Itali

Java News - 10.11.2016

Aktori Robert De Niro është gati të bëjë valixhet dhe të transferohet në Itali, pas fitores së Donald Trump në zgjedhjet presidenciale në SHBA. Pak kohë më parë, Robert De Niro shpërtheu me fjalë ...

Assad: Jam i gatshëm të bashkëpunoj me Trumpin

Alb Portali - 10.11.2016

Presidenti i Sirisë, Bashar al-Assad, është i gatshëm të bashkëpunojë me presidentin e sapo zgjedhur amerikan, Donald Trump, kështu ka thënë këshilltari i Assadit, Bothaina Shaaban.

Rrihet keq një votues i Donald Trumpit (FOTO,VIDEO+16)

Tetova Sot - 10.11.2016

Janë publikuar pamje kur një person është rrahur keq nga disa persona, e kjo për shkak se ai ishte përkrahës i Donald Trump“Ai ka votuar për Trumpin”, dëgjohet në videon e publikuar, shkruan ...

VIDEO/ Robert De Niro: Trump presidenti im? Jam gati për “azil” në Itali

Gazeta Tema - 10.11.2016

Aktori i famshëm Robert De Niro, ka qenë një nga kundërshtarët publikë të Donald Trump. Ai e kishte cilësuar atë madje edhe kafshë. Dhe De Niro nuk ka ndryshuar mendje as pas zgjedhjes së tij ...

Pas zgjedhjes së Trump, Palestinës po i vjen fundi

Tetova Sot - 10.11.2016

Ministri i Arsimit në Izrael ka shprehur urimet e tij ndaj Presidentit të zgjedhur të Amerikës në fitoren e tij historike, duke thënë se dëshiron që dy vendet të kenë marrëdhënie edhe më të afërta.

Protestuesit djegin flamurin amerikan pas fitores së Trump’it (VIDEO)

Tetova Sot - 10.11.2016

Pas zgjedhjes së Donald Trump si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, vendet që tashmë njihen si bastione të demokratëve, kanë shprehur revoltën e tyre përmes protestave kundër Trumpit.

Mijëra veta protestuan kundër Donald Trampit ndërkohë që takohej me Obamën

Vision Plus - 10.11.2016

Turma protestuesish parakaluan qyteteve gjithandej Shteteve të Bashkuara për të protestuar kundër fitores së papritur të republikanit Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të së martës, duke e ...

Moska ka pasur kontakte me ekipin e Trumpit gjatë fushatës

Java News - 10.11.2016

Zyrtarët e qeverisë ruse kanë pasur kontakte me anëtarët e ekipit të Donald Trumpit gjatë fushatës për president të Amerikës, thuhet në një raport që mund të fillojë zërat për rolin e mundshëm të ...

Fitorja e Trumpit do të trimërojë rusët dhe serbët për të nxitur konflikte

Gazeta Tema - 10.11.2016

Nga Janusz Bugajski Amerika e ka Presidentin e ri dhe hyn në një epokë të re të paparashikueshme dhe të ndryshueshme. Dilema kryesore me të cilën përballet presidenti i zgjedhur, Donald Trump, është ...

Dështimi ynë

Gazeta Tema - 10.11.2016

Poshtërimi është i vështirë të gëlltitet. Ashtu sikurse pendesa. Apo edhe marrja e përgjegjësisë për arrogancën e pajustifikuar dhe gabimet e pamohueshëm.

Diktatori Assad gati për bashkëpunim me Trumpin

Ilirida - 10.11.2016

Diktatori Bashar al-Assad, është i gatshëm të bashkëpunojë me presidentin e sapo zgjedhur amerikan, Donald Trump, kështu ka thënë këshilltari i Assadit, Bothaina Shaaban.

Dështimi ynë

Java News - 10.11.2016

Nga Damon Linker Poshtërimi është i vështirë të gëlltitet. Ashtu sikurse pendesa. Apo edhe marrja e përgjegjësisë për arrogancën e pajustifikuar dhe gabimet e pamohueshëm.

Bursat në rritje, pas tronditjes nga fitorja e Trumpit

Tetova Sot - 10.11.2016

Bursat evropiane u mbyllën në rënie ditën e djeshme, pas zgjedhjes surprizë të Donald Trump si president i SHBA-së, por sot të gjitha bursat regjistruan rrtije, madje edhe ato përtej kontinentit.

Dështimi ynë

Bota.al - 10.11.2016

Poshtërimi është i vështirë të gëlltitet. Ashtu sikurse pendesa. Apo edhe marrja e përgjegjësisë për arrogancën e pajustifikuar dhe gabimet e pamohueshëm.

Udhëheqësit botërorë “kafshojnë buzën” dhe përgëzojnë Trumpin

Bota.al - 10.11.2016

Udhëheqësit botërorë kanë reaguar ndaj rezultatit surprizë të zgjedhjeve presidenciale në SHBA. Kancelarja gjermane Angela Merkel kishte ofruar mbështetjen e saj për Hillary Clintonin, por premtoi të ...

Stabiliteti global në epokën e Trumpit. Analiza e Carl Bildt

Bota.al - 10.11.2016

nga Carl Bildt WASHINGTON, DC – Votusit e zemëruar amerikanë, që ndihen të anashkaluar prej establishmentit në Uashington, e kanë thënë fjalën e tyre.

Më parë tha: Dua ta godas në fytyrë. Çfarë thotë tani De Niro për Trump?

Antpress - 10.11.2016

Para se të zhvilloheshin zgjedhjet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, aktori i mirënjohur Robert De Niro tregoi hapur mbështetjen e tij për kandidaten demokrate Hillary Clinton.

Si do të duket bota me Trumpin si president?

Antpress - 10.11.2016

Bota pyet veten se ç’ ndryshimesh do të sjellë e ardhmja me presidentin Trump. John Emerson, ambasadori amerikan në Berlin, tha atë që mendojnë tani politikanët rreth e rrotull globit.

Rezultatet e para: Trump kryeson bindshëm ndaj Hillaryt

Lajmi.net - 09.11.2016

Rezultatet e para të nxjerra nga CNN flasin për avantazhin e Trumpit në Kentaki ndaj Hillaryt. Kentaki 72,1 për qind për Trumpin - 24 për qind për Hillaryn.

Shteti i katërt që merr Trumpi është Virxhinia

Lajmi.net - 09.11.2016

Projektimet e CNN e shpallin fitues Donald Trumpin në Virxhinia. Projektimet e CNN-it bëjnë me dije se kandidati republikan, Donald Trump, fiton në Virxhinia, transmeton lajmi.net.

Dorëzohet këshilltari i Trumpit, na duhet mrekullia…

Lajmi.net - 09.11.2016

Një këshilltar i lartë i paidentifikuar i Donald Trump, i tha CNN se vetëm nëse ndodh ndonjë mrekulli mund të fitoj Trumpi në zgjedhje. Siç tha ai, Trump mori një goditje të pabesueshme duke u kthyer ...

Ku mbështeten kandidatët, minoritetet "pro" demokratëve. Trump ka në krah të bardhët

Top Channel - 09.11.2016

Sondazhet që kanë ndjekur hap pas hapi përgjatë gjithë garës elektorale preferencat e elektoratit për kandidatët e vendosur përballë njëri-tjetrin në betejën epike të Shtëpisë së Bardhë, nxjerrin në ...

Serenata për Trump

Top Channel - 09.11.2016

Mariacit i këndojnë serenata Trumpit për t’i kujtuar se marrëdhëniet me Meksikëm do të vazhdojnë. Ata kanë luajtur vazhdimisht muzikë jashtë hotelit të tij në Nju Jork duke pritur daljen e tij.

Trumpi kryeson

DW - 09.11.2016

Trumpit duket se siguroi shumicën e votave në të ashtuquajturat shtete të pavendosura, swing-states. Me sa duket fitues i zgjedhjeve presidenciale në SHBA është Donald Trump.

Trumpi trondit bursat

DW - 09.11.2016

Tregjet financiare reagojnë me minus pas lajmeve se Donald Trumpi kryeson në votime. Tregjet financiare reaguar sot herët në mëngjes (09.11) me shqetësim nervozitet ndaj rrjedhës së zgjedhjeve ...

Trumpi presidenti i ri i SHBA-së

DW - 09.11.2016

Donald Trump siguron shumicën e votave në të ashtuquajturat shtete të pavendosura, swing-states. Fitues i zgjedhjeve presidenciale në SHBA është Donald Trump.

Presidenti i ri Trump dhe planet e tij konkrete

DW - 09.11.2016

Uljet e tatimeve dhe premtimet e mëdha të presidentit të ri Donald Trump. Po cilat janë planet e tij konkrete ekonomike dhe çfarë do të ndodhë me raportet SHBA-Gjermani? Së pari do të ulim tatimet - ...

Partia e Merkel-it nuk e ka idenë se çfarë do të bëjë Trump si president

Lajm - 09.11.2016

Një anëtar i lartë i partisë së Angela Merkel-it ka thënë se partia e tij nuk e ka idenë se çfarë do të bëjë Donald Trumpi si president i SHBA-ve, raporton ...

Zgjedhja e Trump-it president, Amerikanët kërkojnë mënyra emigrimi

Lajm - 09.11.2016

Amerikanë në panik pas shpalljes së fitores së Donald Trumpit, kanë filluar të kërkojnë online se si të ...

Mariaçit i kushtojnë serenatë fitores së Trump (VIDEO)

Albeu.com - 09.11.2016

Mariacit meksikanë kanë gjetur mënyrën më fantastike për të festuar fitoren e Trump . Pas zyrtarizimit të rezultatëve, mariaçit i këndojnë serenata Trumpit për t’i kujtuar se marrëdhëniet me Meksikëm ...

A ju kujtohet kur Rama thoshte se Zgjedhja e Trumpit kërcënon marrëdhëniet SHBA – Shqipëri?

Zhurnal - 09.11.2016

Tiranë, 9 nëntor - Mos e dashtë Zoti që Amerika ta zgjedhë Trump për president”. Kështu ishte shprehur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në televizionin amerikan CNN si dhe në Zonën e Debatit në ...

Amerikanët në panik pas fitorës së Trumpit, kërkojnë mënyra se si të migrojnë

Lajmi.net - 09.11.2016

Amerikanët janë shumë të brengosur që nga tash e tutje vendi i tyre do të udhëhiqet nga presidenti aktual Donald Trump saqë kanë filluar kërkimet e tyre se si të migrojnë.

Trump bëhet president, basketbollisti nga NBA ka frikë (FOTO)

Lajmi.net - 09.11.2016

Jamal Crawford nga Los Angeles Clippers ka bërë disa postime në Twitter kundër Donald Trumpit. Donald Trump është shpallur president i ri i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Amerikanët në panik, zgjedhja e Trump “fundi i botës”

Zhurnal - 09.11.2016

SHBA, 9 nentor -Amerikanë në panik pas shpalljes së fitores së Donald Trumpit, kanë filluar të kërkojnë online se si të emigrojnë Në Google kishte një shpërthim kërkimesh për terme të tilla si ...

“The Donald” President – çfarë ndodh tani?

Zhurnal - 09.11.2016

SHBA, 9 nentor - Rënie e Bursave dhe dollarit, panik mes aleatëve të SHBA: ata aziatikë dhe ata europianë të NATO-s. Një Trump i paduruar që bëhet shumë shpejt i zemëruar (ose i depresionuar) kur ...

Koment: Fitorja historike e Trumpit - shumë çështje të hapura

DW - 09.11.2016

Donald Trump do të jetë presidenti i ri amerikan. Shoku është i madh ndërsa pasojat të papërllogaritshme. Donald Trump ia doli. Me një fushatë me ofendime personale, arrogancë dhe padituri, ai jo ...

Çfarë pritet të ndodhë me Trumpin President?

Almakos - 09.11.2016

Nëse i përmbahet platformës së tij, një ndër gjërat e para që do të bëjë do të jetë anulimi i reformës shëndetësore të Barack Obamës. Por ka mundësi që si President, edhe pse gjatë fushatës këtë temë ...

Mirësevini në Trumpland: Pesë mënyra se si do ndryshojë bota

Lajm - 09.11.2016

Fitorja e Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara mund t’i ndryshojnë marrëdhëniet e Amerikës me pjesën tjetër të botës, dhe atë në disa mënyra të rëndësishme, transmeton ...

Fitorja e Trumpit, tensione të reja mes SHBA-së dhe Islamit

Lajm - 09.11.2016

Fitorja e Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale në SHBA, mund të krijojë tensione të reja mes Shteteve të Bashkuara dhe botës islame, kështu ka thënë zyrtari i lartë i organit kryesor klerikal ...

Putin, ndër të parët, ia uron fitoren Trumpit

Portalb - 09.11.2016

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka uruar Donald Trumpin për fitoren në zgjedhjet presidenciale të SHBA-ve, njofton KOHA. “Putini shpreson për punë të përbashkët në përmirësimin e marrëdhënieve ...

Gjermani, zv.kancelari Gabriel: Trump, pionier i lëvizjes së re autoritariane

Top Channel - 09.11.2016

Reagimi më domethënës pas fitores së Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara ka ardhur nga Gjermania. Nuk është as Kancelarja Merkel dhe as Presidenti Joachim Gauck, por ...

Erdogan dhe Yildirim urojnë Trumpin

Lajmi.net - 09.11.2016

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se shpreson se fitorja e Donald Trump në zgjedhjet presdienciale të SHBA-së do të çojë drejt hapave pozitivë për Lindjen e Mesme dhe për të drejtat ...

New York Times: Një tragjedi amerikane

Lajm - 09.11.2016

Në një kolumne të publikuar sot, pak çaste pas fitores së Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale në SHBA, redaktori i të përditshmes më të madhe amerikan “The New York Times”, David Remick, ...

Shok dhe përmbajtje në Berlin

DW - 09.11.2016

Në Berlin shumë politikanë janë shprehur të shokuar. Politikanët gjermanë janë të vetëdijshëm se do të ketë ndryshime, por se çfarë askush nuk e di saktë.

“Tsunami populist” kërcënon Europën, pas Trumpit dhe “Brexit”-it

Top Channel - 09.11.2016

Duke u rikthyer në maj, atëherë kur një fitore presidenciale e Trumpit konsiderohej në kufijtë e së pamundurës, një zyrtar europian shfrytëzoi “Twitter”-in përpara një samiti të G7-s në Tokio për të ...

Erdogan dhe Yildirim urojnë Trumpin

Lajm - 09.11.2016

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se shpreson se fitorja e Donald Trump në zgjedhjet presdienciale të SHBA-së do të çojë drejt hapave pozitivë për Lindjen e Mesme dhe për të drejtat ...

Obama i lajmërohet Trumpit, së shpejti do të takohen në Uashington

Lajm - 09.11.2016

Menaxheri i fushatës së Presidentit të sapozgjedhur Donald Trump, Kellyanne Conway, thotë se Presidenti Barack Obama e thirri Trumpin në telefon pas fitores së tij, transmeton Klan Kosova.

NBA, e shokuar nga Trumpi president

Top Channel - 09.11.2016

Fitorja e Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale të Amerikës i dha një goditje të madhe botës së NBA-së. Pjesa më e madhe e basketbollistëve, trajnerëve apo edhe drejtuesve të klubeve ishin ...

Vuçiq ka uruar Trumpin

Lajmi.net - 09.11.2016

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka uruar Donald Trumpin për fitoren e madhe zgjedhore për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Kryeministri serb ka shprehur shpresën që kjo fitore ...

Tregjet aziatike të bursave tronditen nga fitorja e Trumpit

Top Channel - 09.11.2016

Lajmi i fitores së Donald Trumpit shkaktoi tërmet në tregjet aziatike të aksioneve. Në të gjithë rajonin, ato u mbyllën në ulje. Paratë vërshuan nëpër parajsa të sigurta aksionesh, floriri dhe ...

Vuçiq ka uruar Trumpin

Lajm - 09.11.2016

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka uruar Donald Trumpin për fitoren e madhe zgjedhore për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Kryeministri serb ka shprehur shpresën që kjo fitore ...

Fitorja e Trump, flet presidenti i PE: Marrëdhëniet BE-SHBA do jenë të vështira, kjo ishte votë revolte

SOT - 09.11.2016

Presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz ka deklaruar se marrëdhëniet mes Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës pritet të jenë më të vështira nën një presidencë të Donald ...

Me Trumpin president, epoka e një shteti palestinez merr fund

Lajmi.net - 09.11.2016

Ministri i Edukimit i Izraelit, Naftali Bennet, ka thënë sot se nocioni për një shtet palestinez ka marrë fund pas fitores së Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale në SHBA.

Andi Bejtja: Ja kush janë 4 shqiptarët që e parashikuan fitoren e Trump

SOT - 09.11.2016

Andi Bejtja ka reaguar me anë të një statusi në Facbook pas fitores së Donald Trump si presidenti i ri i Amerikës. Ai shkruan se janë 4 shqiptarë të cilët kanë parashikuar realisht fitoren e Trump.

“Makthi” i pafundëm i demokratëve, republikanët kontrollojnë edhe Kongresin

Top Channel - 09.11.2016

Partia Republikane ruajti kontrollin e Kongresit, duke i vënë kështu “kapakun” natës së tmerrshme për demokratët. Me Donald Trumpit të zgjedhur president, republikanët do të kenë gjithashtu shumicën ...

Obama i bën ftesë Trumpit në Shtëpinë e Bardhë

Lajmi.net - 09.11.2016

Barack Obama do të flasë sot për zgjedhjen e Donald Trumpit si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të cilin e ka ftuar në Shtëpinë e Bardhë Dimë se Barack Obama muajve të fundit kishte ...

Biznesmeni që u bë president. Ja rrugëtimi drejt Shtëpisë së Bardhë

Top Channel - 09.11.2016

Manjati i pasurive të patundshme, biznesmen, zotërues konkursesh të bukurisë, ylli i “reality show”-t, e tani, në kulmimin shpërthyes të një fushate populiste e ndjeshëm të polarizuar, President i ...

Obama e fton Trumpin në Shtëpinë e Bardhë

Lajm - 09.11.2016

Presidenti Barack Obama ka ftuar Donald Trampin, presidentin e ardhshëm amerikan, në Shtëpinë e Bardhë. Obama i ka telefonuar Trumpit për t’ia uruar fitoren, thuhet në njoftimin e Shtëpisë së Bardhë.

Ish futbollisti i njohur e parashikoi fitoren e Trumpit (FOTO)

Lajmi.net - 09.11.2016

Phil Neville ka bërë të ditur se e kishte parashikuar se Donald Trump do të shpallej president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Fitorja e Donald Trump në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e ...

Trumpi president, Putin është i kënaqur. Merkel: E gatshme të bashkëpunoj ngushtë me ...

Top Channel - 09.11.2016

Udhëheqësit botërorë kanë reaguar shumë shpejt ndaj lajmit se presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara do të jetë Donald Trump. Qëndrimi i Vladimir Putinit ishte i pritshëm.

Rama: Respekt për Trump

Top Channel - 09.11.2016

Në konferencën me Romana Vlahutin për progras-raportin e KE-së, që rekomandoi hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE, Kryeministri Edi Rama u pyet edhe në lidhje me deklaratën e ...

Ivanov-Trumpit: Maqedonia duhet të integrohet në NATO dhe BE

Zhurnal - 09.11.2016

Shkup, 9 nëntor - Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov ia ka uruar Donald Trumpit postin e Presidentit të SHBA-ve, duke i dëshiruar shumë suksese gjatë mandatit të tij, si dhe të ...

Çfarë pritet të ndodhë me Trumpin President?

Shqipmedia - 09.11.2016

Nëse i përmbahet platformës së tij, një ndër gjërat e para që do të bëjë do të jetë anulimi i reformës shëndetësore të Barack Obamës. Por ka mundësi që si President, edhe pse gjatë fushatës këtë temë ...

Rama shpjegon pse ishte kundër Trumpit

DW - 09.11.2016

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama thotë se do të respektojë vullnetin e sovranit. Ai shpjegon edhe shkaqet pse gjatë fushatës doli hapur kundër Trumpit.

Presidenti i ri Trump dhe planet e tij konkrete

Shqipmedia - 09.11.2016

Uljet e tatimeve dhe premtimet e mëdha të presidentit të ri Donald Trump. Po cilat janë planet e tij konkrete ekonomike dhe çfarë do të ndodhë me raportet SHBA-Gjermani? Së pari do të ulim tatimet – ...

Me Trumpin President, epoka e një shteti palestinez merr fund

Lajm - 09.11.2016

Ministri i Edukimit i Izraelit, Naftali Bennet, ka thënë sot se nocioni për një shtet palestinez ka marrë fund pas fitores së Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale në SHBA.

Edi Rama: Pse u shpreha kundër Donald Trumpit

Shqipmedia - 09.11.2016

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar sot gjatë konferencës me Romana Vlahutin se pse ishte shprehur kundër Donald Trumpit, tashmë President i ri SHBA-ve. “Unë jam shprehur kundër Donald Trump si kandidat ...

ANALIZA/ Ja pse humbi Hillari Klinton

Albeu.com - 09.11.2016

Si humbi Klinton përballë një kandidati kaq përçarës dhe jopopullor si Donald Trump? Kjo është një pyetje që do i mbajë pa gjumë vëzhguesit dhe në agoni demokratët për një kohë të gjatë.

Koment: Fitorja në zgjedhje e Trumpit është shok e moment kthese

DW - 09.11.2016

Habi dhe mosbesim në fund të ditës së zgjedhjeve, sepse të ashtuquajturit ekspertë patën parashikuar rezultat tjetër. Koha deri në marrjen e postit tani duhet shfrytëzuar, mendon kryeredaktori i DW, ...

Rama shpjegon pse ishte kundër Trumpit

Portalb - 09.11.2016

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama thotë se do të respektojë vullnetin e sovranit. Ai shpjegon edhe shkaqet pse gjatë fushatës doli hapur kundër Trumpit, shkruan DW .

LajmiVOX: Zgjedhja e Trumpit president, nuk mirëpritet nga kosovarët (Video)

Lajmi.net - 09.11.2016

Në Kosovë, fitorja e republikanit Donald Trump nuk ju pëlqeu shumë kosovarëve. Ata në forma të ndryshme, kanë shprehur pakënaqësitë e tyre. Fitorja e Trumpit ka hidhëruar shumë njerëz, ata këtë ...

Maqedonia nuk pret ndryshim të raporteve me SHBA-në

Almakos - 09.11.2016

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov ka uruar Donald Trumpin. Ivanov në urimin e tij, është shprehur thellë I bindur se ShBA do të vazhdojë të mbështesë Maqedoninë në rrugën e saj euroatlantike.

Merkel i ofron bashkëpunim të ngushtë Trumpit

Portalb - 09.11.2016

Kancelarja gjermane Angela Merkel i ka ofruar “bashkëpunim të ngushtë” Donald Trumpit, presidentit të sapozgjedhur të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) në bazë të vlerave të përbashkëta ...

Edi Rama tërhiqet nga deklarata e papërshtatshme për Donald Trump

LajmiFundit - 09.11.2016

Në konferencën me Romana Vlahutin për progres-raportin e KE-së, që rekomandoi hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama u pyet edhe në lidhje me ...

Donald është President, çfarë ndodh nga sot deri në janar

Albeu.com - 09.11.2016

Donald Trumpi është zgjedhur udhëheqësi i ardhshëm i botës së lirë, duke mundur Hillary Clintonin 279 me 218. Por ka një numër hapash që duhet të bëhen, përpara se Presidenti i ri të hyjë në Shtëpinë ...

Këto janë 10 premtimet skandaloze që Trumpi i bëri gjatë fushatës, a do t’i realizoj ato?!

Lajmi.net - 09.11.2016

Ajo që një ditë më parë dukej fantashkencë sot është bërë realitet. Donald Trump u bë president amerikan, pa marrë parasysh sa e pabesueshme mund të duket për shumicën një gjë të tillë ndodhi tashmë.

“Trumpi i Kosovës” kishte parashikuar fitoren e Trumpit të Amerikës (Video)

Lajmi.net - 09.11.2016

Shumë kosovarë pritën që amerikanët për president të 45-të të shteteve të bashkuara do ta zgjedhin Hilary Clintonin. Por jo edhe Agim Bahtiri. Kryetari i Mitrovicës qysh një vit më parë ishte i ...

Rudy Giuliani, dora e djathtë e Trumpit, mik i Vuçiqit dhe Nikoliqit (Foto)

Lajmi.net - 09.11.2016

Në prill të vitit 2012, në prag të zgjedhjeve parlamentare në Serbisë, Partia Përparimtare që aso kohe drejtohet nga Tomisllav Nikoliq, aktualisht president i Serbisë, printe në sondazhe.

?Pas fitores së Trump interesimi i SHBA-ve për Maqedoninë do të zvogëlohet dukshëm?

Albeu.com - 09.11.2016

Ish-negociatori për çështjen e emrit, Nikolla Dimitrov, ka komentuar zgjedhjen e Donald Trumpit për presidentë në SHBA, duke thënë se pas kësaj interesimi i SHBA-së për Maqedoninë dhe Ballkanin në ...

Këta persona pritet të jenë pjesë e kabinetit të Trumpit

Lajm - 09.11.2016

Pas zgjedhjes së Donald Trump për shef të Shtëpisë së Bardhë, ka filluar të shtrohet pyetja se cilët njerëz do t’i vendosë ai në pozitat kryesore ...

Amerikanët i bien “pishman” që zgjodhën Trumpin, kjo është femra që e duan presidente pas 4 vitesh

Lajmi.net - 09.11.2016

Pas fitores së Donald Trump, njerëzit në SHBA janë revoltuar nga kjo zgjedhje, tash aspirojnë që Michelle Obama të kandidojë për karrigen presidenciale në vitin 2020 dhe të ketë suksesin qe Clinton ...

Për kë votuan zonjat Trump?

Koha.net - 09.11.2016

Reja e Donald Trumpit, Lara, të martën ka garantuar Erin Burnettin e CNN-it se ajo dhe Melania Trump kanë votuar për Trumpin në vendvotimin e tyre në New York.

Profili i Donald Trumpit [video]

Koha.net - 09.11.2016

Ai njihej për shumë vjet si biznesmen shumë i suksesshëm, por kishte debutuar në vitet 90-a si politikan. Jeta private e tij u shënua me tri martesa e dy shkurorëzime skandaloze.

Dorëzohet këshilltari i Trumpit, na duhet mrekullia

Zeri - 09.11.2016

Një këshilltar i lartë i paidentifikuar i Donald Trump, i tha CNN se vetëm nëse ndodh ndonjë mrekulli mund të fitoj Trumpi në zgjedhje. Siç tha ai, Trump mori një goditje të pabesueshme duke u kthyer ...

Serenata për Trump (VIDEO)

Gazeta Express - 09.11.2016

Mariacit i këndojnë serenata Trumpit për t’i kujtuar se marrëdhëniet me Meksikëm do të vazhdojnë. Ata kanë luajtur vazhdimisht muzikë jashtë hotelit të tij në Nju Jork duke pritur daljen e tij.

Zyrtari Dhomës së Përfaqësuesve uron Trumpin

Koha.net - 09.11.2016

Përfaqësuesi i Dhomës së Përfaqësuesve, Paul Ryan, ka folur në telefon me Donald Trumpit, të cilit ia ka uruar fitoren në zgjedhjet presidenciale në Amerikë, raporton NBC.

Partia e Merkelit nuk e ka idenë se çfarë do të bëjë Trumpi si president

Koha.net - 09.11.2016

Një anëtar i lartë i partisë së Angela Merkelit ka thënë se partia e tij nuk e ka idenë se çfarë do të bëjë Donald Trumpi si president i SHBA-ve, raporton Reuters.

Përfaqësuesi i Dhomës së Posaçme uron Trump-in

Gazeta Express - 09.11.2016

Përfaqësuesi i Dhomës së Posaçme, Paul Ryan, ka folur në telefon me Donald Trump-in, të cilit ia ka uruar fitoren në zgjedhjet presidenciale në Amerikë, raporton NBC.

Partia e Merkel-it nuk e ka idenë se çfarë do të bëjë Trump si president

Gazeta Express - 09.11.2016

Një anëtar i lartë i partisë së Angela Merkel-it ka thënë se partia e tij nuk e ka idenë se çfarë do të bëjë Donald Trumpi si president i SHBA-ve, raporton ...

Hakmarrja e ëmbël e Donald Trumpit ndaj Barack Obamës (Video)

Telegrafi - 09.11.2016

Maj 2011: gjatë darkës me gazetarët në Shtëpinë e Bardhë, Barack Obama, i shtrënguar disa ditë më herët që të tregonte çertifikatën e tij të lindjes, për të treguar se ishte një amerikan i vërtetë ...

Përfaqësuesi i Dhomës së Posaçme uron Trumpin

Zeri - 09.11.2016

Përfaqësuesi i Dhomës së Posaçme, Paul Ryan, ka folur në telefon me Donald Trumpit, të cilit ia ka uruar fitoren në zgjedhjet presidenciale në Amerikë, raporton NBC.

Ministrja gjermane e Mbrojtjes: Fitorja e Trump, goditja e madhe

Ora news - 09.11.2016

Ministrja e Mbrojtjes së Gjermanisë, Ursula von der Leyen tha në një intervistë për një television gjerman se fitorja e kandidatit republikan Donald Trump do të ishte një goditje e madhe.

Zëvendëspresidenti i ri: Lidershipi i Trumpit do ta bëjë Amerikën madhështore

Koha.net - 09.11.2016

Mike Pence, zëvendëspresidenti i ardhshëm i SHBA-ve, Mike Pence, ka thënë se lidershipi i Donald Trumpit, do ta bëjë Amerikën madhështore përsëri. “Do të kem privilegjin që të jem zëvendëspresident i ...

Po ky njeri pse po qesh?

Mapo - 09.11.2016

Foto 1 nga 6 Britaniku Nigel Farage nuk e përmbante veten sot në mëngjes. Ai pa se si aleati i tij, Donald Trump, u zgjodh president i SHBA, përkundër të gjithë sondazheve që parashikonin humbjen e ...

Amerikanët në panik, zgjedhja e Trump “fundi i botës”

Gazeta Express - 09.11.2016

Amerikanë në panik pas shpalljes së fitores së Donald Trumpit, kanë filluar të kërkojnë online se si të ...

Fitorja e Trumpit trondit tregjet e aksioneve

VOA - 09.11.2016

Fitorja e Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale amerikane shkaktoi një rënie të thellë të çmimeve të aksioneve në tregjet globale, duke dobësuar dollarin amerikan dhe duke ulur çmimet e naftës.

Putini ia uron fitoren Trumpit

Koha.net - 09.11.2016

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka uruar Donald Trumpin për fitoren në zgjedhjet presidenciale të SHBA-ve. “Putini shpreson për punë të përbashkët në përmirësimin e marrëdhënieve ruse-amerikane nga ...

“The Donald” President – çfarë ndodh tani?

Telegrafi - 09.11.2016

Rënie e Bursave dhe dollarit, panik mes aleatëve të SHBA: ata aziatikë dhe ata europianë të NATO-s. Një Trump i paduruar që bëhet shumë shpejt i zemëruar (ose i depresionuar) kur zbulon që, me një ...

5 mënyrat se si do të ndryshojë bota me Trumpin president

Gazeta Express - 09.11.2016

Fitorja e Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara mund t’i ndryshojnë marrëdhëniet e Amerikës me pjesën tjetër të botës, dhe atë në disa mënyra të rëndësishme, transmeton ...

Kush e krijoi Trumpin?

Telegrafi - 09.11.2016

Ky artikull ishte publikuar më 03 prill të këtij viti, por po ua sjellim me rastin e zgjedhjes së kandidatit republikan Donald Trump për president të SHBA-ve.

Filmi i animuar që e parashikoi Trumpin President qysh para 16 vjetëve (Video)

Gazeta Express - 09.11.2016

Seria e famshme televizive “The Simpsons” 16 vjet më parë në njërën prej episodeve kishte paralajmëruar se Donald Trump do të jetë president i ...

Fitorja e Trump-it, tensione të reja mes SHBA-së dhe Islamit

Gazeta Express - 09.11.2016

Fitorja e Donald Trump-it në zgjedhjet presidenciale në SHBA, mund të krijojë tensione të reja mes Shteteve të Bashkuara dhe botës islame, kështu ka thënë zyrtari i lartë i organit kryesor klerikal ...

Ky është lideri i parë ndërkombëtar që e uroi Trump-in

Gazeta Express - 09.11.2016

Presidenti i Egjiptit, Abdulfettah el Sisi është lideri i parë ndërkombëtar që e uroi Donald Trumpin pas fitores në zgjedhjet presidentciale të ...

Putini ia uron fitoren Trumpit

Zeri - 09.11.2016

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka uruar Donald Trumpin për fitoren në zgjedhjet presidenciale të SHBA-ve. Putini shpreson për punë të përbashkët në përmirësimin e marrëdhënieve ruse-amerikane.

Presidenti i Egjiptit uron Trumpin

Zeri - 09.11.2016

Presidenti i Egjiptit Abdel Fatah al-Sisi është i vetmi lider arab që është takuar me Donald Trump, raporton Ruth Michaelson nga Kajro, transmeton Klan Kosova.

Fitorja e Trumpit trondit tregjet e aksioneve

Telegrafi - 09.11.2016

Fitorja e Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale amerikane shkaktoi një rënie të thellë të çmimeve të aksioneve në tregjet globale, duke dobësuar dollarin amerikan dhe duke ulur çmimet e naftës.

Rama dikur “masakronte” Trumpin me deklarata kundër tij, sot kërkon forcim të marrëdhënieve

Gazeta Express - 09.11.2016

Ajo që pritjes ndodhi, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama uron presidentin e sapo zgjedhur të SHBA-ve, Donald Trum, pak kohë pas deklaratave të forta kundër zgjedhjes së tij në Shtëpinë e ...

New Yorker: Një tragjedi amerikane

Gazeta Express - 09.11.2016

Në një kolumne të publikuar sot, pak çaste pas fitores së Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale në SHBA, redaktori i të përditshmes më të madhe amerikan “The New York Times”, David Remick, ...

New York Times: Një tragjedi amerikane

Zeri - 09.11.2016

Në një kolumne të publikuar sot, pak çaste pas fitores së Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale në SHBA, redaktori i të përditshmes më të madhe amerikan “The New York Times”, David Remick, ...

Protesta kundër Trumpit në Los Angeles (Video)

Gazeta Express - 09.11.2016

Pas zgjedhjet se Donald Trumpit president i SHBA’së, Los Angeles në Kalifornia kanë dalë në protesta kundër kësaj ...

Trumpi mund të krijojë tensione të reja mes Amerikës dhe Islamit

Koha.net - 09.11.2016

Grupi i klerikëve Ulema në Indonezi, kanë paralajmëruar se fitorja e Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale mund të krijojnë tensione të reja mes Shteteve të Bashkuara dhe botës islame.

Vuçiq shpreson se fitorja e Trump do t'i avancojë raportet Serbi -SHBA

Gazeta Express - 09.11.2016

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka uruar Donald Trumpin për fitoren e madhe zgjedhore për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, me shpresën që kjo fitore do të kontribuojë për ...

Schulz parashikon: Marrëdhënie të tensionuara BE-SHBA pas fitores së Trumpit

BalkanWeb - 09.11.2016

BRUKSEL– Presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz deklaroi se marrëdhëniet mes Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës do të jenë më të vështirë nën një presidencë të Donald ...

Protesta të ashpra në SHBA kundër Trumpit (Video)

Gazeta Express - 09.11.2016

Tashmë është raportuar se të rinjtë e Kalifornias kanë dalë në protesta kundër rezultatit të zgjedhjeve, kundër zgjedhjes së Donald Trumpit si president i ...

Katër shqiptarët që parashikuan fitoren e Trump

BalkanWeb - 09.11.2016

Nga Andi Bejtja Kemi kohë për analiza po gjëja më qesharake me shqiptarët është që i bien telefonit dhe thonë “Hë me a të thashë për Trumpin”, të gjithë që më parë kishin thënë “e vdekme fiton ...

10 problemet e Donald Trump

Gazeta Express - 09.11.2016

1.Gishtat. Në fund të viteve ’80, drejtori i revistës “Spy” e quajti Trumpin “vulgari me gishta të shkurtër, që prej atëherë Trump i dërgon çdo muaj foto të gishtave të tij duke i thënë “Shiko, nuk ...

Me Trump-in president, epoka e një shteti palestinez merr fund

Gazeta Express - 09.11.2016

Ministri i Edukimit i Izraelit, Naftali Bennet, ka thënë sot se nocioni për një shtet palestinez ka marrë fund pas fitores së Donald Trump-it në zgjedhjet presidenciale në ...

Obama e fton Trumpin në Shtëpinë e Bardhë

Koha.net - 09.11.2016

Presidenti Barack Obama ka ftuar Donald Trampin, presidentin e ardhshëm amerikan, në Shtëpinë e Bardhë. Obama i ka telefonuar Trumpit për t’ia uruar fitoren, thuhet në njoftimin e Shtëpisë së Bardhë.

Obama i bën ftesë Trumpit në Shtëpinë e Bardhë

Gazeta Express - 09.11.2016

Barack Obama do të flasë sot për zgjedhjen e Donald Trumpit si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të cilin e ka ftuar në Shtëpinë e ...

Plas gallata në rrjetet sociale pasi Trumpi u zgjodh president: Baj Baj lotaria amerikane (Fotot)

Gazeta Express - 09.11.2016

Presidenti i sapo zgjedhur i SHBA-ve, Donald Trump gjatë prezantimit të programit të tij elektoral nuk u shfaq aspak “miqësor” me çështjen e ...

Presidenti i Kinës uron Trumpin

Zeri - 09.11.2016

Presidenti kinez Xi Jinping e ka uruar Trump-in me anë të telefonit, të mërkurën, raportoi televizioni shtetëror CCTV, transmeton Klan Kosova. Në telefon, Jinping tha: “Si vendi më i madh në zhvillim ...

Obama telefonon Trumpin, i uron fitoren

Telegrafi - 09.11.2016

Presidenti i tanishëm Barack Obama e ka telefonuar Donald Trumpin për të uruar në për fitoren në zgjedhjet presidenciale në SHBA, me çka fillon edhe procesi i transferimit të procesit të kalimit të ...

NBA, e shokuar nga Trumpi president

Telegrafi - 09.11.2016

Fitorja e Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale të Amerikës i dha një goditje të madhe botës së NBA-së. Pjesa më e madhe e basketbollistëve, trajnerëve apo edhe drejtuesve të klubeve ishin ...

Ky president evropian i gëzohet fitores së Trumpit, thotë se i ndan mendimet e njëjta me të

Gazeta Express - 09.11.2016

Presidenti i Republikës së Çekisë, Milos Zeman, ka deklaruar sot se ndjehet shumë i lumtur me fitoren e Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale në SHBA, duke thënë se Trump i ra trup korrektësisë ...

Edi Rama: Ja pse u shpreha kundër Donald Trumpit

Telegrafi - 09.11.2016

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka sqaruar sot gjatë konferencës me Romana Vlahutin se pse ishte shprehur kundër Donald Trumpit, tashmë President i ri SHBA-ve.

George H.W. Bush uron Trumpin

Koha.net - 09.11.2016

Ish-presidenti i Amerikës, George H.W. Bush, ka uruar presidentin e ri të SHBA-së, Donald Trump. Edhe pse ai ishte shprehur haptas se do të votonte për kundërkandidaten Hillary Clinton, ...

George HW Bush i telefonon Donald Trumpit

Gazeta Express - 09.11.2016

CNN raporton se George HW Bush i ka telefonuar Donald Trumpit për ta uruar për fitoren në zgjedhjet presidenciale në SHBA ...

Paul Ryan: Trump do të udhëheqë një qeveri të bashkuar republikane

Gazeta Express - 09.11.2016

Kreu i Dhomës së Përfaqësuesve, Paul Ryan, ka folur për fitoren e republikanit Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të 8 ...

Ryan thotë se Trump do të rregullojë ‘kolapsin’ në Amerikë

Koha.net - 09.11.2016

Paul Ryan, udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesëve, ka uruar Donald Trumpin për fitoren në zgjedhjet për President të SHBA-së. Duke folur për herë të parë pas zgjedhjeve, Ryan, që është republikan, ka ...

Bush uron Trumpin

Telegrafi - 09.11.2016

Ish-presidenti i SHBA-së, republikani George Bush ka uruar Donald Trumpin për triumfin në garën presidenciale, transmeton Klan Kosova. Siç raporton CNN, Bush e ka telefonuar presidentin e ri ku dhe i ...

Clinton pranon humbjen, i ofron mbështetje Trumpit

Koha.net - 09.11.2016

Hillary Clinton ka pranuar humbjen në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së. Kandidatja demokrate humbi në zgjedhjet e së martës nga Donald Trump dhe për herë të parë pas humbjes ka uruar presidentin e ...

Rama tregon pse ka folur kundër Donald Trump

Zeri - 09.11.2016

Në konferencën me Romana Vlahutin për progres-raportin e KE-së, që rekomandoi hapjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë në BE, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama u pyet edhe në lidhje me ...

Raport i KTV-së për fitoren e Donald Trumpit [video]

Koha.net - 09.11.2016

Miliarderi republikan, Donald Trump, është fitues i garës presidenciale në Shtetet e Bashkuara, duke arritur një fitore mahnitëse dhe të papritur ndaj kandidates demokrate, ish-sekretares së Shtetit, ...

Ivanov kërkon ndihmë nga Trump për zgjidhjen e çështjes së emrit me Greqinë

Telegrafi - 09.11.2016

Presidendi i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, sot i’a uroi fitoren Donald Trumpit për zgjedhjen e tij si president i SHBA-ve, duke thënë se Maqedonia çdoherë do të jetë partnere e SHBA-ve, përcjell ...

George W. Bush i shkruan Donald Trumpit, ja çfarë thuhet në mesazhin e tij

Gazeta Express - 09.11.2016

Ish-Presidenti republikan i Shteteve të Bashkuara, George W. Bush, e ka uruar sot Presidentin e ri të Amerikës, Donald ...

“Trumpi i Kosovës” kishte parashikuar fitoren e Trumpit të Amerikës (Video)

Telegrafi - 09.11.2016

Shumë kosovarë pritën që amerikanët për president të 45-të të shteteve të bashkuara do ta zgjedhin Hilary Clintonin, por jo edhe Agim Bahtiri. Kryetari i Mitrovicës qysh një vit më parë ishte i ...

“Hapat” e Donald Trump-it drejt shtëpisë së Bardhë

ABC News - 09.11.2016

Kronika në vijim na njeh me hapat që Tramp duhet të ndërmarrë sipas ligjit, deri në betimin si president ne 20 Janar të vitit të ardhshëm. Vota e 8 Nëntorit zgjodhi Donald Trampin si president të ri ...

“Trumpi i Kosovës” kishte parashikuar fitoren e Trumpit të Amerikës (Video)

Gazeta Express - 09.11.2016

Shumë kosovarë pritën që amerikanët për president të 45-të të shteteve të bashkuara do ta zgjedhin Hilary ...

Këto janë 10 premtimet skandaloze që Trumpi i bëri gjatë fushatës, a do t’i realizoj ato?!

Zeri - 09.11.2016

Ajo që një ditë më parë dukej fantashkencë sot është bërë realitet. Donald Trump u bë president amerikan, pa marrë parasysh sa e pabesueshme mund të duket për shumicën një gjë të tillë ndodhi tashmë.

Bursat reagojnë pas fitores së Donald Trumpit

VOA - 09.11.2016

Indekset e aksioneve në bursën amerikane përjetuan luhatje në orët e para të shkëmbimeve të mërkurën, pas një tronditjeje fillestare që pasoi fitoren e Donald Trumpit si president.

Dimitrov: Interesimi i SHBA-së për Maqedoninë do të zvogëlohet dukshëm

Telegrafi - 09.11.2016

Ish-negociatori për çështjen e emrit, Nikolla Dimitrov, ka komentuar zgjedhjen e Donald Trumpit për presidentë në SHBA, duke thënë se pas kësaj interesimi i SHBA-së për Maqedoninë dhe Ballkanin në ...

Donald Trumpi dhe Abazi i Bukovikut

Telegrafi - 09.11.2016

Në Betejën e Sutjeskës (Bosnje dhe Hercegovinë, qershor 1943), mes partizanëve jugosllavë dhe nazistëve gjermanë, një granatë bie pranë Josip Broz Titos.

“Trumpi i Kosovës” kishte parashikuar fitoren e Trumpit të Amerikës (VIDEO)

Zeri - 09.11.2016

Shumë kosovarë pritën që amerikanët për president të 45-të të shteteve të bashkuara do ta zgjedhin Hilary Clintonin, njofton Klan Kosova. Por jo edhe Agim Bahtiri.

Këshilltari i Trumpit, mik i Vuçiqit dhe Nikolliqit (Foto)

Gazeta Express - 09.11.2016

​Në prill të vitit 2012, në prag të zgjedhjeve parlamentare në Serbisë, Partia Përparimtare që aso kohe drejtohej nga Tomisllav Nikolliq, aktualisht president i Serbisë, printe në ...

Këta persona pritet të jenë pjesë e kabinetit të Trumpit

Gazeta Express - 09.11.2016

Pas zgjedhjes së Donald Trump për shef të Shtëpisë së Bardhë, ka filluar të shtrohet pyetja se cilët njerëz do t’i vendosë ai në pozitat kryesore ...

Këshilltari i Trumpit, mik i Vuçiqit dhe Nikolliqit (Foto)

Zeri - 09.11.2016

Në prill të vitit 2012, në prag të zgjedhjeve parlamentare në Serbisë, Partia Përparimtare që aso kohe drejtohej nga Tomisllav Nikolliq, aktualisht president i Serbisë, printe në sondazhe.

Faktorët që sollën fitoren e Donald Trumpit

Gazeta Express - 09.11.2016

Fushata presidenciale dhe procesi zgjedhor në Shtetet e Bashkuara kanë marrë fund duke nxjerrë fitues republikanin Donald Trump. Që në orët e vona të ditës së martë u bë e qartë se zoti Trump kishte ...

Këshilltari i Trumpit, mik i Vuçiqit dhe Nikoliqit (Foto)

Telegrafi - 09.11.2016

Në prill të vitit 2012, në prag të zgjedhjeve parlamentare në Serbi, Partia Përparimtare që aso kohe drejtohet nga Tomisllav Nikoliq, aktualisht president i Serbisë, printe në sondazhe.

Pse i është gëzuar Serbia fitores së Trumpit

Gazeta Express - 09.11.2016

​Pothuaj të gjithë politikanët serbë kanë shfaqur ndjenja gëzimi e simpatie pas fitores së Donald Trump në zgjedhjet e djeshme ...

Rusët të kënaqur me fitoren e Donald Trump

Telegrafi - 09.11.2016

Zgjedhja e Donald Trumpit për president të ri të SHBA-ve, përfaqëson një moment historik në marrëdhëniet e turbullta mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, vlerësohet CNN.

VIDEO/ Hakmarrja e ëmbël e Donald Trumpit… ndaj Barack Obamës

Gazeta Tema - 09.11.2016

Maj 2011: gjatë darkës me gazetarët në Shtëpinë e Bardhë, Barack Obama, i shtrënguar disa ditë më herët që të tregonte çertifikatën e tij të lindjes, për të treguar se ishte një amerikan i vërtetë ...

Zëvendëspresidenti i ri: Lidershipi i Trumpit do ta bëjë Amerikën madhështore

Tetova Sot - 09.11.2016

Mike Pence, zëvendëspresidenti i ardhshëm i SHBA-ve, Mike Pence, ka thënë se lidershipi i Donald Trumpit, do ta bëjë Amerikën madhështore përsëri. “Do të kem privilegjin që të jem zëvendëspresident i ...

“The Donald” president: Çfarë ndodh tani?

Gazeta Tema - 09.11.2016

Rënie e Bursave dhe dollarit, panik mes aleatëve të SHBA: ata aziatikë dhe ata europianë të NATO-s. Një Trump i paduruar që bëhet shumë shpejt i zemëruar (ose i depresionuar) kur zbulon që, me një ...

Kur Rama thoshte se Zgjedhja e Trumpit kërcënon marrëdhëniet SHBA – Shqipëri?

Tetova Sot - 09.11.2016

“Mos e dashtë Zoti që Amerika ta zgjedhë Trump për president”. Kështu ishte shprehur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në televizionin amerikan CNN si dhe në Zonën e Debatit, në prill të këtij ...

Trump fitoi, çfarë do të ndodhë tani?

Java News - 09.11.2016

Rënie e Bursave dhe dollarit, panik mes aleatëve të SHBA: ata aziatikë dhe ata europianë të NATO-s. Një Trump i paduruar që bëhet shumë shpejt i zemëruar (ose i depresionuar) kur zbulon që, me një ...

Putini uron Trumpin

Ilirida - 09.11.2016

Vladimir Putin i ka dërguar një telegram Trumpit për fitoren në zgjedhjet presidenciale të SHBA-ve. Presidenti rus, shpreson për punën e përbashkët për të përmirësuar marrëdhëniet amerikano-ruse, ...

Kremlini feston fitoren e Trump, por “ai është i paparshikueshëm”

Java News - 09.11.2016

Vladimir Putin i ka dërguar presidentit të sapozgjedhur të Amerikës, Donald Trump, një telegram urimi për fitoren. Presidnti i Rusisë shpreson të bashkëpunojë me Trump për të përmirësuar marrëdhëniet ...

Partia e Merkelit nuk e ka idenë se çfarë do të bëjë Trumpi si president

Gazeta Tema - 09.11.2016

Një anëtar i lartë i partisë së Angela Merkelit ka thënë se partia e tij nuk e ka idenë se çfarë do të bëjë Donald Trumpi si president i SHBA-ve, raporton Reuters.

Erdogan dhe Yildirim urojnë Trumpin

Tetova Sot - 09.11.2016

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se shpreson se fitorja e Donald Trump në zgjedhjet presdienciale të SHBA-së do të çojë drejt hapave pozitivë për Lindjen e Mesme dhe për të drejtat ...

New York Times: Një tragjedi amerikane

Tetova Sot - 09.11.2016

Në një kolumne të publikuar sot, pak çaste pas fitores së Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale në SHBA, redaktori i të përditshmes më të madhe amerikan “The New York Times”, David Remick, ...

Me Trumpin president, epoka e një shteti palestinez merr fund

Tetova Sot - 09.11.2016

Ministri i Edukimit i Izraelit, Naftali Bennet, ka thënë sot se nocioni për një shtet palestinez ka marrë fund pas fitores së Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale në SHBA.

Shok në Berlin/ Merkel uron Trump, kërkesa e saj për bashkëpunimin me SHBA

Tetova Sot - 09.11.2016

Kancelarja gjermane Angela Merkel e ka uruar për fitoren në zgjedhjet për president të SHBA kandidatin republikan Donald Trump. Ajo i ofroi bashkëpunim, por mbi bazën e vlerave.

5 mënyrat se si do të ndryshojë bota me Trumpin president

Java News - 09.11.2016

Fitorja e Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara mund t’i ndryshojnë marrëdhëniet e Amerikës me pjesën tjetër të botës, dhe atë në disa mënyra të rëndësishme, transmeton ...

Gazeta më e madhe në SHBA, New Yorker: Zgjedhja e Trump, një tragjedi amerikane

Java News - 09.11.2016

Në një kolumne të publikuar sot, pak çaste pas fitores së Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale në SHBA, redaktori i të përditshmes më të madhe amerikan “New Yorker”, David Remick, shkruan se ...

Urimi i “vështirë”, Obama telefonon Trumpin

Gazeta Tema - 09.11.2016

Presidenti i tanishëm Barack Obama e ka telefonuar Donald Trumpin për të uruar në për fitoren në zgjedhjet presidenciale në SHBA, me çka fillon edhe procesi i transferimit të procesit të kalimit të ...

Urimi i “vështirë”, Obama telefonon Trumpin

Ilirida - 09.11.2016

Presidenti i tanishëm Barack Obama e ka telefonuar Donald Trumpin për të uruar në për fitoren në zgjedhjet presidenciale në SHBA, me çka fillon edhe procesi i transferimit të procesit të kalimit të ...

Fitorja në zgjedhje e Trumpit është shok e moment kthese

Gazeta Tema - 09.11.2016

Nga Alexander Kudascheff* Fitorja – fitorja e papritur e thellë – e Donald Trumpit ka sjellë një paralizë shoku. Të paktën në Evropë dhe në Gjermani. Këtu mbizotërojnë dallueshëm – me gjithë ...

NBA e shokuar nga zgjedhja e Trumpi president

Gazeta Tema - 09.11.2016

Fitorja e Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale të Amerikës i dha një goditje të madhe botës së NBA-së. Pjesa më e madhe e basketbollistëve, trajnerëve apo edhe drejtuesve të klubeve ishin ...

ANALIZA/ Fitorja e papritur e Trump, moment shoku dhe paralize

Java News - 09.11.2016

Habi dhe mosbesim në fund të ditës së zgjedhjeve, sepse të ashtuquajturit ekspertë patën parashikuar rezultat tjetër. Koha deri në marrjen e postit tani duhet shfrytëzuar, mendon kryeredaktori i DW, ...

Presidenti Donald Trump: Ja çfarë ndodh, nga sot deri në janar

Gazeta Tema - 09.11.2016

Donald Trumpi është zgjedhur udhëheqësi i ardhshëm i botës së lirë, duke mundur Hillary Clintonin 279 me 218. Por ka një numër hapash që duhet të bëhen, përpara se Presidenti i ri të hyjë në Shtëpinë ...

Presidenti Donald Trump: Ja çfarë ndodh, nga sot deri në janar

Tetova Sot - 09.11.2016

Donald Trumpi është zgjedhur udhëheqësi i ardhshëm i botës së lirë, duke mundur Hillary Clintonin 279 me 218. Por ka një numër hapash që duhet të bëhen, përpara se Presidenti i ri të hyjë në Shtëpinë ...

NBA, e shokuar nga Trump-i president

Durres Lajm - 09.11.2016

Fitorja e Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale të Amerikës i dha një goditje të madhe botës së NBA-së. Pjesa më e madhe e basketbollistëve, trajnerëve apo edhe drejtuesve të klubeve ishin ...

10 premtimet “skandaloze” të Trump: A do t’i realizojë?

Gazeta Tema - 09.11.2016

Ajo që një ditë më parë dukej fantashkencë sot është bërë realitet. Donald Trump u bë president amerikan, pa marrë parasysh sa e pabesueshme mund të duket për shumicën një gjë të tillë ndodhi tashmë.

Donald Trumpi pranë fitores. Fansat nisin festën në Nju Jork. Bien tregjet

Bota.al - 09.11.2016

“Eshtë një natë e madhe për Amerikën”. Ekipi i Trumpit nis të ndiejë fitoren që tashmë është me të vërtetë pranë në zgjedhjet presidenciale në SHBA. “Eshtë një natë e mrekullueshme për Shtetet e ...

“The Donald” President. Çfarë ndodh tani

Bota.al - 09.11.2016

Rënie e Bursave dhe dollarit, panik mes aleatëve të SHBA: ata aziatikë dhe ata europianë të NATO-s. Një Trump i paduruar që bëhet shumë shpejt i zemëruar (ose i depresionuar) kur zbulon që, me një ...

Hakmarrja e ëmbël e Donald Trumpit… ndaj Barack Obamës (Video)

Bota.al - 09.11.2016

Maj 2011: gjatë darkës me gazetarët në Shtëpinë e Bardhë, Barack Obama, i shtrënguar disa ditë më herët që të tregonte çertifikatën e tij të lindjes, për të treguar se ishte një amerikan i vërtetë ...

Mediat nuk donin të besonin që Trumpi mund të fitonte. Dhe kthyen kokën në anën tjetër

Bota.al - 09.11.2016

Media e merr gjithmonë Trumpin fjalë për fjalë. Ajo nuk e merr asnjëherë seriozisht, por gjithmonë e merr fjalë për fjalë. Gazetarët donin të dinin se si ekzaktësisht, do të dëbonte ai aq shumë ...

Obama uron Trumpin dhe e fton këtë javë në Shtëpinë e Bardhë

Bota.al - 09.11.2016

Presidenti Obama foli me Donald Trumpin sot për ta përgëzuar për fitoren e zgjedhjeve presidenciale të 2016, dhe e ftoi në Shtëpinë e Bardhë këtë javë.

Presidenti Donald Trump: Ja çfarë ndodh, nga sot deri në janar

Bota.al - 09.11.2016

Kolegji elektoral, zgjedhja e Kabinetit, logjistika e zhvendosjes në Shtëpinë e Bardhë, Dita e Inaugurimit dhe takimet me udhëheqësit botërorë Donald Trumpi është zgjedhur udhëheqësi i ardhshëm i ...

Trump President, çfarë ndodh?

Top Channel - 08.11.2016

Nëse i përmbahet platformës së tij, një ndër gjërat e para që do të bëjë do të jetë anulimi i reformës shëndetësore të Barack Obamës. Por ka mundësi që si President, edhe pse gjatë fushatës këtë temë ...

Mbështetësit e Trumpit frikësojnë votuesit (Videio)

Lajmi.net - 08.11.2016

Sot në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë duke u mbajtur zgjedhjet presidenciale, amerikanët mund të zgjedhin mes Hillary Clintonit dhe Donald Trumpit.

Arrestohen dy gra, po protestonin të zhveshura në zonën elektorale të Trumpit (Video +16)

Lajm - 08.11.2016

Dy gra të zhveshura sipër, janë arrestuar para pak çastesh në zonën elektorale të Donald Trumpit në ...

Me Trumpin ose Klintonin - çfarë duhet bërë pas zgjedhjeve në SHBA

DW - 08.11.2016

Më në fund, dita e zgjedhjeve erdhi. Më në fund, sepse kjo fushatë elektorale e dëmtoi demokracinë amerikane, mendon Miodrag Soric. Grindja bën pjesë në demokracinë amerikane si flamuri amerikan në ...

Modelja superseksi, Gisele Bundchen mohon të ketë votuar për Trumpin (Foto)

Lajmi.net - 08.11.2016

Supermodelja, Gizel Blundshen, ka mohuar se ajo dhe burri i saj kanë votuar për Donald Trump. Në llogarinë zyrtare në Instagram ajo iu përgjigjur një mesazhit të një komentuesi i cili kishte kërkuar ...

Të jashtëzakonshme, foto intime dhe familjare që tregojnë anën e ndjeshme të Trumpit (Foto)

Lajmi.net - 08.11.2016

Disa fotografi intime dhe familjare të kandidatit që qoj pluhur në fushatën presidenciale të Amerikës, Donald Trump janë publikuar nga DailyMail. Në ato fotografi shihet një Trump krejtësisht ...

Politikani anglez që largoi Britaninë nga BE, dëshiron të bëhet ambasador i Trumpit

Lajmi.net - 08.11.2016

Nigel Farage ka thënë se do të pranonte një punë nga Donald Trumpi nëse ai fiton zgjedhjet në Amerikë. Politikani anglez, i njohur për kampanjën e tij për ta nxjerrë Britaninë e Madhe nga Bashkimi ...

Afrikanja që voton Trumpin

Top Channel - 08.11.2016

Në një lidhje të drejtpërdrejtë nga Shtetet e Bashkuara, drejtori i Informacionit Sokol Balla intervistoi dy femra që ndodheshin në një qendër votimi, aty ku sot votohet për të zgjedhur presidentin e ...

Roberti ofendon rëndë Donald Trumpin (Video)

Lajmi.net - 08.11.2016

Lajmi.net ka pyetur disa nga personazhet publike se për kë do të votonin mes Hilary Clinton dhe Donald Trump. Roberti ka dhënë një përgjigje interesante kur pyetet rreth Donald Trump.

Rezultatet paraprake në Florida paralajmërojnë humbjen e Trump

Albeu.com - 08.11.2016

VoteCastr ka dalë me disa të dhëna jo të mira për kandidatin republikan, Donald Trump . Sipas të dhënave paraprake, kandidatja demokrate , Hillary Clinton, po kryeson në shumë shtete.

Ankesa e parë e Trumpit refuzohet nga gjykata e Nevadës

Top Channel - 08.11.2016

Një gjykatë e Nevadës refuzoi kërkesën e bërë nga avokatë të fushatës së Donald Trump për të lëshuar një urdhër drejtuar gjendjes civile të kantonit në fjalë për të ruajtur dhe ndarë votat nga kutitë ...

Ankesa e parë e Trumpit refuzohet nga gjykata e Nevadës

Albeu.com - 08.11.2016

Një gjykatë e Nevadës refuzoi kërkesën e bërë nga avokatë të fushatës së Donald Trump për të lëshuar një urdhër drejtuar gjendjes civile të kantonit në fjalë për të ruajtur dhe ndarë votat nga kutitë ...

Ankesa e parë e Trumpit refuzohet nga gjykata e Nevadës

Lajmi.net - 08.11.2016

Një gjykatë e Nevadës refuzoi kërkesën e bërë nga avokatë të fushatës së Donald Trump për të lëshuar një urdhër drejtuar gjendjes civile të kantonit në fjalë për të ruajtur dhe ndarë votat nga kutitë ...

Paul Ryan: Partia Republikane nuk është partia e një njeriu të vetëm

Gazeta Express - 08.11.2016

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin Amerikan ka këmbëngulur se Partia Republikane është më e madhe se Donald Trump dhe zgjedhjet e të ...

Ky është kosovari i cili e ka “dost” Donald Trumpin (FOTO)

Gazeta Express - 08.11.2016

Të gjithë e njihni Fadil Berishën fotografin me famë ...

Arrestohen dy gra, po protestonin të zhveshura në zonën elektorale të Trumpit (Video +16)

Gazeta Express - 08.11.2016

Dy gra të zhveshura sipër, janë arrestuar para pak çastesh në zonën elektorale të Donald Trumpit në ...

Farage dëshiron të jetë ambasador i Trumpit në BE

Koha.net - 08.11.2016

Nigel Farage ka thënë se do të pranonte një punë nga Donald Trumpi nëse ai fiton zgjedhjet në Amerikë. Politikani anglez, i njohur për kampanjën e tij për ta nxjerrë Britaninë e Madhe nga Bashkimi ...

Farage shpreson për fitoren e Trump, e krahason me Brexit

Gazeta Express - 08.11.2016

Politikani britanik, Nigel Farage, i cili bëri fushatën më të madhe për daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Europian, ka shkruar në Twitter se shpreson se Amerika do të bëhet ...

Djali i Trumpit, për gabimin e bërë pas votimit rrezikon një vit burg (Foto)

Telegrafi - 08.11.2016

Djali i Donald Trumpit ka qenë një nga votuesit më të zjarrtë në Shtetet e Bashkuara, kur i ati i tij është në garë për president, por ka bërë një gabim të madh.

Të jashtëzakonshme, foto intime dhe familjare që tregojnë anën e ndjeshme të Trumpit (Foto)

Zeri - 08.11.2016

Disa fotografi intime dhe familjare të kandidatit që qoj pluhur në fushatën presidenciale të Amerikës, Donald Trump janë publikuar nga DailyMail. Në ato fotografi shihet një Trump krejtësisht ...

Shtetet kyçe dhe pesha e tyre elektorale

Telegrafi - 08.11.2016

Në prag të zgjedhjeve, sondazhet shohin Hillary Clintonin në avantazh, por priten surpriza. Donald Trumpi ende mund t’ia dalë, por duhet që të fitojë “shtetet kyçe”! North Carolina (15 zgjedhës të ...

Përmbledhje e fushatës së Trumpit, në vetëm tre minuta (Video)

Telegrafi - 08.11.2016

Ditorja britanike Guardian, ka publikuar një video që përmbledh fushatën e kandidatit republikan për president të SHBA-ve, Donald Trump. Në videon që zgjat tre minuta, do ta shihni kampanjën më të ...

Trumpi frikësohet se makinat do t’ia marrin fitoren!

Telegrafi - 08.11.2016

Kandidati republikan për president të SHBA-ve, Donald Trump, duke cekur defektet në makinat e votimit, përsëriti se nëse humb nuk do ta pranojë këtë pa i parë raportet.

Ana e butë e Donald Trumpit

Koha.net - 08.11.2016

Në ditën kur po mbahen zgjedhjet presidenciale në Amerikë, tabloidi britanik Daily Mail ka publikuar disa fotografi të rralla të kandidatit republikan Donald Trump.

Me Trumpin ose Klintonin: çfarë duhet bërë pas zgjedhjeve në SHBA

Gazeta Tema - 08.11.2016

Më në fund, dita e zgjedhjeve erdhi. Më në fund, sepse kjo fushatë elektorale e dëmtoi demokracinë amerikane, mendon Miodrag ...

Modelja superseksi mohon votën për Trumpin (FOTO)

Tetova Sot - 08.11.2016

Supermodelja Gisele Bundchen ka mohuar zërat, se ajo dhe burri i saj kanë votuar për Donald Trump. Në llogarinë zyrtare në Instagram ajo iu përgjigjur një mesazhit të ...

Çfarë na ka treguar 2016-a. Mësime nga një paradë rraskapitëse e shëmtisë në SHBA

Gazeta Tema - 08.11.2016

The New York Times Ky vit zgjedhor ka qenë një paradë rraskapitëse shëmtie. Ai ka nxjerrë gjithashtu në pah disa të vërteta themelore për SHBA në 2016, mësime që udhëheqësit politikë duhet t’i kenë ...

New york times: Mesime nga parada e shemtise elektorale ne shba 2016

Java News - 08.11.2016

Ky vit zgjedhor ka qenë një paradë rraskapitëse shëmtie. Ai ka nxjerrë gjithashtu në pah disa të vërteta themelore për SHBA në 2016, mësime që udhëheqësit politikë duhet t’i kenë nxjerrë para ...

SHBA, 2016 / Trump: Eshtë Dita jonë e Pavarësisë, të çlirohemi nga Hillary

Bota.al - 08.11.2016

“Politikanët e korruptuar dhe interesat e tyre kanë dominuar këtë vend për shumë kohë. Sot është Dita jonë e Pavarësisë”: kështu ka deklaruar Trumpi në mbylljen e fushatës në Michigan.

Me Trumpin ose Klintonin – çfarë duhet bërë pas zgjedhjeve në SHBA

Bota.al - 08.11.2016

Më në fund, dita e zgjedhjeve erdhi. Më në fund, sepse kjo fushatë elektorale e dëmtoi demokracinë amerikane Miodrag Soric Grindja bën pjesë në demokracinë amerikane si flamuri amerikan në ...

Çfarë na ka treguar 2016-a. Mësime nga një paradë rraskapitëse e shëmtisë

Bota.al - 08.11.2016

The New York Times Ky vit zgjedhor ka qenë një paradë rraskapitëse shëmtie. Ai ka nxjerrë gjithashtu në pah disa të vërteta themelore për SHBA në 2016, mësime që udhëheqësit politikë duhet t’i kenë ...

Çfarë ndodh një ditë pas zgjedhjeve në SHBA?

Antpress - 08.11.2016

Në ditën e zgjedhjeve, Hillary është përpara në sondazhe, ndonëse diferenca me rivalin Donald Trump nuk është e madhe. Çfarë do të ndodhë nëse Presidente e Shteteve të Bashkuara do të zgjidhet ...

“Kërcënimi Trump” do të dominojë bisedimet për klimën

Evropaelire - 07.11.2016

Shqetësimet në lidhje me presidencën e Donald Trumpit në Shtetet e Bashkuara pritet të dominojnë ditët e para të një samiti global për klimën ne Marok.

De Niro refuzon të bëjë foto me Schwarzeggerin - kjo është arsyeja

Zhurnal - 07.11.2016

Robert De Niro refuzoi të bëjë fotografi me Arnold Schwarzegger në një mbrëmje të premten e kësaj jave. “Nëse ju mbështesni Trump-in, nuk dua të kem të bëj me ty”, i tha De Niro duke refuzuar ...

“Tifo” ballkanase për zgjedhjet në SHBA. Shqiptarë e serbë, sërish të ndarë

Almakos - 07.11.2016

Veljko Laliç, kryeredaktor i së përjavshmes “Nedeljnik”, është i bindur se intervista e realizuar me Donald Trump, kur kandidati republikan kërkoi falje për bombardimet e NATO-s për luftën e Kosovës, ...

SHBA, Obama ironizon Trumpin, pas heqjes së aksesit në “Twitter”

Top Channel - 07.11.2016

Kur dikush nuk menaxhon dot një llogari në “Twitter”, si mund të menaxhojë kodet bërthamore të vendit? Presidenti amerikan Barack Obama e vuri në lojë kandidatin republikan për Shtëpinë e Bardhë, ...

Trump “kërcënon”, do të dominojë bisedimet për klimën

Lajmi.net - 07.11.2016

Shqetësimet në lidhje me presidencën e Donald Trumpit në SHBA pritet të dominojnë ditët e para të një samiti global për klimën në Marok. Rreth 20,000 pjesëmarrës do të takohen në Marakeç për dy javë, ...

Edhe artistëve u duhet të votojnë...

Top Channel - 07.11.2016

Yje nga bota e televizionit, filmit e muzikës kanë dhënë mendimet e tyre mbi garën mes Hillary Clintonit dhe Donald Trumpit. George Clooney ishte kritik për disa prej deklaratave të Donald Trumpit ...

SHBA, Obama ironizon Trumpin, pas heqjes së aksesit në “Twitter”

Portalb - 07.11.2016

Kur dikush nuk menaxhon dot një llogari në “Twitter”, si mund të menaxhojë kodet bërthamore të vendit. Presidenti amerikan Barack Obama e vuri në lojë kandidatin republikan për Shtëpinë e Bardhë, ...

“Beteja” e re shqiptaro-serbe: A do të fitojë Clintoni apo Trumpi? (Video)

Telegrafi - 07.11.2016

Veljko Laliq, kryeredaktor i së përjavshmes serbe “Nedeljnik”, është i bindur se intervista e realizuar me Donald Trump, kur kandidati republikan kërkoi falje për bombardimet e NATO-s për luftën e ...

“Kërcënimi Trump” do të dominojë bisedimet për klimën

Koha.net - 07.11.2016

Shqetësimet në lidhje me presidencën e Donald Trumpit në Shtetet e Bashkuara pritet të dominojnë ditët e para të një samiti global për klimën ne Marok.

Amerika voton/ Lubonja: Trump, “test” i krizës së sistemit në SHBA

BalkanWeb - 07.11.2016

NGA FATOS LUBONJA Më shumë sesa rezultati ajo që ka tërhequr vëmendjen në këtë fushatë në SHBA është suksesi i një figure shumë kontroverse si Trump, i cili, pavarësisht nëse Trump i fiton apo jo ...

“Beteja” e re shqiptaro-serbe: A do të fitojë Clintoni apo Trumpi? (Video)

Bota.al - 07.11.2016

Veljko Laliq, kryeredaktor i së përjavshmes serbe “Nedeljnik”, është i bindur se intervista e realizuar me Donald Trump, kur kandidati republikan kërkoi falje për bombardimet e NATO-s për luftën e ...

Shtetet kyçe dhe pesha e tyre elektorale

Bota.al - 07.11.2016

Në prag të zgjedhjeve, sondazhet shohin Hillary Clintonin në avantazh, por priten surpriza. Donald Trumpi ende mund t’ia dalë, por duhet që të fitojë “shtetet kyçe” North Carolina (15 zgjedhës të ...