TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Sot mbahet referendumi në Krime

Shekulli - 16.03.2014

Ditën e sotme po mbahet referendum vendimtar në Krime, nga i cili do të vendoset nëse gadishulli do të mbetet pjesë e Ukrainës apo do t’i bashkohet Rusisë.

Mbahet referendumi në Krime

Top Channel - 16.03.2014

Mbahet referendumi në Krime 16/03/2014 08:20 Po mbahet në Krime referendum vendimtar, që do të përcaktojë nëse gadishulli do të mbetet pjesë e Ukrainës apo do t’i bashkohet Rusisë.

Rusët pushtojnë fshatin e parë të Ukrainës

Albeu.com - 16.03.2014

Trupat ruse , të mbështetura nga helikopterë dhe autoblinda, kanë pushtuar një fshat ukrainas në pritje të një referendumi në Krime për bashkimin me Rusinë.

Ditë vendimtare për Krimenë

DW - 16.03.2014

Bota i ka kthyer sot sytë nga Krimeja : Në një referendum qytetarët e atjeshëm vendosin për përkatësinë kombëtare të republikës së tyre. Udhëheqja e Krimesë dëshiron që ky gadishull të bashkohet me ...

Sot në Krime mbahet referendumi për bashkimin me Rusinë

Albeu.com - 16.03.2014

Sot në rajonin e Krimesë pjesë e Ukrainës, po mbahet referendumi për për ndarjen nga Ukraina dhe bashkimin me Rusinë. Referendumi pritet të dalë në përfundim të tij pro bashkimit me Rusinë pasi në ...

Krimea në referendum, pro apo kundër shkëputjes nga Ukraina

Alsat - 16.03.2014

Bota i ka kthyer sot sytë nga Krimeja : Në një referendum qytetarët e atjeshëm vendosin për përkatësinë kombëtare të republikës së tyre. Udhëheqja e Krimesë dëshiron që ky gadishull të bashkohet me ...

Krime, votohet për bashkimin me Rusinë, referendumi rrit tensionet

Almakos - 16.03.2014

Krimea voton në referendumin për të vendosur nëse do të bashkohet me Rusinë apo do të qëndrojë në Ukrainë, por me më shumë autonomi. Referendimi është cilësuar i paligjshëm nga Kievi dhe Perëndimi, ...

Mbahet referendumi në Krime

Portalb - 16.03.2014

Po mbahet në Krime referendum vendimtar, që do të përcaktojë nëse gadishulli do të mbetet pjesë e Ukrainës apo do t’i bashkohet Rusisë. SHBA, BE dhe Ukraina e konsiderojnë si të paligjshme këtë votë, ...

Krimea voton sot për t’iu bashkuar Rusisë

Lajmi.net - 16.03.2014

Më shumë se 1.5 milionë banorë të Krimesë janë ftuar që të dalin në referendum që të shprehen nëse duan të shkëputen nga Ukraina dhe t’i bashkohen Rusisë.

UKRAINË – Kronologji – Kundërshtimi proevropian për referendumin në Krime

24 orë - 16.03.2014

- Kujtojmë disa nga ngjarjet kryesore në Ukrainë që nga fillimi i kontestimeve proevropiane deri në procesin e referendumit të sotëm për bashkimin e Krimesë me Rusinë.

Mbahet referendumi në Krime

Shqipmedia - 16.03.2014

Po mbahet në Krime referendum vendimtar, që do të përcaktojë nëse gadishulli do të mbetet pjesë e Ukrainës apo do t’i bashkohet Rusisë. SHBA, BE dhe Ukraina e konsiderojnë si të paligjshme këtë votë, ...

Krimeja mban referendumin e ndarjes

24 orë - 16.03.2014

Në Krime të Ukrainës po mbahet referendumi për bashkimin ose jo të rajonit me Rusinë. Të shtunën, Rusia i ka vënë veto rezolutës së Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, e cila shpall ...

Ditë vendimtare për Krimenën ( Foto Album )

24 orë - 16.03.2014

Bota i ka kthyer sot sytë nga Krimeja : Në një referendum qytetarët e atjeshëm vendosin për përkatësinë kombëtare të republikës së tyre. Udhëheqja e Krimesë dëshiron që ky gadishull të bashkohet me ...

Sot referendumi në Krime, Lavrov: I ligjshëm

SOT - 16.03.2014

Një incident është shënuar sot në Krime ku po votohet për referendumin, për ribashkim me Rusinë ose për të qëndruar brenda Ukrainës. Demonstrues pro-rus kanë sulmuar godinën e Shërbimit të Sigurisë ...

Protestat pro-ruse përhapen në lindje dhe jug të Ukrainës

Evropaelire - 16.03.2014

20:53 Protestat pro-ruse përhapen në lindje dhe jug të Ukrainës 20:12 Janë mbyllur vendvotimet në Serbi 19:47 Mbyllet sezoni olimpik dimëror në Soçi 19:30 Përfundojnë votimet në referendumin e ...

Numri i votuesve në referendum e Krimese kalon shifrën një milion

24 orë - 16.03.2014

Pjesëmarrja e votuesve në referendumin për bashkimin e Krimesë me Rusinë kaloi shifrën një milion thënë ndryshe 64 për qind e numrit të përgjithshëm të tyre, njoftoi Komisioni Elekoral.

SHBA/BE: S’e njohim referendumin në Krime

Almakos - 16.03.2014

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë përsëritur se nuk do të njohin rezultatet e referendumit të Krimesë, për ndarje nga Ukraina. Një zyrtar nga SHBA-ja ka thënë se Sekretari amerikan i ...

SHBA dhe BE: Nuk e njohim referendumin në Krime

SOT - 16.03.2014

Në Bruksel, presidenti i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso, dhe presidenti i Këshillit Evropian, Herman Van Rompuy, përmes një deklarate të përbashkët, kanë thënë se blloku 28 anëtarësh ...

SHBA-BE: Nuk e njohim rezultatin

Top Channel - 16.03.2014

SHBA-BE: Nuk e njohim rezultatin 16/03/2014 Përmes një deklarate, Shtëpia e Bardhë kundërshtoi referendumin në Krime dhe i cilësoi veprimet e Rusisë të rrezikshme dhe destabilizuese.

Rezultatet e referendumit në Krimea PRO Rusisë

Shqipmedia - 16.03.2014

Kryeministri i vetëshpallur i Krimesë, Sergei Aksyonov, ka thënë se Krimea do të bëhet pjesë e Rusisë “sa më shpejt që të jetë e mundur”. Deklarata e tij transmetohet nga BBC, ndërkaq raportohet edhe ...

Krime: Shumicë votash pro bashkimit me Rusinë

DW - 16.03.2014

Perëndimi e konsideron referendumin e organizuar prej qeverisë rajonale pro-ruse të Krimesë, si shkelje të kushtetutës së Ukrainës dhe të së drejtës ndërkombëtare.

93 për qind e zgjedhësve votojnë pro bashkimit me Rusinë

24 orë - 16.03.2014

Sipas rezultateve paraprake, 93 për qind e votuesve në referendumin për bashkimin e Krimesë me Rusinë kanë votuar pro, njoftoi televizioni shtetëror rsu ”Rossia 24”.

Zhvillohet referendumi në Krime

Ora news - 16.03.2014

Gadishulli i Krimesë zhvillon sot referendumin nga i cili do të përcaktohet nëse vendi do të mbetet pjesë e Ukrainës apo do t’i bashkohet Rusisë. Vëzhguesit ndërkombëtarë nuk kanë pranuar të marrin ...

Në Krime po mbahet referendumi për bashkim me Rusinë

Telegrafi - 16.03.2014

Në Krime sot po mbahet referendum vendimtar, që do të përcaktojë nëse gadishulli do të mbetet pjesë e Ukrainës apo do t’i bashkohet Rusisë. SHBA, BE dhe Ukraina e konsiderojnë si të paligjshme këtë ...

Mbyllet referendumi në Krime, Exit-pollet: 93% pro Rusisë. SHBA e BE kërcënojnë me sanksione

Panorama - 16.03.2014

Procesi i votimit në Krime Në Krime kanë përfunduar votimet në referendumin për bashkimin e rajonit me Rusinë apo për mbetjen e tij në Ukrainë. Exit-pollet thonë se 93 për qind e pjesëmarrësve kanë ...

Në Krime mbahet referendumi

Yll Press - 16.03.2014

Në Krime të Ukrainës po mbahet referendumi për bashkimin ose jo të rajonit me Rusinë. Në Krime të Ukrainës po mbahet referendumi për bashkimin ose jo të rajonit me Rusinë.

Referendum, ditë vendimtare për Krimenë

Yll Press - 16.03.2014

Ata do të votojnë nëse janë pro anëtarësimit të Krimesë në Federatën Ruse ose nëse duan që të rivendoset kushtetuta e vitit 1992, në të cilën Krimesë i njiheshin më tepër pavarësi si pjesë e ...

Kryeministri Aksjonov votoi ndër të parët në referendum për ardhmërinë e Krimesë

Yll Press - 16.03.2014

Kryeministri i Krimesë, Sergej Aksjonov ishte njëri ndër banorët e Krimesë i cili votoi në referendum për ardhmërinë e gadishullit ukrainas. Kryeministri i Krimesë, Sergej Aksjonov ishte njëri ndër ...

Ukraina dhe Rusia, armëpushim deri më 21 mars

Panorama - 16.03.2014

UPDATE- Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës dhe Rusisë kanë rënë dakord për një armëpushim në Krime deri në datën 21 mars. Kështu është shprehur ministri i Mbrojtjes së Ukrainës këtë të dielë.

Armëpushim mes Rusisë dhe Ukrainës

Ora news - 16.03.2014

“Mes Rusisë dhe Ukrainës është arritur një marrëveshje armëpushimi për Krimene deri më datë 21 mars”. Kjo eshte deklarata zyrtare e bere kete te diel nga Ministri i Mbrojtjes ne Kiev, Ihor Tenyukh, ...

Ukrainë, Krimea zgjedh Rusinë, SHBA-BE: Referendumi ilegal, nuk e njohim- FOTO

BalkanWeb - 16.03.2014

UKRAINE -Rezultatet e exit poll-eve në referendumin e zhvilluar sot në gadishullin ukrainas tregojnë se Krimea kërkon të bashkohet me Rusinë. Sipas të dhënave të televizionit publik rus, “Rossia 24”, ...

BE: Referendumi i Krimesë i paligjshëm, nesër sanksionet për Rusinë!

Telegrafi - 16.03.2014

Bashkimi Evropian zyrtarisht dënoi referendumin në Krime, duke e përshkruar atë si të paligjshëm. E njëjta vlen edhe për SHBA-të. “Nuk e pranojmë rezultatin e referendumit”, kanë thënë në një ...

Ukraina drejt ndarjes, Krimeja i thotë 'Po' bashkimit me Rusinë

Zeri - 16.03.2014

“Po” për bashkimin e Krimesë me Rusinë ka fituar 93 për qind të votave të referendumit të sotëm. Ky është rezultati i një exit pollit të bërë publik nga televizioni Rusia24.

SHBA/BE: S’e njohim referendumin në Krime

Ora news - 16.03.2014

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë përsëritur se nuk do të njohin rezultatet e referendumit të Krimesë, për ndarje nga Ukraina. Një zyrtar nga SHBA-ja ka thënë se Sekretari amerikan i ...

SHBA-BE: Nuk e njohim rezultatin

Zeri - 16.03.2014

Përmes një deklarate, Shtëpia e Bardhë kundërshtoi referendumin në Krime dhe i cilësoi veprimet e Rusisë të rrezikshme dhe destabilizuese. “Jemi shumë larg atyre ditëve, kur bashkësia ndërkombëtare ...

Përfundojnë votimet në referendumin e Krimesë

Ora news - 16.03.2014

Në Krime kanë përfunduar votimet në referendumin kundërthënës për bashkimin e rajonit me Rusinë apo për mbetjen e tij në Ukrainë. Exit-pollet thonë se 93 për qind e pjesëmarrësve kanë mbështetur ...

Referendumi në Krime, qytetarët e gadishullit vendosin për bashkimin me Rusinë

ABC News - 16.03.2014

Krimea kërkon të bashkohet me Rusinë. Rezultatet e exit poll-eve në referendumin e zhvilluar sot në gadishullin ukrainas tregojnë pikërisht për një vendim të tillë.

Armëpushim në Krime. Sondazhet: 93% pro bashkimit me Rusinë. BE: S’e njohim

Gazeta Idea - 16.03.2014

Ukrainë- Në orën 19:00 të mbrëmjes së sotme Krimea mbylli procesin e votimit në referendumin pro ndarjes me Ukrainën dhe bashkimit me Rusinë ose jo, teksa exit pollet thonë se 93 për qind e votuesve ...

Po zhvillohet referendumi, Krimea në kaos të vërtetë

AMA-News - 16.03.2014

Gadishulli i Krimesë zhvillon sot referendumin nga i cili do të përcaktohet nëse vendi do të mbetet pjesë e Ukrainës apo do t’i bashkohet Rusisë. Vëzhguesit ndërkombëtarë nuk kanë pranuar të marrin ...

Krime, votojnë mbi 1 mln persona BE dënon referendumin pro Rusi

Shqiptarja - 16.03.2014

KRIME - Ukraina dhe Rusia kanë rënë dakord për ‘armëpushim’ në Krime deri në 21 mars. Lajmi është konfirmuar nga ministri i mbrojtjes ukrainas Igor Tenyukh i cili tha se nuk do të ketë masa ndaj ...

Bota sot sytë nga Krimeja

InfoGlobi - 16.03.2014

Bota i ka kthyer sot sytë nga Krimeja : Në një referendum qytetarët e atjeshëm vendosin për përkatësinë kombëtare të republikës së tyre. Udhëheqja e Krimesë dëshiron që ky gadishull të bashkohet me ...

Krimeja shumë pranë ribashkimit

Vision Plus - 16.03.2014

Krimeja është shumë pranë ribashkimit me Rusinë. Kështu shkruajnë mediat ruse nisur nga pjesëmarrja e lartë që përllogaritet në mbi 66% e votuesve në Krime.

Ditë vendimtare për Krimenë

Gazeta Dita - 16.03.2014

Megjithë përpjekjet politike të Perëndimit për t’i ndalur përpjekjet separatiste të Moskës referendumi në gadishullin ukrainas të Krimesë po zhvillohet.

Referendumi në Krimea, mbi 50% pjesëmarrje

AMA-News - 16.03.2014

Pjesëmarrje e lartë është duke u shënuar në Referendumin për shkëputjen ose jo të rajonit të Krimeas në Ukrainë, ku deri në orë 12:00 kanë votuar më shumë se 50 përqind e popullsisë.

Rusia-armëpushim në Krime

InfoGlobi - 16.03.2014

Rusia është pajtuar për armëpushim në Krime deri më 21 mars, ka barë të ditur ushtruesi i detyrës së ministrit të Mbrojtjes së Ukrainës, Ihor Tenyukh.

Ukraina dhe Rusia, armëpushim deri më 21 mars

Durres Lajm - 16.03.2014

- Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës dhe Rusisë kanë rënë dakord për një armëpushim në Krime deri në datën 21 mars. Kështu është shprehur ministri i Mbrojtjes së Ukrainës këtë të dielë.

“Votimi në Krime thyen çdo rekord”

InfoGlobi - 16.03.2014

Bota i ka kthyer sot sytë nga Krimeja : Në një referendum qytetarët e atjeshëm vendosin për përkatësinë kombëtare të republikës së tyre. Udhëheqja e Krimesë dëshiron që ky gadishull të bashkohet me ...

Preliminare: 93% votuan pro bashkimit me Rusinë

InfoGlobi - 16.03.2014

Rezultatet preliminare të votimeve në Krime, tregojnë se 93 për qind e votuesve kanë mbështetur bashkimin e Krimesë me Rusinë. Kryeministri i vetëshpallur i Krimesë, Sergei Aksyonov, ka thënë se ...

BE deklaratë mbi Referendumin në Krime

Gazeta Dita - 16.03.2014

Në një deklaratë të përbashkët Presidenti i Këshillit Europian Herman Van Rompuy dhe Presidenti i Komisionit Europian, José Manuel Barroso, kanë deklaruar se mbajtja e Referendumit mbi statusin e ...

SHBA: S`njohim referendumin në Krime, Rusia po bën pushtim

Alb Observer - 16.03.2014

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk e njohin rezultatin e referendumit në Krime. Përmes një deklarate, Shtëpia e Bardhë kundërshtoi referendumin në Krime dhe i cilësoi veprimet e Rusisë të rrezikshme ...

Krimea feston bashkimin me Rusinë, 93 përqind votuan pro

Info Shqip - 16.03.2014

Sipas rezultateve të para të anketës, 93 përqind e votuesve në referendumin e sotëm në Krime kanë votuar për bashkim të Krimesë me Rusinë. Anketën e ka realizuar Instituti Republikan për kërkime ...

Krimea feston bashkimin me Rusinë, 93 përqind votuan pro

Gazeta Shqip - 16.03.2014

Sipas rezultateve të para të anketës, 93 përqind e votuesve në referendumin e sotëm në Krime kanë votuar për bashkim të Krimesë me Rusinë. Anketën e ka realizuar Instituti Republikan për kërkime ...

Krime, referendumi: Pro bashkimit me Rusinë, BE-SHBA: Nuk e njohim

Durres Lajm - 16.03.2014

- Rezultatet e exit poll-eve në referendumin e zhvilluar sot në gadishullin ukrainas tregojnë se Krimea kërkon të bashkohet me Rusinë. Sipas të dhënave të televizionit publik rus, “Rossia 24”, 93% e ...

Krimea zgjedh Rusinë, 93% pro. BE:S’e njohim

AMA-News - 16.03.2014

Rezultatet e exit poll-eve në referendumin e zhvilluar sot në gadishullin ukrainas tregojnë se Krimea kërkon të bashkohet me Rusinë. Sipas të dhënave të televizionit publik rus, “Rossia 24”, 93% e ...

Krime, votohet për bashkimin me Rusinë, referendumi rrit tensionet

AlbanianScreen - 16.03.2014

Krime - Crimea voton në referendumin për të vendosur nëse do të bashkohet me Rusinë apo do të qëndrojë në Ukrainë, por me më shumë autonomi. Referendimi është cilësuar i paligjshëm nga Kievi dhe ...

Rriten tensionet, Krimeja mban referendum për bashkimin me Rusinë

Republika - 16.03.2014

Sot në rajonin e Krimesë pjesë e Ukrainës, po mbahet referendumi për për ndarjen nga Ukraina dhe bashkimin me Rusinë. Referendumi pritet të dalë në përfundim të tij pro bashkimit me Rusinë pasi në ...

Tatarët bojkotojnë referendumin në Krime (Foto)

Republika - 16.03.2014

Krimeja po voton nëpërmjet referendumit ti bashkangjitet Rusisë ose të qëndrojë bashkë me Ukrainën por me më shumë autonomi. Referendumi është cilësuar si i jashtëligjshëm nga Kievi dhe perëndimi ...

Rezultatet e para: 93 % e votuesve në Krime, votuan për bashkim me Rusinë

Republika - 16.03.2014

Kryeministri i vetëshpallur i Krimesë, Sergei Aksyonov, ka thënë se Krimea do të bëhet pjesë e Rusisë “sa më shpejt që të jetë e mundur”. Deklarata e tij transmetohet nga BBC, ndërkaq raportohet edhe ...

MPJ: Rasti i Krimesë s'ka asnjë ngjashmëri me rrethanat historike të Kosovës

Shekulli - 15.03.2014

Rajoni i Krimesë në Ukrainë do të mbajë nëse referendum për të vendosur mbi statusin e saj: nëse do t’i bashkohet territorit të Rusisë. Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë i bashkohet ...

Rezoluta e Kombeve të Bashkuara: Vota e Krimesë, e pavlerë. Rusia vë veton

Shekulli - 15.03.2014

Rusia ka vënë veton ndaj rezolutës së Këshillit të Sigurisë së Kombeve të Bashkuara, e cila e deklaron referendumin mbi statusin e republikës autonome të Krimesë si të pavlerë dhe u bën thirrje të ...

Pak histori dhe fati i Krimesë

Ina - 15.03.2014

Shumica e popullsisë ruse në gadishullin e Krimesë po përgatitet të votojë në referendumin e së dielës, për t’u bashkuar me Rusinë, apo për të mbetur pjesë e Ukrainës.

Jetesa e Krimesë kalon përmes Ukrainës

DW - 15.03.2014

Elektricitet, ujë, gas, ushqime: Krimea furnizohet më shumë nga toka kontinentale ukrainase. Kjo mund të ndryshojë për keq në rast se banorët e gadishullit do të votojnë për një bashkim me Rusinë.

SHBA kërkon ekstradimin e oligarkut ukrainas

Evropaelire - 15.03.2014

10:40 KS voton sot rezolutën për Ukrainën 10:33 Cardin: S’ka paralele midis Kosovës e ...

Cardin: S’ka paralele ndërmjet Kosovës e Krimesë

Evropaelire - 15.03.2014

Senatori amerikan, Ben Cardin, thotë se nuk mund të tërhiqen paralele midis Kosovës dhe Krimesë. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, në gjuhën serbe, ai ka komentuar ndërhyrjen e Rusisë në ...

Erdogan akuzon 15-vjeçarin e vrarë për lidhje terroriste

Evropaelire - 15.03.2014

19:03 Erdogan akuzon 15-vjeçarin e vrarë për lidhje terroriste 18:26 Ukraina dënon “pushtimin” e një fshati nga Rusia 17:58 Në Kirgizi nuk ka shenja të aeroplanit të zhdukur 17:40 Tahiri dhe Nishani ...

Senatori amerikan: S’ka paralele midis Kosovës e Krimesë

Portalb - 15.03.2014

Senatori amerikan, Ben Cardin, thotë se nuk mund të tërhiqen paralele midis Kosovës dhe Krimesë. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, në gjuhën serbe, ai ka komentuar ndërhyrjen e Rusisë në ...

Tirana: Krimea s'është Kosovë Referendumi është i rrezikshëm

24 orë - 15.03.2014

Një ditë nga mbajtja e referendumit në Krime të Ukrainës për bashkim e saj me Rusinë, Ministria e Jashtme dënon me force çdo pretendim, se deklarimi i pavarësisë së Krimesë duhet të trajtohet në ...

S’ka paralele midis Kosovës e Krimesë

Albeu.com - 15.03.2014

Senatori amerikan, Ben Cardin , thotë se nuk mund të tërhiqen paralele midis Kosovës dhe Krimesë. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, në gjuhën serbe, ai ka komentuar ndërhyrjen e Rusisë në ...

MPJ: Referendumi në Krime i paligjshëm

Albeu.com - 15.03.2014

Ministria e Punëve të Jashtme së Republikës së Shqipërisë e cilëson si të paligjshëm dhe në kundërshtim të hapur me Kushtetutën e Ukrainës dhe të drejtën ndërkombëtare referendumin e deklaruar për ...

Bushati: Rasti i Krimesë s'ka ngjashmëri me Kosovën, Rusia të ndalet

SOT - 15.03.2014

Ministria e Punëve të Jashtme së Republikës së Shqipërisë i bashkohet shqetësimit të shprehur nga komuniteti ndërkombëtar mbi paligjshmërinë dhe rrezikshmërinë e referendumit të deklaruar për t’u ...

Referendumi në Krime, MPJ: Ilegjitim

Top Channel - 15.03.2014

Referendumi në Krime, MPJ: Ilegjitim 15/03/2014 Ministria e Punëve të Jashtme së Republikës së Shqipërisë ka reaguar lidhur me referendumin që pritet të zhvillohet në Krime në datën 16 mars duke e ...

Këshilli i Sigurimit voton sot rezolutën për Ukrainën

SOT - 15.03.2014

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara pritet të votojë sot një rezolutë, e cila mbështet integritetin territorial të Ukrainës. Drafti i sponsorizuar nga Shtetet e Bashkuara po ashtu thotë se ...

Rasti i Krimesë nuk ka asnjë ngjashmëri të rrethanave historike dhe fakteve me Kosovën

Lajmeshqip - 15.03.2014

Rajoni i Krimesë në Ukrainë do të mbajë nëse referendum për të vendosur mbi statusin e saj: nëse do t’i bashkohet territorit të Rusisë. Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë i bashkohet ...

MPJ e Shqipërisë: Rasti i Krimesë nuk ka asnjë ngjashmëri me Kosovën

Almakos - 15.03.2014

Rajoni i Krimesë në Ukrainë do të mbajë nëse referendum për të vendosur mbi statusin e saj: nëse do t’i bashkohet territorit të Rusisë. Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë i bashkohet ...

Moskë, protestë kundër Kremlinit

Top Channel - 15.03.2014

Moskë, protestë kundër Kremlinit 15/03/2014 Mijëra persona kanë marrë pjesë në një manifestim në kryeqytetin e Rusisë, Moskë, për të kundërshtuar ndërhyrjen e vendit në çështjet e Ukrainës, një ditë ...

Cardin: S’ka paralele ndërmjet Kosovës e Krimesë

Almakos - 15.03.2014

Senatori amerikan, Ben Cardin, thotë se nuk mund të tërhiqen paralele midis Kosovës dhe Krimesë. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, në gjuhën serbe, ai ka komentuar ndërhyrjen e Rusisë në ...

Keshilli i Sigurimit nuk e voton Rezoluten per Krimene

24 orë - 15.03.2014

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara voton sot për një rezolutë të hartuar nga Shtetet e Bashkuara, ku bëhet thirrje për të mos njohur rezultatet e referendumit që pritet të mbahet nesër në ...

Rusia i vë veto Rezolutës për Krimenë në KS të OKB’së

Lajmi.net - 15.03.2014

Rusia i ka vënë veto draft-rezolutës së KS të OKB'së, e cila do ta shpallte të paligjshëm referendumin për statusin e Krimesë, 13 anëtaret e tjera të KS kanë votuar në favor të rezolutës, ndërsa Kina ...

Rezoluta e KB-ve: Vota e Krimesë, e pavlerë. Rusia vë veton

Lajm - 15.03.2014

Rusia ka vënë veton ndaj rezolutës së Këshillit të Sigurisë së Kombeve të Bashkuara, e cila e deklaron referendumin mbi statusin e republikës autonome të Krimesë si të pavlerë dhe u bën thirrje të ...

Ukraina akuzon Rusinë për pushtim të pjesës juglindore të vendit

24 orë - 15.03.2014

Ukraina akuzoi sot Rusinë se ka pushtuar ushtarakisht territorin e saj duke vendosur 80 ushtarë, helikopterë dhe mjete të blinduara, në një fshat që ndodhet në krahun tjetër të kufirit administrativ ...

Ukrainë, votohet për shpërbërjen e Kuvendit rajonal të Krimesë

SOT - 15.03.2014

Parlamenti i Ukrainës ka votuar për shpërbërjen e Kuvendit rajonal të Krimesë. Në favor të masës kanë votuar 278 deputetë, ndërsa 17 të tjerë nuk kanë marrë pjesë në votim.

Rusia zgjeron pushtimin në Ukrainë

Almakos - 15.03.2014

Ministria e Jashtme e Ukrainës ka dënuar zbarkimin e trupave ruse në një zonë rreth 10 kilometra në veri të Krimesë. Në deklaratën e Ministrisë thuhet se trupat e Forcave të Armatosura të Federatës ...

Pikëpyetje për pasojat e referendumit në Krime

Almakos - 15.03.2014

Me dështimin e përpjekjeve të minutës së fundit për të shmangur referendumin mbi të ardhmen e Krimesë, zyrtarët e këtij rajoni autonom po bëjnë përgatitjet përfundimtare për votimin e së dielës, ku ...

Pak histori dhe fati i Krimesë

VOA - 15.03.2014

Shumica e popullsisë ruse në gadishullin e Krimesë po përgatitet të votojë në referendumin e së dielës, për t’u bashkuar me Rusinë, apo për të mbetur pjesë e Ukrainës.

Fati i Krimesë, ish-ambasadori amerikan në Rusi: Marrëveshje mes palëve për ndryshim kufinjsh

Ora news - 15.03.2014

Shumica e popullsisë ruse në gadishullin e Krimesë po përgatitet të votojë në referendumin e së dielës, për t’u bashkuar me Rusinë, apo për të mbetur pjesë e Ukrainës.

Cardin: S’ka paralele midis Kosovës e Krimesë

Telegrafi - 15.03.2014

Senatori amerikan, Ben Cardin, thotë se nuk mund të tërhiqen paralele midis Kosovës dhe Krimesë. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, në gjuhën serbe, ai ka komentuar ndërhyrjen e Rusisë në ...

KS voton sot rezolutën për Ukrainën

Ora news - 15.03.2014

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara pritet të votojë sot një rezolutë, e cila mbështet integritetin territorial të Ukrainës. Drafti i sponsorizuar nga Shtetet e Bashkuara po ashtu thotë se ...

Referendumi në Krime, MPJ: Asnjë krahasim me Kosovën, i paligjshëm

Ora news - 15.03.2014

Ministria e Punëve të Jashtme së Republikës së Shqipërisë i bashkohet shqetësimit të shprehur nga komuniteti ndërkombëtar mbi paligjshmërinë dhe rrezikshmërinë e referendumit të deklaruar për t’u ...

MPJ: Rusia të ndalet, rasti i Krimesë s'ka ngjashmëri me Kosovën

BalkanWeb - 15.03.2014

TIRANE- Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë i është bashkuar sot shqetësimeve të ndërkombëtarëve për mbajtjen e referendumit në Krime. MPJ e cilëson të paligjshëm dhe në kundërshtim me ...

MPJ dënon krahasimin e Krimesë me Kosovën, nuk janë raste të njëjta.Referendumi, i paligjshëm

Panorama - 15.03.2014

Krime, postera per referendumin e së dielës TIRANE- Ministria e Punëve të Jashtme së Republikës së Shqipërisë i bashkohet shqetësimit të shprehur nga komuniteti ndërkombëtar mbi paligjshmërinë dhe ...

KS voton sot rezolutën për Ukrainën

Panorama - 15.03.2014

Keshilli i Sigurimit Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara pritet të votojë sot një rezolutë, e cila mbështet integritetin territorial të Ukrainës.

Tension para referendumit, 2 të vrarë në Kharkiv

Panorama - 15.03.2014

Nga përplasjet e grupeve rivale në Kharkiv Dy persona mbetën të vrarë nga përleshjet mes aktivistëve pro-ukrainas dhe atyre pro-rusë në qytetin lindor të Ukrainës, Khrakiv, njofton BBC.

Cardin: S’ka paralele ndërmjet Kosovës e Krimesë

Ora news - 15.03.2014

Senatori amerikan, Ben Cardin, thotë se nuk mund të tërhiqen paralele midis Kosovës dhe Krimesë. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, në gjuhën serbe, ai ka komentuar ndërhyrjen e Rusisë në ...

Përleshje në Ukrainë, dy viktima (Video)

Telegrafi - 15.03.2014

Dy persona humbën jetën në përleshjet mes aktivistëve pro-ukrainas e atyre pro-rus në qytetin lindor të Ukrainës, Kharkiv, shenja më e fundit kjo e tensionimit të situatës në vend, e cila duket gati ...

Rusia i vë veton rezolutës për Krimenë

VOA - 15.03.2014

Rusia i vuri veton një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e cila bënte thirrje për të mos e njohur rezultatin e referendumit që do të mbahet nesër në rajonin ukrainas të Krimesë.

Referendumi në Krime, MPJ: I paligjshëm, i rrezikshëm

Mapo - 15.03.2014

Shqipëria i bashkohet vendeve perëndimore që kundërshtojnë referendumin e Krimesë, të paralajmëruar që do të mbahet nesër. Nëpërmjet një deklarate për mediat, Ministria e Punëve të Jashtme e cilëson ...

Kryeministri i Krimesë bëri thirrje për jehonë masive në referendumin e nesërm

Yll Press - 15.03.2014

Kryeministri i Krimesë Sergej Aksjonov sot u bëri thirrje banorëve të Krimesë që masivisht të dalin në referendumin e nesërm për ardhmërinë e gadishullit dhe të bëjnë zgjedhje "me të cilën do të ...

S’ka paralele midis Kosovës e Krimesë

Yll Press - 15.03.2014

Senatori amerikan, Ben Cardin, thotë se nuk mund të tërhiqen paralele midis Kosovës dhe Krimesë. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, në gjuhën serbe, ai ka komentuar ndërhyrjen e Rusisë në ...

Këshilli i Sigurimit voton sot rezolutën për Ukrainën

Yll Press - 15.03.2014

Drafti i sponsorizuar nga Shtetet e Bashkuara po ashtu thotë se referendumi i së dielës në rajonin ukrainas të Krimesë, nuk mund të ketë validitet. Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara pritet ...

Ukraina shpërbën Kuvendin rajonal të Krimesë

Yll Press - 15.03.2014

Parlamenti i Ukrainës ka votuar për shpërbërjen e Kuvendit rajonal të Krimesë. Parlamenti i Ukrainës ka votuar për shpërbërjen e Kuvendit rajonal të Krimesë.Në favor të masës kanë votuar 278 ...

Rusia i vë veto rezolutës për Krimenë

Yll Press - 15.03.2014

Rusia i ka vënë veto draft-rezolutës së Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, e cila do ta shpallte të paligjshëm referendumin për statusin e Krimesë dhe do t’iu bënte thirrje qeverive dhe ...

KS i OKB-së s'e miraton rezolutën për Krimenë

Zeri - 15.03.2014

Këshilli i Sigurimit i OKB-së nuk e miratoi projekt-rezolutën që bënte thirrje për të mos e njohur rezultatin e referendumit që do të mbahet nesër (e diel) në rajonin ukrainas të Krimesë.

Tensionohet situata në Ukrainë, një ditë para referendumit, 2 të vrarë në protesta

Ora news - 15.03.2014

Këshilli i Sigurimit ka dështuar në miratimin e një rezolute që bënte thirrje për të mos njohur rezultatin e referendumit që do të mbahet ditën e dielë në rajonin e Krimesë.

Pikëpyetje për pasojat e referendumit në Krime

VOA - 15.03.2014

Me dështimin e përpjekjeve të minutës së fundit për të shmangur referendumin mbi të ardhmen e Krimesë, zyrtarët e këtij rajoni autonom po bëjnë përgatitjet përfundimtare për votimin e së dielës, ku ...

Turchynov: Situata është shumë e rrezikshme! Nuk po ekzagjeroj!

Telegrafi - 15.03.2014

Ukraina akuzoi Rusinë se ushtarakisht ka pushtuar territorin e saj, duke vendosur edhe 80 ushtarë, helikopterë dhe makina të blinduara në një fshat që ndodhet në anën tjetër të kufirit administrativ ...

Cardin: S’ka paralele midis Kosovës e Krimesë

InfoGlobi - 15.03.2014

Senatori amerikan, Ben Cardin, thotë se nuk mund të tërhiqen paralele midis Kosovës dhe Krimesë. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, në gjuhën serbe, ai ka komentuar ndërhyrjen e Rusisë në ...

Përleshje vdekjeprurëse në Ukrainë përpara votimit në Krime

Gazeta Idea - 15.03.2014

Ukrainë- Dy vetë janë vrarë në përleshjet ndërmjet aktivistëve pro-ukrainas dhe pro-rus në qytetin lindor të Ukrainës Kharkiv, thonë zyrtarët. Pesë vetë u plagosën gjatë natës nga të shtëna.

Ministria e Jashtme: Referendumi në Krime, i paligjshëm dhe i rrezikshëm

Gazeta Tema - 15.03.2014

Ministria e Jashtme reagoi një ditë përpara referendumit të planifikuar për t’u mbajtur në Krime. MPJ e cilëson këtë referendum të paligjshëm dhe të rrezikshëm.

Tirana: Krimea se#39;është Kosovë Referendumi është i rrezikshëm

Shqiptarja - 15.03.2014

TIRANE- Një ditë nga mbajtja e referendumit në Krime të Ukrainës për bashkim e saj me Rusinë, Ministria e Jashtme dënon me force çdo pretendim, se deklarimi i pavarësisë së Krimesë duhet të trajtohet ...

Bushati:Referendumi në Krime i paligjshëm

AMA-News - 15.03.2014

Ministria e Punëve të Jashtme së Republikës së Shqipërisë i bashkohet shqetësimit të shprehur nga komuniteti ndërkombëtar mbi paligjshmërinë dhe rrezikshmërinë e referendumit të deklaruar për t’u ...

Tirana zyrtare: Referendumi në Krime, i paligjshëm. Kosova, jo ngjashmëri

Gazeta Idea - 15.03.2014

Tiranë- Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, MPJ, e cilëson të paligjshëm dhe në kundërshtim me Kushtetutën ukrainase referendumin që pritet të mbahet nesër në Krime, ndërsa dënon çdo lloj ...

Senatori Cardin: S’mund të ketë paralele mes Krimesë e Kosovës

Gazeta Idea - 15.03.2014

SHBA- Senatori amerikan, Ben Cardin, thotë se nuk mund të tërhiqen paralele midis Kosovës dhe Krimesë. Cardin një intervistë për Zërin e Amerikës, në gjuhën serbe, ka komentuar ndërhyrjen e Rusisë në ...

MPJ: Rusia të ndalet, rasti i Krimesë s’ka ngjashmëri me Kosovën

Gazeta Dita - 15.03.2014

Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë i është bashkuar sot shqetësimeve të ndërkombëtarëve për mbajtjen e referendumit në Krime. MPJ e cilëson të paligjshëm dhe në kundërshtim me Kushtetutën ...

Situata në Ukrainë një ditë para Referendumit

Vision Plus - 15.03.2014

Një ditë para mbajtjes së referendumit në Krime për bashkimin me Rusinë, përshkallëzohen tensionet në terren. Dy njerëz humbën jetën nga përleshjet mes aktivistëve pro-rusë dhe atyre pro-Ukrainës, në ...

Ekstremi i djathtë evropian, i ftuar nga Rusia si vëzhgues në referendumin e Krimesë

Gazeta Dita - 15.03.2014

Ekstremi i djathtë në Europë, është ftuar nga qeveria ruse, për të vëzhguar referendumin e së dielës, që do të zhvillohet në Krime. Sipas EUobserver, Presidentja e Frontit Nacional francez, Marine Le ...

Krimea, protesta edhe në Moskë. Rusia vendos veton për rezolutën e OKB

Gazeta Idea - 15.03.2014

Moskë- Rusia ka vendosur veton për rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, që kishte për qëllim ta dënojë referendumin në Krime që mbahet nesër.

Rusia vendos veto në OKB mbi rezolutën kundër referendumit

Shqiptarja - 15.03.2014

SHBA- Rusia vendos veton mbi draft-rezolutën e OKB-së që kundërshtonte referendumin në Krime që do të përcaktonte statusin e ardhshëm të kësaj zone.Zyrtarë të lartë të SHBA-ve, vazhdimisht janë ...

FOTOT/ Rusët nisin marshimin duke pushtuar fshatin e parë, presidenti ukrainas: Jemi të rrezikuar

Gazeta Tema - 15.03.2014

Trupat ruse, të mbështetura nga helikopterë dhe autoblinda, kanë pushtuar një fshat ukrainas në pritje të një referendumi në Krime për bashkimin me Rusinë.

Rusët pushtojnë fshatin e parë ukrainas

Tetova Sot - 15.03.2014

Trupat ruse, të mbështetura nga helikopterë dhe autoblinda, kanë pushtuar një fshat ukrainas në pritje të një referendumi në Krime për bashkimin me Rusinë.

Ushtria ruse nis pushtimin e Ukrainës

AMA-News - 15.03.2014

Ukraina akuzoi sot Rusinë se ka pushtuar ushtarakisht territorin e saj duke vendosur 80 ushtarë, helikopterë dhe mjete të blinduara, në një fshat që ndodhet në krahun tjetër të kufirit administrativ ...

Lavrov: Rusia do të reskpetojë vullnetin e popullit të Krimesë

Shekulli - 14.03.2014

“Rusia do të respektojë dëshirën e popullit të Krimesë”. Kështu është shprehur ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov në lidhje me referendumin që do të mbahet të dielën në gadishullin e Krimesë.

BE kundërshton krahasimet Krime-Kosovë

SETimes - 14.03.2014

14/03/2014 Kërcënimet e gjenocidit nxitën ndarjen e Kosovës, por kërcënime të tilla nuk ka në Krime. Nga Linda Karadaku për Southeast European Times në Prishtinë -- 14/03/14 Në periudhën e një ...

Rusia fton OSBE-në të monitorojë referendumin në Krime

Albeu.com - 14.03.2014

Rusia ka bërë thirrje 57 vendeve që përbëjnë Organizaten për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, që të dielën me 16 mars, të dërgojnë një mision vëzhgues për të monitoriuar mbarëvajtjen e referendumit ...

Tre aktivistë konsiderohen të zhdukur në Krime

Almakos - 14.03.2014

Tre aktivistë të lëvizjes protestuese Automaidan në Ukrainë raportohet se janë të zhdukur në rajonin e Krimesë. Ish-ministri i mbrojtjes së Ukrainës, Anatoliy Hrutsenko, njëherësh ligjvënës në ...

Kush do t’iu ndihmojë tatarëve të Krimesë?

Yll Press - 14.03.2014

Përderisa Krimea po përgatit një referendum për të ardhmen e vendit, popullsia vendëse po përgatitet për më të keqen Në fillim ishte e vështirë për Rustem Kadyrovin, qytetar nga Krimea, të përballej ...

Tensione në Ukrainë: Rusët zbarkojnë në Krime

Telegrafi - 14.03.2014

Anija ruse e desantit ka zbarkuar ushtarët, kamionët dhe mjetet e blinduar pranë Sevastopolit në Krime, raporton Reuters. Anija e madhe Jamal zbarkoi në gjirin e Krimesë, 15 kilometra larg ...

Rusia shton ushtrinë në kufi, Obama: Vota nuk do të njihet

Panorama - 14.03.2014

Dy anëtarë të grupit paramilitar serb, Çetnik, në një pikë kontrolli mes Simferopolit dhe Sevastopolit në Krime Mes presionit nga vendet perëndimore, Rusia nuk ka bërë asnjë hap pas për marrjen e ...

Tre aktivistë konsiderohen të zhdukur në Krime

Telegrafi - 14.03.2014

Tre aktivistë të lëvizjes protestuese Automaidan në Ukrainë raportohet se janë të zhdukur në rajonin e Krimesë. Ish-ministri i mbrojtjes së Ukrainës, Anatoliy Hrutsenko, njëherësh ligjvënës në ...

FOTO LAJM/ Fleta e votimit më e rrezikshme në botë

Gazeta Tema - 14.03.2014

Të dielën, kur banorët e Krimesë do të shkojnë pranë kutive të votimit për të vendosur të ardhmen e gadishullit, në fletën e votimit nuk do kenë opsionin “Njet” (JO).

G7 paralajmëron Rusinë për “aneksimin” e Krimesë

Shekulli - 13.03.2014

Liderët e grupit G7 i bëjnë thirrje Rusisë që të ndalojë të gjitha përpjekjet për "aneksimin", e rajonit të Krimesë nga Ukraina Liderët e G7-s paralajmëruan Parlamentin rus, për ndërmarrjen e ...

Autoritetet e Krimesë pjesërisht e mbyllën hapësirën ajrore para referendumit të dielën

Idividi - 13.03.2014

Kiev, 12 mars 2014 (MIA) - Autoritetet lokale të Krimesë njoftuan se pjesërisht e mbyllin hapësirën ajrore mbi Republikën autonome të Krimesë me qëllim "që t'i mbajnë mënjanë provokatorët" në ...

Baroso sërish kërcënohet me sanksione ndajRusisë

Idividi - 13.03.2014

Strasburg, 12 mars 2014 (MIA) - Kryetari i Komisionit Evropian Zhoze Manuel Baroso e paralajmëroi sot Rusinë të ndërpresë ta përkrahë ndarjen e Krimesë ose në të kundërtën do të përballet me ...

Liderët e G-7 me thirrje deri te Rusia për ndërprerje të aktiviteteve për mbështetje të referendumit në Krime

Idividi - 13.03.2014

Uashington, 12 mars 2014 (MIA) - Udhëheqësit e G7-ës, grupit të ekonomive më të avancuara, kanë kërkuar nga Rusia që të ndalojë të gjitha përpjekjet për ndryshimin e statusit të Krimesë, ose do të ...

G7 paralajmëron Rusinë për “aneksimin” e Krimesë

Alsat - 13.03.2014

Liderët e grupit G7 i bëjnë thirrje Rusisë që të ndalojë të gjitha përpjekjet për "aneksimin", e rajonit të Krimesë nga Ukraina Liderët e G7-s paralajmëruan Parlamentin rus, për ndërmarrjen e ...

Perëndimi është duke menduar për rezolutë të KB-së për referendumin e planifikuar në Krime

Idividi - 13.03.2014

Nju-Jork, 13 mars 2014 (MIA) - Vendet perëndimore janë duke e shqyrtuar mundësinë e dorëzimit të rezolutës në Këshillin për Siguri të KB-së si kundërpërgjigje e referendumit në Krime, i cili është ...

Tatarët e Krimesë të gatshëm të mbrojnë vendin e tyre

Portalb - 13.03.2014

Ndërkohë që Krimea përgatitet të mabjë referendumin që do të vendosë për fatin e tyre, 300,000 Tatarë nuk përjashtojnë mundësinë se atdheu i tyre do të bëhet pjesë e Rusisë.

G7 paralajmëron Rusinë për aneksimin e Krimesë

Mapo - 13.03.2014

Udhëheqësit e grupit G7 të kombeve i kanë bërë thirrje Rusisë që të ndalojë të gjitha përpjekjet për “aneksim”, të rajonit ukrainas të Krimesë. Ata thanë se në qoftë se Rusia merr një hap të tillë ...

Parlamenti në Ukrainë krijon Gardën Kombëtare

ABC News - 13.03.2014

Parlamenti ukrainas ka aprovuar në unanimitet krijimin e një garde të re kombëtare, ku fillimisht janë regjistruar më shumë se 60 mijë vullnetarë. Lëvizja e Kievit vjen në një moment kur Rusia ...

Merkel: Rusia rrezikon dëme të mëdha nga kriza

VOA - 13.03.2014

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se Rusia rrezikon dëme të mëdha ekonomike dhe politike në se nuk ndryshon kursin në krizën në Ukrainë, Në një fjalim në parlamentin gjerman sot, zonja Merkel tha ...

Ukraina në panik pushtimi, Rusia me 280 tanke në kufi

Panorama - 13.03.2014

Tanket ruse drejt qytetit Donetsk të Ukrainës Ukraina ka paralajmëruar për “pushtim të plotë” pasi Rusia ka afruar artilerinë e rëndë në kufirin e saj.

Obama: SHBA përkrah Ukrainës

InfoGlobi - 13.03.2014

Presidenti Barak Obama priti në Shtëpinë e Bardhë kryeministrin e Ukrainës në një gjest të mbështetjes amerikane për këtë vend dhe paralajmëroi Rusinë të ndryshojë kursin ose do të ndeshet me ...

Ukrainë: Formohet Garda me 60 mijë vullnetarë

InfoGlobi - 13.03.2014

Parlamenti i Ukrainës ka votuar sot për formimin e Gardës së re Kombëtare me 60 mijë vullnetarë, ndërkohë që forcat e Rusisë e kanë okupuar Krimenë. Kërkimi i Gardës Kombëtare është bërë nga ...

Davutoglu për Krimenë: “Kudo që kemi vëllezër ne do të jemi të parët që do t’i ndihmojmë me gjithë mundësitë tona”

Republika - 13.03.2014

Turqia është duke vëzhguar nga afër thellimin e krizës në Ukrainë, dhe veçanërisht në Krime, e cila shtrihet vetëm 280 kilometra përgjatë Detit të Zi nga bregdeti i Anadolias.

Parlamenti ukrianas e pezullon referendumin e Krimesë

Idividi - 12.03.2014

Kiev, 11 mars 2014 (MIA) - Parlamenti ukrainas sot votoi pezullim të referendumit për të ardhmen e Krimesë, të cilin Këshilli i Lartë i Krimesë e caktoi për më 16 mars.

Moskë: Vendimi për pavarësinë e Parlamentit të Krimesë tërësisht ligjor

Idividi - 12.03.2014

Moskë, 11 mars 2014 (MIA) - Rusia e konsideron tërësisht ligjore Deklaratën e miratuar sot nga Parlamenti i Krimesë për pavarësi, publikoi Ministria ruse e Punëve të Jashtme, njofton ITAR-TASS.

Rusia: Të respektohen të drejtat e të gjithë ukrainasve

Idividi - 12.03.2014

Moskë, 11 mars 2014 (MIA) - Qeveria ruse e theksoi nevojën për respektim të interesave të të gjithë ukrainasve si dhe "respektim të së drejtave të qytetarëve të Krimesë pavarësisht të vendosin për ...

Deklarata e Krimesë i referohet Kosovës

Idividi - 12.03.2014

Shkup, 11 mars 2014 (MIA) - Deklarata e pavarësisë së Republikës autonome të Krimesë dhe i Sevastopolit në paragrafin e parë i referohet rastit të Kosovës dhe në mendimin e Gjyqit Ndërkombëtar për ...

Kush do t’iu ndihmojë tatarëve të Krimesë? - Newyorker

Ina - 12.03.2014

Përderisa Krimea po përgatit një referendum për të ardhmen e vendit, popullsia vendëse po përgatitet për më të ...

Curri izolohet në Krime: Nuk jam në rrezik për jetën

SOT - 12.03.2014

Ishte harruar për pak kohë pasi edhe në Kombëtare nuk është ftuar prej dy vjetësh, por ai ka qenë një nga lojtarët e dashur nën drejtimin e përfaqësueses nga ana e kroatëve Oto Bariç e Josip Kuzhe.

AKSIONOV: S"KEMI USHTARË RUS NË KRIME

Zhurnal - 12.03.2014

Kryeministri i Krimesë, Sergej Aksjonov sot deklaroi se në njësitë lokale për vetëmbrojtje nuk ka ushtarë rusë. "Ata janë banorë të Krimesë, nuk ka dyshim në atë.

Prokuroria e përgjithshme e Ukrainës kërkon shfuqizimin e deklaratës së pavarësisë së Krimesë

Idividi - 12.03.2014

Kiev, 12 mars 2014 (MIA) - Prokuroria e përgjithshme e Ukrainës dorëzoi ankesë për vendimin e Këshillit Suprem të Republikës autonome të Krimesë dhe të këshillit të qytetit të Sevastopolit për ...

Aksjonov: Nuk ka ushtarë rusë në njësitë e Krimesë për vetëmbrojtje

Idividi - 12.03.2014

Simferopol, 12 mars 2014 (MIA) - Kryeministri i Krimesë, Sergej Aksjonov sot deklaroi se në njësitë lokale për vetëmbrojtje nuk ka ushtarë rusë. "Ata janë banorë të Krimesë, nuk ka dyshim në atë.

A ka ngjashmëri mes rastit të Krimesë dhe pavarësisë së Kosovës?

DW - 12.03.2014

Pesë ditë përpara referendumit popullor për të ardhmen e Krimesë parlamenti i këtij rajoni të Ukrainës ka miratuar (11.03.2014) me shumicë votash Deklaratën e Pavarësisë.

G7 kërcënon Rusinë me “aksione”

Zhurnal - 12.03.2014

Udhëheqësit e G7-ës, grupit të ekonomive më të avancuara, kanë kërkuar nga Rusia që të ndalojë të gjitha përpjekjet për ndryshimin e statusit të Krimesë, ose do të përballet me aksione.

G7 kërcënon Rusinë me “aksione”

Almakos - 12.03.2014

Udhëheqësit e G7-ës, grupit të ekonomive më të avancuara, kanë kërkuar nga Rusia që të ndalojë të gjitha përpjekjet për ndryshimin e statusit të Krimesë, ose do të përballet me aksione.

Referendumi në Krime, G7 kërcënon Rusinë me “aksione”

SOT - 12.03.2014

Udhëheqësit e G7-ës, grupit të ekonomive më të avancuara, kanë kërkuar nga Rusia që të ndalojë të gjitha përpjekjet për ndryshimin e statusit të Krimesë, ose do të përballet me aksione.

Turqia në konfliktin mes Rusisë dhe Ukrainës

VOA - 12.03.2014

Turqia është duke vëzhguar nga afër thellimin e krizës në Ukrainë, dhe veçanërisht në Krime, e cila shtrihet vetëm 280 kilometra përgjatë Detit të Zi nga bregdeti i Anatolias.

Rishfaqen fantazmat e luftës

Zeri - 12.03.2014

Afro shtatëdhjetë vjet pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, fantazmat e konfliktit po rishfaqen në betejën për të ardhmen e Ukrainës. Në një vend që ka vuajtur për kohë të gjatë nën zgjedhën e ...

Parlamenti i Krimesë shpall pavarësi, i referohet Kosovës

Panorama - 12.03.2014

Ushtarë besohet rusë, në rrugën afër portit të Krimesë, Sevastopol Parlamenti i Krimesë ka shpallur dje pavarësinë nga Ukraina, pak ditë përpara referendumit të 16 marsit për t’u bashkuar me Rusinë.

Baroso sërish kërcënon Rusinë me sanksione

Yll Press - 12.03.2014

"Topi është në duart ruse", deklaroi Baroso dhe paralajmëroi se përfundimi i krizës ukrainase, do të ketë efekte, të cilat do të zgjasin me vite. Kryetari i Komisionit Evropian Zhoze Manuel Baroso e ...

A ka ngjashmëri mes rastit të Krimesë dhe pavarësisë së Kosovës?

Yll Press - 12.03.2014

Parlamenti rus ndërkohë po përgatit një ndryshim ligjor për të mundësuar pranimin e shpejtë të Krimesë. Pesë ditë përpara referendumit popullor për të ardhmen e Krimesë parlamenti i këtij rajoni të ...

G7 kërcënon Rusinë me “aksione"

Zeri - 12.03.2014

Udhëheqësit e G7-ës, grupit të ekonomive më të avancuara, kanë kërkuar nga Rusia që të ndalojë të gjitha përpjekjet për ndryshimin e statusit të Krimesë, ose do të përballet me aksione.

Votim nën kërcënimin e armëve në Krime

VOA - 12.03.2014

Qeveria rajonale e Krimesë po vazhdon me planet për mbajtjen e një referendumi për shkëputjen nga Ukraina dhe bashkimin me Rusinë. Por ata që preferojnë që Krimea të mbetet pjesë e Ukrainës, thonë se ...

Shtetet e Bashkuara dhe Ukraina

VOA - 12.03.2014

Kryeministri i Ukrainës, Arseniy Yatsenyuk takohet sot me Presidentin Barack Obama, disa ditë para referendumit, ku banorët rusishtfolës të Krimesë pritet të votojnë për bashkimin gadishullin ...

Liderët e G-7 me thirrje deri te Rusia për ndërprerje të aktiviteteve për mbështetje të referendumit në Krime

Yll Press - 12.03.2014

Deklarata e lëshuar sot nga Shtëpia e Bardhë thotë se referendumi në Krime, për bashkim ose jo me Rusinë, nuk do të ketë efekt legal dhe se rezultatet e tij nuk do të njihen.

Lideri tatar diskuton me Putinin për Krimenë

Yll Press - 12.03.2014

Lideri veteran i tatarëve të Krimesë, Mustafa Jemilev, i cili ndodhet për vizitë në Moskë, ka diskutuar situatën në Ukrainë gjatë një bisede telefonike me presidentin rus, Vladimir Putin.

Mbesa e Nikita Hrushovit “Putini, një Napoleon i vogël”

Gazeta Dita - 12.03.2014

Profesoreshë për marrëdhëniet ndërkombëtare në “New School” të Nju Jorkut, Nina Hrusheva, analizon krizën aktuale në Ukrainë nën dritën historike të vendimit të marrë nga gjyshi i saj në vitin 1954, ...

OSBE shpall të pavlefshëm Referendumin në Krime

AMA-News - 12.03.2014

Kryetari i OSBE, Didier Burkhalter deklaroi sot se “referendumi i Krimesë në formën e saj aktuale është i paligjshëm dhe bën thirrje për mënyrat alternative për të trajtuar çështjen Krime…”.

Barroso sërish kërcënon me sanksione Rusi-në

Tetova Sot - 12.03.2014

Presidenti i Komisionit Evropian Hoze Manuel Barroso , paralajmëruan të mërkurën Rusinë për të ndaluar mbështetjen për shkëputjen e Krimesë , ose ajo do të përballet me sanksione.

Gadishulli i Krimesë shpallet Republikë Autonome

Shekulli - 11.03.2014

Ndërsa gjendja mes Rusisë dhe Ukrainës mbetet e tensionuar, Parlamenti i gadishullit të Krimesë ka marrë një hap të rëndësishëm ditën e sotme. Deputetët prorusë, të cilët përbëjnë edhe shumicën në ...

Këshilli i Sigurimit i OKB-së diskuton mbi situatën në Ukrainë

24 orë - 11.03.2014

Këshilli i Sigurimit i OKB-së mbrëmë zhvilloi takimin e pestë në 10 ditë mbi zhvillimet në Ukrainë, ndërkohë që vazhdojnë të rriten shqetësimet ndërkombëtare se Rusia është gjithnjë e më afër ...

Forcat ruse ndërmorën një spital dhe bazë ushtarake në Krime

Idividi - 11.03.2014

Kiev, 10 mars 2014 (MIA) - Forcat ruse e përforcuan praninë e tyre në gadishullin ukrainas Krime duke ndërmarrë një spital ushtarak dhe bazë të armatës ukrainase, vetëm disa ditë para referendumit në ...

OSBE-ja mori ftesë nga Krimeja që të dërgojë vëzhgues në referendumin për bashkim me Rusinë

Idividi - 11.03.2014

Moskë, 2014 (MIA) - Krimeja dërgoi ftesë deri te Organizata për siguri dhe bashkëpunim në Evropë (OSBE) të dërgojë mision vëzhgues në referendumin e caktuar për të dielën për bashkim me Rusinë.

Kufiri absurd mes Ukrainës dhe Ukrainës

DW - 11.03.2014

Gadishulli ukrainas i Krimesë është me sa duket fort në duart ruse. Aty po ngrihet pika kufitare kontrolli. Në "Perekop", rripin e ngushtë tokësor që lidh Krimenë me kontinentin po punohet për ...

Kush do t’iu ndihmojë tatarëve të Krimesë?

Lajm - 11.03.2014

NEW YORKER Në fillim ishte e vështirë për Rustem Kadyrovin, qytetar nga Krimea, të përballej me situatën që po mbretëronte në vendin e tij. Veprimi që e vëri atë nën tension ishte vendosja e shenjës ...

Në mes të luftës, Curri: I qetë në Krimenë e pushtuar

Albeu.com - 11.03.2014

Debatik Curri e ka përshkruar gjendjen në Sevastopol si shumë më të qetë seç duket në televizor. Mirëpo, futbollisti i Kombëtares shqiptare megjithatë ka lënë të hapur mundësinë që të largohet nga ...

Curri në zemër të luftës: Jam i qetë në Krimenë e pushtuar

Lajm - 11.03.2014

Debatik Curri e ka përshkruar gjendjen në Sevastopol si shumë më të qetë seç duket në televizor. Mirëpo, futbollisti i Kombëtares shqiptare megjithatë ka lënë të hapur mundësinë që të largohet nga ...

Krimeja miraton deklaratën e Pavarësisë

SOT - 11.03.2014

Pak ditë para referendumit të 16 marsit është miratuar nga parlamenti i Krimesë deklarata e Pavarësisë. Nga ana tjetër Kievi zyrtar nuk e ka pranuar referendumin e ditës së diel dhe e ka cilësuar atë ...

Parlamenti i Krimesë miraton deklaratën e Pavarësisë

Albeu.com - 11.03.2014

Parlamenti i Krimesë ka miratuar sot Deklaratën e Pavarësisë vetëm pak ditë para mbajtjes së referendumit për bashkimin me Rusinë, duke shënuar një kthesë të fuqishme në situatën në krime.

RUSI – Janukoviç: Jam ende presidenti legjitim i Ukrainës

24 orë - 11.03.2014

Presidenti i rrëzuar, Viktor Janukoviç deklaroi sot përpara gazetarëve se vazhdon të jetë ende presidenti legjitim i Ukrainës dhe siguroi se shumë shpejt do të kthehej në Kiev.

UKRAINË – Parlamenti i Krimesë shpall pavarësinë e gadishullit

24 orë - 11.03.2014

Deputetët e parlamentit prorus të Krimesë deklaruan sot gadishullin të pavarur nga Ukraina, një etapë e paralajmëruar përpara mbajtjes së referendumit të dielën për të mundësuar bashkimin e saj me ...

Janukoviç: Jam udhëheqësi legjitim i Ukrainës

Albeu.com - 11.03.2014

Ashtu siç ishte paralajmëruar, sot Presidenti i rrëzuar i Ukrainës Viktor Janukoviç ka dalë para mediave në qytetin rus Rostov-On-Don. Janukoviç përsëri deklaroi se ai ishte udhëheqësi legjitim i ...

Krimeja shpallë ndarjen, Janukovic thotë se do të kthehet

Ina - 11.03.2014

Ish-presidenti ukrainas, Viktor Janukovic në fjalimin e tij sot deklaroi se ai mbetet president legjitim i vendit dhe komandant i forcave të armatosura dhe se së shpejti do të kthehet në Kiev, për të ...

Curri ushtron i qetë në Krime

Lajmi.net - 11.03.2014

Debatik Curri vazhdon të ushtrojë i qetë në Sevastopol, edhe pse atje mund të fillojë një luftë në mes të rusëve dhe ukrainasve. Nëse gjërat përkeqësohen, futbollisti kosovar do të largohet.

Ligjvënësit në Krime miratojnë deklaratën e pavarësisë

Zhurnal - 11.03.2014

Ligjvënësit pro-rus në Krime e cila aktualisht është e okupuar nga forcat ruse, e kanë miratuar një deklaratë mbi pavarësinë e republikës, si një shenjë paralajmëruese për referendumin i cili do të ...

Krimeja shpalli pavarësinë

Almakos - 11.03.2014

Me shumicë absolute votash, deputetet e Parlamentit të Republikës Autonome të Krimesë, miratuan deklaratën e pavarësisë, disa ditë para mbajtjes së referendumit për shkëputjen e Gadishullit nga ...

Deklarata e Krimesë thirret në Kosovë

Lajm - 11.03.2014

Deklarata e pavarësisë së Republikës autonome të Krimesë dhe i Sevastopolit në pasusin e parë thirret në rastin e Kosovës dhe në mendimin e Gjyqit Ndërkombëtar për pavarësinë e saj.

Deklarata e Krimesë thirret në Kosovë

Almakos - 11.03.2014

Deklarata e pavarësisë së Republikës autonome të Krimesë dhe i Sevastopolit në pasusin e parë thirret në rastin e Kosovës dhe në mendimin e Gjyqit Ndërkombëtar për pavarësinë e saj.

Curri: vazhdoj të punoj i qetë në Krime

Zhurnal - 11.03.2014

Debatik Curri e ka përshkruar gjendjen në Sevastopol si shumë më të qetë seç duket në televizor. Mirëpo, futbollisti i Kombëtares shqiptare megjithatë ka lënë të hapur mundësinë që të largohet nga ...

Krimea, deklaratën e pavarësisë e lidhë me Kosovën

Zhurnal - 11.03.2014

Deklarata e pavarësisë së Republikës autonome të Krimesë dhe i Sevastopolit në paragrafin e parë i referohet rastit të Kosovës dhe në mendimin e Gjyqit Ndërkombëtar për pavarësinë e saj, shkruajnë ...

Gadishulli i Krimesë shpallet Republikë Autonome

Portalb - 11.03.2014

Ndërsa gjendja mes Rusisë dhe Ukrainës mbetet e tensionuar, Parlamenti i gadishullit të Krimesë ka marrë një hap të rëndësishëm ditën e sotme. Deputetët prorusë, të cilët përbëjnë edhe shumicën në ...

Pavarësia e Krimesë i referohet pavarësisë së Kosovës

Lajmi.net - 11.03.2014

Parlamenti i Krimesë shpalli sot pavarësinë e këtij rajoni nga Ukraina. Në Deklaratën e Pavarësisë është përdorur si referencë Opinioni i GJND'së rreth shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

Deklarata e Krimesë thirret në Kosovë

Ina - 11.03.2014

Deklarata e pavarësisë së Republikës autonome të Krimesë dhe i Sevastopolit në pasusin e parë thirret në rastin e Kosovës dhe në mendimin e Gjyqit Ndërkombëtar për pavarësinë e saj.

Krimea miratoi Deklaratën e Pavarësisë bazuar në vendimin e GJND-së për Kosovën

Albeu.com - 11.03.2014

Parlamenti rajonal në gadishullin e Krimesë, miratoi sot deklaratën e pavarësisë me 78 nga 100 votat e deputetëve, thuhet në një deklaratë të Parlamentit.

Rusia i referohet pavarësisë së Kosovës duke mbrojtur atë të Krimesë

Lajmi.net - 11.03.2014

MPJ e Rusisë përmendi se deklarata e pavarësisë së Krimesë i referohet shpalljes së pavarësisë së Kosovës për të cilën OKB ka thënë se nuk e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare.

Rusia e pranon deklaratën për pavarësi të Krimesë

Zhurnal - 11.03.2014

Rusia e konsideron tërësisht ligjore Deklaratën e miratuar sot nga Parlamenti i Krimesë për pavarësi, publikoi Ministria ruse e Punëve të Jashtme, njofton ITAR-TASS.

Rusia vazhdon të pushtojë bazat ushtarake në Krime

VOA - 11.03.2014

Rusia dje akuzoi aktivistët e ekstremit të djathtë në Ukrainë dhe qeverinë pro – perëndimore të Kievit për krijimin e "kaosit" në rajonet e Ukrainës lindore të banuara me popullatë rusisht -folëse, ...

Rusia vazhdon të pushtojë bazat ushtarake në Krime

Ora news - 11.03.2014

Rusia dje akuzoi aktivistët e ekstremit të djathtë në Ukrainë dhe qeverinë pro perëndimore të Kievit për krijimin e “kaosit” në rajonet e Ukrainës lindore të banuara me popullatë rusisht -folëse, ...

Këshilli i Sigurimit i OKB-së diskuton mbi situatën në Ukrainë

VOA - 11.03.2014

Këshilli i Sigurimit i OKB-së mbrëmë zhvilloi takimin e pestë në 10 ditë mbi zhvillimet në Ukrainë, ndërkohë që vazhdojnë të rriten shqetësimet ndërkombëtare se Rusia është gjithnjë e më afër ...

Curri: Situata në Ukrianë nuk është ashtu siç flitet

Zeri - 11.03.2014

Debatik Curri e ka përshkruar gjendjen në Sevastopol si shumë më të qetë seç duket në televizor. Futbollisti i Kombëtares shqiptare në një interviste për Panorama-Sport, megjithatë ka lënë të hapur ...

Parlamenti i Krimesë miratoi deklaratën për pavarësi të republikës

Yll Press - 11.03.2014

Parlamenti i Krimesë miratoi deklaratën për pavarësinë e republikës, lajmëroi ITAR-TASS."Ky dokument është i domosdoshëm për mbajtjen e referendumit dhe për mundësimin e hyrjes së Krimesë në ...

Krimea e shpallë pavarësinë nga Ukraina duke marrë shembull Kosovën

Zeri - 11.03.2014

Ligjëvënësit pro Moskovit në Krimea kanë votuar sot për pavarësinë e kësaj pjese nga Ukraina duke bërë gati kështu një referendum gjatë fundjavës për tu bërë pjesë e Rusisë.

Kufiri absurd mes Ukrainës dhe Ukrainës

Mapo - 11.03.2014

Alexander Warkentin/ DW Gadishulli ukrainas i Krimesë është me sa duket fort në duart ruse. Aty po ngrihet pika kufitare ...

Parlamenti i Krimesë miraton deklaratën e pavarësisë në prag të referendumit

ABC News - 11.03.2014

Ne prag te referendumit te 16 marsit, parlamenti i Krimese ka miratuar deklaraten e pavaresise, nje dokument ky i domosdoshem per procesin referendar.

Putin: Në Krime rusët po kërcënohen nga milicia e Kievit

Panorama - 11.03.2014

Rusia ka akuzuar grupe të ekstremit të djathtë të hënën se po bashkëpunojnë me autoritetet e reja të Kievit për të shkaktuar trazira dhe për të kërcënuar rusët në Krime, ndërsa forcat pro-ruse po ...

Parlamenti ukrianas e pezullon referendumin e Krimesë

Yll Press - 11.03.2014

Parlamenti në Kiev i bëri thirrje Këshillit të Lartë të Republikës autonome e Krimesë deri nesër edhe njëherë ta shqyrtojë vendimin e tij për mbajtjen e referendumit dhe ta "harmonizojë" me ...

Parlamenti Krimesë miratoi Deklaratën e Pavarësisë, bazohet në vendimin e GJND-së për Kosovën

Telegrafi - 11.03.2014

Parlamenti rajonal në gadishullin ukrainas të Krimesë, miratoi të martën një deklaratë të pavarësisë. Deklarata e Pavarësisë dhe e qytetit të Sevastopolit është miratuar me 78 nga 100 votat e ...

Deklarata e pavarësisë së Krimesë i referohet deklaratës së Kosovës

Mapo - 11.03.2014

Parlamenti i Krimesë ka miratuar sot deklaratën e Pavarësisë së krahinës. Deklarata e Pavarësisë nga Parlamenti i Krimesë ka marrë si referencë ligjore ndërkombëtare deklaratën e Pavarësisë së ...

Parlamenti i Krimesë voton pro pavarësisë nga Ukraina. Kosova shërben si precedent ligjor

Panorama - 11.03.2014

Postera zgjedhor në Sevastopol, në favor të aneksimit të Krimesë nga Rusia KRIME- Parlamenti i Ukrainës ka paralajmëruar asamblenë rajonale të Krime-së se do të shpërbëhet nëse nuk anullon ...

Kufiri absurd mes Ukrainës dhe Ukrainës

Zeri - 11.03.2014

Në "Perekop", rripin e ngushtë tokësor që lidh Krimenë me kontinentin po punohet për bllokimin me blloqe betoni të rrugës kryesore për në Simferopol. Në Krime po ngrihet me shpejtësi një "vendkalim ...

Ukrainë, Parlamenti i Krimesë shpall pavarësinë e gadishullit

Zeri - 11.03.2014

Deputetët e parlamentit prorus të Krimesë deklaruan sot gadishullin të pavarur nga Ukraina, një etapë e paralajmëruar përpara mbajtjes së referendumit të dielën për të mundësuar bashkimin e saj me ...

Janukoviç: Unë jam ende president i Ukrainës

Mapo - 11.03.2014

Rajoni autonom i Krimesë është bërë pikë e nxehtë tensionesh që nga momenti kur presidenti ukrainas Viktor Janukoviç u rrëzua muajin e kaluar. Të martën, ai u shfaq për herë të dytë në media që kur ...

Në zemër të luftës, Curri: Jam i qetë në Krimenë e pushtuar, keq jo sa duket në TV

Panorama Sport - 11.03.2014

Debatik Curri e ka përshkruar gjendjen në Sevastopol si shumë më të qetë seç duket në televizor. Mirëpo, futbollisti i Kombëtares shqiptare megjithatë ka lënë të hapur mundësinë që të largohet nga ...

Kufiri absurd mes Ukrainës dhe Ukrainës

Tetova Sot - 11.03.2014

Kontroll pasaportash deri tani nuk ka. As rusët, as ukrainasit nuk më kërkuan pasaportën apo lejen e qarkullimit. Në kufirin absurd mes Ukrainës dhe Ukrainës nuk ka dhënë njeri urdhër për kontrolle ...

Krimeja miraton deklaratën e Pavarësisë. Janukoviç: Jam udhëheqës legjitim

Gazeta Idea - 11.03.2014

Ukrainë- Presidenti i rrëzuar i Ukrainës, Viktor Janukoviç tha përmes televizonit, nga qyteti rus Rostov-On-Don, tha se ishte udhëheqësi legjitim i Ukrainës dhe komandanti i Forcave te Armatosura.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së diskuton mbi situatën në Ukrainë

InfoGlobi - 11.03.2014

Këshilli i Sigurimit i OKB-së mbrëmë zhvilloi takimin e pestë në 10 ditë mbi zhvillimet në Ukrainë, ndërkohë që vazhdojnë të rriten shqetësimet ndërkombëtare se Rusia është gjithnjë e më afër ...

Parlamenti i Krimesë shpall Pavarësinë e gadishullit nga Ukraina

Shqiptarja - 11.03.2014

ROSTOV - Parlamenti i Krimesë ka miratuar me 78 vota pro nga 100 të mundshme, deklaratën e pavaresisë nga Ukraiana, e cila është e nevojshme për të mbajtur referendumin e 16 marsit.

Kievi ultimatum Krimesë: Anuloni referendumin!

Vision Plus - 11.03.2014

Ndërsa tensionet mbeten të larta, parlamenti në Kiev i ka vënë një ultimatum deri te mërkurën parlamentit të Republikës Autonome të Krimesë, që të anulojë mbajtjen e referendumit më 16 mars për ...

Krimea nuk është Kosova

Gazeta Tema - 11.03.2014

Rusia është duke e përmendur “precedentin Kosovë”, si justifikim për veprimet e saj në Krime. Ky është një argument i pavërtetë. Ka dallime themelorë, ligjorë dhe politikë mes procesit të sanksionuar ...

Krimea drejt Pavarësisë ruse, tensione etnike

AMA-News - 11.03.2014

Parlamenti i Krimes miraton deklaratën e Pavarësisë, pak ditë para referendumit të 16 marsit. Ndërkohë, Kievi zyrtar nuk e ka pranuar referendumin e ditës së diel dhe e ka cilësuar atë si ...

G7 kërcënon Rusinë

InfoGlobi - 11.03.2014

Udhëheqësit e grupit të ekonomive më të avancuara, G7, kanë kërkuar nga Rusia që të ndalojë të gjitha përpjekjet për ndryshimin e statusit të Krimesë, se përndryshe do të përballet me aksione.

Debatik Curri: Jam i qetë në Krimenë e pushtuar

Gazeta Tema - 11.03.2014

Debatik Curri e ka përshkruar gjendjen në Sevastopol si shumë më të qetë seç duket në televizor. Mirëpo, futbollisti i Kombëtares shqiptare megjithatë ka lënë të hapur mundësinë që të largohet nga ...

Krimea e shpallë pavarësinë nga Ukraina duke marrë shembull Kosovën

Fish Media - 11.03.2014

Ligjëvënësit pro Moskovit në Krimea kanë votuar sot për pavarësinë e kësaj pjese nga Ukraina duke bërë gati kështu një referendum gjatë fundjavës për tu bërë pjesë e Rusisë.

Krime-ja shpalli pavarsinë

Tetova Sot - 11.03.2014

Parlamenti i Krimesë miratoi deklaratën për pavarësinë e republikës, lajmëroi ITAR-TASS. “Ky dokument është i domosdoshëm për mbajtjen e referendumit dhe për mundësimin e hyrjes së Krimesë në ...

Parlamenti i Krimesë shpall pavarësinë/ Deklarata i referohet rastit të Kosovës

Gazeta Tema - 11.03.2014

Parlamenti i Krimesë shpalli sot deklaratën e pavarësisë nga Ukraina, duke shkaktuar më shumë zemërim në Kiev dhe në botën perëndimore. Në deklaratën e pavarësisë, ligjvënësit e krimesë i referohen ...

Gadishulli i Krimese shpallet Republike Autonome

Shqiperia - 11.03.2014

Ndërsa gjendja mes Rusisë dhe Ukrainës mbetet e tensionuar, Parlamenti i gadishullit të Krimesë ka marrë një hap të rëndësishëm ditën e sotme. Deputetët prorusë, të cilët përbëjnë edhe shumicën në ...

Pranë strofkës së ariut Rus (Pjesa II)

Gazeta Dita - 11.03.2014

Kriza ukrainase është zhvendosur tashmë në një teatër tjetër. Jo më në “ Sheshin Pavarësia ” të Kievit por në gadishullin e Krimesë, në jug-perëndim të vendit.

Rusia vazhdon të pushtojë bazat ushtarake në Krime

AlbanianScreen - 11.03.2014

Ukrainë - Rusia dje akuzoi aktivistët e ekstremit të djathtë në Ukrainë dhe qeverinë pro perëndimore të Kievit për krijimin e "kaosit" në rajonet e Ukrainës lindore të banuara me popullatë rusisht ...

Krime: Parlamenti miraton Deklaratën e Pavarësisë

Republika - 11.03.2014

Parlamenti i Krimesë ka miratuar sot Deklaratën e Pavarësisë vetëm pak ditë para mbajtjes së referendumit për bashkimin me Rusinë, duke shënuar një kthesë të fuqishme në situatën në krime Ligjvënësit ...

Udhëheqësi i Tatarëve: Rusia do të manipulojë referendumin në Krime

Republika - 11.03.2014

Udhëheqësi i Tatërëve të Krimesë, që bën thirrje për bojkotimin të referendumit të së dielës që parasheh transferimin e rajonit ukrainas nën sundimin e Rusisë, është i sigurt se Kremlini do të ...

Çfarë ndodh në Krime?

Republika - 11.03.2014

Para se të shikojmë zhvillimet e fundit në Gadishullin e Krimesë do të ishte e dobishme nëse i hedhim një sy rëndësisë që ka ky rajon për Turqinë. Sa do që në rajon për shekuj kanë jetuar një numër i ...

Parlamenti i Krimesë shpall pavarësinë nga Ukraina

Republika - 11.03.2014

Kuvendi i Republikës Autonome të Krimesë dhe Këshilli i Qytetit Sevastopol miratoi deklaratën e pavarësisë nga Ukraina gjatë një séance të jashtëzakonshme të martën.

Krimea: Duam të jemi si Kosova

Republika - 11.03.2014

Parlamenti i Republikës Autonome të Krimesë shpall pavarësinë nga Ukraina, duke ndjekur shembullin e Kosovës. Ja se ç’shkruhet në Deklaratën e Pavarësisë së Krimesë: “Ne, anëtarët e Parlamentit të ...

"Pro dhe kundër" referendumit në Krime

Shekulli - 10.03.2014

Ditën e diel Putini pati një bisedë telefonike të nivelit të lartë mbi situatën në Ukrainë me kancelarin gjermane Angela Merkel dhe kryeministrin britanik David Cameron.

Vëzhguesit e OSBE-së sërish u penguan të hyjnë në Krime

Idividi - 10.03.2014

Sevastopol, 7 mars 2014 (MIA) - Vëzhguesit e organizatës për siguri dhe bashkëpunim në Evropë, tashmë ditën e dytë nuk po mund të hyjnë në Krime, e cila është nën kontrollin e forcave ruse.

Timoshenko paralajmëron në rrezik nga luftë guerile në Krime

Idividi - 10.03.2014

Dublin, 7 mars 2014 (MIA) - Ekziston rrezik nga luftë guerile në Krime, nëse gadishulli i bashkëngjitet Rusisë, deklaroi ish kryeministrja ukrainase Julia Timoshenko.

Shefat e diplomacive të dhjetëra vendeve evropiane e dënuan intervenimin në Krime

Idividi - 10.03.2014

Narva, 7 mars 2014 (MIA) - Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve të Evropës Qendrore, rajonit baltik dhe Evropës Veriore e dënuan sot "intervenimin ushtarak të Rusisë në Ukrainë" dhe referendumin ...

Aksonov: Refrenduimin në Krime askush nuk mund ta pengojë

Idividi - 10.03.2014

Moskë, 8 mars 2014 (MIA) - Kryeministri i Krimesë, Sergej Aksonov sot deklaroi se referendumin për bashkangjitjen e republikës autonome drejt Rusisë askush nuk mund ta pengojë.

Volodimir Konsttainov: Krimeja do të bëhet pjesë e Rusisë deri në fund të muajit

Idividi - 10.03.2014

Simferopol, 9 mars 2014 (MIA) - Kryetari i Parlamentit rajonal prorus të Krimesë, Vlodomir Konstatinov deklaroi se republika autonome do të bëhet pjesë nga Federata Ruse deri në fund të këtij muaji.

Ushtarët rusë ndërmorën një objekt kufitar ukrainas në Krime

Idividi - 10.03.2014

Kiev, 9 mars 2014 (MIA) - Ushtarët rusë sot e ndërmorën kontrollin ndaj një objekti kufitar ukrainas në pjesën perëndimore të Krimesë, kumtoi zëdhënësi i shërbimit ushtarak kufitar, Oleh Slobodajn.

Në Sevastopol përleshje midis aktivistëve të Kievit dhe Moskës

Idividi - 10.03.2014

Sevastopol, 9 mars 2014 (MIA) - Aktivistët pro-rusë i kanë sulmuar sot aktivistët pro-ukrainas me shkopinj dhe kamxhikë në qytetin Sevastopol të Krimesë, gjatë protestave rivale.

Në Krime është ndërprerë emetimi i TV kanaleve ukrainase, në vend të tyre emetohen televizionet ruse

Idividi - 10.03.2014

Simferopol, 10 mars 2014 (MIA) - Në territorin e Krimesë është ndërprerë emetimi i të gjitha kanaleve televizive ukrainase, ndërsa në vend të tyre emetohen televizione ruse, njoftoi ITAR-TASS.

Dautogllu: Ndarja e Ukrainës do ta destabilizonte Euroazinë

Idividi - 10.03.2014

Ankara, 7 mars 2014 (MIA) - Çdo rrezikim i integritetit territorial të Ukrainës mund të çojë drejt jostabilitetit në rajonin e Euroazisë, deklaroi ministri turk i Punëve të Jashtme, Ahmet Dautogllu.

Krimea me referendum për bashkimin me Rusinë

SOT - 10.03.2014

Shefi i komisionit zgjedhor të Krimesë, Myhkailo Malyshev bën me dije se Krimea po përgatitet për referendum. Sipas tij, referendumi do të mbahet të dielën e ardhshme dhe të gjithë votuesit që janë ...

Krimea po përgatitet për mbajtjen e referendumit

Albeu.com - 10.03.2014

Rajoni i Krimesë po përgatitet për mbajtjen e referendumit ku kërkohet shkëputja nga Ukraina dhe bashkimin me Rusinë. Myhkailo Malyshev, shefi i komisionit zgjedhor të Krimesë, është shprehur se të ...

SHBA paralajmëron Rusinë për referendumin e Krimes

Telegrafi - 10.03.2014

Shtëpia e Bardhë të dielën paralajmëroi Rusinë se ajo do të rris presionin ndërkombëtar në qoftë se ajo do të shkojë përpara me një referendum për të aneksuar Krimen.

SHBA: Çdo hap rus për ndarje të Krimesë, fund diplomacie

Panorama - 10.03.2014

Përleshje në protestat rivale pro-rusë e pro-perëndim në të gjithë Ukrainën Shqipëria përfshihet në misionin e OSBE në Krime Në përpjekjet e diplomacisë ndërkombë-tare për të gjetur një zgjidhje ...

A do të përfundojë kriza e Krimesë me luftë?

Yll Press - 10.03.2014

Gadishulli i Krimesë në Ukrainën jugore është qendra e asaj që shihet si kriza më e madhe midis Rusisë dhe Perëndimit,që pas Luftës së Ftohtë Trupat besnike ndaj Rusisë kanë fituar kontroll mbi ...

Krimea, rindryshimi i hartave

VOA - 10.03.2014

Beteja mbi të ardhmen e Krimesë ka vënë përball Rusinë kundër Ukrainës. Por në këtë gadishull shumë-etnik vijat nuk janë të ndara qartë. Jalta, një pikë turistike në bregdetin e Krimesë, pikë çlodhje ...

Hague: Rusia rrezikon konflikt serioz të armatosur

Telegrafi - 10.03.2014

Sekretari i Jashtëm i Britanisë, William Hague, e ka akuzuar presidentin e Rusisë për një keqllogaritje të madhe, por ka thënë se trysnia nuk do t’i largojë forcat ruse nga Krimeja.

Opozita ukrainase kërkon ndihmë më të madhe nga Evropa

Mapo - 10.03.2014

Udhëheqësit e opozitës ukrainase Julia Timoshenko dhe Vitali Klitschko, kanë bërë thirrje në drejtim të Evropës që kjo e fundit të ndërmarrë veprime më të ashpra pas ndërhyrjes ruse në Krime.

Tatarët e Krimes do luftojnë për tokën e tyre

InfoGlobi - 10.03.2014

Shkruan : Haxhi Dulla Tatarët e Krimes mund të jenë të parët në shenjestër – kështu shprehen në bisedë me gazetarët polak përfaqësuesit e kësaj shoqërie.

Mijëra prorusë festojnë në Krime kërkojnë bashkimin me Rusinë

Shqiptarja - 10.03.2014

KRIME- Mijëra qytetarë pro-rusë janë mbledhur në kryeqytetin e Krimesë, në Simferopol duke kërkuar që vendi i tyre ti bashkohet Rusisë. Në qendër të kryeqytetit ishte organizuar dhe një koncert, në ...

Krimea hyn në Referendum

AMA-News - 10.03.2014

Krimea përgatitet për referendum. Këtë gjë e ka bërë me dije vetë shefi i komisionit zgjedhor të Krimesë, Myhkailo Malyshev. Ai tha se të gjithë votuesit e Krimesë të regjistruar kanë të drejtë vote ...

“Ukraina”, shtohen përpjekjet diplomatike

Vision Plus - 10.03.2014

Një ofensivë e re diplomatike ka nisur për Ukrainën. Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe kryeministri britanik Dejvid Kamerun i kanë telefonuar sërish Presidentit rus Vladimir Putin, duke i kërkuar ...

Krimea përgatitet për referendum

InfoGlobi - 10.03.2014

Shefi i komisionit elektoral të Krimesë, Myhkailo Malyshev, tha sot se po ecet përpara me përgatitjet për referendumin e së dielës së ardhme për bashkim me Rusinë.

Putin eshte nje Napoleon i vockel

Shqiperia - 10.03.2014

Profesoresha e Marrëdhënieve Ndërkombëtare pranë New School në Nju Jork, Nina Hrushova, analizon krizën aktuale që ka ndezur Ukrainën, në dritën e vendimit historik që mori gjyshi i saj në vitin ...

Kontrolli në Krime, Yatsenyuk-Obama takohen në Uashington të mërkurën

AlbanianScreen - 10.03.2014

Rusi - Forcat ruse forcuan kontrollin e tyre në Krime, ndërkohë që autoritetet në këtë territor vazhdojnë përgatitjet për t'u bashkuar me Moskën dhe Kryeministri i Ukrainës premtoi sot se vendi i tij ...