TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Lëvizja "Bashkohu" përkrahë protestën për veriun

Koha.net - 21.04.2012

Prishtinë, 21 prill - Lëvizja "Bashkohu" po përcjell me vëmendje zhvillimet politike sociale dhe ekonomike të Kosovës, gjithashtu paralajmëron edhe popullin e Kosovës për një rrezik që po i kanoset vendit dhe qytetarëve te saj, thuhet në ...

“Bashkohu” përkrah protestën për veriun

Telegrafi - 21.04.2012

Lëvizja "Bashkohu" po përcjell me vëmendje zhvillimet politike sociale dhe ekonomike të Kosovës, gjithashtu paralajmëron edhe popullin e Kosovës për një rrezik që po i kanoset vendit dhe qytetarëve të saj.

Seanca e jashtëzakonshme

Lajm - 20.04.2012

ALBIN KURTI Në javën që shkoi nuk pati seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës për Mitrovicën. Në javën që ndodhemi, partia në pushtet mezi kërkoi seancë të jashtëzakonshme për ditën e sotme.

Debate dhe akuza për veriun

Gazeta Start - 19.04.2012

Prishtinë - Gjendja dhe zhvillimet në veri të Kosovës kanë përplasur sërish pozitën dhe opozitën në Kuvend. Ishte kryeministri Hashim Thaçi ai i cili ka drejtuar një mori kritikash në adresë të partive opozitare, pas vendimit të tyre që ta ...

Veriu, seanca e jashtëzakonshme

Top Channel - 19.04.2012

U kërkua që të debatohet për hapat e mëtejshëm të reagimit në veri, por përvec fjalimeve të gjata të cilat e pasqyronin situatën në këtë pjesë qeveria por edhe deputetet e Kuvendit të Kosovës mbyllën seancën e jashtëzakonshme në mënyrë ...

Kuvendi i Kosovës, polemika për situatën në veri

Lajmeshqip - 19.04.2012

Prishtinë – Sërish përplasje ndërmjet pozitës dhe opozitës në Kuvendin e Kosovës për situatën në veri. Ishte deputeti i lëvizjës Vetëvendosje Liburn Aliu i cili në fjalën e tij tha se kjo Lëvizje nuk e ka drejtuar asnjëherë gishtin drejt ...

Kosovë, sërish debate në Kuvend

Top Channel - 19.04.2012

Në Kuvendin e Kosovës kanë vazhduar edhe të premten debatet e ashpra mbi situatën në veri të Kosovës, me deputetët e opozitës që kanë kërkuar më shumë angazhim nga qeveria në këtë zonë.

Debat akuzash për veriun

Evropaelire - 19.04.2012

Gjendja dhe zhvillimet në veri të Kosovës kanë përplasur sërish pozitën dhe opozitën në Kuvend. Ishte kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ai i cili ka drejtuar një mori kritikash në adresë të partive opozitare, pas vendimit të tyre që ta ...

Thaçi ‘konfrontohet’ me opozitën

Telegrafi - 19.04.2012

Kryeministri Hashim Thaçi në seancën e Kuvendit të Kosovës i është drejtuar deputetëve lidhur me situatën e tensionuar në veri, duke theksuar se nuk mund të pajtohet me thirrjet e disa deputetëve për përdorimin e forcës shtetërore për ...

Situata në veri nxitë përsëri debat në Kuvend

Botasot - 19.04.2012

Kanë vazhduar polemikat në Kuvendin e Kosovës për situatën në veri. Deputetet e “Vetëvendosjes” dhe Lidhjes Demokratike, kanë kërkuar sërish përgjegjësi nga ekzekutivi për situatën në veri.

Debati për veriun e Kosovës – përplasje midis qeverisë dhe opozitës

VOA - 19.04.2012

Gjendja në veriun e Kosovës, nxiti sot përplasje ndërmjet qeverisë dhe partive opozitare, që për të dytën ditë me radhë debatuan për situatën në atë zonë.

Pushteti akuzon Beogradin, opozita akuzon pushtetin

Gazeta Start - 18.04.2012

Prishtinë - Kuvendi i Kosovës po diskuton në një seancë të jashtëzakonshme për situatën në pjesën veriore të vendit. Seanca ishte thirrur për të diskutuar për hapat e mëtejmë të mekanizmave vendorë e ndërkombëtarë në atë pjesë të Kosovës, ...

“Në veri nuk do përdoret dhunë”

Gazeta Start - 18.04.2012

Prishtinë - Kryeministri Hashim Thaçi ka folur për deputetët e koalicionit në seancën e jashtëzakonshme për veriun, pasi ata të opozitës e kanë bojkotuar fjalimin e tij.

Parlamenti i Kosovës diskuton situatën në veri

Ina - 18.04.2012

Kuvendi i Republikës së Kosovës këtë javë do të mblidhet tri herë. Sot në orën 14, do të mbahet seancë e jashtëzakonshme për të debatuar lidhur me gjendjen në Veri të Kosovës, kurse të enjten dhe të premten do të mbahen dy seanca të ...

Mitrovica, seancë e jashtëzakonshme në Kuvend

Alsat - 18.04.2012

Kuvendi i Republikës së Kosovës mblidhet sot ne seance te jashtëzakonshme per te diskutuar situatën ne Veri. Ndërkohë qe të enjten dhe të premten do të mbahen dy seanca të rregullta të legjislativit të vendit.

Rexhepi: Nëse cënohet siguria do të veprojmë

Ina - 18.04.2012

Parlamenti i Kosovës, ka nisur seancën e jashtëzakonshme, për të diskutuar situatën në veriun e Mitrovicës pas incidenteve të fundit. Ministri i brendshëm i Kosovës Bajram Rexhepi ka paraqitur para deputetëve situatën në veri të Mitroviçës.

Veriu i Kosovës, Kuvendi seancë të jashtëzakonshme

Lajmeshqip - 18.04.2012

Prishtinë – Kuvendi i Kosovës nisi ne orën 14:00 një seancë të jashtëzakonshme për të debatuar lidhur me gjendjen në veri të Kosovës. Seanca e jashtëzakonshme thirret pas kërkesës së nënshkruar nga 46 deputetë të Grupit Parlamentar i ...

Pushteti akuzon Beogradin, opozita akuzon pushtetin

Evropaelire - 18.04.2012

Kuvendi i Kosovës po diskuton në një seancë të jashtëzakonshme për situatën në pjesën veriore të vendit. Seanca ishte thirrur për të diskutuar për hapat e mëtejmë të mekanizmave vendorë e ndërkombëtarë në atë pjesë të Kosovës, ku si pasojë ...

Kosovë, pushteti akuzon Beogradin, opozita akuzon pushtetin

Shqipmedia - 18.04.2012

Kuvendi i Kosovës po diskuton në një seancë të jashtëzakonshme për situatën në pjesën veriore të vendit. Seanca ishte thirrur për të diskutuar për hapat e mëtejmë të mekanizmave vendorë e ndërkombëtarë në atë pjesë të Kosovës, ku si pasojë ...

Kosovë, debat kuvendor për Veriun

Alsat - 18.04.2012

Deputetët e opozitës kritikuan Qeverinë Thaçi Kritika të ashpra ndaj qeverisë së Thaçit, në debatin e zhvilluar në Kuvendin e Kosovës. Seanca e thirrur për Veriun, pas mbledhjes së 46 firmave, u përdorë si trampolinë nga deputetët e ...

Seanca për veriun - pa rezultat

Evropaelire - 18.04.2012

Ndonëse nisi me paralajmërimin për hartimin e rekomandimeve rreth hapave të mëtejmë që duhet të ndërmerren në veri të Mitrovicës, seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës që temë kryesore pati këtë çështje, përfundoi pa ndonjë ...

Thaçi akuzon Vetëvendosjen se takohet me ministrat e Tadiçit

Ina - 18.04.2012

Kuvendi dominohet nga akuza pozitë-opozitë, asgjë konkrete për veriun. Opozita braktis seancën kur nisë të flasë kryeministri Thaçi, që lëshoi akuza të ashpra mbi opozitën Në fjalimin e vet të gjatë para deputetëve të Kosovës, kryeministri ...

Parlamenti i Kosovës - seancë të jashtëzakonshme për situatën në veriun e Mitrovicës

VOA - 18.04.2012

Parlamenti i Kosovës, pritet të mbajë sot një seancë të jashtëzakonshme, për të diskutuar situatën në veriun e Mitrovicës pas incidenteve të fundit.

Kosovës, Parlamenti, seancë për situatën në Mitrovicë

Ora news - 18.04.2012

Parlamenti i Kosovës, pritet të mbajë sot një seancë të jashtëzakonshme, për të diskutuar situatën në veriun e Mitrovicës pas incidenteve të fundit. Kështu është vendosur në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës.

Kuvendi sot diskuton situatën në veri

Botasot - 18.04.2012

Kuvendi i Kosovës mblidhet sot në një seancë të jashtëzakonshme për të diskutuar situatën në veri. Seanca është thirrur nga grupi parlamentarë i Partisë Demokratike pasi janë mbledhur 46 nënshkrime të deputetëve.

Sot flasin për veriun

Telegrafi - 18.04.2012

Kuvendi i Kosovës do të mbajë të mërkurën një seancë të jashtëzakonshme për ngjarjet në veri të vendit. Kështu është vendosur në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës.

Veriu synohet të vihet nën kontroll me deklarata

Koha.net - 18.04.2012

Prishtinë, 18 prill – Kuvendi i Kosovës ka miratuar disa herë rezoluta ose deklarata me zotime për zgjidhjen e problemit të veriut të vendit, që përbën sfidën kryesore të shtetësisë.

Mitrovica, seancë e jashtëzakonshme në Kuvend

Panorama - 18.04.2012

PRISHTINE- Kuvendi i Republikës së Kosovës mblidhet sot ne seance te jashtezakonshme per te diskutuar situaten ne Veri. Nderkohe qe të enjten dhe të premten do të mbahen dy seanca të rregullta të legjislativit të vendit.

Kosovë, Rexhepi: Nëse cënohet siguria do të veprojmë

Ora news - 18.04.2012

Parlamenti i Kosovës, ka nisur seancën e jashtëzakonshme, për të diskutuar situatën në veriun e Mitrovicës pas incidenteve të fundit. Ministri i brendshëm i Kosovës Bajram Rexhepi ka paraqitur para deputetëve situatën në veri të Mitroviçës.

Gjini, Kuçit: Mos ke probleme me harresë

Botasot - 18.04.2012

Në seancën e Kuvendit të Kosovës për gjendjen në veri, zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi dhe shefi i Grupit parlamentar të AAK-së, Ardian Gjini kanë pasur një debat të ashpër.

Hamiti: U përmend Molla e Kuqe, erdhën te Dardha e Kuqe

Telegrafi - 18.04.2012

E plotësuar - Në seancën e Kuvendit të Kosovës për gjendjen në veri, deputeti i LDK-së , Sabri Hamiti, i tha ministrit të Brendshëm, Bajram Rexhepi, se nëse Kosova e ka kapacitetin për t’i mbrojtur shqiptarët në veri, pse nuk po e bën një ...

Thaçi në Kuvend akuzon VV për takime me ministra të Tadiqit

Koha.net - 18.04.2012

Prishtinë, 18 prill – ( E plotësuar) Në fjalimin e vet të gjatë para deputetëve të Kosovës kryeministri Hashim Thaçi ka akuzuar opozitën se me reagimet e veta për situatën në veri po e fajëson komunitetin serb dhe se qeveria e ai në krye ...

Opozita e braktis seancën, injoron fjalimin e Thaçit

Botasot - 18.04.2012

(i plotësuar)Deputetët e opozitës e kanë brakstisur seancën e Kuvendit të Kosovës, menjëherë pas nisjes së fjalimit të kryeministrit Hashim Thaçi.

Pushteti akuzon Beogradin, opozita akuzon pushtetin

Yll Press - 18.04.2012

Ndërkaq, Ismet Beqiri, shef i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, kërkoi veprime urgjente të Prishtinës zyrtare në veri të vendit bazuar në obligimet kushtetuese.

Nuk përdor dhunë në veri!

Telegrafi - 18.04.2012

Kryeministri Hashim Thaçi, u ka folur deputetëve të koalicionit në seancën e jashtëzakonshme për veriun, pasi deputetët e opozitës e kanë bojkotuar fjalimin e tij.

Thaçi akuzon VV për takime me ministra të Tadiqit

Lajmetsot - 18.04.2012

Postuar me: 18 April, 2012 08:32:00 Thaçi akuzon VV për takime me ministra të Tadiqit Në fjalimin e vet të gjatë para deputetëve të Kosovës kryeministri Hashim Thaçi ka akuzuar opozitën se me reagimet e veta për situatën në veri po e ...

Analisti Spahiu: Qeveria e ka neglizhuar Veriun e Kosovës

VOA - 18.04.2012

Analisti dhe botuesi nga Mitrovica Nexhmedin Spahiu thotë se qeveria e Kosovës e ka neglizhuar veriun e Kosovës duke u përqendruar më shumë tek çështja e pavarësisë dhe e njohjeve.

Kosovë: Seancë e jashtëzakonshme e parlamentit mbi situatën në Mitrovicë

VOA - 18.04.2012

Parlamenti i Kosovës u mblodh sot në një seancë të jashtëzakonshme për të diskutuar situatën në veriun e banuar me shumicë serbe. Seanca u mbajt pak ditë pasi Parlamenti refuzoi një kërkesë të lëvizjes Vetëvendosje për një kërkesë të ...

Nesër seanca e jashtëzakonshme për veriun

Gazeta Start - 17.04.2012

Prishtinë - Kuvendi i Kosovës do të mbajë të mërkurën një seancë të jashtëzakonshme, e thirrur me kërkesën e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, gjatë së cilës do të diskutohet për zhvillimet në pjesën veriore të vendit.

Rreziqet potenciale në veri të Kosovës

Evropaelire - 17.04.2012

Zhvillimet e fundit në veriun e Kosovës e kanë tensionuar skajshmërisht situatën në atë pjesë të vendit, vlerësojnë njohësit e rrethanave politike në Kosovë.

Seanca e jashtëzakonshme: Gjithçka dhe kurrgjë

Evropaelire - 17.04.2012

Një seancë e jashtëzakonshme për veriun, pritet të mbahet së shpejti në Kuvendin e Kosovës. Këtë iniciativë e ka marrë Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës, dhe ka arritur që t’i mbledhë nënshkrimet e nevojshme për mbajtjen e ...

Kosovë, Kuvendi seanca të jashtëzakonshme mbi veriun

Lajmeshqip - 17.04.2012

Prishtinë -Kryesia e Kuvendit vendosi sot që Kuvendi të mblidhet tre herë këtë javë, duke nisur nga nesër në orën 14:00 në seancë e jashtëzakonshme për të debatuar mbi gjendjen në Veri të Kosovës, kurse të enjten dhe të premten do të ...

Rreziqet në veri

Telegrafi - 17.04.2012

Zhvillimet e fundit në veriun e Kosovës e kanë tensionuar skajshmërisht situatën në atë pjesë të vendit, vlerësojnë njohësit e rrethanave politike në Kosovë.

Rreziqet në veri

Koha.net - 17.04.2012

Prishtinë, 17 prill - Zhvillimet e fundit në veriun e Kosovës e kanë tensionuar skajshmërisht situatën në atë pjesë të vendit, vlerësojnë njohësit e rrethanave politike në Kosovë.

Rreziqet në veri

Botasot - 17.04.2012

Zhvillimet e fundit në veriun e Kosovës e kanë tensionuar skajshmërisht situatën në atë pjesë të vendit, vlerësojnë njohësit e rrethanave politike në Kosovë.

Kuvendi i Kosovës nesër debaton për gjendjen në veri të Kosovës

Koha.net - 17.04.2012

Prishtinë, 17 prill - Kuvendi i Republikës së Kosovës këtë javë do të mblidhet tri herë. Nesër, më 18 prill , në orën 14, do të mbahet seancë e jashtëzakonshme për të debatuar lidhur me gjendjen në veri të Kosovës, kurse të enjten dhe të ...

Krasniqi: Nesër kemi seancë të jashtëzakonshme

Botasot - 17.04.2012

Këtë javë pritet të ketë disa seanca të Kuvendit të Kosovës, kushtu për nesër, kërkesën e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, pritet të mbahet seanca e jashtëzakonshme, gjatë së cilës do të diskutohet për zhvillimet në ...

Nesër seanca e jashtëzakonshme për veriun

Telegrafi - 17.04.2012

Kuvendi i Kosovës nesër do të mbajë një seancë të jashtëzakonshme, e thirrur me kërkesën e Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, gjatë së cilës do të diskutohet për zhvillimet në pjesën veriore të Kosovës.

A mund ta zgjidhin problemin e veriut ata që e krijuan?

Koha.net - 17.04.2012

Neglizhenca, pafuqia dhe paaftësia e qeverive të Kosovës, mungesa e vullnetit politik të NATO-s dhe amatorizmi i UNMIK-ut e i EULEX-it janë faktorët që krijuan situatën e sotme në veri të Kosovës të jetë e tillë.

Opozita do ta përballë me përgjegjësi Qeverinë për veriun

Koha.net - 16.04.2012

Prishtinë, 16 prill – Lëvizja Vetëvendosje në seancën e jashtëzakonshme që pritet të mbahet të mërkurën për veriun e Kosovës do t’i kërkojë Qeverisë së Kosovës që të japë përgjegjësi për mosmarrjen e masave konkrete për mbrojtjen e Kosovës ...