TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Skandali me financimin e televizioneve private, nuk e aplikon asnjë shtet në BE, në pr/ligj s’jepet asnjë shembull

SOT - 17.06.2018

Shqipëria rrezikon të bëhet i vetmi vend në Europë ku televizionet private do financohen nga paratë publike. Më 8 qershor, Autoriteti i Medias Audiovizive në vend i dërgoi Ministrisë së Financave dhe ...

Nga reklamat te bastet, pijet e televizorët, milionat shqiptare të botërorit “Rusi 2018”

BalkanWeb - 17.06.2018

Rusia është një ndër vendet më të ftohta në botë, por duke nisur nga 14 qershori ajo po sjell vetëm “zjarr”. Në një muaj maratonë, sytë e sportdashësve dhe bizneseve të fushës së sportit janë ...

Nga reklamat te bastet, pijet e televizorët: Milionat shqiptare të botërorit

Mapo - 17.06.2018

Rusia është një ndër vendet më të ftohta në botë, por duke nisur nga 14 qershori ajo po sjell vetëm “zjarr”. Në një muaj maratonë, sytë e sportdashësve dhe bizneseve të fushës së sportit janë ...

Botërori i futbollit “Rusi 2018” falas në RTSH

RTSH - 17.06.2018

Botërori i futbollit “Rusi 2018” po ndiqet me interes në Shqipëri. Me këtë rast Radio Televizioni Shqiptar rikujton të gjithë qytetarët që ai mund të ndiqet si asnjëherë tjetër falas, me cilësinë më ...

“Rusi 2018″, në RTSH nis Gjermani – Meksikë 2018”

RTSH - 17.06.2018

Në RTSH prej pak minutash ka nisur Gjermani – Meksikë e vlefshme për grupin F. RTSH po i sjell të gjitha takimet e “Rusi 2018” pa pagesë në valë digjitale në kanalet RTSH 1 HD dhe RTSH SPORT si dhe ...

“Rusi 2018” nisi Brazil – Zvicër në RTSH

RTSH - 17.06.2018

Në “Rostov Arena” nisi Brazil – Zvicër sfida e parë e Grupit E. RTSH po i sjell të gjitha takimet e “Rusi 2018” pa pagesë në valë digjitale në kanalet RTSH 1 HD dhe RTSH SPORT si dhe në live stream ...

Milionat shqiptare të botërorit: Nga reklamat te bastet, pijet e televizorët

Gazeta Tema - 17.06.2018

Rusia është një ndër vendet më të ftohta në botë, por duke nisur nga 14 qershori ajo po sjell vetëm “zjarr”. Në një muaj maratonë, sytë e sportdashësve dhe bizneseve të fushës së sportit janë ...

Skandali me televizionet private, opozita del kundër financimit nga paratë publike, PS gati të mbështesë pr/ligjin

SOT - 16.06.2018

Opozita është rreshtuar kundër financimit të televizioneve private nga paratë e taksapaguesve. Pak ditë më parë, Autoriteti i Medias Audiovizive në vend i dërgoi Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë ...

Duan lekë nga publiku, atëhere t’i falin publikut "full prodhimin" e tyre mediatik!?

SOT - 16.06.2018

Sigurisht që në shtetin ku prona publike trajtohet më keq se kudo në Europë, kur prona publike është një varfëri ideore dhe shërbimi del një koncept që të bën të vjellësh! Po pra, do të vinte dhe ...

Belshi turistik në hartën e transmetuesit publik

RTSH - 16.06.2018

Belshi në këto ditë të nxehta vere shfaqet me një pamje mjaftë tërheqëse për turistët. I vendosur mes nje kompleksi liqenesh natyrale, qyteti eshte gjallëruar falë investimeve të shumta në ...

RTSH ndez sinjalin në Sarandë dhe Ksamil

RTSH - 16.06.2018

Fillimi i Kampionatit Botëror të Futbollit “Rusi 2018” duket se ka sjellë nisjen me herët të sezonit turistik në qytetin bregdetar të Sarandës. Lokalet që dikur në këtë kohë bëheshin gati për sezonin ...

Tifozët ngelin para ekranit, RTSH ndërpret papritur transmetimin e ndeshjes së Botërorit

SOT - 15.06.2018

Tifozët e shumtë që po ndqinin në RTSH ndeshjen e Botërorti midis Egjiptit dhe Uruguajit kanë mbetur për disa minuta pa sinjal. Televizioni publik ka ndërprerë papritur transmetimin e ndeshjes në ...

Skandali i televizioneve private, Thoma Gëllçi: E papranueshme të financohen nga paratë e qytetarëve, po rrezikohet ...

SOT - 15.06.2018

Radio Televizioni Publik Shqiptarë ka dal kundër nismës për financimin me para publike të televizioneve private. Pak ditë më parë Shoqata e Mediave Elektronike Shqiptare, që drejtohet nga Aleksandër ...

RTSH më pranë publikut, Librazhdi në hartën digjitale

RTSH - 15.06.2018

Mund të duket habi për kohët moderne, por është realitet i ditëve të sotme, që në disa zona të Shqipërisë, për shkak të varfërisë, asetet e televizioneve mund të shiten.

Propozimi i fondeve publike, RTSH dhe opozita kundërshtojnë keq mediat private: Asnjë qindarkë

LajmiFundit - 14.06.2018

Propozimi i pronarëve të televizioneve private për të përfituar 50 për qind të fondeve që qytetarët shqiptarë paguajnë për transmetuesin publik si dhe përjashtimin e këtij të fundit nga tregu i ...

OSBE rrëzon televizionet private: Nuk mund të ketë financim publik, po cenohet rëndë qëndrueshmëria e RTSH

SOT - 14.06.2018

OSBE ka hedhur poshtë propozimin e televizioneve private për të marrë para nga taksat e qytetarëve. Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Desir, tha dje se ishte i shqetësuar për ...

Shpërthen skandali, televizionet private tentativa për të shkrirë RTSH, kërkojnë para nga taksat e qytetarëve

SOT - 14.06.2018

Televizionet private në vend janë bërë të gjitha bashkë për të futur duart në taksat e qytetarëve. Pak ditë më parë Autoriteti i Mediave Audiovizive, njoftoi se ishte zhvilluar një takim konsultativ ...

Désir: I shqetësuar për propozimet për ndryshimin e ligjit “Për median audiovizive” në Shqipëri

RTSH - 14.06.2018

Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Désir, tha sot, të enjen, se ishte i shqetësuar për propozimet e kohëve të fundit për ndryshimin e ligjit “Për median audiovizive” në Shqipëri, ...

Edhe Kukësi nën sinjalin e RTSH digjital

RTSH - 14.06.2018

Sinjali i paketës se re televizive numerike ka mbërritur edhe në Kosovë, aty ku në fakt nuk ka munguar asnjëherë dhe që është ndjekur nga shqiptarët atje në rrethana të vështira e ku RTSH ka qenë e ...

“Rusi 2018” nis spektakli në RTSH

RTSH - 14.06.2018

Me një spektakël të jashtëzakonshë ka nisur në Stadiumin “Luzhniki” në Moskë ngjarja më e bukur sportive që bashkon të gjithë globin, Kampionati Botëror i Futbollit “Rusi 2018”.

Pse duhet akoma të paguajmë për Televizionin Publik Shqiptar

Mapo - 14.06.2018

Nga Edi Vlusha Duke u nisur nga debati i këtyre dy ditëve për financimin e televizioneve private nga ana e qeverisë nuk shoh ndonjë mëkat por një nismë mjaft pozitive, ku televizioneve private u ...

Para publike për TV private, OSBE: Jemi të shqetësuar, propozimi dëmton RTSH

Java News - 14.06.2018

Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Medias, Harlem Désir, tha sot se ishte i shqetësuar për propozimet e kohëve të fundit për ndryshimin e ligjit “Për median audiovizive” në Shqipëri.

Propozimi i financimit të TV private me fonde publike shqetëson OSBE-në

Gazeta Tema - 14.06.2018

Përfaqësuesi i OSBE për Lirinë e Medias, Harlem Désir tha se propozimi i pronarëve të televizioneve private dëmton RTSH-në, ndërsa shtoi se çdo sistem subvencionesh shtetërore duhet të përfshijë “të ...

Plani i pronarëve të mediave për fonde publike kundërshtohet nga RTSH dhe opozita

Mapo - 13.06.2018

Propozimi i pronarëve të televizioneve private për të përfituar 50 për qind të fondeve që qytetarët shqiptarë paguajnë për transmetuesin publik si dhe përjashtimin e këtij të fundit nga tregu i ...

RTSH, hapen audicione për folës të edicioneve informative

RTSH - 13.06.2018

Radio Televizioni Shqiptar hap audicionin për folës të edicioneve informative. Ftojmë të gjithë të interesuarit të aplikojnë brënda datës 2 korrik 2018 pranë departamentit të informacionit në RTSH.

RTSH, gati për topin e parë

RTSH - 13.06.2018

“Botërori 2018” starton jo vetem në Rusi, por edhe në RTSH. Ai do të sjelli ekskluzivisht për të gjithë shqiptarët ngjarjen më të rëndësishme sportive botërore.

Era digjitale e RTSH mbërrin edhe në Ultësirën Perëndimore

RTSH - 13.06.2018

Rruga e vështirë që të çon në pikën më të lartë në Pllanë, nuk i ka penguar grupet teknike për të ngritur këtë kryevepër të transmetimeve digjitale që ofron sinjale të fuqshme Full High ...

Plani i pronarëve të mediave për fonde publike kundërshtohet nga RTSH dhe opozita, qeveria hesht

Gazeta Tema - 13.06.2018

Propozimi i pronarëve të televizioneve private për të përfituar 50 për qind të fondeve që qytetarët shqiptarë paguajnë për transmetuesin publik si dhe përjashtimin e këtij të fundit nga tregu i ...

Televizioni shtetëror, televizionet private dhe publiku në mes

Gazeta Tema - 13.06.2018

Ilir Yzeiri Ditët e fundit ka pasur një debat në shtypin tonë për një inisiativë ligjore që kanë ndërmarrë disa operatorë televizivë privatë në Shqipëri, të cilët, në thelb, kërkojnë që, nga pagesa e ...

RTSH digjital tani edhe në fshatrat më të thellë

RTSH - 12.06.2018

6 transmetuesit që përçojnë sinjalin digjital të RTSH në qarkun e Beratit, kanë përmirësuar ndjeshëm cilësinë e transmetimit të paketës së kanaleve të Televizionit Publik Shqiptar.

Polemika/ Enkel Demi kundër Ervis Iljazaj për RTSH dhe ndarjes së parave publike për privatët

Mapo - 12.06.2018

Nga Enkel Demi Drejtori i gazetës “Mapo”, zoti Ervis Iljazaj ka mbërritur në një përfundim të prerë që Televizioni Publik është i dështuar, sepse nuk ka audiencë dhe paratë publike është shumë mirë ...

Ndizen antenat digjitale të RTSH-së në Berat

RTSH - 12.06.2018

6 transmetuesit që përçojnë sinjalin digjital të RTSH në qarkun e Beratit, kanë përmirësuar ndjeshëm cilësinë e transmetimit të paketës së kanaleve të Radio Televizionit Publik Shqiptar.

Kolonia ndëshkimore ndaj RTSH-së e drejtorit të MAPO-s

Gazeta Tema - 12.06.2018

Nga Enkel Demi Drejtori i gazetës “Mapo”, zoti Ervis Iljazaj ka mbërritur në një përfundim të prerë që Televizioni Publik është i dështuar, sepse nuk ka audiencë dhe paratë publike është shumë mirë ...

Televizioni shtetëror nuk ka asnjë vlerë, po parave publike për televizionet private

Gazeta Tema - 12.06.2018

Nga Ervis Iljazaj Pronarët e televizioneve private kanë propozuar një projektligj, që në thelb, parashikon financime nga paratë publike drejt televizioneve private për shërbime të caktuara.

Kolonia ndëshkimore ndaj RTSH-së e drejtorit të MAPO-s

Java News - 12.06.2018

Nga Enkel Demi Drejtori i gazetës “Mapo”, zoti Ervis Iljazaj ka mbërritur në një përfundim të prerë që Televizioni Publik është i dështuar, sepse nuk ka audiencë dhe paratë publike është shumë mirë ...

Absurdi: T’iu japësh lekët tona, TV-ve që përdoren për shantazh nga pronarët!

Gazeta Tema - 12.06.2018

Nga Çapajev Gjokutaj Televizionet private po kërkojnë të marrin pare nga shteti. Hollë-hollë jo nga shteti, po nga taksapaguesit. Me një fjalë kërkojnë të fusin duart në xhepat tanë.

Televizionet private kërkojnë fonde publike, RTSH dhe opozita: Nismë antikushtetuese!

Java News - 12.06.2018

Propozimi i pronarëve të televizioneve private për të përfituar 50 për qind të fondeve që qytetarët shqiptarë paguajnë për transmetuesin publik si dhe përjashtimin e këtij të fundit nga tregu i ...

Përfaqësuesit e televizioneve bashkë për projektligjin e mediave audiovizive

ABC News - 11.06.2018

Projektligji i ri për mediat audiovizive pritet të rrisë pavarësinë ekonomike dhe editoriale të televizioneve në Shqipëri. Drafti u diskutua mes grupeve të interesit dhe kryetarit të Autoritetit të ...

Ndryshimet në ligjin për mediat audiovizive, AMA thërret krerët e televizioneve

BalkanWeb - 11.06.2018

Nga Rashela Shehu Një takim i organizuar nga Autoriteti i Mediave Audiovizive me përfaqësuesit e mediave kryesore në vend, pati ne fokus propozimin e projektligjit “Për disa shtesa dhe ndryshime në ...

Reformë në tregun e medias

Mapo - 11.06.2018

Shoqata e Mediave Elektronike i ka paraqitur Autoritetit të Mediave Audiovizive një draft me disa ndyshime që duhen bërë në ligjin për mediat. Ndryshimet synojnë përmirësmin e pavarësisë së mediave ...

Blerjet e RTSH për Botërorin, nga “Polici” te Redi Jupi

Mapo - 11.06.2018

Radio Televizioni Shqiptar ka këtë vit ekskluzivitetin e ndeshjeve të Botërorit 2018 dhe po përgatit gjatë kohëzgjatjes së këtij turneu një sërë emisionesh që do të shoqërojnë të gjithë ...

FOTOT: Takimi në AMA për ndryshimin e ligjit, televizionet private do të marrin para nga fondi për taksën e televizorit

Gazeta Tema - 11.06.2018

Përfaqësuesit e televizioneve kryesore private në vend zhvilluan sot një takim konsultativ me kreun e Autoritetit të Mediave Audiovizive. Takimi kishte në fokus diskutimin paraprak për propozimin e ...