TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Vrasja në Himarë, PS dhe MB akuza e kundërakuza

Gazeta Start - 15.08.2010

Tiranë Partia Socialiste e vlerësoi si mungesë të qartë të sigurisë vrasjen e së enjtes në Himarë, ku mbeti i vdekur një 35-vjeçar. Qeveria ka humbur tërësisht kontrollin mbi territorin duke i lënë terren krimit rrugaçërisë, është dorëzuar ...

Tiranë, plagosen tre policë në një aksident

Gazeta Start - 15.08.2010

Tiranë Tre policë janë plagosur të shtunën teksa po shkonin në Pezë të Madhe për inspektime. Burime nga Policia e Shtetit bëjnë të ditur se agjentët e policisë janë aksidentuar me makinën e tyre.

Ohër, mbytet një grua në ujërat e liqenit

Gazeta Start - 15.08.2010

Pogradec Një grua humbi jetën teksa ra në ujërat e liqenit të Ohrit në Pogradec. Ngjarja ndodhi të shtunën, kur 45-vjeçarja Ludmilla Sadikaj, po bënte plazh në liqen duke gjetur vdekjen.

Peshkopi, nga dasma në spital të helmuar

Gazeta Start - 15.08.2010

Peshkopi Nga dasma kanë përfunduar në spital të helmuar. Historia ndodhi Peshkopi të shtunën, kur të paktën 30 dasmorë kanë përfunduar në spital me simptoma helmimi.

Historia e letrës, përplasje PS-LSI

Gazeta Start - 15.08.2010

Tiranë Historia e një letër ankese ndaj ambasadorit amerikan, ka vijuar edhe të shtunën. Opozita duke u shprehur se ministri i Jashtëm Meta, ka firmosur letrën kundër ambasadorit, deklaroi se Meta dhe Berisha gatuan një komplot e puç ...

Ministri i Brendshëm serb viziton sot Graçanicën

Gazeta Start - 15.08.2010

Graçanicë Radhën e vizitave në Kosovë, të politikanëve serb sot do ta vijojë ministri i Brendshëm Ivica Daçiç, i cili do të qëndrojë në Graçanicë. Megjithatë, kësaj here leja e vizitës është dhënë nga Prishtina zyrtare.

Vrasja në Himarë, 20 mijë $ për kapjen e autorit

Gazeta Start - 15.08.2010

Tiranë Policia e Shtetit ka dhënë një shumë prej 20 mijë dollarësh amerikanë për të gjithë ata që japin informacione të sakta për Ilir Mukën, 20-vjeç.

Korçë, prangoset një i kërkuar prej dy vitesh

Gazeta Start - 15.08.2010

Korçë Policia e Korçës ka arrestuar sot në mëngjes një 33-vjeçar, i akuzuar për shfrytëzim prostitucioni. Në prangat e policisë ka rënë shtetas Aurel Kote, lindur dhe banues në Korçe.

Vlorë, kaos trafiku në hyrje të Dhërmiut

Gazeta Start - 15.08.2010

Vlorë Aksin rrugor Vlorë-Dhërmi është bllokuar sot duke krijuar radhë kilometrike. Situata më problematike ndodhet në Qafën e Koshovicës, pjesë e aksit Vlorë-Dhërbim. Vargu i madh i makinave ka bërë që situata të rëndohet.

Maqedonia nuk mbështet rezolutën serbe për Kosovën

Gazeta Start - 15.08.2010

Shkup Maqedonia nuk do të mbështesë miratimin e rezolutës serbe për Kosovën në OKB-së. Deklarata është bërë nga Sekretari shtetëror në Ministrinë e Jashtme të Maqedonisë, Abdulkadër Memedi, i cili ka deklaruar se Maqedonia nuk do të marrë ...

Kajro, çelet muzeu më i madh Islam në botë

Gazeta Start - 15.08.2010

Kajro Në Egjipt është hapur muzeu më i madh Islam në botë, pas tetë vjet restaurimi. Muzeu është hapur të shtunën në Kajro, ku ndodhen .500 objekte me vlerë historike dhe artistike, në 25 sallat e tij.

Moon mbërrin në Pakistan: Ju mbështesim të gjithë!

Gazeta Start - 15.08.2010

Islamabad - Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-Moon mbërriti sot në Islamabad të Pakistanit ku do të inspektojë nga afër zonat e përmbytura atje.

Opozita greke letër KE-së për incidentin e Himarës

Gazeta Start - 15.08.2010

Athinë Një ngjarje e rëndomë e ndodhur në jug të Shqipërisë për Greqinë do të thotë shumë, saqë çështjen e ka ndërkombëtarizuar. Edhe pse reagoi menjëherë qeveria greke, së bashku me kishën dhe të gjitha institucionet e saj, së fundi ...

Dëshmitë e bisedimeve sekrete publikohen të mërkurën

Gazeta Start - 15.08.2010

Prishtinë - Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ka paralajmëruar se të mërkurën e ardhshme do ti bëjë publike dëshmitë për deklarimet e bëra ditë më parë për zhvillimin e bisedimeve sekrete mes zyrtarëve të Qeverisë së Kosovës dhe asaj ...

Policia e Shtetit: Rëndim jo bllokim trafiku në Vlorë

Gazeta Start - 15.08.2010

Tiranë Policia e Shtetit ka hedhur poshtë lajmin e publikuar sot për bllokim të rrugës në Palasë, duke e konsideruar këtë një lajm të pasaktë. Në një njoftim për shtyp, të zëdhënëses të Policisë së Shtetit bëhet e ditur se për shkak të ...

Xhaçka: Aksidentet bilanc lufte, policia asnjë masë

Gazeta Start - 15.08.2010

Tiranë Socialistët shprehën shqetësimin për rritjen e aksidenteve rrugore në vendin, ndërsa kanë akuzuar Ministrinë e Brendshme se nuk kanë reaguar në mënyrë profesionale.

Verderi refuzon ofertën e Realit për Ozilin

Gazeta Start - 15.08.2010

Verder Bremeni ka kthyer mbrapsht ofertën e Realit të Madridit për mesfushorin gjerman, Mesut Ozil. Lajmin e konfirmoi vetë tekniku i galaktikëve, Hoze Mourinjo.

E gjithë Kina në zi për nder të 1200 të vdekurve

Gazeta Start - 15.08.2010

Pekin E gjithë Kina është sot në zi kombëtare për nder të 1 200 viktimave të shkaktuara nga rrëshqitja e dherave një javë më parë në provincën Gansu, në veriperëndim të vendit.

Fluksi i turistëve, kaos trafiku në jug

Gazeta Start - 15.08.2010

Vlorë Teksa mijëra turistë po vërshonin drejt brigjeve të jugut të Shqipërisë për të kaluar pushimet, ata janë përballur me një situatë aspak normale të trafikut rrugor.

Incidenti në Himarë, vetëdorëzohet autori i ngjarjes

Gazeta Start - 15.08.2010

Vlorë Është vetëdorëzuar nbë Prokurorinë e Vlorës, shtetasi Ilir Muka, i kërkuar prej tre ditësh si autor i ngjarjes në Himarë. Muka akuzohet se ka aksidentuar qëllimisht shtyetasin Aristotel Guma, 35-vjeç, ngjarje e cila shkaktoi ...

Himarë, banorët bllokojnë sërish rrugën

Gazeta Start - 14.08.2010

Himarë - Banorët e Himarës kanë bllokuar sërish rrugën nacionale Vlorë-Sarandë mbrëmjen e djeshme, si reagim ndaj vrasjes së 35-vjeçarit Aristotel Guma.

SHBA, 600 milionë dollarë për sigurinë e kufijve

Gazeta Start - 14.08.2010

Uashington - Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama dekretoi dje planin prej 600 milionë dollarësh me synim forcimin e sigurisë në kufirin me Meksikën.

Obama shtron iftar, pro ndërtimit të xhamisë në Nju Jork

Gazeta Start - 14.08.2010

Uashington - Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit, shtroi mbrëmë një iftar në Shtëpinë e Bardhë.

Athinë, arrestohet shqiptari, iu gjetën 91 kg drogë

Gazeta Start - 14.08.2010

Athinë Një emigrant shqiptar është vënë në pranga në lagjen Petrupoli të Athinës, pasi policia i gjeti në banesë 91.17 kilogramë kanabis sativa.

Athina Tiranës: Hetoni vdekjen e të riut minoritar

Gazeta Start - 14.08.2010

Athinë Athina zyrtare u kërkoi dje autoriteteve shqiptare zhvillimin e hetimeve të plota rreth vdekjes së të riut të minoritetit grek, 35-vjecarit Aristotel Guma.

LSI: Fajtorët e ngjarjes të vihen para drejtësisë

Gazeta Start - 14.08.2010

Tiranë Lëvizja Socialiste për Integrim, me anë të Sekretarit të Përgjithshëm, Luan Rama, e cilësoi sot vrasjen e 35-vjeçarit Aristotel Guma, një incident kriminal të dënueshëm dhe kërkoi vënien para drejtësisë të përgjegjësve.

Kinë, 1 239 viktima, bilanci i rrëshqitjes së dheut

Gazeta Start - 14.08.2010

Pekin - Bilanci i viktimave si pasojë e rrëshqitjes së dherave në provincën Gansu, rajon veriperëdimor i Kinës, ka arritur në mbi 1 239 të vdekur dhe mbi 505 persona të zhdukur. Rrëshqitja e masivit të dheut ndodhi mbrëmjen e së shtunës.

Rusi, mbërrijnë avionët amerikanë më ndihma ndaj zjarreve

Gazeta Start - 14.08.2010

Moskë - Dy avionë amerikanë që transportonin ndihma, kryesisht veshje mbrojtëse kundër zjarrit dhe rezervuarë uji, mbërritën në Moskë për të ndihmuar Rusinë në luftën kundër zjarreve në pyje.

Himarë, e aksidentojnë një burrë, banorët në protestë

Gazeta Start - 13.08.2010

Himarë Një 35-vjeçar është aksidentuar qëllimisht nga disa të rinj në Himarë. Policia tha se viktima është shtetasi Aristotel Gumi, 35-vjeç, i cili është grindur me disa të rinj nga Vlora. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e shkuar rreth orës 22:00.

Elbasan, kamioni godet për vdekjen një 20-vjeçar

Gazeta Start - 13.08.2010

Elbasan Një 20-vjeçar ka gjetur vdekjen në një aksident rrugor të ndodhur në rajonin e Elbasanit. Policia bëri të ditur se aksidenti ndodhi në aksin rrugor GostimëCërrik, kur një automjet tip kamion ka përplasur për vdekje shtetasin ...

Klinton letër Metës për Kosovën: Do nxisim njohje të reja

Gazeta Start - 13.08.2010

Tiranë Sekretarja amerikane e Shtetit, Hilary Klinton i ka dërguar një letër ministrit të Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Ilir Meta, ku shpreh vlerësimet mbi rolin e Shqipërisë në çështjen e Kosovës.

Meta: Ngritja e Këshillit Kombëtar në Luginë, arritje

Gazeta Start - 13.08.2010

Tiranë Shefi i diplomacisë shqiptare, Ilir Meta i ka dërguar një letër Kryetarit të Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Serbi, Galip Beqiri, me rastin e zgjedhjes së tij.

Ndaj Rumanisë nuk ka presione për njohjen e Kosovës

Gazeta Start - 13.08.2010

Bukuresht Ministri i Jashtëm rumun, Teodor Baconschi, ka deklaruar se Rumania nuk do të ndryshojë qëndrim për Kosovën dhe se nuk bëhen presione ndaj Bukureshtit për të njohur pavarësinë e shtetit të ri.

Tadiç emisarë në 55 vende kundër njohjes së Kosovës

Gazeta Start - 13.08.2010

Beograd Edhe pas vendimit të GJND-së në favor të Kosovës, diplomacia serbe është vënë sërish në lëvizje për të penguar njohjet e reja ndaj shtetit më të ri në botë.

Disa praktika për një Ramazan të shëndetshëm

Gazeta Start - 13.08.2010

Në muajin e agjërimit i cili shtrihet në stinën më të nxehtë ku temperaturat çmenden, mundohuni të gatuani menu të lehta. Pas një kohe të gjatë agjërimi, hapeni agjërimin me një dhallë të ftohtë dhe supë...

Tiranë, pranga një shtetasi, u kap me drogë e pistoletë

Gazeta Start - 13.08.2010

Tiranë Policia e Tiranës ka arrestuar një person dhe një tjetër do të procedohet në gjendje të lirë, pasi u kapën në flagrancë duke shpërndarë drogë.

Himarë, banorët bllokojnë sërish rrugën, rradhë

Gazeta Start - 13.08.2010

Himarë (12:40)- Banorët e Himarës kanë bllokuar sërish rrugën nacionale, vetëm një orë pas zhbllokimit të saj. Kjo ka bërë që radha e automjeteve të shtohet që presin për të kaluar. Radha e automjeteve është bërë disa kilometra.

Rusi, stuhi dhe reshje të rrëmbyeshme në Moskë

Gazeta Start - 13.08.2010

Moskë Kryeqyteti rus u përfshi dje nga stuhi dhe reshje të rrëmbyeshme teksa sot temperaturat vazhdojnë të jenë mbi 30 gradë Celsius. Ndërkohë, Ministria ruse e Situatave të Jashtëzakonshme njoftoi sot me anë të një komunikate se zjarri që ...

SHBA-të shtojnë 21 milionë dollarë ndihma për Pakistanin

Gazeta Start - 13.08.2010

Uashington Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë shtuar edhe 21 milionë dollarë të tjerë ndihmës së tyre për Pakistanin duke e çuar shifrën e plotë në 76 milionë dollarë.

Librazhd, vetëvritet me armë zjarri një 35-vjeçar

Gazeta Start - 13.08.2010

Librazhd Një emigranti nga Librazhdi i ka dhënë fund jetës së tij, duke u vetëvrarë me armë zjarri. Viktima është shtetasi Avid Kërcini, 35-vjeç.

Shalsi: Berisha të reflektojë mbi letrën e Klinton

Gazeta Start - 13.08.2010

Tiranë Socialistët kanë folur sërish mbi letër ankese nga Ministria e Jashtme për ambasadorin amerikan në Tiranë, John Withers. Deputeti Eduard Shalsi u shpreh se është për tu ardhur keq për nivelin ku ka rënë diplomacia shqiptare, teksa ...

Shqipëria 80 mijë për përmbytjet në Pakistan

Gazeta Start - 13.08.2010

Tiranë Qeveria shqiptare do të japë 80 mijë euro ndihmën për Republikën e Moldavisë dhe Republikës Islamike të Pakistanit. Shuma e caktuar erdhi për shkak të fatkeqësive natyrore që kanë pasur dy vendet javët e fundit.

Virozat e stinës, fluks fëmijësh në QSUT

Gazeta Start - 13.08.2010

Tiranë Temperaturat e larta kanë bërë që në Qendrën Universitare në Tiranë të ketë një dyndje fëmijësh të prekur nga viroza të stinës. Sipas drejtorisë së QSUT-së, urgjenca e pediatrisë ka fluksin më të madh, ku çdo ditë paraqiten mbi 250 ...

Vrau 47-vjeçarin për një vrasje të para 70 vitesh

Gazeta Start - 12.08.2010

Rrëshen Hakmarrjet në zonat veriore të vendit, nuk kanë të sosur por janë gjithashtu edhe të çuditshme. Vrasja e djeshme në Rrëshen, kur një burrë mbeti i vrarë, kishte të bënte me hakmarrje.

Tahiri: Berisha të përgjigjet për pronat në Himarë

Gazeta Start - 12.08.2010

Tiranë Partia Socialiste iu përgjigj kryeministri Berisha për inaugurimet e tij në Himarë, duke theksuar se rrugët e inauguruara ishin nisur që në kohën kur në qeveri ishin socialistë.

Qeveria e Maqedonisë do të bie në shtator?

Gazeta Start - 12.08.2010

Shkup Qeveria e Maqedonisë mund të bjerë gjatë shtatorit për të formuar një qeveri të ekspertëve të kryesuar nga një akademik maqedonas. Lajmi bëhet i ditur nga mediat vendase, sipas të cilave kjo ide është propozuar nga partia VMRO-DPMNE ...

Tërmet në Kosovë

Gazeta Start - 12.08.2010

Prishtinë -Një tërmet me magnitudë 2.7 sipas shkallës Riter, përkatësisht me intensitet katër ballë të Merkalit, është regjistruar 7.5 km në lindje të Vushtrrisë.

“Në kohën për të mbijetuar në hapësirë..”

Gazeta Start - 12.08.2010

Londër Besoj se e ardhmja e njeriut në të ardhmen do të jetë në hapësirë. Kjo është gjithsesi e vështirë për të shmangur një fatkeqësi në planetin tone pas 100-200 viteve të ardhme, për të mos përmendur në të ardhmen e mijëra ose një ...

Pogradec, kërcënon me armë familjen, pranga 41-vjeçarit

Gazeta Start - 12.08.2010

Pogradec Një vjeçar nga Pogradeci ka kërcënuar me armë familje e tij, pas një sherri. Policia ka shkuar menjëherë në vendin e ngjarjes, duke arrestuar 41-vjeçarin Jorgo Tare.

“Vitin tjetër Greqia rikthehet në tregjet ndërkombëtare”

Gazeta Start - 12.08.2010

Athinë - Kryeministri grek, Jorgos Papandreu, deklaroi se vitin e ardhshëm Greqia do të rikthehet në tregjet ndërkombëtare. ''Qeveria që unë drejtoj ka për qëllim të zbatojë reforma në të gjithë sistemin grek, të kufizojë sektorin ...

Meta: SHBA asnjë letër “proteste” ndaj Shqipërisë

Gazeta Start - 12.08.2010

Tiranë Pas mbërritjes nga një turë vizitash në disa vende arabe si dhe në Qipro, ministri i Punëve të Jashtme, Ilir Meta, ka bërë një rezyme për të gjitha takimet e tij sot në Tiranë.

OKB kërkon 459 milionë dollar për Pakistanin

Gazeta Start - 12.08.2010

Nju Jork - Organizata e Kombeve të Bashkuara i bëri apel komunitetit ndërkombëtar që urgjentisht të sigurojë një ndihmë me vlerë 459 milionë dollarë si ndihmë për Pakistanin.

Medvedev: Është zhdukur një e katërta e sasisë së drithit

Gazeta Start - 12.08.2010

Moskë Presidenti rus, Dmitri Medvedev, deklaroi se një e katërta e kulturave të drithit është dëmtuar këtë vit në mënyrë të pariparueshme si pasojë e thatësirës dhe temperaturave të larta.

Durrës, vritet me armë zjarri një 15-vjeçar

Gazeta Start - 12.08.2010

Durrës Një 15-vjeçar ka mbetur i vrarë sot nga plumbat. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Durrës, ndërsa viktima është 15-vjeçari Mario Curri. Krimi ka ndodhur rreth orës 14:30 minuta në vend-qëndrimin e fugonave në qytetin bregdetar.

Thaçi: Kosova e përgatitur seriozisht për në OKB

Gazeta Start - 12.08.2010

Prishtinë - Në mbledhjen e qeverisë së Kosovës, kryeministri Hashim Thaçi, ka thënë se Kosova do të arrijë sukses të madh edhe në Asamblenë e përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

Katër ministri marrëveshje për të rinjtë

Gazeta Start - 12.08.2010

Tiranë Katër ministri kanë nënshkruar sot një marrëveshje për të rishikuar politikat për rininë. Marrëveshja për politikat rinore 2010-2013, bazuar në rekomandimet e bëra nga Ekipi Mbikëqyrës i Këshillit të Evropës, është nënshkruar nga ...

“Sanksionet forcojnë regjimin e Ahmadinexhadit në Iran”

Gazeta Start - 12.08.2010

Londër - Sanksionet ndërkombëtare kundër Iranit kanë përforcuar regjimin e Presidentit, Mahmud Ahmadinexhad, theksoi Ish-kryetari i parlamentit iranian dhe një ndër figurat kryesore opozitare, Mehdi Karoubi.

Ora më e madhe në botë në Mekë

Gazeta Start - 12.08.2010

Me fillimin e muajit të shenjtë të Ramazanit, në qytetin e Mekës në Arabinë Saudite është vënë në punë ora më e madhe në botë. Autoritet duan që ora me diametër rreth 43 metra të jetë tregues i orës së saktë për botën myslimane duke ...

Tiranë, ekzekutohet me katër plumba një 33-vjeçar

Gazeta Start - 11.08.2010

Tiranë Një 33-vjeçar është qëlluar mbrëmë për vdekje në një lokal në Tiranë. Viktima është shtetasi Leonard Bilali, 33-vjeç, i cili është ekzekutuar mbrëmjen e shkuar në rrugën Irfam Tomini, rreth orës 22:30 minuta.

Tirana pa ujë për dy ditë, shkak ndërhyrjet në rrjet

Gazeta Start - 11.08.2010

Tiranë Qyteti i Tiranës do të vuajë mungesën e ujit të pijshëm për dy ditë me radhë. Shkak janë bërë punimet që pritet të zhvillohen në linjat e transmetimit të ujit.

Banorët e Orikumit protestë për pronat para bashkisë

Gazeta Start - 11.08.2010

Vlorë Banorët e Orikumit kanë protestuar sërish sot, kësaj here para bashkisë. Protestat nisën një ditë më parë, duke protestuar për çështjen e pronave.

Rrëshen, vritet pranë banesës një 47-vjeçar

Gazeta Start - 11.08.2010

Rrëshen Një 47-vjeçar nga Rrësheni është vrarë sot me armë zjarri. Ngjarja ndodhi rreth orës 11:00 të ditës së sotme, kur është qëlluar shtetasi Ndue Lleshi, 47-vjeç, i cili ka ndërruar jetë menjëherë pas ngjarjes.

Aksidenti i merr jetën një gruaje në Rrëshen

Gazeta Start - 11.08.2010

Rrëshen Aksidenti i ka marrë jetën një gruaje mbrëmjen e shkuar në aksin rrugor Milot-Rrëshen. Policia tha se viktima është Bardhe Përleshi, 40-vjeç, e cila është goditur nga një automjet në fshatin Fang.

Tiranë, prangosen dy shpërndarës droge

Gazeta Start - 11.08.2010

Tiranë Dy persona janë arrestuar mbrëmjen e shkuar nga policia e Tiranës, pasi akuzohen për shpërndarjen e lëndëve narkotike në kryeqytet. Në prangat e policisë ranë shtetasit Gentian Qemal Kala, 23-vjeç, banues në Tiranë dhe Albenc Rremi, ...

U dënua me 18 vite burg për trafik fëmijësh, arrestohet

Gazeta Start - 11.08.2010

Tiranë Policia e Tiranës ka arrestuar sot një shtetas, i dënuar me 18 vite burg. Agim Xhambrazi, 49-vjeç, është arrestuar sot pasi gjykata e kishte dënuar atë për trafikim fëmijësh.

Lëv: Gjermania arrin kulmin në Botërorin e 2014-s

Gazeta Start - 11.08.2010

Trajneri i përfaqësueses gjermane, Joakim Lëv, se ekipit i drejtuar prej tij do të arrijë kulmin në Botërorin e ardhshëm që do të zhvillohet në Brazil në vitin 2014. "Ne i kemi te qarta idetë për të ardhmen.

Kinë, konfirmohet vdekja e mbi 700 personave

Gazeta Start - 11.08.2010

Pekin Mbi 700 persona kanë humbur jetën si pasojë e rrëshqitjeve të dheut në veri-perëndim të Kinës, duke e kthyer incidentin në një nga më tragjikët në dekadën e fundit. Ndërkohë vazhdon kërkimi me dëshpërim i mbi 1000 të humburve.

Vrasja në Rrëshen për hakmarrje, indentifikohet autori

Gazeta Start - 11.08.2010

Rrëshen Pak orë pas vrasjes së një 47-vjeçari në Rrëshen, policia ka identifikuar autorin e krimit. Vrasja ndodhi sot rreth orës 11:00 në fshatin Ndërfanë, ku mbeti i vdekur shtetasi Ndue Lleshi.

FIFA shqyrton mundësinë e vendosjes së kamerave në porta

Gazeta Start - 11.08.2010

Federata Botërore e Futbollit (FIFA) gjatë muajit tetor do të diskutojë mundësinë e futjes së kamerave ekstra pas portës, në mënyrë që të eleminohen gabime të ngjashme me ato të botërorit.

OKB bën thirrje për ndihma humanitare për Pakistanin

Gazeta Start - 11.08.2010

Nju Jork Organizata e Kombeve të Bashkuara bëri thirrje për ndihmë urgjente për 6 milionë pakistanezët në nevojë. Në këtë mënyrë OKB-ja nis aksionin më të madh humanitar në historinë e saj për viktimat e katastrofës së përmbytjeve në ...

Dy shqiptarët më të kërkuar në SHBA nga FBI-ja

Gazeta Start - 10.08.2010

Nju Jork Në listën e më të kërkuarve të FBI-së amerikane gjenden edhe dy shqiptarë. Lajmi është publikuar dje nga gazeta amerikane New York Post, me shkrimin: Të kërkuarit midis nesh, e cila shkruan se dy shqiptarët më të kërkuar janë ...

Bllokohet aksi Vlorë-Sarandë, radhë të gjata makinash

Gazeta Start - 10.08.2010

Vlorë Aksi rrugor Vlorë-Sarandë është bllokuar sot për disa orë, duke krijuar radhë të gjata makinash në të dyja anët. Shkak është bërë protesta e banorëve të fshatit Dukat, të cilët kanë protestuar sot për çështjen e pronave të tyre.

India: Nuk do të ndryshojmë qëndrim për Kosovën

Gazeta Start - 10.08.2010

Nju Delhi Edhe pas vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë mbi ligjërinë e pavarësisë së Kosovës, India nuk ka ndryshuar qëndrim por shprehet se po analizohet mendimi i GJND-së.

Paqësor, ishujt Vanuatu goditen nga një tërmet 7,6 ballë

Gazeta Start - 10.08.2010

Sidnei - Një tërmet me magnitudë 7,6 ballë i shkallës Rihte goditi sot arkipelagun Vanuatu, në jug të Oqeanit Paqësor. Lajmi bëhet i ditur nga sizmologët australianë të cilët saktësojnë se tërmeti ra në det, në thellësinë 60 kilometra, ...

Irani prodhoi katër nëndetëset e para moderne

Gazeta Start - 10.08.2010

Irani ka prodhuar katër nëndetëset e para moderne. Nëndetëset me teknologji të lartë nga specialistët iranian, iu dorëzuan Forcave të Armatosura detare të Iranit.

Berisha: Presidenti të zbatojë me korrektësi ligjet

Gazeta Start - 10.08.2010

Sarandë Kryeministri Sali Berisha gjatë një konference shtypi nga Himara, ka deklaruar se nuk do të ndërmerrte një iniciativë për krijimin e një ligji organik për presidencën.

Frenohet rritja e kredive të këqija

Gazeta Start - 10.08.2010

Tiranë Ndryshe nga se deklarohet, Shoqata e Bankave ka bërë të ditur sot se rritja e nivelit të kredive me probleme është frenuar në 11.7 për qind për të tretin muaj radhazi.

Vlorë, bllokohet sërish rruga nga banorët

Gazeta Start - 10.08.2010

Vlorë Banorët e fshatit Dukat kanë bllokuar sërish në orët e pasdites rrugën nacionale Vlorë-Sarandë. Kjo ka bërë që situata në trafik të rëndohet duke krijuar një radhë prej 3 kilometrash, të makinave që kalojnë në Llogara.

Korçë, arrestohet një i shumë kërkuar

Gazeta Start - 10.08.2010

Korçë Policia e Korçës ka arrestuar një shtetas, i cili ishte shpallur në kërkim për disa vepra penale. Policia e Korçës bëri të ditur se në pranga ra shtetasi Elvir Haxhia, 23 vjeç, banues në fshatin Pojan, Korçë, i dënuar më parë për ...

Spanjollët: Ozil tek Barça; Gjermanët përgënjeshtrojnë

Gazeta Start - 10.08.2010

Mediet spanjolle njoftojnë se Barcelona ka arritur që të mposhtë Mançester Unitedin në garë për supertalentin gjerman, Mesut Ozil. Sport njofton se Verder Bremen ka pranuar një ofertë prej 12-15 milionë eurosh për turko-gjermanin.

Britaniku përshkon me këmbë gjatësinë e lumit Amazona

Gazeta Start - 10.08.2010

Londër - Një anglez 34-vjeç njoftoi se është njeriu i parë që ka përshkuar me këmbë të gjithë gjatësinë e lumit të dytë me të gjatë në botë, Amazonës, pas një udhëtimi prej 6 500 kilometrash që zgjati më tepër se dy vjet.

Maj-gusht, 118 japonezë humbin jetën nga moti i nxehtë

Gazeta Start - 10.08.2010

Tokio Të paktën 118 persona kanë humbur jetën në Japoni si pasojë e nxehtit nga fillimi i majit deri me 8 gusht. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia japoneze për Situatat e Jashtëzakonshme dhe Zjarret e cila saktëson se vetem nga datat ''2 ...

Pas moshës së pensionit nuk mund të vijoni më punën

Gazeta Start - 09.08.2010

Tiranë Të gjithë punonjësit e shtetit që kanë mbushur moshën e pensionit, do tiu ndërpritet automatikisht kontrata e punës nëse tentojnë të punojnë edhe pas kësaj periudhe.

Studimi: “Dritë” në thellësi së Tokës

Gazeta Start - 09.08.2010

Në çdo 100 milion vjet shkrin dhe rilind thelbi në thellësi të Tokës. Ky është një studim i gjeofizikut francez Almpousie Thierry, nga Universiteti i Lyonit, i botuar në revistën Nature.

Emigrantët sytë nga Shqipëria, kthimi një realitet

Gazeta Start - 09.08.2010

Athinë - Dikur kthimi i tyre në mënyrë vullnetare dukej nje skenar, sot eshte kthyer në një realitet i pakthyeshëm. Nga dita në ditë grupe emigrantësh shqiptarë, të detyruar, po i drejtohen përkohësisht apo përfundimisht vendit të tyre të ...

Elbasan, metalurgët kërcënojnë nisjen e një greve urie

Gazeta Start - 09.08.2010

Elbasan Ka hyrë në ditën e shtatë greva e metalurgëve në Elbasan, ndërkohë që nuk dihet se si do të veprohet më tej. Gjatë ditës së hënë, grevistët janë shprehur se presin një takim me drejtuesit e kompanisë Kurum, për kërkesat e tyre.

Zëvendësimi i Rezolutës 1244, mision i pamundur në KS

Gazeta Start - 09.08.2010

Prishtinë Shfuqizimi i rezolutës 1244 të Kosovës nga OKB-ja duket e pa mundur. Prishtina zyrtare ka kërkuar shfuqizimin e kësaj rezolute dhe zëvendësimin me një të re.

Ceremonia e 4 policëve të vrarë, Basha:Krenaria e atdheut

Gazeta Start - 09.08.2010

Tiranë Është zhvilluar sot ceremonia përkujtimore për katër policët e vrarë një vit më parë në Durrës. Gjatë ceremonisë në Varrezat e Dëshmorëve, ministri i Brendshëm, Lulzim Basha duke shprehur vlerësimin më të lartë të këtyre policëve, u ...

Barcelona hidhet në sulm për Ozilin

Gazeta Start - 09.08.2010

Vendimi përfundimtar i Cesk Fabregas për të qëndruar tek Arsenali ka bërë që Barcelona të shikojë për alternativa të tjera. Gjermani me origjinë turke, Mesut Ozil është një alternativë që katalanasit e kanë shumë për zemër.

Fier, përplaset me motor, humb jetën i moshuari

Gazeta Start - 09.08.2010

Fier Një 70-vjeçar ka gjetur vdekjen në aksin rrugor Fier-Seman, pasi u aksidentua. I moshuari po udhëtonte me një motor është përplasur në rrugë duke gjetur vdekjen e menjëhershme. Policia tha se viktima është shtetasi Ferit Ferko.

Policia e Kosovës ende spo e ruan Manastirin e Graçanicës

Gazeta Start - 09.08.2010

Graçanicë Policia e Kosovës ende nuk e ka marrë kontrollin për ruajtjen e Manastirit të Graçanicës, por e ndihmuar nga forcat e KFOR-it, po zhvillon një fazë tranzistore.

Elbasan, rrahu barbarisht të bijën, arrestohet 43-vjeçari

Gazeta Start - 09.08.2010

Elbasan Policia e Elbasani ka arrestuar një 43-vjeçar, pasi ka goditur me sende të forta të bijën, duke i shkaktuar plagë të rënda. Arrestimi është bërë të shtunën, kur në pranga ka rënë shtetasi Kostandin Skënderi, 43-vjeç, banues në ...

Të shtënë artilerie nga K.Veriut drejt kufirit me K.Jugut

Gazeta Start - 09.08.2010

Seul - Koreja e Veriut vazhdoi edhe sot me të shtëna artilerie në detin Jaune, pranë një zone shumë delikate kufitare me Korenë e Jugut, teksa gjendja mes dy fqinjëve mbetet tepër e tensionuar.

Rusia përjeton të nxehtë të pa parë në 1000 vjet

Gazeta Start - 09.08.2010

Moskë - Drejtori i Shërbimit Meteorologjik Rus, Aleksandre Frolov, njoftoi sot i nxehti që ka përfshirë Rusinë që nga fillimi i qershorit është më i madhi në 1 000 vitet e fundit, që nga krijimi i shtetit rus.

OKB: Përmbytjet në Pakistan më të rënda se cunami

Gazeta Start - 09.08.2010

Nju Jork Organizata e Kombeve të Bashkuara bëjnë të ditur se përmbytjet masive në Pakistan kanë dëmtuar 13.8 milionë njerëz, ndërsa dëmet e shkaktuara janë më të mëdha se ato të cunamit të vitit 2004.

Manovra të përbashkëta ajrore Rusi-SHBA-Kanada

Gazeta Start - 09.08.2010

Encoridge Forcat e aviacionit ajror të Rusisë, SHBA-së dhe Kanadazë filluan sot manovrat e përbashkëta katërditore antiterroriste "Vigilante eagle" në Alaskë.

Arrestohen dy shtetas të dënuar nga gjykata

Gazeta Start - 09.08.2010

Tiranë Policia e Tiranës ka ekzekutuar dy urdhërarreste të lëshuara nga gjykata dhe prokuroria. Nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr.1 Tiranë u kap shtetasi në kërkim Sabri Riza Xhediku, 68-vjec, banues në Shkozë, i shpallur në ...

Sarandë, gjobitet një firmë për shkatërrimin e pyllit

Gazeta Start - 09.08.2010

Sarandë - Inspektorati i Mjedisit ka gjobitur me 500 mijë lekë të reja gjobë një firmë guroreje që vepronte në Pyllin e Prodanit, rreth 7 km larg Sarandës.

Thaçi: Pavërësia e mbykëqyrur po mbyllet me sukses

Gazeta Start - 09.08.2010

Prishtinë Gjatë mbledhjes së qeverisë, Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka vlerësuar se pavarësisë së mbikëqyrur për Kosovës po përmbyllet suksesshëm.

Pas dasmës zihen me armë, një i plagosur

Gazeta Start - 09.08.2010

Korçë Një person ka mbetur i plagur pas shkëmbimit të armëve të ftohta në një dasmë. Ngjarja ndodhi në rajonin e Korçës, kur dy persona të dehur janë zënë midis tyre në fshatin Floq.

Kinë, arrin në 337 bilanci i viktimave nga rrëshqitjet

Gazeta Start - 09.08.2010

Pekin - Bilanci i viktimave të shkaktuara nga rrëshqitja e dheut në veriperëndim të Kinës ka arrritur në 337 persona të vdekur dhe 1148 të zhdukur.