TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Përmbytjet, PS: Dëmi në bujqësi, 71 milionë euro, qeveria të ndryshoje buxhetin

LajmiFundit - 12.12.2010

TIRANE – Lajmifundit – Partia Socialiste ka akuzuar sot qeverinë se është duke fshehur dëmin e madh të shkaktuar në bujqësi si pasojë e përmbytjeve në Shkodër.

Shkodër, Topalli viziton të evakuuarit

Top Channel - 12.12.2010

Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli vizitoi sot konviktin e vajzave në Shkodër ku janë strehuar me dhjetera banorë nga fshatra të ndryshme, të prekur nga përmbytjet.

Ekspertët shprehen mbi ndikimin e përmbytjeve në ekonomi

Botasot - 12.12.2010

Situata e përmbytjeve në Shkodër ka njohur sot përmirësime te vogla për shkak të rënies, me rreth 20 centimetër, të nivelit të ujit në zonat e përmbytura.

PS: Permbytjet në Shkodër, 70 mln euro dëm në bujqësi

BalkanWeb - 12.12.2010

TIRANE- Bujqësia është një ndër sektorët që është dëmtuar më shumë nga përmbytjet që përfshinë shumë zona të vendit. Por ndërsa qeveria ende nuk ka një faturë financiare të dëmeve të shkaktuara, opozita vlerëson se vetëm dëmi që iu ...

Tafaj: Ministria e Arsimit harton plane për rehabilitimin e shkollave të përmbytura

VOA - 12.12.2010

Edhe gjatë ditës së sotme uji ka vazhduar të terhiqet nga zonat e përmbytura në Shkodër. Tashmë, nën ujë gjenden 11.440 hektare tokë, ose rreth 400 hektarë më pak se një ditë më parë.

Përmbytja, ministri Tafaj: Nuk ka urdhër për t'u mbajtur para mësuesve

Shekulli - 11.12.2010

Ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, ka deklaruar se institucioni që ai drejton nuk ka urdhëruar asnjë mësues që të ofrojë kontribut për zonat e përmbytura në veriperëndim të vendit.

Përmbytjet, PS: 71 mln euro dëm në bujqësi, qeveria po fsheh shifrat

Shekulli - 12.12.2010

SHKODËR- Partia Socialiste ka denoncuar sot qeverinë se po fsheh dëmin real qe përmbytjet masive në Shkodër shkaktuan në bujqësi. Sekretari i Këshillit Ekonomik të PS-së Ervin Bushati tha se qeveria po fsheh koston e dëmeve në bujqësi ...

Zvogëlohet harta e përmbytjes në Shkodër

BBC - 11.12.2010

Harta e përmbytjeve në zonën e Shkodrës po zvogëlohet ngadalë. Nga mbi 14 mijë hektarë tokë e përmbytur dy javë më parë, tashmë ajo ka zbritur nën 12 mijë hektarë.

Ulet niveli i ujit, kthehen disa familje. Shkodra 'pushtohet' nga i ftohti

Shekulli - 11.12.2010

Harta e përmbytjeve në zonën e Shkodrës po zvogëlohet ngadalë. Nga mbi 14 mijë hektarë tokë e përmbytur dy javë më parë, tashmë ajo ka zbritur nën 12 mijë hektarë.

Topalli: Situata në Shkodër e komplikuar

Gazeta Start - 11.12.2010

Shkodër – Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli theksoi sot në Shkodër se situata vazhdon të mbetet e komplikuar për shkak dhe të uljes së ndjeshme të temperaturave.

Shkodër: Përmisohet moti por situata vazhdon të jetë e rëndë

Shqipmedia - 11.12.2010

Përmirësimi i motit është shoqëruar sot me tërheqjen e ujrave nga rreth 2200 hektarë tokë të përmbytura, kryesisht në zonën fushore të Nënshkodrës, por edhe në disa prej lagjeve të përmbytura brenda në qytet.

Përmbytjet, Tafaj: S`ka urdhër për mbajtjen e shpërblimit të 34.000 mësuesve

LajmiFundit - 11.12.2010

TIRANE – Lajmifundit – Ministri i arsimit Myqerem Tafaj ka deklaruar se nuk ka shpërndqarë asnjë urdhër nëpër shkolla që tu mbahen paratë mësuesve për tu mbledhur si fond për të ndihmuar banorët e prekur nga përmbytjet në Shkodër.

Përmbytjet, Shkodra fillon të clirohet

Top Channel - 11.12.2010

Por e rëndësishme është tërheqja e ujit prej 500 metrash nga qyteti dhe rënia e nivelit të tij me 40 centimetra. Përmirësimi i situatës ka bërë që sot në lagjet e përmbytura të kalohet me automjete të larta.

Teuta Topi viziton zonat e përmbytura

Top Channel - 11.12.2010

Zonja e parë Teuta Topi ka qenë në qytetin e Shkodrës ku ka vizituar familjet e përmbytura të cilat janë strehuar në konviktin e shkollës industriale dhe në atë të muzikës.

Shkodra filloi te clirohet nga uji

24 orë - 11.12.2010

Përmirësimi i motit në dy ditët e fundit ka dhënë efekte pozitive në Shkodër. Rajoni ka pasur një mot të kthiellët, me diell por nga ana tjetër edhe temperatura të ulëta.

PS, ndihma në Shkodër. Beqja: Sali Berisha dështoi me përmbytjet

24 orë - 11.12.2010

Partia Socialiste ka vazhduar edhe sot shpërndarjen e ndihmave për banorët e zonave të përmbytura në Shkodër. Deputeti Ilir Beqja ka deklaruar se "Sali Berisha dështoi dhe pasojat e po i vuajnë sot banorët e Shkodrës dhe nënShkodrës të ...

PS: Qeveria refuzoi zgjidhjen

Top Channel - 11.12.2010

Partia Socialiste i rikujtoi sërish mazhorancës qeverisëse ofertën e saj për rishqyrtimin e buxhetit dhe ndërmarjen e disa hapave ligjore si e vetmja mënyrë për të ndalur siç tha deputeti Ilir Beqaj kënetëzimin e plotë të vendit e për t’i ...

Pas përmbytjeve, përmirësohet gjendja në Shkodër

Alsat - 11.12.2010

Aktualisht 11 mijë hektarë tokë janë nën ujë në Shkodrën e përmbytur. Sipërfaqja e përmbytur po vjen duke u tkurrur kurse gjendja duke u përmirësuar.

Topalli: Rama bën turizëm kur Shkodra përmbytet, qytetarët s`ja falin

LajmiFundit - 11.12.2010

TIRANE – Lajmifundit - Kryetarja e Kuvendit Jizefina Topalli ishte sot në Shkodër ku ndoqi nga afër veprimtarinë e Shtabit të Emergjencës në ndihmë të banorëve të zonave të përmbytura.

Beqaj, PS: Berisha sulmon opozitën, nuk gjen zgjidhje për Shkodrën

LajmiFundit - 11.12.2010

TIRANE – Lajmifundit - Partisë Socialiste deklaroi përsëri sot se është në pritje të përgjigjes së maxhorancës për ofertën e opozitës e cila parashikon rishqyrtimin e buxhetit dhe ndërmarrjen e nismave ligjore për shmangien e kënetëzimit ...

Shkoder, terhiqet uji por ulen dhe temperaturat Meta: Situata mbetet emergjente

BalkanWeb - 11.12.2010

SHKODER- Kryeqendra e veriut është zgjuar sot me diell dhe bashkë me të zgjohet dhe shpresa e shkodranëve se situata do përmirësohet, por e pushtuar nga i ftoheti i acarte qe veshtireson se tepermi jetesen.

Vërshimet në Shkodër, 11.000 hektarë tokë nën ujë

Botasot - 11.12.2010

Ndonëse situata është drejt përmirësimit sa i përket rënies së nivelit të ujit në zonat e përmbytura në zonën e Shkodrës, shifrat e fundit të Shtabit të Emergjencave raportojnë për rreth 11 mijë hektarë tokë e përmbytur, ndërkohë që tre ...

Humoristi Zef Deda: Më dhimbset Shkodra jeme

BalkanWeb - 11.12.2010

SHKODER- Më dhimbset Shkodra jeme. Duhet shumë solidaritet që të kalohet situata e rëndë që është krijuar nga përmbytjet. Është shumë interesante që shkodranët jetojnë pa dritë, pa ujë, pa bukë, por nuk mund të jetojnë pa humor”.

Shqipëri: Ekspertët shprehen mbi ndikimin e përmbytjeve në ekonomi

VOA - 11.12.2010

Situata e përmbytjeve në Shkoder ka njohur sot përmirësime te vogla për shkak të rënies, me rreth 20 centimetër, të nivelit të ujit në zonat e përmbytura.

Beqaj fajëson Berishën

Botasot - 11.12.2010

Partisë Socialiste (PS)i rikujtoi sërish mazhorancës qeverisëse ofertën e saj për rishqyrtimin e buxhetit dhe ndërmarrjen e disa hapave ligjore si e vetmja mënyrë për të ndalur siç tha deputeti Ilir Beqaj kënetëzimin e plotë të vendit e ...

Zonja e Parë, Teuta Topi viziton banorët e zonave të përmbytura në Shkodër

Botasot - 11.12.2010

Zonja e Parë, Teuta Topi vizitoi sot paradite qytetin e Shkodrës ku u takua me familje të zonave të përmbytura: të zonave të Livadeve, Ahmet Haxhia, Bahçallëk, Liria, Dajç e Guri i Zi, të vendosur në dy prej konvikteve të qytetit, ...

Përmbytja e Shkodrës, Qeveria duhet të parashikojë

Shekulli - 10.12.2010

Jam këtu për të denoncuar cinizmin ekstrem, amoralitetin total, me të cilin qeveritarët u përpoqën të mbulojnë veprën e tyre, përmbytjen e Shkodrës për të shumtën herë, në një shenjë urrejtjeje patologjike, në një qëndrim fund e krye ...

Kaos dhe abuzime me ndihmat, banorët akuzojnë bashkinë

Shekulli - 10.12.2010

Hapja e portave në Ohër ka ndikuar në rritjen e shkarkimeve nga hidrocentralet e kaskadës së Drinit dhe kjo ka sjellë rritje të nivelit të pranisë së ujit në disa pjesë të Shkodrës.

Përmbytjet ndezin polemikat qeveri-opozitë

BBC - 10.12.2010

Situata e krijuar nga përmbytjet në Shkodër vazhdon të mbajë të tensionuara marrëdhëniet mes qeverisë dhe opozitës së majtë. Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, e quajti detyrë të opozitës dhe popullit të largojë qeverinë që, sipas ...

Rama: Maxhoranca nuk i merr parasysh planet e PS

Gazeta Start - 10.12.2010

Tiranë – Kreu socialist, Edi Rama, ka këmbëngulur që maxhoranca të marrë parasysh planin operacional të opozitës për të shmangur përmbytjet. Ai akuzoi qeverinë se nuk i merr seriozisht propozimet e Partisë Socialiste.

Majko: Zgjedhje të reja nëse shumica nuk do pranojë ofertën tonë

Shekulli - 10.12.2010

Anëtari i Kryesisë i Partisë Socialiste Pandeli Majko në një intervistë për Zërin e Amerikës u shpreh se Partia Socialiste do të kërkojë zgjedhje të parakohëshme nëse shumica nuk përgjigjet në kohë për ofertën e pakicës.

Kosova ndau një milion euro për të përmbyturit në Shqipëri

Idividi - 10.12.2010

Tiranë, 9 dhjetor 2010 (MIA) - Qeveria kosovare ndau një milion euro për ndihmë rajoneve të përmbytura në Shqipëri dhe u bëri thirrje qytetarë ve të Kosovës "që të solidarizohen me vëllezërit shqiptarë dhe t'u ndihmojnë", njohtojnë ...

Kraljeva më e dhimbshme se Shkodra

Lajm - 10.12.2010

Qeveria e Maqedonisë ende nuk ka marrë vendim nëse do ta ndihmojë Shqipërinë, gjegjësisht zonat e kapluara nga përmbytjet. Edhe pse tani dy javë rresht po mbretëron gjendje emergjente në Shkodër dhe zonat për rreth, Qeveria e Maqedonisë ...

Situata në zonat e përmbytura në Shkodër mbetet kritike

DW - 10.12.2010

Përmirësimi i motit gjatë dy ditëve të fundit, ka bërë që të bjerë me 30 centimetra niveli i ujit në zonat e përmbytura të Shkodrës. Ndonëse rreshjet kanë pushuar, situata në këtë rajon vazhdon të jetë kritike.

Përmbytjet, Rama: Pushteti, i paaftë

Top Channel - 10.12.2010

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama shprehu bindjen se propozimi i bërë për një operacion radikal kundër përmbytjeve është një propozim i realizueshëm, ndërsa akuzoi pushtetin aktual për paaftësi.

Përmbytjet, Rama: Pushteti, i paaftë

24 orë - 10.12.2010

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama shprehu bindjen se propozimi i bërë për një operacion radikal kundër përmbytjeve është një propozim i realizueshëm, ndërsa akuzoi pushtetin aktual për paaftësi.

Australi, 45 rajone përmbyten nga reshjet

Top Channel - 10.12.2010

45 rajone përgjatë lindjes së Australisë, nga Kuinslend në veri e deri në Viktoria, në jug, janë mbuluar tërësisht nga uji për shkak të reshjeve të dendura të javëve të fundit.

Shkodër, bie ndjeshëm niveli i ujit por vazhdon 11 000 ha tokë nën ujë

24 orë - 10.12.2010

Kryeqendra e veriut është zgjuar sot me diell dhe bashkë me të zgjohet dhe shpresa e shkodranëve se situata do përmirësohet. Nga mesnata situata është përmirësuar, por ka ulje të ndjeshme të temperaturave, krahasuar me një ditë më parë.

Rreziku u infeksioneve, grosistët e barnave dhurojnë ilaçe për Shkodrën

LajmiFundit - 10.12.2010

TIRANE – Lajmifundit – Kompanitë e importimit të barnave, rreth 11 subjekte, të mëdha importues të tregut farmaceutik i janë përgjigjur apelit për të ndihmuar banorët e zonave të përmbytura ne qarkun e Shkodrës.

Berisha: Rama po përdor përmbytjet, ai hedh valle mbi kufomat imagjinare

LajmiFundit - 10.12.2010

TIRANE – Lajmifundit – Kryeministri Sali Berisha tha sot se kryetari i PS, Edi Rama po përpiqet të përfitojë kapital politik nga përmbytjet në veri të vendit.

Përmirësohet gjendja në Shkodër

Evropaelire - 10.12.2010

Gjendja në Shkodër dhe në zonat e përmbytura në Shqipëri është përmirësuar. Është zvogëluar sipërfaqja e tokës që gjendet në ujë. Aktualisht ka shkuar në 11 mijë hektarë sipërfaqja e përmbytur nga 14 mijë që ishte pak ditë më parë.

Krerët e PD dhe PS përplasen për Shkodrën

Ina - 10.12.2010

Dy forcat më të mëdha politike PD dhe PS kanë shprehur akuza mes tyre lidhur me përmbytjet në Shkodër. Krerët e këtyre dy forcave kanë shkëmbyer akuza për dështime dhe keqpërdorime lidhur me fatkeqësinë që ka përfshirë një pjesë të veriut ...

Patozi: Shkodra po përmirësohet, anija politike e Ramës po përmbytet

LajmiFundit - 10.12.2010

TIRANE—Lajmifundit—Kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike Astrit Patozi deklaroi sot se janë bërë dy ditë që kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, po përpiqet të spekulojë me shtyrjen e seancës parlamentare të së enjtes, për ...

Maqedonia ndihmon rajonin e përmbytur të Shkodrës

Alsat - 10.12.2010

Qeveria e Maqedonisë në seancën urgjente të mbajtur dje i është përgjigjur pozitvisht kërkesës së Shqipërisë për të ndihmuar rajonin e përmbytur të Shkodrës.

Topalli inspekton pompat e ujësjellësit

Top Channel - 10.12.2010

Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli inspektoi pompat e Ujësjellësit të qytetit të Shkodrës. Punëtorët kanë punuar pa ndërprerje, në mënyrë që të shmangeshin pasojat e dëmtimit të pompave dhe të bëhej i mundur furnizimi me ujë i qytetit.

Bie niveli i ujit, dhjetë lagje të Shkodrës mbeten të përmbytura

LajmiFundit - 10.12.2010

SHKODER – Lajmifundit – Dhjetë lagje të Shkodrës, vazhdojnë të jenë të përmbytyra sot pavarësisht rënies së nivelit të ujit me 10-20 centimetër.

Berisha: Rama, protestë për karrige

Top Channel - 10.12.2010

Në mbledhjen e qeverisë kryeministri Berisha falenderoi deputetët e të tërë spektrit politik që u janë gjendur pranë banorëve të zonave të përmbytura jo vetëm në Shkodër, por edhe në Vlorë, Fier, Elbasan apo Librazhd.

Rama: Berisha mendon për shirita

Top Channel - 10.12.2010

Propozimin për rishikimin e buxhetit, kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama e quajti të vetmen zgjidhje në këtë situatë të rëndë përmbytjesh ku dëmet, sipas tij, janë në shifra marramandëse.

Shkodër, rritet niveli i ujit në hyrje të qytetit,Berisha: Situata nën kontroll

BalkanWeb - 10.12.2010

SHKODER - Prej më shumë se një jave zona e Shkodrës vazhdon të mbetet në një situatë kritike për shkak të përmbytjeve. Shpresa se situata po përmirësohej u zbeh sot në mëngjes kur nisën rreshjet e shiut të ndërprera për gati dy ditë.

Përmbytjet në Shkodër dhe solidariteti në Facebook

BalkanWeb - 10.12.2010

SHKODER- Përmbytjet masive që prej më shumë se një javë kanë prekur qytetin e Shkodrës dhe nënShkodrës kanë gjetur pasqyrim jo vetëm në media por dhe në rrjetin social online facebook.

Nis tërheqja e ujit nga Shkodra

Koha.net - 10.12.2010

Shkodër, 10 dhjetor - Kryeqendra e veriut është zgjuar sot me diell dhe bashkë me të zgjohet dhe shpresa e shkodranëve se situata do përmirësohet, njofton Balkaweb.

Berisha: Gjendja është nën kontroll

Botasot - 10.12.2010

Shkodër-Për më shumë se një javë qarku i Shkodrës vazhdon të mbetet në një situatë të rënduar për shkak të vërshimeve, ndërkaq shifrat e fundit të shtabit të emergjencave flasin për mbi 14 mijë hektarë tokë nën ujë.

Përmbytjet, Berisha:  Solidaritet, Rama protesta për karrige

BalkanWeb - 10.12.2010

TIRANE- Kryeministri Berisha bën apel për solidarizim në përballimin e situatës së përmbytjeve "të përmasave të papara”- sic e cilësoi ai. në qarkun e Shkodrës, dhe akuzon kreun e PS-së Edi Rama se po përdor përmbytjet për kapital politk.

Berisha falënderon Kosovën për Shkodrën

Koha.net - 10.12.2010

Tiranë, 10 dhjetor - Kryeministri Sali Berisha mbrëmë vizitoi Shkodrën, ku mori pjesë në mbledhjen e Komitetit Ndërministrortë Emergjencës Civile që po menaxhon situatën e përmbytjeve.

Shkodër, tërhiqet liqeni, lirohen 1400 hektar nga përmbytja

Botasot - 10.12.2010

SHKODËR – Lajmifundit – Shtabi i Emergjencës pranë Prefekturës Shkodër, raporton sot se sipërfaqja e zonave të përmbytura ka rënë në 11.600 hektarë, pas tërheqjes së ujit nga disa zona të Shkodrës.

Rreziku i infeksioneve, kompanit farmaceutike dhurojnë ilaçe për Shkodrën

Botasot - 10.12.2010

Kompanitë e importimit të barnave, rreth 11 subjekte, të mëdha importues të tregut farmaceutik i janë përgjigjur apelit për të ndihmuar banorët e zonave të përmbytura ne qarkun e Shkodrës.

Përmirësohet gjendja në Shkodër

Botasot - 10.12.2010

Gjendja në Shkodër dhe në zonat e përmbytura në Shqipëri është përmirësuar. Është zvogëluar sipërfaqja e tokës që gjendet në ujë. Aktualisht ka shkuar në 11 mijë hektarë sipërfaqja e përmbytur nga 14 mijë që ishte pak ditë më parë.

Topalli vizitoi Shkodrën

Botasot - 10.12.2010

“Strukturat e shtetit do të jenë non stop në mbështetjen tuaj dhe do të përballojnë me të gjitha mjetet, këtë situatë duke e tejkaluar atë”, me këto fjalë Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Jozefina Topalli shprehu sot sigurinë për ...

Megjithë përmirësimin e motit, në Shkodër situata vazhdon të jetë e rëndë

VOA - 10.12.2010

Përmirësimi i motit është shoqëruar sot me tërheqjen e ujrave nga rreth 2200 hektarë tokë të përmbytura, kryesisht në zonën fushore të Nënshkodrës, por edhe në disa prej lagjeve të përmbytura brenda në qytet.

Përmbytjet, të mos sillemi si Don Kishoti

Shekulli - 10.12.2010

Për premtimin e Qeverisë Do të thuash në Parlament, ne do të bëjmë çmos, do të bëjmë të gjithë këto kontrolle të mëdha, të gjithë këto punë për kanalet dhe këto, por tani ne nuk e kemi në dorë këtë natyrë kaq të madhe që po zbresin ...

Shkodra mes ujit dhe shpresës

BBC - 09.12.2010

Përmbytja masive që ka përfshirë prej më shumë se një jave zonën veriperëndimore të Shqipërisë ka prekur edhe qytetin e Shkodrës që po përjeton një situatë të paparë për shkak të daljes nga shtrati të Lumit Buna dhe Liqenit të Shkodrës.

Inxhinierët: Shtëpitë nën ujë po degradohen

Shekulli - 09.12.2010

Anulohet seanca parlamentare e së enjtes Seanca e radhës parlamentare, e parashikuar për të enjten, nuk do të mbahet, si pasojë e situatës së krijuar nga përmbytjet.

Përmbytjet, Berisha akuzon Ramën: Po kërkon të përfitojë politikisht

Shekulli - 10.12.2010

TIRANE- Kryeministri Sali Berisha akuzoi sot liderin socialist Edi Rama se po përpiqet të alarmojë qytetarët se Shkodra është e pashpresë, dhe se të gjithë këtë po e bën për të përfituar kapital politik.

Përballja me përmbytjet në zonën e Shkodrës

BBC - 09.12.2010

Forcat e ushtrisë evakuojnë banorët e përmbytur në Obot. Rreth 12 mijë banorë të zonave të përmbytura janë evakuuar deri tani. Kryeministri shqiptar Sali Berisha tha se rreth 40 përqind e qytetit të Shkodrës është përmbytur nga ujrat.

Kuvendi, asnjë ligj i kalendarit nuk është gati

Top Channel - 09.12.2010

Përmbytjet shtyjnë seancën e Parlamentit. Kuvendi nuk do të mblidhet sot në seancë plenare për shkak se një pjesë e mirë e deputetëve ndodhen në Qarkun e Shkodrës për shkak të përmbytjeve.

Rama: Berisha dhe Topalli duan t’i mbyllin gojën opozitës

LajmiFundit - 09.12.2010

TIRANE—Lajmifundit-- Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama akuzoi sot mazhorancën se ka për qëllim të bëjë presion ndaj opozitës. Në një konferencë për shtyp Rama theksoi se shtyrja e seancës së sotme plenare ka për qëllim që mos të ...

Rama: Berisha kërkon t`i mbyll gojën opozitës

Ina - 09.12.2010

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama e ka cilësuar shtyrjen e seancën plenare si një taktikë e kryeministrit Berisha për t`i mbyllur gojën opozitës.

Rama: Berisha kërkon t'i mbyllë gojën opozitës

Top Channel - 09.12.2010

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama shprehu sot shqetësimin për mbylljen e parlamentit nga ana e kryeministrit Sali Berisha dhe kryetares Jozefina Topalli për të mos u përballur, sipas tij, me propozimin e opozitës.

Kuvendi: Rama spekulon, s`paraqiti asnjë ofertë për përmbytjet

LajmiFundit - 09.12.2010

TIRANE – Lajmifundit – Kuvendi i Shqipërisë përgenjeshtroi sot deklaratat e kreut të PS, Edi Rama, për paraqitjen e një oferte legjislative apo politike me qëllim zgjidhjen e situatës së përmbytjeve në Shkodër.

Përmbytjet, Kuvendi: Nuk ka asnjë dokument nga PS

Top Channel - 09.12.2010

Kuvendi i Shqipërisë njofton se opozita nuk ka sjellë asnjë ofertë apo dokument për gjendjen e krijuar nga përmbytjet. Duke reaguar pas deklaratës së kryetarit socialist Edi Rama, se kryeministri Sali Berisha dhe kryetarja e kuvendit ...

Deputetët e PS shpërndajnë ndihma

Top Channel - 09.12.2010

Deputetët e Partisë Socialiste të qarkut të Shkodrës, Ilir Beqja dhe Astrit Beci kanë shpërndarë ndihma gjatë ditës së sotme për familjet e dëmtuara nga përmbytjet, në disa prej komunave të rrethit verior.

Shkodër, dy deputetë të PS shpërndajnë ndihma nga vullnetarët socialistë

LajmiFundit - 09.12.2010

TIRANE – Lajmifundit - Deputetët socialistë Ilir Beqja dhe Astrit Beci kanë shpërndarë ndihma për familjet e dëmtuara nga përmbytjet në zonën e Shkodrës. Ndihmat ishin mbledhur nga strukturat e Partisë Socialiste.

Asnjë ligj i kalendarit të Kuvendit nuk është gati

Botasot - 09.12.2010

Përmbytjet shtyjnë seancën e Parlamentit. Kuvendi nuk do të mblidhet sot në seancë plenare për shkak se një pjesë e mirë e deputetëve ndodhen në Qarkun e Shkodrës për shkak të përmbytjeve.

Shkodër, nisin reshjet e shiut 13 mijë hektarë ende nën ujë 14 200 të evakuuar

BalkanWeb - 09.12.2010

SHKODER- Përmirësimi i motit gjatë dy ditëve të fundit ka bërë që të bjerë me 30 centimetra niveli i ujit në zonat e përmbytura të Shkodrës. Ndonëse reshjet kanë pushuar, situata në këtë rajon vazhdon të jetë kritike, pasi sipërfaqja e ...

KMSH dërgon kontingjentin e parë të ndihmave për zonat e përmbytura në rrethin e Shkodrës

Botasot - 09.12.2010

Shkodër - Komuniteti Mysliman i Shqipërisë bën konkretizimin e fushatës së shpallur para pak ditësh për solidarizimin dhe ndihmën për banorët e dëmtuar nga përmbytjet e fundit në pjesën më të madhe të vendit e sidomos në zonën e Shkodrës.

LSI, 20 tonë ndihma për banorët e zonave të përmbytura në Shkodër

Botasot - 09.12.2010

Shkodër– Lëvizja Socialiste për Integrim dhe forumi i saj Lëvizja Rinore për Integrim kanë dhuruar rreth 20 tonë ndihma për tu ardhur në ndihmë banorëve të zonave të përmbytura në Shkodër.

Përmbytjet në Shkodër Kuvendi anulon seancën e sotme

BalkanWeb - 09.12.2010

TIRANE- Përmbytjet në Shkodër sjellin mbylljen e punimeve të Parlamentit. Situata tejet kritike dhe e rënduar nga përmbytjet në Shkodër kanë bërë që kryesia e Kuvendit të marrë vendimin për mos zhvillimin e seancës së sotme parlamentare.

Përmbytjet, Rama: PS gati planin e shpëtimit qeveria mbyll Kuvendin

BalkanWeb - 09.12.2010

TIRANE -Kryesocialisti Edi Rama u shpreh sot se pezullimi i punimeve te sotme në Kuvend kishte një qëllim, mbylljen e gojës të opozitës për programin e saj radikal që rehabiliton vendin si dhe dëshmoi qartë sipas tij se qeveria nuk ka ...

Berisha kërkon t'i mbyll gojën opozitës

Botasot - 09.12.2010

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama e ka cilësuar shtyrjen e seancën plenare si një taktikë e kryeministrit Berisha për t`i mbyllur gojën opozitës.

Kuvendi: Rama nuk solli asnjë ofertë për përmbytjet

BalkanWeb - 09.12.2010

TIRANE- Kuvendi i Shqipërisë deklaron se PS nuk ka paraqitur në parlament asnjë propozim, apo ofertë lidhur me situatën e përmbytjeve në vend, e cila të mund të diskutohej sot në seancë plenare.

Ulet niveli i ujit në zonat e përmbytura në qarkun e Shkodrës

Botasot - 09.12.2010

Niveli i ujit në zonat e përmbytura në qarkun e Shkodrës ka shënuar ulje, duke përmirësuar situatën ndërsa shtabi i emergjencës vazhdon operacionet. Zonat e përmirësuara janë ato që lagen nga derdhja e lumit Drin.

Pas përmbytjeve, fusha e Maliqit po shkon drejt normalizimit

Botasot - 09.12.2010

Situata e përmbytjeve në fushën e Maliqit po shkon drejt normalizimit, pasi niveli i prurjeve të lumit Devoll ka rënë rreth 2 metër, duke mundësuar shkarkimin e ujit që kishte përmbytur sipërfaqe të konsiderueshme toke.

Shpërndahen ndihma për familjet e prekura nga përmbytjet

Botasot - 09.12.2010

Ministri i Punës së Shqipërisë, Spiro Ksera tha të enjten për mediet se “familjet që janë përfshire në skemën e ndihmës ekonomike, do të kenë një trajtim më të veçantë, ndërkohë që disa ditë më parë janë shpërndarë ndihma për komunitetit ...

Kuvendi: Rama nuk kërkoi mbajtjen e seancës, nuk paraqiti asnjë kërkesë

Botasot - 09.12.2010

Tiranë - Kuvendi i Shqipërisë ka hedhur poshtë deklaratën e bërë nga kryetari i PS-së, Edi Rama, për shtyrje të qëllimshme të seancës së Kuvendit.

Rreth 20 mijë numri i personave të evakuuar nga zonat e përmbytura

VOA - 09.12.2010

Në Shqipëri, autoritetet e emergjencave civile bënë të ditur se ka arritur në rreth 20 mijë numeri i personave të evakuuar nga zonat e përmbytura të Nënshkodrës dhe lagjet periferike të qytetit.

Lexuesi Olldashi

Shekulli - 08.12.2010

Në dy raste të njëpasnjëshme, ministri i Punëve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, Sokol Olldashi, është shfaqur në disa kanale televizive tejet i shqetësuar për vizitën e një grupi deputetësh të PS-së në qytetet e Lezhës e të ...

"Edhe në '86-ën, qeveria komuniste e rindërtoi Shkodrën"

Shekulli - 08.12.2010

Kjo historia me Partinë Demokratike që e dashuruaka shumë Shkodrën dhe me partitë e tjera që nuk e dashkan Shkodrën, thjesht ta shpif. T'i sjell zorrët te goja. Kur dëgjon znj.

"Gërdecat tanë, njëri pas tjetrit, nga vijnë?"

Shekulli - 08.12.2010

Do të veçoja dy gjëra nga editoriali i z. Zogaj për përmbytjen. E para, që ka të bëjë me menaxhimin e hidrocentraleve: "Ka të dhëna se ky lloj menaxhimi është zhvilluar në kufirin e delikat midis nevojës për të fituar para dhe rrezikut të ...

Përmbytjet, bizneset: Morëm fund

Shekulli - 08.12.2010

Shtabi i Emergjencave informon për situatën: 13150 ha tokë e përmbytur 2674 familje të evakuara 2440 shtëpi të përmbytura Bashkia Shkodër, më pak ndihma nga rrethinat Lidhur me ndihmat në Shkodër, burime nga Shtabi i Emergjencave bëjnë të ...

Prifti: Kush janë përgjegjësit e përmbytjeve

Shekulli - 08.12.2010

Ju them me sinqeritet se po të isha ende në këtë qeveri, do të jepja dorëheqjen. Pavarësisht se nuk ishte faji im për këtë përmbytje të re, por unë do të kisha faj si anëtar i kabinetit.

Përmbytjet anullojnë seancën plenare të së enjtes

Shekulli - 08.12.2010

Seanca e rradhës parlamentare, e parashikuar për nesër, nuk do të mbahet, si pasojë e situatës së krijuar nga përmbytjet. Në një njoftim zyrtar thuhet se kryesia e Kuvendit ka marrë vendimin për të mos zhvilluar seancën parlamentare të së ...

Ndihma për të përmbyturit

BBC - 08.12.2010

Megjithëse rreshjet kanë ndalur prej tre ditësh, situata në rajonin e Shkodrës mbetet e rëndë. Rreth 13 mijë hektarë dhe afro 2600 banesa mbeten ende nën ujë.

Maqedonia asnjë ndihmë për përmbytjet masive në Shqipëri

Ina - 08.12.2010

Qeveria e Maqedonisë nuk ka dedikuar asnjë ndihmë për përmbytjet masive në veriun e Shqipërisë. Ndihmat kanë munguar nga institucionet qeveritare, komunat, organizatat humanitare, por edhe iniciativat e tjera qytetare, për ti dalë në ...

Shkodra vazhdon nën masa emegjente

Ina - 08.12.2010

Përmirësimi i motit gjatë dy ditëve të fundit ka bërë që të bjerë me 30 centimetra niveli i ujit në zonat e përmbytura të Shkodrës, njofton Balkanweb.

Rama: PS ndihma banorëve të Shkodrës, akuza Berishës për përmbytjet

LajmiFundit - 08.12.2010

TIRANE – Lajmifundit – Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama tha se kjo forcë politike është angazhuar tashmë në procesin e mbledhjes së ndihmave për banorët e përmbytur në Shkodër.

PS, ndihma për të përmbyturit në Shkodër

Top Channel - 08.12.2010

Partia Socialiste ofron ndihma për banorët e përmbytur në Shkodër dhe i bën thirrje të gjithë të zgjedhurve dhe strukturave të kësaj force të angazhohen plotësisht në këtë moment të vështirë.

Deputetët e PD, 500 mijë lekë nga paga për zonat e përmbytura

LajmiFundit - 08.12.2010

TIRANE-- Lajmifundit-- Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike do të kontribuojë edhe financiarisht për të ndihmuar banorët e prekur nga përmbytjet e jashtëzakonshme në zonën e Shkodrës.

Shkodra mbetet në emergjencë

Top Channel - 08.12.2010

Tjetër përmiresim i lehtë i situatës në Shkodër, ku niveli i liqenit ka pesuar përsëri renie, por në qytet vazhdon gjendja emergjente. Siperfaqja e permbytur llogaritet te jete rreth 13 mije hektare.

Rama: Plan radikal per zgjidhje

Top Channel - 08.12.2010

Partia Socialiste ka ofruar ndihma për banorët e përmbytur në Shkodër dhe i bën thirrje të gjithë të zgjedhurve dhe strukturave të saj të angazhohen plotësisht në këtë moment të vështirë.

Shkodër - 3 shkolla të shkatërruara, 11 të dëmtuara

Ina - 08.12.2010

Ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj, bëri të ditur sot se 11 shkolla në rrethin e Shkodrës janë të përmbytura nga uji, ndërkohë që tre prej tyre kanë pësuar dëmtime të rënda.

Ushtria, ndihma të përmbyturve

Top Channel - 08.12.2010

Ka vazhduar pothuajse gjatë gjithë ditës së mërkurë shpërndarja e ushqimeve dhe ujit të pijshëm për banorët e zonave të përmbytura në komunat e Nënshkodrës, si dhe në lagjet periferike të qytetit.

Shkodër: Ulet nivel i ujit në zonat e përmbytura

VOA - 08.12.2010

Niveli i ujrave në zonat e përmbytura të Nënshkodrës dhe të lagjeve hyrëse të qytetit po ulet me ngadalë, për shkak të ndërprerjes së përkohshme të rreshjeve dhe paksimit të shkarkimeve nga Hidrocentrali i Vaut të Dejës, i cili gjatë ditës ...

Shkodër bie niveli i ujit,14 mijë banorë mbeten të evakuuar 13150 ha tokë ende nën ujë

BalkanWeb - 08.12.2010

SHKODER- Ne qarkun e Shkodrës ka nisur disi përmirësimi i situatës por vazhdon të mbetet gjëndja kritike e krijuar nga përmbytjet. Prej më shumë se një jave kryeqendra e veriut është përmbytur si rezultat i shirave të dendur dhe fryrjes së ...

Shkodër: Ulet nivel i ujit në zonat e përmbytura

Botasot - 08.12.2010

Niveli i ujërave në zonat e përmbytura të Nënshkodrës dhe të lagjeve hyrëse të qytetit po ulet me ngadalë, për shkak të ndërprerjes së përkohshme të reshjeve dhe pakësimit të shkarkimeve nga Hidrocentrali i Vaut të Dejës, i cili gjatë ...

Maqedonia asnjë ndihmë për përmbytjet masive në Shqipëri

Botasot - 08.12.2010

Qeveria e Maqedonisë nuk ka dedikuar asnjë ndihmë për përmbytjet masive në veriun e Shqipërisë. Ndihmat kanë munguar nga institucionet qeveritare, komunat, organizatat humanitare, por edhe iniciativat e tjera qytetare, për ti dalë në ...

PS-ja ofron ndihma për të përmbyturit në Shkodër

Botasot - 08.12.2010

Partia Socialiste (PS) ofron ndihma për banorët e përmbytur në Shkodër dhe i bën thirrje të gjithë të zgjedhurve dhe strukturave të kësaj force të angazhohen plotësisht në këtë moment të vështirë.

Asnjë ndihmë nga Maqedonia për përmbytjet masive në Shqipëri

Koha.net - 08.12.2010

Shkup, 8 dhjetor - Qeveria e Maqedonisë nuk ka dedikuar asnjë ndihmë për përmbytjet masive në veriun e Shqipërisë. Ndihmat kanë munguar nga institucionet qeveritare, komunat, organizatat humanitare, por edhe iniciativat e tjera qytetare, ...

Rama: Plan radikal per zgjidhje

Botasot - 08.12.2010

Partia Socialiste ka ofruar ndihma për banorët e përmbytur në Shkodër dhe i bën thirrje të gjithë të zgjedhurve dhe strukturave të saj të angazhohen plotësisht në këtë moment të vështirë.

Seanca plenare e Kuvendit nuk do të mblidhet sot pasdite

Botasot - 08.12.2010

Tiranë- Seanca plenare e Kuvendit nuk do të mblidhet sot pasdite pasi deputetët janë të angazhuar në pjesën më të madhe të tyre. Në një informacion të Kuvendit bëhet e ditur se seanca plenare e planifikuar të zhvillohej sot është shtyrë.

Shkodra mbetet edhe më tej në emergjencë

Botasot - 08.12.2010

Tjetër përmirësim i lehtë i situatës në Shkodër, ku niveli i liqenit ka pësuar përsëri rënie, por në qytet vazhdon gjendja emergjente. Sipërfaqja e përmbytur llogaritet te jete rreth 13 mijë hektarë.

Përmbytjet në Shkodër, Kuvendi anulon seancën e së enjtes

Botasot - 08.12.2010

Përmbytjet në Shkodër sjellin mbylljen e punimeve të Parlamentit. Situata tejet kritike dhe e rënduar nga përmbytjet në Shkodër kanë bërë që kryesia e Kuvendit të marrë vendimin për mos zhvillimin e seancës parlamentare të së enjtes.

PD-ja në fushatë për mbledhjen e ndihmave për banorët e Shkodrës

Botasot - 08.12.2010

Kryetari i Grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Astrit Patozi së bashku me deputetët e Vlorës kanë nisur sot një fushatë sensibilizuese në ndihmë të banorëve të prekur nga përmbytjet në qarkun e Shkodrës.

Përmbytjet, fatura e dëmit 126 milionë euro

Shekulli - 07.12.2010

Ekspertët kanë përllogaritur për herë të parë dëmin që i është shkaktuar shtetit shqiptar dhe banorëve të zonës nga përmbytjet e fundit. Si janë llogaritur dëmet, fatura e plotë dhe mënyra se si të dëmtuarit mund të marrin paratë e tyre ...

Pse Berisha po ja del me Shkodrën?

Shekulli - 07.12.2010

Qeveria ka hedhur poshtë propozimin e fundit të opozitës për rikthimin e buxhetit në Kuvend dhe ristrukturimin e fondeve të investimeve në funksion të një projekti të integruar të sistemit hidroteknik të Shkodrës, ku përfshihet sistemi i ...

Nga na erdhi kjo fatkeqësi?!

Shekulli - 07.12.2010

Të gjithë pyesin. Të gjithë duan të dinë. Nga na erdhi kjo fatkeqësi?! Qëkurse u ndërtuan kaskadat e lumit Drin, Shkodra nuk ka njohur një të tillë përmbytje.

Përmbytjet, pezullohen komisionet e Kuvendit

Shekulli - 07.12.2010

Deputetët munguan në komisione me pretekstin e përmbytjeve. Përfaqësuesit e Shkodrës të pranishëm në sallë Berisha: Do të kërkojmë shtyrjen e seancës plenare, deputetët duhet të jenë pranë njerëzve TIRANË - Përmbytjet e Shkodrës kanë ...

Moti përmirësohet por gjendja mbetet e vështirë

BBC - 07.12.2010

Përmirësimi i motit gjatë orëve të fundit në Shqipëri ka ndihmuar punonjësit e emergjencës civile dhe vullnetarëve që të përballojnë pasojat e përmbytjeve në qytetin e Shkodrës dhe për rreth tij.

Rama: Qeveria do t'i mbyllë gojën opozitës. Plan kundër përmbytjes

Shekulli - 09.12.2010

TIRANË- Përpjekje për t'i mbyllur gojën opozitës e ka quajtur lideri socialist Edi Rama shtyrjen e seancës së sotme plenare, ndërkohë që ka bërë apel për pranimin e propozimit të PS-së për t'i dhënë fund rikënetizimit të vendit.

Shkodër, situata drejt përmirësimit, ende disa fshatra janë të izoluar

24 orë - 07.12.2010

Pas një ditë me mot të qetë situata në Shkodër po shkon drejt përmirësimit. Kjo situatë ka bërë që të shtohet intensiteti i operacioneve të ndihmave për banorët që janë të përmbytur në zonën e Shkodrës.

Topalli në Shkodër: Situata e vështirë

Top Channel - 07.12.2010

Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli ka vazhduar takimet me banorët e familjeve në zonat e prekura nga përmbytjet në hyrje të qytetit të Shkodrës.

Situata në disa rajone të përmbytura nga vendet ballkanike vazhdon të jetë kritike

Idividi - 07.12.2010

Tiranë/Podgoricë/Zagreb, 6 dhjetor 2010 (MIA) - Situata në disa rajone të vendeve ballkanike vazhdon të jetë kritike pas përmbytjeve të shkaktuara nga reshjet vërshuese, bënë të ditur mediat lokale.

Ulet niveli i ujit në zonat e përmbytura

Evropaelire - 07.12.2010

Gjendja në zonat e përmbytura në veriperëndim të Shqipërisë është përmirësuar pas një dite pa rreshje. Megjithë uljen e nivelit të ujrave, gjendja mbetet e vështirë për banorët e zonave të prekura.

Përmbytjet, pesë vende ofrojnë ndihmë

Alsat - 07.12.2010

Thirrjes për ndihmë që autoritetet shqiptare bënë më 1 dhjetor, duke raportuar për 12 mijë persona të evakuuar e 2600 ndërtesa të përmbytura, deri tani i janë përgjigjur vetëm 5 vende, Austria, Greqia, Italia, Turqia e Kosova.

Berisha: Përmbytjet, fatkeqësia më e madhe në 150 vjet

Top Channel - 07.12.2010

Kryeministri Sali Berisha deklaroi se përmbytjet në Shkodër ishin fatkeqësia më e madhe natyrore e 150 viteve të fundit në ...

Përmbytjet, fatkeqësia më e madhe në 150 vjet

Ina - 07.12.2010

Kryeministri Sali Berisha deklaroi se përmbytjet në Shkodër ishin fatkeqësia më e madhe natyrore e 150 viteve të fundit në Shqipëri. Shefi i qeverisë ka vijuar takimet në Shkodër për të folur rreth gjendjes së krijuar pas përmbytjeve të ...

Kosovë: 1.5 milion euro ndihmë për zonat e përmbytura

Evropaelire - 07.12.2010

Qeveria e Kosovës ka ndarë 1 milion euro ndihmë për zonat e përmbytura në Shkodër dhe 500 mijë euro për zonat e goditura nga reshjet e fundit në Kosovë.

Rama: Shqipëria po rikënetizohet

Top Channel - 07.12.2010

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama deklaroi se përmbytjet e ditëve të fundit nuk kanë ardhur si pasojë e fatkeqësisë natyrore, por janë rezultat i braktisjes së detyrës nga ana e shtetit prej 20 vjetësh.

Nga na erdhi kjo fatkeqesi?

24 orë - 07.12.2010

Të gjithë pyesin. Të gjithë duan të dinë. Nga na erdhi kjo fatkeqësi?! Qëkurse u ndërtuan kaskadat e lumit Drin, Shkodra nuk ka njohur një të tillë përmbytje.

126.8 milionë euro dëme nga përmbytjet

24 orë - 07.12.2010

Dëmet e shkaktuara nga vërshimet në disa zona të Shqipërisë mund të kapin shumën e 126.8 milionë euro. Ekspertët kanë përllogaritur shpërnguljen e banorëve dhe rikthimin e tyre në shtëpi, pasi të ketë kaluar situata e rëndë.

Përmbytjet, Kosova, 1 milion euro ndihma për Shkodrën

LajmiFundit - 07.12.2010

Qeveria e Kosovës ka ndarë 1 milion euro ndihmë për zonat e përmbytura në Shkodër dhe 500 mijë euro për zonat e goditura nga reshjet e fundit në Kosovë.

Akuzat e PS për përmbytjet, LSI: Shteti punon, Rama bën politikë, pa shkelur në Shkodër

LajmiFundit - 07.12.2010

TIRANE – Lajmifundit – Grupi parlamentar i Partisë Socialiste zhvilloi një mbledhje në të cilën deputeti i PS në Shkodër, Ilir Beqja ka informuar kolegët e tij mbi situatën e përmbytjeve në very të vendit.

Përmbytjet, Euromax shpërndan 12 tonë ndihma për banorët e Shkodrës

LajmiFundit - 07.12.2010

TIRANE – Lajmifundit - Situata e rëndë e krijuar nga përmbytjet në Shkodër, ka tërhequr vëmendjen e kompanisë Euromax, bordi i përgjithshëm i të cilit vendosi të reagojë menjëhere ndaj kësaj fatkeqësie duke dërguar një kontigjent prej 12 ...

Shkodër: Situata vazhdon të mbetet kritike

Evropaelire - 07.12.2010

Në qarkun e Shkodrës është shënuar njëfarë përmirësimi, por situata e krijuar nga vërshimet vazhdon të mbetet kritike, raportojnë mediat në Shqipëri.

Shkodra, ende në emergjencë

Top Channel - 07.12.2010

Shkodra vazhdon të jetojë ditë të vështira, edhe pse për të dytën ditë me radhë niveli i liqenit është ulur sërish. Gjendja ka njohur nje permiresim te lehte, por emergjenca mbetet ende si në qytet dhe ne zonen e Nënshkodrës.

Kronologjia e një fatkeqësie

Top Channel - 07.12.2010

Përmbytjet e kanë shoqëruar Shqipërinë që nga java e parë e 2010-ës e deri në javët e fundit të saj. Kronologjia e përmbytjeve fillon që nga data 7 janar, ku nga reshjet e shumta përmbytet zona e Nënshkodrës, disa lagje të qytetit të ...

Përmbytjet, KNE: Emergjenca në Shkodër mund të zgjasë më shumë se një muaj

LajmiFundit - 07.12.2010

SHKODER – Lajmifundit – Kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar se afati i gjendjes së emergjencës në qarkun e Shkodrës mund të shtyhet për shkak të gjendjes së rëndë të krijuar nga prania e madhe e ujit.

Vendet e Ballkanit ende luftojnë me përmbytjet

SETimes - 07.12.2010

07/12/2010 Më tepër se 20,000 vetë janë larguar nga shtëpitë e tyre në Ballkan pas shirave të shumtë që shkaktuan përmbytje masive gjatë disa ditëve të fundit.

Shkodër: Forca të Trupës Mbrojtëse të Kosovës në ndihmë të zonave të përmbytura

VOA - 07.12.2010

Pas mbërritjes së trupave mbrojtëse të Kosovës në zonat e përmbytura të Nënshkodrës, ka qenë vetë ministri në largim i këtyre trupave, Femi Mujota, i cili ka arritur në Shkodër për të shprehuar mbështetjen e qeverisë dhe popullit të ...

Shkodër: FSK-ja në ndihmë të zonave të përmbytura

Botasot - 07.12.2010

Pas mbërritjes së Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në zonat e përmbytura të Nënshkodrës, ka qenë vetë ministri në largim i këtyre trupave, Femi Mujota, i cili ka arritur në Shkodër për të shprehur mbështetjen e qeverisë dhe popullit të ...

Ulet niveli i ujit në zonat e përmbytura

Botasot - 07.12.2010

Gjendja në zonat e përmbytura në veriperëndim të Shqipërisë është përmirësuar pas një dite pa rreshje. Megjithë uljen e nivelit të ujrave, gjendja mbetet e vështirë për banorët e zonave të prekura.

Topalli takoi banorët në zonat e prekura nga përmbytjet

Botasot - 07.12.2010

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Jozefina Topalli ka vazhduar takimet me banorët e familjeve në zonat e prekura nga përmbytjet në hyrje të qytetit të Shkodrës.

Berisha: Përmbytjet, fatkeqësia më e rëndë në 150 vitet e fundit, thellim Bunës

Botasot - 07.12.2010

SHKODËR – Kryeministri Berisha deklaroi se situata nga përmbytjet në Shkodër ka përmirësim por megjthatë mbetet emergjente. Gjatë fjalës në mbledhjen e shtabit të emergjencave në Shkodër, kreu i qeverisë u bëri apel banorëve të zonave të ...

Qeveria ndau 1.5 milion euro për përmbytjet

Telegrafi - 07.12.2010

Kosova do të dërgojë ndihma shtesë në Shqipëri, për t’i bërë ballë situatës së rëndë të krijuar në vend nga përmbytjet. Qeveria e Kosovës ka ndarë një milion euro ndihmë për zonat e përmbytura në Shkodër dhe 500 mijë euro për zonat e ...

Kosovë: 1.5 milion euro ndihmë për zonat e përmbytura

Yll Press - 07.12.2010

Kryeministri në dorëheqje, Hashim Thaçi, tha se 1 milion euro ndahen për të ndihmuar Shqipërinë dhe ftoi kosovarët të solidarizohen me vëllezërit shqiptarë në ofrimin e ndihmës.

Përmbytjet, Kosova i akordon Shqipërisë 1 milionë Euro

BalkanWeb - 07.12.2010

PRISHTINE- Qeveria e Kosovës ka akorduar 1 milion euro ndihmë në përballjen me përmbytjet në Shkodër e rajone tjera të Shqipërisë. Vendimi u mor në mbledhjen e sotme drejtuar nga kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi, i cili ftoi ...

Shkodër: Situata vazhdon të mbetet kritike

Botasot - 07.12.2010

Në qarkun e Shkodrës është shënuar disi një përmirësim, por situata e krijuar nga vërshimet vazhdon të mbetet kritike, raportojnë mediat në Shqipëri.

Përmbytjet, fatkeqësia më e rëndë e 150 vjetëve të fundit në Shqipëri

Koha.net - 07.12.2010

Tiranë, 7 dhjetor - Kryeministri Sali Berisha deklaroi se përmbytjet në Shkodër ishin fatkeqësia më e madhe natyrore e 150 vjetëve të fundit në Shqipëri, njoftojnë mediat e Tiranës.

Rama: Fatura e përmbytjeve në Shkodër, 260 milionë euro

Botasot - 07.12.2010

Kryetari i Partisë Socialiste ka bërë bilancin e parë të përmbytjeve në Shkodër. Në mbledhjen e Grupit Parlamentar të PS-së, Rama ju referua llogaritjes së dëmeve në bazë të çmimeve të tregut dhe deklaroi se “sot mund të flasim për një ...

Rama: Përmbytjet nuk janë fatkeqësi natyrore, shteti po falimenton

Botasot - 07.12.2010

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama e ka cilësuar situatën e krijuar në gjithë vendin si fatkeqësi e ndodhur nga braktisja e detyrës nga shteti.

Banka Raiffeisen 19 mijë euro për të përmbyturit në Shqipëri

Koha.net - 07.12.2010

Prishtinë, 7 dhjetor - Pas situatës së krijuar nga përmbytjet në rrethin e Shkodrës në Shqipëri, Bordi drejtues i Bankës Raiffeisen në Kosovë ka vendosur që të ndihmojë banorët e këtij rajoni me një shumë prej 10.000 euro.

Berisha: Përmbytjet në Shkodër, ka një përmirësim të lehtë

Botasot - 07.12.2010

Kryeministri Sali Berisha vizitoi sërish sot Shkodrën, ku mori pjesë sot në mbledhjen e Komitetit Ndërministror të Emergjencës Civile, që po menaxhon situatën e përmbytjeve të krijuar nga reshjet e shumta dhe prurjet e mëdha të lumenjve në ...

Aeroporti i Gjadrit, bazë nga nisin operacionet humanitare drejt zonave të përmbytura

VOA - 07.12.2010

Prej disa ditësh, zona fushore e Nënshkodrës dhe 6 lagjet hyrëse të qytetit vazhdojnë të qëndrojnë nën ujë për shkak të përmbytjes masive nga rreshjet e shumta dhe shkarkimet e detyruara nga Hidrocentrali i Vaut të Dejës.

Shkodra vazhdon të mbetet në emergjencë

Botasot - 07.12.2010

Shkodra vazhdon të jetojë ditë të vështira, edhe pse për të dytën ditë me radhë niveli i liqenit është ulur sërish. Gjendja ka njohur një përmirësim të lehtë, por emergjenca mbetet ende si në qytet dhe në zonën e Nënshkodrës.

Kosova ndihmon me 1.5 milion euro zonat e përmbytura në Shqipëri

Botasot - 07.12.2010

Qeveria e Kosovës ka ndarë 1 milion euro ndihmë për zonat e përmbytura në Shkodër dhe 500 mijë euro për zonat e goditura nga reshjet e fundit në Kosovë.

Kryeminstri Berisha shkon përsëri në Shkodër

VOA - 07.12.2010

Kryeminstri Berisha ishte sot në Shkodër, ku u bëri thirrje banorëve të zonave të izoluara nga përmbytja masive e ditëve të fundit, që të ngrihen në lartësinë qytetare, duke u organizuar dhe bashkëpunuar me strukturat e emergjencave civile ...

Berisha bën publike projekte për Shkodrën

Koha.net - 07.12.2010

Tiranë 7 dhjetor- Situata në qytetin e Shkodrës vijon të jetë tronditëse edhe pse moti është përmirësuar. I pranishëm në një takim në Shtabin e Emergjencës në këtë qytet kryeministri Sali Berisha tha se vendi ka përjetuar një nga ...

Aeroporti i Gjadrit, bazë nga nisin operacionet humanitare drejt zonave të përmbytura

Botasot - 07.12.2010

Prej disa ditësh, zona fushore e Nënshkodrës dhe 6 lagjet hyrëse të qytetit vazhdojnë të qëndrojnë nën ujë për shkak të përmbytjes masive nga reshjet e shumta dhe shkarkimet e detyruara nga Hidrocentrali i Vaut të Dejës.

Përmbytjet, mbërrijnë në Durrës ndihmat e para nga Italia:Ushqim e veshje

Shekulli - 06.12.2010

Qeveria italiane ka dërguar ndihma drejt Shqipërisë në përgjigje të kërkesës së autoriteteve tona për përballimin e emergjencës nga përmbytjet. Në portin e Durrësit kanë mbërritur gjatë natës dhe mëngjesin e sotëm 5 maune të mbushura me ...

"Çmendet" edhe Vjosa, përmbyten depot e ujit

Shekulli - 06.12.2010

Mëngjesin e së dielës, lumi Vjosë ka shkaktuar përmbytje të mëdha në zonat rrotull saj, ndërkohë që janë përmbytur 10 depo uji, duke krijuar probleme në furnizimin me ujë të pijshëm të qytetit të Fierit.

Rama: Përmbytjet, të rikthehet buxheti 2011

Shekulli - 06.12.2010

Kryesocialisti ka kërkuar ndryshimin e buxhetit duke parashikuar investime në parandalimin e përmbytjeve Përmbytjet në Shkodër kthejnë edhe një herë vëmendjen nga investimet e kryera deri më tani në përmirësimin e infrastrukturës kulluese ...

Përmirësohet moti, gjendja ende kritike

BBC - 06.12.2010

Kushtet atmosferike në Shkodër janë përmirësuar sërish gjatë natës dhe gjatë mëngjesit të sotëm. Por kjo nuk mund të thuhet për situatën në zonat e përmbytura, pasi uji vijon të jetë i pranishëm, edhe pse nuk ka shënuar rritje të nivelit.

Rama: Operacion anti-përmbytje. Gjendja e krijuar, e pafalshme

Shekulli - 06.12.2010

DURRËS- Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama vizitoi sot banorët e përmbytur të Shkozetit, në Durrës. Ai e quajti të pafalshme gjendjen e shkaktuar si pasojë e përmbytjeve dhe papërgjegjshmëri totale të qeverisë.

Pasojat e përmbytjeve në Shkodër

BBC - 06.12.2010

Disa lagje të qytetit të Shkodrës vazhdojnë të jenë të përmbytura. Në to mund të hyhet vetëm me mjete lundruese. Katet e poshtme të ndërtesave, përfshirë dyqanet, janë dëmtuar më rëndë nga vërshimi i ujërave.

"Evakuimi s’do jetë afatshkurtër," thotë Berisha

BBC - 06.12.2010

Megjithë përmirësimin e kushteve të motit, situata në zonat e emergjencës mbetet e rëndë në Shkodër, por më e lehtësuar në Fushë Krujë dhe Durrës.

Shtabi i emergjencave, 13150 ha tokë në ujë,të evakuara 2674 familje

Shekulli - 07.12.2010

SHKODËR- Shtabi i emergjencave ka njoftuar mbrëmjen e së martes të dhënat e fundit mbi situatën e përmbytjeve në Shkodër. Edhe pse niveli i ujit gjatë këtyre dy ditëve ka rënë gjendja vazhdon të jetë kritike.

Shqipëria përfshihet nga moti i keq

Idividi - 06.12.2010

Tiranë, 4 dhjetor 2010 (MIA) - Mbarë territori i Shqipërisë është përfshirë nga moti i keq me shira të rrëmbyeshëm. Përgjatë 24 orëve të fundit është zgjeruar harta e përmbytjeve.

Italia, 34 tonë ndihma ndaj Shqipërisë

Top Channel - 06.12.2010

Në përgjigje të kërkesës së qeverisë shqiptare për ndihmë në këtë rast fatkeqësie, qeveria italiane, përmes Departamentit të Mbrojtjes Civile në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Kryqin e Kuq Italian do të dërgojë një ...

Topi falënderon Gyl: Vlerësojmë pa masë ndihmën e Turqisë

Top Channel - 06.12.2010

Presidenti Bamir Topi i dërgoi një mesazh falënderimi Presidentit të Turqisë, Abdullah Gyl, për solidaritetin dhe ndihmën e menjëhershme, që Turqia dha për përballimin e situatës emergjente të shkaktuar nga përmbytjet e ditëve të fundit në ...

Italia ndihmë Shqipërisë për përmbytjet

Ina - 06.12.2010

Qeveria italiane iu përgjigj menjëherë kërkesës për ndihmë të autoriteteve shqiptare për përballimin e emergjencës në Qarkun e Shkodrës. Ndihmat kanë mbërritur mëngjesin e sotëm në Portin e Durrësit me një karvan me 5 maune dhe përmbajnë ...

Përmbytjet, Rama: Të rishikohet buxheti

24 orë - 06.12.2010

Në një lidhje të drejpërdrejtë nga Shkodra me edicionin informativ të orës 15:00 në Top Channel, kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama bëri thirrje për një operacion radikal për të rindërtuar sistemet mbrojtëse në Shkodër e në të gjithë ...

BE dhe NATO premtojnë ndihma për Shqipërinë

Shqipmedia - 06.12.2010

Bashkimi Evropian dhe NATO i kanë premtuar ndihma Shqipërisë për tejkalimin e gjendjes së rëndë. Solidariteti u konfirmua në takimin e djeshëm në Tiranë të Ministrit të Jashtëm Edmond Haxhinasto me ambasadorët e vendeve anëtare të BE dhe ...

Shkodra vazhdon te jete nen uje

24 orë - 06.12.2010

Në Shqipëri vazhdon situata e rëndë me përmbytjet. Ndërsa Shkodra ka disa ditë që është nën ujë, situata është përkeqësuar edhe në Vlorë, për shkak të daljes nga shtrati të lumit Vjosë.

Përmbytjet, Italia sjell 34 tonë ndihma për banorët e Shkodrës

LajmiFundit - 06.12.2010

DURRES – Lajmifundit – Italia i përgjigjet kërkesës për ndihmë nga Shqipëria për përballimin e emergjencës në Qarkun e Shkodrës. Ndihmat nga Italia kanë mbërritur mëngjesin e sotëm në Portin e Durrësit me një karvan me 5 maune dhe ...

Rama në Shkozet: Operacion radikal kundër përmbytjeve, nesër do jetë vonë

LajmiFundit - 06.12.2010

DURRES – Lajmifundit – Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ishte sot në Durrës ku qëndroi në disa prej zonave të prekura nga përmbytjet e ditëve të fundit në këtë qark.

CNN: Shqipëria, e përmbytur

Top Channel - 06.12.2010

Përmbytjet në Shqipëri kanë tërhequr vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Rrjeti CNN po e pasqyron në vazhdimësi situatën e rëndë në Shkodër, duke nënvizuar se mijëra hektarë tokë janë mbuluar nga uji dhe 12 mijë persona janë evakuuar.

Rama ne Shkozet: duhet nje operacion i plote antipermbytje

24 orë - 06.12.2010

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama vizitoi sot banorët e përmbytur të Shkozetit, në Durrës. Ai e quajti të pafalshme gjendjen e shkaktuar si pasojë e përmbytjeve dhe papërgjegjshmëri totale të qeverisë.

CNN: Shqipëria, e përmbytur

24 orë - 06.12.2010

Përmbytjet në Shqipëri kanë tërhequr vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Rrjeti CNN po e pasqyron në vazhdimësi situatën e rëndë në Shkodër, duke nënvizuar se mijëra hektarë tokë janë mbuluar nga uji dhe 12 mijë persona janë evakuuar.

Përmbytjet, Berisha: Një pagë e imja shkon për zonat e përmbytura

LajmiFundit - 06.12.2010

TIRANE—Lajmifundit—Kryeministri Sali Berisha deklaroi sot në mbledhjen e grupit parlamentar se përmbytja ka bërë të domosdoshme shpërnguljen e mbi 12 mijë banorëve nga shtëpitë e tyre por nga ana tjetër ka ngujuar në pallate dhe shtëpi ...

Përmbytjet, situata në vend u përballua me sukses

Ina - 06.12.2010

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Sali Berisha deklaroi të marten se, situata nga përmbytjet në vend u përballua me sukses. Duke folur në mbledhjen e grupit të PD-së kreu i qeverisë theksoi se operacionet e shpëtimit janë përballuar ...

Berisha: Projekte afatgjata për Shkodrën

Top Channel - 06.12.2010

Përmbytjet e ditëve të fundit në vend, në vecanti në zonën verilindore, kanë qenë cështje kryesore e fjalës së kryeministrit Sali Berisha në mbledhjen e sotme të grupit kuvendor demokrat.

Përmbytjet, Rama: Duhet plan kombëtar, jo fonde për shirita elektoral

LajmiFundit - 06.12.2010

TIRANE- Lajmifundit –UPDATE - “Berisha po thellon humnerën”. Kështu është shprehur sot lideri i opozitës Edi Rama sipas të cilit fajtor për situatën e përmbytjeve është kryeministri.

Berisha: Projekte afatgjate për Shkodrën

Evropaelire - 06.12.2010

Kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha ka vlerësuar se përmbytjet e ditëve të fundit në vend janë ndër më të mëdhatë në historinë e viteve të fundit.

Përmbytjet, Komuniteti Mysliman në ndihmë të banorëve

Top Channel - 06.12.2010

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka shprehur gatishmërinë institucionale në shenjë solidariteti e ndihme për banorët e dëmtuar nga përmbytjet e fundit në pjesën më të madhe të vendit e sidomos në zonën e Shkodrës.

Me mjete lundruese - Nga gjendja në Shkodër

DW - 06.12.2010

Evakuimi dhe shpërndarja e ndihmave mbeten prioritet i të gjitha operacioneve që po ndermerren për menaxhimin dhe përballimin e situatës së rënduar në zonën e Nënshkodrës dhe disa lagje të qytetit.

Berisha: Deputetët në zonat e përmbytura, Parlamenti të reduktojë veprimtarinë

LajmiFundit - 06.12.2010

TIRANE – Lajmifundit – Kryeministri Sali Berisha kërkoi sot reduktimin e ndjeshëm të aktivitetit të Parlamentit në mënyrë që deputetët të jenë të pranishëm në zonat e përmbytura për ti qëndruar në krye operacioneve të ndihmës për banorët e ...

Përmbytjet, vetëm 5 vende ofrojnë ndihmë

Top Channel - 06.12.2010

Thirrjes për ndihmë që autoritetet shqiptare bënë më 1 dhjetor, duke raportuar për 12 mijë persona të evakuar e 2600 ndërtesa të përmbytura, deri tani i janë përgjigjur vetëm 5 vende, Austria, Greqia, Italia, Turqia e Kosova.

Sali Berisha në Shkoder

Paragrafi - 06.12.2010

Pas inspektimit të argjinaturës së Torovicës dhe ndalesës në Drejtorinë e Përgjithshme të Rezervave të Shtetit në Gjadër, Kryeministri Berisha zhvilloi një takim me shtabin qendror të emergjencës civile, i vendosur në godinën e prefekturës ...

Shqipëria lufton me përmbytjen historike

SETimes - 06.12.2010

06/12/2010 TIRANE, Shqipëri -- Autoritetet po kërkojnë ndihmë nga jashtë vendit për të administruar gjendjen e emergjencës të shkaktuar nga përmbytja masive në veri.

Shkodër,14130 hektarë nën ujë Basha: Situata mbetet e rëndë apel për evakuim

BalkanWeb - 06.12.2010

SHKODER- Qarku i Shkodrës prej ditësh përjeton momente të vështira mes përmbytjeve të shkaktuara nga fryrja e liqenit te Shkodrës, lumit Buna, e Drin si dhe shkarkimet nga 3 HEC-et me liqenet e tyre te tejmbushur.

BE-ja dhe NATO-ja premtojnë ndihma për Shqipërinë

Yll Press - 06.12.2010

Përmbytjet në Shqipëri janë shtrirë në gjithë vendin. Zonat më kritike mbeten Shkodra dhe pjesët veriore, ku janë evakuuar deri tani rreth 11 000 persona.

Italia, pesë kamionë me ndihma nisë drejtë Shqipërisë

Botasot - 06.12.2010

Në përgjigje të kërkesës së qeverisë shqiptare për ndihmë në këtë rast fatkeqësie, qeveria italiane, përmes Departamentit të Mbrojtjes Civile në bashkëpunim me Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Kryqin e Kuq Italian do të dërgojë një ...

Shkodër Shqypnia!

Botasot - 06.12.2010

Për hyrje: Jo thjesht e veç për bukurtingëllim. Edhe për gjithçka tjetër, Shkodra asht i vetmi qytet me i shkue për shtat shqyptimi i Shkodër Shqypnia.

Berisha: Përmbytjet, të papara ndonjë herë me këto përmasa

Botasot - 06.12.2010

Tiranë– Kryeministri Sali Berisha deklaroi sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar të PD-së së përmbytjet e ditëve të fundit kanë qenë më të mëdhatë që janë parë ndonjë herë në vend.

Përmbytjet, situata në vend u përballua me sukses

Botasot - 06.12.2010

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Sali Berisha deklaroi të marten se, situata nga përmbytjet në vend u përballua me sukses. Duke folur në mbledhjen e grupit të PD-së kreu i qeverisë theksoi se operacionet e shpëtimit janë përballuar ...

Përmbytjet, situata në vend u përballua me sukses

Lajmetsot - 06.12.2010

Postuar me: 06 December, 2010 01:26:00 Përmbytjet, situata në vend u përballua me sukses Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Sali Berisha deklaroi të marten se, situata nga përmbytjet në vend u përballua me sukses.

Berisha: Projekte afatgjate për Shkodrën

Botasot - 06.12.2010

Kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha ka vlerësuar se përmbytjet e ditëve të fundit në vend janë ndër më të mëdhatë në historinë e viteve të fundit.

Përmbytjet, Topi falenderon presidentin turk për ndihmën

BalkanWeb - 06.12.2010

TIRANE- Presidenti Bamir Topi i dërgoi një mesazh falënderimi Presidentit të Turqisë, Abdullah Gyl për solidaritetin dhe ndihmën e menjëhershme, që Turqia dha për përballimin e situatës emergjente të shkakuar nga përmbytjet e ditëve të ...

Përmbytjet në Shkodër dëmtohet rrjeti elektrik CEZ 32 ekipe ne terren

BalkanWeb - 06.12.2010

TIRANE- 1500 banorë në zonën e Shkodrës janë pa energji elektrike, si pasojë e defekteve në rrjetin elektrik të shkaktuara nga përmbytjet. Kompania CEZ shpërndarje njofton se ka vënë në dispozicion 32 ekipe pune në të gjithë rajonin e ...

Turqia sjell ndihma në Shqipëri

Botasot - 06.12.2010

Tiranë-Si ndihmë për përballimin e situatës së përmbytjeve në Shqipëri, Turqia ka sjellë një helikopter kërkim shpëtimi dhe dy helikopterë të tipit S 70 të Forcave te saj Ajrore.

CNN: Shqipëria, e përmbytur

Botasot - 06.12.2010

Përmbytjet në Shqipëri kanë tërhequr vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Rrjeti CNN po e pasqyron në vazhdimësi situatën e rëndë në Shkodër, duke nënvizuar se mijëra hektarë tokë janë mbuluar nga uji dhe 12 mijë persona janë evakuuar.

Berisha: Situata në zonën e Shkodrës mbetet e vështirë

VOA - 06.12.2010

Kryeministri Sali Berisha pohoi sot se situata në zonën e Shkodrës mbetet e vështirë dhe se procesi i evakuimit nuk do të jetë aftashkurtër. Kryeministri i bëri këto komente gjatë mbledhjes së grupit parlamentar të partisë demokratike.

Berisha: Qeveria do të bëjmë çdo gjë për të zvogëluar pasojat e përmbytjeve

Botasot - 06.12.2010

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha siguroi se “qeveria do të bëjë çdo gjë për të zvogëluar pasojat e përmbytjeve që kanë përfshirë disa qarqe të vendit, si pasojë e reshjeve të shumta”.

Situata ende e vështirë në Shkodër, shtyhen festimet për 8 dhjetorin

Koha.net - 06.12.2010

Tiranë 6 dhjetor- Situata në qytetin e Shkodrës dhe në zonat përreth vijon të jetë e rënduar edhe pse reshjet e shiut kanë ndalur prej dy ditësh.

Kryqi i Kuq në ndihmë të personave të evakuuar nga zonat e përmbytjes

VOA - 06.12.2010

Kryqi i Kuq Shqiptar është një ndër organizatat e angazhuara në përgjigje të përmbytjeve masive në zonën e Shkodrës. Koordinatori i organizatës për rastet e katastrofave, Fatos Xhengo shpjegon se përmbytjet masive kanë bërë të pamundur ...

5 vende ofrojnë ndihmë për zonat e përmbytura në Shqipëri

Botasot - 06.12.2010

Thirrjes për ndihmë që autoritetet shqiptare bënë më 1 dhjetor, duke raportuar për 12 mijë persona të evakuar e 2600 ndërtesa të përmbytura, deri tani i janë përgjigjur vetëm 5 vende: Kosova, Turqia, Austria, Greqia dhe Italia.