TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Vazhdon ngërçi mes PDK dhe AKR, shkak posti i presidentit

Shekulli - 13.02.2011

PDK dhe AKR nuk po arrijnë dot në një marrëveshje për koalicionin. Shkak për këtë vazhdon të mbetet posti i Presidentit, të cilin AKR-ja ngul këmbë që t'i jepet Behxhet Pacollit, kurse PDK-ja sheh si të përshtatshëm Jakup Krasniqin.

PDK tërhiqet dhe pranon Pacollin president

Ina - 13.02.2011

Krerët e PDK-së dhe AKR-së mbrëmë kanë arritur marrëveshje për formimin e koalicionit dhe ndarjen e postit të presidentit për Behgjet Pacollin. Lajmi është bërë i ditur mbrëmë nga mediat në Prishtinë, por ato nuk kanë saktësuar se a është ...

Koalicioni, arrihet marrëveshja AKR-PDK, Pacolli President

LajmiFundit - 13.02.2011

Media në Kosovë raporton arritjen e një marrëveshje për koalicion qeveristës mes AKR-së dhe PDK-së. Burimet brenda koalicionit të AKR-së, citohet të kenë thënë për mediet se është arritur marrëveshja mes PDK-së dhe AKR-së rreth koalicionit ...

Thaçi i Kosovës thotë se ai ka mbështetje të mjaftueshme për të formuar qeverinë

SETimes - 13.02.2011

13/02/2011 PRISHTINË, Kosovë -- Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi, partia e të cilit fitoi zgjedhjet e parakohshme në dhjetor, tha të premten (11 shkurt) se ai ka arritur të sigurojë mbështetje për të formuar një koalicion qeveritar.

PDK dhe AKR ende pa marrëveshje për koalicionin

Ina - 13.02.2011

PDK dhe AKR as në ditën e tretë të bisedimeve nuk kanë arritur marrëveshjen për formimin e koalicionit qeveritar. PDK sot në mbledhjen e kryesisë ka shqyrtuar kërkesat e koalicionit Aleanca Kosova e Re, e cila nuk tërhiqet nga kërkesa për ...

PDK- AKR merren vesh, Pacolli president ?

Koha.net - 13.02.2011

Prishtinë, 13 shkurt - Hashim Thaçi dhe Behgjet Pacolli janë takuar sërish të shtunën në mbrëmje për të finalizuar marrëveshjen ndërmjet vete për formimin e qeverisë së re të Kosovës.

Marrëveshja e fundit PDK-AKR: Pacolli president?

Telegrafi - 13.02.2011

Hashim Thaçi dhe Behgjet Pacolli janë takuar sërish të shtunën mbrëma për t’i dhënë fund marrëveshjen për formimin e qeverisë së re të Kosovës. Burimet të afërta me zhvillimet kanë konfirmuar për portalin Indeksonline se PDK-ja i ka ...

Presidenti, nyja e koalicionit

Lajmetsot - 13.02.2011

Postuar me: 13 February, 2011 08:05:00 Presidenti, nyja e koalicionit Koha Ditore shkruan sot se PDK-ja dhe AKR-ja janë njoftuar me ofertat dhe kërkesat e njëra-tjetrës.

PDK- AKR merren vesh, Pacolli president ?

Lajmetsot - 13.02.2011

Postuar me: 13 February, 2011 08:07:00 PDK- AKR merren vesh, Pacolli president ? Hashim Thaçi dhe Behgjet Pacolli janë takuar sërish të shtunën në mbrëmje për të finalizuar marrëveshjen ndërmjet vete për formimin e qeverisë së re të ...

PDK mund të qeverisë edhe pa AKR-në

Koha.net - 13.02.2011

Prishtinë, 13 shkurt - Edhe nëse Aleanca Kosova e Re (AKR) vendos të qëndrojë në opozitë, kjo nuk do ta pengojë Partinë Demokratike të Kosovës (PDK) që ta formojë qeverinë e ardhshme.

PDK mund të qeverisë edhe pa AKR-në

Lajmetsot - 13.02.2011

Postuar me: 13 February, 2011 09:03:00 PDK mund të qeverisë edhe pa AKR-në Edhe nëse Aleanca Kosova e Re (AKR) vendos të qëndrojë në opozitë, kjo nuk do ta pengojë Partinë Demokratike të Kosovës (PDK) që ta formojë qeverinë e ardhshme.

Thaçi e Pacolli arrijnë marrëveshje për koalicionin e ri qeveritar

Yll Press - 13.02.2011

Sipas marrëveshjes, e cila pritet të nënshkruhet nesër në Prishtinë, Behxhet Pacolli do ta merr postin e Kryetarit të shtetit, ndërsa koalicioni i formuar rreth partisë së tij AKR pritet të udhëheq katër ministri dhe një post të ...

Qeverinë e bëjmë edhe pa AKR

Yll Press - 13.02.2011

Kështu thotë nënkryetari i PDK-së, Rrustem Mustafa, i cili në një intervistë për “Zërin” ka arsyetuar vendimin e partisë më të madhe në vend që postet e dy institucioneve kryesore në vend, kryeministrin dhe presidentin, t’i mbajë për vete.

Mustafa: Qeverinë e bëjmë edhe pa AKR-në

Telegrafi - 13.02.2011

Nëse AKR-ja vendos të qëndrojë në opozitë, kjo nuk do ta pengojë PDK-në që ta formojë qeverinë e ardhshme. Kuvendi i Kosovës i ka 120 deputetë, nga të cilët PDK-ja do t’i gjejë votat për ta formuar qeverinë.

Ende pa marrëveshje zyrtare PDK-AKR

Koha.net - 13.02.2011

Prishtinë, 13 shkurt - Ende nuk është arritur një marrëveshje zyrtare nga bisedimet për koalicion qeverisës, ndërmjet PDK-së dhe AKR-së. Nënkryetari i AKR-së, Ibrahim Makolli, i ka thënë KTV-së se krerët e të dyja partive nuk janë takuar ...

Thaçi dhe Pacolli në takim përfundimtar

Telegrafi - 13.02.2011

Krerët e PDK-së dhe AKR-së - Hashim Thaçi dhe Behgjet Pacolli kanë vazhduar të dielën takimin për të përfunduar negociatat për formimin e koalicionit qeverisës.

Hajvali: Thaçi dhe Pacolli në takim përfundimtar

Koha.net - 13.02.2011

Prishtinë, 13 shkurt - Krerët e PDK-së dhe AKR-së - Hashim Thaçi dhe Behgjet Pacolli kanë vazhduar të dielën takimin për të përfunduar negociatat për formimin e koalicionit qeverisës.

Ka nisur takimi i kryesisë së PDK-së

Botasot - 13.02.2011

Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) ka filluar një takim për të diskutuar në lidhje me negociatat me Aleancën Kosova e Re (AKR) për arritjen e një marrëveshje të mundshme për formimin e koalicionit qeverisës.

Ende nuk miren vesh

Yll Press - 13.02.2011

Sipas saj, dje AKR ia ka prezantuar PDK-së platformën e vet, dhe se tani po pret vendimin e PDK-së. E kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës po vazhdon takimin në selinë e vet.

...jetojmë në vendin ku tallen me ne...

Koha.net - 13.02.2011

...jetojmë në vendin ku tallen me ne... Në kohën kur po i konsolidonte radhët, disa muaj pas themelimit, të cilin e kishin nxitur represioni serb dhe shpartallimi i “sindikatës” së vjetër, BSPK-ja pos që shndërrohej në sindikatën e parë të ...

Takim i kryesisë së PDK-së

Telegrafi - 13.02.2011

Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës ka filluar një takim për të diskutuar në lidhje me negociatat me Aleancën Kosova e Re për arritjen e një marrëveshje të mundshme për formimin e koalicionit qeverisës, ndërsa zyrtarët e PDK-së nuk ...

Kosovë, bisedimet për koalicionin do të vazhdojnë

BalkanWeb - 13.02.2011

PRISHTINË- Bisedat për koalicionin qeverisës, pas zgjedhjeve parlamentare të dhjetorit, të para në Kosovën e pavarur, mbetet të vazhdojnë javën e ardhshme, meqë gjatë ditës së sotme nuk ka asnjë njoftim zyrtar për vazhdimin e takimeve ...

Asgjë e re për koalicionin PDK – AKR

Telegrafi - 13.02.2011

Ka përfunduar takimi i Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës në lidhje me negociatat me Aleancën Kosova e Re për arritjen e një marrëveshje të mundshme për formimin e koalicionit qeverisës, mirëpo nuk ka asgjë të re në lidhje me ...

Krasniqi: Negociatat do të vazhdojnë

Botasot - 13.02.2011

Pas më shumë se tri orë, Kryesia e PDK-së ka përfunduar takimin e saj ku është diskutuar në lidhje me negociatat që po zhvillon kjo parti me AKR-në për formimin e mundshëm të koalicionit qeverisës.

PDK-ja reziston, shtyhet marrëveshja për koalicionin

Koha.net - 13.02.2011

Prishtinë, 13 shkurt - Premtimi i Hashim Thaçit për t’ia dhënë postin e Presidentit Behgjet Pacollit nuk ka hasur në mirëkuptimin e Kryesisë së PDK-së.

Pacollit i ofrohet posti i zv-kryeministrit dhe kryediplomatit

Gazeta Start - 12.02.2011

Prishtinë – Partia Demokratike e Kosovës mësohet se i ka dërguar një ofertë të re Behxhet Pacollit, për përfshirjen në maxhorancë të tetë deputetëve të Aleancës Kosova e Re.

PDK: Oferta mund të ndryshojë

Top Channel - 12.02.2011

Pas refuzimit të AKR, të premten në mbrëmje PDK ka mbledhur kryesinë për të diskutuar rreth ecurisë së mëtejshme të negociatave. Një mbledhje disi e tensionuar, e ku është vendosur që të shihet mundësia e riformulimit të ofertës për ...

AKR: Ende nuk ka marrëveshje

Top Channel - 12.02.2011

Pavarësisht deklaratave të Thacit, Aleanca për Kosovën e Re ka deklaruar se deri tani nuk ka asnjë marrëveshje për qeverinë. Takimi mes Hashim Thacit dhe Begjet Pacollit ka përfunduar pa asnjë rezultat, pasi ky i fundit ka refuzuar ofertën ...

PDK ofertë të re Pacollit

Ina - 12.02.2011

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) i ka ofruar dy poste të larta në ekzekutiv kreut të AKR-së, Behgjet Pacolli, për të hequr dorë nga posti i presidentit.

Kosovë, AKR refuzoi edhe ofertën e dytë

Top Channel - 12.02.2011

AKR ka refuzuar edhe ofertën e dytë që i ka bërë PDK-ja e Hashim Thacit për të formuar koalicionin që do të qeverisë Kosovën në katër vitet e ardhshme.

Pacolli përsëri refuzon Thaçin

Shqipmedia - 12.02.2011

As në pakon e dytë ofertuese për AKR-në, PDK-ja nuk e ka përfshirë Presidencën. Për dallim nga oferta e parë, në këtë të fundit është futur një ofertë personale për Behgjet Pacollin.

Nuk ka përfunduar gjithçka mes AKR-së dhe PDK-së

Ina - 12.02.2011

Pas një takimi dyorësh Behgjet Pacolli ka dal nga ndërtesa e Qeverisë, ku ka biseduar me kryeministrin në largim Hashim Thaçi për koalicion qeverisës.

Pacolli: Nuk kemi marrëveshje me PDK-në

Koha e Re - 12.02.2011

Aleanca Kosova e Re e afaristit Behxhet Pacolli e ka refuzuar sërish ofertën e Partisë Demokratike të Kosovës për koalicion qeverisës. Oferta e fundit e PDK-së që Behxhet Pacolli dhe AKR-ja të heqin dorë nga posti i presidentit të Kosovës ...

Takimi Thaçi-Pacolli, pa marrëveshje

Evropaelire - 12.02.2011

Ka përfunduar pa marrëveshje rreth koalicionit të ardhshëm qeverisës takimi ndërmjet liderit të Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe atij të Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli.

( Plotësuar ) Thaçi e Pacolli arrijnë marrëveshje

Shqipmedia - 12.02.2011

Burimet brenda koalicionit të AKR-së, citohet të kenë thënë për mediet se është arritur marrëveshja mes PDK-së dhe AKR-së rreth koalicionit të ardhshëm qeveritar si dhe rreth postit të Kryetarit të Republikës, transmeton Botasot.

Pacollit i ofrohen dy poste në vend të presidentit

Telegrafi - 12.02.2011

As në pakon e dytë të ofertuese për AKR-në, PDK-ja nuk e ka përfshirë Presidencën. Për dallim nga oferta e parë, në këtë të fundit është future një ofertë personale për Behgjet Pacollin.

Pacolli 7 për qindësh kërkon gjysmën e Kosovës

Koha.net - 12.02.2011

Prishtinë, 12 shkurt – As në pakon e dytë ofertuese për AKR-në, PDK-ja nuk e ka përfshirë Presidencën. Për dallim nga oferta e parë, në këtë të fundit është futur një ofertë personale për Behgjet Pacollin.

PDK dhe AAK bisedojnë tinëz

Telegrafi - 12.02.2011

Kreu i PDK-së, Hashim Thaçi është shprehur se është i bindur se do të krijojë qeverinë me AKR-së, Listën “Dr. Ibrahim Rugova” dhe me minoritetet.

Kosove, PDK-AKR ende pa marreveshje për koalicion

BalkanWeb - 12.02.2011

PRISHTINE- Çështja e Presidenti të Kosovës duket se i ka vështirësuar bisedimet ndermjet PDK-së dhe AKR-së për formimin e koalicionit qeverisës.

AKR me ofertë të fundit për Thaçin

Telegrafi - 12.02.2011

Kryesia e AKR-së është mbledhur të shtunën në mesditë për t’ia dorëzuar ofertën e fundit kreut të PDK-së, Hashim Thaçi lidhur me koalicionin qeverisës.

PDK-ja me ofertë të re për Pacollin

Botasot - 12.02.2011

(I plotësuar)-Partia Demokratike e Kosovës (PDK) i ka ofruar dy poste të larta në ekzekutiv kreut të AKR-së, Behgjet Pacolli, për të hequr dorë nga posti i presidentit.

Nuk ka përfunduar gjithçka mes AKR-së dhe PDK-së

Telegrafi - 12.02.2011

Pas një takimi dyorësh Behgjet Pacolli ka dal nga ndërtesa e Qeverisë, ku ka biseduar me kryeministrin në largim Hashim Thaçi për koalicion qeverisës.

Negociatat mes PDK-së dhe AKR-së, pa rezultate

Botasot - 12.02.2011

Ka përfunduar pa ndonjë rezultat konkret takimi i drejtuesve të PDK-së dhe atyre të AKR-së në ndërtesën e Qeverisë së Kosovës në lidhje me negociatat për formimin e koalicionit qeverisës.

AKR-ja prezantoi ofertë për PDK-në

Botasot - 12.02.2011

Në kuadër të bisedimeve për koalicionin e mundshëm në mes të Koalicionit për Kosovë të Re dhe Partisë Demokratike të Kosovë, sot u mbajt takimi i dytë i radhës në mes të përfaqësuesve të dy subjekteve politike lidhur me mundësinë e ...

Pacolli: Nuk kemi marrëveshje me PDK-në

Botasot - 12.02.2011

Aleanca Kosova e Re e afaristit Behxhet Pacolli e ka refuzuar sërish ofertën e Partisë Demokratike të Kosovës për koalicion qeverisës. Oferta e fundit e PDK-së që Behxhet Pacolli dhe AKR-ja të heqin dorë nga posti i presidentit të Kosovës ...

PDK-AKR: Negociatat vazhdojnë në ditët e ardhshme

Botasot - 12.02.2011

Pas rreth dy orë bisedimesh ka përfunduar pa ndonjë rezultat konkret takimi i drejtuesve të PDK-së dhe atyre të AKR-së në ndërtesën e Qeverisë së Kosovës në lidhje me negociatat për formimin e koalicionit qeverisës.

Ende nuk ka marrëveshje mes PDK-së dhe AKR-së

Koha.net - 12.02.2011

Prishtinë, 12 shkurt (E plotësuar) – “Ishte vetëm një takim i radhës. Kemi pasur takime të tjera dhe do të takohemi edhe nesër”, ka thënë Behxhet Pacolli, lideri i AKR-s-, për mediat duke dal nga ndërtesa e Qeverisë, ku për dy orë ka ...

Varianti “përfundimtar” për ndarjen e “kulaqit” të pushtetit

Koha.net - 12.02.2011

Prishtinë, 12 shkurt - Edhe pse PDK – AKR ende nuk mund të afrojnë qëndrimet, Klan Kosova ka raportuar se si do të duket marrëveshja përfundimtare ndërmjet këtyre dy partive.

Ende nuk ka marrëveshje mes PDK-së dhe AKR-së

Yll Press - 12.02.2011

Kreu i AKR-së tha se në këtë takim nuk është biseduar për çështjen e presidentit të ardhshëm të Kosovës, të cilin e synon kaherë. Sipas tij, me liderin e PDK-së kanë biseduar për çështje të tjera, që kanë të bëjnë me formimin e një qeverie ...

Thaçi e Pacolli arrijnë marrëveshje

Botasot - 12.02.2011

Burimet brenda koalicionit të AKR-së, citohet të kenë thënë për mediet se është arritur marrëveshja mes PDK-së dhe AKR-së rreth koalicionit të ardhshëm qeveritar si dhe rreth postit të Kryetarit të Republikës.

Dështon takimi, Pacolli refuzon postin e kryeparlamentarit

Gazeta Start - 11.02.2011

Prishtinë – Takimi i fundit ndërmjet kryetarit të PDK-së, Hashim Thaçi dhe atij të AKR-së, Behxhet Pacolli, ka përfunduar pa ndonjë rezultat konkret.

PDK-AKR pa marrëveshje për koalicionin

BBC - 11.02.2011

Takimi i mbrëmshëm ndërmjet drejtuesve të Partisë Demokratike të Kosovës me kryetarin e Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli ka përfunduar pa marrëveshje për formimin e koalicionit qeverisës.

Koalicioni, AKR refuzon ftesën e Thacit

Top Channel - 11.02.2011

Partia Aleanca Kosova e Re ka refuzuar ftesën për koalicion të PDK-së, për shkak se në të nuk i jepet posti i presidentit kryetarit Behxhet Pacolli.

I pasigurt formimi i koalicionit qeveritar në Kosovë

Alsat - 11.02.2011

Pas mbledhjes së mbajtur në mes të drejtuesve të Partisë Demokratike të Kosovës Hashim Thaçi dhe Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacollit, në përpjekje për ta bindur kreun e AKR-së që të heqë dorë nga kërkesa e tij për postin e Presidentit ...

I pasigurt formimi i kolaicionit qeveritar në Kosovë

Idividi - 11.02.2011

Prishtinë, 11 shkurt 2011 (MIA) - Pas mbledhjes së mbajtur në mes të drejtuesve të Partisë Demokratike të Kosovës Hashim Thaçi dhe Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacollit, në përpjekje për ta bindur kreun e AKR-së që të heqë dorë nga ...

Thaçi: Kemi siguruar koalicionin qeveritar

Ina - 11.02.2011

Lideri i PDK-së, Hashim Thaçi deklaroi sot se ka siguruar votat e mjaftueshme për formimin e Qeverisë së re me AKR, Lista Rugova dhe minoritetet.

Pacolli e do Presidencën

Koha e Re - 11.02.2011

Pas mbledhjes së mbajtur në mes të drejtuesve të Partisë Demokratike të Kosovës dhe atyre të Aleancës Kosova e Re, në shtëpinë e Behgjet Pacollit në Hajvali, në përpjekje për ta bindur kreun e AKR-së që të heqë dorë nga kërkesa e tij për ...

Thaçi: Gati koalicioni i ri

Top Channel - 11.02.2011

Kryeministri në largim i Kosovës, Hashim Thaçi konfirmoi krijimin e koalicionit qeverisës të PDK-së me AKR-në, listën “Ibrahim Rugova” dhe minoritetet.

Ndërkombëtarët mbështesin formulën e koalicionit

Ina - 11.02.2011

Sipas burimeve të sigurta, formula e koalicionit qeveritar PDK-AKR-minoritetet dhe Lista Ibrahim Rugova është e pranueshme edhe për ndërkombëtarët.

Pacolli refuzon ofertën e Thaçit për kryeparlamentar

Koha.net - 11.02.2011

Ka përfunduar pa marrëveshje takimi ndërmjet kryetarit të PDK-së, Hashim Thaçi dhe atij të AKR-së, Behgjet Pacolli. Takimi është zhvilluar në shtëpinë e liderit të AKR-së, Pacolli në orët e vona të mbrëmjes së djeshme.

Pacolli refuzon ofertën e Thaçit

Botasot - 11.02.2011

Ka përfunduar pa marrëveshje takimi ndërmjet kryetarit të PDK-së, Hashim Thaçi dhe atij të AKR-së, Behgjet Pacolli. Takimi është zhvilluar në shtëpinë e liderit të AKR-së, Pacolli në orët e vona të mbrëmjes së djeshme.

Media: PDK- AKR ende pa marrëveshje për koalicionin

BalkanWeb - 11.02.2011

PRISHTINE- Ende nuk është arritur marrëveshje për koalicion qeverisës mes Partisë Demokratike të Kosovës dhe atyre të Aleancës Kosova e Re, njoftojnë mediat kosovare.

Pacolli refuzon ofertën e Thaçit

Yll Press - 11.02.2011

Pacolli është lutur nga Thaçi që të heq dorë nga kërkesa për tu bërë president. Megjithatë, ai nuk ka hequr dorë nga insistimi i tij për të marr postin e të parit të vendit.

Pacolli refuzon ofertën e Thaçit

Lajmetsot - 11.02.2011

Postuar me: 11 February, 2011 10:37:00 Pacolli refuzon ofertën e Thaçit Ka përfunduar pa marrëveshje takimi ndërmjet kryetarit të PDK-së, Hashim Thaçi dhe atij të AKR-së, Behgjet Pacolli.

PDK-ja vendos për Krasniqin president?

Telegrafi - 11.02.2011

Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës ka marrë vendim me konsensus që president të jetë Jakup Kransiqi, kryeministër Hashim Thaçi, ndërsa partisë Aleanca Kosova e Re t’i ofrohet posti i kryetarit të Kuvendit, posti i ...

PDK-ja vendos për Krasniqin president?

Koha.net - 11.02.2011

PDK-ja vendos për Krasniqin president? Prishtinë, 11 shkurt - Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës ka marrë vendim me konsensus që president të jetë Jakup Kransiqi, kryeministër Hashim Thaçi, ndërsa partisë Aleanca Kosova e Re t’i ...

Oferta joserioze, do të mbesim në opozitë

Telegrafi - 11.02.2011

Pak kohë pasi kreu i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se do ta formojë koalicionin me Aleancën Kosovare e Re, Listën Rugova dhe minoritetet, është deklaruar edhe kreu i AKR-së, Behgjet Pacolli.

Kusari: Kërkesat e AKR-së janë shumë të qarta, në të kundërtën tërhiqemi

Botasot - 11.02.2011

Nënkryetarja e AKR-së Mimoza Kusari Lila, ka thënë se AKR i ka kërkesat e qarta dhe se nuk do të lëvizë nga ky qëndrim. Sipas saj, kjo parti mund edhe të tërhiqet nga bisedimet për koalicion, po qe se nuk i jepet posti i presidentit kreut ...

Oferta e PDK-së e papranueshme për AKR-në

Botasot - 11.02.2011

Derisa edhe gjatë ditës së sotme kreu i PDK-së, Hashim Thaçi ka deklaruar se i ka numrat për të formuar koalicionin qeverisës, nënkryetari i AKR-së, Ibrahim Makolli tha se ky subjekt politik e ka bërë të qartë kërkesën se pa postin e ...

PDK-ja këmbëngul: Krasniqi – president, Thaçi - kryeministër

Koha.net - 11.02.2011

Prishtinë, 11 shkurt – Pas takimit të mbrëmshëm dhe përpjekjeve për të bindur shefin e AKR-së Behgjet Pacolli për të hequr dorë nga ambicia e tij që të bëhet president i Kosovës, sot është tubuar Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës, ...

PDK-ja do Krasniqin – president, Thaçin - kryeministër

Yll Press - 11.02.2011

PDK-ja i ka ofruar AKR-së postin e kryetarit të Kuvendit të Kosovë, por kjo e fundit këmbëngul se nuk është e interesuar për këtë post, por vetëm për atë të presidentit dhe për disa ministri të rëndësishme.

PDK me ofertën e vjetër për AKR-në

Botasot - 11.02.2011

Partia Demokratike e Kosovës ende mbetet me ofertën e vjetër për Aleancën Kosova e Re, megjithëse nuk e përjashton mundësinë që ditëve në vijim gjatë negociatave për koalicionin qeverisës të ketë qëndrime të tjerë.

AKR këmbëngulë në postin e presidentit

BBC - 10.02.2011

Aleanca Kosova e Re, e afaristit Behgjet Pacolli, ka deklaruar se nuk do të vazhdojë bisedimet për koalicion qeverisës me Partinë Demokratike, nëse asaj nuk i ofrohet posti i presidentit të Kosovës.

Tensione në PDK për postin e presidentit

Lajm - 10.02.2011

Hashim Thaçi nuk ka mundur mbrëmjen e së martës t’ia premtonte Behgjet Pacollit postin e presidentit të shtetit, pasi për këtë nuk e ka mbështetjen e mjaftueshme në partinë e tij.

AKR: Sovraniteti i Kosovës është i paprekshëm

Ina - 10.02.2011

Aleanca Kosova e Re (AKR), përmes një konference për shtyp ka përshëndetur përfundimet e mbledhjes së 12 të Grupit Drejtues Ndërkombëtar për Kosovën.

Tensione në PDK për postin e presidentit

Koha e Re - 10.02.2011

Hashim Thaçi nuk ka mundur mbrëmjen e së martës t’ia premtonte Behgjet Pacollit postin e presidentit të shtetit, pasi për këtë nuk e ka mbështetjen e mjaftueshme në partinë e tij.

Përbërja e qeverisë së re në Kosovë nën pikëpyetje

Idividi - 10.02.2011

Prishtinë, 10 shkurt 2011 (MIA) - Hashim Thaçi nuk ka mundur të martën t’ia premtonte Behgjet Pacollit postin e presidentit të shtetit, pasi për këtë nuk e ka mbështetjen e mjaftueshme në partinë e tij.

Kosovë, pritet formalizimi i koalicionit

Top Channel - 10.02.2011

Partia e Hashim Thacit, PDK, i ka dërguar sot një ftesë partisë së Behxhet Pacollit, AKR-së, për formimin e qeverisë së Kosovës. Lajmi është bërë i ditur përmes një komunikate për shtyp, sipas të cilës ftesa nuk do t’i dërgohet asnjë ...

PDK kërkon Pacolli të tërhiqet nga kandidatura për president

Ina - 10.02.2011

Krerët e PDK-së të udhëhequr nga Hashim Thaçi po vijojnë negociatat me liderin e AKR-së, Behgjet Pacolli për formimin e koalicionit qeveritar. Televizioni “Klan Kosova” bëri të ditur sonte se PDK kërkon që Pacolli të tërhiqet nga ...

Tensione në PDK për postin e presidentit

Telegrafi - 10.02.2011

Hashim Thaçi nuk ka mundur mbrëmjen e së martës t’ia premtonte Behgjet Pacollit postin e presidentit të shtetit, pasi për këtë nuk e ka mbështetjen e mjaftueshme në partinë e tij.

Thaçi kryeministër, Pacolli president

Lajmetsot - 10.02.2011

Postuar me: 10 February, 2011 07:15:00 Thaçi kryeministër, Pacolli president Besohet se tashmë është arritur marrëveshja për koalicion mes PDK-së dhe AKR-së.

Qeveria- Versioni 1

Yll Press - 10.02.2011

Në marrëveshjen eventuale që parasheh oferta e PDK-së përfshihet AKR-ja e Behgjet Pacollit, Partia e Pavarur Liberale e Sllobodan Petroviqin, si dhe Grupi 6 plus që përbëhet nga komunitetet pakicë joserbe.

Krijimi i koalicionit, inkuadrohet Dell

Telegrafi - 10.02.2011

Ambasadori amerikan Christopher Dell është kthyer nga SHBA-të dhe menjëherë do të përfshihet në bisedimet për formimin e qeverisë së re. Burime të gazetës Express thonë se diplomati amerikan pritet që të enjten të takohet larg medieve me ...

Lëkundjet e Pacollit

Koha.net - 10.02.2011

Prishtinë, 10 shkurt - Para tre vjetësh, biznesmenit Behgjet Pacolli i ishte ofruar shansi të bëhej president shteti. Nuk e kishte pranuar këtë post për një arsye të thjeshtë.

Tensione në PDK për postin e presidentit

Koha.net - 10.02.2011

Prishtinë, 10 shkurt – Hashim Thaçi nuk ka mundur mbrëmjen e së martës t’ia premtonte Behgjet Pacollit postin e presidentit të shtetit, pasi për këtë nuk e ka mbështetjen e mjaftueshme në partinë e tij.

Në PDK kundërshtohet që posti i presidentit t'i jipet Pacollit

Botasot - 10.02.2011

Hashim Thaçi nuk ka mundur mbrëmjen e së martës t'i premtonte Behgjet Pacollit postin e presidentit të shtetit, pasi nuk e ka mbështetjen e mjaftueshme në partinë e tij. Duke u mbështetur në burime të besueshme.

Krijimi i koalicionit, inkuadrohet Dell

Botasot - 10.02.2011

Ambasadori amerikan Christopher Dell është kthyer nga SHBA-të dhe menjëherë do të përfshihet në bisedimet për formimin e qeverisë së re. Burime të gazetës Express thonë se diplomati amerikan pritet që të enjten të takohet larg medieve me ...

Në PDK kundërshtohet që posti i presidentit t'i jepet Pacollit

Yll Press - 10.02.2011

Thaçi ka marrë sinjale nga disa deputetë se do të dalin me listë alternative kur të vijë koha e zgjedhjes së presidentit", citohet të ketë thënë një burim.

Krijimi i koalicionit, inkuadrohet Dell

Yll Press - 10.02.2011

Burime të gazetës Express thonë se diplomati amerikan pritet që të enjten të takohet larg medieve me kryetarin e PDK-së, Hashim Thaçin, atë të AKR-së, Behgjet Pacolli si dhe me përfaqësues të partive tjera.

AKR këmbëngulë në postin e presidentit

Yll Press - 10.02.2011

Zëvendëspresidentja e AKR-së, Mimoza Kusari Lila i tha BBC-së se partia e saj nuk është e gatshme që të arrijë pajtueshmëri për koalicion qeverisës nëse presidenti i AKR-së, Behgjet Pacolli, nuk përfshihet në marrëveshjen për postin e të ...

Gashi: Deri tash ka pas vetëm bisedime joformale me PDK-në

Botasot - 10.02.2011

Aleanca Kosova e Re zyrtarisht edhe të enjten nuk ka pranuar se ka arrit marrëveshjen për bashkëqeverisje me Partinë Demokratike të Kosovës. Përfaqësues të AKR-së kanë thënë se janë duke zhvilluar bisedime joformale si në raport me partinë ...

Gashi: Deri tash ka pas vetëm bisedime joformale me PDK-në

Yll Press - 10.02.2011

Nënkryetari i AKR-së, Ibrahim Gashi në një konferencë për media, i pyetur se a kanë arrit marrëveshje për bashkëqeverisje me PDK-në, ka thënë se ende vazhdojnë të kenë bisedime jo formale me faktorin ndërkombëtar dhe me PDK-në.

PDK edhe zyrtarisht i dërgoi ftesë AKR-së për koalicion qeveritar

Botasot - 10.02.2011

Partia Demokratike e Kosovës të mërkurën pasdite edhe zyrtarisht i ka dërguar ftesë Aleancës Kosova e Re për krijimin e koalicionit pas zgjedhor të zgjedhjeve.

PDK dhe AKR sonte formalizojnë koalicionin

BalkanWeb - 10.02.2011

PRISHTINË- Mediat kosovare deklarojnë se PDK-ja e Hashim Thaçit zyrtarisht i ka dërguar të enjten ftesë AKR-së së Behxhet Pacollit për të formuar qeverinë e re të Kosovës.

PDK dhe AKR sonte formalizojnë marrëveshjen?

Telegrafi - 10.02.2011

PDK-ja e Hashim Thaçit edhe zyrtarisht i ka dërguar të enjten ftesë AKR-së së Behgjet Pacollit për të formuar qeverinë e re të Kosovës. Sipas një kumtese për media të PDK-së, kjo ftesë nuk do t’i dërgohet asnjë partie tjetër shqiptare, ...

PDK: Ftesë zyrtare vetëm AKR-së

Yll Press - 10.02.2011

“PDK nuk ka marrë as nië vendim që ti bëjë ftesë AAK-së, LDK-së apo Vetëvendosjes. Sa i përket Listës Dr. Ibrahim Rugova dhe minoriteteve, PDK ka pika të përbashkëta dhe do të bisedohet me këto gjatë ditëve të ardhshme”, ka thënë Krasniqi, ...

Thaçi bind Pacollin të heqë dorë nga posti i presidentit të vendit?

Koha.net - 10.02.2011

Prishtinë, 10 shkurt - Hiqen dilemat. Partia Demokratike e Kosovës konfirmon se koalicionin qeveritar mund ta bëjë me AKR-në e Pacollit, minoritetet dhe Listën “Dr. Ibrahim Rugova”, njoftoi sonte KTV.

Pacolli e do Presidencën, refuzon PDK-në

Yll Press - 10.02.2011

Jozyrtarisht mësohet se arsyeja e mos-arritjes së marrëveshjes për bashkë-qeverisje mes PDK dhe AKR ka qenë insistimi i presidentit të AKR-së për të marrë postin e Presidentit të Kosovës, ndërkaq këtë nuk e kanë pranuar zyrtarët e PDK-së ...

Pacolli e do Presidencën, refuzon ofertën e PDK-së

Telegrafi - 10.02.2011

Pas mbledhjes së mbajtur në mes të drejtuesve të Partisë Demokratike të Kosovës dhe atyre të Aleancës Kosova e Re, në shtëpinë e Behgjet Pacollit në Hajvali, në përpjekje për ta bindur kreun e AKR-së që të heqë dorë nga kërkesa e tij për ...

Thaçi e Pacolli pajtohen për bashkëqeverisje

Gazeta Start - 09.02.2011

Prishtinë - Hashim Thaçi e Behgjet Pacolli kanë realizuar të martën mbrëma një takim joformal, në të cilin kanë vendosur përfundimisht të bashkëqeverisin në mandatin e ardhshëm.

PDK siguron numrat për koalicionin qeverisës

Gazeta Start - 09.02.2011

Prishtinë – Radiotelevizioni i Kosovës raporton se PDK-ja ka arritur marrëveshjen për krijimin e koalicionit qeverisës me AKR-në, Listën “Ibrahim Rugova”, si dhe me partitë e minoriteteve.

Thaçi gjen aleatët: AKR, Lista Rugova dhe minoritetet

Shekulli - 09.02.2011

Tashmë është arritur marrëveshja për koalicion ndërmjet PDK-së dhe AKR-së, raporton RTK, duke u mbështetur në një burim të lartë brenda partisë fituese të zgjedhjeve.

PDK dhe AKR pranë formimit të koalicionit

Ina - 09.02.2011

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Aleanca Kosova e Re (AKR) janë pranë zyrtarizimit të marrëveshjes për bashkëqeverisje. Sipas të përditshmes “Koha ditore”, liderët e këtyre dy partive Hashim Thaçi dhe Behgjet Pacolli të martën në ...

Thaçi e Pacolli marrëveshje për bashkëqeverisje

LajmiFundit - 09.02.2011

Hashim Thaçi e Behgjet Pacolli kanë realizuar të martën mbrëma një takim joformal, në të cilin kanë vendosur përfundimisht të bashkëqeverisin në mandatin e ardhshëm.

Thaçi dhe Pacolli pajtohen për bashkëqeverisje

Shqipmedia - 09.02.2011

Hashim Thaçi e Behgjet Pacolli kanë realizuar të martën mbrëma një takim joformal, në të cilin kanë vendosur përfundimisht të bashkëqeverisin në mandatin e ardhshëm.

Thaçi e Pacolli pajtohen për bashkëqeverisje

Alsat - 09.02.2011

Hashim Thaçi e Behxhet Pacolli kanë realizuar të martën mbrëma një takim joformal, në të cilin kanë vendosur përfundimisht të bashkë-qeverisin në mandatin e ardhshëm.

Thaçi e Pacolli pajtohen për bashkëqeverisje

Idividi - 09.02.2011

Prishtinë, 9 shkurt 2011 (MIA) – Hashim Thaçi e Behgjet Pacolli kanë realizuar të martën mbrëma një takim joformal, në të cilin kanë vendosur përfundimisht të bashkëqeverisin në mandatin e ardhshëm.

PDK pranon kushtin, Pacolli President?

Koha e Re - 09.02.2011

Burime brenda PDK-së dhe AKR-së kanë bërë të ditur se krerët e të dyja subjekteve politike këtë përfundim e kanë mbërritur gjatë një darke pune.

Thaçi takohet me Pacollin

Top Channel - 09.02.2011

Një takim jo formal në njërin nga restorantet e Prishtinës, ndërmjet kreut të PDK-së Hashim Thaçi dhe atij të AKR-së, Behgjet Pacollit duket se po i jep fund krijimit të koalicionit të ardhshëm qeverisës.

PDK siguron numrat për koalicionin qeveritar

Ina - 09.02.2011

PDK jozyrtarisht ka arritur marrëveshje për bashkëqeverije me AKR, minoritetet dhe përfshirjen e Listës "Ibrahim Rugova". Lajmi transmetohet nga televizioni RTK në Prishtinë, i cili thirret në burime të larta të PDK-së.

Kosovë, arrihet pakti për koalicionin

Top Channel - 09.02.2011

Në Kosovë është arritur marrëveshja për formimin e koalicionit qeveritar, i cili do të kryesohet nga PDK dhe do të formohet nga AKR, Lista Rugova dhe partitë e minoriteteve.

PDK, AKR, Rugova dhe minoritetet në Qeverinë e Re

Shqipmedia - 09.02.2011

Sipas burimeve të sigurta te RTK-së, tashmë është arritur marrëveshja për koalicon mes PDK dhe AKR. Sipas zyrtarit të lartë të PDK-së, koalicioni sigurisht do të përfishijë Listën Ibrahim Rugova si dhe minoritetet.

Kuvendi i Kosovës konstituohet më 24 shkurt

Evropaelire - 10.02.2011

Kuvendi i ri i Kosovës i dalë nga zgjedhjet parlamentare të 12 dhjetorit do të mblidhet më 24 shkurt. Përfaqësuesit e partive politike, në takimin e mbajtur me ushtruesin e detyrës së presidentit, Jakup Krasniqi, e kanë caktuar 24 shkurtin ...

Qeveria ne Kosove: PDK-AKR-Lista Rugova dhe minoritetet

Koha e Re - 09.02.2011

Tashmë është arritur marrëveshja për koalicion mes PDK-së dhe AKR-së. Sipas një zyrtari të lartë të PDK-së, të cilit i referohet ky medium, koalicioni sigurisht do të përfshijë Listën Ibrahim Rugova si dhe minoritetet, ka bërë të diur RTK, ...

Thaçi e Pacolli pajtohen për bashkëqeverisje

Koha.net - 09.02.2011

Prishtinë, 9 shkurt – Hashim Thaçi e Behgjet Pacolli kanë realizuar të martën mbrëma një takim joformal, në të cilin kanë vendosur përfundimisht të bashkëqeverisin në mandatin e ardhshëm.

Thaçi e Pacolli pajtohen për bashkëqeverisje

Lajmetsot - 09.02.2011

Postuar me: 09 February, 2011 08:37:00 Thaçi e Pacolli pajtohen për bashkëqeverisje Hashim Thaçi e Behgjet Pacolli kanë realizuar të martën mbrëma një takim joformal, në të cilin kanë vendosur përfundimisht të bashkëqeverisin në mandatin e ...

Qeveria, PDK-AKR-Lista Rugova dhe minoritetet

Koha.net - 09.02.2011

Prishtinë, 9 shkurt - Tashmë është arritur marrëveshja për koalicion mes PDK-së dhe AKR-së. Sipas një zyrtari të lartë të PDK-së, të cilit i referohet ky medium, koalicioni sigurisht do të përfshijë Listën Ibrahim Rugova si dhe ...

Thaçi ka pranuar ofertën e AKR-së, president Behgjet Pacolli

Botasot - 09.02.2011

Besohet se tashmë është arritur marrëveshja për koalicion mes PDK-së dhe AKR-së. Këtë e ka konfirmuar gazeta “Bota sot”, por gjithashtu nga mediat tjera edhe RTK-ja.

Koalicioni: PDK - AKR - Lista Rugova dhe pakicat

Telegrafi - 09.02.2011

Duke iu referuar burimeve të sigurta, RTK ka bërë të ditur se tashmë është arritur marrëveshja për koalicion mes PDK-së dhe AKR-së. Sipas një zyrtari të lartë të PDK-së, të cilit i referohet ky medium, koalicioni sigurisht do të përfshijë ...

Kosovë, ja koalicioni qeverisës: PDK, AKR Lista Rugova e pakicat

BalkanWeb - 09.02.2011

PRISHTINË- Duke iu referuar burimeve të sigurta, RTK ka bërë të ditur se tashmë është arritur marrëveshja për koalicion mes PDK-së dhe AKR-së. Sipas një zyrtari të lartë të PDK-së, të cilit i referohet ky medium, koalicioni sigurisht do të ...

Makolli: AKR ende nuk ka marrë ftesë nga PDK-ja

Botasot - 09.02.2011

Përkundër asaj që flitet se krerët e PDK-së dhe AKR-së janë pajtuar për bashkëqeverisjen e ardhshëm, zyrtarët e AKR-së edhe pse e konfirmojnë takimin e mbrëmshëm, e mohojnë një gjë të tillë duke thënë se po presin ofertën e PDK-së.

Qeveria, PDK-AKR-Lista Rugova dhe minoritetet

Yll Press - 09.02.2011

Kjo i bie që koalicioni do të ketë mbështetjen e 65 deputetëve: PDK ka 34 deputetë, AKR ka 8, minoritetet 22 deputetë (pa partinë e Rada Trajkoviqit), si dhe një deputet nga Lista “Ibrahim Rugova”, që është Ukë Rugova.

PDK: Ftesë vetëm AKR-së

Botasot - 09.02.2011

Partia Demokratike e Kosovës konfirmon ofertën e saj për koalicion qeverisës me Aleancën Kosova e Re të Behxhet Pacollit. Strukturat udhëheqëse të PDK-së dhe kandidati i saj për kryeministër, Hashim Thaçi, pritet të nisin negociatat me ...

AAK: Në qeveri, por pa Thacin

Top Channel - 08.02.2011

Ndërsa hapet rruga për konstituimin e Kuvendit dhe krijimin e qeverisë së re, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës deklaroi se nuk do të marrë pjesë në qeveri nëse kryeministër do të jetë Hashim Thaci.

PDK po shqyrton variantin e koalicionit me AKR-në

Ina - 08.02.2011

PDK tani po shqyrton variantin e bashkëqeverisjes me Aleancën për Kosovën e Re (AKR) dhe minoritetet. Sipas përllogaritjeve të numrit të deputetëve për të siguruar shumicën, me këtë kombinim qeverisësh do të sigurohet votimi i Qeverisë me ...

Geci: Kriteri kryesor, Pacolli të jetë president

Botasot - 08.02.2011

Për dallim nga AAK-ja që ka vënë shumë kushte për të hyrë në koalicion, zyrtarët e Aleancës Kosova e Re (AKR) thonë se janë duke shqyrtuar mundësinë e bashkëqeverisjes me PDK-në, por vetëm nëse lideri i tyre Behgjet Pacolli do të jetë ...

E refuzon AAK, PDK i drejtohet AKR-së

Yll Press - 08.02.2011

“Besojmë se një ftesë do t’i bëhet AKR-së, për të tjerat do të ketë vendime meritore”, ka thënë Stavileci, ndërkohë që nuk ka komentuar qëndrimin e sotëm të AAK-së.

PDK, sërish sytë kah AKR-ja

Koha.net - 08.02.2011

Prishtinë, 8 shkurt - Refuzimi kategorik i AAK-së për të hyrë në koalicion me PDK-në, i ka shtyrë këta të fundit të mendojnë në formula të tjera. Adresa e dytë pritet të jetë AKR-ja.

Zbulohen detaje nga marrëveshja e koalicionit

Ina - 07.02.2011

Janë publikuar të dhënat e para të marrëveshjes së koalicionit midis PDK , AAK dhe AKR si dhe rreth ndarjes së resoreve ministrore. E përditshmja “Lajm” në Prishtinë sot shkruan se përpos që janë ndarë pothuajse të gjitha postet që nga ...

Qeverisë së re i bashkohet edhe Kadri Veseli

Telegrafi - 07.02.2011

Debateve për dhe kundër formimit të koalicioneve po u vjen fundi. Përpos përbërjes së koalicionit PDK, AAK dhe AKR, janë ndarë pothuajse të gjitha postet që nga presidenti deri tek ministritë, ndërsa te këto të fundit për here të parë në ...

Kosovës i duhet paqja dhe mirëkuptim politik, i të gjithëve

Botasot - 07.02.2011

“Unë prej kohësh jam këshilltar në Qendrën për Studime Ndërkombëtare Strategjike së bashku me personalitete të shquara amerikane si Henry Kisinger, Zbigniew Brzezinski...”, thotë Pacolli.

Përbërja e mundshme e qeverisë së re të Kosovës

Lajmetsot - 07.02.2011

Postuar me: 07 February, 2011 10:11:00 Përbërja e mundshme e qeverisë së re të Kosovës Duke u thirr në burime të PDK-së, gazeta Lajm shkruan se formimi i koalicioneve po u vjen fundi.

Qeverisë po i bashkohet edhe Kadri Veseli

Yll Press - 07.02.2011

Debateve për dhe kundër formimit të koalicioneve po u vjen fundi. Burime të gazetës “Lajm” kanë mësuar se përpos përbërjes së këtij koalicioni PDK, AAK, AKR, janë ndarë pothuajse të gjitha postet që nga presidenti deri tek ministritë, ...

Kadri Veseli, ministër i Punëve të Brendshme?

Koha.net - 07.02.2011

Prishtinë, 7 shkurt - Debateve për dhe kundër formimit të koalicioneve po u vjen fundi. Burime të gazetës “Lajm” kanë mësuar se përpos përbërjes së këtij koalicioni mes PDK-së AAK-së dhe AKR-së, janë ndarë pothuajse të gjitha postet që nga ...

Kadri Veseli, ministër i Punëve të Brendshme?

Botasot - 07.02.2011

Debateve për dhe kundër formimit të koalicioneve po u vjen fundi. Burime të gazetës “Lajm” kanë mësuar se përpos përbërjes së këtij koalicioni mes PDK-së AAK-së dhe AKR-së, janë ndarë pothuajse të gjitha postet që nga presidenti e deri tek ...

Pengesa e Pacollit, bashkëshortja ruse

Koha.net - 07.02.2011

Beograd, 4 shkurt – Derisa në qarqet politike në Prishtinë nuk ka dilemë se mandatar për formimin e Qeverisë së re të Kosovës do të jetë Hashim Thaçi, ka shumë dilema se cili do të jetë presidenti i ardhshëm i Kosovës, shkruan gazeta serbe ...