TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Si e shohin kosovarët procesin në GJND?

Evropaelire - 06.12.2009

Procesi në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, lidhur me ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, është duke u përcjellë me vëmendje nga kosovarët.

Bajrami: GJND mund te mos shprehe nje mendim konciz

Albeu.com - 06.12.2009

Ministri Arsim Bajrami ka thënë se, meqenëse nga GJND-ja është kërkuar mendim legal, dhe jo politik, dhe në qoftë se kjo çështje kalon në kontekstin politik, atëherë vërtetë GJND-ja nuk do të mund të shprehë një mendim konciz.

Java që vjen: Pro dhe kundër pavarësisë

Telegrafi - 06.12.2009

Të hënën vazhdon në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë procesi i dëgjimit publik, për vlerësimin e ligjshmërisë së pavarësisë së Kosovës. Deri tani argumentet i kanë paraqitur 11 vende.

Bajrami: GJND mund të mos shprehë një mendim konciz

Telegrafi - 06.12.2009

Ministri Arsim Bajrami ka thënë se, meqenëse nga GJND-ja është kërkuar mendim legal, dhe jo politik, dhe në qoftë se kjo çështje kalon në kontekstin politik, atëherë vërtetë GJND-ja nuk do të mund të shprehë një mendim konciz.

Java që vjen: Pro dhe kundër pavarësisë

Botasot - 06.12.2009

Të hënën vazhdon në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë procesi i dëgjimit publik, për vlerësimin e ligjshmërisë së pavarësisë së Kosovës. Deri tani argumentet i kanë paraqitur 11 vende.

A do të triumfojë në GJND e drejta ndërkombëtare?

Botasot - 06.12.2009

Java e parë në GJND, dëshmoi se Serbia, si argument të vetëm të së ... (Tekstin e plotë mund ta lexoni në numrin e ditës së hënë të gazetës "Bota sot").

Java që vjen - Pro dhe kundër pavarësisë së Kosovës

DW - 05.12.2009

Të hënën vazhdon në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë procesi i dëgjimit publik, për vlerësimin e ligjshmërisë së pavarësisë së Kosovës. Deri tani argumentet i kanë paraqitur 11 vende.

Çështja Bllaca nuk i ndihmon Kosovës në GJND

Fakti - 04.12.2009

The Economist Çështja Bllaca nuk i ndihmon Kosovës në GJND Revista prestigjioze The Economist në një tekst të saj për Kosovën të quajtura “Ndarja legale” vlerëson se rasti Bllaca edh pse nuk ka lidhje me GJND-në ai nuk do ta ndihmojë ...

Austria mbron pavarësinë e Kosovës para Gjykatës ndërkombëtare në Hagë

Idividi - 04.12.2009

Prishtinë, 3 dhjetor (MIA) - Në ditën e tretë të paraqitjes së argumenteve në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, përfaqësuesi i Austrisë, Helmut Tiki ka thënë se shpallja e pavarësisë së Kosovës është konform me të drejtën ...

The Economist: Ceshtja Bllaca nuk i ndihmon Kosoves ne GJND

Albeu.com - 04.12.2009

Revista prestigjioze The Economist në një tekst të saj për Kosovën të quajtura “Ndarja legale” vlerëson se rasti Bllaca edh pse nuk ka lidhje me GJND-në ai nuk do ta ndihmojë Kosovën në këtë gjyq.

‘The Economist’: Çështja Bllaca nuk i ndihmon Kosovës në GJND

Alsat - 04.12.2009

Revista prestigjioze ‘The Economist’ në një tekst të saj për Kosovën të quajtura “Ndarja legale” vlerëson se rasti Bllaca edhepse nuk ka lidhje me GJND-në ai nuk do ta ndihmojë Kosovën në këtë gjyq.

‘The Economist’: Çështja Bllaca nuk i ndihmon Kosovës në GJND

Lajm - 04.12.2009

Revista prestigjioze ‘The Economist’ në një tekst të saj për Kosovën të quajtura “Ndarja legale” vlerëson se rasti Bllaca edhepse nuk ka lidhje me GJND-në ai nuk do ta ndihmojë Kosovën në këtë gjyq.

Përshtypjet nga java e parë në GJND

Evropaelire - 04.12.2009

Procesi në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë i ka afirmuar edhe më shumë argumentet e Kosovës si shtet i pavarur e sovran para bashkësisë ndërkombëtare, vlerësojnë përfaqësuesit politikë në Prishtinë.

Thaci: Po paraqitemi me dinjitet ne GJND

Albeu.com - 04.12.2009

Kosova po paraqitet me dinjitet dhe me argumente të forta në GJND. Kështu është shprehur Kryeministri kosovar Hashim Thaçi për procesin e seancave dëgjimore për ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës në GJND.

Përshtypjet nga java e parë në GJND

Ina - 04.12.2009

Procesi në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë i ka afirmuar edhe më shumë argumentet e Kosovës si shtet i pavarur e sovran para bashkësisë ndërkombëtare, vlerësojnë përfaqësuesit politikë në Prishtinë.

GJND: Përmbyllet java e parë

Telegrafi - 04.12.2009

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, gjatë ditës së sotme, do të dëgjojë qëndrimet e Bolivisë, Brazilit, Bullgarisë dhe Burundit, mbi ligjshmërinë e deklaratës së pavarësisë së Kosovës.

Thaçi: Po paraqitemi dinjitetshëm në GJND

Botasot - 04.12.2009

Kryeministri Hashim Thaçi tha të premten se Kosova po paraqitet në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë shumë suksesshëm, me dinjitet të lartë dhe argumente të bollshme, si dhe në përputhshmëri të plotë me vendimin e Kuvendit të Kosovës ...

Thaçi: Po paraqitemi dinjitetshëm në GJND

Telegrafi - 04.12.2009

Kryeministri Hashim Thaçi tha të premten se Kosova po paraqitet në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë shumë suksesshëm, me dinjitet të lartë dhe argumente të bollshme, si dhe në përputhshmëri të plotë me vendimin e Kuvendit të Kosovës ...

Mbrojtje e sukseshme e Pavarësisë në GJND, vlerësojnë politikanët

Botasot - 04.12.2009

Procesi në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë ka dëshmuar se Kosova mund ta fitojë betejën e argumenteve në raport me Serbinë, thanë përfaqësuesit politikë kosovarë.

Shqipëria dhe Gjermania mbrojnë pavarësinë e Kosovës

Idividi - 03.12.2009

Prishtinë, 2 dhjetor (MIA) - Në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë ka vazhduar seanca dëgjimore për ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, transmetojnë mediat kosovare.

GJND: Përmbyllet java e parë

Evropaelire - 04.12.2009

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, gjatë ditës së sotme, do të dëgjojë qëndrimet e Bolivisë, Brazilit, Bullgarisë dhe Burundit, mbi ligjshmërinë e deklaratës së pavarësisë së Kosovës.

GJND: Vazhdon argumentimi

Ina - 03.12.2009

Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, procesi i shqyrtimit të ligjshmërisë së deklaratës së pavarësisë së Kosovës vazhdon sot me paraqitjen e qëndrimeve të Austrisë, Azerbajxhanit, Bahreinit dhe Bjellorusisë.

Procesi para GJND do ta forcojë pavarësinë e Kosovës

Ina - 03.12.2009

Procesi për Kosovën në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë nuk do ta prekë pavarësinë e vendit, por përkundrazi do ta forcojë atë, ka thënë të mërkurën ish-ministri i Punëve të Jashtme i Sllovenisë, Dimitrij Rupelj.

Austria mbrojti Kosovën, Azerbeixhani e Bjellorusia kundër

Alsat - 03.12.2009

Austria ka mbrojtur pavarësinë e Kosovës, duke e cilësuar atë si akt konform së drejtës ndërkombëtare. Azerbeixhani dhe Bjellorusia kanë kundërshtuar shtetin e ri, duke thënë se krijimi i tij është në kundërshtim me këtë të drejtë.

Austria mbron pavaresine e Kosoves

Albeu.com - 03.12.2009

Austria ka mbrojtur sot pavarësinë e Kosovës, duke e cilësuar atë si akt konform së drejtës ndërkombëtare. Azerbajxhani dhe Bjellorusia kanë kundërshtuar shtetin e ri, duke thënë se krijimi i tij është në kundërshtim me këtë të drejtë.

Financial Times: Perpjekje e kote e Serbise ne GJND

Albeu.com - 03.12.2009

Gazeta prestigjioze londineze "The Financial Times" ka botuar të mërkurën një artikull për ditën e parë të procesit rreth ligjshmërisë së shpalljes së pavarësisë së Kosovës para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND) në Hagë.

Austria pro, Azerbajxhani dhe Bjellorusia kundër

DW - 03.12.2009

Ditën e tretë të dëgjimit publik para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë paraqitën argumentet e tyre Austria, Azerbajxhani dhe Bjellorusia. Kësaj radhe u dëgjuan më shumë zëra kundër se sa pro pavarësisë së Kosovës.

Austria: Pavarësia e Kosovës konform së drejtës ndërkombëtare

Ina - 03.12.2009

Austria ka mbrojtur sot pavarësinë e Kosovës, duke e cilësuar atë si akt konform së drejtës ndërkombëtare. Azerbaixhani dhe Bjellorusia kanë kundërshtuar shtetin e ri, duke thënë se krijimi i tij është në kundërshtim me këtë të drejtë.

Çështja Bllaca nuk i ndihmon Kosovës në GJND

Ina - 03.12.2009

Revista prestigjioze The Economist në një tekst të saj për Kosovën të quajtura “Ndarja legale” vlerëson se rasti Bllaca edh pse nuk ka lidhje me GJND-në ai nuk do ta ndihmojë Kosovën në këtë gjyq.

GJND: Dëshmi nga Gjermania, Shqipëria, A. Saudite, Argjentina

VOA - 03.12.2009

Në Gjykatën ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, ka vazhduar sot dita e dytë e procesit të shqyrtimit të ligjshmërisë së pavarësisë së Kosovës, me paraqitjet e Shqipërisë, Gjermanisë e Arabisë Saudite në favor të saj dhe Argjentinës që e ...

Austria mbrojti pavarësinë e Kosovës

Koha.net - 03.12.2009

Hagë, 3 dhjetor – Ditën e tretë të shqyrtimit të legalitetit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës Austria ka vlerësuar para Gjyqit Ndërkombëtar të Drejtësisë se ajo është në përputhje të plotë më të Drejtën Ndërkombëtare "Në të Drejtën ...

Austria mbron pavarësinë e Kosovës

Telegrafi - 03.12.2009

Austria ka mbrojtur të enjten pavarësinë e Kosovës, duke e cilësuar atë si akt konform së drejtës ndërkombëtare. Azerbajxhani dhe Bjellorusia kanë kundërshtuar shtetin e ri, duke thënë se krijimi i tij është në kundërshtim me këtë të ...

GJND: Vazhdon argumentimi

Botasot - 03.12.2009

Seancën e sotme në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, mbi ligjshmërinë e deklaratës së pavarësisë së Kosovës, ka hapur Austria, ambasadori i së cilës Helmut Tiki, ka thënë se “shpallja e pavarësisë së Kosovës është konform me të drejtën ...

Shqipëria dhe Gjermania flasin në Hagë

BBC - 02.12.2009

Në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë vazhdon seanca dëgjimore për ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, me paraqitjen e vendeve që kanë shfaqur interesim për rastin.

Të gjitha gënjeshtrat serbe për Kosovën

Fakti - 02.12.2009

Beogradi i lexon në mënyrë mburrëse të dy datat e njëpasnjëshme: më 30 shtator, për Serbinë, u vendos heqja e vizave Shengen, ndërsa më 1 dhjetor fillon gjyqi kundër Kosovës, në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, në Hagë, kërkuar nga ...

Hagë: Dëshmojnë Shqipëria e Gjermania

Evropaelire - 02.12.2009

Sot në Hagë vazhdon seanca dëgjimore lidhur me ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës. Pritet të flasin katër shtete, nga të cilat janë konfirmuar Shqipëria dhe Gjermania. Të dyja vendet do të flasin në mbrojtje të pavarësisë së Kosovës.

Në Gjykatën Ndërkombëtare në Hagë fillon beteja juridike për Kosovën

Idividi - 02.12.2009

Hagë,1 dhjetor (MIA) - Në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë fillon sot shqyrtimin çështja e legjitimitetit të shpalljes së pavarësisë së Kosovë.

Hagë: Flasin Shqipëria, Gjermania, Arabia e Argjentina

Evropaelire - 02.12.2009

Sot në Hagë vazhdon seanca dëgjimore lidhur me ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës. Pritet të flasin katër shtete; Shqipëria, Gjermania, Arabia Saudite dhe Argjentina.

Sot ne GJND, Shqiperia dhe Gjermania paraqesin argumentat

Albeu.com - 02.12.2009

Sot në Hagë vijon seanca dëgjimore lidhur me ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës. Pritet të flasin katër shtete, nga të cilat janë konfirmuar Shqipëria dhe Gjermania. Të dyja vendet do të flasin në mbrojtje të pavarësisë së Kosovës.

GJND - zbutje tensionesh

Evropaelire - 02.12.2009

Procesi i ligjshmërisë së shpalljes së pavarësisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, sipas diplomatëve dhe njohësve të së drejtës ndërkombëtare, nuk do të ketë ndikim negativ në statusin politik të Kosovës.

Paraqesin argumentat Shqiperia, Gjermania, Arabia Saudite e Argjentina

Albeu.com - 02.12.2009

Ka nisur në Hagë seanca dëgjimore lidhur me ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës. Gjatë seancës pritet të flasin katër shtete, Pritet të flasin katër shtete; Shqipëria, Gjermania, Arabia Saudite dhe Argjentina.

Shqipëria dhe Gjermania mbrojnë pavarësinë e Kosovës

Lajm - 02.12.2009

Në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë ka vazhduar seanca dëgjimore për ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Ambasadori i Shqipërisë në Holandë, Gazmend Barbullushi, në paraqitjen e argumenteve në Gjykatën Ndërkommbëtare të ...

Shqipëria në GJND: Kosova, faktor stabiliteti

Ina - 02.12.2009

Dita e dytë e shqyrtimit të ligjshmërisë së deklaratës së pavarësisë së Kosovës, në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, shënon fillimin e paraqitjes së qëndrimeve që shtetet kanë mbi këtë deklaratë.

Në GJND vazhdon procesi për ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës

Alsat - 02.12.2009

Në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë vazhdoi seanca dëgjimore për ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, me paraqitjen e vendeve që kanë shfaqur interesim për rastin.

Vendimi i GJND-s pa ndikim negativ për Kosovën

Ina - 02.12.2009

Procesi i ligjshmërisë së shpalljes së pavarësisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, sipas diplomatëve dhe njohësve të së drejtës ndërkombëtare, nuk do të ketë ndikim negativ në statusin politik të Kosovës.

Tri shtete ne favor te Kosoves, nje kunder

Albeu.com - 02.12.2009

Shqipëria, Gjermania dhe Arabia Saudite e kanë mbrojtur pavarësinë e Kosovës dhe vullnetin politik të popullit të saj, në paraqitjen e sotme para Gjykatës së Drejtësisë në Hagë.

Sot – dita e dytë e përballjes së pavarësisë së Kosovës me kontestuesit

Koha.net - 02.12.2009

Hagë, 2 dhjetor – Sot vazhdon shqyrtimi i argumenteve pro e kundër legalitetit të pavarësisë së Kosovës para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, të iniciuar nga Republika e Serbisë.

Për dhe kundër

Botasot - 02.12.2009

Vendi i parë që doli në mbështetje të Kosovës ishte Shqipëria, ambasadori i së cilës në Holandë, Gazmend Barbullushi, foli për suprimimin e dhunshëm të autonomisë së Kosovës në vitin 1989.

Shqipëria, Gjermania dhe Arabia mbrojnë pavarësinë e Kosovës

Telegrafi - 02.12.2009

Në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë vazhdon seanca dëgjimore për ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, me paraqitjen e vendeve që kanë shfaqur interesim për rastin.

Shqipëria e Gjermania: Pavarësia e Kosovës i ka kontribuar stabilitetit në Ballkan

Koha.net - 02.12.2009

Hagë, 2 dhjetor - Dita e dytë e shqyrtimit të ligjshmërisë së deklaratës së pavarësisë së Kosovës, në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë, shënon fillimin e paraqitjes së qëndrimeve që shtetet kanë mbi këtë deklaratë.

Kush mbron Kosovën e kush Serbinë?

Koha.net - 02.12.2009

Hagë, 2 dhjetor – Përveç përfaqësuesve të Serbisë, si takuese e legalitetit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, dhe përfaqësuesve të Kosovës që e mbrojnë të drejtën për pavarësi, para kolegjit të GjND-së në Hagë kanë paralajmëruar ...

Nis procesi për Kosovën në Hagë

BBC - 01.12.2009

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë nis të martën seancat dëgjimore për ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Përfaqësuesit e Serbisë pritet të filllojnë paraqitjen e tyre për të argumentuar të drejtën mbi Kosovën.

Ç'është Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë?

BBC - 01.12.2009

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë që njihet ndryshe dhe si gjykata botërore, është një gjykatë e përhershme e OKB-së me seli në Hagë. Ajo e ka filluar punën në vitin 1946, kur zëvendësoi Gjykatën e Përhershme Ndërkombëtare të Drejtësisë ...

Serbia dhe Kosova paraqesin qëndrimet e tyre

BBC - 01.12.2009

Ministri i jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremic, tha në Hagë se Serbia me kërkesën për të shqyrtuar ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës ka dhënë një “kontribut historik për qëndrueshmërinë në Ballkan”.

Hagë: Sot Kosova përballet me Serbinë

Evropaelire - 01.12.2009

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë sot i fillon seancat dëgjimore për sfidimin që Serbia i bëri pavarësisë së Kosovës. Serbia thotë se shpallja e pavarësisë ishte në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare, dhe i ka kërkuar gjykatës mendim ...

Haga shqyrton 'ligjshmërinë' e pavarësisë së Kosovës

Alsat - 01.12.2009

Çështja e legjitimitet të shpalljes së pavarësisë së Kosovës të martën fillon shqyrtimin në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë. Procedimet do të fillojnë me seanca dëgjimore me argumente pro dhe kundër shpalljes së pavarësisë, të ...

Çfarë (nuk) do të dëgjojmë në Hagë?

Evropaelire - 01.12.2009

Pallati i Paqes në Hagë, gazetarë të shumtë dhe opinioni botëror, për 10 ditë, sërish do të jenë të fokusuar te raportet Kosovë – Serbi, do të dëgjojnë argumentet e njërës dhe palës tjetër...

Nis procesi për Kosovën në Hagë

Lajm - 01.12.2009

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë nis të martën seancat dëgjimore për ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Përfaqësuesit e Serbisë pritet të filllojnë paraqitjen e tyre për të argumentuar të drejtën mbi Kosovën.

GJND nis sot shqyrtimin e legjitimitetit te Pavaresise se Kosoves

Albeu.com - 01.12.2009

Çështja e legjitimitet të shpalljes së Pavarësisë së Kosovë sot fillon shqyrtimin në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë. Procedimet do të fillojnë me seanca dëgjimore me argumenta pro dhe kundër shpalljes së Pavarësisë.

Jeremiç shpreson GJND ta mbështesë Serbinë

Evropaelire - 01.12.2009

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremiç ka shprehur bindjen se Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë do ta mbështesë përpjekjen e Serbisë në kundërshtimin e pavarësisë së Kosovës. "Ne presim që ligji ndërkombëtar të ruhet.

Kosova pret epilog real nga GJND-ja

Evropaelire - 01.12.2009

Shpallja e pavarësisë së Kosovës ishte në harmoni të plotë me të drejtën ndërkombëtare, thonë autoritetet në Prishtinë. Ata shprehen optimistë se GJND-ja do të japë mendim pozitiv për Kosovën.

Argumentet e Kosovës të paraqitura para GJND-së

Ina - 01.12.2009

Argumentet e detajuara ligjore janë paraqitur nga: Sir Michael Wood, KCMG, anëtar i Komisionit të së Drejtës Ndërkombëtare; z. Daniel Müller, Qendra për të Drejtën Ndërkombëtare (CEDIN), Université Paris Ouest, Nanterre-La Défense; dhe ...

GJND fillon nesër seancat dëgjimore për ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës

VOA - 01.12.2009

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë, fillon nesër seancat dëgjimore në kuadër të procesit të shqyrtimit të ligjshmërisë së shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

Haga shqyrton 'ligjshmërinë e pavarësisë'

Telegrafi - 01.12.2009

Çështja e legjitimitet të shpalljes së pavarësisë së Kosovë të martën fillon shqyrtimin në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë. Procedimet do të fillojnë me seanca dëgjimore me argumente pro dhe kundër shpalljes së pavarësisë, të ...

Jeremiq shpreson GJND ta mbështesë Serbinë

Telegrafi - 01.12.2009

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremiq ka shprehur bindjen se Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë do ta mbështesë përpjekjen e Serbisë në kundërshtimin e pavarësisë së Kosovës. "Ne presim që ligji ndërkombëtar të ruhet.

Thaçi: Procesi në GJND do të përfundojë në favor të Kosovës

Telegrafi - 01.12.2009

Kryeministri Hashim Thaçi ka shprehur bindjen e tij se çështja e Kosovës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë do të përfundojë në favor të vendit tonë, sepse me Kosovën janë drejtësia dhe e vërteta.

Të gjitha gënjeshtrat serbe për Kosovën

Botasot - 01.12.2009

Beogradi i lexon në mënyrë mburrëse të dy datat e njëpasnjëshme: më 30 shtator, për Serbinë, u vendos heqja e vizave Shengen, ndërsa më 1 dhjetor fillon gjyqi kundër Kosovës, në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, në Hagë, kërkuar nga ...

Thaçi: Procesi në GJND do të përfundojë në favor të Kosovës

Botasot - 01.12.2009

Kryeministri Hashim Thaçi ka shprehur bindjen e tij se çështja e Kosovës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë do të përfundojë në favor të vendit tonë, sepse me Kosovën janë drejtësia dhe e vërteta.

Serbia dhe Kosova paraqesin qëndrimet e tyre

Telegrafi - 01.12.2009

Ministri i jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremiq, tha në Hagë se Serbia me kërkesën për të shqyrtuar ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës ka dhënë një “kontribut historik për qëndrueshmërinë në Ballkan”.

Thaçi: GJND do të vendosë në favor të Kosovës

Koha.net - 01.12.2009

Prishtinë, 1 dhjetor - Mendimi këshilldhënës i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë do të jetë në anën e Kosovës, pasi që pavarësia e saj është shpallur në përputhje me vullnetin e qytetarëve dhe me të drejtën ndërkombëtare, ka shprehur ...

Michael Wood rikujton të kaluarën dhe të drejtën e Kosovës për pavarësi

Koha.net - 01.12.2009

Hagë, 01 dhjetor - Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Skender Hyseni dhe ekspertët ndërkombëtarë ligjor, të martën, në ditën e parë të seancës dëgjimore në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND) e vlerësuan të ...

Haga shqyrton 'ligjshmërinë e pavarësisë'

BBC - 30.11.2009

Çështja e legjitimitet të shpalljes së pavarësisë së Kosovë të martën fillon shqyrtimin në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë. Procedimet do të fillojnë me seanca dëgjimore me argumenta pro dhe kundër shpalljes së pavarësisë, të ...

Jeremiq: Luftë e madhe juridike për Kosovën

Evropaelire - 30.11.2009

Ministri i jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremiq, ka vlerësuar se procesi për ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, është “procesi më i madh në histori” dhe “njëra nga betejat më të rëndësishme juridike dhe ...

Jeremiq: Luftë e madhe juridike për Kosovën

Ina - 30.11.2009

Ministri i jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremiq, ka vlerësuar se procesi për ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, është “procesi më i madh në histori” dhe “njëra nga betejat më të rëndësishme juridike dhe ...

Haga shqyrton 'ligjshmërinë e pavarësisë'

Ina - 01.12.2009

Çështja e legjitimitet të shpalljes së pavarësisë së Kosovë të martën fillon shqyrtimin në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë. Procedimet do të fillojnë me seanca dëgjimore me argumenta pro dhe kundër shpalljes së pavarësisë, të ...

Jeremiq: Procesi për Kosovën, më i madhi në histori

Alsat - 30.11.2009

Procesi për ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, është “procesi më i madh në histori” dhe “njëra nga betejat më të rëndësishme juridike dhe diplomatike në luftë për Kosovën”.

Pro apo kundër pavarësisë së Kosovës? - Si do të vendosë Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë

DW - 30.11.2009

Argumentet pro dhe kundër pavarësisë do t'i paraqesin Kosova, Serbia dhe 29 shtete të tjera ndër to edhe pesë vendet anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Hagë: Serbia përmirëson bashkëpunimin

Evropaelire - 30.11.2009

Bashkëpunimi i Serbisë me Gjykatën Ndërkombëtare për ish Jugosllavinë është përmirësuar, por Serbia duhet të bëjë më shumë për të arrestuar të kërkuarit e mbetur.

Hagë: Kosova përballë Serbisë

Evropaelire - 30.11.2009

Të martën, në Hagë, fillon procesi i interpretimit juridik të shpalljes së pavarësisë së Kosovës nga ana e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë.

Jeremiq: Luftë e madhe juridike për Kosovën

Telegrafi - 30.11.2009

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremiq, ka vlerësuar se procesi për ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, është “procesi më i madh në histori” dhe “njëra nga betejat më të rëndësishme juridike dhe ...

Jeremiq: Luftë e madhe juridike për Kosovën

Botasot - 30.11.2009

Ministri i jashtëm i Serbisë, Vuk Jeremiq, ka vlerësuar se procesi për ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, është “procesi më i madh në histori” dhe “njëra nga betejat më të rëndësishme juridike dhe ...

Argumentet, në favor të Kosovës

Telegrafi - 30.11.2009

Eksperti i së drejtës ndërkombëtare, Joseph Marko, thotë se argumentet para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë janë në favor të pavarësisë së Kosovës.

Nesër fillon dëgjimi i argumenteve për pavarësimin e Kosovës

Koha.net - 30.11.2009

Hagë, 30 nëntor – Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë do të nisë nesër dëgjimin e argumenteve lidhur me pavarësimin e Kosovës. Sipas njoftimeve nga kjo gjykatë, ridhjetë shtete do të marrin pjesë në debatin publik si dhe do të ...

GJND fillon sot seancat dëgjimore për ligjshmërinë e pavarësisë së Kosovës

Botasot - 30.11.2009

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë në Hagë, fillon sot seancat dëgjimore në kuadër të procesit të shqyrtimit të ligjshmërisë së shpalljes së pavarësisë së Kosovës.