TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Shkatërrohet një bastion i Al Kaedës në Afganistan

Alsat - 11.10.2009

Ushtarët afgan dhe amerikan sot herët në mëngjes kanë sulmuar një bastion të Al Kaedës në Afganistanin lindor duke vrarë të paktën 12 militantë.

Obama risheh stratgjinë ndaj Afganistanit

Evropaelire - 10.10.2009

Shtëpia e Bardhë njofton se presidenti Barak Obama ka zhvilluar bisedime me këshilltarët kryesorë lidhur me strategjinë e re në Afganistan.

Obama rishikon strategjinë ndaj Afganistanit

Alsat - 10.10.2009

Shtëpia e Bardhë njofton se presidenti Barak Obama ka zhvilluar bisedime me këshilltarët kryesorë lidhur me strategjinë e re në Afganistan.

Obama rishikon strategjinë ndaj Afganistanit

Telegrafi - 10.10.2009

Shtëpia e Bardhë njofton se presidenti Barack Obama ka zhvilluar bisedime me këshilltarët kryesorë lidhur me strategjinë e re në Afganistan.

Obama rishikon strategjinë ndaj Afganistanit

Botasot - 10.10.2009

Shtëpia e Bardhë njofton se presidenti Barak Obama ka zhvilluar bisedime me këshilltarët kryesorë lidhur me strategjinë e re në Afganistan.

Shtypi britanik i së premtes

BBC - 09.10.2009

Faqet e para të gazetave britanike të së premtes dominohen nga foto të kryetarit të partisë Konservatore këtu, David Cameron.

OKB zgjatë mandatin e ISAF-it në Afganistan

Alsat - 09.10.2009

Këshilli i Sigurimi i OKB-së ka zgjatur edhe për një vit mandatin e ISAF-it në Afganistan. Në rezolutën e miratuar njëzëri kërkohet nga bashkësia ndërkombëtare ...

OKB: Zgjatet mandati i NATO-s në Afganistan

Evropaelire - 09.10.2009

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka votuar njëzëri për zgjatjen e mandatit të forcës së udhëhequr nga NATO-ja në Afganistan edhe për një vit.

OKB: Zgjatet mandati i NATO-s në Afganistan

Botasot - 09.10.2009

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka votuar njëzëri për zgjatjen e mandatit të forcës së udhëhequr nga NATO-ja në Afganistan edhe për një vit.

Strategjia amerikane në Afganistan

VOA - 09.10.2009

Ndërsa administrata Obama shqyrton strategjinë e Amerikës në Afganistan, disa ekspertë thonë se al-Kaida, kryesisht në Pakistanin fqinj, është dobësuar ...

Në shtyp Afganistani dhe Berlusconi

BBC - 08.10.2009

Disa të përditshme britanike trajtojnë vendimin e Gjykatës Kushtetuese italiane për të rrëzuar ligjin e imunitetit.

Obama dhe këshilltarët diskutuan strategjinë afgane

Evropaelire - 08.10.2009

Presidenti Barak Obama u takua sot me këshilltarët kryesorë të sigurisë, në vazhdën e këshillimeve për ndryshimet rreth strategjisë amerikane në Afganistan dhe ...

NATO kërkon ndihmën e Rusisë në Afganistan

Evropaelire - 08.10.2009

NATO-ja i ka bërë thirrje Rusisë që ta zgjërojë rolin e saj në Afganistan, me pajisjen dhe trainimin e forcave afgane të sigurisë që i luftojnë talibanët.

NATO kërkon ndihmën e Rusisë në Afganistan

Alsat - 08.10.2009

NATO-ja i ka bërë thirrje Rusisë që ta zgjerojë rolin e saj në Afganistan, me pajisjen dhe trajnimin e forcave afgane të sigurisë që i luftojnë talibanët.

WP: Plani B për Afganistanin

Evropaelire - 08.10.2009

Presidenti Barak Obama nisi takimet për rishikimin e strategjisë në Afganistan, duke parashtruar pyetjen në televizionin kombëtar nëse Shtetet e Bashkuara ...

Rasmussen: Nevojitet më shumë angazhim evropian në Afganistan

DW - 08.10.2009

Në mesin e debateve transatlantike për të ardhmen e strategjisë në Afganistan Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Rasmussen qëndron në këtë pozicion: Europianët ...

Afganistan, Obama flet me Brown

Lajm - 08.10.2009

Presidenti Obama dhe kryeministri britanik Gordon Brown kane folur ne telefon per rishikimin e strategjive te ndjekura ne Afganistan.

Obama takohet me udheheqësit e Kongresit për Afganistanin

VOA - 08.10.2009

Demokrati më i lartë në Senatin amerikan Harri Rid tha se ligjvënës të të dyja partive e siguruan Presidentin Obama se ata do të mbështesin çdo vendim që ai do ...

Tetë vjet pas ndërhyrjes në Afganistan, diskutime për ndryshimin e strategjisë

Telegrafi - 08.10.2009

Në tetë vjetorin e ndërhyrjes në Afganistan të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, presidenti amerikan Barack Obama u takua me dyer të mbyllura me anëtarët e ...

NATO kërkon ndihmën e Rusisë në Afganistan

Telegrafi - 08.10.2009

NATO-ja i ka bërë thirrje Rusisë që ta zgjerojë rolin e saj në Afganistan, me pajisjen dhe trajnimin e forcave afgane të sigurisë që i luftojnë talibanët.

Tetë vjet pas ndërhyrjes në Afganistan, diskutime për ndryshimin e strategjisë

Botasot - 08.10.2009

Në tetë vjetorin e ndërhyrjes nëAfganistan të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, presidenti amerikan Barak Obama u takua me dyer të mbyllura me anëtarët e ...

NATO kërkon ndihmën e Rusisë në Afganistan

Botasot - 08.10.2009

NATO-ja i ka bërë thirrje Rusisë që ta zgjerojë rolin e saj në Afganistan, me pajisjen dhe trajnimin e forcave afgane të sigurisë që i luftojnë talibanët.

Diskutime për ndryshimin e strategjisë në Afganistan

VOA - 08.10.2009

Më 7 tetor të vitit 2001, presidenti i atëhershëm Xhorxh W Bush deklaroi fillimin e luftës në Afganistan.

Obama: "S'ka plane për largim nga Afganistani"

BBC - 07.10.2009

Presidenti Barak Obama i ka thënë udhëheqësve të lartë të Kongresit se rishikimi i strategjisë për Afganistanin nuk do të merret me tërheqje apo pakësim ...

Gejts: SHBA-ja nuk tërhiqet nga Afganistani

Idividi - 07.10.2009

Uashington, 6 tetor (MIA) - Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Robert Gejts vlerësoi se talebanëtjanë përforcuar për shkak se SHBA-ja nuk ka vendosur me kohë ...

SHBA: Këshillime rreth Afganistanit

Evropaelire - 07.10.2009

Presidenti amerikan Barak Obama takohet gjatë ditës me këshilltarët e tij kryesorë në çështjet e sigurisë.

Republikanët kërkojnë nga Obama vendim për Afganistanin

Alsat - 07.10.2009

Presioni mbi Presidentin amerikan Barack Obama është duke u shtuar gjithnjë e më tepër gjatë dikskutimeve për gjendjen në Afganistan.

Në përleshjet në Nuristan jetën e kanë humbur mbi 100 talebanë

Idividi - 07.10.2009

Kabul, 6 tetor (MIA) - Më shumë se 100 talebanë e kanë humbur jetën në përleshjet në pjesën jugore të Afganistanit, ku gjatë fundjavës pësuan tetë ushtarë ...

Barak Obama sot do ta shqyrtojë stretegjinë për Afganistanin

Idividi - 07.10.2009

Uashington, 7 tetor (MIA) - Presidenti i SHBA-së, Barak Obama sot me këshilltarët e tij të lartë do ta shqyrtojë strategjinë e ardhshme për Afganistanin, ...

Obama përjashton reduktimin e trupave në Afganistan

Alsat - 07.10.2009

Presidenti amerikan Barak Obama përjashtoi çdo mundësi për një reduktim të konsiderueshëm të trupave amerikane në Afganistan, por deklaroi se nuk ka marre ende ...

Përleshje të reja në Afganistan

Evropaelire - 07.10.2009

Të paktën 16 njerëz e kanë humbur jetën në përleshjet e sotme në incidente të ndryshme në Afganistan.

Rasmussen: Roli i Shqipërisë do të rritet në Afganistan

Telegrafi - 07.10.2009

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen ka dërguar një letër urimi ministrit shqiptar të Punëve të Jashtme të Republikës së Shqipërisë Ilir ...

Rasmussen: Roli i Shqipërisë do të rritet në Afganistan

Botasot - 07.10.2009

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen ka dërguar një letër urimi ministrit shqiptar të Punëve të Jashtme të Republikës së Shqipërisë Ilir ...

SHBA: Nuk ka tërheqje nga Afganistani

Alsat - 06.10.2009

Zyrtarët e lartë të Shteteve të Bashkuara e kanë përjashtuar çfarëdo mundësie të tërheqjes nga Afganistani, duke thënë se presidenti Barak Obama, është i ...

SHBA: Nuk ka tërheqje nga Afganistani

Evropaelire - 06.10.2009

Zyrtarët e lartë të Shteteve të Bashkuara e kanë përjashtuar çfarëdo mundësie të tërheqjes nga Afganistani, duke thënë se presidenti Barak Obama, është i ...

Afganistan: Vriten 40 militantë

Evropaelire - 06.10.2009

Ministria e Mbrojtjes në Kabul tha se forcat afgane dhe amerikane kanë vrarë 40 militantë në 24 orët e fundit në Afganistanin lindor.

Forcat amerikane nuk do të tërhiqen nga Afganistani

Alsat - 06.10.2009

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Robert Gejts thotë se forcat amerikane nuk do të tërhiqen nga Afganistani pavarësisht nga rezultater e rishikimit të strategjisë ...

SHBA përjashton çfarëdo mundësie të tërheqjes nga Afganistani

Botasot - 06.10.2009

Uashington, 6 tetor Zyrtarët e lartë të Shteteve të Bashkuara e kanë përjashtuar çfarëdo mundësie të tërheqjes nga Afganistani, duke thënë se presidenti Barak ...

SHBA: Nuk ka tërheqje nga Afganistani

Telegrafi - 06.10.2009

Zyrtarët e lartë të Shteteve të Bashkuara e kanë përjashtuar çfarëdo mundësie të tërheqjes nga Afganistani, duke thënë se presidenti Barack Obama, është i ...

Gejts: Forcat amerikane nuk do të tërhiqen nga Afganistani

Botasot - 06.10.2009

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Robert Gejts thotë se forcat amerikane nuk do të tërhiqen nga Afganistani pavarësisht nga rezultater e rishikimit të strategjisë ...

Vriten 40 militantë në Afganistan

Botasot - 06.10.2009

Ministria e Mbrojtjes në Kabul tha se forcat afgane dhe amerikane kanë vrarë 40 militantë në 24 orët e fundit në Afganistanin lindor.Zëdhënësi i ministrisë, ...

Gejts: Forcat amerikane nuk do të tërhiqen nga Afganistani

VOA - 06.10.2009

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Robert Gejts thotë se forcat amerikane nuk do të tërhiqen nga Afganistani pavarësisht nga rezultater e rishikimit të strategjisë ...

Afganistan: Ka rënë prania e Al Kaidës

Evropaelire - 05.10.2009

Prania e Al Kaidës në Afganistan ka njohur rënie të ndjeshme, deklaroi Xhejms Xhons. Xhons, këshilltar për sigurinë kombëtare i presidentit Barak Obama, ...

Rasmussen kërkon ndryshimin e strategjisë në Afganistan

Alsat - 05.10.2009

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, ka kërkuar ndryshimin e strategjisë në Afganistan.

Rasmusen:Ngrohja globale paraqet rrezik për sigurinë botërore

Idividi - 05.10.2009

Londër, 2 tetor (MIA) - Ngrohja globale në mënyrë potenciale mund të shkaktojë pasoja serioze mbi sigurinë dhe vendet e NATO-s duhet që ta përdorin Aleancën si ...

Të kthyerit nga Afganistani - Një problem shoqëror në Gjermani

DW - 05.10.2009

Ata kthehen në Gjermani, por pamjet e luftës, të zjarrit dhe të atetanteve kamikaze i ndjekin pas.

Rasmussen kërkon ndryshimin e strategjisë në Afganistan

Telegrafi - 05.10.2009

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, ka kërkuar ndryshimin e strategjisë në Afganistan.

Afganistani nuk rrezikon të bie në duart e talebanëve

Telegrafi - 05.10.2009

Këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare Jim Jones tha se Afganistani nuk është në një rrezik të menjëhershëm për të rënë në duart e talebanëve.

Xhons: Në Afganistan ka rënë prania e Al Kaidës

Botasot - 05.10.2009

Uashington,Prania e Al Kaidës në Afganistan ka njohur rënie të ndjeshme, deklaroi Xhejms Xhons. Xhons, këshilltar për sigurinë kombëtare i presidentit Barak ...

Rasmussen kërkon ndryshimin e strategjisë në Afganistan

Botasot - 05.10.2009

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, ka kërkuar ndryshimin e strategjisë në Afganistan.

Xhons: Afganistani tani jo në rrezik për të rënë në duart e talebanëve

VOA - 05.10.2009

Këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare Xhim Xhons tha se Afganistani nuk është në një rrezik të menjëhershëm për të rënë në duart e talebanëve.

Afganistan: Vriten 8 ushtarë amerikanë, 2 afganë në përleshje me militantët

VOA - 05.10.2009

Persona të armatosur në Afganistanin lindor vranë tetë ushtarë amerikanë dhe dy afganë në një përleshje gjatë natës në dy postblloqe amerikane.