TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Presidenti kinez shkon në Jiegu

BBC - 18.04.2010

Presidenti kinez, Hu Jintao, po viziton zonën e tërmetit të Mërkurës së kaluar në Jiegu, në platenë e largët tibetiane. Më shumë se 1700 vetë thuhet se tashmë kanë humbur jetën.

Kinë: Arriti në 1706 numri i të vdekurve nga tërmeti

Evropaelire - 18.04.2010

Numri i njerëzve që humbën jetën nga tërmeti i së mërkurës, në pjesën veriperëndimore të Kinës, ka arritur në 1706, raportoi sot agjencia zyrtare e lajmeve, Hsinhua.

Kinë: Arriti në 1706 numri i të vdekurve nga tërmeti

Alsat - 18.04.2010

Numri i njerëzve që humbën jetën nga tërmeti i së mërkurës , në pjesën veriperëndimore të Kinës, ka arritur në 1706, raportoi sot agjencia zyrtare e lajmeve, Hsinhua.

Kinë, rritet bilanci i tërmetit, 1700 viktima

Top Channel - 18.04.2010

Është rënduar bilanci i tërmetit të fuqishëm të së mërkurës që goditi veri-perëndimin e Kinës. Numri i viktimat shkoi në ...

Kinë, arrin në 1.706 numri i të vdekurve nga tërmeti

Telegrafi - 18.04.2010

Numri i njerëzve që humbën jetën nga tërmeti i të mërkurës në pjesën veriperëndimore të Kinës, ka arritur në 1.706, raportoi sot agjencia zyrtare e lajmeve, Xinhua.

Kinë: Arriti në 1706 numri i të vdekurve nga tërmeti

Botasot - 18.04.2010

Numri i njerëzve që humbën jetën nga tërmeti i së mërkurës, në pjesën veriperëndimore të Kinës, ka arritur në 1706, raportoi sot agjencia zyrtare e lajmeve, Hsinhua.

Presidenti kinez viziton zonën e tërmetit

Koha.net - 18.04.2010

Pekin, 18 prill – Presidenti kinez Hu Jintao ka vizituar të mbijetuarit e tërmetit të javës së kaluar në zonën e largët tibetiane, pas rritjes të numrit të viktimave në më shumë se 1 700 persona.

Dalai Lama ka kërkuar të vizitojë zonën ku ra tërmeti në Kinë

BBC - 17.04.2010

Udhëheqësi shpirtëror tibetian Dalali Lama ka thënë se do të vizitojë rajonin ku ndodhi tërmeti në veri perëndim të Kinës, pjesë e pllajës tibetiane.

Itali, dy tërmete trondisin vendin

Top Channel - 17.04.2010

Dy lëkundje tërmeti kanë tronditur gjatë natës rajonet e Umbrias dhe Markes, në Itali, për fat të mirë pa shkaktuar viktima.

Kinë: Nga tërmeti – 1144 të vdekur

Ina - 17.04.2010

Mediat shtetërore në Kinë raportojnë se numri i personave që humbën jetën nga tërmeti i së mërkurës, në pjesën perëndimore të Kinës, arriti në 1144.

Kinë, digjen trupat e viktimave të tërmetit

Top Channel - 17.04.2010

Rreth 700 persona të cilët mbetën të vrarë nga tërmeti shkatërrues në veri-perëndim të Kinës, janë djegur në rrethinat e provincës së Qinghait.

Kinë, rëndohet bilanci i tërmetit

Top Channel - 17.04.2010

Rëndohet bilanci i tërmetit që ka godituar të mërkurën provincën veri-perëndimore kineze të Qinghai. Numri i viktimave ka shkuar në 1339.

Dy tërmete të lehtë lëkundin Italinë

Yll Press - 17.04.2010

Mediat lokale bëjnë të ditur se lëkundjet sizmike janë ndjerë në qytetet e Peruxhias dhe Pezaro-Urbinos Rajonet italiane të Umbrias dhe Markes janë tronditur mbrëmë nga dy tërmete, por, për fat të ...

Kina djeg viktimat e tërmetit

Koha.net - 17.04.2010

Pekin, 17 prill – Rreth 700 persona, të cilët vdiqën nga një tërmet masiv në veriperëndim të Kinës, të mërkurën janë djegur jashtë qytetit më të goditur Jiegu.

Kinë: U dogjën trupat e viktimave të tërmetit

Botasot - 17.04.2010

Rreth 700 persona të cilët mbetën të vrarë nga tërmeti shkatërrues në veri-perëndim të Kinës, janë djegur në rrethinat e provincës së Qinghait.

Kinë: 1 339, bilanci i ri i viktimave të tërmetit

Koha.net - 17.04.2010

Pekin, 17 prill – Në tërmetin në provincën kineze Chinghai kanë vdekur 1 339 persona, ndërsa 332 konsiderohen të zhdukur, është bilanci i fundit i ekipeve të shpëtimit, njoftoi agjencia Xinhua.

Dalai Lama ka kërkuar të vizitojë zonën ku ra tërmeti në Kinë

Botasot - 17.04.2010

Udhëheqësi shpirtëror tibetian Dalali Lama ka thënë se do të vizitojë rajonin ku ndodhi tërmeti në veri perëndim të Kinës, pjesë e pllajës tibetiane.

Digjen mbi 700 të vdekur në tërmetin në Kinë

Yll Press - 17.04.2010

Banorët e Tibetit tradicionalisht bëjnë të ashtuquajtura "varrime shpirtërore" - të vdekurit e tyre i lënë në vende të posaçme, të prerë në copëza që t'i hanë shpengët kërmëngrënës.

Kryeministri kinez premton rindërtimin e Jiegu-së

Gazeta Start - 16.04.2010

Kryministri kinez, Wen Jiabao ka premtuar rindërtimin e rajonit që u shkatërrua nga tërmet i fuqishëm i 14 prillit. Ndërkohë forcat e ndihmës së shpejtë vazhdojnë operacionin e shpëtimit dhe kërkimit ...

Kinë: Afro 800 të vdekur nga tërmeti

Evropaelire - 16.04.2010

Bilanci i të vdekurve nga tërmeti në Kinën veriperëndimore ka shkuar në afro 800. Agjencia Xinhua tha sot se 791 njerëz kanë vdekur nga tërmeti në provincën malore Kingai, ndërsa më shumë se 200 vetë ...

Bilanci i tërmetit në Kinë, afër 800 të vdekur

Alsat - 16.04.2010

Bilanci i të vdekurve nga tërmeti në Kinën veriperëndimore ka shkuar në afro 800. Agjencia Xinhua tha sot se 791 njerëz kanë vdekur nga tërmeti në provincën malore Kingai, ndërsa më shumë se 200 vetë ...

Kinë: Afro 800 të vdekur nga tërmeti

Ina - 16.04.2010

Bilanci i të vdekurve nga tërmeti në Kinën veriperëndimore ka shkuar në afro 800. Agjencia Xinhua tha sot se 791 njerëz kanë vdekur nga tërmeti në provincën malore Kingai, ndërsa më shumë se 200 vetë ...

Tërmeti, Wen premton rindërtimin e rajonit

Top Channel - 16.04.2010

Kryeministri kinez Wen Jiabao ka premtuar se do të rindërtojë rajonin e goditur nga tërmeti. Duke vizituar kontenë Jushu, ish-zonë malore tibetiane dhe epiqendër e lëkundjes 7 ballëshe, Jiabao ...

Kinë: Nga tërmeti – 1144 të vdekur

Evropaelire - 16.04.2010

Mediat shtetërore në Kinë raportojnë se numri i personave që humbën jetën nga tërmeti i së mërkurës, në pjesën perëndimore të Kinës, arriti në 1144.

Tërmeti në Kinë, 1144 numri i viktimave

Top Channel - 16.04.2010

Ka shkuar në 1144 numri i viktimave të tërmetit që të mërkurën në mëngjes ka goditur provincën e Qinghai në Kinë. Lajmin e ka bërë të ditur agjencia e shtypit “Kina e re”.

Mbi 760 të vrarë nga tërmeti në Kinë

VOA - 16.04.2010

Punonjësit e emergjencës në Kinën perëndimore po kërkojnë në mes të ftohtit të mbijetuar të tjerë nga tërmeti i fuqishëm i kësaj jave që shkaktoi vdekjen e të paktën 760 njerëzve dhe la mijëra të ...

Kinë: Rritet numri në 800 i të vdekur nga tërmeti

Botasot - 16.04.2010

Bilanci i të vdekurve nga tërmeti në Kinën veriperëndimore ka shkuar në afro 800. Agjencia Xinhua tha sot se 791 njerëz kanë vdekur nga tërmeti në provincën malore Kingai, ndërsa më shumë se 200 vetë ...

Rritet në 791 numri i të vdekurve nga tërmeti në Kinë

Koha.net - 16.04.2010

Pekin, 16 prill - Bilanci i të vdekurve nga tërmeti në Kinën veriperëndimore ka shkuar në afro 800, njofton REL. Agjencia Xinhua tha sot se 791 njerëz kanë vdekur nga tërmeti në provincën malore ...

Kinë: Numri i viktimave nga tërmeti ka mbërritur në 790 persona

Botasot - 16.04.2010

Dy ditë pas tërmetit shkatërrimtar në provincën Qinghai në perëndim të Kinës ekipet e shpëtimit kërkojnë edhe më tej me intensitet për të gjetur të mbijetuar.

Numri i viktimave të tërmetit shkon në 1 144

Koha.net - 16.04.2010

Pekin, 16 prill - Mediat shtetërore në Kinë raportojnë se numri i personave që humbën jetën nga tërmeti i së mërkurës, në pjesën perëndimore të Kinës, arriti në 1 144.

Tërmeti në Kinë, rritet bilanci tragjik. Sot 617 të vdekur

Shekulli - 15.04.2010

Agjencia zyrtare Xinhua raportoi sot se 617 njerëz kanë vdekur në tërmetin që të mërkurën goditi një rajon të largët të Tibetit.

Kryeministri kinez premton rindërtimin e Jiegu-së

BBC - 15.04.2010

Kryministri kinez Wen Jiabao ka premtuar rindërtimin e rajonit që u shkatërrua nga tërmet i fuqishëm i 14 prillit. Ndërkohë forcat e ndihmës së shpejtë vazhdojnë operacionin e shpëtimit dhe kërkimit ...

Tjetër tërmet në Kinë

Top Channel - 15.04.2010

Kina lëkundet sërish nga tërmeti. Lëkundjet, këtë herë me magnitudë 4 ballë të shkallës Richter, janë ndjerë në zonën veriperëndimore të Xinjiang, në Atux City.

Rritet bilanci i të vdekurve nga tërmeti në Kinë

Alsat - 15.04.2010

Raportohet se mbi 617 veta kanë vdekur Vazhdon të rritet bilanci i viktimave nga tërmeti në Kinën veriperëndimore. Agjencia zyrtare Xinhua tash raporton se 617 njerëz kanë vdekur në tërmetin që të ...

Kine, numri i viktimave arrin ne 617-te

Albeu.com - 15.04.2010

Numri i viktimave nga tërmeti në Kinë, tashmë ka arritur në 617, ndërkaq ai i të lënduarve në 10 mijë, njoftojnë agjencitë. Njoftohet po ashtu për 85 për qind të objekteve të rrënuara plotësisht.

Vazhdojnë kërkimet në rrënoja -Më shumë se 600 të vdekur nga tërmeti në Kinë

DW - 15.04.2010

Numri i të vdekurve nga tërmeti, në perëndim të Kinës arriti mbi 600. Forcat e shpëtimit po kërkojnë ende nën rrënoja të mbijetuarit.

Rritet numri i viktimave nga tërmeti në Kinë

Idividi - 15.04.2010

Pekin, 14 prill (MIA) - Në tërmetin me intesitet prej 7,1 ballë sipas shkallës së Rihterit që në mëngjesin e ditës së sotme e goditi provincën kineze Çinghaj e humbën jetën më shumë se 400 persona, ...

Më shumë se 600 të vdekur nga tërmeti në Kinë

Ina - 15.04.2010

Numri i të vdekurve nga tërmeti, në perëndim të Kinës arriti mbi 600. Forcat e shpëtimit po kërkojnë ende nën rrënoja të mbijetuarit.

Kinë, 760 viktimat nga tërmeti

Top Channel - 15.04.2010

Është ngjitur në 760 numri i viktimave të tërmetit që pak ditë më parë shkatërroi provincën e Qinghait, në Kinë. Lajmin e bëjnë të ditur agjencitë kineze, sipas të cilave 243 persona të tjerë ...

Nxirren të mbijetuarit nga rënojat pas tërmetit në Kinë

Yll Press - 15.04.2010

Lideri shpirtëror tibian, Dalaj lama shprehu ngushëllime për të pësuarit nga tërmeti i fuqishëm. "Lutem për ato të cilët e humbën jetën në këtë tragjedi, për familjet pikëlluese dhe për të gjithë të ...

Kinë: Deri më tani 617 njerëz kanë vdekur nga tërmedi i djeshëm

Botasot - 15.04.2010

Vazhdon të rritet bilanci i viktimave nga tërmeti në Kinën veriperëndimore. Agjencia zyrtare Xinhua tash raporton se 617 njerëz kanë vdekur në tërmetin që të mërkurën goditi një rajon të largët të ...

Numri i viktimave nga tërmeti në Kinë arriti në 617

Koha.net - 15.04.2010

Washington, 15 prill - Numri i viktimave nga tërmeti në Kinë, tashmë ka arritur në 617, ndërkaq ai i të lënduarve në 10 mijë, njoftojnë agjencitë.

Vazhdojnë kërkimet për mbijetues të tërmetit kinez

Telegrafi - 15.04.2010

Në Kinën perëndimore vazhdojnë kërkimet e ethshme me mjete speciale për gjetjen e të mbijetuarve nga një tërmet shkatërrimtar.

Vazhdojnë kërkimet për mbijetues të tërmetit kinez

Botasot - 15.04.2010

Mijëra njerëz të pastrehë kanë kaluar një natë jashtë në acar në provincën kineze të Qinghait, një zonë e largët malore.

Mbi 600 të vrarë nga tërmeti në Kinë

VOA - 15.04.2010

Punonjësit e emergjencës në Kinën perëndimore po kërkojnë në mes të ftohtit të mbijetuar të tjerë nga tërmeti i fuqishëm i kësaj jave që shkaktoi vdekjen e të paktën 617 njerëzve dhe la mijëra të ...

Mbi 600 të vrarë nga tërmeti në Kinë

Botasot - 15.04.2010

Punonjësit e emergjencës në Kinën perëndimore po kërkojnë në mes të ftohtit të mbijetuar të tjerë nga tërmeti i fuqishëm i kësaj jave që shkaktoi vdekjen e të paktën 617 njerëzve dhe la mijëra të ...

Kinë: Jiabao drejtoi punët e shpëtimit në Yushu

Botasot - 15.04.2010

Kryeministri i Kinës, Wen Jiabao ka vizituar distriktin Yushu të provincës Qinghai, për të inspektuar gjendjen pas tërmetit, për të vizituar banorët e prekur nga tërmeti dhe për të drejtuar punët e ...

Kinë: Pas tërmetit, Jintao dhe Jiabao anulojnë vizitat zyrtare për disa ditë

Botasot - 15.04.2010

Liderët kinez anulojnë vizita e tyre zyrtare nëpër, për shkak të tërmetit që e goditi Kinën. Pas tërmetit në distriktin Yushu, kryetari i Kinës, Hu Jintao shtyu vizitën në Venezuelë dhe Kili dhe u ...

Kryeministri kinez: Do rindërtojmë rajonin e shkatërruar nga tërmeti

Shekulli - 16.04.2010

Kryministri kinez Wen Jiabao ka premtuar rindërtimin e rajonit që u shkatërrua nga tërmeti i fuqishëm i 14 prillit. Ndërkohë forcat e ndihmës së shpejtë vazhdojnë operacionin e shpëtimit dhe kërkimit ...

Tërmet i fuqishëm në Kinë

BBC - 14.04.2010

Mediat shtetërore kineze thonë se të paktën 300 vetë kanë vdekur dhe mijëra të tjerë janë bllokuar nën rrënoja pas tërmetit në krahinën malore perëndimore Qinghai, në afërsi të ...

Qindra të vdekur nga tërmeti i fuqishëm

BBC - 14.04.2010

Një tërmet i fuqishëm ka goditur provincën malore të Qinghait në Kinë duke shkaktuar vdekjen e të paktën 400 vetëve dhe duke lënduar mijëra të tjerë.

Tërmetet godasin Kinën

Top Channel - 14.04.2010

Një seri tërmetesh të fuqishëm tronditën krahinën e Qinghait në Kinë në orët e para të ditës së mërkurë. Lajmi njoftohet prej agjencisë kineze të lajmeve Xinhua e cila saktëson se ...

Kinë: Vdesin nga tërmeti 67 persona

Evropaelire - 14.04.2010

Autoritetet kineze njoftojnë se nga një tërmet i fuqishëm në perëndim të Kinës vdiqën 67 persona. Njoftohet për shumë shtëpi të shkatërruara.

Kinë: 300 të vdekur e 8000 të plagosur nga tërmeti

Evropaelire - 14.04.2010

Autoritetet kineze njoftojnë se nga një tërmet i fuqishëm në veriperëndim të Kinës vdiqën 300 persona. Njoftohet për mbi 8000 të plagosur dhe shumë shtëpi të shkatërruara.

Kinë, tërmet në veriperëndim, 300 viktima

Top Channel - 14.04.2010

Kina tronditet nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.1 gradë i shkallës Rihter që deri tani ka shkaktuar rreth 300 viktima dhe 8 mijë të plagosur.

Tërmet i fuqishëm në Kinë, 400 të vdekur /video/

Alsat - 14.04.2010

Rreth 400 persona e kanë humbur jetën, ndërsa më shumë se 8.000 janë lënduar gjatë tërmetit të fuqishëm që e goditi pjesën veriperëndimore të Kinës.

Kinë, tërmet në veriperëndim, 300 viktima

Lajm - 14.04.2010

Kina tronditet nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.1 gradë i shkallës Rihter që deri tani ka shkaktuar rreth 300 viktima dhe 8 mijë të plagosur.

Tërmet i fuqishëm godet Kinën

Evropaelire - 14.04.2010

Nga një tërmet i fuqishëm, i cili goditi të mërkurën pjesën veriperëndimore të Kinës, humbën jetën të paktën 400 persona, si dhe u plagosen 8,000 të tjerë, njoftuan mediat ...

Kinë: 400 të vdekur nga tërmeti

Evropaelire - 14.04.2010

Autoritetet kineze njoftojnë se nga një tërmet i fuqishëm në veriperëndim të Kinës vdiqën 400 persona, shumë janë ende nën rrënoja.

Kinë: 400 të vdekur nga tërmeti

Ina - 14.04.2010

Autoritetet kineze njoftojnë se nga një tërmet i fuqishëm në veriperëndim të Kinës vdiqën 400 persona, shumë janë ende nën rrënoja.

Kinë, 400 të vdekurit nga tërmeti

Top Channel - 14.04.2010

Ka shkuar në 400 numri i personave të vdekur dhe në 10 mijë i të plagosurve.Ky është bilanci i lëkundjes së fuqishme 6.9 ballë i shkallës Rihter që goditi veri-perëndimin e Kinës.

Kine, 400 te vdekur nga termeti, 10.000 te plagosur

Albeu.com - 14.04.2010

Autoritetet kineze njoftojnë se nga një tërmet i fuqishëm në veriperëndim të Kinës vdiqën 400 persona, shumë janë ende nën rrënoja.

400 të vdekur gjatë tërmetit në Kinë

Shqipmedia - 14.04.2010

Në tërmetin me intesitet prej 7,1 ballë sipas shkallës së Rihterit që në mëngjesin e ditës së sotme e goditi provincën kineze Çinghaj e humbën jetën më shumë se 400 persona, ...

Së paku 67 njerëz e humbën jetën gjatë një tërmeti të fuqishëm në Kinë

Idividi - 14.04.2010

Pekin, 14 prill (MIA) - Së paku 67 njerëz e humbën jetën gjatë tërmetit të fuqishëm që e goditi pjesën veriperëndimore të Kinës.

Më shumë se 300 persona e kanë humbur jetën në tërmetin e fuqishëm në Kinë (PLT)

Idividi - 14.04.2010

Pekin, 14 prill (MIA) - Mbi 300 persona e kanë humbur jetën, ndërsa më shumë se 8.000 janë lënduar gjatë tërmetit të fuqishëm që e goditi pjesën veriperëndimore të Kinës.

Kinë, shkon mbi 580 bilanci i viktimave

Top Channel - 14.04.2010

Është rritur ndjeshëm bilanci i viktimave të tërmetit 7 ballësh që shkatërroi provincën kineze të Qinghait. Sipas informacioneve të fundit të dhëna nga agjencia e lajmeve “Kina e ...

Kinë: 400 të vdekur nga tërmeti

Telegrafi - 14.04.2010

Autoritetet kineze njoftojnë se nga një tërmet i fuqishëm në veriperëndim të Kinës vdiqën 400 persona, shumë janë ende nën rrënoja, mes të cilëve një numër i konsiderueshëm ...

Tërmet i fuqishëm në Kinë, së paku 300 të vdekur

Koha.net - 14.04.2010

Pekin, 14 prill – Të paktën 300 persona kanë vdekur dhe mijëra të tjerë janë plagosur pas tërmetit me fuqi 6.9 shkallë të Rihterit që goditi provincën Qinghai të Kinës, njoftuan ...

Tërmet i fuqishëm në Kinë, 300 të vdekur

Yll Press - 14.04.2010

Qyteti Cegu, ku ishte epiqendra e tërmetit, është rrënuar tërësisht. Sipas autoriteteve kineze, tërmeti ka qenë me intensitet prej 7,1 ballë sipas Shkallës së Rihterit Mbi 300 ...

Tërmet në Kinë, vdesin 67 persona

Botasot - 14.04.2010

Autoritetet kineze njoftojnë se nga një tërmet i fuqishëm në perëndim të Kinës vdiqën 67 persona. Njoftohet për shumë shtëpi të shkatërruara.

Tërmet i fuqishëm në Kinë, qindra të vdekur

Botasot - 14.04.2010

Si pasojë e një tërmeti të fuqishëm në veriperëndim të Kinës kanë vdekur të paktën 300 persona dhe janë plagosur mbi 8.000 të tjerë, njofton agjencia e lajmeve Xinhua.

Tërmet në Kinë, 400 të vdekur dhe mbi 10.000 të plagosur

Botasot - 14.04.2010

Autoritetet kineze njoftojnë se nga një tërmet i fuqishëm në veriperëndim të Kinës vdiqën 400 persona, shumë janë ende nën rrënoja.

Bilanci i ri i tërmetit: 400 të vdekur, 10 000 të plagosur

Koha.net - 14.04.2010

Pekin, 14 prill – Numri i të vdekurve në tërmetin që goditi të mërkurën pjesën jugperëndimore të Kinës, ka shkuar në 400 sipas bilancit më të ri, ndërsa më shumë se 10 000 persona ...

Ndihma emergjente për provincën Çinghai të Kinës e goditur nga një tërmet i fuqishëm

VOA - 14.04.2010

Zyrtarët kinezë po dërgojnë me urgjencë ndihmat e nevojshme në pjesën perëndimore të vendit, ku një tërmet i fuqishëm la të paktën 589 të vrarë dhe mbi 10 mijë të plagosur në rajonin malor të ...

Dalai Lama uron kryeministrin Thaçi

Shqipmedia - 12.04.2010

Kryeministri Hashim Thaçi, ka pranuar një telegram urimi dhe falënderimi nga Shenjtëria e Tij, Dalai Lama i Katërmbëdhjetë Me rastin e dy vjetorit të Pavarësisë së Republikës së ...

Tërmet i fuqishëm është regjistruar në Spanjë

Idividi - 12.04.2010

Uashington, 12 prill (MIA) - Tërmet me intensitet prej 6,2 ballësh sipas shkallës së Rihterit është regjistruar në juglindje të qytetit spanjoll Granada, njoftoi Shërbimi ...