TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Në Kosovë, vetëm zgjedhje parlamentare të Serbisë?

Gazeta Start - 18.03.2012

Beograd - Brukseli dhe Shtetet e Bashkuara nuk janë kundër zgjedhjeve parlamentare të Serbisë në Kosovë, përderisa zgjedhjet lokale janë punë ekskluzive e Prishtinës.

Në Kosovë, vetëm zgjedhjet parlamentare të Serbisë?!

Evropaelire - 18.03.2012

10:18 Në Kosovë, vetëm zgjedhjet parlamentare të Serbisë?! 10:09 Arrestohen protestuesit anti-Putin 09:33 Gjermania voton ...

Në Kosovë vetëm zgjedhjet paralamentare serbe?!

Evropaelire - 18.03.2012

Brukseli dhe Shtetet e Bashkuara nuk kundërshtojnë mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare serbe në Kosovë, shkruajnë sot mediat në Beograd. Mirëpo, sipas burimeve të njëjta, për zgjedhjet lokale, Perëndimi mendon se “janë punë ekskluzive e ...

Kosovë, vetëm zgjedhjet parlamentare të Serbisë?

LajmiFundit - 18.03.2012

Brukseli dhe Shtetet e Bashkuara nuk kundërshtojnë mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare serbe në Kosovë, shkruajnë sot mediat në Beograd. Mirëpo, sipas burimeve të njëjta, për zgjedhjet lokale, Perëndimi mendon se “janë punë ekskluzive e ...

Në Kosovë, vetëm zgjedhje parlamentare të Serbisë?

Albeu.com - 18.03.2012

Brukseli dhe Shtetet e Bashkuara nuk janë kundër zgjedhjeve parlamentare të Serbisë në Kosovë, përderisa zgjedhjet lokale janë punë ekskluzive e Prishtinës.

Agresioni i Serbisë kundër shtetit të Kosovës – Ramiz Bojaj

Ina - 18.03.2012

Serbia kërcënon me luftë të hapur Kosovën. Keshtu janë cilësuar tendencat e Beogradit për mbajtjen e zgjedhjeve lokale e parlamentare të Serbisë edhe në shtetin e Kosovës.

Blic: Serbia vetëm zgjedhje parlamentare në Kosovë

Lajmeshqip - 18.03.2012

Beograd – Media në Beograd shkruajnë sot se Brukseli dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kundërshtojnë mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare serbe në Kosovë.

Në Kosovë, vetëm zgjedhje parlamentare të Serbisë?

Telegrafi - 18.03.2012

Brukseli dhe Shtetet e Bashkuara nuk janë kundër zgjedhjeve parlamentare të Serbisë në Kosovë, përderisa zgjedhjet lokale janë punë ekskluzive e Prishtinës.

Në Kosovë, vetëm zgjedhjet parlamentare të Serbisë?!

Botasot - 18.03.2012

Brukseli dhe Shtetet e Bashkuara nuk kundërshtojnë mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare serbe në Kosovë, shkruajnë sot mediat në Beograd. Mirëpo, sipas burimeve të njëjta, për zgjedhjet lokale, Perëndimi mendon se “janë punë ekskluzive e ...

Kosovë, vetëm zgjedhje parlamentare të Serbisë

Panorama - 18.03.2012

Media në Beograd shkruajnë sot se Brukseli dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kundërshtojnë mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare serbe në Kosovë.

Kosovë, vetëm zgjedhje parlamentare të Serbisë

Ora news - 18.03.2012

Mediat në Beograd shkruajnë sot se Brukseli dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kundërshtojnë mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare serbe në Kosovë.

Policia e Kosovës, plan operativ kundër zgjedhjeve serbe

Gazeta Start - 17.03.2012

Prishtinë - Ministri i Punëve të Brendshme i Republikës së Kosovës, Bajram Rexhepi, ka bërë të ditur se Policia e Kosovës është duke përgatitur një plan operativ për të penguar organizimin dhe mbajtjen e zgjedhjeve lokale serbe në ...

Policia e Kosovës, plan operativ kundër zgjedhjeve serbe

Lajmeshqip - 17.03.2012

Prishtinë-Policia e Kosovës nuk do të lejojë hyrjen e personave të paautorizuar dhe materialeve që anë të bëjnë me zgjedhjet. Kështu ka deklaruar për RTK-në, ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi.

Rexhepi: Kemi plan operativ policor kundër zgjedhjeve serbe në veri

LajmiFundit - 17.03.2012

Policia e Kosovës nuk do të lejojë hyrjen e personave të paautorizuar dhe materialeve që anë të bëjnë me zgjedhjet. Kështu ka deklaruar për RTK-në, ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi.

Zgjedhjet serbe nuk do mbahen në Kosovë

Albeu.com - 17.03.2012

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Izmi Zeka, ka thënë se MPB dhe Policia e Kosovës kanë përgatitur planin operativ për të mos lejuar mbajtjen e zgjedhjeve serbe në territorin e Kosovës.

Rexhepi: Plan operativ kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë

Alsat - 17.03.2012

Ministri i Punëve të Brendshme i Republikës së Kosovës, Bajram Rexhepi, ka deklaruar se Policia e Kosovës është duke e përgatitur planin operativ për të penguar organizimin dhe mbajtjen e zgjedhjeve lokale serbe në territorin e Kosovës.

Zgjedhjet serbe në Kosovë, reagime e kërcënime

Panorama - 17.03.2012

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, në një letër dërguar aleatëve dhe vendeve të Kuintit, ka kërkuar që të mos lejohet mbajtja e zgjedhjeve serbe në Kosovë, pasi kështu do të rrezikonin bisedimet me Serbinë dhe anulimin e rezultateve ...

Plan operativ kundër zgjedhjeve serbe

Botasot - 17.03.2012

Policia e Kosovës nuk do të lejojë hyrjen e personave të paautorizuar dhe materialeve që anë të bëjnë me zgjedhjet. Kështu ka deklaruar për RTK-në, ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi.

Rexhepi: Plan operativ kundër zgjedhjeve serbe

Panorama - 17.03.2012

PRISHTINE- Ministri i Punëve të Brendshme të Republikës së Kosovës, Bajram Rexhepi ka deklaruar se Policia e Kosovës është duke përgatitur planin operativ për të penguar organizimin dhe mbajtjen e zgjedhjeve lokale serbe në territorin e ...

Zeka: Nuk do të lejojmë zgjedhjet e Serbisë në Kosovë

Botasot - 17.03.2012

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Izmi Zeka, tha për Radio Kosovën se Ministria e Punëve të Brendshme dhe Policia e Kosovës, kanë përgatitur planin operativ për të mos lejuar mbajtjen e zgjedhjeve serbe në territorin e Kosovës.

‘Nuk do të ketë zgjedhje serbe në Kosovë’

Telegrafi - 17.03.2012

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Izmi Zeka, ka thënë se MPB dhe Policia e Kosovës kanë përgatitur planin operativ për të mos lejuar mbajtjen e zgjedhjeve serbe në territorin e Kosovës.

Jahjaga i shkruan BE-së dhe Quint-it: Ndalni zgjedhjet serbe!

Gazeta Start - 16.03.2012

Prishtinë - Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, u ka dërguar një letër presidentit të Këshillit të Evropës, Herman von Rompuj, Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Katherin ...

Thaçi takon Quintin: Do përdorim çdo mjet kundër Serbisë

Lajmeshqip - 16.03.2012

Prishtinë-Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, bashkë me liderë të partive opozitare, Isa Mustafa nga LDK, Blerim Shala nga AAK, si dhe partnerët e koalicionit, Behgjet Pacolli nga AKR, Sllobodan Petroviç nga SLS dhe Mahir ...

Miratohet rezoluta kundër mbajtjes së zgjedhjeve serbe në Kosovë

Idividi - 16.03.2012

Prishtinë, 15 mars 2012 (MIA) - Kuvendi i Kosovës ka miratuar me shumicë votash rezolutën kundër mbajtjes së zgjedhjeve serbe në Kosovë. Kjo rezolutë është bërë në harmoni me të gjitha grupet parlamentare dhe me disa ndryshime nga versioni ...

Jahjaga letër KiE-së: Mos i lejoni zgjedhjet serbe në Kosovë

LajmiFundit - 16.03.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga i ka dërguar një letër Presidentit të Këshillit të Evropës, Herman von Rompuy, Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Caterine Ashton, dhe ...

Zgjedhjet e Serbisë në Kosovë, rrezikojnë dialogun

Evropaelire - 16.03.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga i ka dërguar një letër presidentit të Këshillit të Evropës, Herman von Rompuy, përfaqësueses së lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Kethrin Eshton dhe ...

Jahjaga: ‘Ndalni zgjedhjet serbe’

Alsat - 16.03.2012

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga i ka dërguar një letër presidentit të Këshillit Evropian, Herman von Rompuy, shefes së politikës së jashtme të BE-së, Catherine Ashton dhe shteteve të Quint-it, në të cilën shpreh shqetësimin lidhur ...

Jahjaga: Ndaloni zgjedhjet serbe

Albeu.com - 16.03.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga i ka dërguar një letër presidentit të Këshillit të Evropës, Herman Van Rompuy, përfaqësueses së lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Catherine Ashton dhe ...

Jahjaga: Serbia po destabilizon rajonin

Top Channel - 16.03.2012

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga i ka dërguar një letër presidentit të Këshillit të Evropës, Herman van Rompuy, shefes së Politikës së Jashtme dhe Çështjeve të Sigurisë, zonjës Catherine Ashton dhe përfaqësuesve të pesë shteteve, ...

Jahjaga letër Brukselit: S’lejojmë zgjedhjet serbe në Kosovë

Lajmeshqip - 16.03.2012

Prishtinë- Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, i dërgoi sot një letër Presidentit të Këshillit të Evropës, Herman von Rompuy, Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Caterine Ashton, dhe ...

Isa Mustafa: Mbajtja e zgjedhjeve serbe është e papranueshme

Lajmeshqip - 16.03.2012

Prishtinë – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, tha sot në takim me ambasadorin e Austrisë në Prishtinë, Johann Brieger, se mbajtja e zgjedhjeve serbe në Kosovë është e papranueshme.

Jahjaga: BE të ndalë zgjedhjet serbe në Kosovë

Ina - 16.03.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga u ka dërguar një letër presidentit të Këshillit të Evropës, Herman von Rompuy, Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Caterine Ashton, dhe ...

Austria nuk "preferon" fusnotën

Albeu.com - 16.03.2012

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës dr. Isa Mustafa ka pritur sot ambasadorin e Austrisë në Kosovë, z. Johann Brieger. Ata biseduan për zhvillimet e përgjithshme në vend.

Zgjedhjet serbe, policia me plan veprimi

Top Channel - 16.03.2012

Policia e Kosovës ka filluar përgatitjen e planit operativ për parandalimin e mbajtjes së zgjedhjeve serbe në territorin e Kosovës. Këtë e bëri të ditur Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi.

Rexhepi: Policia ka plan kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë

Albeu.com - 16.03.2012

Ministri i Punëve të Brendshme i Republikës së Kosovës, Bajram Rexhepi, ka deklaruar se Policia e Kosovës është duke e përgatitur planin operativ për të penguar organizimin dhe mbajtjen e zgjedhjeve lokale serbe në territorin e Republikës ...

Kuvendi i Kosovës, rezolutë kundër zgjedhjeve të Serbisë

Panorama - 16.03.2012

Miratohet dokumenti, u hartua nga të gjitha grupet parlamentare . Kuvendi i Kosovës ka miratuar me shumicë votash një rezolutë që kundërshton mbajtjen e zgjedhjeve serbe në Kosovë, në pajtim me të gjitha grupet parlamentare.

Jahjaga ndërkombëtarëve: Ndalni zgjedhjet serbe

Telegrafi - 16.03.2012

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga i ka dërguar një letër presidentit të Këshillit Evropian, Herman von Rompuy, shefes së politikës së jashtme të BE-së, Catherine Ashton dhe shteteve të Quint-it, në të cilën shpreh shqetësimin lidhur me ...

Jahjaga ndërkombëtarëve: Ndalni zgjedhjet serbe

Ora news - 16.03.2012

Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga i ka dërguar një letër presidentit të Këshillit Evropian, Herman von Rompuy, shefes së politikës së jashtme të BE-së, Catherine Ashton dhe shteteve të Quint-it, në të cilën shpreh shqetësimin lidhur me ...

Jahjaga, letër BE e Quint: Ndalni zgjedhjet serbe!

Panorama - 16.03.2012

PRISHTINE- Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga u ka dërguar një letër presidentit të Këshillit të Evropës, Herman von Rompuy, Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Caterine ...

Jahjaga ndërkombëtarëve: Ndalni zgjedhjet serbe, rrezikojnë dialogun

Yll Press - 16.03.2012

Presidentja e Kosovës vlerëson se çfarëdo përpjekje e Republikës së Serbisë për të organizuar zgjedhje në territorin e Republikës së Kosovës shkel normat dhe ligjet ndërkombëtare si dhe parimet themelore Evropiane dhe si të tilla këto ...

Zgjedhjet e Serbisë në Kosovë, rrezikojnë dialogun

Botasot - 16.03.2012

Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga i ka dërguar një letër presidentit të Këshillit të Evropës, Herman von Rompuj, përfaqësueses së lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Çështje të Sigurisë, Kethrin Eshton dhe ...

Jahjaga i shkruan BE-së e Quint –it: Ndalni zgjedhjet serbe!

Lajmetsot - 16.03.2012

Postuar me: 16 March, 2012 01:03:00 Jahjaga i shkruan BE-së e Quint –it: Ndalni zgjedhjet serbe! Presidentja e Republikës së Kosovës, zonja Atifete Jahjaga u ka dërguar një letër presidentit të Këshillit të Evropës, Herman von Rompuy, ...

Presidentja Jahjaga kërkon nga komuniteti ndërkombëtar ndalimin e zgjedhjeve serbe në Kosovë

VOA - 16.03.2012

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, u bëri thirrje sot Bashkimit Evropian dhe vendeve kryesore euro-perëndimore që të veprojnë për mos lejimin e mbajtjes së zgjedhjeve serbe në Kosovë.

Austria do ta dëshironte Kosovën pa fusnotë

Telegrafi - 16.03.2012

Austria më me dëshirë do ta shihte Kosovën vetëm me emrin e saj. Për ne e rëndësishme ka qenë që Kosova të gjejë një formë që të prezantohet, të jetë në gjendje vetë të nënshkruajë dhe vetë të negociojë, kështu ka thënë ambasadori i ...

Thaçi ta mbajë fjalën ose ta lëshojë karrigen

Botasot - 16.03.2012

Në vlerësimet e tij rreth mbajtjes edhe në Kosovë të zgjedhjeve tashmë të shpallura të Serbisë për 6 maj 2012, kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi është plotësisht i saktë. Z.

Zgjedhjet serbe, policia me plan veprimi

Botasot - 16.03.2012

Policia e Kosovës ka filluar përgatitjen e planit operativ për parandalimin e mbajtjes së zgjedhjeve serbe në territorin e Kosovës. Këtë e bëri të ditur Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi.

Policia me plan operativ kundër zgjedhjeve serbe

Telegrafi - 16.03.2012

Ministri i Punëve të Brendshme i Republikës së Kosovës, Bajram Rexhepi, ka deklaruar se Policia e Kosovës është duke e përgatitur planin operativ për të penguar organizimin dhe mbajtjen e zgjedhjeve lokale serbe në territorin e Republikës ...

Daçiç: Zgjedhjet në Kosovë, të padiskutueshme

Top Channel - 15.03.2012

Ministri i Brendshëm i Serbisë, Ivica Daçiç ka deklaruar se mbajtja e zgjedhjeve lokale serbe në Kosovë është diçka e padiskutueshme. Sipas Daçiç, kryetarja e Kuvendit të Serbisë e ka firmosur shtrirjen e proçesit në territorin kosovar dhe ...

Zgjedhjet serbe në veri të qëlluara

Albeu.com - 15.03.2012

Zyrtari nga Lëvizja Serbe e Ripërtritjes Randjel Nojkic ka përkrahur mbajtjen e zgjedhjeve serbe në Kosovë, të paralajmëruara që të mbahen gjatë majit të ardhshëm, zgjedhje të cilat janë kundërshtuar nga institucionet e Kosovës.

Kuvendi rezolutë kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë, LDK braktis seancën

LajmiFundit - 15.03.2012

Grupi më i madh opozita në Kuvendin e Kosovës ka braktisur seancën parlamentare në shenjë pakënaqësie me Kryenegociatoren Edit Tahiri. LDK ka kërkuar më shumë sqarime për procesin negociator por Tahiri ka refuzuar të raportoj.

(Plotësuar) Kuvendi, rezolutë kundër zgjedhjeve serbe

Lajmeshqip - 15.03.2012

Prishtinë (PLOTESUAR 15 Mars, 17:20) Kuvendi i Kosovës miratoi të enjten një rezolutë, me anë të së cilës kundërshton dhe kërkon moslejimin e mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në territorin e Kosovës.

BE ta sanksionojë Serbinë

Evropaelire - 15.03.2012

Derisa po vazhdojnë diskutimet rreth mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare dhe lokale të 6 majit edhe në territorin e Kosovës, politikanët evropianë dhe njohësit e zhvillimeve në rajon i bënë thirrje Qeverisë serbe që të mos zbatojë vendimin ...

Rezolutë kundër zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë

24 orë - 15.03.2012

Deputetët e Kuvendit të Kosovës votuan në favor të miratimit të një rezolutë, me të cilën kundërshtohet mbajtja e zgjedhjeve të paralajmëruara serbe për 6 maj edhe në territorin e Kosovës.

Kuvendi miraton rezolutë kundër zgjedhjeve serbe

Albeu.com - 15.03.2012

Në seancën e sotme plenare deputetët e Kuvendit të Kosovës votuan rezolutën, me të cilën kundërshtohet mbajtja e zgjedhjeve serbe të paralajmëruar organizohen për 6 maj të edhe në territorin e Republikës së Kosovës.

Kuvendi i Kosovës, rezolutë kundër zgjedhjeve serbe

Ina - 15.03.2012

Deputetët e Kuvendit të Kosovës votuan sot rezolutën, me të cilën kundërshtohet mbajtja e zgjedhjeve të paralajmëruara serbe për 6 maj edhe në territorin e Kosovës.

Me rezolutë për moslejimin e zgjedhjeve serbe

Evropaelire - 15.03.2012

Kuvendi i Kosovës miratoi të enjten një rezolutë, me anë të së cilës kundërshton dhe kërkon moslejimin e mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në territorin e Kosovës.

Kuvendi i Kosovës rezolutë njëzëri kundër zgjedhjeve serbe

LajmiFundit - 15.03.2012

Kuvendi i Kosovës ka miratuar me shumicë votash rezolutën kundër mbajtjes së zgjedhjeve serbe në Kosovë. Kjo rezolutë është bërë në harmoni me të gjitha grupet parlamentare dhe me disa ndryshime nga versioni i parë.

Kosovë, Kuvendi miraton rezolutën kundër zgjedhjeve serbe

Alsat - 15.03.2012

Me 76 vota pro, deputetët e Kuvendit të Kosovës miratuan sot rezolutën përkatëse kundër mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë. Paraprakisht, pas një debati të ashpër në mes deputetit Ismet Beqiri me zëvendëskryeministren Edita ...

Thaçi informon ambasadorët e huaj: Zgjedhjet serbe, të papranueshme

LajmiFundit - 15.03.2012

Kryeministri i Republikes se Kosoves bashkë me lider të partive opozitare: Isa Mustafa nga LDK, Blerim Shala nga AAK, si dhe partneret e koalicionit: Behgjet Pacolli nga AKR, Sllobodan Petrovic nga SLS dhe Mahir Jaggjillar nga Grupi 6 ...

Thaçi: Ndalim me çdo mjet zgjedhjet serbe në Kosovë

LajmiFundit - 15.03.2012

Krerët e partive politike të Kosovës kanë realizuar një takim me ambasadorët e shteteve të Quint-it, për t’i informuar për qëndrimin e Republikës se Kosovës për pretendimin e Beogradit zyrtar që të organizojë zgjedhje në Kosove.

Rezoluta për zgjedhjet serbe

Top Channel - 15.03.2012

Kuvendi i Kosovës ka miratuar një rezolutë me asnjë votë kundër dhe asnjë abstenim, përmes së cilës kundërshtohet mbajtja e zgjedhjeve të Serbisë në territorin e Kosovës.

Thaçi takohet me përfaqësuesit e Quint-it për zgjedhjet serbe

Albeu.com - 15.03.2012

Kryeministri Hashim Thaçi, bashkë me liderë të partive opozitare Isa Mustafa nga LDK, Blerim Shala nga AAK, si dhe partneret e koalicionit, Behgjet Pacolli nga AKR, Slobodan Petrovic nga SLS dhe Mahir Jagxhillar nga Grupi 6 Plus, ka ...

Serbia po e provokon Kosovën

Yll Press - 15.03.2012

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi e ka quajtur agresion nga ana e Serbisë pretendimin për mbajtjen e zgjedhjeve lokale në territorin e Republikës së Kosovës.

Lunaçek: Beogradi të heq dorë nga mbajtja e zgjedhjeve në Kosovë

Botasot - 15.03.2012

Deputetja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek, kërkoi që Beogradi të heqë dorë nga vendimi për mbajtjen e zgjedhjeve lokale në territorin e Kosovës.

Edhe Pak, kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë

Botasot - 15.03.2012

Vendimi i Serbisë për të organizuar zgjedhje edhe në Kosovë është kundërshtuar nga eurodeputetja, Doris Pak. Pak tha se kjo është në kundërshtim me kriteret e BE-së lidhur me Serbinë si vend me statusin kandidat dhe me rezolutën 1244 por ...

LDK lëshon seancën parlamentare

Lajmetsot - 15.03.2012

Postuar me: 15 March, 2012 11:25:00 LDK lëshon seancën parlamentare Grupi më i madh opozita në Kuvendin e Kosovës ka braktisur seancën parlamentare në shenjë pakënaqësie me Kryenegociatoren Edit Tahiri.

Zgjedhjet, Thaçi: Serbia po provokon konflikt me Kosovën

Panorama - 15.03.2012

Serbët të pavendosur, BE: Jo votimit në Kosovë, shkel marrëveshjet. Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka cilësuar vendimin e Serbisë për të mbajtur zgjedhje në Republikën e Kosovës si një veprim që provokon konflikt dhe mund të ketë ...

Pack kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë

Lajmetsot - 15.03.2012

Postuar me: 15 March, 2012 12:41:00 Pack kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë Vendimi i Serbisë për të organizuar zgjedhje edhe në Kosovë është kundërshtuar nga eurodeputetja, Doris Pack.

Edhe Doris Pak, kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë

Yll Press - 15.03.2012

Pak tha se kjo është në kundërshtim me kriteret e BE-së lidhur me Serbinë si vend me statusin kandidat dhe me rezolutën 1244 por njëkohësisht mund të prodhojë konflikt ndëretnik sidomos në veri të Kosovës.

Lunaçek: Beogradi të heq dorë nga mbajtja e zgjedhjeve në Kosovë

Yll Press - 15.03.2012

Ajo tha se duhet bërë dallim midis zgjedhjeve lokale dhe atyre parlamentare të Serbisë, të cilat, sipas saj, do të mund të mbaheshin bazuar në parimin e dyshtetësisë dhe në koordinim me autoritetet kosovare.

Miratohet rezoluta kundër zgjedhjeve serbe

Panorama - 15.03.2012

PRISHTINE- Kuvendi i Kosovës miratoi të enjten një rezolutë, me anë të së cilës kundërshton dhe kërkon moslejimin e mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në territorin e Kosovës.

Kuvendi i Kosovës, rezolutë kundër zgjedhjeve serbe

Ora news - 15.03.2012

Deputetët e Kuvendit të Kosovës votuan sot rezolutën, me të cilën kundërshtohet mbajtja e zgjedhjeve të paralajmëruara serbe për 6 maj edhe në territorin e Kosovës.

Kuvendi “nxehet” me akuza e kundërakuza

Telegrafi - 15.03.2012

Deputetët e Kuvendit të Kosovës votuan në favor të miratimit të një rezolutë, me të cilën kundërshtohet mbajtja e zgjedhjeve të paralajmëruara serbe për 6 maj edhe në territorin e Kosovës.

Kuvendi miratoi Rezolutë kundër zgjedhjeve të Serbisë

Botasot - 15.03.2012

Kuvendi i Kosovës me shumicë votash të enjten e miratoi Rezolutën që kundërshton mbajtjen e zgjedhjeve lokale të Serbisë në Kosovë. Vendimi u mor nga 75 deputetët e pranishëm në seancë nga 120, sa ka Kuvendi.

BE ta sanksionojë Serbinë

Lajmetsot - 15.03.2012

Postuar me: 15 March, 2012 04:18:00 BE ta sanksionojë Serbinë Derisa po vazhdojnë diskutimet rreth mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare dhe lokale të 6 majit edhe në territorin e Kosovës, politikanët evropianë dhe njohësit e zhvillimeve në ...

Kosovë, Kuvendi miraton rezolutën kundër zgjedhjeve serbe

Ora news - 15.03.2012

Me 76 vota pro, deputetët e Kuvendit të Kosovës miratuan sot rezolutën përkatëse kundër mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë. Paraprakisht, pas një debati të ashpër në mes deputetit Ismet Beqiri me zëvendëskryeministren Edita ...

Rezolutë për moslejimin e zgjedhjeve serbe

Telegrafi - 15.03.2012

Kuvendi i Kosovës me shumicë votash miratoi të enjten një rezolutë, me anë të së cilës kundërshton dhe kërkon moslejimin e mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në territorin e Kosovës.

Kuvendi i Kosovës miraton rezolutën kundër zgjedhjeve serbe

BalkanWeb - 15.03.2012

PRISHTINË- Me 76 vota pro deputetët e Kuvendit të Kosovës miratuan sot rezolutën përkatëse kundër zhvillimit të zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë.

Thaçi Quint-it: Me të gjitha mjetet kundër zgjedhjeve serbe

Telegrafi - 15.03.2012

Kryeministri Hashim Thaçi, bashkë me liderë të partive opozitare: Isa Mustafa nga LDK, Blerim Shala nga AAK, si dhe partneret e koalicionit: Behgjet Pacolli nga AKR, Slobodan Petrovic nga SLS dhe Mahir Jagxhillar nga Grupi 6 Plus, ka ...

Zgjedhjet në Kosovë i organizon Prishtina, jo Beogradi

Telegrafi - 15.03.2012

Komisioneri evropian për Zgjerimin, Stefan Fule, ka deklaruar mbrëmë se "Serbia nuk duhet të organizojë zgjedhje në Kosovë". "Zgjedhjet lokale në Kosovë i organizon Prishtina, e jo Beogradi.

Thaçi – Quintit: S’do të lejojmë mbajtjen e zgjedhjeve serbe

Lajmetsot - 15.03.2012

Postuar me: 15 March, 2012 09:31:00 Thaçi – Quintit: S’do të lejojmë mbajtjen e zgjedhjeve serbe Kryeministri Hashim Thaçi, bashkë me liderë të partive opozitare: Isa Mustafa nga LDK, Blerim Shala nga AAK, si dhe partneret e koalicionit: ...

Thaçi-Quintit: Do të përdorim të gjitha mjetet kundër zgjedhjeve serbe

Ora news - 15.03.2012

Kryeministri Hashim Thaçi sëbashku me lider të partive opozitare ka realizuar një takim me ambasadorët e vendeve të Quintit, të cilët i ka informuar për qëndrimin e Republikës së Kosovës për pretendimin e Beogradit zyrtar që të organizojë ...

MPJ: Zgjedhjet serbe në Kosovë, të paligjshme

Gazeta Start - 14.03.2012

Tiranë – Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, i konsideroi sot të paligjshme zgjedhjet serbe që pritet të mbahen në Kosovë. Kjo Ministri vlerëson se vendimi i Beogradit për të mbajtur zgjedhjet edhe në disa komuna të Republikës së ...

Thaçi: Serbia po provokon konflikt

Top Channel - 14.03.2012

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi në mbledhjen e qeverisë komentoi planet serbe për të mbajtur zgjedhjet, si ato lokale, ashtu edhe ato të përgjithshme edhe në Kosovë.

Reagon MPJ: Zgjedhjet serbe në Kosovë të paligjshme

Albeu.com - 14.03.2012

Ministria e Punëve të Jashtme e ka cilësuar të paligjshëm vendimin e Beogradit për të mbajtur zgjedhje edhe në disa komuna të Republikës së Kosovës.

Tiranë, MPJ: Zgjedhjet serbe në Kosovë, të paligjshme

LajmiFundit - 14.03.2012

Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë vlerëson se vendimi i Beogradit për të mbajtur zgjedhjet edhe në disa komuna të Republikës së Kosovës është i paligjshëm dhe i të papranueshëm, pasi cënon integritetin e një vendi fqinj sovran.

Të zbatohet 1244-shi

Albeu.com - 14.03.2012

Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, ka ripërsëritur se institucionet e Kosovës do të marrin masat e duhura për të ndaluar mbajtjen e zgjedhjeve serbe në veri të Kosovës.

Zgjedhjet serbe, Rexhepi: KE të ndalojë Serbinë

Lajmeshqip - 14.03.2012

Prishtinë- Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, ka ripërsëritur se institucionet e Kosovës në koordinim me faktorin ndërkombëtar do të marrin masat e duhura për të ndaluar mbajtjen e zgjedhjeve Serbe në veri të Kosovës, pasi, ...

Tirana: Zgjedhjet serbe cënojnë integritetin e Kosovës

Lajmeshqip - 14.03.2012

Tiranë- Ministria e Punëve të Jashtme vlerëson se vendimi i Beogradit për të mbajtur zgjedhjet edhe në disa komuna të Republikës së Kosovës është i paligjshëm dhe i të papranueshëm, pasi cënon integritetin e një vendi fqinj sovran.

Zgjedhjet, provokim i konfliktit të hapur me Kosovën

Evropaelire - 14.03.2012

Paralajmërimi i Serbisë për mbajtjen e zgjedhjeve lokale dhe parlamentare në territorin e Kosovës paraqet agresion ndaj të cilit Kosova do të kundërpërgjigjet, ka deklaruar të mërkurën kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi.

Janjiq: Mbase s'do të ketë zgjedhje serbe në Kosovë

Evropaelire - 14.03.2012

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, drejtori i Forumit për marrëdhënie Etnike në Beograd, Dushan Janjiq tha se pozicioni i Serbisë dhe lidershipit të saj është shumë i dobët dhe se Beogradi është duke bërë përpjekje për të mos ...

Gjermania dhe Britania kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë

LajmiFundit - 14.03.2012

I ngarkuari me punë i Ambasadës Gjermane, Mathias Kiesler, ka thënë se mbajtja e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë nënkupton shkelje të së drejtës ndërkombëtare.

Thaçi: Serbia po provokon konflikt

Alsat - 14.03.2012

Kryeministri i vendit, Hashim Thaçi edhe njëherë ka shprehur qëndrimin kundër mbajtjes së zgjedhjeve lokale serbe në territorin e Kosovës, duke shtuar se ky veprim i Serbisë por provokon një konflikt të hapur me shtetin e Kosovës, që mund ...

Thaçi: Zgjedhjet, provokim i konfliktit të hapur me Kosovën

Lajmeshqip - 14.03.2012

Paralajmërimi i Serbisë për mbajtjen e zgjedhjeve lokale dhe parlamentare në territorin e Kosovës paraqet agresion, ndaj të cilit Kosova do të kundërpërgjigjet, deklaroi të mërkurën kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi.

Thaçi: Nuk do lejojmë zgjedhje serbe në Kosovë

LajmiFundit - 14.03.2012

Nën drejtimin e kryeministrit Hashim Thaçi, Qeveria e Republikës së Kosovës ka zhvilluar mbledhjen e saj të rregullt në të cilën ka miratuar vendime nga fushat e përgjegjësive të saja kushtetuese dhe ligjore.

Serbia po provokon konflikt

Albeu.com - 14.03.2012

Kryeministri i vendit, Hashim Thaçi edhe njëherë ka shprehur qëndrimin kundër mbajtjes së zgjedhjeve lokale serbe në territorin e Kosovës, duke shtuar se ky veprim i Serbisë po provokon një konflikt të hapur me shtetin e Kosovës, që mund ...

Britania kundërshton Serbinë për zgjedhjet në Kosovë

Albeu.com - 14.03.2012

Mbajtja e zgjedhjeve lokale nga Serbia në teritorin e Kosovës është cilësuar shkelje e ligjit ndërkombëtar edhe nga Britania e Madhe. Sekretari britanik për Evropën, Dejvid Lidington deklaron se mbajtja e zgjedhjeve lokale të Serbisë në ...

Edhe Londra kundër zgjedhjeve serbe

Albeu.com - 14.03.2012

Ministri britanik për Çështjet Evropiane David Lidington, ka vlerësuar se mbajtja e zgjedhjeve lokale serbe në territorin e Kosovës do të ishte në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare.

Gjermania kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë

Albeu.com - 14.03.2012

I ngarkuari me punë i Ambasadës Gjermane, Mathias Kiesler, ka thënë se mbajtja e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë nënkupton shkelje të së drejtës ndërkombëtare.

BE-ja kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë

Yll Press - 14.03.2012

Në një deklaratë për shtyp ajo shprehet se zgjedhjet janë një rast që qytetarët e Serbisë të realizojnë të drejtën e tyre demokratike dhe të vendosin për fatin e vendit të vet, ndërsa ka potencuar se zgjedhjet serbe në Kosovë “nuk janë në ...

BE:Zgjedhjet serbe s`përputhen me detyrimet ndërkombëtare

Ora news - 14.03.2012

Bashkimi Evropian nuk është shprehur të martën zyrtarisht rreth vendimit të Serbisë për të zhvilluar zgjedhje më 6 maj edhe në territorin e Kosovës, por jozyrtarisht e kanë quajtur një mundësi të tillë si gjë që është në kundërshtim me ...

Zgjedhjet serbe në Kosovë, MPJ: Cënojnë integritetin e vendit

BalkanWeb - 14.03.2012

TIRANË - Ministria shqiptare e Punëve të Jashtme vlerëson se vendimi i Beogradit për të mbajtur zgjedhjet edhe në disa komuna të Republikës së Kosovës është i paligjshëm dhe i të papranueshëm, pasi cënon integritetin e një vendi fqinj ...

MPJ: Zgjedhjet serbe në Kosovë janë të paligjshme

Ora news - 14.03.2012

Ministria e Punëve të Jashtme vlerëson se vendimi i Beogradit për të mbajtur zgjedhjet edhe në disa komuna të Republikës së Kosovës është i paligjshëm dhe i të papranueshëm, pasi cënon integritetin e një vendi fqinj sovran.

MJ: Zgjedhjet serbe në Kosovë, të paligjshme

Panorama - 14.03.2012

TIRANE- “Zgjedhjet serbe ne komunat e Kosoves jane te paligjshme dhe cenojne integritetin e nje vendi fqinj sovran”. Me kete reagim ka dale sot Ministria jone e Punëve të Jashtme, pas vendimit te Beogradit per mbajtjen e zgjehdjeve edhe në ...

MPJ: Zgjedhjet serbe në Kosovë janë të paligjshme

Botasot - 14.03.2012

Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë vlerëson se vendimi i Beogradit për të mbajtur zgjedhjet edhe në disa komuna të Republikës së Kosovës është i paligjshëm dhe i të papranueshëm, pasi cënon integritetin e një vendi fqinj sovran.

Rexhepi kërkon zbatimin e Rezolutës 1244

Telegrafi - 14.03.2012

Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, ka ripërsëritur se institucionet e Kosovës do të marrin masat e duhura për të ndaluar mbajtjen e zgjedhjeve serbe në veri të Kosovës.

Zgjedhjet serbe në Kosovë nuk janë në pajtim me detyrimet ndërkombëtare

Botasot - 14.03.2012

Shpallja e zgjedhjeve serbe në Kosovë nuk është në pajtim me detyrimet ndërkombëtare të Serbisë dhe me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit, ka thënë, Maja Kocijançiq, zëdhënësja e shefes së diplomacisë evropiane, Ketrin Eshton.

Kosovë, Rexhepi kërkon zbatimin e rezolutës 1244

Ora news - 14.03.2012

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Bajram Rexhepi, ka ripërsëritur se institucionet e Kosovës do të marrin masat e duhura për të ndaluar mbajtjen e zgjedhjeve serbe në veri të Kosovës.

Gjermania kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë

Ora news - 14.03.2012

I ngarkuari me punë i Ambasadës Gjermane, Mathias Kiesler, ka thënë se mbajtja e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë nënkupton shkelje të së drejtës ndërkombëtare.

Gjermania kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë

Botasot - 14.03.2012

I ngarkuari me punë i Ambasadës Gjermane, Mathias Kiesler, ka thënë se mbajtja e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë nënkupton shkelje të së drejtës ndërkombëtare.

Gjermania kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë

Yll Press - 14.03.2012

“Ambasada Gjermane përshëndet paralajmërimin e Kryetares së Parlamentit dhe Presidentit serb që zgjedhjet e planifikuara për t’u mbajtur më 6 maj, duhet të jenë në përputhje me obligimet ndërkombëtare të Serbisë”.

Shqipëria – Serbisë: Po i forconi kriminelët serb

Lajmetsot - 14.03.2012

Postuar me: 14 March, 2012 01:21:00 Shqipëria – Serbisë: Po i forconi kriminelët serb Ministria e Jashtme shqiptare ka reaguar në lidhje me vendimin e Serbisë për të mbajtur në 6 maj zgjedhjet edhe në disa komuna të Kosovës.

Ndërkombëtarët kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë

Telegrafi - 14.03.2012

Maja Kocijancic, zëdhënëse e shefes së Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, ka deklaruar se shpallja e zgjedhjeve serbe në Kosovë nuk është në pajtim me detyrimet ndërkombëtare të Serbisë dhe me Rezolutën 1244 të ...

Thaçi: Serbia po provokon konflikt

Telegrafi - 14.03.2012

Kryeministri i vendit, Hashim Thaçi edhe njëherë ka shprehur qëndrimin kundër mbajtjes së zgjedhjeve lokale serbe në territorin e Kosovës, duke shtuar se ky veprim i Serbisë po provokon një konflikt të hapur me shtetin e Kosovës, që mund ...

Britania për mbajtjen e zgjedhjeve serbe në Kosovë: Shkelje e ligjit ndërkombëtar

Ora news - 14.03.2012

Pas Francës dhe Gjermanisë edhe Britania e Madhe ka bërë thirrje për anullimin e mbajtjes së zgjedhjeve serbe në Kosovë. Sekretari britanik për Evropën, Dejvid Lidington, ka thënë se mbajtja e zgjedhjeve lokale të Serbisë në terrirtoin e ...

Zgjedhjet, Thaçi: Serbia po provokon konflikt

Panorama - 14.03.2012

PRISHTINE- Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës, kryeministri Hashim Thaçi ka ngritur zërin. Me tone te ashpra ai ka deklaruar se me vendimin per zgjedhje edhe ne komuna te Kosoves, Serbia eshte duke provokuar konflikt.

Edhe Londra kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë

Botasot - 14.03.2012

Sekretari britanik për Evropën, Dejvid Lidington, ka thënë se mbajtja e zgjedhjeve lokale të Serbisë në terrirtoin e Kosovës, paraqet shkelje të ligjit ndërkombëtar.

Thaçi: Serbia po provokon konflikt të hapur me Kosovën

Yll Press - 14.03.2012

“Serbia definitivisht me këtë pretendim është duke provokuar një konflikt të hapur me shtetin e Kosovës që mund të ketë pasoja për gjithë rajonin dhe gjithë angazhimin ndërkombëtar në rajon, të SHBA-së, NATO-s dhe BE-së.

Thaçi: Zgjedhjet serbe në Kosovë – nxitje e konfliktit të hapur

VOA - 14.03.2012

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, tha sot se paralajmërimi i Serbisë për mbajtjen e zgjedhjeve lokale edhe në Kosovë është nxitje e konfliktit të hapur me pasoja për gjithë rajonin.

Thaçi kërcënon Serbinë: Nuk do të lejojmë zgjedhjet në Kosovë

Ora news - 14.03.2012

Qeveria e Kosovës ka kundërshtuar ashpër pretendimet e Serbisë për organizimin e zgjedhjeve serbe në Kosovë të parapara të mbahen në maj të këtij viti.

Shqipëria kundërshton vendimin e Beogradit për zgjedhje vendore në veriun e Kosovës

VOA - 14.03.2012

Ministria e Jashtme e Shqipërisë kundërshtoi sot vendimin e autoritetve të Beogradit për të shtrirë zhvillimin e zgjedhjeve vendore edhe në komunat serbe në veri të Kosovës duke e cilësuar si një hap që cënon integritetin e një vendi ...

Thaçi: Serbia po e provokon shtetin e Kosovës

Lajmetsot - 14.03.2012

Postuar me: 14 March, 2012 08:31:00 Thaçi: Serbia po e provokon shtetin e Kosovës “Serbia definitivisht me këtë pretendim është duke provokuar një konflikt të hapur me shtetin e Kosovës që mund të ketë pasoja për gjithë rajonin dhe të ...

Serbia po e provokon Kosovën

Botasot - 14.03.2012

“Serbia definitivisht me këtë pretendim është duke provokuar një konflikt të hapur me shtetin e Kosovës që mund të ketë pasoja për gjithë rajonin dhe të gjitha angazhimet ndërkombëtare në rajon”, tha Thaçi.

Zgjedhjet serbe, Kosova kërkon reagimin e BE-së

Gazeta Start - 13.03.2012

Prishtinë - Qeveria e Republikës së Kosovës përmes një deklarate ka reaguar kundër vendimit të Serbisë për mbajtjen e zgjedhjeve lokale edhe në Kosovës.

Zgjedhjet serbe në Kosovë, BE-ja e befasuar

Gazeta Start - 13.03.2012

Bruksel - Bashkimi Evropian nuk është shprehur zyrtarisht rreth vendimit të Serbisë që në zgjedhjet e organizuara të përfshijë edhe Kosovën, por jozyrtarisht e ka quajtur një mundësi të tillë si diçka që është në kundërshtim me detyrimet ...

Qeveria kërkon reagimin e BE-së, për zgjedhjet e serbëve

Albeu.com - 13.03.2012

Qeveria e Republikës së Kosovës përmes një deklarate ka reaguar kundër vendimit të Serbisë për mbajtjen e zgjedhjeve lokale edhe në Kosovës. Qeveria e Republikës së Kosovës konsideron se qëndrimi i Beogradit zyrtar për mbajtjen e ...

Qeveria kundërshton zgjedhjet serbe

Albeu.com - 13.03.2012

Qeveria e Kosovës ka dalë me një dekleratë shtypi pak orë pasi që Qeveria e Serbisë vendosi të organizojë zgjedhjet edhe në Kosovë. Qeveria e Republikës së Kosovës konsideron se qëndrimi i Beogradit zyrtar për mbajtjen e zgjedhjeve lokale ...

Qeveria: Zgjedhjet lokale serbe në Kosovë, të papranueshme

LajmiFundit - 13.03.2012

Qeveria e Republikës së Kosovës konsideron se qëndrimi i Beogradit zyrtar për mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë është i pa pranueshëm. Qeveria e Republikës së Kosovës me këtë rast i përkujton edhe njëherë Beogradit zyrtar se Kosova ...

Edhe Franca kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë

Lajmeshqip - 13.03.2012

Paris-I menjëhershëm ka qenë reagimi i Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Europiane të Francës rreth vendimit të Serbisë për t’i mbajtur zgjedhjet lokale në shumicën e komunave të Kosovës.

Zgjedhjet serbe, reagon qeveria: Beogradi s’ka juridiksion

Lajmeshqip - 13.03.2012

Prishtinë-Qeveria e Republikës së Kosovës konsideron se qëndrimi i Beogradit zyrtar për mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë është i pa pranueshëm.

MPJ: Zgjedhjet serbe në Kosovë të paligjshme

Top Channel - 14.03.2012

Ministria e Punëve të Jashtme vlerëson se vendimi i Beogradit për të mbajtur zgjedhjet edhe në disa komuna të Republikës së Kosovës është i paligjshëm dhe i të papranueshëm, pasi cënon integritetin e një vendi fqinj sovran.

BE befasohet nga plani i zgjedhjeve serbe në veri të Kosovës

LajmiFundit - 13.03.2012

Bashkimi Evropian nuk është shprehur zyrtarisht rreth vendimit të Serbisë që në zgjedhjet që i organizon ajo të përfshihet edhe Kosova. Por, jozyrtarisht e ka quajtur një mundësi të tillë si gjë e cila është në kundërshtim me obligimet ...

BE-ja e befasuar për zgjedhjet

Albeu.com - 13.03.2012

Bashkimi Evropian nuk është shprehur zyrtarisht rreth vendimit të Serbisë që në zgjedhjet që i organizon ajo të përfshihet edhe Kosova por jozyrtarishtë e kanë quajtur një mundësi të tillë si gjë e cila është në kundërshtim me obligimet ...

Zgjedhjet serbe, Qeveria e Kosovës kërkon reagimin e BE-së

Telegrafi - 13.03.2012

Qeveria e Republikës së Kosovës përmes një deklarate ka reaguar kundër vendimit të Serbisë për mbajtjen e zgjedhjeve lokale edhe në Kosovës. “Qeveria e Republikës së Kosovës konsideron se qëndrimi i Beogradit zyrtar për mbajtjen e ...

Zgjedhjet serbe në Kosovë të papranueshme

Botasot - 13.03.2012

Qeveria e Republikës së Kosovës konsideron se qëndrimi i Beogradit zyrtar për mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë është i pa pranueshëm. Qeveria e Republikës së Kosovës me këtë rast i përkujton edhe njëherë Beogradit zyrtar se Kosova ...

Franca kërkon nga Serbia të mos i mbajë zgjedhjet në Kosovë!

Botasot - 13.03.2012

- Republika e Francës i ka kërkuar zyrtarisht Serbisë që të heq dorë nga mbajtja e zgjedhjeve lokale në Kosovë, nëse Beogradi zyrtar synon afrimin në Bashkimin Evropian.

Serbia ‘befason’ BE-në, pritet reagimi i Brukselit

Telegrafi - 13.03.2012

Bashkimi Evropian nuk është shprehur zyrtarisht rreth vendimit të Serbisë që në zgjedhjet që i organizon ajo të përfshihet edhe Kosova, por jozyrtarishtë e kanë quajtur një mundësi të tillë si gjë e cila është në kundërshtim me obligimet ...

Zgjedhjet serbe, Qeveria e Kosovës kërkon reagim nga BE

Ora news - 13.03.2012

Qeveria e Kosovës ka reaguar kundër vendimit të Serbisë për mbajtjen e zgjedhjeve lokale edhe në Kosovës. Përmes një deklarate për shtyp Qeveria e Kosovës konsideron se qëndrimi i Beogradit zyrtar për mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë ...

Qeveria e Kosovës kundërshton zgjedhjet serbe në Kosovë

VOA - 13.03.2012

Qeveria e Kosovës e vlerësoi të papranueshëm qëndrimin e Beogradit zyrtar për mbajtjen e zgjedhjeve lokale në Kosovë. Në një komunikatë për opinion thuhet se “qeveria i përkujton edhe njëherë Beogradit zyrtar se Kosova është shtet i ...

Serbia synon të mbajë zgjedhjet lokale edhe në Kosovë

VOA - 13.03.2012

Serbia vendosi sot mbajtjen e zgjedhjeve parlamentare e lokale më 6 maj, me synimin që ato të mbahen edhe në Kosovë, me gjithë kundërshtimin e Prishtinës dhe autoriteteve ndërkombëtare.

Zgjedhjet serbe në Kosovë, Haxhinasto: Një hap mbrapa nga Serbia

Ora news - 13.03.2012

Zgjedhjet serbe në Kosovë vijnë në kundërshtim me marrëveshjen e arritur mes Prishtinës dhe Beogradit. Sipas kreut të diplomacisë shqiptare, Edmond Haxhinasto, ky verpim që po ndërmerret nga pala serbe nuk është i mirëpritur dhe shënon ...

Bashkimi Europian kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë

Ora news - 13.03.2012

Zëdhënësja e nënkryetares së Komisionit Europian, Catherine Ashton, Maja Kocijançiq, ka deklaruar se shpallja e zgjedhjeve serbe në Kosovë nuk është në pajtim me detyrimet ndërkombëtare të Serbisë dhe me Rezolutën 1244 të KS të OKB.

BE-ja e befasuar për zgjedhjet

Botasot - 13.03.2012

Bashkimi Evropian nuk është shprehur zyrtarisht rreth vendimit të Serbisë që në zgjedhjet që i organizon ajo të përfshihet edhe Kosova, por jozyrtarisht e ka quajtur një mundësi të tillë si gjë e cila është në kundërshtim me obligimet ...