TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Krerët e shtetit vizitojnë të aksidentuarit në spital

Gazeta Start - 18.07.2010

Tiranë Krerët më të lartë të shtetit, si presidenti, Bamir Topi dhe kryeministri, Sali Berisha, kanë vizituar mbrëmjen e shkuar të plagosurit e aksidentit tragjik të ndodhur pasditen e shkuar në zonën e Rrëshenit.

Ekspertët: Autobusi është frenuar me shpejtësi

Gazeta Start - 18.07.2010

Rrëshen Pas aksidentit të rëndë të ndodhur mbrëmjen e shkuar në Rrëshen, ekspertët e aksidenteve rrugore kanë nisur hetimet për të zbardhur rrethanat e ngjarjes së rëndë.

Memelli transferohet në "shkretëtirë"

Gazeta Start - 18.07.2010

Migen Memelli firmosi një kontratë 1-vjeçare me klubin nga Arabia Saudite, Al Fayslay of Harma. Ish-sulmuesi i Tiranës dhe Flamurtarit do të përfitojë 320 mijë dollarë në vit, plus lehtësirave të tjera (apartament, makinë).

Starova : Në Holandë lojtarët kanë "tradhëtuar"

Gazeta Start - 18.07.2010

Sapo ka mbërritur në kryeqytet, pas humbjes së thellë që skuadra e Tiranës ka pësuar të enjten në mbrëmje në Utreht, trajneri i bardhebluve, Sulejman Starova, ka lëshuar edhe bombën, duke akuzuar hapur lojtarët e tij se kanë trukuar ...

Aksidenti i Rrëshenit, dy fëmijë në gjendje të rëndë

Gazeta Start - 18.07.2010

Tiranë Burimet më të fundit nga Spitali Ushtarak në Tiranë, thonë se dy fëmijë të plagosur pasditen e së shtunës në aksidentin e Rrëshenit, ndodhen në gjendje të rëndë shëndetësore.

LSI-ja ngushëllon familjet e viktimave të aksidentit

Gazeta Start - 18.07.2010

Tiranë Lëvizja Socialiste për Integrim ka shprehur ngushëllimet për aksidentit tragjik të ndodhur në Gjegjan të Rrëshenit. Sekretari i Përgjithshëm i LSI-së Luan Rama, ne emër të kësaj force politike u ka përcjellë ngushëllimet më të ...

Aksident në minierë , 28 viktima në Kinë

Gazeta Start - 18.07.2010

Hancheng - Të paktën 28 persona gjetën vdekjen në një aksident që ndodhi në një minierë qymyri në veriperëndim të Kinës, njoftoi sot ,Agjencia Hsinhua, që citon burime qeveritare lokale.

Japoni, 10 të vdekur nga shirat e rrëmbyeshëm

Gazeta Start - 18.07.2010

Tokio -Bilanci i shirave të rrëmbyeshëm që ranë këtë javë në perëndim të Japonisë arriti sot në 10 të vdekur, pas gjetjes së një trupi pranë një lumi.

Berisha në Fushë Arrëz: Dje, një tragjedi e madhe

Gazeta Start - 18.07.2010

Rrëshen Kryeministri Sali Berisha ka mbërritur sot në familjen Mustafa në Fushë Arrëz, një prej personave që humbën jetën një ditë më parë në aksident. Dje ishte një tragjedi e madhe.

Shkodër, lë spitalin 10-vjeçari i lënduar në Rrëshen

Gazeta Start - 18.07.2010

Shkodër Dy prej të plagosur të aksidentit të djeshëm të shtruar në spitalin e Shkodrës, po i rikthehen normalitetit. Njëri prej të lënduarve, 10-vjeçari Ilir Prendi, pasi ka marrë mjekimet e nevojshme është larguar nga spitali i Shkodrës ...

Ashton: Të hapen pikat e kalimit në Gaza

Gazeta Start - 18.07.2010

Shefja e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton filloi sot në mëngjes një vizitë tjetër në Rripin e Gazës, njoftoi një gazetar i AFP-së. Gjatë kësaj vizite, e dyta brenda katër muajve, Ashton parashikon të njihet me pasojat e zbutjes së ...

Topi: Tragjedi të tilla duhet të shmangen

Gazeta Start - 18.07.2010

Tiranë Presidenti Bamir Topi, ka zhvilluar sot një vizitë në Spitalin Ushtarak të Tiranës, ku ka vizituar të plagosurit e aksidentit të djeshëm. Gjatë një prononcimi për mediat, Topi ka kërkuar që tragjedi të tilla të shmangen.

Tiranë, gjendet një grua pa jetë tek liqeni Artificial

Gazeta Start - 18.07.2010

Tiranë Një grua pa jetë është gjetur sot në afërsi të liqenit Artificial në Tiranë. Policia tha se viktima e seksit femër e njohur me emrin Irena, është rreth 48-vjeçare.

Deputetët e PS vizitojnë familjet e viktimave

Gazeta Start - 18.07.2010

Rrëshen - Deputetë e Partisë Socialiste Ilir Beqja, Astrit Beci, Ndue Kola, Gjok Jaku, të shoqëruar edhe nga kryetari bashkisë së Pukës, Rustem Strugaj, kanë qenë sot pranë familjeve të viktimave të aksidentit tragjik të Fushë Arrëzit.

Vasili: Strukturat shëndetësore në gatishmëri

Gazeta Start - 18.07.2010

Tiranë - Ashtu sikurse edhe në rastet e tjera të Emergjencave, situata shëndetësore e krijuar që nga e pasditja e së shtunës, është nën kontroll dhe po përballohet me sukses nga ekipi mjekësor.

Meta: Qeveria ndihmë familjeve të viktimave

Gazeta Start - 18.07.2010

Tiranë Numri dy i qeverisë dhe ministri i Jashtëm, Ilir Meta, premtoi sot nga Spitali Ushtarak në Tiranë, se qeveria shqiptare do të ndihmojë të gjitha familjet e prekura nga aksidenti tragjik i një dite më parë në Rrëshen.

Josipovic: Kroacia nuk përzihet në çështjen e Kosovës

Gazeta Start - 18.07.2010

Beograd Presidenti i Kroacisë, Ivo Josipovic, gjatë një takimi në Beograd me presidentin serb, Boris Tadiç, ka deklaruar se shpresonte që autoritetet e Kosovës dhe të Serbisë, në bashkëpunim me bashkësinë ndërkombëtare, të gjejnë një ...

Tiranë: Gjendet një grua pa jetë tek liqeni artificial

Botasot - 18.07.2010

Policia ka bërë të ditur se viktima është një femër rreth 48-vjeçare. Trupi i pa jetë i së cilës është gjetur sot në orët e para të mëngjesit pranë liqenit.

Aksident në Lezhë, dy 18-vjeçarë në gjendje të rëndë

Gazeta Start - 17.07.2010

Lezhë - DY të plagosur është bilanci i një aksidenti të ndodhur dje në aksin rrugor Milot-Rrëshen. Tre të rinjtë u plagosën pasi një automjet tip Benz me targa MR 2905 A u përplas me më një automjet tjetër të tipit Benz kamionçinë, me ...

Përleshje ushtri-banda në Meksikë, 12 të vdekur

Gazeta Start - 17.07.2010

Meksiko Të paktën 12 persona kanë humbur jetën gjatë përleshjeve të ushtrisë meksikane me bandat kriminale në qytetin Nuevo Laredo, në verilindje të Meksikës.

OKB-BE-SHBA dënojnë sulmin kundër xhamisë në Iran

Gazeta Start - 17.07.2010

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Përfaqësuesja e politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian dhe Presidenti amerikan dënuan atentatet terroriste kundër një xhamie shiite në juglindje të Iranit, ku si pasojë humbën jetën të paktën 27 ...

Irani akuzon perëndimorët dhe Izraelin për sulmin

Gazeta Start - 17.07.2010

Teheran - Irani akuzoi sot vendet perëndimore dhe Izraelin se fshihen pas atentatit kamikaz kundër xhamisë shiite në juglindje të Iranit, i cili shkaktoi vdekjen e 27 personave dhe plagosjen e mbi 250 të tjerëve.

Zjarrfikësit francez përleshen me policinë

Gazeta Start - 17.07.2010

Paris Zjarrfikësit francez janë përleshur me policinë gjatë protestave që ato po zhvillonin kundër reformës së pensioneve. Si pasojë e përleshjeve, dy zjarrfikës dhe tre agjentë policie u plagosën dhe pesë zjarrfikës u shoqëruan nga ...

I nxehti përvëlues do të vazhdojë edhe javën tjetër

Gazeta Start - 17.07.2010

Temperaturat e larta të ditëve të fundit do të vijojnë edhe pas ditës së mërkurë të javës së ardhshme. Të premten dhe të shtunën termometri shënoi 40 gradë celcius.

SHBA, burgim të përjetshëm ish-zyrtarit spiun të Kubës

Gazeta Start - 17.07.2010

Uashington - Ish-zyrtari i Departamentit amerikan të Shtetit, Walter Kendall Majers, u dënua me burgim të përjetshëm për rolin e luajtur në një komplot 30-vjeçar që synonte dhënien e dokumenteve sekrete Kubës.

Mou: Jemi për Champions, por s’ka “çmenduri” në merkato

Gazeta Start - 17.07.2010

Portugezi i Realit të Madridit sqaron objektivat e sezonit, por thekson se klubi nuk do të bëjë merkato të shtrenjtë. Kjo skuadër ka në përbërje disa prej lojtarëve më të mirë në botë, prandaj është logjike që të luftojmë për të fituar ...

Rama: Privatizimi i terreneve pengesë për kopshte të reja

Gazeta Start - 17.07.2010

Kryebashkiaku i Tiranës, Edi Rama kritikoi sot politikën e qeverisë në sektorin e privatizimeve si penguese për shtimin e mjediseve në shërbim të fëmijëve të kryeqytetit.

Del Piero: Dua të fitoj para se të lë Juven

Gazeta Start - 17.07.2010

Kapiteni bardhezi i ka idetë e qarta për sezonin e ri: Dua të fitoj diçka para se ti jap lamtumirën Juventusit. Kemi të njëjtin synim si atëherë kur ramë në Serinë B: fitoren.

Rrëshen, autobusi bie në humnerë, 8 të vdekur

Gazeta Start - 17.07.2010

Rrëshen Një autobus ka dalë nga rruga rreth orës 17:00 të ditës së diel në aksin Rrëshen-Fushë Arrëz dhe ka rënë rreth 500 metra në greminë. Sipas të dhënave paraprake, si pasojë e aksidentit të rëndë kanë humbur jetën tettë persona mes të ...

Aksidenti në Rrëshen, numri i të vdekurve arrin në 14

Gazeta Start - 17.07.2010

Ka shkuar në 14 numri i të vdekurve nga aksidenti në Rrëshen pasditen e sotme, kur një autobus i linjës Fushë Arrëz-Durrës dhe anasjelltas, doli nga rruga duke përfunduar rreth 500 metra në humnerën e lumit Fan.

BE fut në agjendë heqjen e vizave për Shqipërinë

Yll Press - 17.07.2010

Për të arritur deri këtu, të gjithë ministrat e Brendshëm të BE-së duhet të bien dakord për ndërmarrjen e një vendimi të tillë, çka do të ndikojë edhe vëzhgimet e fundit të ekspertëve të unionit që sapo përfunduan një vizitë të tyre në ...

Plagosen 4 maturantë në një aksident rrugor

Gazeta Start - 16.07.2010

Lezhë Katër të rinj kanë mbetur të plagosur nga një aksident automobilistik, ngjarje e ndodhur në aksin Milot-Rrëshen. Ngjarja e rëndë ndodhi mëngjesin e sotëm, kur dy automjete janë përplasur fort midis tyre.

Dhimitër Orgocka i pari në takimin ndërkombëtar të dramës

Gazeta Start - 16.07.2010

U zhvillua këto ditë në Maqedoni edicioni i tetë i takimit ndërkombëtar të dramës Aktori i Europës. Në këtë aktivitet kulturor morën pjesë trupa dhe aktorë nga Greqia, Rusia, Maqedonia, Mali i zi, Sllovenia, Kroacia etj.

Durrës, plagoset shqiptari nga Gostivari

Gazeta Start - 16.07.2010

Durrës Një 40-vjeçar nga Gostivari i Maqedonisë ka mbetur i plagosur sot me armë në plazhin e qytetit të Durrësit. Ngjarja ndodhi orët e para të mëngjesit të sotëm, kur tre persona kanë qëlluar mbi burrin, i cili punonte si kuzhinier në ...

Qëndrimi i Kinës rreth Kosovës, i njëjti

Gazeta Start - 16.07.2010

Prishtinë - Pozicioni i Kinës ndaj Kosovës dhe mbështetja për integritetin territorial të Serbisë do të mbeten të pandryshuara, deklaroi Vu Banguo, një nga drejtuesit e parlamentit kinez në Beograd.

Iran, mbi 27 të vdekur nga një atentat i dy-fishtë

Gazeta Start - 16.07.2010

Teheran - Të paktën 27 persona humbën jetën dhe 160 të tjerë u plagosën si pasojë e një atentati të dyfishtë vetëvrasës kundër një xhamie shiite në juglindje të Iranit.

Gruevski: Ekziston klimë më e përmirësuar për emrin

Gazeta Start - 16.07.2010

Sarajevë - Kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski, deklaroi në Sarajevë se ende nuk ka ndonjë zgjidhje mes Shkupit dhe Athinës për mbylljen e çështjes së emrit, por u shpreh optimist se gjërat do të lëvizin në drejtim pozitiv.

Dielli përvëlon, temperatura rekord sot në Shqipëri

Gazeta Start - 16.07.2010

Tiranë Gjatë ditës së sotme prite të shënohet temperatura më e lartë për gjatë këtij viti në vendin tonë. Termometri në Tiranë dhe në shumë qytete të tjera të Shqipërisë do të shënojë 37 gradë celsius, çka do të shënojë edhe ditën më të ...

Irak, 30 të vdekur pas zjarrit në një hotel

Gazeta Start - 16.07.2010

Sulejmania - Rreth 30 persona humbën jetën dhe 22 të tjerë u plagosën, pas zjarrit në një hotel në Sulejmania, në veri të Irakut. Lajmi bëhet i ditur nga drejtori i spitalit të qytetit, Ricot Hamma Rachid, I cili saktësoi se "kemi marrë ...

Kryeministri Thaçi javën e ardhshme në SHBA

Gazeta Start - 16.07.2010

Prishtinë - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, javën e ardhshme do të qëndrojë për një vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Elbasan, plagoset rëndë me thikë 37-vjeçari

Gazeta Start - 16.07.2010

Elbasan Një shtetas ka mbetur i plagosur rëndë mbrëmjen e shkuar në rajonin e Elbasanit. Ngjarja ndodhi np fshatin Griqan të komunës Labinot, kur 35-vjeçari me iniciale G.M, është goditur disa herë me thikë nga një shtetas, duke i ...

Besa kapitullon me 5 "plumba" që në betejën e parë

Gazeta Start - 16.07.2010

Besa është treguar e pafuqishme ndaj grekëve të Olimpiakosit, duke u mposhtur me rezultatin e thellë 0-5. Ndeshja e luajtur në stadiumin kombëtar Qemal Stafa ka nisur me ritme të shpejta por ekipi kavajas nuk ka mundur të ruaj ritmin e ...

Vlorë, ekzekutohet me armë ndërtuesi i pallatave

Gazeta Start - 16.07.2010

Vlorë Një 37-vjeçar nga Vlora është gjetur i vrarë sot pranë banesës së tij në rrethana misterioze. Ngjarja ka ndodhur në zonën e Ujit të Ftohtë, zonë e mjaft populluar këtë stinë vere.

Berisha: Çdo përpjekje për autonominë e universiteteve

Gazeta Start - 16.07.2010

Durrës Kryeministri, Sali Berisha mori pjesë në ceremoninë e diplomimit, të brezit të dytë, të studentëve të Universitetit Aleksandër Moisiu në Durrës.

BE fut në axhendë heqjen e vizave për Shqipërinë

Gazeta Start - 16.07.2010

Bruksel Bashkimi Evropian ka bërë një tjetër hap për liberalizimin e vizave për qytetarët e Shqipërisë dhe ato të Bosnjës. Presidenca belge ka futur në axhendën e saj gjashtëmujore shqyrtimin e heqjes së vizave nga ministrave të Brendshëm ...

Greqi, një tërmet 5,1 ballë godet ishullin Hios

Gazeta Start - 16.07.2010

Athinë - Një tërmet me magnitudë 5,1 ballë të shkallës Rihter goditi sot në orën lokale 11:11 jugperëndimin e ishullit Hios në Dhodhekanisi. Lajmi bëhet i ditur nga Instituti Gjeodinamik i Observatorit të Athinës, I cili konfirmon se nuk ...

Japoni, 5 të vdekur nga shirat e rrëmbyeshëm

Gazeta Start - 16.07.2010

Tokio - Të paktën pesë persona kanë humbur jetën dhe tetë të tjerë rezultojnë të zhdukur si pasojë e shirave të rrëmbyeshëm që përfshinë këtë javë pjesën perëndimore të Japonisë.

Tiranë, sekuestrohet 9 kg drogë, pranga 27-vjeçarit

Gazeta Start - 16.07.2010

Tiranë Policia e Tiranës ka sekuestruar një sasi prej 9 kg lëndë narkotike e dyshuar cannabis sattiava. Sasia e drogës u sekuestrua gjatë ditës së djeshme në automjetin tip Benz, me targa LU 9473 B në pronësi të shtetasit Lulëzim Tabaku.

Kavajë, u dënua në Itali, pranga 39-vjeçarit

Gazeta Start - 16.07.2010

Kavajë Policia e Kavajës ka arrestuar sot një shumë të kërkuar nga drejtësia italiane. Eduardo Krasniqi, 39-vjeç, është prangosur sot, pasi ai akuzohet për drejtimin e organizatave kriminale.

Prifti i përgjigjet PS: Rama fsheh të vërteta të mëdha

Gazeta Start - 16.07.2010

Tiranë Ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti reagoi sërish sot ndaj akuzave të opozitës në lidhje me pasurinë e tij personale. Lidhur me padinë e përgatitur nga PS, Prifti u shpreh se e mirëpret atë.

Izraelitët: Administrata amerikane, pro-palestineze

Gazeta Start - 16.07.2010

Jerusalem Izraelitët vazhdojnë të mendojnë se administrata amerikane nën drejtimin e Presidentit, Barak Obama, mbështet më shumë palestinëzët sesa Izraelin.

10 momentet më të rëndësishme të botërorit

Gazeta Start - 16.07.2010

Tani që botërori afrikanojugor ka ulur siparin, le të hedhim një sy në momentet më të rëndësishme, që në një mënyrë apo në një tjetër, vendosën fatin e kombëtareve pjesëmarrëse. 1.

“Gërdeci”, kreu i bashkisë së Vorës dëshmon në seancë

Gazeta Start - 16.07.2010

Tiranë - Në gjyqin në ngarkim të tragjedisë ka dëshmuar sot kryetari i Bashkisë së Vorës, Fiqiri Ismaili , i cili ka mohuar të kishte dijeni mbi ngritjen e fabrikës së demontimit të armëve.

Greqi, një tërmet 5,1 ballë godet ishullin Hios

BalkanWeb - 16.07.2010

ATHINË- Një tërmet me magnitudë 5,1 ballë të shkallës Rihter goditi sot në orën lokale 11:11 jugperëndimin e ishullit Hios në Dhodhekanisi, njoftoi Instituti Gjeodinamik i Observatorit të Athinës.

Vendimi i GJND-së për Kosovën, më 22 korrik

Gazeta Start - 15.07.2010

Hagë - Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë ka bërë të ditur se opinioni këshillues lidhur me ligjshmërinë e shpalljes së pavarësisë së Kosovës do të shpallet më 22 korrik.

Jeremiç: GJND-ja nuk do të jetë fundi i luftës së Serbisë

Gazeta Start - 15.07.2010

Ministri i Jashtëm serb, Vuk Jeremiç, duke reaguar ndaj lajmit se GJND-ja do të publikojë mendimin këshillëdhënës më 22 korrik, tha se ky do të jetë momenti i të vërtetës për Prishtinën.

Elbasan, vetëhelmohet nëna e dy fëmijëve

Gazeta Start - 15.07.2010

Elbasan Një grua 30-vjeçare nga qyteti i Elbasanit, nënë e dy fëmijëve, i ka dhënë fund jetës në mënyrë tragjike duke u vetëhelmuar me fostoksinë.

Sa më shumë çokollatë për gratë shtatzëna!

Gazeta Start - 15.07.2010

Studimet tregojnë se konsumimi i çokollatës nga gratë shtatzëna ul riskun e lindjes para kohe. Studiuesit pohojnë se ngrënia e çokollatës pakëson shfaqjen e preeklampsisë, e cila njihet si lindje e parakohshme.

Greva greke, ndërpritet përkohësisht puna në Kakavijë

Gazeta Start - 15.07.2010

Kakavijë Puna në doganën e Kakavijës është bllokuar sot rreth orës 10:00, dhe do të qëndrojë e tillë deri në orën 13:30, si pasojë e grevës së doganierëve grekë.

Moskë, korriku muaji më i nxehtë që prej 130 vitesh

Gazeta Start - 15.07.2010

Moskë Kryeqyteti rus, Moska, ditët e fundit është përfshirë nga temperature jashtëzakonisht të larta. Media ruse njofton se pritet që temperaturat të vazhdojnë edhe në ditët në vazhdim në 34-36 gradë Celsius.

Irlandë e Veriut, militantët përleshen me policinë

Gazeta Start - 15.07.2010

Londër Militantët nacionalistë në Irlandën e Veriut u përleshën dje me policinë në natën e katërt të dhunës në kuadër të festimeve tradicionale.

Ja formacioni i dështuar i botërorit

Gazeta Start - 15.07.2010

Tashmë që botërori afrikanojugor përfundoi, le ti hedhim një sy formacionit me 11 lojtarët që zhgënjyen plotësisht me paraqitjet e tyre. Në formacionin 4-1-3-2 , në portë me meritë qëndron Robert Grin i Anglisë , që la gjurmë me gafën e ...

Kuvendi diskuton projektigjin e Policisë Gjyqësore

Gazeta Start - 15.07.2010

Tiranë Kuvendi diskutoi sot në seancën plenare për disa ndryshime në ligjin "Për organizimin dhe funksionimin e policisë gjyqësore", të propozuara nga qeveria në kuadër të reformës në drejtësi.

Vizat, përfundon misioni i ekspertëve të BE-së

Gazeta Start - 15.07.2010

Tiranë Ekspertët nga shtetet anëtare të Bashkimit Evropian përfunduan sot misionin teknik në Shqipëri, në kuadër të procesit për liberalizimin e vizave.

Rektorët kundër draftit të Ministrisë së Arsimit

Gazeta Start - 15.07.2010

Tiranë Rektorët e universiteteve publike kundërshtojnë propozimin e Ministrisë së Arsimit për financimin e universiteteve private me fondet e buxhetit të shtetit.

Klinton- Zbogar bisedojnë rreth Ballkanit perëndimor

Gazeta Start - 15.07.2010

Uashington Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, priti në Uashington ministrin slloven të punëve të jashtme. Temat kryesore të bisedimeve ishin Maqedonia, Kosova, Serbia dhe Bosnje-Hercegovina.

Ranieri shënjestron Interin: Gati të fitojmë

Gazeta Start - 15.07.2010

Tekniku verdhekuq ka dhënë sot konferencën e parë për sezonin e ri, duke u ndalur te rivaliteti i sezonit të kaluar me Interin në kampionat dhe në Kupën e Italisë.

Morati: Kemi oferta për Balotelin, po i shqyrtojmë

Gazeta Start - 15.07.2010

Bosi zikaltër ka pranuar interesimin e disa klubeve europiane për sulmuesin 19-vjeçar, duke theksuar se kërkesat po diskutohen së bashku me lojtarin. Ai është një futbollist i talentuar, shumë klube e kërkojnë.

Dështon sërish miratimi i buxhetit të Tiranës

Gazeta Start - 14.07.2010

Tiranë Miratimi i buxhetit të Bashkisë së Tiranës për vitin 2010 dështoi sërish dje, pas mosmarrëveshjeve mes këshilltarëve të majtë dhe të djathtë.

Skëndërbeu i "ngul tre shpata" Besës

Gazeta Start - 14.07.2010

Skuadra e Skëndërbeut të Korcës i ka rrëmbyer Besës tre lojtar kryesor para ndeshjes së rëndësishme që do të luajnë kavajasit ndaj Olimpiakosit.

SHBA të angazhuara për forcimin e pozicionit të Kosovës

Gazeta Start - 14.07.2010

Ministrja e Administratës Publike, Edita Tahiri, u prit të martën në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, ku është takuar me drejtorin për Evropën Qendrore dhe Juglindore, Jeffrey Hovenier, në një takim ku është biseduar ...

Kajro, shtatë të vdekur nga rrëzimi i një ndërtese

Gazeta Start - 14.07.2010

Kajro Rrëzimi i një ndërtese në Kajro, shkaktoi vdekjen e të paktën shtatë personave. "Shtatë persona mbetën të vdekur dhe një i tetë është plagosur rendë nga rrëzimi i një ndërtese banimi në lagjen Darb el-Ahmar, në qendër të Kajros", ...

Durrës, mbi 100 femra të dhunuara mbrohen nga shteti

Gazeta Start - 14.07.2010

Durrës Mbi 100 gra dhe vajza në qytetin e Durrësit janë marrë nën mbrojtjen e shtetit, pas denoncimeve të depozituara për dhunim fizik ndaj tyre.

Francë, miratohet ligji për ndalimin e burkës

Gazeta Start - 14.07.2010

Asambleja kombëtare franceze miratoi dje me shumicë votash projektligjin që parashikon ndalimin e veshjes së mbulesës së plotë (burka) në të gjitha hapësirat publike, rrugët dhe sheshet.

Bode: Opozita kërkon të nxijë arritjet e qeverisë

Gazeta Start - 14.07.2010

Tiranë Ministri i Financave, Ridvan Bode deklaroi sot gjatë një konference për shtyp, se bilanci tregtar i Shqipërisë ka shënuar një përmirësim dhe janë rritur investimet e huaja.

Britani, arrestohen 6 shqiptarë për trafikim njerëzor

Gazeta Start - 14.07.2010

Londër Gjashtë shtetas shqiptarë u arrestuan nga policia britanike me akuzën e trafikimit të qenieve njerëzore. Grupi shqiptar u ndalua sot rreth orës 07:00, ndërkohë që emrat e pjesëtarëve nuk janë bërë publik.

Kaka’, e ardhmja larg Realit? Ançeloti e pret në Londër

Gazeta Start - 14.07.2010

Afrimet e reja në ekipin kryeqytetas dhe forma jo e mirë në sezonin e parë si galaktik, mund të bëjnë që e ardhmja e Rikardo Kakasë të jetë larg Spanjës sezonin e ardhshëm.

Maxhoranca: Transparencë pa shkelur Kushtetutën

Gazeta Start - 14.07.2010

Tiranë Përfaqësuesi i maxhorancës në negociatat me opozitën për zgjidhjen e krizës, Astrit Patozi, shprehet se ditët e ardhshme do të procedohet për ngritjen e komisionit hetimor, me qëllim transparencën e zgjedhjeve dhe jo Kushtetutën e ...

Henri lë Barçën për Nju Jork Red Bulls në SHBA

Gazeta Start - 14.07.2010

Aventura e sulmuesit francez me klubin katalanas përfundon me kaq. Henri nënshkroi sot me klubin amerikan të Nju Jork Red Bulls. Lajmi u konfirmua sot nga vetë klubi që militon në superligën amerikane.

Spanja e para e botës, Shqipëria ngjit 8 shkallë

Gazeta Start - 14.07.2010

Spanja është skuadra më e mirë e botës. Në renditjen e re e të FIFA-s për muajin korrik kampionët e rinj të botës kryesojnë listën me një diferencë të konsiderueshme nga vendi i dytë që janë nën kampionët e botës portokallinjtë e Holandës.

Tani të gjithë duan të sfidojnë Spanjën

Gazeta Start - 14.07.2010

Pas fitimit të kupës së Botës, në drejtim të të kuqve kanë mbërritur kërkesa pa fund për të zhvilluar ndeshje miqësore. Ndërkaq, Karles Pujol i jep lamtumirën kombëtares.

5 dështakët e Botërorit

Gazeta Start - 14.07.2010

Pas përfundimit të Kupës së botës janë publikuar edhe pesë trajnerët që kanë dështuar me kombëtaret e tyre në kompeticionin afrikan. Trajnerët më i dështuar nga 5-shja e famshme është Rajmond Domenek që me Francën tij nuk arriti të kalojë ...

Pesë ushtarë amerikanë vriten në Afganistan

Gazeta Start - 14.07.2010

Kabul Pesë ushtarë të tjerë amerikanë u vranë sot në Afganistan, duke e çuar në 11 numrin e ushtarëve të NATO-s të vrarë në 24 orë. Lajmi konfirmohet nga NATO-ja e cila saktëson se katër ushtarë amerikanë të Forcave Ndërkombëtare të ...

Medvedevrusëve: Hiqni dorë nga korrupsioni i përditshëm

Gazeta Start - 14.07.2010

Moskë - Presidenti i Rusisë, Dmitri Medvedev, shprehu sot me keqardhje se korrupsioni vazhdon të jetë pjesë e pandarë e jetës së rusëve dhe se përpjekjet kundër këtij problemi nuk do mjaftonin në së populli vazhdon të japë ryshfete.

Britani, ulet papunësia dhe kërkesat për ndihmë sociale

Gazeta Start - 14.07.2010

Londër Papunësia dhe kërkesat për ndihmë nga shteti në Britaninë e Madhe kanë rënë në nivelin më të ulët që prej një viti. Sipas të dhënave të Institutit kombëtar të statistikave, cituar nga agjencia Bloomberg, niveli i papunësisë deri në ...

Toti mirëpret Adrin: Do bëjmë gjëra të mëdha së bashku

Gazeta Start - 14.07.2010

Kapiteni verdhekuq i ka uruar mirëseardhjen blerjes më të re të klubit, Adriano, duke u shprehur i sigurt se me të Roma do të jetë akoma më e fortë sezonin e ardhshëm. E dimë që ai mund ta zgjidhë një ndeshje i vetëm.

Rosi lë pas dëmtimin, gati për garën e Gjermanisë

Gazeta Start - 14.07.2010

Piloti italian i Jamahas e ka marrë plotësisht veten nga dëmtimi në këmbë dhe do të jetë në pistën e Saksenringut në Gjermani këtë fundjavë. Pesarezi e ka marrë vendimin pas rezultateve pozitive të radiografisë paraditen e sotme, lidhur me ...

PS diskuton për rifillimin e negociatave me maxhorancën

Gazeta Start - 13.07.2010

Tiranë Grupi parlamentar i Partisë Socialiste pritet të mlidhet sot rreth 13:00, për të diskutuar në lidhje me ecurinë e bisedimeve dhe negociatave me maxhorancën.

Korçë, makina plagos rëndë nënën dhe fëmijën 3-vjeçar

Gazeta Start - 13.07.2010

Korçë Një aksident rrugor shkaktoi plagosjen e rëndë të një gruaje dhe fëmijës së saj 3-vjeçar mëngjesin e sotëm në qytetin e Korçës. Lajmi bëhet i ditur nga policia lokale, sipas së cilës 25-vjeçarja Brunilda Beshiri dhe djali i saj ...

Karabinierët godasin "Ndragetan", 300 të arrestuar

Gazeta Start - 13.07.2010

Romë Karabinierët dhe policia e shtetit kanë arrestuar mbi 300 persona gjatë një operacioni kundër organizatës mafioze "Ndrageta". Burime nga hetuesia shpjegojnë se ky është operacioni më i madh i këtij lloji në vitet e fundit.

Shkupi i trembet ndarjes së Kosovës

Gazeta Start - 13.07.2010

Shkup - Maqedonia do ta pësojë më shumë nga ndarja e mundshmee e Kosovës. Ekspertët mendojnë se paralajmërimet për shkëmbimin e territoreve në rajon mund të dëmtojnë qetësinë e brishtë.

Trichet: Investuesit të mos e nënvlerësojnë eurozonën

Gazeta Start - 13.07.2010

Romë - Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane,Jean Claude Trichet, deklaroi sot se investuesit nuk duhet të nënvlerësojnë ekonominë e Eurozonës.

Gjermani, një i vdekur dhe mbi 20 të plagosur nga stuhitë

Gazeta Start - 13.07.2010

Berlin Një stuhi e furishme ka goditur Gjermaninë duke shkaktuar një të vdekur dhe mbi 20 të plagosur. Lajmi bëhet i ditur nga autoritetet vendore të cilat konfirmojnë gjithashtu se një pjesë e trafikut hekurudhor është paralizuar.

Meta vlerëson bashkëpunimin me FMN-në

Gazeta Start - 13.07.2010

Tiranë - Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta priti sot në një takim të veçantë Shefin e Misionit të FMN-së në Shqipëri, z. Gerwin Bell. Gjatë këtij takimi, z. Meta dhe z.

Spanjë, mbërrijnë shtatë ish-të burgosur kubanë

Gazeta Start - 13.07.2010

Madrid - Shtatë ish të burgosur politikë kubanë dhe familjet e tyre mbërritën sot në Madrid. Për lirimin e tyre negociuan Spanja dhe Kisha Romano-Katolike.

Rrëshqitje dherash në Kinë, 17 persona humbin jetën

Gazeta Start - 13.07.2010

Pekin Të paktën 17 persona kanë humbur jetën dhe mbi 44 të tjerë rezultojnë si pasojë e rrëshqitjes së dherave të zhdukur në jugperëndim të Kinës.

Meta: PS të bashkëpunojë për zbatimin e rezolutës së PE

Gazeta Start - 13.07.2010

Tiranë - Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Ilir Meta, përshëndeti propozimin e bërë dje nga Kryeministri Sali Berisha, drejtuar PS-së, që të punojnë së bashku për implementimin e rezolutës së Parlamentit Evropian.

Francë, sot votohet projektligji për ndalimin e burkës

Gazeta Start - 13.07.2010

Paris - Asambleja kombëtare franceze do të votojë sot projektligjin që parashikon ndalimin e veshjes së mbulesës së plotë (burka) në të gjitha hapësirat publike, rrugët dhe sheshet.

OKB kundër projektligjit italian për përgjimet

Gazeta Start - 13.07.2010

Gjenevë - Raportuesi special i Organizatës së Kombeve të Bashkuara për lirinë e shprehjes, Frank La Rue, deklaroi sot qeveria italiane "duhet të anulojë ose të modifikojë projektligjin për përgjimet telefonike sepse nëse do të miratohej në ...

Tiranë, punëtori rrëzohet nga kati i pestë i pallatit

Gazeta Start - 13.07.2010

Tiranë Një person humbi jetën sot në Tiranë, ndërsa ishte duke punuar për rregullimin e një ashensori të një pallati. Viktima 50-vjeçar, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, ra nga kati i pestë i një prej ndërtesave në Kinostudio.

BE dhe Autoriteti Palestinez dënojnë veprimet izraelite

Gazeta Start - 13.07.2010

Bruksel Izraeli prishi disa ndërtesa palestineze në Jerusalemin Lindor, në mënyrë që të ndërtojë vendbanime izraelite. Komisioni Evropian dhe Autoritetit Palestinez i dënuan sot këta veprime të shtetit hebre duke i konsideruar si një ...

SHBA-të angazhohen për fuqizimin e pozicionit të Kosovës

Telegrafi - 13.07.2010

Ministrja e Administratës Publike, Edita Tahiri, të martën është pritur në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, ku është takuar me drejtorin për Evropën Qendrore dhe Juglindore, Jeffrey Hovenier, në një takim ku është ...

Ugandë, mbi 74 të vdekur nga një atentat i dyfishtë

Gazeta Start - 12.07.2010

Kampala Të paktën 74 persona gjetën vdekjen dhe 65 të tjerë u plagosën nga një atentat i dyfishtë që goditi dje në mbrëmje dy restorante në Kampala të Ugandës.

Forlan, “Topi i artë” i botërorit

Gazeta Start - 12.07.2010

Sulmuesi uruguajan ka fituar Topin e artë si lojtari më i mirë në botërorin e Afrikës së Jugut. Myler i riu më i mirë. Bomberi që luan me Atletikon e Madridit mori 23,4 për qind të votave, duke lënë në vend të dytë fantazistin e Holandës, ...

Ekzekutim i dyfishtë në Pojan të Korçës

Gazeta Start - 12.07.2010

Korçë Një ngjarje e rëndë tronditi mbrëmë fshatin Pojan të Korçës gjatë kohës që po ndiqej finalja e Botërorit, ku kanë mbetur të vrarë dy persona.

Sundimtarët e rinj të botës tregojnë sekretin e fitores

Gazeta Start - 12.07.2010

"Fituam se luftuam gjithmonë për topin e parë dhe vrapuam shumë". Arkitekti që arriti të shpallë Spanjën për herë të parë në historinë e saj kampione bote, Vinsente Del Boske, tregon sekretin e fitores në filnale.

Një tërmet 6,2 ballë godet Kilin

Gazeta Start - 12.07.2010

Santiago - Një tërmet me magnitudë 6,2 ballë të shkallës Rihter goditi dje në mbrëmje verilindjen e Kilit, në rajonin e Antofagastas. Lajmi bëhet i ditur nga Instituti Gjeofizik Amerikan (USGS), i cili saktësoi se epiqendra e tërmetit u ...

Rexhepi: Tadiç mos të përzihet në punët e Kosovës

Gazeta Start - 12.07.2010

Prishtinë - Ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi ka kërkuar nga presidenti serb, Boris Tadiç, që të shohë punët e veta dhe mos të përzihet në punët e Kosovës.

Ja kush janë 11-të yjet e botërorit Afrikan

Gazeta Start - 12.07.2010

Pas përfundimit të kompeticionit më të madh futbollistik në botë Afrika e Jugut 2010 me njëhërë janë listur 11-të yjet që kanë shkëlqyer më shumë.

Humbja në finale, holandezët e kanë me gjyqtarin

Gazeta Start - 12.07.2010

Dështimi katër minuta nga gjuajtjet e penalltive, nuk ka lënë shije të mirë në kampin holandez, që një pjesë të humbjes ia faturon gjyqtarit anglez Hauard Ueb. Trajneri Van Marvijk u shpreh i zhgënjyer në përfundim të finales.

Biblioteka e Durrësit së shpejti me “fytyrë” të re

Gazeta Start - 12.07.2010

Durrës Biblioteka e Durrësit pritet të ndryshojë pamje, falë një fondi prej 1 milionë lekësh të lëvruar nga Këshilli Bashkiak për riparimin e pjesshëm të godinës.

Cikalleshi: Olimpiakosin "kurban" për hir të shqiptarëve

Gazeta Start - 12.07.2010

Olimpiakosi ndaj Besës fatin e Brezhanias. Talenti kavajas i Besës Sokol Cikalleshi shpreh optimizmin që po përjeton kampi kavajas para ndeshjes së rëndësishme me grekët e Olimiakosit.

Berisha: Ulja e shpenzimeve, për të mos rritur borxhin

Gazeta Start - 12.07.2010

Tiranë Kryeministri Sali Berisha deklaron se shkurtimi i shpenzimeve buxhetore u bë që të mos lejohej rritja e mëtejshme e borxhit publik. Deklarata e kryeministrit Berisha erdhi në mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë Demokratike, ku ...

Kriza qeveritare greke paralajmëron zgjedhje të reja

Gazeta Start - 12.07.2010

Athinë - Projektligji për reformën në sistemin e pensioneve ndoshta u miratua nën kërcënimin e zgjedhjeve të parakohshme, por një ditë pas miratimit u bë e qartë se ekziston një krizë dhe gjendja në qeverinë greke është e tensionuar.

“Azia të jetë vigjilente përballë turbulencave ekonomike”

Gazeta Start - 12.07.2010

Seul - Drejtori i përgjithshëm i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Dominique Strauss-Kahn, theksoi sot se përfaqësuesit e lartë financiarë të Azisë duhet të qëndrojnë vigjilentë dhe të presin turbulenca të reja ekonomike.

Sundimtarët e botës kthehen në Spanjë

Gazeta Start - 12.07.2010

Kombëtarja spanjolle e futbollit u kthye triumfatore në Madrid, pas suksesit në Afrikë të Jugut, ku fitoi trofeun e Kupës së Botës. Avioni me trajnerin Vicente del Bosque, stafin dhe lojtarët e tij u ul në aeroportin Barajas.

Sejdiu:Kosova çdo dite e më shumë po e ndërton shtetësinë

Gazeta Start - 12.07.2010

Prishtinë Republika e Kosovës çdo ditë e më shumë po e ndërton shtetësinë dhe po punon për thellimin e marrëdhënieve me institucionet, organizatat dhe aleatët e saj kudo në botë, theksoi Presidenti Sejdiu sot në fjalimin vjetor në ...

Thaçi: Tadiç të përkulet edhe para viktimave kosovare

Gazeta Start - 12.07.2010

Prishtinë - Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, i kërkoi sot Presidentit serb, Boris Tadiç, që të përkulet para viktimave që Serbia shkaktoi në Kosovë, ashtu siç bëri dje në Srebrenicë.

"Njohja e Kosovës nuk është drejtuar kundër Serbisë"

Gazeta Start - 12.07.2010

Beograd - Kryeministri turk, Rexhep Tajip Erdoan, gjatë vizitës në Serbi theksoi se qëndrimi i Ankarasë zyrtare pro Kosovës "nuk është i drejtuar kundër Serbisë".