TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Meta: Politika përjashtuese ka penguar Shqipërinë

Gazeta Start - 17.10.2010

Fier Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta zhvilloj dje një takim në Qytetin e Fierit me qindra simpatizantë të kësaj partie. Gjatë fjalës së tij, Meta tha se politika e LSI-së, nuk është ajo e largimit të shqiptarëve, por e ...

MASH kritere për pedagogët: 1536 orë punë në vit

Gazeta Start - 17.10.2010

Tiranë - Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka përcaktuar ngarkesat mësimore të personelit akademik, për të gjitha universitetet publike të vendit, për vitin e ri akademik 2010-2011, duke shtuar vetëm tre pika të reja.

PD: Vendimi i LDK-së, i papërgjegjshëm

Gazeta Start - 17.10.2010

Prishtinë - Partia e Drejtësisë (PD) e konsideroi si veprim të pa përgjegjshëm, vendimin e Lidhjes Demokratike të Kosovës për të dalë nga koalicioni qeveritar.

Kinë, arrin në 26 numri i viktimave në minierë

Gazeta Start - 17.10.2010

Pekin Të paktën 26 minatorë kanë humbur jetën dhe 11 të tjerë gjenden ende të bllokuar në fundin e një miniere qymyri në Kinë. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia kineze e lajmeve, Hsinhua, e cila sqaron se minatorët humbën jetën pas një ...

Peshkopi, vdes 40-vjeçari, u zu nga gurët

Gazeta Start - 17.10.2010

Peshkopi Një burri mbeti i vdekur sot në fshatin Maqellar të Peshkopisë, teksa po shkarkonte një makinë me gurë. Viktima është shtetasi Adhurim Seferi, 40-vjeç, i cili ka humbur jetën pasi e kanë goditur gurët teksa po i shkarkonte.

DASH: Dialogu me Serbinë të vijojë para votimeve

Gazeta Start - 17.10.2010

Uashington Për Shtetet e Bashkuara, pavarësisht zgjedhjeve në Kosovë, bisedimet Prishtinë-Beograd duhet të vazhdojnë. Në një reagim së fundi nga Departamenti Amerikan i Shtetit, theksohet se dialogu midis dy vendeve mbetet shumë i ...

Vlorë, gjendet i pa jetë në shtyllë një burrë

Gazeta Start - 17.10.2010

Vlorë Një person u gjet pa jetë sot në qytetin e Vlorës pranë një shtylle elektrike. Policia lokale bëri të ditur se viktima rreth të 40-tave dhe i pa identifikuar, është gjetur rreth orës 11:00 të kësaj të diele.

Biznesi ankesa për energjinë, kontratë të re me OSSH

Gazeta Start - 17.10.2010

Tiranë Biznesi ka shprehur shqetësimin për ndërprerjet e energjisë elektrike nga kompania e shpërndarjes. Në një reagim të sajin, Konfederata e Industrisë shprehet se përballë kësaj situate, do të kërkohet ndryshimi dhe përmirësimi i ...

Gyl: Bashkimi Evropian nuk duhet ta ketë “frikë” Turqinë

Gazeta Start - 17.10.2010

Ankara - Presidenti turk, Abdullah Gyl, deklaroi se "Bashkimi Evropian me 500 milionë banorë nuk duhet të ketë frikë nga Turqia me 70 milionë banorë".

Tiranë, protestojnë banorët për mungesën e ujit

Gazeta Start - 17.10.2010

Tiranë Dhjetëra banorë kanë protestuar sot në zonën e quajtur Unaza e Re në Tiranë. Shkak është bërë prej vitesh e ujit të pijshëm për këtë pallatesh të ndërtuar dekadën e fundit në këtë zonë.

Sekuestrohet 600 mijë mall kontrabandë, një në pranga

Gazeta Start - 17.10.2010

Tiranë Një operacion i policisë së Tiranës, i koduar “Prespa” përfundoi me bllokimin e një sasie mallrash kontrabandë veshmbathje. Ndërkohë, policia ka arrestuar një shtetas si dhe ka shpallur në kërkim një tjetër.

Indi, 10 të vdekur në një tempull

Gazeta Start - 17.10.2010

Patna - Të paktën 10 persona kanë humbur jetën në shtetin e Biharit, në lindje të Indisë si pasojë e panikut që u përhap në turmën prej dhjetëra mijëra personash.

Xhaçka i përgjigjet Haxhinastos: Ne e kemi bërë ofertën

Gazeta Start - 17.10.2010

Tiranë Socialistët iu kundërpërgjigjën ftesës së ministrit të Jashtëm, Edmon Haxhinasto për pjesëmarrjen e opozitës në reformat integruese. Deputetja Olta Xhaçka i kujtoi ministrit Haxhinasto se shkaktare e krizës është vetë maxhoranca.

Ish-qeveria greke kritikohet për krizën ekonomike

Gazeta Start - 17.10.2010

Athinë - Kryeministri i Luksemburgut, Jean-Claude Juncker kritikoi ashpër ish-qeverinë konservatore greke për vonesën në përpalljen me problemet financiare.

Politika kosovare në udhëkryq..

Gazeta Start - 17.10.2010

Prishtinë Dalja nga koalicioni qeveritar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka shkaktuar krizë qeverisëse në shtetin e ri. Zgjedhjet e vendosura për t’u mbajtur më 13 shkurt, duket se do të shtyhen përpara kësaj date, duke parë situatën e ...

Banorët e Unazës së Re protestojnë për ujin e pijshëm

Gazeta Start - 16.10.2010

Tiranë Disa qytetarë të Tiranës, në zonën e Unazës së Re, protestuan mbrëmë për mungesën e ujit të pijshëm në shtëpitë e tyre. Ata banojnë në një bllok pallatesh të ndërtuara para tre vitesh, dhe deri më tani janë furnizuar me ujë nga ...

Seanca gjyqësore për “Ruzhdien” shtyhet për të 12-n herë

Gazeta Start - 16.10.2010

Fier Gjykimi për çështjen “Ruzhdie” është shtyrë dje për të dymbëdhjetën herë. Gjyqtari Roland Jaupaj mori në konsideratë kërkesën e palës mbrojtëse për pavlefshmëri të eksportimit të provave, duke i lënë kohë avokatëve të njihen me këto ...

Kosovë, partitë kryesore pranojnë datën e zgjedhjeve

Gazeta Start - 16.10.2010

Prishtinë Partitë politike më të mëdha në Kosovë kanë pranuar 13 shkurtin si datën e zhvillimit të zgjedhjeve parlamentare. Dy partitë e koalicionit,PDK dhe LDK, dhe partitë opozitare LDD dhe AKR, nuk janë shprehur kundër, ndërsa AAK e ...

“Seancë e jashtëzakonshme parlamentare”, sukses në Durrës

Gazeta Start - 16.10.2010

Komedia “Seancë e jashtëzakonshme parlamentare” me autor britanikun Rei Konei, fituese e çmimit “Lorenc Olivier” në vitin 1991, e shfaqur mbrëmjen e së premtes në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit, u duartrokit gjatë nga spektatorët.

Kinë, 20 të vdekur nga shpërthimi në minierë

Gazeta Start - 16.10.2010

Pekin - Njëzet minatorë kanë gjetur vdekjen dhe 17 të tjerë janë ende të bllokuar në fundin e një miniere qymyri në Kinë pas një shpërthimi që ndodhi sot. Lajmi bëhet i ditur nga qeveria kineze.

Kosovë, shkarkohet drejtori i përgjithshëm i policisë

Gazeta Start - 16.10.2010

Prishtinë Kryeministri kosovar Hashim Thaçi shkarkoi nga detyra drejtorin e përgjithshëm të Policisë së Kosovës, Behar Selimin, me kërkesë të ministrit të Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi.

Pensionet, të tjera protesta në Francë

Gazeta Start - 16.10.2010

Paris - Mijëra, ndoshta miliona manifestues pritet të dalin sot në rrugë në të gjithë Francën, në ditën e pestë të grevës kundër reformës së pensioneve.

Paris-Berlin-Moskë, samit tripalësh për sigurinë

Gazeta Start - 16.10.2010

Paris - I shoqëruar nga kancelarja gjermane, Angela Merkel, presidenti francez, Nikolas Sarkozi, pret sot në Normandi homologun rus Dmitri Medvedev për një samit trepalësh dyditor që ka si qëllim hapjen e Moskës me Perëndimin, 20 vjet pas ...

Ëndrra e Kielinit: Të bëhem kapiten i Juves

Gazeta Start - 16.10.2010

Mbrojtësi italian i Juventusit shpreson që në një të ardhme të mbajë shiritin e kapitenit në ekipin bardhezi. “Shpresoj shumë, pasi jam rritur këtu.

Uji i pijshëm, projekti i Unazës së Re nis në dhjetor

Gazeta Start - 16.10.2010

Tiranë - Drejtori i Përgjithshëm i Ujësjellës-Kanalizimeve në Tiranë, Sahit Dollapi, reagoi sot ndaj protestës së disa qytetarëve në Unazën e Re, duke premtuar se projekti për përmirësimin me ujë të pijshëm të zonës së tyre do të fillojë ...

Tiranë-Durrës, kaos si pasojë e një aksidenti

Gazeta Start - 16.10.2010

Tiranë Qarkullimi i automjeteve në autostradën Tiranë-Durrës është rënduar sot në mesditë si pasojë e një aksidenti. Sipas informacioneve nga vendi i ngjarjes, një kamion i ngarkuar me tulla është përplasur me një autoveturë pranë ...

Rusi, të paktën 9 të vdekur nga përmbytjet në jug

Gazeta Start - 16.10.2010

Moskë - Nëntë persona kanë humbur sot jetën nga përmbytjet e shkaktuara si pasojë e shirave të dendur në rajonet jugore të Rusisë. Lajmi u bë i ditur sot nga agjencia RIA Novosti, e cila citon një zyrtar rajonal.

Rama do t’i japë fund beqarisë, martesa javën e ardhshme

Gazeta Start - 16.10.2010

Tiranë Kryetari i Partisë Socialiste dhe i Bashkisë së Tiranës, Edi Rama, më në fund ka vendosur t’i japë fund beqarisë së tij. Z. Rama do të martohet me pedagogen Linda Xhillari, me të cilën bashkëjeton prej disa kohësh.

Fier, 3 anëtarë të një familjeje helmohen aksidentalisht

Gazeta Start - 16.10.2010

Fier Tre persona të së njëjtës familje janë helmuar aksidentalisht me helm miu në Libofshë të Fierit. Nga të dhënat e para mësohet se nëna Avushe Bytyçi, djali Eduart dhe nusja Luljeta, kanë pirë pa dashje helmin në bidona në vend të ujit.

Festivali Evropian i Koreve, në Durrës, Shkodër e Korçë

Gazeta Start - 16.10.2010

Prej datës 17 deri më 19 tetor do të zhvillohet në Durrës, Shkodër dhe Korçë Festivali Evropian i Koreve të Dhomës, për t’u finalizuar me mbrëmjen e madhe në sallën e Teatrit të Operas dhe Baletit në kryeqytet, ku do të këndojnë të gjithë ...

Masa: Suzuka katastrofë, por Ferrari ka besim tek unë

Gazeta Start - 15.10.2010

Braziliani i Ferrarit, Felipe Masa, kërkon të hedhë pas krahëve paraqitjen e dobët në garën e Japonisë, duke pasur me vete edhe besimin e skuderisë për të ardhmen.

Lezha nën ujë, reshjet vazhdojnë të bien

Gazeta Start - 15.10.2010

Lezhë Reshjet e shumta të shiut të rëna të paktën 12 orët e fundit, kanë shkaktuar përmbytje në qytetin e Lezhës. Deri më tani, niveli i ujit ka arritur në 50 centimetra dhe në shumë hyrje pallatesh pothuajse është e pa mundur të kalohet.

Plani i Platinisë: Dua 5 gjyqtarë në Euro 2012

Gazeta Start - 15.10.2010

Presidenti i UEFA-s kërkon që rregulli i pesë gjyqtarëve në fushën e lojës që po aplikohet në Ligën e Kampionëve dhe në Ligën Evropës, të hyjë edhe në Kampionatin Evropian.

Kinë, liderët diskutojnë planin ekonomik 5-vjeçar

Gazeta Start - 15.10.2010

Liderët kryesorë të Partisë Komuniste kineze janë mbledhur sot në Pekin, për hartimin e planit ekonomik për pesë vitet e ardhshme. Agjenda është sekrete, por analistët thonë se në vend të favorizimit të rritjes ekonomike, liderët kinezë do ...

Athinë, pranga 4 shqiptarëve, u kapën me drogë

Gazeta Start - 15.10.2010

Athinë Katër shqiptarë janë arrestuar nga policia greke, në një lagje të Athinës. Në pranga ranë dy meshkuj dhe dy femra, anëtarë të së njëjtës familje. Policia nuk bëri të ditur identitetin e të arrestuarve për arsye hetimi.

Rama: Me buxhetin u abuzua, shqiptarët më të varfër

Gazeta Start - 15.10.2010

Kryetari i Partisë Socialiste akuzoi sot qeverinë dhe kryeministrin Berisha se nëpërmjet ndryshimeve në buxhet, po mundohet të fshehë abuzimet gjatë keqqeverisjes.

Shtëpia e Bardhë “bëhet” rozë

Gazeta Start - 15.10.2010

Uashington Shtëpia e Bardhë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, për një natë të vetme ka marrë ngjyrën rozë. Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barak Obama, në përpjekje për sensibilizim rreth kancerit të gjirit, shpalli ...

Tiranë, pranga 8 shtetasve për plagosje dhe kanosje

Gazeta Start - 15.10.2010

Tiranë - Tetë shtetas u arrestuan nga policia e Tiranës të akuzuar për plagosje të rëndë dhe kanosje me armë. Nga një operacion u arrestuan fillimisht dy shtetas, përkatësisht Shuaip Fatmir Mamo,19 vjeç,banues në Tiranë, Donald Irakli ...

Bërthamore, Irani kërkon datë për bisedime

Gazeta Start - 15.10.2010

Teheran - Irani kërkon diskutime për caktimin e datës së fillimit të bisedimeve me fuqitë e mëdha, lidhur me programin e diskutuar bërthamor. BE-ja ka ofruar mundësinë e zhvillimit të bisedimeve në Vjenë pa dhënë ndonjë datë konkrete.

Berisha: Reformat në shëndetësi të vështira

Gazeta Start - 15.10.2010

Tiranë - Qeveria do të mbështesë fuqishëm përpjekjet për përballimin me sukses të plotë të sfidave të sistemit shëndetësor. Kryeministri Sali Berisha ishte i pranishëm sot në punimet e Konferencës Ndërkombëtare Shkencore me temë "Menaxhimi ...

Korçë, pranga pesë shtetasve për shitje droge

Gazeta Start - 15.10.2010

Korçë Forcat e policisë së Korçës kanë arrestuar sot pesë persona, të cilët merreshin me shpërndarjen e lëndëve narkotike në qytet si dhe në gjimnaze. Ndërkohë, një person po ndiqet në gjendje të lirë.

Zvicër, drejt fundit tuneli më i gjatë në botë

Gazeta Start - 15.10.2010

Sedrun Sot pritet të marrë fund gërmimi i tunelit më të gjatë në Botë. Një makineri gjigante do të bashkojë dy skajet e tunelit të shekullit, 57 kilometra i gjatë dhe 2 000 metra nën tokë.

KE: Maqedonia, më tepër shqiptarë në shërbimet e zbulimit

Gazeta Start - 15.10.2010

Komisioni Evropian kërkon rritjen e numrit të shqiptarëve në postet udhëheqëse në shërbimet e zbulimit dhe kundërzbulimit në Maqedoni. Kërkesa e KE-së do të jetë e përfshirë në raportin vjetor të Komisionit Evropian për përparimin e ...

Arrestohet një shtetas i dënuar për korrupsion

Gazeta Start - 15.10.2010

Tiranë Një 49-vjeçar nga Tirana u arrestua nga policia, pasi prokuroria kishte lëshuar një urdhërarresti. Në pranga ra shtetasi Haxhi Bakalli, 49 vjeç, banues në Kashar.

OSBE e gatshme për të ofruar ndihmë për Shqipërinë

Gazeta Start - 15.10.2010

Tiranë “OSBE mbetet e gatshme për të ofruar ndihmë të mëtejshme, ashtu siç ka bërë në gjithë këto vite, në procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, si dhe liberalizimin e vizave me vendet e BE-së".

Meta: Qeveria mbështet çdo iniciativë të biznesit

Gazeta Start - 15.10.2010

Tiranë - Biznesi është i mirëpritur për të sjellë iniciativa ligjore në kuadër të përmirësimit të klimës së biznesit, theksoi sot ministri i Ekonomisë dhe Tregtisë, Ilir Meta, duke shtuar se qeveria do të mbështesë biznesin.

Shërbimi shëndetësor parësor rezultate inkurajuese

Gazeta Start - 15.10.2010

Tiranë Drejtoresha e Institutit të Sigurimeve të Kujdesit Shëndetësor, Elvana Hana, u shpreh sot se shërbimi për kujdesin parësor në vend ka rezultate të mira.

Kosova ende në pritje për datën e zgjedhjeve

Gazeta Start - 15.10.2010

Prishtinë Ushtruesi i detyrës së Presidentit të Kosovës, Jakup Krasniqi, nuk e ka shpallur as sot datën e zgjedhjeve parlamentare të parakohshme.

Alegri: Milani, i ndërtuar për të fituar

Gazeta Start - 15.10.2010

Trajneri kuqezi ka bërë thirrje për përqëndrim në ndeshjen e së shtunës kundër Kievos, duke lënë mënjanë përballjen me Realin e Madridit në mesjavë. “S’dua të dëgjoj të flitet për Realin.

Zgjedhjet në Kosovë do të mbahen më 13 shkurt

Gazeta Start - 15.10.2010

Prishtinë Zgjedhjet e përgjithshme parlamentare në Kosovë do të mbahen më 13 shkurt. Vendimi është marrë nga ushtruesi i detyrës së Presidentit, Jakup Krasniqi, pas konsultimeve të zhvilluara me partitë politike dhe atyre të mëparshme me ...

Mou-Guardiola, më në fund në një mendje

Gazeta Start - 15.10.2010

As Hoze Mourinjo dhe as Pep Guardiola nuk do t’i lejojnë lojtarët e tyre, kampionë bote me Spanjën, të marrin pjesë në ceremoninë e marrjes së çmimit “Princi i Asturias” për sportin.

Tre të plagosur nga një sherr mes të rinjsh në Vorë

Gazeta Start - 15.10.2010

Tiranë Tre persona mbetën të plagosur nga një përleshje mes dy grupe të rinjsh sot në mbrëmje në qytetin e Vorës. Të plagosurit janë dërguar menjëherë në Spitalin Ushtarak për të marrë ndihmën e parë, ndërkohë që nuk dihen ende shkaqet e ...

Austri, pushohet kryepolici që dëboi fëmijët kosovarë

Gazeta Start - 15.10.2010

Vjenë - Ministrja e Brendshme austriake, Maria Fekter, shkarkoi sot shefin e policisë së Vjenës për imigracionin, pas dëbimit të polemizuar kohët e fundit të dy vajzave të vogla dhe të babait të tyre drejt Kosovës, ndërkohë që nëna është ...

"Ruzhdie", shtyhet për të 12-n herë seanca gjyqësore

BalkanWeb - 15.10.2010

FIER- Shtyhet për të 12-n herë gjyqi për cështjen “Ruzhdie”. Gjyqtari Roland Jaupaj ka marrë parasysh kërkesën e palës mbrojtëse për pavlefshmëri të ekspertimit të provave duke i lënë kohë avokateve të njihen me këto akte.

Aksident në superstradën Tiranë-Durrës, vdes një grua

Gazeta Start - 14.10.2010

Tiranë Një person gjeti vdekjen mëngjesin e sotëm në një aksident të ndodhur në aksin rrugor Tiranë-Durrës. Viktima ishte një kalimtare e rastit, e cila është përplasur fort nga një makinë.

Basha: Presim që asnjë vend të mos ketë rezerva për vizat

Gazeta Start - 14.10.2010

Tiranë Ministri i Brendshëm, Lulzim Basha, ka zhvilluar një takim me nxënësit e shkollës “Petro Nini” në Tiranë, për t’i informuar se çfarë përfitojnë nga procesi i liberalizimit të vizave.

Vendimi: Fazë të katërt të pranimeve në universitete

Gazeta Start - 14.10.2010

Tiranë Ashtu sikurse kishte paralajmëruar Ministria e Arsimit, në të gjitha universitetet publike në vend do të bëhet edhe një rishpërndarje për të gjithë ata kandidatë për student që deri më tani nuk kanë mundur të fitojnë një degë.

Serbët kërcënojnë me jetë Hillari Klintonin

Gazeta Start - 14.10.2010

Beograd Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Klinton është pritur me kërcënime në Beograd. “CEKAMO VAS”, po të presim. Kjo ishte parulla e shkruar me germa të mëdha në muret e Beogradit, e shoqëruar me pika gjaku prej verniku të kuq, ...

Afganistan, vriten tre ushtarë të tjerë ndërkombëtarë

Gazeta Start - 14.10.2010

Kabul Pas gjashtë ushtarëve të vrarë dje, tre ushtarë të tjerë të NATO-s humbën jetën sot në Afganistan nga shpërthimi i një bombe artizanale, njoftoi ISAF-i.

Elbasan, pranga gjashtë shtetasve për vepra penale

Gazeta Start - 14.10.2010

Elbasan Gjashtë persona u arrestuan nga policia e Elbasanit për vepra të ndryshme penale. Në pranga ra shtetasi Feritjon Kacaniku, 19-vjeç, lindur dhe banues ne lagjen “Skënderbej” Elbasan.

Pakistan, avionët amerikanë vrasin tetë militantë

Gazeta Start - 14.10.2010

Islamabad Tetë militant, mes të cilëve 4 nënshtetas të huaj, u vranë mbrëmjen e djeshme nga avionët amerikanë, të cilët sulmuan caqe në rajonin pakistanez të Veziristanit Verior.

Berisha: Opozita të bëhet pjesë e reformave

Gazeta Start - 14.10.2010

Tiranë “Një fjalë thotë se më mirë vonë se kurrë: ju bëj thirrje ti bashkëngjiteni këtij procesi, ky është një proces jetik për mbarë qytetarët shqiptarë pavarësisht bindjeve partiake”, theksoi sot në Kuvend, kryeministri Sali Berisha duke ...

Ruçi-Berishës: Votat tona pas transparencës

Gazeta Start - 14.10.2010

Tiranë Kreu i grupit parlamentar socialist, Gramoz Ruçi iu kundërpërgjigj kryeministrit, Sali Berisha, lidhur me akuzat për mos votimin e ligjeve nga ana e opozitës.

Balla: Berisha shkoi në Gërdec në vendin e tij të krimit

Gazeta Start - 14.10.2010

Tiranë “Si një kriminel që nuk i reziston dot tundimit për tu kthyer në vendin e krimit të tij të madh, babai i Shkëlzenit shkoi sot në Gërdec për të inauguruar një copë rrugë”.

Peshkopi, plagoset rëndë me armë një 20-vjeçar

Gazeta Start - 14.10.2010

Peshkopi Një person mbeti i plagosur me armë zjarri gjatë orëve të paradites së kësaj të enjteje në Peshkopi. Policia tha se i plagosur ka mbetur shtetasi Izet Kiça, 20-vjeç, ngjarje e ndodhur pranë shkollës së Mesme Profesionale në ...

Shtresat në nevojë asistencë ligjore falas

Gazeta Start - 14.10.2010

Tiranë Shtresat në nevojë do të përfitojnë asistencë ligjore falas nga shtetit. Projekti do të konkretizohet me ngritjen e Komitetit Shtetëror të Ndihmës Juridike nën kujdesin e Ministrisë së Mbrojtjes.

Kosovë, dyfishohet buxheti për shëndetësinë

Gazeta Start - 14.10.2010

Prishtinë Buxheti i shëndetësisë për vitin 2011 do të jetë dyfishi i buxhetit të këtij viti, bëri të ditur sot në Kuvend ministri i Shëndetësisë, Bujar Bukoshi.

Formula 1, prej 2014-ës edhe në Sochi të Rusisë

Gazeta Start - 14.10.2010

Pas shtrirjes që ka marrë në Azi gjatë viteve të fundit, Furmula 1 synon të zgjerojë kufijtë edhe në Evropë. Duke filluar nga viti 2012, kalendarit të garave më spektakolare me makina do t’i shtohet edhe cirkuiti i Romës.

Rrëfimi i Fabregasit: Më ka kërkuar edhe Reali

Gazeta Start - 14.10.2010

Barcelona nuk ka qenë i vetmi ekip në gjurmët e kapitenit të Arsenalit, Çesk Fabregas, gjatë merkatos së verës që shkoi. Edhe Reali i Madridit e ka kërkuar.

Huligani serb: Ishim të dehur gjatë djegies së flamurit

Gazeta Start - 14.10.2010

Xhenova Pas arrestimi, ekstremisti serb Ivan Bogdanov, ka deklaruar se gjatë kohës që ndodhën trazirat në stadium, ata ishin të dehur dhe se nuk janë nisur për qëllime politike.

Sarandë, vdes 18-vjeçari në spital, s’dihen shkaqet

Gazeta Start - 13.10.2010

Sarandë Një 18-vjeçar ka ndërruar jetë në spitalin e Sarandës, në rrethana ende të pa qarta. Sipas familjarëve, i riu kishte konsumuar tre birra me shokët një ditë më parë në një lokal teksa festonte.

KLD dhe ILDK në “shënjestër” gjyqtarët

Gazeta Start - 13.10.2010

Tiranë Këshilli i Lartë i Drejtësisë dhe Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, do të ngrenë grupe të përbashkëta për të hetuat pasuritë e gjyqtarëve. Dy institucionet do të hetojnë edhe konfliktin e interesit.

Merr nënshtetësinë 101 vjet pasi mbërriti në SHBA

Gazeta Start - 13.10.2010

Më shumë se një shekull pasi kaloi Rio Granden nga Meksika për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Eulalia Garcia Maturey bëhet nënshtetase amerikane në moshën 101-vjeçare.

Meta: Nuk do të ketë më përmbytje nga digat

Gazeta Start - 13.10.2010

Tiranë Ministri i Ekonomisë, Ilir Meta siguroi sot se digat në vendin tonë të sigurta dhe për këtë janë marrë të gjitha masat. Kreu i METE-s ishte i pranishëm në komisionin e Sigurisë. “Janë marrë të gjitha masat për digat.

Buxheti 2011, Berisha: Do të ndërtohen 2 mijë km rrugë

Gazeta Start - 13.10.2010

Tiranë Kryeministri Sali Berisha, duke folur për buxhetin e vitit 2011, theksoi se investimet në projektet për ndërtimin e akseve rrugore do të zënë pjesën më të rëndësishme të këtij buxheti.

Presidenti kroat: Serbia dhe Kosova të ulen në një tryezë

Gazeta Start - 13.10.2010

Vjenë Serbinë nuk mund ta detyrojë askush të njohë pavarësinë e Kosovës, por këto dy vende duhet të ulen në një tryezë në takimet rajonale dhe ndërkombëtare, vlerëson presidenti i Kroacisë, Ivo Josipoviç.

Suedi, 21-vjeçari vret veten online

Gazeta Start - 13.10.2010

Stokholm Opinioni publik suedez është shokuar pas vetëvrasjes së një 21-vjeçari online. Suedezi vari veten përballë kompjuterit, i cili transmetonte pamjet drejtpërdrejtë në një forum social.

Iran, 18 të vdekur nga shpërthimi në bazën ushtarake

Gazeta Start - 13.10.2010

Teheran një shpërthim në një bazë të Gardës Revolucionare Iraniane ka vrarë 18 persona dhe ka plagosur 14 të tjerë. Raportet tregojnë për një shpërthim në një depo municionesh në veri-perëndim të provincës Lorestan.

Kinë, politikanët veteranë bëjnë thirrje për reforma

Gazeta Start - 13.10.2010

Pekin Një grup prej 23 veteranësh në Partisë Komuniste në Kinë kanë publikuar një letër ku kanë kërkuar t’i jepet kufizimit të lirisë së fjalës në vendin komunist.

Greqia e palëkundur: Emër me përcaktim gjeografik

Gazeta Start - 13.10.2010

Bruksel Greqia mbetet e palëkundur në qëndrimin e saj, duke kërkuar për Maqedoninë emër me përcaktim gjeografik për përdorim të përgjithshëm. Qëndrimi i palës greke u ritheksua nga ministri i Jashtëm, Dimitris Drucas, gjatë mbledhjes së ...

Angli, pranga shqiptarit të dënuar me 15 vite burg

Gazeta Start - 13.10.2010

Uells Policia britanike ka arrestuar një shtetas shqiptar të shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Tirana. Riza Vatoci përfundoi në prangat e policisë për llogari të drejtësisë shqiptare, pasi ai është dënuar në vendin tonë me 15 ...

Klinton: Kosova mund të arrijë suksese të mëdha

Gazeta Start - 13.10.2010

Prishtinë Sekretarja amerikan e Shtetit mbajti një deklaratë të përbashkët për shtyp me kryeministrin kosovar Hashim Thaçi. Në fjalimin e saj, zonja Klinton vlerësoi domosdoshmërinë e fillimit të bisedimeve me Beogradin, si mënyrë për ...

Trazirat në stadium, Prandeli: Pata frikë për tifozët

Gazeta Start - 13.10.2010

Trajneri i përfaqësueses italiane, Çezare Prandeli, ka qenë i frikësuar për tifozët italianë gjatë përleshjeve mes huliganëve serbë dhe policisë italiane mbrëmjen e së martës në stadiumin “Marasi” të Xhenovas.

Topi në Fier, flet për Kushtetuesen

Gazeta Start - 13.10.2010

Fier - Presidenti i Republikës, Bamir Topi, gjatë vizitës së punës që po zhvillon sot në qytetin e Fierit, i pyetur për emërimet në Gjykatën Kushtetuese, u shpreh se respekton vendimet e institucionet duke respektuar pavarësinë e tyre.

17 huliganë serbë të arrestuar në Xhenoa, nisin hetimet

Gazeta Start - 13.10.2010

Policia italiane bëri me dije se nga incidentet e mbrëmshme u lënduan 16 persona, prej të cilëve dy karabinierë italianë. Zyrtarët e policisë italiane u shprehen se mbrëmë “shmangën një Hejsel të ri”.

Francë, greva për pensionet hyn në ditën e dytë

Gazeta Start - 13.10.2010

Paris Grevat kundër reformës së pensioneve kanë sjellur ndërprerjen e shërbimeve për të dytën ditë radhazi, në përpjekje për të ushtruar presion mbi qeverinë për moszbatimin e reformës.

Serbët "luftë" në stadiumin italian: Vritini shqiptarët!

Gazeta Start - 13.10.2010

Beograd Beogradi është zgjuar sot i shokuar nga një ndeshje futbolli midis kombëtares serbe dhe asaj italiane, e cila u kthye në qendër të medieve ndërkombëtare jo për shkak të rezultatit, por dhunës.

Në vend të hirit të termocentralit, mbillen fidanë

Gazeta Start - 13.10.2010

Prishtinë - Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor të Kosovës, në bashkëpunim me Bankën Botërore, është duke realizuar projektin për heqjen e mbetjeve të hirit tek termocentrali “Kosova A”, dhe në vend të tij të mbillen fidanë.

Korçë, gjendet i vdekur në banesë 41-vjeçari

Gazeta Start - 13.10.2010

Korçë Një burrë nga Korça u gjet i vdekur sot në banesën e tij dhe sipas dyshimeve të para, dyshohet se ka konsumuar një sasi helmi. Policia lokale bëri të ditur se viktima është shtetasi Petrit Sinanaj, 41 vjeç nga Korça.

Burgaj-policisë: Më shumë bashkëpunim kundër krimeve

Gazeta Start - 13.10.2010

Shkodër Drejtoria i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Hysni Burgaj ka kërkuar bashkëpunim më të ngushtë midis policisë dhe prokurorisë për zbulimin e veprave kriminale.

Alonso: Në Kore më duhet ndihma e Masës

Gazeta Start - 13.10.2010

Kur kanë mbetur edhe tre gara nga fundi i kampionatit, Fernando Alonso është plotësisht në lojë për t’u shpallur kampion bote në Formula 1. Ndalesa e radhës që parashikon kalendari është Koreja e Jugut, e cila vjen për të parën herë në ...

Davutollu-Kushnerit: Na ndihmoni për anëtarësimin në BE

Gazeta Start - 13.10.2010

Ankara - Ministri turk i Punëve të Jashtme, Ahmet Davutollu, i kërkoi dje Parisit zyrtar që të ndihmojë Ankaranë në rrugën drejt Bashkimit Evropian.

Protestë para Ambasadës Serbe: Kosova është Shqipëri

Gazeta Start - 13.10.2010

Tiranë - Slloganit të huliganëve serbë “Kosova është Serbi”, dhjetëra të rinj shqiptarë i janë përgjigjur sonte me slloganet “Kosova është Shqipëri” dhe “Shqipëri etnike”.

KE: Rritja ekonomike e Shqipërisë 3%

Gazeta Start - 12.10.2010

Tiranë Ministria e Ekonomisë, duke publikuar një raport të Drejtorisë së Përgjithshme të Ekonomi-Financës pranë Komisionit Evropian mbi ekonominë shqiptare, theksohet se ekonomia shqiptare ka pësuar rritje edhe gjatë tre mujorit të dytë të ...

Aksident automobilistik në Poloni, 17 të vdekur

Gazeta Start - 12.10.2010

Varshavë - Të paktën 17 persona kanë humbur jetën dhe një tjetër është plagosur sot pas një aksidenti automobilistik në afërsi të Noëe Miasto nad Pilica, në jug të Varshavës.

Berisha: Shqipëria do të rrisë praninë në misionet e NATO

Gazeta Start - 12.10.2010

Tiranë Kryeministri Sali Berisha, gjatë një mbledhje të ministrave të Mbrojtjes së vendeve të Evropës Juglindore, ka theksuar se Shqipëria ka ndërmarrë reforma të thella në forcat e saj të armatosura.

Franca goditet nga greva e tretë kombëtare në një muaj

Gazeta Start - 12.10.2010

Sindikatat franceze po mbajnë një ditë kombëtare grevash dhe demonstratash në kundërshtim të reformave të pensioneve. Kjo është greva e tretë për një muaj.

Peqin, vdes 45-vjeçari, piu helm

Gazeta Start - 12.10.2010

Elbasan Një 45-vjeçar nga Peqini ka ndërruar jetë në spital pas konsumimit të një sasie helmi. Policia e Elbasanit bëri të ditur sot se viktima është Ylli Kateshi, 45-vjeç.

MD: Asnjë përgjigje nga Turqia për Izet Haxhinë

Gazeta Start - 12.10.2010

Tiranë Ministria e Drejtësisë, reagoi sot për çështjen e ekstradimeve, një dit pasi u bë publik lajmi se autoritetet turke kishin liruar Izet Haxhinë, i dënuar me 25 vite burg në Shqipëri si bashkëpunëtor për vrasjen e Azem Hajdarit.

Qëndrimi mbi dy orë para ekranit, i dëmshëm për fëmijët

Gazeta Start - 12.10.2010

Fëmijët të cilët qëndrojnë më shumë se dy orë para televizorit dhe kompjuterit janë më pak aktivë dhe paraqesin probleme psikologjike. Në një studim të organizuar nga shkencëtarët e Universitetit Bristol të Anglisë, morën pjesë më shumë se ...

SHBA lejon BE-në të udhëheqë bisedimet Kosovë-Serbi

Gazeta Start - 12.10.2010

Prishtinë Agjencia gjeostrategjike informative amerikane Stratfor, vlerëson se Uashingtoni i ka dërguar mesazhe të qarta Prishtinës, se nuk është i kënaqur me idenë e shtyrjes së bisedimeve me Beogradin për shkak të zhvillimit të ...

Aksident në aksin Kukës-Krumë, një i vdekur

Gazeta Start - 12.10.2010

Kukës Një aksident automobilistik ka ndodhur sot në aksin Kukës-Krumë, kur një makinë ka dalë nga rruga duke përfunduar në humnerë. Për pasojë, drejtuesi i automjetit ka gjetur vdekjen e menjëhershme.

Pogradec, 16-vjeçarja dhunohet nga tre të rinj

Gazeta Start - 12.10.2010

Pogradec Një ngjarje e rëndë ndodhi mbrinjen e shkuar në një fshat të Pogradecit, kur tre persona kanë përdhunuar një vajzë 16-vjeçare. Policia ka arrestuar njërin prej tyre ndërkohë që dy të tjerët janë në kërkim.

Ukrainë, treni përplaset me autobusin, dhjetëra viktima

Gazeta Start - 12.10.2010

Kiev Të paktën 37 persona kanë humbur jetën pas përplasjes së një treni me një autobus në lindje të Ukrainës, njoftojnë zyrtarët. Aksidenti ndodhi në rajonin Dnipropetrovsk rreth orës lokale 09:00, sqaroi një zëdhënës policie.

Merkel-Iranit: Liro dy gazetarët gjermanë!

Gazeta Start - 12.10.2010

Bukuresht - Kancelarja gjermane, Angela Merkel, i kërkoi sot Teheranit zyrtar që të lirojë dy gazetarët gjermanë të arrestuar nw Iran. Mergel sqaroi nga Bukureshti se qeveria e saj do të shfrytëzojë të gjitha mundësitë në dispozicion për ...

Tiranë, vjedhësit s’kanë të sosur, 6 në pranga

Gazeta Start - 12.10.2010

Tiranë Çdo ditë arrestohen persona për vjedhje, ndërsa numri i tyre sa vjen e shtohen. Në 24 orët e fundit, Policia e Tiranës ka arrestuar gjashtë shtetas pasi janë kapur në flagrancë duke vjedhur.

Obama përshëndet zgjedhjet “historike” në Kirgizstan

Gazeta Start - 12.10.2010

Uashington - Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, përshëndeti sot votuesit kirgiz për pjesëmarrjen ne zgjedhjet legjislative ''historike'' te se dielës.

Sizmologët paralajmërojnë tërmete të tjerë në Kosovë

Gazeta Start - 12.10.2010

Shkup Ekspertët e e sizmologjisë paralajmërojnë se tërmetet në Kosovë dhe Maqedoni do të vazhdojnë edhe gjatë ditëve të ardhshme, por në një intensitet më të dobët.

Miratohet hyrja e Shqipërisë në “qendrën sekrete” të NATO

Gazeta Start - 12.10.2010

Tiranë Aderimi i Shqipërisë në Qendrën e Përbashkët të Informacionit (Intelligence Fusion Centre IFC), pjesë e NATO-s, është diskutuar sot në komisionin parlamentar të Sigurisë Kombëtare.

Botërori 2018, Putin mbështet kandidaturën ruse

Gazeta Start - 12.10.2010

Kryeministri rus, Vladimir Putin, njoftoi se do të udhëtojë drejt Zyrihut më 2 dhjetor për të mbështetur kandidaturën e Rusisë për organizimin e kampionatit botëror të vitit 2018.

Pepe, Çelsi e do falas në 2012-ën

Gazeta Start - 12.10.2010

Mediat spanjolle bëjnë me dije se Çelsi i ka ofruar portugezit Pepe një rrogë të majme për të nënshkruar me ta në vitin 2012, kur i përfundon marrëveshja me Realin e Madridit.

Gjashtë spitale rajonale do të pajisen me skaner modern

Gazeta Start - 12.10.2010

Tiranë Në gjashtë spitale rajonale të vendit, përkatësisht në Shkodër, Durrës, Elbasan, Vlorë, Berat dhe Lezhë, do të vendosen CT-scaner dhe aparate rezonance manjetik.

Nga Spanja: Mesi-Inter, ëndërr, çmenduri apo shaka?

Gazeta Start - 12.10.2010

Menjëherë pas deklaratës së djeshme të presidentit të Interit (e cila mund të ishte thjesht një batutë), kanë reaguar sot mediat spanjolle, të cilat rendisin arsyet për të cilat operacioni nuk mund të bëhet.

Francë, 1 milion protestues kundër reformës së pensioneve

Gazeta Start - 12.10.2010

Paris Studentët francezë iu bashkuan punëtorëve në rrugë. Të paktën një milion demostrues kundërshtuan planin e Presidentit francez, Nikolas Sarkozi, për rritjen e moshës së pensionimit.

Ibra qetëson tifozët: Të shtunën luaj

Gazeta Start - 12.10.2010

Pas artikujve në media të cilët gjatë ditëve të fundit vinin në dyshim mundësinë për të luajtur të shtunën mbrëma, suedezi i Milanit, Zllatan Ibrahimoviç, qetëson tifozët. “S’ka nevojë të shqetësohemi për një problem të vogël.

Kombëtarja, shumë e dobët për Bjellorusinë

Gazeta Start - 12.10.2010

Shqipëria është mposhtur me rezultatin e pastër 2-0 nga Bjellorusia në kryeqytetin Minsk, duke regjistruar të parën humbje në këto eliminatore. Më tepër se me rezultatin, kuqezinjtë kanë zhgënjyer me lojën e dobët duke u dominuar nga ...

Lezhë, aksidentohet tre makina, një i vdekur

Gazeta Start - 11.10.2010

Lezhë Tre makina u përplasën midis tyre, duke lënë pas një të vdekur. Ngjarja ndodhi në vendin e quajtur e Ura e Prekalit në Tale të Lezhës. Një automjet tip zetor u përfshi në aksident, duke shkaktuar edhe përplasjen e një fuoristrade si ...

Islami: Fryma radikale në dëm të PS-së

Gazeta Start - 11.10.2010

Tiranë Teksa zgjedhjet lokale për afrojnë, për deputetin dhe sekretarin e çështjeve elektorale në PS, Kastriot Islami, fryma radikale që po ndjek kjo parti mund të ndikojë në rezultatin e zgjedhjeve të ardhshme.

Heqja e selive të partive, tërhiqet PD

Gazeta Start - 11.10.2010

Tiranë Partia Demokratike është tërhequr nga projektligji për heqjen e ndërtesave publike për partitë që nuk kanë fituar deputet në Parlament. Aleatët e vegjël të PD-së, një pjesë e të cilëve janë të pranishëm me poste zëvendësministrash, ...

Elbasan, vdes në dush 14-vjeçari

Gazeta Start - 11.10.2010

Elbasan Një adoleshent nga Elbasani ka gjetur vdekjen teksa po lahej në dush. Policia lokale bëri të ditur se viktima është shtetasi F. Bami, 14 vjeç, i cili ka hyrë të lahej në dushin e gjyshes së tij në qytetin e Elbasanit.

Kosova dhe Maqedonia lëkunden sërish

Gazeta Start - 11.10.2010

Kumanovë - Një tjetër tërmet lëkundi në orët e para të ditës së sotme Kosovën dhe një pjesë të Maqedonisë. Tërmeti u regjistrua rreth orës 02:34, dhe sipas Qendrës Sizmioligjike Evropianë, fuqia e tij ishte 4.5 ballë të Merkalit.

Berisha-studentëve: Këtë vit e nisni me viza të hequra

Gazeta Start - 11.10.2010

Tiranë Kryeministri Sali Berisha ka uruar nga Akademia e Arteve nisjen e viti të ri akademik 2010-2011, duke nënvizuar se studentët e nisin këtë vit më afër Bashkimit Evropian.

Durrës, identifikohet burri i mbytur të dielën në det

Gazeta Start - 11.10.2010

Durrës Një person i gjetur pa jetë dje në plazhin e Durrësit, është identifikuar sot nga organet e hetimit. Burime nga policia lokale thanë sot se viktima është Idriz Seferi, 44-vjeç nga Farka.

Japonezët, kombi me më pak shokë virtualë

Gazeta Start - 11.10.2010

Maleizianët kanë numrin më të madh të shokëve në rrjetet sociale, ndërsa japonezët kanë numrin më të vogël. Ky është një nga përfundimet e një projekti hulmtues në shkallë të gjerë, i cili monitoroi sjelljet në rrjetet sociale anembanë ...

Shkodër, arrest me burg për burrin që vrau gruan

Gazeta Start - 11.10.2010

Shkodër Në gjykatën e Shkodrës është zhvilluar sot seanca për dhënien e masës së sigurisë për burrin që vrau bashkëshorten të shtunën. Ngjarja tragjike përfundoi me vdekjen e gruas, e cila u godit disa herë me thikë nga ish-bashkëshorti, ...

Tepelenë, banorët protestë kundër demontimit të armëve

Gazeta Start - 11.10.2010

Tepelenë Dhjetëra banorë në një fshat të Tepelenës kanë protestuar sot kundër demontimit të municioneve në zonën e tyre. Sipas banorëve, nga shpërthimi i armëve në fshatin Zharras, shpesh lëkundën edhe banesat e tyre.

Situata në veri të Kosovës vazhdon të mbetet e brishtë

Gazeta Start - 11.10.2010

Mitrovicë Situata në pjesën veriore të Kosovës vazhdon të mbetet e brishtë, vlerësuan të pranishmit në mbledhjen e sotme të Komitetit lokal për Siguri në Mitrovicë.

Të gjithë kundër De Jongut, holandezi përfundon në gjyq

Gazeta Start - 11.10.2010

Moment i vështirë në karrierën e mesfushorit holandez të Mançester Sitit, Najxhëll de Jong, pas ndërhyrjeve të ashpra të njëpasnjëshme ndaj kundërshtarëve. U quajt kriminale, terroriste, vrasëse.

Shkup, asistentët ligjërojnë në vend të profesorëve

Gazeta Start - 11.10.2010

Shkup Ligjërimet në auditorët e Fakultetit Pedagogjik në Shkup nuk po mbahen nga profesorët, por nga asistentët e tyre. Në këtë fakultet, lëndën e metodikës së mediave dhe letërsisë së fëmijëve e ligjërojnë asistentët, pasi nuk ka ...

35 persona mbyten në lumë në Indi, 50 në Bangladesh

Gazeta Start - 11.10.2010

Daka Një autobus me 50 pasagjerë ran ë ujërat e lumit Turag në distriktin e Dakas, kryeqyteti I Bangladeshit. Forcat e shpëtimit deklarojnë se edhe pas 24 orë kërkimesh, ende nuk kanë arritur të gjejnë mjetin e mbytyr.

Kaka, pista Milan bëhet më e afërt

Gazeta Start - 11.10.2010

Destinacioni i brazilianit Kaka vazhdon të mbetet ende mister, ndërkohë që vetë lojtari është duke u riaftësuar pas operacionit në muajin gusht.

Kameron: Lindën e vranë amerikanët, jo rrëmbyesit

Gazeta Start - 11.10.2010

Londër - Vullnetarja britanike, Linda Norgrove, mund të mos ketë vdekur në duart e rrëmbyesve të saj, ashtu siç besohet por mund të jetë vrarë nga forcat e SHBA-ve gjatë misionit të shpëtimit, deklaroi kryeministri britanik, David Kameron.

“Vetëvendosje” e gatshme të marrë pjesë në zgjedhje

Gazeta Start - 11.10.2010

Prishtinë Lëvizja Vetëvendosje shprehet e gatshme për të marrë pjesë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Sipas liderëve të Vetëvendosjes, kjo lëvizje synon të bashkojë qytetarët e pakënaqur që kanë vullnet të mirë për ndryshime Në ...

Rama: Nuk do të tërhiqemi për transparencën

Gazeta Start - 11.10.2010

Tiranë Kreu socialist, Edi Rama reagoi sot pas akuzave të Berishës, sipas të cilave, Partia Socialiste, ka deklaruar se pas heqjes së vizave nga Shqipëria do të largohen 1 milionë shqiptarë.

Vasili: Më shumë vëmendje për shëndetin mendor

Gazeta Start - 11.10.2010

Tiranë Pavarësisht përpjekjeve dhe reformave për ngritjen e qendrave moderne të shëndetit mendor, në vendin tonë hasen ende vështirësi. Megjithatë, për ministrin e Shëndetësisë, Petrit Vasili, reforma në këtë drejtim do të jetë sfidë për ...

Hungari, pranga drejtorit të uzinës së katastrofës

Gazeta Start - 11.10.2010

Budapest Drejtori i kompanisë që është në qendër të skandalit mjedisor është arrestuar, njoftoi Kryeministri hungarez, viktor Orban. Kryeministri hungarez deklaroi gjatë një fjalimi në Parlament se qeveria duhet të marrë drejtimin e uzinës ...

Dollari në nivelet më të ulëta përballë jenit

Gazeta Start - 11.10.2010

Dollari amerikan ka arritur një tjetër nivel të ulët në këmbimin me jenin japonez. Ky është niveli më i ulët në 15 vitet e fundit. Kjo rënie vjen pas takimeve të fondit Monetar Ndërkombëtar(FMN) dhe ministrave të Financave të G7-ës, të ...

Nga nëntoka në stadium, ftesë nga Junajtid për minatorët

Gazeta Start - 11.10.2010

Pasi të kenë dalë në sipërfaqe, 33 minatorët e bllokuar në mbi 600 metra thellësi në minierën e bakrit dhe arit në San Hoze të Kilit do të udhëtojnë drejt Old Traford-it për të takuar Djajtë e kuq.

BE heton shumën e vërtetë të borxheve greke

Gazeta Start - 11.10.2010

Athinë Eurostati ka nisur hetimet për analizimin e shumës së vërtetë të borxheve greke. Dyshohet se borxhet e Greqise janë shumë më të larta nga ç'thuhet.

Lieberman: Në L.M i dobëti nuk shpëton, vetëm i forti

Gazeta Start - 11.10.2010

Jerusalem - Ministri izraelit i Punëve të Jashtme, Avigdor Lieberman, deklaroi se duhet të jetë e qartë se në Lindjen e Mesme i dobëti nuk shpëton, vetëm i forti.

Lieberman - BE-së: Zgjidhni konfliktet në Evropë para L.M

Gazeta Start - 11.10.2010

Jerusalem - Ministri izraelit i Punëve të Jashtme, Avigdor Lieberman, ka shkaktuar një tjetër skandal duke u kërkuar homologëve evropianë që para se të merren me Lindjen e Mesme të zgjidhin problemet brenda territorit të Evropës.

Indi-Bangladesh, 85 viktima në lumë

Top Channel - 11.10.2010

Të paktën 35 persona kanë humbur jetën në Indi pas mbytjes së një anijeje në lumin Gang. Incidenti ndodhi në distriktin Buxar dhe sipas mediave të Nju Delhit, pjesa më e madhe e viktimave janë gra dhe fëmijë.