TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Wikileaks zbulon detaje të rastit Litvinenko

Gazeta Start - 12.12.2010

Londër - Një gazetë britanike ka publikuar gjatë fundjavës një dokument diplomatik nga Wikileaks, që përmban detaje të përpjekjeve ruse për të gjurmuar vrasësin e mundshëm të ish-agjentit të KGB-së, Aleksandër Litvinenko.

Obama dënon veprimet e WikiLeaks-it

Evropaelire - 12.12.2010

Presidenti amerikan Barak Obama ka dënuar fuqishëm rrjedhjen e dokumenteve diplomatike amerikane nga WikiLeaks. Ai i ka bërë këto komente gjatë një bisede telefonike që bëri me kryeministrin turk Rexhep Tajip Erdogan, ka thënë Shtëpia e ...

Obama: Wikileaks nuk duhet t'i pengojë marrëdhëniet me Turqinë

Ina - 12.12.2010

Pas publikimeve të fundit eksplozive të Wikileaks-it SHBA-ja po përpiqet të vazhdojë bashkëpunimin me Turqinë dhe për të fituar besim të ri te shteti anëtar i NATO-s.

Obama telefonatë me Erdogan: SHBA dënon veprimet e Wikileaks

LajmiFundit - 12.12.2010

Presidenti amerikan Barak Obama ka dënuar fuqishëm rrjedhjen e dokumenteve diplomatike amerikane nga WikiLeaks. Ai i ka bërë këto komente gjatë një bisede telefonike që bëri me kryeministrin turk Rexhep Tajip Erdogan, ka thënë Shtëpia e ...

WikiLeaks zbulon detaje të rastit Litvinenko

Evropaelire - 12.12.2010

Një gazetë britanike ka publikuar gjatë fundjavës një dokument diplomatik nga WikiLeaks, që përmban detaje të përpjekjeve ruse që të gjurmojë vrasësin e mundhshëm të ish agjentit të KGB-së, Aleksandër Litvinenko, por përpjekjet e tyre ...

Wikileaks: Britania pengoi hetimin e vrasjes së agjentit Litvinenko

LajmiFundit - 12.12.2010

Një gazetë britanike ka publikuar gjatë fundjavës një dokument diplomatik nga WikiLeaks, që përmban detaje të përpjekjeve ruse që të gjurmojë vrasësin e mundhshëm të ish agjentit të KGB-së, Aleksandër Litvinenko, por përpjekjet e tyre ...

Obama dënon veprimet e WikiLeaks-it

Alsat - 12.12.2010

Presidenti amerikan Barak Obama ka dënuar fuqishëm rrjedhjen e dokumenteve diplomatike amerikane nga WikiLeaks. Ai i ka bërë këto komente gjatë një bisede telefonike që bëri me kryeministrin turk Rexhep Tajip Erdogan, ka thënë Shtëpia e ...

Wikileaks nuk duhet t’i pengojë marrëdhëniet me Turqinë

Telegrafi - 12.12.2010

Pas publikimeve të fundit eksplozive të Wikileaks, SHBA-të po përpiqen të vazhdojnë bashkëpunimin me Turqinë dhe për të fituar besim të ri te shteti anëtar i NATO-s.

Obama dënon veprimet e WikiLeaks-it

Botasot - 12.12.2010

Presidenti amerikan Barak Obama ka dënuar fuqishëm rrjedhjen e dokumenteve diplomatike amerikane nga WikiLeaks. Ai i ka bërë këto komente gjatë një bisede telefonike që bëri me kryeministrin turk Rexhep Tajip Erdogan, ka thënë Shtëpia e ...

Liria e fjalës

Botasot - 12.12.2010

A e mbron Kushtetuta amerikane “Wikileaks”? Vetëm gjykatat mund të vendosin tani se deri ku mund të shkojë platforma e Assange. E megjithatë “Amazon” dhe sajte të tjera thjesht kanë vendosur që ta bllokojnë “Wikileaks”, pa pritur më parë ...

Shtete pa sekrete? Çfarë utopie!

Botasot - 12.12.2010

Media të lira, ka e do të ketë. Shtete pa sekrete, s’ka e s’do të ketë. WikiLeaks, nëse lufton me “Fjala është e lirë”, të bëhet sistem kundër censurës, që buron rrjedhjen lumë të dokumenteve të rezervuara, për qeverisje pa dokumente ...

WikiLeaks zbulon detaje të rastit Litvinenko

Botasot - 12.12.2010

Një gazetë britanike ka publikuar gjatë fundjavës një dokument diplomatik nga WikiLeaks, që përmban detaje të përpjekjeve ruse që të gjurmojë vrasësin e mundhshëm të ish agjentit të KGB-së, Aleksandër Litvinenko, por përpjekjet e tyre ...

Erdogan bisedë telefonike me Obaman

Botasot - 12.12.2010

Kryeministri turk, Recep Tayyip Erdogan i konfirmoi presidentit amerikan se Turqia ishte e vendosur të bashkëpunojë me SHBA-në pavarësisht informacioneve të publikuara nga faqja e internetit ''Wikileaks'', sipas një komunikate të publikuar ...

Wikileaks publikon “sekretet” e Vatikanit

Top Channel - 11.12.2010

Vatikani ndaloi përfaqësuesit e tij që të dëshmonin para komisionit të ngritur në Irlandë për akuzat e abuzimeve seksuale, akuza këto të ngritura ndaj disa eksponentëve të klerit katolik në vendin ...

Wikileaks, replikë e ashpër e Vatikanit

Top Channel - 11.12.2010

Vatikani ka dënuar ashpër shpërndarjen e një serie dokumentesh të Wikileaks që i përkasin Selisë së Shenjtë. Në një komunikatë për shtyp, zyra e shtypit saktëson se “kërkon të hyjë në vlerësimin e rëndësisë ekstreme të publikimit të ...

Obama: Veprimet e Wikileaks, të papërgjegjshme

Top Channel - 11.12.2010

Presidenti amerikan Barack Obama deklaroi se veprimet e Wikileaks janë veprime të papërgjegjshme. Duke folur në një telefonatë me homologun meksikan Felipe Calderon, presidenti amerikan shprehu të gjithë pakënaqësinë e tij për këto veprime.

Publikimet e Wikileaks, Erdogan: Padi diplomatëve amerikanë

LajmiFundit - 11.12.2010

Kryeministri turk ka kërcënuar se do të ngrejë akt-padi, pas publikimit të fundit nga faqja Wikileaks të komunikimeve nga burime diplomatike. Një vit para zhvillimit të zgjedhjeve të përgjithshme, informatat që përmbajnë këto dokumente ...

Wikileaks: Vatikani bllokoi dëshmitë kundër priftërinjve pedofilë

LajmiFundit - 11.12.2010

Wikileaks ka publikuar dokumente që zbulojnë sekrete të bisedave ndërmjet zyrtarëve amerikanë dhe atyre të selisë së shenjtë në Vatikan. Vatikani ndaloi përfaqësuesit e tij që të dëshmonin para komisionit të ngritur në Irlandë për akuzat e ...

WikiLeaks: Kosova po shkon drejt ndarjes

Shekulli - 10.12.2010

Diplomatët e Shteteve të Bashkuara kanë tërhequr vërejtjen se "pavendosmëria dhe dobësia" evropiane, do të mund të krijonte një kontroll të fuqishëm serb ndaj pjesës veriore të Kosovës, shkruan e përditshmja londineze, Gardian, në numrin e ...

WikiLeaks: Kosova po rrëshqet drejt ndarjes

Gazeta Start - 10.12.2010

Londër - Diplomatët amerikanë kanë tërhequr vërejtjen se "pavendosmëria dhe dobësia" evropiane, do të mund të krijonte një kontroll të fuqishëm serb në pjesën veriore të Kosovës, shkruan sot “The Guardian”, duke u mbështetur në dokumentet ...

Facebook e Twitter kundër hacker-ave të Wikileaks

Top Channel - 10.12.2010

Rrjetet sociale Facebook dhe Twitter kanë ngrirë llogaritë që shfrytëzoheshin për thirrje për mobilizim nga hackers-at mbështetës të Wikileaks. Fillimisht grupi u krijua në Facebook me emrin Anonymous ku nisi proklamimin e misionit të tij.

WikiLeaks: Kosova po rrëshqet kah ndarja

Evropaelire - 10.12.2010

Diplomatët e Shteteve të Bashkuara kanë tërhequr vërejtjen se “pavendosmëria dhe dobësia” evropiane, do të mund të krijonte një kontroll të fuqishëm serb ndaj pjesës veriore të Kosovës, shkruan e përditshmja londineze, Guardian, në numrin ...

Putin thumbon SHBA-të: Arrestimi i themeluesit të Wikileaks, diktaturë

LajmiFundit - 10.12.2010

Kryeministri Vladimir Putin ka deklaruar se arrestimi i themeluesit të Wikileaks, Julian Assange, ka treguar hipokrizinë e Perëndimit kur kritikonte Rusinë për demokracinë.

Wikileaks dokumente të reja për kontestin e emrit

Ina - 10.12.2010

Maqedonia ka pikëpamje të arsyeshme dhe shpjegime për gjuhën maqedonase dhe emërtimin e shtetësisë, por duhet të bëj lëshime për disa çështje siç është emërtimi i Aeroportit.

Wikileaks: Kosova po rrezikohet nga ndarja territoriale në veri

LajmiFundit - 10.12.2010

Diplomatët e Shteteve të Bashkuara kanë tërhequr vërejtjen se “pavendosmëria dhe dobësia” evropiane, do të mund të krijonte një kontroll të fuqishëm serb ndaj pjesës veriore të Kosovës, shkruan e përditshmja londineze, Gardian, në numrin e ...

Wikileaks: Kosova po shkon drejt ndarjes

Top Channel - 10.12.2010

Diplomatët amerikanë druhen se rritja e influencës së Serbisë në veri të Kosovës mund të cojë në ndarjen e kësaj pjese nga shteti i ri. Kështu thuhet në një dokument të diplomacisë amerikane, të publikuar në faqen e internetit Wikileaks.

Piratët tërhiqen nga sulmi ndaj Amazon

Top Channel - 10.12.2010

Aktivistët pro-Wikileaks kanë hequr dorë nga planet për të gjunjëzuar web site-in e shitjeve on line, Amazon, si dhe faqen tjetër PayPal. I ashtuquajturi grupi i Anonimëve kishte bërë thirrje për të sulmuar web site-n në fjalë në orën ...

Pakistan: Mediat kanë botuar lajme të rrejshme nga WikiLeaksi

Evropaelire - 10.12.2010

Disa gazeta kryesore në Pakistan, sot kanë kërkuar falje për botimin e informacioneve të bazuara në publikimet e rrejshme të WikiLeaksit, sipas të cilave zyrtarët amerikanë kanë bërë komente poshtëruese për liderët e Indisë.

WikiLeaks: Kosova po rrëshqet kah ndarja

Alsat - 10.12.2010

Diplomatët e Shteteve të Bashkuara kanë tërhequr vërejtjen se “pavendosmëria dhe dobësia” evropiane, do të mund të krijonte një kontroll të fuqishëm serb ndaj pjesës veriore të Kosovës, shkruan e përditshmja londineze, Gardian, në numrin e ...

Wikileaks, rrënohet aktiviteti i hakerave

Top Channel - 10.12.2010

Aktiviteti i piratëve informatikë që kanë dalë në mbështetje të Wikileaks po dëmtohet për shkak se ata po mendojnë të ndryshojnë taktikat e tyre.

Pas Wikileaks, mbërrin Openleaks

Top Channel - 10.12.2010

Një grup ish bashkëpunëtorësh të Wikileaks, që kanë lënë faqen për të protestuar kundër themeluesit Julian Assange, të hënën e ardhshme do të lëshojnë një faqe të re në dispozicion për ata që duan të bëjnë publike dokumentet që posedojnë.

WikiLeaks: Ekonomia kubaneze në gjendje fatale

Evropaelire - 10.12.2010

Gjendja ekonomike në Kubë brenda dy - tre vjetëve do të jetë fatale, vlerëson një nga dokumentat e nisura nga përfaqësia amerikane në Havai drejt Uashingtonit.

SHBA-të asnjë presion kundër WikiLeaks-it

Evropaelire - 10.12.2010

Kreu i drejtësisë amerikane, Erik Holder, tha se qeveria amerikane nuk ka ushtruar presion mbi biznesin që të ndërpresin shërbimet për Wikileaks-in.

SHBA: S`kemi bërë asnjë presion ndaj Wikileaks

LajmiFundit - 10.12.2010

Kreu i drejtësisë amerikane, Erik Holder, tha se qeveria amerikane nuk ka ushtruar presion mbi biznesin që të ndërpresin shërbimet për Wikileaks-in.

WikiLeaks: Kosova po shkon drejt ndarjes

Telegrafi - 10.12.2010

SHBA-ja frikësohet se Evropa do të bjerë karshi presionit serb për ndarjen e Kosovës, një lëvizje kjo që diplomatët paralajmërojnë se do ta ndezë dhunën etnike.

WikiLeaks: Kosova po shkon drejt ndarjes

Koha.net - 10.12.2010

SHBA-ja frikësohet se Evropa do të bjerë karshi presionit serb për ndarjen e Kosovës, një lëvizje kjo që diplomatët paralajmërojnë se do ta ndezë dhunën etnike.

WikiLeaks: Kosova po shkon drejt ndarjes

Lajmetsot - 10.12.2010

Postuar me: 10 December, 2010 09:03:00 WikiLeaks: Kosova po shkon drejt ndarjes SHBA-ja frikësohet se Evropa do të bjerë karshi presionit serb për ndarjen e Kosovës, një lëvizje kjo që diplomatët paralajmërojnë se do ta ndezë dhunën etnike.

WikiLeaks, SHBA: EULEX-i lejon krimin në veri

Koha.net - 10.12.2010

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë të kënaqura me kompetencat që ka misioni evropian për sundimin e ligjit në Kosovë, EULEX. Dokumentet më të reja të WikiLeaks zbulojnë shqetësimin e ish-ambasadores, Tina Kaidanow, me rolin pasiv dhe ...

WikiLeaks: Kosova po rrëshqet kah ndarja

Botasot - 10.12.2010

Diplomatët e Shteteve të Bashkuara kanë tërhequr vërejtjen se “pavendosmëria dhe dobësia” evropiane, do të mund të krijonte një kontroll të fuqishëm serb ndaj pjesës veriore të Kosovës, shkruan e përditshmja londineze, Guardian, në numrin ...

Pas WikiLeaks vjen OpenLeaks

Telegrafi - 10.12.2010

Faqet e internetit WikiLeaks dhe themeluesi i tyre Julian Assange nuk po ndalojnë së çuari pluhur në tërë botën, e së shpejti do të mund të kemi edhe një shërbim të këtij lloji.

Strehimorja e themeluesit të “Wikileaks” si bunkeri i James Bondit

Telegrafi - 10.12.2010

Duke pasur parasysh jetën e pazakontë dhe renë e misterit që e mbulon atë, askënd nuk e ka habitur lajmi se themeluesi kontrovers i Wikileaks, Julian Assange, ka zgjedhur një ambient të ngjashëm me skenat e filmit të James Bondit për t’i ...

Pakistan: Mediat kanë botuar lajme të rrejshme nga WikiLeaksi

Botasot - 10.12.2010

Disa gazeta kryesore në Pakistan, sot kanë kërkuar falje për botimin e informacioneve të bazuara në publikimet e rrejshme të WikiLeaksit, sipas të cilave zyrtarët amerikanë kanë bërë komente poshtëruese për liderët e Indisë.

Wikileaks dokumente të reja për kontestin e emrit

Botasot - 10.12.2010

Maqedonia ka pikëpamje të arsyeshme dhe shpjegime për gjuhën maqedonase dhe emërtimin e shtetësisë, por duhet të bëj lëshime për disa çështje siç është emërtimi i Aeroportit.

WikiLeaks, SHBA: EULEX-i lejon krimin në veri

Botasot - 10.12.2010

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë të kënaqura me kompetencat që ka misioni evropian për sundimin e ligjit në Kosovë, EULEX. Dokumentet më të reja të WikiLeaks zbulojnë shqetësimin e ish-ambasadores, Tina Kaidanow, me rolin pasiv dhe ...

Wikileaks: SHBA e pakënaqur me EULEX në Kosovë

BalkanWeb - 10.12.2010

PRISHTINE- Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë të kënaqura me kompetencat që ka misioni evropian për sundimin e ligjit në Kosovë, EULEX. Dokumentet më të reja të WikiLeaks zbulojnë shqetësimin e ish-ambasadores, Tina Kaidanow, me ...

Përkrahësit e WikiLeaks zgjerojnë luftën në internet kundër Paypal e Amazon

VOA - 10.12.2010

Përkrahësit e faqes WikiLeaks kanë zgjeruar luftën e tyre në internet kundër kompanive Paypal dhe Amazon të cilat i akuzojnë se janë kundër lirisë së informacionit.

WikiLeaks: Ekonomia kubaneze në gjendje fatale

Botasot - 10.12.2010

Gjendja ekonomike në Kubë brenda dy - tre vjetëve do të jetë fatale, vlerëson një nga dokumentat e nisura nga përfaqësia amerikane në Havai drejt Uashingtonit.

SHBA-të asnjë presion kundër WikiLeaks-it

Botasot - 10.12.2010

Kreu i drejtësisë amerikane, Erik Holder, tha se qeveria amerikane nuk ka ushtruar presion mbi biznesin që të ndërpresin shërbimet për Wikileaks-in.

SHBA nuk ka bërë presion kundër WikiLeaks

Telegrafi - 10.12.2010

Kreu i drejtësisë amerikane, Eric Holder, tha se qeveria amerikane nuk ka ushtruar presion mbi bizneset që të ndërpresin shërbimet për ueb-falen WikiLeaks.

Hakerët vazhdojnë "hakmarrjen" për Wikileaks

BBC - 09.12.2010

Hakerët anonim thonë se do të vazhdojnë betejën për të sulmuar kompantë që konsiderohen anti-Wikileaks. Sulmi kibernetik kunder kompanive qe kane terhequr sherbimet e tyre nga faqja ne internet e wikileakse vazhdon.

Hekerat dashamirë me Wikileaks fillojnë hakmarrjen

Gazeta Start - 09.12.2010

Hakerat e kompjuterëve paralajmëruan se po planifikojnë sulme cyber si hakmarrje ndaj përpjekjeve për të mbyllur Wikileaksin, vetëm disa orë pasi disa faqe kryesore u mbyllën.

Hakmarrja e Wikileaks, radha e Visa

Top Channel - 09.12.2010

Pas tronditjes së Mastercard, “Operacioni hakmarrja” (Operation Payback) “urdhëroi sulmim të visa.com. Grupi ka nxjerrë në Twitter lajmërimin ku u kërkon mbështetësve të themeluesit të Assange ndërmarrjen e një sulmi me të njëjtin program ...

WikiLeaks, të dhëna edhe për Benediktin XVI

Top Channel - 09.12.2010

Benedikti XVI është një Papë “green”, domethënë ekologjistë dhe mbështet impenjimin e SHBA-ve dhe presidentit të tyre, Barack Obama kundër ndryshimeve klimetarike pas samitit të OKB-së në Kopenhagen.

WikiLeaks: Kina nuk ka moral në Afrikë

Evropaelire - 09.12.2010

Një diplomat amerikan e ka vlerësuar Kinën si “garues ekonomik të rrezikshëm pa moral” në Afrikë, duke i përdorë investimet atje, pjesërisht për t’i mbështetur regjimet e korruptuara.

WikiLeaks:Ushtria e hakerave sulmon MasterCard dhe PayPal

Spiun - 09.12.2010

Hakerat kompjuterik dërguan një nga kompanitë më të mëdha në botë e kartës së kreditit në situate e vështire dje në hakmarrje për shkëputjen e pagesave per faqen e internetit WikiLeaks.

"Assange", hacker-at nisin hakmarrjen

Top Channel - 09.12.2010

Hacker-at zotohen për një luftë të ashpër kibernetike, hakmarrja e tyre per arrestimin e krijuesit të Wikileaks, Julian Assange. Rebelimi i ushtrise se hacker-ave vuri ne shenjester qeverine austrialiane, ate suedeze, prodhuesit e kartave ...

Wikileaks: Papa Benedikti 16 mbështet Barack Obamën

LajmiFundit - 09.12.2010

Benedikti XVI është një Papë ekologjist dhe mbështet impenjimin e SHBA-ve dhe presidentit të tyre, Barack Obama kundër ndryshimeve klimatike pas samitit të OKB-së në Kopenhagë.

OKB, e shqetësuar për presionet mbi WikiLeaks-in

Evropaelire - 09.12.2010

Kreu i Agjencisë së OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillai, ka shprehur shqetësimin për presionin e ushtruar ndaj kompanive që t'i ndalojnë shërbimet financiare apo të internetit për WikiLeaks-in.

Mbështetësit e WikiLeaks-it premtojnë sulme në internet

Evropaelire - 09.12.2010

Mbështetësit e Wikileaks-it kanë premtuar se do të vazhdojnë "luftën e të dhënave" në mbrojtje të lirisë së internetit. Një grup i quajtur "Anonymous" ka nisur sulmet në internet kundër kompanive që refuzojnë të bëjnë biznes me ...

OKB “aleancë” me Wikileaks: Sulmet ndaj saj cënojnë lirinë e shprehjes

LajmiFundit - 09.12.2010

Kreu i Agjencisë së OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillai, ka shprehur shqetësimin për presionin e ushtruar ndaj kompanive që t'i ndalojnë shërbimet financiare apo të internetit për WikiLeaks-in.

Hakmarrja fatale e Wikileaks

Top Channel - 09.12.2010

Aktivistët e internetit kanë sfiduar përpjekjet e institucioneve armike të Wikileaks për t’u dhënë fund sulmeve të tyre. Ata kanë premtuar më shumë sulme informatike ndaj disa objektivave, mes të cilave është edhe web site PayPal.

Wikileaks, anonimët sulmojnë “Visa”, “Mastercard” dhe “PayPal”

LajmiFundit - 09.12.2010

Mbështetësit e Wikileaks-it kanë premtuar se do të vazhdojnë "luftën e të dhënave" në mbrojtje të lirisë së internetit. Një grup i quajtur "Anonymous" ka nisur sulmet në internet kundër kompanive që refuzojnë të bëjnë biznes me ...

Mbështetësit e Wikileaks kundërgodasin me sulme në internet

Botasot - 09.12.2010

Pas arrestimit të themeluesit të Wikileaks-it, Julian Assange, në Britaninë e Madhe grupet e hakerave janë hedhur në sulme masive kundër kundërshtarëve të tyre.

“WikiLeaks” publikon edhe dy raporte ku përmendet Kosova

Koha.net - 09.12.2010

Prishtinë, 9 dhjetor – Aktiviteti i shoqatës “Rigjallërimi i trashëgimisë islamike” në Ballkan ka shqetësuar administratën amerikane. Në një mesazh diplomatik të Ambasadës së SHBA-së në Kuvajt, të publikuar nga platforma e internetit ...

WikiLeaks: Kina nuk ka moral në Afrikë

Botasot - 09.12.2010

Një diplomat amerikan e ka vlerësuar Kinën si “garues ekonomik të rrezikshëm pa moral” në Afrikë, duke i përdorë investimet atje, pjesërisht për t’i mbështetur regjimet e korruptuara.

WikiLeaks, të dhëna edhe për Papën

Koha.net - 09.12.2010

Vatikan, 9 dhjetor - Benedikti XVI është një Papë ekologjistë dhe mbështet impenjimin e SHBA-ve dhe presidentit të tyre, Barack Obama kundër ndryshimeve klimatike pas samitit të OKB-së në Kopenhagë.

Wikileaks: Papa Benedikti 16 mbështet Barack Obamën

Botasot - 09.12.2010

Benedikti XVI është një Papë ekologjist dhe mbështet impenjimin e SHBA-ve dhe presidentit të tyre, Barack Obama kundër ndryshimeve klimatike pas samitit të OKB-së në Kopenhagë.

OKB, e shqetësuar për presionet mbi WikiLeaks-in

Botasot - 09.12.2010

Kreu i Agjencisë së OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillai, ka shprehur shqetësimin për presionin e ushtruar ndaj kompanive që t'i ndalojnë shërbimet financiare apo të internetit për WikiLeaks-in.

Mbështetësit e WikiLeaks-it premtojnë sulme në internet

Botasot - 09.12.2010

Mbështetësit e Wikileaks-it kanë premtuar se do të vazhdojnë "luftën e të dhënave" në mbrojtje të lirisë së internetit. Një grup i quajtur "Anonymous" ka nisur sulmet në internet kundër kompanive që refuzojnë të bëjnë biznes me ...

Komisioneri i OKB-së për të Drejtat e Njeriut shpreh shqetësim për presionin ndaj WikiLeaks

VOA - 09.12.2010

Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillay, ka shprehur shqetësime rreth presionit që po ushtrohet ndaj kompanive private për të ndaluar sherbimet ndaj faqes së internetit WikiLeaks.

OKB, e shqetësuar për presionet mbi WikiLeaks

Telegrafi - 09.12.2010

Kreu i Agjencisë së OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillay, ka shprehur shqetësimin për presionin e ushtruar ndaj kompanive që t'i ndalojnë shërbimet financiare apo të internetit për ueb-faqen WikiLeaks.

Sanksione ndaj Wikileaks, por edhe mbështetje

BBC - 08.12.2010

Një nga drejtuesit e kompanisë Paypal, që ofron shërbimin e pagesave përmes internetit, njoftoi se ka ndërprerë lidhjet e saj të biznesit me kompaninë Wikileaks, pasi kishte marrë një letër nga administrata amerikane.

Wikileaks, SHBA: Informacionet, objektivë për Al Kaedën

Top Channel - 08.12.2010

Publikimi nga ana e Wikileaks e listës së impianteve të ndjeshëm e përpiluar nga SHBA është “e papwrgjegjshme” dhe i ofron Al Kaedës objektivë potencialë. Kështu është shprehur në një komunikatë Departamenti Amerikan i Shtetit.

Asange nga brugu: Wikileaks do ti bëjë qeveritë më të ndershme

LajmiFundit - 08.12.2010

Një ditë pas arrestimit të tij në Londër, themeluesi i WikiLeaks, Julian Asange ka mbrojtur faqen e tij të internetit. Në një editorial në një gazetë australiane, Asange tha se demokracitë kërkojnë media të fuqishme për t’i bërë qeveritë ...

Wikileaks, SHBA, dyshime për rrjetin e Al Kaedës në Shqipëri

Shqipmedia - 08.12.2010

Aktivitetet e islamikëve në Shqipëri shqetësojnë Departamentin e Shtetit. Kjo është bërë e ditur sipas kablogramit më të fundit të publikuar nga faqja e internetit Wikileaks, që paraqet të gjithë komunikimin e ndihmëssekretarit amerikan ...

Qeveria në SHBA mjaft e rezervuar lidhur me arrestimin e themeluesit të WikiLeaks

DW - 08.12.2010

"Duket një lajm i mirë". Reagimi më i qartë vjen nga ministri i Mbrojtjes i SHBA-së Robert Gates. Në Uashington zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Philip Crowley, tërhoqi vëmendjen (07.12) për hetimet që vazhdonte Ministria e Drejtësisë.

Wikileaks, edhe Paypal nën sulm

Top Channel - 08.12.2010

Pas Mastercard edhe Paypal ka përfunduar nën sulmin e hakersave pas veprimeve kundër që mori kjo shoqëri ndaj WikiLeaks. Lajmin e ka bërë të ditur SkyNews.

“Anonimët” sulmojnë kompanitë që braktisën faqen Wikileaks

LajmiFundit - 08.12.2010

Një grup, që e quan veten “Anonimët” ka filluar një sulm kibernetik kundër bizneseve që kanë ndërprerë lidhjet me Wikileaks me sa duket në shenjë hakmarrje ndaj arrestimit të themeluesit të Wikileaks Xhulian Asanxh.

Internet: Mbështetësit e WikiLeaksit i sulmojnë kompanitë

Evropaelire - 08.12.2010

Hakerët sot e kanë thyer faqen në Internet të kompanisë për kartela kredituese, MasterCard, në shenjë hakmarrjeje të qartë, për shkak se kjo kompani i bllokoi donacionet për faqen e WikiLeaksit.

SHBA kërkesë kompanive: Bllokoni financat e Wikileaks

LajmiFundit - 08.12.2010

Një nga drejtuesit e kompanisë Paypal, që ofron shërbimin e pagesave përmes internetit, njoftoi se ka ndërprerë lidhjet e saj të biznesit me kompaninë Wikileaks, pasi kishte marrë një letër nga administrata amerikane.

Wikileaks hakmerret ndaj Mastercard

Top Channel - 08.12.2010

Një sulm informatik ndaj web site-it të kompanisë Mastercard ka bllokuar kryerjen e pagesave on line nga klientët e saj. Lajmin e bën të ditur BBC, sipas të cilës faqja në fjalë është mes atyre që janë kthyer në shënjestra të Grupit të ...

SHBA, dyshime për rrjetin e Al Kaedës në Shqipëri

BalkanWeb - 08.12.2010

TIRANE -Aktivitetet e islamikëve në Shqipëri shqetësojnë Departamentin e Shtetit. Kjo është bërë e ditur sipas kablogramit më të fundit të publikuar nga faqja e internetit Wikileaks, që paraqet të gjithë komunikimin e ndihmëssekretarit ...

Kërkoi vrasjen e shefit të Wikileaks, hetim këshilltarit të kryeministrit

Botasot - 08.12.2010

Në Kanada një Këshilltar i kryeministrit po përballet me rrezikun e hetimit penal pas thirrjes së bëri disa ditë më parë në një emision televiziv, se themeluesi i Wikileaks, Julian Assange duhet vrarë.

Për shkak të WikiLeaks hakerët sulmojnë PayPal e Mastercard

Telegrafi - 08.12.2010

Një grup hakerësh të njohur me emrin Anonymous, të cilët lidhen me forumin e popullarizuar online 4chan, ka nisur aksionin hakmarrës kundër kompanive të cilat ia kanë shkurtuar shërbimet e veta WikiLeaksit.

Wikileaks: Aktivitetet islamike në Shqipëri, shqetësim i SHBA-së

Koha.net - 08.12.2010

Wikileaks: Aktivitetet islamike në Shqipëri, shqetësim i SHBA-së Tiranë, 8 dhjetor - Aktivitetet e islamikëve në Shqipëri shqetësojnë Departamentin e Shtetit.

Grupi “Anonimët” sulmon kompanitë që kanë ndërprerë lidhjet me Wikileaks

Botasot - 08.12.2010

Një grup, që e quan veten “Anonimët” ka filluar një sulm kibernetikë kundër bizneseve që kanë ndërprerë lidhjet me Wikileaks me sa duket në shenjë hakmarrje ndaj arrestimit të themeluesit të Wikileaks, Xhulian Asanxh.

Internet: Mbështetësit e WikiLeaksit i sulmojnë kompanitë

Botasot - 08.12.2010

Hakerët sot e kanë thyer faqen në Internet të kompanisë për kartela kredituese, MasterCard, në shenjë hakmarrjeje të qartë, për shkak se kjo kompani i bllokoi donacionet për faqen e WikiLeaksit.

Grupi “Anonimët”shpall fitoren ndaj sulmeve kibernetike kundër bizneseve që prenë lidhjet me Wikileaks

VOA - 08.12.2010

Një grup, i vetquajtur “Anonimët” shpalli fitore për sulmet kibernetike të ndërmarra kundër bizneseve që kanë ndërprerë lidhjet me Wikileaks. Në atë që e quan luftë kundër censurën në internet, grupi Anonimët ka marrë përgjegjësinë për ...

Internet: Mbështetësit e WikiLeaksit i sulmojnë kompanitë

Yll Press - 08.12.2010

Hakerët sot e kanë thyer faqen në Internet të kompanisë për kartela kredituese, MasterCard, në shenjë hakmarrjeje të qartë, për shkak se kjo kompani i bllokoi donacionet për faqen e WikiLeaksit.

Hakerët marrin hak kundër “armiqve” të WikiLeaks

Lajmetsot - 08.12.2010

Postuar me: 08 December, 2010 09:56:00 Hakerët marrin hak kundër “armiqve” të WikiLeaks Një ushtri e vogël e aktivistëve hakerë kanë orkestruar një fushat të gjerë të cybersulmeve gjatë ditës së mërkurë, në një tentim për të përkrahur ...

SHBA-NATO, plane për mbrojtjen e vendeve baltike nga Rusia

Gazeta Start - 07.12.2010

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Aleanca e Atlantikut të Veriut (NATO) kanë hartuar plane për mbrojtjen e vendeve të Baltikut, pjesëtarë të NATO-s nga Rusia, thonë dokumentet sekrete të SHBA-ve.

Wikileaks zbulon planin për rajonin Balltik

Top Channel - 07.12.2010

SHBA dhe NATO kanë hartuar një sërë planesh për të mbrojtur vendet e rajonit Balltik nga Rusia. Kështu thotë një dokument i fundit i publikuar nga Wikileaks.

Britani, arrestohet për krime seksuale themeluesi i Wikileaks

LajmiFundit - 07.12.2010

Themeluesi i WikiLeaks, Julian Asange është arrestuar nga policia britanike, bazuar mbi një urdhërarresti evropian, njofton agjencia Reuters. Asange akuzohet nga Suedia për krime seksuale. 39 vjeçari i ka hedhur poshtë akuzat.

Nga Umberto Eko/ WikiLeaks, sekrete me copa të prera nga gazetat

LajmiFundit - 07.12.2010

Nga Umberto Eko Le t’i marrim gjërat me radhë. Aspekti i parë i WikiLeaks është konfirmimi i faktit që çdo dosje e përgatitur nga një shërbim sekret (i çfarëdo vendi qoftë) është e mbushur tërësisht me copa të prera nga shtypi.

Avokatja: Djali i themeluesit të Wikileaks, kërcënohet me vdekje

LajmiFundit - 07.12.2010

Avokatja e Julian Assange, ka thënë sot se djali i themeluesit të Wikileaks është kërcënuar me vdekje në Australi. Sipas avokates, ngjarja ka ndodhur pasi babai i të kërcënuarit, filloi serinë e publikimit të dokumenteve konfidenciale ...

U vetëdorëzua, gjykata angleze lë në burg kreun e Wikileaks

LajmiFundit - 07.12.2010

Ngjarja që është konsideruar si një arrestim në të vërtetë ka qenë vetëdorëzim. Themeluesi i Wikileaks, Julian Assange i cili ishte vetëdorëzuar në policinë britanike doli sot para gjykatës ku avokati kërkoi lirim me kusht.

Tusk: WikiLeaksi i hoqi iluzionet për raportet me SHBA-të

Evropaelire - 07.12.2010

Kryeministri i Polonisë, Donald Tusk, tha sot se mesazhet diplomatike të Shteteve të Bashkuara, të publikuara nga WikiLeaksi, e kanë ndryshuar mënyrën e perceptimit të raporteve me Uashingtonin.

Kërkoi vrasjen e shefit të Wikileaks, hetim këshilltarit të kryeministrit

LajmiFundit - 07.12.2010

Në Kanada një Këshilltar i kryeministrit po përballet me rrezikun e hetimit penal pas thirrjes së bëri disa ditë më parë në një emision televiziv, se themeluesi i Wikileaks, Julian Assange duhet vrarë.

WikiLeaks publikon planin amerikan për Baltikun

Koha.net - 07.12.2010

Londër, 7 dhjetor – SHBA dhe NATO kanë hartuar plane për mbrojtjen e vendeve baltike kundër Rusisë, tregojnë dokumentet e fundit diplomatike amerikane të publikuara nga WikiLeaks.

Zvicra bllokon llogaritë bankare të Wikileaks

Botasot - 07.12.2010

Banka postare e Zvicrës ka bllokuar xhirollogarinë e themeluesit të WikiLeaks, Julian Asange. Banka këtë vendim e ka arsyetuar me faktin që Asange ka raportuar të dhëna të falsifikuara rreth vend-qëndrimit në çastin kur kishte hapur ...

Për Serbinë e pamundur edhe Kosova, edhe BE-ja

Telegrafi - 07.12.2010

Ministria e Punëve të Jashtme e Francës ka kërkuar që SHBA-të dhe BE-ja t’ia bëjnë bashkërisht me dije Serbisë se është e pamundur të arrijë fitore rreth çështjes së Kosovës dhe të hyjë në BE.

Hackerat sulmojnë sitet anti-Wikileaks

BalkanWeb - 07.12.2010

TIRANE- Tashmë përballjet kanë mbetur në duart e hackerave të të dyja palëve, pas sulmit që vijoi mbi faqen Wikileaks, e cila po publikonte raportet sekretet e Departamentit të Shtetit Amerikan, ka ardhur kundër reagimi i palës tjetër.

Wikileaks: Për Serbinë e pamundur Kosova dhe BE-ja

BalkanWeb - 07.12.2010

PRISHTINE- Ministria e Punëve të Jashtme e Francës ka kërkuar që SHBA-të dhe BE-ja t’ia bëjnë bashkërisht me dije Serbisë se është e pamundur të arrijë fitore rreth çështjes së Kosovës dhe të hyjë në BE.

Tusk: WikiLeaksi i hoqi iluzionet për raportet me SHBA-të

Botasot - 07.12.2010

Kryeministri i Polonisë, Donald Tusk, tha sot se mesazhet diplomatike të Shteteve të Bashkuara, të publikuara nga WikiLeaksi, e kanë ndryshuar mënyrën e perceptimit të raporteve me Uashingtonin.

Botohet lista e 'objekteve vitale' të Amerikës

BBC - 06.12.2010

Wikileaks ka publikuar një telegram në të cilin rreshtohen një listë objektesh në botë, të cilat Shtete e Bashkuara i konsiderojnë si objekte me rëndësi jetësore për sigurinë kombëtare.

WikiLeaks-i boton listën e objekteve jetike për SHBA-në

Evropaelire - 06.12.2010

WikiLeaks-s ka publikuar listën e objekteve të infrastrukturës që kanë rëndësi jetike për Shtetet e Bashkuara. Me kërkesë të Departamentit të Shtetit, në shkurt të vitit 2009, të gjitha përfaqësitë diplomatike amerikane në botë duhet të ...

Hackerët hakmarrës dhe spiunët me karroca

Lajm - 06.12.2010

Umberto ECO Le t’i marrim gjërat me radhë. Aspekti i parë i WikiLeaks është konfirmimi i faktit që çdo dosje e përgatitur nga një shërbim sekret (i çfarëdo vendi qoftë) është e mbushur tërësisht me copa të prera nga shtypi.

NYT: Fundi i diplomacisë siç e njohim?

Evropaelire - 06.12.2010

"New York Times" Shkruan: Volfgang Ishinger, ish-diplomat gjerman Në vitin 1996, pas përfundimit të Marrëveshjes së Dejtonit dhe bisedimeve paqësore për Bosnjën, Ministria e Jashtme gjermane pati ndjesinë se nuk i ishte dhënë roli i duhur ...

Wikileaks boton listën e objekteve që rrezikojnë Amerikën

LajmiFundit - 06.12.2010

WikiLeaks-s ka publikuar listën e objekteve të infrastrukturës që kanë rëndësi jetike për Shtetet e Bashkuara. Me kërkesë të Departamentit të Shtetit, në shkurt të vitit 2009, të gjitha përfaqësitë diplomatike amerikane në botë duhet të ...

Wikileaks boton listën e ‘objekteve vitale’ të Amerikës

Shqipmedia - 06.12.2010

Wikileaks ka publikuar një telegram në të cilin rreshtohen një listë objektesh në botë, të cilat Shtete e Bashkuara i konsiderojnë si objekte me rëndësi jetësore për sigurinë kombëtare, transmeton BBC.

NYT: Fundi i diplomacisë siç e njohim?

24 orë - 06.12.2010

Në vitin 1996, pas përfundimit të Marrëveshjes së Dejtonit dhe bisedimeve paqësore për Bosnjën, Ministria e Jashtme gjermane pati ndjesinë se nuk i ishte dhënë roli i duhur diplomacisë gjermane, bazuar në dokumentet e publikuara për këtë ...

Wikileaks dhe Shqipëria

DW - 06.12.2010

Autoritetet zyrtare tregojnë përmbajtje në komentet mbi lëndën diplomatike të bërë publike prej Wikileaks. Ekspertët thonë se ato nuk do të ketë ndikim në raportet mes Shqipërisë dhe SHBA-ve apo vendeve të tjera.

Wikileaks: Ja objektet vitale për sigurinë amerikane

Top Channel - 06.12.2010

Një listë e gjatë objektesh të rëndësishme në të gjithë botën qe konsiderohen vitale për sigurinë kombëtare të Shteteve të Bashkuara u publikua nga Wikileaks.

Australia: Do ekstradojmë shefin e Wikileaks për përdhunim

LajmiFundit - 06.12.2010

Australia do të ekstradojë themeluesin e Wikileaks nëse 39 vjecari vendos të kthehet në Atdhe. Lajmin e kanë bërë të ditur autoritetet australiane në një kohë kur Julian Assange deklaron se ka marrë një seri kërcënimesh serioze për jetën e ...

Fshehu vendqëndrimin, Zvicra bllokon llogaritë bankare të Wikileaks

LajmiFundit - 06.12.2010

Banka postare e Zvicrës ka bllokuar xhirollogarinë e themeluesit të WikiLeaks, Julian Asange. Banka këtë vendim e ka arsyetuar me faktin që Asange ka raportuar të dhëna të falsifikuara rreth vend-qëndrimit në çastin kur kishte hapur ...

PayPal ia kthen shpinën WikiLeaks-it

Lajmetsot - 06.12.2010

Postuar me: 05 December, 2010 11:41:00 PayPal ia kthen shpinën WikiLeaks-it Shërbimi për pagesa online PayPal ka bërë të ditur se ka anuluar llogarinë e WikiLeaks, që është përdorur nga kjo organizatë për të mbledhur donacione.

WikiLeaks-i boton listën e objekteve jetike për SHBA-në

Botasot - 06.12.2010

WikiLeaks-s ka publikuar listën e objekteve të infrastrukturës që kanë rëndësi jetike për Shtetet e Bashkuara. Me kërkesë të Departamentit të Shtetit, në shkurt të vitit 2009, të gjitha përfaqësitë diplomatike amerikane në botë duhet të ...

WikiLeaks-i boton listën e objekteve jetike për SHBA-në

Yll Press - 06.12.2010

Mediat raportojnë se në meisn e kësaj liste gjenden kabllot nënujore të domosdoshme për komunikim, porte, burime minerale apo kompani. Gjeografia e objekteve të përfshira në listë përfshin vende nga Austria në Zelandën e Re.

WikiLeaks publikon listën e objekteve jetike të SHBA-së

Koha.net - 06.12.2010

Washington, 6 dhjetor - WikiLeaks ka publikuar listën e objekteve të infrastrukturës që kanë rëndësi jetike për SHBA. Me kërkesë të Departamentit të Shtetit, në shkurt të vitit 2009, të gjitha përfaqësitë diplomatike amerikane në botë ...

NYT: Fundi i diplomacisë siç e njohim?

Yll Press - 06.12.2010

Në vitin 1996, pas përfundimit të Marrëveshjes së Dejtonit dhe bisedimeve paqësore për Bosnjën, Ministria e Jashtme gjermane pati ndjesinë se nuk i ishte dhënë roli i duhur diplomacisë gjermane, bazuar në dokumentet e publikuara për këtë ...

Shumëfishohet WikiLeaks

Telegrafi - 06.12.2010

Javën e kaluar ne kemi dëgjuar se Amazon e kishte hequr faqen e famshme të WikiLeaks nga shërbimi i saj, vetëm pas 24 orësh, ndërsa faqja pastaj humbi edhe ofruesin e saj të domain-it pas sulmeve të vazhdueshme që rezultuan në DDOS.

Pasojat e publikimeve të dokumentave sekrete në WikiLeaks

VOA - 06.12.2010

Publikimi në faqen e internetit WikiLeaks i një sasie tjetër dokumentesh sekrete të qeverisë amerikane, ishte shokues për shumë ekspertë të fushës së sigurisë.

Pasojat e publikimeve të dokumentave sekrete në WikiLeaks

Yll Press - 06.12.2010

“Nuk është vetem fakti që ato u bënë publike por shumë prej tyre janë dokumente të një natyre tejet sensitive. U habita shumë dhe u shqetësova kur mësova se mijëra njerëz duket se kanë qasje ndaj ketyre informatave.

Pasojat e publikimeve të dokumentave sekrete në WikiLeaks

Botasot - 06.12.2010

Publikimi në faqen e internetit WikiLeaks i një sasie tjetër dokumentesh sekrete të qeverisë amerikane, ishte shokues për shumë ekspertë të fushës së sigurisë.

Zvicra bllokon xhirollogarinë e Asanges

Koha.net - 06.12.2010

Bernë, 6 dhjetor - Banka postare e Zvicrës ka bllokuar xhirollogarinë e themeluesit të WikiLeaks, Julian Asange. Banka këtë vendim e ka arsyetuar me faktin që Asange ka raportuar të dhëna të falsifikuara rreth vend-qëndrimit në çastin kur ...

Fundi i diplomacisë që e njohim?

Koha.net - 06.12.2010

Ky është paradoksi i WikiLeaks: Më shumë do të na çojë drejt një transparence më të vogël dhe do të na prijë me blindimin e informatave sekrete, sesa në bërjen e tyre transparente, që është ëndërr universale e drejtuesve të WikiLeaks.