TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Rilindje dhe kujtesë, Qeveria përballë premtimeve për biznesin e vogël

Ora news - 13.09.2015

“400 mijë shqiptarë jetojnë me të ardhurat e biznesit familjar, por biznesi i vogël jeton ditën e vetë më të keqe. I mbytur nga taksat, gjobat e padrejta dhe rënia e fuqisë blerëse, taksës së ...

Klarinetisti në Korçë jep kupon tatimor

Gazeta Dita - 13.09.2015

Që kur nisi në datën 1 shtator aksioni i tatimorëve kundër evazionit fiskal dhe informalitetit në ekonomi, humori dhe ironia nuk është kursyer në rrjetet sociale.

Shpërblehen kontribuuesit më të mëdhenj të buxhetit

Lajmi.net - 12.09.2015

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës, Administratën Tatimore të Kosovës dhe Doganat e Kosovës, organizon sot ceremoninë tradicionale të shpërblimit të ...

Shpërblehen 25 kompani si tatimpagues të rregullt

Lajmi.net - 12.09.2015

Oda Ekonomike Amerikane e Kosovës në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës që nga viti 2009 ndajnë mirënjohje per tatimpaguesit e rregullt, ndërsa ketë vit janë shpërblyer 25 kompani për pagesa te ...

Vlorë, aksioni i tatimorëve zhvendoset në tregje

Top Channel - 12.09.2015

Në Vlorë vijon beteja kundër informalitetit dhe inspektorët nuk njohin orare. Një ditë pas librave të konfiskuar pa kupona tatimorë, grupet e punës në terren u janë drejtuar këtë të shtunë dy ...

Shpërblehen kontribuesit më të mëdhenj të Buxhetit në vitin 2014

Botasot - 12.09.2015

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës, Administratën Tatimore të Kosovës dhe Doganat e Kosovës, organizon sot ceremoninë tradicionale të shpërblimit të ...

Mirënjohje kompanive që kontribuuan për buxhetin

Botasot - 12.09.2015

Oda Ekonomike Amerikane e Kosovës në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës që nga viti 2009 ndajnë mirënjohje per tatimpaguesit e rregullt, ndërsa ketë vit janë shpërblyer 25 kompani për pagesa te ...

Shpërblehen 25 kompani për pagesa të rregullta të tatimeve

Koha.net - 12.09.2015

Oda Ekonomike Amerikane e Kosovës në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës që nga viti 2009 ndajnë mirënjohje për tatimpaguesit e rregullt, ndërsa këtë vit janë shpërblyer 25 kompani për pagesa të ...

Mirënjohje 15 tatimpaguesve më të rregullt të vitit 2014

Botasot - 12.09.2015

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë, në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës që nga viti 2009 ndajnë mirënjohje për tatimpaguesit e rregullt. Këtë vit, për pagesa të rregullta gjatë vitit 2014, u ...

FOTOLAJM/Korçari luan me klarinetë në stolat e qytetit, por spektatorët e tij i pajis me faturë tatimore

BalkanWeb - 12.09.2015

KORCE- Nëse ke të ardhura nga ndonjë lloj aktiviteti duhet që çdo kënd që blen “shërbimet” e tua ta pajisësh me një kupon tatimor. Kështu me sa duket e ka kuptuar aksionin e qeverisë kundër ...

Pesëmbëdhjetë kompani shpërblehen për pagesa të rregullta të tatimit [video]

Koha.net - 12.09.2015

Pesëmbëdhjetë kompani të ndryshme, si tatimpaguese më të rregullta të vitit 2014, janë shpërblyer me mirënjohje. Kompanitë janë ndarë në tri kategori: kategoria e bizneseve me qarkullim mbi 5 milionë ...

Informaliteti dhe inspektimi tatimor

VOA - 12.09.2015

Autoritetet fiskale të Shqipërisë po vazhdojnë me këmbëngulje operacionin kundër informalitetit në bizneset e mëdha e të vogla të vendit. Drejtuesit e tatim-taksave dhe inspektoriatit të punës bënë ...

Biznesi, si kryhet transmetimi online i xhiros ditore

Durres Lajm - 12.09.2015

Kontrollet janë intensifikuar në terren dhe rrethi i bizneseve ilegale po ngushtohet. Të paktën, ky është konkluzioni që vjen, jo vetëm nga fluksi i jashtëzakonshëm në Qendrat Kombëtare të ...

Rama të sqarojë ç’kërkon nga biznesi

Gazeta Dita - 12.09.2015

Z. Thano! Nuk më mbetet qejfi nëse e botoni apo jo letrën time. Por meqenëse nuk ka asnjë mundësi tjetër po të lutem që Gazeta jote t’i bëjë thirrje hapur dhe urgjentisht Edi Ramës që të dalë përpara ...

SOKOL BALLA/ “Daku” dhe dajaku

Java News - 12.09.2015

EKSKLUZIVE/ Tre ditë më parë asistova në një debat në një prej lokaleve të njohura në Tiranë. Dy punonjës të tatimeve trokitën pasdreke aty dhe i kërkuan kamarierëve certifikatën e pronësisë së ...

Shpërblehen kontribuuesit e mëdhenj të buxhetit për vitin 2014

Kosova Live - 12.09.2015

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë (OEAK) në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës (OEK), Administratën Tatimore të Kosovës (ATK) dhe Doganat e Kosovës, organizon të shtunën ceremoninë tradicionale ...

Ja tatimpaguesit më të mëdhenj të buxhetit për vitin 2014

Kosova Live - 12.09.2015

Me qëllim të njohjes publike të kompanive që konsiderohen të jenë kontribuuesit më të mëdhenj të buxhetit të vendit, njëkohësisht ngritjen e vazhdueshme të vetëdijes së komunitetit të biznesit për ...

Nikolla: Tërhiqni kuponin kur blini librat

Top Channel - 11.09.2015

Vetëm tre ditë para fillimit të vitit të ri shkollor, ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka kërkuar që çdo prind dhe nxënës që pajiset me librat shkollorë të kërkojë kuponin tatimor ose ta ...

Nikolla thirrje prindërve dhe nxënësve: Kërkoni kuponin tatimor kur të blini librat

SOT - 11.09.2015

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, 3 ditë para fillimit të vitit të ri shkollor, ka kërkuar që çdo prind dhe nxënës që pajiset me librat shkollorë të kërkojë kuponin tatimor ose ta denoncojë ...

Apeli i fundit nga Nikolla: Tërhiqni kuponin për librat, ose denonconi abuzimin

Albeu.com - 11.09.2015

Ministrja Nikolla ka apeluar sot haptazi që prindërit dhe nxënësit që blejnë librat, të tërheqin kuponin tatimor dhe në rast se atyre u refuzohet, ata duhet ta denoncojnë atë rast .

Dy tatimorë dhunohen nga pronari i dyqanit

Lajm - 11.09.2015

Një 56-vjeçar nga Lezha u arrestuar ditën e sotme, pas një konflikti fizik me dy punonjës tatimorë, të cilët po ushtronin kontroll për dokumentacionin tatimor në dyqanet në pronësi të tij.

Nikolla apel prindërve: Tërhiqni kuponin tatimor kur blini librat

LajmiFundit - 11.09.2015

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, i ka bërë sot apel prindërve që të tërheqin kuponin tatimor kur blejnë librat. Apelin ministrja zgjodhi ta bëjë në një nga libraritë e Tiranës ku u ...

Vlorë, sekuestrohen tekstet shkollore shiteshin pa kupon tatimor

LajmiFundit - 11.09.2015

Inspektorët e Tatimeve në Vlorë kanë sekuestruar një sasi tekstesh shkollore që tregtoheshin në Vlorë e Orikumit, pasi nuk shoqëroheshin me kupon tatimor.

Informaliteti, ministrja Nikolla në libraritë e Tiranës: Kuponi tatimor, mundësi për të përmirësuar jetën

ikub - 11.09.2015

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla vizitoi sot disa nga libraritë e kryeqytetit për të parë nga afër zbatimin e detyrave ligjore, siç është dhe ai i lëshimit dhe marrjes së ...

Faza e dytë e aksionit të tatimorëve, konfiskim mallit pa faturë

Albeu.com - 11.09.2015

Faza e dytë e aksionit antiinformalitet prite të filloj së shpejti ndërsa do të fokusohet te biznesi i madh. Deri më tani kontrollet ishin përqëndruar te bizneset e vogla, ndërsa tani do të fillojnë ...

Ndryshimet në Kodin Penal, 3 vjet burg evazorëve, 10 vjet kontrabandistëve

Ora news - 11.09.2015

Qeveria propozon masa të rënda për të gjithë ata që shkelin ligjin fiskal dhe punonjësit e tetimeve që abuzojnë me detyrën. Një draft i ministrisë së Financave propozon burg për të gjithë ata që ...

Në Vlorë sekuestrohen tekstet shkollore shiteshin pa kupon tatimor

Ora news - 11.09.2015

Inspektorët e Tatimeve në Vlorë kanë sekuestruar një sasi tekstesh shkollore që tregtoheshin në Vlorë e Orikumit, pasi nuk shoqëroheshin me kupon tatimor.

Dy tatimorë dhunohen nga pronari i dyqanit

Botasot - 11.09.2015

Një 56-vjeçar nga Lezha u arrestuar ditën e sotme, pas një konflikti fizik me dy punonjës tatimorë, të cilët po ushtronin kontroll për dokumentacionin tatimor në dyqanet në pronësi të tij.

Kontroll në magazinat e biznesit, konfiskim mallit pa faturë

Ora news - 11.09.2015

Pas biznesit të vogël, tatimorët do të fillojnë kontrollet te magazinat e biznesit. Burime nga ministria e Financave bëjnë të ditur se kjo është faza e dytë e aksionit antiinformalitet dhe do të ...

Informaliteti, Nikolla inspekton libraritë në Tiranë: Apel qytetarëve për bashkëpunim

BalkanWeb - 11.09.2015

TIRANË- Në kuadër të operacionit të Qeverisë Shqiptare kundër informalitet, ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, ishte e pranishme sot në një nga libraritë e Tiranës ku u interesua nga ...

Në Fier radhë për regjistrim në QKR, në Shkodër penalitete 100 bizneseve

Ora news - 11.09.2015

Inspektorët e Tatimeve në Vlorë kanë sekuestruar tekstet shkollore që tregtoheshin në shkollat publike e private të Vlorës e Orikumit, pasi nuk shoqëroheshin me kupon tatimor.

Nikolla: Prindër dhe nxënës merrni kuptonin kur blini tekstet shkollore

Ora news - 11.09.2015

Ministria e Arsimit, Lindita Nikolla, u kërkoi prindërve dhe nxënësve të mos dalin nga libraritë pa marrë kuponin tatimor kur blejnë tekstet shkollore ose artikuj të ndryshëm.

Vlorë, sekuestrohen tekstet shkollore, shiteshin pa kupon tatimor

Botasot - 11.09.2015

Në qytetin e Vlorë, Inspektorët e Tatimeve kanë sekuestruar një sasi tekstesh shkollore, pasi nuk shoqëroheshin me kupon tatimor. “Ende s’ka një shifër të librave të sekuestruar.

Lufta kundër informalitetit, Nikolla inspekton libraritë e Tiranës: Prindër, ndihmoni në vendosjen e formalitetit

Botasot - 11.09.2015

Në kuadër të operacionit të kundër informalitetit, ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, inspektoi sot, një nga libraritë e Tiranës ku u interesua nga afër në lidhje me respektimin e ...

Nikolla: Tërhiqni kuponin kur blini librat

Gazeta Dita - 11.09.2015

Vetëm tre ditë para fillimit të vitit të ri shkollor, ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka kërkuar që çdo prind dhe nxënës që pajiset me librat shkollorë të kërkojë kuponin tatimor ose ta ...

Nikolla apel prindërve: Merrni kuponin tatimor

Vision Plus - 11.09.2015

Ne kuadër te aksionit kundër informalitetit, ketë te premte ministria e arsimit Lindita Nikolla ka kërkuar sensibilizimin e prindërve per pajisjen me kuponin tatimor pas çdo blerje.

Debati për informalitetin

Vision Plus - 11.09.2015

Aksioni i nisur nga qeveria për luftën ndaj informalitetit vjen për të ndihmuar qytetarin dhe biznesin dhe jo për t’i penalizuar ata. Ervin Bushati, deputet socialist ne Komisionit e Ekonomisë thotë ...

Informaliteti, Nikolla në libraritë e Tiranës: Merrni kuponin ose denonconi (Video)

Java News - 11.09.2015

Në kuadër të operacionit të Qeverisë Shqiptare kundër informalitet, ministrja e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolla, ishte e pranishme sot në një nga librarit e Tiranës ku u interesua nga afër në ...

Nuk lëshoi kupon tatimor për shitjen e mjeteve shkollore, ndiqet penalisht 39-vjeçari në Dibër

SOT - 10.09.2015

Një shtetas në Dibër po ndiqet penalisht, pasi ka shitur produkte shkollore pa kupon tatimor. Sipas burimeve të policisë, po ndiqet penalisht 39- vjeçari me iniciale I.M., banues në Dohoshisht, Dibër.

Ashpërsohen ndëshkimet ndaj biznesit, 3 vite burg për evazion fiskal

Top Channel - 10.09.2015

Bizneset që nuk deklarojnë punonjësit dhe ato që ushtrojnë aktivitete të paregjistruara në organet tatimore do të dënohen deri në 3 vite burg. Qeveria ka dërguar në Parlament një draft, i cili ...

Kujtesë për tatimpaguesit, DPT: Raportoni online shitjet ditore, në të kundërt do penalizoheni me gjoba

SOT - 10.09.2015

Administrata Tatimore iu bën me dije të gjithë tatimpaguesve, që të raportojnë online shitjet ditore me pajisje fiskale. Sipas këtij njoftimi, ky është një detyrim ligjor, i cili në rast moszbatimi i ...

DPT: Tatimpaguesit të bëjnë raportimin online të shitjeve ditore, gjoba për shkelësit

ikub - 10.09.2015

Të gjithë tatimpaguesit në përfundim të orarit të punës, pasi të ketë mbyllur shitjet ditore, duhet t’i raportojë ato online në serverin e DPT-së. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka theksuar se ...

DPT: Tatimpaguesit të raportojnë shitjet ditore edhe online, në të kundërt gjoba

Top Channel - 10.09.2015

Përmes një komunikate për shtyp, Administrata Tatimore u ka rikujtuar të gjithë tatimpaguesve në mbarë vendin në lidhje me detyrimin për të raportuar edhe online shitjet ditore në serverin e ...

Ashpërsohen masat ndëshkuese ndaj bizneseve, 3 vite burg për veprën e evazionit fiskal

SOT - 10.09.2015

Qeveria ka dërguar në Parlament një draft, i cili amendon Kodin Penal, duke ashpërsuar masat ndëshkuese për veprën e evazionit. Bizneset që nuk deklarojnë punonjësit dhe ato që ushtrojnë aktivitete ...

Qeveria ndryshon Kodin Penal, tri vjet burg për evazionin fiskal

LajmiFundit - 10.09.2015

Bizneset që nuk deklarojnë punonjësit dhe që ushtrojnë aktivitete të paregjistruara në organet tatimore do të dënohen deri në 3 vite burg. Qeveria ka dërguar në Parlament një draft, i cili amendon ...

Shisnin dele pa kupon tatimor, ndiqen penalisht 6 tregtarë

Albeu.com - 10.09.2015

Gjashtë persona janë proceduar penalisht në gjendje të rëndë, pasi akuzohen se transportonin me dhjetëra krerë bagëti pa kupon tatimor. Sa duket, aksioni i tatimorëve ka shkuar aq larg, sa të ...

Shisnin bagëti pa kupon tatimor, ndiqen penalisht 6 tregtarë

ikub - 10.09.2015

Shisnin bagëtipa faturë tatimore, ndiqen në gjendje të lirë 6 persona. Aksioni i qeverisë kundër informalitetit është shtrirë edhe tek tregtarët e bagëtive të imta që kryejnë tregti mes Tiranës dhe ...

Shumica e dyqaneve ne Korçë të mbyllura

ABC News - 10.09.2015

Perfaqesuesit e biznesit te vogel kane reaguar per situaten e krijuar ne qytetin e Korces, ku shumica e dyqaneve qendrojne te mbyllura. Sipas perfaqesuesit Albert Nasto, penalitetet tatimore jane ...

“Tatimet”: Tatimpaguesit të raportojnë shitjet ditore on-line brenda 24 orëve

Ora news - 10.09.2015

Administrata tatimore ka bërë apel të gjithë tatimpaguesve që të raportojnë për shitjet ditore. Në një njoftim për mediat administrata e tatimeve shprehet se raportimi duhet të kryehet on-line në ...

DPT: Tatimpaguesit të bëjnë raportimin ditor online të shitjeve, shkelësit do gjobiten

BalkanWeb - 10.09.2015

TIRANE- Çdo tatimpagues në përfundim të orarit të punës, pasi të ketë mbyllur shitjet ditore, duhet t’i raportojë ato on-line në serverin e DPT-së. Nëpërmjet një kërkese drejtuar bizneseve, Drejtoria ...

Ashpërsohen ndëshkimet ndaj biznesit, 3 vite burg për evazion fiskal

Botasot - 10.09.2015

Bizneset që nuk deklarojnë punonjësit dhe ato që ushtrojnë aktivitete të paregjistruara në organet tatimore do të dënohen deri në 3 vite burg. Qeveria ka dërguar në Parlament një draft, i cili ...

Anti-informaliteti, 3 vjet burg për evazorët, 7 për tatimorët

Mapo - 10.09.2015

Anti-informaliteti, 3 vjet burg për evazorët, 7 për tatimorët Postuar më: 11 Shtator 2015 09:30 Qeveria propozon masa të rënda për shkelësit e ligjit fiskal dhe punonjësit e tatimeve që abuzojnë me ...

Tatimet: Pas mbylljes ditore, raport online në serverin e DPT-së

Mapo - 10.09.2015

Tatimet: Pas mbylljes ditore, raport online në serverin e DPT-së Postuar më: 10 Shtator 2015 16:35 Administrata Tatimore ka njoftuar ditën e sotme, se një biznes i caktuar tatimpagues, përveç ...

Vazhdon aksioni në Shkodër e Korçë, Bizneset: Informaliteti favorizoi konkurrencë të pandershme

Ora news - 10.09.2015

Informaliteti ka mbizotëruar edhe në dyert e bashkisë Shkodë r, pak metra larg qendrës kombëtare të regjistrimit të biznesit. Aksioni i grupeve tatimore është ndalur në një prej lokaleve që operonte ...

Tatimet apel bizneseve: Raportoni xhirot ditore online. Penaliteti 10000-50000 lekë

Botasot - 10.09.2015

Tatimet i ka drejtuar një thirrje bizneseve që të raportojnë online në fund të cdo dite xhiron e tyre ditore. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve i ka bërë thirrje biznesve të bëjnë raportimin brenda ...

Lezhë, klienti i kërkoi kuponin tatimor, kamerieri e godet

Botasot - 10.09.2015

Policia e Lezhës ka shpallur në kërkim kamerierin Sh.K., 17 vjeç, sepse ka goditur klientin për shkak se ky i fundit i kërkoi kuponin tatimor. Sipas policisë, Gani Doçi, 39 vjeç, banues në Thumanë të ...

Rama takim me biznesin në Lezhë

Vision Plus - 10.09.2015

Në javën e dytë të operacionit kundër informalitetit, kryeministri Edi Rama ka ndjekur veprimet konkrete te tatimoreve ne Lezhe. Kreu i qeverisë u takua me pronarët e bizneseve të ndryshme dhe grupet ...

Aksioni i tatim taksave në vend

Vision Plus - 10.09.2015

Qindra biznese ne gjithë vendin janë mbyllur e janë gjobitur për shkak se nuk dispononin fatura tatimore për produktet. Disa shkolla ne fshatrat e Fierit rrezikojnë ta nisin mësimin pa libra.

‘Kuponi tatimor” rrezikon mësimin, shtyn shitjen e librave shkollorë

Java News - 10.09.2015

Procesi i shitjes së librave shkollë është pezulluar. Së paku informacioni vjen nga Lezha, ku shitja e mjeteve didaktike dhe librave nga ana e shkollave të qytetit është ndaluar mesditën e sotme pas ...

Ashpërsohen ndëshkimet ndaj biznesit, 3 vite burg për evazion fiskal

Gazeta Dita - 10.09.2015

Bizneset që nuk deklarojnë punonjësit dhe ato që ushtrojnë aktivitete të paregjistruara në organet tatimore do të dënohen deri në 3 vite burg. Qeveria ka dërguar në Parlament një draft, i cili ...

Ashpërsohen ndëshkimet ndaj biznesit, 3 vite burg për evazion fiskal

Gazeta Tema - 10.09.2015

Bizneset që nuk deklarojnë punonjësit dhe ato që ushtrojnë aktivitete të paregjistruara në organet tatimore do të dënohen deri në 3 vite burg. Qeveria ka dërguar në Parlament një draft, i cili ...

Tatimet: Raportoni çdo ditë shitjet, ose 50 mijë lekë gjobë

Gazeta Tema - 10.09.2015

Administrata tatimore thirrje tatimpaguesve të raportojnë online në serverin e DPT-së Tatimpaguesit duhet të raportojnë shitjet e cdo ditë online në serverin e taimeve.

Tatimet: Raportoni online shitjet ditore

Java News - 10.09.2015

Tatimet: Raportoni on­line shitjet ditore Administrata Tatimore rikujton bizneset se në përfundim të orarit të punës, pas mbylljes së shitjeve ditore, duhet ti raportojnë ato on­line në serverin e ...

Fier, nuk dha kuponin tatimor, arrestohet pronari i lokalit

Top Channel - 09.09.2015

Në kuadër të operacionit kundër informalitetit, Policia e Fierit arrestoi në flagrancë shtetasin Gani Berisha, pasi nuk i ka dhënë kupon tatimor ...

Nuk dha kuponin tatimor, arrestohet pronari i lokalit në Fier

Albeu.com - 09.09.2015

Policia e Fierit në kuadër të operacionit kundër informalitetit, ka vënë në pranga shtetasin Gani Berisha, pasi nuk i ka dhënë kupon tatimor klientit.

Nuk dha kuponin tatimor, arrestohet pronari i lokalit

Lajmi.net - 09.09.2015

Në kuadër të operacionit kundër informalitetit, Policia e Fierit arrestoi në flagrancë shtetasin Gani Berisha, pasi nuk i ka dhënë kupon tatimor klientit.

Fier, nuk dha kuponin tatimor, pranga pronarit të lokalit

ikub - 09.09.2015

Në kuadër të operacionit kundër informalitetit, Policia e Fierit arrestoi në flagrancë shtetasin Gani Berisha, pasi nuk i ka dhënë kupon tatimor klientit.

Nuk i dha klientit kuponin tatimor, arrestohet pronari i lokalit në Fier

SOT - 09.09.2015

Policia e Fierit ka arrestuar një pronar lokali, pasi nuk i ka dhënë kuponin tatimor klientit. Në vijim të operacionit kundër informalitetit, është ndaluar shtetasi Gani Berisha, 57 vjeç, banues në ...

Fier, nuk dha kuponin tatimor, arrestohet pronari i lokalit

LajmiFundit - 09.09.2015

Në kuadër të operacionit kundër informalitetit, Policia e Fierit arrestoi në flagrancë shtetasin Gani Berisha, pasi nuk i ka dhënë kupon tatimor klientit.

Udhëzimi që shpërblen tatimorët

LajmiFundit - 09.09.2015

Edhe pse kanë qenë në qendër të akuzave për korrupsion dhe bashkëfajtorë me biznesin për evazionin e lartë në ekonominë shqiptare, punonjësit e tatimeve tashmë do të kenë edhe shpërblime të larta në ...

Dështon aksioni? Rinisin punën evazorët

Mapo - 09.09.2015

Dështon aksioni? Rinisin punën evazorët Postuar më: 09 Shtator 2015 10:13 Administrata tatimore duket se nuk mund të përballojë me personel kontrollet në mbi 160 mijë biznese.

Klienti e denoncoi se nuk i dha kupon tatimor, arrestohet pronari i lokalit Berisha

BalkanWeb - 09.09.2015

FIER – Pronari i një lokali në Fier ka rënë në prangat e policisë, pasi u denoncua nga një klient se nuk u pajis me kupon tatimor. Sipas policisë, arrestimi i Gani Berishës, 57­vjeç është bërë në ...

Tatimorët në terren

ABC News - 09.09.2015

Ne Durres shume biznese vazhdojne te qendrojne te mbyllura per tiu shmangur kontrollit tatimor. Drejtori i kesaj strukture rajonale, thote se ne terren jane hedhur 47 grupe.

Nis aksioni i tatimorëve në Lezhë, konstatohen 21 shkelje

Ora news - 09.09.2015

Nisja e aksionit kundër informalitetit në Lezhë ka bërë që disa biznese të mbyllin përkohësisht aktivitetin. Aktualisht në terren janë angazhuar mbi 20 grupe nga zyra rajonale e tatim taksave, ndërsa ...

Biznesi i vogël: Kontrollet e tatimorëve janë selektive

Ora news - 09.09.2015

Aksioni kundër informalitetit po vazhdon në të gjithë vendin. 34 grupe të inspektorëve tatimor në Lushnje vetëm gjatë aksionit të së mërkurës kanë mbyllur rreth 100 biznese ku u gjetën parregullsi në ...

Gjoba të ashpra deri ne 100 milion lekë, ulet 50 euro çmimi i kasës fislake

Ora news - 09.09.2015

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar marrjen e masave edhe ndaj sektorit privat të shëndetësisë nëse konstatohet se kryen evazion apo nuk përdor kase fiskale.

FIER / E denoncon klienti, pranga Berishës se nuk lëshoi kupon tatimor

Gazeta Dita - 09.09.2015

Pronari i një lokali në qytetin e Fierit ka përfunduar në prangat e policisë pasi nuk përdorte kasë fiskale. Në kuadër të operacionit “Informaliteti”, nga Specialistët e Sektorit për Krimin Ekonomik ...

Berisha (jo ai që mendoni ju) arrestohet se nuk lëshoi kupon tatimor

Gazeta Tema - 09.09.2015

Pronari i një lokali në qytetin e Fierit ka përfunduar në prangat e policisë pasi nuk përdorte kasë fiskale. Në kuadër të operacionit “Informaliteti”, nga Specialistët e Sektorit për Krimin Ekonomik ...

Tatimorët nuk përballojnë terrenin, rinisin punën evazorët

Gazeta Tema - 09.09.2015

Administrata tatimore duket se nuk mund të përballojë me personel kontrollet në mbi 160 mijë biznese. Pikërisht kjo është dhe arsyeja që ekspertët nuk rekomandonin përqendrimin tek biznesi i vogël, ...

Tatimorët nuk përballojnë terrenin, rinisin punën evazorët

Java News - 09.09.2015

Administrata tatimore duket se nuk mund të përballojë me personel kontrollet në mbi 160 mijë biznese. Pikërisht kjo është dhe arsyeja që ekspertët nuk rekomandonin përqendrimin tek biznesi i vogël, ...

Arrestohet Berisha, nuk lëshoi kupon tatimor në lokalin e tij

Java News - 09.09.2015

Pronari i një lokali në qytetin e Fierit ka përfunduar në prangat e policisë pasi nuk përdorte kasë fiskale. Në kuadër të operacionit “Informaliteti”, nga Specialistët e Sektorit për Krimin Ekonomik ...

Korçë, malli pa faturën e origjinës

Vision Plus - 09.09.2015

Shoqata e biznesit te vogël ne Korçe i ka kërkuar kryeministrit Edi Rama shtyrjen e afatit te sekuestrimit te mallit pa fature nga vendi i origjinës. Sipas kryetarit të kësaj shoqate Albert Nasto ...

Cani shpërblen tatimorët

Vision Plus - 09.09.2015

Edhe pse kanë qenë në qendër të akuzave për korrupsion dhe bashkëfajtorë me biznesin për evazionin e lartë në ekonominë shqiptare, punonjësit e tatimeve tashmë do të kenë edhe shpërblime të larta në ...

Rama për informalitetin në shëndetësi

Vision Plus - 09.09.2015

Vendosjes se kasave fiskale dhe lëshimit te kuponave tatimor nuk do t’u shpëtoje as sistemi shëndetësor privat. Per çdo analize,vizite, shërbim laboratorik, imazherik apo dhembe te rregulluar tek ...

Durrës, 47 grupe kontrolli për informalitetin

Durres Lajm - 09.09.2015

– Për shkak të peshës së madhe që ka biznesi durrsak në raport me republikën, drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka dërguar në qytetin bregdetar 47 grupe pune, të cilat në terren po kontrollojnë të ...

Qëlloi klientin me grusht, kamarieri në polici: E godita nën trysninë e pronarit, nuk lëshonim kupn tatimor

SOT - 08.09.2015

Kamarieri i arrestuar nga blutë e Tiranës, ka rrëfyer para oficerëve të Policisë Gjyqësore të gjithë ngjarjen e ndodhur ditën e shtunë dhe pse ai ka vepruar në atë mënyrë.

Aksioni ndaj informalitetit, tatimorët zbarkojnë në Fier

Top Channel - 08.09.2015

Aksioni kundër informalitetit ka nisur edhe në qarkun e Fierit, ku grupet e taks forcës janë shpërndarë në gjithë zonën për të kontrolluar ...

Aksioni ndaj informalitetit, tatimorët zbarkojnë në Fier

LajmiFundit - 08.09.2015

Aksioni kundër informalitetit ka nisur edhe në qarkun e Fierit, ku grupet e taks forcës janë shpërndarë në gjithë zonën për të kontrolluar bizneset. Sipas kreut të Drejtorisë Rajonale të Tatimeve, ...

Tatimorët zbarkojnë në Fier

Albeu.com - 08.09.2015

Tolerancë zero ndaj çdo biznesi që shkel ligjin. Nën këtë moto edhe në Fier ka nisur aksioni ndaj informalitetit . Grupet e Taks-Forcës janë shpërndarë në gjithë zonën për të kontrolluar bizneset.

Vijon aksion kundër informalitetit, tatimorët kontrolle të detajuara në Fier, toleranca zero

SOT - 08.09.2015

Ka vijuar edhe ditën e sotme aksioni kundër informalitetit, ku është përqendruar në qarkun e Fierit. Grupet e task forcës janë shpërndarë në të gjithë zonën për të kontrolluar bizneset.

Lushnje, tatimorët në aksion; sekuestrohen cigare e pije pa faturë

Top Channel - 08.09.2015

Në Lushnje, inspektorët tatimorë, ashtu siç kishin paralajmëruar disa ditë më parë po kryejnë kontrolle në çdo biznes. Në fokus të aksionit të tyre kryesisht ka qenë lëshimi i kuponit ...

Në Lushnje sekuestrohen cigare e pije pa faturë

Albeu.com - 08.09.2015

Ashtu siç kishin paralajmëruar disa ditë më parë, inspektorët tatimorë po kryejnë kontrolle në çdo biznes në Lushnje , ku në fokus ka qenë lëshimi i kuponit tatimor.

Kuponi – mbret

BalkanWeb - 08.09.2015

Nga: FATOS ÇOÇOLI* Hiq Moldavinë, jemi vendi më informal i Evropës. Edhe Kosova është më mirë se ne në respektimin e shtetit nëpërmjet faturës tatimore.

Tatimorët në Vlorë, Korçë e Fier. Sekuestro mallit, gjoba subjekteve

Ora news - 08.09.2015

Në ditën e parë në terren në kuadër të aksionit ndaj informalitetit, inspektorët e tatimeve në Vlorë u kanë sekuestruar mallin 13 subjekteve tregtare nga 181 që iu nënshtruan kontrollit.

Bizneseve që u sekuestrohet malli pa faturë drejt falimentimit

ABC News - 08.09.2015

Te gjitha bizneset qe u sekuestrohet malli gjendje pa fature tatimore po shkojne drejt falimentimit. Nderkohe tatimoret vazhdojne aksionin ne Lushnje dhe ne Lezhe duke kontrolluar bizneset ne ...

Tatimet, sekuestrohen në Lushnjë cigare e pije pa faturë

Mapo - 08.09.2015

Tatimet, sekuestrohen në Lushnjë cigare e pije pa faturë Postuar më: 08 Shtator 2015 16:41 Një aksion i paralajmëruar tatimor ka nisur sot në qytetin e Lushnjës, ku inspektorët e tatimeve të ...

Lushnjë, tatimorët sekuestrojnë cigare e pije pa faturë

Botasot - 08.09.2015

Disa ditë më parë ishte paralajmëruar se inspektorët tatimorë do të kryenin kontrolle në çdo biznes në Lushnjë. Gjatë ditës së sotme, në fokus të aksioneve të inspektorëve ka qenë lëshimi i kuponit ...

Vlorë, kontroll bizneseve për kasat fiskale

Top Channel - 07.09.2015

Rreth 80 punonjës së Tatimeve të Vlorës, të mbështetura nga policia, kanë dalë sot në terren për evidentimin e mungesave në biznese, si dhe ndëshkimin e tyre për mospajisje me kasa fiskale si dhe ...

Kontrolle në Vlorë për kasat fiskale, në terren rreth 80 punonjës të Tatimeve

SOT - 07.09.2015

Rreth 80 punonjës së Tatimeve të Vlorës, të mbështetura nga policia, kanë dalë sot në terren për evidentimin e mungesave në biznese, si dhe ndëshkimin e tyre për mospajisje me kasa fiskale si dhe ...

Nga sot, Kush nuk lëshon kuponin tatimor gjobë nga 100- 300 mijë lekë, pritet drafti i ri

Botasot - 07.09.2015

Të gjitha ato biznese të cilat nuk janë të formalizuar duke filluar nga sot, 7 shtator 2015, do të përballen me penalitete. Pavarësisht se kontrollet kanë nisur që prej datës 1 shtator ato kanë ...

Ironitë në rrjetet sociale: A kishte kupon Prenga për pistoletën?

BalkanWeb - 07.09.2015

TIRANE – Pas ngjarjes së rëndë në Laç, nuk kishte si të mos shpërthente ironia në rrjetet sociale, veçanërisht në “Facebook”. Ndërkohë që njerëzit bien në pranga dhe dënohen me burg për vjedhje ...

Tatimet e Shkodrës dhe Fierit nisin aksionin kundër informalitetit, 35 grupe në terren

Ora news - 07.09.2015

Lufta kundër informalitetit dhe evazionit fiskal ka marrë zyrtarisht jetë në qarkun e Shkodrës mëngjesin e 7 shtatorit. 35 grupe pune kanë zbarkuar në terren, pasi morën porositë e fundit në ...

Tatimorët aksion në Vlorë dhe Fier

ABC News - 07.09.2015

30 grupe jane shperndare ne gjithe territorin e Vlores ne aksionin ndaj bizneseve qe veprojne ne informalitet. Ne nje dite ne qytetin bregdetar jane kryer 60 kontrolle dhe jane bere 8 konfiskime te ...

Zbarkojnë në terren tatimorët, në sitë çdo biznes

Ora news - 07.09.2015

Lufta kundër informalitetit dhe evazionit fiskal ka marrë jetë në qarkun e Shkodres mëngjesin e 7 shtatorit, me zbarkimin në terren të 35 grupeve të punës.

Spaho: Qeveria nuk e mbyll gropën në buxhet me biznesin e vogël

ABC News - 07.09.2015

Me formalizimin e biznesit, qeveria pret të sigurojë të ardhurat e munguara në buxhet. Por sipas ekonomistit Mateo Spako, biznesi i vogël nuk mund ta mbushë këtë hendek.

Tatimorët zbresin në terren, 200 biznese ulin qepenin në Korçë

Botasot - 07.09.2015

Aksioni kundër informalitetit ka detyruar 200 biznese në tregun e njohur të minoritetit maqedonas në Korçë të mbyllin qepenat. Ata rrezikohen nga konfiskimi, pasi nuk disponojnë faturat e origjinës ...

MF plan për të dhënë lotarinë tatimore me koncesion

Java News - 07.09.2015

Prej kohësh qarkullojnë zërat për një plan për të dhënë mbledhjen e TVSH-së me koncesion, në kuadër të të cilit do të realizohet dhe lotaria tatimore.

Gjoba ndaj lokalit të Dash Pezës zbulon një skandal

Durres Lajm - 07.09.2015

Në disa portale online u botua kjo gjobë, që disa tatimorë i vunë lokali “Il Paese” në pronësi të bashkëshortes se deputetit socialist, Dashamir Peza. Gjoba është për mungesë të kasës fiskale.

Financat, plan për të dhënë lotarinë tatimore me koncesion

Gazeta Tema - 07.09.2015

Ministria e Financave pranon se po punon me një propozim të pakërkuar (koncesion) për lotarinë tatimore. Operatorët e kasave të paqartë se si do të realizohet kjo.

NDRYSHIMI NË LIGJ / Ose tatimor ose kontabilist, qeveria zbulon konfliktin e interesit

Gazeta Dita - 07.09.2015

Dalja e emrave të disa punonjësve tatimorë në listat e kontabilistëve të bizneseve ka detyruar qeverinë të ndërhyjë me ligj për të detyruar këta persona të zgjedhin ose punën e shtetit ose atë të ...

“Gjoba 10 milion lekë për moshlëshim të kuponit, e paarsyeshme”

Gazeta Tema - 07.09.2015

Profesor Sotiraq Dhamo, një nga ekspertët më të njohur të taksave në vend, thotë se gjoba prej 10 milionë lekë për moshlëshim të kuponit tatimor është e paarsyeshme dhe nuk e ndihmon luftën ndaj ...

Formalizimi i ekonomisë, Rama: Thirrja e fundit për bizneset

Gazeta Dita - 07.09.2015

Në një takim me biznesin, pasditen e sotme, Kryeministri Rama kërkoi bashkëpunim në luftën e nisur kundër informalitetit, me qëllim uljen e varfërisë dhe taksave.

Udhëzimi i MF: 2 % e të ardhurave tatimore për shpërblime të administratës tatimore

Gazeta Dita - 07.09.2015

Në kuadër të luftës kundër informalitetit, qeveria ka vendosur që të motivojë administratën tatimore. “Dita” ka mundur të sigurojë udhëzimin e Ministrisë së Financave, ku në pikën 21.1 thuhet se “ ...