TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Qeveria përgjegjëse për mosrealizimin e "Ohrit"

Gazeta Start - 15.08.2010

Shkup - Analistët politik në Maqedoni vlerësojnë se Marrëveshjes së Ohrit po i bëhen obstruksione nga ana e vetë Qeverisë. Profesori universitar, Lubomir Fërckovski, ish-kandidati për president nga opozita maqedonase vlerëson se ...

Liqeni i Ohrit, mbytet nëna e dy fëmijëve

Shekulli - 15.08.2010

POGRADEC- Qyteti i Pogradecit ka përjetuar një ngjarje të rëndë të shtunën. Një grua ka mbetur peng i përjetshëm i liqenit, pasi është hedhur në ujë për të notuar. Ngjarja ka ndodhur vetëm disa metra larg bregut në orët e vona të pasdites.

Ademi: Çdo institucion duhet të përkushtohet në implementimin e Marrëveshjes së Ohrit

Lajm - 15.08.2010

Të premten në mbrëmje në hotelin "Aleksandar pallas" në Shkup, me rastin e shënimit të 9-vjetorit nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, Sekretariati për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit pranë Qeverisë së Republikës së Maqedonisë ...

Ngecin punësimet e parapara sipas Marrëveshjes së Ohrit

Ina - 15.08.2010

Me kalimin e tremujorshit të tretë të këtij viti, Qeveria e Maqedonisë akoma nuk ka shpallur konkurset për pranimin e administratorëve shqiptar në bazë të planit të përfaqësimit sipas Marrëveshjes së Ohrit.

Analistet: Qeveria pergjegjese per mosrealizimin e "Ohrit"

Albeu.com - 15.08.2010

Analistët politik në Maqedoni vlerësojnë se Marrëveshjes së Ohrit po i bëhen obstruksione nga ana e vetë qeverisë. Profesori universitar, Lubomir Fërckovski, ish-kandidati për president nga opozita maqedonase vlerëson se implementimi i ...

Injorimi i kontratës

Shqipmedia - 15.08.2010

Nga YLBER LILI Me 13 gusht u mbushën rrafsh nëntë vite nga “Marrëveshje e Ohrit”, e cila i dha fund konfliktit të armatosur disamujor të vitit 2001 në FYROM.

Lartësia e të nënshtruarve

Shqipmedia - 15.08.2010

Nga Kim Mehmeti Kaluan nëntë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit. Në fillim ajo ishte shpresë e madhe për shqiptarët e këtushëm dhe arsyetim se konflikti i 2001-shit rezultoi me një të arrirë historike për ta.

Injorimi i kontratës-Nga YLBER LILI

Ina - 15.08.2010

Dje u mbushën rrafsh nëntë vite nga "Marrëveshje e Ohrit", e cila i dha fund konfliktit të armatosur disamujor të vitit 2001 në FYROM. Marrëveshja në fjalë ofronte kontratë substanciale, që garantonte bashkëjetesë ndëretnike dhe ...

Mbytet në Liqenin e Ohrit 45 vjeçarja

Koha.net - 15.08.2010

Pogradec, 15 gusht - Një grua 45 vjeçare është mbytur dje në Pogradec, teksa bënte plazh në liqenin e Ohrit. Lajmin e bëjnë të ditur autoritetet lokale, sipas të cilave viktima është shtetasja Ludmilla Sadikaj.

Mbytet në Liqenin e Ohrit 45 vjeçarja

Lajmetsot - 15.08.2010

Mbytet në Liqenin e Ohrit 45 vjeçarja Një grua 45 vjeçare është mbytur dje në Pogradec, teksa bënte plazh në liqenin e Ohrit. Lajmin e bëjnë të ditur autoritetet lokale, sipas të cilave viktima është shtetasja Ludmilla Sadikaj.

Ngecin punësimet e parapara sipas Marrëveshjes së Ohrit

Botasot - 15.08.2010

Me kalimin e tremujorshit të tretë të këtij viti, Qeveria e Maqedonisë akoma nuk ka shpallur konkurset për pranimin e administratorëve shqiptar në bazë të planit të përfaqësimit sipas Marrëveshjes së Ohrit.

Gruevski e Ivanov munguan në përvjetorin e Marrëveshjes së Ohrit

Koha.net - 15.08.2010

Shkup, 15 gusht- Në organizimin e Sekretariatit të Qeverisë për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit është shënuar të premten mbrëma nëntëvjetori i nënshkrimit të këtij dokumenti paqësor, që ndali konfliktin midis palës maqedonase dhe UÇK-së ...

Ahmeti: Shqiptarë edhe në postet më të larta

Lajm - 14.08.2010

Më 13 gusht mbushen nëntë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit në Maqedoni që i dha fund konfliktit të armatosur mes forcave qeveritare maqedonase të sigurisë dhe guerilasve shqiptarë.

Tirana mbështetë zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Ohrit

Lajm - 14.08.2010

Shqipëria mbështet maksimalisht zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Ohrit, duke e konsideruar atë si domosdoshmëri për sigurimin e stabilitetit, mirëkuptimit dhe mirëbesimit të brendshëm, si dhe për të ardhmen evropiane të Maqedonisë.

Ivanov: Marreveshja e Ohrit, pa zot shtepie

Albeu.com - 14.08.2010

“Marrëveshja e Ohrit, pa zot shtëpie”, me një metaforë të këtillë, presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov sqaroi sot gjendjen faktike të implementimit të këtij dokumenti në tribunën me temë ”Marrëveshja e Ohrit sot dhe në të ardhmen".

Gruevski nuk merrë pjesë në 9 vjetorin e Marrëveshjes së Ohrit

Ina - 14.08.2010

Kryeministri Nikolla Gruevski nuk ka marrë pjesë mbrëmë në pritjen solemne me rastin e 9 vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit. Nga zyra për informim e kryeministrisë nuk kanë dhënë detaje për agjencinë e lajmeve INA lidhur me ...

Ahmeti: Nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit festë kombëtare

24 orë - 14.08.2010

Duke folur për programin ''Zig-zag'' të BBC-së, Ali Ahmeti, kryetar i partisë së shqiptarëve të Maqedonisë BDI tha se kjo forcë politike kërkonte që 13 gushti të shpallej festë ...

Ademi: Me MO-në, Maqedonia shtet i të gjithëve

Ina - 14.08.2010

Fjalim i Zëvendës kryetarit të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, z. Abdilaqim Ademi në shënimin e 9 vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit: Të nderuar të pranishëm, Më lejoni që të filloj fjalimin tim para Jush me një citat: ...

Korniza - Nga Arbën XHAFERI

Ina - 14.08.2010

Më 13 gusht bëhen 9 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, një dokument që ndërpreu një luftë që sot e kësaj dite nuk dihet pse filloi, por dihet pse dhe si u ndërpre.

Sot startoi maratona e Ohrit

Alsat - 14.08.2010

Sot startoi maratona e 24-të me radhë e Ohrit Sot, saktësisht në mesditë në orën 12 tek kompleksi turistik Shën Naumi, presidenti i shtetit, Gjorgje Ivanov e shënoi fillimin e maratonës së 24-të me radhë të Ohrit në not.

Në përvjetorin e nëntë të M.O, munguan Gruevski dhe Ivanovi

Alsat - 14.08.2010

Mbrëmë në organizim të sekretariatit të Qeverisë për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, u shënua 9 vjetori i nënshkrimit të këtij dokumenti paqësor që ndali luftën në vitin 2001.

Qeveria përgjegjëse për mosrealizimin e Marrëveshjes së Ohrit

Ina - 14.08.2010

Analistët politik në Maqedoni vlerësojnë se Marrëveshjes së Ohrit po i bëhen obstruksione nga ana e vetë Qeverisë. Profesori universitar, Lubomir Fërçkovski, ish-kandidati për president nga opozita maqedonase vlerëson se implementimi i ...

Pogradec, mbytet në Ohër 45 vjecarja

Top Channel - 14.08.2010

Një grua 45 vjecare është mbytur sot në Pogradec, teksa bënte plazh në liqenin e Ohrit. Lajmin e bëjnë të ditur autoritetet lokale, sipas të cilave viktima është shtetësja Ludmilla Sadikaj.

Pogradec, mbytet në ujrat e Ohrit 45 vjecarja

LajmiFundit - 14.08.2010

POGRADEC—Lajmifundit—Ludmilla Sadikaj është 45 vjecarja e mbytur sot në Pogradec teksa bënte plazh në liqenin e Ohrit. Sipas burimeve, të cilat iu referohen dëshmitarëve nga vendi i ngjarjes, 45 vjecarja është hedhur nga varka dhe më pas ...

Manifestet politike si bazë për një identitet të përbashkët shtetformues

Yll Press - 14.08.2010

Manifesti i Krushevës u bën apel “vëllezërve turq, shqiptarë e muslimanë”, që të bashkohen me maqedonasit në një përpjekje të vetme për “t’u dhënë fund mundimeve e vuajtjeve”.

Ahmeti: Nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit festë kombëtare

BalkanWeb - 14.08.2010

SHKUP - Dje u mbushën nëntë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit në Maqedoni që i dha fund konfliktit të armatosur mes forcave qeveritare maqedonase të sigurisë dhe luftëtarëve etnikë shqiptarë.

Ademi: Çdo institucion duhet të përkushtohet në implementimin e Marrëveshjes së Ohrit

Yll Press - 14.08.2010

Zëvendëskryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Abdilaqim Ademi me këtë rast potencoi se mbetet angazhimi i secilit institucion, i cili duhet të jetë i përkushtuar që ta implementojë Marrëveshjen e Ohrit deri në fund.

Ademi: Çdo institucion duhet të përkushtohet në implementimin e M0-së

Botasot - 14.08.2010

Mbrëmë në hotelin "Aleksandar pallas" në Shkup, me rastin e shënimit të 9-vjetorit nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, Sekretariati për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit pranë Qeverisë së Republikës së Maqedonisë organizoi pritje, ...

Korniza

Koha.net - 14.08.2010

Më 13 gusht bëhen 9 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, një dokument që ndërpreu një luftë që sot e kësaj dite nuk dihet pse filloi, por dihet pse dhe si u ndërpre.

Lartësia e të nënshtruarve

Koha.net - 14.08.2010

Kaluan nëntë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit. Në fillim ajo ishte shpresë e madhe për shqiptarët e këtushëm dhe arsyetim se konflikti i 2001-shit rezultoi me një të arrirë historike për ta.

Qeveria është përgjegjëse për mosrealizimin e Marrëveshjes së Ohrit

Telegrafi - 15.08.2010

Analistët politikë në Maqedoni vlerësojnë se Marrëveshjes së Ohrit po i bëhen obstruksione nga ana e vetë Qeverisë. Profesori universitar, Lubomir Fërckovski, ish-kandidati për president nga opozita maqedonase vlerëson se implementimi i ...

Korniza

Shekulli - 13.08.2010

Më 13 gusht bëhen 9 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, një dokument që ndërpreu një luftë që sot e kësaj dite nuk dihet pse filloi, por dihet pse dhe si u ndërpre.

Ademi: Marrëveshja e Ohrit shembull pozitiv

Gazeta Start - 13.08.2010

Shkup Për numrin dy të qeverisë së Maqedonisë, Abdilaqim Ademi, Marrëveshja e Ohrit është një shembull dhe model i mirë për shtetet shumë etnike.

Ahmeti: Shqiptarë edhe në postet më të larta

BBC - 13.08.2010

Më 13 gusht mbushen nëntë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit në Maqedoni që i dha fund konfliktit të armatosur mes forcave qeveritare maqedonase të sigurisë dhe guerilasve shqiptarë.

Nëntë vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

Ina - 13.08.2010

Në Maqedoni sot shënohet nëntë vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, që i dha fund konfliktit të vitit 2001 në këtë vend. Me një ceremoni të organizuar nën patronazhin e sekretariatit për implementimin e kësaj marrëveshje do të ...

Ademi atakon oponentët e tij politik për Marrëveshjen e Ohrit

Ina - 13.08.2010

Zëvendëskryeministri për Marrëveshjen e Ohrit, Abdilaqim Ademi në një intervistë për “Dnevnik” ka kritikuar qasjet ee disa partive dhe individëve lidhur me vlerësimet për këtë marrëveshje.

Nëntë vjet nga Marrëveshja e Ohrit

Alsat - 13.08.2010

Sot mbushen plot nëntë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit me të cilën iu dha fund konfliktit në vitin 2001 dhe u vendos kornizë për bashkëjetesë ndëretnike dhe perspektivë euroatlantike të vendit.

Ademi: Marrëveshja e Ohrit, dokumenti i duhur

Top Channel - 13.08.2010

Zëvendëskryeministri për Marrëveshjen e Ohrit, Abdilaqim Ademi kritikon qëndrimet e disa partive dhe individëve lidhur me vlerësimet për këtë marrëveshje.

Sekretariati për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit ka ndërtuar strategji për implementimin e këtij dokumenti

Idividi - 13.08.2010

Shkup, 11 gusht 2010 (MIA) - Një strategji e re është hartuar nga Sekretariati për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit, bën të ditur televizioni Alsat. Strategjia mundëson nxitjen e shpejtë të zbatimit të këtij dokumenti të rëndësishëm.

Nëntë vjet nga Marrëveshja e Ohrit

Idividi - 13.08.2010

Shkup, 13 gusht 2010 (MIA) - Sot mbushen plot nëntë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit me të cilën ui dha fund konfliktit në vitin 2001 dhe u vendos kornizë për bashkëjetesë ndëretnike dhe perspektivë euroatlantike të vendit.

Tribunë me temë "Marrëveshja e Ohrit sot dhe në perspektivë"

Idividi - 13.08.2010

Shkup, 13 gusht 2010 (MIA) - Me rastin e nëntë vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit sot në organizim të Institutit për studime politike dhe interkulturore, ndërsa në bashkëpunim me Sekretariatin për implementimin e Marrëveshjes ...

Maqedoni, 9 vjet nga marrëveshja e Ohrit

24 orë - 13.08.2010

Edhe 9 vjet pas miratimit, kjo marrëveshje nuk arrin të gjejë zbatim të plotë në institucionet shtetërore, ndërsa partitë shqiptare në Maqedoni vazhdojnë të jenë të ...

Nëntë zbritjet e Marrëveshjes së Ohrit

Ina - 13.08.2010

Ismet Ramadani Para nëntë viteve, derisa zhvillohej konflikt i armatosur midis UÇK-së dhe forcave ushtarako-policore, pa u shpallur gjendje lufte në Maqedoni, nisi edhe përpjekja e ish-Presidentit Trajkovski për të gjetur një zgjidhje ...

Maqedoni, 9 vjet nga marreveshja e Ohrit

Albeu.com - 13.08.2010

Shënohet sot ne Maqedoni, nëntë vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, që i dha fund konfliktit të vitit 2001 në këtë vend. Por edhe 9 vjet pas miratimit, kjo marrëveshje nuk arrin të gjejë zbatim të plotë në institucionet ...

Ahmeti kërkon që 13 gushti të shpallet festë shtetërore

Alsat - 13.08.2010

Më 13 gusht mbushen nëntë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit në Maqedoni që i dha fund konfliktit të armatosur mes forcave qeveritare maqedonase të sigurisë dhe guerilasve shqiptarë.

Marrëveshja e Ohrit: Ngecje në zbatim

Evropaelire - 13.08.2010

Në Maqedoni sot shënohet nëntëvjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, që i dha fund konfliktit të vitit 2001 në këtë vend. Analistët politikë vlerësojnë se ka shumë ngecje në implementimin e saj, posaçërisht në zbatimin praktik të ...

Korniza

Shqipmedia - 13.08.2010

Nga: Arbën XHAFERI Më 13 gusht bëhen 9 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, një dokument që ndërpreu një luftë që sot e kësaj dite nuk dihet pse filloi, por dihet pse dhe si u ndërpre.

Vlerësime të ndryshme për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit 9 vjet pas saj

DW - 13.08.2010

Në Maqedoni sot shënohet 9 vjetori i nënshkrimit të marrëveshjes së Ohrit, që i dha fund konfliktit të vitit 2001. Bashkësia ndërkombëtare e vlerëson këtë dokument si një bazament për të ardhmen evropiane të Maqedonisë.

Ali Ahmeti kerkon qe 13 gushti te shpallet feste shteterore

Albeu.com - 13.08.2010

Më 13 gusht mbushen nëntë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit në Maqedoni që i dha fund konfliktit të armatosur mes forcave qeveritare maqedonase të sigurisë dhe guerilasve shqiptarë.

Ivanov: Marrëveshja e Ohrit, një model i shkëlqyeshëm

Alsat - 13.08.2010

“Marrëveshja e Ohrit, pa zot shtëpie”, me një metaforë të këtillë, presidenti Gjorge Ivanov, sqaroi gjendjen faktike të implementimit të këtij dokumenti në tribunën me temë ”Marrëveshja e Ohrit sot dhe në të ardhmen".

DR: Qeveria anashkalon shtyllat kryesore të Marrëveshjes së Ohrit

Alsat - 13.08.2010

Në 9 vjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, Demokracia e Re kritikon ashpër qeverinë për mos zbatimin adekuat, si dhe anashkalimin e shtyllave kryesore të këtij dokumenti.

Herrero: Marrëveshja e Ohrit - çelësi i integrimit dhe stabilitetit

Alsat - 13.08.2010

Ambasadori i OSBE-së në Shkup, në një intervistë ekskluzive për Tv Alsat-M, edhe njëherë ka rikujtuar partitë politike në vend se Marrëveshja e Ohrit, është çelësi i integrimit dhe stabilitetit të vendit.

Selmani: MO nuk po implementohet

Ina - 13.08.2010

Lideri i DR-së, Imer Selmani një një konferencë për shtyp deklaroi se Marrëveshja e Ohrit ende nuk është implementuar edhe atë me fajin e drejtpërdrejtë të atyre që e nënshkruajtën këtë marrëveshje.

Maratona e Ohrit

Alsat - 13.08.2010

Në liqenin e Ohrit nesër do të zhvillohet maratona e 24 e Ohrit në të cilën do të marrin pjesë 26 notues nga 10 vende. Në ujërat e liqenit të Ohrit elitën e notuesve do ta drejtojë tete herë fituesi i kësaj gare bullgari Petar Stojçev, I ...

Ekonomi e fuqishme për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit

Ina - 13.08.2010

Presidenti i Maqedonisë Gjorgje Ivanov ka deklaruar se për implementimin e plotë të Marrëveshjes së Ohrit duhet ekonomi e fuqishme. “Analistët e huaj kanë vlerësuar se ky model i demokracisë është model i shtrenjtë, se duhet minimum 8 mijë ...

Meta përgëzon Ahmetin me rastin e 9 vjetorit të MO-së

Ina - 13.08.2010

Zëvendëskryeministri i Shqipërisë, Ilir Meta i dërgoi telegram urimi kreu të BDI-së, Ali Ahmeti, me rastin e 9-vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit.

Ahmeti: Marrëveshja e Ohrit, historike

Top Channel - 13.08.2010

U mbushen sot nëntë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit në Maqedoni që i dha fund konfliktit të armatosur mes forcave qeveritare maqedonase të sigurisë dhe guerilasve shqiptarë.

Maqedonia shënon përvjetorin e Marrëveshjes së Ohrit

SETimes - 13.08.2010

13/08/2010 SHKUP, Maqedoni -- E premtja (13 gusht) shënon përvjetorin e nëntë të nënshkrimit të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, dokumenti që kodifikoi ekzistencën ndër-etnike të Maqedonisë dhe integrimin europian.

Maqedoni, sot nëntë vjet nga marrëveshja e Ohrit

24 orë - 13.08.2010

Në Maqedoni shënohet sot 9 vjetori i Marrëveshjes së Ohrit, që i dha fund konfliktit të armatosur të vitit 2001. Por ende 9 vjet pas miratimit, kjo marrëveshje nuk arrin të gjejë zbatim të plotë në institucionet shtetërore, ndërsa partitë ...

Nëntë vjet nga Marrëveshja e Ohrit

Telegrafi - 13.08.2010

Mbushen plot nëntë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit me të cilën iu dha fund konfliktit në vitin 2001 dhe u vendos kornizë për bashkëjetesë ndëretnike dhe perspektivë euroatlantike të Maqedonisë.

Ademi atakon oponentët politik për Marrëveshjen e Ohrit

Telegrafi - 13.08.2010

Zëvendëskryeministri për Marrëveshjen e Ohrit, Abdilaqim Ademi në një intervistë për “Dnevnik” ka kritikuar qasjet e disa partive dhe individëve lidhur me vlerësimet për këtë marrëveshje.

Nëntë vjet nga Marrëveshja e Ohrit

Botasot - 13.08.2010

Sot mbushen plot nëntë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit me të cilën iu dha fund konfliktit në vitin 2001 dhe u vendos kornizë për bashkëjetesë ndëretnike dhe perspektivë euroatlantike të vendit.

Maqedoni, 9 vjet nga marrëveshja e Ohrit

BalkanWeb - 13.08.2010

SHKUP- Shënohet sot ne Maqedoni, nëntë vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, që i dha fund konfliktit të vitit 2001 në këtë vend. Por edhe 9 vjet pas miratimit, kjo marrëveshje nuk arrin të gjejë zbatim të plotë në institucionet ...

Marrëveshja e Ohrit është tejet e politizuar

Botasot - 13.08.2010

Marrëveshja e Ohrit, 9 vjet pas miratimit, nuk arrin të gjejë zbatim të plotë në institucionet shtetërore, theksojnë drejtuesit e Sekretariatit për implementim të dokumentit kornizë, që solli paqen pas konfliktit të armatosur.

BE, SHBA, OSBE dhe NATO, ftojnë për bashkëpunim ndaj MO-së

Botasot - 13.08.2010

Ambasadorët e organizatave perëndimore dhe SHBE-ve kanë ftuar sot për besnikëri ndaj Marrëveshjes së Ohrit dhe përkushtim të të gjithë faktorëve politik në Maqedoni për zbatim të saj.

Ahmeti: Edhe shqiptarët të udhëheqin me institucione relevante në shtet

Botasot - 13.08.2010

Më 13 gusht mbushen nëntë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit në Maqedoni që i dha fund konfliktit të armatosur mes forcave qeveritare maqedonase të sigurisë dhe guerilasve shqiptarë.

Marrëveshja e Ohrit është model specifik i Maqedonisë dhe shoqërisë multietnike

Yll Press - 13.08.2010

Marrëveshja e Ohrit e cila është krijuar për tejkalimin e armiqësive në Republikën e Maqedonisë është dokument specifik i Maqedonisë i shoqërisë multietnike të mbështetur në integrim pa asimilim, i cili mbështetet në traditën tonë të ...

Ali Ahmeti kërkon që 13 gushti të shpallet festë shtetërore

Yll Press - 13.08.2010

...Duke folur për programin Zigzag të BBC-së, Ali Ahmeti, kryetar i partisë Bashkimi Demokratik për Integrim, që në vitin 2001 ishte në ballë të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare, tha se kjo forcë politike kërkon që 13 gushti të shpallet festë ...

Ahmeti: Në Maqedoni në postet më të larta duhet të ketë edhe shqiptarë

Koha.net - 13.08.2010

Shkup, 13 gusht - Më 13 gusht mbushen nëntë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit në Maqedoni që i dha fund konfliktit të armatosur mes forcave qeveritare maqedonase të sigurisë dhe guerilasve shqiptarë.

DR: Qeveria anashkalon shtyllat kryesore të Marrëveshjes së Ohrit

Yll Press - 13.08.2010

Selmani gjithashtu i bëri thirrje Qeverisë që të informojë urgjentisht qytetarët se deri ku ka mbërritur zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit dhe si planifikon ta realizojë atë në të ardhmen.

Herero: Marrëveshja e Ohrit - çelësi i integrimit dhe stabilitetit

Botasot - 13.08.2010

Ambasadori i OSBE-së në Shkup, në një intervistë ekskluzive për Tv Alsat-M, edhe njëherë ka rikujtuar partitë politike në vend se Marrëveshja e Ohrit, është çelësi i integrimit dhe stabilitetit të vendit.

Meta përgëzon Ahmetin me rastin e 9-vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit

Botasot - 13.08.2010

Zëvendëskryeministri dhe ministër i Punëve të Jashmte i Shqipërisë, Ilir Meta i dërgoi telegram urimi krytarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, me rastin e 9-vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit.

Marrëveshja e Ohrit është model specifik i Maqedonisë dhe shoqërisë multietnike

Botasot - 13.08.2010

Me rastin e nëntë vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit sot në organizim të Institutit për studime politike dhe interkulturore, ndërsa në bashkëpunim me Sekretariatin për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit u zhvillua tribunë ...

Meta përgëzon Ahmetin me rastin e përvjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit

Yll Press - 13.08.2010

"Kam kënaqësinë dhe nderin e veçantë që, me rastin e 9-vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, t'Ju përcjell përshëndetjet dhe urimet e mia vëllazërore dhe të sinqerta për mirëqenien, përparimin dhe begatinë e të gjithë ...

Nëntë vjet pas Marrëveshjes së Ohrit, e cila i dha fund konfliktit të armatosur

VOA - 13.08.2010

Sot mbushen nëntë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit e cila i dha fund konfliktit të armatosur midis forcave qeveritare dhe kryengritësve shqiptarë në Maqedoni.

Çka mendon Ivanov e çka thotë ai për Marrëveshjen e Ohrit

Koha.net - 13.08.2010

Shkup, 13 gusht - “Marrëveshja e Ohrit, pa zot shtëpie”, me një metaforë të këtillë, presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov sqaroi sot gjendjen faktike të implementimit të këtij dokumenti në tribunën me temë ”Marrëveshja e Ohrit sot dhe në ...

Maqedoni, sot nëntë vjet nga marrëveshja e Ohrit

BalkanWeb - 13.08.2010

SHKUP- Në Maqedoni sot shënohet nëntë vjetori i nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, që i dha fund konfliktit të vitit 2001 në këtë vend. Me një ceremoni të organizuar nën patronazhin e sekretariatit për implementimin e kësaj marrëveshje ...

Tirana mbështetë zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Ohrit

Telegrafi - 13.08.2010

Shqipëria mbështet maksimalisht zbatimin e plotë të Marrëveshjes së Ohrit, duke e konsideruar atë si domosdoshmëri për sigurimin e stabilitetit, mirëkuptimit dhe mirëbesimit të brendshëm, si dhe për të ardhmen evropiane të Maqedonisë.

Nënshkruesit e “Ohrit” nuk do të marrin pjesë në 9-vjetor

Gazeta Start - 12.08.2010

Shkup - Asnjë nga nënshkruesit e Marrëveshjes së Ohrit nuk do të marrin pjesë në manifestimet e organizuara lidhur me shënimin e nëntë vjetorit të kësaj marrëveshje të paqes.

Marrëveshja e Ohrit 'Ilindeni i tretë'

Lajm - 12.08.2010

Vllado Popovski, një nga pjesëmarrësit në hartimin e Marrëveshjes së Ohrit, thotë se kjo marrëveshje duhet të konsiderohet si një nga datat më të rëndësishme historike për Maqedoninë.

Leotar dhe Perdju të administrojnë Marrëveshjen e Ohrit

Lajm - 12.08.2010

Kaluan plot nëntë vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes Kornizë të Ohrit dhe akoma janë prezente dilemat nëse kjo marrëveshje me të vërtetë rregulloi raportet ndëretnike, apo u shndërrua në burim të shumë mosmarrëveshjeve mes shqiptarëve dhe ...

Nënshkruesit e Marrëveshjes së Ohrit nuk marrin pjesë në shënimin e 9 vjetorit

Ina - 12.08.2010

Asnjë nga nënshkruesit e Marrëveshjes së Ohrit nuk do të marrin pjesë në manifestimet e organizuara lidhur me shënimin e nëntë vjetorit të kësaj marrëveshje të paqes.

Sa po zbatohet Marrëveshja e Ohrit?

Evropaelire - 12.08.2010

Marrëveshja e Ohrit, 9 vjet pas miratimit, nuk arrin të gjejë zbatim të plotë në institucionet shtetërore, theksojnë drejtuesit e Sekretariatit për implementim të dokumentit kornizë, që solli paqen pas konfliktit të armatosur.

Sa po zbatohet Marrëveshja e Ohrit?

Shqipmedia - 12.08.2010

Marrëveshja e Ohrit, 9 vjet pas miratimit, nuk arrin të gjejë zbatim të plotë në institucionet shtetërore, theksojnë drejtuesit e Sekretariatit për implementim të dokumentit kornizë, që solli paqen pas konfliktit të armatosur.

Sulejmani: Marrëveshja e Ohrit, ngecje në zbatimin praktik

Alsat - 12.08.2010

Nëntë vite pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit, ekspertët konstatojnë ngecje në implementimin e saj, posaçërisht në zbatimin praktik të ligjeve që burojnë nga kjo Marrëveshje.

Marrëveshja e Ohrit e domosdoshme për Maqedoninë

Ina - 12.08.2010

Marrëveshja Ohrit dhe dispozitat kushtetuese relevante mbeten të domosdoshme në ndërtimin e shoqërisë së qetë, juridike dhe të bashkuar multietnike.

Diplomatët: Marrëveshja Ohrit e domosdoshme për Maqedoninë

Lajm - 12.08.2010

Marrëveshja Ohrit dhe dispozitat kushtetuese relevante mbeten të domosdoshme në ndërtimin e shoqërisë së qetë, juridike dhe të bashkuar multietnike.

Marrëveshja e Ohrit model për shtetet shumë etnike

Ina - 12.08.2010

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Abdilaqim Ademi deklaroi se Marrëveshja e Ohrit është një shembull pozitiv dhe model i mirë për të gjithë shtetet shumë etnike në rajon dhe më gjerë.

Nëntë vjet nga Marrëveshja e Ohrit, themeli i shtetit të përbashkët

Yll Press - 12.08.2010

Në pajtim me strategjinë e Sekretariatit për implemetimin e Marrëveshjes së Ohrit , theskoi Ademi, aktiviteti kryesor edhe në të ardhmen mbetet realizimi i obligimit për përfaqësimin e barabartë të të gjitha bashkësive etnike në ...

SHBA-BE-OSBE-NATO: Implementimi i Marrëveshjes së Ohrit, i domosdoshëm

Yll Press - 12.08.2010

- Marrëveshja Ohrit dhe dispozitat kushtetuese relevante mbeten të domosdoshme në ndërtimin e shoqërisë së qetë, juridike dhe të bashkuar multietnike.

Marrëveshja e Ohrit e domosdoshme për Maqedoninë

Telegrafi - 12.08.2010

Marrëveshja Ohrit dhe dispozitat kushtetuese relevante mbeten të domosdoshme në ndërtimin e shoqërisë së qetë, juridike dhe të bashkuar shumetnike.

Marrëveshja e Ohrit 'Ilindeni i tretë'

Idividi - 11.08.2010

Shkup, 10 gusht 2010 (MIA) - Vllado Popovski, një nga pjesëmarrësit në hartimin e Marrëveshjes së Ohrit, thotë se kjo marrëveshje duhet të konsiderohet si një nga datat më të rëndësishme historike për Maqedoninë.

PPD, bojkoton përvjetorin e shënimit të Marrëveshjes së Ohrit

Alsat - 11.08.2010

Në prag të shënimit të përvjetorit të nëntë të Marrëveshjes së Ohrit, PPD-ja e informon anëtarësinë dhe opinionin se nuk do të merë pjesë në këto manifestime.

Sekretariati për implementimin e M.O, ka ndërtuar strategji për implementimin e këtij dokumenti

Alsat - 11.08.2010

Një strategji e re është hartuar nga Sekretariati për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit. Strategjia mundëson nxitjen e shpejtë të zbatimit të këtij dokumenti të rëndësishëm.

PPD: Marrëveshja e Ohrit, shqiptarët të dëmtuar

Ina - 11.08.2010

PPD një nga nënshkrueset e Marrëveshjes së Ohrit njoftoi sot se do të bojktojë manifestimet lidhur me shënimin e përvjetorit të nëntë të saj. PPD edhe pse nënshkruese e këtij dokumenti, konsideron se pas 13 gushtit të vitit 2001, ...

PPD, bojkoton përvjetorin e shënimit të Marrëveshjes së Ohrit

Botasot - 11.08.2010

Në prag të shënimit të përvjetorit të nëntë të Marrëveshjes së Ohrit, PPD-ja e informon anëtarësinë dhe opinionin se nuk do të merë pjesë në këto manifestime.

Sekretariati për implementimin e Marrëveshjes së Ohrit ka ndërtuar strategji për implementimin e këtij dokumenti

Yll Press - 11.08.2010

Strategjia mundëson nxitjen e shpejtë të zbatimit të këtij dokumenti të rëndësishëm. Ndër pikat e strategjisë, është edhe ajo e avancimit të përfaqësimit të drejtë dhe adekuat në administratë, ligjit për përdorimin e gjuhës shqipe, ...

Pas 9 vitesh, Marrëveshja e Ohrit ende nuk është zbatuar

Gazeta Start - 10.08.2010

Shkup - Më 13 gusht mbushen 9 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, e cila i dha fund konfliktit ndërmjet luftëtarëve shqiptarë dhe forcave qeveritare në Maqedoni.

Marrëveshja e Ohrit 'Ilindeni i tretë'

BBC - 10.08.2010

Vllado Popovski, një nga pjesëmarrësit në hartimin e Marrëveshjes së Ohrit, thotë se kjo marrëveshje duhet të konsiderohet si një nga datat më të rëndësishme historike për Maqedoninë.

Herero: Marrëveshja e Ohrit ka rëndësi të madhe për stabilitetin dhe të ardhmen e Maqedonisë

Idividi - 10.08.2010

Shkup, 9 gusht 2010 (MIA) - Marrëveshja e Ohrit ka rëndësi të madhe për stabilitetin dhe të ardhmen e Maqedonisë, prandaj duhet angazhim i të gjithëve për implementimin e plotë të saj.

Maqedonia 9 vjet pas Marrëveshjes së Ohrit

Ina - 10.08.2010

Më 13 gusht mbushen 9 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, e cila i dha fund konfliktit ndërmjet luftëtarëve shqiptarë dhe forcave qeveritare në Maqedoni.

Maqedoni, ende larg implementimi i MO

Top Channel - 10.08.2010

Më 13 gusht mbushen nëntë vite nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, e cila i dha fund konfliktit ndërmjet luftëtarëve shqiptarë dhe forcave qeveritare në Maqedoni.

Maqedonia 9 vjet pas Marreveshjes se Ohrit

Albeu.com - 10.08.2010

Më 13 gusht mbushen 9 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, e cila i dha fund konfliktit ndërmjet luftëtarëve shqiptarë dhe forcave qeveritare në Maqedoni.

Marrëveshja e Ohrit 'Ilindeni i tretë'

24 orë - 10.08.2010

Historiani Vllado Popovski thotë se Marrëveshja e Ohrit përbën themelin e Maqedonisë si një shoqëri ...

Marrëveshja e Ohrit, partitë përvetësojnë manifestimin

Alsat - 10.08.2010

Edhe pse Marrëveshja e Ohrit, efektin e saj e ka ndaj qytetarëve dhe jo ndaj politikanëve, në 9 vjetorin e saj do të shënohet pa qytetarë. Zakonisht organizimet me rastin e shënimit të kësaj date i përvetëson partia që është në pushtet, ...

Mungon zbatimi praktik i Marrëveshjes së Ohrit

Alsat - 10.08.2010

Qytetarët ende nuk mund të pajisen me dokumente në gjuhën shqipe Në kohën kur në vend po fillojnë përgatitjet për shënimin e nëntë vjetorit të firmosje së Marrëveshjes së Ohrit, ata që më së shumti duhej të përfitonin nga ky dokument, ...

Marrëveshja e Ohrit 'Ilindeni i tretë'

Ina - 10.08.2010

Vllado Popovski, një nga pjesëmarrësit në hartimin e Marrëveshjes së Ohrit, thotë se kjo marrëveshje duhet të konsiderohet si një nga datat më të rëndësishme historike për Maqedoninë.

Popovski: Marreveshja e Ohrit "Ilindeni i trete"

Albeu.com - 10.08.2010

Vllado Popovski, një nga pjesëmarrësit në hartimin e Marrëveshjes së Ohrit, thotë se kjo marrëveshje duhet të konsiderohet si një nga datat më të rëndësishme historike për Maqedoninë.

Maqedonia nëntë vite pas Marrëveshjes së Ohrit

Telegrafi - 10.08.2010

Më 13 gusht mbushen nëntë vite nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, e cila i dha fund konfliktit ndërmjet luftëtarëve shqiptarë dhe forcave qeveritare në Maqedoni.

Marrëveshja e Ohrit 'Ilindeni i tretë'

Yll Press - 10.08.2010

Duke iu referuar dy datave të tjera të rëndësishme për krijimin e Maqedonisë, që njihen si 'dy Ilindenë", zoti Popovski, ish-ministër i mbrojtjes dhe i drejtësisë, thotë për BBC-në se Marrëveshja e Ohrit duhet të jetë "Ilinden i tretë".

Punësimet me Marrëveshjen e Ohrit të mos shkaktojnë stërpunësim në administratën publike, porositi ambasadori i OSBE-së ...

Idividi - 09.08.2010

Shkup, 8 gusht 2010 (MIA) - Punësimet me Marrëveshjen e Ohrit nuk duhet të shkaktojnë stërpunësim në administratën publike, thotë ambasaori i OSBE-së në Maqedoni Hoze Luis Herero në intervistën për Radion Evropa e Lirë.

Nxirret trupi i djaloshit 16-vjeçar i mbytur në liqenin e Ohrit

Shqipmedia - 09.08.2010

Strugë – Ekipet shpëtimtare sot në mëngjes rreth orës 7 nxorën trupin e djaloshit 16-vjeçar, i cili dje u mbyt në Liqenin e Ohrit. Në kërkimin pas fëmijë morën pjesë ekipe të policisë kufitare, si dhe njësia pallombare e Kryqit të Kuq.

Marrëveshja e Ohrit, nëntë vjet më pas

Shqipmedia - 09.08.2010

Ekspertët thonë se Marrëveshja e Ohrit ka ngecur, sidomos nga viti 2006 kur në pushtet u ngjit VMRO-DPMNE-ja në krye me Nikolla Gruevskin . Në prag të shënimit të përvjetorit të nëntë të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit (MKO), analistët ...

U gjet trupi i pajetë i fëmijës së mbytur në Liqenin e Ohrit

Alsat - 09.08.2010

Pas një gjurmimi nëntë orësh, sot në mëngjes u gjet trupi i pajetë i 16 vjeçarit Rijad Sulejmani, i cili mbrëmë vonë u mbyt në ujërat e liqenit të Ohrit në afërsi të “Plazhit të burrave” në Strugë.

Marrëveshja e Ohrit, ngec zbatimi i ligjeve në praktikë

Alsat - 09.08.2010

Qeveria, përmes Sekretariatit për Implementim të Marrëveshjes së Ohrit vazhdon përpjekjet për implementimit të plotë të këtij dokumenti. Megjithatë numri 1 i këtij sekretariati Abdylaqim Ademi, pranon se janë të shumta problemet që ndeshen ...

Ivanov merr pjesë në manifestimin e Marrëveshjes së Ohrit, Gruevski mendohet

Koha.net - 09.08.2010

Shkup, 9 gusht - Edhe pas nëntë vjetësh nga nënshkrimi i Marrëveshjes Kornizë të Ohrit, për dallim nga liderët e tjerë politikë, kryeministri Nikolla Gruevski ende nuk ka marrë pjesë në rastet e manifestimi të kësaj datë historike, e cila ...

U gjet trupi i pajetë i të mbyturit në ujërat e Liqenit të Ohrit

Botasot - 09.08.2010

Pas një gjurmimi nëntë orësh, sot në mëngjes u gjet trupi i pajetë i 16 vjeçarit Rijad Sulejmani, i cili mbrëmë vonë u mbyt në ujërat e liqenit të Ohrit në afërsi të “Plazhit të burrave” në Strugë.

U gjet trupi i pajetë i të mbyturit në ujërat e Liqenit të Ohrit

Yll Press - 09.08.2010

Trupi i pajetë i të riut 16 vjeçar nga Buzallakova u nxor nga ujërat e liqenit sot në ora 7 e 30 minuta. Sipas informatave të zhytësve trupi i pajetë i Rijadit është gjetur 60 metra jashtë zonës së sigurisë për larje, në thellësi prej 1.5 ...

Harxhi, e konsideron të rëndësishme zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit

Botasot - 09.08.2010

13 gushti i këtij viti shënon 9 vjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjes së Ohrit mes qeverisë maqedone dhe udhëheqësve politikë të shqiptarëve etnikë, në mbikqyrjen e bashkësisë ndërkombëtare, me qëllim përmirësimin e marrëdhënieve ...