TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Me xhepat bosh, liberalizimi i vizave s’kryen punë!

Telegrafi - 22.01.2012

Pas fillimit të një dialogu këtë javë me BE-në për liberalizimin e vizave, Kosova tani përballet me detyrën e vështirë të përmbushjes së kritereve të nevojshme për ta bërë realitet këtë proces.

Kosova e vendosur për të hequr vizat

SETimes - 21.01.2012

21/01/2012 Tani që dialogu është në proces, Kosova përballet me një rrugë reformash dhe sfidash. Nga Linda Karadaku për Southeast European Times në Prishtinë -- 21/01/12 Pas fillimit të një dialogu këtë javë me BE-në për liberalizimin e ...

Edhe këtë vit me viza

Telegrafi - 21.01.2012

Dialogu për liberalizimin e vizave, pa udhërrëfyes me të cilin do të na tregohen “detyrat e shtëpisë”, është vetëm një infuzion që iu dha Republikës së Kosovës për ta mbajtur shpresa, e asgjë tjetër.

Lunaçek: Nisja e dialogut për vizat, shenjë e stabilitetit

Shekulli - 20.01.2012

Ulrike Lunaçek, zëdhënëse për politikë të jashtme e fraksionit të të gjelbërve dhe raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropian, përshëndet fillimin e dialogut për heqjen e vizave për Kosovën.

Lunaçek: Izolimi i kosovarëve, katastrofë!

Gazeta Start - 20.01.2012

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Ulrike Lunaçek, përshëndeti fillimin e dialogut për heqjen e vizave për Kosovën. Ajo pohon se izolimi i kosovarëve do të ishte katastrofë.

Malmstrom viziton sot Kosovën

Idividi - 20.01.2012

Prishtinë, 19 janar 2012 (MIA) - Komisionerja evropiane për çështje të brendshme, Sesilia Malmstrom sot dhe nesër do të qëndrojë për vizitë pune në Prishtinë, njofton përmes një komunikate për media Zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian ...

Malmstrom: S’ka datë për heqjen e vizave

Lajmeshqip - 20.01.2012

Prishtinë-Komisionerja e BE-së për Punë të Brendshme, Cecilia Malmstrom ka përgënjeshtruar qeverinë e Kosovës, duke thënë se nuk është e vërtetë që nisja e dialogut është një shpërblim për Prishtinën për shkak të përkushtimit në dialogun e ...

Është hapur dialogu për liberalizimin e vizave Kosovë-BE

Idividi - 20.01.2012

Prishtinë, 20 janar 2012 (MIA) - Komisarja e BE-së për Punë të Brendshme, Sesilia Malmstrom ka përgënjeshtruar qeverinë e Kosovës, duke thënë se nuk është e vërtetë që lansimi i dialogut është një shpërblim për Qeverinë për shkak të ...

Lunacek: Kosovarët nuk duhet të mbeten të izoluar

DW - 20.01.2012

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën Ulrike Lunacek përshëndeti fillimin e dialogut për heqjen e vizave për Kosovën. Ajo pohon se izolimi i kosovarëve do të ishte katastrofë.

Malmstrom: Riatdhesimi, kusht për liberalizimin e vizave

Lajmeshqip - 20.01.2012

Prishtinë-Në ditën e dytë të vizitës së saj në Kosovë Komisionerja Evropiane për Cështje të Brendëshme Cecila Malmstrom vizitoj sot shkollën fillore Selman Riza në Fushkosovë, shkollë kjo ne të cilën mësimin e vazhdojnë fëmijet e kthyer si ...

Izolimi i kosovarëve, katastrofë

Albeu.com - 20.01.2012

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën Ulrike Lunacek përshëndeti fillimin e dialogut për heqjen e vizave për Kosovën. Ajo pohon se izolimi i kosovarëve do të ishte katastrofë.

Lunaçek: Izolimi i kosovarëve do të ishte katastrofë

Lajmeshqip - 20.01.2012

Bruksel-Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën Ulrike Lunaçek përshëndeti fillimin e dialogut për heqjen e vizave për Kosovën. Ajo pohon se izolimi i kosovarëve do të ishte katastrofë.

Eurokomisionerja Malmstrom vijon vizitën në Kosovë

Ora news - 20.01.2012

Komisionarja për Çështje të Brendshme, Sesilia Malmstrom vijon ditën e dytë të vizitës në Kosovë. Gjatë ditës së sotme ajo do të vizitojë shkollën “Selman Riza” në Fushë Kosovë ndërsa dje është takuar me kryeministrin e Kosovës Hashim ...

Malmstrom vizitoi një shkollë fillore në Fushë-Kosovë

Botasot - 20.01.2012

Në ditën e dytë të vizitës së saj në vendin tonë Komisionarja Evropiane për çështje të brendëshme, Cecilia Malmstrom vizitoi sot shkollën fillore “Selman Riza” në Fushë-Kosovë, shkollë kjo në të cilën mësimin e vazhdojnë fëmijet e kthyer ...

Malmstrong dhe Mustafa vizituan shkollën “Selman Riza”

Telegrafi - 20.01.2012

Zëvendësministri i Arsimit, Nehat Mustafa, ka shoqëruar komisioneren për Punëve të Brendshme të BE-së, Cecilia Malmstrong, me rastin e vizitës që i bëri shkollës “Selman Riza” në Fushë Kosovë, për të parë nga afër se si po ecën procesi i ...

Lunaçek: Izolimi i kosovarëve do të ishte katastrofë

Ora news - 20.01.2012

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën Ulrike Lunaçek përshëndeti fillimin e dialogut për heqjen e vizave për Kosovën. Ajo pohon se izolimi i kosovarëve do të ishte katastrofë.

Kosova nis dialogun për heqjen e vizave pa udhërrëfyes

Panorama - 20.01.2012

Kosova nisi dje dialogun për heqjen e vizave me BEnë. Kryeministri Hashim Thaçi e cilësoi ditën e djeshme si të bekuar për Kosovën dhe u zotua se qeveria e tij do t’i përmbushë të gjitha kriteret e mbetura pa u përmbushur, si parakusht që ...

Lunacek: Izolimi i kosovarëve do të ishte katastrofë

Telegrafi - 20.01.2012

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Ulrike Lunacek përshëndeti fillimin e dialogut për heqjen e vizave për Kosovën, ndërsa vlerëson se izolimi i kosovarëve do të ishte katastrofë.

Lunaçek: Izolimi i kosovarëve do të ishte katastrofë

Botasot - 20.01.2012

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën Ulrike Lunaçek përshëndeti fillimin e dialogut për heqjen e vizave për Kosovën. Ajo pohon se izolimi i kosovarëve do të ishte katastrofë.

Malmstrom në Kosovë, së shpejti udhërrëfyesi për vizat

Shekulli - 19.01.2012

(i përditësuar)- “Së shpejti Kosovës do t`i dorëzohet udhërrëfyesi për liberalizimin e vizave”. Kështu ka deklaruar ditën e sotme Komisionerja Evropiane për Çështje të Brendshme, Sesilia Malmstrom, në një konferencë të përbashkët për shtyp ...

Kosova fillon dialogun me BE-në për vizat

Gazeta Start - 19.01.2012

Prishtinë – Kosova ka nisur sot zyrtarisht dialogun me Komisionin Evropian për procesin e liberalizimit të vizave. Kjo u konfirmua nga Komisionerja për çështjet e Brendshme e BE-së, Sisilia Malmstrom, dhe Kryeministri kosovar, Hashim ...

Malmstrom sot në Kosovë pa udhërrëfyes

Ina - 19.01.2012

Komisionerja e BE-së për punë të brendshme, Cecilia Malmstrom, viziton sot Kosovën, por duarthatë. Ajo nuk do ta sjellë në Prishtinë dokumentin që do t`ua tregonte kosovarëve detyrat që duhet t`i bënin në mënyrë që të mos mbesin të izoluar.

Malmstrom sot e viziton Kosovën

Alsat - 19.01.2012

Komisionerja evropiane për çështje të brendshme, Cecilia Malmstrom do të qëndrojë sot në Prishtinë, me ç’rast do të takohet me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçin dhe me anëtarët e kabinetit të tij.

Cecilia Malmstrom në Kosovë pa udhërrëfyes

Albeu.com - 19.01.2012

Kosova po rrezikon edhe një herë që të vonohet me procesin e liberalizimit të vizave pasi dokumenti kryesor i këtij procesi ende nuk është finalizuar në Bruksel.

KE konfirmon nisjen e dialogut për vizat

Evropaelire - 19.01.2012

Komisioni Evropian ka nisur edhe zyrtarisht dialogun me Kosovën për procesin e liberalizimit të vizave. Nisja e dialogut është konfirmuar nga Komisionarja për Çështje të Brendshme, Sisilia Malmstrom, pas një takimi që ka zhvilluar me ...

Kosova nis dialogun për liberalizimin e vizave

Albeu.com - 19.01.2012

Megjithëse nuk është dhënë ndonjë datë se kur do të jepet Udhërrëfyesi për liberalizimin e vizave, në takimin ndërmjet kryeministrit Hashim Thaçi dhe komisioneres së Bashkimit Evropian për Çështje të Brendshme është konfirmuar fillimi i ...

Kosova fillon dialogun për vizat

Ina - 19.01.2012

Komisioni Evropian ka nisur edhe zyrtarisht dialogun me Kosovën për procesin e liberalizimit të vizave. Nisja e dialogut është konfirmuar nga Komisionarja për Çështje të Brendshme, Cicilia Malmstrom, pas një takimi që ka zhvilluar me ...

Malmstrom në Kosovë, dialog për liberalizimin e vizave, po, udhërrëfyesi, jo!

LajmiFundit - 19.01.2012

Republika e Kosovës dhe Bashkimi Evropian nisën procesin e shumëpritur të dialogut për liberailizimit të vizave. Ndersa eshte konfirmuar nisja e dialogut, Malmstrom ka kerkuar qe Kosova ti kryej reformat para se te marre udherrefyesin.

Nis dialogu për vizat

Evropaelire - 19.01.2012

Komisioni Evropian nisi edhe zyrtarisht dialogun me Kosovën për procesin e liberalizimit të vizave. Nisja e dialogut u konfirmua nga komisionarja për Çështje të Brendshme, Sesilia Malmstrom, pas një takimi që zhvilloi me kryeministrin ...

Kosova nisë zyrtarisht dialogun për liberalizimin e vizave

DW - 19.01.2012

Cecilia Malmström, tha në Prishtinë se prioritet i qeverisë së Kosovës në procesin e dialogut duhet të jetë, sigurimi i kufijve, ndalimi i imigrimit, lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Malmstrom: Udhërrëfyesi ndoshta në pranverë, kryeni reformat

Lajmeshqip - 19.01.2012

Prishtinë-Komisionerja Evropiane për Çështje të Brendshme, Cecilia Malmstrom, tha sot në Prishtinë, gjatë një konference të përbashkët për shtyp me Kryeministrin Hashim Thaçi, se “udhërrëfyesi për libralizimin e vizave do t’i dorëzohet së ...

Kosovë-BE, negociatat për liberalizimin e vizave

Top Channel - 19.01.2012

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, u takua ditën e enjte me Komisioneren e Bashkimit Europian për Çështjet e Brendshme, Cecilia Malmstrom, duke konfirmuar kështu rifillimin e negociatave për liberalizimin e vizave.

Thaçi: Dialogu për vizat! Sot është një ditë e bekuar për Kosovën

LajmiFundit - 19.01.2012

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaci priti sot në takim Komisioneren Evropiane për Çështje të Brendshme, Cecilia Malmström, e cila po qëndron për vizitë dyditore në Republikën e Kosovës Pas takimit kryeministri Thaçi dhe ...

Malmstrom takon kreun e EULEX-it

Evropaelire - 19.01.2012

Shefi i EULEX-it, Ksavier de Marnak, ka pritur komisionaren për çështje të brendshme të Bashkimit Evropian, Sesilia Malmstrom, në selinë e misionit të tij në Prishtinë.

Komisionerja Malmstrom viziton sot Kosovën

Ora news - 19.01.2012

Komisionerja evropiane për çështje të brendshme, Sesilia Malmstrom do të vizitojë sot Prishtinën. Lajmi është bërë i ditur nga zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian në Kosovë e cila ka theksuar se eurokomisionerja Malmstrom në vizitën e ...

Malmstrom viziton Kosovën

Botasot - 19.01.2012

Zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian në Kosovë, përmes një komunikate për media njofton se komisionerja evropiane për çështje të brendshme, Sesilia Malmstrom do të qëndrojë në Prishtinë sot dhe nesër (19 dhe 20 janar).

Malmstrom vjen pa udhërrëfyes

Telegrafi - 19.01.2012

Kosova po rrezikon edhe një herë që të vonohet me procesin e liberalizimit të vizave pasi dokumenti kryesor i këtij procesi ende nuk është finalizuar në Bruksel.

Cecilia Malmström viziton Kosovën

Yll Press - 19.01.2012

Zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian në Kosovë, përmes një komunikate për media njofton se komisionerja evropiane për çështje të brendshme, Sesilia Malmstrom do të qëndrojë në Prishtinë sot dhe nesër (19 dhe 20 janar).

Malmstrom:Së shpejti udhërrëfyesi për Kosovën

Ora news - 19.01.2012

Komisionerja evropiane për çështje të brendshme, Sesilia Malmstrom ka deklaruar se së shpejti Kosovës do t`i dorëzohet udhërrëfyesit për liberalizimin e vizave.

Malstrom: Dialog për vizat. Udhërrëfyesi më vonë

Panorama - 19.01.2012

PRISHTINE- Komisionerja e BE-së për punë të brendshme, Cecilia Malmstrom pas takimit me kryeministrin e Kosoves, Hashim Thaci ka deklaruar nisjen e dialogut per liberalizimin e vizave, nderkohe qe per udherrefyesin ka sqaruar se ai do t’i ...

Nis dialogu për vizat

Telegrafi - 19.01.2012

Megjithëse nuk është dhënë ndonjë datë se kur do të jepet Udhërrëfyesi për liberalizimin e vizave, në takimin ndërmjet kryeministrit Hashim Thaçi dhe komisioneres së Bashkimit Evropian për Çështje të Brendshme, Cecilia Malmstom, është ...

Kosova fillon dialogun për liberalizimin e vizave me vendet e BE-së

VOA - 19.01.2012

Në Kosovë Komisioni Evropian hapi sot zyrtarisht procesin e liberalizimit të vizave. Fillimi i dialogut u shpall pas një takimi të komisionares për Çështje të Brendshme të Bashkimit Evropian, Cecilia Malmstrom, me kryeministrin e Kosovës, ...

Takimi Malstrom-Thaçi starton dialogun për liberalizimin e vizave

Botasot - 19.01.2012

Komisioni Evropian (KE) ka nisur sot edhe zyrtarisht dialogun me Kosovën për procesin e liberalizimit të vizave. Nisja e dialogut është konfirmuar nga Komisionarja për Çështje të Brendshme, Sisilia Malmstrom, pas një takimi që ka zhvilluar ...

Sundimi i ligjit është kriter themelor për heqjen e vizave

Telegrafi - 19.01.2012

Shefi i EULEX-it, Xavier de Marnhac ka pritur të enjten në një takim komisioneren për Punë të Brendshme të Bashkimit Evropian, Cecilia Malmstrom.

Malmstrom takon kreun e EULEX-it

Botasot - 19.01.2012

Shefi i EULEX-it, Ksavier de Marnak, ka pritur komisionaren për çështje të brendshme të Bashkimit Evropian, Sesilia Malmstrom, në selinë e misionit të tij në Prishtinë.

Malmstrom: EULEX, kontribut në dialogun për vizat me Kosovën

Ora news - 19.01.2012

Shefi i EULEX-it, Ksavier de Marnak, ka pritur komisionaren për çështje të brendshme të Bashkimit Evropian, Sesilia Malmstrom, në selinë e misionit të tij në Prishtinë.

Kosova nis nesër dialogun për vizat

Gazeta Start - 18.01.2012

Prishtinë - Dita e enjte shënon fillimin e bisedimeve mes Kosovës dhe Bashkimit Evropian për liberalizimin e vizave. Zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian në Kosovë, përmes një komunikate për media njofton se komisarja evropiane për ...

Kosova nis këtë javë dialogun për liberalizimin e vizave

DW - 18.01.2012

Qeveria e Kosovës, thotë se në afat rekord do të përmbushë kriteret që kërkohen nga Komisioni Evropian për liberalizimin e vizave. Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Komisionit Evropian për liberalizmin e vizave, pritet të fillojë këtë javë, ...

Sesilia Malmstrom mbërrin të enjten në Kosovë

Lajmeshqip - 18.01.2012

Nesër në Prishtinë do të qëndroj komisonerja e Bashkimit Evropian për punë të brendshme dhe drejtësi, Sesila Malstrom. Vizita është paralajmëruar se do të shënojë fillimin e dialogut për liberalizimin e vizave.

Malmstrom viziton Kosovën

Evropaelire - 19.01.2012

Zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian në Kosovë, përmes një komunikate për media njofton se komisionerja evropiane për çështje të brendshme, Sesilia Malmstrom do të qëndrojë në Prishtinë sot dhe nesër (19 dhe 20 janar).

Malmstrom sot në Kosovë me mesazhe të rëndësishme

LajmiFundit - 19.01.2012

Zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian në Kosovë, përmes një komunikate për media njofton se komisionerja evropiane për çështje të brendshme, Sesilia Malmstrom do të qëndrojë në Prishtinë sot dhe nesër (19 dhe 20 janar).

Dialogu për vizat, Malmstrom në Kosovë

Top Channel - 18.01.2012

Komisionerja për Cështjet e Brendshme, Cecilia Malmstrom në datat 19 dhe 20 janar do të qendrojë për një vizitë zyrtare në Kosovë. Lajmin e ka bërë të ditur zyra ndërlidhëse e KE në Prishtinë, e cila përmes një komunikate për shtyp ka ...

Thaçi: Nesër fillon kapitulli historik për evropianizimin e Kosovës

Alsat - 18.01.2012

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se nesër edhe zyrtarisht fillon dialogu për liberalizimin e vizave për shtetin dhe qytetarët e Kosovës.

Thaçi: Ftoj Vetëvendosjen në institucione, të heqë dorë nga rruga

LajmiFundit - 18.01.2012

Kryeministri Hashim Thaçi tha sot dita e nesërme kur do të hapet dialogu për liberalizimin e vizave paraqet hapjen e kapitullit të ri dhe historik për evropianizimin e Kosovës.

Thaçi: Të enjten nisim dialogun për vizat me BE-në

Lajmeshqip - 18.01.2012

Prishtinë- Në mbledhjen e radhës së qeverisë së Kosovës, kryeministri Hashim Thaçi ka njoftuar kabinetin e tij qeveritar se “Nesër (të enjten) fillon zyrtarisht dialogu për liberalizimin e vizave për shtetin e Kosovës, për qytetarët e saj.

Brenda vitit do hiqen vizat

Albeu.com - 18.01.2012

Hapja e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Komisionit Evropian për liberalizmin e vizave, pritet të shënohet të enjten, gjatë vizitës në Prishtinë të komisioneres për çështje të brendshme të BE-së, Cecilia Malstrom.

Malmstrom të enjtën në Prishtinë

Botasot - 18.01.2012

Në Kosovë të enjten do të qëndrojë Komesionerja për punë të brendshme e Bashkimit Evropian, Cecilia Malmstrom, ka konfirmuar Zyra e BE-së në Prishtinë.

Eurokomisionerja Malmstrom nesër viziton Kosovën

Ora news - 18.01.2012

Komisionerja evropiane për çështje të brendshme, Sesilia Malmstrom do të vizitojë nesër Prishtinën. Lajmi bëhet i ditur nga zyra ndërlidhëse e Komisionit Evropian në Kosovë e cila ka theksuar se komisionerja Malmstrom do të qëndrojë në ...

Çitaku: Brenda këtij viti do të udhëtojmë pa viza

Botasot - 18.01.2012

Qeveria e Kosovës, thotë se në afat rekord do të përmbushë kriteret që kërkohen nga Komisioni Evropian për liberalizimin e vizave. Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Komisionit Evropian për liberalizmin e vizave, pritet të fillojë këtë javë, ...

Malmstrom të enjten ‘nis’ dialogun për vizat

Telegrafi - 18.01.2012

Komisionerja për Punë të Brendshme e Bashkimit Evropian, Cecilia Malmstrom do të qëndrojë në Prishtinë më 19 dhe 20 janar. Qëllimi i vizitës së saj është shënimi i nisjes së dialogut me Kosovën për liberalizimin e vizave.

Çitaku beson se brenda këtij viti do të hiqen vizat

Telegrafi - 18.01.2012

Hapja e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Komisionit Evropian për liberalizmin e vizave, pritet të shënohet të enjten, gjatë vizitës në Prishtinë të komisioneres për çështje të brendshme të BE-së, Cecilia Malstrom.

Thaçi: Nesër fillon dialogu për vizat

Botasot - 18.01.2012

Nën drejtimin e kryeministrit Hashim Thaçi, Qeveria e Republikës së Kosovës në mbledhjen e 57-të ka miratuar heqjen e TVSH-së për Mediet, Universitetet private dhe Shërbimet spitalore, Udhëzimin për auditimin e energjisë elektrike dhe ...

Belgjika premton mbështetje për Kosovën

Albeu.com - 17.01.2012

Më 19 janar në Kosovë do të qëndrojë Komesionerja për punë të brendshme e Bashkimit Evropian Cecilia Malmstrom, konfirmohet nga zyra e BE në Prishtinë.

Dialogu për vizat, më 19 janar

Gazeta Start - 16.01.2012

Kosova do të nisë dialogun për liberalizimin e vizave me BE-në më 19 janar, ditën kur komisionerja evropiane për Çështje të Brendshme, Sesilia Malmstrom, pritet të vizitojë Kosovën. Ajo do të qëndrojë deri më 20 janar në Prishtinë.

Kosova nis dialogun për liberalizimin e vizave më 19 janar

Albeu.com - 16.01.2012

Kosova nis dialogun për liberalizimin e vizave me BE-në më 19 janar të këtij viti, ditën kur komisionerja evropiane për Çështje të Brendshme, Cecilia Malmstrom pritet ta vizitojë Kosovën.

Larg udhërrëfyesit e liberalizimit

Evropaelire - 16.01.2012

E fundit nga të gjitha vendet e rajonit, Kosova pritet të nis të enjten dialogun për liberalizimin e vizave me Bashkimin Evropian. Nisjen e këtij procesi thuhet se do ta shënojë vizita në Prishtinë e komisionerës evropiane për çështje të ...

Dialogu për vizat nis më 19 janar

Telegrafi - 16.01.2012

Kosova nis dialogun për liberalizimin e vizave me BE-në më 19 janar të këtij viti, ditën kur komisionerja evropiane për Çështje të Brendshme, Cecilia Malmstrom pritet ta vizitojë Kosovën.

Kosovë, dialogu për vizat nis më 19 janar

Ora news - 16.01.2012

Kosova nis dialogun për liberalizimin e vizave me BE-në më 19 janar të këtij viti, ditën kur komisionerja evropiane për Çështje të Brendshme, Cecilia Malmstrom pritet ta vizitojë Kosovën.

Larg udhërrëfyesit e liberalizimit

Botasot - 16.01.2012

E fundit nga të gjitha vendet e rajonit, Kosova pritet të nis të enjten dialogun për liberalizimin e vizave me Bashkimin Evropian. Nisjen e këtij procesi thuhet se do ta shënojë vizita në Prishtinë e komisionerës evropiane për çështje të ...