TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

BB kërkon vlerësim të ri ekonomik për projektin “Kosova e Re”

Gazeta Start - 09.10.2011

Prishtinë - Banka Botërore kërkon që të bëhet një vlerësim i ri sa u përket ndikimeve ekonomike dhe sociale të projektit “Kosova e Re”, pasi vlerësimi i bërë në vitin 2008 ka mangësi serioze, shkruan sot gazeta “Koha Ditore”.

Grabitet kazinoja në Shkodër, në kërkim autori

Gazeta Start - 09.10.2011

Një person i maskuar ka grabitur sot nën kërcënimin armës, një shumë parash në një kazino në qendër të Shkodrës. Burime zyrtare nga policia e qytetit verior bëjnë me dije se autori i grabitjes ka qenë i maskuar dhe i pajisur me një armë ...

Dëbora e parë mbi Kukës, Librazhd e Dibër

Gazeta Start - 09.10.2011

Dëbora e parë, pas katër muajsh thatësire, ka zbardhur malet e Kukësit, Librazhdit dhe Dibrës. Reshjet e para të shiut që kanë nisur në zonën verilindore të Shqipërisë u shoqëruan sot edhe me reshjet e para të dëborës në lartësinë e mbi ...

Barcelona këmbëngul për Tiago Silvën

Gazeta Start - 09.10.2011

Barcelona vazhdon të ngulë këmbë për mbrojtësin brazilian të Milanit, Tiago Silva, raportojnë mediat sportive spanjolle. E përditshmja “El Mundo Deportivo”, shumë pranë zhvillimeve në kampin katalanas, e cilëson 27-vjeçarin kuqezi si ...

Rriten kërkesat për azil nga shqiptarët

Gazeta Start - 08.10.2011

Tiranë – Gjatë vitit 2011, numri i azilkërkuesve nga Shqipëria është rritur krahasuar me një vit më parë. Nëse vitin e shkuar, ky numër ishte rreth 25 aplikime në muaj, për gjatë vitit 2011, ky numër ka shkuar në 50, pra duke e dyfishuar.

Marty: Trafiku i organeve, një e vërtetë e hidhur

Gazeta Start - 08.10.2011

Tiranë – Ish-senatori zviceran, Dick Marty, ka deklaruar edhe një herë se gjithçka që ka thënë rreth trafikut të organeve në Kosovë dhe në Shqipëri janë të vërteta.

Plagosen në një aksident dy aktorë të njohur

Gazeta Start - 08.10.2011

Durrës – Dy aktorë kanë mbetur të plagosur dhe shoferi i tyre në një aksident rrugor të ndodhur në aksin Durrës-Tiranë. Ngjarja ndodhi mëngjesin e sotëm (04:00), kur aktorët e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës, Hervin Çuli, Eralda ...

Korçë, gjendet i vetëvaruri i radhës

Gazeta Start - 08.10.2011

Korçë – Një 46-vjeçar i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur në një servis makiash në hyrje të qytetit të Korçës. Viktima është shtetasi Agron Sahati, i cili u gjet rreth orës 08:00 të mëngjesit të sotëm pa jetës në vendin ku punonte si ...

Rrëshqitje masive të shkëmbinjve në Angli

Gazeta Start - 08.10.2011

Londër – Ne rajonin jugperëndimor të Anglisë në zonën e quajtur Conwall, janë shkëputur copa shkëmbinjsh dhjetëra mijëra tonë të rëndë dhe kanë rrëshqit në oqeanin Atlantik duke krijuar pamje të çuditshme.

Meksikë, mbi 10 mijë të vdekur nga trafiku i drogës

Gazeta Start - 08.10.2011

Meksiko - Numri i viktimave të lidhura me trafikun e drogës në Meksikë ka arritur në 10 022 gjatë nëntë muajve të këtij viti, sipas statistikave të bëra publike sot nga gazeta “Reforma”.

Basha: Mbështes ndërtimin e xhamisë në Tiranë

Gazeta Start - 07.10.2011

Tiranë – Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha, ka folur gjatë mbi projektet për Tiranën, karrierën e tij brenda Partisë Demokratike, etj.

Shkodër, gjendet i vdekur një shtetas

Gazeta Start - 07.10.2011

Shkodër – Një shtetas është gjetur i vdekur mëngjesin e sotëm në fshatin Shirq të Shkodrës, ndërsa arsyet ende nuk dihen për policinë. Burime zyrtare thanë se viktima është shtetasi Françesk Shtjefni, 56-vjeç, lindur në komunën Dajç dhe ...

Shkodër, arrestohen tre shtetas për vepra të ndryshme

Gazeta Start - 07.10.2011

Shkodër – Tre shtetas u arrestuan nga policia e Shkodrës orët e fundit, të akuzuar për vepra të ndryshme penale. Fillimisht u arrestua në flagrancë shtetasi Rasim Barbullushi, 48-vjeç, banues në fshatin Barbullush, komuna Bushat, rrethi ...

“Shamia”, Kushtetuesja e Kosovës zhgënjen myslimanët

Gazeta Start - 07.10.2011

Prishtinë - Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka hedhur poshtë kërkesën e Arjeta Halimit, e cila ka humbur përfundimisht betejën për të vijuar mësimet në një shkollë publike të Vitisë, pa pranuar që ta heqë shaminë nga koka bashke me të dhe ...

Përplasen dy automjet, shoferët rëndë

Gazeta Start - 07.10.2011

Elbasan – Dy shtetas mbetën të plagosur rëndë mëngjesin e së premtes në aksin rrugor Elbasan-Peqin, në vendin e quajtur Paulesh. Policia e Elbasanit bëri të ditur se ngjarja ndodhi kur një mjet tip “Suzuki” me targa greke dhe me drejtuesi ...

Aksione të gjera të forcave RENEA në Tiranë

Gazeta Start - 07.10.2011

Tiranë – Forcat e policisë të ndihmuara edhe nga ato RENEA kanë ndërmarrë aksione të gjera sot në pjesën më të madhe të Tiranës për arrestimin e personave të dyshuar për përfshirje në krime.

Meksikë, gjenden 32 trupa viktimash në lindje të vendit

Gazeta Start - 07.10.2011

32 trupa njerëzish të vdekur janë gjetur në vende të ndryshme në të qytetit port të Veracruzit në lindje në Meksikës. Lajmi bëhet i ditur nga flota Meksikane e cila bën me dije se zbulimi vjen vetëm dy javë pasi 35 trupa viktimash u hodhën ...

Sherr masiv midis gjimnazistëve në Lezhë

Gazeta Start - 07.10.2011

Lezhë – Në vendet ku edukohet brezi i ri, sherret me sende të forta po bëhen të zakonshme. Një sherr masiv është regjistruar sot në një shkollë të qytetit të Lezhës.

Maqedoni - Kosovë, bashkëpunim të thellë në arsim

Gazeta Start - 07.10.2011

Shkup – Kosova dhe Maqedonia thellojnë bashkëpunimin në fushën e arsimit kjo ka qenë dhe tema e takimit të sotëm në Prishtinë midis ministrit të Arsimit të Kosovës, Ramë Buja dhe zëvendësministrit të Arsimit të Maqedonisë, Safet Neziri.

Jo vetëm Francë-Shqipëri, e tërë Evropa luan sonte

Gazeta Start - 07.10.2011

Sot n mbrmje do t luhen ndeshjet e parafundit n grupe pr eliminatoret e Kampionatit Evropian 2012. Grupi A Azerbajxhan - Austri (18:00) Turqi - Gjermani (20:30) Belgjik - Kazakistan (20:45) Grupi B Armeni - Rep.

Berisha: Shqipëria e zhvilluar jo vetëm në Tiranë

Gazeta Start - 07.10.2011

Tiranë – “Shqipëria e zhvilluar, nuk mund të jetë Shqipëria metropolit të zhvilluar në Tiranë, dhe e mesjetës në zonat e tjera. Do të jetë e zhvilluar në çdo pëllëmbë të territorit të saj.

Kuarteti i Lindjes së Mesme takohet në Bruksel

Gazeta Start - 07.10.2011

Bashkimi Evropian tha të premten se Kuarteti për Lindjen e Mesme do të takohet të dielën në Bruksel si pjesë e një përpjekjeje më të fortë për rifillimin e procesit të vdekur të paqes mes Izraelit dhe palestinezëve.

Bulku nuk ia del, në vend të tij luan Lika

Gazeta Start - 07.10.2011

Konfirmohet mungesa e Ervin Bulkut për ndeshjen me Francën. Vendin e tij në mesfushë do ta marrë Gilman Lika. Bulku nuk ka arritur dot të rikuperohet nga tërheqja në kofshë që pësoi dy javë më parë dhe nuk udhëtoi drejt Francës me pjesën ...

Regjistrimi, shqiptarët e Maqedonisë po pakësohen

Gazeta Start - 07.10.2011

Shkup – Aleanca Kuqezi në Maqedoni, vlerëson se procesin e regjistrimit të popullsisë në “Ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, e ndjekin një sërë lëshimesh dhe vështirësish sa të natyrës teknike ashtu edhe politike”.

Pakti i PS, Majko: Bazë për të ulur palët në tryezë

Gazeta Start - 07.10.2011

Tiranë - Deputeti i Partisë Socialiste në Kuvendin e Shqipërisë dhe ish kryeministër i vendit, Pandeli Majko në një intervistë për Radion Evropa e Lirë shprehet se në rast të një refuzimi të statusit kandidat, kjo nuk duhet marrë si një ...

FIFA dënon Dinamon, -3 pikë në renditje

Gazeta Start - 07.10.2011

Sikur të mos mjaftonte situata e vështirë në të cilën gjendet aktualisht, tashmë Dinamo duhet të paguajë edhe për gabimet e së shkuarës. Skuadra kryeqytetase është dënuar nga FIFA me tri pikë më pak në klasifikim, pasi nuk ka paguar në ...

Kalcium dhe fosfor për dhëmbë të shëndetshëm

Gazeta Start - 07.10.2011

Ushqyerja e ekuilibruar luan rol të rëndësishëm si në zhvillimin e përgjithshëm të trupit të fëmijëve ashtu dhe në shëndetin e dhëmbëve. Specialistët pohojnë se fëmijët duhet të konsumojnë produkte të pasura me kalcium, fosfor dhe fluor në ...

U-19, vjen pika e parë në eliminatore

Gazeta Start - 07.10.2011

Shqipëria U-19 barazoi sot 0-0 kundër Austrisë në ndeshjen e dytë në grupin 12 të eliminatoreve të Kampionatit Evropian për këtë grupmoshë. Skuadra e trajnerit Skënder Gega ia doli të mbrohet mirë përballë një kundërshtari të vështirë, që ...

Shqipëri e pafuqishme, Franca na kapërdin si kafshatë  

Gazeta Start - 07.10.2011

Një Kombëtare pa pikë shkëlqimi u mposht me lehtësi 3-0 nga Franca, në ndeshjen e parafundit për eliminatoret e “Euro 2012”-ës. Me plot mungesa në formacion, skuadra jonë u shfaq e zbehtë dhe pa ide në fushën e lojës, duke merituar humbjen ...

Kuvendi, në seancë sërish ligjet me 3/5-t

Gazeta Start - 06.10.2011

Tiranë - Kuvendi ka përfshirë sërish në axhendën e seancës së sotme projektligje, miratimi i të cilave kërkon 3/5 e votave, me gjithë mungesën deri tani të konsensusit mazhorancë-opozitë.

Rrahën mësuesin e ri, ndalohen vëllezërit 19-vjeçar

Gazeta Start - 06.10.2011

Korçë – Dy vëllezër binjakë u arrestuan nga policia e Korçës, pasi kanë rrahur një mësues. Në pranga ranë shtetasit Orsel dhe Ornel Bollguri, 19-vjeç, banues në fshatin Potgorie.

Përzgjidhen shtatë “mësuesit model” për vitin 2010-2011

Gazeta Start - 06.10.2011

Tiranë – Ministria e Arsimit ka shpallur “mësuesin model” për vitin 2010-2011. Këtë vit janë përzgjedhur nga kjo ministri 7 mësues në mbarë vendin, të cilët me punën e tyre shumëvjeçare kanë arritur që të jenë shembull në shkollat ku ...

Meta: Është koha për reforma dhe jo akuza

Gazeta Start - 06.10.2011

Korçë – Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, ka zhvilluar mbrëmë një takim në Korçë, nga ku ka theksuar se është koha për t’u mos u vonuar më për të përfituar statusin e vendit kandidat.

Shërbimet sekrete të Serbisë raportojnë për sulmin në Jarinjë

Gazeta Start - 06.10.2011

Beograd – Shërbimet Sekrete serbe i kanë raportuar Bordit të Sigurisë së Parlamentit të Serbisë se në konfliktin e fundit me KFOR-in në pikëkalimin në Jarinjë.

“Banda e Durrësit”, shtyhet dhënia e pretencës

Gazeta Start - 06.10.2011

Tiranë – Seanca për dhënien e pretencës për “Bandën e Durrësit” u shty sot në Gjykatën e Krimeve të Rënda. Shtyrja edhe për dy ditë të tjera u bë me kërkesë së prokurorit të çështjes, Anton Martini, i cili ka kërkuar më shumë kohë për ...

Lezhë, vritet anëtari i këshillit komunal, identifikohen autorët

Gazeta Start - 06.10.2011

Lezhë – Një shtetas u vra me armë zjarri në qendër të komunës së Shënkollit. Viktima është shtetasi Tonin Gjoni, 40-vjeç, anëtar i Këshillit Komunal në këtë komunë.

Sektorit publik grek 24 orë në gjendje kome

Gazeta Start - 06.10.2011

Athinë – Sektori publik në Greqi është paralizuar për 24 ore, punonjësit e institucioneve shtetërore, shkollave, zyrave, fluturimeve ajrore, të shërbimit urbanistik, si dhe dhjetëra mijëra nëpunës civilë lanë punët e tyre për të protestuar ...

Rexhepi: Kam qenë në dijeni për bastisjen

Gazeta Start - 06.10.2011

Prishtinë – Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Bajram Rexhepi tha se ka qenë në dijeni të plotë për hetimet që janë zhvilluar lidhur me një tender për furnizimin e policisë me armatim dhe municion, njëkohësisht i ka dhënë përkrahje ...

Gishti në sy, dy javë dënim për Mourinjon

Gazeta Start - 06.10.2011

Hoze Mourinjo është dënuar me dy ndeshje nga autoritetet e futbollit spanjoll, pasi i futi gishtin në sy zëvendëstrajnerit të Barcelonës, Tito Vilanova, në fund të finales së kthimit në Superkupën e Spanjës, Barcelona-Real Madrid (3-2).

Berisha: Shpëtuam portofolat; Ruçi: Jep llogari për varfërinë

Gazeta Start - 06.10.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha deklaroi të enjten në Kuvend se qeveria shndërroi paratë e taksapaguesve shqiptarë në rritje të pagave dhe pensioneve, në rrugë, shkolla të reja dhe projekte të tjera të rëndësishme për zhvillimin e ...

Ja si do luajë Franca me Shqipërinë

Gazeta Start - 06.10.2011

Duke qenë se do të mungojnë disa lojtarë nga 11-shi titullar (Benzema, Riberi, Abidal, Sanja, Matuidi), trajneri i Francë, Loran Blank, do të hedhë në fushë një formacion me skemën 4-4-2 në ndeshjen me Shqipërinë.

Runi në telashe, i arrestojnë të atin dhe xhaxhanë

Gazeta Start - 06.10.2011

I ati i Uejn Runit, Uejn Runi Senior, dhe xhaxhai Riçi, janë vënë në pranga lidhur me një hetim bastesh të paligjshme. Mediat britanike raportojnë se arrestimet, gjithsej 10, u bënë të enjten në mëngjes në Liverpul e Gllazgou dhe lidhen me ...

Trazirat në Siri, mbi 2900 të vrarë

Gazeta Start - 06.10.2011

Numri i të viktimave në Siri ka arritur në mbi 2900 persona të vrarë që prej fillimit të protestave pro-demokratike në muajin mars, bëri me dije zyra për të Drejtat e njeriut në OKB.

Arrestohen autorët e vrasjes në Shënkoll

Gazeta Start - 06.10.2011

Lezhë – Policia e Lezhës ka arrestuar sot autorët e vrasjes së një nate më parë në Shëngjin. Në pranga ranë shtetasi Nika, Ridvan Luli, përkatësish 38 dhe 26 vjeç, si dhe 29 vjeçari, Ferdinand Hoti.

Maikon: Kurrë s’kam dashur të iki nga Interi

Gazeta Start - 06.10.2011

“Asnjëherë nuk e kam menduar largimin nga Interi”. Maikon konfirmon edhe një herë dëshirën e tij për të mbajtur veshur ngjyrat zikaltër. “Kam dëgjuar të thuhet se dua të largohem nga Interi, por nuk është e vërtetë.

Obama: Kriza në Evropë mund të ndikojë SHBA-të

Gazeta Start - 06.10.2011

Uashington - Kriza në Evropë mund të ketë një ndikim tepër real në SHBA, paralajmëroi sot presidenti amerikan, Barack Obama. Presidenti amerikan, Barak Obama po ashtu vlerësoi se është po aq urgjente që Kongresi amerikan të miratojë planin ...

Ekstradohet nga Greqia shtetasi në kërkim ndërkombëtar

Gazeta Start - 06.10.2011

Zyra Qendrore Kombëtare Interpol Tirana ekstradoi të enjten pasdite nga Athina shtetasin Luan Delaj, 31 vjeç, i shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Në Kosovë “google” kërkon në gjuhën serbe

Gazeta Start - 05.10.2011

Prishtinë – Motori kërkues me i madh i internetit në botë “Google” ka funksionuar ndryshe ditën e djeshme në Kosovë. Në vend të adresës në gjuhen angleze si ka qenë deri më tani: www.google.com, është hapur adresa që përfaqëson Serbinë, ...

Kina dhe Rusia vendosin veton, s’ka dënim për Sirinë

Gazeta Start - 05.10.2011

Sigurimit të OKB-së kundër një rezolute që dënon Sirinë për shtypjen e dhunshme të protestave anti-qeveritare. Rezoluta e hartuar nga evropianët në përpjekje për të shmangur veton, nuk iu referua sanksioneve në mënyrë direkte.

Greqia futet në grevë të përgjithshme

Gazeta Start - 05.10.2011

Një grevë e përgjithshme 24-orëshe po zhvillohet në Greqi, kundër masave të ashpra të kursimit. Fluturimet dhe shërbimet e trageteve pritet të anulohen, shkollat do të mbyllen teksa në spitale do të punojë me staf të reduktuar.

Sarandë, pranga tre studentëve për drogë

Gazeta Start - 05.10.2011

Sarandë – Tre studentë janë arrestuar nga policia e Sarandës, ndërsa një i katërt është shpallur në kërkim. Ata akuzohen për prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike.

Anëtarët e NATO-s të shqetësuar për veriun e Kosovës

Gazeta Start - 05.10.2011

Bruksel – Anëtarët e shumtë të NATO-s dhe vendeve të cilat kanë ushtarët e tyre në misionin e KFOR-it, kanë deklaruar qartë, se tensionet e krijuara në pjesën veriore të Kosovës janë paqëndrueshme dhe liria e lëvizjes është pothuajse e ...

Shpërthim i fuqishëm në Mitrovicë

Gazeta Start - 05.10.2011

Mitrovicë – Një shpërthim i fuqishëm është dëgjuar mbrëmë rreth mesnatës në afërsi të stacionit të Policisë së Kosovës në veri të Mitrovicës. Janë dëmtuar dy automjete të markës “Audi” pa targa dhe një “Renault Clio”, si dhe një automjet ...

“Bilbil” grek për Francë - Shqipëri

Gazeta Start - 05.10.2011

Ndeshja mes Francs dhe Shqipris, e programuar t luhet t premten n orn 21:00 n Stade de France, do t gjykohet nga nj katrshe greke. Mikael Koukalaki do t jet arbitri kryesor, i ndihmuar nga Dimitrios Saraidaris dhe Leonidas Vasileiadis .

Skënderbeu, miqësore me PAS Janinën

Gazeta Start - 05.10.2011

Skënderbeu do të luajë një miqësore me grekët e PAS Janinës. Sfida do të zhvillohet të shtunën në stadiumin e Korçës. Kampionati shqiptar dhe ai grek janë ndërprerë për shkak të ndeshjeve të kombëtareve dhe të dy klubet nuk e kane humbur ...

Dy operacione me nëntë të arrestuar

Gazeta Start - 05.10.2011

Tiranë – Nëntë persona janë arrestuar nga policia e Tiranës në kuadër të dy operacioneve të organizuara mbrëmë. Në operacionin e koduar “Lulishtja”, u arrestuan dy persona gjatë mesnatës.

100 vjet më parë, 100 vjet më pas!

Gazeta Start - 05.10.2011

Tiranë – 100 vite më parë kur u shpall çlirimi i Shqipërisë, interneti nuk ishte konceptuar ende, por tashmë për festimin e 100 vjetorit të këtij momenti historik, kryeministri Sali Berisha ka një qëllim: Shqipërinë dixhitale.

Thaçi: Keqinterpretohet qëndrimi për dialogun politik me Serbinë

Gazeta Start - 05.10.2011

Prishtinë – Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi ka thënë sot se ka qenë një keqinterpretim lidhur me qëndrimin e tij kundër bisedimeve politike me Serbinë.

Siria, Perëndimi i zemëruar me Rusinë dhe Kinën

Gazeta Start - 05.10.2011

Shtetet Perëndimore ankohen për veton e Rusisë dhe Kinës mbi rezolutën e Këshillit të Sigurimit, e cila parashikohej të dënonte shtypjen e dhunshme të protestave në Siri nga ana e qeverisë.

Mediat spanjolle: Milani do Kakanë e Kedirën

Gazeta Start - 05.10.2011

Prania e Ariedo Braidës, drejtorit sportiv të Milanit, në stadiumin e Espanjolit për ndeshjen me Realin e Madridit fundjavën që shkoi, ka vënë në lëvizje shtypin spanjoll.

40 ditë burgim për super të kërkuarin në SHBA

Gazeta Start - 05.10.2011

Kukës – Një nga më të kërkuarit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës i arrestuar një ditë më parë në Kukës do të qëndrojë në qelitë e paraburgimit 40 ditë, kohë kur pritet të bëhet edhe ekstradimi.

U-21, të grumbulluarit për Poloninë

Gazeta Start - 05.10.2011

Trajneri i Kombëtares shqiptare U-21, Artan Bushati, ka shpallur listën e lojtarëve të grumbulluar për ndeshjen ndaj Polonisë në kuadër të eliminatoreve të Kampionatit Evropian.

Hipotekimi në Tiranë, qeveria miraton udhëzimin

Gazeta Start - 05.10.2011

Tiranë – Qeveria ka miratuar sot Udhëzimin "Për procedurat e regjistrimit të objekteve të ndërtuara me leje ndërtimi, të prapambetura, në Bashkinë e Tiranës, në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme.

Tabletë për vetëm 35 dollarë

Gazeta Start - 05.10.2011

India ka prezantuar atë që e quan kompjuterin tabletë më të lirë në botë. Ngjan e pabesueshme, por kjo tabletë do të kushtojë vetëm 35 dollarë. Duke kushtuar vetëm sa një pjesë e vogël e iPad-it, kjo pajisje e subvencionuar ka për qellim ...

Në Francë bëhemi “bunker”

Gazeta Start - 05.10.2011

5 mbrojtës apo 5 mesfushorë? Kjo është pikëpyetja e Josip Kuzhes për formacionin që do të hedhë në fushë në sfidën e të premtes ndaj Francës. Megjithatë, një gjë është e sigurt: në “Stade de France” do të luajmë vetëm me një sulmues të ...

Drafti, tre diplomatët dy orë me Ramën

Gazeta Start - 05.10.2011

Tiranë – Tre ambasadorët më të rëndësishëm në Tiranë, ai i BE-së, Etore Sequi, ai OSBE-së, Eugen Wollfarth dhe ai amerikan, Aleksandër Arvizu, kanë zhvilluar një takim prej rreth dy orësh me kreun e Partisë Socialiste, Edi Rama, ku kanë ...

Elbasan, arrestohet një shtetas për kontrabandë cigaresh

Gazeta Start - 05.10.2011

Elbasan – Nga një operacion i koduar “Porosia e Fundit”, të organizuar sot nga policia e Elbasanit, është arrestuar në flagrancë shtetasi Feizi Ago, lindur në vitin 1962, në fshatin Katund i Ri, Komuna Bradashesh-Elbasan.

Kombëtarja U-19 befasohet në sekondën e fundit

Gazeta Start - 05.10.2011

Përfaqësuesja shqiptare e 19-vjeçarëve është mundur minimalisht nga Danimarka 1-0, në ndeshjen e parë për eliminatoret e Kampionatit Evropian. Kuqezinjtë e vegjël u ndëshkuan nga një gol kur kronometri i gjyqtarit shënonte minutën e 93-të.

Tjetër videolojë me Hoze Mourinjon  

Gazeta Start - 05.10.2011

Për të gjithë ata që duan të shfryjnë inatin kundrejt Hoze Mourinjos, ja ku vjen një zgjidhje sa virtuale aq edhe ironike. Quhet “Eye Mou” dhe është një videolojë për smartphone.

Vlorë, arrestohet 23-vjeçari me drogë, po e çonte në Itali

Gazeta Start - 04.10.2011

Vlorë – Një 23-vjeçar përfundoi në prangat e policisë së Vlorës në një operacion të koduar “Trekëndëshi”, ku u sekuestruar edhe një sasi lëndë narkotike prej 1.5 kilogramësh kanabis sativa.

Greqi, Eurozona shtyn dhënien e këstit të radhës

Gazeta Start - 04.10.2011

Luksemburg - Ministrat e Financave të Eurozonës kanë shtyrë vendimin për dhënien e këstit të radhës të paketës së ndihmave për Greqinë. Kjo shtyrje erdhi pasi Greqia tha se nuk do të arrijë objektivat e shkurtimit të deficitit buxhetor për ...

Analisti britanik: Ekziston mundësia e ndarjes së veriut të Mitrovicës

Gazeta Start - 04.10.2011

Edhe pse disa vende të fuqishme kanë njohur Kosovën dhe mbështesin pavarësinë e saj, nëse Beogradi e propozon një plan të mirë, ekziston mundësia e ndarjes së veriut të Mitrovicës.

Lojë mailesh midis PD-së e PS-së

Gazeta Start - 04.10.2011

Tiranë – Një përgjigje e munguar zyrtare nga ana e Partisë Demokratike, ka shkaktuar reagime dhe kundëreagime, ku palët akuzojnë njëra-tjetrën për mungesë serioziteti në nisjen e reformës zgjedhore.

Sulmohet autobusi në Pakistan, 13 të vdekur

Gazeta Start - 04.10.2011

Persona t armatosur kan sulmuar nj autobus n jug-perndim t Pakistanit, duke vrar 13 persona dhe duke plagosur 6 t tjer. Sulmi ndodhi afr Kueta-s, kryeqyteti i provincs Balochistan raporton BBC-ja.

Shqiptarët nuk i përdorën vizat për të “ikur”

Gazeta Start - 04.10.2011

Ohër – Ministri i Brendshëm, Bujar Nishani, në ministerialin e BE-Ballkani Perëndimor për Çështjet e Brendshme dhe Drejtësinë, organizuar nga presidenca polake e BE-së në Ohër të Maqedonisë, ka theksuar se qeveria shqiptare ka marrë një ...

Serbia dhe Maqedonia, marrëveshje të lëvizjes vetëm me letërnjoftim

Gazeta Start - 04.10.2011

Ohër – Ministrat e brendshëm të Maqedonisë dhe Serbisë, Gordana Jankullovska dhe Ivica Daçiq kanë nënshkruar mbrëmë marrëveshjen për lehtësimin e kushteve për lëvizjen e lirë të qytetarëve të këtyre dy vendeve.

Situata në veri të Kosovës, temë bisedimesh në mbledhjen e NATO-s

Gazeta Start - 04.10.2011

Bruksel – Situata në veri të Kosovës dhe roli i KFOR-it do të jetë pika dominuese gjatë takimit të ministrave të mbrojtjes të vendeve anëtare të NATO-s i cili më 5 e më 6 tetor mbahet në Bruksel.

Krerët e lartë të politikës kosovare, pro dialogut politik me Serbinë

Gazeta Start - 04.10.2011

Pozicioni ndaj dialogut për çështje politike me Serbinë ka pësuar ndryshime dramatike te liderë të rëndësishëm shtetërorë e politikë të Kosovës, duke përfshirë edhe atë nga radhët e opozitës.

Shkodër, arrestohet i kërkuari prej 4 vitesh

Gazeta Start - 04.10.2011

Shkodër – Policia e Shkodër ka arrestuar një shtetas të shpallur në kërkim pasi është dënuar nga drejtësia me 10 vite burg. Në pranga përfundoi Bari Delaj, 28-vjeç, në fshatin Nikç, Komuna Kelmend, të rrethit Malësi e Madhe.

Shpërthim në kryeqytetin e Somalisë, dhjetëra të vdekur

Gazeta Start - 04.10.2011

Mogadishu – Të paktën 55 persona janë vrarë nga një shpërthim i fuqishëm afër një kompleksi qeveritar në kryeqytetin somalez, Mogadishu. Lajmi bëhet i ditur nga zyrtarët vendas të cituar nga BBC-ja.

“Zgjerimi i Universit po përshpejtohet”, Nobel shkencëtarëve

Gazeta Start - 04.10.2011

Shkenctart q zbuluan se zgjerimi i Universit po prshpejtohet jan dekoruar me mimin Nobel n fizik pr vitin 2011. Saul Perlmutter dhe Adam Riess nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks dhe Brian Schmidt nga Australia ndajn Nobelin e sivjetshm n ...

Krasniqi është kundër dialogut politik me Serbinë

Gazeta Start - 04.10.2011

Prishtinë – Deklaratave kundër dialogut politik me Serbinë, iu është bashkuar të sot edhe kryetari i Kuvendit të Kosovës Jakup Krasniqi. Por qëndrimi i tij kundër këtij dialogu dallon nga qëndrimi i presidentes Atifete Jahjaga dhe ...

Marrëveshje midis Policisë dhe Universitetit të Tiranës

Gazeta Start - 04.10.2011

Tiranë – U nënshkrua sot një marrëveshje midis Policisë së Shtetit dhe Universitetit të Tiranës, e cila synon forcimin e kapaciteteve profesionale të stafeve akademike, mësimdhënëse, kërkimore e shkencore, përmirësimin e infrastrukturës ...

Kuqezinjtë: S’kemi ç’humbim, në Francë luajmë shanset tona

Gazeta Start - 04.10.2011

Kombëtarja shqiptare shpreson të hedhë pas krahëve disfatën e hidhur në Luksemburg, me një paraqitje të mirë në dy ndeshjet e fundit eliminatore të “Euro 2012”-ës.

Kupa e Shqipërisë, përcaktohen grupet e 1/16-ave

Gazeta Start - 04.10.2011

U hodh sot shorti i fazës së dytë të Kupës së Shqipërisë, që i ka ndarë 16 ekipet e kualifikuara në katër grupe me nga 4. Grupi A: 1. Laçi ; 2. Tirana ; 3. Shkumbini ; 4. Apolonia Grupi B: 1. Flamurtari ; 2. Teuta ; 3. Pogradeci ; 4.

Karzai në Indi, kërkohet forcim i marrëdhënieve

Gazeta Start - 04.10.2011

Afganistani dhe India janë të vendosura të vendosin marrëdhënie më të ngushta teksa Presidenti Afgan, Hamid Karzai, viziton Nju Delhin gjatë një periudhe paqëndrueshmërie në rajon.

Arrestohet një shtetas i dënuar me 10 vite burg

Gazeta Start - 04.10.2011

Tiranë – Në një operacion të koduar “Fresku”, policia e Tiranës ka arrestuar një shtetas të shpallur në kërkim, pasi ishte dënuar me 10 vite e 6 muaj burg.

Arrestohet në Kukës një nga 5 më të kërkuarit në SHBA

Gazeta Start - 04.10.2011

Kukës - Policia e Kukësit ka arrestuar sot një shtetas të shumëkërkuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në pranga ra rreth orës 16:00 shtetasi nga Kosova, Haki Kelmendi, i lindur në Serbi dhe shumëkërkuar nga SHBA-ja për veprën penale ...

Kukës, aksidenti i merr jetën një 45-vjeçari

Gazeta Start - 04.10.2011

Një 45-vjeçar ka humbur jetën dhe dy të tjerë kanë mbetur të plagosur pas një aksidenti të ndodhur mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Kukës - Morin.

20 vjet marrëdhënie diplomatike Shqipëri - SHBA

Gazeta Start - 04.10.2011

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës organizoi pasditen e sotme një pritje me rastin e 20-vjetorit të rihapjes së saj në Tiranë. Në ceremoni ishin të pranishëm krerët e shtetit shqiptar: Presidenti Bamir Topi, kryeministri Sali ...

Lajçkak: Integrimi të jetë prioritet i klasës politike

Gazeta Start - 03.10.2011

Bruksel - Drejtori Menaxhues për Ballkanin dhe Politikën e Fqinjësisë së BE-së, mesazh forcave politike 10 ditë para publikimit të progres-raportit të KE mbi integrimin. Agjenda evropiane duhet të mbizotërojë në jetën politike në Shqipëri.

18 barrikada të tjera në veri të Kosovës

Gazeta Start - 03.10.2011

Mitrovicë – Tensionohet gjendja sërish në veriun e Kosovës, të shtëna armësh dhe provokime të tjera kanë qenë ngjarjet që kanë provokuar qetësinë natën e kaluar në afërsi të lumit Ibër.

Barcelonës i mjafton Adriano për të kapur kreun  

Gazeta Start - 03.10.2011

Barcelona mori tri pikë të vlefshme mbrëmjen e djeshme pas fitores 1 – 0 ndaj Sporting Gijonit në “El Molinon”, por kampionët e Spanjës dhe të Evropës ishin larg formës së tyre më të mirë.

Tahiri: Jo administrimit ndërkombëtarë në veri

Gazeta Start - 03.10.2011

Prishtinë – Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Edita Tahiri, ka rrëzuar poshtë idenë për një administrim të përkohshëm ndërkombëtar të veriut të vendit.

Akuza jep pretencën për të akuzuarit e tragjedisë së Gërdecit

Gazeta Start - 03.10.2011

Tiranë – Gjatë ditës së sotme, organi i akuzës pritet të japë pretencën në ngarkim të të akuzuarve për tragjedinë e Gërdecit. Pas më gati rreth 200 seancash gjyqësore në Gjykatën e Tiranës, këtij procesi duket se po i vjen fundi, ku pas ...

Korçë, kanos me armë ish-vjehrrën, arrestohet

Gazeta Start - 03.10.2011

Korçë – Një 24-vjeçar ka kanosur me armë nënën e ish-bashkëshortes së tij si dhe ka tentuar t’i djegë banesën me benzinë. Në pranga ra Erald Tahirllari, banues në fshatin Lumalas, i cili gjatë së shtunës ka kanosur me armë nënën e ...

Reali i Mout shfaqet i frikshëm ndaj Espanjolit  

Gazeta Start - 03.10.2011

Gonzalo Higuain shënon një tripletë duke i dhënë Realit të Madridit tri pikë tepër të rëndësishme në fitoren 4 – 0 ndaj Espanjolit në “Cornella”, mbrëmjen e djeshme.

“Regjistrimi”, kryediplomati maqedonas në Tiranë

Gazeta Start - 03.10.2011

Tiranë – Gjatë ditës së sotme pritet të mbërrijë për një vizitë zyrtare në Tiranë, ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Nikolla Poposki, vizitë e cila vjen me ftesë të ministrit tonë të Jashtëm, Edmond Haxhinasto.

Thaçi është i gatshëm për dialog politik me Serbinë

Gazeta Start - 03.10.2011

Prishtinë – Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, në një komunikatë për publikun ka përmendur për herë të parë mundësinë se, me Serbinë mund të bëjmë edhe dialog politike.

I vihet zjarri xhamisë në Izrael, banorët përleshen me policinë

Gazeta Start - 03.10.2011

Orët e para të mëngjesit të së hënës i është vënë flaka një xhamie në fshatin Tuba Zangaria, në Izrael, duke bërë që rezidentët të marshojnë nga ky fshat në Rosh Pina (rajon i afërt me Tuba-n) ku u përleshën me policinë.

Vritet drejtori i drejtorisë Arsimore në Prishtinë

Gazeta Start - 03.10.2011

Prishtinë – Kreu i drejtorisë Arsimore në Prishtinë është vrarë me armë zjarri. Policia lokale bëri të ditur se viktima është shtetasi Remzi Salihu. Drejtori është qëlluar për vdekje në zyrën e tij mëngjesin e kësaj të hëne.

Ibra e pranon: Juvetusi ishte më mirë në të gjitha nivelet

Gazeta Start - 03.10.2011

Sulmuesi suedez i Milanit, Zllatan Ibrahimoviç, pranon se Juvetusi e meritoi fitoren në supersfidën e mbrëmshme por beson në një rikthim të shpejtë të Milanit.

Poposki: Të regjistrohen të gjithë maqedonasit në Shqipëri

Gazeta Start - 03.10.2011

Tiranë – Ka mbërritur për një vizitë sot në Tiranë, ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikola Poposki, i cili si parin e takimeve të tij e ka nisur me homologun shqiptar, Edmond Haxhinasto.

Pretenca për “Gërdecin”, prokurorët s’janë gati!

Gazeta Start - 03.10.2011

Tiranë – Sot ishte paralajmëruar që të jepej pretenca për të akuzuarit e tragjedisë së Gërdecit, por prokurorët e çështjes nuk janë gati. Në seancën e nisur rreth orës 10:00, pala akuzuese tha se nuk e kishte përgatitur ende dosjen dhe për ...

Sulm ndaj dy serbeve, një i vdekur tjetri plagosur rëndë

Gazeta Start - 03.10.2011

Rahovecë – Një serb i vrarë dhe një i plagosur është bilanci i një ngjarje që ka ndodhur mbrëmë në fshatin Xërxë të Rahovecit. Viktimat janë babë e bir, por babai 51 vjeçar Aleksandar Putnik, nuk arriti ti rezistoje plagëve të rënda dhe ka ...

Arsenali, pa mbrojtësin Sanja deri në 2012-ën

Gazeta Start - 03.10.2011

Arsenali ka konfirmuar se Bakari Sanja pësoi një thyerje në këmbë pas një rrëzimi të ashpër gjatë ndeshjes së humbur 2-1 në fushën e Totenhemit në fundjavë. Mbrojtësi francez nuk mund të luajë për tre muaj.

Topi, ka edhe një apel për klasën politike!

Gazeta Start - 03.10.2011

Tiranë – Presidenti Bamir Topi, ka pritur sot në një takim ambasadoren e Britanisë së Madhe në Tiranë, Fiona McIlwham me të cilën zhvilloi një takim pune mbi situatën aktuale politike dhe institucionale në Shqipëri.

Hedh vajzën, kap topin!  

Gazeta Start - 03.10.2011

Pak a shumë si në rastet kur futbollistët hedhin fanellat për tifozët në tribunë, për një të apasionuar pas bejsbollit nuk mund të ketë kujtim më të bukur sesa të shkojë në shtëpi me një top të kapur nga fusha.

Komiteti i Sigurisë, veriu situatë shqetësuese

Gazeta Start - 03.10.2011

Prishtinë – Komitetit lokal të Sigurisë bëri një vlerësim mbi gjendjen e krijuar tashmë në veri të Kosovës duke thënë se, situata në Mitrovicë vazhdon të mbetet e sigurte dhe e qetë, por me tensione për shkak të akteve kriminale nga grupet ...

Irak, sulmojnë zyrat e policisë, marrin peng zyrtarët

Gazeta Start - 03.10.2011

Persona të armatosur kanë sulmuar zyrat qendrore të policisë në një qytet të Irakut Perëndimor, duke marrë peng 15 policë dhe zyrtarë të lartë. Agjencia e lajmeve “Reuters” raporton se të paktën dy police janë vrarë dhe tre të tjerë janë ...

Pakti i PS-së, Berisha: S’mund të ndajmë pushtet në tavolinë

Gazeta Start - 03.10.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha, i është përgjigjur sot opozitës mbi paktin e saj prej 10 pikash, duke nënvizuar se një pjesë e kërkesave nuk mund të realizohen.

Gjendje e jashtëzakonshme, nuk ka ujë të pijshëm!

Gazeta Start - 03.10.2011

Populli që jeton në ishujt e Tavulu-së në Paqësor ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme si pasojë e mungesës së ujit të pijshëm, me zyrtarë që thonë se disa pjesë të vendit kanë ujë vetëm për dy ditë.

Gjermania paralajmëron për rrezikun e “Facebook”-ut

Gazeta Start - 03.10.2011

Ministrja gjermane për Mbrojtjen e Konsumatorit, Ilse Aigner, kërkoi ruajtje më të mirë të informacionit të përdoruesve të rrjeteve sociale. “Në ligj duhet të zërë vend e drejta e përdoruesit për fshirjen e informacionit të vendosur në ...

Jahjaga: Ligji duhet të sundojë tek të gjithë

Gazeta Start - 03.10.2011

Prishtinë – Në kuadër të reformimit të sistemit gjyqësor përmbushja e numrit të gjyqtarëve dhe prokurorëve është një parakusht qenësor në realizimin e plotë të reformave,kështu është shprehur presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga.

Greqi, qeveria kërkon të tjera shkurtime buxhetore

Gazeta Start - 03.10.2011

Qeveria greke pritet të paraqesë një paketë të re të shkurtimeve buxhetore në Parlament teksa vendi qëndron në prag të kolapsit financiar, kolaps i cili do të rrezikonte të gjithë ekonominë globale sipas “Al-Xhaziras”.

PD: Berisha debat me Ramën në 2013-n

Gazeta Start - 03.10.2011

Tiranë – Partia Demokratike reagoi sot mbi ftesën e liderit të opozitës për një debat publik me kryeministrin Sali Berisha. Zëdhënësja e selisë blu tha se Berisha është i gatshëm të debatojë me Ramën në zgjedhjet e vitit 2013 , duke ...

30-vjeçari Ibrahimoviç: Do vazhdoj të luaj edhe pak

Gazeta Start - 03.10.2011

“Po filloj të plakem... Koha ka kaluar shpejt, por sigurisht kam ndërmend të luaj edhe për ca vite të tjera”. Zllatan Ibrahimoviç mbush 30 vjeç (ka lindur më 3 tetor 1981 në Malmo të Zvicrës) dhe bën një bilanc të karrierës së tij.

Një javë skualifikim për Ranierin dhe Obin

Gazeta Start - 03.10.2011

Nj ndeshje dnim pr Klaudio Ranierin dhe Xhoel Obin, 10 mij euro gjob pr Kordobn e Militon, si dhe 8 mij euro pr Interin. Kto jan masat ndshkimore t vendosura sot nga gjykatsi sportiv n Itali, pas ndeshjes s shumkontestuar mes Interit dhe ...

“Unë trajner i Francës? Pse Jo?”

Gazeta Start - 03.10.2011

Zinedin Zidan nuk e përjashton mundësinë që në një të ardhme të marrë drejtimin e kombëtares së Francës. Ish-kapiteni i përfaqësueses trikolore u tërhoq nga futbolli i luajtur në verën e vitit 2006, por u rikthye në qershor të 2009-ës si ...

Teuta, tri pikë për kreun

Gazeta Start - 03.10.2011

Teuta mposht minimalisht 1-0 Bylisin në “Niko Dovana” të Durrësit dhe i bashkohet Tiranës në krye të renditjes së Superligës. Në sfidën që i dha fund javës së katërt të kampionatit, “djemve të detit” u mjaftoi një gol i Mirel Çotës në ...