TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Papa Benedikti XVI: “Mos instrumentalizoni Zotin për sukses dhe pushtet”

Shekulli - 17.02.2013

QYTETI I VATIKANIT - Dhjetëra mijëra besimtarë janë mbledhur sot në sheshin Shën Pjetër për Ungjillizimin e fundit të Benediktit XVI në Vatikan, përpara lënies së detyrës si papë në 28 shkurt.

Profecia: Papa i ri do të jetë i fundit, shkatërrimi i Vatikanit është afër

Kombetare - 17.02.2013

Papa Benedikti XVI pak ditë më parë njoftoi dorëheqjen e tij nga Papati duke shokuar mbarë globin. E gjithë bota pyet cfarë mund të jetë fshehur pas këtij lajmi. Mister, sekret , apo ndonjë gjë tjetër….

Vatikani: Papa i ri mund të zgjidhet më shpejt

Albeu.com - 17.02.2013

Vatikani bëri të ditur dje se po shqyrton mundësinë e mbajtjes së konklavit për zgjedhjen e Papës më herët nga sa ishte planifikuar. Sipas rregullave të tanishme kardinalët që zgjedhin papën takohen më 15 mars , 15 ditë pasi Papa Benedikti ...

Mesha e Papës së dorëhequr

Top Channel - 17.02.2013

Një e dielë e pazakontë kjo e sotmja në Romë ku lutja tradicionale e të dielës ka mbledhur në Vatikan rreth 50 mijë besimtarë për të dëgjuar Benediktin e 16-të.

Papa Benedikti XVI: “Mos instrumentalizoni Zotin për sukses dhe pushtet”

Albtime - 17.02.2013

Dhjetëra mijëra besimtarë janë mbledhur sot në sheshin Shën Pjetër për Ungjillizimin e fundit të Benediktit XVI në Vatikan, përpara lënies së detyrës si papë në 28 shkurt.

Dorëheqja e Papës mund të jetë pikë kthese

Botasot - 17.02.2013

Dorëheqja e Papa Benediktit shënon një pikë kthese për Kishën Katolike me 1.2 miliardë anëtarë. Por korrespondenti i Zërit të Amerikës, Al Pessin njofton nga Roma se nëse historia është udhërrëfyes, kthesa do të jetë graduale.

Vatikani: Papa i ri mund të zgjidhet më shpejt

VOA - 17.02.2013

Vatikani bëri të ditur dje se po shqyrton mundësinë e mbajtjes së konklavit për zgjedhjen e Papës më herët nga sa ishte planifikuar. Sipas rregullave të tanishme kardinalët që zgjedhin papën takohen më 15 mars, 15 ditë pasi Papa Benedikti ...

Vatikani: Papa i ri mund të zgjidhet më shpejt

Ora news - 17.02.2013

Vatikani bëri të ditur dje se po shqyrton mundësinë e mbajtjes së konklavit për zgjedhjen e Papës më herët nga sa ishte planifikuar. Sipas rregullave të tanishme kardinalët që zgjedhin papën takohen më 15 mars, 15 ditë pasi Papa Benedikti ...

Vatikani drejt ‘zgjedhjeve të parakohshme’

Yll Press - 17.02.2013

Sipas rregullave, zgjedhjet mund te mbahen më 15 mars, pasi kjo kohë do t’i lejonte kardinalët që të udhëtonin në kohë për në Romë. Vatikani është duke shkuar drejt zgjedhjeve të parakohshme, pasi kardinalët duket se po bien në një mendje ...

Mbi mijëra besimtarë morën pjesë në fjalimin e parafundit të Bendediktit të Gjashtëmbëdhjetë

Yll Press - 17.02.2013

Në lutjen e tij, pas publikimit të tërheqjes së papa Benedikti i Gjashtëmbëdhjetë, ai e theksoi nevojën e rinovimit të Kishës. - Mbi qindra mijëra besimtarë morën pjesë në sheshin Shën Pjetri në Romë në një nga evenimentet publike të ...

Vatikani drejt ‘zgjedhjeve të parakohshme’

Shekulli - 16.02.2013

Vatikani është duke shkuar drejt zgjedhjeve të parakohshme, pasi kardinalët duket se po bien në një mendje për ta zëvendësuar me herët Papa Benediktin XVI.

Vatikani mendon zgjedhje të parakohshme

Top Channel - 16.02.2013

Vatikani po shqyrton thirrjet e kardinalëve për të mbajtur një konklavë më herët nga sa është planifikuar, pasi Papa Benedikti XVI do të lërë detyrën më 28 shkurt.

Vatikani mendon zgjedhje të parakohshme

Portalb - 16.02.2013

Vatikani po shqyrton thirrjet e kardinalëve për të mbajtur një konklavë më herët nga sa është planifikuar, pasi Papa Benedikti XVI do të lërë detyrën më 28 shkurt.

Vatikani përshpejton zgjedhjen e Papës së ri

LajmiFundit - 16.02.2013

Vatikani ka bërë të ditur se mbledhja e fshehtë e kardinalëve për zgjedhjen e papës së ri mund të nisë më herët se pritet. Rrjedhimisht, Kisha Katolike mund të ketë liderin e ri në mes të muajit mars.

Dorëheqja e Papës mund të jetë pikë kthese

VOA - 16.02.2013

Dorëheqja e Papa Benediktit shënon një pikë kthese për Kishën Katolike me 1.2 miliardë anëtarë. Por korrespondenti i Zërit të Amerikës, Al Pessin njofton nga Roma se nëse historia është udhërrëfyes, kthesa do të jetë graduale.

Vatikani mendon zgjedhje të parakohshme për Papën

Koha.net - 16.02.2013

Vatikan, 16 shkurt - Vatikani po shqyrton thirrjet e kardinalëve për të mbajtur një konklavë më herët nga sa është planifikuar, pasi Papa Benedikti XVI do të lërë detyrën më 28 shkurt.

Profecia: Shkatërrimi i Vatikanit është afër, Papa i ri do jetë i fundit

BalkanWeb - 16.02.2013

Papa Benedikti XVI pak ditë më parë njoftoi dorëheqjen e tij nga Papati duke shokuar mbarë globin. E gjithë bota pyet cfarë mund të jetë fshehur pas këtij lajmi. Mister, sekret , apo ndonjë gjë tjetër....

Vatikani përshpejton zgjedhjen e papës

Botasot - 16.02.2013

Vatikani ka bërë të ditur se mbledhja e fshehtë e kardinalëve për zgjedhjen e papës së ri mund të nisë më herët se pritet. Rrjedhimisht, Kisha Katolike mund të ketë liderin e ri në mes të muajit mars.

Vatikani mendon zgjedhje të parakohshme për Papën

Telegrafi - 16.02.2013

Vatikani po shqyrton thirrjet e kardinalëve për të mbajtur një konklavë më herët nga sa është planifikuar, pasi Papa Benedikti XVI do të lërë detyrën më 28 shkurt.

Profecia: Shkatërrimi i Vatikanit është afër, Papa i ri do jetë i fundit

Koha.net - 16.02.2013

Papa Benedikti XVI pak ditë më parë njoftoi dorëheqjen e tij nga Papati duke shokuar mbarë globin. E gjithë bota pyet cfarë mund të jetë fshehur pas këtij lajmi. Mister, sekret , apo ndonjë gjë tjetër....

Papa i ri, kuotohen Balotelli, Mourinho dhe Armstrong

Shekulli - 15.02.2013

Tashmë që Papa Beneditkti XVI ka paralajmëruar dorëheqjen, kompanitë e basteve janë vënë në punë duke vendosur koeficientë për ata që cilësohen si kandidatë potencialë për të marrë postin e kreut të Vatikanit.

Përlotet Vatikani... Favorit Turksoni

Top Channel - 15.02.2013

Priftërinj nga të gjitha famullitë e Romës vërshuan në Vatikan për një takim me Papën Benedikt, pas njoftimit për dorëheqjen e tij. Të emocionuar nga fjalët e Atit të Shenjtë, një pjesë nuk i mbajtën dot lotët, megjithatë Papa u tregua i ...

Benedikti XVI, Papa që nuk u bë dot Gjon Pal

Shqipmedia - 15.02.2013

John Moody Kurrë nuk iu dha shansi. Që nga çasti që u shfaq në ballkonin e Shën Pjetrit më 19 prill 2005 për të përshëndetur besimtarët, Bendedikti XVI u përball me një problem tëpapërballueshëm: nuk ishte Gjon Pali II.

"Panorama": Papa u tërhoq për shkak të intrigave dhe konflikteve në Vatikan

Idividi - 15.02.2013

Romë, 14 shkurt 2013 (MIA) - Nxitja e fundit, që e bindi papa Benediktin e Gjashtëmbëdhjetë të tërhiqet ka qenë raporti i tre kardinalëve nga Vatikani, të angazhuar nga ai të zbatojnë hetim për publikimin e dokumenteve të papëve në mediat, ...

Bastet: Balotelli në vend të Papa Benediktit XVI

Shqipmedia - 15.02.2013

A ju ka shkuar ndonjëherë në mend se futbollisti Mario Balotelli mund të zëvendësojë Papa Benediktin e XVI? Me siguri që jo! Në fakt, të vetmit që e besojnë, janë ata që “ardhurojnë” bastet.

Ana e errët e Vatikanit (II)

Botasot - 15.02.2013

Është errësirë kur konti kthehet në kështjellën e tij, dy orë me kalë larg nga Roma. Negociatat me Vatikanin kishin përfunduar shpejt dhe konti i devotshëm mezi priste të kthehej tek gruaja e tij e re.

Tjetër aksident sekret i Benediktit, përplasje në kokë në Meksikë

Panorama - 15.02.2013

Papa Benedikti ka pasur një tjetër aksident që është mbajtur i fshehur nga publiku. Ai ka pësuar një përplasje në kokë gjatë kohës që ka vizituar Meksikën, në mars të vitit të kaluar, por Vatikani sërish thotë se kjo nuk ka lidhje me ...

Ana e errët e Vatikanit

Yll Press - 15.02.2013

Kur drita e llambadarit bie mbi fytyrën e të goditurit, ai mbetet pa frymë: mëkatari është vetë shenjtëria e tij, Papa Gjoni XII, sundimtar i Romës, përfaqësues i Zotit në Tokë dhe kreu i krishterimit.

Janullatos: I interesuar për Kishën Autoqefale Shqiptare

Shekulli - 14.02.2013

Në një deklaratë për mediat, në lidhje me dorëheqjen e Papa Benedikt XVI, Kryepeshkopi Ortodoks Anastas Janullatos është shprehur: "Dorëheqja dhe mungesa në jetën publike i Shenjtërisë së Tij, Papa Benedikt XVI, paralajmëron një prani të ...

Fundi i botës: Papa i ardhshëm do jetë i fundit

Portalb - 14.02.2013

Fanatikët e fundit të botës pretendojnë se sipas një profecie të shekullit të 12-të, pasuesi i Benediktit XVI do të jetë dhe Papa i fundit përpara fundit të botës.

Kardinalët do të mblidhen pas 15 marsit për zgjedhje të papës së ri

Idividi - 14.02.2013

Vatikan, 13 shkurt 2013 (MIA) - Kuvendi i kardinalëve - Konklava, i cili do ta zgjedh pasardhësin e papës Benedikti i Gjashtëmbëdhjetë, do të mblidhet jo më herët se 15 marsi, kumtoi sot Vatikani.

Pasuesi, favoriti kryesor kardinali Turkson

Top Channel - 14.02.2013

Përpara se Papa të merrte vendimin e doreheqjes, flitej për zgjedhjen e të parit papë nga Afrika apo Amerika Latine. Kardinali Peter Koduo Apiah Turkson nga Gana, një prej emrave më të përfolur për të qene pasuesi i Benediktit të XVI tha ...

Anët e errëta të papëve të Vatikanit

Albtime - 14.02.2013

Që prej ditës së hënë, kur Papa Benedikti XVI njoftoi se do të japë dorëheqjen më 28 shkurt, gazeta më e madhe në Gjermani “Bild”, nuk resht së publikuari teori konspirative, që mund të kenë detyruar Atin e Shenjtë që të tërhiqet.

Benedikti do të “izolohet” pas 28 shkurtit

LajmiFundit - 14.02.2013

Papa Bendikti XVI ka dhënë indikacione se do të tërhiqet në izolim, larg nga syri i publikut, pas dorëheqjes së tij në fund të këtij muaji. “Edhe pse po tërhiqem në lutje, do jem gjithnjë afër jush dhe jam i sigurt se ju do jeni afër meje, ...

“Zgjedhja e Papës, jo çështje politike, lutuni të zgjidhet udhëheqësi më i mirë”

Kombetare - 14.02.2013

Dorëheqja e papritur e Papa Benedikti XVI është pasuar në mënyrë të vazhdueshme me komente në lidhje me arsyet pse ndodhi, me profecitë që përkojnë me këtë dorëheqje dhe me faktin se kush do të jetë pasardhësi në postin e tij.

Papa Benedikti XVI: Kërkohet një ringjallje e vërtetë e kishës katolike

Lajmeshqip - 14.02.2013

VATIKAN -Papa i dorëhequr, Benedikti XVI kërkoi sot një ringjallje të vërtetë të Kishës Katolike duke shtuar se orientimet e mëdha të dhëna nga Sinodi II i Vatikanit nuk ishin realizuar plotësisht.

Turkson: Zgjedhja e Papës nuk është çështje politike

VOA - 14.02.2013

Kardinali Peter Kodwo Appiah Turkson nga Gana thotë se etniciteti dhe raca nuk duhet të kenë asnjë rol në zgjedhjen e Papës Edhe para se Papa Benedikti të njonftonte dorëheqjen të hënën më 11 shkurt, ishin bërë sugjerime që pasuesi i tij ...

Janullatos: Papa, i interesuar për Kishën Autoqefale Shqiptare

BalkanWeb - 14.02.2013

TIRANE - Lajmi i dorëheqjes dhe i mungesës nga jeta publike i Shenjtërisë së Tij, Papës Benedikt XVI, paralajmëron një prani të re të tijën me dallueshmëri në jetën kishtare", thotë në një deklaratë për mediat, mbi dorëheqjen e Papës ...

Turkson: Zgjedhja e Papës nuk është çëshjtje politike

Ora news - 14.02.2013

Shumica e katolikëve jetojnë sot në vendet e ndryshme të botës dhe kisha po zgjerohet në Afrikë. Ndikimi i saj duket se po zbehet në Evropë, në valën e skandaleve seksuale, shtimin e laicizmit dhe mungesën e predispozitës nga udhëheqja e ...

Turkson: Zgjedhja e Papës nuk është çëshjtje politike

Botasot - 14.02.2013

Shumica e katolikëve jetojnë sot në vendet e ndryshme të botës dhe kisha po zgjerohet në Afrikë. Ndikimi i saj duket se po zbehet në Evropë, në valën e skandaleve seksuale, shtimin e laicizmit dhe mungesën e predispozitës nga udhëheqja e ...

Papa tjetër do të jetë edhe Papa i fundit

Yll Press - 14.02.2013

Malachy udhëtoi për në Romë në vitin 1139, ku thuhet se përjetoi një vizion të Papëve të ardhshëm, duke shkruar edhe 112 fraza kriptike për secilin Papë që do vinte.

Intervali ndërmjetës për zgjedhjen e Papës

Gazeta Republika - 14.02.2013

Pas dorëheqjes së Benediktit XVI ka filluar procedura për organizimin e konklavës. Gjatë intervalit ndërmjetës në drejtimin e të gjithë kishës nuk lejohet të bëhet asnjë ndryshim.

Benedikti në daljen e fundit publike: Lutuni për Papën

Panorama - 14.02.2013

Papa u prit me duartrokitje në sallën Paoli VI të Vatikanit për seancën e përgjithshme, në paraqitjen e tij të parë publike që pas njoftimit të dorëheqjes. Ai u përlot ndërsa duartrokitjet zgjatën 5 minuta.

Vendimi i Papës

Yll Press - 14.02.2013

Dorëheqja ngjan si punë tokësore, si diçka që ndodh në botë, ku njerëzit të japin një lajmërim paraprak 30 ditor dhe të plasin në fytyrë një email që thotë se punëdhënësi po zhvendoset tani drejt mundësive të reja.

Lajm i pabesueshëm, por provë e përunjësisë së tij të thellë

Yll Press - 14.02.2013

Ka patur katastrofa në sferën e marrëdhënieve me publikun, më e spikatura e të cilave ishte ajo rreth ripranimit të peshkopëve ultra-tradicionalistë në Kishë, njëri prej të cilëve ka shfaqur simpati për nazistët.

Benedikti do "fshihet" nga bota

Botasot - 14.02.2013

Papa Bendikti XVI ka dhënë indikacione se do të tërhiqet në izolim, larg nga syri i publikut, pas dorëheqjes së tij në fund të këtij muaji. “Edhe pse po tërhiqem në lutje, do jem gjithnjë afër jush dhe jam i sigurt se ju do jeni afër meje, ...

Benedikti do “fshihet” nga bota

Ora news - 14.02.2013

Papa Bendikti XVI ka dhënë informacione se do të tërhiqet në izolim, larg nga syri i publikut, pas dorëheqjes së tij në fund të këtij muaji. “Edhe pse po tërhiqem do jem gjithnjë afër jush dhe jam i sigurt se ju do jeni afër meje, edhe pse ...

Papa Benedikti XVI do të fshihet nga bota?

Koha.net - 14.02.2013

Vatikan, 14 shkurt - Papa Bendikti XVI ka dhënë indikacione se do të tërhiqet në izolim, larg nga syri i publikut, pas dorëheqjes së tij në fund të këtij muaji.

Papa Benedikti XVI: Kërkohet një ringjallje e vërtetë e kishës katolike

Telegrafi - 14.02.2013

Papa i dorëhequr, Benedikti XVI, kërkoi sot një ringjallje të vërtetë të Kishës Katolike duke shtuar se orientimet e mëdha të dhëna nga Sinodi II i Vatikanit nuk ishin realizuar plotësisht.

Papa: Dorëheqja në liri të plotë, ditë jo të lehta për mua

Shekulli - 13.02.2013

Benedikti XVI ka hyrë në sallën Paolo VI, ku këtë mëngjes mbajti fjalimin e fundit të përgjithshëm të priftërimit të tij, përpara tërheqjes së paralajmëruar për në 28 shkurt.

Anët e errëta të papëve të Vatikanit

Shekulli - 13.02.2013

Që prej ditës së hënë, kur Papa Benedikti XVI njoftoi se do të japë dorëheqjen më 28 shkurt, gazeta më e madhe në Gjermani “Bild”, nuk resht së publikuari teori konspirative, që mund të kenë detyruar Atin e Shenjtë që të tërhiqet.

Vatikan me dy papë dhe me përleshje potenciale dhe ndarje në kishën katolike

Idividi - 13.02.2013

Londër, 12 shkurt 2013 (MIA) - Pas dorëheqjes së papës Benedikti i 16-të dhe zgjedhja e kryetarit të ri të Kishës katolike, Vatikani do të ketë dy papë dhe do të jetë në situatë të përleshjeve potenciale dhe ndarjeve në Selinë e shenjtë ...

Ratzinger: Hoqa dorë në liri të plotë

Top Channel - 13.02.2013

"I falenderoj të gjithë për dashurinë dhe për lutjet me të cilat me kanë shoqëruar. Unë hoqa dorë në liri të plotë për të mirën e Kishës". Kjo është deklarata e Benediktit XVI në daljen e parë publike pas lajmit për dorëheqjen e ...

Papa “pezulloi” fushatën

Top Channel - 13.02.2013

Largimi i Papa Benediktit të 16-të ra si bombë mbi fushatën zgjedhore italiane, në prag të votës politike të 24 dhe 25 shkurtit. Nje prej specialistëve të sondazheve deklaroi se fushata mori fund minutin e dhënies së lajmit të Papës, i ...

Papa Benedikti i XVI: Hoqa dorë në liri të plotë

Albeu.com - 13.02.2013

Papa Benedikti i XVI u shpreh sot se ishte dorëhequr nga pozicioni që kishte në liri të plotë ndërsa shprehu falenderim për mbështetjen që ka pasur gjatë këtyre ditëve.

Ratzinger: Hoqa dorë në liri të plotë, për të mirën e Kishës

Lajmeshqip - 13.02.2013

Vatikan – “I falenderoj të gjithë për dashurinë dhe për lutjet me të cilat me kanë shoqëruar. Unë hoqa dorë në liri të plotë për të mirën e Kishës”.

Papa Benedikti XVI bëri operacion në zemër: Hoqa dorë në liri të plotë

LajmiFundit - 13.02.2013

“I falenderoj të gjithë për dashurinë dhe për lutjet me të cilat me kanë shoqëruar. Unë hoqa dorë në liri të plotë për të mirën e Kishës”. Kjo ka qenë deklarata e Benediktit XVI në daljen e parë publike pas lajmit për dorëheqjen e ...

Papa: Më pengon gjëndja fizike të vazhdojë detyrën

Kombetare - 13.02.2013

Gjatë një fajlimi të mbajtur në daljen e parë publike që prej njoftimit të dorëheqjes, që u bë ditën e hënë, Papa Benediki XVI deklaroi se nuk ndihej më në gjendje fizikisht për të përmbushur detyrën e kreut të lartë të Kishës Katolike.

Profecia që parashikon fundin e Vatikanit

Top Channel - 13.02.2013

Pas bestytënisë së parealizuar të kalendarit maja, që parashikonte fundin e botës në 21 dhjetor 2012, është një profeci e re ajo që vendoset në qendër të vëmendjes së të gjithë atyre që i besojnë.

Bild: Ana e errët e Vatikanit

Albeu.com - 13.02.2013

Nga Josef Nary, BILD - Kisha Katolike numëron 265 Papë në historinë e saj 2000 vjeçare- por jo të gjithë pasardhësit e Pjetrit ishin shenjtorë. 30 vdiqën si martirë, katër në mërgim ose në burg, gjashtë u vranë, njëri madje në krevat nga ...

Mesha e fundit e Benediktit XVI

Top Channel - 13.02.2013

Papa Benedikti XVI mbajti meshën e tij të fundit në këtë detyrë, pas dorëheqjes së paralajmëruar, që do të hyjë në fuqi në fund të shkurtit. Në këtë shërbim përshëndetës në bazilikën e Shën Pjetrit merrnin pjesë kardinalë, peshkopë, murgj, ...

Papa Benedikti XVI mban meshën e fundit publike

LajmiFundit - 13.02.2013

Papa Benedikti XVI ka mbajtur meshën e fundit publike, para se të japë dorëheqje më 28 shkurt. Shërbesa ka qenë për të Mërkurën e Hirtë dhe është mbajtur në Bazilikën e Shën Pjetrit.

Papa Benedikti, nga komploti i vrasjes tek skandalet

Ora news - 13.02.2013

Dorëheqja e papritur e Papa Benediktit të 16-të ka ngritur shumë dyshime dhe pikëpyetje, e ndërsa mediat po hedhin hipoteza të ndryshme. Një vit më parë, më 10 shkurt 2012 gazeta italiane e përditshmja “Il Fatto Quotidiano” publikoi një ...

Kur dorëhiqet Papa …

Gazeta Republika - 13.02.2013

Lajmi bombastik për dorëheqjen e Papës Benediktit XVI Joseph Ratzinger, po bën skupin e javës. A e lëkund kjo besimin katolik në të gjithë botën dhe shtetin teokratik që e drejton atë? Ky është lajmi më i çuditshëm për të cilin po aludoj ...

Papa Benedikti XVI, para besimtarëve: Vazhdoni të luteni për mua, Kishën dhe Papën e ardhshëm

Panorama - 13.02.2013

Per here te pare pasi ka njoftuar publikisht doreheqjen nga papati, Papa Benedikti XVI ka dale para besimtareve. Rreth 8 mije persona te pranishem e kane pritur papen me duartrokitje, duke valevitur facoleta te bardha ne ajer ne shenje ...

Vatikan me dy Papë!

Yll Press - 13.02.2013

Përfaqësues i Selisë së Shenjtë konfirmoi se Benedikti, pas tërheqjes edhe pse pa funksion, do të mund kur të dëshiroj të vijë dhe qëndroj në Vatikan.

Papa Benedikti XVI: Vazhdoni të luteni për mua, Kishën dhe Papën e ardhshëm

Koha.net - 13.02.2013

Vatkain, 13 shkurt - Për herë të parë pasi ka njoftuar publikisht dorëheqjen nga papati, Papa Benedikti XVI ka dalë para besimtareve. Rreth 8 mijë persona të pranishëm e kanë pritur papën me duartrokitje, duke valëvitur facoleta të bardha ...

Papa bëri operacion sekret në zemër

Panorama - 13.02.2013

Largimi i papritur i Papa Benediktit e ka lënë të trazuar Kishën Katolike dhe shumë përpiqen ta shpjegojnë këtë gjest të rrallë tërheqjeje nga një detyrë kaq madhore, ndërkohë që zbulohet një operacion i mbajtur sekret që ai ka kryer në ...

Papa e falënderon publikun për “simpatinë”

Telegrafi - 13.02.2013

Papa Benedikti XVI ka falënderuar publikun për “dashurinë dhe lutjet e tyre”, në daljen e parë publike pas lajmit për dorëheqjen e tij. Papa është pritur me brohoritje dhe lot në një sallë të Vatikanit mëngjesin e sotëm.

Papa Benedikti i XVI del në publik

Botasot - 13.02.2013

Vjen dalja e pare publike e tij pas lajmit për dorëheqje. Papa Benedikti XVI ka falënderuar publikun për "dashurinë dhe lutjet" e tyre. Turma prej mijëra njerëzish te pranishëm ne një audience javore ne një salle ne Vatikan , brohoriti kur ...

Papa: Dorëheqja “në të mirë të Kishës”

Botasot - 13.02.2013

Papa Benedicti XVI ka bërë paraqitjen e parë publike, prejse ka njoftuar se do të japë dorëheqje. Duke folur para një audience në Vatikan, ai ka thënë se dorëheqja “është në të mirë të Kishës”.

Papa Benedikt, fjalimin e lamtumirës më 27 shkurt

VOA - 13.02.2013

Papa Benedikti tha sot se ai po jep dorëheqjen “për të mirën e kishës”. Përpara mijëra njerëzve në Vatikan në paraqitjen e tij të parë publike që nga deklarimi i dorëheqjes së tij, ai falenderoi katolikët për mbështetjen e tyre.

Papa flet për dorëheqjen: Hoqa dorë në liri të plotë për të mirën e Kishës

Ora news - 13.02.2013

Papa Benedikti XVI ka falënderuar të gjithë njerëzit për “dashurinë dhe lutjet” e tyre, në daljen e tij të parë publike pas njoftimeve për dorëheqjen e tij. Papa u prit nga turmat me duartrokitje dhe lot.

Papa mban meshën e fundit publike

Botasot - 13.02.2013

Papa Benedicti XVI ka mbajtur meshën e fundit publike, para se të japë dorëheqje më 28 shkurt. Shërbesa ka qenë për të Mërkurën e Hirtë dhe është mbajtur në Bazilikën e Shën Pjetrit.

Protestueset “toples” festojnë dorëheqjen e Papës në Paris!

Panorama - 13.02.2013

Feministe të zhveshura topless kanë festuar pranë Katedrales Notre Dame të Parisit pas lajmit për dorëheqjen e Papa Banediktit të XVI. Nëntë anëtare të grupit feminist ukrainas, “Femen” tërhoqën mjaft vëmendje ndërsa ata marshuan në rrugët ...

Apokalipsi: Papa tjetër do të jetë edhe Papa i fundit

Botasot - 13.02.2013

Fanatikët e fundit të botës pretendojnë se sipas një profecie të shekullit të 12-të, pasuesi i Benediktit XVI do të jetë dhe Papa i fundit përpara fundit të botës.

Profecia që parashikon fundin e Vatikanit

Telegrafi - 13.02.2013

Pas besëtytnisë së parealizuar të kalendarit maja, që parashikonte fundin e botës në 21 dhjetor 2012, është një profeci e re ajo që vendoset në qendër të vëmendjes së të gjithë atyre që i besojnë.

Takimi i parë me Papa Benediktin e XVI-ë

Shekulli - 12.02.2013

Luis Tanushi -Një nga shqiptarët që ka pasur fatin të takojë Papa Benediktin e XVI-të, është edhe Zef Bushati, i cili ka mbajtur për disa vite postin e ambasadorit të Republikës së Shqipërisë në Vatikan.

Flet i vëllai: Dorëheqja e Papës, pas këshillës së mjekut

Shekulli - 12.02.2013

Pas vendimit për të dhënë dorëheqjen, vendim i cili shokoi gjithë botën, Papa Benedikti XVI nuk do të ndërhyjë në zgjedhjen e pasardhësit të tij.

Sinjal nga “lart” Vatikanit?

Top Channel - 12.02.2013

Ishte ora 11:46 e mëngjesit, kur agjencia italiane e lajmeve “Ansa” dha lajmin e dorëheqjes së Papa Benediktit të 16-të, pasi Giovanna Chirri, vatikaniste e agjencisë së lajmeve, e pranishme në sallë, kuptoi drejpërsëdrejti nga latinishtja ...

Sinjal nga “lart” Vatikanit, diten e dorëheqjes se Papes?

ikub - 12.02.2013

Ishte ora 11:46 e mëngjesit, kur agjencia italiane e lajmeve “Ansa” dha lajmin e dorëheqjes së Papa Benediktit të 16-të, pasi Giovanna Chirri, vatikaniste e agjencisë së lajmeve, e pranishme në sallë, kuptoi drejtpërsëdrejti nga ...

Lombardi: Papa nuk vuan nga ndonjë sëmundje konkrete

Idividi - 12.02.2013

Vatikan, 11 shkurt 2013 (MIA) - Drejtori i pres shërbimit të Vatikanit Frederiko Lambardi sot deklaroi se shkak për tërheqjen e Papës 85 vjeçar Benedikti i Gjashtëmbëdhjetë nuk është gjendja e tij shëndetësore dhe se papa e ka marrë ...

Si do të zgjedhet papa i ri

Idividi - 12.02.2013

Vatikan, 11 shkurt 2013 (MIA) - Papa Benedikti i Gjashtëmbëdhjetë, i cili sot bëri të ditur se tërhiqet nga ky vend, i ndryshoi rregullat për zgjedhje të trashëgimtarit të tij për të siguruar që papa i ri të ketë mbështetje sa më të gjerë.

Papa është ndjerë i mbetur prapa

Evropaelire - 12.02.2013

Papa Benedicti XVI ka bërë të ditur të hënën se do të japë dorëheqje në fund të këtij muaji, duke përmendur arsyet shëndetësore. Dorëheqja e papritur e bën atë papën e parë që heq dorë nga detyrat e tij qysh në shekullin e 15-të.

Batuta e hidhur e Hollande për Papën

Top Channel - 12.02.2013

Presidenti francez, Francois Hollande iu bashkua morisë së udhëheqësve botërorë që komentuan vendimin e beftë të Papa Benediktit të XVI për t’u tërhequr nga Papati në fund të këtij muaji.

Kardinali më ngjyrë mund të bëhet Papa i ri dhe i fundit !

Shqipmedia - 12.02.2013

Mediat botërore raportojnë se kandidati më serioz për të marrë detyrën e papës është kardinali afrikan Peter Tucson. Një gjë e tillë sipas disave, ardhja e Papës së zi (për herë të parë në historinë e Vatikanit), nënkupton fundin e botës ...

Rrufeja goditi Vatikanin kur Papa dha dorëheqje

Shqipmedia - 12.02.2013

Pak orë pas deklaratës shokuese të Papës, që zhyti në pështjellim kishën katolike, bazilika e Shën Pjetrit u godit nga një rrufe. Fotografia e veçantë, që tregon pikërisht këtë moment, ka përfunduar në faqet online të gazetave më të mëdha ...

Benedikti i XVI, nje Pape sportiv

InfoAlbania - 12.02.2013

Faqe 1 nga 9 Fillimi Para 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Pas E Fundit Papa Benedikti i XVI dhe sporti, nje lidhje shume e forte. Nje dite pas lajmit te doreheqjes "per te miren e Kishes", rishikojme disa imazhe qe portretizojne Ratzinger-in me disa nga ...

Pasuesi, Ratzinger do japë ndihmë nëse i kërkohet

Top Channel - 12.02.2013

Papa Benedikti i XVI nuk do të ndërhyjë në zgjedhjen e pasuesit të tij në krye të Vatikanit, pas vendimit tronditës se do të japë doreheqjen në fund të muajit.

Ikja e paralajmëruar e Benediktit XVI

Top Channel - 12.02.2013

Sipas zëdhënësit të Vatikanit At Federico Lombardi dorëheqja e Papës ishte e papritur, por të kundërtën dëshmon gazeta L’Osservatore Romano në të cilën shkruhet se “vendimi i Papës qe marrë prej shumë muajsh”, e më saktë pas udhëtimit në ...

Kisha në Shqipëri do i qëndrojë afër Papa Benediktit të XVI

Albeu.com - 12.02.2013

Ipeshkvi Metropolitan të Dioqezit Shkodër-Pult Imzot Angelo Massafra në cilësinë edhe të Kryetarit të Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë foli mbi dorëheqjen e Papa Benediktit të 16 nga drejtimi i Kishës Katolike.

Sekreti më i fshehtë në Papat

Evropaelire - 12.02.2013

Në një njoftim të papritur, Vatikani ka bërë të ditur të hënën se Papa Benedicti XVI do të japë dorëheqje më 28 shkurt, për arsye shëndetësore. Njoftimi, nga shumë është parë si thyerje e traditës.

Hollande batuta të ftohta për Papën

Albtime - 12.02.2013

Por Hollande u vu në qendër të kritikave për shkak të një komenti që shumë francezë e cilësuan të tepruar. Le të merret Kisha Katolike me organizimin e gjithë procesit për pasardhësin e Benediktit të XVI, tha Hollande duke shtuar më pas me ...

Dorëheqja e Papës, mblidhen Kardinalët

Alsat - 12.02.2013

“Papa Bendikti i 16 nuk do të ndërhyj në zgjedhjen e trashëgimtarit të tij, që do të bëhet në fund të muajit”, njoftoi vëllai i tij Xhorxh Ratcinger.

Papa përshëndet besimtarët më 27 shkurt

LajmiFundit - 12.02.2013

Papa Benedicti XVI do të përshëndetet me besimtarët e krishterë më 27 shkurt, në Sheshin e Shën Pjetrit. Zëdhënësi i Vatikanit, Federico Lombardi, ka thënë se nuk është paraparë ndonjë manifestim i veçantë për largimin e Papës, të ...

Pas dorëheqes së Papës, rrufeja godet bazilikën e Vatikanit (Foto dhe video)

Portalb - 12.02.2013

Pak orë pas deklaratës shokuese të Papa Benediktit XVI për dorëheqjen e tij, që zhyti në pështjellim kishën katolike, bazilika e Shën Pjetrit u godit nga një rrufe.

Konklava fillon më 15 mars

Top Channel - 12.02.2013

Do të fillojë më 15 mars konklava dhe parashikohet që brenda Pashkëve, të cilat këtë vit bien më 31 mars, të jetë zgjedhur pasuesi i Benediktit të 16-të.

Papati i Benediktit të XVI-të, historiku

Top Channel - 12.02.2013

10 kanë qenë momentet kyçe, që formëzuan Papatin e Benediktit të 16-të. Me zgjedhjen e tij, në moshën 78-vjeçare, prillin e 2005-s, pas 2 dekadash e gjysmë të kaluara në Vatikan, kardinali gjerman u kthye në personin më të moshuar, që ...

Dorëheqja e Papës, flet i vëllai: Vendimi pas këshillës së mjekut

Ora news - 12.02.2013

Papa Benedikti XVI nuk do të ndërhyjë në zgjedhjen e pasardhësit të tij pas vendimit për të dhënë dorëheqjen që shokoi gjithë botën. Vëllai i Papës Georg Ratzinger tha për BBC-në se Papa do të jetë në dispozicion nëse do të ketë nevojë për ...

A ishte Papa viktimë e një komploti?

Yll Press - 12.02.2013

Në brendësi të Vatikanit shtohen gjithmonë e më shumë thashethemet dhe intrigat. Viti i fundit i drejtimit i Papa Benediktit XVi ishte edhe më i hidhuri.

Massafra flet për dorëheqjen e Papës Benedikti i 16

Botasot - 12.02.2013

Papa e ka motivuar tërheqjen i mbështetur në ndërgjegjen e tij përpara Zotit. Ipeshkvi Metropolitan të Dioqezit Shkodër-Pult Imzot Angelo Massafra në cilësinë edhe të Kryetarit të Konferencës Ipeshkvnore të Shqipërisë foli mbi dorëheqjen e ...

Dorëheqja e Papës dhe fundi i botës

Ora news - 12.02.2013

Ndërsa tani vëmendja e gjithë botës është nga Vatikani për të mësuar për Papën e ri, në mediat ndërkombëtare po flitet për profecinë Malaki që do të thotë, dorëheqja e Papës, shkatërrimi i Romës dhe fundi i botës.

Dorëheqja e Papa Benediktit XVI u shoqërua me rrufe (video)

Koha.net - 12.02.2013

Vatikan, 12 shkurt- Pak orë pas dorëheqjes së Papa Benediktit XVI nga posti i Papës së Kishës Katolike, një rrufe goditi bazilikën e kishës Shën Pjetri në Vatikan, njoftuan mediet.

“Post Papam”

Panorama - 12.02.2013

ILIR KULLA “Pasi bëra një ekzaminim të ndërgjegjes përpara Zotit dhe për të mirën e Kishës së Pjetrit, largohem”. Këto janë fjalët e Benediktit XVI, Papës gjerman Ratziger.

Papa "s'do ketë rol" në zgjedhjen e pasardhësit

Koha.net - 12.02.2013

Vatikan, 12 shkurt - Një zëdhënës i Vatikanit tha se Papa Benedikti XVI, që dha dorëheqje, nuk do të luajë asnjë rol në zgjedhjen e pasardhësit të tij, njofton AP.

Papa i ri, Benedikti nuk përfshihet në proces

Yll Press - 12.02.2013

Ndërsa pjesa më e madhe e gazetave kanë nisur të hetojnë për arsyet që e shtynë Benediktin XVI të dorëhiqet, duke u bërë i pari lider i Kishës Katolike në 6 shekujt e fundit që lë detyrën.

Dorëhiqet Papa: Reflektova me Zotin, s’ia dal dot më

Panorama - 12.02.2013

Papa Benedikti VXI, kreu i Kishës Katolike romane, ka dhënë dje papritur dorëheqjen, duke befasuar edhe vetë bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë, si dhe kardinalët.

Papa "s'do ketë rol" në zgjedhjen e pasardhësit

Botasot - 12.02.2013

Një zëdhënës i Vatikanit tha se Papa Benedikti XVI, që dha dorëheqje, nuk do të luajë asnjë rol në zgjedhjen e pasardhësit të tij, njofton AP. Federico Lombardi tha se “papa nuk do të thotë abolsutisht asgjë mbi provesin e zgjedhjes”.

Papa i ardhshëm mund të jetë me ngjyrë, ja kandidatët

Panorama - 12.02.2013

Pas dorëheqjes së Papa Benediktit XVI, 85 vjeç, me një vendim që shokoi të gjithë besimtarët katolikë, Kolegji i Kardinalëve duhet të zgjedhë Papën e ri. Konklava për zgjedhjen e papës do të mbahet përpara pashkëve.

Kush do të pasojë Papa Benediktin

VOA - 12.02.2013

Po shtohen spekullimet për drejtuesin e ardhshëm të Kishës Katolike Romake, një ditë pasi Papa Benedikti tronditi botën me njoftimin e papritur se do të jap dorëheqjen.

Të zhveshura festojnë largimin e Papës

Botasot - 12.02.2013

Tetë anëtare të grupit feminist “Femen” kanë hyrë në katedralen Notre Dame të Parisit dhe janë zhveshur. Në këtë mënyrë, ato kanë festuar vendimin e Papa Benedictit XVI për të dhënë dorëheqje në fund të këtij muaji.

Feministet e "Femen", të zhveshura festojnë largimin e Papës(Foto)

Koha.net - 12.02.2013

Paris, 12 shkurt - Tetë anëtare të grupit feminist “Femen” kanë hyrë në katedralen Notre Dame të Parisit dhe janë zhveshur.Në këtë mënyrë, ato kanë festuar vendimin e Papa Benedictit XVI për të dhënë dorëheqje në fund të këtij muaji.

Të zhveshura festojnë largimin e Papës

Telegrafi - 12.02.2013

Tetë anëtare të grupit feminist “Femen” kanë hyrë në katedralen Notre Dame të Parisit dhe janë zhveshur. Në këtë mënyrë, ato kanë festuar vendimin e Papa Benedictit XVI për të dhënë dorëheqje në fund të këtij muaji, transmeton Rel.

Dorëheqja e Papës, rrufeja godet bazilikën e Vatikanit (Foto dhe video)

Telegrafi - 12.02.2013

Pak orë pas deklaratës shokuese të Papa Benediktit XVI për dorëheqjen e tij, që zhyti në pështjellim kishën katolike, bazilika e Shën Pjetrit u godit nga një rrufe.

Papa përshëndetet me besimtarët më 27 shkurt

Botasot - 12.02.2013

Papa Benedicti XVI do të përshëndetet me besimtarët e krishterë më 27 shkurt, në Sheshin e Shën Pjetrit. Zëdhënësi i Vatikanit, Federico Lombardi, ka thënë se nuk është paraparë ndonjë manifestim i veçantë për largimin e Papës, të ...

Papa përshëndetet me besimtarët më 27 shkurt

Koha.net - 12.02.2013

Vatikan, 12 shkurt - Papa Benedicti XVI do të përshëndetet me besimtarët e krishterë më 27 shkurt, në Sheshin e Shën Pjetrit.Zëdhënësi i Vatikanit, Federico Lombardi, ka thënë se nuk është paraparë ndonjë manifestim i veçantë për largimin ...

Aktivistët franceze festojnë për largimin e Papa Benediktit XVI

Ora news - 12.02.2013

Tetë aktivistë të organizatës “Femen” kanë protestuar në një mënyrë ndryshe per të festuar largimin e Papës. Ativistet tashme te njohura per reagimet e tyre kanë zbuluar gjoksin brenda në Katedralen e Notre Dam-it , për të “festuar” ...

Pas dorëheqjes së Papës, bazilika goditet nga një rrufe

BalkanWeb - 12.02.2013

VATIKAN - Pak orë pas deklaratës shokuese të Papa Benediktit XVI për dorëheqjen e tij, bazilika e Shën Pjetrit u godit nga një rrufe. Video dhe fotografia e veçantë, që tregon pikërisht këtë moment, ka përfunduar në faqet online të ...

Papa Benedikti XVI jep me gojën e tij dorëheqjen, në detyrë deri në 28 shkurt

Shekulli - 11.02.2013

ROMË - Papa Benedikti XVI do të lërë detyrën e tij, që nga ky 28 shkurt. E ka bërë të ditur lajmin ai vetë personalisht, në latinisht, gjatë meshës kushtuar martirëve të Otrantos. "Një vetëtimë në qiell të pastër".

Kardinali Peter Turkson mund të jetë Papa i parë me ngjyrë

Shekulli - 11.02.2013

Kanë nisur spekulimet për zëvendësuesin e Papa Benediktit të XVI menjëherë pas lajmit të dorëheqjes së tij. Ka disa pretendentë për të shkuar në krye të Papatit, por ende nuk është e qartë situata, ashtu siç ishte në vitin 2005 kur ...

Obama falënderime dhe lutje Benediktit XVI

Shekulli - 11.02.2013

Presidenti i SHBA-ve, Barak Obama, i ka shprehur falënderime dhe lutje Papa Benediktit XVI, i cili njoftoi sot se do të japë dorëheqjen nga papati më 28 shkurt.

CNN: Papa Benedikti XVI jep dorëheqje

Evropaelire - 11.02.2013

11:55 CNN: Papa Benedikti XVI jep dorëheqje 11:09 Rreth tetë persona vdesin në një minierë në Rusi 10:40 Ndahen çmimet Grammy Awards 10:32 Dhjetra të lënduar nga tornado në Misisipi të SHBA-ve 10:04 Mërkiq: Nuk do të ketë ambasador të ...

Obama falënderon Benedictin XVI

Evropaelire - 11.02.2013

20:41 Obama falënderon Benedictin XVI 20:20 SHBA tërheq pajisje ushtarake nga Afganistani 19:49 Misionet ndërkombëtare “të mbrojnë serbët në Kosovë” 19:36 Assadi nuk heq dorë nga “parimet” e tij 19:16 Vdes “mbreti i gazit në Rusi” 18:59 ...

Nuk ka më fuqi, Papa Benedikti jep dorëheqjen nga Vatikani

Kombetare - 11.02.2013

Papa Benedikti XVI do të japë dorëheqje më 28 shkurt, ka thënë Vatikani për rrjetin televiziv amerikan CNN. Nuk janë dhënë arsyet e dorëheqjes së Papës, i cili u zgjodh në këtë post në prill të 2005.

Dorhiqet Papa Benedikti i XVI

Alsat - 11.02.2013

Pa kurfarë paralajmërimi paraprak sot nga Vatikani ka jehuar lajmi për dorheqjen e Papa Benediktit të XVI. Arsyetimi zyrtar është se tërhiqet për shkak të lodhjes.

Ati i Shenjtë lë Papatin më 28 shkurt

ikub - 11.02.2013

Papa Benedikti i 16-të do të lërë Papatin më 28 shkurt. Njoftimin e ka dhënë vetë Ati i Shenjtë, në latinisht. Papa ka shpjeguar se prej disa kohësh kishte nisur të ndjente peshën e detyrës dhe pasi e kishte menduar gjerë e gjatë kishte ...

Mosha e madhe, Papa Benedikti XVI jep dorëheqjen

Albeu.com - 11.02.2013

Papa Benedikti XVI njoftoi sot se do të largohet nga Papati më 28 Shkurt. Gjatë një ceremonie për shenjtërimin e martirëve të Otrantos, Benedikti XVI shpjegoi se ndjen peshën e detyrës dhe mori vendimin pas një meditimi të gjatë dhe për të ...

Papa Benedikti i XVI-të do të japë dorëheqjen

DW - 11.02.2013

Papa do të lërë Papatin më 28 shkurt. Sipas vetë Benediktit të XVI-të, mosha dhe gjendja shëndetësore e kanë shtyrë të marrë këtë vendim, duke shënuar edhe rastin e parë prej vitit 1294.

Doreheqja e Papa Benedikti XVI, e para pas 600 vjetesh

ikub - 11.02.2013

Precedentët numërohen me gishtat e dorës, megjithëse gjithçka është e parashikuar dhe e lejuar sipas Kodit të së Drtejtës ...

Papa planifikon të tërhiqet më 28 shkurt

Idividi - 11.02.2013

Romë, 11 shkurt 2013 (MIA) - Kryetari i kishës rimokatolike, Papa Benedikti i Gjashtëmbëdhjetë gjatë meshës të sotme në Romë paralajmëroi se planifikon të tërhiqet nga funksioni më 28 shkurt, lajmëroi ...

Vatikani konfirmoi: Papa tërhiqet më 28 shkurt

Idividi - 11.02.2013

Romë, 11 shkurt 2013 (MIA) - Kryetari i Kishës Katolike, papa Benedikti i Gjashtëmbëdhjetë gjatë meshës së sotme në Romë paralajrmëroi se planifikon që të tërhiqet nga funksioni më 28 shkurt.

Papa Benedikti XVI heq dorë nga Papati: Largohem pasi nuk kam forcë për të drejtuar

Lajm - 11.02.2013

Papa Benedikti XVI ka njoftuar dorëheqjen nga Papati. Mediat vendase rapoertojne se Papa Benedikti XVI do largohet nga Papati më datë 28 shkurt. Lajmi është konfirmuar nga Papa personalisht në latinisht gjatë Meshës për martirët e Otrantos.

E papritur, dorëhiqet Papa Benedicti XVI

Shqipmedia - 11.02.2013

Në një njoftim të papritur, Vatikani ka bërë të ditur se Papa Bendecti XVI do të japë dorëheqje më 28 shkurt. Kjo është hera e parë që një papë jep dorëheqje në gati 600 vjet.

Papa Benedikt XVI jep dorëheqje

Albtime - 11.02.2013

Kreu i Kishës Katolike Romane, Papa Benedikti XVI gjatë meshës së sotme në Romë njoftoi se ka në plan që tërhiqet nga nga posti më 28 shkurt. Papa tha se për shkak të moshës dhe shëndetit të ligë nuk mund të kryejë funksionin.

Papa dha dorëheqje befasuese

Evropaelire - 11.02.2013

Papa Benedikti i 16-të ka shpallur sot se do të tërhiqet më 28 shkurt. Kjo është hera e parë në 600 vitet e fundit që Papa jep dorëheqje. Ky vendim tash e shtron detyrën para Këshillit të Kardinalëve të Kishës Katolike që ta zgjedhë Papën ...

Papa Benedikti XVI jep dorëheqje

Lajmeshqip - 11.02.2013

ITALI- Papa Benedikti XVI ka njoftuar dorëheqjen nga Papati. Mediat vendase rapoertojne se Papa Benedikti XVI do largohet nga Papati më datë 28 shkurt.

Papa jep dorëheqjen

Top Channel - 11.02.2013

Papa Benedikti i 16-të do të lërë Papatin më 28 shkurt. Njoftimin e ka dhënë vetë Ati i Shenjtë, në latinisht. Papa ka shpjeguar se prej disa kohësh kishte nisur të ndjente peshën e detyrës dhe pasi e kishte menduar gjerë e gjatë kishte ...

Dorëheqja e Papës në historinë bashkëkohore është unikate, vlerëson një ekspert çek

Idividi - 11.02.2013

Pragë, 11 shkurt 2013 (MIA) - Dorëheqja e Papës në historinë bashkëkohore të Kishës Katolike është absolutisht ngjarje unikate, vlerëson historiani dhe njohësi i kishës katolike Jarosllav Shebek në lidhje me deklaratën e papritur të sotme ...

Papa Benedikt XVI terhiqet nga posti: foto nga takimet e sportit

InfoAlbania - 11.02.2013

Faqe 1 nga 8 Fillimi Para 1 2 3 4 5 6 7 8 Pas E Fundit Takimet me kampionet Ne 28 shkurt 2013 Papa do terhiqet nga posti. Gjate ketyre viteve ne detye, ai eshte takuar me disa kampione te sporteve qe tregohn ne fotot ne vazhdim.

Respekt dhe mirënjohje për Papën Benedikt XVI

DW - 11.02.2013

Respekt dhe mirënjohje për Papën Benedikt XVI. Në Berlin lajmi i dorëheqjes së Papës goditi si rrufe. Pas dorëheqjes së papritur të Papa Benediktit XVI. qeveria gjermane ka çmuar meritat e tij.

Të gjithë Papët e dorëhequr

Top Channel - 11.02.2013

Dorëheqja e Papës Benedikti i XVI tronditi botën ditën e hënë dhe erdhi si një “rrufe në qiell” të pastër për shumë besimtarë katolikë që as që e dinin se dorëheqja ishte një opsion i mundur për Atin e Shenjtë të Romës.

Kush mund të zëvendësojë Papa Benediktin e XVI

Albeu.com - 11.02.2013

Pas dorëheqjes së Papa Benediktit të XVI kanë nisur spekulimet për zëvendësuesin e tij. Mediat ndërkombëtare lakojnë dy emra në garë për këtë post, Kardinalin Peter Kodwo Appiah Turkson dhe kanadezin Marc Ouellet .

Papa Benedikti XVI jep dorëheqje

Ina - 11.02.2013

Papa Benedikti ka njoftuar sot se ai do të heqë dorë nga post i tij më 28 shkurt pasi që nuk po mund t`i kryejë detyrat e zyrës së tij, duke u bërë kështu Papa i parë që nga mesjeta që merr këtë vendim.

Kush jane Papët e dorëhequr?

ikub - 11.02.2013

Në të vërtetë, prej 600 vitesh, Papat kanë vdekur të gjithë në detyrë, por dorëheqja, ndonëse jashtëzakonisht e rrallë, ka qenë e pranishme në historinë e gjatë të Vatikanit.

Letra e dorëheqjes së Papa Benediktit XVI: S`mbaj dot peshën e detyrës

LajmiFundit - 11.02.2013

Papa Benedikti XVI ka njoftuar sot se do të largohet nga drejtimi i Kishës Katolike më 28 shkurt. Ati i Shenjtë e ka bërë të ditur vendimin gjatë një ceremonie në Vatikan për kanonizimin e viktimave të Otrantos.

Kush do të jetë Papa i ardhshëm?

Top Channel - 11.02.2013

Me Benediktin e XVI që do të largohet në 28 shkurt, Vatikani përgatitet për procedurat që do të çojnë në përzgjedhjen e Atit të ri të Shenjtë. A do të jetë Papa i ardhshëm italian apo për herë të parë Vatikani do të drejtohet nga një Papë ...

Kardinali me ngjyrë mund të bëhet Papa i Ri

LajmiFundit - 11.02.2013

Në ditën kur Papa Benedikti XVI ka njoftuar se do të japë dorëheqje, kanë nisur edhe spekulimet se kush do ta zëvendësojë atë. Si kandidati me më shumë gjasa shihet kardinali nga Gana, Peter Turkson, njëherësh kryetar i Këshillit të Papës ...

Në pritje të tymit të bardhë

Top Channel - 11.02.2013

Benedikti i XVI jep dorëheqjen në fund të muajit në moshën 85-vjeçare, i pari Papë që largohet me dëshirën e tij që prej 1415-ës, kur të njëjtën gjë bëri Gregori i XII.

Mediat: Kardinali më ngjyrë mund të bëhet Papa i ri ?

Lajmeshqip - 11.02.2013

Si kandidati me më shumë gjasa shihet kardinali nga Gana, Peter Turkson, njëherësh kryetar i Këshillit të Papës për Drejtësi dhe Paqe. Turkson është 64 vjeç dhe mosha është një favor për të, thonë mediat ndërkombëtare duke u thirrur në ...

Po tani cili do të zëvendësojë Papa Benediktin? (VOA)

ikub - 11.02.2013

Dorëheqja e papritur e Papa Benediktit të 16-të, ka bërë që katolikët anembanë botës të hamendësojnë se cili do të jetë ...

Skandalet që shoqëruan Papa Benediktin e XVI në krye të Kishës Katolike

Albtime - 11.02.2013

VATIKAN- Që nga viti 2005 kur ai u zgjodh për të drejtuar Kishën Katolike, Papa Benedikti XVI u përball me shumë sfida por edhe skandale. Vetëm pak kohë pasi mori drejtimin e Vatikanit, Papa Benedikti nisi të urrehej nga myslimanët, kjo ...

Politikanët përshëndesin Papën

Top Channel - 11.02.2013

Largimi i Benediktit mund të shënojë ndoshta kohën, kur kisha katolike duhet të nisë të mendojë për zgjedhjen e të parit lider të saj, jo-europian. Peter Turkson nga Ghana kryeson listën e kandidatëve afrikanë.

Vatikan, Papa Benedicti lë Papatin më 28 Shkurt

Ora news - 11.02.2013

Papa Benedikti XVI, Joseph Ratzinger do të lërë Papatin në datën 28 Shkurt. Lajmi është dhënë nga mediat italiane, e më pas është publikuar në të gjitha mediat e huaja.

Vatikan, Papa Benedikti XVI largohet nga Papati më 28 shkurt

Gazeta Republika - 11.02.2013

Papa Benedikti XVI do të largohet nga Papati më datën 28 shkurt. Ky lajm bëhet i ditur nga mediat italiane, sipas të cilave largimi i Papës do të bëhet për arsye shëndetësore, “E mora këtë vendim për të mirën e Kishës Katolike”, është ...

Papa Benedikti XVI heq dorë nga drejtimi i Kishës. Vatikani: Papa i ri, para Pashkëve

BalkanWeb - 11.02.2013

ITALI- Papa Benedikti XVI ka njoftuar dorëheqjen nga Papati. Mediat vendase rapoertojne se Papa Benedikti XVI do largohet nga Papati më datë 28 shkurt.

Ekskluzive: Papa Benedikti XVI jep dorëheqje

Yll Press - 11.02.2013

Dorëheqjet nga Papati nuk janë të panjohura, por ky është i pari në epokën moderne, që një Papa të jap dorëheqje në letër. Papa Benedikti XVI jep dorëheqje me 28 shkurt.

Papa Benedikti XVI jep dorëheqje

Koha.net - 11.02.2013

Romë, 11 shkurt- Papa Benedikti ka njoftuar sot se ai do të heqë dorë nga post i tij më 28 shkurt pasi që nuk po mund t`i kryejë detyrat e zyrës së tij, duke u bërë kështu Papa i parë që nga mesjeta që merr këtë vendim.

CNN: Papa Benedikti XVI jep dorëheqje

Botasot - 11.02.2013

Papa Benedikti XVI do të japë dorëheqje më 28 shkurt, ka thënë Vatikani për rrjetin televiziv amerikan CNN. Nuk janë dhënë arsyet e dorëheqjes së Papës, i cili u zgjodh në këtë post në prill të 2005.

Papa Benedikti XVI jep dorëheqje

Botasot - 11.02.2013

Papa Benedikti i 16-të do të lërë Papatin më 28 shkurt. Njoftimin e ka dhënë vetë Ati i Shenjtë, në latinisht. Papa ka shpjeguar se prej disa kohësh kishte nisur të ndjente peshën e detyrës dhe pasi e kishte menduar gjerë e gjatë kishte ...

Pamundësia fizike, Papa Benedikti XVI lë detyrën: Largohem për të mirën e Kishës. Letra e Papës

Panorama - 11.02.2013

Papa Benedikti XVI, Joseph Ratzinger do te lere pozicion qe mban ne daten 28 shkurt, duke u larguar nga Papati. Lajmi eshte dhene nga mediat italiane, e me pas eshte bere kryelajm i mediave te huaja.

Papa Benedikti i 16-të do të japë dorëheqjen

VOA - 11.02.2013

Me anë të një deklarate, Papa tha se ai do të tërhiqet nga posti i Papës më 28 shkurt Papa Benedikti i 16-të njoftoi sot se do të japë dorëheqjen. Me anë të një deklarate, Papa tha se ai do të tërhiqet nga posti i Papës më 28 shkurt.

Papa largohet më 28 shkurt

Telegrafi - 11.02.2013

Në një njoftim të papritur, Vatikani ka bërë të ditur se Papa Benedecti XVI do të japë dorëheqje më 28 shkurt. Kjo është hera e parë që një papë jep dorëheqje në gati 600 vjet.

Arsyetimi i Papa Benedikti XVI për dorëheqjen e papritur

Yll Press - 11.02.2013

Vatikani thotë vendi i Papës do të mbetet vakant deri në zgjedhjen e një pape të ri. Zyrtarë të Vatikanit thonë se periudha vakante e Papatit do të jetë sa më e shkurtër që të jetë e mundur.

Peter Turkson mund të jetë Papa i parë me ngjyrë

Panorama - 11.02.2013

Menjëherë pas lajmit të dorëheqjes së Papa Benediktit të XVI kanë nisur spekulimet për zëvendësuesin e tij. Ka disa pretendentë për të shkuar në krye të Papatit, por ende nuk është e qartë situata, ashtu siç ishte në vitin 2005 kur ...

Merkel mbështet vendimin e Papës

Botasot - 11.02.2013

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se mbështet vendimin e Papa Benedictit XVI për të dhënë dorëheqje. Ajo ka thënë se është e kuptueshme që Papa përballet me barrën e moshës së vjetër, “në një epokë kur njerëzit jetojnë gjatë e ...

Merkel mbështet vendimin e Papës për dorëheqje

Telegrafi - 11.02.2013

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se mbështet vendimin e Papa Benediktit XVI për të dhënë dorëheqje. Ajo ka thënë se është e kuptueshme që Papa përballet me barrën e moshës së vjetër, “në një epokë kur njerëzit jetojnë gjatë e ...

Peter Turkson mund të jetë Papa i parë me ngjyrë

Koha.net - 11.02.2013

Vatikan, 11 shkurt - Menjëherë pas lajmit të dorëheqjes së Papa Benediktit të XVI kanë nisur spekulimet për zëvendësuesin e tij.Ka disa pretendentë për të shkuar në krye të Papatit, por ende nuk është e qartë situata, ashtu siç ishte në ...

Merkel mbështet vendimin e Papës

Koha.net - 11.02.2013

Berlin, 11 shkurt - Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se mbështet vendimin e Papa Benedictit XVI për të dhënë dorëheqje. Ajo ka thënë se është e kuptueshme që Papa përballet me barrën e moshës së vjetër, “në një epokë kur ...

Merkel mbështet vendimin e Papës për dorëheqje

Ora news - 11.02.2013

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se mbështet vendimin e Papa Benedictit XVI për të dhënë dorëheqje. Ajo ka thënë se është e kuptueshme që Papa përballet me një moshë të thyer, “në një epokë kur njerëzit jetojnë gjatë e më ...

Të gjithë Papët e dorëhequr

Koha.net - 11.02.2013

Romë, 11 shkurt - Benedikti XVI, është vetëm Papa i pestë në histori që jep dorëheqjen.Benedikti i XVI tronditi botën ditën e hënë dhe erdhi si një “rrufe në qiell” të pastër për shumë besimtarë katolikë që as që e dinin se dorëheqja ishte ...

Cili do të zëvendësojë Papa Benediktin?

VOA - 11.02.2013

Dorëheqja e papritur e Papa Benediktit të 16-të, ka bërë që katolikët anembanë botës të hamendësojnë se cili do të jetë zëvendësi i tij si drejtues i besimit më të madh të krishterë në botë.

Kardinali më ngjyrë mund të bëhet Papa i ri

Botasot - 11.02.2013

Në ditën kur Papa Benedicti XVI ka njoftuar se do të japë dorëheqje, kanë nisur edhe spekulimet se kush do ta zëvendësojë atë. Si kandidati me më shumë gjasa shihet kardinali nga Gana, Peter Turkson, njëherësh kryetar i Këshillit të Papës ...

Profili i Papa Benediktit

VOA - 11.02.2013

Papa Benedikti XVI, Papa i parë që jep dorëheqjen në afro 600 vjet, vuri vulën e tij si kreu i Selisë së Shenjtë, duke marrë emër si teolog i fortë dhe zbatues i doktrinës së Kishës Katolike.

Kardinali më ngjyrë mund të bëhet Papa i ri

Telegrafi - 11.02.2013

Në ditën kur Papa Benedikti XVI ka njoftuar se do të japë dorëheqje, kanë nisur edhe spekulimet se kush do ta zëvendësojë atë. Si kandidati me më shumë gjasa shihet kardinali nga Gana, Peter Turkson, njëherësh kryetar i Këshillit të Papës ...

Pas dorëheqjes, kush pritet të zëvendësojë Papa Benediktin?

Ora news - 11.02.2013

Dorëheqja e papritur e Papa Benediktit të 16-të, ka bërë që katolikët anembanë botës të hamendësojnë se cili do të jetë zëvendësi i tij si drejtues i besimit më të madh të krishterë në botë.

Dorëheqja e Papës, reagojnë qytetarët nga mbarë bota

Botasot - 11.02.2013

Kanë qenë të pashmangshme reagimet e besimtarëve dhe jo vetëm nga të gjitha anët e botës pas dorëheqjes së papritur të Papa Benediktit. Itali Italianët kanë qenë shumë të habitur, dhe të shqetësuar për atë që do të ndodhë pas dorëheqjes së ...

Ja kush do të jetë Papa i ardhshëm!

Yll Press - 11.02.2013

Kardinali Peter Kodwo Appiah Turkson, nje prej kandidateve kryesore per te zevendesuar Benediktin XVI. Kardinali Peter Kodwo Appiah Turkson, nje prej kandidateve kryesore per te zevendesuar Benediktin XVI.

Reagime pas njoftimit të Papa Benediktit

VOA - 11.02.2013

Udhëheqësi shpirtëror i Kishës Anglikane shprehu keqardhje pas vendimit të Papa Benediktit për dorëheqje më 28 shkurt, për shkak të moshës së thyer.

Obama falënderon Papa Benediktin XVI

Telegrafi - 11.02.2013

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, i ka dërguar falënderime dhe lutje Papa Benediktit XVI, i cili ka njoftuar të hënën se do të japë dorëheqje më 28 shkurt.

Obama falënderon Benedictin XVI: Të krishterët, rol të rëndësishëm në SHBA

Ora news - 11.02.2013

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, i ka dërguar falënderime dhe lutje Papa Benedictit XVI, i cili ka njoftuar të hënën se do të japë dorëheqje më 28 shkurt.

Obama falënderon Benedictin XVI

Botasot - 11.02.2013

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, i ka dërguar falënderime dhe lutje Papa Benedictit XVI, i cili ka njoftuar të hënën se do të japë dorëheqje më 28 shkurt.