TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Delawie: Zgjidhni vet problemet

Portalb - 13.02.2016

Lajme lidhur me temën Dita e Pavarësisë në Kosovë, festë dhe protestë Haradinaj kërkon zgjedhje të monitoruara, në qershor TIKA dhuron 2 milione euro për shëndetësinë e Kosovës Opozita kosovare, me ...

Delawie: Kriza në Kosovë është e sajuar (Video)

Almakos - 12.02.2016

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie thotë se kriza politike në Kosovë është e sajuar. Sipas tij opozita duhet të lejojë Kuvendin që të zhvillojë punën demokratike pasi që për këto ...

Delawie: Kriza është e sajuar, e opozita dështoi në zgjedhjet e kaluara

Lajmi.net - 12.02.2016

Ambasadori amerikanë në Kosovë, Greg delaëie tha se Kosova është shtet dhe ka mekanizmat e vet prandaj ata janë të gatshëm të ndihmojnë, por jot ë ndërmjetësojnë.

Delawie: Ambasada nuk do të flasë me partitë që përkrahin dhunën dhe me të korruptuarit

Almakos - 12.02.2016

Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai tha se zgjedhjet nuk duhet të jenë rezultat i dhunës por i kalendarit kushtetues. Ambasadori Delawie, duke folur edhe për korrupsionin tha se nuk do të ...

Ligjet që garantojnë të drejtat e grupeve të margjinalizuara nuk zbatohen në praktikë

Koha.net - 12.02.2016

Korniza gjithëpërfshirëse ligjore është konsideruar të jetë e pamjaftueshme për të adresuar nevojat e veçanta të çdo grupi të margjinalizuar në Kosovë, shkruan sot Koha Ditore.

Kosovë; Intervistë me ambasadorin Delawie

VOA - 12.02.2016

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie i tha Zërit të Amerikës se ambasada amerikane nuk do të bisedojë me partitë politike që nuk refuzojnë dhunën.

Delawie: Ambasada s’do të flasë me partitë që s’e refuzojnë dhunën dhe të korruptuarit

Koha.net - 12.02.2016

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie ka thënë se ambasada amerikane nuk do të bisedojë me partitë politike që nuk refuzojnë dhunën. Në intervistë për Zërin e Amerikës, Besim Abazi, ai tha se ...

Delawie: Ambasada nuk do të flasë me partitë që përkrahin dhunën dhe me të korruptuarit

Telegrafi - 12.02.2016

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie i tha Zërit të Amerikës se ambasada amerikane nuk do të bisedojë me partitë politike që nuk refuzojnë dhunën.

Delawie: Ambasada nuk do të flasë me partitë që përkrahin dhunën dhe me të korruptuarit

Botasot - 12.02.2016

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie i tha Zërit të Amerikës se ambasada amerikane nuk do të bisedojë me partitë politike që nuk refuzojnë dhunën.

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë

ABC News - 12.02.2016

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie në një intervistë për Zërin e Amerikës tha se ambasada amerikane nuk do të bisedojë me partitë politike që nuk refuzojnë dhunën.

Delawie: Kriza politike në Kosovë është një sajesë e opozitës

Ora news - 12.02.2016

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Greg Delawie, në një intervistë për Zërin e Amerikës, ka dërguar sërisht mesazhe për zgjidhjen e ngërçit politik në Kosovë.

Delawie: Zgjedhjet e parakohshme sjellin kaos

Vision Plus - 12.02.2016

“Zgjedhjet e parakohshme që kërkon opozita në Kosovë, nuk e zgjidhin krizën në vend” . Ky është qëndrimi i ambasadorit amerikan në Prishtinë Greg Delaui, gjatë një interviste për Zërin e Amerikës.

Mos integrimi i grupeve të margjinalizuara në Kosovë, pengim i demokracisë

Almakos - 11.02.2016

Të drejtat e grave, sidomos në trashëgimi, komuniteti LGBT, personat më aftësi të kufizuar dhe angazhimi i të rinjve në proceset sociale në Kosovë janë grupet më të margjinalizuar në Kosovë.

‘Dhuna e parë që mund t’i ndodh një femre është heqja dorë nga pasuria’

Lajmi.net - 11.02.2016

Në konferencën “Rritja e Pjesëmarrjes së Grupeve të Margjinalizuara në Kosovë”, u tha se vetëm 4 për qind e grave në Kosovë kanë të drejtë në pronë. Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ...

Vetëm 19 për qind e grave në Kosovë kanë pronë të tyre

Almakos - 11.02.2016

Në Kosovë ka probleme serioze me trashëgiminë dhe pronën është thënë në konferencën “Rritja e pjesëmarrjes së grupeve të margjinalizuar”, e organizuar nga Qendra e Trajnimeve dhe Burimeve për Avokim ...

​Delawie, reagon për sulmin ndaj veturës së Kelmendit

Almakos - 11.02.2016

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, nëpërmjet rrjetit social Twitter, ka shprehur shqetësimin e tij lidhur me sulmin e sotëm ndaj veturës së gazetarit kosovar, Adriatik Kelmendi.

Promovohet koncepti i shoqërisë gjithëpërfshirëse

Botasot - 11.02.2016

Ambasadori i Sh.B.A.-ve në Kosovë, Greg Delawie do të flasë me rastin e hapjes së konferencës “Rritja e Pjesëmarrjes së Grupeve të Margjinalizuara në Kosovë”.

Vetëm 4 për qind e grave në Kosovë kanë të drejtë në pronë

Telegrafi - 11.02.2016

Në konferencën “Rritja e Pjesëmarrjes së Grupeve të Margjinalizuara në Kosovë”, u tha se vetëm 4 për qind e grave në Kosovë kanë të drejtë në pronë. Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ...

Vetëm 4 për qind e grave në Kosovë kanë të drejtë në pronë

Botasot - 11.02.2016

Në konferencën “Rritja e Pjesëmarrjes së Grupeve të Margjinalizuara në Kosovë”, u tha se vetëm 4 për qind e grave në Kosovë kanë të drejtë në pronë. Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ...

Vetëm 4 për qind e femrave në Kosovë gëzojnë trashëgimi

Koha.net - 11.02.2016

Vetëm 19 për qind e grave në Kosovë kanë pronë të tyre, ndërsa 4 për qind kanë trashëguar pronë. Kështu u bë e ditur sot në konferencën “Rritja e pjesëmarrjes së grupeve të margjinalizuar në Kosovë”, ...

Delawie: Kërcënimet ndaj gazetarëve nuk duhet të tolerohen

Koha.net - 11.02.2016

Dëmtimi i gomave të automjetit të gazetarit Adriatik Kelmendi ka bërë që të reagojë edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie. Ai ka thënë se është i shqetësuar për atë se çka i ka ndodhur ...

Delawie: Kërcënimet ndaj gazetarëve nuk duhet të tolerohen

Telegrafi - 11.02.2016

Dëmtimi i gomave të automjetit të gazetarit Adriatik Kelmendi ka bërë që të reagojë edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie. Ai ka thënë se është i shqetësuar për atë se çka i ka ndodhur ...

​Delawie, reagon për sulmin ndaj veturës së Kelmendit

Botasot - 11.02.2016

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, nëpërmjet rrjetit social Twitter, ka shprehur shqetësimin e tij lidhur me sulmin e sotëm ndaj veturës së gazetarit, Adriatik Kelmendi.

Organizohet një konferencë për grupet e margjinalizuara

Kosova Live - 11.02.2016

Në konferencën me temën “Rritja e pjesëmarrjes së grupeve të margjinalizuara në Kosovë”, e cila organizohet nga aktiviteti i USAID-it “Angazhimi për barazi”, ndërsa implementohet në partneritet me ...

Kosova drejt humnerës, pozita e opozita të reagojnë

Botasot - 10.02.2016

As pozita dhe as opozita nuk po tërhiqen nga qëndrimet e tyre sa i përket veprimeve në drejtim të zhbllokimit të situatës politike. Derisa, Qeveria e Kosovës është e vendosur të mos jap dorëheqje dhe ...

Ambasadori Delawie shkon në ushtri

Lajmi.net - 09.02.2016

Trupat e NATO-së në Kosovë kanë aktualisht 4.506 pjesëtarë. Por shteti që ka më së shumti ushtarë aktualisht në Kosovë, janë SHBA-të me 683, raporton lajmi.net.

Ambasadori Delawie falënderon ushtarët amerikanë: Po mbani një Kosovë të sigurt

SOT - 09.02.2016

Postuar: 09/02/2016 - 18:15 Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Greg Delawie, ka takuar ushtarët amerikanë që shërbejnë në pjesën veriore të Kosovës.

Delawie: Kosova gjendet në zgrip

Lajmi.net - 09.02.2016

Duke e mbështetur iniciativën e Presidentes në kërkim të gjetjes së një zgjidhjeje politike përmes dialogut, Delawie tha se pret nga liderët politikë “angazhime të mëtutjeshme” për ta gjetur një ...

Delawie: Kosova gjendet në zgrip (Video)

Almakos - 09.02.2016

Ambasadori i ShBA-ve në Kosovë, Greg Delawie, flet për KALLXO.com për iniciativën e Presidentes Jahjaga dhe krizën politike. Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, ...

Delawie: Kosova në krizë (VIDEO)

Albeu.com - 09.02.2016

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, beson se Kosova është në “krizë”, për faj të bllokadës politike që e ka kapluar politikën që prej gjashtë muajsh.

Ambasadori i SHBA: Kosova është në buzë të greminës

LajmiFundit - 09.02.2016

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, thotë se Kosova është “në zgrip” për shkak të bllokadës politike që e ka kapluar vendin tash e gjashtë muaj.

Delawie: Kosova, pranë humnerës

ikub - 09.02.2016

Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Greg Delawie, u shpreh se Kosova është “në zgrip” për shkak të bllokadës politike në të cilën gjendet vendi prej më shumë se gjashtë muajsh.

​Universiteti Amerikan certifikon 67 punonjës civilë

Botasot - 09.02.2016

67 shërbyes civilë, pjesë e Zyrës së Kryeministrit, Kuvendit të Kosovës, Gjykatës Kushtetuese, Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, Ministrisë së Pushtetit Lokal, ...

Delawie: Kosova gjendet në zgrip (Video)

Botasot - 09.02.2016

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, thotë se Kosova është “në zgrip” për shkak të bllokadës politike që e ka kapluar vendin tash e gjashtë muaj.

Delawie: Kosova në zgrip (Video)

Telegrafi - 09.02.2016

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, thotë se Kosova është “në zgrip” për shkak të bllokadës politike që e ka kapluar vendin tash e gjashtë muaj.

Delawie: Kosova është buzë humnerës

BalkanWeb - 09.02.2016

PRISHTINE- Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, deklaroi se Kosova është buzë greminës për shkak të krizës politike që ka përfshirë vendin.

Në Presidencë shkuan edhe Zhbogar e Delawie

Almakos - 08.02.2016

Në takimin e paralajmëruar në Presidencë, të thirrur nga presidentja Atifete Jahjaga, në të cilën pritet të marrin pjesë kryeministri Isa Mustafa, zv.kryeministri Hashim Thaçi, kreu i AAK-së Ramush ...

Në Presidencë shkuan Zhbogar, Delawie

Almakos - 08.02.2016

Në takim janë ftuar edhe liderët e Vetëvendosjes Visar Ymeri dhe ai i NISMA-s Fatmir Limaj, të cilët deri më tash nuk kanë dhënë shenja se do të jenë pjesë e këtij takimi.

Edhe Thaçi mbërrin në Presidencë

Almakos - 08.02.2016

Zv.kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi është vonuar për 15 minuta për të marrë pjesë në takimin e organizuar nga presidentja Atifete Jahjaga. Të gjithë pjesëmarrësit e prisnin ardhjen e tij, nuk ...

Takimi i sotëm tek Jahjaga- zgjedhje apo thellim i krizës?

Lajm - 08.02.2016

Presidentja Atifete Jahjaga, bashkë me Ambasadorin e SHBA’së në Kosovë, Greg Delawie, dhe Shefin e Zyrës së BE’së, Samuel Zbogar, do t’i presë sot në orën 09:00 liderët politikë, në tentim të ...

Ambasadori Delawie: Në pritje të takimit të radhës

Almakos - 08.02.2016

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Greg Delawie në llogarinë e tij në Twitter ka postuar një shënim, ku thotë se “mirëpret përpjekjet e presidentes dhe të partive politike për të gjetur një zgjidhje ...

Delawie : Mezi pres takimin e radhës

Lajmi.net - 08.02.2016

Ambasadori amerikanë në Prishtinë, Greg Delawie ka publikuar një shënim në llogarinë e tij në Tëitter, ku thotë se “mirëpret përpjekjet e presidentes dhe të partive politike për të gjetur një ...

Kosovë, Delawie e Zhbogar: Të vazhdojë dialogu politik

Top Channel - 08.02.2016

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie dhe shefi i zyrës së BE-së, Samuel Zhbogar, kanë bërë thirrje për një tjetër takim të krerëve politikë nga pozita dhe opozita, ...

Kosovë, Delawie e Zhbogar: Të vazhdojë dialogu politik

Zhurnal - 08.02.2016

Kosovë, Delawie e Zhbogar: Të vazhdojë dialogu politik Publikuar 08.02.2016 në 22:12 nga D.R. | 1 i lexuar Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie dhe shefi i zyrës së ...

Takimi i sotëm tek Jahjaga- zgjedhje apo thellim i krizës?

Botasot - 08.02.2016

Presidentja Atifete Jahjaga, bashkë me Ambasadorin e SHBA’së në Kosovë, Greg Delawie, dhe Shefin e Zyrës së BE’së, Samuel Zbogar, do t’i presë sot në orën 09:00 liderët politikë, në tentim të ...

Në Presidencë shkuan Zhbogar, Delawie...

Koha.net - 08.02.2016

Në takimin e paralajmëruar në Presidencë,të ciline ka thirrur presidentja Atifete Jahjaga, në të cilën pritet të marrin pjesë kryeministri Isa Mustafa, zv.kryeministri Hashim Thaçi, kreu i AAK-së ...

Thaçi në Presidencë me vonesë 15 minuta

Koha.net - 08.02.2016

Zv.kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi është vonuar për 15 minuta për të marrë pjesë në takimin e organizuar nga presidentja Atifete Jahjaga. Të gjithë pjesëmarrësit e prisnin ardhjen e tij, raporton ...

Në Presidencë shkuan Zhbogar, Delawie

Telegrafi - 08.02.2016

Në takimin e paralajmëruar në Presidencë, të cilin e ka thirrur presidentja Atifete Jahjaga, në të cilën pritet të marrin pjesë kryeministri Isa Mustafa, zv.kryeministri Hashim Thaçi, kreu i AAK-së, ...

Presidentja Jahjaga, Delawie dhe Zhbogar nuk flasin pas takimit

Telegrafi - 08.02.2016

Edhe pse iniciativa për dialog ishte thirrur nga presidentja, Atifete Jahjaga, kjo e fundit pas këtij takimi nuk ka dashur të prononcohet për media. Në këtë takim ishin prezent edhe ambasadori ...

Presidentja Jahjaga, Delawie dhe Zhbogar nuk flasin pas takimit

Botasot - 08.02.2016

Edhe pse iniciativa për dialog ishte thirrur nga presidentja, Atifete Jahjaga, kjo e fundit pas këtij takimi nuk ka dashur të prononcohet për media. Në këtë takim ishin prezent edhe ambasadori ...

Ambasadori Delawie pret dialogun e radhës

Koha.net - 08.02.2016

Ambasadori amerikan ka reaguar përmes rrjetit social Twiter dhe ka përshëndetur përpjekjen e presidentes Atifete Jahjaga për zgjidhjen e ngërçit politik përmes dialogut, transmeton Koha.net.

Delawie përshëndet përpjekjet e Jahjagës dhe liderëve për zgjidhjen e ngërçit

Botasot - 08.02.2016

Ambasadori amerikanë në Prishtinë, Greg Delawie ka publikuar një shënim në llogarinë e tij në Twitter, ku thotë se “mirëpret përpjekjet e presidentes dhe të partive politike për të gjetur një ...

Ambasadori Delawie pret dialogun e radhës

Telegrafi - 08.02.2016

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, nëpërmjet një postimi në rrjetin social Twitter, ka përshëndetur përpjekjen e presidentes Atifete Jahjaga për zgjidhjen e ngërçit politik përmes dialogut.

Ambasadori Delawie kërkon edhe një takim ndërmjet Presidentes dhe liderëve

Botasot - 08.02.2016

Ambasadori amerikan Greg Delawie, i cili ka marrë pjesë sot në takimin ndërmjet Presidentes Atifete Jahjaga dhe krerëve të partive në pushtet dhe liderit të AAK’së Ramush Haradinaj,ka komentuar rreth ...

Ambasadori Delawie kërkon edhe një takim ndërmjet Presidentes dhe liderëve

Tetova Sot - 08.02.2016

Ambasadori amerikan Greg Delawie, i cili ka marrë pjesë sot në takimin ndërmjet Presidentes Atifete Jahjaga dhe krerëve të partive në pushtet dhe liderit të AAK’së Ramush ...

Ambasadori Delawie: Në pritje të takimit të radhës

Ilirida - 08.02.2016

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Greg Delawie në llogarinë e tij në Twitter ka postuar një shënim, ku thotë se “mirëpret përpjekjet e presidentes dhe të partive politike për të gjetur një zgjidhje ...

Amb. Delawie mirëpret përpjekjet për tejkalimin e çorsokakut politik

Kosova Live - 08.02.2016

Ambasadori i Shteteve të Bashgkuara të Amerikës, Greg Delawie ka mirëpritur përpjekjet e presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga dhe palëve që me dialog të gjejnë një zgjidhje për çorsokakun politik.