TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Zv/ministri i FSK-së i bindur se në vitin 2018 krijohet Ushtria e Kosovës

Lajmi.net - 15.07.2018

Burim Ramadani zv/ministër në Ministrinë e Forcës dhe Sigurisë së Kosovës në një postim në facebook është shprehur se Kosova e ka vendin në NATO. Ramadani tutje ka shkruar se viti 2018 do të jetë vit ...

Ramadani: Kosova e ka vendin në NATO

Koha.net - 15.07.2018

Zëvendësministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Burim Ramadani, tha se viti 2018 është viti i ushtrisë së Kosovës. “Kosova e ka vendin në NATO. Maqedonia mbrëmë ka festuar për ftesën për anëtarësim ...

Zv/ministri i FSK-së: Kosova do bëhet me ushtri gjatë vitit 2018

Zeri - 15.07.2018

Zëvendësministri i Forcës dhe Sigurisë së Kosovës, Burim Ramadani përmes një postimi në “Facebook” ka thënë se Kosova e ka vendin në NATO dhe se deri në vitin 2018 Kosova do të bëhet edhe me ushtri, ...

Zv/ministri i FSK-së: 2018-ta, vit i Ushtrisë!

Botasot - 15.07.2018

Zëvendës ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), Burim Ramadani është shprehur optimist se Kosova e ka vendin e sigurtë në NATO. Këto komente Ramadani i ka bërë në llogarinë e tij personale ...

Ahmeti: Është e mundur që Ligji i gjuhëve dhe marrëveshja me Greqinë të hynë në fuqi bashkërisht

Telegrafi - 15.07.2018

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti për “Ora News” deklaroi se bëhet fjalët për strategji, qëllimi i së cilës është të hyrja në fuqi e Ligji të gjuhëve, kurse mos-nënshkrimin e Kryetarit Ivanov ai e ...

(VIDEO) SHEKERINSKA: Suksesin e arritëm bashkë

Medial - 15.07.2018

“Shumë vite kishim ndjenjën se e lëshojmë çdo shans dhe se punë të këqija po ndodhin në shtet”, ka thënë mbrëmë ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska në festën e madhe qytetarë “Ecim përpara- ...

Tevdovski: Pritet rritje e madhe e investimeve të huaja me hyrjen në NATO

Lajm - 14.07.2018

Në një deklarim për MIA, ministri për financa Dragan Tevdoski tha se përvojat nga vendet tjera tregojnë rritje të madhe të investimeve direkte të huaja pas anëtarësimit në NATO.

Sheqerinska: “jo” në referendum do të kishte pasoja për maqedoninë

Lajm - 14.07.2018

Maqedonia humbi shans historik në vitin 2008 dhe nuk mundemi të lejojmë një luks të tillë të lëshojmë edhe një shans. Na kushtonte dekadë e humbur, ndërsa e humbëm edhe hapin me fqinjët tanë, thotë ...

Janevski fton qytetarët e Strumicës të festojnë së bashku për marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO

Zhurnal - 14.07.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Tevdovski: Pritet rritje e lartë e investimeve të huaja pas hyrjes në NATO

Portalb - 14.07.2018

Përvojat nga vendet e tjera tregojnë rritje të madhe të investimeve të drejtpërdrejta të huaja pas hyrjes në Aleancën e NATO-s. Nëse merret parasysh mesatarja nga pesë vite para dhe pas anëtarësimit ...

Shekerinska për IBNA: Ekzistojnë shumë rreziqe rreth nesh, të krijojmë aleatë dhe miq

Portalb - 14.07.2018

Maqedonia humbi shans historik në vitin 2008 dhe nuk mundemi të lejojmë një luks të tillë të lëshojmë edhe një shans. Na kushtonte dekadë e humbur, ndërsa e humbëm edhe hapin me fqinjët tanë, thotë ...

Tevdovski: Pritet rritje e madhe e investimeve të huaja me hyrjen në NATO

Botasot - 14.07.2018

Në një deklarim për MIA, ministri për financa Dragan Tevdoski tha se përvojat nga vendet tjera tregojnë rritje të madhe të investimeve direkte të huaja pas anëtarësimit në NATO.

Janevski ju bëri thirrje qytetarëve të Strumicës të festojnë së bashku për fitimin e ftesës për anëtarësim në NATO

Botasot - 14.07.2018

Kryetari i Komunës së Strumicës, Kosta Janevski sot ju bëri thirrje qytetarëve të festojnë bashkërisht për fitimin e ftesës për anëtarësim në NATO. Në ftesën Kryetari i Komunës, Janevski tha se që ...

Festë në Tetovë – Maqedonia në NATO dhe BE

Botasot - 14.07.2018

Në sheshin e qytetit të Tetovës në prag të festës qytetare Maqedonia në NATO dhe BE nën moton “Shkojmë përpara”, kënduan Big Mama, Dai Dimitrovska, rok grupi nga Tetova “High control” dhe këngëtari ...

Tevdovski: Pritet rritje e madhe e investimeve të huaja me hyrjen në NATO

Telegrafi - 14.07.2018

Në një deklarim për MIA, ministri për financa Dragan Tevdoski tha se përvojat nga vendet tjera tregojnë rritje të madhe të investimeve direkte të huaja pas anëtarësimit në NATO.

Janevski ju bëri thirrje qytetarëve të Strumicës të festojnë së bashku për marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO

Telegrafi - 14.07.2018

Kryetari i Komunës së Strumicës, Kosta Janevski sot ju bëri thirrje qytetarëve të festojnë bashkërisht për fitimin e ftesës për anëtarësim në NATO. Në ftesën Kryetari i Komunës, Janevski tha se që ...

Festë në Tetovë – Maqedonia në NATO dhe BE

Telegrafi - 14.07.2018

Në sheshin e qytetit të Tetovës në prag të festës qytetare Maqedonia në NATO dhe BE nën moton “Shkojmë përpara”, kënduan Big Mama, Dai Dimitrovska, rok grupi nga Tetova “High control” dhe këngëtari ...

Tevdovski: Pritet rritje e madhe e investimeve të huaja me hyrjen në NATO

Tetova Sot - 14.07.2018

Në një prononcim për MIA, ministri për financa Dragan Tevdoski tha se përvojat nga vendet tjera tregojnë rritje të madhe të investimeve direkte të huaja pas anëtarësimit në NATO.

Festë në Tetovë – Maqedonia në NATO dhe BE

Flaka - 14.07.2018

Në sheshin e qytetit të Tetovës në prag të festës qytetare Maqedonia në NATO dhe BE nën moton “Shkojmë përpara”, kënduan Big Mama, Dai Dimitrovska, rok grupi nga Tetova “High control” dhe këngëtari ...

Shekerinska për IBNA: Ekzistojnë shumë rreziqe rreth nesh, të krijojmë aleatë dhe miq

Tetova Sot - 14.07.2018

Maqedonia humbi shans historik në vitin 2008 dhe nuk mundemi të lejojmë një luks të tillë të lëshojmë edhe një shans. Na kushtonte dekadë e humbur, ndërsa e humbëm edhe hapin me fqinjët tanë, thotë ...

Festë në Tetovë – Maqedonia në NATO dhe BE

Tetova Sot - 14.07.2018

Në sheshin e qytetit të Tetovës në prag të festës qytetare Maqedonia në NATO dhe BE nën moton “Shkojmë përpara”, kënduan Big Mama, Dai Dimitrovska, rok grupi nga Tetova “High control” dhe këngëtari ...

Tevdovski: Pritet rritje e lartë e investimeve të huaja pas hyrjes në NATO

Flaka - 14.07.2018

Përvojat nga vendet e tjera tregojnë rritje të madhe të investimeve të drejtpërdrejta të huaja pas hyrjes në Aleancën e NATO-s. Nëse merret parasysh mesatarja nga pesë vite para dhe pas anëtarësimit ...

Shekerinska: Kemi arritur dy mundësi historike – fillimi i negociatave me BE dhe ftesa për NATO

Flaka - 14.07.2018

Sot është dita kur mund të themi se kemi arritur diçka së bashku, se për këtë vend kemi pasur dy mundësi historike – fillimi i negociatave me BE dhe ftesa për NATO, përcjell FLAKA.

Ali Ahmeti: Strategji për të miratuar ligjin e gjuhës shqipe, Ivanov ka bërë gabim (VIDEO)

Tetova Sot - 14.07.2018

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti zbuloi një pllakë përkujtimore në këtë shtëpi modeste në Golem, e cila dikur ka shërbyer si bazë për strehimin e komandantëve më të lartë të UÇK-së.

PDSH përshëndet vendimin e Samitit të NATO-s në Bruksel

Idividi - 13.07.2018

Shkup, 12 korrik 2018 Partia Demokratike Shqiptare përshëndet vendimin e Samitit të NATO-s në Bruksel për dhënien e ftesës për anëtarësim të vendit në strukturën Verio-Atlantike.

Si mund të dalë një shtet nga NATO-ja

Alsat - 13.07.2018

A kërcënoi Presidenti i SHBA Trump me dalje të vendit të tij nga NATO-ja apo jo? Sido që të jetë, një shtet mund të dalë nga NATO dhe mund të dalë çuditërisht lehtë.

Lëvizja BESA përshëndet marrjen e ftesës për fillimin e negociatave për anëtarësim në NATO

Idividi - 13.07.2018

12 korrik 2018 Lëvizja BESA si parti opozitare do të angazhohet në ndihmesën e rrugëtimit të vendit dhe përmbushjen e të gjitha kushteve nga të cilat mvaret fillimi i procesit për anëtarsim në NATO.

Stoltenberg u angazhua për pranim të Gjeorgjisë në NATO

Idividi - 13.07.2018

Bruksel, 12 korrik 2018 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg sot u angazhua për hyrje të Gjeorgjisë në Aleancë edhe krahas problemeve me rajonet separatiste në këtë ...

Brukseli bllokohet për shkak të Samitit të NATO-s

Idividi - 13.07.2018

Bruksel, 12 korrik 2018 (MIA)- Brukseli është plotësisht i gatshëm për ditën e dytë të takimit të kreut të NATO-s, për sigurinë e të cilëve kujdesen 2.400 policë dhe 1.000 ushtarë, të rreshtuar në ...

Rrugëtim me pengesa dhe të panjohura për Maqedoninë, një dekadë pas Samitit të NATO-s në Bukuresht

Lajm - 13.07.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në Samitin e NATO-s në që u mbajt më 11 dhe 12 korrik në Bruksel, në një konferencë të përbashkët për media me kryeministrin e Maqedonisë, Zoran ...

Tirana zyrtare uroi marrjen e ftesës për në NATO

Idividi - 13.07.2018

Tiranë, 12 korrik 2018 (MIA) - Presidenti shqiptar Ilir Meta ia uroi Maqedonisë ftesën e marrë për fillimin e negociatave inkuadruese për anëtarësim në NATO.

Si mund të dalësh nga NATO-ja

DW - 13.07.2018

A kërcënoi Presidenti i SHBA Trump me dalje të vendit të tij nga NATO-ja apo jo? Sido që të jetë, një shtet mund të dalë nga NATO dhe mund të dalë çuditërisht lehtë.

Pikat kryesore të Deklaratës së përbashkët të Samitit të NATO-s në Bruksel

Idividi - 13.07.2018

BTA- Sofje 12 korrik 2018 Liderët e shteteve të NATO-s dje kanë miratuar komunikatën e përbashkët të Samitit të Aleancës në Bruksel. Shikojini pikat kryesore në dokumentin.

Kushtëzimet nuk ndryshojnë faktin – ka ftesë dhe datë për në NATO dhe BE

Portalb - 13.07.2018

Zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, Naum Stoilkovski në deklaratë mbajti qëndrimin e partisë për proceset euro-integruese të Maqedonisë pas mbledhjes së djeshme të ministrave në NATO në Bruksel: …Diplomacia e ...

Rrugëtim me pengesa dhe të panjohura për Maqedoninë, një dekadë pas Samitit të NATO-s në Bukuresht

Portalb - 13.07.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në Samitin e NATO-s në që u mbajt më 11 dhe 12 korrik në Bruksel, në një konferencë të përbashkët për media me kryeministrin e Maqedonisë, Zoran ...

Ahmeti: Anëtarësimi në NATO, ëndërr çdo qytetari

Botasot - 13.07.2018

Nëpërmjet një letre kreu i BDI-së Ali Ahmeti ka uruar qytetarët për marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO që paraqet arritje të madhe dhe jashtëzakonisht të rëndësishme për të ardhmen e sigurt të ...

Maqedonia me forcë është tërhequr në NATO, reagojnë nga ambasada ruse

Botasot - 13.07.2018

Ministria për Punë të Jashtme e Rusisë, beson se Maqedonia është tërhequr me forcë në NATO, duke thënë se hapat e tillë thellojnë ndarjet dhe rrisin tensionet në Evropë.

Ja si një shtet mund të dalë nga NATO-ja

Botasot - 13.07.2018

Në nenin 13 të Marëveshjes së NATO-s thuhet: "Pas një vlefshmërie kohore 20 vjeçare të Marrëveshjes çdo shtet që ka lidhur marrëveshjen mund të dalë nga kjo marrëdhënie, dhe kjo mund të ndodhë ...

Kushtëzimet nuk ndryshojnë faktin – ka ftesë dhe datë për në NATO dhe BE

Botasot - 13.07.2018

Zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, Naum Stoilkovski në deklaratë mbajti qëndrimin e partisë për proceset euro-integruese të Maqedonisë pas mbledhjes së djeshme të ministrave në NATO në Bruksel: …Diplomacia e ...

Maqedonia me forcë është tërhequr në NATO, reagojnë nga ambasada ruse

Telegrafi - 13.07.2018

Ministria për Punë të Jashtme e Rusisë, beson se Maqedonia është tërhequr me forcë në NATO, duke thënë se hapat e tillë thellojnë ndarjet dhe rrisin tensionet në Evropë.

LD: Maqedonia është kreatore e paqes dhe stabilitetit

Telegrafi - 13.07.2018

Dhënien e ftesës për anëtarësim në NATO për Republikën së Maqedonisë e ka përshëndetur edhe partia Lidhja Demokratike e Maqedonisë, ku thonë se ftesa për anëtarësim në NATO tregon hapin më të madh ...

Berisha: Rama më i diskredituari në Samitin e NATO-s, lëpihej e nxirrte foto nga takime imagjinare

BalkanWeb - 13.07.2018

TIRANE- Ish-kryeministri Sali Berisha ka sulmuar pasardhësin e tij Edi Rama, lidhur me vizitën e këtij të fundit në Samitin e NATO-s. Në një status në faqen e ‘Facebook’-ut Berisha theksoi se Rama ...

Një shtet mund të dalë nga NATO, madje fare lehtë!

Medial - 13.07.2018

A kërcënoi Presidenti i SHBA Trump me dalje të vendit të tij nga NATO-ja apo jo? Sido që të jetë, një shtet mund të dalë nga NATO dhe mund të dalë çuditërisht lehtë.

Si mund të dalësh nga NATO-ja

Durres Lajm - 13.07.2018

A kërcënoi Presidenti i SHBA Trump me dalje të vendit të tij nga NATO-ja apo jo? Sido që të jetë, një shtet mund të dalë nga NATO dhe mund të dalë çuditërisht lehtë.

VMRO-DPMNE: Kushtëzimet nuk ndryshojnë faktin, ka ftesë dhe datë për në NATO dhe BE

Tetova Sot - 13.07.2018

Zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, Naum Stoilkovski në deklaratë mbajti qëndrimin e partisë për proceset euro-integruese të Maqedonisë pas mbledhjes së djeshme të ministrave në NATO në Bruksel: Diplomacia e ...

Shekerinska: Nuk do të lejojmë që Rusia ta pengojë marrëveshjen me Greqinë

Flaka - 13.07.2018

Maqedonia nuk do t’i lejojë Rusisë ta pengojë Marrëveshjen me emrin me Greqinë, e cila Shkupit ia hapi derën për hyrje në NATO, porositi sot në Zagreb ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska.

"Rama më i diskredituari në Samitin e NATO-s, lëpihej e nxirrte foto në takime që s'ndodhën kurrë!"

Durres Lajm - 13.07.2018

"Edvin Kristaq Rama më i diskretituari në Samitin e NATO-s!" Kështu shkruan në Facebook, ish-kryeministri Sali Berisha teksa akuzon kreun e qeverisë, Edi Rama, lidhur me vizitën e këtij të fundit në ...

Shekerinska: Nuk do të lejojmë që Rusia ta pengojë marrëveshjen me Greqinë

Tetova Sot - 13.07.2018

Maqedonia nuk do t’i lejojë Rusisë ta pengojë Marrëveshjen me emrin me Greqinë, e cila Shkupit ia hapi derën për hyrje në NATO, porositi sot në Zagreb ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska.

A do të kandidojë Ali Ahmeti për president të Maqedonisë?

Flaka - 13.07.2018

“Asnjëherë!”. Ishte kjo përgjigja e shkurtë dhe e shpejtë e liderit të BDI-së Ali Ahmeti nëse ai do të kandidohej për president të vendit në zgjedhjet e ardhëshme presidenciale që duhet të mbahen në ...

Kiracovski: Anëtarësimi në NATO është përmbushje e qëllimeve të vendosura që nga pavërsimi i Maqedonisë (VIDEO)

Tetova Sot - 13.07.2018

Fjalimi i plotë i Aleksandar Kiracovski, sekretar gjeneral i LSDM-së. Të nderuar qytetarë, Le ta gëzojmë edhe një sukses të rëndësishëm, të madh dhe historik.

Maqedoni, Ahmeti: Anëtarësimi në NATO, ëndërr çdo qytetari

SOT - 12.07.2018

Nëpërmjet një letre kreu i BDI, Ali Ahmeti ka uruar qytetarët për marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO që paraqet arritje të madhe dhe jashtëzakonisht të rëndësishme për të ardhmen e sigurt të ...

Ahmeti: Anëtarësimi në NATO, ëndërr çdo qytetari

Alsat - 12.07.2018

Nëpërmjet një letre kreu i BDI-së Ali Ahmeti ka uruar qytetarët për marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO që paraqet arritje të madhe dhe jashtëzakonisht të rëndësishme për të ardhmen e sigurt të ...

PDSH: NATO-ja, përcaktim strategjik i shqiptarëve

Alsat - 12.07.2018

Partia Demokratike Shqiptare përshëndet vendimin e Samitit të NATO-s në Bruksel për dhënien e ftesës për anëtarësim të vendit në strukturën Verio-Atlantike.

Lëvizja BESA: Ftesë e merituar për NATO

Idividi - 12.07.2018

Shkup, 12 korrik 2018 (MIA) - Vendimi i djeshëm i Samitit të NATO-s në Bruksel, që Republikës së Maqedonisë t'i bëhet ftesë për anëtarësim në Aleancën Veri-Atlantike, përbën lajm me përmasa historike ...

Gjukanoviç para kohe e quan “Maqedonia Veriore”

Ina - 12.07.2018

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviç sot deklaroi se ftesa për Maqedoninë të fillojë me bisedimet me NATO-n është e rëndësishme edhe për Podgoricën.

Maqedonia merr zyrtarisht ftesën për anëtarësim në aleancën e NATO-s

SOT - 12.07.2018

NATO ftoi zyrtarisht Maqedoninë që të bëhet anëtarja e 30-të e Aleancës, por vetëm pas implementimit të marrëveshjes për emrin me Greqinë. Ceremonia e dorëzimit të ftesës u bë para pak çastesh mes ...

Lëvizja BESA: Ftesë e merituar për NATO

Ina - 12.07.2018

Lëvizja BESA vlerëson se ftesa e NATO-s për anëtarësimin e Maqedonisë, është një lajm historik dhe se për këtë në rend të parë meritorë janë qytetarët e vendit, e pastaj aktorët politikë si dhe ...

Maqedonia mori ftesë për në NATO, vijon periudhë e përmbushjes së obligimeve

Lajmi.net - 12.07.2018

Liderët e 29 vendeve anëtare të NATO-s dje në ditën e parë të Samitit në Bruksel vendosën ta ftojnë Maqedoninë t'i fillojë negociatat për anëtarësim, ndërsa ftesën sot zyrtarisht Sekretari i ...

Përcaktimi strategjik i PDSH-së

Ina - 12.07.2018

Partia Demokratike Shqiptare përshëndet vendimin e Samitit të NATO-s në Bruksel për dhënien e ftesës për anëtarësim të vendit në strukturën Verio-Atlantike.

LSDM: Anëtarësimi për hyrje në NATO është sukses historik

Alsat - 12.07.2018

LSDM e vlerëson si sukses historik për Maqedoninë dhe qytetarët e saj ftesën për anëtarësim në NATO. LSDM i uron të gjithë qytetarëve që së bashku u arrit ky sukses duke u hapur dyert e Aleancës dhe ...

U realizua misioni i BDI-së

Ina - 12.07.2018

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti përmes faqes që tij në Fejsbuk ka uruar, qytetarët e Republikës së Maqedonisë për marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO.

Meta: Përshëndes ftesën e NATO-s drejtuar Maqedonisë së Veriut!

Ina - 12.07.2018

Në një reagim në rrjetin social Twitter, presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta ka përshëndetur vendimet e Samitit të NATO-s, të mbajtur në Bruksel.

Palokaj: Serbia po tenton të bëjë reale ndarjen e Kosovës

Lajmi.net - 12.07.2018

Gazetari dhe njohës i zhvillimeve në Evropë, Augustin Palokaj, në një deklaratë për Alsat M ka folur për rëndësinë e ftesës që NATO i ka bërë Maqedonisë për anëtarësim.

Pendarovski: Sot marrim ftesë për t'i filluar negociatat inkuadruese

Idividi - 12.07.2018

Shkup, 11 korrik 2018 (MIA) – Koordinatori kombëtar për përgatitjen e Maqedonisë për hyrje në NATO, Stevo Pendarovski nga selia e NATO-s në Bruksel tha se sot marrin ftesë për t’i filluar negociatat ...

Maqedonia mori ftesë për në NATO, vijon periudhë e përmbushjes së obligimeve

Idividi - 12.07.2018

Bruksel, 12 korrik 2018 (MIA) - Liderët e 29 vendeve anëtare të NATO-s dje në ditën e parë të Samitit në Bruksel vendosën ta ftojnë Maqedoninë t'i fillojë negociatat për anëtarësim, ndërsa ftesën sot ...

PDSH përshëndet vendimin e Samitit të NATO-s për dhënien e ftesës për anëtarësim të vendit në NATO

Portalb - 12.07.2018

Partia Demokratike Shqipptare e përshëndet vendimin e Samitit të NATO-s në Bruksel për dhënien e ftesës për anëtarësim të vendit në strukturën Verio-Atlantike, transmeton Portalb.mk.

NATO edhe zyrtarisht sot ftoi Maqedoninë që të bëhet anëtarja e 30-të

Ina - 12.07.2018

NATO edhe zyrtarisht ftoi Maqedoninë që të bëhet anëtarja e 30-të e Aleancës, por vetëm pas implementimit të marrëveshjes për emrin. Ftesa iu dorëzua kryeministrit Zoran Zaev nga ana e sekretarit të ...

Ali Ahmeti: Ëndrra jonë për NATO po realizohet

Portalb - 12.07.2018

“Kam kënaqësinë e veçantë që të uroj të gjithë qytetarët e Republikës së Maqedonisë për marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO që paraqet arritje të madhe dhe jashtëzakonisht të rëndësishme për të ...

Të shtunën festë e madhe në Maqedoni

Ina - 12.07.2018

Pas marrjes së ftesës për në NATO kryeministri i Maqedonis, Zoran Zaev paralajmëroi se të shtunën në 15 qytete do të ketë festë të madhe për shkak të marrjes së ftesës.

Meta: Samiti i NATO-s në Bruksel përforcoi lidhjen transatlantike

SOT - 12.07.2018

Presidenti Ilir Meta përshëndet ftesën e NATO-s për anëtarësimin e Maqedonisë Veriore në këtë union. "Samiti i NATO në Bruksel përforcoi lidhjen jetike transatlantike përmes vendimeve edhe më ...

NATO edhe zyrtarisht e ftoi Maqedoninë të bëhet anëtare e saj

Portalb - 12.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg edhe zyrtarisht ftoi Maqedoninë që të bëhet anëtarja e 30-të e Aleancës, por vetëm pas implementimit të Marrëveshjes për Emrin.

Ilir Meta: Përshëndes ftesën e NATO-s drejtuar Maqedonisë

Lajm - 12.07.2018

Në një reagim në rrjetin social Twitter, presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta ka përshëndetur vendimet e Samitit të NATO-s, të mbajtur në Bruksel, transmeton Top Channel.

Zaev e puth stilolapsin me të cilin u nënshkrua ftesa për në NATO (VIDEO)

Ina - 12.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, sot në mënyrë zyrtare i dorëzoi ftesën për anëtarësim kryeministrit të Maqedonisë Zoran Zaev. Dorëzimin e ftesës ai e bëri gjatë ceremonisë ...

Konfirmohet ftesa për në NATO

Idividi - 12.07.2018

Bruksel, 11 korrik 2018 (MIA) – Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, jens Stoltenberg konfirmoi se Aleanca e NATO-s sot u dakordua t’i ndajë ftesë Maqedonisë.

Shekerinska: Maqedonia e meritoi ftesën (video)

Idividi - 12.07.2018

Bruksel, 11 korrik 2018 (MIA) - Nënkryetarja e Qeverisë dhe ministre e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska sot nga selia e NATO-s në Bruksel, para fillimit të samitit të Aleancës, theksoi se pret ...

Stoltenberg: Nuk ka NATO pa ndryshim të emrit

Idividi - 12.07.2018

Bruksel, 11 korrik 2018 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg qartë bëri me dije se vetëm me ndryshim të emrit mund Maqedonia të hyjë në Aleancë.

Basha në Washingon: Terrorizmi kërcënim për demokracinë, të mbajmë qëndrim unik në NATO

SOT - 12.07.2018

Kreu i PD, Lulzim Basha ndodhet në Washingon, ku ka marrë pjesë në eventin e institutit Hudson. Në këtë takim janë diskutuar sfidat kryesore të NATO-s dhe të pranishëm kanë qenë anëtarë të Kongresit ...

Basha, në SHBA për sfidat kryesore të NATO-s

Top Channel - 12.07.2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ndodhet në SHBA, ku ka folur në një organizim të Institutit “Hudson” në Uashington, një nga më të njohurit në botë për politikat publike dhe të sigurisë.

Ftesa për NATO, Zaev: Të shtunën festë e madhe në Maqedoni

Lajm - 12.07.2018

Delegacioni i Maqedonisë i kryesuar nga kryeministri Zoran Zaev mbërriti në samitin e NATO-s ku dhe Sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, zyrtarisht do t’ia jap ftesën për nisjen e ...

Meta: Përshëndes ftesën e NATO-s drejtuar Maqedonisë

Portalb - 12.07.2018

Në një reagim në rrjetin social Twitter, presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta ka përshëndetur vendimet e Samitit të NATO-s, të mbajtur në Bruksel, transmeton Top Channel.

Sputnik: Nga mesazhet e NATO-s më së shumti u godit Serbia

Lajmi.net - 12.07.2018

Udhëheqësit e NATO-s kanë theksuar se rajoni i Ballkanit Perëndimor është me rëndësi të veçantë strategjike për Aleancën. “Ne jemi plotësisht të përkushtuar për stabilitetin dhe sigurinë e Ballkanit ...

Respekt pa fund: Presidentja e Kroacisë në samitin e NATO-s vishet kuq e zi (Foto Lajm)

Lajm - 12.07.2018

Presidentja e Kroacisë në samitin e NATO-s KUQ E ZI Rrespekt të pa fund për ju ...

Ftesa për NATO, Zaev: Të shtunën festë e madhe në Maqedoni

Alsat - 12.07.2018

Delegacioni i Maqedonisë i kryesuar nga kryeministri Zoran Zaev mbërriti në samitin e NATO-s ku dhe Sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, zyrtarisht do t’ia jap ftesën për nisjen e ...

Maqedonia merr zyrtarisht ftesën për në NATO

Alsat - 12.07.2018

NATO edhe zyrtarisht ftoi Maqedoninë që të bëhet anëtarja e 30-të e Aleancës, por vetëm pas implementimit të marrëveshjes për emrin. Ceremonia e dorëzimit të ftesës u bë para pak çastesh mes ...

Meta: Përshëndes ftesën e NATO-s drejtuar Maqedonisë

Alsat - 12.07.2018

“Përshëndes ftesën për anëtarësim drejtuar Republikës së ardhshme të Maqedonisë së Veriut, katalizator për më shumë siguri dhe stabilitet në Ballkanin Perëndimor”, deklaron ...

VIDEO për të mos u humbur/ Shihni sa vuan Rama për të tërhequr vëmendjen e liderëve të NATO-s

Lajmi.net - 12.07.2018

Si vend anëtar i NATO-s, Shqipëria ka marrë pjesë në samitin e organizuar këto ditë në Bruksel. Shqipëria është përfaqësuar nga kryeministri, Edi Rama dhe shpura e tij.

Maqedonia në NATO lajm i mirë për tër rajonin

Lajm - 12.07.2018

Ftesa për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë me NATO-në është një lajm i mirë jo vetëm për qytetarët e Maqedonisë por edhe për gjithë rajonin, ky është vlerësimi i ...

Dikush i gëzuar pas samitit të NATO-s në Bruksel, dikush “teslim i sëmurë”

Lajm - 12.07.2018

Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov nuk është ftuar në samitin e NATO-s në Bruksel, samit historik ky për Maqedoninë, ku Shkupi zyrtar mori ftesë për anëtarësim.

Stoltenberg: NATO tashmë më e fortë dhe më e bashkuar

Alsat - 12.07.2018

Kemi pasur diskutime dhe mosmarrëveshje, por të gjithë u pajtuam dhe kemi marrë vendime që do ta çojnë përpara këtë aleancë dhe do ta bëjnë më të fortë, theksoi sekretari i përgjithshëm i NATO-s, ...

Murtezani: Ftesë për në NATO, kontribut i qytetarëve

Alsat - 12.07.2018

Qytetarët janë më meritorët për marrjen e ftesës për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO, thonë nga Lëvizja BESA. Zëdhënësi i kësaj partie, Orhan Murtezani thekson hapërimi euro-atlantik i Maqedonisë ...

Meta: Përshëndes ftesën e NATO-s drejtuar Maqedonisë

Top Channel - 12.07.2018

Në një reagim në rrjetin social Twitter, presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta ka përshëndetur vendimet e Samitit të NATO-s, të mbajtur në Bruksel.

Ftesa për në NATO përmban shkurtesën FYROM, por edhe fusnotën që “Turqia na njeh si Republika e Maqedonisë”

Lajm - 12.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg edhe formalisht ia ka dorëzuar kryeministrit të MAqedonisë Zoran Zaev ftesën për anëtarësim në NATO.

Bexheti: Vërejtje për implementimin e Marrëveshjes

Alsat - 12.07.2018

Aleanca për Shqiptarët gjithashtu e përshëndet ftesën për anëtarësim në NATO. Sipas tyre, me marrjen e këtij dokumenti përmbushet një pjesë e aspiratave të qytetarëve.

Zaev e puth stilolapsin me të cilin u nënshkrua ftesa për në NATO (video)

Lajm - 12.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, sot në mënyrë zyrtare i dorëzoi ftesën për anëtarësim kryeministrit të Maqedonisë Zoran Zaev. Dorëzimin e ftesës ai e bëri gjatë ceremonisë ...

Milloshoski komenton ftesën e NATO-s për Maqedoninë

Zhurnal - 12.07.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Brukseli bllokohet për shkak të Samitit të NATO-s

Portalb - 12.07.2018

Brukseli është plotësisht i gatshëm për ditën e dytë të takimit të kreut të NATO-s, për sigurinë e të cilëve kujdesen 2.400 policë dhe 1.000 ushtarë, të rreshtuar në çdo 100 metra përgjatë rrugës nga ...

PDSH përshëndet vendimin e Samitit të NATO-s në Bruksel

Zhurnal - 12.07.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Ftesa për anëtarësimin në NATO, në duart e Maqedonisë

Alsat - 12.07.2018

Maqedonia zyrtarisht mori ftesën për anëtarësim në NATO. Ftesa tashmë është në duart e kryeministrit Zaev, të cilën e ka vlerësuar si historike por edhe si ftesë që garanton të ardhme më të mirë për ...

Merkel: Të gjithë i jemi përkushtuar NATO-s

Zhurnal - 12.07.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Rusia: Maqedonia po futet me forcë në NATO

SOT - 12.07.2018

Ministria e Jashtme e Rusisë u ankua të enjten se Maqedonia ishte duke u tërhequr me forcë në aleancën ushtarake të NATO-s, duke thënë se këto masa thelluan ndarjet dhe tensionet në Europë.

Bilalli: NATO mund të shpërblen Maqedoninë duke e antarësuar brenda vitit

Zhurnal - 12.07.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Për herë të parë në Maqedoni transplatohet zemër tërësisht artificiale

Zhurnal - 12.07.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Carovska: Bëjmë përpjekje për zvogëlimin e papunësisë

Zhurnal - 12.07.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

ASH: Marrja e ftesës për antarësim përmbush një pjesë të aspiratave të qytetarëve(VIDEO)

Ina - 12.07.2018

Aleanca për Shqiptarët ka përshëndetur ftesën për anëtarësim në NATO, duke theksuar se me këtë përmbushet një pjesë e aspiratave të qytetarëve. Zëdhënësi i kësaj partie Flakron Bexheti thotë se me ...

Ali Ahmeti ka merita për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO sa Nikolla Gruevski

Lajm - 12.07.2018

Burime diplomatike nga Brukseli kërkojnë nga opinioni shqiptar që të mos bien pre e “propagandës së BDI-së”, përmes së cilës kjo parti mundohet të përvetësojë meritat për anëtarësimin e Maqedonisë në ...

Zaev: NATO vendosi të na dërgojë ftesë për t’u bërë anëtarja e 30-të e Aleancës

Portalb - 12.07.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, para takimit të programit punues që mbahet në kuadër të Samitit të NATO-s në Bruksel, deklaroi se NATO ka vendosur t’i dërgojë ftesë Maqedonisë që të bëhet ...

NATO: Forcimi i lidhjeve me Serbinë në përfitim të të dyja palëve

Alsat - 12.07.2018

Forcimi i marrëdhënieve mes NATO-s dhe Serbisë janë në përfitim të Aleancës, të Serbisë dhe të gjithë rajonit, deklaruan liderët e NATO-s në një deklaratë të përbashkët gjatë samitit të Aleancës në ...

Në Bruksel takimi i 14-të i Këshillit për stabilizim dhe asociim të Maqedonisë dhe BE-së

Zhurnal - 12.07.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Qeveria feston ftesën për në NATO, opozita dyshon

Evropaelire - 12.07.2018

Qeveria e Maqedonisë ka thënë se pas marrjes së ftesës për anëtarësim në NATO, do të vazhdojë me përkushtim në realizimin e obligimeve deri në konkretizimin e ftesës me anëtarësim të plotë në aleancë.

Reagimet nga Maqedonia: Ftesa për në NATO - ëndërr e realizueshme

DW - 12.07.2018

Bisedimet për anëtarësim në NATO nisin me marrjen e fteses. Por Maqedonia duhet të finalizojë marrëveshjen me Greqinë deri në mars të vitit 2019. Bisedimet paraaderuese të Maqedonisë për anëtarësim ...

Kur dyert hapen

Portalb - 12.07.2018

Besa Arifi, profesore e asociuar në Universitetin e Evropës Jug-Lindore “Dyert e NATO-s janë dhe do të mbeten të hapura. Ne e përshendesim marreveshjen historike të arrirë muajin e kaluar mes Athinës ...

Pas marrjes së ftesës, vijon përmbushja e obligimeve

Botasot - 12.07.2018

Liderët e 29 vendeve anëtare të NATO-s dje në ditën e parë të Samitit në Bruksel vendosën ta ftojnë Maqedoninë t’i fillojë negociatat për anëtarësim, ndërsa ftesën sot zyrtarisht sekretari i ...

BDI dhe PDSH përshëndesin vendimin NATO-s për fillimin e bisedimeve me Maqedoninë

Botasot - 12.07.2018

Dy partitë politike shqiptare në Maqedoni, BDI dhe PDSH kanë përshëndetur vendimin e vendeve anëtare të NATO-s, që të fillojnë bisedimet për anëtarësimin e Maqedonisë në aleancë.

Pas marrjes së ftesës, vijon përmbushja e obligimeve

Telegrafi - 12.07.2018

Liderët e 29 vendeve anëtare të NATO-s dje në ditën e parë të Samitit në Bruksel vendosën ta ftojnë Maqedoninë t’i fillojë negociatat për anëtarësim, ndërsa ftesën sot zyrtarisht sekretari i ...

BDI dhe PDSH përshëndesin vendimin NATO-s për fillimin e bisedimeve me Maqedoninë

Telegrafi - 12.07.2018

Dy partitë politike shqiptare në Maqedoni, BDI dhe PDSH kanë përshëndetur vendimin e vendeve anëtare të NATO-s, që të fillojnë bisedimet për anëtarësimin e Maqedonisë në aleancë.

Zaev pas ftesës: Ky është një vendim historik!

Botasot - 12.07.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev pasi pranoi ftesën për anëtarësim në NATO hnga Sekretari Gjeneral i NATO-s Jens Stoltenberg tha se po realizohet një ëndërr e qytetarëve të Maqedonisë dhe e ...

Zaev: Të shtunën festë e madhe në Maqedoni

Koha.net - 12.07.2018

Delegacioni i Maqedonisë i kryesuar nga kryeministri, Zoran Zaev mbërriti në samitin e NATO-s ku dhe Sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, zyrtarisht do t’ia jap ftesën për nisjen e ...

Samiti i NATO-s, Bushati: Mposhtja e terrorizmit sfidë për vendet tona

BalkanWeb - 12.07.2018

Samiti i 29-të i Krerëve të Shteteve dhe Qeverive të vendeve të Aleancës së Atlantikut të Veriut u mbajt në selinë e re të NATO-s, më 11-12 korrik 2018.

Video/ Sfidat e NATO-s, Basha flet në SHBA për terrorizmin dhe korrupsionin

Mapo - 12.07.2018

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, ndodhet në Uashingon, ku ka marrë pjesë në një tryezë në institutin ‘Hudson’. Në këtë takim janë diskutuar sfidat kryesore të NATO-s dhe të pranishëm kanë qenë anëtarë të ...

Zaev: Të shtunën festë e madhe në Maqedoni

Botasot - 12.07.2018

Delegacioni i Maqedonisë i kryesuar nga kryeministri, Zoran Zaev mbërriti në samitin e NATO-s ku dhe Sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, zyrtarisht do t’ia jap ftesën për nisjen e ...

ASH: Marrja e ftesës për antarësim përmbush një pjesë të aspiratave të qytetarëve

Botasot - 12.07.2018

Aleanca për Shqiptarët gjithashtu e përshëndet ftesën për anëtarësim në NATO. Sipas tyre, me marrjen e këtij dokumenti përmbushet një pjesë e aspiratave të qytetarëve.

Palokaj: Serbia po tentojë të bëjë reale ndarjen e Kosovës

Botasot - 12.07.2018

Gazetari dhe njohës i zhvillimeve në Evropë, Augustin Palokaj, në një deklaratë për Alsat M ka folur për rëndësinë e ftesës që NATO i ka bërë Maqedonisë për anëtarësim.

Sputnik: Nga mesazhet e NATO-s më së shumti u godit Serbia

Botasot - 12.07.2018

Udhëheqësit e NATO-s kanë theksuar se rajoni i Ballkanit Perëndimor është me rëndësi të veçantë strategjike për Aleancën. “Ne jemi plotësisht të përkushtuar për stabilitetin dhe sigurinë e Ballkanit ...

Reagimet nga Maqedonia: Ftesa për në NATO - ëndërr e realizueshme

Botasot - 12.07.2018

Bisedimet për anëtarësim në NATO nisin me marrjen e fteses. Por Maqedonia duhet të finalizojë marrëveshjen me Greqinë deri në mars të vitit 2019. Bisedimet paraaderuese të Maqedonisë për anëtarësim ...

LSDM: Ftesa për anëtarësim në NATO është sukses historik

Botasot - 12.07.2018

Partia maqedonase në pushtet LSDM, ftesën e NATO-s për Maqedoninë e vlerëson si sukses historik për shtetin dhe qytetarët e saj. Nga kjo parti thonë se dyert e NATO-s janë hapur për Maqedoninë dhe se ...

Samiti i NATO-s, Meta përshëndet ftesën për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut

Mapo - 12.07.2018

Presidenti Ilir Meta deklaroi se Samiti i NATO-s në Bruksel përforcoi lidhjen përmes vendimeve edhe më angazhuese për të gjithë. Përmes një postimi në ‘Twitter’ kreu i shtetit përshëndeti ftesën për ...

Rusia kërcënon nëse Maqedonia anëtarësohet në NATO

Zeri - 12.07.2018

Ministria e Jashtme e Rusisë sot shprehu keqardhje për faktin se Maqedonia, siç pretendon ajo, është e detyruar me forcë në NATO, duke vlerësuar se lëvizje të tilla thellojnë ndarjet dhe rrisin ...

Gjithçka që duhet të dini për NATO-n, fuqia që do ta merr në gji Maqedoninë

Botasot - 12.07.2018

North Atlantic Treaty Organization apo më shkurt NATO, është organizatë ndërkombëtare për mbrojtje dhe organizatë për siguri. Marrëveshja për krijimin e kësaj organizate të fuqishme është nënshkruar ...

NATO zyrtarizon ftesën për anëtarësimin e Maqedonisë

Botasot - 12.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, sot nga Samiti i NATO-s që mbahet në Bruksel, në mënyrë solemne ia ka dorëzuar ftesën për anëtarësim kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev.

Palokaj: Serbia po tenton ta jetësojë planin e ndarjes së Kosovës

Telegrafi - 12.07.2018

Gazetari dhe njohës i zhvillimeve në Evropë, Augustin Palokaj, në një deklaratë për Alsat M ka folur për rëndësinë e ftesës që NATO i ka bërë Maqedonisë për anëtarësim.

Opozita nuk beson se Maqedonia mori ftesë për anëtarësim në NATO

Botasot - 12.07.2018

Qeveria e Maqedonisë ka thënë se pas marrjes së ftesës për anëtarësim në NATO, do të vazhdojë me përkushtim në realizimin e obligimeve deri në konkretizimin e ftesës me anëtarësim të plotë në aleancë.

Trumpi përsëri sfidon unitetin e NATO-s me kritikat mbi shpenzimet për mbrojtje

Gazeta Express - 12.07.2018

Me qëllimin që të rikonfirmojnë unitetin dhe solidaritetin mbi të cilën është krijuar dhe forcuar Aleanca e NATO-s, liderët e shteteve anëtare kanë nisur të mërkurën në Bruksel samitin e tyre ...

Stoltenberg paralajmëroi anëtarësimin e Gjeorgjisë në NATO

Koha.net - 12.07.2018

Bruksel, 12 korrik - Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, njoftoi se Gjeorgjia do të jetë anëtare e NATO-s. "Jemi duke mbështetur plotësisht interesin Euro-Atlantik të Gjeorgjisë.

LSDM: Ftesa për anëtarësim në NATO është sukses historik

Telegrafi - 12.07.2018

Partia maqedonase në pushtet LSDM, ftesën e NATO-s për Maqedoninë e vlerëson si sukses historik për shtetin dhe qytetarët e saj. Nga kjo parti thonë se dyert e NATO-s janë hapur për Maqedoninë dhe se ...

Trumpi përsëri sfidon unitetin e NATO-s me kritikat mbi shpenzimet për mbrojtje

Koha.net - 12.07.2018

Me qëllimin që të rikonfirmojnë unitetin dhe solidaritetin mbi të cilën është krijuar dhe forcuar Aleanca e NATO-s, liderët e shteteve anëtare kanë nisur të mërkurën në Bruksel samitin e tyre ...

Bushati në samitin e NATO-s: Sfidë mposhtja e terrorizmit

ABC News - 12.07.2018

Samiti i NATO-s në Bruksel rikonfirmon rolin e Aleancës si garantuese e sigurisë në hapësirën euroatlantike. Në këtë përfundim është arritur sipas ministrit për evropën dhe punët e jashtme Ditmir ...

Samiti i NATO-s, Meta përshëndet ftesën për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut

BalkanWeb - 12.07.2018

TIRANE- Presidenti Ilir Meta deklaroi se Samiti i NATO-s në Bruksel përforcoi lidhjen përmes vendimeve edhe më angazhuese për të gjithë. Përmes një postimi në ‘Twitter’ kreu i shtetit përshëndeti ...

Rusia: Hyrja e Maqedonisë në NATO forcon tensionet

Botasot - 12.07.2018

Ministria e Jashtme e Rusisë sot shprehu keqardhje për faktin se Maqedonia, siç pretendon ajo, është e detyruar me forcë në NATO, duke vlerësuar se lëvizje të tilla thellojnë ndarjet dhe rrisin ...

Integrimi në NATO siguron paqe të qëndrueshme

Botasot - 12.07.2018

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, ka përgëzuar qytetarët e Maqedonisë me rastin e marrjes së ftesës për anëtarësim në NATO, duke thënë se kjo është një arritje e rëndësishme për të ardhmen e sigurt të ...

Basha në Washingon: Terrorizmi kërcënim për demokracinë, të kemi qëndrim unik në NATO

BalkanWeb - 12.07.2018

SHBA – Kreu i PD, Lulzim Basha ndodhet në Washingon, ku ka marrë pjesë në eventin e institutit Hudson. Në këtë takim janë diskutuar sfidat kryesore të NATO-s dhe të pranishëm kanë qenë anëtarë të ...

“E majta” i kritikon koncertet e Qeverisë për ftesën për në NATO (Foto)

Telegrafi - 12.07.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dhe Qeveria kanë inicuar që të mbahen koncerte në 15 qytete të Maqedonisë për të festuar ftesën e NATO-s për të filluar bisedimet për anëtarësim, shkruan ...

Samiti i NATO-s, Meta përshëndet ftesën për anëtarësimin e Maqedonisë

Botasot - 12.07.2018

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka përshëndetur ftesën që NATO i ka drejtuar Maqedonisë për hyrjen e saj në Aleancën e Atlantikut të Veriut, si një katalizator i mëtejshëm i sigurisë në rajonin e ...

Stoltenberg: Gjeorgjia meriton të bëhet pjesë e NATO-s

Botasot - 12.07.2018

Presidenti gjeorgjian Giorgi Margvelashvili dhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ranë dakord të enjten se Gjeorgjia duhet të bëhet anëtare e aleancës.

Të bashkuarit për Maqedoninë: Ftesa nga NATO-ja duhet të jetë nxitje për plotësimin e kushteve

Telegrafi - 12.07.2018

Partia Të Bashkuar për Maqedoninë e përshëndeti ftesën e NATO-s për Maqedoninë që të jetë anëtare e 30-të. “E përshëndesim vendimin, për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin e Republikës së ...

Tirana zyrtare: E përshëndesim fitimin e ftesës për anëtarësim të Maqedonisë Veriore

Telegrafi - 12.07.2018

Kryetari i Shqipërisë, Ilir Meta i uroi Maqedonisë fitimin e ftesës për fillim të bisedimeve për anëtarësim në NATO. Më pastaj, Meta ftesën e vlerëson si katalizator i mëtutjeshëm për sigrui në rajon ...

Gjithçka që duhet të dini për NATO-n, fuqia që do ta merr në gji Maqedoninë (Video)

Telegrafi - 12.07.2018

North Atlantic Treaty Organization apo më shkurt NATO, është organizatë ndërkombëtare për mbrojtje dhe organizatë për siguri. Marrëveshja për krijimin e kësaj organizate të fuqishme është nënshkruar ...

Ja sa është kontributi i Shqipërisë në NATO

Botasot - 12.07.2018

Shqipëria raportohet se shpenzon 1.10 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto për NATO-n. “Zëri i Amerikës” ka publikuar sot një tabelë ku shfaqet në përqindje kontributi i secilit vend anëtar të ...

NATO zyrtarizon ftesën për anëtarësimin e Maqedonisë

Telegrafi - 12.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, sot nga Samiti i NATO-s që mbahet në Bruksel, në mënyrë solemne ia ka dorëzuar ftesën për anëtarësim kryeministrit të Maqedonisë, Zoran Zaev, ...

Rusia kritikon NATO-n: Po anëtarëson me forcë Maqedoninë

ABC News - 12.07.2018

Rusia ka se ftesa për anëtarësim që NATO i bëri Maqedonisë. Në një reagim zyrtar, Moska ka akuzuar Aleancën se politikën e “dyerve të hapura” po e përdor si vegël për të pushtuar territore ...

Anëtarësimi i Ballkanit në NATO mbyll shumë çështje në rajon, thotë Palokaj

Koha.net - 12.07.2018

Gazetari dhe korrespodenti i Kohës Ditore në Bruksel, njohës i zhvillimeve në Evropë, Augustin Palokaj, në një deklaratë për Alsat M ka folur për rëndësinë e ftesës që NATO i ka bërë Maqedonisë për ...

Historiku i anëtarësimit të Maqedonisë në NATO

Botasot - 12.07.2018

Kontesti me emrin ka qenë pengesa kryesore për anëtarësimin e Maqedonisë në NATO e theksuar pothuajse në të gjithë samitet e Aleancës Veri-Atlantike. Në Bukuresht, më 2,3 dhe 4 prill të vitit 2008, ...

Sputnik: Nga mesazhet e NATO-s më së shumti u godit Serbia

Zeri - 12.07.2018

Udhëheqësit e NATO-s kanë theksuar se rajoni i Ballkanit Perëndimor është me rëndësi të veçantë strategjike për Aleancën. “Ne jemi plotësisht të përkushtuar për stabilitetin dhe sigurinë e Ballkanit ...

Basha në Washington: NATO sot më e rëndësishme se kurrë

ABC News - 12.07.2018

Kryetari i PD Lulzim Basha ndodhet në Uashington, i ftuar në një event të institutit Hudson, mbi sfidat e NATO-s. Përballë një audience me kongresmenë, senatorë dhe drejtues të administratës, Basha ...

Meta: Përshëndes ftesën e NATO-s drejtuar Maqedonisë

Tetova Sot - 12.07.2018

Në një reagim në rrjetin social Twitter, presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta ka përshëndetur vendimet e Samitit të NATO-s, të mbajtur në Bruksel.

Meta: Përshëndes ftesën e NATO-s drejtuar Maqedonisë

Medial - 12.07.2018

Në një reagim në rrjetin social Twitter, presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta ka përshëndetur vendimet e Samitit të NATO-s, të mbajtur në Bruksel.

Palokaj: Serbia po tentojë të bëjë reale ndarjen e Kosovës

Flaka - 12.07.2018

Gazetari dhe njohës i zhvillimeve në Evropë, Augustin Palokaj, në një deklaratë për Alsat M ka folur për rëndësinë e ftesës që NATO i ka bërë Maqedonisë për anëtarësim.

LSDM: Anëtarësimi në NATO, sukses historik

Flaka - 12.07.2018

“U realizua edhe një sukses historik për Maqedoninë dhe qytetarët e saj. Republika e Maqedonisë fitoi ftesë për anëtarësim në NATO”, citohet në kumtesën e LSDM-së.

Rusia: Hyrja e Maqedonisë në NATO forcon tensionet

Tetova Sot - 12.07.2018

Ministria e Jashtme e Rusisë sot shprehu keqardhje për faktin se Maqedonia, siç pretendon ajo, është e detyruar me forcë në NATO, duke vlerësuar se lëvizje të tilla thellojnë ndarjet dhe rrisin ...

PDSH: Ftesa për në NATO, përcaktim strategjik i PDSH-së dhe shqiptarëve

Medial - 12.07.2018

Partia Demokratike Shqiptare (PDSH) përshëndet vendimin e Samitit të NATO-s në Bruksel për dhënien e ftesës për anëtarësim të vendit në strukturën veri-atlantike.

LSDM: Anëtarësimi në NATO, sukses historik

Medial - 12.07.2018

“U realizua edhe një sukses historik për Maqedoninë dhe qytetarët e saj. Republika e Maqedonisë fitoi ftesë për anëtarësim në NATO”, citohet në kumtesën e LSDM-së.

Zaev pas ftesës: Ky është një vendim historik!

Tetova Sot - 12.07.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev pasi pranoi ftesën për anëtarësim në NATO hnga Sekretari Gjeneral i NATO-s Jens Stoltenberg tha se po realizohet një ëndërr e qytetarëve të Maqedonisë dhe e ...

Ali Ahmeti: Ëndrra jonë për NATO po realizohet

Tetova Sot - 12.07.2018

ryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti përmes faqes që tij në Fejsbuk ka uruar, qytetarët e Republikës së Maqedonisë për marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO.

Lëvizja BESA përshëndet marrjen e ftesës nga NATO-ja

Tetova Sot - 12.07.2018

Lëvizja BESA përshëndet marrjen e ftesës për fillimin e negociatave për anëtarsim në NATO. Lëvizja BESA si parti opozitare do të angazhohet në ndihmesën e rrugëtimit të vendit dhe përmbushjen e të ...

Çfarë ndodhi në Samitin e NATO-s, debatet për shpenzimet dhe mbrojtja kolektive

Java News - 12.07.2018

Në Bruksel u mbajt Samiti i 29-të i Krerëve të Shteteve dhe Qeverive të vendeve të Aleancës së Atlantikut të Veriut më 11-12 korrik. Ashtu siç pritej, ky Samit u karakterizua kryesisht nga diskutimet ...

Stoltenberg: Gjeorgjia meriton të bëhet pjesë e NATO-s

Tetova Sot - 12.07.2018

Presidenti gjeorgjian Giorgi Margvelashvili dhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ranë dakord të enjten se Gjeorgjia duhet të bëhet anëtare e aleancës.

Të bashkuarit për Maqedoninë: Ftesa nga NATO-ja duhet të jetë nxitje për plotësimin e kushteve

Flaka - 12.07.2018

Partia Të Bashkuar për Maqedoninë e përshëndeti ftesën e NATO-s për Maqedoninë që të jetë anëtare e 30-të. “E përshëndesim vendimin, për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin e Republikës së ...

Maqedonia merr zyrtarisht ftesën për në NATO

Tetova Sot - 12.07.2018

NATO edhe zyrtarisht ftoi Maqedoninë që të bëhet anëtarja e 30-të e Aleancës, por vetëm pas implementimit të marrëveshjes për emrin. Ceremonia e dorëzimit të ftesës u bë para pak çastesh mes ...

ASH përshëndet ftesën për anëtarësim në NATO

Tetova Sot - 12.07.2018

Aleanca për Shqiptarët gjithashtu e përshëndet ftesën për anëtarësim në NATO. Sipas tyre, me marrjen e këtij dokumenti përmbushet një pjesë e aspiratave të qytetarëve.

Zaev e puth stilolapsin me të cilin u nënshkrua ftesa për në NATO (Video)

Tetova Sot - 12.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, sot në mënyrë zyrtare i dorëzoi ftesën për anëtarësim kryeministrit të Maqedonisë Zoran Zaev. Dorëzimin e ftesës ai e bëri gjatë ceremonisë ...

Reagimet nga Maqedonia: Ftesa për në NATO – ëndërr e realizueshme

Tetova Sot - 12.07.2018

Bisedimet për anëtarësim në NATO nisin me marrjen e fteses. Por Maqedonia duhet të finalizojë marrëveshjen me Greqinë deri në mars të vitit 2019. Bisedimet paraaderuese të Maqedonisë për anëtarësim ...

Ftesa për në NATO, reagime nga Maqedonia: Ëndërr e realizueshme, VMRO sërish me kritika

Gazeta Tema - 12.07.2018

Bisedimet për anëtarësim në NATO nisin me marrjen e fteses. Por Maqedonia duhet të finalizojë marrëveshjen me Greqinë deri në mars të vitit ...

Zaev gjatë një ceremonie që organizohet do të marrë ftesën e NATO-së nga Stoltenberg

Medial - 12.07.2018

Në ceremoninë që do të mbahet në selinë e re të NATO-së në Bruksel, në ditën e dytë të Samitit të Shefave të shteteve dhe qeverive anëtare të aleancës Veri-Atlantike, kryeministri Zoran Zaev do të ...

Stoltenberg angazhohet për pranim të Gjeorgjisë në NATO

Medial - 12.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg sot u angazhua për hyrje të Gjeorgjisë në Aleancë edhe krahas problemeve me rajonet separatiste në këtë ish-republikë sovjetike.

(VIDEO) Ndarja e ftesës për hyrjen e Maqedonisë në NATO

Medial - 12.07.2018

Janë këto pamje të drejtpërdrejta nga ceremonia e ndarjes së ftesës për negociatat e Maqedonisë për anëtarësim të NATO, me kusht të implementohet marrëveshja e emrit me Greqinë, që nënkupton ...

Të shtunën festë e madhe në Maqedoni

Tetova Sot - 12.07.2018

Pas marrjes së ftesës për në NATO kryeministri i Maqedonis, Zoran Zaev paralajmëroi se të shtunën në 15 qytete do të ketë festë të madhe për shkak të marrjes së ftesës.

PDSH përshëndet vendimin e Samitit të NATO-s në Bruksel

Tetova Sot - 12.07.2018

Partia Demokratike Shqiptare përshëndet vendimin e Samitit të NATO-s në Bruksel për dhënien e ftesës për anëtarësim të vendit në strukturën Verio-Atlantike.

STOLTENBERG: E papranueshme ndërhyrja e Rusisë në çështjen e emrit

Medial - 12.07.2018

Sekretari Gjeneral i NATO-s Jens Stoltenberg tha se dyert e aleancës mbeten të hapur pas festës së bërë deri tek Qeveria e Shkupit për të filluar bisedimet paraqasëse.

LSDM: Anëtarësimi për hyrje në NATO është sukses historik

Tetova Sot - 12.07.2018

“U realizua edhe një sukses historik për Maqedoninë dhe qytetarët e saj. Republika e Maqedonisë fitoi ftesë për anëtarësim në NATO”, citohet në kumtesën e LSDM-së.

VIDEO / Basha në Uashington: Të rriten shpenzimet për NATO-n!

Java News - 12.07.2018

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ndodhet në Uashington, ku po merr pjesë në një event të organizuar nga Instituti Hudson. Basha ka qenë pjesë e një paneli me eurodeputetët Danjean dhe ...

Zaev pas ftesës: Ky është një vendim historik!

Medial - 12.07.2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev pasi pranoi ftesën për anëtarësim në NATO hnga Sekretari Gjeneral i NATO-s Jens Stoltenberg tha se po realizohet një ëndërr e qytetarëve të Maqedonisë dhe e ...

(FOTO) Ali Ahmeti uron qytetarët e Maqedonisë me rastin e marrjes së ftesës për në NATO

Medial - 12.07.2018

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti përmes faqes që tij në Fejsbuk ka uruar, qytetarët e Republikës së Maqedonisë për marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO.

Meta: Ftesa për Republikën e ardhshme të Maqedonisë Veriore është një katalizator për siguri më të madhe

Flaka - 12.07.2018

Presidenti shqiptar Ilir Meta uroi Maqedoninë për ftesë për fillimin e negociatave për anëtarësim në NATO, përcjell FLAKA. Pastaj, Meta vlerëson ftesën si një katalizator tjetër për sigurinë në ...

Lëvizja BESA përshëndet marrjen e ftesës për fillimin e negociatave për anëtarësim në NATO

Medial - 12.07.2018

Lëvizja BESA si parti opozitare do të angazhohet në ndihmesën e rrugëtimit të vendit dhe përmbushjen e të gjitha kushteve nga të cilat varet fillimi i procesit për anëtarësim në NATO.

BUJAR OSMANI shkruan historinë e re, MAQEDONIA mer ftesën për në NATO, puna e palodhshme e tij solli rezultatet e ...

Tetova Sot - 12.07.2018

ëvendëskryeministri i Maqedonisë për cështje të eurointegrimeve, Bujar Osmani për një periudhë të shkurtër kohore ka arritur rezultate mbresëlënëse të cilët i vlerson lartë diplomacia më e lartë nga ...

NATO, ftesë zyrtare Maqedonisë për anëtarësim

Flaka - 12.07.2018

Pas vendimit të djeshëm të vendeve anëtare të NATO-s, sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg, edhe zyrtarisht sot i dorëzoi kryeministrit Zaev ftesën për anëtarësim të Maqedonisë në ...

Samiti i NATO-s, Bushati tregon sfidat për stabilitetin e rajonit: Ja objektivat dhe detajet e takimit

Gazeta Tema - 12.07.2018

Samiti i NATO-s në Bruksel rikonfirmon rolin e Aleancës si garantuese e sigurisë në hapësirën euroatlantike. Samiti i 29-të i Krerëve të Shteteve dhe Qeverive të vendeve të Aleancës së Atlantikut të ...

Maqedonia dhe NATO – eufori dhe kritika

Flaka - 12.07.2018

Dy partitë më të mëdha nga blloku politik maqedonas, LSDM dhe VMRO-DPMNE me pikëpamje të kundërta lidhur me ftesën e Maqedonisë për t’u bashkuar me NATO.

Basha leksione NATO-s: Ju tregoj se çfarë roli duhet të luani, si duhet të ndërhyni në Teheran dhe si të organizoheni

Gazeta Tema - 12.07.2018

Kryedemokrati Lulzim Basha ka qenë i ftuar në Institutin Hudson ku ka përcjellë në distancë një sërë këshillash për NATO-n. Në një panel me disa ekspertë, Basha tregon se çfarë roli duhet të luajë ...

Samiti i NATO-s, Rama: Vlerësim pozitiv për Shqipërinë

Alsat - 11.07.2018

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama bëri me dije me anë të një postimi në Facebook se “Shqipëria vlerësohet shumë pozitivisht për kontributin e saj në programin e NATO-s”.

Samiti i NATO-s, Rama: Vlerësim pozitiv për Shqipërinë

Portalb - 11.07.2018

Kryeministri Edi Rama bëri me dije me anë të një postimi në Facebook se “Shqipëria vlerësohet shumë pozitivisht për kontributin e saj në programin e NATO-s”, transmeton Top Channel.

Samiti i NATO-s, Rama: Vlerësim pozitiv për Shqipërinë

Lajmi.net - 11.07.2018

Kryeministri Edi Rama bëri me dije me anë të një postimi në Facebook se “Shqipëria vlerësohet shumë pozitivisht për kontributin e saj në programin e NATO-s”.

Maqedonia pret ftesë për në NATO në Samitin e Aleancës

Idividi - 11.07.2018

Shkup, 11 korrik 2018 (MIA) - Maqedonia në Samitin e NATO-s që do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel pret ftesë për aderim në aleancën më të madhe ushtarako - politike në botë, me çka do të hapet ...

Anëtarësim i Maqedonisë në NATO pas finalizimit të procedurave të brendshme

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 11 korrik 2018 (MIA) - Projekt konkluzionet e Samitit të NATO-s parashikojnë që Maqedonia sot merr ftesë për fillimin e negociatave për anëtarësim në Aleancë dhe anëtarësimin pas përfundimit ...

Samiti i NATO-s, ftesë për anëtarësimin e Maqedonisë

SOT - 11.07.2018

Në ditën e parë të Samitit të NATO-s në Bruksel, vendet anëtare njëzëri vendosën që Maqedonisë t’i jepet ftesa për anëtarësim në NATO, duke i hapur rruge vendit që të bëhet anëtarja e 30 e Aleancës ...

Maqedonia pret ftesë për në NATO në Samitin e Aleancës

Portalb - 11.07.2018

Maqedonia në Samitin e NATO-s që do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel pret ftesë për aderim në aleancën më të madhe ushtarako – politike në botë, me çka do të hapet rruga e saj që të bëhet anëtarja ...

Maqedonia do të anëtarësohet në NATO pas finalizimit të procedurave të brendshme

SOT - 11.07.2018

Projekt konkluzionet e Samitit të NATO-s parashikojnë që Maqedonia të marrë ftesën për hapjen e negociatave për anëtarësim në Aleancë dhe të anëtarësohet pas përfundimit të të gjitha procedurave të ...

Stoltenberg: NATO-ja nuk do ta ftojë BeH-në për anëtarësim në këtë samit

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 11 korrik 2018 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg para samitit të sotëm të NATO-s në Bruksel deklaroi se Aleanca kësaj radhe nuk do t'i dërgojë ftesë BeH-së për ...

Maqedonia do të ftohet për t’u anëtarësuar në NATO

Lajmi.net - 11.07.2018

Ftesa për anëtarësim në NATO për Maqedoninë vjen pas zgjidhjes së konfliktit për emrin me Greqinë. Por NATO druhet për aktivizim të Moskës para referendumit në Maqedoni.

(Dokument) Maqedonia merr ftesë për anëtarësim në NATO

Ina - 11.07.2018

Projekt konkluzionet e Samitit të NATO-s parashikojnë që Maqedonia sot merr ftesë për fillimin e negociatave për anëtarësim në Aleancë dhe anëtarësimin e plotë pas përfundimit të të gjitha ...

Maqedoninë në samitin në Bruksel e pret ftesën për në NATO

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 11 korrik 2018 (MIA) - Njëzet e nëntë liderë nga Këshilli Veriatlantik sot, në ditën e parë të Samtit të NATO-s në Bruksel, do të arrijnë marrëveshje t'i dërgojnë Maqedonisë ftesë për ...

Kryeministri Zaev pas ftesës për në anëtarsim në NATO: Gëzohu Maqedoni!

SOT - 11.07.2018

“Gëzohu Maqedoni! Dyert për anëtarësimin tonë të plotfuqishëm në NATO janë të hapura”, është shprehur kryeministri Zoran Zaev në profilin e tij në “Facebook”.

NATO fton Maqedoninë. Trump: Shpenzimet për mbrojtjen, 4% e GDP-së për çdo vend

Top Channel - 11.07.2018

Në mbyllje të ditës së parë të Samitit të NATO-s, Sekretari i Përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg tha se angazhimi financiar i anëtarëve nuk është i njëjtë.

Filloi samiti i NATO-s në Bruksel, masa të forta sigurie

Ina - 11.07.2018

Nën masa të shtuara të sigurisë në Bruksel sot dhe nesër mbahet samiti i NATO-s. Shefat e shteteve anëtare të NATO-s në samitin dyditor do të diskutojnë për përforcimin e kapaciteteve të mbrojtjes, ...

Anëtarësimi në NATO, Maqedonia pret sot ftesën

Top Channel - 11.07.2018

Pavarësisht përplasjes mbi shpenzimet e mbrojtjes, që ka dominuar mbi samitin e NATO-s në Bruksel ende pa filluar ai, shefat e shteteve dhe të qeverive të NATO-s do të ftojnë në takimin e tyre të ...

VIDEO/ Rama merr pjesë në Samitin e NATO-s në Bruksel: Ja për çfarë vlerësohet pozitivisht Shqipëria

SOT - 11.07.2018

Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në Samitin e NATO-s në Bruksel dhe nga aty ka treguar se Shqipëria është vlerësuar për kontributin e saj në rritjen e buxhetit të mbrojtjes.

Samiti i NATO-s: Maqedonia bëhet pjesë e Aleancës posa ta kryejë referendumin për emrin

Lajmi.net - 11.07.2018

Të 29 vendet anëtare të Aleancës Veriatlantike vendosen sot që Maqedonisë t’i japin ftesë për nisjen e bisedimeve para-aderuese. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se vendimi ...

Sot ftesa për Maqedoninë për anëtarësim në NATO

Ina - 11.07.2018

Ftesa për anëtarësim në NATO për Maqedoninë është kryelajmi i Samitit të Aleancës që prej sot fillon në Bruksel. Lajmi është paralajmëruar edhe nga vetë kreu i NATO-s, Jens Stoltenberg pak orë para ...

Nën masa të larta sigurie fillon samiti i NATO-s në Bruksel

Alsat - 11.07.2018

Nën masa të shtuara të sigurisë në Bruksel sot dhe nesër mbahet samiti i NATO-s. Shefat e shteteve anëtare të NATO-s në samitin dyditor do të diskutojnë për përforcimin e kapaciteteve të mbrojtjes, ...

Stoltenberg: NATO-ja nuk do ta ftojë BeH-në për anëtarësim në këtë samit

Portalb - 11.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg para samitit të sotëm të NATO-s në Bruksel deklaroi se Aleanca kësaj radhe nuk do t’i dërgojë ftesë BeH-së për anëtarësim.

Maqedonia merr ftesë për në NATO, Gazeta Lajm siguron dokumentin përfundimtar (Foto)

Lajm - 11.07.2018

Maqedonia merr ftesë për në NATO, Gazeta Lajm siguron dokumentin përfundimtar ku Maqedonisë i bëhet ftesë për anëtarëim në NATO, pasi të kryhen procedurat lidhur me implementimin e marrëveshjes me ...

Stoltenberg: NATO dakord për rritjen e shpenzimeve të mbrojtjes

Alsat - 11.07.2018

Presidenti amerikan Donald Trump ka përdorur një gjuhë të drejtpërdrejtë mbi shpenzimet e mbrojtjes, por të gjithë aleatët janë dakord, deklaroi sot sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens ...

Shekerinska: Sot do ta përmirësojmë atë që është lëshuar në vitin 2008

Portalb - 11.07.2018

Sot është dita ku mund ta përmirësojmë atë që është lëshuar në vitin 2008, deklaroi ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska sapo arriti në Samitin e NATO-s sot në mëngjes, transmeton Portalb.mk.

Kerim: Me ndryshimin e emrit, nuk ndryshohet identiteti maqedonas

Zhurnal - 11.07.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Zaev me delegacion qeveritar në Samitin e NATO-s në Bruksel

Zhurnal - 11.07.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

May premton mbështje financiare për Maqedoninë

Zhurnal - 11.07.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Maqedonia do të ftohet për t'u anëtarësuar në NATO

DW - 11.07.2018

Ftesa për anëtarësim në NATO për Maqedoninë vjen pas zgjidhjes së konfliktit për emrin me Greqinë. Por NATO druhet për aktivizim të Moskës para referendumit në Maqedoni.

Samiti i NATO-s, Rama: Vlerësim pozitiv për Shqipërinë

Top Channel - 11.07.2018

Kryeministri Edi Rama bëri me dije me anë të një postimi në Facebook se “Shqipëria vlerësohet shumë pozitivisht për kontributin e saj në programin e NATO-s”.

Fon der Lajen për MIA: Për ne është shumë e rëndësishme të hyni në NATO

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 11 korrik 2018 (MIA) - Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula fon Der Lajen në një deklaratë për MIA-n shfaqi bindje se Maqedonia sot do ta marrë ftesën për në NATO dhe se planifikon që ...

NATO fton Maqedoninë të nisë negociatat e anëtarësimit

Evropaelire - 11.07.2018

NATO e ftoi zyrtarisht Maqedoninë të nisë bisedimet për anëtarësim në aleancën veriatlantike. Ftesa u bë pas një takimi në Bruksel të krerëve të 29 shteteve anëtare.

Samiti i NATO-s, ftesë për anëtarësimin e Maqedonisë

Alsat - 11.07.2018

Në ditën e parë të Samitit të NATO-s në Bruksel, vendet anëtare njëzëri vendosën që Maqedonisë t’i jepet ftesa për anëtarësim në NATO, me çka vendit i hapet rruga që të bëhet anëtarja e 30 e Aleancës ...

Stoltenberg: Maqedonia do të bëhet anëtarja e 30-t e NATO-s

Alsat - 11.07.2018

29 vendet anëtare të Aleancës Veriatlantike vendosen që Maqedonisë t’i japin ftesë për nisjen e bisedimeve para-aderuese. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se vendimi vjen pas ...

Shekerinska: Ditë historike për Maqedoninë

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 11 korrik 2018 (MIA) - Maqedonia sot po e korrigjon atë që nuk arriti ta bëjë para dhjetë vitesh, deklaroi ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska para fillimit të Samitit të NATO-s në ...

Operacioni më i madh policor në Bruksel për shkak të Samitit të NATO-s

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 10 korrik 2018 (MIA) - Qytetarët e Brukselit janë mësuar me ardhjen e delegacioneve të larta, sepse selitë e NATO-s dhe BE-së janë në qytet. Por ardhja e presidentit amerikan është gjithmonë ...

Stoltenberg pranoi se kontributet ndaj NATO-s janë të paekulibruara

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 10 korrik 2018 (MIA) - I pyetur për reagimin për tuitin e Donald Trampit se Evropa më pak kontribuon ndaj NATO-s se sa SHBA-ja, sekretari i përgjithshëm i NATO-s pranoi se ajo është e saktë.

NATO: Serbia duhet të vendosë për hyrje eventuale në Aleancë

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 10 korrik 2018 (MIA) - NATO-ja i respekton qëndrimet e secilit vend me të cilin bashkëpunon, ndërsa Serbia është partner i mirë i NATO-s dhe ajo duhet të vendosë nëse dëshiron të bëhet ...

Shekerinska: Nuk i harrojmë të mirat e BDI-së për maqedonasit (Video)

Lajm - 11.07.2018

Zëvendës Kryeministrja dhe ministrja e Mbrojtjes e Republikës së Maqedonisë, Radmilla Shekerinska në një intervistë ekskluzive për emisionin “Different” në ZhurnalTv, ka folur për Marrëveshjen me ...

Pendarovski: Me 10% prijnë qytetarët të cilët janë për hyrje në NATO dhe BE me emrin Maqedonia Veriore

Zhurnal - 11.07.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Lajen: Gjermania nuk është peng i politikës ruse

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 11 korrik 2018 (MIA) - Gjermania nuk është peng i politikës ruse, deklaroi ministrja gjermane e Mbrojtjes, Ursula fon der Lajen, duke reaguar për akuzën e presidentit amerikan Donald Tramp ...

NATO po tenton të tregojë unitet edhe krahas tensioneve

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 11 korrik 2018 (MIA) - Gjatë arritjes në Samitin e NATO-s në Bruksel, pas mëngjesit me presiden tin amerikan Donalld Tramp, i cili dërgoi kritika të ashpra për shkallët e ulëta të buxhetit ...

Fillon Samiti i NATO-s në Bruksel

Lajmi.net - 11.07.2018

Samiti i NATO-s me pjesëmarrjen e liderëve të 29 shteteve ka filluar në kryeqytetin e Belgjikës, Bruksel. Në samit merr pjesë edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, presidenti i Turqisë, Recep ...

Pendarovski: Detyra jonë për NATO është ta implementojmë marrëveshjen për Emrin (VIDEO)

Portalb - 11.07.2018

Koordinatori nacional për përgatitjen e Maqedonisë për hyrje në NATO, Stevo Pendarovski nga selia e NATO-s në Bruksel tha se sot e fitojmë ftesën që t’i fillojmë bisedimet hyrëse, njofton Portalb.mk .

Stoltenberg: Maqedonia do bëhet anëtare e NATO-s, kur të finalizojë marrëveshjen me Athinën

SOT - 11.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg qartazi bëri me dije se vetëm me ndryshimin e emrit, Maqedonia mund të hyjë në Aleancë. “Njerëzve në Maqedoni u mbetet të vendosin, ky është rast ...

Qytetarët me qëndrime të ndara rreth NATO-s

Alsat - 11.07.2018

Qytetarët me qëndrime të ndara sa i përket ftesës së NATO-s për fillim të bisedimeve para-aderuese për anëtarësimin e vendit në aleancën euro atlantike.

Maqedonia ftohet zyrtarisht për bisedime nga NATO

Top Channel - 11.07.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka shfrytëzuar konferencën e parë për shtyp në fund të ditës së parë të bisedimeve në Samitin e vendeve të aleancës së Atlantikut të Veriut, për të ...

Stoltenberg: Maqedonia do të bëhet anëtarja e 30-të e NATO-s

Alsat - 11.07.2018

Maqedonia mori ftesën për anëtarësim në NATO-s. 29 vendet e Aleancës Veriatlantike në Samitin në Bruksel vendosën që t’i japin Maqedonisë ftesë për anëtarësim për nisjen ne bisedimeve para-aderuese.

NATO e ftoi Maqedoninë t’i fillojë bisedimet

Portalb - 11.07.2018

17:30 – Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, e ftoi Mqedoninë t’i fillojë bisedimet hyrëse për anëtarësim në Aleancë, njofton Portalb.mk.

Stoltenberg: Nuk ka ligj natyror sipas së cilit NATO duhet të ekzistojë përgjithmonë

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 11 korrik 2018 (MIA) - Është e rëndësishme të kuptohet se nuk ka ligj natyror sipas së cilit NATO duhet të ekzistojë përgjithmonë. Këtë e deklaroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens ...

Stoltenberg: Pas ndryshimit të emrit, Maqedonia do të bëhet anëtarja më e re e NATO-s

Evropaelire - 11.07.2018

Aleanca Veriatlantike ka ftuar Maqedoninë që të fillojë bisedimet për anëtarësim në NATO. Por, Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg ka thënë në konferencë në Bruksel se Maqedonia do ...

Më mirë anëtare me kusht në NATO se pa kurrfarë kushti në aleancë me Serbi e Rusi

Lajm - 11.07.2018

Ejup Berisha Me mirë është marrja e një ftese për antarsim me kusht të Maqedonisë në NATO se një refuzim pa kurrfar kushti nga NATO për antarsim në gjirin e kësaj organizate tani për tani më të ...

Stoltenberg: Pres debate të ashpra, por edhe vendim për përforcimin e NATO-s

Idividi - 11.07.2018

Bruksel, 10 korrik 2018 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, sot deklaroi se tema të rëndësishme të bisedës në Samitin e Aleancës do të jenë shpenzimet për mbrojtje dhe ndarja ...

NATO do të “monitorojë” kërcënimin e raketave balistike ndaj Turqisë

Portalb - 11.07.2018

“NATO do të vazhdojë të monitorojë dhe vlerësojë kërcënimin e raketave balistike ndaj Turqisë nga Siria”, është theksuar në deklaratën e lëshuar pas ditës së parë të Samitit të NATO-s në Bruksel, ...

Samiti i NATO-s: Trumpi sulmon Merkelin

DW - 11.07.2018

Që në fillim të samitit të NATO-s u bë e qartë se presidenti Trump është i gatshëm për grindje. Në veçanti sulmoi Gjermaninë dhe kancelaren Merkel. Por edhe Merkel u përgjigj shpejtë.

Kontributi i Shqipërisë në NATO vlerësohet shumë pozitivisht

Koha.net - 11.07.2018

Tiranë, 11 korrik - Ndërsa merr pjesë në samitin e NATO-s që mbahet në Bruksel, kryeministri Edi Rama thotë se vendi është vlerësuar shumë pozitivisht për kontributin e dhënë, transmeton ATSH.

Rama në samitin e NATO-s: Shqipëria u vlerësua pozitivisht

ABC News - 11.07.2018

Në ditën e parë të punimeve të samitit të NATO-s që po mbahet në Bruksel, Shqipëria është vlerësuar shumë pozitivisht për kontributin e saj në programin e Aleancës.

Shqipëria e fundit në kontribute, Rama: NATO na vlerësoi

Botasot - 11.07.2018

Shqipëria renditet e fundit për sa i përket kontributit të saj në Aleancën Atlantike të Veriut (NATO),megjithatë edhe ky kontribut modest është vlerësuar pozitivisht.

Samiti i NATO-s, Rama: Shqipëria vlerësohet pozitivisht për kontributin e saj

BalkanWeb - 11.07.2018

BRUKSEL – Kreu i qeverisë Edi Rama po merr pjesë në samitin e NATO-s që po zhvillohet në Bruksel, ku është takuar edhe me sekretarin e përgjithshëm të aleancës, Jens Stoltenberg.

Samiti i NATO-s, Rama: Vlerësim pozitiv për Shqipërinë

Botasot - 11.07.2018

Kryeministri Edi Rama bëri me dije me anë të një postimi në Facebook se “Shqipëria vlerësohet shumë pozitivisht për kontributin e saj në programin e NATO-s”.

Sot fillon Samiti i NATO-s, Maqedonia pret ftesën për anëtarësim

Botasot - 11.07.2018

Maqedonia në Samitin e NATO-s që do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel, pret ftesën për anëtarësim në aleancën më të madhe ushtarako-politike në botë, me çka do të hapet rruga e saj që të bëhet ...

Në Samitin e NATO-së vendoset që Maqedonisë t’i bëhet ftesë për anëtarësim

Koha.net - 11.07.2018

Në ditën e parë të Samitit të NATO-së në Bruksel, vendet anëtare njëzëri vendosën që Maqedonisë t’i jepet ftesa për anëtarësim në NATO, me çka vendit i hapet rruga që të bëhet anëtarja e 30 e ...

Sot fillon Samiti i NATO-s, Maqedonia pret ftesën për anëtarësim

Telegrafi - 11.07.2018

Maqedonia në Samitin e NATO-s që do të mbahet sot dhe nesër në Bruksel, pret ftesën për anëtarësim në aleancën më të madhe ushtarako-politike në botë, me çka do të hapet rruga e saj që të bëhet ...

NATO, sot pritet ftesa për Maqedoninë

RTSH - 11.07.2018

Ftesa për anëtarësim në NATO për Maqedoninë është kryelajmi i Samitit të Aleancës që nis sot në Bruksel. Lajmi është paralajmëruar edhe nga vetë kreu i NATO-s, Jens Stoltenberg pak orë para mbajtjes ...

Rama nxjerr pamjet e Samitit të Brukselit, ja vlerësimi për Shqipërinë

Mapo - 11.07.2018

Samiti i NATO-s në Bruksel ka vlerëzuar pozitivisht rolin dhe kontributin e Shqipërisë si pjesë e Aleancës së Veriut. Lajmin e jep kryeministri Edi Rama, i cili shkruan se vendi ynë mbështet ...

Publikohet draft-dokumenti nga Samiti i NATO-s për ftesën për Maqedoninë (Dokument)

Botasot - 11.07.2018

Alsat-M ka siguruar draft-dokumentin me konkluzionet nga Samiti i NATO-s të cilat pritet të zyrtarizohet sot. Në të thuhet se është vendosur që Maqedonia zyrtarisht të ftohet për anëtarësim në ...

Samiti i NATO-s: Maqedonia bëhet pjesë e Aleancës posa ta kryejë referendumin për emrin

Zeri - 11.07.2018

Të 29 vendet anëtare të Aleancës Veriatlantike vendosen sot që Maqedonisë t’i japin ftesë për nisjen e bisedimeve para-aderuese. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se vendimi ...

Maqedonia ftohet zyrtarisht për bisedime nga NATO

Botasot - 11.07.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka shfrytëzuar konferencën e parë për shtyp në fund të ditës së parë të bisedimeve në Samitin e vendeve të aleancës së Atlantikut të Veriut, për të ...

Filloi Samiti i NATO-s në Bruksel, Maqedonia pret marrjen e ftesës për anëtarësim

Telegrafi - 11.07.2018

Shefat e shteteve dhe qeverive, anëtare të NATO-s, sot dhe nesër do të mbajnë samit në Bruksel. Në samit presidenti i SHBA-ve, Donald Trump do të kërkojë nga aleanca që të mbledhin më shumë para për ...

Sot mbahet samiti i NATO-s, Maqedonia pret ftesën për anëtarësimin

BalkanWeb - 11.07.2018

MAQEDONI-Ftesa për anëtarësim në NATO për Maqedoninë është kryelajmi i Samitit të Aleancës që prej sot fillon në Bruksel. Lajmi është paralajmëruar edhe nga vetë kreu i NATO-s, Jens Stoltenberg pak ...

Iohannis: Rumunia e përkrahë ftesën e NATO-s për Maqedoninë

Botasot - 11.07.2018

Kryetari i Rumunisë,Klaus Iohannis tha se NATO duhet të vazhdojë me politikën “Dyer të hapura” dhe shtoi se Rumunia do të përkrahë vendimin që Republika e Maqedonisë të ftohet të fillojë me bisedimet ...

Gjukanoviq: Gëzohem që Maqedonia Veriore do të jetë anëtare e NATO-s

Botasot - 11.07.2018

Kryetari i Malit të Zi, Millo Gjykanoviq sot deklaroi se ftesa për Maqedoninë të fillojë me bisedimet me NATO-n është e rëndësishme edhe për Podgoricën.

Pendarovski: Me 10% prijnë qytetarët të cilët janë për hyrje në NATO dhe BE me emrin Maqedonia Veriore

Botasot - 11.07.2018

Koordinatori për NATO i Maqedonisë, Stevo Pendarovski në intervistën e “Top Tema” të TV Tellma, zbuloi se sipas anketave më të reja që nuk behën nga Qeveria, dallimi mes atyre që janë për hyrje në ...

Publikohet draft-dokumenti nga Samiti i NATO-s për ftesën për Maqedoninë (Dokument)

Telegrafi - 11.07.2018

Alsat-M ka siguruar draft-dokumentin me konkluzionet nga Samiti i NATO-s të cilat pritet të zyrtarizohet sot. Në të thuhet se është vendosur që Maqedonia zyrtarisht të ftohet për anëtarësim në ...

Maqedonia ftohet zyrtarisht për bisedime nga NATO

Mapo - 11.07.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka shfrytëzuar konferencën e parë për shtyp në fund të ditës së parë të bisedimeve në Samitin e vendeve të aleancës së Atlantikut të Veriut, për të ...

Stoltenberg: Nuk ka ligj natyror sipas së cilit NATO duhet të ekzistojë përgjithmonë

BalkanWeb - 11.07.2018

Është e rëndësishme të kuptohet se nuk ka ligj natyror sipas së cilit NATO duhet të ekzistojë përgjithmonë. Këtë e deklaroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg para fillimit të ...

Maqedonia pret ftesën për anëtarësim në NATO

Botasot - 11.07.2018

Maqedonia pret marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO në samitin e Aleancës që mbahet të mërkurën dhe të enjten në Bruksel. Në konkluzionin për Maqedoninë që pritet të publikohet në orët e pasdites, ...

Samiti i NATO-s, 2400 policë dhe 1000 ushtarë në gatishmëri për mbarëvajtjen e sigurisë

BalkanWeb - 11.07.2018

Rreth 2 400 policë dhe 1 000 ushtarë belgë do të mobilizohen për samitin e NATO-s që do të zhvillohet të mërkurën dhe të enjten në Bruksel, një angazhim i jashtëzakonshëm sigurie që do të fillojë që ...

Filloi Samiti i NATO-s në Bruksel, Maqedonia pret marrjen e ftesës për anëtarësim

Botasot - 11.07.2018

Shefat e shteteve dhe qeverive, anëtare të NATO-s, sot dhe nesër do të mbajnë samit në Bruksel. Në samit presidenti i SHBA-ve, Donald Trump do të kërkojë nga aleanca që të mbledhin më shumë para për ...

Samiti i NATO-s: Maqedonia bëhet pjesë e Aleancës posa ta kryejë referendumin për emrin

Gazeta Express - 11.07.2018

Të 29 vendet anëtare të Aleancës Veriatlantike vendosen sot që Maqedonisë t’i japin ftesë për nisjen e bisedimeve para-aderuese. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se vendimi ...

Stoltenberg me SHBA-të: Të rriten shpenzimet për mbrojtjen

ABC News - 11.07.2018

Në fjalimin e mbajtur në Konferencën e Sigurisë në samitin e Natos, sekretari i përgjithshëm, Stoltenberg, kërkoi që vendet anëtare të rrisin shpenzimet në mbrojtje.

Zaev: Gëzohu Maqedoni, do të sjellim lajme edhe më të mira

Telegrafi - 11.07.2018

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, përmes një postimi në Facebook, ka reaguar për vendimin e vendeve anëtare të NATO-s, që të fillojnë bisedimet për anëtarësimin e Maqedonisë në aleancë.

Iohannis: Rumunia e përkrahë ftesën e NATO-s për Maqedoninë

Telegrafi - 11.07.2018

Kryetari i Rumunisë,Klaus Iohannis tha se NATO duhet të vazhdojë me politikën “Dyer të hapura” dhe shtoi se Rumunia do të përkrahë vendimin që Republika e Maqedonisë të ftohet të fillojë me bisedimet ...

Gjukanoviq: Gëzohem që Maqedonia Veriore do të jetë anëtare e NATO-s

Telegrafi - 11.07.2018

Kryetari i Malit të Zi, Millo Gjykanoviq sot deklaroi se ftesa për Maqedoninë të fillojë me bisedimet me NATO-n është e rëndësishme edhe për Podgoricën.

Stoltenberg: Kemi vendosur ta ftojmë Maqedoninë për anëtarësim në NATO (Video)

Telegrafi - 11.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, sot në konferencë për shtyp nga Brukseli, tha se kanë pasur takim të rëndësishëm në të cilin ka pasur edhe mosmarrëveshje, por siç shtoi, kanë ...

NATO dakord për anëtarësimin e Maqedonisë

VOA - 11.07.2018

Vendet anëtare të NATO-s janë dakord që Maqedonisë t'i bëjnë ftesë për anëtarësim në organizatë, por vendi mund të bëhet pjesë e Aleancës vetëm pasi të ketë zbatuar të gjitha proceset për ndryshimin ...

Pendarovski: Me 10% prijnë qytetarët të cilët janë për hyrje në NATO dhe BE me emrin Maqedonia Veriore

Telegrafi - 11.07.2018

Koordinatori për NATO i Maqedonisë, Stevo Pendarovski në intervistën e “Top Tema” të TV Tellma, zbuloi se sipas anketave më të reja që nuk behën nga Qeveria, dallimi mes atyre që janë për hyrje në ...

Samiti i NATO-s/ Rritje e shpenzimeve ushtarake, ftesë për anëtarësim Maqedonisë

ABC News - 11.07.2018

Vendet anëtare të NATO-s kanë rënë dakord të rrisin shpenzimet ushtarake deri në 2 për qind të GDP-së. Duke raportuar mbi ecurinë e ditës së parë të punimeve të samitit, sekretari Jens Stoltenberg ka ...

Samiti i NATO-s, Rama: Vlerësim pozitiv për Shqipërinë

Medial - 11.07.2018

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama bëri me dije me anë të një postimi në Facebook se “Shqipëria vlerësohet shumë pozitivisht për kontributin e saj në programin e NATO-s”.

Samiti i NATO-s, Rama: Vlerësim pozitiv për Shqipërinë

Flaka - 11.07.2018

Kryeministri Edi Rama bëri me dije me anë të një postimi në Facebook se “Shqipëria vlerësohet shumë pozitivisht për kontributin e saj në programin e NATO-s”.

Samiti i NATO-s, Rama: Shqipëria vlerësohet pozitivisht

Durres Lajm - 11.07.2018

Kryeministri Edi Rama po merr pjesë në samitin e NATO-s që po zhvillohet në Bruksel, ku është takuar edhe me sekretarin e përgjithshëm të aleancës, Jens Stoltenberg.

Gjukanoviq: Ftesa për Maqedoninë për antarësim, e rëndësishme edhe për Podgoricën

Flaka - 11.07.2018

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq sot deklaroi se ftesa për Maqedoninë të fillojë me bisedimet me NATO-n është e rëndësishme edhe për Podgoricën.

Lëvizja BESA: Ftesë e merituar për NATO

Flaka - 11.07.2018

Lëvizja BESA vlerëson se ftesa e NATO-s për anëtarësimin e Maqedonisë, është një lajm historik dhe se për këtë në rend të parë meritorë janë qytetarët e vendit, e pastaj aktorët politikë si dhe ...

Sot mbahet samiti i NATO-s, Maqedonia pret ftesën për anëtarësimin

Java News - 11.07.2018

Ftesa për anëtarësim në NATO për Maqedoninë është kryelajmi i Samitit të Aleancës që prej sot fillon në Bruksel. Lajmi është paralajmëruar edhe nga vetë kreu i NATO-s, Jens Stoltenberg pak orë para ...

Gjukanoviq: Ftesa për Maqedoninë për antarësim, e rëndësishme edhe për Podgoricën

Tetova Sot - 11.07.2018

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq sot deklaroi se ftesa për Maqedoninë të fillojë me bisedimet me NATO-n është e rëndësishme edhe për Podgoricën.

Samiti, Rama: Shqipëria u vlerësuar pozitivisht, Maqedonia të pranohet në NATO

Java News - 11.07.2018

Samiti i NATO-s në Bruksel ka vlerëzuar pozitivisht rolin dhe kontributin e Shqipërisë si pjesë e Aleancës së Veriut. Lajmin e jep kryeministri Edi Rama, i cili shkruan se vendi ynë mbështet ...

Qytetarët me qëndrime të ndara rreth NATO-s

Tetova Sot - 11.07.2018

Qytetarët me qëndrime të ndara sa i përket ftesës së NATO-s për fillim të bisedimeve para-aderuese për anëtarësimin e vendit në aleancën euro atlantike.

Stoltenberg: Nuk ka ligj natyror sipas së cilit NATO duhet të ekzistojë përgjithmonë

Medial - 11.07.2018

Është e rëndësishme të kuptohet se nuk ka ligj natyror sipas së cilit NATO duhet të ekzistojë përgjithmonë. Këtë e deklaroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg para fillimit të ...

Lëvizja BESA: Ftesë e merituar për NATO

Medial - 11.07.2018

Lëvizja BESA vlerëson se ftesa e NATO-s për anëtarësimin e Maqedonisë, është një lajm historik dhe se për këtë në rend të parë meritorë janë qytetarët e vendit, e pastaj aktorët politikë si dhe ...

Pendarovski: Sot marrim ftesë për t’i filluar negociatat inkuadruese

Medial - 11.07.2018

Koordinatori kombëtar për përgatitjen e Maqedonisë për hyrje në NATO, Stevo Pendarovski nga selia e NATO-s në Bruksel tha se sot marrin ftesë për t’i filluar negociatat inkuadruese.

Stoltenberg: NATO-ja nuk do ta ftojë BeH-në për anëtarësim në këtë samit

Tetova Sot - 11.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg para samitit të sotëm të NATO-s në Bruksel deklaroi se Aleanca kësaj radhe nuk do t’i dërgojë ftesë BeH-së për anëtarësim.

(VIDEO) Qytetarët me qëndrime të ndara rreth NATO-s

Medial - 11.07.2018

Qytetarët me qëndrime të ndara sa i përket ftesës së NATO-s për fillim të bisedimeve para-aderuese për anëtarësimin e vendit në aleancën euro atlantike.

Stoltenberg: Maqedonia do të bëhet anëtarja e 30-të e NATO-s

Tetova Sot - 11.07.2018

Maqedonia mori ftesën për anëtarësim në NATO-s. 29 vendet e Aleancës Veriatlantike në Samitin në Bruksel vendosën që t’i japin Maqedonisë ftesë për anëtarësim për nisjen ne bisedimeve para-aderuese.

Më mirë anëtare me kusht në NATO se pa kurrfar kushti të rrimë jashta Aleancës Veri-Atlantike

Tetova Sot - 11.07.2018

Ejup Berisha Me mirë është marrja e një ftese për antarsim me kusht të Maqedonisë në NATO se një refuzim pa kurrfar kushti nga NATO për antarsim në gjirin e kësaj organizate tani për tani më të ...

Sot dhe nesër samiti i nato-s, Maqedonia pritet të marrë ftesën

Flaka - 11.07.2018

Maqedonia pret që sot më 11 korrik të marrë ftesën për anëtarësim në NATO, gjatë Samitit që mbahet në Bruksel sot dhe nesër. Vendi pritet të bëhet anëtarja e 30-të e NATO-s, me emrin e ri “Republika ...

(VIDEO) Shekerinska, Osmani dhe Pendarovski: Sot marrim ftesën për t’u bërë anëtare e NATO-s

Medial - 11.07.2018

Zv/kryeministrja dhe ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska, zv/kryeministri për çështje evropiane Bujar Osmani dhe koordinatori nacional për NATO-n, Stevo Pendarovski kanë dhënë deklaratë para ...

Shekerinska: Sot është ditë historike për Maqedoninë

Tetova Sot - 11.07.2018

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska pas konferencës “NATO Engages” e cila po mbahet në kuadër të Samitit të NATO-s në Bruksel, tha se sot është një ditë historike për Maqedoninë, raporton ...

Anëtarësim i Maqedonisë në NATO pas finalizimit të procedurave të brendshme

Tetova Sot - 11.07.2018

Projekt konkluzionet e Samitit të NATO-s parashikojnë që Maqedonia sot merr ftesë për fillimin e negociatave për anëtarësim në Aleancë dhe anëtarësimin pas përfundimit të të gjitha procedurave të ...

Zaev: Gëzohu Maqedoni!

Tetova Sot - 11.07.2018

Zoran Zaev, Kryeministri i Maqedonisë përmes një postimi në Facebook, ka shkruar për vendimin e vendeve anëtare të NATO-s, që të fillojnë bisedimet për anëtarësimin e Maqedonisë në aleancë.

Konfirmohet ftesa për në NATO

Medial - 11.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg konfirmoi se Aleanca e NATO-s sot u dakordua t’i ndajë ftesë Maqedonisë, transmeton Medial.mk. “E përshëndesim marrëveshjen midis Athinës dhe ...

Maqedoninë në samitin në Bruksel e pret ftesën për në NATO

Tetova Sot - 11.07.2018

Njëzet e nëntë liderë nga Këshilli Veriatlantik sot, në ditën e parë të Samtit të NATO-s në Bruksel, do të arrijnë marrëveshje t’i dërgojnë Maqedonisë ftesë për fillimin e negociatave për anëtarësim.

Zaev: Maqedoni gëzohu, NATO i hapi dyert!

Java News - 11.07.2018

“Gëzohu Maqedoni! Dyert për anëtarësimin tonë të plotfuqishëm në NATO janë të hapura”, porositi kryeministri Zoran Zaev në profilin e tij në Facebook, lidhur me vendimin, të cilin e sollën sot në ...

Lëvizja BESA: Ftesë e merituar për NATO

Tetova Sot - 11.07.2018

Vendimi i sotëm i Samitit të NATO-s në Bruksel, që Republikës së Maqedonisë t’i bëhet ftesë për anëtarësim në Aleancën Veri-Atlantike, përbën lajm me përmasa historike për vendin tonë.

NATO ftesë Maqedonisë, anëtarësimi vetëm si Republika e Maqedonisë së Veriut

Flaka - 11.07.2018

Në Samitin e Brukselit, vendet anëtare të NATO-s u pajtuan që t’i dërgojnë ftesë zyrtare Maqedonisë për anëtarësimin e saj në paktin veriatlantik, duke plotësuar kështu premtimin e dhënë për ...

NATO fton Maqedoninë për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit

Java News - 11.07.2018

Në mbyllje të ditës së parë të Samitit të NATO-s, Sekretari i Përgjithshëm i aleancës, Jens Stoltenberg tha se angazhimi financiar i anëtarëve nuk është i njëjtë.

Pendarovski: Me 10 për udhëheqin qytetarët të cilët janë për antarësim në NATO dhe BE me emrin Maqedonia Veriore

Flaka - 11.07.2018

Koordinatori i Maqedoninë për në NATO, Stevo Pendarovski, në Tv Telma, zbuloi se sipas sondazheve të fundit që nuk janë bërë nga qeveria, dallimi midis atyre që janë për hyjnë në NATO dhe BE nën ...

Pendarovski: Sot marrim ftesë për t’i filluar negociatat inkuadruese

Flaka - 11.07.2018

Koordinatori kombëtar për përgatitjen e Maqedonisë për hyrje në NATO, Stevo Pendarovski nga selia e NATO-s në Bruksel tha se sot marrin ftesë për t’i filluar negociatat inkuadruese.

Maqedonia merr ftesë për në NATO

Tetova Sot - 11.07.2018

Në Samitin e NATO-s që po mbahet sot në Bruksel, 29 vendet anëtare njëzëri vendosën që Maqedonia të marrë ftesë për anëtarësim në Aleancën Veri-atlantike, me ç’rast vendi i 30-të u rezervua për ...

Ftesa për NATO, Osmani- Shekerinska: Një kapitull u mbyll, unitet për të kryer detyrat

Flaka - 11.07.2018

Zyrtarët më të lartë qeveritarë, përgjegjës për integrimet euroatlantike, vlerësojnë se me marrjen e ftesës për anëtarësim Maqedonia hap perspektiva të reja, garanton sigurinë dhe krijon mundësi për ...

Maqedonisë iu deshën 25 vite për të mbëri në NATO!

Flaka - 11.07.2018

Më 23 dhjetor 1993, parlamenti i Maqedonisë miratoi vendim për t’u bashkuar vendi me NATO-n. Me këtë vendim të Kuvendit filloi udhëtimi 25-vjeçar i Maqedonisë për në NATO, nga i cili ishte anëtar i ...

Shekerinska: Maqedonia e meritoi ftesën

Tetova Sot - 11.07.2018

Nënkryetarja e Qeverisë dhe ministre e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska sot nga selia e NATO-s në Bruksel, para fillimit të samitit të Aleancës, theksoi se pret Maqedonia përfundimisht ta marrë ftesën ...

Stoltenberg: Nesër ftesa për Maqedoninë, ndërsa anëtarësimi pas finalizimit të marrëveshjes

SOT - 10.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, sot në konferencë për shtyp në Bruksel para Samitit të NATO-s, deklaroi se është arritur marrëveshje që Maqedonia të merr ftesë për fillimin e ...

Maqedonia në pritje të ftesës për NATO

Idividi - 10.07.2018

Shkup, 10 korrik 2018 (MIA) - Maqedonia pret në Samitin e NATO-s, më 11 dhe 12 korrik në Bruksel ta marrë ftesën e shumëpritur për anëtarësim. Vendi prej vitit 1999 është kandidate, përpunoi numër ...

Ambasadorja e SHBA-së në NATO: Ftesa për Maqedoninë, një lajm i shkëlqyer

SOT - 10.07.2018

Ambasadorja e SHBA-së në NATO, Kay Bailey Hutchison, përshëndeti vendimin e pritur të NATO-s për ta ftuar Maqedoninë që të fillojë negociatat për anëtarësim.

Franc Pres: Maqedonia së shpejti anëtarja e 30-të NATO-s

Portalb - 10.07.2018

Aleanca Veriatlantike do ta ftojë Maqedoninë që të bëhet anëtarja e 30-të, shkruan agjencia e lajmeve Franc Pres, njofton Portalb.mk . Edhe përskaj konfliktit rreth buxhetit për mbrojtje, shefat e ...

Shekerinska: E arritëm të pamundurën, Maqedonia ulet në një tryezë me superfuqitë botërore (video)

Lajm - 10.07.2018

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, mu para samitit të NATO-s në Bruksel, me video – deklaratë drejtuar qytetarëve të Republikës së Maqedonisë potencon se në dy ditët në vijim Maqedonia do ...

Stoltenberg: Nesër ftesë, anëtarësimi kur të finalizohet Marrëveshja për Emrin

Portalb - 10.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, sot në konferencë për shtyp në Bruksel, përpara fillimit të Samitit të NATO-s, paralajmëroi se është arritur pajtueshmëri që Shkupi t’i fillojë ...

Gotemoler për Alsat: Maqedonia, rol të rëndësishëm për ruajtjen e stabilitetit në Ballkan

Alsat - 10.07.2018

ZV/sekretarja e përgjithshme e NATO-s, Gotemoler në një intervistë ekskluzive për ALSAT flet për përfitimet që do t’i ketë Maqedonia pasi të bëhet anëtare e NATO-s.

Stoltenberg: Pas marrëveshjes historike për emrin do të ftojmë Shkupin për anëtare të 30-të të NATO-s

Zhurnal - 10.07.2018

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU .

Stoltenberg: Maqedonia në NATO, pas implementimit të Marrëveshjes së emrit

Alsat - 10.07.2018

Maqedonia në Samitin e NATO -s i cili në dy ditët e ardhshme do të mbahet në Bruksel do të marrë ftesë të kushtëzuar për anëtarësim. Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në një ...

Stoltenberg: Pas marrëveshjes historike për emrin do të ftojmë Shkupin për anëtare të 30-të të NATO-s

Lajm - 10.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltnberg pret që pas marrëveshjes me Greqinë Maqedonia do të marrë ftesë për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në NATO.

Stoltenberg: Maqedonia, ftesë për bisedimet paraqasëse për në NATO

Alsat - 10.07.2018

Maqedonia në Samitin e NATO -s i cili në dy ditët e ardhshme do të mbahet në Bruksel do të marrë ftesë për bisedimet paraqasëse, dhe vetëm pas finalizimit dhe zbatimit të marrëveshjes, nga e cila do ...

Shekerinska: E arritëm të pamundurën, Maqedonia ulet në një tryezë me superfuqitë botërore (video)

Portalb - 10.07.2018

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, para samitit të NATO-s në Bruksel, nëpërmjet një video – deklaratë drejtuar qytetarëve të Republikës së Maqedonisë potencon se në dy ditët në vijim ...

Stoltenberg: Ftesa për në NATO nesër, anëtarësimi pas finalizimit të Marrëveshjes

Alsat - 10.07.2018

Maqedonia në samitin e 11 dhe 12 korrikut në Bruksel do të marrë ftesë për në NATO. Vendet anëtare të Aleancës Veriatlantike në ditën e parë të Samitit gjatë ditës së nesërme ndër të tjera do të ...

Samiti i NATO-s, një shancë për Ballkanin

Lajmi.net - 10.07.2018

Kosova është e gatshme. Prezenca e NATO-s në Kosovë vetëm e ndihmon këtë proces. Në momentin e parë që fillon zyrtarisht procesi për anëtarësim në NATO, Kosova është e gatshme të kalojë disa hapa në ...

Ivanov nuk ftohet të merr pjesë në ceremoninë festive për dhënien e ftesës për anëtarësim në NATO

Telegrafi - 10.07.2018

Kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov me shumë gjasa nuk është i ftuar që të merr pjesë në dhënien e ftesës në NATO çka duhet të mbahet këtë javë në Bruksel, publikon portali “Nezavisen”, përcjell ...

France-Presse: Maqedonia do të bëhet anëtare e NATO-s

Botasot - 10.07.2018

Aleanca do ta ftojë Maqedoninë që të bëhet anëtarja e 30-të e saj, shkruan sot agjencia “France-Presse”, përcjell Deutsche Welle. Sipas gazetës këtë e mundëson marrëveshja e nënshkrua për kontestin e ...

Stoltenberg: Nesër ftesa, ndërsa anëtarësimi pas finalizimit të marrëveshjes

Botasot - 10.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, sot në konferencë për shtyp në Bruksel para Samitit të NATO-s, deklaroi se është arritur marrëveshje që Maqedonia të merr ftesë për fillimin e ...

NATO nuk pret ndonjë bllokadë për Maqedoninë

Botasot - 10.07.2018

Burimet e larta diplomatike të NATO-s thonë se nuk presin ndonjë bllokadë për dhënien e ftesës për Maqedoninë në Samitin e NATO-s. Nga fundi i muajit qershor, gazeta “New York Times” publikoi ...

Pasi të përfundojë marrëveshjen për emrin e ri, Maqedonia anëtare e NATO-s

Koha.net - 10.07.2018

Maqedonia në Samitin e NATO-s, që në dy ditët e ardhshme do të mbahet në Bruksel, do të marrë ftesë për bisedimet dhe vetëm pas finalizimit dhe zbatimit të marrëveshjes, nga e cila do të zyrtarizohet ...

Ivanov nuk ftohet të merr pjesë në ceremoninë festive për dhënien e ftesës për anëtarësim në NATO

Botasot - 10.07.2018

Kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov me shumë gjasa nuk është i ftuar që të merr pjesë në dhënien e ftesës në NATO çka duhet të mbahet këtë javë në Bruksel, publikon portali “Nezavisen”.

France-Presse: Maqedonia do të bëhet anëtare e NATO-s

Telegrafi - 10.07.2018

Aleanca do ta ftojë Maqedoninë që të bëhet anëtarja e 30-të e saj, shkruan sot agjencia “France-Presse”, përcjell Deutsche Welle. Sipas gazetës këtë e mundëson marrëveshja e nënshkrua për kontestin e ...

Stoltenberg: Nesër ftesa për Maqedoninë, ndërsa anëtarësimi pas finalizimit të marrëveshjes

Telegrafi - 10.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, sot në konferencë për shtyp në Bruksel para Samitit të NATO-s, deklaroi se është arritur marrëveshje që Maqedonia të merr ftesë për fillimin e ...

Ambasadorja e SHBA-së në NATO: Ftesa për Maqedoninë, një lajm i shkëlqyer

BalkanWeb - 10.07.2018

Ambasadorja e SHBA-së në NATO, Kay Bailey Hutchison, përshëndeti vendimin e pritur të NATO-s për ta ftuar Maqedoninë që të fillojë negociatat për anëtarësim.

NATO nuk pret ndonjë bllokadë për Maqedoninë

Telegrafi - 10.07.2018

Burimet e larta diplomatike të NATO-s thonë se nuk presin ndonjë bllokadë për dhënien e ftesës për Maqedoninë në Samitin e NATO-s, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Stoltenberg, e shpejtë ftesa për Maqedoninë

VOA - 10.07.2018

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se pret që aleanca të bjerë dakord të ftojë Maqedoninë për të filluar bisedimet e pranimit në Aleancë.

Ambasadorja e SHBA-së në NATO: Ftesa për Maqedoninë, një lajm i shkëlqyer

Flaka - 10.07.2018

Ambasadorja e SHBA-së në NATO, Kay Bailey Hutchison, përshëndeti vendimin e pritur të NATO-s për ta ftuar Maqedoninë që të fillojë negociatat për anëtarësim.

Ivanov nuk ftohet të merr pjesë në ceremoninë festive për dhënien e ftesës për anëtarësim në NATO

Flaka - 10.07.2018

Kryetari i Maqedonisë, Gjorge Ivanov me shumë gjasa nuk është i ftuar që të merr pjesë në dhënien e ftesës në NATO çka duhet të mbahet këtë javë në Bruksel, publikon portali “Nezavisen”.

Ambasadorja e SHBA-së në NATO: Ftesa për Maqedoninë, një lajm i shkëlqyer

Tetova Sot - 10.07.2018

Ambasadorja e SHBA-së në NATO, Kay Bailey Hutchison, përshëndeti vendimin e pritur të NATO-s për ta ftuar Maqedoninë që të fillojë negociatat për anëtarësim.

Stoltenberg: Maqedonia do të marrë ftesë për hapjen e bisedimeve të anëtarësimit në NATO

Gazeta Tema - 10.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg rikonfirmoi ecurinë e Maqedonisë në një konferencë shtypi përpara nisjes së samitit të Aleancës veri-atlantike Sekretari i përgjithshëm i NATO-s ...

Stoltenberg: Ftesa për në NATO nesër, anëtarësimi pas finalizimit të Marrëveshjes

Tetova Sot - 10.07.2018

Maqedonia në samitin e 11 dhe 12 korrikut në Bruksel do të marrë ftesë për në NATO. Vendet anëtare të Aleancës Veriatlantike në ditën e parë të Samitit gjatë ditës së nesërme ndër të tjera do të ...

Stoltenberg: Pas marrëveshjes historike për emrin do të ftojmë Shkupin për anëtare të 30-të të NATO-s

Tetova Sot - 10.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltnberg pret që pas marrëveshjes me Greqinë Maqedonia do të marrë ftesë për fillimin e bisedimeve për anëtarësim në NATO.

Shekerinska: E arritëm të pamundurën, Maqedonia ulet në një tryezë me superfuqitë botërore (video)

Tetova Sot - 10.07.2018

Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska, mu para samitit të NATO-s në Bruksel, me video – deklaratë drejtuar qytetarëve të Republikës së Maqedonisë potencon se në dy ditët në vijim Maqedonia do ...

Stoltenberg jep lajmin e madh për Maqedoninë

Medial - 10.07.2018

Maqedonia në samitin e 11 dhe 12 korrikut në Bruksel do të marrë ftesë për në NATO. Vendet anëtare të Aleancës Veriatlantike në ditën e parë të Samitit gjatë ditës së nesërme ndër të tjera do të ...

Maqedonia në pritje të ftesës për NATO

Tetova Sot - 10.07.2018

Maqedonia pret në Samitin e NATO-s, më 11 dhe 12 korrik në Bruksel ta marrë ftesën e shumëpritur për anëtarësim. Vendi prej vitit 1999 është kandidate, përpunoi numër rekord prej 17 Planeve të ...

Stoltenberg: Maqedonia së shpejti anëtarja e 31 e NATO-s

Flaka - 10.07.2018

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, edhe njëherë ka ripërsëritur qëndrimin e Aleancës ushtarake se Maqedonia në Samitin e nesërm të NATO-s në Bruksel, do të marrë ftesë për fillimin ...

Samiti i NATO-s, Hyseni: Ftesa, moment historik

Flaka - 10.07.2018

Maqedonia do të marrë ftesën për anëtarësim në NATO dhe do të bëhet anëtarja e 30 e aleancës me emrin e ri Republika e Maqedonisë së Veriut. Pavarësisht konfliktit rreth buxhetit për mbrojtje, i cili ...

NATO nesër e fton Maqedoninë, nuk pret bllokada nga askush

Tetova Sot - 10.07.2018

Burime të larta diplomatike në NATO thonë se nuk priten kurrfarë bllokadash për dhënien e ftesës për Maqedoninë në Samitin e nesërm. Nga fundi i qershorit, Nju-Jork Tajm publikoi një informacion ...

Ftesa e NATO, ja ceremonia se kur dhe si do të ndodhë

Ina - 09.07.2018

Ftesën për fillimin e bisedimeve për anëtarësim të Maqedonisë në Aleancë, Kryeministri Zoran Zaev do të marrë personalisht nga sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ditën e enjte në ...

Këtë javë Samiti i NATO-s në Bruksel, Maqedonia pret ftesë

Idividi - 09.07.2018

Shkup, 9 korrik 2018 (MIA) - Gjatë javës në Bruksel do të duhet të mbahet Samiti i NATO-s ku Republika e Maqedonisë pret të marrë ftesë për anëtarësim në Aleancë.

Këtë javë mbahet Samiti i NATO-s, Maqedonia e pret ftesën zyrtare

Portalb - 09.07.2018

Gjatë javës në Bruksel do të duhet të mbahet Samiti i NATO-s ku Republika e Maqedonisë pret të marrë ftesë për anëtarësim në Aleancë. Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska sot bashkë me ...

Samiti i NATO-s në Bruksel, Maqedonia pret ftesën zyrtare

Alsat - 09.07.2018

Gjatë kësaj jave në Bruksel do të mbahet Samiti i NATO-s dhe Maqedonia pret të marrë ftesën zyrtare për t’ju bashkuar Aleancës. Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska bashkë me koordinatorin ...

Këtë javë Samiti i NATO-s në Bruksel, Maqedonia pret ftesë

Ina - 09.07.2018

Gjatë javës në Bruksel do të duhet të mbahet Samiti i NATO-s ku Republika e Maqedonisë pret të marrë ftesë për anëtarësim në Aleancë. Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska sot bashkë me ...

BE dhe NATO do të nënshkruajnë deklaratë të përbashkët për bashkëpunim

Idividi - 09.07.2018

Bruksel, 9 korrik 2018 (MIA) - Bashkimi Evropian dhe NATO nesër do të nënshkruajnë deklaratën e përbashkët për bashkëpunim, njoftoi korrespondentja e MIA-s nga Brukseli.

Shekerinska: Joserioze është nëse e lëshojmë shansin e dytë për në NATO

Idividi - 09.07.2018

Shkup, 9 korrik 2019 (MIA) - Maqedonia e ka përkrahjen e të gjitha 29 vendeve anëtare dhe pret ftesë për anëtarësim në NATO në samitin e ardhshëm të Aleancës. Maqedonia është para fillimit të ri.

“Anëtarësimi në NATO, pas referendumit të suksesshëm”

Alsat - 09.07.2018

“ Maqedonia është në fazën e fundit të anëtarësimit në NATO ndërsa tani gjithçka varet nga Qeveria, opozita dhe vullneti i qytetarëve në referendum”. Kështu tha ministrja e mbrojtjes Shekerinska në ...

“Maqedonia të mërkurën merr ftesë për anëtarësim në NATO”

Portalb - 09.07.2018

Të mërkurën më 11 korrik, në ditën e parë të Samitit të NATO-s në Bruksel, Republika e Maqedonisë do të marrë ftesë për t’iu bashkuar Aleancës Veri-Atlantike, deklaroi në një brifing me gazetarë ...

Këtë javë Samiti i NATO-s në Bruksel, Maqedonia pret ftesën për anëtarësim

Telegrafi - 09.07.2018

Këtë javë në Bruksel duhet të mbahet samiti i NATO-s në të cilin Maqedonia pret të merr ftesën për anëtarësim në aleancë. Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Sheqerinska, sot së bashku me koordinatorit ...

Këtë javë Samiti i NATO-s në Bruksel, Maqedonia pret ftesën për anëtarësim

Botasot - 09.07.2018

Këtë javë në Bruksel duhet të mbahet samiti i NATO-s në të cilin Maqedonia pret të merr ftesën për anëtarësim në aleancë. Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Sheqerinska, sot së bashku me koordinatorit ...

Samiti i NATO-s në Bruksel, Maqedonia në pritje të ftesës për anëtarësim

ABC News - 09.07.2018

Gjatë kësaj jave në Bruksel do të mbahet Samiti i NATO-s dhe Maqedonia pret të marrë ftesën zyrtare për t’ju bashkuar Aleancës ushtarake. Për këtë çështje, qeveria e Shkupit do të japë sqarime me anë ...

Këtë javë Samiti i NATO-s në Bruksel, Maqedonia pret ftesë

Koha.net - 09.07.2018

Gjatë javës në Bruksel do të duhet të mbahet Samiti i NATO-s ku Republika e Maqedonisë pret të marrë ftesë për anëtarësim në Aleancë. Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska sot bashkë me ...

Sheqerinska: Maqedonia ka mbështetjen e të gjitha anëtarëve të NATO-s

Telegrafi - 09.07.2018

Maqedonia ka mbështetjen nga të gjithë 29 shtetet anëtare dhe pret ftesë për anëtarësimin në NATO në samitin e ardhshëm të Aleancës. Maqedonia është përpara një fillimi të ri.

Mblidhet këtë javë Samiti i NATO-s në Bruksel, Maqedonia pret ftesë për anëtarësim

BalkanWeb - 09.07.2018

BRUKSEL – Gjatë javës në Bruksel do të mbahet Samiti i NATO-s, ku Republika e Maqedonisë pret të marrë ftesë për anëtarësim në Aleancë. Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska sot bashkë me ...

Romeo: Maqedonia do të anëtarësohet në NATO

Telegrafi - 09.07.2018

Maqedonia do të marrë një ftesë për t’u bashkuar me NATO-n në Samitin e ardhshëm në Bruksel dhe procesi i anëtarësimit do të përfundojë brenda afatit të caktuar, tha ambasadori italian Carlo Romeo në ...

Romeo: Maqedonia do të anëtarësohet në NATO

Botasot - 09.07.2018

Maqedonia do të marrë një ftesë për t’u bashkuar me NATO-n në Samitin e ardhshëm në Bruksel dhe procesi i anëtarësimit do të përfundojë brenda afatit të caktuar, tha ambasadori italian Carlo Romeo në ...

Javë vendimtare, Maqedonia pret ftesë për në NATO

Medial - 09.07.2018

Këtë javë në Bruksel do të duhet të mbahet Samiti i NATO-s ku Republika e Maqedonisë pret të merr ftesë për anëtarësim në Aleancë. Ministrja e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska sot bashkë me ...

Këtë javë Samiti i NATO-s në Bruksel, Maqedonia pret ftesë

Tetova Sot - 09.07.2018

Gjatë javës në Bruksel do të duhet të mbahet Samiti i NATO-s ku Republika e Maqedonisë pret të marrë ftesë për anëtarësim në Aleancë. Ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Shekerinska sot bashkë me ...

Shekerinska: Ekemi përkrahjen e vendeve të NATO-s, t’i përfundojmë obligimet e marrëveshjes me Greqinë

Tetova Sot - 09.07.2018

Në prag të Samitit të NATO-s me 11 dhe 12 korrik kur Maqedonia pritet ta marrë zyrtarisht ftesën për t’u bërë anëtare e paktit veriatlantik, vendi ynë ka përkrahjen e të gjitha shteteve anëtare të ...

Ambasadori italian: Maqedonia do të anëtarësohet në NATO

Tetova Sot - 09.07.2018

Maqedonia do të marrë një ftesë për t’u bashkuar me NATO-n në Samitin e ardhshëm në Bruksel dhe procesi i anëtarësimit do të përfundojë brenda afatit të caktuar, tha ambasadori italian Carlo Romeo në ...

Shekerinska: E kemi përkrahjen e vendeve të NATO-s, t’i përfundojmë obligimet e marrëveshjes me Greqinë

Flaka - 09.07.2018

Në prag të Samitit të NATO-s me 11 dhe 12 korrik kur Maqedonia pritet ta marrë zyrtarisht ftesën për t’u bërë anëtare e paktit veriatlantik, vendi ynë ka përkrahjen e të gjitha shteteve anëtare të ...

“Maqedonia të mërkurën merr ftesë për anëtarësim në NATO”

Flaka - 09.07.2018

Të mërkurën më 11 korrik, në ditën e parë të Samitit të NATO-s në Bruksel, Republika e Maqedonisë do të marrë ftesë për t’iu bashkuar Aleancës Veri-Atlantike, deklaroi në një brifing me gazetarë ...

Ambasadori italian: Maqedonia do të anëtarësohet në NATO

Flaka - 09.07.2018

Maqedonia do të marrë një ftesë për t’u bashkuar me NATO-n në Samitin e ardhshëm në Bruksel dhe procesi i anëtarësimit do të përfundojë brenda afatit të caktuar, tha ambasadori italian Carlo Romeo në ...