TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kurdët kërcënojnë me kryengritje të re në Turqi

Almakos - 12.10.2014

Një militant i lartë kurd ka kërcënuar Turqinë me revoltë të re të kurdëve, nëse ajo vazhdon me politikën e mosndërhyrjes në betejën për qytetin sirian të Kobanit.

Luftime në Kobani, 533 të vrarë

Zhurnal - 12.10.2014

Luftëtarët kurdë vazhduan sot betejën e ashpër për të mbrojtur qytetin e Kobanit pranë kufirit me Turqinë, që rrezikohet të bjerë në duart e ekstremistëve të grupit Shteti Islamik.

Kurdët kërcënojnë me kryengritje në Turqi, nëse nuk ka ndërhyrje në Kobani

Alsat - 12.10.2014

Një militant i lartë kurd ka kërcënuar Turqinë me revoltë të re të kurdëve, nëse ajo vazhdon me politikën e mosndërhyrjes në betejën për qytetin sirian të Kobanit.

Kurdët kërcënojnë me kryengritje të re në Turqi

Lajm - 12.10.2014

Një militant i lartë kurd ka kërcënuar Turqinë me revoltë të re të kurdëve, nëse ajo vazhdon me politikën e mosndërhyrjes në betejën për qytetin sirian të Kobanit.

Hagel: Situata në Kobani mbetet e rrezikshme

Lajm - 12.10.2014

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel shprehet se situata në Kobani të Sirisë mbetet e rrezikshme. Militantët e Shtetit Islamik kanë bërë avancime të mëdha në këtë qytet, pavarësisht ...

Situatë “e rrezikshme” në Kobani

Evropaelire - 12.10.2014

Situata në Kobani të Sirisë mbetet e rrezikshme, ka thënë Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel. Militantët e Shtetit Islamik kanë bërë avancime të mëdha në këtë qytet, pavarësisht rezistencës ...

Rëndësia e qytetit Kobani

Lajm - 12.10.2014

Luftimet e ashpra ndërmjet militantëve të Shtetit Islamik dhe forcave Kurde vazhdojnë përreth qytetit sirian Kobani, pranë kufirit me Turqinë. Ndërkohë, OKB-ja ka paralajmëruar se qindra civilë do të ...

Hagel: Situata në Kobani e rrezikshme, ISIS ka bërë avancime të mëdha

SOT - 12.10.2014

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel, e ka quajtur situatën në Kobani të rrezikshme dhe sipas tij, militantët e Shtetit Islamik kanë bërë avancime të mëdha në këtë qytet, pavarësisht ...

Luftimet brenda Kobanit: Ja si i marrin nën kontroll xhihadistët rrugët e qytetit! (Video)

Telegrafi - 12.10.2014

Luftëtarët e Shtetit Islamik kanë publikuar videon ku shihen luftimet në rrugët e qytetit ...

ISIS avancon drejt Kobanit. Kërcënon lagjet Shiite në Bagdat

ABC News - 12.10.2014

Edhe pse fushata me sulme ajrore e udhehequr nga SHBA-te dhe Aleatet vazhdon, strukturat terroriste te ISIS i jane afruar shume pikes kufitare me Turqine.

Vazhdojnë luftimet për kontrollin e Kobanit

Ora news - 12.10.2014

Vijojnë luftimet e ashpra në Kobani që në orët e para të së dielës, pasi militantët e shtetit islamik morën nën kontroll pjesën më të madhe të qytetit ditët e fundit.

Rëndësia e qytetit Kobani

VOA - 12.10.2014

Luftimet e ashpra ndërmjet militantëve të Shtetit Islamik dhe forcave Kurde vazhdojnë përreth qytetit sirian Kobani, pranë kufirit me Turqinë. Ndërkohë, OKB-ja ka paralajmëruar se qindra civilë do të ...

Luftëtarët kurdë frenojnë përparimin e Shtetit Islamik

VOA - 12.10.2014

Luftëtarët kurdë po frenojnë përparimin e ekstremistëve të grupit Shteti Islamik në Kobani të Sirisë, por luftimet e ashpra po vazhdojnë për kontrollin e qytetit pranë kufirit me Turqinë.

Kurdët kërcënojnë Turqinë: Do të rebelohemi

Vision Plus - 12.10.2014

Një militant i lartë kurd ka kërcënuar Turqinë me revoltë të re të kurdëve, nëse ajo vazhdon me politikën e mosndërhyrjes në betejën për qytetin sirian të Kobanit.

Turqi: Protestuesit kurd fillojnë të djegin xhamitë e myslimanëve (VIDEO)

Ilirida - 12.10.2014

Protestuesit kurd të cilët ditë me radhë protestojnë kundër okupimit të qytetit kurd, Kobani, nga ana e ISIS-it, kanë filluar të djegin xhami duke në rajonet në të cilat janë shumicë.

Hagel: Situatë në Kobani mbetet e rrezikshme

Republika - 12.10.2014

Situata në Kobani të Sirisë mbetet e rrezikshme, ka thënë Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel. Militantët e Shtetit Islamik kanë bërë avancime të mëdha në këtë qytet, pavarësisht rezistencës ...

Hagel: Situata në Kobani mbetet e rrezikshme

AlbanianScreen - 12.10.2014

Washington - Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Chuck Hagel shprehet se situata në Kobani të Sirisë mbetet e rrezikshme. Militantët e Shtetit Islamik kanë bërë avancime të mëdha në këtë qytet, ...

Kurdët kërcënojnë me kryengritje të re në Turqi

Evropaelire - 11.10.2014

19:02 Kurdët kërcënojnë me kryengritje të re në Turqi 18:24 Opozita në Bahrejn bojkoton zgjedhjet 17:59 Sulme të reja ajrore në Siri dhe Irak 17:40 Nikolliq: Serbia do edhe Rusinë, edhe BE-në 16:39 ...

Kobani rrezikon fatin e Srebrenicës

Alsat - 11.10.2014

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Sirinë, Staffan de Mistura, ka paralajmëruar se qyteti i rrethuar i Kobanit në Siri mund të pësojë fatin e njëjtë si Srebrenica,ku gjatë kohës së luftës në vitin ...

Kobane mund të përjetojë fatin e Srebrenicës

Lajmi.net - 11.10.2014

Qyteti i rrethuar i Kobanit në veri të Sirisë dhe në kufi më Turqinë, është i rrethuar nga militantët e IS-it. Ky qytet rrezikohet të përjetojë një masakër si a jo e Srebrenicës në Bosnje.

Kobani rrezikon fatin e Srebrenicës

Portalb - 11.10.2014

Lajme lidhur me temën Dera është ende e hapur për Turqinë Historiku i përhapjes së Ebolas (Video) Barroso: Cameron “po luan me zjarr” duke e kritikuar BE-në Ebola rrezikon edhe sistemet moderne ...

Kobani rrezikon fatin e Srebrenicës

Albtime - 11.10.2014

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Sirinë, Staffan de Mistura, ka paralajmëruar se qyteti i rrethuar i Kobanit në Siri mund të pësojë fatin e njëjtë si Srebrenica.

IS kryen sulme të reja në Kobani

Lajm - 11.10.2014

Luftëtarët e Shtetit Islamik (IS) kanë kryer sulme të reja në qytetin Kobani të Sirisë, në përpjekje për të marrë kontrollin e tij. Ata kanë sulmuar pjesën perëndimore të qytetit, por ende nuk kanë ...

Kurdët kërcënojnë me kryengritje të re në Turqi

Portalb - 11.10.2014

Lajme lidhur me temën Dera është ende e hapur për Turqinë NYT: Loja e rrezikshme e zotit Erdogan Vriten dy policë, situatë e tensionuar në Turqi Davutoglu: Turqia nuk do të sakrifikojë rendin dhe ...

Intensifikohen luftimet në Kobani, 533 të vrarë

Ina - 11.10.2014

Një zyrtar i lartë kurd i tha agjencisë Associated Press se përleshjet kanë qenë kryesisht në pjesën jugore dhe lindore të qytetit. Ai tha se situata është e tmerrshme dhe bëri thirrje për ndihmë.

luftime në Kobani, 533 të vrarë

Lajm - 11.10.2014

​Luftëtarët kurdë vazhduan sot betejën e ashpër për të mbrojtur qytetin e Kobanit pranë kufirit me Turqinë, që rrezikohet të bjerë në duart e ekstremistëve të grupit Shteti Islamik.

I dërguari i OKB-së thërret Turqinë të shmangë përsëritjen e Srebrenicës në Kobani

Koha.net - 11.10.2014

Një i dërguar i Kombeve të Bashkuara i bëri thirrje të premten Turqisë që të ndihmojë në shmangien e vrasjeve masive në qytetin kufitar sirian, Kobani, të cilat mund të ndodhin nëse vendi bie në ...

Kobani rrezikon fatin e Srebrenicës

Telegrafi - 11.10.2014

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Sirinë, Staffan de Mistura, ka paralajmëruar se qyteti i rrethuar i Kobanit në Siri mund të pësojë fatin e njëjtë si Srebrenica.

ISIS kap Kobanin, Turqia izolon kurdët

Mapo - 11.10.2014

Kurdëve të Kobanit po iu mbarojnë municionet dhe ‘Shteti Islamik’ e ka rrethuar qytetin, ndërsa Turqia e ka nën kontroll daljen e vetme të tyre, thonë vëzhguesit e luftimeve në Siri.

OKB, sytë nga Turqia për ISIS: Mos lejoni “Srebrenicë”

Panorama - 11.10.2014

Tanket turke të rreshtuara në kufi përballë Kobanit Militantët e Shtetit Islamik që kanë avancuar në Kobani mund të masakrojnë qindra njerëz që kanë mbetur të bllokuar në këtë qytet, sipas OKB-së.

ISIS avancon në Kobani, Iraku kërkon amerikanët në terren

Ora news - 11.10.2014

Në një video të postuar në rrjetet sociale nga kanali televiziv “A’amaq News” shfaqen militantët e Shtetit Islamik gjatë operacioneve luftarake në Kobani, qyteti që është shndërruar në një ...

Intensifikohen luftimet në qytetin kurd Kobani

VOA - 11.10.2014

Luftimet po intensifikohen në qytetin kurd Kobani në Siri pranë kufirit me Turqinë, ndërkohë që forcat e grupit Shteti Islamik rrisin kontrollin e territorit.

Kurdët në Turqi kërcënojnë me revoltë të re nëse nuk ndërhyjnë në Koban

Koha.net - 11.10.2014

Një militant i lartë kurd ka kërcënuar Turqinë me revoltë të re të kurdëve, nëse ajo vazhdon me politikën e mosndërhyrjes në betejën për qytetin sirian të Kobanit.

Kurdët kërcënojnë me kryengritje të re në Turqi

Telegrafi - 11.10.2014

Një militant i lartë kurd ka kërcënuar Turqinë me revoltë të re të kurdëve, nëse ajo vazhdon me politikën e mosndërhyrjes në betejën për qytetin sirian të Kobanit.

Në Kobani 533 të vrarë

Telegrafi - 11.10.2014

Luftëtarët kurdë vazhduan sot betejën e ashpër për të mbrojtur qytetin e Kobanit pranë kufirit me Turqinë, që rrezikohet të bjerë në duart e ekstremistëve të grupit Shteti Islamik.

Qyteti i Kobanit rrezik të masakrohet

InfoGlobi - 11.10.2014

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Sirinë, Staffan de Mistura, ka paralajmëruar se qyteti i rrethuar i Kobanit në Siri mund të pësojë fatin e njëjtë si Srebrenica.

Ja arsyet pse Turqia nuk i sulmon xhihadistët

Ilirida - 11.10.2014

Xhihadistët e ISIS janë duke kryer sulme agresive në qytetin Kobani, i cili gjendet në kufirin mes Sirisë dhe Turqisë, por anëtarja e NATO-s, Turqia, ende nuk ka ndërmarrë masa për t’i ndaluar sulmet ...

Militantët e ISIS përparojnë në Siri dhe Irak

Vision Plus - 11.10.2014

Sulmet ajrore të aleancës së udhëhequr nga SHBA nuk po arrijnë të ndalojnë militantët e ISIS në përparimin e tyre në frontet perëndimore e veriore në Siri e Irak.

ISIS sulme të reja në Kobani

InfoGlobi - 11.10.2014

Prapë kanë kryer sulme të reja në qytetin Kobani të Sirisë, luftëtarët e Shtetit Islamik (IS), në përpjekje për të marrë kontrollin e tij. Ata kanë sulmuar pjesën perëndimore të qytetit, por ende nuk ...

Intensifikohen luftimet në qytetin kurd Kobani

Ilirida - 11.10.2014

Luftimet po intensifikohen në qytetin kurd Kobani në Siri pranë kufirit me Turqinë, ndërkohë që forcat e grupit Shteti Islamik rrisin kontrollin e territorit.

Pamje nga lufta e përgjakshme në Kobani mes ISIS dhe kurdëve (VIDEO)

Tetova Sot - 11.10.2014

Luftëtarët e Shtetit Islamik kontrollon të paktën 40% të qytetit sirian Kobani pranë kufirit me Turqinë. Xhihadistët sot kanë publikuar një video të re, në të cilën shihen luftime të ashpra në çdo ...

Kurdët kërcënojnë me kryengritje të re në Turqi

Ilirida - 11.10.2014

Një militant i lartë kurd ka kërcënuar Turqinë me revoltë të re të kurdëve, nëse ajo vazhdon me politikën e mosndërhyrjes në betejën për qytetin sirian të Kobanit.

(VIDEO) Luftime të Mëdha. ISIS pothuajse e pushtoi Kobanin

Shkupi24 - 11.10.2014

Luftarët kurd nuk munden dot t’i rezistojnë invazionit të ISIS dhe po kërkojnë intervenim nga shtetet e huaja. Koalicioni botëror kundër shtetit islamik ende vazhdon bombardimet nga ajri, mirëpo kjo ...

Kobani, aty ku luftojnë edhe gratë

Republika - 11.10.2014

Në qytetin Kobani , në kufirin siriano-turk luftohet në çdo rrugë. Janë kontradiktore lajmet por mësohet se ai ende nuk ka rënë në duart e luftëtarëve të Shtetit Islamik.

Pamje nga lufta e përgjakshme në Kobani (Video)

Republika - 11.10.2014

Luftëtarët e Shtetit Islamik kontrollon të paktën 40 përqind të qytetit sirian Kobani pranë kufirit me Turqinë. Xhihadistët sot kanë publikuar një video të re, në të cilën shihen luftime të ashpra në ...

Kurdët kërcënojnë me kryengritje të re në Turqi

Republika - 11.10.2014

Një militant i lartë kurd ka kërcënuar Turqinë me revoltë të re të kurdëve, nëse ajo vazhdon me politikën e mosndërhyrjes në betejën për qytetin sirian të Kobanit.

SHBA me sulme të reja në Kobani

Evropaelire - 10.10.2014

07:15 SHBA me sulme të reja në Kobani 07:07 SHBA: Rusisë nuk i hiqen sanksionet, pa i larguar trupat nga ...

Vritën Dy policë në turqi

Zhurnal - 10.10.2014

Dy policë janë vrarë dhe një tjetër është plagosur në lindje të Turqisë. Bëhet e ditur se tre policët janë sulmuar derisa po patrullonin në Provicën Bingol, më 9 tetor.

Dilema e Turqisë në Siri

Evropaelire - 10.10.2014

Militantët e Shtetit Islamik kërcënojnë të pushtojnë qytetin sirian të Kobanit, të banuar me shumicë kurde. Ankaraja është zotuar se do ta mbrojë, por kur bëhet fjalë për mbështetjen e fjalëve të saj ...

SHBA me sulme të reja në Kobani

Alsat - 10.10.2014

Ushtria amerikane, ka zhvilluar nëntë sulme të reja kundër militantëve të Shtetit Islamik (IS) përreth Kobanit në Siri, më 9 tetor. Në një deklaratë lëshuar nga Qendra Komanduese e SHBA-së, thuhet se ...

Vriten dy policë në Turqi

Alsat - 10.10.2014

Dy policë janë vrarë dhe një tjetër është plagosur në lindje të Turqisë. Bëhet e ditur se tre policët janë sulmuar derisa po patrullonin në Provicën Bingol, më 9 tetor.

Vriten dy policë, situatë e tensionuar në Turqi

Lajmi.net - 10.10.2014

Dy policë turq janë vrarë dhe një tjetër është plagosur në një pritë të organizuar ndaj tyre në orët e hershme të mëngjesit të së premtes. Sipas autoriteteve turke, tre policët janë sulmuar derisa po ...

Vriten dy policë në Turqi

Almakos - 10.10.2014

Dy policë janë vrarë dhe një tjetër është plagosur në lindje të Turqisë. Bëhet e ditur se tre policët janë sulmuar derisa po patrullonin në Provicën Bingol, më 9 tetor.

SHBA me sulme të reja në Kobani

Almakos - 10.10.2014

Ushtria amerikane, ka zhvilluar nëntë sulme të reja kundër militantëve të Shtetit Islamik (IS) përreth Kobanit në Siri, më 9 tetor. Në një deklaratë lëshuar nga Qendra Komanduese e SHBA-së, thuhet se ...

SHBA me sulme të reja në Kobani

Lajm - 10.10.2014

Ushtria amerikane, ka zhvilluar nëntë sulme të reja kundër militantëve të Shtetit Islamik (IS) përreth Kobanit në Siri, më 9 tetor. Në një deklaratë lëshuar nga Qendra Komanduese e SHBA-së, thuhet se ...

Turqi, dy policë të vrarë një i plagosur

Lajm - 10.10.2014

Dy policë janë vrarë dhe një tjetër është plagosur në lindje të Turqisë. Bëhet e ditur se tre policët janë sulmuar derisa po patrullonin në Provicën Bingol, më 9 tetor.

ShBA me sulme të reja në Kobani

Albtime - 10.10.2014

Ushtria amerikane, ka zhvilluar nëntë sulme të reja kundër militantëve të Shtetit Islamik (IS) përreth Kobanit në Siri, më 9 tetor. Në një deklaratë lëshuar nga Qendra Komanduese e SHBA-së, thuhet se ...

Dilema e Turqisë në Siri

Zhurnal - 10.10.2014

Militantët e Shtetit Islamik kërcënojnë të pushtojnë qytetin sirian të Kobanit, të banuar me shumicë kurde. Ankaraja është zotuar se do ta mbrojë, por kur bëhet fjalë për mbështetjen e fjalëve të saj ...

Dilema e Turqisë në Siri

Shqipmedia - 10.10.2014

Militantët e Shtetit Islamik kërcënojnë të pushtojnë qytetin sirian të Kobanit, të banuar me shumicë kurde. Ankaraja është zotuar se do ta mbrojë, por kur bëhet fjalë për mbështetjen e fjalëve të saj ...

Vriten dy policë, situatë e tensionuar në Turqi

Portalb - 10.10.2014

Lajme lidhur me temën SHBA, vazhdojnë protestat për vrasjen e zezakut Davutoglu: Turqia nuk do të sakrifikojë rendin dhe ligjin e saj Turqia lindore në flakë, vriten 21 protestues kurdë (Foto) Kobani ...

Vriten dy policë, situatë e tensionuar në Turqi

Albtime - 10.10.2014

Dy policë turq janë vrarë dhe një tjetër është plagosur në një pritë të organizuar ndaj tyre në orët e hershme të mëngjesit të së premtes. Sipas autoriteteve turke, tre policët janë sulmuar derisa po ...

NYT: Loja e rrezikshme e zotit Erdogan

Portalb - 10.10.2014

Lajme lidhur me temën Vriten dy policë, situatë e tensionuar në Turqi Davutoglu: Turqia nuk do të sakrifikojë rendin dhe ligjin e saj Turqia lindore në flakë, vriten 21 protestues kurdë (Foto) Kobani ...

NYT: Loja e rrezikshme e zotit Erdogan

Albtime - 10.10.2014

P residenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, njëherë ka pasur aspirata për ta udhëhequr botën myslimane, shkruan në fillim të editorialit të vet e përditshmja New York Times, dhe konstaton se në ...

Trazira në Turqi, 10 të vrarë, kërkojnë të sulmohet ISIS

Albtime - 10.10.2014

Të paktën 10 persona janë vrarë në Truqi në ditën e katërt të protestave të dhunshme mbi fatin e qytetit kurd të Kobanit, të sulmuar nga xhihadistët e shtetit islamik në Siri.

Trazira në Turqi, 10 të vrarë, kërkojnë të sulmohet ISIS

Almakos - 10.10.2014

Të paktën 10 persona janë vrarë në Truqi në ditën e katërt të protestave të dhunshme mbi fatin e qytetit kurd të Kobanit, të sulmuar nga xhihadistët e shtetit islamik në Siri.

Loja e rrezikshme e zotit Erdogan (New York Times)

ikub - 10.10.2014

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, njëherë ka pasur aspirata për ta udhëhequr botën myslimane, shkruan në fillim të editorialit të vet e përditshmja New York Times, dhe konstaton se në kohën ...

SHBA me sulme të reja në Kobani

Koha.net - 10.10.2014

Ushtria amerikane, ka zhvilluar nëntë sulme të reja kundër militantëve të Shtetit Islamik (IS) përreth Kobanit në Siri. Në një deklaratë lëshuar nga Qendra Komanduese e SHBA-së, thuhet se 6 sulme ...

Vriten dy policë në Turqi

Koha.net - 10.10.2014

Dy policë janë vrarë dhe një tjetër është plagosur në lindje të Turqisë. Bëhet e ditur se tre policët janë sulmuar derisa po patrullonin në Provincën Bingol, më 9 tetor.

Kobani: Sulmet amerikane zmbrapsin ISIS

Ora news - 10.10.2014

Forcat ajrore të drejtuara nga Shtetet e Bashkuara duket se po arrijnë të zmbrapsin militantët e shtetit islamik nga Kobani. Një zyrtar i lartë amerikan bëri të ditur se ekstremistët po tërhiqeshin ...

Trazira në Turqi, 10 të vrarë, kërkojnë të sulmohet ISIS

Koha.net - 10.10.2014

Ankara, 10 tetor - Të paktën 10 persona janë vrarë në Truqi në ditën e katërt të protestave të dhunshme mbi fatin e qytetit kurd të Kobanit, të sulmuar nga xhihadistët e shtetit islamik në Siri.

Militantët e IS-it avancojnë në qytetin Kobani

Koha.net - 10.10.2014

Aktivistët sirianë thonë se militantët e Shtetit Islamik kanë avancuar më thellë në qytetin sirian Kobani, në kufirin me Turqinë. Aktivistët e Observatorit sirian për të drejtat e njeriut, me seli në ...

Vazhdojnë luftimet në qytetin sirian të Kobanit

VOA - 10.10.2014

Ushtria amerikane po i vazhdon sulme ajrore ndaj objektivave të Shtetit Islamik në Kobani, qyteti kurd përgjatë kufirit mes Sirisë dhe Turqisë, që rrezikon të bjerë nën kontrollin e militantëve.

Vriten dy policë në Turqi, shqyrtohen sulmet kundër ISIS

Shkupi24 - 10.10.2014

Dy policë janë vrarë dhe një tjetër është plagosur në lindje të Turqisë. Bëhet e ditur se tre policët janë sulmuar derisa po patrullonin në Provicën Bingol, më 9 tetor.

SHBA me sulme të reja në Kobani

Ilirida - 10.10.2014

Ushtria amerikane, ka zhvilluar nëntë sulme të reja kundër militantëve të Shtetit Islamik (IS) përreth Kobanit në Siri, më 9 tetor. Në një deklaratë lëshuar nga Qendra Komanduese e SHBA-së, thuhet se ...

Trazirat në Turqi, 31 të vrarë brenda 4 netësh, kërkohet të sulmohet ISIS

Shqiptarja - 10.10.2014

TURQI - Të paktën 31 persona janë vrarë dhe 360 të tjerë kanë mbetur të plagosur në katërt ditë protesta të dhunshme në Turqi mbi fatin e qytetit kurd të Kobanit, të sulmuar nga xhihadistët e shtetit ...

Trazira,turqit kërkojnë të sulmohet ISIS-i !

InfoGlobi - 10.10.2014

Të paktën 10 persona janë vrarë në Truqi në ditën e katërt të protestave të dhunshme mbi fatin e qytetit kurd të Kobanit, të sulmuar nga xhihadistët e shtetit islamik në Siri.

Vriten dy policë, situatë e tensionuar në Turqi

Tetova Sot - 10.10.2014

Dy policë turq janë vrarë dhe një tjetër është plagosur në një pritë të organizuar ndaj tyre në orët e hershme të mëngjesit të së premtes. Sipas autoriteteve turke, tre policët janë sulmuar derisa po ...

Turqia në hall me Sirinë

InfoGlobi - 10.10.2014

Militantët e Shtetit Islamik kërcënojnë të pushtojnë qytetin sirian të Kobanit, të banuar me shumicë kurde. Ankaraja është zotuar se do ta mbrojë, por ka dilema kur bëhet fjalë për mbështetjen e ...

Dilema e Turqisë në Siri

Gazeta Tema - 10.10.2014

Militantët e Shtetit Islamik kërcënojnë të pushtojnë qytetin sirian të Kobanit, të banuar me shumicë kurde. Ankaraja është zotuar se do ta mbrojë, por kur bëhet fjalë për mbështetjen e fjalëve të saj ...

Dilema e Turqisë në Siri

Shkupi24 - 10.10.2014

Militantët e Shtetit Islamik kërcënojnë të pushtojnë qytetin sirian të Kobanit, të banuar me shumicë kurde. Ankaraja është zotuar se do ta mbrojë, por kur bëhet fjalë për mbështetjen e fjalëve të saj ...

Publikohen videot e para të luftës në Kobani (VIDEO)

Ilirida - 10.10.2014

Disa raportues në rrjetin social Twitter, kanë publikuar videot e para brenda qytetit Kobani, e cila tanimë është shënjestër e xhihadistëve të ISIS-it.

Vritën dy policë në Turqi

Republika - 10.10.2014

Dy policë janë vrarë dhe një tjetër është plagosur në lindje të Turqisë. Bëhet e ditur se tre policët janë sulmuar derisa po patrullonin në Provicën Bingol, më 9 tetor.

Davutoglu: Turqia nuk do të sakrifikojë rendin dhe ligjin e saj

Albnews - 10.10.2014

"Qeveria turke nuk do të sakrifikojë rendin dhe ligjin e shtetit të saj-të gjithë duhet ta dini këtë," ka thënë kryeminsitri turk Ahmet Davutoglu në një “Samit të Sigurisë” që ai mbajti për shkak të ...

Koban, nëntë sulme të reja ndaj IS

AlbanianScreen - 10.10.2014

Kobani - Nëntë sulme të reja janë zhvilluar nga aleanca e udhëhequr nga SHBA kundër militantëve të Shtetit Islamik. Në një deklaratë të Qendrës Komanduese të SHBA-së, thuhet se 6 sulme ajrore në jug ...

SHBA me sulme të reja në Kobani

Republika - 10.10.2014

Ushtria amerikane, ka zhvilluar nëntë sulme të reja kundër militantëve të Shtetit Islamik (IS) përreth Kobanit në Siri, më 9 tetor. Në një deklaratë lëshuar nga Qendra Komanduese e SHBA-së, thuhet se ...

Vriten dy policë në Turqi

Shprehja - 10.10.2014

Dy policë janë vrarë dhe një tjetër është plagosur në lindje të Turqisë. Bëhet e ditur se tre policët janë sulmuar derisa po patrullonin në Provicën Bingol, më 9 tetor.

Trazira në Turqi, 10 të vrarë, kërkojnë të sulmohet ISIS

Republika - 10.10.2014

Të paktën 10 persona janë vrarë në Truqi në ditën e katërt të protestave të dhunshme mbi fatin e qytetit kurd të Kobanit, të sulmuar nga xhihadistët e shtetit islamik në Siri.

ISIS merr gjysmën e qytetit Kobani

Republika - 10.10.2014

Të paktën 40 përqind nga teritori i qytetit Kobani ka rrënë në duart e xhihaditëve të ISiS-it, njofton qendra për monitorm të të drejtave të njëriut në Siri.

SHBA: S’mund ta ndalim pushtimin e Kobanit nga ISIS

Gazeta Start - 09.10.2014

SHBA-ja dhe Britania e Madhe kanë paralajmëruar se sulmet ajrore me raketa nuk mund t’i ndalin militantët e ISIS nga pushtimi i qytetit strategjik i Kobanit.

Çavusoglu: Mos prisni që Turqia të luftojë e vetme ISIS-in

Gazeta Start - 09.10.2014

Ministri i jashtëm turk thotë se vendi i tij nuk mund të udhëheqë në mënyrë të njëanshme një operacion tokësor kundër militantëve të ISIS në Siri. Mevlut Çavusoglu bëri thirrje për krijimin e një ...

Davutoglu kritikon për rënien e Kobanit

Lajm - 09.10.2014

Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu, ka mbrojtur qeverinë e tij derisa Turqia po përfshihet nga protestat. Ai ka kritikuar gjithë botën për shkak të situatës së krijuar në Kobani.

Nuk mjaftojnë vetëm sulmet ajrore!

Lajmi.net - 09.10.2014

Militantët e “Shtetit Islamik” kanë pushtuar disa pjesë të qytetit kufitar sirian të Kobanit, përkundër përpjekjeve të forcave kurde të ndihmuara nga sulmet ajrore amerikane për të mos lejuar rënien ...

Lojë e rrezikshme - Kobani para rënies

DW - 09.10.2014

Qyteti kurd Kobani gjendet para rënies. Megjithatë Turqia është ende duke pritur dhe në këtë mënyrë po zhvillon një lojë të rrezikshme. Turqia luan kundrejt enklavave kurde në Siri një lojë e ...

Kriza e Kobanit rrezikon procesin e paqes mes kurdëve dhe Turqisë

DW - 09.10.2014

Kurdët e akuzojnë Ankaranë se ajo shpreson që nëse Kobani do të bjerë në dorë të IS-it mund të shkatërrohen organet vetëqeverisëse kurde në veri të Sirisë.

Aleanca shqyrton sulme ushtarake tokësore

Lajm - 09.10.2014

Diplomatët e lartë të Shteteve të Bashkuara dhe të Britanisë njoftuan se do të marrin në konsideratë mbështetjen e krijimit të një zone tampon brenda Sirisë, për të forcuar kufirin turk kundër ...

NYT: Loja e rrezikshme e zotit Erdogan

Evropaelire - 09.10.2014

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, njëherë ka pasur aspirata për ta udhëhequr botën myslimane, shkruan në fillim të editorialit të vet e përditshmja New York Times , dhe konstaton se në ...

Davutoglu: Turqia nuk do të sakrifikojë rendin dhe ligjin e saj

Albtime - 09.10.2014

"Qeveria turke nuk do të sakrifikojë rendin dhe ligjin e shtetit të saj-të gjithë duhet ta dini këtë," ka thënë kryeminsitri turk Ahmet Davutoglu në një “Samit të Sigurisë” që ai mbajti për shkak të ...

NYT: Loja e rrezikshme e Recep Tayyip Erdogan

Lajm - 09.10.2014

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, njëherë ka pasur aspirata për ta udhëhequr botën myslimane, shkruan në fillim të editorialit të vet e përditshmja New York Times, dhe konstaton se në kohën ...

Davutoglu: Turqia nuk do të sakrifikojë rendin dhe ligjin e saj

Portalb - 09.10.2014

Lajme lidhur me temën Turqia lindore në flakë, vriten 21 protestues kurdë (Foto) Kobani është “gati të bjerë” Biden i kërkon falje Erdoganit Turqia i bënë thirrje botës për ta ndihmuar me refugjatët ...

Turqia nuk e sulmon e vetme ISIL-in

Lajmi.net - 09.10.2014

Ministri i jashtëm turk, Mevlut Çavusoglu, ka deklaruar të enjten se nuk është realiste që Aleanca e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të pres që Turqia të kryej e vetme një operacion tokësor kundër ...

Koha që Turqia të ndalojë së ndenjuri duarkryq (Indipendent)

ikub - 09.10.2014

Qyteti sirian, por në fakt kurd i Kobanit, i rrethuar nga të trija anët nga forcat e Shtetit Islamik, është në prag të rënies, shkruan gazeta Independent.

Kerry: Avancimi i IS në Kobani është tragjedi

Ina - 09.10.2014

Avancimi i militantëve të Shtetit Islamik (IS) në Kobani, kufirin sirian, është tragjedi, megjithatë kjo nuk do të pengojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët e saj, që të vazhdojnë me ...

Kerry: Avancimi i IS në Kobani është tragjedi

Lajm - 09.10.2014

Avancimi i militantëve të Shtetit Islamik (IS) në Kobani, kufirin sirian, është tragjedi, megjithatë kjo nuk do të pengojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët e saj, që të vazhdojnë me ...

Luftimet në Kobani

VOA - 09.10.2014

Luft ëtarët e Shtetit Islamik po përparojnë drej qytetit kufitar sirian të Kobanit, dhe Departamenti amerikan i Shtetit thotë se vetëm sulmet ajrore nuk janë të mjaftueshme për të mposhtur militantët.

Sulme të reja të koalicionit kundër militantëve të Shtetit Islamik

Koha.net - 09.10.2014

Ushtria e Shteteve të Bashkuara dhe vendet aleate i kanë ndërmarrë tetë sulme ajrore kundër caqeve të grupit militant, Shteti Islamik, afër qytetit të rrethuar sirian, Kobani.

Sulme të reja të koalicionit kundër ISIS

Telegrafi - 09.10.2014

Ushtria e Shteteve të Bashkuara dhe vendet aleate i kanë ndërmarrë tetë sulme ajrore kundër caqeve të grupit militant, Shteti Islamik, afër qytetit të rrethuar sirian, Kobani.

Luftimet në Kobani, DASH: Sulmet ajrore s’mjaftojnë

Panorama - 09.10.2014

Luftëtarët e Shtetit Islamik po përparojnë drej qytetit kufitar sirian të Kobanit, nderkohe qe Departamenti amerikan i Shtetit thotë se vetëm sulmet ajrore nuk janë të mjaftueshme për të mposhtur ...

Vetëm sulmet ajrore s’e ndalin përparimin e ISIS-it në Koban

Koha.net - 09.10.2014

Luftëtarët e Shtetit Islamik po përparojnë drejt qytetit kufitar sirian të Kobanit, dhe Departamenti amerikan i Shtetit thotë se vetëm sulmet ajrore nuk janë të mjaftueshme për të mposhtur militantët.

NYT: Loja e rrezikshme e zotit Erdogan

Ora news - 09.10.2014

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, njëherë ka pasur aspirata për ta udhëhequr botën myslimane, shkruan në fillim të editorialit të vet e përditshmja New York Times, dhe konstaton se në kohën ...

NYT: Loja e rrezikshme e Erdoganit

Telegrafi - 09.10.2014

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, njëherë ka pasur aspirata për ta udhëhequr botën myslimane, shkruan në fillim të editorialit të vet e përditshmja New York Times, dhe konstaton se në kohën ...

NYT: Turqia e Erdoganit ndihmon Shtetin Islamik

Koha.net - 09.10.2014

Gazeta amerikane, New York Times raporton se Rexhep Erdogan, tani president i Turqisë, i ka mundësuar Shtetit Islamik që përmes Turqisë të armatoset, t’i bashkëngjiten luftëtarë dhe të sigurojë të ...

Kriza e Kobanit rrezikon procesin e paqes mes kurdëve dhe Turqisë

Mapo - 09.10.2014

Kurdët e akuzojnë Ankaranë se ajo shpreson që nëse Kobani do të bjerë në dorë të IS-it mund të shkatërrohen organet vetëqeverisëse kurde në veri të Sirisë.

Kerry: Avancimi i ISIS-it në Kobani është tragjedi

Telegrafi - 09.10.2014

Avancimi i militantëve të Shtetit Islamik (IS) në Kobani, kufirin sirian, është tragjedi, megjithatë kjo nuk do të pengojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët e saj, që të vazhdojnë me ...

Rreziku nga IS, kreu i NATO-s në Turqi, Erdogan kërkon krijimin e një zone sigurie

Ora news - 09.10.2014

Turqi - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është takuar me udhëheqësit turq të enjten, teksa luftëtarët e shtetit islamik kanë konfiskuar më shumë se një të tretën e qytetit kufitar ...

Aleanca shqyrton sulme ushtarake tokësore

Vision Plus - 09.10.2014

Diplomatët e lartë të Shteteve të Bashkuara dhe të Britanisë njoftuan se do të marrin në konsideratë mbështetjen e krijimit të një zone tampon brenda Sirisë, për të forcuar kufirin turk kundër ...

“New York Times”: Ja loja e Erdoganit me IS-in dhe Obamën

Gazeta Idea - 09.10.2014

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, njëherë ka pasur aspirata për ta udhëhequr botën myslimane, shkruan në fillim të editorialit të vet e përditshmja New York Times, dhe konstaton se në kohën ...

Dështon SHBA’ja, ISIS’i merr qytetin Kobani (Video)

Ilirida - 09.10.2014

Ushtria amerikane ka bërë të ditur të mërkurën se sulmet ajrore nuk do ta shpëtojnë qytetin sirian Kobani nga pushtimi i militantëve të Shtetit Islamik që kanë marrë shumicën e territorit të Sirisë ...

Kobani në duart e militantëve të ISIS SHBA: Sulmet ajrore nuk mjaftojnë

Shqiptarja - 09.10.2014

Sulmet ajrore amerikanë nuk janë efikase për të ndaluar ofensivën e luftëtarëve të Shtetit Islamik drejt qytetit kufitar sirian të Kobanit. Këtë e ka pranuar vet Departamenti amerikan i Shtetit, e ...

Kerry: Uashingtoni shumë i shqetësuar për Kobanin

Tetova Sot - 09.10.2014

SHBA-ja është shumë e shqetësuar për rrethimin e Kobanit nga Shteti Islamik (ISID), por qëndron i fokusuar në objektivin për të goditur aftësitë operacionale të ISID-it, deklaroi sekretari amerikan i ...

Avancimi i IS në Kobani, tragjedi

InfoGlobi - 09.10.2014

Sekretari amerikan, John Kerry, ka thënë se avancimi i militantëve të Shtetit Islamik (IS) në Kobani, kufirin sirian, është tragjedi, megjithatë kjo nuk do të pengojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës ...

NYT: Loja e rrezikshme e zotit Erdogan

Express - 09.10.2014

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, njëherë ka pasur aspirata për ta udhëhequr botën myslimane, shkruan në fillim të editorialit të vet e përditshmja New York Times, dhe konstaton se në kohën ...

Sulme të reja kundër militantëve të Shtetit Islamik

Republika - 09.10.2014

Ushtria e Shteteve të Bashkuara dhe vendet aleate i kanë ndërmarrë tetë sulme ajrore kundër caqeve të grupit militant, Shteti Islamik, afër qytetit të rrethuar sirian, Kobani.

Sulme të reja ajrore kundër ISIS në Kobani

AlbanianScreen - 09.10.2014

Kobani - Shtetet e Bashkuara dhe vendet aleate kanë ndërmarë sulme të tjera ajrore kundër grupit militantë të Shtetit Islamik afër Kobanit. Në njoftimin e komandës qëndrore të ushtrisë amerikane ...

NYT: Loja e rrezikshme e Erdoganit

Republika - 09.10.2014

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, njëherë ka pasur aspirata për ta udhëhequr botën myslimane, shkruan në fillim të editorialit të vet e përditshmja New York Times, dhe konstaton se në kohën ...

Sulmet ajrore frenojnë ISIS-in në Kobani

Gazeta Start - 08.10.2014

Koalicioni i udhëhequr nga SHBA ka kryer të tjera sulme mbi luftëtarët e ISIS në qytetin kufitar mes Turqisë dhe Sirisë, Kobani. Luftëtarët sirianë kurdë thanë se sulmet ishin efektive por duhet të ...

SHBA bombardon ISIS në Koban

Ina - 08.10.2014

Shumë bombardime të njëpasnjëshme nga ajri tronditën qytetin e Kobanit. Përparimi i forcave të ISIS në atë zonë, ngjalli reagim të menjëhershëm tek forcat e koalicionit ndërkombëtar.

Luftëtarja kurde që po vret terrorist&eu...

Albtime - 08.10.2014

Femrat kurde po bëhen luftëtare, sepse e duan lirinë. Kështu përfundon rrëfimin e saj një femër kurde që po vret terroristë të ISIS-it. Ajo flet me krenari për luftën që po bën, në kohën kur qyteti i ...

Kërkohet ndërhyrje ndërkombëtare në Kobani

Evropaelire - 08.10.2014

07:03 Kërkohet ndërhyrje ndërkombëtare në Kobani 06:54 Sot ndahet Nobeli për ...

Vazhdon konflikti Indi/Pakistan - Vritën pesë civilë

Evropaelire - 08.10.2014

20:02 Vazhdon konflikti Indi/Pakistan - Vritën pesë civilë 19:44 Rritet numri i viktimave nga Ebola – 3,879 të vdekur 19:28 Tampon zonë, në Kobani 18:58 Maqedonia, merr kritika të shumta në raportin ...

Një përfaqësues kurd: Nëse IS nuk ndalohet, mund të arrijë deri në Bullgari dhe Rumani

Idividi - 08.10.2014

Bukuresht, 7 tetor 2014 (MIA) - Një përfaqësues i kurdëve sirianë paralajmëroi se grupi terrorist "Shteti islamik" mund t'i okupojë Turqinë, Bullgarinë dhe Rumaninë, nëse nuk ndalohet.

SHBA: Fushata kundër Shtetit Islamik e "dobishme"

SOT - 08.10.2014

Fushata ajrore kundër Shtetit Islamik pranë qytetit sirian Kobani ishte e "dobishme". Kështu e kanë cilësuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës, fushatën kundër ISIS, ndërsa protestuesit pro-kurdë bëjnë ...

Turqia - Një aleat i vështirë

DW - 08.10.2014

Pse Turqia heziton të sulmojë IS-in. Por ushtria nuk mund të bëjë sehir se si luftëtarët e IS-it po shfarosin popullsinë civile kurde para syve të tyre.

Kërkohet ndërhyrje ndërkombëtare në Kobani

Alsat - 08.10.2014

I dërguari i Kombeve të Bashkuara në Siri i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që t’iu përgjigjet urgjentisht sulmeve të militantëve të Shtetit Islamik në qytetin kurd të Sirisë, Kobani.

Kobani është “gati të bjerë”

Portalb - 08.10.2014

Lajme lidhur me temën Turqia e gatshme, por kërkon qasje gjithëpërfshirëse për intervenim në Siri Flamuri i zi i ISIS ngritet në kufirin me Turqinë (VIDEO) Biden i kërkon falje Erdoganit NYT: Tmerri ...

Kobani beteja vendimtare, ISIS mund ti afrohet Evropës? (FOTO LAJM)

Albeu.com - 08.10.2014

Një zyrtar kurd ka paralajmëruar se ISIS, në rast se nuk ndalet mund të okupojë më tej Bullgarinë, Turqinë dhe Rumaninë. Zyrtari Garib Hasu ka sqaruar se beteja në Kobani është vendimtare lidhur me ...

Koha që Turqia të ndalojë së ndenjuri duarkryq

Evropaelire - 08.10.2014

Qyteti sirian, por në fakt kurd i Kobanit, i rrethuar nga të trija anët nga forcat e Shtetit Islamik, është në prag të rënies, shkruan gazeta Independent .

Turqia - Një aleat i vështirë

Lajm - 08.10.2014

Pse Turqia heziton të sulmojë IS-in. Por ushtria nuk mund të bëjë sehir, se si luftëtarët e IS-it po shfarosin popullsinë civile kurde para syve të tyre Milicët e "Shtetit Islamik" gjenden direkt në ...

Koha që Turqia të ndalojë së ndenjuri duarkryq në lidhje me Shtetin Islamik

Shqipmedia - 08.10.2014

Qyteti sirian, por në fakt kurd i Kobanit, i rrethuar nga të trija anët nga forcat e Shtetit Islamik, është në prag të rënies, shkruan gazeta Independent.

Turqia - Një aleat i vështirë

Albtime - 08.10.2014

Milicët e "Shtetit Islamik" gjenden direkt në kufi me Turqinë në qytetin sirian Kobani. Nga territori turk mund të shihen flamujtë e tyre të zi. Kobani kërcënohet prej një gjakderdhjeje në radhët e ...

Nëse ISIL-i pushton Kobanin, kurdët do ta “pushtojnë” Turqinë

Lajmi.net - 08.10.2014

Kobani, qytet sirian, disa qindra metra larg kufirit me Turqinë, i populluar me kurdë, nëse bie në duar të militantëve sunitë të “Shtetit Islamik”, mund të jetë shkas që lufta të fillojë edhe në ...

Shtohen sulmet ajrore në Kobani

Lajmi.net - 08.10.2014

Militantët e “Shtetit Islamik” janë tërhequr nga disa pozicione të tyre në qytetin kufitar sirian, Kobani, pas sulmeve të intensifikuara ajrore nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët tjerë që po ...

Organizatat siriane apelojnë për shpëtim të Kobanes

Idividi - 08.10.2014

Ankara, 8 tetor 2014 (MIA) - Disa organizata siriane për mbrojtjen e të drejtave të njeriut apeluan deri te bashkësia ndërkombëtare që ta shpëtojë qytetin sirian Kobane nga grupi Shtetit Islamik.

Militantët e Shtetit Islamik tërhiqen nga disa pozicione të Kobanit

Idividi - 08.10.2014

Bejrut, 8 tetor 2014 (MIA) - Militantët e Shtetit Islamik (SHI) janë tërhequr nga disa pozicione të tyre në qytetin sirian të Kobanit, pas sulmeve të intensifikuara ajrore nga SHBA.

IS tërhiqet nga disa pozicione të Kobanit

Alsat - 08.10.2014

Militantët e Shtetit Islamik (IS) janë tërhequr nga disa pozicione të tyre në qytetin sirian të Kobanit, pas sulmeve të intensifikuara ajrore nga Shtetet e Bashkuara.

Protestat në Turqi, 14 kurdë të vrarë

Alsat - 08.10.2014

Në Turqi, së paku 14 kurdë janë vrarë nga përleshjet me policinë, gjatë protestave, për shkak të refuzimit të Turqisë për të ndihmuar dhe mbrojtur, qytetin Kobani në Siri, që gjendet në kufi me ...

Turqia, një aleat i vështirë (Christoph Hasselbach)

ikub - 08.10.2014

Milicët e "Shtetit Islamik" gjenden direkt në kufi me Turqinë në qytetin sirian Kobani. Nga territori turk mund të shihen flamujt e tyre të zi. Kobani kërcënohet prej një gjakderdhjeje në radhët e ...

Tampon zonë, në Kobani

Zhurnal - 08.10.2014

Diplomatët e lartë të Shteteve të Bashkuara dhe të Britanisë, thonë se do të marrin në konsideratë mbështetjen e krijimit të një tampon zone brenda Sirisë, për të forcuar kufirin turk kundër ...

​Dështojnë SHBA'të, ISIS merr qytetin Kobani (Video)

Almakos - 08.10.2014

Ushtria amerikane ka bërë të ditur të mërkurën se sulmet ajrore nuk do ta shpëtojnë qytetin sirian Kobani nga pushtimi i militantëve të Shtetit Islamik që kanë marrë shumicën e territorit të Sirisë ...

SHBA, sulmet ajrore në Kobani "të dobishme"

VOA - 08.10.2014

Shtetet e Bashkuara thonë se fushata ajrore kundër Shtetit Islamik pranë qytetit sirian Kobani ishte e "dobishme", ndërkohë që protestuesit pro-kurdë bënë thirrje për mbështetje më të madhe nga ...

ISIS-i mund të arrijë deri në Bullgari

Yll Press - 08.10.2014

Situata në qytetin sirian të Kobani është vendimtare. Nëse grupi terrorist “Shteti Islamik”, merr nën kontroll këtë zonë, atëherë do të ndahen të dy rajonet kurde siriane Afrin dhe Xhezire, të cilat ...

Kobani, ISIS ante portas

Koha.net - 08.10.2014

Shtetet e Bashkuara thonë se fushata ajrore kundër Shtetit Islamik pranë qytetit sirian Kobani ishte e "dobishme", ndërkohë që protestuesit prokurdë bënë thirrje për mbështetje më të madhe nga ...

Kobani jo shqetësim për SHBA, prioritet ekzekutimi i drejtuesve të IS

Ora news - 08.10.2014

SHBA- Në dy ditët e fundit emri i qytetit Kobani është bërë i njohur të gjithë botën. Luftimet vazhdojnë mes forcave kurde dhe militantëve të Shtetit Islamik, dhe duket se këta të fundit do të ...

IS tërhiqet nga disa pozicione të Kobanit

Koha.net - 08.10.2014

Militantët e Shtetit Islamik (IS) janë tërhequr nga disa pozicione të tyre në qytetin sirian të Kobanit, pas sulmeve të intensifikuara ajrore nga Shtetet e Bashkuara.

Erdogan, SHBA-ve: Bombat s’mjaftojnë, luftoni në terren

Panorama - 08.10.2014

Nga luftimet në Kobani Presidenti turk, Rexhep Tayip Erdogan, tha të martën se qyteti sirian Kobani ku po kruhen luftime të ashpra rrezikon realisht të bjerë në duart e ISIS dhe i bëri thirrje ...

Turqi: Përleshje mes policisë dhe protestuesve pro-kurdë

VOA - 08.10.2014

Të paktën 12 vetë kanë vdekur në Turqi, pas përleshjeve mes policisë dhe protestuesve pro-kurdë , të cilët duan që qeveria të ndihmojë kurdët në Sirinë fqinjë të luftojë me militantët e Shtetit ...

Luftime të ashpra në kufirin Turqi-Siri, vriten 18 persona

Ora news - 08.10.2014

Sulmet ajrore të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë zbrapsur sot militantët e Shtetit Islamik nga qyteti sirian Kobani. Lajmi është konfirmuar edhe nga zëvendësminitri i Jashtëm i ...

SHBA merr në dorë rolin e Turqisë ndaj ISIS-it

Telegrafi - 08.10.2014

Sekretari amerikan John Kerry, ka thënë se sot do të merret vendimi, për rolin që do të duhet të marrë Turqia, dhe vendet e tjera në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik (IS).

Turqia do të vendosë për rolin kundër Shtetit Islamik

VOA - 08.10.2014

Sekretari i Shtetit John Kerry tha sot se strategjia e koalicionit kundër Shtetit Islamik po “evoluon”, me vendime mbi rolin e Turqisë dhe vendeve të tjera që ndryshojnë “me orë, ose ditë”.

ISIS-i ia merr Amerikës qytetin sirian Kobani

Koha.net - 08.10.2014

Ushtria amerikane ka bërë të ditur të mërkurën se sulmet ajrore nuk do ta shpëtojnë qytetin sirian Kobani nga pushtimi i militantëve të Shtetit Islamik që kanë marrë shumicën e territorit të Sirisë ...

Çfarë po ”ZIHET” në kufirin Turko-Sirian ?!?

Shkupi24 - 08.10.2014

Kufiri turk ka qenë një vatër e nxehtë nga të dyja anët e tij. Ndërsa koalicioni ndërkombëtar zhvillonte bombardime në qytetin sirian Koban, në anën tjetër, brenda kufirit u shënuan përleshje mes ...

Turqia, një aleat i vështirë

Durres Lajm - 08.10.2014

- Pse Turqia heziton të sulmojë IS-in. Por ushtria nuk mund të bëjë sehir se si luftëtarët e IS-it po shfarosin popullsinë civile kurde para syve të tyre.

14 të vdekur në Turqi

InfoGlobi - 08.10.2014

Se paku 14 kurdë janë vrarë gjatë protestave të mbajtura sot në Turqi për shkak të refuzimit të Turqisë për të ndihmuar qytetin e Kobanit në Siri. Qytet ky i cili gjendet në kufi me Turqinë.

Luftime të ashpra në Kobani pranë Turqisë, vriten 18 persona

Tetova Sot - 08.10.2014

Sulmet ajrore të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë zbrapsur sot militantët e Shtetit Islamik nga qyteti sirian Kobani. Lajmi është konfirmuar edhe nga zëvendësminitri i Jashtëm i ...

Protestat në Turqi – 14 kurdë të vrarë

Shkupi24 - 08.10.2014

Në Turqi, së paku 14 kurdë janë vrarë nga përleshjet me policinë, gjatë protestave, për shkak të refuzimit të Turqisë për të ndihmuar dhe mbrojtjur, qytetin Kobani në Siri, që gjendet në kufi me ...

Dështojnë SHBA’të, ISIS merr qytetin Kobani (Video)

Shkupi24 - 08.10.2014

Ushtria amerikane ka bërë të ditur të mërkurën se sulmet ajrore nuk do ta shpëtojnë qytetin sirian Kobani nga pushtimi i militantëve të Shtetit Islamik që kanë marrë shumicën e territorit të Sirisë ...

Lufta për Kobanin, De Mistura: Të ndërhyhet urgjentisht

AlbanianScreen - 08.10.2014

Siri - Komuniteti ndërkombëtar duhet tu përgjigjet urgjentisht sulmeve të militantëve të Shtetit Islamik në Kobani. Ka qenë ky apeli i të dërguarit të Kombeve të Bashkuara në Siri, Staffan de Mistura.

Dështojnë SHBA’të, ISIS merr qytetin Kobani (Video)

Republika - 08.10.2014

Ushtria amerikane ka bërë të ditur të mërkurën se sulmet ajrore nuk do ta shpëtojnë qytetin sirian Kobani nga pushtimi i militantëve të Shtetit Islamik që kanë marrë shumicën e territorit të Sirisë ...

ISIS ngre flamurin e zi në Kobani, alarmohet Turqia

Gazeta Start - 07.10.2014

Militantët e ISIS po avancojnë orë pas ore në qytetin e Kobanit, ku kanë ngritur flamurin e zi vetëm pak kilometra nga Kufiri mes Sirisë dhe Turqisë. Me gjithë mësymjen, mbrojtësit kurd të qytetit ...

Gjyshet rrëmbejnë armët, Kobani nën tmerrin e ISIS

Gazeta Start - 07.10.2014

Dëshpëruese duket gjendja në qytetin kufitar turko-sirian, Kobani, ku ISIS ka ngritur flamurin e zi të kalifatit dhe po përpiqet të marrë kontrollin e krejt qytetit.

Rusi: Rubla arriti nivelin më të ulët ndaj dollarit

Evropaelire - 07.10.2014

08:19 Siri: Luftime në rrugët e qytetit Kobani 08:06 Mogherini: Për Ballkanin - zgjerimi është rrugë për demokraci 07:30 Obama: Thirrje për ndihmë më të madhe kundër ...

Samusng: Gara intensive po e dëmton profitin

Evropaelire - 07.10.2014

09:38 Shkëmbim i zjarrit nga anijet e dy Koreve 09:23 Spanjë: Rasti i parë i Ebolës jashtë Afrikës 08:29 Rusi: Rubla arriti nivelin më të ulët ndaj dollarit 08:19 Siri: Luftime në rrugët e qytetit ...

Karaxhiç shpreson që të lirohet

Evropaelire - 07.10.2014

20:10 Karaxhiç shpreson që të lirohet 19:56 Rriten protestat e kurdëve në Turqi – vdes njëri prej tyre 19:39 Rusia nuk i përballon planet për shpenzime në ushtri 18:47 8 taliban të vrarë në Pakistan ...

Luftime në rrugë në Kobani

Zhurnal - 07.10.2014

Militantët e IS dhe luftëtarët kurdë sirianë sot po luftojnë në rrugët e qytetit Kobani, një ditë pasi grupi miliant ekstremist sunit e mori kontrollin ndaj pozicioneve strategjike në periferinë ...

Turqia rrezikon unitetin kombëtar nëse toleron masakrimin e kurdëve në Kobane

Lajmi.net - 07.10.2014

Militantët sunitë të Shtetit Islamik po luftojnë me luftëtarët kurdë nëpër rrugët e qytetit sirian Kobani, i cili ndodhet disa qindra metra larg kufirit me Turqinë.

Xhihadistët një hap larg Turqisë

Lajm - 07.10.2014

Siç njoftuan sot agjencitë e lajmeve, përleshjet mes ekstremistëve në radhët e Shtetit Islamik dhe luftëtarëve kurdë kanë vazhduar edhe sot përreth qytetit Kobani, në Siri, i cili gjendet afër ...

Siri, luftime në rrugët e Kobani

Alsat - 07.10.2014

Militantët e Shtetit Islamik dhe luftëtarët kurdë sirianë sot po luftojnë në rrugët e qytetit Kobani, një ditë pasi grupi militant ekstremist sunit e mori kontrollin ndaj pozicioneve strategjike në ...

Protesta në turqi, në mbrojtje të kobanit

Zhurnal - 07.10.2014

Qindra protestues kanë dalë në qytete të ndryshme të Turqisë, për të shprehur pakënaqësitë ndaj qeverisë së tyre, e cila siq thonë ata ka dështuar për të vepruar kundër militantëve të Shtetit Islamik ...

Protesta në Turqi, në mbrojtje të Kobanit

Lajm - 07.10.2014

Qindra protestues kanë dalë në qytete të ndryshme të Turqisë, për të shprehur pakënaqësitë ndaj qeverisë së tyre, e cila siq thonë ata ka dështuar për të vepruar kundër militantëve të Shtetit Islamik ...

Rriten protestat e kurdëve në Turqi – vdes njëri prej tyre

Lajm - 07.10.2014

Kurdët në Turqi, kanë protestuar të martën, kundër dështimit të qeverisë për të mbështetur dhe mbrojtur vendin Kobani në kufi me Sirinë, i cili po sulmohet nga militantët e Shtetit Islamik (IS).

Kobani po "pushtohet" nga ISIS, kurdët protesta në Turqi, vdes një person

SOT - 07.10.2014

Ditën e sotme, kurdët kanë protestuar kundër dështimit të qeverisë për të mbështetur dhe mbrojtur vendin Kobani në kufi me Sirinë, i cili po sulmohet nga militantët e Shtetit Islamik.

Zyrtari kurd: ISIS-i mund të arrijë deri në Bullgari

Lajm - 07.10.2014

Situata në qytetin sirian të Kobani është vendimtare. Nëse grupi terrorist “Shteti Islamik”, merr nën kontroll këtë zonë, atëherë do të ndahen të dy rajonet kurde siriane Afrin dhe Xhezire, të cilat ...

Rritet zemërimi i kurdëve të Turqisë

VOA - 07.10.2014

Luftëtarë kurdë dhe militantët e Shtetit Islamik po zhvillojnë beteja të ashpra për kontrollin e qytetit kufitar Kobani, i njohur gjithashtu si Ayn al-Arab.

Siri: Luftime në rrugët e qytetit Kobani

Telegrafi - 07.10.2014

Forcat kurde janë duke luftuar me militantët e Shtetit Islamik në rrugët e qytetit kufitar sirian, Kobani, në përpjekje për mbrojtjen e qytetit nga militantët.

Rritet zemërimi i kurdëve të Turqisë ndaj ISIS-it

Koha.net - 07.10.2014

Luftëtarë kurdë dhe militantët e Shtetit Islamik po zhvillojnë beteja të ashpra për kontrollin e qytetit kufitar Kobani, i njohur gjithashtu si Ayn al-Arab.

Qyteti i Kobanit, në kufi me Turqinë në dorë të IS

Ora news - 07.10.2014

Sulmet ajrore të koalicionit të udhëhequr nga SHBA nuk kanë ndaluar militantët e Shtetit Islamik të hyjnë në Kobani të hënën e 6 tetorit, një qytet kyç që gjendet vetëm pak kilometra nga kufiri ...

Militantët islamikë ngrenë flamurin në kufi me Turqinë

Mapo - 07.10.2014

Kurdët vazhdojnë luftimet me militantët e ‘Shtetit Islamik’ dhe kërkojnë mbështetje në armatime nga Perëndimi Militantët e ‘Shtetit Islamik’ kanë ngritur flamurin e tyre në një ndërtesë në periferinë ...

ISIS, 1.6 km larg Turqisë, duan të hyjnë në Europë

Panorama - 07.10.2014

Tanket turke të rreshtuara në kufi përballë Kobanit Militantët e Shtetit Islamik ndodhen tashmë vetëm një milje larg Turqisë me marrjen e një pjese të qytetit kufitar sirian, Kobani, ku ata kanë ...

Siri, shtetasi amerikan: Jam këtu për të luftuar përkrah forcave kurde

Ora news - 07.10.2014

Pas muajsh të tërë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendet e tjera Europiane kanë bërë propagandë, e madje kanë miratuar edhe një rezolutë, për të ndalur fluksin e vullnetarëve që shkonin për ...

Shteti Islamik avancon drejt Kobanit

VOA - 07.10.2014

Raundi i fundit i goditjeve ajrore të koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara në Siri nuk ka arritur të ndalë avancimin e ekstremistëve të Shtetit Islamik ndaj qytetit Kobani.

Luftëtarja kurde që po vret terroristët e ISIS-it (Video)

Telegrafi - 07.10.2014

Femrat kurde po bëhen luftëtare, sepse e duan lirinë. Kështu përfundon rrëfimin e saj një femër kurde që po vret terroristë të ISIS-it. Ajo flet me krenari për luftën që po bën, në kohën kur qyteti i ...

Zyrtari kurd: ISIS-i mund të arrijë deri në Bullgari

Telegrafi - 07.10.2014

Zyrtari sirian kurd paralajmëron se grupi terrorist “shteti islamik” mund të okupojë Turqinë, Bullgarinë dhe Rumaninë, në qoftë se nuk ndalet, raporton BTA.

Rriten protestat e kurdëve në Turqi – vdes njëri prej tyre

Koha.net - 07.10.2014

Kurdët në Turqi, kanë protestuar të martën, kundër dështimit të qeverisë për të mbështetur dhe mbrojtur vendin Kobani në kufi me Sirinë, i cili po sulmohet nga militantët e Shtetit Islamik (IS).

Xhihadi i ISIS-it, civilët largohen nga qyteti i Kobanit

Gazeta Idea - 07.10.2014

Koban- Militantët e Shtetit Islamik kanë marrë nën kontroll tre rajone pas depërtimit në qytetin kufitar të Kobanit dhe pas një luftimi të ashpër të zhvilluar në rrugët e tij me luftëtarët ...

Militantët e ISIS përparojnë në Koban

Vision Plus - 07.10.2014

Luftimet e ashpra mes militantëve të Shtetit Islamik dhe kurdëve në qytetin e Kobanit në Siri janë shtuar, teksa vijojnë edhe sulmet ajrore të aleatëve të udhëhequr nga SHBA.

Siri, shtetasi amerikan: Jam këtu për të luftuar përkrah forcave kurde

Shkupi24 - 07.10.2014

Pas muajsh të tërë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendet e tjera Europiane kanë bërë propagandë, e madje kanë miratuar edhe një rezolutë, për të ndalur fluksin e vullnetarëve që shkonin për ...

Erdogan: Kobani çdo moment mund të pushtohet nga ISIS-i

Tetova Sot - 07.10.2014

Qyteti sirian Kobani “në çdo moment do të bjerë” në duart e xhihadistëve, deklaroi sot presidenti turk Rexhep Taip Erdogan. Ai theksoi se është i domosdoshëm operacioni tokësor për ndalim të ...

Zyrtari kurdë: ISIS-i mund të arrijë deri në Bullgari

Tetova Sot - 07.10.2014

Situata në qytetin sirian të Kobani është vendimtare. Nëse grupi terrorist “Shteti Islamik”, merr nën kontroll këtë zonë, atëherë do të ndahen të dy rajonet kurde siriane Afrin dhe Xhezire, të cilat ...

Rriten protestat e kurdëve në Turqi – vdes njëri prej tyre

Shkupi24 - 07.10.2014

Kurdër në Turqi, kanë protestuar të martën, kundër dështimit të qeverisë për të mbështetur dhe mbrojtur vendin Kobani në kufi me Sirinë, i cili po sulmohet nga militantët e Shtetit Islamik (IS).

Gra e fëmijë kurdë të gatshëm të luftojnë me IS-in (FOTO)

Tetova Sot - 07.10.2014

Gra e fëmijët kurd të armatosur me pushkë automatike AK-47, të gatshëm të luftojnë me ISIS-in të cilët gjenden në qytetin sirian Kobani pranë kufirit me Turqinë.

Kufiri turk vatër e nxehtë

Vision Plus - 07.10.2014

Kufiri turk ka qenë një vatër e nxehtë nga të dyja anët e tij. Ndërsa koalicioni ndërkombëtar zhvillonte bombardime në qytetin sirian Koban, në anën tjetër, brenda kufirit u shënuan përleshje mes ...

Siri: Luftime në rrugët e qytetit Kobani

Republika - 07.10.2014

Forcat kurde janë duke luftuar me militantët e Shtetit Islamik në rrugët e qytetit kufitar sirian, Kobani, në përpjekje për mbrojtjen e qytetit nga militantët.

Kobani, qyteti i dyluftimit mes kurdëve dhe xhihadistëve

AlbanianScreen - 07.10.2014

Kobani - Në rrugët e Kobanit, në kufi turko-sirian vazhdojnë luftimes mes forcave kurde dhe militantëve të Shtetit Islamik. Gjatë ditët së djeshme, bëjnë të ditur agjencitë ndërkombëtare të lajmeve ...

Zyrtari kurd: ISIS-i mund të arrijë deri në Bullgari

Republika - 07.10.2014

Zyrtari sirian kurd paralajmëron se grupi terrorist “shteti islamik” mund të okupojë Turqinë, Bullgarinë dhe Rumaninë, në qoftë se nuk ndalet, raporton BTA.

Protesta në Turqi, në mbrojtje të Kobanit

Albnews - 07.10.2014

Qindra protestues kanë dalë në qytete të ndryshme të Turqisë, për të shprehur pakënaqësitë ndaj qeverisë së tyre, e cila siq thonë ata ka dështuar për të vepruar kundër militantëve të Shtetit Islamik ...

Turqia: Një i vdekur nga protestat

Republika - 07.10.2014

Kurdët në Turqi, kanë protestuar të martën, kundër dështimit të qeverisë për të mbështetur dhe mbrojtur vendin Kobani në kufi me Sirinë, i cili po sulmohet nga militantët e Shtetit Islamik (IS).

Femra kurde kryen sulm vetëvrasës kundër ISIS

Albeu.com - 06.10.2014

Një femër sulme ka kryer sulm vetëvrasës ndaj militantëve të ISIS afër qytetit të Kobanit, jashtë kufirit të sulmuar sirian . Observatori sirian për të Drejtat e Njeriut ka thënë se kjo grua e ka ...

IS, ngrit flamurin në lindje të Kobanit

Lajm - 06.10.2014

Milintatët e Shtetit Islamik (IS), kanë ngritur flamurin e tyre, në një ndërtesë në lindje të Kobanit, aty ku forcat e IS po i sulmojnë forcat Kurde, për të marrë nën kontroll këtë qytet që është tek ...

Turqia dërgon forca ushtarake në kufirin me Sirinë

Lajm - 06.10.2014

Për shkak të intensifikimit të konflikteve mes organizatës ISIS dhe grupeve kurde në qytetin sirian Kobani, të njohur si Ayn Arab, Turqia ka pozicionuar tanket dhe automjetet e blinduara.

Përshkallëzohet situata përgjatë kufirit turko-sirian

Almakos - 06.10.2014

Turqia merr masa para “kërcënimit” ISIS Nga ora ne ore, militantet e ISSIS, po avancojne edhe me shume drejt qytetit sirian Kobani, ne afersi te kufirit Turqi-Siri.

ISIS ngre flamurin e zi në kufirin mes Sirisë dhe Turqisë

SOT - 06.10.2014

Turqia ka forcuar praninë ushtarake në kufi me Sirinë, pasi militantët e Shtetit Islamik kanë ngritur flamurin e Zi vetëm pak kilometra nga Kufiri mes Sirisë dhe Turqisë.

Flamuri i zi i ISIS ngritet në kufirin me Turqinë (VIDEO)

Portalb - 06.10.2014

Lajme lidhur me temën NYT: Tmerri i Shtetit Islamik Turqia miraton operacionet në Irak dhe Siri Siri: Dhjetëra fëmijë të vrarë në Homs Erdogan: “Turqia do të sulmojë në Siri, Assad, të largohet nga ...

Sulmi vetëvrasës i kurdes kundër IS –it

Koha.net - 06.10.2014

Një femër kurde, ka bërë sulm vetëvrasës ndaj militantëve të Shtetit Islamik (IS), afër qytetit Kobani, jashtë kufirit të sulmuar sirian. Observatori britanik me bazë në Siri, për të Drejtat e ...

IS dhe kurdët në luftë për Kobanin, gjyshet kapin armët, sulme kamikaze

Ora news - 06.10.2014

Kjo foto e gjysheve kurde me kallashnikovë në duar tregon sa e dëshpëruar është gjendja në qytetin Kobani, ku militantët e Shtetit Islamik po avancojnë me shpejtësi.

IS ngrit flamurin në lindje të Kobanit

Koha.net - 06.10.2014

Militantët e Shtetit Islamik (IS), kanë ngritur flamurin e tyre, në një ndërtesë në lindje të Kobanit, aty ku forcat e IS po i sulmojnë forcat Kurde, për të marrë nën kontroll këtë qytet që është tek ...

20 xhihadistë të vrarë në Siri

Koha.net - 06.10.2014

Më së paku 20 xhihadistë nga Shteti Islamik (IS) janë vrarë të dielën mbrëma, derisa po përpiqeshin për të rimarrë, Kobanin, vend në kufirin sirian, ka njoftuar Observatori për të Drejtat e Njeriut ...

Gjyshet kurde me kallashnikovë në duar kundër ISIS-it

Telegrafi - 06.10.2014

Kjo foto e gjysheve kurde me kallashnikovë në duar tregon sa e dëshpëruar është gjendja në qytetin Kobani, ku militantët e Shtetit Islamik po avancojnë me shpejtësi.

IS ngrit flamurin në lindje të Kobanit

Telegrafi - 06.10.2014

Militantët e Shtetit Islamik (IS), kanë ngritur flamurin e tyre, në një ndërtesë në lindje të Kobanit, aty ku forcat e IS po i sulmojnë forcat Kurde, për të marrë nën kontroll këtë qytet që është tek ...

Kurdët luftojnë me Shtetin Islamik

VOA - 06.10.2014

Luftëtarët kurdë kanë penguar ofensivën e ekstremistëve të Shtetit Islamik drejt qytetit Kobani, duke vrarë të paktën 16 ekstremistë, si dhe duke pësuar 11 të vrarë nga radhët e tyre.

Përshkallëzohet situata përgjatë kufirit turko-sirian

ABC News - 06.10.2014

Nga ora ne ore, militantet e ISSIS, po avancojne edhe me shume drejt qytetit sirian Kobani, ne afersi te kufirit Turqi-Siri. Burime te aferta me vendin e ngjarjes, raportojne per mediat nderkombetare ...

Militantët e ISIS ngrenë flamurin e zi në kufirin Turqi-Siri

Ora news - 06.10.2014

Militantët e Shtetit Islamik po avancojnë orë pas ore në qytetin e Kobanit duke ngritur flamurin e zi vetëm pak kilometra nga Kufiri mes Sirisë dhe Turqisë.

ISIS ngre flamurin në lindje të Kobanit

Durres Lajm - 06.10.2014

- Militantët e Shtetit Islamik (IS), kanë ngritur flamurin e tyre, në një ndërtesë në lindje të Kobanit (Pranvera e arabëve) në Sirinë Veriore; aty ku forcat e IS po i sulmojnë forcat Kurde, për të ...

Vritën 20 xhihadistë në Siri

Tetova Sot - 06.10.2014

Më së paku 20 xhihadistë nga Shteti Islamik (IS) janë vrarë të dielën mbrëma, derisa po përpiqeshin për të rimarrë, Kobanin, vend në kufirin sirian, ka njoftuar Observatori për të Drejtat e Njeriut ...

Turqia dërgon tanket në kufirin me Sirinë (FOTO/VIDEO)

Tetova Sot - 06.10.2014

Për shkak të intensifikimit të konflikteve mes organizatës ISIS dhe grupeve kurde në qytetin sirian Kobani, të njohur si Ayn Arab, Turqia ka pozicionuar tanket dhe automjetet e blinduara.

Flamuri i IS-it valëvitet në Kobani, Turqia e gatshme për intervenim (FOTO/VIDEO)

Tetova Sot - 06.10.2014

Flamuri i Zi që i takon Shtetit Islam po valëvitet në një ndërtesë në afërsi të një pikë të nxehtë të luftimeve intensive, në mes kurdëve dhe xhihadistëve në qytetin sirian Kobani pranë kufirit me ...

Beteja për Kobanin, ISIS vendosin flamurin mbi qytet, dhe në Mistenur

Shqiptarja - 06.10.2014

SIRI - Luftimet mes forcave kurde dhe militantëve të ISIS janë ashpërsuar së tepërmi pas tre ditë luftimesh në qytetitn sirian, në kufi me Turqinë, Koban.

Flamuri i IS-it valëvitet në Kobani, Turqia e gatshme për intervenim (FOTO/VIDEO)

Shkupi24 - 06.10.2014

Flamuri i Zi që i takon Shtetit Islam po valëvitet në një ndërtesë në afërsi të një pikë të nxehtë të luftimeve intensive, në mes kurdëve dhe xhihadistëve në qytetin sirian Kobani pranë kufirit me ...

Përkrahësit e terroristëve kurd djegin Stambollin (FOTO)

Ilirida - 06.10.2014

Si shkak i humbjes së territorit kurd, Kobani, sonte përkrahës të terroristëve të PKK-së, kanë protestuar duke djegur gjithçka që ka rënë në duar të tyre.

Sulm vetëvrasës në Kobani, për herë të parë një femër kurde

AlbanianScreen - 06.10.2014

Kobani - Për herë të parë një femër kurde ka bërë sulm vetëvrasës ndaj militantëve të Shtetit Islamik, afër qytetit kufitar të Kobanit. Observatori britanik me bazë në Siri, për të Drejtat e Njeriut, ...

ISIS ngre flamurin e zi në kufirin mes Sirisë dhe Turqisë

Republika - 06.10.2014

Turqia ka forcuar praninë ushtarake në kufi me Sirinë, pasi militantët e Shtetit Islamik kanë ngritur flamurin e Zi vetëm pak kilometra nga Kufiri mes Sirisë dhe Turqisë.