TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

IPOL: EULEX-Qeveri, mosmarrëveshje për korrupsionin

Gazeta Start - 18.07.2010

Prishtinë - Definimi i rolit të vet si dhe përmirësimi i imazhit, mbetet një nevojë thelbësore për EULEX-in. Edhe pse i ngarkuar me ndërtimin e një sundimi të ligjit të fort dhe efektiv në Kosovë dhe për të luftuar korrupsionin dhe krimin ...

EULEX: Do të vijojnë arrestime në veriun e Kosovës

SETimes - 18.07.2010

18/07/2010 PRISHTINË, Kosovë -- EULEX do të fillojë arrestimin e njerëzve të përfshirë në krimin e organizuar në pjesën veriore të Mitrovicës, tha të premten (16 korrik) zëvendës shefi i EULEX-it Roy Reeve gjatë një diskutim informal mbi ...

IPOL: EULEX-i dhe Qeveria, mosmarrëveshje për korrupsionin

Telegrafi - 18.07.2010

Definimi i rolit të vet si dhe përmirësimi i imazhit, mbetet një nevojë thelbësore për EULEX-in. Edhe pse i ngarkuar me ndërtimin e një sundimi të ligjit të fort dhe efektiv në Kosovë dhe për të luftuar korrupsionin dhe krimin e ...

Kuçi-Ivanoviq ndajnë qëndrime të kundërta për veriun

Shekulli - 17.07.2010

Qeveria dhe institucionet e Kosovës e kanë obligim kushtetues të shtrijnë sundimin e rendit dhe ligjit në veri të vendit, tha gjatë një debati në Çagllavicë, zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi.

EULEX-i paralajmëron arrestime

Gazeta Start - 17.07.2010

Prishtinë - Shumë shpejt do të ndodhin arrestime në Kosovë. Kështu tha sot njeriu i dytë i EULEX-it, Roj Rivs. Ndërkaq, mes Hajredin Kuçit dhe Oliver Ivanoviçit është zhvilluar një debat polemizues rreth veriut dhe pavarësisë së Kosovës.

Korrupsioni, OJQ-të: EULEX ka dështuar

Top Channel - 17.07.2010

Ndërsa ka nisur një sërë hetimesh të mëdha për korrupsion në tre muajt e fundit, EULEX ka fituar vetëm pesë cështje. Kjo shifër ka dalë nga hulumtimi i një organizate joqeveritare në Kosovë, qe ka vënë disi në dyshim mitin e misionit ...

Improvizimi i bisedimeve

Lajmetsot - 17.07.2010

Improvizimi i bisedimeve Pas një orë përplasjeje mes Hajredin Kuçit dhe Oliver Ivanovicit në një debat në Çagllavicë, ky i fundit pati një kërkesë private për zëvendëskryeministrin e Kosovës.

Qeveria do të vazhdojë aktivitetet e saj në veri

Botasot - 17.07.2010

Qeveria e Kosovës do të vazhdojë të ushtrojë aktivitetet e saj në veri të vendit me qëllim të vendosjes së rendit dhe ligjit dhe për forcimin e legjitimitetit demokratik.

Kuçi: Kemi kapacitete për të vendosur rendin në veri

Lajmetsot - 17.07.2010

Kuçi: Kemi kapacitete për të vendosur rendin në veri Qeveria e Kosovës ka kapacitete për të vendosur rendin dhe ligjin, edhe në pjesën veriore të Kosovës.

IPOL: Drejtësia selektive vë në sprovë reputacionin e EULEX-it

Koha.net - 17.07.2010

Prishtinë, 17 korrik - Perceptimi publik është se EULEX-i dhe Qeveria e Kosovës janë në mosmarrëveshje kur është fjala për çështjen e nxehtë të korrupsionit të nivelit të lartë, ishte një nga konstatimet që u dha të shtunën në një ...

EULEX paralajmeron arrestime

Albeu.com - 16.07.2010

Zëvendësshefi i EULEX-it, Roy Reeve ka paralajmëruar se shumë shpejt do të ketë arrestime të tjera në Kosovë. Gjatë një debati në qendrën mediale në Çagllavicë, Reeve tha se hetimet e filluara nga EULEX, shumë shpejt do të rezultojnë edhe ...

EULEX-i do t’i ndjek kriminelët në veri të Mitrovicës

Alsat - 16.07.2010

EULEX së shpejti do të filloj me arrestimin e njerëzve të cilët janë të përfshirë në krim të organizuar në pjesën veriore të Mitrovicës. Kështu tha zëvendësshefi i EULEX-it, Roy Reeve në një debat të organizuar në Çagllavicë me temën ...

Polemika Kuçi – Ivanoviq për veriun

Evropaelire - 16.07.2010

Qeveria dhe institucionet e Kosovës e kanë obligim kushtetues të shtrijnë sundimin e rendit dhe ligjit në veri të vendit, tha gjatë një debati në Çagllavicë, zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi.

Ivanovic: Harrojeni se do ta njohim pavarësinë e Kosovës

Telegrafi - 16.07.2010

Zëvendëskryeministri, Hajredin Kuqi ka kërkuar nga Beogradi që të ndalin presionin ndaj serbëve të Kosovës dhe t’i lënë të lirë të integrohen në shoqërinë kosovare.

EULEX paralajmëron arrestime

Telegrafi - 16.07.2010

Shumë shpejt do të ndodhin arrestime në Kosovë. Kështu tha sot njeriu i dytë i EULEX-it, Rey Reeve. Gjatë një debati në qendrën mediale në Çagllavicë, Reeve tha se hetimet e filluara nga EULEX, shumë shpejt do të rezultojnë edhe me ...

EULEX paralajmëron arrestime

Lajmetsot - 16.07.2010

EULEX paralajmëron arrestime Shumë shpejt do të ndodhin arrestime në Kosovë. Kështu tha sot njeriu i dytë i EULEX-it, Rey Reeve. Gjatë një debati në qendrën mediale në Çagllavicë, Reeve tha se hetimet e filluara nga EULEX, shumë shpejt do ...

EULEX paralajmëron arrestime

BalkanWeb - 16.07.2010

PRISHTINE -Shumë shpejt do të ndodhin arrestime në Kosovë. Kështu tha sot numri 2 i EULEX-it, Rey Reeve. Gjatë një debati në qendrën mediatike në Çagllavicë, Reeve tha se hetimet e filluara nga EULEX, shumë shpejt do të rezultojnë edhe me ...

EULEX-i paralajmëron arrestime

Koha.net - 16.07.2010

Çagllavicë, 16 korrik - Prishtinë, 16 korrik - Shumë shpejt do të ndodhin arrestime në Kosovë. Kështu tha sot njeriu i dytë i EULEX-it, Rey Reeve, gjatë një debati në qendrën mediale në Çagllavicë.

Polemika Kuçi – Ivanoviq për veriun

Botasot - 16.07.2010

Qeveria e Kosovës është autoriteti që do të vendosë rendin dhe ligjin në veri, tha të premten zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi. Këto komente, ai i bëri gjatë një debati të organizuar në Çagllavicë me temën ”Siguria në veri”.

Kthimi i forcave serbe në veri 'garanton sigurinë'

BBC - 15.07.2010

Njëri nga udhëheqësit e serbëve të veriut të Kosovës, Marko Jakshiq, i ka deklaruar BBC-së se zgjidhja më e drejtë për këtë pjesë të vendit është kthimi i një mijë trupave policore dhe ushtarake serbe, që sipas tij është e paraparë edhe me ...

Shtyhet rihapja e gjykatës

BBC - 15.07.2010

Mosarritja e një marrëveshjeje ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit ka pamundësuar që gjyqtarët dhe prokurorët shqiptarë të rifillojnë punën të enjten në Gjykatën e Mitrovicës.

Jaksic: Kthimi i forcave serbe në veri garanton sigurinë

Telegrafi - 15.07.2010

Njëri nga udhëheqësit e serbëve të veriut të Kosovës, Marko Jaksic, i ka deklaruar BBC-së se zgjidhja më e drejtë për këtë pjesë të vendit është kthimi i njëmijë trupave policore dhe ushtarake serbe, që sipas tij, është e paraparë edhe me ...

Jakshiq: Kthimi i forcave serbe në veri garanton sigurinë

Koha.net - 15.07.2010

Mitrovicë, 15 korrik - Njëri nga udhëheqësit e serbëve të veriut të Kosovës, Marko Jakshiq, i ka deklaruar BBC-së se zgjidhja më e drejtë për këtë pjesë të vendit është kthimi i një mijë trupave policore dhe ushtarake serbe, që sipas tij ...

Shtyhet rihapja e gjykatës në veri

Koha.net - 15.07.2010

Mitrovicë, 15 korrik - Mosarritja e një marrëveshjeje ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit ka pamundësuar që gjyqtarët dhe prokurorët shqiptarë të rifillojnë punën të enjten në Gjykatën e Mitrovicës, raporton BBC.

Kermabon: S´ka datë për kthimin e gjyqtarëve në veri

Gazeta Start - 14.07.2010

Prishtinë Shefi i EULEX-it, Iv dë Kermabon, tha sot se gjyqtarët lokalë, shqiptarë dhe serbë, nuk do të kthehen në Gjykatën e Qarkut të Mitrovicës më 15 korrik. Asnjë datë nuk është përcaktuar për kthimin e tyre.

Hetime për incidentet më të reja në pjesën veriore të Mitrovicës ndërmerren nga një prokuror i EULEKS-it

Idividi - 14.07.2010

Prishtinë, 13 korrik 2010 (MIA) - Hetime për dy incidentet më të reja në pjesën veriore të Mitrovicës janë ndërmarë nga një prokuror i misionit evropian EULEKS.

Priten edhe arrestime të tjera të EULEX it

Shqipmedia - 14.07.2010

Misioni i BE-së për sundimin e ligjit thotë se në të dy arrestimet e kryera dje nga policia e EULEX it misioni ka shfrytëzuar mandatin e tij ekzekutiv.

Mitrovica, EULEX: S’ka datë për kthimin e gjyqtarëve

Top Channel - 14.07.2010

Shefi i misionit EULEX, Yves de Kermabon ka deklaruar se nuk ka ende një datë të përcaktuar për kthimin e gjyqtarëve shqiptarë dhe serbë në gjykatën e Mitrovicës.

Pse shtyhet hapja e gjykatave?

Evropaelire - 14.07.2010

Autoritetet përgjegjëse vendore e ndërkombëtare në Kosovë thonë se janë duke vazhduar bisedimet për gjetjen e një zgjidhjeje për të rifunksionalizuar në tërësi gjykatat në veri të Mitrovicës.

EULEX merr përsipër hetimin në Kosovën veriore

SETimes - 14.07.2010

14/07/2010 PRISHTINE, Kosovë -- Një prokuror i EULEX, me ndihmën e policisë së Kosovës, ka marrë përsipër hetimin e një sulmi ndaj ligjvënësit serb të Kosovës Petar Miletiç më parë këtë muaj, tha të martën (13 korrik) zëdhënësja e EULEX ...

Kermabon: S'ka datë për kthimin e gjyqtarëve vendorë në veri

Botasot - 14.07.2010

"Gjyqtarët lokalë, shqiptarë dhe serbë, nuk do të kthehen në Gjykatën e Qarkut të Mitrovicës më 15 korrik. Asnjë datë nuk është përcaktuar për kthimin e tyre.

Ivanoviq përshëndet shtyrjen e kthimit të gjyqtarëve në veri të Mitrovicës

Koha.net - 14.07.2010

Prishtinë, 14 korrik – Sekretari i Shtetit në Ministrinë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Oliver Ivanoviq, ka përshëndetur sot deklaratën e shefit të EULEX-it, Yves de Kermabon, që të mos i kthejë në punë në Gjykatën e Qarkut në veri, më ...

EULEX-i merr përsipër dy hetimet për Mitrovicën

Koha.net - 14.07.2010

Mitrovicë, 14 korrik – Hetimi i shpërthimit të bombës që ka lënë të vrarë Mesud Xhekoviqin, si dhe hetimi për sulmin e armatosur dhe plagosjen e deputetit të Kuvendit të Kosovës, Petar Miletiqin, tanimë është në kompetencë të EULEX-it, ...

Deklarata e Kermabos është përshëndetur nga Oliver Ivanoviq

Botasot - 14.07.2010

Sekretari shtetëror në Ministrinë e Qeverisë së Serbisë për Kosovën, Oliver Ivanoviq e ka përshëndetur deklaratën e shefit të EULEX-it, Iv de Kermabon se gjykatësit dhe prokurorët vendorë nuk do të kthehen në Gjykatën e Qarkut në Mitrovicë ...

EULEX-i 'ka shfrytëzuar mandatin'

BBC - 13.07.2010

Një Zëdhënësja e EULEX-it thotë për BBC-në se në të dy arrestimet e kryera nga policia e EULEX-it të martën në mëngjes, misioni ka shfrytëzuar mandatin e tij ekzekutiv.

EULEX-i 'ka shfrytëzuar mandatin'

24 orë - 13.07.2010

Zëdhënësja Limdal thotë për BBC-në se EULEX-i i është përmbajtur mandatit me arrestimet e fundit në ...

EULEX-i kërkon funksionalizimin e Gjykatës së Mitrovicës

Ina - 13.07.2010

Shefi i EULEX-it, Yves de Kermabon, ka përsëritur edhe një herë nevojën urgjente për të rivendosur funksionalitetin e plotë të Gjykatës së Qarkut në Mitrovicë, dhe mënyra më e mirë për të shkuar përpara është gjetja e një zgjidhjeje në ...

Kermabo: S’ka datë për kthimin e gjyqtarëve vendorë në veri

Evropaelire - 13.07.2010

“Gjyqtarët lokalë, shqiptarë dhe serbë, nuk do të kthehen në Gjykatën e Qarkut të Mitrovicës më 15 korrik. Asnjë datë nuk është përcaktuar për kthimin e tyre.

EULEX-i 'ka shfrytëzuar mandatin'

Botasot - 13.07.2010

Një person u arrestua në Prishtinë me dyshimin për krime lufte dhe tjetri me dyshimin e përfshirjes në korrupsion. Zëdhënësja e EULEX-it, Karin Limdal, i tha BBC-së se priten edhe veprime të tjera të EULEX-it në luftën kundër 'dukurive ...

Kermabon: Ende s’dihet data e funksionalizimit të Gjykatës në Mitrovicë

Koha.net - 13.07.2010

Prishtinë, 13 korrik - Shefi i EULEX-it, Yves de Kermabon ka përsëritur edhe një herë nevojën urgjente për të rivendosur funksionalitetin e plotë të Gjykatës së Qarkut në Mitrovicë.

Nuk ka datë për kthimin e gjyqtarëve në veri

Telegrafi - 13.07.2010

Gjykatësit dhe prokurorët vendorë nuk do të kthehen në Gjykatën e Qarkut në Mitrovicë më 15 korrik, në fakt, ende nuk është vendosur ndonjë datë për këtë- ka deklaruar Shefi i EULEX-it, Yves de Kermabon, në lidhje me kthimin e gjykatësve ...

Ivanoviq thotë se deklarata e Rexhepit ka frikësuar serbët në veri

Koha.net - 12.07.2010

Beograd, 12 korrik - Sekretari shtetëror në Ministrinë serbe për Kosovën, Oliver Ivanoviq, ka thënë se situata e sigurisë në veri të Mitrovicës është stabile përkundrejt “frikës” që kanë ngjallur deklaratat e ministrit të Punëve të ...

Deputeti Miletiq është liruar nga spitali

Koha.net - 12.07.2010

Mitrovicë, 12 korrik - Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Petar Miletiq, i cili u plagos para një jave gjatë një sulmi me armë zjarri në veri të Mitrovicës, sot pasdite është liruar nga spitali që ndodhet në veri të Mitrovicës, pas kurimit ...

Kuçi: Nevojë imediate për të forcuar kontrollin kufitar dhe për rend në veri

Koha.net - 12.07.2010

Prishtinë, 12 korrik - Nën drejtimin e zëvendëskryeministrit të Qeverisë së Republikës së Kosovës, Hajredin Kuçi dhe shefit të Misionit të EULEX-it, Iv de Kermabon, është mbajtur takimi i radhës i Bordit të Përbashkët për Sundimin e Ligjit.

Është mbajtur takimi i radhës i Bordit të Përbashkët për Sundimin e Ligjit

Botasot - 12.07.2010

Nën drejtimin e zëvendëskryeministrit të Qeverisë së Republikës së Kosovës, Hajredin Kuçi dhe shefit të Misionit të EULEX-it, Iv de Kermabon, është mbajtur takimi i radhës i Bordit të Përbashkët për Sundimin e Ligjit.

Nevojë imediate për vënien e rendit në veri

Telegrafi - 12.07.2010

Nën drejtimin e zëvendëskryeministrit Hajredin Kuçi dhe shefit të Misionit EULEX, Yves de Kermabon, është mbajtur takimi i radhës i Bordit të Përbashkët për Sundimin e Ligjit, ku është vlerësuar lartë bashkëpunimit mes qeverisë dhe ...

Kosova ka kapacitete për vendosjen e njësive speciale në veri

Koha.net - 12.07.2010

Prishtinë, 12 korrik – Institucionet kosovare kanë kapacitete vetjake që në rast ngurrimi të EULEX-it, t’i dërgojnë vetë njësitet speciale policore në veri të Kosovës, dhe për këtë nuk kanë nevojë që të bëjnë marrëveshje me Misionin ...

Kermabon-Kuci: Qeveria dhe EULEX të fuqizojnë sundimin e ligjit në veri

BalkanWeb - 12.07.2010

PRISHTINE- Nën drejtimin e zëvendëskryeministrit Hajredin Kuçi dhe shefit të Misionit EULEX, Yves de Kermabon, është mbajtur takimi i radhës i Bordit të Përbashkët për Sundimin e Ligjit, ku është vlerësuar lartë bashkëpunimit mes qeverisë ...