TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Kusari: Masat ndaj Bosnjës do të vazhdojnë

Gazeta Start - 10.09.2011

Prishtinë - Pas marrëveshjes që ka arritur Kosova me Serbinë për vulat doganore, Bosnja e Hercegovina mbetet i vetmi shtet në rajon që nuk i njeh Doganat e Kosovës.

Reciprociteti vazhdon

Evropaelire - 09.09.2011

Pas marrëveshjes që ka arritur Kosova me Serbinë për vulat doganore, Bosnja e Hercegovina mbetet i vetmi shtet në rajon që nuk i njeh Doganat e Kosovës.

Marrëveshja për vulat doganore zbeh takimin e CEFTA-së

Koha.net - 09.09.2011

Prishtinë, 9 shtator - Takimi i CEFTA-s në Bruksel, që ishte thirrur nga Serbia, ka përfunduar me sukses dhe me konkluzione të përbashkëta, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Tregtisë dhe të Industrisë.

Reciprociteti me Bosnjën vazhdon

Botasot - 09.09.2011

Pas marrëveshjes që ka arritur Kosova me Serbinë për vulat doganore, Bosnja e Hercegovina mbetet i vetmi shtet në rajon që nuk i njeh Doganat e Kosovës.

Reciprociteti me Bosnjën vazhdon

Koha.net - 09.09.2011

Prishtinë, 9 shtator - Pas marrëveshjes që ka arritur Kosova me Serbinë për vulat doganore, Bosnja e Hercegovina mbetet i vetmi shtet në rajon që nuk i njeh Doganat e Kosovës.

Thaçi: Më 16 shtator fillon implementimi i Marrëveshjes për vulat doganore në Kosovë

Yll Press - 09.09.2011

Kryeministri i vendit ka njoftuar kabinetin e tij qeveritar se nga 16 shtatori do të fillojë të zbatohet marrëveshja dhe sipas tij të gjithë do t’i nënshtrohen rregullave të reja që do të aplikohen.

EULEX: Po punohet në ripërtëritjen e kontrollit doganor

Gazeta Start - 08.09.2011

Prishtinë - Misioni i Bashkimit Evropian në Kosovë, EULEX, së bashku me institucionet e Kosovës, po i shqyrton detajet konkrete të vendosjes së sërishme të kontrollit doganor në pjesën veriore të Kosovës, ka thënë zëdhënësi i EULEKS-it, ...

Marrëveshja për vulat doganore, zbatimi fillon në 16 shtator

Alsat.tv - 08.09.2011

Më 16 shtator do të fillojë vënia në jetë e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë për vulat doganore. Në mbledhje e fundit të qeverisë, kryeministri Thaci deklaroi se me këtë marrëveshje Serbia de jure e ka njohur pavarësinë e Kosovës.

EULEKS: Po punohet në ripërtritjen e kontrollit doganor

Evropaelire - 08.09.2011

Misioni i Bashkimit Evropian në Kosovë, EULEKS, së bashku me institucionet e Kosovës, po i shqyrton detajet konkrete të vendosjes së sërishme të kontrollit doganor në pjesën veriore të Kosovës, ka thënë zëdhënësi i EULEKS-it, Nikolas ...

Eulex: Do rivendoset shërbimi doganor në veri të Kosovës

LajmiFundit - 08.09.2011

Misioni i Bashkimit Evropian në Kosovë, EULEKS, së bashku me institucionet e Kosovës, po i shqyrton detajet konkrete të vendosjes së sërishme të kontrollit doganor në pjesën veriore të Kosovës, ka thënë zëdhënësi i EULEKS-it, Nikolas ...

EULEX në punë për kontrollin e doganave në veri

Albeu.com - 08.09.2011

Zëdhënësi i EULEX-it, Nikolas Hauton, ka thënë se Misioni i Bashkimit Evropian në Kosovë, EULEX-i, së bashku me institucionet e Kosovës, po punon për vendosjen e kontrollit doganor në pjesën veriore të Kosovës.

EULEKS:'Po punohet në ripërtëritjen e kontrollit doganor '

Alsat - 08.09.2011

Misioni i Bashkimit Evropian në Kosovë, EULEKS, së bashku me institucionet e Kosovës, po i shqyrton detajet konkrete të vendosjes së sërishme të kontrollit doganor në pjesën veriore të Kosovës, ka thënë zëdhënësi i EULEKS-it, Nikolas ...

EULEX: Po e vendosim kontrollin në G1 e G31

Lajmeshqip - 08.09.2011

Prishtinë – Misioni i Bashkimit Evropian në Kosovë, EULEX, së bashku me institucionet e Kosovës, po i shqyrton detajet konkrete të vendosjes së sërishme të kontrollit doganor në pjesën veriore të Kosovës, ka thënë zëdhënësi i EULEX-it, ...

EULEX: Po punohet për rivendosjen e kontrollit doganor

Ora news - 08.09.2011

Misioni i Bashkimit Evropian në Kosovë, EULEX-i, së bashku me institucionet e Kosovës, po shqyrton detajet konkrete të vendosjes së kontrollit doganor në pjesën veriore të Kosovës, ka thënë zëdhënësi i EULEX-it, Nikolas Hauton.

EULEKS: Po punohet në ripërtritjen e kontrollit doganor

Botasot - 08.09.2011

Misioni i Bashkimit Evropian në Kosovë, EULEKS, së bashku me institucionet e Kosovës, po i shqyrton detajet konkrete të vendosjes së sërishme të kontrollit doganor në pjesën veriore të Kosovës, ka thënë zëdhënësi i EULEKS-it, Nikolas ...

EULEX për ripërtëritjen e kontrollit doganor

Telegrafi - 08.09.2011

Misioni i Bashkimit Evropian në Kosovë, EULEX, po i shqyrton me institucionet e Kosovës detajet konkrete të vendosjes së sërishme të kontrollit doganor në pjesën veriore të Kosovës, ka thënë zëdhënësi i EULEX-it, Nicholas Hawton.

EULEX: Po punohet për kontrollin doganor

Panorama - 08.09.2011

Misioni i Bashkimit Evropian në Kosovë, EULEX, së bashku me institucionet e Kosovës, po i shqyrton detajet konkrete të vendosjes së sërishme të kontrollit doganor në pjesën veriore të Kosovës, ka thënë zëdhënësi i EULEX-it, Nikolas Hauton.

EULEX: Po punohet në ripërtëritjen e kontrollit doganor

Koha.net - 08.09.2011

Prishtinë, 8 shattor Misioni i Bashkimit Evropian në Kosovë, EULEX së bashku me institucionet e Kosovës, po i shqyrton detajet konkrete të vendosjes së sërishme të kontrollit doganor në pjesën veriore të Kosovës, ka thënë zëdhënësi i ...

CEFTA: Marrëveshja për vulat heq problemet

Koha.net - 08.09.2011

Prishtinë, 8 shtator - Delegacioni i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë (MTI) ka marrë pjesë sot në takimin e Komitetit Special të Përbashkët të marrëveshjes për tregti të lirë në Evropën Juglindore (CEFTA) në Bruksel.

Marrëveshja për doganat nis zbatimin më 16 shtator

Gazeta Start - 07.09.2011

Prishtinë - Kosova është e vendosur që të fillojë zbatimin e marrëveshjes për vulat e doganave që nga data 16 shtator, ka deklaruar të mërkurën kryeministri Hashim Thaçi.

Zbatimi i marrëveshjes, Thaçi: Doganierë kosovarë në veri

Alsat.tv - 07.09.2011

Më 16 shtator do të fillojë implementimi i marrëveshjes mes Kosovës dhe autoriteteve ndërkombëtare për funksionimin e plotë të pikave kufitare 1 dhe 31 në veri. Kështu njoftoi kryeministri Hashim Thaçi pas mbledhjes së rregullt të Qeverisë.

ICG: Shkrirja e veriut

Evropaelire - 07.09.2011

"International Crisis Group" Shkruan: Marko Prelec, drejtor për Ballkanin në Grupin Ndërkombëtar të Krizave Serbia dhe Kosova janë duke i rritur tensionet në këtë fushë pavarësisht arritjes së marrëveshjeve teknike në tryezën e bisedimeve.

Shkrirja e veriut

Albeu.com - 07.09.2011

Serbia dhe Kosova janë duke i rritur tensionet në këtë fushë pavarësisht arritjes së marrëveshjeve teknike në tryezën e bisedimeve. Më 2 shtator, BE-ja ndërmjetësoi një marrëveshje mbi vulat doganore dhe regjistrin kadastral.

Përgatitje teknike

Evropaelire - 07.09.2011

Mimoza Kusari- Lila, zëvendëskryeministre, njëherësh Ministre e Tregtisë dhe Industrisë, thotë se zbatimi i marrëveshjes varet nga agjencitë zbatuese, siç janë Dogana dhe Policia e Kosovës.

Marrëveshja nis të zbatohet me 16 shtator

Evropaelire - 07.09.2011

Kosova është e vendosur që të fillojë zbatimin e marrëveshjes për vulat e doganave që nga data 16 shtator, ka deklaruar kryeministri Hashim Thaçi.

Thaçi: Më 16 shtator hapen doganat me Serbinë

LajmiFundit - 07.09.2011

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që më 16 shtator të fillojë të implementohet marrëveshja e arritur me Serbinë për vulat doganore. Kryeministri Thaçi tha se me këtë marrëveshje Serbia de jure e ka njohur pavarësinë e Kosovës.

Kërkojnë nga Kuvendi i Serbisë sqarim rreth marrëveshjeve

Botasot - 07.09.2011

Delegatët e të ashtuquajturit Kuvend i Bashkësive të komunave veriore të Kosovës, kanë mbajtur të martën mbrëma një takim të jashtëzakonshëm në veri të Mitrovicës, në të cilin kanë kërkuar nga Kuvendi i Serbisë që të deklarohet rreth ...

Ende nuk dihet si do të veprohet në doganat e veriut

Koha.net - 07.09.2011

Prishtinë, 7 shtator Derisa pritet me interes të madh nisja e aplikimit të marrëveshjes së vulave doganore në mes të Kosovës dhe Serbisë, në dy pikat doganore në veri të vendit ende nuk dihet se si do të veprohet.

Tahiri: Serbia ka pranuar vulat e doganave të Kosovës

Koha.net - 07.09.2011

Prishtinë, 7 shtator - Gjatë rundit të fundit të bisedave në Bruksel, ne jemi marrë vesh për njohjen reciproke të vulave doganore. Gjithashtu aty është edhe njohja e vulave doganore të Republikës së Kosovës që i ka përdorur Kosova pas ...

Tahiri: Stefanovic po i frikësohet opinionit për ta thënë të vërtetën

Telegrafi - 07.09.2011

Shefja e delegacionit të Kosovës, Edita Tahiri për bisedime me Serbinë ka thënë se në rundin e fundit të bisedimeve në Bruksel janë marrë vesh për njohjen reciproke të vulave doganore, duke shtuar se marrëveshja do të zbatohet në përputhje ...

Tahiri: Serbia ka njohur vulat doganore të Kosovës

Ora news - 07.09.2011

“Në raundin e fundit të bisedimeve në Bruksel, Kosova dhe Serbia kanë rënë dakord për njohjen reciproke të vulave doganore”. Kështu është shprehur shefja e ekipit negociues të Kosovës, Edita Tahiri e cila theksoi ndër të tjera se në këto ...

Kur fillon zbatimi i marrëveshjes?

Botasot - 07.09.2011

Edhe pesë ditë pas arritjes se marrëveshjes së fundit në mes Prishtinës dhe Beogradit, për njohjen e vulave doganore, autoritet kompetente ende nuk kanë informacione se kur do të fillojë të zbatohet marrëveshja.

Kur fillon zbatimi i marrëveshjes?

Koha.net - 07.09.2011

Prishtinë, 7 shtator - Edhe pesë ditë pas arritjes se marrëveshjes së fundit në mes Prishtinës dhe Beogradit, për njohjen e vulave doganore, autoritet kompetente ende nuk kanë informacione se kur do të fillojë të zbatohet marrëveshja.

Shkrirja e veriut

Koha.net - 07.09.2011

Serbia dhe Kosova janë duke i rritur tensionet në këtë fushë pavarësisht arritjes së marrëveshjeve teknike në tryezën e bisedimeve. Serbia dhe Kosova janë duke i rritur tensionet në këtë fushë pavarësisht arritjes së marrëveshjeve teknike ...

Më 16 shtator fillon implementimi i marrëveshjes për vulat

Koha.net - 07.09.2011

Prishtinë, 7 shtator - Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që më 16 shtator të fillojë të implementohet marrëveshja e arritur me Serbinë për vulat doganore.

Marrëveshja për vulat,zbatimi fillon më 16 shtator

Panorama - 07.09.2011

PRISHTINE- Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që më 16 shtator të fillojë të implementohet marrëveshja e arritur me Serbinë për vulat doganore. Kryeministri Thaçi tha se me këtë marrëveshje Serbia “de jure” e ka njohur pavarësinë e Kosovës.

Thaçi: Marrëveshja për vulat doganore, zbatohet në 16 shtator

Ora news - 07.09.2011

“Kosova është e vendosur që të fillojë zbatimin e marrëveshjes për vulat e doganave që nga data 16 shtator”, ka deklaruar kryeministri Hashim Thaçi.

Thaçi: Serbia po fillon të njohë de-jure Kosovën me pranimin e vulave doganore

ABC News - 07.09.2011

Serbia po fillon të njohë de-jure Kosovën me pranimin e vulave doganore. Kështu ka deklaruar kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi në mbledhjen e sotme të qeverisë duke shtuar se pikat doganore 1 dhe 31 do të fillojnë të jenë funskionale që ...

Marrëveshjet "pa përmbajtje"

Albeu.com - 06.09.2011

Përmbajtja e marrëveshjeve të fundit të arritura në bisedimet Prishtinë Beograd nuk është sqaruar, jo vetëm për opinionin dhe mediat, por edhe për subjektet politike dhe institucionet, thonë përfaqësues politik si dhe analistët.

“Economist”: Vulat, “fitore” e Kosovës

Yll Press - 06.09.2011

Serbia me këtë marrëveshje pranoi që mallrat të mund të eksportohen apo të kalojnë përmes Serbisë të zhdoganuara nga “Doganat e Kosovës” ndërkaq, Kosova do ta heqë embargon e saj ndaj mallrave serbe, embargo kjo e nisur qysh në muajin ...

Bisedimet, “ The Economist”: Nëse ka vullnet, ka edhe rrugëdalje

Ora news - 06.09.2011

Nëse ka vullnet, ka edhe rrugëdalje. Kështu nis shkrimi i prestigjiozes “The Economist”, rreth ngjarjeve të fundit në Kosovë, duke iu referuar marrëveshjes së fundit të arritur mes Kosovës dhe Serbisë për vulat doganore, marrëveshje kjo që ...

Pa marrëveshje me Bosnjë-Hercegovinën

Koha.net - 06.09.2011

Prishtinë, 6 shtator - Një formë të reciprocitetit Qeveria e Kosovës e pati vendosur më 20 korrik edhe ndaj mallrave që vijnë apo janë me origjinë nga Bosnjë-Hercegovina.

Zvarritja e zbatimit të marrëveshjes Serbisë i kushton me humbje disa milionëshe

Koha.net - 06.09.2011

Prishtinë, 6 shtator - Muaji i parë i embargos kosovare ndaj Serbisë, 30 kompanive të mëdha serbe u ka kushtuar me humbje prej rreth 13 milionë eurosh.

Beqaj: Marrëveshja faktorizon Kosovën

Botasot - 06.09.2011

Zyrtarët vendorë mirëpresin arritjen e marrëveshjes ndërmjet Prishtinës e Beogradit për njohjen e vulave doganore të Kosovës. Sipas ministrit të zhvillimit ekonomik Besim Beqaj, kjo marrëveshje e faktorizon Kosovën në tregun e Evropës ...

Kosovë, mbetet në fuqi embargoja e mallrave serbe

Panorama - 06.09.2011

Nënshkrimi i marrëveshjes për vulat doganore nuk do të thotë se embargoja e Kosovës për mallrat e Serbisë do të hiqet.Kështu është shprehur dje zëvendëskryeministrja e Kosovës, Mimoza Kusari-Lila, duke komentuar marrëveshjet e arritura mes ...

Tahiri: Marrëveshjet e arritura, konfirmojnë perspektivën evropiane

Koha.net - 06.09.2011

"Marrëveshjet e arritura në Bruksel, të premten në mbrëmje, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, do t'u mundësojnë dy shteteve të vazhdojnë rrugën kah integrimet evropiane.

Marrëveshjet konfirmojnë perspektivën evropiane

Telegrafi - 06.09.2011

Marrëveshjet e arritura në Bruksel, të premten në mbrëmje, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, do t’u mundësojnë dy shteteve të vazhdojnë rrugën kah integrimet evropiane, ka deklaruar shefja e delegacionit kosovar në bisedimet teknike në mes të ...

Tahiri: “Marrëveshjet e arritura, konfirmojnë perspektiven evropiane”

Botasot - 06.09.2011

"Marrëveshjet e arritura në Bruksel, të premten në mbrëmje, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, do t'u mundësojnë dy shteteve të vazhdojnë rrugën kah integrimet evropiane.

Lila: Heqja e embargos varet nga Serbia

Shekulli - 05.09.2011

Zëvendëskryeministrja Mimoza Kusari-Lila ka deklaruar se marrëveshja e arritur në Bruksel për njohjen e vulave doganore të Kosovës nga ana e Serbisë nuk nënkupton heqjen e menjëhershme të masave të reciprocitetit që Qeveria e Kosovës ka ...

Tahiri: Vulat, njohje reale dhe faktike

Gazeta Start - 05.09.2011

Shkup – Zëvendëskryeministrja e vendit, njëherësh kryenegociatorja Edita Tahiri, duke i vlerësuar shumë të rëndësishme marrëveshjet e arritura me Serbinë për njohjen e vulave doganore dhe kthimin e dokumenteve kadastrale, ka deklaruar se ...

Kusari: Nuk do ta heqim embargon ndaj Serbisë

Gazeta Start - 05.09.2011

Prishtinë – Zv/kryeministrja e Kosovës, Mimoza Kusari-Lila, tha sot se marrëveshja e arritur me Beogradin për vulat doganore, nuk nënkupton heqjen e menjëhershme të masave të reciprocitetit.

Delo: Serbia më afër njohes së pavarësisë së Kosovës

Evropaelire - 05.09.2011

Marrëveshja e arritur për vulat doganore midis Kosovës e Serbisë e ka afruar Serbinë drejt njohjes së shtetësisë së Kosovës, shkruan në numrin e sotëm e përditshmja sllovene “Delo”.

Delo: Serbia pranë njohjes së Kosovës

Albeu.com - 05.09.2011

Marrëveshja e arritur për vulat doganore midis Kosovës e Serbisë tregon se kjo e fundit është afër njohjes së pavarësisë ë Kosovës, shkruan në numrin e sotëm e përditshmja sllovene Delo.

Heqja e embargos varet nga Serbia

Albeu.com - 05.09.2011

Vendimi për reciprocitet nuk hiqet pa u siguruar qarkullimi i lirë i mallrave. Kështu ka deklaruar zëvendëskryeministrja, Mimoza Kusari. Ajo ka thënë për Express se embargoja mund të rikthehet nëse Serbia ndryshon qëndrimin.

Delo: Serbia më afër njohjes së pavarësisë së Kosovës

Alsat - 05.09.2011

Marrëveshja e arritur për vulat doganore midis Kosovës e Serbisë e ka afruar Serbinë drejt njohjes së shtetësisë së Kosovës, shkruan në numrin e sotëm e përditshmja sllovene “Delo”.

Delo: Serbia më afër njohes së pavarësisë së Kosovës

Shqipmedia - 05.09.2011

Marrëveshja e arritur për vulat doganore midis Kosovës e Serbisë e ka afruar Serbinë drejt njohjes së shtetësisë së Kosovës, shkruan në numrin e sotëm e përditshmja sllovene “Delo”.

Mimoza Kusari-Lila: Embargo ndaj Serbisë, mbetet në fuqi

LajmiFundit - 05.09.2011

Zv.kryeministrja Mimoza Kusari-Lila, duke folur për marrëveshjen e arritura me Beogradin për vulat doganore, ka thënë se ajo nuk nënkupton heqjen e menjëhershme të masave të reciprocitetit.

Marrëveshjet “pa përmbajtje”

Evropaelire - 05.09.2011

Përmbajtja e marrëveshjeve të fundit të arritura në bisedimet Prishtinë – Beograd nuk është sqaruar, jo vetëm për opinionin dhe mediat, por edhe për subjektet politike dhe institucionet, thonë përfaqësues politik si dhe analistët.

Marrëveshjet “pa përmbajtje”

Lajm - 05.09.2011

Përmbajtja e marrëveshjeve të fundit të arritura në bisedimet Prishtinë – Beograd nuk është sqaruar, jo vetëm për opinionin dhe mediat, por edhe për subjektet politike dhe institucionet, thonë përfaqësues politik si dhe analistët.

Serbia nuk do të punësuar kosovarë në dy pikat doganore të kufirit

Botasot - 05.09.2011

Pas arritjes së marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e BE-së për vulat, Serbia ka paralajmëruar të shtunën (03.09) se nuk do të pranojë të punësuar kosovarë në dy pikat kufitare doganore në Kosovë.

Vulat, njohje reale dhe faktike

Telegrafi - 05.09.2011

Zëvendëskryeministrja e vendit, njëherësh kryenegociatorja Edita Tahiri, duke i vlerësuar shumë të rëndësishme marrëveshjet e arritura me Serbinë për njohjen e vulave doganore dhe kthimin e dokumenteve kadastrale, ka deklaruar se shteti ...

Marrëveshjet, Tahiri: Bëmë veprimet e duhura

Ora news - 05.09.2011

Zëvendëskryeministrja e vendit, kryenegociatorja Edita Tahiri, duke i vlerësuar shumë të rëndësishme marrëveshjet e arritura me Serbinë për njohjen e vulave doganore dhe kthimin e dokumenteve kadastrale, ka deklaruar se shteti serb me këtë ...

Delo: Serbia më afër njohes së pavarësisë së Kosovës

Botasot - 05.09.2011

Marrëveshja e arritur për vulat doganore midis Kosovës e Serbisë e ka afruar Serbinë drejt njohjes së shtetësisë së Kosovës, shkruan në numrin e sotëm e përditshmja sllovene “Delo”.

Delo: Serbia më afër njohes së pavarësisë së Kosovës

Ora news - 05.09.2011

Marrëveshja e arritur për vulat doganore midis Kosovës e Serbisë tregon se kjo e fundit është afër njohjes së pavarësisë së Kosovës, shkruan në numrin e sotëm e përditshmja sllovene “Delo”.

Delo: Serbia më afër njohjes së pavarësisë së Kosovës

Telegrafi - 05.09.2011

Marrëveshja e arritur për vulat doganore midis Kosovës e Serbisë e ka afruar Serbinë drejt njohjes së shtetësisë së Kosovës, shkruan në numrin e sotëm e përditshmja sllovene “Delo”.

Dello: Serbia më afër njohës së pavarësisë së Kosovës

Koha.net - 05.09.2011

Lubjanë, 5 shtator 2011 - Marrëveshja e arritur për vulat doganore midis Kosovës e Serbisë e ka afruar Serbinë drejt njohjes së shtetësisë së Kosovës, shkruan në numrin e sotëm e përditshmja sllovene “Dello”.

Qeveria: Embargo mbetet në fuqi

Koha.net - 05.09.2011

Prishtinë, 5 shtator - Zv.kryeministrja Mimoza Kusari-Lila, duke folur për marrëveshjen e arritura me Beogradin për vulat doganore, ka thënë se ajo nuk nënkupton heqjen e menjëhershme të masave të reciprocitetit, njofton RTK-ja.

Kacin: Vulat doganore, hap i rëndësishëm

Telegrafi - 05.09.2011

Arritja e marrëveshjes për vulat doganore të Kosovës dhe për kadastrat paraqet hap të rëndësishëm në përparimin e raporteve mes Prishtinës dhe Beogradit, ka thënë Jelko Kacin.

Qeveria: Embargo mbetet në fuqi

Botasot - 05.09.2011

Zv.kryeministrja Mimoza Kusari-Lila, duke folur për marrëveshjen e arritura me Beogradin për vulat doganore, ka thënë se ajo nuk nënkupton heqjen e menjëhershme të masave të reciprocitetit.

Kacin: Marrëveshja përmirëson raportet Serbi-Kosovë

Ora news - 05.09.2011

Raportuesi i Parlamentit Evropian, për Serbinë Jelko Kacin, duke komentuar arritjen e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, ka deklaruar se marrëveshja për vulat doganore dhe për kadastrat, paraqet hap të rëndësishëm në përparimin e ...

Kacin: Marrëveshja përmirëson raportet Serbi-Kosovë

Yll Press - 05.09.2011

Ndër të tjera ai ka thënë se në të ardhmen, raportet evropiane dhe miqësore të Serbisë dhe Kosovës duhen ndërtuar në themele të shëndosha ekonomike të bashkëpunimit dhe tregtisë.

Delo: Serbia më afër njohes së pavarësisë së Kosovës

Yll Press - 05.09.2011

E përditshmja “Delo” gjithashtu vlerëson se rezultatet janë arritur në raundin e fundit të bisedimeve, për shkak të trysnisë që Brukseli ka ushtruar mbi Serbinë e Uashingtoni mbi Kosovën.

Tahiri: Njohja e vulave doganore është njohje e Kosovës

Yll Press - 05.09.2011

Kryenegociatorja ka reaguar edhe ndaj veprimeve të Lëvizjes Vetëvendosje për marrëveshjet e arritura në Bruksel në mes Kosovës dhe Serbisë. Ajo ka thënë se kjo lëvizje është e verbuar për pushtet dhe se ky subjekt politik ka nevojë të ...

Marrëveshjet “pa përmbajtje”

Botasot - 05.09.2011

Përmbajtja e marrëveshjeve të fundit të arritura në bisedimet Prishtinë – Beograd nuk është sqaruar, jo vetëm për opinionin dhe mediat, por edhe për subjektet politike dhe institucionet, thonë përfaqësues politik si dhe analistët.

Tahiri: Serbia e pranoi pavarësinë e Kosovës në fushën e doganave

ABC News - 05.09.2011

Zëvendëskryeministrja e Kosovës, kryenegociatorja Edita Tahiri, duke i vlerësuar shumë të rëndësishme marrëveshjet e arritura me Serbinë për njohjen e vulave doganore dhe kthimin e dokumenteve kadastrale, ka deklaruar se shteti serb me ...

Marrëveshjet "pa përmbajtje"

Koha.net - 05.09.2011

Prishtinë, 5 shtator - Përmbajtja e marrëveshjeve të fundit të arritura në bisedimet Prishtinë – Beograd nuk është sqaruar, jo vetëm për opinionin dhe mediat, por edhe për subjektet politike dhe institucionet, thonë përfaqësues politik si ...