TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Gjendet “kutia e zezë” e Costa Concordia, nxiret kufoma e 12-të

LajmiFundit - 22.01.2012

Media italiane thotë se palombarët që kontrollonin anijen turistike Costa Concordia, që ndeshi në cektinë javën e kaluar në ishullin Giglio, kanë gjetur diskun e të dhënave të udhëtimit, ndërkohë që një trup tjetër u nxorr nga anija, duke ...

Itali, shkon në 12 numri i viktimave të Costa Concordia

Albeu.com - 22.01.2012

Gjetja e kufomës së një gruaje në anijen e mbytur në afërsi të brigjeve italiane ka çuar në 12 numrin e viktimave të kësaj tragjedie. Edhe pse Costa Concordia vazhdon të rrëshkase duke u shtytur në thellësi kërkimet për gjetjen e trupave ...

Gjendet edhe trupi i 13-të në anijen italiane

Evropaelire - 22.01.2012

Zhytësit italianë e kanë gjetur trupin e vdekur të një gruaje në bordin e anijes italiane të udhëtimit, Costa Concordia, duke e çuar në 13 numrin e të vdekurve, të konfirmuar deri më tani.

Fundosja e Costa Concordia, nxiret kufoma e 13-të në Itali

LajmiFundit - 22.01.2012

Zhytësit italianë e kanë gjetur trupin e vdekur të një gruaje në bordin e anijes italiane të udhëtimit, Costa Concordia, duke e çuar në 13 numrin e të vdekurve, të konfirmuar deri më tani.

Numri i të vdekurve nga anija italiane Costa Concordia arrin në 13

VOA - 22.01.2012

Numri i të vdekurve nga anija turistike italiane Costa Concordia arriti sot në 13, pasi palombarët nxorrën trupin pa jetë të një gruaje nga pjesa e mbrapme e anijës. Dje, në këtë anije u gjet trupi pa jetë i një gruaje tjetër .

“Costa Concordia”, trupi i një gruaje gjendet ne anije

Gazeta Start - 21.01.2012

Trupi i një gruaje është gjetur sot në bordin e anijes së mbytur italiane “Costa Concordia”, ç’ka bën që numri i viktimave të konfirmuara të rritet në 12.

Concordia, gjendet edhe një trup i vdekur

Telegrafi - 21.01.2012

Garda Bregdetare Italiane të shtunën ka gjetur trupin e një femre në bordin e anijes italiane të udhëtimit, Costa Concordia, e cila u fundos javën e kaluar duke shkaktuar vdekjen e 12 personave.

Nxirret viktima e 12 nga rrënojat e anijes Costa Concordia

VOA - 21.01.2012

Palombarët italianë kanë gjetur trupin e një gruaje në rrënojat e anijes luksoze turistike Costa Concordia, duke e çuar numrin e viktimave nga aksidenti në 12.

Itali: Nxirret viktima e 12 nga rrënojat e anijes

Botasot - 21.01.2012

Palombarët italianë kanë gjetur trupin e një gruaje në rrënojat e anijes luksoze turistike Costa Concordia, duke e çuar numrin e viktimave nga aksidenti në 12.

“Costa Concordia”, ekuipazhi kërkoi kthimin në kabina

Gazeta Start - 20.01.2012

Ekuipazhi i “Costa Concordia”-s ka siguruar pasagjerët se gjithçka ishte në rregull dhe iu ka kërkuar atyre të ktheheshin në kabina ndërkohë që anija kishte filluar të fuste ujë. E gjitha kjo tregohet në një video të publikuar së fundmi.

Itali, kryqëzori po rrëshqet drejt fundit të detit

Top Channel - 20.01.2012

Punimet e kërkimit janë ndërprerë në kryqëzorin e fundosur pjesërisht pranë ishullit italian të Xhilios, ndërsa mëngjesin e së premtes u regjistrua një shkarje e re drejt thellësive që do të mbulonin tërësisht anijen.

Itali, kërkimet brenda anijes në rrezik

Lajm - 20.01.2012

I ftohti dhe rreziku i rrëshqitjes së anijes nuk kanë penguar specialistët spereologë nënujorë të vazhdojnë kërkimet brenda anijes Costa Concordia, e cila me 4200 persona në bord, u përplas mbrëmjen e të premtes së kaluar në brigjet e ...

Kthehuni në kabina, edhe pse Costa Concordia kishte nisur të fuste ujë (VIDEO)

Albeu.com - 20.01.2012

Mediat italianë publikuan sot një video që tregon pamje të mbytjes së anijes Costa Concordia. Në këtë video dëgjohen anëtarët e ekuipazhit që sigurojnë pasagjerët se nuk kishte asgjë për t`u shqetësuar, edhe pse anija kishte filluar të ...

Ndërpritet operacionet në anijen e përmbysur

24 orë - 20.01.2012

Punonjësit e shpëtimit ndërprenë kërkimet e tyre sot për të paktën 21 persona të zhdukur për një javë pasi anija turistike filloi të zhvendoset në brigjet e Italisë veriperendimore.

Itali, kroçerja drejt fundit të detit, ndërpriten kërkimet për viktimat

LajmiFundit - 20.01.2012

Punonjësit e shpëtimit ndërprenë kërkimet e tyre sot për të paktën 21 persona të zhdukur për një javë pasi anija turistike filloi të zhvendoset në brigjet e Italisë veriperendimore.

Ndërpritet operacionet në anijen e përmbysur

VOA - 20.01.2012

Punonjësit e shpëtimit ndërprenë kërkimet e tyre sot për të paktën 21 persona të zhdukur për një javë pasi anija turistike filloi të zhvendoset në brigjet e Italisë veriperendimore.

Ndërpritet operacionet në anijen e përmbysur

Botasot - 20.01.2012

Punonjësit e shpëtimit ndërprenë kërkimet e tyre sot për të paktën 21 persona të zhdukur për një javë pasi anija turistike filloi të zhvendoset në brigjet e Italisë veriperendimore.

Tragjedia në “Concordia”, rinisin kërkimet

Panorama - 20.01.2012

Të enjten rinisën kërkimet për trupa në anijen e mbytur në brigjet italiane, “Costa Concordia”, të cilat u ndërprenë një ditë më parë, pasi anija kishte nisur sërish të lëvizte e të zhytej dhe operacionet e shpëtimit do të rrezikon edhe ...

Itali, publikohet videoja e mbytjes së “Costa Concordia”

Shekulli - 20.01.2012

(I përditësuar)- Mediat italianë publikuan sot një video që tregon pamje të mbytjes së anijes “Costa Concordia”. Në këtë video dëgjohen anëtarët e ekuipazhit që sigurojnë pasagjerët se nuk kishte asgjë për t`u shqetësuar, edhe pse anija ...

Shpëtimi i anijes "Costa Concordia" në garë me stuhinë

DW - 19.01.2012

Dielli shkëlqen ende në bregdetin mesdhetar italian. Por një stuhi mund të ndikojë në mënyrë dramatike rikuperimin e kryqëzorit "Costa Concordia". Dallgë të mëdha mund të bëjnë që kollosi të bjerë.

Itali, rifillojnë kërkimet në kryqëzorin e fundosur

Top Channel - 19.01.2012

Kanë rifilluar mesditën e së enjtes kërkimet në kryqëzorin e fundosur pranë ishullit italian të Xhilios, pas pothuajse 24 orë ndërprerje, për shkak të lëvizjes së anijes dhe frikës së rrëshqitjes së saj në një gropë detare me thellësi 70 ...

Itali tragjedia “Costa Concordia”, rinisin kërkimet

Lajmeshqip - 19.01.2012

Romë-Kanë rinisur kërkimet në bordin e anijes së përmbysur “Costa Concordia”, që ndodhet pranë bregdetit të Toskanës në Itali. Operacionet u ndërprenë një ditë më parë ndërsa mjeti lundrues ndryshoi pozicion.

Itali, kërkimet brenda anijes në rrezik

Top Channel - 19.01.2012

I ftohti dhe rreziku i rrëshqitjes së anijes nuk kanë penguar specialistët spereologë nënujorë të vazhdojnë kërkimet brenda anijes Costa Concordia, e cila me 4200 persona në bord, u përplas mbrëmjen e të premtes së kaluar në brigjet e ...

Ndërpriten operacionet e shpëtimit në Costa Concordia

Ora news - 19.01.2012

Punonjësit e shpëtimit ndërprenë operacionet sot në anijen Costa Concordia ndërsa ajo filloi të zhvendoset ngadalë. Costa Concordia goditi shkëmbinj dhe u gremis në brigjet veriore të Italisë të premten.

Traumat e pasagjerëve të anijes, si të refugjatëve kosovarë

Ora news - 19.01.2012

Të mbijetuarit e tragjedisë së anijes "Costa Concordias" po kalojnë momentet më të vështira të jetës së tyre, pasi kanë përjetuar ferrin e fundosjes së anijes. “ Ata janë të çoroditur.

Itali, pezullohen kërkimet në anijen e mbytur

Panorama - 19.01.2012

Skuadrat e shpëtimit në ishullin italian të Giglios kanë pezulluar të mërkurën kërkimet për të mbijetuar apo trupat e mbytur në anijen “Costa Concordia”, pasi anija nisi të lëvizë duke u zhytur më thellë.

Napoli, “muroset” tragjedia e anijes “Costa Concordia”

Panorama - 19.01.2012

Fundosja e anijes kroçera “Costa Concordia” në Itali tashmë është përjetësuar edhe në një pikturë/grafiti. Piktura është realizuar nga një shkrimtar nga Napoli, që e quan veten Raffo mengjesin e sotem.

Itali, arrest shtëpie kapitenit të “Titanikut” të 2012

LajmiFundit - 18.01.2012

Një gjykatë italiane ka vendosur masën e arrestit shtëpiak, një vendim tejet i papritur, për njeriun që ndodhet në qendër të hetimit mbi fundosjen e anijes, Costa Concordia, Kapitenin Francesco Schettino.

Itali, kapiteni i anijes Costa Concordia lihet në arrest shtëpie

Albeu.com - 18.01.2012

Kapiteni i anijes se mbytur Costa Concordia pak dite ë parë pranë brigjeve italiane Francesco Schettino është vendosur nën masën e sigurisë "arrest shtëpiak".

Itali, ndërpriten kërkimet në kryqëzorin e fundosur

Top Channel - 18.01.2012

Operacionet e kërkimit në kryqëzorin e mbytur pranë ishullit italian të Xhilios janë ndërprerë, pasi anija lëvizi nga vendi, duke rikthyer frikën e rrëshqitjes së saj në një zonë ku thellësia shkon në 70 metra thellësi.

Fundosja e Costa Concordia, pasagjerja: Shpëtova si gjyshja te Titaniku!!!

LajmiFundit - 18.01.2012

Historia përsëritet. Valentina Capuano, e cila ndodhej ne Costa Concordia ka përjetuar te gjeten eksperience si gjyshja e saj e cila ka shpëtuar nga mbytja e Titanik-ut shume dekada me pare.

Itali, kapiteni i kryqëzorit pranon përgjegjësinë

Top Channel - 18.01.2012

Kapiteni i kryqëzorit të fundosur në ujra të cekta pranë ishullit italian të Xhilios pranoi se përplasja fatale me gurët u shkaktua nga gabimi i tij në manovrim. Të paktën kjo është ajo që raportonin mediat italiane gjatë ditës së mërkurës.

‘Costa Concordia’, mes pasagjerëve 2 shqiptarë

Panorama - 18.01.2012

Mes pasagjereve te anijes italiane, “Costa Concordia”, fundosur tragjikisht ne det ishin edhe 2 shqiptare, qe raportohet te jene mire. Mediat italiane, duke raportuar per listen e pasagjereve japin detaje se ne te kishte 64 nacionalitete.

Itali, eksploziv anijes për të gjetur trupat

Panorama - 18.01.2012

Pesë trupa të tjerë u gjetën dje brenda anijes së përmbytur “Costa Concordia” në brigjet italiane, pasi skuadrave të shpëtimit iu desh të përdornin eksploziv për të hapur vrima në disa pjesë të anijes e të nxirrnin trupa jashtë.

Ndërpriten operacionet e shpëtimit në Costa Concordia

VOA - 18.01.2012

Punonjësit e shpëtimit ndërprenë operacionet sot në anijen Costa Concordia ndërsa ajo filloi të zhvendoset ngadalë. Costa Concordia goditi shkëmbinj dhe u gremis në brigjet veriore të Italisë të premten.

Itali, kapiteni” i Costa Concordia” pranon përgjegjësinë

Ora news - 18.01.2012

përplasja fatale me gurët u shkaktua nga gabimi i tij në manovrim. Të paktën kjo është ajo që raportonin mediat italiane gjatë ditës së mërkurës.

Mbytja e anijes në Itali, gjendet kufoma e shtatë

Shekulli - 17.01.2012

(I përditësuar)- Sot mediat italiane konfirmuan gjetjen e një tjetër kufome në anijen turistike “Costa Concordia”, e cila u mbyt natën e të premtes në afërsi të brigjeve të Toskanës.

Itali, rritet frika për të humburit

Top Channel - 17.01.2012

Skuadrat e emergjencës në Itali kanë punuar gjatë natës në anijen turistike pothuajse të tërësisht e fundosur, por autoritetet druhen për jetët e 29 personave që konsiderohen të humbur.

Itali, anija e mbytur, shtohet numri i të humburve

Albeu.com - 17.01.2012

Autoritetet italiane kanë vazhduar edhe gjatë ditës së sotme kërkimet për gjetjen e trupave të humbur pas tragjedisë së mbytjes së anijes kroçera "Costa Concordia".

Kryqëzori i fundosur, zbulohen 5 viktima të reja

Top Channel - 17.01.2012

Pesë viktima të reja u gjetën nga polumbarët në kërkimet për të mbijetuar në kryeqëzorin e përmbysur pranë një ishulli italian. Zbulimi i krye gjatë pasdites së të martës, ndërsa kërkimet për 24 persona të tjerë që mungojnë në apel po ...

Tragjedia e “Concordia”-s, ja si kapiteni la gjithçka ne meshire

ikub - 17.01.2012

Telefonatat e vazhdueshme me kapitenerine e Livornos tregojne moskokcarjen e Francesco Schetinos per ate qe po ndodhte ne anije Eshte vertet dramatike ajo qe del nga tre telefonatat midis kapitenerise se Livornos Gregorio De Falco dhe ...

Itali: Janë gjetur edhe pesë trupa të pajetë në mbetjet e anijes

Evropaelire - 17.01.2012

Ekipet e shpëtimit sot i kanë gjetur edhe pesë trupa të pajetë në anijen e fundosur në bregdetin e Italisë. Nga aksidenti i anijes italiane, Costa Concordia, është konfirmuar vdekja e 11 personave, ndërsa 24 vetë ende konsiderohen të ...

Itali, gjenden edhe 5 kufoma në anijen e fundosur në det

LajmiFundit - 17.01.2012

Ekipet e shpëtimit sot i kanë gjetur edhe pesë trupa të pajetë në anijen e fundosur në bregdetin e Italisë. Nga aksidenti i anijes italiane, Costa Concordia, është konfirmuar vdekja e 11 personave, ndërsa 24 vetë ende konsiderohen të ...

Mbytja e anijes në Itali, gjendet kufoma e shtatë

Ora news - 17.01.2012

Është gjetur një tjetër kufomë në anijen turistike “Costa Concordia”, e cila u mbyt natën e të premtes në afërsi të brigjeve të Toskanës. Trupi i pajetë i një personi është gjetur nga zjarrfikësit në rrënojat e anijes gjysëm të fundosur ...

Itali, tragjedia nga gabimi njerëzor, arrestohet kapiteni i “Concordia”

Panorama - 17.01.2012

Tragjedia në brigjet italiane në anijen “Costa Concordia”, ku humbën jetën 6 persona dhe 16 të tjerë rezultojnë të zhdukur, ka ndodhur për shkak të një gabimi njerëzor.

Fundosja e “Costa Concordia”, gjenden dhe edhe pesë trupa të pajetë

Ora news - 17.01.2012

Ekipet e shpëtimit sot kanë gjetur edhe pesë trupa të pajetë në anijen e fundosur në bregdetin e Italisë. Nga aksidenti i anijes italiane, Costa Concordia, është konfirmuar vdekja e 11 personave, ndërsa 24 vetë ende konsiderohen të ...

Mbytja e “Costa Concordia”-s, pronarët: Kapiteni bëri gabime

Gazeta Start - 16.01.2012

Kompania drejtuese e anijes së turistëve “Costa Concordia” e cila u mbyt pasi goditi shkëmbinjtë afër brigjeve në një ishulli italian, tha se kapiteni i anijes mund të ketë “bërë gabime”.

Kapiteni i “Costa Concordia”-s ndryshoi rrugë

Gazeta Start - 16.01.2012

Zhvillime të reja në çështjen e mbytjes së anijes “Costa Concordia”. Drejtori ekzekutiv i kompanisë “Costa Cruises”, që ka në pronësi anijen që u përplas me shkëmbinj të brigjet e një ishulli italian, Gioglio, tha se kapiteni kishte bërë ...

Itali, anija, gjendet kufoma e gjashtë

Top Channel - 16.01.2012

Është gjetur një tjetër kufomë në anijen turistike Costa Concordia, e cila u mbyt natën e të premtes në afërsi të brigjeve të Toskanës. Trupi i pajetë i burrit është gjetur nga zjarrfikësit të cilët kanë vazhduar kërkimet gjatë gjithë ...

Mbytja e Costa Concordia, gjendet kufoma e gjashtë në det!

LajmiFundit - 16.01.2012

Rritet numri i viktimave të anijes kroçera të mbytur ditën e shtunë në brigjet e ishullit Giglio në Itali. Trupi i pajetë i një burri u gjet gjatë orëve të natës nga zjarrfikësit, duke e çuar në 6 numrin e viktimave të aksidentit tragjik.

Mbytja e anijes, rrezik për ndotje

Top Channel - 16.01.2012

Aksidenti i anijes së madhe turistike Costa Concordia në brigjet e Toscana-s, përveç dramës njerëzore që solli me vete, po krijon shqetësim të madh edhe për rrezikun e ndotjes së mjedisit.

“Costa Concordia”, si duket nga toka

ikub - 16.01.2012

Anija e përmbysur “Costa Concordia”, ja këndvështrimi prej pjesës së tokës afër vendit ku u ...

Kërkohen ende të mbijetuar - Pas fatkeqësisë së Costa Concordias

DW - 16.01.2012

Pse kapiteni lundroi në një territor të rrezikshëm? Hetimet e fundit mbi fatkeqësinë e fundjavës në ujërat italiane rëndojnë edhe më tej kapitenin e "Concordia"-s.

Mbytja e kryqëzorit, gabim njerëzor

Top Channel - 16.01.2012

Drejtori i përgjithshëm i linjës që operonte kryqëzorin e mbytur në Itali pranoi se ishte ndryshimi “i paaprovuar dhe i paautorizuar” i kursit të anijes, ai që u bë shkak për mbytjen e saj.

Itali: Pronarët e fajësojnë kapitetin për shkatërrimin e anijes

Evropaelire - 16.01.2012

Pronarët e anijes italiane, që u fundos në bredgetin e Italisë, me ç’rast humbën jetën së paku 6 vetë, sot e kanë fajësuar kapitetin se ka bërë gabime.

Nga Titanic deri te Concordia, "mallkimi" mbush shekullin

ikub - 16.01.2012

Ja tragjedite detare me te bujshme, qe nisen me 1912-n dhe jane mbyllur (per momentin) ne fillimin e 2012-s Prej plot 100 vjetësh ka mbetur si etalon për çdo tragjedi të ndodhur, përderisa “Titanic”-u i famshëm regjistroi “njohjen” e parë ...

Kërkohen ende të mbijetuar - Pas fatkeqësisë së Costa Concordias

24 orë - 16.01.2012

Pse kapiteni lundroi në një territor të rrezikshëm? Hetimet e fundit mbi fatkeqësinë e fundjavës në ujërat italiane rëndojnë edhe më tej kapitenin e "Concordia"-s.

Itali, të paktën 5 të mbytur në anijen “Costa Concordia”

Ora news - 16.01.2012

Numri i të vdekurve nga mbytja e anijes luksoze italiane u rrit në pesë, pasi punonjësit e shpëtimit zbuluan sot trupat e dy burrave të moshuar në pjesët e fundosura të “Costa Concordias”.

Itali: Ekipet e shpëtimit vazhdojnë kërkimet për të mbijetuar në anijen Costa Condordia

VOA - 16.01.2012

Pronari i anijes italiane Costa Condordia , e cila ndeshi në tokë të premten, duke lënë të vdekur pesë vetë, thotë se kapiteni i anijes gaboi në drejtimin e saj.

Tjetër viktimë në bordin e Costa Concordia

Telegrafi - 16.01.2012

Pas avarisë së kryqëzorit Costa Concordia po rritet numri i të dhënave që flasin për gabime të rënda të kapitenit. Ai mendohet t’i jetë afruar shumë bregut me mjetin lundrues duke shkaktuar kësisoj vdekjen e të paktën gjashtë vetëve.

Itali: Pronarët e fajësojnë kapitetin për shkatërrimin e anijes

Botasot - 16.01.2012

Pronarët e anijes italiane, që u fundos në bredgetin e Italisë, me ç’rast humbën jetën së paku 6 vetë, sot e kanë fajësuar kapitetin se ka bërë gabime.

Itali, pronarët “Costa Concordia” fajësojnë kapitetin për përmbytjen

Ora news - 16.01.2012

Pronarët e anijes italiane, e cila u fundos në bredgetin e Italisë dhe ku si rezultat i kësaj fatkeqësie humbën jetën së paku 6 persona , kanë fajësuar sot kapitetin se ka bërë gabime.

Rifillojnë kërkimet për të mbijetuar në anijen Costa Concordia

VOA - 16.01.2012

Punonjësit e shpëtimit rifilluan operacionet sot për të mbijetuar brenda anijes luksoze turistike që goditi shkëmbinj dhe u përmbys në brigjet veriore të Italisë.