TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Edi Rama në panik nga dështimi i reformës, nis fushatën për sigurimin e 71 votave pas 21 korrikut, pazare kokë më kokë ...

SOT - 17.07.2016

Zhvillimet intensive të ditëve të fundit në kampet kryesore politike kanë treguar qartë që reforma në drejtësi me shumë gjasa ka dështuar, pasi nuk bëhen 94 votat e duhura për kalimin e saj në ...

Mimoza Hafizi: Edi Rama braktisi reformën në drejtësi, nuk e do më as si sukses as si dështim

SOT - 17.07.2016

Deputetja socialiste, Mimoza Hafizi, i është përgjigjur dje Partisë Demokratike për cënimin e sovranitetit nga Reforma në Drejtësi. Hafizi shkruante në Facebook se është vetëm sovraniteti i 2-3 ...

Rama, letër Bashës: Reflekto, mos na turpëro para ndërkombëtarëve. Kreu i PD: Lëri shfaqjet, aktivizo negociatorët

SOT - 17.07.2016

Kryeministri Edi Rama dhe kryetari i opozitës Lulzim Basha kanë shkëmbyer një letërkëmbim publik sa i përket ngërçit të krijuar për votimin e reformës në drejtësi, dhe po ashtu qëndrimeve të ...

Deputetët e PS në unison për zgjedhje të parakohshme: Zgjidhja e vetme për reformën, test për qeverinë

SOT - 17.07.2016

Partia Socialiste është gati të shkojë në zgjedhje të parakohshme, nëse reforma në drejtësi do të dështojë. Pas deklaratës për fushatë elektorale të kryeministrit Edi Rama, i cili iu drejtua popullit ...

Rama i bën kërkesë tjetër, Basha: Mjaft me letra të hapura

Lajmi.net - 17.07.2016

Në letrën e tij Rama i thotë Bashës se koha nuk pret më dhe se sfida që kanë para është historike. Rama i bën thirrje të sinqertë Bashës për një reflektim serioz, pasi sipas tij angazhimi i ...

Reagon Rama pas letrës së Bashës: E lexova me keqardhje reagimin destruktiv tuajin, ky propozim është refuzuar ...

SOT - 17.07.2016

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar në rrjetin social Facebook pas letres qe kreu i PD ka derguar. Rama i drejtohet Bashës se " propozimi Juaj "i bazuar 100% tek rekomandimet e Venecias" ...

Rama i përgjigjet Bashës: Thirrini mendjes, çlirohuni nga frika prej Reformëse

Albeu.com - 17.07.2016

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për letrën e Partisë Demokratike për reformën në drejtësi. kreu i PD Lulzim Basha një ditë më parë ju drejtua kryeministrit përmes letrës ku shkruante; "Zoti Rama , ...

“Drejtësia”, Rama kushtëzon Bashën: Nuk e pranojmë propozimin, ja sa kohë ke!

LajmiFundit - 17.07.2016

Kryeministri Edi Rama i ka kthyer përgjigje kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha, pas replikave të djeshme në rrjetet sociale për të arritur konsensus për reformën në drejtësi.

Afati i fundit i Ramës: Opozita ta votojë reformën të enjten

Top Channel - 17.07.2016

Komunikimet e së shtunës nëpërmjet rrjeteve sociale mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duket se janë të destinuara të vijojnë edhe gjatë kësaj të diele.

‘Drejtësia’, Rama i përgjigjet Bashës: Jam gati të takohemi që nesër

Almakos - 17.07.2016

Kryeministri Edi Rama, me anë të një postimi në Facebook i është përgjigjur kreut demokrat Lulzim Basha. Rama thekson se opozita duhet të çlirohet nga frika për reformën në drejtësi, duke u shprehur ...

"Drejtësia", Ilir Meta zmbraps BE, tërhiqet Vlahutin: Përgjegjësia për reformën e autoriteteve shqiptare!

SOT - 17.07.2016

Ambasadorja e BE, Romana Vlahutin, ka reaguar pas deklaratës së Kreut të Kuvendit, Ilir Meta, për reformën në drejtësi. Vlahutin pranon ftesën e Metës për t'iu bashkuar diskutimeve ditën e hënë, në ...

Reforma në drejtësi, Cara: Të miratohet, ose zgjedhje në shtator

SOT - 17.07.2016

Reforma në drejtësi duhet të miratohet më 21 korrik, në të kundërt, vendi duhet të shkojë në zgjedhje në muajin shtator. Kështu është shprehur deputeti i PS-së Parid Cara.

Cara: Zgjedhje të parakohshme në shtator

Albeu.com - 17.07.2016

Deputeti i Partisë Socialiste, Parid Cara ka deklaruar se kryeministri, Edi Rama duhet të masë forcat në Kuvend më 21 korrik dhe nëse reforma në drejtësi nuk miratohet të shkohet në zgjedhje të ...

Reforma në Drejtësi, Rama takim urgjent me ministrat në Durrës

Almakos - 17.07.2016

Kryeministri Edi Rama ka nisur sonte një takim urgjent në Durrës me ministra dhe disa mbështetës të Partisë Socialiste. Takimi ka nisur rreth orës 20:00 të mbrëmjes dhe ende nuk dihet se çfarë po ...

Mimoza Hafizi: Edi Rama e braktisi kauzën e reformës në drejtësi

BalkanWeb - 17.07.2016

TIRANE- Deputetja kritike në PS, Mimoza Hafizi deklaroi dje se Edi Ramës nuk i intereson më reforma në drejtësi, as si sukses dhe as si dështim. Në një postim në rrjetin social, “Facebook”, Hafizi ...

Rama reagon për letrën e Bashës: Propozimi juaj nuk njihet nga SHBA-BE. Thirrini mendjes, çlirohuni nga frika prej ...

BalkanWeb - 17.07.2016

TIRANE – Kryeministri Edi Rama ka reaguar për letrën e Partisë Demokratike për reformën në drejtësi. Një ditë më parë, kreu i PD në letrën drejtuar kryeministrit shkruante “Zoti Rama, Lëri letrat e ...

Rama e fton në takim ose debat televiziv, Basha këmbëngul tek konsensusi

Ora news - 17.07.2016

Vazhdojnë përgjigjet në distancë, përmes facebook mes kryeministrit Edi Rama dhe Kryetarit të PD-së Lulzim Basha lidhur me reformën në drejtësi dhe ftesën për takim për ditën e nesërme të bërë nga ...

Reforma në Drejtësi, Rama fton në debat televiziv Bashën

RTSH - 17.07.2016

Kryeministri socialist Edi Rama ka ftuar në debat publik televiziv kreun e opozitës Lulzim Basha në një tjetër përpjekje për të gjetur konsensusin dhe miratuar Reformën në Drejtësi.

‘Drejtësia’ mes Facebook, Rama i përgjigjet Bashës: Lulzim thirri mendjes, çlirohu nga frika dhe mos u viktimizo

Gazeta Express - 17.07.2016

Prej ditësh në distancë mes kreut të qeverisë Edi Rama, she atij të opozitës, Lulzim Basha po shkëmbehen replika në lidhje me ftesat nga të dyja palët për konsensus deri në 21 korrik.

Rama- Bashës: I dashur Lulëzim thirri mendjes, çlirohu nga frika

Mapo - 17.07.2016

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur po përmes Facebook­ut, me një status mesditën e së dielës liderit të opozitës Basha, lidhur me reformën në drejtësi.

Tjetër përgjigje për Metën, deputeti i PS, Cara: Zgjedhje të parakohshme në shtator

Panorama - 17.07.2016

Deputeti i Partisë Socialiste, Parid Cara shprehet se Rama duhet të masë forcat në Kuvend më 21 korrik dhe nëse reforma në drejtësi nuk miratohet të shkohet në zgjedhje të parakohshme në shtator.

Rama takim me ministra dhe eksponentë të PS-së në Durrës

Ora news - 17.07.2016

Kryeministri Edi Rama ka nisur një takim me ministra dhe disa eksponentë të Partisë Socialiste në Durrës. Takimi mësohet se ka nisur rreth orës 20:00 të mbrëmjes.

“Jemi demokraci pocaqi, ndaj ndërhyjnë të huajt. Parlamenti i sotshëm, me njerëz nga rruga”

Respublica - 17.07.2016

Intervistoi: Elmaz Gorica Paskal Milo , ish-ministër i Jashtëm dhe kryetar i Partisë Demokracia Sociale, i ka dhënë një intervistë gazetës “Shekulli”.

INTERVISTA/ Bamir Topi: Reforma, fundi i një balloje me maska. Thirja e Lu, një sinjal alarmi!

Gazeta Tema - 17.07.2016

Intervista për Tema Tv, Bamir Topi, kryetar i FRD. Z.Topi, Dukety sikura klasa politike është në një marrëveshje për të mos u marrë vesh për reformën në drejtësi? Është fundi i një balloje me maska ...

Intervista/ Topi: Nuk ka zgjedhje, koalicion interesash e jo parimesh

Java News - 17.07.2016

Ish-Presidenti i Republikës, Bamir Topi, është shprehur në një intervistë për Tema TV se reforma në drejtësi është fundi i një balloje me maska, ndërsa deklaratën e ambasadorit amerikan, Donald Lu, e ...

Rama i përgjigjet Bashës: Thirrini mendjes, çlirohuni nga frika e Reformës

Java News - 17.07.2016

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për letrën e Partisë Demokratike për reformën në drejtësi. Një ditë më parë, kreu i PD në letrën drejtuar kryeministrit shkruante “Zoti Rama, Lëri letrat e hapura dhe ...

Rama i shkruan sërish Bashës: Gati të takohem në debat televiziv

Tetova Sot - 17.07.2016

Kryeministri Edi Rama paraditen e së dielës i ka shkruar një tjetër letër kryetarit të opozitës. Pasi ka marrë përgjigje negative për letrën e parë, Rama ka ftuar Bashën në një debat publik në një ...

Rama i përgjigjet Bashës: I dashur Lulzim, thirrini mendjes! Eja të debatojmë në TV

Durres Lajm - 17.07.2016

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për letrën e Partisë Demokratike për reformën në drejtësi. Një ditë më parë, kreu i PD-së Lulzim Basha, në letrën drejtuar kryeministrit shkruante: “Zoti Rama, Lëri ...

Rama, ftesë PD-së për reflektim

Vision Plus - 17.07.2016

Përgjigjen që kreu i opozitës i dha ftesës për një takim kokë më kokë, kryeministri Edi Rama e konsideron si destruktiv. Po përmes Facebook-ut, kreu i qeverisë i shkruan kundërshtarit politik, duke i ...

Rama i shkruan sërish Bashës: Gati të takohemi ose debat televiziv

Gazeta Tema - 17.07.2016

Kryeministri Edi Rama paraditen e së dielës i ka shkruar një tjetër letër kryetarit të opozitës. Pasi ka marrë përgjigje negative për letrën e parë, Rama ka ftuar Bashën në një debat publik në një ...

Ça të bëj tani?

Respublica - 17.07.2016

Ai që duket se ka dilemat më të mëdha pas mesazheve të Ilir Metës është kryeministri Edi Rama. I paaftë të marrë përgjegjësinë për të udhëhequr negociatat me opozitën, kryeministri i la përgjegjësinë ...

Mosmiratimi i Reformës në Drejtësi, mjet shpëtimi për klasën e sotme politike

SOT - 16.07.2016

Të gjithë shqiptarët e mbetur ende në këto troje e dinë se korrupsioni po e gërryen gjithë vendin, ndërsa i gjithë filli i këtij korrupsioni nis në nivelin më të lartë të klasës politike.

Mimoza Hafizi: Do ta votoj reformën, u shokova nga pretendimi i PD për shkelje të sovranitetit

SOT - 16.07.2016

Deputetja e Partisë Socialiste, Mimoza Hafizi, shprehet se do të votojë pro reformës në drejtësi. Hafizi deklaron se vota e saj në Kuvend seancën e 21 Korrikut, do të jetë pro reformës.

Lulzim Basha: Rama e do reformën për larje llogarish dhe intriga politike, zgjidhjen e ka mbi tryezë, të lërë ...

SOT - 16.07.2016

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka akuzuar dje kryeministrin se po përdorë reformën në drejtësi si plaçkë elektorale dhe si instrument për të larë llogaritë.

Lunacek: PD-PS të marrin në konsideratë rekomandimet e Venecias, integrimi në BE me pasoja nëse nuk miratohet

SOT - 16.07.2016

Ulrike Lunacek, zëvendës/presidentja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunacek, u ka bërë thirrje partive politike që të marrin në konsideratë rekomandimet e Komisionit të Venecias për reformën në ...

Rama nis fushatën elektorale me pretekstin e reformës në drejtësi, akuzon Bashën se po e fton në luftë kundër BE-SHBA

SOT - 16.07.2016

Kryeministri Edi Rama nis fushatën elektorale me reformën në drejtësi. Kreu i qeverisë po shfrytëzon në favor të Partisë Socialiste, për fushatë elektorale, qëndrimin bllokues prej dy vitesh të ...

Reichel: PD justifikime për të bllokuar reformën, deputetët të marrin përgjegjësinë politike e ta votojnë

SOT - 16.07.2016

Zyrtari gjerman, Ernst Reichel, drejtor për Evropën Juglindore, ka kritikuar dje ashpër opozitën shqiptare për qëndrimet e saj kundrejt draftit për reformimin e drejtësisë.

Rikthehen letrat e "dashurisë në kohë kolere"! Rama i shkruan Bashës: Mos ta lejojmë Shqipërinë të turpërohet ...

SOT - 16.07.2016

Duket se letrat e "dashurisë në kohë kolere" janë rikthyer mes liderëve të partive politike në vend. Kryeministri Edi Rama i është drejtuar sot kryedemokratit Lulzim Basha me një letër për reformën ...

Reforma/ Rama letër Bashës: Koha s’pret, sill propozimin që pranon SHBA/BE

LajmiFundit - 16.07.2016

Kryeministri i Shqipërisë i ka dërguar një letër kreut të opozitës Lulzim Basha pas deklaratës së djeshme të ambasadorit Donald Lu. “Jam gati të mbështes pa asnjë vërejtje, çdo propozim që Ju do të ...

Rama, letër Bashës: Gati të mbështes çdo propozim. Kreu i PD-së: Rinisim bisedimet

Almakos - 16.07.2016

Kryeministri i vendit, Edi Rama përmes faqes së zyrtare në Facebook i ka drejtuar një letër kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha lidhur me reformën në drejtësi.

Mimoza Hafizi: Edi Rama braktisi hapur Reformën në Drejtësi, nuk e do më as si sukses dhe as si dështim!

SOT - 16.07.2016

Deputetja socialiste, Mimoza Hafizi, i është përgjigjur PD për cënimin e sovranitetit nga Reforma në Drejtësi. Hafizi shkruan në Facebook se është vetëm sovraniteti i 2-3 liderëve politikë, që duan ...

Rama i dërgon letër Bashës: Gati të mbështes propozimin tuaj

Albeu.com - 16.07.2016

Kryeministri Rama i është drejtuar me një letër publike kreut të Partisë Demokratike , Lulzim Basha, për të gjetur një dakordësi lidhur me Reformën në Drejtësi.

Reforma në drejtësi, Rama letër Bashës: Pres propozimin tuaj

Zhurnal - 16.07.2016

Tiranë, 16 korrik - Përmes një letre publike, Kryeministri Edi Rama shtrin sërish dorën për konsensus kreun e Partisë Demokratike Lulzim Basha, ku pasi kujton reagimin e paprecedentë të përfaqësuesve ...

E shtunë “Facebook”-u, Rama i shkruan Bashës për reformën, i përgjigjet kreu i PD

Top Channel - 16.07.2016

Përpjekja e dytë radhazi, e Edi Ramës që të bindë kreun e opozitës Lulzim Basha për të bërë një propozim të ri për reformën në drejtësi ishte një letër e hapur në “Facebook”.

Hafizi: Me propozimet e tij, Rama braktisi reformën në drejtësi

Almakos - 16.07.2016

Herion Mesi Deputetja e shkodrës, Mimoza Hafizi akuzon ish-kryetarin e saj të PS-së, Edi Rama se ka braktisur reformën në drejtësi me qëndrimet e tij të ditëve të fundit.

Besnik Mustafaj: Basha ka bërë gabime të palejueshme për një lider

SOT - 16.07.2016

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Besnik Mustafaj, shprehet në një intervistë për Zërin e Amerikës se kreu i PD, Lulzim Basha ka bërë gabime të palejushme s për një lider në lidhje me reformën në ...

Reforma në drejtësi, mes shtetbërjes dhe plaçkëbërjes!

BalkanWeb - 16.07.2016

Nga : ARIAN GALDINI* Diktatura komuniste nuk ishte dështim. Ishte krim. 5 dekada krim dhe reprezalje prej një pakice batakçinjsh e kriminelësh që na sunduan, plaçkitën dhe poshtëruan në emër të një ...

“Drejtësia”, Rama : Të mos lejojmë që Shqipëria të turpërohet botërisht. Basha: Lëri shfaqjet, negociatorët e PD gati ...

BalkanWeb - 16.07.2016

TIRANE – Pas propozimit të ambasadorit Donald Lu për një tjetër takim mes kryeministrit dhe liderit të opozitës, shefi i qeverisë Edi Rama i ka dërguar një letër zotit Basha, ku i bën thirrje për ...

Reforma në Drejtësi, Rama letër Bashës

Gazeta Express - 16.07.2016

Pas thirrjes se djeshme te ambasadorit amerikan Donald Lu, kryeministri Edi Rama dhe lideri i opozitës Lulzim Basha, kreu i maxhorancës I është drejtuar me një letër Bashës.

Rama e Basha replikojnë në Fb, kreu i PD kërkon rikthimin e negociatave

Ora news - 16.07.2016

Kryeministri Edi Rama dhe kryetari i opozitës Lulzim Basha replikuan sot me njëri tjetrin përmes rrjetit social facebook. I pari ishte kryeministri Rama i cili duke e quajtur propozim “të çuditshëm” ...

Rama-Bashës: Të uroj ditëlindjen e vajzës, reflekto! Reagon kreu i PD

Mapo - 16.07.2016

Pas thirrjes publike të ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu, që kryeministri Edi Rama dhe kreu i opozitës, Lulzim Basha të mbyllen në një dhomë për negociata dhe të mos dalin prej andej pa një ...

Mimoza Hafizi: Do votoj reformën, u shokova nga “sovraniteti i PD”

Mapo - 16.07.2016

Deputetja e Partisë Socialiste, Mimoza Hafizi shprehet se do të votojë pro reformës në drejtësi. E ftuar në “45 minuta” nga Denis Minga në Report Tv, Hafizi deklaron se vota e saj në Kuvend seancën e ...

Rama: Pres propozimin, Basha : Autorizo negociatorët

RTSH - 16.07.2016

Kryeministri socialist Edi Rama i ka drejtuar një tjetër ofertë kreut të PD në opozitë Lulzim Basha duke i deklaruar se është gati të mbështes pa asnjë vërejtje, çdo propozim që ai do të bëjë, për ta ...

Ish-Ministri i Jashtëm Besnik Mustafaj komenton për reformën në drejtësi

VOA - 16.07.2016

Shkrimtari Besnik Mustafaj, ish-ministër i punëve të jashtme dhe një nga themeluesit e Partisë Demokratike, tha në Tiranë se qëndrimi i kryetarit të PD-së, Lulzim Basha, për të ashtuquajturin ...

Shqipëri, vazhdon ngërçi për reformën e drejtësisë

VOA - 16.07.2016

Në Shqipëri, vazhdon ngërçi lidhur me rolin e ekspertëve ndërkombëtarë në procesin e verifikimit të prokurorëve dhe gjykatësve. Kryeministri Edi Rama ftoi sot kreun e opozitës Lulzim Basha të ...

Rama & Basha korrespondencë publike, refuzohet sfida e ambasadorit Lu?

Java News - 16.07.2016

Duket se dy krerët e politikës shqiptarë nuk do t’i përgjigjen sfidës së ambasadorit Lu për t ë gjetur zgjidhje të hënën sa i përket reformës në Drejtësi.

Rama thirrje Bashës pas “ultimatumit” të Lu: Koha nuk pret, sfida është historike!

Gazeta Tema - 16.07.2016

Nga Edi Rama I nderuar kryetar i Partisë Demokratike, I dashur Lulëzim, Dje ambasadori Lu bëri propozimin e çuditshëm që Ju dhe unë të mbyllemi përjetë në një dhomë(!), për të prodhuar zgjidhjen e ...

“Drejtësia”, Kryeministri Edi Rama i dërgon letër Lulzim Bashës: Gati të mbështes propozimin tuaj

Tetova Sot - 16.07.2016

Kryeministri Edi Rama i ka dërguar një letër kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha pas ultimatumit të ambasadorit amerikan Donald Lu për t’u takuar në lidhje me reformën në drejtësi.

Rama letër Bashës për takimin

Vision Plus - 16.07.2016

Kryeministri Edi Rama ripërsërit ftesën me kreun e PD-së Lulzim Basha për t’u takuar, me qëllim gjetjen e një kompromisi për miratimin e reformës në drejtësi.

Rama, letër Bashës: Gati të mbështes pa vërejtje çdo propozim të bërë nga opozita, të pranuar edhe nga SHBA-BE

Shqiperia Ime - 16.07.2016

Kryeministri i vendit, Edi Rama përmes faqes së zyrtare në Facebook i ka drejtuar një letër kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha lidhur me reformën në drejtësi.

Kryeministri fton kreun e PD-së për takim. Por nuk ofron asgjë

Respublica - 16.07.2016

Komuniteti ndërkombëtar ka bërë thirrje për dialog për reformën në drejtësi, për një zgjidhje dhe konsensus, që aktualisht duket i pamundur. Jehonë e këtij presioni është letra e sotme e ...

Reforma në Drejtësi, Rama-Basha i shkruajnë njëri tjetrit

Durres Lajm - 16.07.2016

Nuk ka vonuar përgjigja e kreut të opozitës Lulzim Basha ndaj letrës publike të Kryeministrit Rama, ku i bënte thirrje për reflektim. Basha thekson se Reforma nuk kërkon tallje politike duke i bërë ...

Anti-vetting-istët janë shqiptarët më të pakuptueshëm të 25 viteve të fundit

Gazeta Tema - 16.07.2016

Mustafa Nano Pas një debati politik të gjatë e të mërzitshëm lidhur me reformën në drejtësi, kemi arritur në pikën ku e vetmja gjë, për të cilën palët nuk bien dakord, është Vetting-u i kryer nga të ...

E shtunë “Facebook”-u, Rama i shkruan Bashës për reformën, i përgjigjet kreu i PD

Flaka - 16.07.2016

Përpjekja e dytë radhazi, e Edi Ramës që të bindë kreun e opozitës Lulzim Basha për të bërë një propozim të ri për reformën në drejtësi ishte një letër e hapur në “Facebook”.

INTERVISTA/ Besnik Mustafaj: PD po saboton reformën, dhe unë si demokrat s’ndihem mirë. Nuk i bën nder PD-së të dalë ...

Gazeta Tema - 16.07.2016

Shkrimtari Besnik Mustafaj, ish-ministër i punëve të jashtme dhe një nga themeluesit e Partisë Demokratike, tha në Tiranë se qëndrimi i kryetarit të PD-së, Lulzim Basha, për të ashtuquajturin ...

Po shoqëria, a e “dëshiron” reformën në drejtësi?!

SOT - 15.07.2016

Reforma në Drejtësi është mëse e nevojshme sepse ajo e çliron shoqërinë, shtetin dhe moralitetin njerëzor nga vargonjtë e robërisë së politikës dhe të padrejtësisë; Reforma dhe sundimi i ligjit e ...

Pas SHBA, edhe BE pro pazareve për shitje blerje votash, thirrje deputetëve të miratojnë reformën

SOT - 15.07.2016

Në një kohë kur po afron afati përfundimtar për votimin e reformës në drejtësi, ndërkombëtarët kanë shtuar thirrjet për miratim në drejtim të ligjvënësve shqiptarë.

Rama propozim të ri për PD: Shkruajeni vetë si të doni reformën dhe merrni miratimin e SHBA-BE, ne do ta miratojmë

SOT - 15.07.2016

Megjithëse duket se askush nuk e do, propozimet për reformën në drejtësi sa vijnë e shtohen dita ditës. Pas bllokimit të negociatave mes PD-PS prej disa kohësh, me vizitën e zëvendëssekretares së ...

PS pranon dështimin me reformën dhe kërkon zgjedhje të parakohshme, qeveria drejt mocionit të mosbesimit, PS-LSI ndahen ...

SOT - 15.07.2016

Kur ka mbetur dhe 1 vit nga mandati qeverisës, koalicioni PS-LSI është futur në një vorbull tensionesh, nga e cila jo vetëm që nuk po del dot, por duket se nga dita në ditë vetëm sa po fryhet e ...

PS pranon dështimin me reformën dhe kërkon zgjedhje të parakohshme, qeveria drejt mocionit të mosbesimit, PS-LSI ndahen ...

Zhurnal - 15.07.2016

Kur ka mbetur dhe 1 vit nga mandati qeverisës, koalicioni PS-LSI është futur në një vorbull tensionesh, nga e cila jo vetëm që nuk po del dot, por duket se nga dita në ditë vetëm sa po fryhet e ...

Uashington Post jep alarmin: Qeveria fundoset nëse reforma nuk miratohet më 21 korrik, SHBA dështoi të bindte opozitën, ...

SOT - 15.07.2016

Në një artikull kushtuar zhvillimeve politike në Shqipëri, prestigjiozja amerikane “Uashington Post” thekson se qeveria shqiptare mund të shpërbëhet, nëse nuk arrin të miratojë reformën në drejtësi ...

Rama me ofertë të re deri te opozita në lidhje me reformat në drejtësi

Zhurnal - 15.07.2016

Kryeministri Edi Rama përmes faqes së tij në Tuiter ka hedhur një propozim të ri për Partinë Demokratike me synim për të gjetur konsensus lidhur me reformën në drejtësi, njofton ATSH.

Rama propozim të ri PD-së: Ju bëni reformën, ne e votojmë

Almakos - 15.07.2016

Kryeministri i vendit, Edi Rama, i bëri mbrëmë një propozim të ri Partisë Demokratike për reformën në drejtësi, një tjetër lëshim ky që mund t’i hapë rrugë votimit të saj në Kuvend më 21 korrik.

Reforma në drejtësi, Rama pritet të sqarojë propozimin e ri për PD, çfarë përmban?

SOT - 15.07.2016

Një ditë pasi i çliroi veten nga çdo lloj përgjegjësie mbi të ardhmen e reformës në drejtësi, duke i propozuar Partisë Demokratike ta ‘shkruajë’ vetë si e do draftin, të marrë bekimin e ...

Reforma në Drejtësi, Basha: E vështirë ti besosh një njeriu që ka plane, B., C., D

SOT - 15.07.2016

Pas deklaratave të djeshme të kryeministrit Edi Rama, në lidhje me Reformën në Drejtësi, kreu i PD-së Lulzim Basha i është përgjigjur atij gjatë mesditës së sotme.

Reforma, Basha: Nuk pranoj që drejtësia të trajtohet si plaçkë

Almakos - 15.07.2016

Kreu demokrat Lulzim Basha ka reaguar pas propozimit të kryeministrit Edi Rama për reformën në drejtësi. Basha thekson se reforma në drejtësi nuk ka nevojë për deklarata elektorale.

Rama-Bashës: Votojmë çdo variant tuajin. Rreziku euro-amerikan, absurd

Top Channel - 15.07.2016

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si absurd refuzimin e fundit të PD ndaj variantit të ofruar nga Shtetet e Bashkuara dhe propozimin e bërë prej saj e ka cilësuar si alibinë e radhës.

Basha reagon për propozimin e fundit të kryeministrit Rama

Portalb - 15.07.2016

Kreu demokrat Lulzim Basha nuk e ka mirëpritur propozimin më të fundit të kryeministrit Rama , ku shpreh gadishmërinë e mazhorancës për të votuar pa lëvizur asnjë presje një variant reforme të ...

Rama: PD i shpalli “luftë” aleatëve; gati të votojmë çdo draft me 21 korrik

Almakos - 15.07.2016

Në një dalje për mediat, kryeministri Rama ka sulmuar sërish Partinë Demokratike, duke krijuar sipas tij pretendime të kota dhe alibi për të refuzuar reformën në drejtësi.

Rama: Duke refuzuar reformën do mbetemi prapa derës së BE

Albeu.com - 15.07.2016

Kryeministri Rama deklaroi gjatë konferencës për shtyp se Partia Demokratike i ka shpallur luftë Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Europian.

Rama-Bashës: Votojmë çdo variant tuajin, nëse ka përkrahje ndërkombëtare

Lajmi.net - 15.07.2016

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e ka cilësuar si absurd refuzimin e fundit të PD ndaj variantit të ofruar nga Shtetet e Bashkuara dhe propozimin e bërë prej saj e ka cilësuar si alibinë e radhës.

Rama tjetër ofertë PD-së: Votojmë cdo variant të reformës me firmën e SHBA e BE

LajmiFundit - 15.07.2016

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si absurd refuzimin e fundit të PD ndaj variantit të ofruar nga Shtetet e Bashkuara dhe propozimin e bërë prej saj e ka cilësuar si alibinë e radhës.

Reforma në Drejtësi, Ambasada e SHBA-së pritet në një konferencë për median në orën 15:30

SOT - 15.07.2016

Ambasada e SHBA në Tiranë tonë do të dalë me një deklaratë për reformën në drejtësi në orën 15:30. Reagimi i SHBA vjen pas zhvillimeve të ditës së sotme, ku kryeministri Rama dhe kreu i PD-së Basha ...

E ardhmja e reformës në drejtësi, Rama: Alibia e re e PD edhe më absurde, po nxerr “bishta” të reja

SOT - 15.07.2016

Një ditë pasi i çliroi veten nga çdo lloj përgjegjësie mbi të ardhmen e reformës në drejtësi, duke i propozuar Partisë Demokratike ta ‘shkruajë’ vetë si e do draftin, të marrë bekimin e ...

SHËNIM/ Reforma vdiq!

Albeu.com - 15.07.2016

Nga Albeu.com Kur kishte mbetur vetëm një javë që të “lindte”, tashmë mund të konsiderohet e sigurtë që Reforma në Drejtësi vdiq si një foshnje në barkun e nënës që nuk mundi të marrë qoftë dhe një ...

Hajdarmataj: Rama, një mashtrues me bisht…

SOT - 15.07.2016

Deputetja e PD, Mimoza Hajdarmataj, eshte shprehur se PD nuk ka nxjerre asnje ‘bisht’ sic pretendon kryeministri Rama ndaj rekomandimeve per Reformen ne Drejtesi.

Berlini “shigjeton” PD-në: Kërkesë pas kërkese për të shtyrë ...

Top Channel - 15.07.2016

Ernst Reichel, drejtor për Evropen jug-lindore, Turqinë dhe shtetet e EFTA-s në Ministrinë e Jashtme gjermane, është bërë zyrtari i radhës i huaj që ka dhënë mesazhin për miratimin e reformës në ...

Rama: Dakord të takohem, por propozimin e Bashës nuk e pranojnë SHBA-BE

Top Channel - 15.07.2016

Në një takim diskutues me studentë të Magjistratutës, gjatë pasdites së kësaj të premteje, kryeministri i vendit Edi Rama ka folur gjerësisht mbi reformën në drejtësi, për nevojën urgjente të ...

Reforma në Drejtësi, mes shtetbërjes dhe plaçkëbërjes!

SOT - 15.07.2016

Diktatura komuniste nuk ishte dështim. Ishte krim. 5 dekada krim dhe raprezalje prej një pakice batakçinjsh e kriminelësh që na sunduan, plaçkitën dhe poshtëruan në emër të një ideologjie me përmasa ...

Presidenti nga populli, Mimoza Hafizi "kërcënon" PDIU: Nëse vazhdoni të na sulmoni, do iu përgjigjemi!

SOT - 15.07.2016

Deputetja socialiste, Mimoza Hafizi, u shpreh sot në një media se propozimi për zgjedhjen e Presidentit nga populli është një ideim i një grupi deputetësh dhe nuk është përvetësuar platforma e PDIU.

Reichel: Nëse reforma dështon pasoja të mëdha për vendin

Almakos - 15.07.2016

Apeli i Berlinit: Çdo njëri nga deputetët duhet të vlerësojë përgjegjësinë e tij politike Mosarritja e një kompromisi me shumicës dhe pakicës për reformën në drejtësi po shqetëson shtetet më të ...

Reforma në Drejtësi, Rama ka një propozim të ri për PD-në

Panorama - 15.07.2016

Kryeministri, Edi Rama duket se është dorëzuar në përpjekjet për arritjen e një kompromisi me opozitën për miratimin e draftit të reformës në drejtësi.

Rama i hap rrugë PD-së: Shkruajeni vetë reformën

ABC News - 15.07.2016

Me nje status te shkurter ne Facebook, Edi Rama ka vene perballe njeri tjetrit opoziten dhe nderkombetaret ne negociatat per reformen ne drejtesi, duke lene jashte Partine Socialiste.

Në ora 12:30 Rama del me propozim për Reformën në drejtësi

Gazeta Express - 15.07.2016

​Kryeministri Edi Rama në ora 12:30 do të dalë në një transmetim live në televizion për të shpjeguar propozimin e ri për Partinë e Demorkatike mbi Reformën për Drejtësi.

Basha: S’pranojmë që drejtësia të trajtohet si plaçkë. Rama e ka në tryezë propozimin, ta votojmë

BalkanWeb - 15.07.2016

TIRANË- Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha është prononcuar sot në lidhje me deklaratat e kryeministrit Edi Rama një ditë më parë, ku kërkoi që PD ta shkruajë si të dojë reformën dhe të marrë ...

Basha-Ramës: Mos iu shmang përgjësisë, propozimin e ke mbi tryezë, ta votojmë

Ora news - 15.07.2016

Kreu i Partisë Demokratike ka reaguar pas propozimit të kryeministrit Rama për reformën në drejtësi. Në një deklaratë për mediat, Basha thotë se reforma nuk ka nevojë për deklarata elektorale, duke e ...

Basha reagon për propozimin e fundit të kryeministrit Rama

RTSH - 15.07.2016

Kreu demokrat Lulzim Basha nuk e ka mirëpritur propozimin më të fundit të kryeministrit Rama , ku shpreh gadishmërinë e mazhorancës për të votuar pa lëvizur asnjë presje një variant reforme të ...

Reichel: Opozita po gjen çdo mjet të mos pranojë reformën në drejtësi

BalkanWeb - 15.07.2016

TIRANE- Drejtori për Evropën Juglindore në Ministrinë e Jashtme gjermane, Ernst Reichel deklaroi se përfshirja e ndërkombëtarëve në ‘Veting’ është me rëndësi për qytetarët, ndërsa opozita sipas tij ...

Rama: Konsensus me firmë mbi një letër të bardhë, PD të shkruajë ç’të dojë mjafton ta ketë me 2 vula

BalkanWeb - 15.07.2016

TIRANE – Kryeministri Edi Rama ka folur sërish sot për reformën në drejtësi, dhe refuzimin që PD i bëri propozimit të Viktoria Nuland. Në një konferencë për mediat, kreu i Qeverisë tha se qëndrimi i ...

Rama:Me 21 korrik votojmë çdo draft të PD të miratuar nga SHBA-BE. Reagon Basha

Ora news - 15.07.2016

Propozimin e hedhur me shkrim në postim në fb të enjten për reformën në drejtësi, shefi i qeverisë e shpjegoi me gojë sot përballë opinionit publik. Në daljen për mediat, Rama rikonfirmoi edhe ...

Basha ‘bashkohet’ me Metën: Rama flet për rrezikun euro-amerikan

Mapo - 15.07.2016

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta dhe kreu i opozitës, Lulzim Basha, në dy reagime të ndara për reformën në drejtësi, u bashkuan në idenë që reforma të mos shërbejë për politikë dite.

Rama fjalim plot ironi për gjyqtarët: Tërhiqemi nga negociatat, PD ta zgjidhë me SHBA-BE

Panorama - 15.07.2016

Kryeministri Edi Rama ka ironizuar sot me refuzimin e radhës të PD-së, për propozimin hibrid të amerikanëve për Reformën në Drejtësi. Në një konferencë për media nga kryeministria, ku kishte ...

Rama: Dështimi i reformës, në rrezik marrëdhëniet me SHBA dhe BE

ABC News - 15.07.2016

Rama pati nje takim me ambasadorët shqiptare ku tha se deshtimi i reformes do te kishte nje kosto te pallogaritshme ne marredheniet me SHBA dhe BE. Po dje dhe kreu i Kuvendit priti ne takim ...

Rama-Bashës: Votojmë çdo variant, rreziku euroamerikan, absurd

Telegrafi - 15.07.2016

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si absurd refuzimin e fundit të PD ndaj variantit të ofruar nga Shtetet e Bashkuara dhe propozimin e bërë prej saj e ka cilësuar si alibinë e radhës.

Polemika, parlajmërime dhe shpresë për Reformën në Drejtësi

RTSH - 15.07.2016

Orët e fundit lëvizjet e politikës shqiptare, por edhe asaj ndërkombëtare kanë qenë shumë intensive për të ardhmen e Reformës në Drejtësi. Një ditë më parë kryeministri socialist Edi Rama i propozoi ...

Hajdarmataj: Rama, një mashtrues me bisht…

BalkanWeb - 15.07.2016

TIRANE-Deputetja e PD Mimoza Hajdarmataj eshte shprehur se PD nuk ka nxjerre asnje ‘bisht’ sic pretendon kryeministri Rama ndaj rekomandimeve per Reformen ne Drejtesi.

“Drejtësia”, Rama i përgjigjet Lu: PD të gjejë formulën për të qetësuar lepurin e frikës që ka në bark. Jam gati për ...

BalkanWeb - 15.07.2016

TIRANE – Kryeministri Edi Rama vijon t’i qëndrojë propozimit të tij për opozitën, duke theksuar se do të miratojë çdo propozim për reformën në drejtësi, që pranohet nga SHBA dhe BE.

Rama i bindet Lu-së: Takohem me Bashën ditën dhe natën

Mapo - 15.07.2016

Në një takim me studentë të drejtësisë, kryeministri Edi Rama i është përgjigjur ambasadorit amerikan Donald Lu, i cili pak më parë në një deklaratë për mediat i kërkoi atij që të takohet të hënën me ...

“Brexit” shqiptar, ose një ikje nga Perëndimi

Java News - 15.07.2016

Nga Mero Baze Përpjekjet e shumicës dhe komunitetit ndërkombëtar për një reformë në drejtësi, po prodhojnë një koalicion të ri në Shqipëri. Reforma në drejtësi ka ndarë në dy kampe politikën ...

Bregu: Nuk e imagjinoj dot 22 korrikun pa Reformë të miratuar

Java News - 15.07.2016

Deputetja demokrate Majlinda Bregu pas përplasjeve në mbledhjen grupit parlamentar të PD-së me kryetarin e partisë ka folur sërish për çështjen e reformës në drejtësi, duke thënë se gabimi kryesor me ...

Rama, sërish para medias për reformën në drejtësi në 12.30

Java News - 15.07.2016

Kryeministri Edi Rama do të dalë sërish përpara medias sot në mesditë për të shpjeguar një tjetër propozim drejtuar opozitës për reformën në drejtësi.

Basha reagon për ftesën e Ramës: Voto propozimin e PD-së

Java News - 15.07.2016

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, hedh poshtë propozimin e kryeministrit, Edi Rama, që PD-ja të hartojë një Reformë në Drejtësi dhe nëse arrin një akord me SHBA-të dhe BE-në, është i gatshëm ta votojë ...

Rama: PD nxorri absurdin e radhës, rrezikun euro-amerikan

Flaka - 15.07.2016

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si absurd refuzimin e fundit të PD ndaj variantit të ofruar nga Shtetet e Bashkuara dhe propozimin e bërë prej saj e ka cilësuar si alibinë e radhës.

Rama: PD ka frikë nga reforma! Pa reformën, Shqipëria nuk bëhet kurrë europiane (dhe një “ultimatum” për Bashën)

Gazeta Tema - 15.07.2016

Kryeministri Rama ka dalë në një konferencë për shtyp për të folur lidhur me propozimin e fundit që i ka bërë PD për reformën në drejtësi. “PD e refuzoi edhe formulën e kompromisit të propozuar nga ...

Basha: Rama nuk e ka marrë seriozisht reformën

Flaka - 15.07.2016

Kreu demokrat Lulzim Basha ka reaguar pas propozimit të kryeministrit Edi Rama për reformën në drejtësi. Basha thekson se reforma në drejtësi nuk ka nevojë për deklarata elektorale.

Basha, nuk do të pranoj që drejtësia të trajtohet si plaçkë

Shqiperia Ime - 15.07.2016

Lulzim Basha i përgjigjet kryeministrit Edi Rama për propozimin e tij për reformën në drejtësi. Në një deklaratë për mediat, kreu i opozitës, deklaron se reforma në drejtësi të jetë gjithëpërfshirëse.

Rama: Votoj draftin PD-SHBA-BE

Vision Plus - 15.07.2016

Propozimin drejtuar opozitës për reformës në drejtësi, kryeministri Rama e tha ne mënyre te drejtpërdrejte: Pranohet çdo ndryshim, mjafton të marrë bekimin e ndërkombëtarëve.

Zyrtarizohet ftesa e kryeministrit: Bëni draftin, mjafton të ketë firmën e BE-së dhe SHBA-së

Respublica - 15.07.2016

Vështirë se ka ende ndonjë mundësi për negociatë reale për reformën në drejtësi. Kryeministri Edi Rama ka deklaruar sot se ajo çfarë mbetet është një propozim i Lulëzim Bashës deri në datën 21 korrik.

Reforma në drejtësi/ Ambasada amerikane me deklaratë zyrtarë në 15:30

Gazeta Tema - 15.07.2016

Ambasada e SHBA në Tiranë tonë do të dalë me një deklaratë për reformën në drejtësi në orën 15:30. Lajmi bëhet me dije nga burime për Ora News. Reagimi i SHBA vjen pas zhvillimeve të ditës së sotme, ...

Ambasada e SHBA-ve deklaratë zyrtare për reformën në drejtësi në 15.30

Java News - 15.07.2016

Ambasada e SHBA-ve në vendin tonë do të dalë me një deklaratë për reformën në drejtësi në orën 15:30. Lajmi bëhet me dije nga burime për “Ora News”. Ndërsa mbeten edhe gjashtë ditë nga afati i ...

Kritika e Gjermanisë, Reichel: PD po përdor çdo mjet për t’mos pranuar reformën

Java News - 15.07.2016

Drejtori për Evropen Juglindore, Turqine dhe shtetet e EFTA-s ne Ministrine e Jashtme Federale të Gjermanisë, Ernst Reichel, deklaroi sot gjatë një konference për shtyp, në Ambasadën Gjermane se, ...

Reichel: PD shpik kushte kundër reformës

Vision Plus - 15.07.2016

Qeveria gjermane sulmon ashpër opozitën per qëndrimin e saj ndaj reformës ne drejtësi. Drejtori per Evropën Juglindore ne Ministrinë e Jashtme, Ernst Reichel, nga selia e Ambasadës Gjermane ne Tirane ...

Loja e “filoperëndimorit” të vetëm në Tiranë. Dhe një ndihmë nga një zyrtar i nivelit të dytë gjerman

Respublica - 15.07.2016

Ambasada gjermane në Tiranë ka shpërndarë sot një deklaratë të një zyrtari të nivelit të dytë në Ministrinë e Jashtme Federale, drejtorit për Evropën Juglindore, Turqinë dhe shtetet e EFTA-s në ...

Rama: Gati për takim, por nuk kemi formulë për të qetësuar lepurin brenda opozitës

Java News - 15.07.2016

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur kërkesës “ultimative” të ambasadorit Donald Lu, duke thënë se është i gatshëm për t’u takuar në çdo orë me opozitën, me kushtin që ajo të sjellë një propozim ...

Rama i përgjigjet ambasadorit Lu: Lepurin në bark nuk e kemi ne!

Gazeta Tema - 15.07.2016

Donald Lu dha një ultimatum ditën e sotme pasi “iu sos durimi”. Ai tha se të hënën Rama dhe Basha duhet të takohen për të gjetur konsensusin. “Nëse nuk e gjejnë, bëjnë mirë të mos dalin nga ajo ...

Rama, ambasadorit Lu: Ta them cop, nuk e kemi ne lepurin

Durres Lajm - 15.07.2016

Kryeministri Edi Rama i ka kthyer përgjigje ftesës së ambasadorit amerikan Donald Lu që bëri për takim me kreun e opozitës Lulzim Basha, për të gjetur një zgjidhje për miratimin me konsensues të ...

Rama e ka bërë të tijën për reformën

Java News - 15.07.2016

Shumëkush me të drejtë, ndihet i paqartë në raport me çfarë po ndodh me reformën në drejtësi. Sigurisht që Partisë Demokratike i ka dalë boja dhe është e qartë se ata dhe vetëm ata janë pengesa për ...

Hafizi: Rama hoqi dorë nga kauza drejtësisë, u shokova nga “sovraniteti i PD-së”

Java News - 15.07.2016

Deputetja socialiste Mimoza Hafizi u shpreh sot në “45 minuta” nga Denis Minga në Report Tv se propozimi për zgjedhjen e Presidentit nga populli është një ideim i një grupi deputetësh dhe nuk është ...

Basha: Reforma në Drejtësi, e vështirë ti besosh një njeriu që ka plane, B., C., D

City Report - 15.07.2016

Pas deklaratave të djeshme të kryeministrit Edi Rama, në lidhje me Reformën në Drejtësi, kreu i PD-së Lulzim Basha i është përgjigjur atij gjatë mesditës së sotme.

Edi Rama nis fushatën elektorale, me “kal beteje” Reformën në Drejtësi

City Report - 15.07.2016

Edi Rama ka folur përpara medieve, për zhvillimet e fundit politike për Reformën në Drejtës. Në fund të fjalës së tij ai ka përsëritur propozimin e tij më të ri që opozita të krijojë një draft të ...

Rama: Basha po tallet me ndërkombëtarët, ka frikë t’i ketë nëpër këmbë partnerët strategjikë, e ftoj të takohemi sërish ...

SOT - 14.07.2016

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas refuzimit të propozimit hibrid të partnerëve SHBA dhe BE për reformën në drejtësi, nga Partia Demokratike. Kreu i qeverisë ka kritikuar Lulzim Bashën se po tallet ...

Të rinjtë protestë tek Kuvendi: Reforma në Drejtësi të miratohet sa më parë!

SOT - 14.07.2016

Ditën e sotme kanë dalë dhjetra të rinj në një protestë para godinës së Kuvendit. Ata para nisjes së seancës së sotme kanë kërkuar nga ligjvënësit që të miratojnë Reformën në Drejtësi.

“Washington Post” për reformën në drejtësi: Fundoset Qeveria nëse nuk miratohet më 21 korrik

SOT - 14.07.2016

Gazeta prestigjoze amerikane “Washington Post” ka publikuar sot një artikull lidhur me zhvillimet e djeshme në Tiranë, pas propozimit të ri të SHBA-BE për reformën në drejtësi.

Rama: Basha mos u udhëhiq nga frika. Eja ulemi dhe bisedojmë

Almakos - 14.07.2016

Kryeministri Edi Rama deklaroi dje se refuzimi i PD-së nuk është i papritur për mazhorancën, pasi për shumë se një vit e gjysmë opozita i ka dhënë sinjalet se nuk e do reformën në drejtësi.

“Washington Post”: Fundoset qeveria, nëse nuk miratohet reforma më 21 korrik

LajmiFundit - 14.07.2016

Gazeta prestigjoze amerikane “Washington Post” ka publikuar sot një artikull lidhur me zhvillimet e djeshme në Tiranë, pas propozimit të ri të SHBA-BE për reformën në drejtësi.

Schmid: Reforma, përgjegjësi individuale e deputetëve

Top Channel - 14.07.2016

Zëvendës sekretarja e përgjithshme e Shërbimit Evropian të Aksionit të Jashtëm, Helga Schmid ka marrë pjesë këtë të enjte në Konferencën e Ambasadorëve që po zhvillohet në Tiranë.

Informimi mbi reformën në drejtësi, të rinjtë takojnë Xhafajn, Majkon e Hysin

SOT - 14.07.2016

Rrjeti Kombëtar për të Rinjtë në Shqipëri (ANYN) dhe Lidershipi i të Rinjve të Tiranës (LRT), në bashkëpunim me Qendrën për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve / CRCA Shqipëri ditën e Martë, datë 12 ...

“Washintgon Post”: Opozita kundër rolit të SHBA-ve e BE-së në “Vetting”

Almakos - 14.07.2016

Prestigjozja amerikane “Washintgon Post” i ka kushtuar një artikull procesit të dakordësisë për reformën në drejtësi. Gazeta shkruan se demokratët kërkojnë t’u japin fuqi partive politike sa i takon ...

Diplomatja gjermane: Përgjegjësi individuale e çdo deputeti për të miratuar reformën

Albeu.com - 14.07.2016

Zëvendës sekretarja e përgjithshme e Shërbimit Evropian të Aksionit të Jashtëm, Helga Schmid , ka qëndruar në të njëjtën linjë me deklaratat e diplomatëve të huaj se vota e deputetëve për Reformën në ...

Reforma, Washington Post: PD kundër SHBA, Shqipëria drejt zgjedhjeve të reja

Zhurnal - 14.07.2016

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kanë arritur të bindin Partinë demokratike të Shqipërisë për të pranuar paketën e reformës në drejtësisë e cila konsiderohet themelore për të siguruar që Bashkimi ...

Schmid: Reforma në drejtësi, përgjegjësi individuale e deputetëve

Almakos - 14.07.2016

Zëvendës sekretarja e përgjithshme e Shërbimit Europian të Aksionit të Jashtëm, Helga Schmid ka marrë pjesë këtë të enjte në Konferencën e Ambasadorëve që po zhvillohet në Tiranë.

Washington Post: Qeveria fundoset, bashkë me reformën në drejtësi!

Zhurnal - 14.07.2016

Tirane, 14 korrik - Jehona e Reformës në Drejtësi ka shkuar deri në SHBA. Gazeta e madhe amerikane, Washington Post shkruan ditën e sotme se, nëse kjo reformë nuk miratohet, atëherë qeveria Rama bie ...

Përplasje dhe kundërshtime në Kuvend, Bregu dhe Dade kundër ekspertëve në Reformën në Drejtësi

SOT - 14.07.2016

Në ditën e dytë të Konferencës së Ambasadorëve që po mbahet në Tiranë deputetja e Partisë Demokratike, Majlinda Bregu, tha se gabimi kryesor me të cilin nisi reforma ishte fakti që ajo u la në duart ...

Berisha: Rama donte të ishte kryeprokuror e kryegjykatës, u detyrua të pranojë 88, edhe më thellë se ne

Almakos - 14.07.2016

Ish-kryeministri Sali Berisha në fjalën e tij nga foltorja e kuvendit akuzoi kryeministrin Edi Rama se kërkon të përjashtojë opozitën nga reforma në drejtësi, edhe pas punës serioze dhe kontributit ...

Helga Schmid thirrje deputetëve të kapin shansin: Miratoni reformën

SOT - 14.07.2016

Pa e përmendur konsensusin dy zëra të rëndësishëm të BE kanë apeluar që Kuvendi i Shqipërisë të miratojë në 21 korrik reformën në drejtësi.Zëvendës/Sekretarja e Përgjithshme e Shërbimit Evropian të ...

“Drejtësia”, Edi Rama frikëson PD para diplomatëve: Mosmiratimi i reformës do ketë kosto! Të vendosur për çdo përpjekje

SOT - 14.07.2016

Konferenca e Ambasadorëv po zhvillon këtë pasdite me kryeministrin Edi Rama. Në fjalën e tij para diplomatëve, kryeministri Rama ka theksuar se rruga drejt BE kushtëzohet nga reforma në drejtësi.

Rama: Të vendosur për reformën në drejtësi. Mosvotimi, kosto të mëdha

Top Channel - 14.07.2016

Kryeministri i vendit, Edi Rama ka folur pasditen e kësaj të enjteje në konferencën e ambasadorëve të Shqipërisë në vendet e Bashkimit Europian, nga ku ka vënë theksin për të disatën herë te nevoja e ...

Bregu: Nuk e imagjinoj si do jetë situata në 22 korrik

Albeu.com - 14.07.2016

Deputetja demokrate Majlinda Bregu pjesëmarrëse në Konferencën e Ambasadorëve, u shpreh sot se gabimi kryesor me të cilin nisi reforma ishte fakti që u la në duart e ekspertëve dhe jo të politikës.

Konferenca e Ambasadorëve, Rama: Çdo përpjekje për finalizimin e reformës

Almakos - 14.07.2016

Kryeministri Edi Rama ishte sot në Konferencën e Ambasadorë, ku theksin e vuri tek miratimi i reformës dhe rëndësua që ajo ka për Shqipërinë. Ai tha se do të bëhet çdo përpjekje për miratimin e saj, ...

Reforma në Drejtësi, Rama: Dështimi do të sjellë kosto të pallogaritshme

Albeu.com - 14.07.2016

Kryeministri i vendit, Edi Rama gjatë konferencës me ambasadorët e Shqipërisë, është shprehur se çdo arritje e vendit kushtëzohet nga reforma në drejtësi.

Reforma, Rama: Të vendosur deri në fund për miratimin me konsensus

LajmiFundit - 14.07.2016

Në fjalën e mbajtur në Konferencën e Ambasadorëve, të zhvilluar pasditen e sotme në Kryeministri, kreu i qeverisë Edi Rama shprehu vendosmëri për të miratuar Reformën në Drejtësi.

Diplomatja e BE: Ky është mesazhi i Brukselit për reformën në drejtësi

LajmiFundit - 14.07.2016

Zëvendës Sekretarja e Përgjithshme për Çështjet Politike e Shërbimit të Veprimit të Jashtëm Evropian Helga Schmid vizitoi Tiranën më 13 dhe 14 korrik 2016.

“Prova gjenerale” e 21 korrikut; Seanca e së enjtes, parathënie e javës së ardhshme

Top Channel - 14.07.2016

Një javë përpara datës për votimin e ndryshimeve kushtetuese, palët janë ende në negociata, por u duk se në këtë seancë, sikur secili po konsolidonte argumentet për të fajësuar tjetrin, për një ...

Çfarë po fsheh Edi Rama me "Drejtësinë"?! Propozim të ri për PD: Shkruajeni si të doni, ta miratojë SHBA/BE ...

SOT - 14.07.2016

Kryeministri Edi Rama i ka bërë një propozim të ri Partisë Demokratike për Reformën në Drejtësi. Përmes rrjetit social Facebook, Rama i ka kërkuar PD të shkruajë vetë si e do reformën.

Reforma në Drejtësi, Propozimi i papritur i Ramës për PD-në

LajmiFundit - 14.07.2016

Kryeministri Edi Rama ka bërë një propozim të papritur për Partinë Demokratike lidhur me mosdakortësitë për Reformën në Drejtësi. Rama e fton Partinë Demokratike ta shkruajë vetë Reformën si të dojë ...

Rama-PD-së: Shkruajeni si të doni reformën, na e sillni ta votojmë

Albeu.com - 14.07.2016

Kryeministri i vendit Edi Rama i është drejtuar opozitës me një propozim surprizë në profilin e tij në facebook. Rama propozon që PD të shkruajë si të dojë reformën, të marr miratimin e SHBA/BE dhe ...

Rama, propozim PD: Bëjeni vetë reformën, por me miratim të SHBA-BE

Almakos - 14.07.2016

Kryeministri Edi Rama i bën një tjetër propozim Partisë Demokratike, për të gjetur konsensus në lidhje me miratimin e reformës në drejtësi. Nëpërmjet një postimi në Facebook, Rama i thotë opozitës që ...

Një deklaratë surprizë e Edi Ramës për reformën në drejtësi

Portalb - 14.07.2016

Kryeministri Edi Rama ka bërë një deklaratë surprizë sa i përket reformës në drejtësi. Përmes një statusi në rrjetin social Facebook ai i bën një propozim të panjohur më parë Partisë Demokratike, ku ...

Propozimi i ri për konsensus, Rama-PD: Shkruajeni vetë, merrni ‘ok’ nga SHBA-BE

Zhurnal - 14.07.2016

Tiranë, 14 korrik - Përmes një statusi në rrjetet sociale, mbrëmjen e kësaj të enjteje kryeministri Edi Rama ka bërë propozimin e radhës për arritjen e konsensusit në reformën në drejtësi.

Rama në gjurmët e Berishës! Ftesa e tij për PD si ajo e ish-kryeministrit 6 vite më parë te"Crocodile"! Çfarë ...

SOT - 14.07.2016

“Një propozim i ri per PD: Shkruajeni vetë si të doni reformën, merrni miratimin e SHBA/BE dhe ne do ta miratojmë pa levizur asnjë presje!”, kjo ishte oferta e fundit politike që Edi Rama i propozoi ...

‘Drejtësia’, Berisha: Nuk pranojmë emërimin e gjyqtarëve nga të huajt. Xhafaj: Ja nga çfarë keni frikë

BalkanWeb - 14.07.2016

* Shehi: Thelbi nuk është tek data, 21 korrik, por te gjendet një zgjidhje TIRANE- Reforma në drejtësi është vënë në qendër të debateve në seancën e sotme plenare.

A ka arsye PD të votojë kundër reformës në drejtësi?

Mapo - 14.07.2016

Nga Fitim Zekthi Situata politike në Shqipëri është bërë kaotike. Duket e vështirë që të ketë një marrëveshje mes partisë demokratike dhe partisë socialiste për të miratuar projektin për reformën në ...

“Washington Post” për reformën në drejtësi: Nëse nuk miratohet më 21 korrik, fundoset Qeveria

BalkanWeb - 14.07.2016

Gazeta prestigjoze amerikane “Washington Post” ka publikuar sot një artikull lidhur me zhvillimet e djeshme në Tiranë, pas propozimit të ri të SHBA-BE për reformën në drejtësi.

Informimi mbi reformën në drejtësi, të rinjtë takojnë Xhafajn, Majkon e Hysin

BalkanWeb - 14.07.2016

TIRANE- Rrjeti Kombëtar për të Rinjtë në Shqipëri (ANYN) dhe Lidershipi i të Rinjve të Tiranës (LRT), në bashkëpunim me Qendrën për Mbrojtjen e të Drejtave të Fëmijëve / CRCA Shqipëri ditën e Martë, ...

Washington Post: Mos miratimi i reformës në 21 korrik mund të fundosë qeverinë

Gazeta Express - 14.07.2016

Prestigjiozja amerikane “Washington Post” në një artikull për zhvillimet e fundit në Shqipëri shkruan se Shtetet e Bashkuara nuk kanë arritur të bindin Partinë Demokratike të Shqipërisë të pranojnë ...

Washington Post: Mos miratimi i reformës më 21 korrik mund ta fundosë qeverinë

Telegrafi - 14.07.2016

Prestigjiozja amerikane “Washington Post” në një artikull për zhvillimet e fundit në Shqipëri shkruan se Shtetet e Bashkuara nuk kanë arritur të bindin Partinë Demokratike të Shqipërisë të pranojnë ...

Schmid: Reforma, përgjegjësi individuale e deputetëve

Mapo - 14.07.2016

Zëvendës sekretarja e përgjithshme e Shërbimit Evropian të Aksionit të Jashtëm, Helga Schmid ka marrë pjesë këtë të enjte në Konferencën e Ambasadorëve që po zhvillohet në Tiranë.

Bregu ndjell qametin! S’e imagjinoj dot 22 korrikun pa reformë të miratuar

Ora news - 14.07.2016

Një ditë pasi kundërshtoi kryetarin e partisë në mbledhjen e grupit parlamentar, deputetja demokrate Majlinda Bregu ka dhënë opinionin e saj publik për reformën në sistemin e drejtësisë.

‘Drejtësia’, Bregu larg qëndrimit të PD-së: S’e imagjinoj dot 22 korrikun pa reformë të miratuar

Gazeta Express - 14.07.2016

Një ditë pasi kundërshtoi kryetarin e partisë në mbledhjen e grupit parlamentar, deputetja demokrate Majlinda Bregu ka dhënë opinionin e saj publik për reformën në sistemin e drejtësisë.

“Miratoni reformën”, Schmid thirrje deputetëve të kapin shansin

Ora news - 14.07.2016

Pa e përmendur konsensusin dy zëra të rëndësishëm të BE kanë apeluar që Kuvendi i Shqipërisë të miratojë në 21 korrik reformën në drejtësi.Zëvendës/Sekretarja e Përgjithshme e Shërbimit Evropian të ...

Washington Post: Qeveria fundoset, bashkë me reformën në drejtësi!

Mapo - 14.07.2016

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dështuan ta bindin partinë më të madhe në opozitë, Partinë Demokratike për të pranuar reformën në drejtësi, e konsideruar thelbësore për hapjen e negociatave të BE me ...

Rama: Mosmiratimi i reformës në drejtësi mund të ketë kosto të pallogaritshme

BalkanWeb - 14.07.2016

TIRANE – Gjatë fjalës së tij në konferencën e ambasadorëve, që u zhvillua në kryeministri, shefi i qeverisë Edi Rama theksoi se e nesërmja mund të ketë kosto të pallogaritshme në varësi të fatit që ...

Rama: Miratimi i reformës në drejtësi strategjike edhe për rajonin

Ora news - 14.07.2016

Duke e cilësuar si me rëndësi të jashtëzakonshme për vendin miratimin e reformës në drejtësi, kryeministri Edi Rama tha se kjo reformë nuk është strategjike vetëm për Shqipërinë por edhe për rajonin.

Reforma në Drejtësi, Rama: Dështimi do të sjellë kosto të pallogaritshme

Panorama - 14.07.2016

Kryeministri, Edi Rama gjatë konferencës me ambasadorët e Shqipërisë, ka deklaruar se çdo arritje e vendit kushtëzohet nga reforma në drejtësi. Kreu i qeverisë e cilësoi këtë reformë si të ...

Një deklaratë surprizë e Edi Ramës për reformën në drejtësi

Gazeta Express - 14.07.2016

​Kryeministri Edi Rama ka bërë një deklaratë surprizë sa i përket reformës në drejtësi. Përmes një statusi në rrjetin social Facebook ai i bën një propozim të panjohur më parë Partisë Demokratike, ku ...

Rama: Një propozim i ri për PD: Shkruajeni vetë si të doni reformën…

BalkanWeb - 14.07.2016

TIRANE – Kryeministri Edi Rama duket i vendosur për të bërë çdo përpjekje, në mënyrë që reforma në drejtësi të miratohet brenda këtij muaji. Në një status në faqen e tij në “Facebook”, kryeministri i ...

Rama-PD-së: Shkruajeni vetë reformën, e miratojmë pas miratimit nga SHBA-BE

Ora news - 14.07.2016

Kryeministri Edi Rama i kërkon Partisë Demokratike që të shkruajë si të dojë reformën në drejtësi dhe mazhoranca do ta miratojë me kusht që të marrë miratimin e Shteteve të Bashkuara dhe të Bashkimit ...

Rama i bën një propozim PD-së dhe qejfin vetes

Mapo - 14.07.2016

Pas takimit me ambasadorin amerikan në Tiranë Donald Lu, kryeministri Edi Rama ka reaguar në rrjetete sociale, ku përmes një postimi i ka bërë një ftesë të re Partisë Demokratike, në përpjekje për të ...

Rama bën lëshimin ekstrem ndaj PD: Shkruajeni vete si të doni reformën

RTSH - 14.07.2016

Kryeministri socialist Edi Rama ka bërë një lëshim gati ekstrem lidhur me Reformën në Drejtësi. Ai i ka kërkuar Partisë Demokratike të opozitës, të shkruajë si të dojë reformën në drejtësi dhe ...

Mero Baze: Rama jashtë loje, koalicioni ra!

Mapo - 14.07.2016

Situata duket se u përshkallëzua pas debateve sot në parlament. Petrit Vasili u shpreh ashtu sikurse PD, se LSI nuk është për një reformë të bërë nga ekspertët ndërkombëtarë.

Rama takohet me ambasadorët: Miratimi i reformës rëndësi strategjike

RTSH - 14.07.2016

Kryeministri shqiptar Edi Rama, vazhdon të këmbënguli se miratimi i Reformës në Drejtësi ka rëndësi strategjike për të ardhmen e vendit. Zoti Rama i bëri deklaratat në konferencën e ambasadorëve të ...

Triumfalizmi artificial i Ramës

Durres Lajm - 14.07.2016

Nga Andi Bushati Dje Edi Rama është shfaqur në ekrane si triumfator. Pas “JO”-së vetëdiskredituese të PD-së, pas daljes hapur të Bashës, se hallin e ka me ndërkombëtarët dhe jo me qeverinë, pas ...

Washington Post: PD refuzon BE dhe SHBA, ka qenë që në fillim kundër reformës. Nëse s’votohet reforma, për Shqipërinë ...

Gazeta Tema - 14.07.2016

Refuzimi i Partisë Demokratike ndaj propozimit të fundit amerikan për reformën në drejtësi, është pasquruar edhe nga media të rëndësishme në SHBA. Washington Post shkruan sot se PD ka dalë kundër ...

Washington Post sheh zgjedhje të parakohshme në Shqipëri

Respublica - 14.07.2016

Ka kohë që qarkullon se Shqipëria mund të hyjë në zgjedhje të parakohshme,por këtë skenar e përforcon më shumë edhe gazeta amerikanen Washington Post.

“Gabimi i amerikanëve dhe europianëve, është se i varën shpresat te Basha dhe nuk punuan për një plan B”

Gazeta Tema - 14.07.2016

SHBA dhe BE shpresuan deri në fund, se Lulzim Basham und t’i thoshte “po” reformës në drejtësi. Por, pas refuzimit të tij përfundimtar, duket se tashmë reforma në drejtësi po shkon drejt dështimit.

E dërguara e Merkel: Reforma, përgjegjësi individuale e deputetëve. Majlinda Bregu: Nuk e imagjinoj dot datën 22 korrik ...

Gazeta Tema - 14.07.2016

Zëvendës sekretarja e përgjithshme e Shërbimit Evropian të Aksionit të Jashtëm, Helga Schmid ka marrë pjesë këtë të enjte në Konferencën e Ambasadorëve që po zhvillohet në Tiranë.

Reforma/ Schmid: Përgjejgjësi e çdo deputeti, Bregu: Uroj që ta miratojmë

Java News - 14.07.2016

Zëvendës sekretarja e përgjithshme e Shërbimit Evropian të Aksionit të Jashtëm, Helga Schmid ka marrë pjesë këtë të enjte në Konferencën e Ambasadorëve që po zhvillohet në Tiranë.

Washington Post: Mos miratimi i reformës në 21 korrik mund të fundosë qeverinë

Tetova Sot - 14.07.2016

Prestigjiozja amerikane “Washington Post” në një artikull për zhvillimet e fundit në Shqipëri shkruan se Shtetet e Bashkuara nuk kanë arritur të bindin Partinë Demokratike të Shqipërisë të pranojnë ...

Berisha thotë se Rama përjashtoi opozitën nga procesi: Donte të ishte kryeprokuror e kryegjykatës!

Gazeta Tema - 14.07.2016

Sali Berisha duket se i sheh negociatat për reformën në një këndvështrim të rrallë. Ai thotë se Rama përjashtoi opozitën nga procesi i reformës (!). “Rama donte të ishte vetë kryeprokuror dhe ...

Schmid: Votoni reformën

Vision Plus - 14.07.2016

Apelit të ndërkombëtarëve për votimin e reformës në drejtësi, iu bashkua edhe Zëvendës Sekretarja e Përgjithshme e Shërbimit Evropian të Aksionit të Jashtëm, Helga Schmid.

Deputetet Dade dhe Bregu u premtojnë Ambasadorëve miratimin e reformës

Gazeta Tema - 14.07.2016

Deputetet e parlamentit shqiptar Arta Dade dhe Majlinda Bregu u kanë premtuarAmbasadorëve që më 21 korrik, politika do të gjejë konsensusin dhe do ta kalojë në Kuvend Reformën në Drejtësi.

“Drejtësia”, Schmid përgjegjësi individuale nga deputetët. E papranueshme të refuzosh ekspertizën e huaj

Shqiperia Ime - 14.07.2016

Zëvendës/Sekretarja e Përgjithshme e Shërbimit Evropian të Aksionit të Jashtëm, Helga Schmid, i bëri thirrje ndërgjegjes së çdo deputeti të Kuvendit të Shqipërisë për të mos vonuar më reformën, e ...

Rama: Reforma në Drejtësi ka rëndësi edhe në marrëdhëniet me aleatët strategjik

Java News - 14.07.2016

Kryeministri, Edi Rama, gjatë fjalës së tij në konferencën e ambasadorëve të organizuar nga Ministria e Jashtme, ka gjetur rastin që të nënvizojë edhe një herë rëndësinë që ka Reforma në Drejtësi.

Rama: Nëse dështon reforma, do të kemi një kosto të pallogaritshme

Gazeta Tema - 14.07.2016

Kryeministri i vendit, Edi Rama ka folur pasditen e kësaj të enjteje në konferencën e ambasadorëve të vendeve të Bashkimit Europian në vendin tonë, nga ku ka vënë theksin për të disatën herë te ...

Teza e re e Kryeministrit: Reforma në drejtësi me implikime edhe për interesa me rëndësi të posaçme të komunitetit ...

Respublica - 14.07.2016

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka folur sot para ambasadorëve shqiptarë, në një takim ku është përqendruar në çështjen e reformës në drejtësi. Kryeministri ka theksuar rëndësinë e saj, dobinë e ...

Washington Post: Shqipëria, pasoja të rënda nëse s’votohet reforma, PD kundër që në fillim

Java News - 14.07.2016

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dështuan ta bindin partinë më të madhe në opozitë, Partinë Demokratike për të pranuar reformën në drejtësi, e konsideruar thelbësore për hapjen e negociatave të BE me ...

Rama ka një propozim të ri për PD-në, por….

Gazeta Tema - 14.07.2016

Kryeministri Edi Rama ka bërë një propozim të ri për Partinë Demokratike. Ai thotë se do të pranojë çdo variant të PD-së, madje këta të fundit le ta shkruajnë vetë reformën, dhe mazhoranca do e ...

“Brexit”-I shqiptar, ose një ikje nga Perëndimi

Gazeta Tema - 14.07.2016

Mero Baze Përpjekjet e shumicës dhe komunitetit ndërkombëtar për një reformë në drejtësi, po prodhojnë një koalicion të ri në Shqipëri. Reforma në drejtësi ka ndarë në dy kampe politikën shqiptare.

Koalicioni ka marrë fund. Drejt zgjedhjeve*

Respublica - 14.07.2016

Mero Baze Përpjekjet e shumicës dhe komunitetit ndërkombëtar për një reformë në drejtësi, po prodhojnë një koalicion të ri në Shqipëri. Reforma në drejtësi ka ndarë në dy kampe politikën shqiptare.

Rama ‘dorëzohet’ para PD: Shkruajeni si të doni reformën dhe nuk i lëvizim presjen

Java News - 14.07.2016

Përmes një statusi në rrjetet sociale, mbrëmjen e kësaj të enjteje kryeministri Edi Rama ka bërë propozimin e radhës për arritjen e konsensusit në reformën në drejtësi.

Rama, propozim PD: Bëjeni vetë reformën në drejtësi, por me miratim të SHBA/BE

Shqiperia Ime - 14.07.2016

Kryeministri Edi Rama i bën një tjetër propozim Partisë Demokratike, për të gjetur konsensus në lidhje me miratimin e reformës në drejtësi. Nëpërmjet një postimi në Facebook, Rama i thotë opozitës që ...

“OK çdo variant të PD-së, që miratohet nga SHBA-BE”

Vision Plus - 14.07.2016

Kryeministri Edi Rama i ka bere sot nje propozim te ri opozitës per reformën ne drejtësi. Ne nje postim ne rrjetet sociale Rama thote se do te votoje cdo variant te PD-se, qe merr miratimin e SHBA ...

Edi Rama PD-së: Shkruajeni reformën si të doni, e votoj direkt po pranoi SHBA/BE

City Report - 14.07.2016

Kryeministri Edi Rama ka dalë me një propozim të ri për PD-në vetëm një javë para deputetët të shkojnë në Kuvendin e Shqipërisë dhe data në kalendar të shënoj 21 Korrik.

Përpjekje për ringjalljen e shpresës

SOT - 13.07.2016

Ne shqiptarët kemi rënë aq poshtë sa na duket se edhe shpresa na ka ikur. Sa në bisedat tona kryevendin e ka zënë mundësia si mund të ikim e të largohemi sa më larg këtij vendi që na ushqen vetëm me ...

Reforma në drejtësi, ja përgjigja e PD për propozimin hibrid të SHBA dhe BE

SOT - 13.07.2016

Në mbyllje të afatit që kreu i demokratëve Lulzim Basha i kishte kërkuar Ndihmës/Sekretares Amerikane të Shtetit Viktoria Nuland për të shqyrtuar propozimin e ri hibrid të SHBA dhe BE lidhur me ...

Propozimi i ri për Reformën, PD mbledh grupin parlamentar në orën 12: 00

SOT - 13.07.2016

Grupi parlamentar i PD-s do të mblidhet sot në orën 12: 00 lidhur me propozimin e ri mbi Reformën në Drejtësi, propozimin e fundit që pritet të gjejë kompromisin me mazhorancës.

Reforma në Drejtësi, Rama deklaratë për media në orën 13:00

SOT - 13.07.2016

Kryeministri Edi Rama në orën 13:00 do të dalë në një deklaratë për media për të folur për reformën në drejtësi. Ky lajm është bërë i ditur nga vetë kryeministri përmes një postimi në rrjetin social ...

Reforma, Rama: PD në dimër u kap me nenin 55, në pranverë me 88

SOT - 13.07.2016

Kryeministri Edi Rama në një konferencë për mediat akuzoi Partinë Demokratike se nuk e ka dashur kurrë reformën në drejtësi. Rama thotë se gjatë gjithë kohës demokratët janë kapur me pargrafet si i ...

Rama: PD e refuzon reformën, sepse nuk i do partnerët e huaj nëpër këmbë

Almakos - 13.07.2016

Kryeministri Edi Rama ka akuzuar Partinë Demokratike se ka refuzuar edhe propozimin e fundit të SHBA-BE për reformën në drejtësi, për shkak se nuk i do partnerët e huaj nëpër këmbë.

Rama fton sërish Bashën: S’kanë hallin e sovranitetit, por frikë nga drejtësia

Top Channel - 13.07.2016

Propozimi i Partisë Demokratike për draftin përfundimtar të reformës në drejtësi, sipas kryeministrit Edi Rama ishte prova se opozita nuk e do reformën.

"Drejtësia" në rrezik, Romana Vlahutin iu rikthehet takimeve të fshehta dhe pazareve, i shkon në zyrë Ramës

SOT - 13.07.2016

Ambasadorja e Bashkimit Europian në vendin tonë, Romana Vlahutin, po zhvillon një takim me kryeministrin Edi Rama. Takimi po zhvillohet në selinë e Kryeministrisë dhe po diskutohet për reformën në ...

"Ja blofet e Ramës me 'Drejtësinë', largimi i tij nga politika dhe miratimi i reformës me ...

SOT - 13.07.2016

Rama fillimisht ka qënë kundër reformës, sepse mendonte që me marrjen e presidentit do të vinte në zotërim të plotë drejtësinë, të cilën përmes kërcënimeve e kishte paralizuar, të paktën për të ...

Pas refuzimit të PD-së, Vlahutin takon Ramën

Albeu.com - 13.07.2016

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Shqipëri, Romana Vlahutin gjatë pasdites së sotme ka zhvilluar një takim me kryeministrin Edi Rama . Reforma në drejtësi është tema në fokus të takimit të mbajtur ...

Ora News zbardh propozimin e PD, lihet jashtë vëmendjes roli i ndërkombëtarëve

Ora news - 13.07.2016

Në mbyllje të afatit që kreu i demokratëve Lulzim Basha i kishte kërkuar Ndihmës/Sekretares Amerikane të Shtetit Viktoria Nuland për të shqyrtuar propozimin e ri hibrid të SHBA dhe BE lidhur me ...

Reforma në Drejtësi, Rama: Në orën 13:00 flas dhe për propozimin e Nuland në emër të SHBA-ve

BalkanWeb - 13.07.2016

TIRANE- Kryeministri Edi Rama do të flasë në orën 13:00 lidhur me Reformën në Drejtësi, drafti për të cilën pritet të miratohet më 21 Korrik. “Në 13.00 per Reformën në Drejtësi dhe propozimin e ...

Dilemat në skadim të ultimatumit nga SHBA

Panorama - 13.07.2016

MENTOR NAZARKO Sot përfundon ultimatumi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Reformën në Drejtësi. Gjithë sytë dhe vëmendja publike do të jenë te mbledhja e pritshme e Grupit Parlamentar të PD-së, ...

“Drejtësia”, Rama: PD po i vë kufirin tek thana SHBA-ve dhe BE-së, ftoj Bashën të ulemi sërish në diskutim

BalkanWeb - 13.07.2016

* Ftoj Bashën të ulemi si dy shqiptarë për Shqipërinë europiane * Rama: Reforma? PD në dimër u kap me nenin 55, në pranverë me 88, si i mbyturi pas fijes së barit TIRANE- Kryeministri Edi Rama në një ...

Rama fton Bashën: Hajdemi flasim sërish si dy shqiptarë

Mapo - 13.07.2016

Kryeministri Edi Rama doli në një konferencë për shtyp, prej nga i bëri sërish një ftesë kreut të opozitës, Lulzim Basha, që të takohen për të diskutuar gjetjen e një kompromisi për reformën në ...

Rama: PD refuzon propozimet e SHBA dhe BE, sepse nuk do partnerët strategjikë të Shqipërisë

RTSH - 13.07.2016

Propozimet e PD të opozitës pas bisedimeve me ndihmës sekretaren amerikane të shtetit Viktoria Nuland nga demokratët, nga kryeministri Edi Rama janë konsideruar refuzim nga ana e opozitës.

Reforma në drejtësi, Rama: PD po tallet me partnerët

ABC News - 13.07.2016

Pas prezantimit te draftit te PD, Kryeministri Edi Rama ka dalë sot në një konferencë shtypi para medias për të folur për Reformën në Drejtësi dhe propozimin e kompromisit paraqitur nga ...

Rama fton sërish Bashën për drejtësinë: Demokratët të mos rrezikojnë të ardhmen

Ora news - 13.07.2016

Refuzimi i PD nuk solli zhgënjim tek kryeministri Edi Rama, por as mungesë shprese për një komprois të orëve të fundit. Prandaj, shefi i Qeverisë ftoi në një takim kreun e PD-së, Lulzim Basha.

Vlahutin takon Ramën pas propozimit të ri të SHBA-BE për reformën në drejtësi

BalkanWeb - 13.07.2016

TIRANE- Ambasadorja e Bashkimit Europian në vendin tonë, Romana Vlahutin ka zhvilluar pasditen e sotme një takim me kryeministrin Edi Rama. Reforma në drejtësi është tema në fokus të takimit të ...

Prova e integritetit

Ora news - 13.07.2016

Lulzim Basha i ka thënë sërish jo propozimit të fundit amerikan për reformën në drejtësi. Propozimi i bërë nga ndihmës sekretarja amerikane e Shtetit, Viktoria Nuland, u duk të ishte në favor të ...

Drejtësia/ Pas refuzimit të PD-së, Vlahutin takon Ramën

Panorama - 13.07.2016

Ambasadorja e Bashkimit Europian në vendin tonë, Romana Vlahutin ka zhvilluar pasditen e sotme një takim me kryeministrin Edi Rama. Reforma në drejtësi është tema në fokus të takimit të mbajtur në ...

Refuzimi i reformës nga PD-ja, Rama- Nuk e kanë dashur kurrë reformën

Shqiperia Ime - 13.07.2016

Pas refuzimit të PD-së për draftin e reformës në drejtësi të propozuar nga ndihmëssekretarja e SHBA-ve, Viktoria Nulan, kryeministri Edi Rama reagoi përmes një konference për media .

Rama: PD doli zbuluar, do të mbrojë të korruptuarit e vet. Shpresoj të mos e kenë humbur arsyen. Ftoj Bashën të ...

Gazeta Tema - 13.07.2016

Kryeministri Rama ka deklaruar sot në një konferencë për shtyp se PD doli “zbuluar” si një parti që nuk e ka dashur kurrë reformën në drejtësi. Sipas Ramës, PD ka frikë të humbasë kontrollin mbi ...

Rama: PD po tallet me partnerët strategjikë, nuk i do të huajt nëpër këmbë!

Durres Lajm - 13.07.2016

Kryeministri Edi Rama ka dalë sot në një konferencë për mediat pas refuzimit që Partia Demokratike i bëri propozimit për reformën në drejtësi i Ndihmës-Sekretares Amerikane të Shtetit Viktoria Nuland.

“Zbulimi” i kryeministrit në hije: Reformën nuk e do Rama!

Gazeta Tema - 13.07.2016

Deputeti demokrat Kastriot Islami rendit disa arsye, që sipas tij, është vetë kryeministri Edi Rama që po pengon miratimin e reformës në drejtësi. Duke vënë në dukje se Zonja Nuland erdhi në Tiranë ...

PD kundër propozimit Amerika, përjashton ndërkombëtarët

Gazeta Tema - 13.07.2016

Partia Demokratike ka një propozim të ri për vettingun. Në këtë propozim me 10 pika, opozita kërkon të përjashtojë ndërkombëtarët nga vendim marrja, duke u dhënë atyre vetëm një rol si ...

Rama: Basha ka frikë nga të huajt

Vision Plus - 13.07.2016

Refuzimi që opozita i bëri propozimit të ndërkombëtarëve për të kapërcyer ngërçin në reformën e drejtësisë, për kryeministrin Rama nuk ishte i papritur.

Koalicioni Berisha-Meta dhe fati i drejtësisë

Java News - 13.07.2016

Nuk besoj se ka ndonjë shqiptar që është befasuar nga qëndrimi i PD-së sot ndaj propozimit të fundit të Nuland-it (Ndihmës Sekretarja e SHBA-ve). Qëndrimi kundër propozimit të ri për reformën në ...

SHBA-të nuk janë “mision vëzhguesish të OSBE-së për zgjedhjet”

Java News - 13.07.2016

Nga Armando Meta Dinamika e zhvillimeve të ditës së sotme ka nxjerrë në pah jo vetëm mungesën e plotë të vullnetit politik të PD-së për votimin e Reformës në Drejtësi, por nga ana tjetër ka rrëzuar ...

Imazhi, Reforma në Drejtësi dhe Vetting

Java News - 13.07.2016

Nga Ben Andoni Tre fjalët që qarkullojnë më shumë në ditët e fundit janë Reforma (e Drejtësisë), vetting-u dhe imazh. Ka një lidhje kinse të padukshme mes tyre, por që në fakt është dukshëm e ...

Rama tërhiqet nga vijat e kuqe, akuzon SHBA dhe BE për bllokimin e konsensusit për reformën në drejtësi

SOT - 12.07.2016

Formula e re e propozuar nga SHBA-BE për reformën zgjedhore, sipas së cilës PD fitoi në propozimin për komisionin “ad hoc” me numër të barabartë deputetësh për radiografinë e gjyqtarëve dhe ...

Rama mbledh pas festës së PS ministrat dhe deputetët për t’i informuar për krizën në koalicion, kërkon gatishmëri deri ...

SOT - 12.07.2016

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur dje grupin parlamentar socialist një ditë pas takimit me Sekretaren Amerikane të Shtetit, Victoria Nuland, ku në fokus të diskutimeve ishte reforma në drejtësi.

Reforma në Drejtësi, po bëhemi gazi i botës…

SOT - 12.07.2016

Sa herë që takoj shokë, miq dhe njerëz të zakonshëm, “kryefjala” e ditës është Reforma në Drejtësi. Meraku mbetet në një pikë të vetme: Do të bëhet apo jo?! Edhe pse tashmë dihet një datë ku kjo ...

Reforma në drejtësi – shumë zhurmë për asgjë?

BalkanWeb - 12.07.2016

Dr. Faruk BOROVA* Këto kohët e fundit po flitet shumë për një çështje të konsideruar tepër të rëndësishme. Bëhet fjalë për “Reformën në Drejtësi”. Sipas politikanëve dhe mediave, dhe pse jo edhe ...

Reforma në drejtësi – shumë zhurmë për asgjë?

Respublica - 12.07.2016

Dr. Faruk Borova Këto kohët e fundit po flitet shumë për një çështje të konsideruar tepër të rëndësishme. Bëhet fjalë për “Reformën në Drejtësi”. Sipas politikanëve dhe mediave, dhe pse jo edhe ...

Përpjekja e PD për të poshtëruar LSI

Gazeta Tema - 12.07.2016

Mero Baze Deputetët e Partisë Demokratike do të dëgjojnë sot në mbledhjen e Grupit parlamentar përgjigjen zyrtare që do ti jap PD propozimit amerikan për reformën në drejtësi.

Nuk është turp të jesh antiamerikan

SOT - 11.07.2016

Vizita katërorëshe e zv/sekretares së shtetit Nuland në Tiranë është një provë ekstreme se reforma në drejtësi është një draft, një produkt dhe një vullnet amerikan.

Reforma në Drejtësi, Rama i kënaqur me mbështetjen e plotë të SHBA: Se kemi parë ndonjëherë këtë unitet

SOT - 11.07.2016

Grupi parlamentar i Partisë Socialiste është mbledhur sot në drejtimin e kryeministrit Edi Rama, ku çështja kryesore e diskutimeve ka qenë reforma në drejtësi.

Reforma në Drejtësi, PS fsheh propozimin e amerikanëve

SOT - 11.07.2016

Nuk është dhënë asnjë informacion nga Partia Socialiste sa i takon propozimit të fundit të ardhur nga SHBA-ja për të zgjidhur ngërçin në Drejtësi. Kryetari i Komisionit të Posaçëm të Reformës, Fatmir ...

Reforma, Rama: Vijat e kuqe i kanë vendosur SHBA dhe BE

LajmiFundit - 11.07.2016

Kryeministri Edi Rama, në fund të mbledhjes së grupit parlamentar socialist ka lënë të kuptohet se mazhoranca nuk ka ndërmend të lëvizë nga pozicioni i saj sa i takon kritereve të reformës në ...

Rama: Vijat e kuqe i kanë vendosur SHBA dhe BE

Albeu.com - 11.07.2016

Në fund të mbledhjes së grupit parlamentar socialist, kryeministri Rama ka lënë të kuptohet se mazhoranca nuk ka ndërmend të lëvizë nga pozicioni i saj sa i takon kritereve të Reformës në Drejtësi.

Rama: Propozimi i ri, akomodon kërkesën e stërpërsëritur të PD

Almakos - 11.07.2016

Kryeministri i vendit, Edi Rama në një deklaratë për mediat pas mbledhjes së grupit parlamentar të Partisë Socialiste ripërsëriti qëndrimin e shprehur më herë se, Partia Socialiste pranon propozimin ...

Cili do jetë fati i "Drejtësisë"?! Politika nis lëvizjet e trazuar, Basha kokë më kokë me ekspertët e ...

SOT - 11.07.2016

Ka përfunduar mbledhja e Kryetarit të PD-së, Lulzim Basha, me anëtarët dhe ekspertët e PD të Komisionit të Reformës në Drejtësi, ku do të diskutohej një propozim i ri për t’i dhënë rrugë çështjes ...

Rama: Propozimi i ri, akomodon kërkesën e stërpërsëritur të PD-së

Lajmi.net - 11.07.2016

Kryeministri i vendit, Edi Rama në një deklaratë për mediat pas mbledhjes së grupit parlamentar të Partisë Socialiste ripërsëriti qëndrimin e shprehur më herë se, Partia Socialiste pranon propozimin ...

SHËNIM/ Për të mos patur më super kryeministra

Albeu.com - 11.07.2016

Nga Albeu.com Vizita e Ndihmës Sekretares së Shtetit Viktoria Nuland në Tiranë dhe propozimi i saj “hibrid” për mënyrën se si do të kontrolloheshin kandidaturat për t’u bërë pjesë e institucioneve ...

INTERVISTA/ Peleshi: Nuk kemi asnjë qëllim të peshkojmë vota nga PD, deputetëve ua ka dhënë mandatin populli ndaj duhet ...

SOT - 11.07.2016

Maxhoranca është e vendosur t'i japë rol s'kualifikues ndërkombëtarëve në procesin e vetingut të gjyqtarëve ndërsa ka pranuar tashmë komisionin ad hoc me numër të barabartë anëtarësh nga maxhoranca ...

“Pikëpyetje për votën në 21 korrik”, Shehu e PS: Spekulime, votoj pro!

BalkanWeb - 11.07.2016

TIRANE- Deputetja socialiste, Mira Shehu sqaroi dje, se do ta votojë reformën në drejtësi, pavarësisht zërave që qarkullojnë se për shkak të miqësisë së saj me ish-deputetin Koço Kokëdhima nuk do ta ...

Reforma në drejtësi: Si u manipulua fjalimi i Obamës

Mapo - 11.07.2016

Tjetër gjë deklaroi presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, tjetër gjë dëgjuan dhe panë shikuesit e televizionit polak. Sipas Spiegel, presidenti amerikan, Barack Obama u shpreh me nota ...

Pas thirrjes së SHBA, Basha pranon diskutimet me ekspertët e Reformës në Drejtësi

Gazeta Express - 11.07.2016

Një ditë pas thirrjes së ndihmëssektares amerikane të shtetit, Victoria Nuland për një dialog mes palëve për Reformë në Drejtësi, duket se ka ardhur dhe reflektimi nga ana e opozitës.

Reforma në Drejtësi, Rama: ‘Vija e kuqe’ nga peneli i SHBA dhe BE. Propozimi “hibrid”, zgjidh kërkesën e PD, vettingu, ...

BalkanWeb - 11.07.2016

*Xhafaj: LSI nuk është anashkaluar TIRANË- Grupi parlamentar i Partisë Socialiste është mbledhur sot në drejtimin e kryeministrit Edi Rama, ku çështja kryesore e diskutimeve ka qenë reforma në ...

Rama: Reforma? Jo se kush do mbush me ujë shishet, por sa i pastër do jetë uji nga burimi që vjen

Gazeta Express - 11.07.2016

​ ​ ​ Në përfundim të mbledhjes së grupit parlamentar socialist, Edi Rama konfirmoi se e majta dhe parlamenti duhet të votojë një reformë që ka mbështetjen e SHBA dhe partnerëve ndërkombëtar.

Maxhoranca e majtë i thotë “PO” propozimit të SHBA dhe BE

RTSH - 11.07.2016

Maxhoranca e majtë duket se ka dhënë dakordësinë e saj për propozimin e SHBA dhe BE lidhur me miratimin e Reformës në Drejtësi. Kryeministri Rama tha pas takimit me grupin parlamentar socialist, se ...

Rama: Reforma? Jo se kush do mbush me ujë shishet, por sa i pastër do jetë uji nga burimi që vjen

Botasot - 11.07.2016

Në përfundim të mbledhjes së grupit parlamentar socialist, Edi Rama konfirmoi se e majta dhe parlamenti duhet të votojë një reformë që ka mbështetjen e SHBA dhe partnerëve ndërkombëtar.

Rama këmbëngul në vijën e kuqe për Vetingun

Mapo - 11.07.2016

“Vija e kuqe nuk është bërë nga peneli im, por nga SHBA-ja dhe BE-ja”,- deklaroi sot Kryeministri Edi Rama pas mbledhjes me Grupin Parlamentar të PS-s1%.

Rama: Vettingu nuk preket, çuditem me PD-në pse nuk thotë PO

Ora news - 11.07.2016

Mazhoranca ka dhënë sinjale të forta se do të pranojë propozimin e SHBA-së për reformën në drejtësi, edhe pse përmbajtja e plotë e formulës nuk është zbardhur ende zyrtarisht.

Jo vetëm Shqipëria: Barack Obama i shqetësuar për reformën në drejtësi, në një tjetër vend

Gazeta Tema - 11.07.2016

SHBA nuk është e shqetësuar vetëm për reformën në drejtësi në Shqipëri. Ajo ka të njëjtin problem edhe me Poloninë. Por ndryshe nga Shqipëria, ku reformën po e udhëheq SHBA me BE-në, Polonia është ...

Obama, shqetësim për Reformën në Drejtësi në një tjetër vend të NATO-s

Java News - 11.07.2016

SHBA nuk është e shqetësuar vetëm për reformën në drejtësi në Shqipëri. Ajo ka të njëjtin problem edhe me Poloninë. Por ndryshe nga Shqipëria, ku reformën po e udhëheq SHBA me BE-në, Polonia është ...

Propozimi “hibrid”, Rama: Zgjidh kërkesën e PD, vettingu mbetet esenca e reformës

Java News - 11.07.2016

Në dalje të selisë rozë, Kryeministri Edi Rama tha se formula e propozuar nga SHBA dhe BE, “akomodon” në mënyrë të plotë kërkesën e PD-së. Rama madje është shprehur i habitur se përse PD nuk ka dalë ...

Reforma, Rama: Propozimi i ri akomodon kërkesën e PD-së

Durres Lajm - 11.07.2016

Kryeministri Edi Rama, në një prononcim për mediat, tha sot se shumica e qeverisë do të votojë një reformë në drejtësi që ka mbështetjen e plotë të SHBA-së dhe BE-së, duke konfirmuar se propozimi i ...

Rama për reformën: Vijat e kuqe jo nga peneli im, por nga SHBA dhe BE!

Gazeta Tema - 11.07.2016

Kryeministri Edi Rama, në fund të mbledhjes së grupit parlamentar socialist ka lënë të kuptohet se mazhoranca nuk ka ndërmend të lëvizë nga pozicioni i saj sa i takon kritereve të reformës në ...

Rama: Votojmë propozimin e SHBA

Vision Plus - 11.07.2016

Një ditë pasi morri propozimin e ri te formuluar nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian, kryeministri Edi Rama, pranoi të flasë mbi ecurinë e reformës në drejtësi.

Andi Bushati: Nuk është turp të jesh antiamerikan

Gazeta Tema - 11.07.2016

Nga Andi Bushati Vizita katërorëshe e zv/sekretares së shtetit Nuland në Tiranë, është një provë ekstreme se reforma në drejtësi është një draft, një produkt dhe një vullnet amerikan.

Nuk është turp të jesh antiamerikan

Durres Lajm - 11.07.2016

Vizita katërorëshe e zv/sekretares së shtetit Nuland në Tiranë, është një provë ekstreme se reforma në drejtësi është një draft, një produkt dhe një vullnet amerikan.

Vetting-u, vija e kuqe e reformës në Drejtësi

Java News - 11.07.2016

Nga Armando Meta Orët e fundit kanë kristalizuar tashmë qartazi se i gjithë faktori ndërkombëtarë, e sidomos ai amerikan, është i unifikuar në qëndrimet e veta, lidhur me Reformën në Drejtësi.

“Drejtësia”/ Peleshi: Pranuam komisionin “ad-hoc”, për Vetingun nuk lëshojmë

Java News - 11.07.2016

Maxhoranca është e vendosur t’i japë rol s’kualifikues ndërkombëtarëve në procesin e vetingut të gjyqtarëve ndërsa ka pranuar tashmë komisionin ad hoc me numër të barabartë anëtarësh nga maxhoranca ...