TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Libia akuzohet se përdor municion dispersiv

DW - 17.04.2011

Organizata humanitare Human Rights Watch i akuzon trupat e Gaddafit se përdorin në qytetin Misrata municionin dispersiv, të dënuar në të gjithë botën. Tripoli i hedh poshtë akuzat.

Libi, bombardohet Ajdabadija

Alsat - 17.04.2011

Forcat lojale ndaj liderit libian, Muamer Gadafi raportohet se po e granatojnë qytetin që kontrollohet nga rebelët, Ajdabija. Zyrtarë të spitalit të këtij qyteti thonë se deri më tash tetë persona janë vrarë ndërsa 27 të tjerë janë lënduar.

Britania kundër ndërhyrjes ushtarake tokësore në Libi

LajmiFundit - 17.04.2011

Kryeministri britanik, Dejvid Kameron, ka hedhur poshtë mundësinë e angazhimit të forcave tokësore në Libi duke thënë se është me rëndësi të veprohet në kuadër të mandatit të OKB-së e të mos bëhet diçka që nuk do i përshtatej botës arabe.

Ashpërsohet lufta në Libi

Botasot - 17.04.2011

Forcat lojale ndaj liberit libian, Muamer Gadafi raportohet se po e granatojnë qytetin që kontrollohet nga rebelët, Ajdabija. Zyrtarë të spitalit të këtij qyteti thonë se deri më tash tetë persona janë vrarë ndërsa 27 të tjerë janë lënduar.

Kameron: Jo forcave tokësore në Libi

Botasot - 17.04.2011

Kryeministri britanik, Dejvid Kameron, ka hedhur poshtë mundësinë e angazhimit të forcave tokësore në Libi duke thënë se është me rëndësi të veprohet në kuadër të mandatit të OKB-së e të mos bëhet diçka që nuk do i përshtatej botës arabe.

Libia, askush s’i përgjigjet thirrjes së NATO-s

Top Channel - 16.04.2011

Takimi i ministrave të NATO-s përfundoi pa një angazhim konkret për të dërguar më shumë avionë luftarakë në Libi. Në konferencën e Berlinit, Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Anders Fogh Rasmusen tha se kjo mund të ndodhë në të ardhmen.

Gadafi fillon sulmet me raketa ndaj rebelëve në Misrata

LajmiFundit - 16.04.2011

Rebelët libian thonë se forcat qeveritare kanë sulmuar qytetin bregdetar të Misratës me 100 raketa të shtunën. Nuk është raportuar për viktima. Ky raportim vjen pasi organizata Human Rights Watch ka njoftuar se forcat lojale ndaj Muamer ...

Libi, artileri e rëndë ndaj Misratës

Top Channel - 16.04.2011

Forcat besnike ndaj kolonelit Muammar Gaddafi kanë lëshuar mbi 100 raketa të shkatërrimit në masë në qytetin e Misratës, në atë që përbën ditën e tretë të bombardimit të rëndë të vatrës së vetme rebele në perëndimin e Libisë.

Gadafi ashpërson masat

Alsat - 16.04.2011

Rebelët libian thonë se forcat qeveritare kanë sulmuar qytetin bregdetar të Misratës me 100 raketa. Nuk është raportuar për viktima. Ky raportim vjen pasi organizata Human Rights Watch ka njoftuar se forcat lojale ndaj Muamer Gadafit kanë ...

Përdorim i municionit dispersiv në Misrata

Telegrafi - 16.04.2011

Trupat e diktatorit libian Muammar al-Gaddafi, sipas aktivistëve për të drejtat e njeriut vazhdojnë të përdorin municion dispersiv në afërsi të zonave të banuara.

Gadafi përdor bomba të ndaluara

Botasot - 16.04.2011

Rebelët libian thonë se forcat qeveritare kanë sulmuar qytetin bregdetar të Misratës me 100 raketa të shtunën. Nuk është raportuar për viktima. Ky raportim vjen pasi organizata Human Rights Watch ka njoftuar se forcat lojale ndaj Muamer ...

NATO i harxhon armët në Libi

Yll Press - 16.04.2011

Mungesa e armatimit, së bashku me numrin e kufizuar të fluturakeve të cilat u qëndrojnë në dispozicion, e përforcoi shqetësimin e përfaqësuesve individualë të cilët pyeten se nëse SHBA-ja mund të vazhdojë të shmang kthimin e sulmeve ...

Gadafi përdor bomba të ndaluara

Koha.net - 16.04.2011

Misrata, 16 prill - Rebelët libian thonë se forcat qeveritare kanë sulmuar qytetin bregdetar të Misratës me 100 raketa të shtunën. Nuk është raportuar për viktima.

Aleatët nuk e ndalin fushatën derisa Gadafi të shkojë

Evropaelire - 15.04.2011

Udhëheqësit e Britanisë, Francës dhe Shteteve të Bashkuara zotohen të vazhdojnë fushatën ushtarake në Libi derisa lideri Moamer Gadafi të lërë pushtetin.

Ministrat e jashtëm të NATO-s diskutojnë rreth politikës për Libinë

DW - 15.04.2011

Çfarë do të bëhet më tej me misionin ushtarak të NATO-s në Libi? Kjo pyetje ishte të enjten (14.4.) në qendër të takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s në Berlin.

Perëndimi insiston: Gaddafi duhet të ikë

Top Channel - 15.04.2011

Liderët e SHBA, Britanisë dhe Francës kanë deklaruar në një letër të përbashkët se në Libi nuk mund të ketë paqe derisa Gaddafi të qëndrojë në pushtet.

Ministrat e jashtëm të NATO-s diskutojnë rreth politikës për Libinë

Shqipmedia - 15.04.2011

Çfarë do të bëhet më tej me misionin ushtarak të NATO-s në Libi? Kjo pyetje ishte të enjten (14.4.) në qendër të takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s në Berlin.

NYT: Rruga e Libisë drejt paqes

Evropaelire - 15.04.2011

"New York Times" Shkruajnë: Barak Obama, Dejvid Kameron dhe Nikolas Sarkozi Bashkë me aleatët e NATO-s dhe partnerët e koalicionit, Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britania kanë qenë të bashkuara prej fillimit për t’iu përgjigjur krizës në ...

Në Misratë 23 të vrarë, ndërsa 50 civilë të lënduar, konfirmojnë kryengritësit

Idividi - 15.04.2011

Misratë, 15 prill 2011 (MIA) - Së pakë 23 persona humbën jetën, ndërsa 50 janë të lënduar në sulmin e mbrëmshëm të forcave lojale të liderit libian Moamer Gadafi ndaj portit të qytetit të tretë për nga madhësia, Misrata, kumtuan ...

Libia, Al Kaeda: Myslimanët, luftë NATO-s

Top Channel - 15.04.2011

Numri dy i Al Kaedës, Ayman al Zawahiri, u ka bërë apel myslimanëve në Afrikën Veriore që të luftojnë kundër forcave të NATO-s në Libi. “Dua të tërheq vëmendjen e vëllezërve tanë myslimanë në Libi, Tunizi, Algjeri dhe në vendet e tjera.

NATO-ja në pritje të aeroplanëve shtesë për sulmet në Libi

Evropaelire - 15.04.2011

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmusen, tha se nuk ka marrë ende angazhime konkrete nga vendet anëtare për më shumë aeroplanë për operacionet në Libi.

Nuk ndalet fushata derisa Gadafi të shkojë

Koha e Re - 15.04.2011

Në një artikull të përbashkët të botuar në gazetat në të dyja anët e Atlantikut, Dejvid Kamerun, Nikola Sarkozi dhe Barak Obama thanë se mbetja e Gadafit në pushtet do të ishte "tradhti e paarsyeshme" e popullit të Libisë Udhëheqësit e ...

Libi, vajza e Gaddafi-t sfidon NATO-n

Top Channel - 15.04.2011

Vajza e kolonelit të Libisë, Muammar Gaddafi, i lëshoi një sfidë vendeve perëndimore, duke u shprehur e sigurtë se bombat e NATO-s nuk do t’a përkulin vendin e saj.

NATO kërkon avionë shtesë për ndërhyrjen në Libi

LajmiFundit - 15.04.2011

NATO pret që aleatët e koalicionit të dërgojnë më shumë aeroplanë për të intensifikuar sulmet ajrore kundër regjimit të udhëheqësit liabian, Moamar Gadafi.

Libi, reagime 'Me Gadafin nuk ka paqe'

Alsat - 15.04.2011

Liderët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Francës dhe Britanisë në një letër të përbashkët thanë se nuk ka paqe për Libinë pa largimin e Gadafit nga pushteti.

Aleatët nuk e ndalin fushatën derisa Gadafi të shkojë

Botasot - 15.04.2011

Udhëheqësit e Britanisë, Francës dhe Shteteve të Bashkuara zotohen të vazhdojnë fushatën ushtarake në Libi derisa lideri Moamer Gadafi të lërë pushtetin.

Aleatët nuk e ndalin fushatën derisa Gaddafi të shkojë

Telegrafi - 15.04.2011

Udhëheqësit e Britanisë, Francës dhe Shteteve të Bashkuara zotohen të vazhdojnë fushatën ushtarake në Libi derisa lideri Moamer Gaddafi të lërë pushtetin.

Aleatët nuk e ndalin fushatën derisa Gadafi të shkojë

Koha.net - 15.04.2011

Londër, Uashington Udhëheqësit e Britanisë, Francës dhe Shteteve të Bashkuara zotohen të vazhdojnë fushatën ushtarake në Libi derisa lideri Moamer Gadafi të lërë pushtetin.

NATO pret më shumë aeroplanë për të intensifikuar sulmet ajrore në Libi

VOA - 15.04.2011

NATO pret që aleatët e koalicionit të dërgojnë më shumë aeroplanë për të intensifikuar sulmet ajrore kundër regjimit të udhëheqësit liabian, Moamar Gadafi.

NATO-ja në pritje të aeroplanëve shtesë për sulmet në Libi

Botasot - 15.04.2011

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmusen, tha se nuk ka marrë ende angazhime konkrete nga vendet anëtare për më shumë aeroplanë për operacionet në Libi.

NATO pret më shumë aeroplanë për të intensifikuar sulmet ajrore në Libi

Botasot - 15.04.2011

NATO pret që aleatët e koalicionit të dërgojnë më shumë aeroplanë për të intensifikuar sulmet ajrore kundër regjimit të udhëheqësit libian, Moamar Gadafi.

Saif Gaddafi dhe unë

Koha.net - 15.04.2011

Dani Rodrik Ekziston një bindje e fuqishme se akademikë dhe institucione që bashkëpunuan me një regjim të tillë neveritës (si ky i Gaddafit) – shpeshherë me inkurajimin nga vetë qeveritë e tyre, pa dyshim – kanë bërë një gabim të madh ...

NATO: Diskutohet për hapat e ardhshëm në Libi

Evropaelire - 14.04.2011

Pritet që roli i NATO-s në konfliktin në Libi, do të jetë në krye të agjendës së takimit dyditësh të ministrave të jashtëm të aleancës, i cili fillon sot në Berlin të Gjermanisë.

BE mbështet zgjidhje politike në Libi

DW - 14.04.2011

Ministrat e jashtëm të BE i shtuan të martën përpjekjet për një zgjidhje politike të konfliktit në Libi. Ata vendosën edhe ngrirjen e 26 xhirollogarive të tjera të regjimit të Gaddaffit.

Si t'i jepet fund luftës? Grupi i kontaktit në Doha nuk do ndarjen e Libisë, por largimin e Gaddafit

DW - 14.04.2011

Si duhet të veprojë më tej koalicioni ndërkombëtar që bombardon me mandat të OKB-së në Libi, si mund të pengohet një luftë afatgjatë me më shumë viktima? Këto çështje trajtoi grupi i kontaktit në Doha.

NATO: Diskutohet për hapat e ardhshëm në Libi

Ina - 14.04.2011

Pritet që roli i NATO-s në konfliktin në Libi, do të jetë në krye të agjendës së takimit dyditësh të ministrave të jashtëm të aleancës, i cili fillon sot në Berlin të Gjermanisë.

NATO, diskutohet për hapat e ardhshëm në Libi

Alsat - 14.04.2011

Pritet që roli i NATO-s në konfliktin në Libi, do të jetë në krye të agjendës së takimit dyditësh të ministrave të jashtëm të aleancës, i cili fillon sot në Berlin të Gjermanisë.

NATO për 24 orë shkatërroi 12 tanke dhe një depo për armë në Libi

Idividi - 14.04.2011

Bruksel, 13 prill 2011 (MIA) - Forcat e NATO-s kanë shkatërruar natën e kaluar 12 tanke në afërsi të qytetit libian Zintan, si dhe një depo me armë në jug të qytetit Srit, kumtoi Aleanca.

Rasmusen: NATO-ja e bashkuar rreth Libisë

Evropaelire - 14.04.2011

NATO-ja do të vazhdojë sulmet ajrore për aq kohë sa forcat e Gadafit do të sulmojnë civilët. "NATO-ja dhe partnerët nga Arktiku në Detin Arabik po punojnë në luftë me kohën për të mbështetur dhe zbatuar rezolutën 1973 si nga deti dhe nga ...

Rasmusen: NATO-ja e bashkuar rreth Libisë

Alsat - 14.04.2011

NATO-ja do të vazhdojë sulmet ajrore për aq kohë sa forcat e Gadafit do të sulmojnë civilët. "NATO-ja dhe partnerët nga Arktiku në Detin Arabik po punojnë në luftë me kohën për të mbështetur dhe zbatuar rezolutën 1973 si nga deti dhe nga ...

Liderët botërorë i bëjnë thirrje Gadafit të largohet

Evropaelire - 14.04.2011

Në Katar, udhëheqës ndërkombëtarë kanë përfunduar një takim për të ardhmen e Libisë, i cili ka rezultuar me thirrjen drejtuar Muamer Gadafit që të heqë dorë nga pushteti dhe t’i lejojë libianët të vendosin për të ardhmen e tyre.

Rasmusen: NATO-ja e bashkuar rreth Libisë

ikub - 14.04.2011

NATO-ja do të vazhdojë sulmet ajrore për aq kohë sa forcat e Gadafit do të sulmojnë civilët. "NATO-ja dhe partnerët nga Arktiku në Detin Arabik po punojnë në luftë me kohën për të mbështetur dhe zbatuar rezolutën 1973 si nga deti dhe nga ...

NATO-ja e bashkuar rreth Libisë

Koha e Re - 14.04.2011

NATO-ja do të vazhdojë sulmet ajrore për aq kohë sa forcat e Gadafit do të sulmojnë civilët. "NATO-ja dhe partnerët nga Arktiku në Detin Arabik po punojnë në luftë me kohën për të mbështetur dhe zbatuar rezolutën 1973 si nga deti dhe nga ...

Libi, NATO takohet në Berlin

Top Channel - 14.04.2011

Ministrat e Jashtëm të vendeve të NATO-s janë duke zhvilluar një takim në Berlin, midis diferencave të shteteve antare për mënyrën se si do të vazhdohet ndërhyrja në Libi.

Lufta në Libi do të zgjat derisa nuk largohet Gadaf

Alsat - 14.04.2011

Ministrat e jashtëm të 28 shteteve anëtare të NATO-s janë mbledhur sot në Berlin në takimin dyditor, ku në qendër të vëmendjes është gjendja në Libi dhe mënyra se si të përmbyset nga posti lideri Moamer Gadafi.

NATO-s i duhen më shumë aeroplanë në Libi

Evropaelire - 14.04.2011

Aleanca do ta vazhdojë misionin në Libi për aq kohë sa është e nevojshme, tha Anders Fogh Rasmusen. Deklarata e Rasmusenit u bë pas takimit të ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s, që u mbajt në Berlin.

NATO: Luftë në Libi deri në largimin e Gadafit

LajmiFundit - 14.04.2011

Ministrat e jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s kanë kërkuar tërheqjen e trupave luftuese ndaj Gadafit në garnizone, kanë thënë burime nga takimi i së enjtes në Berlin.

Libia në qendër të takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s

ikub - 14.04.2011

Sot në Berlin u hap takimi i ministrave të Jashtëm të vendeve të NATO-s, në fokus të të cilit janë operacionet ushtarake të aleancës perëndimore në Libi.

NATO kërkon më shumë avionë ndaj Libisë

Top Channel - 14.04.2011

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, gjenerali Anders Fogh Rasmussen, deklaroi përpara Ministrave të Jashtëm të Aleancës se duhen më shumë avionë për të përmbushur me sukses misionin e nisur në Libi.

Libi, rebelët: Ndihmoni Misratën

Top Channel - 14.04.2011

Rebelët i dërguan sot NATO-s një kërkesë për të bërë më shumë për të ndihmuar kryengritësit e rrethuar në qytetin e Misratës, ku sipas tyre është duke u konsumuar një masakër e vërtetë.

NATO: Diskutohet për hapat e ardhshëm në Libi

Botasot - 14.04.2011

Pritet që roli i NATO-s në konfliktin në Libi, do të jetë në krye të agjendës së takimit dyditësh të ministrave të jashtëm të aleancës, i cili fillon sot në Berlin të Gjermanisë.

NATO: Diskutohet për hapat e ardhshëm në Libi

Telegrafi - 14.04.2011

Roli i NATO-s në konfliktin në Libi pritet se do të jetë në krye të agjendës së takimit dyditësh të ministrave të jashtëm të Aleancës, i cili fillon të enjten në Berlin të Gjermanisë.

Ministrat e jashtëm të NATO-s diskutojnë për Libinë

Koha.net - 14.04.2011

Berlin, 14 prill - Pritet që roli i NATO-s në konfliktin në Libi, do të jetë në krye të agjendës së takimit dyditësh të ministrave të jashtëm të aleancës, i cili fillon sot në Berlin të Gjermanisë.

Rasmusen: NATO-ja e bashkuar rreth Libisë

Botasot - 14.04.2011

NATO-ja do të vazhdojë sulmet ajrore për aq kohë sa forcat e Gadafit do të sulmojnë civilët. "NATO-ja dhe partnerët nga Arktiku në Detin Arabik po punojnë në luftë me kohën për të mbështetur dhe zbatuar rezolutën 1973 si nga deti dhe nga ...

Rasmussen: NATO-ja e bashkuar rreth Libisë

Telegrafi - 14.04.2011

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen ka thënë të enjten në takimin ministrave të jashtëm të NATO-s që ka filluar në Berlin se NATO-ja do të vazhdojë sulmet ajrore për aq kohë sa forcat e Gaddafit do të sulmojnë civilët.

Liderët botërorë i bëjnë thirrje Gadafit të largohet

Botasot - 14.04.2011

Në takimin e tij, Grupi i Kontaktit, i përbërë nga 16 shtete të Lindjes së Mesme, Evropës, Kombeve të Bashkuara, Unionit Afrikan dhe Ligës Arabe - grup ky i krijuar gjatë një konference të mëparshme në Londër - ka lëshuar një deklaratë të ...

Libia në qendër të takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s

VOA - 14.04.2011

Sot në Berlin u hap takimi i ministrave të Jashtëm të vendeve të NATO-s, në fokus të të cilit janë operacionet ushtarake të aleancës perëndimore në Libi.

NATO-s i duhen më shumë aeroplanë në Libi

Botasot - 14.04.2011

Aleanca do ta vazhdojë misionin në Libi për aq kohë sa është e nevojshme, tha Anders Fogh Rasmusen. Deklarata e Rasmusenit u bë pas takimit të ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s, që u mbajt në Berlin.

NATO-s i duhen më shumë aeroplanë në Libi

Koha.net - 14.04.2011

NATO-s i duhen më shumë aeroplanë në Libi Berlin, 14 prill - Aleanca do ta vazhdojë misionin në Libi për aq kohë sa është e nevojshme, tha Anders Fogh Rassmusen.

BE mbështet zgjidhje politike në Libi

Gazeta Start - 13.04.2011

Ministrat e jashtëm të BE-së i shtuan të martën përpjekjet për një zgjidhje politike të konfliktit në Libi. Ata vendosën edhe ngrirjen e 26 xhirollogarive të tjera të regjimit të Gadafit.

Uiliam Hejg kërkoi nga NATO t'i intensifikojë bombardimet mbi Libinë

Idividi - 13.04.2011

Londër, 12 prill 2011 (MIA) - Ministri britanik i Punëve të Jashtme Uiliam Hejg sot kërkoi nga NATO t'i intensifikojë bombardimet mbi caqe në Libi dhe mbi pozicionet e armatës libiane, e cila iu bë lojale kolonelit Moamer Gadafi, njoftoi ...

SHBA-ja e mbështeti NATO-n për Libinë pasi mori kritika nga Franca dhe Britania e Madhe

Alsat - 13.04.2011

SHBA-ja shprehu besim në aftësinë e NATO-s për plotësimin e misionit të saj në Libi pasi Franca dhe Britania e Madhe u ankuan se forcat e tyre po ndërmarrin pjesën më të madhe të barës në këtë operacion, transmetuan agjencitë.

SHBA-ja e mbështeti NATO-n për Libinë pasi mori kritika nga Franca dhe Britania e Madhe

Idividi - 13.04.2011

Uashington, 13 prill 2011 (MIA) - SHBA-ja shprehu besim në aftësinë e NATO-s për plotësimin e misionit të saj në Libi pasi Franca dhe Britania e Madhe u ankuan se forcat e tyre po ndërmarrin pjesën më të madhe të barës në këtë operacion, ...

BE nuk i shmanget përgjegjësisë në Libi

Koha e Re - 13.04.2011

Ministrat e Jashtëm të BE-së konsultohen rreth një misioni të mundshëm ushtarak në Libi. BE synon të japë ndihmë humanitare duke angazhuar trupa ushtarake të tij, për të mbështetur për shembull evakuimin e refugjatëve në zonat e përfshira ...

Misioni i Westerwelle-s në Libi - Takimi i grupit të kontaktit në Katar

DW - 13.04.2011

Përpjekjet për një zgjidhje diplomatike të konfliktit në Libi vazhdojnë edhe më tej. Dy javë pas krijimit, Grupi ndërkombëtar i kontaktit për Libinë zhvillon këtë të mërkurë takimin e tij të parë.

Libia, Rasmussen: S’po veprojmë me ngadalë

Top Channel - 13.04.2011

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen ka deklaruar se trupat e Aleancës nuk po veprojnë me ngadalë në Libi. “Nuk jam aspak dakord me deklaratat se NATO po vepron me ngadalë”, ka pohuar Rasmussen për gazetarët në Doha.

Përfundimet e takimit në Katar për konfliktin në Libi

ikub - 13.04.2011

Diplomatët u mblodhën sot në Katar për të bashkërenduar përgjigjen ndërkombëtare ndaj konfliktit në Libi, ndërkohë që Franca dhe Britania i bënë thirrje aleancës së NATO-s të intensifikojë sulmet ajrore kundër forcave qeveritare që ...

Libia, grupi i kontaktit: Gaddafi ik

Top Channel - 13.04.2011

Grupi i kontaktit, i formuar posacërisht për situatën në Libi, i ka bërë thirrje kolonelit Muammar Gaddafi që të tërhiqet nga pozita e tij si lider i vendit.

SHBA-ja mbështet NATO-n për Libinë

Koha.net - 13.04.2011

Washington, 13 prill - SHBA-ja shprehu besim në aftësinë e NATO-s për plotësimin e misionit të saj në Libi pasi Franca dhe Britania e Madhe u ankuan se forcat e tyre po ndërmarrin pjesën më të madhe të bartës në këtë operacion, transmetuan ...

Takim në Katar për bashkërendimin e përgjigjes ndërkombëtare në Libi

VOA - 13.04.2011

Diplomatët u mblodhën sot në Katar për të bashkërenduar përgjigjen ndërkombëtare ndaj konfliktit në Libi, ndërkohë që Franca dhe Britania i bënë thirrje aleancës së NATO-s të intensifikojë sulmet ajrore kundër forcave qeveritare që ...

Takim në Katar për bashkërendimin e përgjigjes ndërkombëtare në Libi

Botasot - 13.04.2011

Diplomatët u mblodhën sot në Katar për të bashkërenduar përgjigjen ndërkombëtare ndaj konfliktit në Libi, ndërkohë që Franca dhe Britania i bënë thirrje aleancës së NATO-s të intensifikojë sulmet ajrore kundër forcave qeveritare që ...

Grupi i Kontaktit kërkon largimin e Gaddafit

Telegrafi - 13.04.2011

Grupi i Kontaktit për Libinë tha se Moammer Gaddafi duhet të largohet së shpejti, dhe se rebelët që luftojnë kundër tij duhet të pranojnë mbështetje materiale.

NATO: Armëpushimi në Libi duhet të jetë i sigurtë

Idividi - 12.04.2011

Bruksel, 11 prill 2011 (MIA) - Sekretari i përgjithshëm i NATO-s Anders Fog Rasmusen deklaroi sot se për çdo armëpushim në Libi, i cili duhet të jetë i besueshëm dhe i argumentuar, nevojitet mekanizëm efikas i mbikëqyrjes.

UNICEF: Në Misrata janë vrarë të paktën 20 fëmijë

Idividi - 12.04.2011

Gjenevë, 11 prill 2011 (MIA) - Në tre javët e fundit në përleshjet në qytetin libian Misrata e kanë humbur jetën të paktën 20 fëmijë, njoftoi sot Fondi i fëmijëve i Kombeve të Bashkuara (UNICEF).

Luftime të ashpra zhvillohen në Misrata

Idividi - 12.04.2011

Kajro, 11 prill 2011 (MIA) - Vazhdojnë luftimet e ashpra midis ushtrive besnike të liderit libian Moamer Gadafi dhe njësiteve të kryengritësve në Misrata.

Libia do t'i kundërvihet çdo përpjekjeje për ndihmë humanitare për Misratën

Idividi - 12.04.2011

Tripoli, 12 prill 2011 (MIA) - Ministria libiane e Punëve të Jashtme kumtoi se libianët e armatosur janë të gatshëm ta mbrojnë qytetin Misrata dhe do të veprojnë ndaj çdo përpjekjeje për afrim nga jashtë drejt territorit libian nën ...

Libia, Juppe: NATO s’po bën aq sa duhet

Top Channel - 12.04.2011

Ministri i Jashtëm francez ka deklaruar se NATO nuk po bën aq sa duhet për të shkatërruar armatimin e rëndë të përdorur nga koloneli Muammar Gaddafi në Libi.

Franca thotë se NATO-ja nuk bën sa duhet në Libi

Evropaelire - 12.04.2011

Ministri i jashtëm i Francës tha se NATO-ja nuk po bën sa duhet për t'i mbrojtur civilët libianë nga sulmet e forcave të Moamer Gadafit. Ministri Alen Zhype i tha radios franceze se NATO-ja nuk po bën sa duhet për t'i parandaluar forcat e ...

Franca thotë se NATO-ja nuk bën sa duhet në Libi

Alsat - 12.04.2011

Ministri i jashtëm i Francës tha se NATO-ja nuk po bën sa duhet për t'i mbrojtur civilët libianë nga sulmet e forcave të Moamer Gadafit. Ministri Alen Zhype i tha radios franceze se NATO-ja nuk po bën sa duhet për t'i parandaluar forcat e ...

Franca lejoi një gabim historik në Libi, deklaroi Seif al Islam Gadafi

Idividi - 12.04.2011

Paris, 12 prill 2011 (MIA) - Franca lejoi një gabim historik në Libi, tha djali i Momer Gadafit , Seif al Islam, në intervistën për televizionin francez Be Ef Em.

"Ne nuk do t'i shmangemi përgjegjësisë" - Ministrat e jashtëm të BE-së konsultohen për misionin ushtarak në Libi

DW - 12.04.2011

Ministrat e jashtëm të BE-së takohen këtë të martë në Luksemburg për t'u konstultuar rreth një misioni të mundshëm ushtarak në Libi. Një kërkesë përkatëse zyrtare nga OKB nuk është paraqitur ende.

Libia, Ashton: S’ka të ardhme me Gaddafi-n

Top Channel - 12.04.2011

Shefja e Politikës së Jashtme të BE, Catherine Ashton, ka folur nga Luksemburgu për situatën në Libi, ku ka ritheksuar qëndrimin e Unionit kundër Muammar Gaddafit. “Kolonel Gaddafi nuk mund të garantojë asnjë të ardhme për Libinë.

Britani, Francë: NATO-ja duhet të bëjë më tepër në Libi

Evropaelire - 12.04.2011

Britania dhe Franca thonë se NATO-ja duhet të bëjë më tepër për t’i mbrojtur civilët nga sulmet e forcave të Muamer Gadafit. Ministri i jashtëm francez, Alen Zhype, në një intervistë për radion e Francës, tha se NATO-ja nuk kishte bërë sa ...

Britania e Franca: NATO-ja duhet të bëjë më tepër në Libi

ikub - 12.04.2011

Britania dhe Franca thonë se NATO-ja duhet të bëjë më tepër për t’i mbrojtur civilët nga sulmet e forcave të Muamer Gadafit. Ministri i jashtëm francez, Alen Zhype, në një intervistë për radion e Francës, tha se NATO-ja nuk kishte bërë sa ...

Franca dhe Britania: NATO s`po bën sa duhet për civilët në Libi

LajmiFundit - 12.04.2011

Britania dhe Franca thonë se NATO-ja duhet të bëjë më tepër për t’i mbrojtur civilët nga sulmet e forcave të Muamer Gadafit. Ministri i jashtëm francez, Alen Zhype, në një intervistë për radion e Francës, tha se NATO-ja nuk kishte bërë sa ...

Franca thotë se NATO-ja nuk bën sa duhet në Libi

Botasot - 12.04.2011

Ministri i jashtëm i Francës, Alen Zhype tha se NATO-ja nuk po bën sa duhet për t'i mbrojtur civilët libianë nga sulmet e forcave të Moamer Gadafit.

Juppe: NATO nuk po bën mjaft në Libi

Koha.net - 12.04.2011

Paris, 12 prill - NATO nuk po bën mjaft për shkatërrimin e armatimit të rëndë të përdorur nga forcat e Muamar Gadafit në Libi, ka thënë ministri i Jashtëm i Francës, Alain Juppe.

Rruga e gjatë e lirisë

BalkanWeb - 12.04.2011

Tashmë lufta e Libisë, pavarësisht se po zhvillohet pothuajse në brigjet e Europës, po rrezikon të kthehet në një nga të shumtat luftera të harruara që kanë gjakosur kontinentin afrikan në gjashtëdhjetë vjetët e fundit.

Franca kritikon Naton për operacionet në Libi

VOA - 12.04.2011

Franca kritikoi NATO-n se nuk ka bërë sa duhet për të mbrojtur popullsinë civile në Libi. Ministri i jashtëm francez, Alan Zhupe i tha radios franceze se NATO-ja duhet të kryejë funksionet e saj, madje të bëjë më shumë për të asgjësuar ...

Franca akuza NATO-s për sulmet mbi Libi

Telegrafi - 12.04.2011

Franca ka akuzuar NATO se nuk po vepron si duhet në drejtimin e operacioneve mbi Libinë. Duke folur për mediat vendase, ministri i jashtëm francez Alain Juppe, tha se aleanca po rrezikon jetën e civilëve duke mos qënë efikase në sulmet nga ...

Britani, Francë: NATO-ja duhet të bëjë më tepër në Libi

Botasot - 12.04.2011

Britania dhe Franca thonë se NATO-ja duhet të bëjë më tepër për t’i mbrojtur civilët nga sulmet e forcave të Muamer Gadafit. Ministri i jashtëm francez, Alen Zhype, në një intervistë për radion e Francës, tha se NATO-ja nuk kishte bërë sa ...

Franca kritikon Naton për operacionet në Libi

Botasot - 12.04.2011

Franca kritikoi NATO-n se nuk ka bërë sa duhet për të mbrojtur popullsinë civile në Libi. Ministri i jashtëm francez, Alan Zhupe i tha radios franceze se NATO-ja duhet të kryejë funksionet e saj, madje të bëjë më shumë për të asgjësuar ...

Pilotët serbë “mbrojnë” Gadafin ne Libi

ikub - 11.04.2011

Mercenarët serbë vazhdojnë të mbajnë barrën qëndrore të luftës së Gaddafit kundër forcave ajrore ndërkombëtare. Fatima Mahmoud, anëtare e Këshillit Kombëtar të Rrebelëve, i ka thënë mediave kroate se mercenarë nga vende të ish ...

NATO-ja po i shkatërron tanket e Gadafit

Shqipmedia - 11.04.2011

Aviacioni i NATO-s shkatërroi disa tanke në afërsi të Axhdabias dhe Misratas, duke insistuar që ta pengojë përparimin e forcave të Gdafit, transmetuan mediumet britanike.

Libi, NATO merr në konsideratë propozimin e BA-së

Top Channel - 11.04.2011

NATO ka marrë në konsideratë propozimin e Bashkimit Afrikan për një armëpushim në Libi, që parashikon dhënien fund të bombardimeve të koalicionit ndërkombëtar.

NATO-ja po i shkatërron tanket e Gadafit

Idividi - 11.04.2011

Tripoli, 11 prill 2011 (MIA) - Aviacioni i NATO-s shkatërroi disa tanke në afërsi të Axhdabias dhe Misratas, duke insistuar që ta pengojë përparimin e forcave të Gdafit, transmetuan mediumet britanike.

NATO do të vazhdojë të bombardojë Libinë

Evropaelire - 11.04.2011

NATO do të vazhdojë me sulmet ajrore në Libi ndaj forcave besnike të liderit Moamer Gadafi "derisa ato vazhdojnë t'i rrezikojnë civilët". "Do të vazhdojmë t'u bëjmë trysni forcave që u kërcënohen civilëve dhe operacionet tona do të ...

UNICEF: 20 fëmijë të vrarë në Misrata

Evropaelire - 11.04.2011

Agjencia për fëmijë e Kombeve të Bashkuara tha se të paktën 20 fëmijë libianë janë vrarë dhe më shumë të tjerë mund të jenë plagosur në qytetin e rrethuar Misrata, në tre javët e shkuara.

NATO-ja e njoftuar për planin e Unionit Afrikan për ndërprerjen e zjarrit në Libi

Idividi - 11.04.2011

Bruksel, 11 prill 2011 (MIA) - NATO sot kumtoi se është e njoftuar për propozimin e Unionit Afrikan për ndërprerjen e zjarrit në Libi, duke i përshëndetur përpjekjet të cilat kanë për qëllim përfundimin e dhunës mbi civilët.

NATO: Do të vazhdojmë bombardimet në Libi!

ikub - 11.04.2011

NATO do të vazhdojë me sulmet ajrore në Libi ndaj forcave besnike të liderit Gedafi. "Do të vazhdojmë t'u bëjmë presion forcave që kërcënojnë civilët dhe operacionet tona do të vazhdojnë.

Libi, armëpushimi në duart e rebelëve

Top Channel - 11.04.2011

Një delegacion i përbërë nga lidera të vendeve afrikane do të mbërrijë së shpejti në Bengazi, për t’i ofruar rebelëve një ofertë për armëpushim, i cila duket se është pranuar prej palës tjetër ndërluftuese, asaj të kolonelit Gaddafi.

Libi, UNICEF: Janë vrarë 20 fëmijë nga luftimet në Misrata

LajmiFundit - 11.04.2011

Agjencia për fëmijë e Kombeve të Bashkuara tha se të paktën 20 fëmijë libianë janë vrarë dhe më shumë të tjerë mund të jenë plagosur në qytetin e rrethuar Misrata në tre javët e shkuara.

Libi, rebelët refuzojnë armëpushimin

Top Channel - 11.04.2011

Lidershipi i kryengritësve në qytetin libian të Bengazit vendosi të refuzonte ofertën për një armëpushim, të vendosur në tavolinë nga një delegacion përfaqësues i liderave afrikanë. Koloneli Muammar Gaddafi e kishte pranuar këtë ofertë.

Libi, rrebelët rrefuzojn marrveshjen

Paragrafi - 11.04.2011

Libi, rrebelët rrefuzojn marrveshjen Postuar më : 11 April, 2011 20:18:00 Mustafa Abdul-Jalil kreu i qeverisë së përkohshme të kryengritësve në Libi hodhi poshtë një plan armëpushimi, i propozuar nga Bashkimi Afrikan, duke e cilësuar atë ...

UNICEF: 20 fëmijë të vrarë në Misrata

Botasot - 11.04.2011

Agjencia për fëmijë e Kombeve të Bashkuara tha se të paktën 20 fëmijë libianë janë vrarë dhe më shumë të tjerë mund të jenë plagosur në qytetin e rrethuar Misrata në tre javët e shkuara.

NATO do të vazhdojë të bombardojë Libinë

Botasot - 11.04.2011

NATO do të vazhdojë me sulmet ajrore në Libi ndaj forcave besnike të liderit Moamer Gadafi "derisa ato vazhdojnë t'i rrezikojnë civilët". "Do të vazhdojmë t'u bëjmë trysni forcave që u kërcënohen civilëve dhe operacionet tona do të ...

Libi, 20 fëmijë të vrarë në Misrata

Telegrafi - 11.04.2011

Agjencia për fëmijë e Kombeve të Bashkuara (UNICEF) njoftoi të hënën se të paktën 20 fëmijë libianë janë vrarë dhe më shumë të tjerë mund të jenë plagosur në qytetin e rrethuar Misrata, në tre javët e shkuara.