TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Diaspora Mbarëshqiptare, letër-indinjatë për Preshevën: "Ky, vetëm hapi i parë"

Shekulli - 13.01.2013

LONDËR - Rrjeti Global i Rinisë Shqiptare, Rrjeti Global i Gruas Shqiptare dhe Diasporës Mbarëshqiptare, me qendër në Londër ka dërguar një letër indinjatë rreth situatës së shqiptarëve në Luginën e Preshevës.

17 janari i Daçiqit një projekt ndjellakeq e ogurzi - Mehmet Latifi

Ina - 13.01.2013

Përcaktimi i datës 17 janar nga ana e kryeministrit sërb dhe ministër i brëndshëm, Ivica Daçiq, për heqjen ose zhvendosjen e lapidarit të UÇPMB-së, a është rastësi apo projekt ndjellakqe e ogurzi i shërbimeve sekrete sërbe dhe të policisë ...

Vucic: Do ta heqim monumentin në Preshevë

LajmiFundit - 13.01.2013

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka thënë se së shpejti “shteti do rë reagojë në lidhje me pllakën përkujtimore në Preshevë”. Ai në konferencën për gazetarë në Dobrosin, nuk ka thënë saktë nëse do të hiqet pllaka që i ...

Lapidari i Preshevës si diversion për bisedimet në Bruksel - Enver Bytyçi

Ina - 13.01.2013

Një lapidar pranë godinës së komunës së Preshevës ka krijuar tension në Luginë Shqiptarët në këtë komunë para disa muajsh e ngritën këtë përmendore, me qëllim që të përkujtohej një nga ngjarjet më të mëdha në historinë e kësaj treve, të ...

Vuçiq: Do ta heqim monumentin në Preshevë

Ina - 13.01.2013

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka thënë se së shpejti “shteti do rë reagojë në lidhje me pllakën përkujtimore në Preshevë”. Ai në konferencën për gazetarë në Dobrosin, nuk ka thënë saktë nëse do të hiqet pllaka që i ...

Përmendorja në Preshevë, kërkohet ndërmjetësimi i Tiranës e Brukselit

Panorama - 13.01.2013

Deputetët shqiptarë të komunave Bujanovc, Preshevë dhe Medvegjë, pasditën e së shtunës kanë miratuar Deklaratën kundër heqjes së simboleve kombëtare dhe pas diskutimeve edhe për mundësitë për tejkalimin e krizës, e cila është nxitur me ...

Vuçiq: Do ta heqim monumentin në Preshevë

Botasot - 13.01.2013

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka thënë se së shpejti “shteti do rë reagojë në lidhje me pllakën përkujtimore në Preshevë”. Ai në konferencën për gazetarë në Dobrosin, nuk ka thënë saktë nëse do të hiqet pllaka që i ...

Vucic paralajmëron rrënimin e lapidarit

Telegrafi - 13.01.2013

Zëvendëskryeministri dhe ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vucic, ka pohuar se “shteti së shpejti do të përgjigjet në lidhje me heqjen e lapidarit për pjesëtarët e rënë të UÇPMB-së në Preshevë.

Vuçiq: Do ta heqim monumentin në Preshevë

Koha.net - 13.01.2013

Dobrosin, 13 janar - Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka thënë se së shpejti “shteti do të reagojë në lidhje me pllakën përkujtimore në Preshevë”.

Përmendorja në Luginën e Preshevës, kërkohet ndërhyrja e Tiranës

Ora news - 13.01.2013

Çështja e përmendores së Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Bujanovcit dhe Medvegjës duket se po merr përmasa të mëdha. Deputetët shqiptarë të këtyre komunave, kanë miratuar Deklaratën kundër heqjes së simboleve kombëtare dhe pas ...

Presheva, objekt diskutimi edhe në Bruksel

Shekulli - 12.01.2013

BRUKSEL – Në takimin e 17 janarit mes dy kryeministrave, atij të Kosovës dhe Serbisë, Thaçi-Daçiç do të diskutohet edhe për Preshevën. Sipas burimeve diplomatike të agjencisë ‘Presheva jonë” thuhet se, në këtë takim, veç të tjerave, do të ...

Lugina e Preshevës kërkon të jetë pjesë e bisedimeve Kosovë-Serbi

Shekulli - 12.01.2013

Përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës refuzuan sot kërkesën e qeverisë së Serbisë për largimin e një pllake përkujtimore kushtuar pjesëtarëve të rënë të ish Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjes e Bujanocit.

Berisha dhe Thaçi, patriotë për marketing politik

Shekulli - 12.01.2013

Aktivistët e Këshillit për të Drejtat e Njeriut të Luginës së Preshevës, kanë vendosur në ndërtesën e Komunës së Preshevës pankartat në të cilat shihen dy kryeministrat e Kosovës dhe Shqipërisë duke ndenjur në kolltukë, e nën të fjalia: “A ...

Liderët e Luginës së Preshevës s'heqin lapidarin

Evropaelire - 12.01.2013

17:34 Liderët e Luginës së Preshevës s'heqin lapidarin 17:11 Shkup, opozita në marsh protestues 16:22 Dezerton një zyrtar i lartë i zbulimit sirian 16:14 Protesta pro Malikit në Irak 15:38 Greqia miraton legjislacion tjetër jopopullor ...

Vendoset sot për përmendoren në Preshevë

Albeu.com - 12.01.2013

Vendoset sot për përmendoren në Preshevë Këshilltarët shqiptarë nga tri komuna të Luginës së Preshevës pritet të venosin sot në lidhje me heqjen ose jo të përmendores në Preshevë kushtuar ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare për ...

Reagojnë shqiptarët e Preshevës

Top Channel - 12.01.2013

Shqiptarët e Luginës së Preshevës janë mbledhur në Kuvendin e Këshilltarëve Shqiptar për të diskutuar lidhur me problemin e Lapidarit të Dëshmorëve.

Preshevë, debat për monumentin e UÇPMB-së

Alsat - 12.01.2013

Këshilltarët shqiptarë të tri komunave të Luginës së Preshevës sot pritet të vendosin për përmendoren në Preshevë kushtuar ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanovc, heqjen e së cilës po e kërkon qeveria e ...

Shqiptarët e Luginës kundër heqjes së lapidarit të UÇPMB-së

Ina - 12.01.2013

Kuvendi i Këshilltarëve Shqiptarë të Luginës së Preshevës vendosi sot kundër heqjes së lapidarit të UÇPMB-së dhe përfshirjen e Luginës së Preshevës në bisedimet Prishtinë – Beograd.

Preshevë: Lapidari mbetet, kërkohet ndërmjetësimi i Tiranës e Brukselit

Evropaelire - 12.01.2013

Deputetët shqiptarë të komunave Bujanovc, Preshevë dhe Medvegjë, pasditën e së shtunës, e kanë miratuar Deklaratën kundër heqjes së simboleve kombëtare dhe pas diskutimeve edhe për mundësitë për tejkalimin e krizës, e cila është nxitur me ...

Pritet vendimi për monumentin në Kosovën Lindore

Botasot - 12.01.2013

Këshilltarët shqiptarë nga tri komuna të Kosovës Lindore mbajnë sot një seancë të përbashkët në të cilën do të merret vendimi për përmendoren në Preshevë kushtuar ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanovc, ...

Lugina sot vendos për lapidarin e UÇPMB-së

Telegrafi - 12.01.2013

Këshilltarët shqiptarë nga tri komunat shqiptare të Luginës së Preshevës mbajnë sot një seancë të përbashkët në të cilën do të merret vendimi për përmendoren në Preshevë kushtuar ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, ...

Bujanoc: Kërkohet heqja e memorialit serb dhe demilitarizimi i Luginës

Koha.net - 12.01.2013

Bujanoc, 12 janar - Pas më se shtatë orë diskutimesh, në Bujanoc mbrëmë ka përfunduar seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Komunës, në të cilën është diskutuar për situatën e sigurisë dhe atë politike në Luginën e Preshevës e veçanërisht ...

Protestë në Preshevë, "Berisha e Thaçi pinë kafe"

Koha.net - 12.01.2013

Preshevë, 12 janar - Aktivistët e Këshillit për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, në pauzën e sotme gjatë mbledhjes së këshilltarëve shqiptarë të tri kuvendeve komunale të Luginës së Preshevës mbuluan muret e Komunës së Preshevës me ...

Lugina kërkon të futet në dialogun politik Beograd-Prishtinë

Koha.net - 12.01.2013

Preshevë, 12 janar - Kuvendi i këshilltarëve shqiptarë dënon gjuhën e kërcënimit dhe të urrejtjes së krerëve shtetërorë të Republikës së Serbisë lidhur me zhvillimet politike e shoqërore në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, thuhet në ...

Nuk e lëvizin lapidarin

Telegrafi - 12.01.2013

Nuk ka negociata as kompromis me gjakun e dëshmorëve të UÇPMB-së, prandaj lapidari i vendosur në Preshevë do të mbetet aty. Ky është vendimi që kanë marrë sot këshilltarët e kuvendeve të tri komunave dhe përfaqësuesit politikë të ...

Lapidari mbetet, kërkohet ndërmjetësimi i Tiranës e Brukselit

Botasot - 12.01.2013

(I plotësuar) - Këshilltarët shqiptarë nga tri komuna të Kosovës Lindore kanë kërkuar nga Qeveria e Shqipërisë që ta ndërkombëtarizojë problemin e Luginës dhe ka miratuar një deklaratë që kundërshton heqjen e dhunshme të simboleve ...

Kryeministër Thaçi e Kryeministër Berisha: “A po jau do”?!

Telegrafi - 12.01.2013

Përderisa kuvendarët shqiptarë kanë ndërprerë seancën për të formuluar një Platformë Politike e cila pritet t’ju dërgohet të gjithë faktorëve relevantë vendorë dhe ndërkombëtarë, aktivistët e Këshillit për të Drejtat e Njeriut të Luginës ...

Liderët e Luginës së Preshevës s’heqin lapidarin

Ora news - 12.01.2013

Këshilltarët shqiptarë të Luginës së Preshevës kanë kërkuar nga Qeveria e Shqipërisë që ta ndërkombëtarizojë problemin e Luginës dhe kanë miratuar një deklaratë që kundërshton heqjen e dhunshme të simboleve kombëtare përfshirë edhe ...

Lugina e Preshevës kërkon të jetë pjesë e bisedimeve Kosovë-Serbi

VOA - 12.01.2013

Përfaqësuesit e shqiptarëve të kësaj lugine refuzuan kërkesën e Serbisë për largimin e një pllake përkujtimore kushtuar pjesëtarëve të rënë të ish UÇPMB-së Përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës refuzuan sot kërkesën e ...

Aktivistët e Preshevës Thaçit e Berishës: “A po jau do?”

Botasot - 12.01.2013

Aktivistët e Këshillit për të Drejtat e Njeriut të Luginës së Preshevës, kanë vendosur në ndërtesën e Komunës sëPreshevës pankartat në të cilat shihen dy kryeministrat e Kosovës dhe Shqipërisë duke ndenjur në kolltukë, e nën të fjalia: “A ...

Preshevë: Lapidari mbetet, kërkohet ndërmjetësimi i Tiranës e Brukselit

StrugaSot - 12.01.2013

Deputetët shqiptarë të komunave Bujanovc, Preshevë dhe Medvegjë, pasditën e së shtunës, e kanë miratuar Deklaratën kundër heqjes së simboleve kombëtare dhe pas diskutimeve edhe për mundësitë për tejkalimin e krizës, e cila është nxitur me ...

Shtetësia: Të parët që përfitojnë, shqiptarët e Preshevës

Shekulli - 11.01.2013

Qeveria shqiptare po bëhet gati që të zgjidhë sa më shpejt çështjen e shtetësisë për bashkombësit e vet që jetojnë në troje, përjashtuar Republikën e Kosovës.

Kryetari i Komunës së Preshevës i gatshëm të japë dorëheqje nëse largohet lapidari i UÇPMB-së

Idividi - 11.01.2013

Prishtinë, 10 janar 2013 (MIA) - Kryetari i Komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa, paralajmëroi se është i gatshëm të japë dorëheqje nëse më 17 janar largohet lapidari i UÇPMB-së.

Preshevë, dështon marrëveshja për përmendoren e UCPMB

LajmiFundit - 11.01.2013

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të Luginës së Preshevës në pjesën jugore të Serbisë dhe shefi i Zyrës koordinuese për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanovc, Zoran Stankoviq, nuk kanë arritur marrëveshje për çështjen e përmendores për ...

Permendorja e dëshmorëve të ish-UÇPMB-së, ja vendet e propozuara nga Serbia

Albeu.com - 11.01.2013

Permendorja e dëshmorëve të ish-UÇPMB-së, ja vendet e propozuara nga Serbia Varrezat e dëshmorëve ose oborri i ndonjë xhamie janë vendet e sugjeruara nga përfaqësuesit e Qeverisë së Serbisë për vendosjen e shtatores me emrat e 25 ...

Preshevë: Nuk arrihet marrëveshja për përmendoren

Alsat - 11.01.2013

Pllakë përkujtimore e UÇPMB-së në Preshevë Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të Luginës së Preshevës në pjesën jugore të Serbisë dhe shefi i Zyrës koordinuese për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanovc, Zoran Stankoviq, nuk kanë arritur ...

Beqiri: Lapidari në Preshevë nuk ëshhtë provokim

Albeu.com - 11.01.2013

Beqiri: Lapidari në Preshevë nuk ëshhtë provokim Ngritja e tensioneve në Kosovën Lindore nuk lidhet kryekëput më lapidarin e ngritur në Preshevë.

Preshevë: Nuk arrihet marrëveshja për përmendoren e UÇPMB-së

Idividi - 11.01.2013

Preshevë, 11 janar 2013 (MIA) - Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të Luginës së Preshevës në pjesën jugore të Serbisë dhe shefi i Zyrës koordinuese për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanovc, Zoran Stankoviq, nuk kanë arritur marrëveshje për ...

Beqiri: Lapidari s’është provokim

Ina - 11.01.2013

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Luginën e Preshevës, Galip Beqiri në një intervistë për “Zërin” ka thënë se ngritja e tensioneve në Kosovën Lindore nuk lidhet kryekëput më lapidarin e ngritur në Preshevë.

Lapidari, ende pa marrëveshje

Top Channel - 11.01.2013

Liderët politikë të shqiptarëve të Luginës së Preshevës dhe përfaqësuesit e qeverisë së Serbisë nuk kanë arritur të merren vesh lidhur me lapidarin e dëshmorëve në Preshevë.

Panariti: Nëse hiqet përmendorja, do ketë situatë të paparashikuar

Kombetare - 11.01.2013

“Shpresoj që nuk do të kemi intervenim. Në rast të kundërt do të ndodhemi në situata të paparashikuara”. Kështu ka thënë Ministri i Jashtëm, Edmond Panariti, në një intervistë për Radio Dukagjinin në Kosovë, lidhur me kërcënimet e fundit ...

Preshevë, dështojnë negociatat për përmendoren e UÇPMB-së

Ora news - 11.01.2013

Kanë dështuar përpjekjet për gjetjen e një kompromisi për heqjen apo zhvendosjen e Përmendores së Dëshmorëve të UÇPMB-së nga qendra e Preshevës.

Preshevë: Nuk arrihet marrëveshja për përmendore

Botasot - 11.01.2013

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të Luginës së Preshevës në pjesën jugore të Serbisë dhe shefi i Zyrës koordinuese për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanovc, Zoran Stankoviq, nuk kanë arritur marrëveshje për çështjen e përmendores për ...

Serbia përmendoren e UÇPMB-së e do te varret ose në oborr xhamie!

Koha.net - 11.01.2013

Prishtinë, 11 janar - Varrezat e dëshmorëve apo oborri i ndonjë xhamie janë vendet të cilat përfaqësuesit e Qeverisë së Serbisë i kanë rekomanduar lidershipit shqiptar në Luginë që ta vendosin shtatoren me emrat e 25 dëshmorëve shqiptarë ...

Preshevë, s’arrihet marrëveshja për përmendoren

Panorama - 11.01.2013

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të Luginës së Preshevës në pjesën jugore të Serbisë dhe shefi i Zyrës koordinuese në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanovc, Zoran Stankoviq, nuk kanë arritur marrëveshje për çështjen e përmendores për ...

Beqiri: Lapidari s’është provokim

Telegrafi - 11.01.2013

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Luginën e Preshevës, Galip Beqiri në një intervistë për “Zërin” ka thënë se ngritja e tensioneve në Kosovën Lindore nuk lidhet kryekëput më lapidarin e ngritur në Preshevë.

Serbia përmendoren e UÇPMB-së e do te varret ose në oborr xhamie!

Telegrafi - 11.01.2013

Varrezat e dëshmorëve apo oborri i ndonjë xhamie janë vendet të cilat përfaqësuesit e Qeverisë së Serbisë i kanë rekomanduar lidershipit shqiptar në Luginë që ta vendosin shtatoren me emrat e 25 dëshmorëve shqiptarë të ish-UÇPMB-së.

Shtetësia, të parët përfitojnë banorët e Luginës

Panorama - 11.01.2013

Shqiptarët e Luginës së Preshëvës do të jenë të parët që do të përfitojnë nga marrja e shtetësisë shqiptare. Burime pranë qeverisë shqiptare kanë bërë të ditur për portalin “Presheva Jonë” se shqiptarët e Luginës do të jenë të parët që do ...

KK i Preshevës: Lapidari mbetet ku është

Koha.net - 11.01.2013

Preshevë, 11 janar - Pas dështimit të mbrëmshëm të negociatave mes përfaqësuesve të shqiptarëve të Luginës dhe qeveritarëve të Serbisë, në prezencë edhe të faktorit ndërkombëtar, në dy komunat me shumicë shqiptare, në Preshevë e Bujanoc ...

OVL e UÇPMB-së takohet me familjarët e dëshmorëve

Koha.net - 11.01.2013

Preshevë, 11 janar - Pas përfundimit të seancës së sotme të jashtëzakonshme të Kuvendit Komunal të Preshevës, Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇPMB-së në Preshevë e Bujanoc po ashtu ka mbajtur një takim të jashtëzakonshëm me veteranët ...

Kuvendarët e Preshevës nuk i binden Dacicit

Telegrafi - 11.01.2013

Këshilltarët e Kuvendit Komunal të Preshevës kanë miratuar sot vendimin që të mos pranojnë zhvendosjen apo heqjen e lapidarit të dëshmorëve të UÇPMB-së, i vendosur para ndërtesës së Komunës.

Daçiq: Do e heqim lapidarin kontestues

Koha.net - 11.01.2013

Beograd, 11 janar - Kryeministri serb, Ivica Daçiq ka thënë sonte se qeveria serbe do ta heqë përmendoren e UÇPMB-së nëse nuk arrihet marrëveshje me autoritetet lokale dhe vlerësoi se “vendosja e paligjshme e kësaj pllake përkujtimore ...

Lufta e derrkucit, ajo e veshit dhe lapidari

Koha.net - 11.01.2013

Lapidari i UÇPMB-së do të duhej të ishte jo pengesë për pushtetin aktual në Beograd, por përkundrazi, përkujtues se si nuk duhet të sillet ndaj qytetarëve të vet.

Daçiç: Do ta heqim përmendoren; KK i Preshevës: Lapidari mbetet aty

Ora news - 11.01.2013

Kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç, ka thënë se qeveria serbe do të heqë përmendoren e UÇPMB-së nëse nuk arrihet marrëveshje me autoritetet lokale.

Preshevë: Nuk arrihet marrëveshja për përmendore

StrugaSot - 11.01.2013

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të Luginës së Preshevës në pjesën jugore të Serbisë dhe shefi i Zyrës koordinuese për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanovc, Zoran Stankoviq, nuk kanë arritur marrëveshje për çështjen e përmendores për ...

Ahmeti: Serbia të mos kthehet në kohën e Millosheviqit

Lajm - 10.01.2013

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoni, Ali Ahmeti, ka paralajmëruar Serbinë nga Prishtina, që të ketë kujdes me shqiptarët në Luginë të Preshevës.

Musliu: Nuk do zhvendoset lapidari i UÇPMB-së

Ina - 10.01.2013

Përfaqësuesit politik e institucional të Luginës së Preshevës kanë mbrojtur qëndrimin e tyre për mos zhvedosjen e lapidarit të UÇPMB-së, i cili është e vendosur pranë ndërtesës së komunës së Preshevës.

"Lapidari në Preshevë -çështje e brendshme e Serbisë"

Koha.net - 10.01.2013

Beograd, 10 janar - Ambasadori francez në Beograd Xavier Denio ka deklaruar me rastin e lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë, se kjo është kryekëput çështje e brendshme e Serbisë, se duhet shikuar nga e ardhmja me synimin “për integrimin më ...

Nëse rrënohet lapidari, Mustafa jep dorëheqje

Koha.net - 10.01.2013

Prishtinë, 10 janar - Kryetari i Komunës së Preshevës, Ragmi Mustafa, ka thënë se është i gatshëm që të japë dorëheqje nëse më 17 janar largohet lapidari i UÇPMB-së.

Daçiq: Po zhvillohen biseda ku të zhvendoset lapidari

Koha.net - 10.01.2013

Beograd, 10 janar – Kryeministri serb sot sërish ka folur për lapidarin e UÇPMB –së në Preshevë. Ai, siç njofton Tanjug, ka theksuar se po vazhdojnë bisedimet se ku duhet të vendoset ajo përmendore. "Nuk dëshirojmë tendosje të situatës.

Lapidari në Preshevë, “çështje e brendshme e Serbisë”

Telegrafi - 10.01.2013

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd konsideron se çështja e lapidarit të diskutueshëm e vendosur në Preshevë është çështje e brendshme e Serbisë, duke i bërë thirrje qeverisë serbe për të gjetur një zgjedhje që do t`i ...

Monumenti i UÇPMB-së: Takimi i Bujanocit përfundoi pa marrëveshje

Telegrafi - 10.01.2013

E plotësuar - Përfaqësuesit e shqiptarëve në Luginën e Preshevës dhe shefi i Trupit koordinues për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, Zoran Stankovic, nuk arritën asnjë marrëveshje nga takimi i sotëm në zyrat e e OSBE-së në Bujanoc, rreth ...

“Nëse serbët heqin lapidarin, situata të paparashikuara”

Shekulli - 09.01.2013

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Edmond Panariti, gjatë një interviste dhënë Radio Dukagjinit në Kosovë ka deklaruar se, nëse nuk përmirësohet gjendja social-ekonomike dhe integrohen në institucionet lokale shqiptarët ne Luginën e ...

Ahmeti-Serbisë: Kujdes me shqiptarët

Shekulli - 09.01.2013

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, ka paralajmëruar Serbinë nga Prishtina, që të ketë kujdes me shqiptarët në Luginë të Preshevës.

A do të jetë 17 janari dita D për Luginën - Shaip Kamberi

Ina - 09.01.2013

Që nga "Naçertania" e Ilia Garashaninit, "Memorandumi" i Dobrica Qosiqit deri te "Platforma" e Tomisllav Nikoliqit, Kosova dhe shqiptarët janë tema të cilat bashkojnë elitën politike serbe.

Diplomatët perëndimor propozojnë që të zhvendoset lapidari i UÇPMB-së

Ina - 09.01.2013

Ideja për këtë ka të bëjë me parandalimin dhe pengimin e intervenimit të organeve shtetërore të Serbisë dhe të shqyrtojnë zgjidhjen ideore për flamurin që do ta përdorin në Serbi, për të mos e përdorur flamurin e Shqipërisë.

Panariti: Heqja e përmedores së UÇPMB-së do ta destabilizojë Ballkanin

Idividi - 09.01.2013

Tiranë, 8 janar 2013 (MIA) - Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Edmond Panariti në një intervistë dhënë Radio Dukagjinit ka deklaruar se heqja me dhunë e përmendores së UÇPMB-së do të ndikonte në tensionimin e gjithë Ballkanit.

Rrënimi i përmendores në Preshevë me pasoja negative në Maqedoni

Lajm - 09.01.2013

Nëse më 17 janar forcat serbe rrënojnë përmendoren e UÇPMB-së në Preshevë, atëherë edhe kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski mund të marrë zemër nga politika e Beogradit dhe ta zbatojë të njëjtën metodë edhe në Maqedoni.

Ahmeti "kërcënon" Serbinë: Kujdes me shqiptarët

Albeu.com - 09.01.2013

Ahmeti "kërcënon" Serbinë: Kujdes me shqiptarët Ali Ahmeti Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoni, Ali Ahmeti , ka paralajmëruar Serbinë nga Prishtina, që të ketë kujdes me shqiptarët në Luginë të Preshevës.

Shqiptarët han dajak në Maqedoni, Ali Ahmeti “kërcënon” Serbinë

Shqipmedia - 09.01.2013

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim në Maqedoni, Ali Ahmeti, ka paralajmëruar Serbinë nga Prishtina, që të ketë kujdes me shqiptarët në Luginë të Preshevës.

Ahmeti: Serbisë nuk duhet t'i përsëritet politika e Millosheviçit

Idividi - 09.01.2013

Prishtinë, 9 janar 2013 (MIA) - Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi, dhe lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, i partisë së shqiptarëve në Maqedoni, Ali Ahmeti, kanë paralajmëruar Serbinë nga Prishtina, që të ketë kujdes me ...

Ahmeti: Serbisë nuk duhet t’i përsëritet politika e Millosheviçit

Yll Press - 09.01.2013

Kryeministri serb ka paralajmëruar, që ky lapidar do të largohet para takimit të 17 janarit, i cili pritet të mbahet në Bruksel mes Thaçit dhe Daçiçit.

Perëndimorët propozojnë zhvendosje të përmendores?

Koha.net - 09.01.2013

Beograd, 9 janar – Përfaqësues diplomatikë të vendeve perëndimore u kanë propozuar partive politike shqiptare në Luginë të Preshevës që vetë ta zhvendosin përmendoren kushtuar UÇPMB-së nga qendra e Preshevës në një lokacion tjetër, shkruan ...

Ahmeti: Serbisë nuk duhet t'i përsëritet politika e Millosheviçit

Botasot - 09.01.2013

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi, dhe lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, i partisë së shqiptarëve në Maqedoni, Ali Ahmeti, kanë paralajmëruar Serbinë nga Prishtina, që të ketë kujdes me shqiptarët në Luginë të ...

Presheva përshëndet deklaratën e Ashton: "Përmendorja, kompetencë e pushtetit lokal"

Shekulli - 08.01.2013

PRESHEVË - Deputeti i vetëm shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Riza Halimi, duke e komentuar deklaratën e kabinetit të baroneshës Catherine Ashton, dhënë agjencisë së lajmeve “Presheva jonë” ka përshëndetur angazhimin e saj për ndalimin e ...

Ish-ushtarët e UÇK-së: Për Lapidarin e Preshevës nuk do rrimë duarkryq

Shekulli - 08.01.2013

PRISHTINË - Përfaqësues të organizatave të dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare e Kosovës (UÇK) kanë paralajmëruar, se nuk do të rrinë duarkryq, nëse shteti serb merr ndonjë veprim të dhunshëm për largimin e Lapidarit të Dëshmorëve në ...

Idriz Ajeti: "Në Kosovë ka shumë përmendore serbe, por askush nuk ka menduar t'i shkatërrojë"

Shekulli - 08.01.2013

PRISHTINË – Akademiku i njohur nga Medvegja, prof.dr.Idriz Ajeti, i cili jeton dhe vepron që prej kohësh në Kosovë, si hulumtues në Akademinë e Shkencave në Prishtinë me mjaft vëmendje dhe shqetësim është duke ndjekur zhvillimet në Luginë, ...

Kocijançiq: Të mos krijohen tensione të panevojshme në Luginë

Evropaelire - 08.01.2013

16:35 Kocijançiq: Të mos krijohen tensione të panevojshme në Luginë 16:19 Siri: Damasku ka bllokuar ndihma për 1 milion njerëz në nevojë 16:02 Vriten 2 ushtarë indian në rajonin e Kashmirit 14:55 Pritet të shtyhet për nesër takimi i ...

Berisha: Beogradi të heqë dorë nga praktikat e vjetra të albanofobisë

Idividi - 08.01.2013

Tiranë, 6 janar 2013 (MIA) - Kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha ka folur mbrëmjen e së shtunës për situatën në Luginën e Preshevës, e tensionuar për shkak të paralajmërimeve të qeverisë serbe për të hequr monumentin e UÇPMB-së.

Zgjidheni vetë çështjen e lapidarit

Portalb - 08.01.2013

Bashkimi Evropian nuk e ka ndërmend të inkuadrohet në zgjidhjen e çështjes së lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë. Zyrtarët e Brukselit kanë thënë se kjo është një punë e brendshme e Serbisë.

Shqiptarët e Preshevës: Mbrojmë deri në fund, përmendoren e UÇPMB

LajmiFundit - 08.01.2013

Në një takim konsultativ përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës, janë dakorduar për mbrojtjen e Përmendores së dëshmorëve të UÇPMB-së, duke përdor të gjitha mjetet demokratike në dispozicion përkundër kërcënimeve ët ...

Cështja e përmendores së UÇPMB-së, BE: Zgjidheni vetë

Albeu.com - 08.01.2013

Cështja e përmendores së UÇPMB-së, BE: Zgjidheni vetë Zyrtarët e Bashkimit Europian kanë preferuar të mos komentojnë çështjen e përmendores së UÇPMB’së në Preshevë, ndërsa kanë kërkuar që zgjidhja të gjendet pa shkaktuar tensione të ...

Të shtunën vendimi për përmendoren e UÇPMB-së

Idividi - 08.01.2013

Preshevë, 8 janar 2013 (MIA) - Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve në Luginën e Preshevës të shtunën do të sjellin vendimin politik lidhur me fatin e përmendores së dëshmorëve të UÇPMB-së në Preshevë, njofton Koha Ditore.

Këmbëngulja për monumentin e UÇPMB-së

Evropaelire - 08.01.2013

Monumenti përkujtimor me 27 emrat e pjesëtarëve të rënë të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, prej se është ngritur në muajin nëntor të vitit të kaluar në Preshevë, ka rritur në masë të madhe tensionet ndërmjet ...

Shqiptarët reagojnë për Lapidarin

Top Channel - 08.01.2013

Shqiptarët e Luginës së Preshevës do t'i përgjigjen për herë të parë pas shumë kohësh Qeverisë së Serbisë të bashkuar. Kritikat e shumta, kërcënimet dhe tensionet e ngritura për Lapidarin e Dëshmorëve në qendër të qytetit të Preshevës, ...

Veteranët nga Kragujevci kërcënohen me shembjen e lapidarit të UÇPMB-së

Ina - 08.01.2013

Nëse shteti frikohet, ne nuk frikohemi dhe do ta shembim lapidarin si dhe do ta heqim flamurin shqiptar në Preshevë- është kërcënuar kryetari i veteranëve të konfliktit në Luginën e Preshevës nga Kragujevci, Dragan Gjorgjeviq.

Kocijançiq: 'Të mos krijohen tensione të panevojshme në Luginë'

Alsat - 08.01.2013

Lapidari i ushtarëve të UÇPMB-së Në selinë e BE-së pohojnë se janë duke ndjekur me vëmendje edhe situatën në jug të Serbisë, në Luginën e Preshevës, dhe shpresojnë që atje nuk do të krijohen tensione të panevojshme.

Ish ushtarët e UÇK-së: Për Lapidarin s’ do të rrimë duarkryq

Lajmeshqip - 08.01.2013

Prishtinë – Përfaqësues të organizatave të dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare e Kosovës (UÇK), kanë paralajmëruar se nuk do të rrinë duarkryq nëse shteti serb merr ndonjë veprim të dhunshëm për largimin e Lapidarit të Dëshmorëve në ...

Kocijançiç: Të mos krijohen tensione të panevojshme në Luginë

LajmiFundit - 08.01.2013

Në selinë e BE-së pohojnë se janë duke ndjekur me vëmendje edhe situatën në jug të Serbisë, në Luginën e Preshevës, dhe shpresojnë që atje nuk do të krijohen tensione të panevojshme.

Shqiptarët e Preshevës, të vendosur për mbrojtjen e monumentit

LajmiFundit - 08.01.2013

Monumenti përkujtimor me 27 emrat e pjesëtarëve të rënë të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, prej se është ngritur në muajin nëntor të vitit të kaluar në Preshevë, ka rritur në masë të madhe tensionet ndërmjet ...

Lapidari i dëshmorëve të UÇPMB-së

Top Channel - 08.01.2013

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Hajredin Kuçi, dhe lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, i partisë së shqiptarëve në Maqedoni, Ali Ahmeti, kanë paralajmëruar Serbinë nga Prishtina, që të ketë kujdes me shqiptarët në Luginë të ...

Lapidari i UÇPMB-së në Preshevë, BE:Çështje e brendshme e Serbisë

Ora news - 08.01.2013

Bashkimi Evropian nuk e ka ndërmend të përfshihet në zgjidhjen e çështjes së lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë. Zyrtarët e Brukselit kanë thënë se kjo është një punë e brendshme e Serbisë.

Zgjidheni vetë çështjen e lapidarit

Telegrafi - 08.01.2013

Bashkimi Evropian nuk e ka ndërmend të inkuadrohet në zgjidhjen e çështjes së lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë. Zyrtarët e Brukselit kanë thënë se kjo është një punë e brendshme e Serbisë.

Të shtunën vendimi për përmendoren e UÇPMB-së

Koha.net - 08.01.2013

Preshevë, 8 janar- Përfaqësuesit politik të shqiptarëve në Luginën e Preshevës të shtunën do të sjellin vendimin politik lidhur me fatin e përmendores së dëshmorëve të UÇPMB-së në Preshevë.

Përmendorja e UÇPMB, BE nuk përfshihet: Zgjidheni vetë

Panorama - 08.01.2013

Bashkimi Europian nuk ka ndërmend të perfshihet në zgjidhjen e çështjes së lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë. Zyrtarët e Brukselit kanë thënë se kjo është një punë e brendshme e Serbisë.

Panariti reagon për UÇPMB-në: Heqja me dhunë, destabilizim për Ballkanin

Gazeta Republika - 08.01.2013

Ministri i Punëve të Jashtme te Shqipërisë, Edmond Panariti në një intervistë dhënë Radio Dukagjinit ka deklaruar se heqja me dhunë e përmendores së UÇPMB-së në Preshevë do të ndikonte në tensionimin e të gjithë Ballkanit.

Të shtunën vendimi për përmendoren e UÇPMB-së

Telegrafi - 08.01.2013

Përfaqësuesit politik të shqiptarëve në Luginën e Preshevës të shtunën do të sjellin vendimin politik lidhur me fatin e përmendores së dëshmorëve të UÇPMB-së në Preshevë.

Lapidari UÇPMB, deklaratat e Baroneshës Ashton vlerësohen pozitivisht nga shqiptarët e Luginës

Botasot - 08.01.2013

Përfaqësuesit e shqiptarëve nga Lugina e Preshevës vlerësojnë pozitivisht qëndrimet e Baroneshës Katrin Ashton se çështja e Përmendores së dëshmorëve të UÇPMB-së e vendosur në qendër të Preshevës, është kompetencë e pushtetit lokal, e ...

Halimi e vlerëson pozitivisht deklaratën e Ashtonit

Telegrafi - 08.01.2013

Përfaqësuesit e shqiptarëve nga Lugina e Preshevës e vlerësojnë pozitivisht qëndrimet e Baroneshës Catherine Ashton se çështja e përmendores së dëshmorëve të UÇPMB-së e vendosur në qendër të Preshevës, është kompetencë e pushtetit lokal, e ...

Këmbëngulja për monumentin e UÇPMB-së

Koha.net - 08.01.2013

Prishtinë, 8 janar - Monumenti përkujtimor me 27 emrat e pjesëtarëve të rënë të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, prej se është ngritur në muajin nëntor të vitit të kaluar në Preshevë, ka rritur në masë të madhe ...

Këmbëngulja për monumentin e UÇPMB-së

Telegrafi - 08.01.2013

Monumenti përkujtimor me 27 emrat e pjesëtarëve të rënë të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, prej se është ngritur në muajin nëntor të vitit të kaluar në Preshevë, ka rritur në masë të madhe tensionet ndërmjet ...

Kocijançiq: Të mos krijohen tensione të panevojshme në Luginë

Koha.net - 08.01.2013

Bruksel, 8 janar - Në selinë e BE-së pohojnë se janë duke ndjekur me vëmendje edhe situatën në jug të Serbisë, në Luginën e Preshevës, dhe shpresojnë që atje nuk do të krijohen tensione të panevojshme.

OVL e UÇK nuk do të rrijë duarkryq për lapidarin

Telegrafi - 08.01.2013

Përfaqësues të organizatave të dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare e Kosovës (UÇK), kanë paralajmëruar se nuk do të rrinë duarkryq nëse shteti serb merr ndonjë veprim të dhunshëm për largimin e lapidarit të dëshmorëve të UÇPMB-së në ...

Kocijancic: Të mos krijohen tensione në Luginë

Telegrafi - 08.01.2013

Në selinë e BE-së, në Bruksel, pohojnë se janë duke ndjekur me vëmendje edhe situatën në jug të Serbisë, në Luginën e Preshevës, dhe shpresojnë që atje nuk do të krijohen tensione të panevojshme.

Kocijançiç: Të shmangen tensionet e panevojshme në Luginë

Ora news - 08.01.2013

Në selinë e BE-së pohojnë se janë duke ndjekur me vëmendje edhe situatën në jug të Serbisë, në Luginën e Preshevës, dhe shpresojnë që atje nuk do të krijohen tensione të panevojshme.

Kocijançiq: Të mos krijohen tensione të panevojshme në Luginë

Botasot - 08.01.2013

Në selinë e BE-së pohojnë se janë duke ndjekur me vëmendje edhe situatën në jug të Serbisë, në Luginën e Preshevës, dhe shpresojnë që atje nuk do të krijohen tensione të panevojshme.

Deklaratat e Ashton vlerësohen pozitivisht në Luginë

Koha.net - 08.01.2013

Prishtinë, 8 janar - Shqiptarët e Luginës së Preshevës e kanë komentuar pozitivisht deklaratën e Baroneshës Catherine Ashton, duke vlerësuar se çështja e Përmendores së dëshmorëve të UÇPMB-së e vendosur në qendër të Preshevës, është ...

Kocijançiq: 'Të mos krijohen tensione të panevojshme në Luginë'

Yll Press - 08.01.2013

Pos situatës në veri të Kosovës dhe raportit në mes të Serbisë dhe Kosovës, që janë tema të dialogut që zhvillohet në Bruksel, në BE nuk dëshirojnë që edhe Lugina e Preshevës tash të shndërrohet në një zonë ku mund të ketë tensionime të ...

Tensione në prag të takimit Thaçi-Daçiç

VOA - 08.01.2013

Javën e ardhshme Kosova dhe Serbia pritet të vazhdojnë raundin e ri të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre. Por, përgatitjet për këtë raund bisedimesh po ndodhin në një situatë tensionesh politike.

Deklaratat e Ashton vlerësohen pozitivisht në Luginë

Botasot - 08.01.2013

Shqiptarët e Luginës së Preshevës e kanë komentuar pozitivisht deklaratën e Baroneshës Catherine Ashton, duke vlerësuar se çështja e Përmendores së dëshmorëve të UÇPMB-së e vendosur në qendër të Preshevës, është kompetencë e pushtetit ...

Krasniqi: Daçiq të mos e prek përmendoren në Preshevë

Botasot - 08.01.2013

Kryekuvendari i Kosovës Jakup Krasniqi kërkon kundërvënie ndaj Serbisë në rast se do të rrëzojë përmendoren e shqiptarëve. Krasniqi jo vetëm ka kërkuar të mos hiqet përmendorja e Dëshmorëve të UÇPMB-së e cila është e vendosur para Kuvendit ...

OVL e UÇK-së: Për lapidarin s' do të rrimë duarkryq

Koha.net - 08.01.2013

Prishtinë, 8 janar - Lapidari i UÇPMB-së nuk do të hiqet. Këtë zotim e kanë dhënë udhëheqësit e Luginës së Preshevës, të cilët janë inkurajuar edhe nga deklaratat e Brukselit.

Krasniqi: Mos e prekni lapidarin e UÇPMB-së

Telegrafi - 08.01.2013

Kryeparlamentari i Kosovës, Jakup Krasniqi, i është kundërpërgjigjur kryeministrit të Serbisë, Ivica Dacic, i cili ka kërcënuar se do ta largojë me dhunë lapidarin e dëshmorëve të UÇPMB-së, të vendosur para Kuvendit Komunal të Preshevës.

Krasniqi: Mos e prekni lapidarin e UÇPMB-së

Koha.net - 08.01.2013

Prishtinë, 8 janar - Kryeparlamentari i Kosovës, Jakup Krasniqi, i është kundërpërgjigjur kryeministrit të Serbisë, Ivica Daçiq, i cili ka kërcënuar se do ta largojë me dhunë lapidarin e dëshmorëve të UÇPMB-së, të vendosur para Kuvendit ...

Perëndimorët kërkojnë zhvendosjen e lapidarit?

Telegrafi - 08.01.2013

Përfaqësuesit diplomatik të vendeve perëndimore i kanë propozuar liderëve shqiptarë të Luginës së Preshevës që vet ta zhvendosin lapidarin e dëshmorëve të ish Ushtrisë Çlirimtare për Preshevë, Medvegjë e Bujanoc (UÇPMB) nga qendra e ...

Ajeti: Lapidari i UÇPMB-së është në tokën e shqiptarëve

Telegrafi - 08.01.2013

Akademiku Idriz Ajeti thotë se me shqetësim është duke ndjekur zhvillimet në Luginë, sidomos kërcënimet serbe rreth lapidarit të UÇPMB-së në Preshevë.

Këmbëngulja për monumentin e UÇPMB-së

StrugaSot - 08.01.2013

Monumenti përkujtimor me 27 emrat e pjesëtarëve të rënë të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, prej se është ngritur në muajin nëntor të vitit të kaluar në Preshevë, ka rritur në masë të madhe tensionet ndërmjet ...

Daçiç: Duhet presion ndërkombëtar mbi shqiptarët, që të heqin lapidarin e UÇPMB-së

Shekulli - 07.01.2013

BEOGRAD - Kryeministri serb, Ivica Daçiç, lidhur me lapidarin UÇPMB-ës ka deklaruar për Beta-n se, po përpiqet që reagimet e tij nga njëra anë të jenë parimore, të rrepta, e në anën tjetër do që të mos futet në kurthin e provokimeve, siç ...

Panariti: Heqja e përmendores së UÇPMB-së destabilizon të gjithë Ballkanin

Shekulli - 07.01.2013

Ministri i Punëve të Jashtme te Shqipërisë, Edmond Panariti, në një intervistë dhënë “Radio Dukagjinit”, ka deklaruar se heqja me dhunë e përmendores të ish-pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës në qendër ...

Kuvendorët e Preshevës: "Do ta mbrojmë përmendoren me të gjitha mjetet demokratike”

Shekulli - 07.01.2013

PRESHEVË – “Do të mbrohet përmendorja me të gjitha mjetet demokratike”. Ky ishte vendimi unanim i delegatëve të tre kuvendeve shqiptare (Preshevë, Bujnaoc dhe Medvegjë) në Luginën e Preshevës, të mbledhur sot në një seancë urgjente, ...

Musliu: "Tirana, Prishtina dhe ndërkombëtarët të na mbrojnë nga kërcënimet serbe, para se situata të dalë jashtë ...

Shekulli - 07.01.2013

PRISHTINË - BUJANOC - Ish-drejtuesi politik i UÇPMB-së dhe lideri i LPD-së, Jonuz Musliu në intervistën e fundit, dhënë sot për RTK-në, ka kërkuar nga serbët, të ndalin me kërcënime dhe provokime përmes brohoritjeve antishiptare, siç ...

Brukseli: Situata në Preshevë të zgjidhet sipas ligjeve, larg tensionimit të situatës

Shekulli - 07.01.2013

BRUKSEL - Po bëhen gati dy javë pas këmbit të deklaratave hera-herës kërcënuese nga Beogradi, saktësisht nga kryeministri serb, Ivica Daçiç dhe përfaqësuesit shqiptarë të Luginës së Preshevës rreth mosheqjes së përmendores së dëshmorëve të ...

Daçiq pret presion ndërkombëtar për heqjen e lapidarit të UÇPMB-së

Ina - 07.01.2013

Kryeministri serb Ivica Daçiq lidhur me lapidarin UÇPMB-ës për Beta-n ka deklaruar se shteti po përpiqet që reagimet e tij nga njëra anë të jenë parimore, të rrepta, e në anën tjerë do që të mos futet në kurthin e provokimeve, siç ka thënë ...

Nikoliqi dhe Lugina e Preshevës - Milaim Shefkiu

Ina - 07.01.2013

Qeveria e Kosovës, pas disa lëshimesh e dështimesh në relacion me fqinjin verior, duket se mori një vendim të drejtë. Tregoi se Kosova është shtet dhe në shtëpinë e vet, vendos vetë se kush mund të vijë në vizita e kush jo.

Heqja e përmendores së UÇPMB-së destabilizon Ballkanin

Albeu.com - 07.01.2013

Heqja e përmendores së UÇPMB-së destabilizon Ballkanin Heqja me dhunë e përmendores së UÇPMB-së do të ndikonte në tensionimin e gjithë Ballkanit.

Panariti: Cënimi i simboleve në Preshevë, destabilizon Ballkanin

LajmiFundit - 07.01.2013

Heqja me dhunë e përmendores së UÇPMB-së do të ndikonte në tensionimin e gjithë Ballkanit.Kështu ka deklaruar Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Edmond Panariti në një intervistë dhënë për mediat kosovare.

Panariti: Heqja e përmendores së UÇPMB-së destabilizon Ballkanin

Lajmeshqip - 07.01.2013

PRISHTINË – Ministri i Punëve të Jashtme te Shqipërisë, Edmond Panariti në një intervistë dhënë Radio Dukagjinit ka deklaruar se heqja me dhunë e përmendores së UÇPMB-së do të ndikonte në tensionimin e gjithë Ballkanit.

Heqja e përmendores së UÇPMB-së destabilizon Ballkanin

Ina - 07.01.2013

Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Edmond Panariti në një intervistë dhënë Radio Dukagjinit ka deklaruar se heqja me dhunë e përmendores së UÇPMB-së do të ndikonte në tensionimin e gjithë Ballkanit.

Sot vendimi për përmendoren e UÇPMB-së

Ina - 12.01.2013

Përfaqësuesit politik të shqiptarëve në Luginën e Preshevës sot pritet të sjellin vendimin politik lidhur me fatin e përmendores së dëshmorëve të UÇPMB-së në Preshevë.

Daçiq pret presion ndërkombëtar për heqjen e lapidarit të UÇPMB-së

Koha.net - 07.01.2013

Beograd, 7 janar – Kryeministri serb Ivica Daçiq lidhur me lapidarin UÇPMB-ës për Beta-n ka deklaruar se shteti po përpiqet që reagimet e tij nga njëra anë të jenë parimore, të rrepta, e në anën tjerë do që të mos futet në kurthin e ...

Heqja e përmendores së UÇPMB-së destabilizon Ballkanin

Telegrafi - 07.01.2013

Ministri i Punëve të Jashtme te Shqipërisë, Edmond Panariti në një intervistë dhënë Radio Dukagjinit ka deklaruar se heqja me dhunë e përmendores së UÇPMB-së do të ndikonte në tensionimin e gjithë Ballkanit.

Heqja e përmendores së UÇPMB-së destabilizon Ballkanin

Koha.net - 07.01.2013

Tiranë, 7 janar - Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Edmond Panariti në një intervistë dhënë Radio Dukagjinit ka deklaruar se heqja me dhunë e përmendores së UÇPMB-së do të ndikonte në tensionimin e gjithë Ballkanit.

“Heqja e përmendores së UÇPMB-s rrit tensionet në Ballkan”

Panorama - 07.01.2013

Ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Panariti në një intervistë të dhënë për Radio Dukagjini ka deklaruar se heqja me dhunë e përmendores së UÇPMB-së në Preshevë do të ndikonte në tensionimin e të gjithë Ballkanit.

Panariti reagon për UÇPMB-në: Heqja me dhunë, destabilizim për Ballkanin

Ora news - 07.01.2013

Heqja me dhunë e përmendores së UÇPMB-së do të ndikonte në tensionimin e gjithë Ballkanit.Kështu ka deklaruar Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Edmond Panariti në një intervistë dhënë për mediat kosovare.

Heqja e përmendores së UÇPMB-së destabilizon Ballkanin

Botasot - 07.01.2013

Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Edmond Panariti në një intervistë dhënë Radio Dukagjinit ka deklaruar se heqja me dhunë e përmendores së UÇPMB-së do të ndikonte në tensionimin e gjithë Ballkanit.

Vendorët e Preshevës:Do të mbrohet përmendorja

Panorama - 07.01.2013

PRESHEVE- Delegatë të tre kuvendeve shqiptare, Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë në Luginën e Preshevës janë tubuar sot, ndërsa kanë dalë me një vendim unanim, “përmendorja e UÇPMB-së do të mbrohet më të gjitha mjetete demokratike” Siç ...

Remi: Serbia të mos provojë rrënimin e lapidarit të UÇPMB-së

Telegrafi - 07.01.2013

Ish komandanti i UÇK-së për rajonin e Prishtinës, Rrustem Mustafa - Remi, kërkon nga institucionet e Kosovës që të vazhdojnë reciprocitetin me Serbinë në të gjitha fushat dhe ka kërkuar nga autoritetet serbe që të mos ndërmarrin veprime ...

Lugina do ta mbrojë lapidarin e UÇPMB-së

Telegrafi - 07.01.2013

Monumenti i ushtarëve të rënë të UÇPMB-së do të mbrohet me të gjitha mjetet demokratike. Ky vendimi unanim i delegatëve të kuvendeve të tri komunave shqiptare në Luginën e Preshevës (Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë), që është marrë sot në ...

Subjektet shqiptare: Do ta mbrojmë deri në fund përmendoren e UÇPMB-së

Botasot - 07.01.2013

Të gjitha subjektet politike shqiptare dhe jo politike, përfshirë ish drejtues dhe luftëtarë të UÇPMB-së, të Kosovës Lindore janë zotuar sonte se do ta mbrojnë deri në fund dhe me të gjitha mjetet demokratike përmendoren UÇPMB-së.

Shqiptarët e Luginës të vendosur për mbrojtjen e Përmendores së UÇPMB-së

Ora news - 07.01.2013

Në një takim konsultativ përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës, janë dakorduar për mbrojtjen e Përmendores së dëshmorëve të UÇPMB-së, duke përdor të gjitha mjetet demokratike në dispozicion përkundër kërcënimeve të ...