TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Shkupi si Belfasti

Ina - 14.02.2010

Opinioni publik në Maqedoni ka reaguar ashpër ndaj projektit Shkupi 2014 , i cili u promovua ditë më parë nga Komuna Qendër e Shkupit dhe Ministria e Kulturës.

Protesta kunder projektit "Shkupi 2014"

VOA - 14.02.2010

Shoqata qytetare 'Zgjohu' nga Shkupi protestoi sot ne menyre simbolike mbi Uren e Gurit kunder projektit 'Shkupi 2014' qe parasheh ndertime klasike ne sheshin e kryeqytetit dhe perreth tij si dhe mjaft monumente, ku asnje prej tyre nuk i ...

“Maqedonasit”, përpjekje për ta sllavizuar Shkupin

Botasot - 14.02.2010

Pas shumë polemikave dhe debateve të shkaktuara për shkak të publikimit të veprës së ashtuquajtur “Enciklopedia maqedonase”, shteti maqedonas nuk resht asnjëherë së “befasuari” me ide dhe plane të “çuditshme”.

Paranoja e brishtësisë maqedonase

Botasot - 14.02.2010

Ata që e kanë përpiluar projektin “Shkupi 2014” në asnjë moment nuk kanë menduar për interesat e shqiptarëve. Në përpjekjen e tyre, si ta bëjnë Shkupin sa më të bukur, sa më funksional dhe sa më evropian, në asnjë variant, as kultura ...

ZGJOHU! Protesta në sheshin e Shkupit

Ina - 13.02.2010

Qytetarë dhe aktivistë të lëvizjes shqiptare “ZGJOHU!” protestuan sot pranë sheshit të Shkupit kundër projektit “Shkupi 2014”. “Projekti Shkupi 2014 ndërton mure si ky mur që e kemi pas shpine në mes të Urës së Gurit dhe ne të rinjtë, ...

DR dhe ekspertët shqiptarë tribunë kundër “Shkupi 2014”

Ina - 13.02.2010

Ekspertë dhe personalitete publike shqiptare kanë shprehur argumentet e tyre politike dhe shkencore kundër projektit “Shkupi 2014”. Vlerësimet janë dhënë në tribunën e organizuar nga Demokracia e Re, ku gjatë debatit janë shprehur ...

Zgjohu proteston kunder "Shkupi 2014"

Albeu.com - 13.02.2010

Lëvizja qytetare ZGJOHU në mesditë tek Ura e Gurit, afër sheshit Maqedonia nën moton "Mure dhe Letër Tualeti" i kujtoi propozuesve të projektit "Shkupi 2014" se nuk do të lëshojë pe nga kërkesat për bashkëjetesë dhe mirëkuptim dhe që do të ...

Sheshi i Shkupit dhe ambjenti përreth tij në vitin 2014

VOA - 13.02.2010

Komuna Qendër e Shkupit ka nxjerrë para pak ditësh nje video-projekt se si do të duket sheshi i Shkupit dhe ambjenti perreth tij në vitin 2014. Aty ka ndertesa të stilit barok, shumë monumente, por asnjë që i takon historisë dhe kulturës ...

Shqiptarët sot protestojnë kundër projektit "Shkupi 2014"

Botasot - 13.02.2010

Lëvizja qytetare “ZGJOHU!” nga Shkupi së bashku edhe me disa OJQ të tjera dhe qytetarë shqiptarë nga Maqedonia sot do të protestojnë në Shkup. Protesta e sotme është kundër të ashtuquajturit projekti “Shkupi 2014”.Sipas Lëvizjes qytetare ...

Sheshi i Shkupit dhe ambjenti përreth tij në vitin 2014

Yll Press - 13.02.2010

Shqiptarët nuk janë të vetmit që e kundershtojnë projektin. Opozita maqedonase, arkitektë dhe ekspertë maqedonas po ashtu i kundervihen projektit, i cili, sipas tyre, paraqet një kiç në arkitekture dhe se shpenzohen shuma të mëdha parash ...

Protestë kundër projektit "Shkupi 2014" me këngën e Bob Marlit

Yll Press - 13.02.2010

Ndërkohë Lëvizja qytetare ZGJOHU në mesditë tek Ura e Gurit, afër sheshit Maqedonia nën moton Mure dhe Letër Tualeti i kujtoi propozuesbe të projektit Shkupi 2014 se nuk do të lëshojë pe nga kërkesat për bashkëjetesë dhe mirëkuptim dhe që ...

Protestë e OJQ-ve kundër projektit qeveritar “Shkupi 2014”

Koha.net - 13.02.2010

Shkup, 13 shkurt - Organizata joqeveritare “Zgjohu” simbolikisht ka rrënuar të shtunën murin e Urës së Gurit që të dëshmojë se projekti qeveritar “Shkupi 2014” krijon ndasi etnike.

Protestë kundër projektit 'Shkupi 2014' me këngën e Bob Marlit

Botasot - 13.02.2010

“Çliroje veten nga skllavëria mendore dhe mos qëndro anash duke parë” Me këto vargje të Bob Marlit, një i ri duke kënduar protestoi kundër projektit Shkupi 2014.

Stop ndasive etnike

Lajm - 12.02.2010

Listën me propozime për pasurimin e projektit “Shkupi 2014” me frymë multietnike, Lëvizja Qytetare “Zgjohu” do ta dorëzojë të premten, tek Qyteti i Shkupi, Komuna Qendër, Ministria e Kulturës, Qeveria si dhe tek të gjitha institucionet ...

ZGJOHU! dhe shoqëria civile protestë kundër projektit “Shkupi 2014”

Ina - 12.02.2010

Lëvizja “ZGJOHU!” e mbështetur nga dhjetëra shoqata joqeveritare do të protestojë sot kundër realizimit të projektit “Shkupi 2014”. Lideri i kësaj lëvizje, Artan Grubi ka deklaruar për agjencinë e lajmeve INA se protesta e thirrur për sot ...

Ademi legjitimon kërkesën e DR-së

Yll Press - 12.02.2010

Edhe pa iniciativën e grupeve parlamentare dhe konkretisht të DR-së, gjitha këto zhvillime, sipas kryetarit të Komitetit, Xhevat Ademi, do të shqyrtohen në mbledhjen e rregullt, javën e ardhshme.

BDI-ja pa qëndrim rreth nismës së LSDM-së

Fakti - 11.02.2010

Projekti “Shkupi 2014” BDI-ja pa qëndrim rreth nismës së LSDM-së Projekti “Shkupi 2014” është çështje që i takon komunës Qendër. Kështu është shprehur kryetarja e grupit parlamentar të VMRO-DPMNE-së, Sillvana Boneva duke komentuar ...

Ne kemi qenë dhe do të jemi këtu …

Fakti - 11.02.2010

Projekti “Shkupi 2014” i papranueshëm për shqiptarët Ne kemi qenë dhe do të jemi këtu … Parashtrohet pyetja se: si mund të injorohet i tërë një popull që është autokton dhe që ka dhënë shumë për këtë qytet si p.sh.

Analogjitë mes Enciklopedisë dhe Projektit Shkupi 2014 - Imer Dervishi

Ina - 11.02.2010

Vetë titulli në fjalë, më konkretisht pyetja që u bëhet protagonistëve kryesorë dhe ideatorëve të këtyre dy projekteve që për shumkënd ndoshta janë të ndarë, mirëpo un këta dy projekte në asnjë mënyrë s’mund ti shoh ndaras pasi kam shumë ...

Projekti “Shkupi 2014” shkon në Gjykatën Kushtetuese

Ina - 11.02.2010

Edhe Projekti “Shkupi 2014” do të gjendet para Gjykatës Kushtetuese dhe kjo do të pasojë pas një nisme të ngritur nga një arkitekt maqedonas, Miroslav Grçev.

Opozita kërkon seancë urgjente në Parlament

Fakti - 10.02.2010

Projekti “Shkupi 2014” Opozita kërkon seancë urgjente në Parlament Grupi parlamentar i LSDM-së dje ka shtruar në Parlament kërkesën për një seancë urgjente në të cilën do të debatohet rreth këtij projekti.

Ivanov dhe Trajanovski në mbrojtje të projektit

Fakti - 10.02.2010

“Shkupi 2014” Ivanov dhe Trajanovski në mbrojtje të projektit “Të gjitha ato iniciativa duhet t’i parashtrojnë deri tek këshillat kompetente të qytetit, çdo iniciativë me kujdes të veçantë të shikohet dhe të nxisim një debat të gjallë për ...

Djallëzia e projektit “Shkupi 2014”

Lajm - 10.02.2010

Muhamed MURTEZI Videoprezantimi që u emetua para syve tanë disa ditë më parë lidhur me projektin në fjalë, në të vërtetë nuk paraqet asgjë të re në mjedisin edhe ashtu politikisht të kontaminuar të këtij nën qielli.

Maqedonasit zbusin shqiptarët

Lajm - 10.02.2010

Reagimet e ashpra të opinionit shqiptar në Maqedoni për mosndarjen e tokës për ndërtimin e xhamisë Burmali në qendër të Shkupit ka bërë që kryetari i komunës Qendër, Vlladimir Todoroviq dhe ai i qytetit të Shkupit, Koce Trajanov të ...

“Shkupi 2014”, edhe me figura shqiptare!

Lajm - 10.02.2010

Autoritetet e qytetit të Shkupit kanë bërë të ditur se plani i ri për kryeqytetin nuk është i përmbyllur dhe se ka vend për plotësime. Ata thanë se për kërkesën e sektorit civil shqiptarë për ngritjen e monumenteve shqiptare në sheshin e ...

Ivanovi sikur Gruevski për sheshin e Shkupit

Ina - 10.02.2010

Edhe presidenti i vendit Gjorgje Ivanov ka dalur në mbrojtje të linjave qeveritare dhe të partisë VMRO-DPMNE sa i përket pamjes dhe vendosjes së monumenteve historike sllavo-ortodokse në sheshin e Shkupit me projektin e ashtuquajtur ...

Endrra e Gruevskit per Shkupin ne vitin 2014

Albeu.com - 10.02.2010

nga Milazim Mustafa Do ta hiqja vetëm periudhën e 2001-shit. Do kërkoja nga secili lexues i këtij shkrimi që të bëj një retrospektivë dhe nëse mund të gjej një çast të ndritshëm të historisë sonë kombëtare në Republikën e Maqedonisë, e ...

“ËNDRRA E GRUEVSKIT PËR SHKUPIN NË VITIN 2014” - Milazim Mustafa

Ina - 10.02.2010

Do ta hiqja vetëm periudhën e 2001-shit. Do kërkoja nga secili lexues i këtij shkrimi që të bëj një retrospektivë dhe nëse mund të gjej një çast të ndritshëm të historisë sonë kombëtare në Republikën e Maqedonisë, e kisha lutur publikisht ...

Historianët: Ivanovi po zhvillon politikë etnocentrike

Ina - 10.02.2010

Shoqata e Historianëve Shqiptar në Maqedoni ka reaguar ashper ndaj deklaratës së djeshme të presidentit maqedonas ,Gjorgje Ivanov, i cili patë thënë se Projekti “Shkupi -2014” pasqyron qytetin e vjetër dhe Maqedoninë multi-etnike.

Historianët kundër Ivanovit

Lajm - 10.02.2010

Shoqata e historianëve shqiptarë në Maqedoni, ka dënuar ashpër deklaratën e presidentin maqedonas ,Gjorgje Ivanov, i cili një ditë më parë tha se projekti "Shkupi -2014" pasqyron realitetin multietnik në Maqedoni.

Peticion në mbrojtje të Shkupit Shqiptar

Ina - 10.02.2010

Organizata “Shqiptarët për Shkupin,” ka marr iniciativën për nënshkrimin e peticionit në mbrojtje të qytetit shqiptar të Shkupit. “Përmes këtij peticioni ne populli shqiptar dalim në mbrojtje të Shkupit Shqiptar nga planet e rrezikshme për ...

“Shkupi 2014”, Ivanov shpërfill shqiptarët

Botasot - 10.02.2010

Ivanov ka mbeshtetur projektin duke shprehur bindjen se ai do te reflektoje karakterin multietnik te vendit. “Une mbeshtes gjithcka qe eshte konstruktive. Nuk shikoj perse ky debat duhet te shikohet negativisht”, ka pohuar Ivanov.

Vazhdon debati estetiko-politiko-etnik për Shkupin

BBC - 09.02.2010

Partitë opozitare maqedonase dhe partitë shqiptare kanë paralajmëruar se projekti për ndërtimin e qendrës së Shkupit, i prezentuar nga qeveria mund të dëmtojë marrëdhëniet ndëretnike në vend.

Edhe elemente shqiptare në sheshin e Shkupit

Fakti - 09.02.2010

PROJEKTI “SHKUPI” 2014” PARA DEPUTETËVE NË KUVEND Edhe elemente shqiptare në sheshin e Shkupit Organizatat civile shqiptare propozojnë ndërtimin e Xhamisë Burmali, përmendore të Adem Jasharit, 28 Nëntorit, 17 Shkurtin, dëshmorët e UÇK-së ...

LSDM-ja kërkon referendum për projektin "Shkupi 2014"

Idividi - 09.02.2010

Shkup, 8 shkurt (MIA) - LSDM-ja i bëri thirrje kryeministrit Nikolla Gruevski që të shpallë referendum për projektin "Shkupi 2014" që të dëgjojë se çka mendojnë qytetarët, theksoi sot në konferencë për shtyp nënkryetari i partisë Gordan ...

Selmani: “Shkupi 2014” vetëm kulturë maqedonase

Lajm - 09.02.2010

Demokracia e Re ka kërkuar nga qeveria të tërheq projektin "Shkupi 2014" për rregullimin e sheshit të qytetit, si dhe të hapet debat në Kuivend, ku do të dëgjohen të gjitha vërejtjet, ndërsa votimi të bëhet në bazë të parimit të Badenterit.

Opozita fut ne parlament debatin per projektin "Shkupi 2014"

Albeu.com - 09.02.2010

Opozita ka ndërmarrë edhe hapat e parë për të penguar realizimin e projektit ‘Shkupi 2014’. Grupi parlamentar i LSDM-së sot ka shtruar në parlament kërkesën për një seancë urgjente në të cilën do të debatohet rreth këtij projekti.

VMRO-Popullore kundër projektit “Shkupi 2014”

Ina - 09.02.2010

VMRO-Popullore ka dalur kundër projektit “Shkupi 2014”, duke kërkuar që paratë e projektuara të investohen në fushat tjera emergjente. “Në kohë të krizave ekonomike, ky lloj luksi është i tepëruar për zbukurimin e Shkupit me një vlerë prej ...

DR: Parlamenti me shumicën e Badenterit për projektin e Shkupit

Ina - 09.02.2010

Demokracia e Re ia dorëzoi nismën Kuvendit për projektin “Shkupi 2014”, me të cilin kërkohet që Komiteti për marrëdhënie midis bashkësive të debatojë për këtë çështje.

Maqedoni, në parlament debati për projektin “Shkupi 2014”

Telegrafi - 09.02.2010

Opozita në Maqedoni ka ndërmarrë edhe hapat e parë për të penguar realizimin e projektit “Shkupi 2014”. Të martën, grupi parlamentar i LSDM-së ka shtruar në parlament kërkesën për një seancë urgjente në të cilën do të debatohet rreth këtij ...

Opozita fut në parlament debatin për projektin ‘Shkupi 2014’

Koha.net - 09.02.2010

Shkup, 9 shkurt-Opozita ka ndërmarrë edhe hapat e parë për të penguar realizimin e projektit ‘Shkupi 2014’. Grupi parlamentar i LSDM-së sot ka shtruar në parlament kërkesën për një seancë urgjente në të cilën do të debatohet rreth këtij ...

Ivanov dhe Trajanovski, mbrojnë projektin “Shkupi 2014”

Koha.net - 09.02.2010

Shkup, 9 shkurt-Në mbrojtje të projektit “Shkupi 2014” sot doli edhe numri ‘një’ i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ka transmetuar të marten Alsat. Projekti, sipas tij, është kreativ.

Xhamia Burmali, ende pezull!

Lajm - 08.02.2010

Myftinia e Shkupit nuk do të marrë asnjë vendim për veprimet a ardhshme për ndërtimin e xhamisë Burmali, pa marrë përgjigje me shkrim nga komuna Qendër.

“Shkupi 2014” revoltoi të gjithë pos VMRO-DPMNE-së

Lajm - 08.02.2010

Projekti "Shkupi 2014" i prezantuar nga komuna Qendër i ka revoltuar të gjithë, pos partisë së kryeministrit Gruevski. Të shtunën shoqëria civile dhe qindra qytetarë kanë protestuar kundër këtij projekti, duke vlerësuar se ky plan është ...

ZGJOHU!: Në sheshin e Shkupit edhe personalitete kombëtare shqiptare

Ina - 08.02.2010

Lëvizja Qytetare “ZGJOHU!” dhe organizatat tjera joqeveritare që janë pjesë e forumit ZGJOHU!, kërkojnë nga qeveria e Maqedonisë që në sheshin e Shkupit të vendosen edhe monumente të përsonaliteteve kombëtare shqiptare “Ministrja e ...

"Zgjohu": Ne qender te Shkupit edhe figurat shqiptare

Albeu.com - 08.02.2010

Lëvizja Qytetare “ZGJOHU!” dhe organizatat tjera joqeveritare që janë pjesë e forumit ZGJOHU!, kanë ndjekur me vëmendje intervistën e Ministreshës së Kulturës Elisabeta Kamçevska-Milevska dhënë televizionit kombëtar A1 më 06 shkurt 2010 në ...

“Zgjohu” kërkon monumente shqiptare në projektin “Shkupi 2014”

Lajm - 08.02.2010

Lëvizja Qytetare “ZGJOHU” dhe organizatat tjera joqeveritare duke përshëndetur gatishmërinë e ministres së Kulturës, Elisabeta Kamçevska-Milevska kërkon që në projektin “Shkupi 2014” të përfshihen monumente shqiptare në sheshin e qytetit ...

Ramadani: Gruevski nuk i deshiron myslimanet ne Maqedoni

Albeu.com - 08.02.2010

Fakti që ndërtimi i xhamisë Burmali, nuk është parashikuar në projektin “Shkupi 2014”, tregon se kryeministri Nikolla Gruevski ka dërguar sinjal se për të, myslimanët në Maqedoni, nuk janë të dëshiruar.

Vazhdojnë reagimet për qendrën e Shkupit

Evropaelire - 08.02.2010

Lëvizja qytetare “Zgjohu” dhe organizatat tjera joqeveritare, duke përshëndetur gatishmërinë e ministres së Kulturës, Elisabeta Kamçevska-Milevska, kërkojnë që në projektin “Shkupi 2014”, të përfshihen monumente shqiptare në sheshin e ...

Mesazhi nacionalist i “Shkupit 2014”

Koha.net - 08.02.2010

Shkup, 8 shkurt - Projekti i prezantuar nga Komuna Qendër në Shkup, që mbështet edhe nga Qeveria e Maqedonisë, ka shkaktuar pakënaqësi të mëdha te shqiptarët, shkruan “Lajm” i Maqedonisë.

Lëvizja "Zgjohu" mirëpret reagimet e ministres së Kulturës së Maqedonisë

Botasot - 08.02.2010

Shkup, 8 shkurt - Shoqëria civile po ndjek me vemendje reagimet lidhur me projektin "Shkupi 2014". Ndërkohë, lëvizja qytetare "Zgjohu" dhe organizatat e tjera joqeveritare që janë pjesë e këtij forumi, kanë ndjekur me vëmendje intervistën ...

Autorët e mbrojnë projektin "Shkupi 2014"

Koha.net - 08.02.2010

Shkup, 8 shkurt-Pas protestave kundër dhe debateve të zhvilluara rreth projektit "Shkupi 2014", sot para kamerave dolën edhe autorët e skulpturave, ka transmetuar Alsat.

“Zgjohu” kërkon monumente shqiptare në projektin “Shkupi 2014”

Telegrafi - 08.02.2010

Lëvizja Qytetare “ZGJOHU” dhe organizatat tjera joqeveritare duke përshëndetur gatishmërinë e ministres së Kulturës, Elisabeta Kamçevska-Milevska kërkon që në projektin “Shkupi 2014” të përfshihen monumente shqiptare në sheshin e qytetit ...

“Shkupi 2014”

Yll Press - 08.02.2010

Lëvizja Qytetare “ZGJOHU” dhe organizatat tjera joqeveritare duke përshëndetur gatishmërinë e ministres së Kulturës, Elisabeta Kamçevska-Milevska kërkon që në projektin “Shkupi 2014” të përfshihen monumente shqiptare në sheshin e qytetit ...