TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

'Izraeli t'i japë fund bllokadës'

BBC - 18.07.2010

Shefja e politikës së jashtme në Bashkimin Evropian, Catherine Ashton, thotë se bashkësia ndërkombëtare duhet të ushtrojë presion që Izraeli t'i japë fund bllokadës ndaj Rripit të Gazës.

Catherine Ashton në Rripin e Gazës:Izraeli t'i japë fund bllokadës

Shekulli - 18.07.2010

Shefja e politikës së jashtme në Bashkimin Evropian, Catherine Ashton, thotë se bashkësia ndërkombëtare duhet të ushtrojë presion që Izraeli t'i japë fund bllokadës ndaj Rripit të Gazës.

EU angazhohet për heqjen e bllokadës ndaj Rripit të Gazës

Ina - 18.07.2010

Në prag të një vizite në Rripin e rrethuar të Gazës nga Izraeli e ngarkuara me politikën e jashtme të BE-së, Catherine Ashton kërkoi hapjen e plotë të kufijve.

Dialog i vështirë për paqen- Catherine Ashton në Lindjen e Afërt

DW - 18.07.2010

E ngarkuara me politikën e jashtme të BE-së, Catherine Ashton po zhvillon një vizitë treditore në Lindje e Afërt. Gjatë takimeve me palën palestineze dhe izraelite do të shqyrtohen zgjidhjet e mundshme të konfliktit.

'Izraeli t'i japë fund bllokadës'

24 orë - 18.07.2010

Shefja e BE-së për politikën e jashtme, Ashton, thotë se Izraeli duhet të heqë bllokadën ndaj ...

BE, angazhohet për heqjen e bllokadës ndaj Rripit të Gazës

Botasot - 18.07.2010

Në prag të një vizite në Rripin e rrethuar të Gazës nga Izraeli e ngarkuara me politikën e jashtme të BE-së, Catherine Ashton kërkoi hapjen e plotë të kufijve.

BE angazhohet për heqjen e bllokadës ndaj Rripit të Gazës

Telegrafi - 18.07.2010

Në prag të një vizite në Rripin e rrethuar të Gazës nga Izraeli, e ngarkuara me politikën e jashtme të BE-së, Catherine Ashton, kërkoi hapjen e plotë të kufijve.

Izraeli lehtëson bllokadën në Rripin e Gazës

VOA - 18.07.2010

Diplomatja më e lartë e Bashkimit Evropian ka bërë thirrje për lehtësime të mëtejshme të bllokadës izraelite në Rripin e Gazës. Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian Katherine Ashton u tha sot gazetarëve në Gazë se kufiri ...

BE-ja kërkon lehtësimin e bllokadës izraelite

Koha.net - 18.07.2010

Gazë, 18 korrik - Shefja e politikës së jashtme e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, gjatë qëndrimit të sotëm në Rripin e Gazës, tha se BE-ja kërkon që Izraeli ta lehtësoj bllokadën ndaj Gazës.

Izraeli lehtëson bllokadën në Rripin e Gazës

Botasot - 18.07.2010

Diplomatja më e lartë e Bashkimit Evropian ka bërë thirrje për lehtësime të mëtejshme të bllokadës izraelite në Rripin e Gazës. Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Katherine Ashton u tha sot gazetarëve në Gazë se kufiri ...

Anija me ndihmë humanitare për Rripin e Gazës arriti në portin egjiptian Al Arish

Idividi - 16.07.2010

Kajro, 15 korrik 2010 (MIA) - Anija "Amaltej", e cila lundron nën flamurin moldav, e angazhuar nga Libia për dërgimin e ndihmës humanitare për Rripin e Gazës, sot mori leje që të hyjë në portin egjiptian, Al Arish.

Anije libiane me ndihma bllokohet jashtë Gazës

Lajm - 15.07.2010

Izraelitët thonë se një anije që ishte nisur për në Gazë e mbështetur nga një grup humanitar nga Libia ka ndryshuar drejtimin për në Egjipt. Anija kishte ankoruar në ujra ndërkombëtare pasi një problemi me motorin.

Anija libiane me mallra ndihme për Gazën ankorohet në Egjipt

Ina - 15.07.2010

Anija libiane "Amalthea", që po udhëtonte në Detin Mesdhe me mallra ndihme për Rripin e Gazës, ndaloi në portin egjiptian Al Arish. Këtë e bëjnë të ditur si medie egjiptiane, ashtu edhe izraelite.

Gaza, anija me ndihma ndodhet në Egjipt

Top Channel - 15.07.2010

Anija me ndihma për popullsinë e Gazës ndodhet në një port egjiptian, pas dështimit të tentativës për të shkelur bllokadën e Izraelit. Anija u lokalizua nga anijet ushtarake izraelite jashtë bregut të Gazës dhe u detyrua nga ato të ...

Anija libiane e vazhdoi rrugën drejt Gazës, sipas fondacionit "Gadafi"

Idividi - 15.07.2010

Tripoli, 14 korrik 2010 (MIA) - Anija libiane nën flamurin moldav "Amaltea", e cila bartë ndihma humanitare për Rripin e Gazës, e vazhdoi sot në mëngjes rrugën drejt territorit palestinez, pasi që ishte detyruar të ndalojë për shkak të ...

Marina ushtarake izraelite e orientoi nga Egjipti anijen libiane me ndihmë humanitare

Idividi - 15.07.2010

Tripoli, 14 korrik 2010 (MIA) - Anija libiane nën flamurin moldav "Amaltea", e cila bartë ndihmë humanitare për Rripin e Gazës, e ndërroi sot kursin dhe u nis drejt limanit egjiptian El Arish, pasi marina ushtarake izraelite ia pengoi ...

Anija libiane me mallra ndihme për Gazën ankorohet në Egjipt

Botasot - 15.07.2010

Anija libiane "Amalthea", që po udhëtonte në Detin Mesdhe me mallra ndihme për Rripin e Gazës, ndaloi në portin egjiptian Al Arish. Këtë e bëjnë të ditur si medie egjiptiane, ashtu edhe izraelite.

Anije libiane me ndihma bllokohet jashtë Gazës

BBC - 14.07.2010

Izraelitët thonë se një anije që ishte nisur për në Gazë e mbështetur nga një grup humanitar nga Libia ka ndryshuar drejtimin për në Egjipt. Anija kishte ankoruar në ujra ndërkombëtare pasi një problemi me motorin.

Anija libiane me ndihma bllokohet jashtë Gazës

Gazeta Start - 14.07.2010

Izraelitët thonë se një anije që ishte nisur për në Gazë e mbështetur nga një grup humanitar nga Libia ka ndryshuar drejtimin për në Egjipt. Anija kishte ankoruar në ujëra ndërkombëtare pas një problemi me motorin.

Izrael, ndalohet hyrja e anijes libiane me ndihma për Gazën

Shekulli - 14.07.2010

Izraelitët thonë se një anije që ishte nisur për në Gazë e mbështetur nga një grup humanitar nga Libia ka ndryshuar drejtimin për në Egjipt. Anija kishte ankoruar në ujra ndërkombëtare pas një problemi me motorin.

Flota izraelite nis përpjekjet ndalimin e anijes libiane

Top Channel - 14.07.2010

Megjithë thirrjet e Izraelit se nuk do të lejojë anijen libiane të ankorohet në portet e Gazas, një zyrtar i lartë i Libisë deklaroi se anija vazhdon itinerarin e saj për të dërguar ndihmat për palestinezët.

Izraeli ndryshon drejtimin e anijes libiane

Evropaelire - 14.07.2010

Anija e dërguar nga Fondacioni Gadafi për në Gaza ka ndërruar drejtim duke udhëtuar drejt Egjiptit, njoftojnë burimet ushtarake të Izraelit. Anija sipas burimeve libiane kishte ndihma humanitare për popullsinë në Rripin e Gazës.

Gaza, bllokohet në det anija libiane

Top Channel - 14.07.2010

Anija humanitare libiane e nisur për në Gaza është bllokuar në det për shkak të një defekti në motor. Drejtori ekzekutiv i fondacionit Gheddafi që ka përgatitur ngarkesën, tha se anijet ushtarake izraelite kanë rrethuar mjetin lundrues me ...

Izraeli s’lejon hyrjen e anijes libiane në Gaza

Alsat - 14.07.2010

Anija e dërguar nga Fondacioni Gadafi për në Gaza ka ndërruar drejtim duke udhëtuar drejt Egjiptit, njoftojnë burimet ushtarake të Izraelit. Anija, sipas burimeve libiane, kishte ndihma humanitare për popullsinë në Rripin e Gazës.

Turqia edhe më tej insiston në hetim ndërkombëtar për sulmin izraelit mbi karvanin humanitar për Gazë

Idividi - 14.07.2010

Stamboll, 13 korrik 2010 (MIA) - Ministri turk i Punëve të Jashtme Ahmet Davutogllu sot deklaroi se shteti i tij edhe më tej insiston në hetim ndërkombëtar për sulmin izraelit mbi karvanin ndërkombëtar me ndihmë humanitare për Rripin e ...

Anije libiane me ndihma bllokohet jashtë Gazës

24 orë - 14.07.2010

Një anije libiane me ndihma që kishte si destinacion Gazën është ndaluar në ujërat ndërkombëtare afër ...

Izraeli ndryshon drejtimin e anijes libiane

Telegrafi - 14.07.2010

Anija e dërguar nga Fondacioni Gadafi për në Gaza ka ndërruar drejtim duke udhëtuar drejt Egjiptit, njoftojnë burimet ushtarake të Izraelit. Anija sipas burimeve libiane kishte ndihma humanitare për popullsinë në Rripin e Gazës.

Izraeli ndryshon drejtimin e anijes libiane

Botasot - 14.07.2010

Anija e dërguar nga Fondacioni Gadafi për në Gaza ka ndërruar drejtim duke udhëtuar drejt Egjiptit, njoftojnë burimet ushtarake të Izraelit. Anija sipas burimeve libiane kishte ndihma humanitare për popullsinë në Rripin e Gazës.

Anija libiane bllokohet në det

Koha.net - 14.07.2010

Jerusalem, 14 korrik – Disa anije detare izraelite po ndjekin anijen libiane që po bart ndihma për Gazën, në mbrojtje të bllokadës, pas konfuzionit për destinacionin e saj final.

Anije libiane me ndihma bllokohet jashtë Gazës

Botasot - 14.07.2010

Një anije libiane me ndihma që po përpiqej të thyente bllokadën detare të Gazës është ndaluar në ujërat ndërkombëtare. Anija ishte nisur të shtunën nga Greqia dhe thuhet se në bord ka ndihma ushqimore, pajisje mjekësore, 15 aktivistë ...

Anije libiane me ndihma bllokohet jashtë Gazës

Yll Press - 14.07.2010

Një korrespondent i BBC-së në Gazë thotë se anija e ndihmës shoqërohej nga luftanije izraelite që dukej se po e detyronin të shkonteë më në jug.

Anija libiane me ndihma për Gazën përgatitet të ankorojë në port egjiptian

VOA - 14.07.2010

Një anije libiane me ndihma për Gazën hyri në një port në ujrat territoriale të Egjiptit dhe do të ankorojë aty së shpejti. Një zyrtar egjiptian në krye të postit të Mesdheut el-Arish tha sot se anija Amalthea kërkoi leje dhe iu dha për të ...

Gaza, Izraeli ultimatum anijes libiane

Top Channel - 13.07.2010

Forcat e armatosura izraelite kanë bërë të ditur se kanë filluar operacionet për bllokimin e anijes libiane me ndihma për Gazën. “Amalthea” nuk është ndalur ende, ndërkohë që është vendosur një kontakt radio nga pala izraelite për ta ...

Izraeli pengon anijen libiane

Evropaelire - 13.07.2010

Ushtria izraelite raportohet se ka filluar përpjekjet për të penguar anijen libiane me ndihma nga arritja në Gaza. Anija është dërguar nga fondacioni humanitar, Muammer Gadafi, që drejtohet nga djali i udhëheqësit të Libisë.

Izraeli pengon anijen libiane

Albeu.com - 13.07.2010

Ushtria izraelite raportohet se ka filluar përpjekjet për të penguar anijen libiane me ndihma nga arritja në Gaza. Anija është dërguar nga fondacioni humanitar, Muammer Gadafi, që drejtohet nga djali i udhëheqësit të Libisë.

Izraeli pranon gabimet në sulmin ndaj anijes

Koha.net - 13.07.2010

Jerusalem, 13 korrik - Operacioni i komandove izraelitë ndaj anijes me ndihma që do të shkelte bllokadën në Gaza ishte i gabuar për shkak të disa gabimeve.

Ushtria izraelite: Zjarri mbi flotiljen në Gaza, i justifikueshëm

Shekulli - 12.07.2010

Ushtrisa izraelite: Zjarri mbi flotiljen në Gaza, i justifikueshëm Në Izrael, një hetim ushtarak arriti në përfundimin se forcat e armatosura izraelite bënë gabime serioze gjatë përgatitjes dhe kryerjes së sulmit vdekjeprurës ndaj anijes ...

Anija e Libisë vazhdon rrugën për në territoret palestineze

Ina - 12.07.2010

Megjithë paralajmërimet e Izraelit, në drejtim të Rripit të Gazës është nisur një anije e Libisë me ndihma humanitare. Një përfaqësues i Fondacionit të Gadafit, i cili ka organizuar dërgimin e këtyre ndihmave, bëri të ditur se ndihmat mund ...

Komanda ushtarake izraelite ka lejuar gabime serioze gjatë operacionit kundër karvanit humanitar për Gazën

Idividi - 12.07.2010

Tel-Aviv, 12 korrik 2010 (MIA) - Komanda ushtarake izraelite ka lejuar gabime serioze gjatë organizimit dhe zbatimit të operacionit kundër karvanit të anijeve me ndihmë humanitare për Rripin e Gazës më 31 maj, me ç'rast humbën jetën nëntë ...

Izraeli fajëson shërbimet e zbulimit për 31 majin

Evropaelire - 12.07.2010

Një raport i hartuar nga ushtria izraelite lidhur me sulmin ndaj një anije turke më 31 maj dëshmon se gabimet në mbledhjen e informacioneve nga shërbimet e zbulimit çuan në sulmin vdekjeprurës.

Izraeli fajeson sherbimet e zbulimit per sulmin ndaj anijes turke

Albeu.com - 12.07.2010

Një raport i hartuar nga ushtria izraelite lidhur me sulmin ndaj një anije turke më 31 maj dëshmon se gabimet në mbledhjen e informacioneve nga shërbimet e zbulimit çuan në sulmin vdekjeprurës.

Sulmi ndaj anijes, Izraeli pranon gabimin

Top Channel - 12.07.2010

Operacioni i komandove izraelitë ndaj anijes me ndihma që do të shkelte bllokadën në Gaza ishte i gabuar për shkak të disa gabimeve. Kështu thotë një raport ushtarak izraelit, i cili kritikon mbledhjen e informacioneve nga shërbimet e ...

Izraeli fajëson shërbimet e zbulimit për 31 majin

Botasot - 12.07.2010

Një raport i hartuar nga ushtria izraelite lidhur me sulmin ndaj një anije turke më 31 maj dëshmon se gabimet në mbledhjen e informacioneve nga shërbimet e zbulimit çuan në sulmin vdekjeprurës.

Hetimi i ushtrisë izraelite: Zjarri mbi flotiljen në Gaza, i justifikueshëm

VOA - 12.07.2010

Në Izrael, një hetim ushtarak arriti në përfundimin se forcat e armatosura izraelite bënë gabime serioze gjatë përgatitjes dhe kryerjes së sulmit vdekjeprurës ndaj anijes me ndihma drejt Gazës në muajin maj.