TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Qeveria e Maqedonisë propozon stemë të re të Republikës

Gazeta Start - 07.12.2014

Shkup - Qeveria e Maqedonisë ka vendosur të ndryshojë stemën e Republikës dhe në vend të stemës së vjetër që, sipas autoriteteve, kishte elemente nga sistemi komunist, stema e re do të ketë një luan ...

Mehmeti: Stema nuk mund të kaloj pa parimin e Badinterit

Lajm - 07.12.2014

Pas hapjes së debatit publik për propozim stemën e Republikës së Maqedonisë, deputetja nga radhët e BDI-së, Ermira Mehmeti, në profilin e saj në fesjbuk sqaroi se duhet të respektohet parimi i ...

Edhe policët do të vishen me stemën e re prej 'Luani'

Almakos - 07.12.2014

'Sa do që të mundohen, zor se do t'i gjejnë ndonjë të metë' - shkruan Jankullovska Ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska në profilin e saj në Facebook publikoi një ilustrim me ...

BDI E mbështet propozimin për stemën

Zhurnal - 07.12.2014

Bashkimi Demokratik për Integrim pajtohet me zgjidhjen e re për stemën e re shtetërore me luanin e kuq, BDI thuan se luani është edhe simbol shqiptar.

BDI për stemën: Luani është edhe simbol shqiptar

Albeu.com - 07.12.2014

Bashkimi Demokratik për Integrim është pajtuar me stemën e re të shtetit, duke thënë se luani është edhe simbol shqiptar . “ Luani është i pranueshëm që të jetë në qendër të stemës shtetërore.

Stema e re edhe në polici

Portalb - 07.12.2014

Lajme lidhur me temën “BDI turpëroi shqiptarët me luanin e VMRO-së” Jankullovska e ‘publikoi’ pasaportën e re (FOTO) Skandaloze: Stemë e re e Maqedonisë apo logo e VMRO-së?! Qeveria miratoi ...

Bullgarët kundër stemës së re të Maqedonisë

Zhurnal - 07.12.2014

Gazeta bullgare Telegraf, e para u paraqit me reagim për propozimin për stemën e re të Republikës së Maqedonisë. Në ballinën e numrit të sotëm, të kësaj gazete shkruan:” Maqedonia po na vjedh stemën”.

Gazeta bullgare Telegraf: Maqedonia na vodhi stemën

Portalb - 07.12.2014

Lajme lidhur me temën Qytetarët e Maqedonisë janë në mesin e më pak të lumturve në Ballkan Grip në të gjithë Maqedoninë Maqedonia histerike, më shumë se gjysma e banorëve ndjehen të përgjuar nga ...

Bullgarët kundër stemës së re të Maqedonisë

Almakos - 07.12.2014

Gazeta bullgare Telegraf, në një artikull të saj ka shkruar për stemën e re të Maqedonisë të propozuar nga qeveria. Në një artikull në faqen e arë ë gazetës bullgare shkruhet “Maqedonia na vodhi ...

Rrjetet sociale vlojnë nga talljet dhe pakënaqësitë e shqitarëve ndaj stemës së re

Portalb - 07.12.2014

Lajme lidhur me temën Enigmë, si harxhohen paratë e buxhetit? Stema e re edhe në polici “BDI turpëroi shqiptarët me luanin e VMRO-së” Skandaloze: Stemë e re e Maqedonisë apo logo e VMRO-së?! ...

BDI e mbështet propozimin për stemën

Almakos - 07.12.2014

Bashkimi Demokratik për Integrim pajtohet me zgjidhjen e re për stemën e re shtetërore me luanin e kuq, BDI thonë se luani është edhe simbol shqiptar.

Historianët: Luani nuk është simbol etnik i shqiptarëve

Alsat - 07.12.2014

Historianët shqiptarë thonë se shqiptarët si komb nuk janë identifikuar asnjëherë me simbolin e luanit, paçka se haset aty-këtu në simbole dhe stema lokale.

Mediat bullgare: Maqedonia na vodhi stemën

Lajm - 07.12.2014

Gazeta bullgare Telegraf, në një artikull të saj ka shkruar për stemën e re të Maqedonisë të propozuar nga qeveria. Në një artikull në faqen e arë ë gazetës bullgare shkruhet “Maqedonia na vodhi ...

Historianët: Luani nuk është simbol i shqiptarëve

Albeu.com - 07.12.2014

Historianët shqiptarë kanë thënë se shqiptarët etnikë nuk janë identifikuar asnjëherë me simbolin e luanit, pavarësisht se kjo stemë haset aty-këtu në disa lokalitete.

Stema e re, Historianët: Të përfshihet edhe Përkrenarja e Skënderbeut!

Lajm - 07.12.2014

Prof.Dr. Vebi Xhemaili, Reagim kundër Stemës së re aprovuar nga Qeveria e Maqedonisë; “Stema e re ka për qëllim të theksoj dhe tregoj sovranitetin dhe integritetin e shtetit.

BDI: Stema ka elemente shqiptare

Lajm - 07.12.2014

Bashkimi Demokratik për Integrim pajtohet me zgjidhjen e re për stemën e re shtetërore me luanin e kuq, BDI thuan se luani është edhe simbol shqiptar.

Mediat bullgare: "Maqedonia na vodhi stemën"

Ina - 07.12.2014

Në ballinën e numrit të sotëm të kësaj gazete bullgare shkruan “Maqedonia na vodhi stemën”. Gazeta bullgare “Telegrafi” u lajmërua me reagim ndaj propozimit për stemën e re shtetërore të Republikës ...

Reagojnë bullgarët: Maqedonia na vjedh stemën

Alsat - 07.12.2014

Ishte mëse e pritshme që propozimi për stemën e re shtetërore në Maqedoni, të ngjallte më shumë reagime në Bullgarinë fqinje, e cila e përdor simbolin e njëjtë të luanit, si stemën e shtetit.

Analistët: Stema, tentim defokusimi

Alsat - 07.12.2014

Dalja e përnjëhershme e stemës së re të Maqedonisë ka një qëllim të vetëm, shpërqendrimin e opinionit publik nga problemet reale në arsim, ekonomi, shëndetësi e të tjera.

Historianët: Luani nuk është simbol etnik i shqiptarëve

Almakos - 07.12.2014

Bashkimi Demokratik për Integrim pajtohet me zgjidhjen e re për stemën e re shtetërore me luanin e kuq, BDI thuan se luani është edhe simbol shqiptar.

Stema e re, Historianët: Të përfshihet edhe Përkrenarja e Skënderbeut!

Almakos - 07.12.2014

Prof.Dr. Vebi Xhemaili, Reagim kundër Stemës së re aprovuar nga Qeveria e Maqedonisë; “Stema e re ka për qëllim të theksoj dhe tregoj sovranitetin dhe integritetin e shtetit.

Reagime: Luani nuk ka qenë asnjëherë simbol i të gjithë shqiptarëve

Portalb - 07.12.2014

Lajme lidhur me temën Rrjetet sociale vlojnë nga talljet dhe pakënaqësitë e shqitarëve ndaj stemës së re Stema e re edhe në polici “BDI turpëroi shqiptarët me luanin e VMRO-së” Skandaloze: Stemë e re ...

Luani i VMRO- DPMNE-së befason edhe disa zyrtarë të BDI-së

Almakos - 07.12.2014

Historiani dhe ish sekretari shtetëror në Ministrinë e Kulturës, kuadër i BDI-së, Muzafer Bislimi, është prononcuar kundër propozim stemës së re, për të cilën tani më pritet vetëm se të kaloj në ...

Luani i VMRO- DPMNE-së befason edhe disa zyrtarë të BDI-së

Lajm - 07.12.2014

Historiani dhe ish sekretari shtetëror në Ministrinë e Kulturës, kuadër i BDI-së, Muzafer Bislimi, është prononcuar kundër propozim stemës së re, për të cilën tani më pritet vetëm se të kaloj në ...

RDK: Stema e re e Maqedonisë kapitullimi final i BDI-së në qeverinë e Gruevskit

Almakos - 07.12.2014

Stema e re e Maqedonisë kapitullimi final i BDI-së në qeverinë e Gruevskit Rilindja Demokratike Kombëtare shpreh keqardhje të thellë për miratimin e stemës së re të shtetit nga ana e qeverisë ...

"Stema e re e Maqedonisë kapitullimi final i BDI-së në qeverinë e Gruevskit "

Lajm - 07.12.2014

Rilindja Demokratike Kombëtare shpreh keqardhje të thellë për miratimin e stemës së re të shtetit nga ana e qeverisë Vmro-Bdi . Me këtë vendim të qeverisë përgjithmonë varroset Maqedonia si shtet ...

BDI: Stema e re lidhet edhe me Kalanë e Shkupit

Yll Press - 07.12.2014

“Luani është i pranueshëm që të jetë në qendër të stemës shtetërore. E para, pasi që si heraldikë është i përfaqësues në stemat e shumë familjeve të vjetra shqiptare, pra, luani gjendet edhe në ...

Maqedonia ndryshon stemën e shtetit me votat e shqiptarëve

Ora news - 07.12.2014

Shkup- Qeveria në Maqedoni ka votuar ndryshimin e stemës së shtetit duke marrë edhe votat e BDI së Ali Ahmetit. Simboli kryesor i stemës së re është një luan i kuq i ngritur në këmbë, në një sfond të ...

Telegraf: Luani simbol bullgar

Yll Press - 07.12.2014

Theksohet se luani është simbol i pa dyshimtë i maqedonasve, shqiptarëve dhe popujve të tjerë në Maqedoni. Propozimi i Qeverisë së Maqedonisë për ndryshimin e stemës shtetërore, ka shkaktuar reagim ...

Edhe policia e Maqedonise me steme te Re

Shkupi24 - 07.12.2014

Ministrja e Puneve të Brendshme te Maqedonise Gordana Jankullovska në profilin e saj në Facebook publikoi një shembull te perpunuar me fotoshop si mund të duken pasaportat e reja me stemën e re ...

Maqedonia angazhohet për stemë të re

InfoGlobi - 07.12.2014

Qeveria e Maqedonisë ka vendosur të ndryshojë stemën e Republikës dhe në vend të stemës së vjetër që, sipas autoriteteve, kishte elemente nga sistemi komunist, stema e re do të ketë një luan me ...

BDI e mbështet propozimin për stemën

Tetova Sot - 07.12.2014

Bashkimi Demokratik për Integrim pajtohet me zgjidhjen e re për stemën e re shtetërore me luanin e kuq, BDI thuan se luani është edhe simbol shqiptar.

BDI: Stema e re lidhet edhe me Kalanë e Shkupit

Shkupi24 - 07.12.2014

Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) pajtohet me zgjidhjen e re për stemën e re me luanin e kuq. Nga partia e Ali Ahmetit, madje ede një herë përsërisin se luani është edhe simbol shqiptar.

Qytetarët: Stema me luan, nënçmim për shqiptarët

Shkupi24 - 07.12.2014

Qytetarët shqiptarë e konsiderojnë përçmim dhe talljen më të ulët ndonjëherë, stemën e re të Maqedonisë. Ata thonë se autoriteteve shqiptare në qeveri, iu është hedhur hi syve, pasi në stemë nuk ka ...

Bullgarët: “Maqedonia po na vjedh stemën”

Tetova Sot - 07.12.2014

Gazeta bullgare Telegraf, e para u paraqit me reagim për propozimin për stemën e re të Republikës së Maqedonisë. Në ballinën e numrit të sotëm, të kësaj gazete shkruan:” Maqedonia po na vjedh stemën”.

Gazeta bullgare Telegraf: Maqedonia na vodhi stemën

Ilirida - 07.12.2014

Gazeta bullgare Telegraf, në një artikull të saj ka shkruar për stemën e re të Maqedonisë të propozuar nga qeveria. Në një artikull në faqen e arë ë gazetës bullgare shkruhet “Maqedonia na vodhi ...

Stema e re, Historianët: Të përfshihet edhe Përkrenarja e Skënderbeut!

Tetova Sot - 07.12.2014

Prof.Dr. Vebi Xhemaili, Reagim kundër Stemës së re aprovuar nga Qeveria e Maqedonisë; “Stema e re ka për qëllim të theksoj dhe tregoj sovranitetin dhe integritetin e shtetit.

Reagojnë bullgarët: Maqedonia na vjedh stemën

Shkupi24 - 07.12.2014

Ishte mëse e pritshme që propozimi për stemën e re shtetërore në Maqedoni, të ngjallte më shumë reagime në Bullgarinë fqinje, e cila e përdor simbolin e njëjtë të luanit, si stemën e shtetit.

Luani i VMRO- DPMNE-së befason edhe disa zyrtarë të BDI-së

Tetova Sot - 07.12.2014

Historiani dhe ish sekretari shtetëror në Ministrinë e Kulturës, kuadër i BDI-së, Muzafer Bislimi, është prononcuar kundër propozim stemës së re, për të cilën tani më pritet vetëm se të kaloj në ...

“Stema e re e Maqedonisë kapitullimi final i BDI-së në qeverinë e Gruevskit “

Tetova Sot - 07.12.2014

Rilindja Demokratike Kombëtare shpreh keqardhje të thellë për miratimin e stemës së re të shtetit nga ana e qeverisë Vmro-Bdi . Me këtë vendim të qeverisë përgjithmonë varroset Maqedonia si shtet ...

Mehmeti: Stema nuk mund të kaloj pa parimin e Badinterit

Republika - 07.12.2014

Pas hapjes së debatit publik për propozim stemën e Republikës së Maqedonisë, deputetja nga radhët e BDI-së, Ermira Mehmeti, në profilin e saj në fesjbuk sqaroi se duhet të respektohet parimi i ...

Adnan Jashari i BDI-së: Stema ka elemente shqiptare

Republika - 07.12.2014

Ministri i drejtësisë Adnan Jashari në një prononcim thotë se Maqedonia është ndër shtetet e fundit ish socialiste qe në stemën e vet ka elemente te proveniencës ideologjike të ish- sistemit dhe ...

FOTO: Edhe uniformat policore me stemën e re

Shprehja - 07.12.2014

Ministrja e Punëve të Brendshme (MPB), Gordana Jankullovska, në profilin e saj zyrtarë në rrjetin social Facebook, ka paralajmëruar se edhe uniformat policore do të jenë me stemën e re “Sa do që të ...

Gazeta bullgare: Maqedonia po na vjedh stremën!

Republika - 07.12.2014

Gazeta bullgare “Telegraf” ka dalur me një titull ku reagon ashpër për vendimin e fundit të Qeverisë të Maqedonisë për ndërrimin e stemës. -Maqedonia po na vjedh stemën, shkruan në titullin e gazetës ...

Luani i VMRO- DPMNE-së befason edhe disa zyrtarë të BDI-së

Shprehja - 07.12.2014

Historiani dhe ish sekretari shtetëror në Ministrinë e Kulturës, kuadër i BDI-së, Muzafer Bislimi, në një deklaratë për portalin shenja është prononcuar kundër propozim stemës së re, për të cilën ...

Qeveria e Maqedonisë miraton stemën e re

Ina - 06.12.2014

Qeveria e Maqedonisë mbrëmë ka miratuar projekt¬ligjin për stemë të re shtetërore. Ky projekt ligj është miratuar edhe nga ministrat shqiptarë, ndërsa në vendimin e qeverisë thuhet se propozimi apo ...

Qeveria e Maqedonisë miraton stemën e re

Albtime - 06.12.2014

Qeveria e Republikës së Maqedonisë sonte në seancë e miratoi projektligjin për stemë të re shtetërore. Stema e re shtetërore për të cilën do të pasojë debat publik, siç thonë nga Qeveria do të bëjë ...

Stema e re në debat publik, ja çfarë simbolizon luani dhe kalaja

Zhurnal - 06.12.2014

Drafti i ligjit për stemën e re që u miratua nga Qeveria do të hidhet për debat publik. Stema e propozua është bazë e praruar me luan dhe mburojë kalanë.

Stema e re rezulton thuajse identike me stemat e dikurshme shqiptare (foto)

Zhurnal - 06.12.2014

Stema e re e Maqedonisë duket se ngjan të jetë më shumë shqiptare sesa maqedonase, siç edhe mund të mendojë dikush. Familje të njohura shqiptare, por edhe qytetet si Tirana, Vlora, Durrësi..

Qeveria: Stema e tanishme i ngjan stemës së Bashkimit Sovjetik

Zhurnal - 06.12.2014

Stema aktuale që ka Maqedonia është e dizajnuar sipas stemës së Bashkimit Sovjetik. Kjo ka qenë një nga arsyet që ka shtyrë Qeverinë të propozojë stemën e re.

Stema e re e Maqedonisë kopje e stemave shqiptare (FOTO LAJM)

Albeu.com - 06.12.2014

Stema e re e Republikës së Maqedonisë duket se është më shumë shqiptare sesa maqedonase. Familje të njohura shqiptare , por edhe qytetet si Tirana, Vlora, Durrësi kanë patur dhe kanë luanin dhe ...

Skandaloze: Stemë e re e Maqedonisë apo logo e VMRO-së?!

Portalb - 06.12.2014

Lajme lidhur me temën Qeveria miratoi projekt-ligj për stemë të re shtetërore Hipokrizia e drunjve të Qeverisë LSDM: Të anulohen dënimet e mëdha për çertifikatat për efikasitet energjetik Najçevska: ...

Jankullovska e ‘publikoi’ pasaportën e re (FOTO)

Portalb - 06.12.2014

Lajme lidhur me temën Nisin aplikimet për pasaportat e korrigjuara për fëmijët shqiptarë të lindur në Greqi Jankullovska: Nëse ka opozita dëshmi, le t’i dorëzojë ato Rilkovski: Rasti me pasaportat e ...

“BDI turpëroi shqiptarët me luanin e VMRO-së”

Portalb - 06.12.2014

Lajme lidhur me temën Skandaloze: Stemë e re e Maqedonisë apo logo e VMRO-së?! Qeveria miratoi projekt-ligj për stemë të re shtetërore E motra: Sinadinovski nuk është shqiptar, por mashtrues ordiner ...

Si do të duket pasaporta me stemën e re

Zhurnal - 06.12.2014

Ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankullovska ka publikuar në profilin e saj në Facebook një foto sesi do të duket pasaporta e ardhshme. Pasaporta e re do të jetë me stemën e re, e cila ...

Gordana Jankullovska e ‘publikoi’ pasaportën e re (FOTO)

Almakos - 06.12.2014

Ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska në profilin e saj në Facebook publikoi një ilustrim me fotoshop si mund të duken pasaportat e ri me stemën e re shtetërore.

Stema e re, LSDM: Qeveria po defokuson vëmendjen

Zhurnal - 06.12.2014

Për Lidhjen Social-Demokrate të Maqedonisë propozimi për stemën e re të shtetit është tentim për të shmangur vëmendjen nga problemet reale që kanë qytetarët.

UÇK-ja në vitin 2001 lufoti edhe kundër 'Luanëve' (FOTO KRAHASIME)

Almakos - 06.12.2014

Përse ishte kundër 'Luanëve' përfaqësuesi i UÇK-së, Ali Ahmeti kur ata bartnin stemë shqiptare? Qeveria e Maqedonisë në seancën e djeshme ka miratuar vendimin për stemën e re të Maqedonisë.

Adnan Jashari i BDI-së: Stema ka elemente shqiptare

Almakos - 06.12.2014

Ministri i drejtësisë Adnan Jashari në një prononcim për Portalb thotë se Maqedonia është ndër shtetet e fundit ish socialiste qe në stemën e vet ka elemente te proveniencës ideologjike të ish- ...

Stema me luan, Jashari: Ka edhe elemente shqiptare

Alsat - 06.12.2014

Qeveria e Maqedonisë ka votuar mbrëmë njëzëri propozimin për stemën e re shtetërore, që duhet ta zëvendësoje stemën socialiste e cila është aktualisht në fuqi.

PDSH-ja gojë mbyllur për stemën e votuar nga VMRO-BDI

Almakos - 06.12.2014

Stema e re e Maqedonisë e cila është propozuar nga Qeveria e Maqedonisë nuk përmban aspak elemente unifikuese për qytetarët e këtij shtet. Stema e re e propozuar shtetërore përmban një luan të ...

Qytetarët: Stema me luan, tallje dhe nënçmim për shqiptarët

Alsat - 06.12.2014

Qytetarët shqiptarë e konsiderojnë përçmim dhe talljen më të ulët ndonjëherë, stemën e re të Maqedonisë. Ata thonë se autoriteteve shqiptare në qeveri, iu është hedhur hi syve, pasi në stemë nuk ka ...

LSDM: Stema për të fshehur krizën

Alsat - 06.12.2014

Gjithmonë kur VMRO DPMNE-ja dhe BDI-ja e humbin kontrollin, sajojnë probleme të reja. Kjo është fjalia e parë e njoftimit të LSDM-së, si reagim ndaj propozimit të Qeverisë për stemën e re të ...

"Stema e Maqedonisë tallje dhe nënçmim për shqiptarët"

Albeu.com - 06.12.2014

Qytetarët shqiptarë e konsiderojnë përçmim dhe talljen më të ulët ndonjëherë, stemën e re të Maqedonisë. Ata thonë se autoriteteve shqiptare në qeveri, iu është hedhur hi syve, pasi në stemë nuk ka ...

Stema e re nxit debate politike në Maqedoni

Ina - 06.12.2014

Në Maqedoni po vazhdojnë debatet pas publikimit të stemës së re të vendit, e cila kaloi si projekt në Qeveri me miratimin edhe të ministrave shqiptarë.

"Stema duhet të përmbajë edhe elemente shqiptare"

Lajm - 06.12.2014

Qytetarët shqiptarë e konsiderojnë përçmim dhe talljen më të ulët ndonjëherë, stemën e re të Maqedonisë. Ata thonë se autoriteteve shqiptare në qeveri, iu është hedhur hi syve, pasi në stemë nuk ka ...

LSDM: Me stemën e re qeveria po tenton t'i shmanget problemeve reale

Lajm - 06.12.2014

Për Lidhjen Social-Demokrate të Maqedonisë propozimi për stemën e re të shtetit është tentim për të shmangur vëmendjen nga problemet reale që kanë qytetarët.

Stema me luan, ministri Jashari: Ka edhe elemente shqiptare

Shqipmedia - 06.12.2014

Qeveria e Maqedonisë ka votuar mbrëmë njëzëri propozimin për stemën e re shtetërore, që duhet ta zëvendësoje stemën socialiste e cila është aktualisht në fuqi.

Qytetarët: Stema me luan, tallje dhe nënçmim për shqiptarët – VIDEO

Shqipmedia - 06.12.2014

Qytetarët shqiptarë e konsiderojnë përçmim dhe talljen më të ulët ndonjëherë, stemën e re të Maqedonisë. Ata thonë se autoriteteve shqiptare në qeveri, iu është hedhur hi syve, pasi në stemë nuk ka ...

Historianët shqiptare reagime dhe komente për stemën e re

Ina - 06.12.2014

Historianët shqiptarë menjëherë kanë komentuar stemën e re të propozuar dhe të miratuar nga Qeveria e Maqedonisë. Edhe në mesin e historianëve ka komente të ndryshme lidhur me këtë propozim, që ...

Stema, reagon edhe PDSH-ja

Shqipmedia - 06.12.2014

Tetovë – Edhe Partia Demokratike Shqiptare ka reaguar në lidhje me Stemën e re të Maqedonisë. Në një pronocim për portalin Shqipmedia një zyrtar i lartë i kësaj partië ka folur lidhur me rastin.

Stema e re në pasaportë

Lajm - 06.12.2014

Ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankullovska ka publikuar në profilin e saj në Facebook një foto sesi do të duket pasaporta e ardhshme. Pasaporta e re do të jetë me stemën e re, e cila ...

Vjen reagimi i PDSH-së: Stema një simbol partiak dhe tërësisht njëetnik

Almakos - 06.12.2014

“A ja vlejti? Kjo pyetje është për ata 153.000 votues të BDI-së, apo më saktë ata shqiptarët në këtë numër. A ja vlejti t'i jepet vota BDI-së që për çdo ditë të poshtëron, të nënçmon, të bën të ...

LSDM: Stema tentim për defokusim nga problemet reale

Almakos - 06.12.2014

LSDM-ja opozitare reagon lidhur me propozimin për stemën e re të Maqedomnisë, duke e vlerësuar hapjen e kësaj teme si tentim për të shmangur vëmendjen nga problemet reale që kanë qytetarët....

Gjorgjiev: stema e re, nuk d.m.th harxhime shtesë për qytetarët

Zhurnal - 06.12.2014

r- Draft ligji për stemën e re të Republikës së Maqedonisë, të cilën qeveria e miratoi dje, nuk parasheh që qytetarët menjëherë të nxjerrin dokumentet personale që do t`a përmbanin zgjidhjen e re të ...

Plas gallata në Facebook: Leshi i luanit - elementi shqiptarë n'stemë!

Almakos - 06.12.2014

Qeveria e Maqedonisë në seancën e djeshme ka miratuar vendimin për stemën e re të Maqedonisë. Vendimi është miratuar unanimisht, që nënkupton se pro vendimit kanë votuar edhe ministrat shqiptarë të ...

Stema, reagon edhe PDSH-ja

Lajm - 06.12.2014

Edhe Partia Demokratike Shqiptare ka reaguar në lidhje me Stemën e re të Maqedonisë. Në një pronocim për portalin Shqipmedia një zyrtar i lartë i kësaj partië ka folur lidhur me rastin.

Adnan Jashari: Stema ka elemente shqiptare

Albeu.com - 06.12.2014

Ministri i drejtësisë Adnan Jashari në një prononcim thotë se Maqedonia është ndër shtetet e fundit ish socialiste qe në stemën e vet ka elemente te proveniencës ideologjike të ish- sistemit dhe ...

Adnan Jashari i BDI-së: Stema ka elemente shqiptare

Lajm - 06.12.2014

Ministri i drejtësisë Adnan Jashari në një prononcim thotë se Maqedonia është ndër shtetet e fundit ish socialiste qe në stemën e vet ka elemente te proveniencës ideologjike të ish- sistemit dhe ...

Mehmeti: stema nuk mund të kaloj pa parimin e Badinterit

Zhurnal - 06.12.2014

Pas hapjes së debatit publik për propozim stemën e Republikës së Maqedonisë, deputetja nga radhët e BDI-së, Ermira Mehmeti, në profilin e saj në fesjbuk sqaroi se duhet të respektohet parimi i ...

Mulita: Stema e re përmban edhe elemente shqiptare

Zhurnal - 06.12.2014

Në debatin publik mbi stemën e re të Republikës së Maqedonisë u përfshi edhe pedagogu nga Shqipëria Reis Mulita. “Stema e Republikës së Maqedonisë duket se nuk ka qenë aspak e rastësishme.

Për stemën e re, nuk duhet ndryshuar kushtetuta

Zhurnal - 06.12.2014

Për ndryshimin e stemës shtetërore nuk është e nevojshme ndryshimi i Kushtetutës, por dy të tretat dhe shumica e Badinterit. Nga Qeveria thuan se me stemën e re shtetërore, do të arrihet unitet më i ...

Stema e re, shqiptarët kërkojnë përfshirje (VIDEO)

Almakos - 06.12.2014

Qeveria e Maqedonisë ka miratuar projektligjin për stemën e re shtetërore. Simboli i ri do të përmbajë një luan me ngjyrë të kuqe në mburojë të artë dhe një kurorë në formë kështjelle në pjesën e ...

Stema e re rezulton thuajse identike me stemat e dikurshme shqiptare

Yll Press - 06.12.2014

Madje, stema e dikurshme e qytetit të Durrësit është pothuajse identike me stemën e re që propozon Qeveria, me dallimin e vetëm se kështjella qëndron në mes dhe jo sipër, mbi luanin.

Asani: Luani nuk ka qenë simbol i sllavëve, ai është bart te shqiptarët

Yll Press - 06.12.2014

Historiani shqiptar Skënder Asani ka komentuar për Aktuale.mk., propozimin e fundit të Qeverisë për stemën e re. Ai mendon se duhet të zhvillohet një debat më i gjerë në aspektin shkencor rreth ...

Stema e re nuk nënkupton shpenzime për qytetarët

Yll Press - 06.12.2014

Ai theksoi se qytetarët nuk do të kenë si detyrë që menjëherë të ndryshojnë dokumentat e tyre personale. Në pajtim me projekt ligjin letërnjoftimet dhe pasaportat aktuale që ata i kanë momentalisht ...

Stema e re, veprim i duhur për Maqedoninë (VIDEO)

Yll Press - 06.12.2014

“Edhe disa institucione vendore në Shipëri i kanë përdorur, duke u rrekur që të nxjerrin në pah elementët më pozitiv për një Republikë, si dhe të transmetojnë fuqi tek banorët e saj…”, ka thënë ...

Maqedoni, qeveria propozon stemë të re të Republikës

VOA - 06.12.2014

Qeveria e Maqedonisë ka vendosur të ndryshojë stemën e Republikës dhe në vend të stemës së vjetër që, sipas autoriteteve, kishte elemente nga sistemi komunist, stema e re do të ketë një luan me ...

Mehmeti: Stema nuk mund të kaloj pa parimin e Badinterit

Yll Press - 06.12.2014

Pas hapjes së debatit publik për propozim stemën e Republikës së Maqedonisë, deputetja nga radhët e BDI-së, Ermira Mehmeti, në profilin e saj në fesjbuk sqaroi se duhet të respektohet parimi i ...

Jashari: Stema përmban edhe elementin shqiptar

Yll Press - 06.12.2014

Duke u kujdesur për atë që bashkon dhe duke patur parasysh elementet e heraldikës së stemave edhe evropiane, propozimi i qeverisë së Maqedonisë për Stemën e re paraqet luanin e kuq ne një sfond të ...

Qeveria miratoi vendimin për stemën e re të RM-së. Vendimi u mbështet edhe nga ministrat shqiptarë

Tetova Sot - 06.12.2014

Qeveria e Republikës së Maqedonisë në seancën e sontme ka miratuar vendimin për stemën e re të RM-së. Vendimi është miratuar unanimisht, që nënkupton se pro vendimit kanë votuar edhe ministrat ...

Stema e re rezulton thuajse identike me stemat e dikurshme shqiptare (FOTO)

Shkupi24 - 06.12.2014

Stema e re e Maqedonisë duket se ngjan të jetë më shumë shqiptare sesa maqedonase, siç edhe mund të mendojë dikush. Familje të njohura shqiptare, por edhe qytetet si Tirana, Vlora, Durrësi…kanë ...

Qeveria: Stema e tanishme i ngjan stemës së Bashkimit Sovjetik

Tetova Sot - 06.12.2014

Stema aktuale që ka Maqedonia është e dizajnuar sipas stemës së Bashkimit Sovjetik. Kjo ka qenë një nga arsyet që ka shtyrë Qeverinë të propozojë stemën e re.

Skandaloze: Stemë e re e Maqedonisë apo logo e VMRO-së?!

Ilirida - 06.12.2014

Stema e re e Maqedonisë e cila është propozuar nga Qeveria e Maqedonisë nuk përmban aspak elemente unifikuese për qytetarët e këtij shtet. Stema e re e propozuar shtetërore përmban një luan të ...

Vendimi per stemen u mbështet edhe nga ministrat shqiptarë

Shkupi24 - 06.12.2014

Qeveria e Republikës së Maqedonisë në seancën e sontme ka miratuar vendimin për stemën e re të RM-së. Vendimi është miratuar unanimisht, që nënkupton se pro vendimit kanë votuar edhe ministrat ...

Stema e re, ja çfarë simbolizon luani dhe kalaja

Shkupi24 - 06.12.2014

Drafti i ligjit për stemën e re që u miratua nga Qeveria do të hidhet për debat publik. Stema e propozua është bazë e praruar me luan dhe mburojë kalanë.

Gordana Jankullovska e ‘publikoi’ pasaportën e re (FOTO)

Shkupi24 - 06.12.2014

Ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska në profilin e saj në Facebook publikoi një ilustrim me fotoshop si mund të duken pasaportat e ri me stemën e re shtetërore.

Gordana Jankullovska e ‘publikoi’ pasaportën e re (FOTO)

Tetova Sot - 06.12.2014

Ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska në profilin e saj në Facebook publikoi një ilustrim me fotoshop si mund të duken pasaportat e ri me stemën e re shtetërore.

Qytetarët: Stema me luan, tallje dhe nënçmim për shqiptarët

Tetova Sot - 06.12.2014

Qytetarët shqiptarë e konsiderojnë përçmim dhe talljen më të ulët ndonjëherë, stemën e re të Maqedonisë. Ata thonë se autoriteteve shqiptare në qeveri, iu është hedhur hi syve, pasi në stemë nuk ka ...

Adnan Jashari: Stema ka elemente shqiptare

Tetova Sot - 06.12.2014

Ministri i drejtësisë Adnan Jashari në një prononcim thotë se Maqedonia është ndër shtetet e fundit ish socialiste qe në stemën e vet ka elemente te proveniencës ideologjike të ish- sistemit dhe ...

Stema e re nxit debate politike në Maqedoni. Shqiptarët mbrojnë modelin me luanin e kuq

Respublica - 06.12.2014

Në Maqedoni po vazhdojnë debatet pas publikimit të stemës së re të vendit, e cila kaloi si projekt në Qeveri me miratimin edhe të ministrave shqiptarë.

Reagimi i PDSH-së: Stema një simbol partiak dhe tërësisht njëetnik

Shkupi24 - 06.12.2014

“A ja vlejti? Kjo pyetje është për ata 153.000 votues të BDI-së, apo më saktë ata shqiptarët në këtë numër. A ja vlejti t’i jepet vota BDI-së që për çdo ditë të poshtëron, të nënçmon, të bën të ...

Stema e re, LSDM: Qeveria po defokuson vëmendjen

Shkupi24 - 06.12.2014

Për Lidhjen Social-Demokrate të Maqedonisë propozimi për stemën e re të shtetit është tentim për të shmangur vëmendjen nga problemet reale që kanë qytetarët.

Historianët shqiptarë: sipër luanit të vëndohet përkrenarja Skenderbeut

Shkupi24 - 06.12.2014

Edhe në mesin e historianëve ka komente të ndryshme lidhur me këtë propozim, që thuhet se përmban edhe ndonjë element shqiptarë dhe se nuk përbën vetëm elemente sllavomaqedonase. Historiani prof.dr.

Deputetët shqiptar para momentit historik, nga votat e tyre varet ‘Luani i VMRO-së’

Shkupi24 - 06.12.2014

Në mbledhjen e djeshme të Qeverisë së Maqedonisë, unanimisht është miratuar propozimi për ndryshimin e stemës së shtetit. Tani mbetet që të kalojë procedura në Kuvend dhe Republika e Maqedonisë për ...

Mulita nga Shqipëria: Stema e re, veprim i duhur (VIDEO)

Tetova Sot - 06.12.2014

Në debatin mbi stemën e re, përveç atyre vendorë, janë përfshirë ...

Stema e re e Maqedonisë, u votua edhe nga ministrat shqiptarë

Shprehja - 06.12.2014

Qeveria e Republikës së Maqedonisë në seancën e sontme ka miratuar vendimin për stemën e re të RM-së. Vendimi është miratuar unanimisht, që nënkupton se pro vendimit kanë votuar edhe ministrat ...

Stema e re në debat publik, ja çfarë simbolizon luani dhe kalaja

Republika - 06.12.2014

Drafti i ligjit për stemën e re që u miratua nga Qeveria do të hidhet për debat publik. Stema e propozua është bazë e praruar me luan dhe mburojë kalanë.

Qeveria: Stema e tanishme i ngjan stemës së Bashkimit Sovjetik

Republika - 06.12.2014

Stema aktuale që ka Maqedonia është e dizajnuar sipas stemës së Bashkimit Sovjetik. Kjo ka qenë një nga arsyet që ka shtyrë Qeverinë të propozojë stemën e re.

Si do të duket pasaporta me stemën e re

Republika - 06.12.2014

Ministrja e Punëve të Brendshme Gordana Jankullovska ka publikuar në profilin e saj në Facebook një foto sesi do të duket pasaporta e ardhshme. Pasaporta e re do të jetë me stemën e re, e cila ...

Stema, reagon edhe PDSH-ja

Republika - 06.12.2014

Edhe Partia Demokratike Shqiptare ka reaguar në lidhje me Stemën e re të Maqedonisë. Në një pronocim për portalin Shqipmedia një zyrtar i lartë i kësaj partië ka folur lidhur me rastin.

Maqedonia me stemë të re

Zhurnal - 05.12.2014

Qeveria e Republikës së Maqedonisë e miratoi projekt ligjin për stemën e re. Stema e re e cila do të debatohet në publik, ashtu si thuan nga Qeveria do të arrijë bashkim më të madh të qytetarëve për ...

Qeveria miratoi projekt-ligj për stemë të re shtetërore

Portalb - 05.12.2014

Lajme lidhur me temën Hipokrizia e drunjve të Qeverisë LSDM: Të anulohen dënimet e mëdha për çertifikatat për efikasitet energjetik Najçevska: Pa qeveri teknike nuk ka shtet, por banda mafioze ...

Maqedonia me stemë të re

Almakos - 05.12.2014

Qeveria e Republikës së Maqedonisë e miratoi projekt ligjin për stemën e re. Stema e re e cila do të debatohet në publik, ashtu si thuan nga Qeveria do të arrijë bashkim më të madh të qytetarëve për ...

Qeveria miratoi vendimin për stemën e re të RM-së, vendimi u mbështet edhe nga BDI?

Almakos - 05.12.2014

Edhe ministrat shqiptarë të BDI-së... Qeveria e Republikës së Maqedonisë në seancën e sontme ka miratuar vendimin për stemën e re të RM-së. Vendimi është miratuar unanimisht,që nënkupton se pro ...

Ku e gjen veten BDI-ja në stemën e votuar, që ngjan si luani i VMRO-së? (FOTO)

Almakos - 05.12.2014

Detaje të reja se çfarë përmban stema e propozuar, që u votua edhe nga BDI-ja... Qeveria e Republikës së Maqedonisë në seancën e sontme ka miratuar vendimin për stemën e re të Maqedonisë.

Stema e re e RM-së?!

Lajm - 05.12.2014

Qeveria e Republikës së Maqedonisë në seancën e sontme ka miratuar vendimin për stemën e re të RM-së. Vendimi është miratuar unanimisht, që nënkupton se pro vendimit kanë votuar edhe ministrat ...

Qeveria miratoi projekt-ligj për stemë të re shtetërore

Yll Press - 05.12.2014

Arsyet të cilat janë elaboruar në propozim, janë kthimi drejt simboleve historike. Maqedonia dhe Bjellorusia janë vendet e vetme në Evropë të cilat akoma përdorin emblema të inspiruara nga heraldika ...

Stema e re e Maqedonise

Shkupi24 - 05.12.2014

Qeveria e Republikës së Maqedonisë e miratoi projekt ligjin për stemën e re. Stema e re e cila do të debatohet në publik, ashtu si thuan nga Qeveria do të arrijë bashkim më të madh të qytetarëve për ...

Ministrat shqiptarë përkrahin vendimin për stemën e re të RM-së

Ilirida - 05.12.2014

Kjo është stema e re e RM-së? Qeveria e Republikës së Maqedonisë në seancën e sontme ka miratuar vendimin për stemën e re të RM-së. Vendimi është miratuar unanimisht, që nënkupton se pro vendimit ...

Jankullovska: nëse i ka, opozita le t`i dorëzoj dëshmitë për pasaportat

Zhurnal - 03.12.2014

Ministrja e punëve të brendshme, Gordana Jankullovska, sot dërgoi një apel në adresë të opozitës, që nëse i posedon dëshmitë për falsifikimin e pasaportave, t`i dërgojnë tek MPB, ku kjo e fundit të ...

Jankullovska: Nëse ka opozita dëshmi, le t’i dorëzojë ato

Portalb - 03.12.2014

Lajme lidhur me temën Jankullovska: Përfaqësimi i drejtë në polici do të respektohet Jankullovka: Nuk ka pasur asnjë lajmërim për keqpërdorimin e dokumenteve personale Regulla të reja për mbajtjen e ...

Jankullovska: Nëse i ka, opozita le t’i dorëzoj dëshmitë për pasaportat

Ilirida - 03.12.2014

Shkup, 03 dhjetor - Ministrja e punëve të brendshme, Gordana Jankullovska, sot dërgoi një apel në adresë të opozitës, që nëse i posedon dëshmitë për falsifikimin e pasaportave, t`i dërgojnë tek MPB, ...