TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Dorëheqje të shumta në Bashkinë e Tiranës

Gazeta Start - 17.07.2011

Tiranë – Me zyrtarizimin e Lulzim Bashës së kryetar të ri të Bashkisë së Tiranës, të “vjetrit” në këtë institucion po marrin plaçkat dhe po ikin.

“Haaretz”: Izraeli mund t’i kërkojë falje Turqisë

Gazeta Start - 17.07.2011

Institucioni i mbrojtjes po shfaq mbështetje të rritje për zgjidhjen e krizës mes Izraelit dhe Turqisë, të shkaktuar nga incidenti me anijen “Mavi Marmara”, qoftë edhe nëse Tel Avivi duhet t’i kërkojë falje Ankarasë.

Borxhi grek në “teh të thikës”

Gazeta Start - 17.07.2011

Nju Jork – Fondi Monetar Ndërkombëtar theksoi se borxhet vigane greke janë të qëndrueshme por në “teh të thikës”. Një paketë shpëtimi prej plot 110 miliardë eurosh po i jepet gradualisht shtetit helen porse akoma investitorët i druhen ...

Në fillim të javës miratohet qeveria e re e Maqedonisë

Gazeta Start - 17.07.2011

Shkup – Në fillim të javës së ardhshme pritet të miratohet kabiniteti i ri qeveritar në Maqedoni. Burime pranë Parlamentit bën me dije për INA se kabineti i ri do të votohet sa më shpejt, që nga fillimi i javës së ardhshme, me qëllim të ...

Durrës, vijnë mijëra emigrantë

Gazeta Start - 17.07.2011

Durrës – Fundjava ka sjellë mijëra shqiptarë nga Italia në drejtim të portit të Durrësit. Gjashtë tragete janë ankoruar mëngjesin e së dielës në Durrës, duke sjellë mbi 5500 emigrantë.

Astrit Veliaj pritet të marrë presidencën e Tomorit

Gazeta Start - 17.07.2011

Biznesmeni i suksesshëm nga Berati, Astrit Veliaj, pritet të marrë presidencën e klubit të futbollit të këtij qyteti, Tomorit. Lajmi është bërë i ditur pas një takimi që Veliaj, pronar i një prej universiteteve private, ka pasur me ...

Barcelona “dhëmb për dhëmb” me Realin për Neimar

Gazeta Start - 17.07.2011

Agjenti i lojtarit të përfaqësuese braziliane thekson se në garë për të marrë Neimarin nuk është vetëm Reali i Madridit. Sipas Wagner Ribeiros, edhe katalanasit janë të gatshëm të joshin talentin brazilian teksa janë të gatshëm po ashtu ta ...

Bamyan, NATO kalon përgjegjësitë tek forcat afgane

Gazeta Start - 17.07.2011

NATO i ka kaluar sot përgjegjësitë e mbajtura prej saj tek autoritetet vendore të provincës Bamyan, provincë në Afganistanin Qendror. Bamyani është zona e parë që ka nisur procesin e quajtur ''procesi i tranzicionit" që pritet të shohë një ...

Arrestohet dy muaj pas lirimit prej 5 vitesh për vjedhje me dhunë

Gazeta Start - 16.07.2011

Elbasan Nj 27-vjear u arrestua n flagranc nga policia e Elbasanit pasditen e shkuar, banues n lagjen 'Vriserion Xhuvani". Arrestimi i tij u b pasi, ky shtetas,ne lagjen Kala, ka kryer vjedhjen e 1 varse floriri, 2 tel celular si dhe nj ...

Vritet i penduari në shërbim të drejtësisë

Gazeta Start - 16.07.2011

Tiranë – Një krim i rëndë ndodhi rreth orës 23:00 të mbrëmjes që sapo lamë pas në Tiranë, ku ka mbetur i vrarë një 43-vjeçar. Ngjarja ndodhi në afërsi të shkollës “Petro Nini” në kryeqytet ku është vrarë shtetasi Aleksandër Koliçi, i ...

Më 19 Korrik, Shqipëria në “provë” para BE-së

Gazeta Start - 16.07.2011

Bruksel – Të martën e javës së ardhshme pritet të zhvillohet mbledhja e dytë e Këshillit të Stabilizim Asocimit midis Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian.

Këshilli i Sigurimit heq 14 talibanë nga lista e zezë

Gazeta Start - 16.07.2011

Këshilli i Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara ka hequr nga lista e zezë ndërkombëtare 14 ish-liderë talibanë. Kërkesa për heqjen e këtyre emrave nga lista e zezë është bërë nga qeveria e Presidentit afgan, Hamid Karzai.

U dënua me 4 vite burgim, në pranga 37-vjeçari

Gazeta Start - 16.07.2011

Tiranë – Një shtetas u arrestua nga policia e Tiranës gjatë natës së shkuar, pasi është dënuar me 4 vjet e 10 muaj burgim për veprn penale të “Vrasjes me dashje” mbetur ne tentative dhe “prodhim e mbajtje te armeve luftarake e municionit”.

Kili tronditet nga një tërmet 6.0 ballësh

Gazeta Start - 16.07.2011

Santiago - Nj trmet me magnitud 6,0 ball t shkalls Rihter goditi sot n orn 00:26 GMT brigjet e Kilit. Lajmi bhet i ditur nga Instituti Gjeofizik amerikan (USGS), i cili saktsoi se epiqendra e trmetit ishte 134 kilometra n perndim t ...

Sarandë, aksione për bllokimin e mjeteve zhurmuese

Gazeta Start - 16.07.2011

Sarandë – Me ardhjen e stinës së verës, shtohen edhe zhurma e ndryshme. Në Sarandë, policia bashkiake e qytetit ka ndërmarrë së fundi aksione të gjera për aksion për bllokimin e mjeteve të rënda, që shkaktojnë zhurma në zona të ndryshme.

Somali, thatësira shkakton krizë urie të jashtëzakonshme

Gazeta Start - 16.07.2011

Kriza e urisë e shkaktuar nga thatësira në Afrikën Lindore është një nga më të rëndat në dekadat e fundit, theksoi një zyrtar amerikan duke premtuar “ndihma të rëndësishme”.

Ndërkombëtarët njohin kryengritësit, reagon Gadafi

Gazeta Start - 16.07.2011

Stamboll - Grupi i Kontaktit për Libinë i mbledhur dje në Stamboll për një zgjidhje ndërkombëtare, njohu Këshillin Kombëtar të Tranzicionit si qeverinë legjitime të Libisë.

Malaj: Zgjedhjet në FRESSH dhe në Forumin e Gruas para nëntorit

Gazeta Start - 15.07.2011

Shkodër - Deputeti dhe anëtari i kryesisë së Partisë Socialiste, Arben Malaj, prezantoi të enjten në qytetin e Shkodrës platformën e tij për “Modernizimin e partive politike”.

Tragjedi tek “Komuna e Parisit”, dy punëtorë i zë korrenti

Gazeta Start - 15.07.2011

Tiranë – Një ngjarje e rëndë është shënuar sot paradite në rrugën “Komuna e Parisit” në Tiranë, ku dy persona kanë humbur jetën si pasojë e rënies në kontakt me rrymën elektrike.

VMRO-LSDM, debate për çështjet e shqiptarëve

Gazeta Start - 15.07.2011

Shkup – Marrëveshja e fundit për formimin e Qeverisë në Maqedoni ka ngjallur debate të ashpra në Kuvend mes VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së, lidhur me ndryshimet në Ligjin për gjuhët dhe simboleve kombëtare shqiptare.

Klasifikimi zyrtar i MASH-it, “Epoka” në grupin e më të mirëve

Gazeta Start - 15.07.2011

Tiranë - Ministria e Arsimit dhe e Shkencës, në bashkëpunim me Qendrën për Zhvillimin e Arsimit të Lartë (THE), ka përfunduar punën për klasifikimin e institucioneve të arsimit të lartë në vend.

Irak, dy vëllezër të Sadamit do të ekzekutohen

Gazeta Start - 15.07.2011

Bagdad - Pes zyrtar t kohs s Sadam Huseinit n Irak, prfshir edhe dy vllezrit t tij, do t ekzekutohet brenda nj muaji pasi iu dorzuan autoriteteve irakiane nga ana e ushtris amerikane. Lajmin e kan br t ditur sot burime zyrtare irakiane.

Elbasan, aksion për heqjen e reklamave nëpër qytet

Gazeta Start - 15.07.2011

Elbasan - Policia Bashkiake e Elbasanit ka nisur këto ditë një aksion për heqjen e reklamave të ndryshme në qytet, për shkak se shumë prej këtyre subjekteve nuk kanë paguar taksën vjetore pranë këtij institucioni.

Kupat e Evropës, ja rivalët e mundshëm të ekipeve tona

Gazeta Start - 15.07.2011

Janë përcaktuar kundërshtarët e mundshëm të skuadrave shqiptare në raundin e tretë eliminator në Ligën e Kampionëve dhe në Ligën e Evropës, pas shortit të hedhur sot në Nion të Zvicrës.

Bjellorusi, arrestohen të tjerë aktivistë antiqeveritarë

Gazeta Start - 15.07.2011

Minsk - Autoritetet bjelloruse kanë arrestuar dhjetëra njerëz të mërkurën në mbrëmje, pasi kishin marrë pjesë në protestat antiqeveritare në kryeqytetin Minsk dhe në qytete të tjera.

Zjarr në Lekël të Tepelenës, asnjë zjarrfikëse

Gazeta Start - 15.07.2011

Tepelenë – Një zjarr i përmasave të mëdha ka rënë sot pranë fshatit Lekël në Tepeleno, por në vendin e ngjarjes nuk arritur asnjë zjarrfikëse. Zjarri ka përfshirë pjesën e poshtme të fshatit, ndërkohë që shkaqet e rënies së tij nuk dihen ...

Izrael, protestë masive për pavarësinë e shtetit palestinez

Gazeta Start - 15.07.2011

Jerusalem - Mijëra izraelitë, të shoqëruar nga palestinezë dhe aktivistë të guaj, marshuan sot në Jerusalemin Lindor duke kërkuar “pavarësinë e një shteti palestinez”.

Protestë masive në Siri, të paktën 19 të vrarë

Gazeta Start - 15.07.2011

Damask - Forcat siriane t siguris vran t paktn 19 protestues, teksa qindra mijra persona mbushn sot rrugt e vendit. Aktivistt than se protesta e sotme ishte m e madhja deri tani kundr regjimit t Presidentit Bashar al-Asad.

Papandreu kërkon përshpejtimin e ndihmës së dytë financiare

Gazeta Start - 15.07.2011

Athinë - Kryeministri grek, Jorgos Papandreu, në një intervistë për gazetën “Financial Times Deutschland” i bëri thirrje BE-së dhe FMN-së të përshpejtojnë marrjen e vendimit për paketën e dytë të mbështetjes financiare ndaj Greqisë.

Afganistan, SHBA-ja fillon tërheqjen e ushtarëve

Gazeta Start - 15.07.2011

Kabul - Shtetet e Bashkuara t Ameriks filluan trheqjen e ushtarve t par nga Afganistani, njoftoi sot ushtria amerikane. Amerikant jan kontribuuesit kryesor t koalicionit ushtarak ndrkombtar n Afganistan me rreth 100 000 trupa.

Doni lë Romën për Liverpulin

Gazeta Start - 15.07.2011

Aleksandr Doni sht lojtar i Liverpulit. Lajmin e bn t ditur klubi anglez prmes nj njoftimi n uebsajtin e vet zyrtar. Pasi kaloi me sukses kontrollet mjeksore, portieri brazilian nnshkroi kontratn e tij t re me klubin nga Anfield Road.

Tepelenë, zjarr në fshatin Lekël, banorët: S'ka zjarrfikëse

BalkanWeb - 15.07.2011

TEPELENË- Një zjarr i përmasave të mëdha ka rënë mesditën e sotme në fshatin Lekël të Tepelenës. Mësohet se zjarri ka rënë në pjesën e poshtme të fshatit, ndërkohë që nuk dihen shkaqet e rënies së tij.

KE akordon 203 milionë euro për Kosovën

Gazeta Start - 14.07.2011

Bruksel - Komisioni Evropian ka të ofrojë 5.1 miliardë euro për vendet e rajonit tonë, në kuadër të programeve të paraanëtarësimit, të njohura me inicialet IPA.

Policia greke sillet në mënyrë joqytetare ndaj shqiptarëve

Gazeta Start - 14.07.2011

Athinë – Policia greke vazhdon me sjelljen jokorrekte ndaj shtetasve shqiptarë. Mbrëmjen e kaluar në Athinë janë gjobitur dhe bllokuar dhjetëra automjete në pronësi të shtetasve shqiptarë, të cilët po përgatiteshin për të udhëtuar drejt ...

Papandreu: Ditët e ardhshme, vendimtare për Greqinë dhe eurozonën

Gazeta Start - 14.07.2011

Athinë - Kryeministri grek, Jorgos Papandreu, theksoi se ditët e ardhshme do të jenë vendimtare për të ardhmen e Greqisë dhe zonës euro, gjatë një takimi të këshillit të ministrave.

Klinton: Gadafi i ka ditët të numëruara

Gazeta Start - 14.07.2011

Uashington - Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, tha se ditt e kolonel Muamer Gadafit jan t numruara pas avancimit t kryengritsve libian n terren.

BQE: Rritje e mëtejshme e borxhit grek në vitin 2012

Gazeta Start - 14.07.2011

Frankfurt - Borxhi grek do të arrijë kulmin me 161 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto në vitin 2012, para se të ulet nëse vendi aplikon programin buxhetor të votuar, sipas parashikimit të Bankës Qendrore Evropiane (BQE) të publikuar ...

Italia, plan shtrëngues nga frika e përhapjes së krizës

Gazeta Start - 14.07.2011

Romë - Italia synon të riforcojë planin e saj shtrëngues ekonomik që do të miratohet të premten, veçanërisht në sajë të masave të privatizimeve për të dhënë garanci për besueshmërinë në tregje dhe për të frenuar frikën e përhapjes së ...

Pini shumë ujë për një lëkurë të shëndetshme

Gazeta Start - 14.07.2011

Një nga gabimet më të mëdha të bëra gjatë verës sa i përket kujdesit ndaj lëkurës, është qëndrimi për një kohë të gjatë nën rrezet e diellit. Personat që përkujdesen për lëkurën duhet të tregohen të kujdesshëm të konsumojnë shumë ujë dhe ...

S’ka gola në “Qemal Stafa”, Tirana mbetet në lojë

Gazeta Start - 14.07.2011

Përfundon me rrjeta të paprekura sfida mes Tiranës dhe sllovakëve të Spartak Trnavës, e para për raundin e dytë paraeliminator në Ligën e Evropës.

Vrasje e dyfishtë në Lezhë, zihen me njëri-tjetrin për një rrugë

Gazeta Start - 13.07.2011

Lezhë – Dy persona kanë mbetur të vrarë mbrëmë në fshatin Kallmet të Lezhës, për shkak të një konflikti me njëri-tjetrin për pronësinë e një rruge këmbësorësh. Viktimat janë Preng Brunga, 55 vjeç dhe Pjetër Pjetri, 43 vjeç.

Jahjaga: Kosova nuk mund të ketë zona të hirta

Gazeta Start - 13.07.2011

Prishtinë – Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, deklaroi prerë gjatë takimit me Grupin Drejtues Ndërkombëtar, se Republika e Kosovës nuk mund të ketë zona të hirta.

Elbasan, aksidentohet një i ri

Gazeta Start - 13.07.2011

Elbasan – Një 25-vjeçar mbeti i plagosur rëndë nga një aksident automobilistik i ndodhur mëngjesin e sotëm në qytetin e Elbasanit. Policia lokale bën të ditur se E.

Korça në këmbë, një qytet i tërë ëndërron kualifikimin

Gazeta Start - 13.07.2011

Gjithçka gati! Vetëm pak orë e ndan Skënderbeun e Korçës nga debutimi historik në Ligën e Kampionëve, përballë qipriotëve të Apoel Nikozias. Në qytetin juglindor atmosfera është më elektrizuese se kurrë dhe të gjithë presin një fitore të ...

Rama: Ndërkombëtarët të pranojnë shkeljen e standardeve

Gazeta Start - 13.07.2011

Tiranë – Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, ka refuzuar thirrjen e kryeministrit Sali Berisha për dialog, duke thënë se nuk mund të bëjë dialog me dhunuesit e Kushtetutës.

Mosmarrëveshjet politike rëndojnë mbi ekonominë

Gazeta Start - 13.07.2011

Tiranë – Problemet elektorale dhe konfrontimi midis subjekteve kryesore të poltikës kanë sjellë pasoja negative në ekonominë shqiptare. Në këtë konkluzion ka arritur Drejtoria e Përgjithshme Ekonomiko-Financiare e Komisionit Evropian, e ...

Thaçi: Raportet me SHBA-të duhet t’i ruajmë me kujdes

Gazeta Start - 13.07.2011

Prishtinë - Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, deklaroi sot se Qeveria e drejtuar prej tij ka raporte të shkëlqyera me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Brazil, 16 të vdekur nga rrëzimi i një avioni

Gazeta Start - 13.07.2011

Rio de Zhaneiro - 16 persona që ndodheshin në bordin e një avioni pasagjerësh mbetën të vdekur si pasojë e rrëzimit të tij mëngjesin e sotëm në afërsi të Recifes, në verilindje të Brazilit.

Skënderbeu reziston vetëm një pjesë, ndaj Apoelit humbet 2-0

Gazeta Start - 13.07.2011

Skënderbeu e ka humbur 2-0 kundër qipriotëve të Apoel Nikozias ndeshjen e parë eliminatore në Ligën e Kampionëve, që shënonte njëherësh edhe debutimin në arenën evropiane për ekipin juglindor.

Shkëndija dështon në debutim, në Beograd përfundon 4-0

Gazeta Start - 13.07.2011

Shkëndija e Tetovës u mposht me rezultatin e thellë 4-0 kundër Partizanit të Beogradit, rezultat që lë fare pak mundësi për të shpresuar në kualifikim.

Serbët e Kosovës kundër marrëveshjeve Prishtinë-Beograd

Gazeta Start - 12.07.2011

Prishtinë – Serbët e Kosovës dalin kundër marrëveshjeve të nënshkruara ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit me ndërmjetësimin e Brukselit, pasi, sipas tyre, ato njohin pretendimet e Kosovës për shtetësi.

Ligji i amnistisë, ja si përfitojnë zotëruesit e automjeteve

Gazeta Start - 12.07.2011

Në bazë të ligjit të amnistisë, të gjithë ata që deri në fund të vitit 2010 kanë futur në Shqipëri automjete dhe për to nuk kanë paguar detyrimet doganore, në rast se paguajnë gjysmën e detyrimit i falet pjesa tjetër së bashku me gjobat ...

Ohër, nis samiti i Presidentëve të vendeve ballkanike

Gazeta Start - 12.07.2011

Ohër - Presidentët e katër shteteve të rajonit, pa Serbinë, janë mbledhur mbrëmë në Ohër të Maqedonisë dhe gjatë ditës së sotme pritet të diskutojnë perspektivën evropiane të kësaj pjese të kontinentit.

Aksident me makinë, Maradona është shëndoshë e mirë

Gazeta Start - 12.07.2011

Diego Armando Maradona u dërgua në spital së bashku me të fejuarën e vet, Veronika Ojeda, pas një aksidenti automobilistik. Lajmin e bëjnë të ditur mediat argjentinase, të cilat saktësojnë se të dy kanë pësuar vetëm disa dëmtime të lehta.

Afganistan, Franca do tërheqë 1 000 trupa deri në fund të 2012-ës

Gazeta Start - 12.07.2011

Kabul - Franca do të tërheqë nga Afganistani çerekun e trupave të saj (1 000 ushtarë), deri në fund të vitit 2012. Këtë njoftim e bëri sot Presidenti Nikolas Sarkozi gjatë një vizite në bazën e avancuar të ushtrisë franceze në Tora, pranë ...

Tjetër “jo” Shqipërisë, Ylli Sallahi bëhet austriak

Gazeta Start - 12.07.2011

Talenti Ylli Sallahi i thotë “jo” Shqipërisë. Mesfushori me tipare sulmuese, që u transferua pak muaj më parë te Bajerni i Mynihut, është pajisur me pasaportë austriake dhe rrjedhimisht do të luajë me këtë përfaqësuese.

Ohër, liderët e rajonit theksojnë nevojën e bashkëpunimit

Gazeta Start - 12.07.2011

Tiranë - Presidenti i Republikës, Bamir Topi, në krye të një delegacioni zyrtar mori pjesë sot në takimin e tretë rajonal në Ohër, së bashku me presidentët e Maqedonisë, Kosovës dhe Malit të Zi.

Lirohen vidat e urës më të gjatë

Gazeta Start - 12.07.2011

Ura më e gjatë në botë, e hapur më 30 Qershor në Kinë për të festuar përvjetorin e Partisë Komuniste, duket se ka disa probleme me sigurinë. Nuk janë vendosur të gjitha barrierat e sigurisë, nuk janë bërë implantimet mbështetëse, nuk janë ...

Punët e shtëpisë dhe tastiera sjellin dhimbje të kyçit të dorës

Gazeta Start - 12.07.2011

Kujdes nëse ndjeni dhimbje kyçi e cila shtohet veçanërisht natën, mpirje, humbje fuqie dhe elektrizim. Nëse keni këto shenja atëherë mund të jeni prekur nga sindroma ‘tuneli karpal’, që shfaqet shpesh tek femrat e moshës 30-50 vjeç dhe në ...

Shkodër, ekzekutohet pranë banesës së tij një 40-vjeçar

Gazeta Start - 11.07.2011

Shkodër – Një 40-vjeçar nga fshati Oblikë i Shkodrës është qëlluar për vdekje mesnatën e kaluar pranë banesës së tij nga persona ende të paidentifikuar.

"Të ndalet dalja e jashtëligjshme e kapitaleve financiare jashtë vendit"

Gazeta Start - 11.07.2011

Tiranë - Konfindustria thekson se deficiti tregtar në rritje është një nga arsyet kryesore të uljes së rendimentit fiskal të parashikuar të ekonomisë shqiptare, që u pasqyrua me shkurtimin e pothuaj 200 milionë dollarë të shpenzimeve ...

KQZ mblidhet sot për shpërndarjen e mandateve të Këshillit Bashkiak

Gazeta Start - 11.07.2011

Tiranë - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) pritet të miratojë sot pasdite projektvendimin për shpërndarjen e mandateve për Këshillin Bashkiak të Tiranës, duke i hapur rrugën konstituimit të tij.

Qipro, 11 të vdekur nga disa shpërthime në një bazë detare

Gazeta Start - 11.07.2011

Larnaka (Qipro) - Të paktën 11 persona u vranë sot në një sërë shpërthimesh të fuqishme në bazën kryesore detare të ushtrisë qipriote-greke në Zygi, në jug të ishullit mesdhetar.

Liderët e Ballkanit Perëndimor takohen sot në Ohër

Gazeta Start - 11.07.2011

Ohër – Liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor sot dhe nesër do të zhvillojnë samitin e tretë rajonal. Në samit merr pjesë Presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi, i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, i Malit të Zi, Filip Vujanoviç, dhe Presidentja ...

Durrës, mbi 3 mijë udhëtarë hyjnë vetëm këto tri ditë

Gazeta Start - 11.07.2011

Durrës - Mbi 14 mijë udhëtarë me rreth 3 500 automjete kanë hyrë në vendin tonë nëpërmjet portit të Durrësit vetëm gjatë tre ditëve të fundit. Autoritet portualë kanë marrë të gjithë masat për të përballuar numrin e lartë të udhëtarëve që ...

Berisha: Kolegji i dha një mësim politikës

Gazeta Start - 11.07.2011

Tiranë – Kryeministri Sali Berisha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar të Partisë demokratike, se Kolegji Zgjedhor i dha një mësim politikës duke mos pranuar shkeljet e afateve ligjore.

Video-përgjimi, Gjykata e Lartë rrëzon kërkesën e Metës

Gazeta Start - 11.07.2011

Tiranë - Gjykata e Lartë rrëzoi sot kërkesën e kryetarit të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta, për pavlefshmëri të hetimeve lidhur me publikimin e video-përgjimit të realizuar në zyrën e ish-ministrit Dritan Prifti.

Merkel nxit Italinë për një plan shtrëngues ekonomik

Gazeta Start - 11.07.2011

Berlin - Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha sot se i ka telefonuar kryeministrit italian Silvio Berluskoni, për t’i kërkuar miratimin sa më shpejt nga Parlamenti të një plani shtrëngues ekonomik.

Bangladesh, të paktën 44 fëmijë vdesin në një aksident

Gazeta Start - 11.07.2011

Daka - Të paktën 44 fëmijë humbën jetën sot në juglindje të Bangladeshit, pas rënies në një hendek të mbushur me ujë të një automjeti që i transportonte.

KQZ, dështon shpërndarja e mandateve për Këshillin Bashkiak

Gazeta Start - 11.07.2011

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve rrëzoi në parim tabelën përmbledhëse për shpërndarjen e mandateve në Këshillin Bashkiak të Tiranës. Në votimin e zhvilluar të hënën pasdite nuk u arrit shumica e cilësuar prej pesë votash, e nevojshme për ...

Aksident në Tiranë-Durrës, një i plagosur

Gazeta Start - 11.07.2011

Një person ka mbetur i plagosur rëndë si pasojë e një aksidenti të ndodhur pasditen e sotme në autostradën Tiranë-Durrës. Nga burime në vendin e ngjarjes mësohet se një veturë tip Volksvagen me targa TR 0292 është përplasur me një trajner.