TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Elbasan, humb jetën në aksident i riu

Gazeta Start - 22.04.2012

Elbasan Nj shtetas humbi jetn ort e vona t mbrmjes s shkuar n qytetin e Elbasanit, pas nj aksidenti rrugor. Ngjarja ndodhi n vendin e quajtur Kryqzimi i Llixhave, ku ka humbur jetn shtetasi Leonard akalli, 21-vje.

Qindra fierakë të kërkuar nga drejtësi italiane

Gazeta Start - 22.04.2012

Fier – Interpol Roma, ka shpallur në kërkim qindra shtetas shqiptar, ndërsa arrestimet po bëhen dita ditës nga policia e Shqipërisë. Vetëm në rrethin e Fierit, janë shpallur në kërkim ndërkombëtar nga shteti fqinj të paktën 300 shtetas, të ...

Koncesioni i Durrës-Kukës, MPPT po shqyrton ofertat

Gazeta Start - 22.04.2012

Tiranë – Ministria e Punëve Publike dhe Transportit është në proces shqyrtimi të ofertave ekonomike të kompanive që kanë shprehur interes për marrjen me koncesion me afat të gjatë rehabilitimin, mirëmbajtjen dhe operimin e autostradës ...

Fondet pengesë për ndërtimin e urave në aksin Morin-Kukës

Gazeta Start - 22.04.2012

Kukës – Ende nuk kanë nisur punimet për ndërtimin e 7 urave, pjesë të segmentit të autostradës Morin-Kukës, për t’i kthyer me 4 korsi nga dy korsi që janë aktualisht.

Shkodër, një i vrarë dhe një i plagosur

Gazeta Start - 22.04.2012

Shkodër – Një konflikt për pronësinë i mori jetën një personi, dhe një tjetër la të plagosur. Ngjarja ndodhi sot rreth mesditës në fshatin Hajmel të Shkodrës, ku ka humbur jetën shtetasi Rrok Kaçorri, ndërsa ka mbetur i plagosur Zef ...

Siri, vëzhguesit e OKB-së vizitojnë Homsin

Gazeta Start - 22.04.2012

Homs - Pesë monitorues të paarmatosur të Kombeve të Bashkuara për armëpushimin në Siri kanë vizituar qytetin e trazuar të Homsit, ndërkohë që Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka votuar për të mbështetur përpjekjet paqësore duke zgjeruar ...

Gjermania dërgon trupa të ndërhyrjes së shpejtë në Kosovë

Gazeta Start - 22.04.2012

Prishtinë - Pas tensionimeve të fundit në veri, për shkak të zgjedhjeve serbe që do të mbahen me 6 maj, Bundesveri gjerman ka vendosur të dërgojë ushtarë shtesë në Kosovë. Ushtarë shtesë do të dërgojë edhe Austria.

Barazim i bardhë në Firence, tjetër zhgënjim për Interin  

Gazeta Start - 22.04.2012

Vjen zhgënjimi i radhës për Interin, që nuk shkoi më tepër se barazimi pa gola përballë Fiorentinës në transfertë. Fitoi monotonia në sfidën e drekës, e vlefshme për javën e 33-të të Serisë A.

Basha: Park të gjelbër në Paskuqan

Gazeta Start - 22.04.2012

Tiranë – Në Ditën Ndërkombëtare të Tokës, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha premtoi dyfishim të hapësirave të gjelbra. Në aktivitetin e zhvilluar me rastin e kësaj dite në rrugën pedonale “Murat Toptani”, Basha tha se "Bashkia e ...

Junajtid gabon sërish, rihapet Premier Liga  

Gazeta Start - 22.04.2012

Tjetër ndalesë për Mançester Junajtid. Barazimi 4-4 me Evertonin e çon ekipin e Fergusonit +6 nga Siti, që ka për të luajtur një ndeshje më tepër. Barazim i “çmendur” në “Old Traford”.

Shkatërron pemëtarinë për çështje pronësie, arrestohet

Gazeta Start - 22.04.2012

Dibër – Kishin pasur konflikte pronësie me një shtetas dhe i shkatërrojnë pemëtarinë. Ngjarja u regjistrua në Dibër, ku policia lokale bëri me dije se ka arrestuar shtetasin Ajet Kada, 44-vjeç dhe ka shpallur në kërkim vëllanë e tij, ...

Holandë, qindra të lënduar nga përplasja e trenave

Gazeta Start - 22.04.2012

Amsterdam - Të paktën 125 vetë janë lënduar dje kur dy trena udhëtarësh u ndeshën me njëri-tjetrin afër Amsterdamit në Holandë. Zëdhënësi policor, Ed Krashevski, tha se “125 vetë janë lënduar, 13 prej të cilëve më rëndë”.

Frenohet Milani, Juve ka një rast të artë  

Gazeta Start - 22.04.2012

Milani ka lënë sot dy pikë të çmuara në betejën për titull, duke i dhënë mundësi Juventusit të shkëputet në +3. Kuqezinjtë nuk shkuan përtej barazimit 1-1 kundër Bolonjës në “San Siro”, duke hedhur një hap të gabuar në luftën për kurorën e ...

Siti rihap kampionatin  

Gazeta Start - 22.04.2012

Mançester Siti ka siguruar një fitore të lehtë 2-0 në fushën e Volverhemptonit, duke e ngushtuar në -3 pikë diferencën nga Junajtid kryesues. Skuadra e Mançinit nuk e ka pasur aspak të vështirë përballë skuadrës që mban vendin e fundit në ...

Kur dëmtohet... gjyqtari!  

Gazeta Start - 22.04.2012

Në futboll, nuk është e thënë që vetëm lojtarët të dëmtohen gjatë ndeshjes. Mund t’i ndodhë edhe gjyqtarit, si në rastin e Daniele Doverit. Ende pa kaluar dy minuta lojë, “bilbilit” të ndeshjes Napoli - Novara iu desh të kërkojë ndihmën ...

Gazetarët do të protestojnë para Kuvendit të Kosovës

Gazeta Start - 22.04.2012

Prishtinë - Asociacioni i Gazetarëve Profesionistë të Kosovës ka njoftuar se të hënën do të protestojë në mënyrë të qetë para ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, në shenjë kundërshtimi ndaj miratimit të Kodit të ri Penal të Kosovës.

Presidencialet në Francë, Holland fiton raundin e parë

Gazeta Start - 22.04.2012

Paris - Socialisti Fransua Holland ka fituar raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në Francë, sipas vlerësimeve paraprake. Ai ka marrë 28 për qind të votave kundrejt 26 për qind të Presidentit aktual Nikolas Sarkozi, bëhet e ditur nga ...

“Poker” Romës, Juve shtrin duart drejt titullit  

Gazeta Start - 22.04.2012

Juventusi hedh një hap të madh drejt titullit në Serinë A. Me fitoren e thellë 4-0 ndaj Romës, bardhezinjtë e shohin veten 3 pikë para Milanit që barazoi me Bolonjën.

Elbasan, arrestohen dy të kërkuar nga Interpol Italia

Gazeta Start - 21.04.2012

Elbasan Policia e Elbasanit ka arrestuar mbrmjen e djeshme dy shtetas q krkohen nga Interpol Italia. Lajmi bhet i ditur nga burime policore, t cilt saktsojn se n pranga kan prfunduar: Namik Dema, i akuzuar dhe pr trafik ndrkombtar droge ...

Pakistani në zi për 127 viktimat e rrëzimit të avionit

Gazeta Start - 21.04.2012

Pakistani është në zi kombëtare pasi një ditë më parë u rrëzua një avion pasagjerësh duke vrarë të gjithë 127 personat që ndodheshin në bordin e tij.

Vriten dy punëtorë në Greqi, njëri shqiptar

Gazeta Start - 21.04.2012

Mitilini – Dy punonjës ndërtimi, njëri prej të cilëve shqiptar, janë ekzekutuar me armë zjarri në komunën Qeramion, në ishullin Miltlini në brigjet jug-lindore të Egjeut.

Të panjohurat rreth "Clasico"-s

Gazeta Start - 21.04.2012

Ndeshja e ditës së shtunë në “Kamp Nou” mes Barcelonës dhe Realit të Madridit është quajtur përballja e ferrit, pasi këtu do të vendoset titulli i La Ligës.

Elektriciteti vret një 52-vjeçar në Pogradec

Gazeta Start - 21.04.2012

Pogradec Rryma elektrike i ka marr jetn nj 52-vjeari mbrmjen e djeshme n fshatin Hudenisht, n Pogradec. Lajmi bhet i ditur nga burime policore t cilt sqarojn se Arben Halili, pronar i nj lokali, ishte duke rregulluar linjn elektrike kur ka ...

“Shqipëria turistike” mbledh 100 operatorë në përvjetorin e Pavarësisë

Gazeta Start - 21.04.2012

Mbi 100 operatorë turistikë nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi e Maqedonia, do të mblidhen javën e ardhshme në kryeqytet për të marrë pjesë në panairin dy ditor “Shqipëria Turistike”, i mbështetur nga kryebashkiaku i Tiranës, Lulzim Basha.

Derbi i Londrës, barazimi që nuk kënaq  

Gazeta Start - 21.04.2012

Çelsi merr barazimin e dytë radhazi në Premier Ligë. Në derbin përballë Arsenalit, skuadra e Di Mateos humbet edhe 2 pikë të tjera të çmuara në betejën për vendin e katërt.

Rikthehen përmbytjet në Shkodër

Gazeta Start - 21.04.2012

Shkodër - Reshjet e shiut të javës së fundit kanë mjaftuar që të rikthehen përmbytjet në zonën e Nënshkodrës, veçanërisht në fshatrat Obot dhe Dajç i Bregut të Bunës.

PS përshëndet aktin e Plloçit: Gj. Kushtetuese në rrezik

Gazeta Start - 21.04.2012

Partia Socialiste përshëndeti sot aktin e dorëheqjes së anëtarit të Gjykatës Kushtetuese, Petrit Plloçi, duke e cilësuar një reagim ndaj situatës së krijuar në këtë institucion.

Bajerni i shtyn festën Dortmundit  

Gazeta Start - 21.04.2012

Bajerni i Mynihut ka fituar 2-1 në transfertën me Verder Bremenin, duke mbajtur hapur llogaritë për titull në Bundesligë. Në “Vestershtadion”, vendasit dhe bavarezët i mbyllin pa gola 45 minutat e para të sfidës, ndërsa Naldo kalon përpara ...

Reali fiton "Clasico"-n, tani me një dorë te titulli  

Gazeta Start - 21.04.2012

Reali i Madridit ka fituar 2-1 në “El Clasico”-n e fundit të këtij sezoni kundër Barcelonës, duke hedhur një hap të sigurt drejt shpalljes kampion në La Liga.

Aksident në Vorë-Fushë Krujë, vdes 30-vjeçari

Gazeta Start - 20.04.2012

Fushë Krujë – Aksidenti i mori jetën një 30-vjeçari mëngjesin e sotëm. Ngjarja ndodhi në aksin problematik për aksidente, atë Vorë-Fushë Krujë. Policia bëri me dije se viktima është shtetasi Eduard Zyba, i cili ishte kalimtar në rrugë, ...

70 % e serbëve kundërshtojnë anëtarësimin në NATO

Gazeta Start - 20.04.2012

Një sondazh i “B92”-shit dhe “Ipsos Straregic Marketing”-ut ka treguar se 70 për qind e serbëve kundërshtojnë anëtarësimin e mundshëm të vendit në NATO. Lajmi bëhet i ditur nga “B92”.

Vlorë, maskat grabisin me armë komunën Horr Vranish

Gazeta Start - 20.04.2012

Vlorë – Zyra e financës së komunës Horr Vranish të Vlorës, u grabit rreth orës 10:00 të paradites së sotme nga një person i armatosur. Një shtetas i maskuar dhe me armë ka qëlluar në ajër fillimisht në hyrje të komunës dhe nën kërcënimin e ...

Dita e fundit e fushatës presidenciale në Francë

Gazeta Start - 20.04.2012

Kandidatët e zgjedhjeve presidenciale në Francë hynë sot në ditën e fundit të fushatës para se votuesit t’u drejtohen kutive të votimit të dielën.

57 vende myslimane hapin një kanal të përbashkët televiziv

Gazeta Start - 20.04.2012

57 shtete myslimane do të hapin një kanal të përbashkët televiziv, në disa gjuhë, i cili do të transmetojë nëpërmjet satelitit. Shtetet anëtare të Organizatës Islamike të Bashkëpunimit (OIB) do të themelojë një televizion satelitor dhe në ...

Dy në pranga për dy plagosje të rënda

Gazeta Start - 20.04.2012

Tiranë/Pogradec – Një 36-vjeçar u arrestua sot nga policia e Tiranë për plagosje me armë me dashje dhe armëmbajtje pa leje. Në pranga ra shtetasi Elio Bendo, lindur në Pukë dhe banues në Tiranë.

Dorëhiqet një nga anëtarët e Gj. Kushtetuese

Gazeta Start - 20.04.2012

Tiranë – Një prej anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, Petrit Plloçi, i cili qëndronte në këtë post që nga viti 2001, ka dhënë sot dorëheqjen. Letra e dorëheqjes i është dorëzuar kryetarit të kësaj gjykate, Bashkim Dedja.

Gratë në politikë kërkojnë më shumë vendimmarrje

Gazeta Start - 20.04.2012

Tiranë - Lidhja Demokratike e Gruas së Shqipërisë thirri në Tiranë takimin rajonal të forumeve politike të grave. Në fokus të agjendës së këtij forumi është rritja e përfaqësimit të gruas në vendim-marrje dhe në proceset integruese.

Vlorë, pranga autorit të dyshuar të grabitjes së komunës

Gazeta Start - 20.04.2012

Vlorë – Forcat e policisë së Vlorës arrestuan në orët e pasdites autorin e dyshuar të grabitjes së zyrës së financës në komunë Horr Vranisht. Ende nuk identiteti i të arrestuarit, por policia sqaroi rrethanat e ngjarjes.

Aksioni për një Shqipëri të pastër

Gazeta Start - 20.04.2012

Tiranë – Shqipëria e riktheu sot pas shumë vitesh shërbimin vullnetar në komunitet për pastrimin e mbeturinave. Rreth një muaj më parë, kryeministri Sali Berisha vendosi që 20 Prilli të jetë dita e “Shqipërisë së pastër” dhe sot me rastin ...

EULEX-i shton trupat në veriun e Kosovës

Gazeta Start - 20.04.2012

Rritja e tensioneve dhe incidentet e herëpashershme në veri të Kosovës kanë detyruar EULEX-in të shtojë numrin e trupave të saj për të ruajtur qetësinë.

Klinton premton vizitë në Tiranë në gjysmën e dytë të 2012

Gazeta Start - 19.04.2012

Bruksel – Zv/kryeministri dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Haxhinasto ndodhet për një vizitë dyditore në Bruksel ku po merr pjesë në punimet e Ministerialit të NATO-s.

Shpërthime vdekjeprurëse në disa qytete irakiane

Gazeta Start - 19.04.2012

Një seri shpërthimesh vdekjeprurëse ndodhën në një sërë qytetesh irakiane, duke vrarë të paktën 15 persona dhe duke plagosur shumë më tepër, tha policia. Shpërthime u raportuan në kryeqytetin Bagdad, në Daquba, Krikuk dhe Samarra.

Gjirokastër, sekuestrohet 120 kg drogë

Gazeta Start - 19.04.2012

Gjirokastr Nj sasi prej 120 kg drog u bllokua n mesnat nga policia e Gjirokastrs. Droga e llojit marijuan ndodhej n katr anta shpine, teksa n vendin e quajtur iningj, n komunn e Pogonit, n afrsi t fshatit Sllomo.

Mos vendosni ushqime të kripura në pjatat shumëngjyrëshe

Gazeta Start - 19.04.2012

Megjithëse kompletet e pjatave të punuara bukur dhe plot ngjyra mund të na pëlqejnë, specialistët shprehen të shqetësuar për përmbajtjen e rrezikshme të plumbit dhe kadmiumit që mund të lëshojnë nëse ushqimi i kripur apo me përbërje acide ...

Guardiola: Çelsi është favorit për në finale

Gazeta Start - 19.04.2012

Trajneri i Barcelonës, Pep Guardiola, ka pranuar se Çelsi është favorit në ndeshjen e kthimit kundër Barcelonës në fazën gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve.

Shoqëria civile kërkon President konsensual

Gazeta Start - 19.04.2012

Tiranë – Komiteti Shqiptar i Helsinkit, së bashku me 9 shoqata të tjera nga shoqëria civile, kërkuar zgjedhjen e një Presidenti në mënyrë konsensuale.

Pranga 4 të rinjve, grabisnin çantat e qytetarëve

Gazeta Start - 19.04.2012

Tiranë – Ishin bërë tmerr për qytetarët, pasi iu grabisin çantat në rrugë, por policia ka arrestuar katër grabitës, të gjithë banorë të Laprakës dhe të ardhur nga Tropoja.

Emërohen dy anëtarët e rinj të Autoritetit të Konkurrencës

Gazeta Start - 19.04.2012

Tiranë – Parlamenti miratoi sot me konsensus dy anëtarë të rinj të Autoritetit të Konkurrencës. Mazhoranca propozoi Iva Zajmin, ndërsa opozita Koço Brokën, të cilët u miratuan përkatësisht me 107 dhe 112 vota.

“Nxirrni mësime nga Holokausti, Irani është kërcënim për hebrenjtë”

Gazeta Start - 19.04.2012

Izraelitët në të gjithë vendin mbajtën sot dhjetë minuta heshtje në përkujtimi të gjashtë milionë hebrenjve të vrarë gjatë Holokaustit, teksa në të gjithë Izraelin dëgjohej zhurma e sirenave.

100 njerëzit më me ndikim në botë sipas “TIME”

Gazeta Start - 19.04.2012

Nju Jork - Revista e njohur “TIME” ka publikuar listën e 100 njerëzve me më shumë ndikim në mbarë botën për vitin 2012. Gazetarët përzgjedhin çdo vit 100 persona, që mendojnë se kanë më shumë ndikim në botë dhe që kanë frymëzuar ...

Arrestohet në Morin një i kërkuar në Itali

Gazeta Start - 19.04.2012

Kukës – Një shtetas i shpallur në kërkim ndërkombëtar u arrestu pasditen e sotme nga policia e Kukësit. Në pranga përfundoi shtetasi Asjan Buçeza, 59-vjeç, lindur dhe banues në Shinavlash të Durrësit.

Nis rikonstruksioni i autostradës Durrës-Kukës

Gazeta Start - 19.04.2012

Kukës – Është ndërtuar pak më shumë se dy vite më parë me një fond mbi 1 miliard euro, por shumë segmente të saj kanë pësuar dëmtime. Bëhet fjalë për autostradën Durrës-Kukës, ku sot ka nisur rikonstruksioni i një pjese me 250 metrash.

“Bashkimi Shqipëri-Kosovë pa program, bashkim problemesh”

Gazeta Start - 19.04.2012

Prishtinë - Kosova e Shqipëria ndodhen në situatë të vështirë dhe kërkesa për bashkim duhet të ketë arsye, ka deklaruar historiani zviceran Oliver Jens Shmit, ligjërues i historisë së Evropës Juglindore në Universitetin e Vjenës, në një ...

Klubet më të pasur të futbollit

Gazeta Start - 19.04.2012

Revista presitgjoze Forbes ka br nj analiz t vlers s klubeve futbollistike pr sezonin 2011 - 2012. Sipas studimit, Manester Junajtid i familjes Glejzr sht klubi m i pasur me 1 miliard e 704 milion euro, rreth 300 milion m shum se Reali i ...

Trajneri i Kastriotit, përjetësisht jashtë futbollit

Gazeta Start - 19.04.2012

Komisioni i Disiplinës ka vendosur ta përjashtojë përgjithmonë nga aktivitet futbollistike trajnerin e Kastriotit, Ramadan Ndreun, i cili akuzohej për ushtrim dhune ndaj zyrtarëve të futbollit.

Ivanoviç do lejen ndërkombëtare për zgjedhje lokale

Gazeta Start - 19.04.2012

Mitrovicë - I ashtuquajturi sekretari shtetëror në Ministrinë për Kosovën të Qeverisë së Serbisë, Oliver Ivanoviç, ka thënë se organizimi i zgjedhjeve lokale serbe në Kosovë nuk është i mundur pa mbështetjen e bashkësisë ndërkombëtare.

Tiranë, i moshuari gjendet i djegur në shtëpi

Gazeta Start - 18.04.2012

Tiranë – Një i moshuar është gjetur dje i djegur në shtëpinë e tij në rrugën “Mehmet Fortuzi”, pranë maternitetit të Ri në Tiranë. Lajmi bëhet i ditur nga burime policore, të cilët saktësojnë se viktima është Enver Allmuça, 67-vjeç.

Itali, pranga 32 personave, trafikonin drogë nga Shqipëria

Gazeta Start - 18.04.2012

Rom Plot 32 persona prfunduan n prangat e policis italiane mngjesin e sotm n nj operacion t gjer antidrog. Grupi i trafikut t drogs siguronte kokain nga Shqipria dhe Spanja.

Vlorë, kapen dy shtetas për vjedhje me armë

Gazeta Start - 18.04.2012

Vlorë – Policia e Vlorës në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit, ka zbardhur një ngjarje të vjetër. Nga hetimi dymujor, është bërë identifikimi dhe ndalimi i shtetasve Ilir Alla, 18-vjeç, lindur në Librazhd e banues në Vlorë si dhe Albano ...

Tensioni, Topi tre ditë në Maqedoni

Gazeta Start - 18.04.2012

Shkup Ditn e sotme dhe dy ditt n vijim, Presidenti i Republiks, Bamir Topi do t qndroj pr nj vizit zyrtare n Maqedonin fqinje. Kjo vizit vjen n nj koh q tensionet ndretnike atje jan shtuar shum javt e fundit, duke regjistruar edhe vrasje.

Autogol spektakolar, kundërshtarët i kap gazi  

Gazeta Start - 18.04.2012

Një autogol spektakolar nga mesfusha që i bën kundërshtarët të shpërthejnë në të qeshura. Ka ndodhur në Turqi, në një ndeshje mes Gençlerbirligisë dhe Gaziantepsporit.

Ronaldos i vjedhin këpucët në “Alianz Arena”

Gazeta Start - 18.04.2012

Pak minuta para ndeshjes së parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve kundër Bajernit, çuditërisht tre futbollistëve të Realit të Madridit u javë vjedhur këpucët dhe disa bluza në dhomën e zhveshjes.

Serbët e Kosovës duan zgjedhje lokale në veri

Gazeta Start - 18.04.2012

Mitrovicë - Zgjedhjet lokale të Serbisë do të mbahen patjetër në komunat e Zubin Potokut, Zveçanit dhe Shtërpcës, thotë Marko Jaksiç, nënkryetar i të ashtuquajturit Kuvend i Bashkësive të Komunave Serbe të Kosovës.

Shkup: Situata e sigurisë e qetë por e tensionuar

Gazeta Start - 18.04.2012

Në Shkup situata sot është e qetë, ndërsa nuk raportohet për incidente gjatë natës së kaluar. Nëpër rrugët e kryeqytetit edhe sot vërehet prani e shtuar e forcave policore, kryesisht në pikat më të ndjeshme ku më parë janë regjistruar ...

Problemi më i madh i iPadit të ri!

Gazeta Start - 18.04.2012

Interesi ndaj iPadit të ri sa vjen e shtohet me kalimin e kohës, por ekziston edhe një problem i cili ia ka lidhur duart “Apple”-it! Ne ju kemi sjellë lajme të ndryshme në lidhje me problemet e programeve të iPadit.

Krimi, rritet me 20% nr i të arrestuarve në flagrancë

Gazeta Start - 18.04.2012

Tiranë – Ministri i Brendshëm, Bujar Nishani, theksoi sot se policia ka bërë progres në luftë kundër krimit. Ai theksoi se që nga viti 2009 e deri më sot, numri i të arrestuarve në flagrancë është rritur me 20%.

Kukës, plagoset me armë zjarri një shtetas

Gazeta Start - 18.04.2012

Kukës – Një shtetas mbeti i plagosur me armë zjarri sot në fshatin Bicaj të Kukësit, pasi u është qëlluar nga një bashkëfshatar i tij. Policia lokale bëri me dije se i plagosur ka mbetur shtetasi Flamur Bilali, 35-vjeç.

Ksera-vendorëve: Ndalni punën e fëmijëve

Gazeta Start - 18.04.2012

Elbasan – Ministri i Punës dhe Çështjeve Sociale, Spiro Ksera, kërkoi nga pushteti vendor në vend që të marrë në mbrojtje fëmijët me probleme. Për këtë arsye, përfaqësues të pushtetit vendor, strukturave rajonale të policisë, drejtësisë, ...

Është i verbër, por merr pjesë në garë

Gazeta Start - 18.04.2012

Anglezi Sinom Uitkroft nuk shikon prej gati 11 vjetësh dhe ka aftësi të ecë rrugës pa ndihmën e të tjerëve, madje ai do të konkurrojë edhe në një maratonë prej 26 kilometrash.

PS dënon aktet e dhunës në Maqedoni e Kosovë

Gazeta Start - 18.04.2012

Tiranë – Partia Socialiste reagoi mbi situatën më të fundit në Maqedoni dhe në Kosovë, duke dënua aktet e dhunës. Kjo parti dënoi edhe vrasjen e 5 qytetarëve në Shkup.

Kryekomunarët do të japin titujt e pronësisë fermerëve

Gazeta Start - 18.04.2012

Tiranë – U miratuan sot me shumicë votash ndryshimet në ligjin për titujt e pronësisë, që parasheh dhënien e tokës për fermerët nga kryetarët e komunave.

Kupa e Shqipërisë, Tirana - Skënderbeu në finale

Gazeta Start - 18.04.2012

Tirana dhe Skënderbeu janë finalistët e Kupës së Shqipërisë 2011 - 2012, pasi eliminuan përkatësisht Flamurtarin dhe Kastriotin në gjysmëfinale.

Sllovenia në grevë kundër masave shtrënguese

Gazeta Start - 18.04.2012

Funksionarët sllovenë filluan sot një grevë 24-orëshe për të protestuar kundër masave shtrënguese të njoftuara nga qeveria e qendrës së djathtë.

Mourinjo: Guardiola, një fëmijë inteligjent

Gazeta Start - 18.04.2012

Trajneri i Realit të Madridit, Hoze Mourinjo, ka përsëritur qëndrimin e tij për Barcelonën duke lënë të nënkuptuar se ata janë të favorizuar nga gjyqtarët.

MPJ: Klinton viziton Tiranën në gjysmën e dytë të vitit

Gazeta Start - 18.04.2012

Tiranë - Ministria shqiptare e Punëve të Jashtme shqiptare lajmin e vizitës së Sekretares amerikane të Shtetit, Hilari Klinton, në Tiranë. Sipas MPJ-së, premtimi është marrë nga ministri i Jashtëm, Edmond Haxhinasto, i cili është takuar me ...

Ç’po bëhet me linjën e interkonjeksionit Kosovë-Shqipëri?

Gazeta Start - 17.04.2012

Tiranë – Në vitin 2009, kryeministri Sali Berisha, foli me të madhe për përfundimin jo vetëm të rrugës Durrës-Kukës, e cila do të lidhte më pas edhe Prishtinën, por edhe për një linjë interkonjeksioni400 kV midis dy vendeve.

Maqedoni, natë e tensionuar në Shkup

Gazeta Start - 17.04.2012

Në Shkup mbrëmë ka qenë natë e qetë, por me tensione të mëdha dhe forca të shumta policore, informon agjencia e lajmeve “INA”. Tërë kryeqyteti ka qenë gjatë tërë natës i blinduar nga forcat speciale policore dhe patrullat e rregullta, që ...

Dibër, vdesin dy punëtorë të një hidrocentrali

Gazeta Start - 17.04.2012

Dibër – Një ngjarje e rëndë u regjistrua pak minuta më parë në komunën e Selishtës në Dibër, ku kanë humbur jetën dy persona. Viktimat janë shtetasit Nazmi Hida, 50-vjeç dhe Qamil Shehu 40-vjeç.

3 mijë euro për t’u punësuar si mësues, në pranga 56-vjeçari

Gazeta Start - 17.04.2012

Elbasan – Një shtetas u arrestua nga policia e Elbasanit, dy të tjetër u shpallën në kërkim dhe tre shtetas po ndiqen në gjendje të lirë, pasi akuzohen për falsifikim dokumentesh.

"Ai nuk është vrasësi i iPadit!"

Gazeta Start - 17.04.2012

“Google” nuk do të veprojë si ç’bëjnë të tjerët për sa i përket tabletës që mban firmën e tij: “Ai nuk është një vrasës i iPadit!”. “Kompania do të korrë sukses nëse hyn në tregun e tabletave të lira.

Dhjetëra mijëra grekë emigrojnë në Gjermani

Gazeta Start - 17.04.2012

Të përballur me papunësi të lartë në vendin e tyre, të rinjtë e arsimuar grekë po emigrojnë me mijëra në drejtim të Gjermanisë, me shpresën e gjetjes së një pune, shkruan “Spiegel Online”.

AKZ: Berisha afera me serbët kundër Kosovës

Gazeta Start - 17.04.2012

Tiranë – Edhe Partia Aleanca Kuqezi, reagoi rreth bllokimit të dhënies së tenderit për ndërtimin e interkoncesionit midis Shqipërisë dhe Kosovës, duke theksuar se pengimi i këtij projekti nga ana e kryeministrit tregon qartë se “ai është ...

Hartë dixhitale për shpërndarjen demografike të romëve

Gazeta Start - 17.04.2012

Tiranë – Ministria e Punës dhe Çështjeve Sociale ka tashmë një hartë dixhitale mbi shpërndarjen demografike të komunitetit rom në vend. Harta dixhitale dhe gjetjet e saj u prezantuan në një aktivitet të përbashkët të Ministrisë së Punës ...

Ka plumb në kokë, por ende luan futboll

Gazeta Start - 17.04.2012

Ish-futbollisti i kombëtares së Paraguait, Salvador Kabanas, i është rikthyer futbollit profesionist, pasi dy vjetë më parë, më 25 janar të 2010-ës u qëllua me një plumb në kokë në Nju Meksiko.

Bajerni më pranë finales, Reali shpreson  

Gazeta Start - 17.04.2012

Bajerni i Mynihut e ka fituar 2-1 gjysmëfinalen e parë ndaj Realit të Madridit, duke bërë një hap përpara drejt finales së Ligës së Kampionëve. Në “Allianz Arena”, e ashtuquajtura finale e parakohshme dhuron lojë të bukur, gola e emocione.

Në Siri vazhdojnë luftimet, mbërrijnë monitoruesit e OKB-së

Gazeta Start - 16.04.2012

Monitoruesit e Organizatës së Kombeve të Bashkuara po fillojnë punën në Siri, ku do të monitorojnë armëpushimin e brishtë. Një zëdhënës i OKB-së, tha për “BBC”-në se monitoruesit do të vihen në kontakt me qeverinë dhe opozitën siriane para ...

Të rrihesh për të fituar bukën

Gazeta Start - 16.04.2012

Bazuar në një deklaratë të “Adres Patent”, Gynai, i cili lejon t’i hidhen pasta apo ëmbëlsira në trup nga të tjerët, si dhe pranon të rrihet në këmbim të pagesës, ka siguruar veten tek shoqëria TPE.

SHBA-ja, stërvitje ushtarake në detin e Kinës Jugore

Gazeta Start - 16.04.2012

Shtetet e Bashkuara të Amerikës pritet të zhvillojnë stërvitje të përbashkëta me Filipinet në detin e Kinës Jugore, edhe pse Manila ka mosmarrëveshje me Pekinin në lidhje me një cekëtirë.

Shpërthen makina, piloti shpëton i paprekur  

Gazeta Start - 16.04.2012

Në kampionatin amerikan të “Makinave Qesharake” NHRA, piloti Met Hagan çuditërisht ka dalë i palënduar nga makina e tij, e cila u shkatërrua plotësisht nga një shpërthim i madh që pësoi gjatë ecjes.

Banka Botërore pritet të zgjedhë presidentin e ri

Gazeta Start - 16.04.2012

Banka Botërore është gati të shpallë emrin e presidentit të ardhshëm. Bordi Drejtues pritet të zgjedhë njërin mes nigerianes Ngozi Okonjo-Iweala dhe të nominuarit nga SHBA-të, Jim Yong Kim.

“Lamborghini” 376 mijë-dollarësh merr flakë gjatë provës  

Gazeta Start - 16.04.2012

Pronari i një “Lamborghini Aventador” nuk e kishte menduar që vetura luksoze 376 mijë-dollarëshe do të shpërthente në flakë në provën e saj të fundit në rrugë.

Haxhinasto: Të shuhen tensionet në Maqedoni dhe Kosovë

Gazeta Start - 16.04.2012

Tiranë – Ministri i Punëve të Jashtme, Edmond Haxhinasto, duke reaguar mbi situatën më të fundit në Maqedoni, apeloi që në këtë vend të ketë qetësi dhe të gjithë faktorët politikë atje të angazhohen për këtë qëllim.

Krasniqi: Në dialog hymë të papërgatitur

Gazeta Start - 16.04.2012

Prishtinë - Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka thënë se dialogu me Serbinë duhet të vazhdojë mbi bazën e Dokumentit të Presidentit Ahtisari, sepse ky dokument përbën një ofertë të mirë për qytetarët serbë të Kosovës.

Zgjedhjet, Tadiç: Do respektohet e drejta ndërkombëtare

Gazeta Start - 16.04.2012

Beograd - Kreu i Partisë Demokratike të Serbisë, Boris Tadiç, ka thënë se vendi i tij do të respektojë të drejtën ndërkombëtare lidhur me organizimin e zgjedhjeve në Kosovë.

Algjeri, 6 futbollistë plagosen me thikë në fushë

Gazeta Start - 16.04.2012

Një ngjarje e rëndë është shënuar të shtunën në ndeshjen Saida - Usm, në ligën e parë algjeriane. Në fund të takimit, tifozët e skuadrës vendase kanë mësyrë fushën e lojës duke sulmuar me thika lojtarët kundërshtarë.

Miratohet ligji për Akcizat, më shumë taksë për alkoolin

Gazeta Start - 16.04.2012

Tiranë – Komisioni parlamentar i Ekonomisë, ka miratuar sot ndryshimet për ligjin “Mbi Akcizat”, ku Ministria e Financave, i ka mbrojtur ndryshimet, duke nënvizuar se ato janë në përputhje me direktivat e Bashkimit Evropian dhe nuk prekin ...

Greqia tronditet nga një tërmet i fortë

Gazeta Start - 16.04.2012

Brigjet greke të gadishullit jugor të Peleponezit janë tronditur sot nga një tërmet i fortë nënujor me magnitudë 5,3 ballë të shkallës Rihter. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia e lajmeve “AFP” e cila citon burime greke të kenë thënë se ...

Tym në kabinë, avioni me 312 pasagjerë kryen ulje emergjente

Gazeta Start - 16.04.2012

Fluturimet për dhe nga Aeroporti i “Gatuikut” në Londër u pezulluan për mbi një orë pasi një avion u detyrua të kryente ulje emergjente si pasojë e raportimit për tym në kabinë, njofton “BBC”-ja.

Dy çështjet që mbajnë peng reformën parlamentare

Gazeta Start - 16.04.2012

Tiranë – Edhe pas skadimit të afatit për mbylljen e Reformës Parlamentare, palët kanë zhvilluar sërish sot një takim, i cili as kësaj here nuk ka rezultuar i frytshëm.

Bletët shtrijnë futbollistët në fushë  

Gazeta Start - 16.04.2012

Vetëm në Brazil mund të ndodhë që bletët të futen në fushë dhe t’i shtrijnë të gjithë lojtarët në tokë. Ngjarja ndodhi në ndeshjen mes Fluminenses dhe Juazeirenses.

Zyrtare: Java e 33-të e Serisë A më 25 prill

Gazeta Start - 16.04.2012

Federata Italiane e Futbollit ka shpallur se ndeshjet e javës së 33-të të Serisë A do të zhvillohen të mërkurën e ardhshme me 25 prill. Ky vendim vjen menjëherë pasi kalendari i javës së kaluar u anulua për shkak të vdekjes së lojtarit të ...